ïlicuiar geihstlfe Gtoumnt Doodstraf geëist tegen Lages, leider van een gangsterbende Wist II MAANDAG 5 SEPTEMBER 19% BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie TeL 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1EN0.18 per mtllmeter (Bj) contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 790^ OIRECTIE: F DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stöfltuastlcli Is $f)tbl«oei» mga bert ia tcgljeospoet* Koopkracht van arbeider 4 Vt% gedaald Zie pag. 3 „Befehl ist Befehlgaat niet op Fel requisitoir van mr Van Rij voor het Amsterdams B.G. Tegen Willy Lages, de 48-jarige Kriminalrat, voormalig chef van de Sicherheits- polizei en Sicherheitsdienst te Amsterdam, is vanmorgen voor het Amsterdams B.G. de doodstraf geëist. De procureur-fiscaal, mr C. van Rjj, heeft in zijn requisi toir het beroep op een gegeven bevel afgewezen en gewaagd van een gangster- optreden in groot verband. De zevende dag van dit proces, dat zeiaar voor zichzelf. Pas toen .hem van 1 Augustus werd geschorst, begon Ned. zijde telefonisch werd meegedeeld, dat hij des avonds gedood zou worden 'als hij mr Van Namen niet vrij liet, is hij daartoe overgegaan. De sleutel tot het karakter van Lages vond mr van Rij in de fusillade van de 15 verzetslieden in de duinen bij Over- veen. waar de ongelukkigen één voor één in een van te voren gereed gemaakt mas sagraf moesten gaan liggen, en dan met een nekschot werden afgemaakt. Dat is de wraak van een kleine ziel. aldus mr van Rij. Hij roemde daarna de vader landsliefde van Hannie Schaft. „Wat een dapper kind is ze geweest, een dapper vanmorgen om half tien. Lages w kleed in hetzelfde burgercostuum, dat |j in Juli droeg. De publieke tribune as geheel bezet. Mr Van Rjj begon zijn requisitoir met >n lange reeks argumenten, waarmee jj de bevoegdheid van het Hof wilde bewijzen. Hij noemde het proces dat van de Sipo en S.D., voor zover die in Noord- Holland en Utrecht had geopereerd en het de Joodse landgenoten en gasten betrof, zelfs daarbuiten. In een .overzicht over verdachtes misdaden zei end mr Van Rij o.m.: „Wij zullen goed moe- asthouden aan de overtuiging, dat P «cilellc opzettelijk en dikwijls met voorbe dachten rade doden zonder rechterlijk uit geoorloofde zelfver dediging doodslag of moord is. Moord- 3 partijen, plunderingen, de gemene Silber- tannes, de uitroeiing van onze Joodse - landgenoten, de systematisch toegepaste mishandelingen, of dat nu een uit de band gesprongen groepering is geweest, ze heeft uitgevoerd, of dat een ge- •tenloze, door zijn minderwaardigheids- «nplex geplaagde en in krankzinnigheid gglijdende Führer dat bevolen heeft, maakt voor Lages' verantwoordelijkheid pen verschil." Volgens mr Van Rij ging daarom het beroep op een gegeven bevel niet op. Him mier, Kaltenbrunner, Rauter, Schön- garth en Lages hadden zich dienen te beraden wat recht en wet, ook de Duitse in zulke gevallen van hen eisten, deden dat niet en het gevolg was gangsteroptreden in groot verband. En dat was volgens mr Van Rij het ternpunt van de zaak. Want verd. dacht zelf niet aan, zich door regels vj loorlijkheid te laten leiden. Ir van Rij bracht 'hulde aan de 31-j: Trijntje Stam uit Noord-Holland, al noei de hij haar niet bij naam, voor haar mc dige verzetshouding en in haar huldigde hij het verzet der Noordhollanders. Be wondering toonde hij voor de Amster dammers. die zulk een besef hadden van wat rechtseis was. toen zij Lages en zijn beulsknechten onmiddellijk na de bevrij ding niet hebben gedood, doch hebben bvergelaten aan het oordeel van de rech- 'ir. Lages heeft nog getracht met zijn Iven te marchanderen, waaruit geen ere houding spreekt, maar alleen, dat ages slechts dacht aan zijn eigen ibele leven. Na de Duitse capitulatie ield hij mr Van Namen van „Vrij Ne- Ierland" nog gevangen als een soort gij Enorme vlammenzee in Tsjoenking eiste 1000 doden Als gevolg van een ongekend felle brand in de Chinese stad Tsjoengkimg hebben ongeveer duizend inwoners het leven verlogen, terwijl honderd duizend andere personen daklaos werden. In verband met de ramp heeft Tsjang Kai Sjek, die in de stad vertoefde, een gróte parade welke gehouden zou wor den ter viering der nederlaag van Japan, afgelast. Onder auto liggende monteur doodgereden Zaterdag stopte te Schalkwijk een autobus voor een monteursbedrijf, omdat er een kleine reparatie aan de wagen moest geschieden. De 20-j. G. v. Hang- sterm ging onder de auto liggen om het euvel te verhelpen, doch door een mis verstand tussen hem en de chauffeur kwam de bus in beweging, waardoor van H. ernstig werd gewond en even later overleed. Gratie verleend aan B. Heegers Gratie is verleend aan B. Heegers, tot de doodstraf veroordeeld door het B. G. kind tot haar dood toe." Voorts sprak de te Amsterdam. De doodstraf is veranderd |Trein reed zware vrachtauto in de sloot Beide inzittenden kwamen er betrek kelijk goed af. Nadat een voor personenvervoer inge- ichte 4-tons vrachtauto gistermorgen uist een gezelschap Amsterdamse vissers ld afgezet, werd de vrachtwagen op in onbewaakte overweg onder de ge- eente Harenkarspel (N.) aan de spoor- n AlkmaarDen Helder door de trein (grepen. De wagen kwam terecht in een rede bermsloot en hoewel de cabine ge- eel ingedeukt was, liepen de twee inzit- tnden, de Amsterdamse expediteur B. en ijn echtgenote slechts enkele diepe vlees ronden op. Het treinverkeer ondervond okele uren vertraging. Dr Baruch roemt ons land in Amerika Dr Herman B. Baruch, de voormalige Imerikaanse ambassadeur in Den Haag, erklaarde Zaterdag bij zijn aankomst de „Nieuw Amsterdam" in New- 'ork, dat Nederland nog enige tijd larshallhulp nodig heeft, doch dat de lederlanders een prachtig gebruik maken an iedere dollar. Harold Burton, rechter an het Amerik. oppergerechtshof, die Peneens orfs land bezocht, ondersteunde eze woorden. Aan boord waren ook dr H. J. v. Mook li dr W. Cnoop Koopmans, Ned. consul 1 New-York. K^eer export schapen- en lams vlees naar Engeland Voor 't eerst sinds 1926. De Ned. Regering heeft met de Eng. legering een contract afgesloten voor de svering van vers schapen- en lamsvlees lit Nederland van Sept. t.m. December, [rywel alle in die maanden aangevoer- voor export geschikte schapen en ren kunnen voor dit doel worden deverd. Dit betekent hervatting van een tport, die sinds 1926 heeft stilgelegen lok voor de volgende jaren wordt op een linke export gerekend. Vermoedelijk begint de uitvoer 19 Sep- imber. Geen visum meer nodig voor Italië •Nederlanders, die een bezoek aan talie willen brengen van hoogstens 3 laanden, hebben m.i.v. 15 September a.s. 'isum meer nodig, doch wel een >1 isldig paspoort, terwijl ze moeten vol- IKT0en aan de' in Italië geldende wetten r reglementen over toetreding en ver- :del lijf. Dit geldt ook voor Nederlanders, ie door Italië willen reizen met een ttder land als bestemming. GEEN QUARANTAINE VOOR DE „WATERMAN" Voorshands bestaat bij de militaire utorileiten geen aanleiding, de opvaren- n van het troepentransportschip „Wa rman", waarvan twee pokkengevallen Aden werden ontscheept, bij aankomst ons land in quarantaine te houden. de Silbertannemoorden, de gassing van 6 millioen Joden, „de gruwe lijkste zonde-uitbarsting van het natio- naal-socialisme, waaraan Rauter even schuldig staat als Lages." Op dit punt begon mr van Rij critiek te oefenen op het tegen dr Harster gevel de vonnis van 12 jaar. Dit noemde hij een bittere vergissing. „Meer dan 100.0U0 vernietigde mensenlevens, vernietigd door de Dienststelle, die Harster leidde! Zulk een aantal boet men niet met een gevan genisstraf. Het kapotgeslagen Nederland se volk verwachtte recht en geen zoet sappigheden' Over Lages' aandeel in de Joden deportatie zei mr Van Rij: „Alles kan ik deze man gemakkelijker vergeven dan die gruwelijke volksmoord, aan kleine kinderen, zieken, in grijsheid ge- bogenen begaan, omdat zij afkomstig waren van een ander ras. Hier treedt de mensheid op, die eist." Over Lages' bewering, dat hij niet van de mishandelin'gen wist, zei de p.-i. „Heel Amsterdam wist het, waar om Lages dan niet?" Mr Van Rjj riep uit: „Ge hebt een diepe vore van bloed en leed en tranen in Nederland getrokken, verdachte, zo diep, dat de vroeger in Brunswijk zo eerzame naam Lages ten eeuwigen dage een vloek zal zijn in Nederland. Als mens zullen wii moeten leren U te vergeven maar als volk het vergeten, dat zul len wij hooit." „Ik kan hier slechts één straf vor deren. Ware dit anders, dan zou ik de eis van doodstraf vyf maal laten weer klinken: voor het doodschieten van ar restanten, voor de Silbertannemoorden, voor de Jodenvervolgingen, voor de raz zia's en voor de mishandelingen. Nu vat ik al Lages' ten hemelschreiende mis drijven samen onder deze éne eis: de doodstraf^' Deze eis, die mr Van Rij om kwart voor één, na een requisitoir, dat meer dan drie uur duurde, uitsprak, vernam Lages zonder een spier van zijn gelaat te vertrekken. De zitting werd tot half drie geschorst," waarna de verdediger, mf O. G. Feen- stra, zijn pleidooi hield. Toscanini dirigeert. Logeplaatsen voor een Zaterdagavond <5oor Toscanini gedirigeerd .concert te Venetië, werden op de zwarte markt verhandeld voor 625 (zeshonderdvijfen twintig) gulden. levenslange gevangenisstraf. Heegers. afkomstig uit Utrecht, was veroordeeld wegens zware mishandeling, doodslag en het arresteren van onder duikers gedurende de bezetting. Het was voorgekomen, dat hij zijn slachtoffers met handen en voeten aan de bumpers een auto bond en hen zo over de straat deed voortslepen. Amerikaans eredoctoraat voor Prinses Wilhelmina A.F.P. meldt uit Northampton-Massa chusetts, dat Prinses Wilhelmina mevr. E- Roosevelt voorkomen onder de personen, wie de doctorale graad honoris causa zal worden toegekend ge durende de jaarlijkse bijeenkomst var het Smithcollege, welke op 20 December as. gehouden zal worden. De Neder landse ambassadeur te Washington, E. N. van Kleffens, zal uit naam Prinses Wilhelmina de bul in ontvangst Tragische aanrijding door Delftse automobilist Bejaarde dame in Overijssel gedood. De 72-j. mevr. Olink uit Bu-urse is op de straatweg Hengelo—Enschede door een automobilist uit Delft doodgereden. Bij'hét naderen van de auto liep de oude dame plotseling de rijweg op in de ver onderstelling, dat een auto naderde, waarop zij en haar man stonden te wachten. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. Vrachtauto en tien koeien als gevonden voorwerpen Onder Tilburg in de nabijheid van beruchte smokkelsector Baarle-Nassau zagen melkers gisterochtend om half vijf, dat haastige lieden uit een vrachtauto tien stuks rundvee losten, de lege wagen in een bebost zijpad neerzetten ijlings uit de voeten maakten. De politie werd er van in kennis gesteld en ging op de loer liggen om te zien of de eigenaars hun bezittingen zouden komen ophalen. Dit gebeurde echter niet en thans staan auto en lading gerubriceerd als „gevon den voorwerpen". Tijdens het Amerikaanse Labor-day- weekend heeft de dood iedere 12 een slachtoffer geëist. Er waren me 150 doden bij verkeersongelukken. Proletariërs aller landen verenigt U om Stalin tegen Tito Zal Rusland een grensincident durven uitlokken? Hoewel de Joegoslavische regering officieel de geruchten ontkend heeft, dat zij rekening houdt met de mogelijkheid van een invasie door het rode leger, houdt de correspondent van het Engelse blad, de „Observer" vol, dat de Sowjet-Unie incident aan de Joegoslavische grenzen zal uitlokken of ensceneren, teneinde binnenlandse opstand te kunnen bespoedigen. een onderzoek instelt naar de econo mische toestand van het land, in ver band met het verzoek om een lening In hoeverre men hier met fantasie of gissingen te doen heeft," zal men moeten afwachten. Wel staat vast. dat de Praw- het officiële orgaan der Sowjet-Rus- sische communistische partij de arbeiders dè gehele wereld heeftopgeroepen de Sowjet-Unie te steunen in haar geschil met Tito, omdat Tito en zijr volgelingen het proletarische internatio nalisme verraden. Intussen heeft Mosje Pidjado. de vooraanstaande theoreticus de Joegoslavische communistische partij en vice-president, te Belgrado in rede verklaard, dat de campagne der Kominform, om de Joegoslaven bewegen tegen Tito's leiderschap in stand te komen, het tegenovergestelde resultaat heeft bereikt. Rustig zal Joego slavië blijven arbeiden aan zijn vijf jaren-plan. Voorts verdient de aandacht, dat maarschalk Tito de delegatie van de Intern. Herstelbank heeft ontvangen, die Grote braiid woedt te Bandjermasin Aneta meldt, dat in de nacht van Za terdag op Zondag te Bandjermasin op 7 plaatsen tegelijk brand uitbrak op het emplacement van het rubberfonds te Bandjermasin. De schade aan de machi- verkplaats, gieterij, draaiersinrichting electrische centrale bedraagt voorlo pig f 5 millioen. Twee loodsen en de kan toorgebouwen bleven gespaard. Op 3 Juli zijn de rookkluis en de rubberopslag plaats verbrand. Drie Nederlandse plan van de rubberonderneming Danau Salak zijn vermist. Volgens Aneta zijn er tekenen, dat de staking in Bandjermasin gaat verlopen Huisbedienden en daggelders zijn hier en daar teruggekeerd. De schepen worden echter nog door gevangenen gelost. De aanvoer uit het achterland staat stiL 250 millioen dollar los te krijgen. Ook heeft Tito gesproken met het Britse, onafhankelijke Labour-parlementslid Zil. Twintigjarige Leidenaar stal f 2000.- bij Chinese ambassade Briefje van duizend wekte argwaan Vrijdagmiddag maakten drie Leidse f2000. De jongeman zal ter beschikking Morgén is het alweer een jaar geledendat H.M. Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam trouw zwoer aan het Nederlandse volk, toen zij de eed op onze grondwet aflegde. Nederland maakte kennis met een reuzenvliegtuig Europese journalisten met de stratocruiser naar Amerika Zaterdagavond laat landde op Schiphol het grootste toestel, dat ooit boven Ne derland heeft gevlogen of op een Neder landse luchthaven is gedaald. Het was de Boeing stratocruiser Europe van de Ame rican Overseas Airlines, die een show- vlucht boven een deel van West-Europa maakte en- begin 1956 wordt ingezet op de route New-York—Amsterdam—Frank fort v.v. Het kan, zoals gemeld werd, 100 passagiers bevatten. Velen hebben van dit bezoek gebruik gemaakt om het toestel van onderen tot boven te bezichtigen. Inderdaad van on deren tot boven. Een van de nieuwtjes van dit reuzenvliegtuig is nl., dat het twee dekken heeft. He' bovenste bevat de zitplaatsen, uitklapbare bedden, een keuken, drie toiletten en de cockpit. Het onderste dek bevat de vrachtruimte en :n comfortabele „coctail lounge". Gisteren bracht het vliegtuig een groet in diverse steden. Deze vlucht werd door vele genodigden medegemaakt, o.a. minister Spitzen en de Haagse wethou der van Soc. Zaken, de heer Th. M. Dresmé. De Constellations en DC6 toestellen op Schiphol leken slechts kleine toestel- 'n vergelijking met deze luchtreus. De Nederlandse troepen in Indonesië Eerst een federaal leger nodig. De speciale correspondent van A.N.P. meldt, dat de Nederlandse delegatie in de militaire commissie van de R.T.C. eerst de terugtrekking der Nederlandse troepen had willen bespreken, doch dat de Indo- rs nog gaan plan gereed hadden de opbouw der federale strijdkrach ten. Eerst wanneer van Indonesische zijde duidelijke plannen bestaan, kan de te rugtrekking der Nederlanders overwogen worden. Men heeft thans van die zijde technische commissie ingesteld, en geeft toe. dat de T.N.I. als kern niet vol doende is. MEVR. HATTA IN NEDERLAND AANGEKOMEN. Zaterdagmiddag zijn mevr. Hatta en Sastroamidjojo op Schiphol aangekomen. Dr Hatta was ter begroeting aanwezig Tegelijkertijd kwamen op Schiphol aan vertegenwoordigers van gebiedsdelen op Sumatra, welke voor de tweede politie actie aan de republiek behoord hadden. De stratocruiser bracht 16 journalisten uit de Scandinavische landen van Ko penhagen naar Sqhiphol. Zij zullen te zamen met een groep journalisten uit 14 Europese landen, o.w..vijf Nederlandse journalisten, een tocht maken per stra tocruiser naar en over de Ver. Staten. Gistermiddag vertrok het toestel naar Londen, waar de overige Europese jour nalisten instapten en 's avonds steeg het toestel op voor de reis naar New-York. jongens een uitstapje naar de Hofstad. De 20-j. A. de R. kocht daar in een radiohandel een prachtig radiotoestel en betaalde met een briefje van f 1000. De eigenaar van deze winkel kreeg arg- belde, nadat hij het adres van de jonge man had weten te verkrijgen, de Haagse politie op. Deze stelde zich verbinding met de Leidlse politie, die direot een onderzoek begon. Het toestel, dat De R. inmiddels naar Leiden had gebracht werd, terwijl hij niet thuis was besila-g genomen. Korte tijd later kreeg de politie van De R. een min of meer verontwaardigd telefoontje, waarom zij het toestel had meegenomen. De inspec teur, die met deze zaak faas belast zei hierop, dat alles in orde was en dat De R. het wel kon komen halen. De jonge- gaf hieraan zonder iets te vermoe den gevolg, maar toen hij op het politie bureau kwam, zait hij ook meteen in de val. Het bleek, dat De R. de laatste da gen grote uitgaven had gedaan. Vele de politie met hem bezig ge weest. doch hij toonde zich niet bereid >k maar iets aangaande de herkomst an het geld mede te delen. Evenwel werden tal van ongeloofwaar dige verhalen door hem gelanceerd, maa» gistermiddag heeft De R. bekend, dat hij een Dortefeuille uit een jasje. da{ hang op de Chinese Ambassade te Den Haag, had gestolen. Hierin bevond zich een bedrag van Amerika en de vlootbasis te Soerabaja Sommige republikeinse kringen hebben er wel oren naar. Volgens een Reutertelegram uit Djokja noemde de republikeinse minister Hadji Agoes Salim het in Washington geopperde plan, dat Soerabaja Amerikaanse vloot- haven zal worden onbetamelijk. De repu bliek zou een dergelijk plan geen ogen- in beschouwing nemen, zeide hij. Plannen om Britse, Australische en Indi sche instructeurs bij het leger te nemen, zijn volgens hem nooit besproken. Vol gens Aneta verklaren officiële kringen te Djokja: Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de VS. een dergelijk verzoek om een vlootbasis zullen doen en indien dit in derdaad te zijner tijd het geval zal zijn, dient er een verdrag tot stand te komen, waarin het volk zeggenschap zal hebben. (Hieruit blijkt dus. dat Hadji Agoes Salim tegenover andere kringen staat, die wel near Amerika's zoet gefluit horen. Red.). Nederlandse patrouille gevangen Aneta seint uit Malang, dat ten Oosten van de stad een Nederlandse patrouille van zes man gevangen genomen is. Mgr Beran doet beroep op de gelovigen pal te staan voor het Christendom Op Tsjechische bewaarschool en universiteit werkt men aan de „gelukkiger" socialist In de kerken te Praag werd gistermiddag een boodschap van aartsbisschop Josef Béran voorgelezen, de eerste sinds de regering hem in Juni j.l. het zwijgen oplegde. Hierin doet Béran. een beroep op alle gelovigen „vast in het geloof te zjjn en pal te staan voor het Christendom en samenwerking tussen de Christenen. Reeds twee weken geleden, verbrak de aartsbisschop zijn stilzwijgen, door in een brief aan de staa-tsaanklager tegen zijn behandeling te protesteren. Zoals men weet, wordt hij nog steeds door de politie in zijn paleis „gevangen" gehou den. In zijn boodschap wbrdt o.m. ver klaard: „Hij, die geen verrader is tegenover God, kan ook geen verrader zijn van zijn land of volk. De gelovigen moeten bid den dat de staten, waartoe zij behoren, weer tot God terugkeren, zoals de ver loren zoon ook tot zijn vader is terug gekeerd. Wij zijn allen zo klein en mach teloos te midden van het razende sata nische geweld, doch juist door onze machteloosheid zijn wij nog meer by machte de beledigde majesteit Gods-te men en het kwaad van ons volk wenden. Ik hoop en vertrouw dit vertrouwen vind ik mijn grote troost, terwijl i'k hieruit tevens mijn kracht put dat u God en onze heilige kerk getrouw zult blijven." Inmiddels heeft de Tsjechische rege ring bij decreet tien kerkelijke hoogtij dagen afgeschaft. Voorts meldt Reuter Praag, dat op alle onderwijsimstellin- in Tsjechoslowakije, van bewaar school tot uimiiversi'teit, de leerboeken DAT de Zaterdag gesloten zakenten- toonstelling ALMI te Aalten door 63.000 personen werd bezocht. DAT de met pensioen gaande PTT- inspecteur voor Gron- en Drente J. Tig- gelman, benoemd werd tot officier O.N terwijl hij Zaterdag'op een afscheidsbij eenkomst te Gron. o.m. werd gehuldigd door de dir.-gen. L. Neher en de Haagse hoofddirecteur der posterijen, F. H. Hof- DAT op 18 Oct.. vijf jaren na de be vrijding van Venraay, aldaar een monu ment wordt onthuld. DAT 50 leden van de K. v. K. te Fol kestone van 1013 Sept. een bezoek aan Vlissingen brengen. DAT de afd Nijmegen van de R.-K. typografenbond haar 50-j. bestaan her dacht. DAT F. C. A. Gebhard. dir. Zwaarde- maker's handel en industrie te Zaandam. i-j. diensttijd benoemd werd tot ridder O-N. DAT de Friese bijenhouders een actie illen voeren tot behoud van een heide- complex onder Duurswoude. hetwelk met ontginning zou worden bedreigd. DAT jle Noord-Ned. Wegenbouwmy Harlingen met rond f450.000 laagste inschrjjfster was voor een wegomlegging bij Suameer in de weg DrachtenLeeu warden, DAT de NVV-secr. A. Vermeulen, van avond van 88.15 u. (Ned. tijd) in Ame rika een radiorede houdt, welke in de „Voice of America" te beluisteren is, of via de BBC op 13. 16, 19, 25, 31 en 41 meter-band. DAT Johannes Roosendaal, bijgenaamd „Roosje", Zaterdag in 't Maas en Waalse dorpje Leeuwen-Boven, zijn 100e-ver- jaardag vierde "ter gelegenheid waarvan de jeugd voor hem defileerde. DAT het schip „Cygnet", van de En gelse visserij beveiligingsdienst van 611 Sept. A'dam bezoekt. DAT de KLM via Schiphol uit Zuid- Amerika Braziliaanse miereneters, apen en tropische vogels naar de Brusselse dierentuin vervoerde. DAT een Hengelose dansgroep, ..de Hengeler spoilers en daansers", naar het internationaal folkloristisch congres in Venetië is vertrokken. DAT Rijk en gemeente tot overeen stemming zijn gekomen om het gemeen tehuis in de Heerenveense patriciërswo ning Crack-State, eertijds zetel van de rechtbank, te vestigen. DAT het bevrijdingsraam in de N.-H. kerk te Sneek Zaterdag door de Cana dese ambassadeur, Pierre Dupuy, is ont huld. die het Friese volk dankte voor de indertijd aan de Canadese militairen be toonde gastvrijheid. DAT de Baileybrug te Oosterhout. in de rijksweg Keizersveer—Breda, tot 16 Sept- is gestremd. DAT i.v.m. de onthulling van het Put- tense monument op 1 Oct- de rijksweg tussen Putten en Nijkerk, die dag van 14.3016.30 u. is gestremd en 'het door gaande verkeer AmersfoortZwolle vv. de route HoevelakenVoorthuizenPut ten moet volgen. DAT de Schiermonnikogers S. v. Werff en N. Faber, resp. de zilveren bronzen „medaille de la reconnaissance frangaise" ontvingen voor de verzorging der Franse graven aldaar. DAT de K.L.M. in de komende acht weken met twee Dakota's 580 pelgrims van Istanboel naar Djeddah zal vervoe- DAT twee arbeiders die op de Berg en Dalseweg bij Nijmegen een dak her stelden. toen de steiger instortte, naar beneden tuimelden en ernstig werden gewond. DAT de 37-j. betonarbeider P. Smitte uit Hoogeveen, die gehuwd was en 4 kinderen had. in een fabriek aldaar een onder stroom staande draad aanraakte en dood bleef. DAT mr P. J. Oud een grote Ned. de legatie zal leiden naar het internatio naal congres van gemeenten, hetwelk van 12 tot 17 September in Genève wordt gehouden. DAT het ..^storia-chalet" (vroeger Badhotel!, te Baarn van 10 October tot Pasen 1950 zal sluiten, daar het bedrijf door het Zondagrijverbod niet meer ren- Afbeeldingen van Stalin en president Gottwald prijken aan de wanden der lokalen. Dagelijks wordt les gegeven over Marx en Lenin en in de Russische taal. Iedere dag wordt het volkslied van de Sowjet-Unie gezongen. Drie gesprekken onder de Officier van Justitie worden ge steld. Van het gestolene is nog ongeveer f500 over. Verschillende artikelen werden in be slag genomen. De twee medereizigers van De R. zijn ook gehoord, maar zij bleken van het hele geval niets af te weten. Nieuwe waarden Koningin- Juliana-zegels Voorzover op de postkantoren geen frankeerzegels van 5 en 15 cent in de tegenwoordige uitvoering meer aanwezig zijn. zullen in de loop van deze maand de waarden van 5 en 15 cent in dg nieuwe uitvoering worden verkocht. Ze zijn resp. groen en olijf-groen. Tevens zijn nieuwe frankeerzegels van 50 cent (bronsgroen) n 60 cent (roodbruin) verschenen. Oök zijn aangemaakt briefkaarten van 6 cent en postbewijsformulieren van 6 ct. Grieks massamoordenaar loopt doodstraf mis George Kozanis is door een Atheens gerechtshof honderd en twintig maal tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, wegens het even zo vele keren begaan van moord. Hij heeft de doodstraf niet gekregen, omdat hij inlichtingen ver schafte over een communistische samen zwering om generaal James van Fleet, de Amerikaanse militaire missie-leider, te vermoorden. Rebellen bezitten één-tiende van Bolivia De revolutie in Bolivia is weer opge laaid. In Potosi leveren regeringstroepen rebellen momenteel hevig slag. De belangrijke stad Sucre is geheel in han- der opstandelingen, die. volgens regeringscommuniqué één-tiende deel van het land in bezit hebben. De' opstandige generaal Callejas heeft aan president Urrio Lagoitia een ultimatum gesteld om terstond afstand te doen. Per éénmansduikboot door Europa tocht door Europa. Zijn vrouw en twee kinderen vergezellen hem op deze vaart. Zij leven in een woonschuit. De Rotterdammer Willem Brinkman maakt ook deel uit van het gezelschap. Hij is stuurman van een jacht. De drie sche pen zijn thans in Parijs. De Parijzenaars kunnen het scheepje bezichtigen. Twin tig procent der bezichtigingsgelden zal Timmermans afstaan aan het Franse Rode Kruis. België na 1949 los van de Marshallhulp Dank zy stelsel van „vrye onderneming". België zal van het einde van dit jaar af geen hulp meer nodig hebben in het kader van het Marshall-plan. Dit ver klaarde John Haynes, de leider van de E.C.A.-missie in België en Luxemburg, bij zijn aankomst te New-York. België zal geen leningen of giften meer ontvan gen. Volgens Haynes is het welslagen van België's herstel te danken aan het stelsel van de vrije onderneming. Overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven moet tot een minimum beperkt blijven, alduf Tivaalf schoolmeisjes in diepe vijver verdronken Twaalf schoolmeisjes van 12 tot 14 jaar zijn bij het baden in een vijver by Kaiserau (60 km ten O. van Keulen) verdronken. De kinderen behoorden tot een klasse van een meisjesschool uit Gimborn, die met de onderwijzeres was gaan zwemmen. De vijver, die is aange legd voor industriële doeleinden, is on diep aan de kant, maar gaat plotseling diepte van vier meter. De bodem is bedekt met waterplanten. Toen de meisjes hand in hand het water in liepen, verloren enkelen hun evenwicht op dè glibberige bodem, gleden af in de diepte en trokken de anderen mee,. De onderwijzeres kon nog vier van de 16 kinderen, die in het diepe deel ge raakt waren, terughalen. Bij de vyver waren indertijd waarschuw ingsbordea geplaatst, dat het geen geschikte badge legenheid was. De vijver werd toch voor dit doel gebruikt en van de borden was er nog maar één overgebleven. De on derwijzeres is in verzekerde bewaring gesteld. Dit weekend drie personen verdronken Gisteren is de 15-j. J. J. B. uit de Ve- gastraat te Amsterdam-Noord verdron ken bij het baden in het Noordzeekanaal zonder de zwemkunst machtig te zijn. De 7-j. Gerrit de Groot uit de Ens- lauerstraat te Amsterdam is gisteren tijdens het spelen in het water van de Kostverlorenkade geraakt en door ver drinking om het leven gekomen. De 9-j. Martin, het enige kind van de familie Feeke te Zëandam; die sedert Vrijdagavond werd vermist, is Zaterdag middag levenloos uit de zee opgehaald. EDE ADOPTEERDE SAMARINDA. In verband met de adoptie van Saroa- rinda op Borneo door Ede is een delega tie van Oost-Borneo Zaterdag op hel stadhuis dier gemeente ontvangen, waar na een maaltijd, aangeboden door da Rotaryclub, volgde. WEERBERICHT Niet zo warm Tot morgenavond verwacht De BUM Meer bewolking met hier en daar eea regen- of onweersbui. Matige wind uil Zuidelijke richtingen. Lagere temperat». ren vooral in kustgebieden. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag. 6 September. Zon op< 5.59, onder 19.17 uur; maan op* 1912, oud eg 428 hu». 7 Sepcembeg VJ1

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1