Jlieuwc feihsctie (tfimront Stalin steunt Tito niet meer ten aanzien van Oostenrijk Wist U De Sowjet-Unie heeft aan de regering van Joegoslavië een nieuwe nota doen toe- bomen, die in zeer scherpe bewoordingen is gesteld. Hierin wordt verklaard, dat Rusland zijn steun aan de Joegoslavische territoriale aanspraken op Oostenrijk in trekt wegeiis de onderhandelingen van maarschalk Tito met het Westen. De nota tracht niet de Joegoslavische regering te overtuigen, maar wil haar „ontmaskeren het oog van het Joegoslavische volk". Verder wordt opgemerkt, dat Joego slavië door een daad van lafheid Karinthlë yerloor, zoals men weet de Oostelijke grensprovincie, waar Tito aanspraak op maakte. De Russische scheldpartij gaat WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËNf 0.18 per mlllmeter (Bi) contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7903 DIRECTIE: CHRISTEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken JftantnasUcfi Is gfiebleoen lyo bert in ttgtjeaspoef Beroepschauffeurs met vakdiploma Zie pag. 3 MOSKOU SPUIT WEER EEN NOTA volgende trant „De Joegoslavische regering behoort tot de categorie van openlijke deser teurs met voorbedachten rade, die niet aarzelen om op hun desertie te pochen ten einde hier blijkbaar voordeel uit te halen. In deze omstandigheden zal de Joegoslavische regering begrijpen, dat j niet op beleefdheid of zelfs op eer- ed van de Sowjet-regering kan reke- 211." Belgrado heeft van zijn aanspraken op Karinthië afgezien „in een geheime over eenkomst met de Britse regering die twee jaar geleden gesloten werd," aldus de beschuldiging van Moskou. Maar schalk Tito's nota van 20 Augustus, waarin werd gezegd: „Het is aan de ge hele wereld bekend, dat de Joegosla vische regering haar strijd voor de her eniging met Sloweens Karinthië nooit iheeft opgegeven", was dus geheel on- aldus deze Sowjet-nota. Om „ag- 'gressieve imperialistische kringen in Engeland, Amerika en Frankiijk welge vallig te zijn, had Joegoslavië „gehan deld als een vijand van de Sowjet-Unie". Onder deze omstandigheden „kan de Sowjet-regering niet langer de territo riale eisen van Joegoslavië verdedigen". Volgens de nota heeft de Sowjet-Unie Oostenrijks onafhankelijkheid gesteund tegen de bedreiging van een Brits plan, Oostenrijk, Hongarije en een deel Zuid-Duitsland in een Donau-mo- narchie te verenigen. Er bestaat ook een „reactionnair plan" van nationalistische kringen in sommige Slavische staten, waaronder Joegoslavië, om Oostenrijk onder de nabuurstaten te verdelen, aldus de nota. Deze twee omstandigheden brachten maarschalk Stalin er Mei 1945 een brief te schrijven Oostenrijkse kanselier Karl Renner, waarin hij hulp bij het handhaven de onafhankelijkheid, integriteit en welzijn van Oostenrijk beloofde. Maar dit betekende niet, dat de Sowjet-Unie de grenzen van Oostenrijk garandeerde. „Dat. is een uitvinding en leugen van de Joegoslavische regering". De integriteit van een staat en de sta biliteit van zijn grenzen zijn twee ge heel verschillende kwesties. „Alleen die het laatste contact met het Marxisme hebben verloren, kunnen deze twee zaken verwarren en aan elkaar gelijk stellen' In de nota wordt verklaard, dat het beginsel van zelfbestemmingsrecht der naties van toepassing moet zijn op alle naties, ook die als zodanig verdwenen Juist op grond hiervan had de Sowjet-regering het plan voor ming van een Donau-monarchie de verdeling van Oostenrijk verworpen, aldus de nota. De brief van Stalin aan Karl Renner luidt als volgt: „Ik dank u, geachte kameraad, uw boodschap van 15 April. U behoeft niet aan te twijfelen, dat uw be zorgdheid over de onafhankelijkheid, de onschendbaarheid en het welzijn Oostenrijk eveneens mijn bezorgdheid Iedere hulp, die voor Oostenrijk ig zou kunnen zijn, ben ik bereid u te geven, zover dij; in mijn macht ligt. Ik bied u mijn verontschuldigingen in voor mijn laat antwoord." Was getekend: J. Stalin. Inmiddels houden de geruchten over troepen-concentraties in Zuid-Hongarije aan. Belgrado beschouwt zulks als log", terwijl de Westerse landen gesugge reerd worden, dat het niet raadzaam is, de regering van Tito economische hulp te verlenen. Reuter meldde nog, dat af delingen van Russische gewapende di visies, die in Roemenië gestationneerd zijn, de laatste 36 uur de Joegoslavische grens naderen. Volgens oncontroleerbare berichten uit de West-Duitse pers, zou Rusland 3500 zwaar gewapende man schappen van de Volkspolitie naar de. Balkan hebben gezonden voor een „anti-Tito-actie"! De „New York Times" meldt, dat de Britse regering aan Joego slavië heeft gevraagd, of Tito er voor voelt, de „crisis"' op de Balkan Veiligheidsraad voor te leggen. Strafmaatregel omdat hij niet danst op de balalaika van het Kremlin De kwade boedel van het M.G. Veertien en een half millioen blijft onverrekend. Blijkens een nadere mededeling va de Algemene Rekenkamer is bij de vei rekening van vorderingen met andere rijksdiensten door het Militair Gezag per saldo een bedrag van f 14.5 millioen verrekend gebleven. Van verschillende voorschotten, groot resp. f102,500 aan de bewakingstroepi in de mijnstreek, f 22.000 aan een of: cier in Verband met door de geallieerden beschikbaar gestelde rijksmarken, f 44.685 aan het centraal transportbureau afde ling binnenscheepvaart is geen verant woording overgelegd. De opsporings pogingen worden voortgezet. MORGEN 45 NIEUWE TEXTIELPUNTEN GELDIG Met ingang van morgen worden de textielkaart VA 905 geldig de bonnen gemerkt U één punt; V één. punt; U vijf punten;* V vijf punten; U-reserve ter waarde van tien punten en V-reserve ter waarde van vijftien punten. 1 Abdoellah naar Franco Koning Abdoellah van het Hasjemie- tisch Koninkrijk van de Jordaan zal Zaterdag uit Londen vertrekken •Spanje, waar hij de gast van Franco zal Uijn. Kameraad Borsof, de man, die spijt had De Russische ambassade te Washington verzocht het State Department de „plot selinge verdwijning" te onderzoeken var de Russische burger Borsof, die maat regelen trof om naar huis terug te keren. Borsof is een ex-lid van de Sowjet-lucht- macht, dat in Oostenrijk deserteerde en vervolgens naar de V.S. ging. Thans kreeg hij, volgens de Sowjets, spijt en wilde weer naar Rusland. Van Amerik. zijde is verklaard, dat Borsof „om veiligheids redenen" naar Oostenrijk is gebracht, waar hij zelf maar uit moet zoeken of hij naar de Sowjet-Unie wil teruggaan. „Britain can make it" De V.S. overwegen grotere aankopen an strategische grondstoffen op Britse markten, teneinde Engeland te 'helpen bij verwinnen van zijn dollarmoeilijk heden. Wrakstukken van „Roermond" naar Nederland Wrakstukken van de K.L.M. Constel- ation „Roermond" zouden heden per vliegtuig van Bari naar Nederland ver voerd worden voor verder onderzoek. De leden van de commissie van onder- ïoek, die er meer dan een maand ge- Werkt hebben, zullen eveneens morgen naar Amsterdam terugkeren. DE AMBASSADEURS TE WASIHNGTON, OTTAWA en LONDEN Naar aanleiding van aanhoudende ge ruchten over mutaties in de leiding van de diplomatieke posten te Washington. Londen en Ottawa verklaarde 'n woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken, dat de bezetting van de leiding dezer posten niet aan de orde is geweest. (Klaarblijkelijk weet deze „officiële" Woordvoerder niet wat wij wel weten. Op grond van die stellige wetenschap brachten we Zaterdag j.L ons bericht ®ver deze zaak Red.) Onder de talrijke commissies en subcommissies der Verenigde Naties bevindt zich ook een commissie van vis-deskundigen. Rechts de Nederlandse afgevaar digde: C. J. Botterman. Amerika vroeg nog geen vlootbasis te Soerabaja Militaire toestand rondom Solo, Semarang en Soerabaja is ernstig Naar de speciale correspondent van ANP ter Ronde Tafel-conferentie verneemt In kringen van de Nederlandse delegatie, heeft de Amerikaanse regering tot dus ver nog geen stappen ondernomen ter verkrijging ener toekomstige vloothaven in Soerabaja voor de Amerikaanse marine. Daardoor is de zaak niet in de delegatie ter sprake gekomen. Of de Koninklijke Marine in Indonesië zal blijven, hangt grotendeels af va Indonesische delegaties.. Als deze laatste het gewenst achten, dat zij in de Indone sische wateren blijft, bijvoorbeeld ter bestrijding van de smokkelhandel, i ten zij zelve haar wensen naar v brengen. Van Nederlandse zijde schijnt geen bijzonder voordeel te zie handhaving van een Nederlandse vloot basis na overdracht der souvereiniteit. In de Nederlandse delegatie bestaat ts enige teleurstelling over de resul taten van de order tot staking vai vijandelijkheden, hoewel in sommige streken de gang van zaken „hoopvol' In h'et bijzonder echter rondom Solo, Se marang en Soerabaja is de toestand be paald ernstig. De republiek voert daar een tactiek van penetratie, "waartegen het Nederlandse leger niet kan optre- in verband met de order dm niet te schieten. De republikeinse militairen verschijnen plotseling in de desa's en door hun tegenwoordigheid alleen al in timideren zü de bevolking en bpvendien verbeteren zij hun posities ten koste van de Nederlandse troepen. Gisteren is dit uitvoerig besproken met de republikeinse officieren in Den Haag, waarbij men van Nederlandse zijde wees op de schadelijke invloed op de Neder landse openbare mening en zodoende op het welslagen der R.T.C. Van republi keinse zijde noemde men de rapporten infiltraties onjuist en vertelde, dat de republikeinse troepen reeds in de ge noemde streken aanwezig waren, maar verborgen. De vertegenwoordigers van de Unci in de plaatselijke gemengde commissies gaan zeer behoedzaam te werk en menen, dat al te sterke nadruk op schendingen van het bestand tot on gewenste consequenties zou kunnen lei den. Wat betreft het horen van de minder heden en z.g. veelbetekenende belangen staat de Nederlandse delegatie beslist op het standpunt, dat deze niet alleen A'dams knaapje dronk uit gevonden flesje lysol De 7-j. Herman Barends uit de Veer laat te Amsterdam-Zuid voAd gister- ïiddag in het Olympisch Stadion een flesje, waaruit hij een slok nam. Later bleek, dat het flesje lysol .bevatite, dat gebruikt werd als ontsmettingsvloeistof de toiletten in het Stadion. Na een eindje gelopen te hebben, zakte het jon getje plotseling in elkaar en werd in zorgwekkende toestand in het -Wilhel- ina Gasjhuis opgenomen. BATAVIA VLAGT VOOR PRINSES WILHELMINA De Nederlandse gemeenschap te Batavia heeft volgens Aneta heden de vlag uit gestoken voor Prinses Wilhelmina. gelegenheid moeten hebben, de verga deringen der conferentie bij te wonen, maar ook in staat moeten worden ge steld, hun stem te laten horen. Ofschoon volgens het reglement een der delegaties dit laatste kan verbieden, meent men in de Nederlandse delegatie niet, dat men deze gelegenheid wil aangrijpen om het horen onmogelijk te maken. Dit zou een slechte indruk maken op de openbare mening in Indonesië en het buitenland. Laat die oude postzegels nog wat langêr geldig! Naa.r aanleiding van het feit, dat met ingang van 1 Oct. a.s. de frankeerzegels van het type Konijnenburg, uitgegeven 1940, buiten -gebruik worden gesteld, heeft het Tweede Kamerlid Beernink (CH), minister Spitzen gevraagd de gel- digheidsduur tot 1 Dec. a.s. te verlen gen, daar verschillende handelskantoren nog hoeveelheden hebben, welke zij niet voor 1 Oct. kwijt kunnen raken en in wisseling niet mogelijk is. Krijgt Den Haag een „rose" burgemeester? Jhr mr M. P. M. v. Karne- beek wordt genoemd Gelük men weet was het Nederlandse kabinet aanvankelijk van plan met de benoeming van een nieuwe burgemeester voor Den Haag te wachten tot een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken zou zijn. Nu het steeds moeilijker bljjkt een functonaris voor het Torentje te vinden, schijnt mén van, deze opzet te zijn afgestapt. Op het ogenblik duikt, zo vernemen wij, de naam op van jhr mi M. P. M. van Karnebeek, tijdelijk zaak gelastigde in Pakistan, die momenteel met verlof in Nederland vertoeft. In de oorlog werd jhr van Karnebeek burge meester van Zwolle, waar hij in verband met zijn diplomatiek optreden tegen de Duitsers groot aanzien genoot. De laatste maanden voor de bevrijding hield de bezetter hem gevangen. Betrekkelijk kort na de bevrijding nam hij ontslag als burgemeester van Zwolle, om zlc" in de buitenlandse dienst te begeven. Jhr mr M. P. M. van Karnebeek is een zoon- van de oud-burgemeester Den Haag. oud-Commissaris der Konin gin van Zuidholland, oud-minister var Buitenlandse Zaken jhr mr H. A. var Karnebeek. Hy is lid van de Party var de Arbeid. (Hoe zeer wij de integriteit van jhi van Karnebeek voorop wensen te stel len en hoe zeer wij oog hebben voor hel feit, dat het niet onmogelijk is, dat de zoon de voetstappen van zijn eminente vader kan volgen, toch moet het het hart, dat wij injde Residentie liever burgemeester zouden zien, die geen van de Partij van de Arbeid komt ons voor, al moge deze partij de meeste vertegenwoordigers in de meenteraad hebben, dat de politieke stellatie in Den Haag meer de benoeming an een middenfiguur wettigt- Red Nederland op Marshall program voor 160,6 millioen minder België krygt 64.1 millioen dollar meer. De leidipg der ECA stelde een pro gramma op voor de Marshall-hulp in 1949/50; waaruit blijkt, dat negen landen minder, zullen ontvangen dan vorig jaar. n.l. Oostenrijk 174 millioen dollar of 41 millioen minder; Denemarken 91 (18.1): Frankrijk 704 (276,91West-Duitsland (161.8); Ierland 47 (31.3): Italië 407 (148.51. De cijfers tussen haakjes zijn de erlagingen in millioenen dollars. N e- .erland staat op het program voor en toewijzing van 309 millioen dollar öf 160.6 millioen minder. Engeland krijgt 962 millioen, of 277 millioen min- Triëst zal het rnet 17 millioen of dollar minder moeten doen. Voor de volgende landen wordt een verhoging van de toewijzing voorgesteld: België 312 millioen of 64.1 millioen meer; Grie kenland 163 (18.2 millioen meer); IJsland 7 (1.8 millioen meert; Noorwegen 94 (10.7 millioen meert; Zweden 48 (14 mil lioen meer); Turkije 61 (21.3 millioen meer). Aan Portugal, dat vorig jaar niet i aanmerking kwam, wordt voorgesteld I millioen "dollar toe te wijzen. Een jaar voor messentrekker uit Velsen Stak één vrouw, met wie hij in Den Haag feest had gevierd Op 29 Juni was de hoogovenarbeider A. M. uit Velsen na een echtelijk geschil kwaad de deur uitgelopen en vervolgens metgezellin naar Den Haag ge togen o'm daar de bloemetjes buiten te zetten. Later op de avond verzeilden ze het Frederikspark te Haarlem, waar hij zijn feestgenote met een mes toe takelde. De wonden waren niet van ern stige aard. De Haarlemse rechtbank veroordeelde de messentrekker tot een jaar met aftrek (eis 2 jaar). DRIEJARIG KIND VERDRONKEN TE HAZERSWOUDE- Gisteren tegen de middag is het drie jarig dochtertje van de familie G. de Frankrijker, te Hazerswoude, in een on bewaakt ogenblik, dicht bij de ouderlijke woning, te water geraakt en verdronken. Goede Goltwald: „domme laster De Tsjechoslo waakse president Gott- •ald heeft een delegatie van Slowaakse boeren op bezoek gehad en hen verze kerd: „Het is domme laster, dat de staat de boeren hun grond wil ontnemen en hen als bedelaars wil uitdrijven". Hij aan toe: „De grond is en zal blijven in handen van hen, die hem be werken." Zo'n klein meisje met zo'n grote kofferhet is de 10 maanden oude Myrna Blankenstein, die dezer dagen in Kaapstad aankwam als een der jongste Neder landse emigrantenToen moeder even enkele formaliteiten ging vervullen, hield zy trouw de wacht by de bagage. Militaire colonne van 9 km is op weg door Oost-Nederland Driedaagse veldtocht onder de leus: „Contact"! (Van een onzer verslaggevers) De grootste militaire colonne, die sinds de bevrijding in ons land is geformeerd, bestaande uit 175 voertuigen, waarop 1400 militairen hadden plaats genomen, is vanmorgen in Arnhem-Zuid gestart voor een driedaagse tocht door de Betu we, de Gelderse Achterhoek en Over ijssel. In de stoet, die 9 km lang is, rijden een bataljon infanterie van 850 man, dat binnenkort naar .de tropen zal vertrek ken, artillerie, carriers en verscheidene Een ruïne voor een gulden B. en W. van Lisse stellen de raad voor, over te gaan tot aankoop van de ruïne „Dever", daartoe in de ge legenheid gesteld door het Ned. be heersinstituut, dat de eigendommen beheert van de eigenaar, de heer Baron Heereman van Zuydtwijk, in Duits land woonachtig. De koopsom zal het fantastische bedrag van 1 bedragen. B. en W. willen deze ruïne voor ver dere ondergang behoeden. De kosten van, herstel en onderhoud moeten nog worden geraamd. r Vice-admiraal Kist volgt vief admiraal Pinke op Als commandant zeemacht in het Oosten. Schout bij nacht F. J. Kist, eertijds pl.v. chef van de marinestaf, is m.i September tijdelijk bevorderd tot admiraal en tevens aangewezen om admiraal^ Pinke op te volgen als mandant'zeemacht in het Oosten. (Hier mede wordt ons bericht van 4 Juni dus bevestigd. Red.) Hij zal-morgen met de Willem Ruys naar Indonesië vertrek ken. Zoals bekend is, werd hij als pl. chef van de marinestaf opgevolgd door commandeur A. de Booy. Het- troepenschip Grote Beer zal Vrij- ig met aflossingsdetachementen van het KNIL, de Kon. Marine en de Kon. Landmacht uit de haven van Amsterdam Indonesië vertrekken. DAT van 19 Sept.—12 Nov. in de volks hogeschool Allardsoog te Bakkeveen (Fr.) een cursus voor opleiding tot ge sverzorgster wordt gegeven, tijdens welke de cursisten ook practisch werk- lam zullen zijn. DAT gisteren in het marinekamp te Hilversum een sportkamp werd gehou- tussen de marinemannen en een groep Engelse athleten uit Epsom en Ewell. DAT de Koningin en de Prins bij hun bezoek aan Brabant ook het oudste Ned. klooster, St. Catharinadal, der zusters Norbertinessen in Oosterhout. zullen be zoeken. DAT op 29 Oct. in het Wilhelmina- park te Breda een Pools monument, ter hoogte van ca. 5 m. wordt onthuld' ter herinnering aan de bevrijding van de stad door de Polen. DAT een wetsontwerp is .ingediend tot onteigening van twee percelen van één eigenaar t-b.v. de uitbreiding van de waterwinplaats te Vollenhove van de waterleidingmij Overijssel, waaraan ook de drinkwatervoorziening van het groot ste deel van de NO-polder is opgedragen. DAT de buitenlandse kabouterleidsters, e een cursus in Baarn hebben gevolgd, gisteren Groningen bezochten en door burgemeester ten stadhuize werden ontvangen, terwijl zij vandaag de gas- :n waren van Dwingelo. DAT. de bouw van een nieuw veiling gebouw te Kesteren voor f222.700 is ge gund aan D. J. van Doorn te Ochten. DAT voor het B.G. te A'dam 15 jaar werd geëist tegen de naar Zweden uit geweken 40-j. J. W. H. M. H- Hoogesteijn, een der meest beruchte figuren uit de N.S.B. in Haarlem, die later tot de K.P. töètrad en door het M.G. uit de inter nering was vrijgelaten. DAT voor het Leeuwarder B.G. 14 jaar werd geëist tegen de 39-j. mensen jager V. K.- F. Huiskes, door wiens werk zaamheid velen de dood vonden in de Duitse concentratiekampen. DAT de Mij Gelderland te Apel doorn met f 192.000 laagste inschrijfster was bij de' aanbesteding van een nieuw marktterrein te Hoogeveen. DAT Oldenzaal tot 5 Sept. feestviert t.g.v. het feit, dat 900 jaar geleden de marktrechten en 700 jaar geleden de stadsrechten werden verkregen. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week is aangegroeid van f2981 tot f3029 millioen. DAT op 3 Sept. te R'dam de nieuwe electrotechnische fabriek A. de Hoop N.V. wordt geopend, waar ruim 1000 personen werk vinden. DAT de 400 deelnemers aan het int. pharmaceutisch congres te A'dam gister avond door de Regering in het Rijksmu seum zijn ontvangen. DAT m.i-v. 1 Sept. tot directeur van de beroepsschool voor vlasbewerkers te Standdaarbuiten is benoemd H. A. Grembergen te Koewacht en op' 1 Oct. het nieuwe leerjaar begint- DAT burgemeester G. J. Delen Vrij dag te Oss een openlucht-dahliatentoon stelling opent. DAT de verkooptentoonstelling te Girouw van Friese volkskunst een suc ces is gebleken, daar vooral de buiten landse toeristen veel producten hebben gekocht. DAT de Friese Commissaris gisteren in Franeker de feesten t.g-v. het 750-j. bestaan der stad opende, waarbij hop- derden burgers in oud costuum aanwe zig waren en.de in 17e eeuwse stijl op gebouwde markt.veel. belangstelling trok. DAT het Oranje-Groene Kruis, bond van Prot. Chr. verenigingen voor wijk verpleging in Nederland, vertegenwoor digd zal worden in de centrale commis sie voor de .volksgezondheid. DAT de St.-Crt. van gisteren een be kendmaking bevat betreffende uitvoering chemische productenbeschikking 1948. DAT de staking bij de Deventer meu belfabriek Gekadé n.a.v. het weder in dienst nemen van een ontslagen arbei der, heden is-geëindigd en de betrokken arbeider niet méér te werk gesteld wordt. DAT de burgemeester gisteren te Vlaardingen de middenstandstentoonstel ling Mipa opende, welke t/m Zaterdag avond toegankelijk is. DAT door de droogte in de Betuwe veel ondermaats fruit wordt aangevoerd, hetwelk de minimumprijs van 5 ct per kg niet kan halen en grotendeels op 'de vuilnisbelt terecht komt. DAT het B.G te Assen de NSKK- ers A. G. Bosch uit Heerlen (voortvluch tig) en Evert fiosch uit Assen, tot 20 jaar veroordeelde en de eveneens voortvluch tige kampbewaker J. L. Hartlief uit As sen. die gevangenen mishandelde, tot levenslang. van de modernste Nederlandse tanks mee. Een peleton marechaussée bege leidt deze veldtocht, die ten doel heeft ons volk in nauwer contact met het leger te brengen. Van Arnhem trok de colonne over de slingerende dijken en smalle wegen van de Betuwe naar Kesteren en verder via Oksen en Aalst naar Pannerden. Over al, vooral in de dorpen, trok zjj veel be langstelling. By Pannerden had het depót Ponton niers uit Dordrecht o.l.v. kapt. De Ridder met 60 militairen van de opleidings compagnie, die in Geertruidenberg ge legerd is, een Baileybrug van 167 meter over het Pannerdens Kanaal gelegd. De brug zou om 12 uur door de troepen be reikt worden" en militaire vliegtuigen zouden duikvluchten ondernemen, rond om de brug is pantserafweergeschut op gesteld. Stille feestdag Ook al wappert vandaag van torens, officiële gebouwen en vele particuliere woningen de vaderlandse driekleur, veel al vergezeld van de fleurige oranje wimpel, toch draagt 31 Augustus een heel ander karakter dan sinds ruim een halve eeuw in Nederland het geval was, want 31 Augustus is geen Koninginnedag meer. Niet meer op de laatste van de Oogstmaand, maar op de laatste van de Grasmaand viert het Nederlandse volk de verjaardag van zijn Vorstin. Maar zo lang H.K.H. Prinses Wilhelmina door 's Heeren gunst ons geschonken blijft, zolang zal 31 Augustus voor ons een bui tengewone, ja," een feestdag blijven. Een dag van herinneringen en grote dankbaarheid. Om de herinneringen op te wekken en te leiden is het niet nodig, veel data en feiten te noemen. Er zijn van die namen in de oude en nieuwe geschiedenis, die aanstonds een totaal-beeld opwerpen, waarbij op de details niet afzonderlijk de aandacht behoeft te worden gevestigd. Zulk een naam is: Wilhelmina. Noem slechts die naam, en de nuch tere Nederlander, vrij van alle slaafs byzantinisme, ziet voor zich oprijzen het beeld van de hoge en edele Vrouwe, die trouw aan haar belofte voor Gods aan gezicht afgelegd, haar roeping en plicht volbracht, zelfs onder het barnen van bet hevigste noodweer. Figuren van formaat moet men op een afstand zien. Maar reeds in onze dagen verluidde het uit bevoegde mond, dat onze vorige Vorstin in de geschiedenis eens zal bekend staan als Wilhelmina de Grote. Een rustige herinneringsdag als vandaag, zonder veel uiterlijk vreugdebetoon en feestgedruis, leent zich uitnemend om ons rustig te bezinnen op wat de Heere ons zo lang in Prinses Wilhelmina ge schonken heeft Dan zien we tevens van de mens op naar Hem, die ons land en volk in het doorluchtig Huis van Oranje zo menig „goed instrument" toebereidde. De thans jarige Prinses verzocht voort aan in alle stilte Haar verjaardag te mo gen herdenken. Na Haar veel bewogen leven is zulk een wens begrijpelijk. Liefde en dank baarheid laten zich niet gebieden. - En evenmin op een gegeven ogenblik uitschakelen. Wij danken God, dat onze Landsvrouwe vandaag Haar 69ste geboortedag mag herdenken. Wij bidden van Hem. dat Hij Haar in de levensavond zal nabij blij ven met Zijn gunst en genade. En het volk, dat in de oude Psalmen zijn innigste gevoelens vertolkt vindt, smeekt voor Prinses Wilhelmina: O God, Gij hebt Haar geleerd van Haar jeugd aan en tot nog toe verkondigt Zij Uwe wonderen. Daarom ook, terwijl de ouderdom en grijsheid daar is, verlaat Haar niet. o God, opdat Zij dezen ge slachte verkondige Uwe arm, alle nako melingen Uwe macht. Bejaarde nestuithaler uit boom doodgevallen Een 61-j. gemeentewerkman te Roer mond', die in het halfduister in een boom klom omheen nest met duiven uit te halen, is naar beneden gevallen en in en ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden. Sultan Hamid II is voornemens, dezer dagen de Koninklijke Militaire Academie te Breda, waar hij zijn officiersopleiding ontving, te bezoeken. Reuzenvliegtuig draait rondies boven onze steden Het reuzenvliegtuig. de Boeing Strato- cruiser. dat Zaterdag zoals gemeld Schiphol landt, zal* de volgende dag sen 3 en 5 uur een groet aan de steden Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Am sterdam brengen. Dit toestel, de „Great Britain" van d< American Overseas Airlines, zal twee maal met genodigden, o.w. verscheidene burgemeesters van grote steden, Schiphol uit langs de kust vliegen, Scheveningen om dan de genoemde ste den te begroeten. Deze groet zal bestaan uit het enige malen cirkelen 1 boven de stad op niet te grote hoogte. Deze nieuwe verschijning in het Neder- landse luchtverkeersgebied heeft eer lengte van ruim 33 meter en een vleugel breedte van 43 meter. Het toestel kan m 100 passagiers vervoeren en voert zijn tanks 31-500 liter benzine me „Verboden te voederen. Dat geldt niet alleen voor deze nieuwsgierige giraffen, doch het voederverbodzou zich in vroeger eeuwen ook uitstrekken.. De electrische installaties van dit dub- deldekvliegtuig, het grootste landver- keersvliegtuig ter wereld, wegen totaal 1150 kg. De koelcapaciteit is gelijk aan die van 300 normale ijskasten. Het lan dingsgestel weegt 3500 kg en één lucht band van het landingsgestel er zijn er zes weegt 125 kg. Roosjen stelt vragen over record vlucht op Zondag Overeenkomstig onze suggestie heeft het Tweede Kamerlid Roosjen (AR) mi nister Schokking schriftelijk vragen ge steld over (je snelheidsproeven, welke Zondag boven Ameland zjjn' gehouden. H\j verzoekt de minister een dergelijke Zondagsontheiliging in de toekomst te vermijden. Zoals gemeld heeft minister Schokking ons gisteren reeds laten weten, dat h{j de chef-luchtmachtstaf zyn afkeuring kenbaar heeft gemaakt over het bestem men van de Zondag voor de recordpo ging en hem opgedragen in het vervolg rekening te houden met de opvatting van de minister, dat ook voor het personeel de L.S.K. de Zondag rustdag moet blijven. HirohitOy verdediger der democratie Keizer Hirohito van Japan heeft in een interview met een correspondent van de Londense „Daily Graphic" verklaard, dat Japan zijn uiterste best doet, de vrijheid :n nieuwe democratie te bevorderen. De keizer hoopte Engeland als voorbeeld het herstel te nemen en was er van overtuigd, dat Mac Arthur en de Ameri kaanse troepen een goede basis voor de mocratie hebben gelegd. Hirohito scheen bijzonder op Australië's vriendschap ge steld te zijn. tot deze moderne „Van Rossem- zonder-troost", aan de schandpaal, die uit de oudheid is opgediept t>ü de viering van het 750-jarig bestaan van Franeker. WEERBERICHT Geleidelijk wat koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Meest zwaar bewolkt met morgen plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Tamelijk warme nacht. Morgen overdag lanvankelijk ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. Later in het Westen het land echter iets koeler. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag 1 September zon op 5.50, onder 19.29 uur; maan op 17.06, onder 23.27 uur. 7 September V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1