Gemeenteraad verklaart R.K. ambachtsschool tot Leids belang NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 30 AUGUSTUS 1949 Krachtige oppositie oorzaak van scherp debat OM HET CONFESSIONELE ONDERWIJS De laatste zitting van Leidens gemeenteraad in zyn oude vorm was zeker geen formele met een agenda zonder belangrijke punten. Integendeel: temidden van een dertigtal min of meer gewichtige voorstellen pareérde de kwestie van de tweede ambachtsschool hier ter stede, een R.K. Zodat men dus verwachten kon, niet alleen de urgentie van de stichting van zulk een school besproken te zien, maar ook dat de aloude strijdvraag over de gelijkstelling van het confessioneel met het openbaar onderwijs wel weer als een phoenix uit zijn as zou he'rryzen. De zitting begon heel rustig, zoals dat pleegt te gaan. Na de notulen en de in gekomen stukken was de benoeming van een aantal leerkrachten aan de beurt. Dat ging heel vlot, evenals twee ontslag verleningen. Ook de geloofsbrieven van het nieuw benoemde gemeenteraadslid C. F. Lardee veroorzaakte niet veel op onthoud. Het „conform besloten" klonk vervol gens nog drie maal, waardoor werd goedgekeurd: hel voorstel inzake exploitatiekosten openbaar en bijzonder lager onderwijs, vergoedingen voor vakonderwijzers etc.; het voorstel tot kosteloos in gebruik geven van een terrein gelegen aan de Hoge Morsweg aan de vereniging voor Christelijk onderwijs; en een verzoek om vergoeding uit de ge meentekas wegens kosten van vervoer naar en van de Chr. school voor B.L.O. te Katwijk. Voorstel WD: stel een jaar uit! Nog voordat de raad zich had uitge sproken over het door B. en W. uitge brachte prae-advies betreffende de stichting van een R.K. ambachtsschool, en nog voordat het schrijven van het bestuur van de bestaande ambachts school zelfs maar was genoemd, kwamen de heien Vos en Frohwein namens de fractie van de VVD met een voor stel, dat beoogde de debatten over deze kwestie een jaar uit te stellen en het voorstel zolang aan te houden. Men zou dan kunnen zien, hoe het met de ver wachtingen betreffende het achtste leerjaar zou lopen. De promotors van dit voorstel ver wachtten geen oppositie van de raad, omdat met het feitelijke bouwen van de school toch nog wel enige tijd gemoeid zou zijn. De heer Frohwein vroeg voorts inlichtingen over de eventuele kosten van een R.K. ambachtsschool, terwijl de heer Vos het schrijven van de neutrale ambachtsschool geheel voor zijn rekening nam. Zolang de noodzaak van een .tweede school niet blijkt, zou spr. zich tegen de stichting verzetten. De heer Wilmer (KVP), die reeds in de Leidse Courant had gewezen op een zeer evidente fout in het schrijven van het bestuur van de ambachtsschool, wees de heren Vos en Frohwein op de ondeskundigheid en oppervlakkigheid, die dit schrijven volgens spr. kenmerkt. Waar ieder ter zake kundige weet, dat invoering van het achtste leerjaar niet betekent, dat de kinderen dit op een u.l.o. „uitzjtten", maar dat voor deze kinderen de mogelijkheid open staat hun leerplicht te vervullen op een nijver heids- of ambachtsschool, hechte men aan de verdere beweringen, in dit schrij ven geponeerd, niet al te veel waarde, aldus de heer Wilmer. De heer Knetsch (Prot.-Chr.) ver klaarde zich principieel vóór een R.K. ambachtsschool, al kwamen deze spr. de door B. en W. naar voren gebrachte cijfers hier en daar wel wat bevreem dend voor. Zo kunnen de aan het onder wijs toegevoegde cursussen, als voor bakkers en schoenmakers, toch geen vergoeding betekenen voor een onderbe zetting van andere onderdelen van het onderwijs? Op deze grond schaarde spr. zich dan ook aan de zijde van de heren Vos en Frohwein, al wilde hy er aan toevoegen, daj de opmerking aangaande het achtste leerjaar, door de heer Wil mer gemaakt, z.i. juist was. De heer Van Weerlee (PvdA) steunde eveneens het voorstel van de VVD, daarbij vragend naar een nadere uiteenzetting van die factoren, die B. en W. noopten het indertijd ongunstige prae-advies (1947) door een thans gun stig te vervangen. Een niet zo direct te begrijpen verkla ring legde de fractievoorzitter van de PvdA af. De heer D. J. v a n D ij k zeide n.l. vóó.r het voorstel van B. en W. te zijn en daarom achter de heren Vos en Frohwein te staan. Waar de bouw niet dringt, zou de tijd vóór de R.K. am bachtsschool werken, dacht de heer Van Dijk. Het zou dan evident worden, dat B. en W. gelijk hebben. De communisten betreurden het, geen kans te hebben voor een principieel de bat, wanneer het voorstel van de WD zou worden aangenomen. Evenals de heer Van Weerlee zou de heer Knut- t e 1 bijv. graag weten, waarom B. en W. thans anders over de stichting van een R.K. ambachtsschool oordelen dan in 1947. De heer Knuttel steunde het voor stel van de WD, hetgeen niet betekende, dat spr. over een jaar achter de oprich ting van deze school zou staan. De laatste spr. in deze fase was de heer Woudstra (Prot.-Chr.). Hli be toogde, dat de invoering van het achtste leerjaar inderdaad de toeloop naar de ambachtsscholen zal doen toenemen. De oprichting van deze R.K. school zal blij- Knnxt en T.etterpr IMPROVISATIECONCERT DOOR COR KEE Een van onze pianisten zei mij eens: „Het ongeluk is, dat je een half uur voor epn concert niet weet of je geïn spireerd zult zijn." In nog veel hogere mate dan de vertolker van bestaande composities is de improvisator afhan kelijk van de ingeving van het ogenblik. Een improvisatieconcert is daarom altijd een moeilijke onderneming. Cor Kee is de moeilijkheden echter met zelf- verrtouwen en grote innerlijke zeker heid tegemoet getreden. Gisteravond in de Hooglandse kerk is duidelijk geble ken. dat hij als improvisator jaren van intense studie en strenge discpiine achter de rug heeft. Maar toch is zijn spel nooit academisch. Kee speelt met jeugdig enthousiasme en met een energie, die geen moment verflauwt. Hij begon met een praeludium en fuga op een thema van Uiterlinden. Daarop volgden twee koraalbewerkin gen, variaties over Psalm 77 en een vrije fantasie. Persoonlijk heb ik de concert gever het meest bewonderd in de varia ties op Psalm 77. Zeer interessant was de variatie, waarin elke koraalregel werd voorgeïmiteerd en die in de vorm van #en kleine .passacaglia. Maar ook in de andere werken hebben \yij weer eens kunnen constateren, dat Kee tot onze allerbeste improvisatoren op het orgel behoort. Hennie Schouten. ken een eminent middel te zijn om leer lingen aan te trekken, aldus dit raads lid. Twee jaar uitstel achtte spr. wel voldoende geweest. Een boemerang! Het was een slag voor de zich in strijd vaardigheid groeperende raadsleden, toen de wethouder van onderwijs, de heer Van Schaik, met het wetboek de hand kwam verklaren, dat het voorstel van de heren Vos en Frohwein het tegendeel zou bewerken van wat zij beoogden. Uitstel van meer dan zes maanden zou immers betekenen, dat op het verzoek van de stichting Don Bosco automatisch gunstig wordt beschikt. Het voorstel van de WD kwam na enige onderlinge discussie niettemin in stem ming. Het werd verworpen met 18 tegen 13 stemmen. Alleen urgentie geeft doorslag Na dit intermezzo startten de debatten opnieuw. De heer Riedel (Arb.) vroeg zich af, B. en W. bij allerlei verenigin- en instanties waren gaan vragen hun mening over de te stichten R.K. ambachtsschool. Spr. dacht hier iets te bemerken van een onverantwoordelijke iai van B. en W. Slechts wanneer W. doorslaande argumenten, zou den kunnen aanvoeren, zou spr. voor de oprichting stemmen. De heer Knuttel (comm.) argu menteerde tegen het voorstel van B. en W. op de volgende gronden. In de eerste plaats zou het op de weg van de be staande ambachtsschool gelegen hebben, t b r e i d i n g te verzoeken. In de tweede plaats achtte SDr. het niet nodig de wig van de confessionele split singen nog dieper in ons volk te dri ven. In dit verband vroeg de heer Knut tel zich bövendien nog af, of er in de Roomse gezinnen Inderdaad zulk een drang naar de R.K. ambachtsschool zou bestaan en of een dereèliike drang dan niet kunstmatig zou zijn ongewekt. Het derde argument van de heer Knuttel was: op 11 e scholen komt binnen af zienbare tijd plaatsgebrek. De heer D. J. van D ii k (Arb.) ver klaarde zich vóór een R.K. ambachts school, niet omdat het een R.K. school betrof, maar omdat indertijd bij de op heffing van het achtste lperjaar is ge bleken. dat het aantal leerlingen daaruit voortgekomen ongeveer 30 bedroeg. Bii de wederinvoering van het achtste leeriaar kan daar dus weer on gerekend worden. Bovendien zal de onrlchtïng van een R.K. ambachtsschool de bevolking stimuleren om dit onderwijs te gaan vol- een: een voordeel, waarvan ook de neu trale schpol zal gaan nrofiteren. Nadat de heer Wilmer zich met de verklaringen van de heer D. J. van Diik accoord had verklaard, kwam de Wet houder wederom aan het woord. Beneden de maat In zijn antwoord richtte wethouder Van Schaik zich uiteraard het eerst tot het bestuur van de neutrale ambachts school, welks schrijven aan de raad spr. .oppervlakkig en beneden de maat" noemde. Met de cijfers in de hand liet •ethouder zien, dat dit bestuur wel heel slecht op de hoogte was van de eigen staat van het leerlingenaantal. Het aantal Leidse leerlingen op de school is wel degelijk dalende,, het aan tal buitenleerllngen stijgende. Waren er voorheen drie Leidenaars op twee uit de omgeving, thans is de verhouding één jop twee. Er gaat in de meer landelijke ge meenten iets veranderen ten gunste van het nijverheidsonderwijs; in Leiden blijft de toestand treurig. Daar stuurt men de kinderen al vroeg in te zwaar betaalde betrekkingen, een gevolg nog steeds van de allermiserabelste toestanden onder de Leidse arbeiders, zoals die tot nog voor kort heersten. Wat het achtste leerjaar betreft: de wethouder kon verzekeren, dat dit in 1950 terug komt. De invoering van het achtste leerjaar indertijd veroorzaakte een stijging van het aantal leerlingen van 350 tot 54Ö. Bij de opheffing daalde het aantal leerlingen weer van 624 tot 441. Boven dien was in dat jaar het verloop enorm, omdat een groot aantal leerlingen niet eer leerplichtig was. Het feit, dat men in Katwijk al begon- ;n is met een nieuwe ambachtsschool, eveneens gunstig voor het voorstel van en W. Want nu kan men zien, dat aar Katwijk drie klassen formeerde in in totaal 175 leerlingen, het aantal Leidse leerlingen toch steeg van 441 tot 467. De te Alphen aan den Rijn op te richten school zal nog minder invloed hebben. Wat de bijzondere cursussen betreft, aarover het schrijven van de ambachts school aan de raad zich zo denigrerend uitlaat, wilde spr. het bestuur van die school onder het oog brengen, dat reeds 114 jaar geleden werd verzocht om een onderzoek in te stellen naar de urgentie dergelijke cursussen. Het bestuur is j steeds met het onderzoek bezig. Wie zal het spr. euvel duiden, dat zyner- 41ds een onderzoek werd ingesteld? Waaruit bleek, dat alleen reeds voor de banketbakkers op 100 leerlingen kpn worden gerekend. gaande jeugd in de richting ambachtsschool. Nederland is met zijn geschoolde arbeidskrachten nog steeds ver achter by landen als büv. Zwitserland. In ons land genieten 45$> van de leerlingen der zesde klasse geen verder onderwys meer. Zou er bij die 45 geen materiaal voor de ambachtsschool zyn? In antwoord op de opmerkingen van de heer Riedel verklaarde de wethouder, dat informatie bij de betrokken vereni gingen en instanties wettelijk voor schrift is. Een groot gedeelte van hen verklaarde zich voor uitbreiding van de bestaande schooL Maar, als men weet, dat het bestuur van deze school al ruim :n jaar bezig is met de plannen... De heer Vos (VVD) verdedigde het bestuur van de ambachtsschool en kwam op tegen de betiteling van het schrijven als „oppervlakkig". Ook betwistte deze spr. de betoogwaarde- van verschillende door de wethouder genoemde cijfers. Bovendien zou spr. wel eens willen weten, wat de invloed zou zijn van de opleiding in de bedrilven zelf. De heer Knetsch (Prot.-Ohr.) gaf toe, dat de wederinvoering van het achtste leerjaar een verhoogde toeloop van leerlingen tengevolge zou hebben. Maar, waar spr. had gehoord, dat de textieldagschool zal worden opgeheven, betwijfelde hij, of andere onderdelen dan wel toeloop zouden verkrijgen. Lange discussies Ook de heer D. J. van Dijk (Arb.) wees er op, dat het bestuur van de neu trale ambachtsschool zich in zijn schrij ven herhaaldelijk tegenspreekt. Maar zijn fractiegenoot Van Weerlee acht te het betoog van de wethouder lang niet overtuigend. De heer Frohwein, nogmaals het woord verkrijgend, voerde aan, dat de bestaande ambachtsschool onderbezet zou zijn. Bovendien bestaat de mogelijk heid tot uitbreiding en blijkt uit het veelvuldig gebruik van het woord „sti muleren", dat de stichting van een tweede school niet urgent is. Over de industrialisatie van Nederland is het laatste woord nog lang niét gesproken in feite werkt de regering deze op het ogenblik zeker niet in de hand. Ten slotte achtte spr. de opvoeding van de jeugd in neutraal milieu beter verzorgd. waar halen de R.K. het recht op een R.K. ambachtsschool vandaan, wan- zü nog niet de helft van de bevol king uitmaken? Er zijn óók nog Prot.- Chr.!" Uit welke opmerking van R.K. zijde, et name door de heer Wilmer, de conclusie getrokken werd, dat het hier dus in feite niet ging tegen een tweede ambachtsschool, maar tegen een R.K. Ook de heer Woudstra (Prot.-Chr.) oordde even later op deze uitlatin- ran de heer Frohwein, er op wijzend, dat de Protestanten er wel degeiyk be ar tegen hebben hun kinderen naar neutrale school te zenden. Het con fessionele onderwijs heeft nog a 11 y d in. het achtste leerjaar het leerlingen aantal zal doen toenemen. Maar, waar de mate, waarin dit zal gebeuren, nog een open vraag is en de ambachtsschool nog wel expansiemogelijkheden biedt, wilde spr. zich niet voor het voorstel in B. en W. verklaren. De heer Van Weizen (comm.) be pleitte de invoering van een verplicht derde leerjaar aan de ambachtsschool. Het onvolledige karakter, dat dit onder wijs thans heeft, maakt het bij de Leidse bevolking niet populair. Eigenlijk zou er zelfs een vierde leerjaar nodig zijn, aldus Gecompliceerde aanrijding te Voorschoten Zaterdagavond omstreeks half elf had op de Haagweg alhier bij de grens van Wassenaar, een ernstig verkeersongeval plaats, dat echter gelukkig niet anders dan materiële schóde opleverde. Een met grote snelheid in de richting Den Haag rijdende personenauto, bestuurd door J. W. R., wilde een voor hem rij dende personenauto passeren. Toen R- juist aan het uithalen was, Kwam de auto, welke hij wilde passeren, ook naar links om op zijn beurt te passeren. Tegelijkertijd kwam van de richting Den Haag een tegenligger, besluurd door B., ook met vrij grote snelheid rijdende. Een botsing was niet te voorkomen. De wagen van R. maakte een draai en ging daarna over het rijwielpad met zijn neus in een zandberg. In zijn vaart nam hij op het rijwielpad twee wiel rijders mee. De auto van B. kantelde op de rijweg. Men zou verwachten, dat hier ernstige persoonlijke ongelukken onvermijdelijk waren. Doch wonder bo- wonder kwamen zowel de auto mobilisten als de beide wielrijders met de schrik en enkele schrammetjes vrij. beide auto's werden echter zwaar beschadigd; van de rijwielen werd er geheel vernield, terwijl het andere bijna geen schade opliep. De rijkspolitie Voorschoten was spoe- ig ter plaatse voor het instellen van ;n onderzoek. Zij werd bij dit onder zoek op zeer waardeerbare wijze gehol pen door de gemeentepolitie van Wasse- welke met uitgebreid hulpmateriaal ter plaatse verscheen. Ook de verkeers- groep van de rijkspolitie Den Haag was ■ezig voor het technische gedeelte het onderzoek. Bij het onderzoek bleek o.m., dat de bestuurder R. niet in het bezit was van een rijbewijs, terwijl de auto, die hij bestuurde, gehuurd was- De heer B. had de wagen, die hij reed, een vriend geleend. Vermoedelijk zullen de heren in het vervolg wel wat voorzichtiger omgaan met andermans goed! Al was het alleen maar om eigen, leven veilig te stellen, dat nu slechts wonderlijk de spreekwoordelijke zijden draad overleefde. Deze reeks van sprekers in tweede in stantie beantwoordend wilde de wethou der allereerst zjjn waardering uitspreken voor het werk van de heer Kuyntjes, de directeur van de bestaande school, en voor de arbeid van de heren ir Van Hoek en mr De Clerq, resp. voorzitter en secre taris van het bestuur. Juist van deze personen was hfet betreffende schrijven aan de raad een zo grote teleurstelling. Spr. schatte het bedrag, dat voor de nieuwe school zou nodig zijn, op onge veer f35.000. Voor uitbreiding van de bestaande school zou echter ook een niet gering bedrag nodig zijn. Wat de nieuwe cursussen betreft: de leerlingen hiervoor zullen in hoofdzaak komen uit de kringen van het vak zelf. Van noodlijdende, want onderbezette cursussen zal geen sprake zijn, omdat in i'n geval twee cursussen zullen wor den samengevoegd en aan één school gegeven. De opheffing van de textieldagschool door het bestuur zelf gevraagd. Spr. wilde op deze kwestie echter liever niet het openbaar ingaan. De cursussen, die in de bedrijven zelf worden georganiseerd, zullen tenslotte geen merkbare invloed hebben. In stemming gebracht haalde het voor- el van B. en W. 18 tegen 14 stemmen. K. en O. „ere-zaak" Op aandringen van de voorz. beperkte de raad zich bij de verdere behandeling de agenda zozeer, dat achttien agenda-punten er na het 21,= uur lange debat over de R.K. ambachtsschool bin- drie kwartier doorvlogen. Daaronder het voorstel tot het aanbrengen van enige wijzigingen in de op 16 Mei j.l. vastgestelde verordening op de heffing en invordering van een belasting op to neelvertoningen en andere vermakelijk heden. Een en ander op verzoek van Ged. Staten. Ook over de aanschaffing van een nieuwe en de revisie van de oude ambu lance-wagen van de E.H.D. werden nog enige opmerkingen gemaakt. De heer Knetsch (Prot.-Chr.) achtte dit laatste n.l. duurder dan een contract een particuliere ondernemer, waar bij deze steeds een wagen ter beschik king zou houden. De heer A. v a n D Ij k (KVP) vroeg, of de nieuwe ambulance auto oók voor ziekenvervoer zou dienen. Waarop wethouder Menken de par tijen duidelijk maakte, dat er voor een effectieve hulpverlening twee auto's no dig zijn, beide in beheer bij de gemeente. De heer A. van Dijk werd gerust gesteld: ziekenvervoer zal met deze auto's niet plaats hebben. Op het voorstel tot het beschikbaar stéllen van gelden ten behoeve van het werk van K. en O. was een amendement ingekomen van de heer Knetsch. Het beoogde de salarisgrens voor ambtena ren-deelnemers te stellen op f3750. Het voorstel zelf wil in het geheel geen grens aannemen, waar immers het sala- alleen geen maatstaf kan zün voor beoordeling van de maatschappelijke welstand van het personeel. Wethouder Menken bepleitte het aan het ge- meentepersoneel zelf over te laten om uit te maken of het al dan niet van de geboden faciliteiten wil gebruik maken. „Dat is een ere-zaak," aldus de wethou der. De heer Schüller (Arb.) onder steunde het voorstel van B. en W.. Des alniettemin handhaafde de heer Knetsch zijn amendement, dat met 23 tegen 8 werd verworpen. Hartelijk afscheid Na een goede dertig agenda-punten en een (bescheiden) rondvraag was het dan zover: er moest afscheid genomen worden van de heren Balkestein en Hen driks van de Prot.-Chr. raadsfractie, van de heren Ligtvoet, Riedel, Smit, Rlemens en dr Key van de P.v.d.A., van de heer Aalders (KVP) en van de heren Knuttel en Eigeman en mevrouw Van Staveren van de CPN. De voorz. maakte zich in een hartelllke speech tot tolk van allen, daarbij herin nerend aan het feit, dat dit de eerste wettig gekozen raad was na de bevrij ding. Spr. prees de goede verstandhou ding, diebij alle verschil van inzicht steeds in de raad had geheerst, en ver zekerde zijn gehoor, dat hij het als voor zitter nooit moeilijk had gehad. Vele kwesties waren opgelost of een oplossing nabij gebracht in deze driejarige zit tingsperiode. Spr. hoopte, dat de nieuwe raad en al zijn leden echter de volle vier jaar zouden mogen uitzitten. Een bijzonder woord van erkentelijk heid hadden zij in ontvangst te nemen, die tussentHds moesten vertrekken, als ook de heren Riedel en Knuttel. De heer Riedel dankte namens de ver- trekkenden. In de koffiekamer werd het afscheid wat minder plechtig gevierd onder het genot van een glaasje en een rokertje. De heer W. Veerman 25 jaar in de Leidse Christelijke Besturenbond Een stoere C.N.V.-inan Naar wij vernemen herdenkt de heer W. Veerman, de bekende secretaris van de Leidse Chr. Besturenbond, vandaag, dat hü 25 jaar geleden bü dit lichaam in functie trad. Hedenavond zal de heer Veerman in een kring van Leidse CNV- vrienden op bescheiden wijze worden gehuldigd. Wij twijfelen er niet aan, dat de be langstelling voor dit feit groot zal zijn, omdat de waardering voor het vele werk, dat de heer Veerman voor „zijn" organisatie heeft gedaan, groot te noe men is. Ook voor ons, die hem niet van heel dichtbij in zijn sociale arbeid heb ben gadegeslagen, is Veerman de stoere organisatieman, die zijn bewogenheid met het lot van de arbeiders van nog niet zo lang geleden, welk lot ook in onze stad in- droevig was, nooit heeft on derdrukt. Maar niet alleen zijn vele kennis om trent de maat schappelijke wantoestanden van vóór enige decennia en zijn daaraan ver bonden solidari teit brachten hem op de bres voor de arbei der. Wij denken verder aan het princi piële element in zijn vele toespraken, dat steeds het geheel beheerste. Vanuit de Bijbelse beginselen heeft Veerman ge tracht te werken, tot meer geluk van velen. Hier past slechts dankbaarheid. Het eerste contact van de heer Veer- ;an met de Chr; Vakbeweging dateert an 12 Febr. 1918, toen hij lid werd van de Chr. bond van personeel in publieke W. VEERMAN Sport en Wedstrijden „De Zijl" speelde tegen „Forel" Aantrekkelüke wedstryden. Zoals wij reeds vorig jaar hebben me degedeeld, heeft de zwem- en poloclub „De Zijl" de beschikking gekregen over twee fraaie bekers, geschonken door de familie Rol. Gisteravond vonden hiervoor de eerste wedstrijden plaats. De Zül 2—Forel 2 2—1. Reeds dadelijk na het begin waren de eerste aanvallen van Forel niet zonder gevaar. Niet zodra had de thuisclub zich hersteld, of ook De Zijl kreeg enkele fraaie kansen. Alle werden echter door slecht richten niet benut. Nog vóór rust Kloots voor De Zijl een 10 voor sprong te bemachtigen. Ook de tweede helft was vol span ning en toen een Forel-aanval was af geslagen. kwam Arbouw vrij en wist de bal op de doellijn te brengen, waarna de Forel-keeper in eigen doel werkte: 20. Nadat een Forelspeler het water was uitgezonden en daarna nog twee spelers volgden, werd het toch 21, waarmee het einde kwam. De Zül 1—Forel 1 3—1. Was Forel niet geheel volledig, ook De Zijl had een invaller, maar speelde tocJh een grootse wedstrijd. Wel gaf Forel door steeds snel weg te zwemmen de toon aan. De Zijl deed voor zijn tegen stander echter niet onder en zö zaïgen wij een van de meest aantrekkelijke wedstrijden van het seizoen. Door goed doelverdedigen kwamen voor rust geen doelpunten, maar de tweede helft was nog fraaier van opzet. Na veel heen en weer wemmen kwam Prevoo eindelijk vrij. en hard suisde zijn schot in de uiterste hoek; 1o. Forel gaf zich niet gewonnen en menige aanval bracht verwarring, zo zelfs, dat Prevoo opnieuw vrij kwam, een schot tegen de paal loste en via het achterhoofd van de Forelkeeper de bal in 't doel zag verdwijnen. Wel wilde Fo rel de zaak nu enigszins forceren, maar De Zijl behield haar koelbloedigheid en via Prevoo schoot Steehouwer opnieuw Eindelijk maakte de linksvoor van Forel een verdiend tegenpunt, maar De Zijl won beide bekers! Kilometer-wedstrijden van „De Brasem" Zwemclufo „De Brasem" organiseerde Zaterdag wedstrijden. Dat de animo hiervoor jaarlijks toeneemt, bewijst wel het aantal. Allen 133 in totaal vol brachten de tocht. De uitslagen zijn: 1 km heren: 1. T. van Dooremalen, Haarlem 16.16; 2. N. Beider, Schiedam 16.23; 3. H. van Dooremalen, Haarlem 16.37; dames: 1. N. Marman, Haarlem 16.14: 2. P. v. d. Berg, Rotterdam 16.48; 3. G. Groenehuizen, Hilversum 16.51; prestatietooht meisjes tot en met 12 jaar: 1. Martha v. d. Hoorn, Alkemade 23.23; 2. Jopie Akerboom, id. 24 58: 3. Martha Kennis, id. 25.10; meisjes 1314 jaar: 1. Paula Akerboom, id 21.40; 2. Adri v. d. Hoorn. id. 22.10; 3. Willy van Veen, id. 22.30; meisjes 15 jaar en ouder: 1. Nel v. d. Hoorn, id. 20.45; 2. Co Kraan, id. 21.12; 3. Beb Möllers. id. 21.19; jongens tot 16 jaar: 1. Jan Smit, Leimuiden 19.00; 2. Hannes Vermei), Alkemade 21.33; 3. Kees Loos, id. 22.25: jongens van 16 jaar en ouder: 1. Joop Hoogeboom. Alkemade 18.19; 2. Hannes Spruit, id. 19.35; 3. Koos Koek, id. 20.21. De prijzen bestonden uit: wisselbekers, medailles en wandborden. K.N.V.B., afdeling Leiden hield jaarvergadering Na een periode van betrekkelijke rust gaat ons voetbalwereldje zich weer op maken voor de komende wedstrijden. Hiervan getuigde ook de jaarvergadering van de Kon. Ned. Voetbalbond, gister avond gehouden, die door de heer W. Caro, voorzitter, werd geopend. Waren de promotiewedstrijden voor onze stadgenoten minder gunstig, het jaarv.erslag van de secretaris-penning meester gewaagde van gezonde bloei en de afdeling Leiden is groter dan ooit- Het aantal verenigingen steeg van 68 tot 71 en, zo voortgaande, zal het nog heel veel hoofdbrekens kosten, alles in goede banen te leiden. De schoolvoet- balwedstrijden werden ook dit jaar ge organiseerd door de verenigingen A.S.C. en D.O.C.O.S. Deze mochten zich. als ge woonlijk, in een grote belangstelling van de zijde van de jeugd verheugen. Noemen wij tot slot de Zaterdagmid dagcompetitie. Hier speelden 67 senioren-, 24 junioren- en 88 adspiranten-elfiallen, een respectabel aantal. In de eerste klasse A werd V.W.S. kampioen, terwijl in IB Leiden 2 op de titel beslag wist te leggen; 2 A bracht Rouwkoop I aan de kop en in 2B slaagde Noordwijk 4 er in de eretitel te behalen. Klasse 3A gaf Woubrugge 2 als kam pioen, gevolgd door Valken Boys 2 in afd- 3B. Tot slot de kampioenen in andere afdelingen: 4A V.W.S. 3; 4B De Sleutels 2 Junioren A Quick Boys (A); Junioren B, A.R.C. (A); Junioren C Ter Leede (A); Adsp. A U.V.S. (A); Adsp. B Al- phia (A); Adsp. C Ter Leede (A); Adsp. D A.S.C. (A); Adsp. E Quick Boys (C); Adsp- F Valken Boys (A); Adsp. G Al- tior (A) en Adsp H S.J.C. (A); Adsp 1 Lisse (B); Adsp J Stompw. B (A). Na deze opsomming nog de belang rijkste punten: De heer W. Caro werd herkozen, als ook de aftredende bestuurs- leden, de heren E. Velthuizen, J. Duin dam en W. Dijkman. Bij de benoeming van de leden roep werden ook de aftredenden herko zen. en wel de heren mr K. E. Eriks, prof. C. Kauling en Th. v. d. Meer- Na uitreiking van de medailles voor de behaalde kampioenschappen en een geanimeerde rondvraag volgde sluiting. LIS SER BOYS 1—V.E.W. 1: 6—2. Zaterdagmiddag werd een medaille- wedstrijd gespeeld in het Lisser Sport park tussen Lisser Boys 1 en V.E.W. 1 uit Heemstede. Deze matig ..gespeelde wedstrijd werd gewonnen door Lisser Boys 6—2. Beide elftallen verschenen met enkele invallers. 'Al spoedig na de aftrap drongen de Boys op en werd ge speeld op V.E-W. helft. Een viertal doel punten vóór rust bewees Lisses derheid. Na de thee pakten de Heemstedenaren wat beter aan en hun pogen werd be loond met twee doelpunten. Doch ook de Boys wisten nog een tweetal doel punten te maken en na nog enkele scho ten langs paal en bovenlat kwam het einde, met een verdiende 62 zege vooi de Boys. M.D.S. WON LAUWERTAK. Zaterdag heeft de wandelsportvereni ging M.D.S. met 15 leden deelgenomen aan de afstandsmars van „Neerlandia" te Vlaardingen. De route was 25 km ei M.D.S. behaalde de derde prijs, zijnde een zilveren lauwertak. dienst, thans Chr. bond van overheidsper soneel^ In datzelfde jaar werd hij gekozen tot lid van het afdelingsbestuur, in 1919 tot afdelingsvoorzitter. Veerman was toen 23 jaar. In 1924 werd hij door de vakgroep bakkers candidaat gesteld voor bestuurslid van de Chr. Besturenbond. De vergadering van 18 Augustus 1924 koos hem met meerderheid van stemmen. Op 13 Juli 1931 gekozen tot eerste secretaris, in de vac. J. Slegtenhorst. Van de belangrijke gebeurtenissen, die de heer Veerman in zijn organisatie-loop- baan heeft meegemaakt, noemen wij: 1921: oprichting rechtskundig bureau, dat nog steeds in Leiden bestaat; 1923: in sa menwerking met de Chr. Besturenbond van Den Haag werd het orgaan „Ons Schild" uitgegeven. Dit orgaan, waarvan de jubilaris geruime tijd medewerker is geweest, verscheen tot 1941; 1930: oprich ting brandstoffenspaarfonds (sinds 1930 secretaris); 1932: oprichting comité voor werklozenzorg van de Chr. Besturen bond; 1934: plannen voor bouw van een eigen gebouw te Leiden; 1935: viering van het zilveren bestaan van de L. Chr. B. B.; 1941: opheffing van de Chr. Vakbewe ging; 1945: wederoprichting. Van de be stuursleden, die in 1924 alhier in functie waren, is de heer Veerman de enige, die overbleef. Wij wensen hem toe: nog vele jaren, voor zijn gezin en voor het C.N.V. Massa-overtreding van de leerplichtwet Niet minder dan 86 personen uit Lei den en omgeving stonden gisteren voor de Leidse kantonrechter terecht wegens ernstige overtreding van de Leerplicht wet. De kinderen hadden gewerkt, ge spijbeld en één uit Katwijk aa; was met een logger uitgevaren. O M. wees erop. dat hieraan een einde moest komen, en eiste f10 boete. Te^, iemand uit Noordwijk, die bij herhaling terecht stond, werd f25 boete geëist of 14 dagen hechtenis. AFSCHEID BIJ DE N.Z.H.V.M. Op 1 October verlaat de heer J. van der Steen, Zijlsingel 87, controleur bü de N.Z.H.V.M., de dienst om gezondheids redenen. De heer Van der Steen heeft deze maatschappij 38 jaar gediend. (Advertentie) TALEN Corresp., Convers. (Ned., Frans, Duits, Engels, Spaans). Snelle degelijke opl. v. ALLE erk. dlpl. door bevoegde leraren Kon. Erk. FITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TEL- 26558 Veenstreek bereidt zich vooi Zoals wy reeds verscheidene malen hebben gemeld, zal in Roelofarendsveej op 7, 8 en 9 September a.s. de tentoon stelling „De Veenstreek" worden gehou den, welke ten doel heeft alle producte; de Veenstreek op bijzondere wija onder de aandacht van het grote publiek te brengen. De tuinders hebben de han den ineengeslagen en door die samenwer king is het gelukt een expositie op bouwen, waarvan men straks ongetwij feld zal zeggen, dat ze er zijn mag. Nié mand minder dan de heer H. M. Velden, directeur van het aan- en verkoopbures; van tuinbouwproducten, zal aanwezj zijn om de tentoonstelling met zijn zee kundige handen tot iets bijzonders te ken. Trouwens: er zullen verscheiden deskundigen op het gebied van sorterinj en arrangering werkzaam zijn. Dat het belang van deze tentoonstellin in brede kring is ingezien, bewijst wel h« ere-comité, waarin vooraanstaande voge! van diverse pluimage zitting hebben g« nomen. De burgemeester van Alkemadj de heer J. H. M. L. Hoynok van Papen dreoht, heeft zich bereid verklaard al erevoorzitter in het comité zitting nemen. Ook is de tentoonstelling de te beurt -gevallen, dat de commissaris v de Koningin, mr L. A. Kesper, die ooi de opening zal verrichten, 'het bescherm heerschap heeft, aanvaard. Voor deze ex positie zijn niet minder dan 22 prijzen be schikbaar gesteld. Als hoofdprijs is e grote zilveren vaas geschonken, en v door de prov. commissie der veilingen Zuid-Holland. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEX GEBOREN: Marjorie. d van J W Trou wee en M C v d Meij; Jacoba A, d J A Marijt en J C Montenberg; Marinu S, z van M S Gerritsen en C P Guleij Leendert, z van L Blok en S van Tonge ren; Egberta J H, d van J van Sonsbeel en E Anker; Andreas W J, z van A de Kort en E van Tongeren; Elisabeth d van A Borst en M M Verschoor; Ma rianne, d van W F Blansjaar en W Hane veld; Gilbert W. z van K Keiler Pelder; Christiaan B, z van C B Devile en J Meijers; Marie A, d van J de Ba en H M Godé; Jannetta J. d van G A van Riemsdijk en C de Bonte; Cornelis z van C J Rijnbeek en C T J Slof; The resia L A M, d van P A J Schamper i M A van Berge Henegouwen; Cornelis z van W Roest en A J Honders. GEHUWD: P Starre en H v d Velden D F Decilee en A H Bakker. OVERLEDEN: L C Mennes, wednr, j; A Duivenvoorde, wednr, 83 j. VICTORIA REGIA EN LOTUS. Vanavond bloeien in de Hortus Victoria Regia en de Lotus weer. 1 zoekuren: half 9 tot half 11. COLLEGA-BEZOEK. De Alphense speeltuinver. „BloemhoP bracht Zaterdag per boot met 200 kin deren een bezoek aan „Oosterkwartier/ De wekelijkse keuring in Haarlem Eén dahlia, al dahlia Het kan maar niet op! Week-in week uit komen de nieuwe soorten de keu ringszaal binnen, alsof het begrip „uit gebreid sortiment" nog uitgevonden moet worden. Zo was de fa Bruidegom uit Baarn weer present met een hele collectie, waaruit de volgende opvielen: de don kerrode s.c. Vader de Loof, de enorme hortensia-rose dec. Edith Mossell, de middelgrote zwavelgele s.c. 704, de peen- kleurige s.c. Autumn Light, de licht Nanking-oranje s.c. 820 en s,c. 614, an tiek rose met lila purper. Deze hele serie kreeg het get. v. verd. Naast de fel-rode pompon Brown's Leo van Ballego en Zn, Leiden, een fraaie collectie van Ludwig en Co, Hillegom. Kaspar Ludwig's Memory kreeg nu het get. eerste klasse. Dutch Gold is en blyft een opvallende dahlia, evenals de tinte lend oranje gekleurde s.c. Orange Star. Van K. Maarse Dzn Jr, Aalsmeer, werden de volgende bekroond: de mid delgrote, bloedrode dec. 12-6, de zacht- rode pompon 38-2 (beide get. v. verd.) en de irfet het get. eerste klasse be kroonde prachtige rose s.c. Good Mor ning. C. S. Weyers Zn, Hillegom, haalde met de buff-oranje dec. After glow de hoogste onderscheiding en zag Rond Waaggeboutv en Stadsgehoorzaal Reeds meer dan veertienduizend bezoekers Koninklijke waardering en hulde aan de demonstranten De particuilre secretaris van H. M. dc Koningin, mr J. C. baron Baud, deelde het tentoonstellingsbestuur in .opdracht H. M. schriftelük mede, dat Zü onder dankzegging voor het Haar in spe ciale uitvoering toegezonden programma met grote belangstelling en waarde ring had kennis genomen van doel en streven dezer tentoonstelling Het was gisteren weer een drukke dag op „De Mens en zijn Arbeid". Ruim 4000 betalende bezoekers passeerden de con trole, waardoor het totaal de 14.000 over schreed. De grootste drukte concentreerde zich in de avonduren. Ondanks maatre gelen kon niet worden voorkomen, dat in een enkele afdeling vooral in de scho len! de circulatie niet zo vlot verliep als vorige dagen. De aard van deze ten toonstelling tevens haar grootste aan trekkelijkheid brengt nu eenmaal le- de, dat het publiek zich in het bijzonder interesseert voor de afdeling, waar het ambacht gedemonstreerd wordt en dat is bijna overal het geval. .Hulde aan de demonstranten De ervaring van gisteravond geeft ge lukkig niet de minste aanleiding om zich van een bezoek in de avonduren te laten afschrikken, maar uiteraard is spreiding van het bezoek van groot belang. He; dient tot ere van de -talrijke ambachsde- monstranten te worden gezegd, dat zij hun voorlichting in geen enkel opzicht aan pasten aan de publieke belangstelling-van- het-ogenblik, maar het een onverllauw- baar enthousiasme „service" boden, onge acht of dat geschiedde ten aanhoren van 2 20 of 50 belangstellenden. Allen zijn ver vuld van een aan fanatisme grenzend en thousiasme, dat op zichzelf een indruk wekkende en overtuigende manifes-atie vormt van de mens in zyn arbeid! Daarvoor past hun allen een woord van oprechte hulde! Wie kan, kome 's middags Uit het vorenstaande blijkt niettemin de wenselijkheid om allen, die daartoe in de mogelijkheid verkeren, te adviseren de tentoonstelling des middags te bezoeken. Gisteren was de verhouding tussen mid dag- en avondbezoek ongeveer 1 op 3. Ook van buiten de stad is de toeloop groot, niet alleen uit de naaste omge ving, maar ook tal van vacantiegangers paren het aangename aan het nuttige door deze vaktentoonstelling te bezoeken. Ver soheiden hunner, kennelijk lieden, die met het ambacht ook iets uitstaande heb ben, verzochten 't tentoonstellingsbestu'ur om inliohingen betreffende de algemene opzet, met de bedoeling in hun woon plaats een dergelijke expositie te orga- en. Het beste bewijs, dat zij in slaat. Onder de bezoekers van gistermid dag bevond zeih ook de inspecteur-gene raal van het Rijksarbeidsbureau, mr Pn. Werner, die zioh na afloop van zijn rond gang zeer waarderend uitliet. Volgende week: evangelisatie samenkomsten in tent Herengracht Kerkorkest uit Engeland zal medewerken Volgende week zullen in een tent, staande aan de Herengracht, evangelisatie samenkomsten worden gehouden. Predi kanten en evangelisten zullen het woord voeren en verschillende zangkoren mede werking verlenen. Een grote byzonder- heid is wel, dat ook het orkest van dc Queens Hall kerk te Huil de „Queens Hall Silverband" aanwezig zal zijn. Dit orkest maakt gedurende September een tournée door ons land. Naast Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Alphen aan den Rijn zal het dus ook Leiden aandoen. Hoofdbestuur Chr--Historische Unie bijeen Het hoofdbestuur der C.-H. Unie kwam Zaterdag te Utrecht bijeen. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, het overleden oud-hoofdbestuurslid A. L. Verhoog uit Brunssum. Met dankbaarheid memoreerde de heer Tilanus de uitslag der gemeenteraads verkiezingen, die voor de Christelijk- Historische Unie een zeer gunstig loop hebben gehad. Tot lid der agrarische commissie werd benoemd de heer P. Zonneveld te Hon- selersdijk. Er werd besloten, te trachten een wer contant te leggen tussen de beide Christelijk-Historische weekbladen en in October een buitengewone algemene ver gadering te beleggen, welke toegankelijk zal zyn voor alle leden der Unie. Alphen aan den Ryn Géboren. Immetje, dochter van W. J. Gesman en A. Geerken. de abrikooskleurige dec. 68 en de typiscl oranje dec. 72 met het get. van' verd bekroond. Bijzonder mooi was de welgevormdt Corona van N. J. van Oosten, Den Haag die dan ook prompt het get. eerste klas se haalde, terwyl de licht zalmkleurig) dec. 15-48 het get. v. verd. kreeg. N.V, Enchantress, Haarlem, had succes de licht lilarose s.c. Charming: get eerste klasse. Meer bijzonder dan mooi was dfe lette met purper gekleurde Smoky de fa Topsvoort, Aalsmeer, maar kreeg toch het get. v. verd. In dezelfde deelden: s.c. 115, zacht rood met aai achterzyde iets violet, en de intens lila rose gekleurde cactus Pink Spider, ter wijl de gestreepte Samba het tot get. eerste klasse bracht. L. A. Hoek, Den Haag, sleepte met vertoon van meesterschap vier get. verd. in de wacht met de volgende riëteiten: de beste witte s.c. Z306, s.c Z 347, licht zalmkleurig met groot troengeel centrum, de byzonder mi licht lila-violette dec. Z 338 en de zwa gele s.c. Z 350. Ook Bakker en Geerling Heemstede, kruisten de dahlia-degen succes: de sleutelbloemgele pompon Mi mosa, de idem witte Albino en de gel( mignon Soleil, alle drie get. eersti klasse! De rose s.c. l'Amitée lykt een betering van St. Thérèse. Extra best van vorm was de licht velgele cactus Finesse Anversoise vai Gebrs. de Ruyter, Oegstgeest, terwijl ook de grote diep rode dec. no. 10 het bes; deed. .Th. Jansen, Beverwijk, stelde dt fraaie' lilium spec, rubrum ten Rynveld, Hillegom,demonstreerde hoe enorm lilium White Excelsior kan zijn en A. J. v. d. Zwet, R'veen, met béste exemplaren van lilium White Superior. Viswedstrijden in Kanaal en Vlie Zaterdag heeft de Hengelaarsbond Leiden en Omstreken voor de tweed maal de jeugd een aangename midds bezorgd door opnieuw in de Nieuw Vaart een viswedstrijd te organiseret die, gezien de belangstelling, bijzonder geslaagd. Niet minder dap 150 visser hebben eikaars krachten gemeten was de vangst slecht (veel boten maakte het vissen zeer moeilijk), toch is animo gestreden. Hulde voor dit initiatie en tevens voor de Leidse Reddingsbrigad die ook deze middag aanwezig zorgde, dat de veiligheid niet in 't gevat De voornaamste winnaars ware 1. J. Beekman, 2. Brakshoven, 3. Klinl 4. Neuteboom, 5. Ria van Ek, 6. Koste: 7. den Os, 8. C. Schouten, 9. Fuchs, Goddijn, 11. Veldhuizen, 12. Massaar, 11 Tine Boot, 14. v. d. Hoeven, 15. Groenen dijk, 16. Mulder, -17. Van der Laan, Boekkooi, 19. J. Schouten, 20. Kok er Straathof. Ook de firma Ydo hield, nu eens ii Vliet, voor haar personeel een viswed strijd en waar de „haas" voor e gende gelegenheid een medaille beschik baar zou stellen, togen allen welgemoei ter visvangst. Ook hier was de qua vangst, uitermate gering en kwame de eerste prijzen bij: de Boer, Goddij en Bleute. De stemming bleef perfect belooft veel voor de 'komende ontmoetin gen. Viswedstrijd Leidsche Wol spinnerij Het personeel der Leidsche Wolspin nerij N.V. had Zaterdagmiddag een v' wedstrijd in Meerburg. Er werd gevist bootjes. De uitslag was: 1. A. W. van Rossa die tevens een extra prijs kreeg a grootste vis, 2. N. v. d. Wyngaard, 3. Pet, 4. W. Ranselaar, 5. C. Stiikkelorua 6. W- Zeegers, 7. J. Crama, 8. A. Bon, G. Horn. Er was nog een extra prijs voor eerste vis (gewonnen door M. Pet) voor de laatste vis ('gewonnen door W. van Rossen). Bij hfet uitreiken van de prijzen sprsl de voorzitter een woord van dank tot J gevers van de prijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2