Ilkuiiit gtihstfft GTouranl Wist U VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; f 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ÊN: 0.18 per mlllmeter (Bfl contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7907 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatvastfcfi is gtubleoen mya h«rl In tegenspeel" Dames wandelen, sigaar in de mond Zie pap,. 3 Europs Ondanks dollarvitamine komt in 1952 >a nog niet op de been 1 Marjolin pessimistisch, daar export naar Amerika opnieuw daalde De toestand van Europa is aanmerkelijk slechter, dan de economische experts zich een half jaar geleden hadden voorgesteld. Het ziet er niet naar uit, dat in 1952, als de Marshall-hulp ophoudt, Europa, weer geheel hersteld zal zijn. En dat is dan ook de reden, waarom het probleem van het dollartekort, zo spoedig mogelijk, op een geheel andere wijze, moet worden aangepakt. Dit is de korte zin van de ziens- Wijze van Robert Marjolin, de secretaris-generaal van de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking. Dit criterium is niet bepaald bemoedigend, maar ook weer niet geheel ontmoedigend, want immers hebben de 19 landen, die by de ver deling der Marshall-dollars de gegadigden zijn, toch, zoals geëist was, een gemeen schappelijk accoord weten te treffen, op grondslag van het verdeelplan, dat door Marjolin en de Belgische baron Snay was aangegeven. Maar hierbij moet de opmerking wor- de (heer Marjolin zeer pessimistisch go den gemaakt, dat ieder der 19 landen de stemd en aangezien het dollar-probleem Marshall-hulp onvoldoende achtte en de ook de Ver. Staten zelf raakt, hoopt voorstellen slechts zijn aanvaard in het Ibelang der Europese samenwerking. Vol gens de thans aanvaarde voorstellen krijgt. Nederland ongeveer 309 millioen dol lar. dat is rond 161 -millioen minder dan verleden jaar. Engeland ontvangt slechts 962 -millioen tegenover 1239 millioen bij de vorige gelegenheid. Slechts enkele landen, zoals België ontvangen er iets bij Er is zeer ernstig rekening mede gehou den dat het Amerik. Congres, dat de toe wijzing voor 19491950 nog niet heeft vastgesteld, een stuk onder de toewijzing van vorig jaar zal blijven. Amerika zal eerst nog het Parijse accoord moeten be krachtigen en er bestaat twijfel, of het gevormde reservefonds van 150 millioen dollar -direct maar mag worden verbruikt. Wij weten het nu: Europa kan op de •Amerikaanse markt niet meer concur reren, de export naar de Ver. Staten daa-lde met dertig procent en van enkele landen daalde de uitvoer zelfs met procent. Deze sombere gegevens hebben Invasie van Oost-Duitsers naar Amerikaanse zone Russen stelden grens open ter gelegenheid van „Vredesdag". Gistermiddag stroomde bij de grens overgang van Coburg ten menigte van ongeveer 15.000 Duitsers uit de Sowjet- zone naar Neustadt in de Amerikaanse zone. Ter viering van de „Vredesdag" (omdat 10 jaar geleden de oorlog uitbrak) hadden de Russen de Duitsers toegestaan gedurende 24 uur de zonegrens te over schrijden. Aanvankelijk probeerden de Amerikanen de stroom met politietroe- pen te stuiten, maar zij waren niet bij machte de invasie tegen te houden. De uit de Russische zone gekomen Duitsers, voor het merendeel armoedig gekleed, waren voorzien van rugzakken en tassen en sloegen in Neustadt allerlei voedings waren en huishoudelijke artikelen in voor Oostmarken of voor textiel, tri het bijzonder zijden kousen. Duizenden maakten van de gelegenheid gebruik om hun familie in de Westelijke zones te bezoeken. En de winkeliers voeren er wel bij." Ze wisselden één Westmark voor fi.40 Oostmarken. SOWJETPOLITIE OPENDE HET VUUR. De politie van de Sowietzone opende gisteren het vuur op een groep mannen, vrouwen en kinderen, die de grens wil den oversteken naar de Britse zone bij Goettingen. Er werd niemand getroffen. De mensen wilden „Vredesdag" vieren in de Britse zone. Britse troepen bezetten fabriek in Oberhausen Britse troepen hebben gisteren een fa briek van synthetische olie in Oberhau sen bezet, waar de Duitse arbeiders, zoals gemeld is, de rpet de ontmanteling be laste personen verdreven en de auto van een Britse functionaris vernielden. Dit was de tweede maal, dat de Engelsen troepen gebruikten om een eind te maken aan het Duitse verzet tegen demontage. Later op de dag hebben Duitse politie mannen de bezetting overgenomen. Volgens Truman neemt de „koude oorlog" af President Truman heeft op de tiende Verjaardag van het uitbreken van de tweede wereldoorlog, gezegd te hópen dat de „zenuwenoorlog' tussen de com munistische en democratische regeringen 2ou eindigen in de capitulatie van de comunistische regeringen en dat de we reld generaties lang in vrede zou kunen De president van de Verenigde Staten verklaarde gelukkig te zijn, dat de oor log met de wapenen was afgelopen, maar hij betreurde het, dat de koude oorlog de laatste jaren was voortgezet, •1 was zij in hevigheid afgenomen. „Amerika maakt geen aan spraken op Soerabaja" Vice-adm. Kist vertrok naar Indonesië De nieuwe commandant Zeemacht in bet Oosten, de vice-adm. F. J. Kist,, is vandaag met de „Willem Ruys" naar Batavia vertrokken, o.a. uitgeleide ge daan door min Schokking en vice-adm. J. J. L. van Willinge. Hij verklaarde o.a.: „Soerabaja blijft natuurlijk de basis in het Oosten. Er is geen sprake van dat Amerika aanspra ken op deze basis heeft laten gelden". „HET EI VAN COLUMBUS" Twee jeugdige Amsterdammers, A. Bosch en G. J. Noltes, hebben een ma chine uitgevonden, die door een man be diend wordt en 6000 eieren .per uur kan ledigen (met de hand: 800). Met deze machine, de „Columbus", verwierven zij een onderscheiding van de Uitg. mij. „Kluwer", als zijnde de meest-kosten- besparende-uitvinding van 1948. THEEZIEKTE IN OOSTSUMATRA BAART ZORG De zg. Blisterblight (blaasjesschimmel ziekte van het theeblad in Oost-Sumatra) heeft ernstige gevolgen vooral op hoger gelegen ondernemingen als Sidamanik en Bahoeboetoeng is de toestand zorgwek kend. dat ook Washington op de ferentie practisch begrip vooi de huidige Europese moeilijkheden zal tonen. Men verhele zich de ernst van de toestand niet: naar schatting, zullen de landen het Marshall-plan alsmede de naties het Sterlinggebied, en de betrokken o zeese gebiedsdelen in hfet thans lopende jaar 500 tot 600 millioen dollar verliezen. Ten aanzien van de rechten om wissels te trekken nog het volgende: De Marshall-landen hebben de aan bevelingen goedgekeurd voor de onder linge trekkingsrechten voor 19491950. Engeland zal trekkingsrechten toekennen voor een totaal bedrag van 171 millioen dollar en zal ontvangen voor 102 millioen dollar (van België en Luxemburg), Bel;_ en Luxemburg zullen trekkingsrechten toekennen voor 400 millioen dollar (waar van 139 millioen dollar voor Nederland en 102 millioen dollar voor Engeland) Nederland zal trekkingsrechten verlenen voor 20,3 millioen dollar en ontvangen voor 156,5 millioen dollar). De Marshall-pot raakt leeg. Volgens een, later ontvangen Reuter- telegram, heeft Paull Hoffman te Parijs- medegedeeld, dat de Marsnall-hulp voor 19491950 zal worden verminderd met nog 150 millioen dollar, zelfs wanneer het Congres de toewijzingen goedkeurt. Hij verklaarde, dat het voorstel tot ver deling der gelden, ad 3.776 500.000 dollar was gebaseerd op het bedrag' van 3788 millioen aan Eca-fondsen. dat de Amerik. Senaat voor het komende jaar had ge accepteerd. Zelfs, als het Congres alles goedkeurt, zal de EC.A. niet over vol doende gelden beschikken: 150 millioen dollar moet in ieder geval bestemd blij ven voor „ee nfonds voor speciale doel einden." Wonderlijke uitlatingen in Djokja Een woordvoerder van het republi keinse ministerie van voorlichting ie Djokja heeft tegenover Aneta verklaard, dat de Nederlanders op de Ronde Tafel Conferentie1 Nieuw-Guinet schijnente zullen maken tot een ingewikkeld pro bleem, hetwelk de onderhandelingen zè^f bemoeilijken. De bevolking van-NieuW"- Guinea zou volgens deze zegsman her haaldelijk dë wens te kennen hebben gegeven pm deel uit.te maken van een onafhaunkelijk Indonesië Het Iriaanse volk'zou verklaard hebben, dat"1 zij John Ariks niet'.als vertegenwoordiger erkent en koloniale groepen- zouden achter de schermen achter de touwtjes trekken bij diens actie. Inofficiële republikeinse kringen te Djokja verklaarde men aan „Merdeka", dat men nog geen officiële rapporten van de republikeinse delegat: Haag ontvangen heeft, teleurgesteld is. „Het is beschamend en ont moedigend..." Vooral in de Sowjet-zone van Duits land is gisteren het feit herdacht, dat tien jaar geleden de tweede wereldoor log uitbrak met de aanval van Duitsland op Polen. In de Russische sector van Ber lijn werd een fakkeloptocht gehouden, maar in de drie Westelijke sectoren vond geen openbare herdenking plaats. De West-Duitse bladen ademden in hun hoofdartikelen allen de geest,van „wij willen géén nieuwe oorlog". „Het is be schamend en ontmoedigend te bedenken, dat het de Duitsers waren, die hun buren aanvielen," aldus de Frankfurter Abend- post. „DE NAZI'S WINNEN TOCH." De „Niederbayrische Nachrichten", het eerste blad, dat na de oorlog in Beieren versoheen, heeft gisteren de publicatie gestaakt, omdat de concurrentie van het voormalige Nazi-blad „Straubinger Ta- geblatt" te zwaar werd. ADENAUER, CHRISTEN-DEMOCRA TISCH FRACTIELEIDER. Dr Adenauer werd gisteren tot leider gekozen van de 139 man sterke fractie van Christen-democratische en Christen- sociale afgevaardigden in het nieuwe West-Duitse federale parlement. Hij werd gemachtigd de onderhandelingen voor het samenstellen van een West-Duitse rege ring voort te zetten. Churchill weer in Londen. Gebruind en gezond keerde Winston Churchill gisteren van een bezoek van vijf weken aan het Continent in Londen terug. Pernis gebruikt 21/2 maal zoveel stroom als heel Friesland Minister v. d. Brink opende cliem. fabrieken van B.P.M (Van een onzer verslaggevers.) Het is feest in Pernis. Vandaag is op de uitgestrekte terreinen van de Ba taafse Petroleum Mij een nieuwe paal bereikt. Vandaag opende minister Brink- twee chemische fabrieken, in de toekomst voor liét gehele Ne derlandse bedrijfsleven van het grootste belang zullen zijn. t is, bij wijze van spreken, gemak kelijker op te geven, welke autoriteiten aanwezig waren bij deze opening, een lijst te geven van al die voor aanstaande persoonlijkheden die van hun belangstelling getuigden. Ook uit Indo- i: leden van de RTC. "en vele bui tenlanders zagen we '.er in het nieuwe schaftlokaal, waar de directeur van de raffinaderij, ir H. H. Buss, welkomst woorden sprak, in het Engels en het Ne derlands. Om een overzicht te geven de uitbreiding van ,.h'et bedrijf, noemde ir Buss enkele cijfers. Per uur 100 ton stoom worden v.erbrukt, en 30.000 kub. .meter spoelwater. Er zal 1000 km aan productenleidingen moeten worden gelegd. Het stroomverbruik zal stijgen tot 130 millioen kwh jaer jaar bij belasting van 20.000 kw. Dat is"!!1,2 maal het electriciteitsgebruik van de hele provincie Friesland over-1948! Vervolgens sprak minister v. d. Brink- No'gmaals, zeide de bewindsman, dat in dustrialisatie een" levenskwestie is. Wil de industrie in ons land lèvensvatbaar- heid hebben, dan zijn bepaalde basis industrieën. die "naar verhouding minder werkgelegenheid bieden en meer kapï- vereisen, onontbeerlijk. De winning aardolie in eigen bodem noemde de minister zeer belangrijk. Prof. v. d. Brink roemde het wetenschappelijk on derzoek, da.t in een bedrijf als in Pernis wordt toegepast. De concurrentie met het Raphael Kubelik wil niet naar Praag terug Raphael Kubelik, dirigent van het Praags Philharmonisch Orkest en zoon Jan Kubelik, de bekende violist, heeft besloten niet naar Tsjechoslowakije terug te keren van zijn huidige tournée. Kubelik woont momenteel in Londen. Hij heeft contracten lopen tot ver in 1951 Engeland, Amerika en Amsterdam, zodat een spoedige terugkeer naar zijn vaderland zeker niet noodzakelijk is. Moordenaar van Dolfuss overleden Otto Waechter, die de moord op de Oostenrijkse kanselier Dolfuss in Juli 1934 op touw had gezet, is overleden te Rome, waar hij sedert 1946 onder een valse naam leefde. Waechter, die één der machtigste SS-chefs was, is gouverneur geweest van Galicië en was toen te Lwow gevestigd. Hij wachtte op een pas, jaar Zuid-Amerika te vertrekken. Tot dusver was hij aan de politie ont- napt. Hij is aan een leverkwaal gestor- „SPELT" U HET EVEN! Een vrouw, die gisteren aan dë politie te St. Louis meldde, dat zij van honderd dollar beroofd was, gaf als haar naam op: Mevr. Anna Villavicenciocreseauram. De Hongaarse communistenleider Lazlo Timar is via Wenen naar Salzburg gevlucht, omdat hij in gebreke zou zijn gebleven t.o.v. zijn regering. buitenland zal scherper worden en daar om juist is het belangrijk, dat in Pernis een nieuwe chemische industrie kan wor den gevestigd, waar wasmiddelen en an dere producten zullen worden ver vaardigd: De minister deelde mede, dat ir Buss is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Hij roemde diens ver diensten, ook voor deze uitbreiding, die 170 millioen gulden kost. en opende ver volgens de fabrieken, door het eerste vat met wasmiddel te vullen en in de plastiekfabriek de pyrolise-oven te ont steken. Grote aandacht hadden de Indonesische gedelegeerden van de R.T.C., die gis teren „De Mens en zjjn Arbeid" bezochten, ook voor Leidens spoorwegplan, dat op deskundige wijze uit de doekjes werd gedaan. Foto N. vaif der Horst Telegramverkeer in Nederland over enige jaren via verreschrijvers Een automatische installatie, welke enig in de wereld zal zijn lij de toekomst zal het Morsestelsel uit het Nederlandse telegraafverkeer ver dwijnen. De Morse-toestellen zullen plaats maken voor moderne zgn. „teletype"- toestellen oftewel verreschrijvers. Dit hangt samen met het besluit om het telegraafverkeer in ons land te automatiseren. sprek" zijn, dan wordt het telegram automatisch in Den Bosch op een tele type opgenomen en vandaar naar Maas tricht gestuurd, zodra men daar terecht kan. Om de kans op in gesprek zijnde toestellen zo gering mogelijk te maken, zal elk kantoor een voldoend aantal ver bindingen krjjgen. De levering van de definitieve auto maat is opgedragen aan een buiten landse maatschappij, waarbij een leve- ringstijd van ongeveer vier a vijf jaar is vastgesteld. Zij zal. voor zover bekend, de enige ter wereld zjjn. Prins Bernhard was toeschouwer op concours te R'dam Prins Bernhard woonde gistermiddag Ruim een half jaar geleden is men te Amsterdam begonnen met de bouw van een proefautomaat. Hierdoor is het thans reeds mogelijk op enkele op de proef automaat aangesloten telegraafkantoren telegrammen langs automatische weg te verzenden. De P.T.T. is tot deze proef gekomen, omdat de personeelskosten bij het huidige systeem te hoog zijn en de telegramkosten daardoor in de toekomst vermoedelijk zouden moeten stijgen. Vandaar het besluit om het telegraaf verkeer te automatiseren. In Amsterdam, en waarschijnlijk in Den Haag, Rotterdam, Zwolle en Den Bosch zullen telegraafautomaten komen. Een beslissing over het aantal is echter niet genomen en een beperking van het aantal van vijf is in overweging. Door dit nieuwe systeem worden de speciaal opgeleide ambtenaren overbo dig en kan iedere P.T.T.-ambtenaar, die de typekunst macjitig is, een telegram verzenden. Wil Delfzijl een -telegram naar Maas tricht verzenden, dan slaat de P.T.T.- ambtenaar in Delfzijl op zijn teletype- tOestel het nummer van het telegraaf kantoor in Maastricht aan en via de centrales in Zwolle en Den Bosch komt deze verbinding automatisch -tot stand. Het telegram wordt dan in Delfzijl ge typt en komt op hetzelfde ogenblik in Maastricht aan. Mocht Maastricht op het moment van de aanvraag „in ge- ftOWLEY NAM AFSCHEID VAN BERLIJN. De Amerik. commandant van Berlijn, Howley, nam gisteren afscheid van het stadsbestuur van West-Berlijn. Hij stelde zijn opvolger, gen.-maj. Maxwell D. Taylor aan de vroede vaderen voor. De vertegenwoordiger van Israël, dr M. Amir, hield gisteren in Den Haag een officiële receptie t.g.v. de opening van de kanselarij van de staat Israël. V.l.n.r.: burgemeester P. J Oud van Rotterdam, dr Amir, de loco-burgemeester van Den Haag ir L. J. DL Feber en mr Arn. d'Ailly, eerste burger van Amsterdam. Rotterdam met Prinses Armgard cross county op het internationaal con cours hippique bij. Zoals gedeeltelijk ge meld moest de Prins 's morgens voor de military verstek laten gaan. De stand aan het einde van de eerste dag van d# military prijs is: 1". Gapt. ba ron H, von BlixenFinecke, Zweden, op* Master Rufus, 352.50 p.; 2. A. J- Pot (Hilversum), Maschuschalle, 278'5/6 p.; 3. F. B. M. Deurvorst, Terborg, Lady Knox, 259 5/12 p. De uitslag van de dressuurproef om de „Prijs van de Rijbaan" is: 1. mej. T. Eijsvogel, Haarlem, Crimée, 287.58 p-; 2. Ritm. W. F. Bisschoff van Heemskerk. Den Haag, Gris-Gris, 278.33 p.; 3. mej- T. van der Meer, Haarlem, Irish Beauty, 264.68 p. Ook dr Hirschfeld naar Amerika Ons bericht van 24 Aug., dat de minis ters Stikker, Lieftinck, Van den Bripk en Schokking naar Amerika zouden gaan, werd, zoals gisteren nog in een deel van de oplage werd gemeld, in zo- bevestigd, dat minister Lieftinck zich eind volgende week naar de Ver. Staten zal begeven voor besprekingen met het int. monetaire fonds. Hieraan kan thans nog worden toe gevoegd, dat ook dr H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris voor het Europees herstelprogramma, in Amerika bespre kingen zal voeren met autoriteiten van het monetaire fonds. Dr Hirschfeld ver trekt reeds a.s. Zaterdag naar Washing ton. Hij zal bovendien confereren met autoriteiten van de ECA. Belangrijke financiële besprekingen Zowel Nederland als de republiek willen zekerheid. Volgens A.NP. hebben de informele besprekingen tussen drie mannen va drie secties der f-inancieel-economische commissie van de Ronde Tafel Confe rentie een bevredigend verloop gehad. Men hield- zich bezig met algemene be schouwingen. Er bleek op verscheidene punten overeenstemming te bestaan 1 ook bleken er afwijkende opvattingen Behandeld werd de deviezerapolitiek, In donesië en het sterlin-gbloc, binnen- ei buitenlandse schuldenlast, handelspoli tiek, concessies en contractuele verplich tingen. De opvallendste geschilpunten betref fen- de schuldenregeling, handelsverdra gen en geldelijke accoorden, concessie: en andere contractuele verplichtingen, welke onderwerpen aan drie subcomm; sies worden toevertrouwd. De republikeinen stelden tegenover de Nederlandse vraag naar waarborgen de Indonesische financiële politiek zeker heid omtrnt Nederlands -geldpolitiek, waarbij men wees op België's critiek op Nederlands nauwe betrekkingen met het sterlingbloc. die voor Indonesië grote bezwaren kunnen opleveren. "Van repu blikeinse zijde noemde men de sfeer der besprekingen uiterst gunstig, vooral om dat de discussies uiterst zakelijk waren. Instructieve film Koning Voetbalgereed In Amsterdam is gisteren voor geno digden de première gegeven van de in structieve film „Koning Voetbal", die Jaap Nieüwenhuis met medewerking van de KNVB voor de Delta-film heeft ver vaardigd. De rolprent, waarin fragmen ten uit internationale- en competitiewed strijden zijn opgenomen vaak ver traagd duurt 65 minuten. Hij wil pro paganda maken voor de voetbalsport en jeugdige spelers doordringen van het nut training. De film zal binnenkort voor clubs vertoond worden. Er is drie jaar an gekerkt onder supervisie van Jaap -. d. Leek. Het scenario is van Karei Sanders en de tekst van Aad v. Leeuwen. Hevige explosie in Enschede: twee zwaargewonden Oud artilleriekanon had nog een granaat in de loop Bjj het in stukken snijden van een oud Duits artilleriekanon met een acetyleenapparaat' deed zich gisteren ?t centrum van Enschede een hevige ontploffing voor, daar, naar later bleek. Dg een 15 cm-granaat in de loop was achtergebleven. De 58-j. J. F. Arends en diens 30-j. on Jan, die met dit werk bezig waren, werden ernstig gewortd. Van de vader werd de rechterpols verbrijzeld, terwijl de Zoon vermoedelijk zijn linkervoet zal moeten missen. Tal van huizen in de omgeving liepen zware schade op. Van één woning werd het dak weggeslagen. Een stuk van de affuit van het kanon sloeg door het dak van een woning op 50 meter afstand, waarbij gelukkig alleen maar een kin- derledikantje werd vernield. POST VOOR DHLITAIREN OP DE GROTE BEER Post, gericht aan militairen aan boord in het troepenschip Grote Beer dient, teneinde in de tussenhavens te kunnen worden uitgereikt, uiterlijk op 4 Sept. op de bus te zijn. Post, bestemd voor de eindhaven, moet uiterlijk op 18 Sep tember ter post bezorgd worden. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datum van uiter lijke terpostbezorging staat tussen haak jes achter de naam van het schip ver meld. Naar Indonesië: ms Mataram (8 Sept.), naar Curasao: ss Stuyvesant (7 Sept.) en naar Suriname: ss Cottica (14 Sept.). Na de uitdagingen van Salvatore Giuliano zou de Italiaanse politie op Si cilië tot elke prijs gaan pogen de ban dietenkoning in handen te krijgen. De r in de maand In andere jaren was het zo, dat de fees telijk gevierde Koninginnedag, op 31 Aug. tevens voor ons gevoel de afsluiting was van de zomer. Al kan de September maand vaak bekoren door het prachtig ste weer, wij weten" dat herfst en win ter voor de deur staan en wij gaan ons daarop al zo'n beetje prepareren. Ons volk heeft daar een typisch-Hol- landse uitdrukking voor. Het zegt: de r is in de maand. En straks zullen we nog andere typisch-Hollandse uitdrukkingen gebruiken, zoals: we gaan de nacht schuit weer in. Inderdaad, de r zit weer in de maand en zal daarin voorlopig blij ven. Die letter zal daarin blijven tot de laatste dag van de Aprilmaand, merk waardigerwijze onze nieuwe Koninginne dag. In Almelo bivakkeerden 1400 soldaten bij 1400 burgers Driedaagse veldtocht werd een zegetocht, behalve in Elten (Van een onzer verslaggevers) De burgerij van het geannexeerde stad je Elten heeft kennis gemaakt met het Ned. leger. In het kader van de drie daagse veldtocht door Gelderland eu Overijsel heeft de 9 tem lange stoet Elten aangedaan. Op het marktplein speelden DAT de 40-j. H. P., uit Bussum. uit et gevangenkamp in de Carel Coen- raadpolder .(O-Gron.) ontsnapte, doch Winschoten gearresteerd werd, toen zich in een taxi op weg naar zijn woonplaats bevond. DAT J. M. Donker, dje Ned. consul- generaal te .Nairobi wordt voor aange legenheden in Brits .Oost-Afrika te spre- is in de K.v.K. te A'dam en R'dam resp. op 5 en 7 Sept., telkens van 10 12 uur. DAT D. van Ee benoemd is tot Ned.' consul te Monrovia en het ressort van consulaat zich uitstrekt over de republiek Liberia. DAT gisteren tijdens afwezigheid van de bewoners de met riet bedekte wo ning .,De Kijkuit" van de fam. Oostdijk onder de gemeente Halsteren (N.-B.) tot de grond toe is afgebrand. DAT tijdens een vacantieverblijf in Frankrijk is overleden de 71-j- commis- en oud-directeur van de Stork-fa- briek in "Hengelo, Joh. A. Avéres. DAT voor het B G. te A'dam opnieiiw 5 jaar werd geëist tegen de destijds oortvluchtige 30-j. opperluitenant J. F. Vos. die als een der vier A'damse NSB- politiechefs, verantwoordelijk wordt ge steld voor de deportatie, na Dolle Dins dag, ,van hoofdstedelijke agenten, wie er 30 in Neuengamme omkwam e; zich in Giessendam twi hebben gevormd, en de ander contra de samen- van Giessendam en Hardinx- voeging veld is. DAT burgemeester Oud gisteren te Baarn een vacantiehuis opende, waar heen R'damse kinderen driedaagse va- cantiereisjes zullen maken, o.l.v. de com missies Vacantieklnderfeest en Vacan- tievreugd. DAT burgemeester d'Ailly op 7 Sept. in A'dam het nieuwe bedrijf der Ne derlandse accumulatorenfabriek Acifit C.V. zal openen. DAT het 9e herfstcongres van het Twents Instituut voor opvoedingsvraag stukken op 24 en 25 Sept. te Hengelo de opvoedende taak van het bedrijfsleven zal behandelen. DAT de A'damse soldaat A. Verkerk gisteren de 25.000e bezoeker was op de tentoonstelling van meesterwerken in' het R'damse museum Boymans. DAT voor de R'damse rechtbank tegen de 50-j. adjudant van politie, J. J. G- aldaar, die met een jeep de pui van een huis vernielde, waardoor de bewoner zwaar werd gewond, 1 mnd. voorw. werd geëist. DAT de bemoeienis met de keuring vah autobussen en huurauto's per 1 Sept. is overgegaan van de inspecteur-gene- raad van het verkeer naar de directie van Waterstaat, Van Hogenhoucklaan 60, ■*Den Haag. DAT in de A'damse haven in Aug. 372 schepen (360.000 NRT) aankwamen en 365 (332.000 NRT) vertrokken. DAT gisteren te Makkum (Fr.) de ieuwe scheepswerf van de firma C. Amels en Zn. officieel in gebruik is ge nomen. waar o.a. de eerste vier kotters voor .de Israëlische vissersvloot zullen worden gebouwd. DAT de melkaanvoer aan de Friese zuivelfabrieken in 1948 16 pet hoger was dan in 1947, doch niettemin nog slechts driekwart van de vooroorlogse DAT de schepen, in verband met de lage waterstand, slechts half geladen door de Gelderse riviererï varen. DAT door slapte in de Rijnvaart vele Nederlandse Rijnschippers met lege vrachtboten in de R'damse haven liggen, hetgeen gedeeltelijk een gevolg is van het feit. da.t het autotransport 50 pet van het goederenvervoer heeft overge- DAT in Friesland thans ongeveer 50 ha met geneeskrachtige aromatische ge wassen zijn beteeld. DAT voor het B-G. te Utrecht 9 j; werd geëist tegen de R'damse bedrijfs leider G. uit den Bogaardt, die o-a. anti- Duitse stromingen aan de A'damse S.D. doorgaf. DAT deze maand een basculebrug bij Oude-Wetering over de Ringvaart van dc 1 Haarlemmermeerpolder wordtgeopend. de Huzaren van Boreel uit Amersfoort er lustig op los en dat werd door de bewo ners zeer gewaardeerd. De colonne défi- leerde er 20 minuten lang voor generaal Kruis en de bevelhebber van -het tweede mil. gewest, generaal van Kesteren. Doch toen was er -bij de burgerij geen zweem enthousiasme te 'bespeuren. Alleen toen de tanks met veel lawaai door het stadje trokken, ontspanden de gezich ten zich en werd hier en daar „Sherman" gemompeld. Ondanks deze uiterste gelatenheid werd de veldtocht een -glorietocht. Behalve in Elten werden de militairen overal met groot enthousiasme ontvangen. In vele dorpen stonden de mensen langs de weg geschaard. De boeren lieten hun land in de steek om toch maar niets te missen. Het beoogde doel, „Contact" is dan ook voorbij geschoten. Als er eens werd gestopt, werd op de soldaten een kruis- van vragen afgevuurd. In de Bet-u- vas de belangstelling wederkerig en keken de jongens met begerige ogen naar de peren. Rijk voorzien van fruit ging de tocht verder: Pannerden, waar 'n Bailey brug werd gelegd en waar de colonne door bommenwerpers werd aangevallen 1 door jachtvliegtuigen werd beschermd. Dan Aalten. het einddoel van de eerste dag. De tweede dag ging men via Eiber gen naar Hengelo en Almelo, waar alle soldaten n.b. bij burgers werden onder gebracht, zodat slechts één militair op één adres bivakkeerde. Dat was contac', Vanmorgen vroeg vertrokken de mili- iren naar Zu-tfen, via Ommen, Dalfsen, Raalte en Deventer. DEPORTEERDEN RUSSEN GEVAN GENEN NAAR LETLAND? Volgens het met Amerik. vergunning verschijnende blad „Der Abend", hebben de Russen de laatste zes weken 3221 be woners van Russische gevangenkampen, via Berlijn, naar Letland gedeporteerd. Nu c 1 Ko- nginnedag wordt besloten en we daar door wel des te meer ongemerkt in de Septembermaand zijn gegleden, nu is er te sterker aanleiding voor 't verschijnsel aandacht te vragen, dat we dan plegen aan te duiden met die typisch Hollandse zegswijze: de r is in de maand. Wat dat betekent? Wel. dat de zomer, de tijd van respijt en adempauze, voorbij dat de arbeid wacht. De maanden wachten, waarin ons volk weer volop gaat vergaderen en waarin het weer vol op kan studeren. Dat kan een mooie tijd worden. Er wordt, ook bij ons, wel eens ironisch of critisch gesproken over het vereni gingsleven, zoals dat in rijke schakering onder ons volk wordt gevonden. En heus, er zijn- ook wel mensen die het in dit opzicht te „bont" maken. Zij zouden geen leven hebben, wanneer dat leven allerhande organisaties en vereni gingen en in arbeid buitenshuis kon op gaan. Het huisgezin is dan bij voorkeur het terrein voor moeder-de-vrouw, maar aan de man behoort „de wereld". Voor enige critische bezinning is hier inderdaad plaats. Een vereniging of or ganisatie blijve het middel tot het be reiken van een doel, maar zij zijn geen doel in zichzelf. En zij moet middel zijn het doel het voorschrijft. Dan behoeft de technische organisatie waarlijk niet in het gedrang te komen. Maar dan ondergaat die technische or ganisatie wel voortdurend de inspireren de bezieling van het doel. Is dit niet vaak veler grief, dat tal van organisaties zo spoedig tot lege omhul sels worden, hoezeer indertijd wellicht opgericht door bezielde mensen, die een vast doel voor ogen hadden, en dat ze nog jarenlang hun amechtig verenigings leven rekken, zonder dat het beginsel stuwt en het 4oel aantrekt? Wij zeggen wel eens, dat ons volk lijdt in een overspanning van het vereni gingsleven. Maar eigenlijk zal dat niet spoedig het geval zijn. Want overspan ning is een teveel aan spanning. Is het juist zo, dat in vele gevallen de spanning is afgestorven in plaats van overspannen te worden? Dit gebrek aan spanning openbaart zich ook, wanneer de- activiteit in. het or ganisatieleven wordt overgelaten aan enkele geestdriftige lieden, die dan door de anderen op een afstand met al dan niet. verkapte spot of medelijden in hun voegen worden gevolgd. Wij denken nu onder meer a^n het tanende leven, dat vele organisaties op politiek gebied pleegt te kenmerken. Er kon hier toch grotere activiteit zijn en ook veel meer spreiding van de activi teit. Wij hebben het gevoel, dat dan be paalde verschijnselen, waarover nog al rordt gemopperd, met meer vrucht zouden kunnen worden aangepakt. Mocht het eens zo zijn, dat er in de komende maanden, dus in die vele maan den met die letter r er in, een vrucht bare wisselwerking was tussen studie en organisatie. Studie is voortreft cl ik. Be studering van de beginselen is bij ni'tek voortreffelijk. Maar ons volk heeft wei- geestelijke eigenheimers, aan geestelijke hamsteraars en binnenvetters. Daarvan moeten anderen mee kunnen profiteren, zoals men dan zelf ook weer kan profiteren van door anderen be reikte resultaten. Het kon wel eens zijn, dat op deze wijïe een geestelijk profijt werd bereikt voor heel ons volk. En in deze tijd van geestelijke ingezonkenheid heeft het daaraan brandend behoefte. Met dit pakje aan kan men het drie uur uithouden in het ijskoude water van de Poolzeeën. Meivin Mald van het medisch luchtvaart-labora torium in Philadelphia nam de proef op de som ineen hotel te New York. WEERBERICHT Opnieuiv enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen opnieuw enige regen, morgenoverdag gevolgd door enkele op klaringen. Meest matige, later iets afne mende wind. hoofdzakelijk tussen Zuid- Oost en Zuid-West. Enige verdere daling van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zaterdag, 3 September. Zon op: 5.54, onder 19.24; maan op: 18.29, onder 0.33 uur. 7 September V-M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1