Meutuc £ci!wdje (üimmnl Australië tracht Nieuw-Guinea in te palmen Wist U DINSDAG 30 AtröUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Ad verten tieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTLËN: 0.18 per millmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DlEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #5taotoaslfcft Is gfjt&leoea myn bert la tegenspeel" Dertigste jaargang No 7903 EEN STOERE C.N.V.-MAN Zie pag. 2 gen hebben, met geheel andere inhoud. zgn_ putten in het water. Moll. Hatta niet naar Washington of Londen meeste klem de berichten als Moh. Hatta binnenkort naar Engeland of Amerika reizen, tegengesproken. Hij Verzekerde, dat Moh. Hatta in de eerste plaats voor de Ronde-Tafel Conferentie in Den Haag is en er niet over denkt, buitenlandse uitnodigingen te aanvaarden, loiang de zaken hier niet geregeld zijn- Driejarig jongetje te Nieuwe Wetering verdronken Gisteravond is het zoontje van de heer M. H. Koolloos te Nieuwe Wetering Waarschijnlijk spelenderwijs in de Ring- •loot geraakt en verdronken. Een 15.000 Ton Ned. groenten naar Frankrijk Zoals gemeld heeft Frankrijk buiten het handelsverdrag orp. de import var verse groenten uit Nederland toege staan. Volgens die berichten zou deze import voorlopig onbeperkt kunnen ge schieden. Thans wordt echter gemeld, dat sedert 27 Aug. de import van 15.000 ton Nederlandse groenten is toegestaan. n.l. uien, prei, rode bieten, rapen, peen en alle soorten kool. Tragische vergissing van een verpleegster Bejaarde patient na injectie met vergif overleden Door een tragische vergissing van eer gediplomeerd verpleegster van de poli kliniek „Eudokia" te Rotterdam is dezer dagen ,en 71-jarige dame 'kort nadat zij een kleine chirurgische behandeling had ondergaan, onverwachts overleden. De Verpleegster had de injectiespuit gevuld tnet een sterkwerkend vergif in plaat van een verdovend middel. Door het or middellijk toedienen van tegengif slaagde men er in een tweede patient, een jonge' man, in het leven te behouden. Hij heeft het ziekenhuis reeds weer mogen De directie van „Eudokia" heeft zelf de politie van de vergissing in kennis ge; Zoals begrijpelijk was de verpleegster geheel van streek, H'dains winkelier leidde smokkelbende Een bekend R'dams winkelier, die ver scheidene filialen„heeft, is ontmaskerd als de hoofdman van een grote bende smok kelaars van byouterieën ui£ Tsjechoslo- Wakije en cosmetische artikelen uit Frankrijk. Hij en tien medeplichtigen zijn gearresteerd. Het zijn vervoerders, tus senhandelaren en opkopers. Voor f5000 aan goederen en een auto werden in llag genomen. Een Reuter-bericht meldt, -dat heden it Batavia een delegatie van Irianen vertrokken is, "die voor een nauwe band met Nederland pleiten. Ook Soekarno uit Nieuw-Guinea gekre- Imperialistische aap uit de mouw: Als Nederland en Indonesië het niet eens worden, wil het zich er over ontfermen De Haagse correspondent van het Australische blad „Sydney Sun" meldt, dat waar nemers ter Ronde Tafel-conferentie een kans zien voor Australië om te dingen naar het mandaat over Nieuw-Guinea. Wanneer de Nederlanders en Indone- liërs er niet in slagen, een overeenstem ming tot stand te brengen, dan zou het kunnen zijn, dat Australië zich met de zaak zou bemoeien en er op aandringen, te worden belast met het beheer. Austra lië zou er op kunnen wijzen, dat het met succes" de rest van het eiland heeft bestuurd. Tot zover dit bericht. De Nieuwe Leidsche Courant kan er nog op wijzen, dat er op ons departement van buitenlandse zaken mensen met hetzelf de denkbeelden rondlopen, in iets gema tigder vorm, namelijk een gezamenlijk beheer van Nederlanders en Australiërs. De dwaasheid van dit plan is wel dui delijk gedemonstreerd uit de jongste verslagen van de beheerscommissie der waarbij Australische practijken het licht kwamen, die allerwonder lijkst aandoen. Zo is er voor het onder wijs vrijwel niets gedaan. De bevolking wordt gedwongen, met ontbloot boven lijf te lopen en mag 's avonds de neus' niet buiten de deur steken. Bijzonder opvallend was in het rapport een staaltje van het optreden der Austra lische politie. Deze zocht contact met een Iriaanse stam. Toen de politie de Irianen naderde, schrikten deze door een „onverklaarbare" oorzaak en stoven de bossen in. De politie opende toen het vuur en doodde een groot aantal Irianen. De Russische vertegenwoordiger stelde een menigte van lastige vragen, waarop de Australiër geen behoorlijk antwoord kon geven, doch tenslotte werd het rap port met Amerika's vriendschappelijke hulp goedgekeurd. Toen Australië aan het begin der 19de ïuw stond, had het werelddeel even veel bevolking als het kleine Java. Thans er bijna geen inboorlingen meer Er zijn tijden geweest, waarin de Australische politie jacht op hen maakte, evenals op konijnen en ander schade lijk wild. In Java zijn thans 50 millioen Bovendien Australië is een „blank"- land. Personen van gekleurde huid heb ben daar geen kans. Pas enkele dagen geleden kwam weer een abonné van ons blad klagen, dat men hem de toe gang geweigerd had, omdat zijn vrouw niet tot het blanke ras zou behoren. Australië heeft na de oorlog ons, zijn bondgenoten, uit de Archipel trachten_ te dringen. Het verbood, het hijsen van de Nederlandse vlag. Het verhinderde de voedsel- en kledingtransporten maar de uitgemergelde Nederlandse vrouwen in de gevangenkampen. Dit wat Australië betreft. Bij de bepaling van Nieuw-Guinea's toekomst komt in de eerste plaats het belang van de Iriaan. Voorts moet men rekenen met de Indo-Europeanen en bevolkingsoverschot van Indonesië Nederland. Koningin en Prinsesjes in Sonsbeek Koningin Juliana heeft gisteren, ver gezeld van de prinsesjes Beatrix en Irene onverwachts een bezoek van ruim twee uur gebracht aan de tentoonstelling van Europese beeldhouwwerken in Sonsbeek te Arnhem Het bezoek had een ongedwon gen karakter. De Koningin trad zelf als gids op voor de prinsesjes. Doordat het publiek de voorname bezoeksters vrijwel ongemoeid liet, was er' volop gelegen heid om van de beeldhouwkunst te ge- ZEVENJARIG TWEELINGZUSJE VERDRONKEN Gistermiddag is de 7-j. J. S. uit de Balthasar Florisstraat te Amsterdam, die met haar tweelingzusje in het water van de Stadionkade was gaan zwemmen, verdronken. Reeds herhaaldelijk was ge waarschuwd, dat het zwemmen in dal kanaal niet zonder gevaar was vanwege Morgen hoopt H.K.H. Prinses Wilhelmina haar 69ste verjaardag te vieren. Zoals men weet, heeft zij te kennen gegeven, deze dag in in tieme kring te vieren en zich te onttrekken aan alle feestvertoon. Deze wens brengt ons weer duidelijk onder het oog, dat H.K.H. voor het eerst na 58 jaren als Prinses der Nederlanden verjaartr en dat zij zich steeds minder in het openbare leven wil vertonen. Ook haar gevorderde leef tijd brengt deze consequenties mee, terwijl haar behoefte aan rust na zo'n lange regeringsperiode door ons volk alleszins gerespecteerd dient te worden. De Koning der Koningen zegene haar in haar levensavond. Brits-Russische zonegrens was 24 uur open Te Rothenhausen werd symbo lisch de tolboom verbrand! Voor de eerste maal, sinds de afloop van de oorlog, aldus Reuter, was de grens tussen de Britse en Russische bëzettings zones gedurende 24 uur geopend. Dit vond in het afgelopen- weekeinde plaat? te Lübeck, waarover de grens tussen het door de Britten- bezette Sleeswijk— Holstein en het in de Sowjetrussische zóne liggende Mecklenburg loopt Door personen, die van de gelegen heid gebruik hebben gemaakt, een be zoek aan de Britse bezettingszone te brengen, werd verklaard, dat de Sowjet russische troepen over een groot ge deelte van de zonegrens waren terugge trokken, doch dat zjj Maandag wederom door grote aantallen politiemannen wer den vervangen. Een stroom van bezoekers, heeft tijdens het afgelopen weekeinde de BritsSow jetrussische zonegrens overschreden. Door enkelen van hen werd als een symbo lische handeling, de tolboom te Rothen hausen waar vroeger de grens kon wor den overschreden verbrand, waarbij om het vuur werd gedanst. Duitse mannen en vrouwen uit de Sowjetrussische bezettingszone werden door hun landgenoten in de Britse zóne uitgenodigd op 'feestmaaltijden, terwijl kinderen die weer naar -Oost-Duitsland terug gingen, grote voedselpakketten van boeren ten geschenke kregen. Het terugtrekken van de Sowjetrus sische grenswachten was niet slechts een verrassing vopr de Britse grenspolitie, doch- het betekende kennelijk ook een raadsel voor de Sowjetrussische collega's, die op het officiële oversteekpunt van de zonegrens met de controle van het verkeer waren belast. Vandaag beslissende slag in Bolivia De opstandelingen in Bolivia schijnen de steden Santa Cruz en Potosi stevig in handen te -hebben. In Cochabamba, de derde van de. vijf steden, waar de revolutie uitbrak, duurt de strijd voort. Loyale troepen zijn, naar deze tweede stad van Bolivia gezonden, om de op stand te bedwingen. Men verwachtte daar vandaag de- beslissende slag. In. de andere twee steden Oruro en Sucre zou de orde hersteld zijn. „L.O.L.K.P." DIT NAJAAR IN DE ROULATIE.. De Columbia Film Booking Office zal de Nederlandse verzetsfilm „L.O.L.K.P." die in opdracht van de -stichting „L.O.— L.KP." door Max de Haas werd vervaar digd, eind September of begin October in Nederland in roulatie brengen. Waarom Goethewaarom niet Shaiv Op een-formulier voor de aanmelding tot lid.-dat.de Engelse Goethe Festival Vereniging onlangs aan G. Bernard Shaw toezond, schreef de 93-jarige auteur: „Waarom Goethe, waarom niet Shaw?" De secretaris van genoemde ver-, eniging, Wilhelm Unger, die deze mede deling deed, vertelde aan Shaw eer vulformulier te hebben gezonden hem lid en begunstiger te maken. Unger zei het formulier terug te hebben gekre gen, waarbij de gedrukte slagzin: „Alle Engelse intellectuelen moeten zich scha ren om Goethe's nagedachtenis en wer ken" met.rood potlood was onderstreept. Daaronder was eveneens in rood ge schreven: „Waarom Goethe, waarom nie Shaw?'?. Shaw is toch lid van de. vereniging ge- APRILMOP GESLAAGD De Nederlandse dagbladen plegen op 31 Maart Aprilmoppen te publiceren. Verreweg de meeste lezers trappen daar (helaas) niet meer in, omdat zij het gebruik door en door kennen. In het buitenland kent men onze 1 April- viering niet en zo kon het volgende gebeuren. Een Nederlands dagblad- publiceerde op 31 Maart een groot opgemaakt artikel, waarin werd be kend gemaakt, dat bij Philips gemo toriseerde rolschaatsen waren gecon strueerd. En generaal Kruis overwoog om de infanterie hiermee uit te rus- De Londense correspondent van het in Melbourne (Australië) verschij nende ochtendblad „The Argus" ver nam dit grote nieuws, zij het met enige vertraging, en hij seinde het onmid dellijk door. „Dutch Army to get Rol ler Skates", luide de vette kop van „The Argus" op 17 Augustus jl. En de Australische infanteristen zagen groen van jaloezie De Nederl. persattaché in Canberra heeft toen de hoofdredacteur van het blad het oud-Nederlandse gebruik van de Aprilmop uitgelegd, waarna het blad zich haastte zijn excuses aan zijn 130.000 lezers aan te bieden. Bedolven kleuter had schep nog in het handje Sinds 28 Juli te Amsterdam vermist jongetje in zandterrein gevonden Vanmorgen is het lijkje van het 3!é- jarig jongetje Abr. van der Mey, dat sedert 2S Juli vermist werd, op het zand terrein tussen de spoorlijn en de Ponta- nusstraat te Amsterdam opgegraven. Het kind is gevonden door arbeiders Publieke Werken, die op aanwijzin- van de' kinderpolitie met toestem ming van de burgemeester reeds enige tijd bezig waren het gehele -zandterrein te gooien. Men vermoedt, dat het kind, terwijl het hier speelde, onder het zand bedolven is. Het had tenminste, toen het vanmorgen gevonden werd, nog schepje in de hand. In afwachting het onderzoek konden geen nadere mededelingen worden verstrekt. Vergeten springlading nog tijdig ontdekt Naar wfj vernemen is onder de brug bij Meerkerk, tussen Utrecht en Gor- kum een springlading ontdekt, welke daar in de oorlog door de Duitsers is aangebracht. De hulpverbindingsdienst heeft van daag dit gevaarlijke goedje, dat wonder boven wonder niet tot ontploffing is ge komen ondanks het drukke verkeer, heden weggeruimd. In de grote vergaderzaal van het dep! van Economische Zaken werd gister- - morgen door de heer A. H. Boerma het internationale haringcongres geopend, waaraan elf landen deelnemen. Joegoslavië paraat voor aanslagen op het „Tito-isme" Het vraagt een lening aan de Ver. Staten, om „economische blokkade" te breken In het R.K. blad „De Tijd" van Zaterdag j.l. troffen wij een uit- oerige bijzondere correspondentie uit Spanje aan, welke dit blad alleen maar siert, omdat deze correspondentie zowel erkent als afkeurt, dat in het R.K. Spanje vervolgd.Het enige wat er in Spanje aan ontbreekt is, dat de Protestan ten niet om hun geloof in de gevangenis komen althans: „wanneer er arrestaties oor komen, volgt de vrijlating na zeer korte tijd Afgezien van die blijkbaar spoedige bevrijdingen uit de gevangenis is de toe stand in Spanje voor het Protestantisme allerminst rooskleurig. Leest men in ons vrije land er de bijzonderheden van in dit R.K. blad, dan waant men zich in andere wereld en in, een ver vervlo gen eeuw. Hoe te oordelen over aanvallen op Protestantse kerkgebouwen, waarbij twaalf Protestanten zware verwondingen opliepen? Misschien in 1548? Neen. in 1943. En wanneer er geen openlijke aan vallen zijn met vernielingen en geweld plegingen. dan is er altijd nog de „koude ervolging" die -haair uitgangspunt vindt n de officiële Spaanse grondwet De tekst van die grondwet luidt op zichzelf reeds zeer ongunstig, maar bovendien zijn ooral in d-s provincie de Protestanten -verseleverd aan de interpretatie, welke provinciale en locale potentaatjes aan de grondwet gelieven te geven, en dat maakt de zaak als regel nog wel iets erger. t is niet moeilijk, voor dit alles de juiste betiteling te vinden. Wij ontdek ken haar in een pamflet van Spaanse Studenten, nadat deze helden zojuist in Madrid een Protestantse kerk hadden vernield: Wij, de Spaanse universiteits studenten van 1947, maken onszelf „in de volste zin, de erfgenamen van de inquisitie-geest". In Washington, aldus Ass. Press, beschouwt me tegen Tito voert, niet als een voorloper yan Siavië. In hoge regeringskringen is men ervan en internationale poging om Tito's regiem mogelijkheid, dat de economische blokkade var knieën zal dwingen. Maarschalk Tito is zich van dit gevaar ten yolle bewust, aldus de woordvoer ders, en is van plan alle actie te vermijden, die Rusland ertoe zou kunnen brengen de mondelinge oorlog door een werkelijke te verv angen. in de „zenuwenoorlog", die Moskou ;en gewapende invasie van Joego- overtuigd, dat het Kremlin rekent omver te werpen, en anders op de de Kominform-landen hem op de Volgens diplomatieke berichten en rap porten van de inlichtingendienst, afkom stig uit Istanboel, zou maarschalk Tito 150.000 man troepen langs de Macedoni sche; grenzen met Bulgarije en Albanië gelegerd hebben. Deze troepenconcentratie, aldus de woordvoerders, heeft tot doel alle plan nen, die de Kominform mocht koesteren, te doorkruisen. Minister Schokking: Zondag is ook rustdag voor militairen Hij keurde recordpoging van majoor Flinterman datit ook af Naar aanleiding van onze driester gisteren, waarin wij- aanmerking maakten op het feit, dat majoor Flinterman zijn recordpoging op Zondag j.l. deed, toer. zulks op de daarvoor bestemde Zaterdag óm de ons meegedeelde redenen niet kon geschieden, ontvingen wij in opdracht van minister Schokking tot onze blijd schap de volgende mededeling: De minister van Oorlog en Marine heeft onlangs, toen personeel van de L. S. K. zou deelnemen aan manifestaties, die door de Kon. Ned, Ver. voor luchtvaart op Zondag waren -georganiseerd, aan de Chef Luchtmachtstaf doen weten, dat daarvooi geen toestemming verleend werd. De mi nister staat op het standpunt, dat ook voor het personeel van de L. S. K. de Zondag naar zijn bestemming rustdag moet blijven, behoudens in de gevallen, waarin werkelijk dienstbelang zulks ver hindert. Dit temeer, omdat het naar de mening van de minister zeker voor het perso neel van de luchtstrijdkrachten uiter- Een rare lifter Een Brabants automobilist kreeg onder Geldermalsen een ongewone lifter. Op een spoorweg sprong een koe op de mo torkap en bleef er doodbedaard zitten tot de auto stil stond. Inmiddels was de mo torkap bezweken en ook de motor was door de ongewone last beschadigd. De koe stapte rustig van de auto en stond even later alweer te grazen van een der thans schaarse plukjes gras op Betuwse bodem. mate gewenst is, dat zij voor hun arbeid de week, die grote eisen stelt aam moreel en physiek, tegenwicht vinden in hetgeen de Zondag, het liefst in gezins milieu, kan bieden aan godsdienstige be zinning en geestelijke en lichamelijke ontspanning. De minister heeft de chef-Luchtmacht- af naast waardering voor de prestaties m zijn personeel ziin afkeuring ken baar gemaakt over het bestemmen van de Zondag voor de recordpoging en op gedragen, in den vervolge met zijn op- 'atting rekening te doen houden. Generaal Winkelman herdacht de mobilisatie Generaal Winkelman heeft gisteren in het radioprogramma van de Ned. Strijd krachten het feit herdacht, dat gisteren tien jaar geleden de algemene mobili satie in Nederland werd afgekondigd. Hij eerde daarbij de gesneuvelden en wekte op steun te verlenen aan de zorg voor de nabestaanden. De militaire fondsen, welke zich daarmede hebben belast, strekken die zorg ook uit tot de nabe staanden van onze in Indonesië gesneu velden- Tenslotte wekte hij op mede te werken aan de totstandkoming van het legermonument op de Grebbeberg door te offeren voor de centen-actie, welke op 1 Sept. wordt hervat. De Finse communisten doen pogin- :n om de metaalarbeiders over te ha len zich bij het stakingsfront aan te sluiten. DAT de A'damse brandweer, het oud- e beroepscorps in ons land, hetwelk thans 350 leden telt, van 510 Sept. het 7.5-j. bestaan herdenkt met allerlei feestelijkheden, o. a. een spuitdemonstra- tie met verlichte stralen. DAT de Eindhovense raad gisteren accoord ging met het reeds door ons vermeide basisplan voor de binnenstad, waarin o.a. hoogspoor en een helicoptère- terrein is geprojecteerd. DAT Eindhoven de vermakelijkheids belasting voorsportwedstrijden op 30 pet handhaafde, en de raad een voorstel terug te -gaan tot 20 pet met 1815 stemmen verwierp. PAT Eindhoven f 245-000 uittrok voor ;n nieuwe brug over het Beatrixkanaal nabij het vliegveld en f350.000 voor een nieuwe Brandweerkazerne. DAT de Groningse raad gisteren tot directeur van de nieuwe gemeentelijke muziekschool benoemde J. A. W. van 't Hoff en tot leraar de Groningse orga nist Cor Batenburg. DAT in Vlissingen nog bijna 900 ver woeste panden zijn, w.'o. 5 hotels. 42 winkels en ruim 100 andere bedrijven ea- met de herbouw ruim f 14 millioen DAT de 19-j. motorrijder F. J. Dijk stra, uit Groningen, werd gedood, toei hij op een zeer druk kruispunt te Hoeve laken tegen een vrachtauto van de fa D. en R., uit Amersfoort reed. DAT mr F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, subst. O. v. J-, bij de Haagse rechtbank, op zijn verzoek eervol is ont slagen als adv.-fiscaal bij het A'dams BG. DAT de Zeeuwse Electriciteitsmij, be gonnen is met het leggen van een zee kabel van Stavenisse door het zgn. Kee- :n naar Vianen. DAT de Nat. Reserve in R'dam nog laar 150 man omvat, terwijl zich in Den Haag en in het district Dordrecht elk reeds 1200 man hebben opgegeven. DAT de havens A'dam, R'dam, Antwer pen en Gent op de Benelux jaarbeurs te Antwerpen (23 Sept.9 Oct-) met een collectieve stand uitkomen. DAT heden in A'dam een internatio naal pharmaceutisch congres is geopend. ilke tot 3 Sept.. duurt en waaraan 400 geleerden uit alle delen der wereld declntrpen.. DAT de tussenhandel steen en been klaagt over de geringe winstmarge van daar tegen de vastgestelde richt prijs van f 21.50f23 moet worden in gekocht en de meelfabrieken door het aanbod slechts afnemen tegen even boven de f21.50. DAT de colonne A'dam van het Ned. Rode Kruis op 2 en 3 Sept. het 40-j. be gaan herdenkt, o.a. met een wedstrijd, velke voor het eerst in de geschiedenis :en internationaal karakter zal dragen. DAT K. A. Efret op 1 Sept. 25 jaar directeur van de Hollandse Bank-Unie te A'dam is en van 34.30 u- in het bankgebouw recipieert. DAT een 6-j. meisje gisteren in de Ma- kassarstraat te A'dam onoplettend de straat overstak en door een auto werd doodgereden. DAT de R'damse moeder, die haar kinderen in de steek liet, de 28-j. C. de H.S., door de R'damse rechtbank form de eis tot 8 mnd. gev.straf werd veroordeeld, waarvan 4 mnd. voorw DAT de brug over de Oude IJssel te Terborg tot 3 Sept. voor het verkeer gesloten is. DAT de desbetreffende commissie van onderzoek binnenkort een ènquête zal instellen naar de arbeidstoestanden in het binnenscheepvaartbedrijf, teneinde deze materie wettelijk te gaan regelen. DAT de Drentse Commissaris gisteren de Asser tentoonstelling DOEN opende, welke de andere provincies wil laten zien wat Drenthe op verschillend gebied presteert, terwijl er elke avond een openluchtspel wordt opgevoerd, waaraan 600 mensen medewerken. DAT de radiouitzendingen ten behoeve van de landbouw op 12 September wor den hervat met als eerste spreker de 'directeur van de tuinbouw, ir A. W. v. d. Plassche (19.4520 u-). DAT J. Habets uit Maastricht met f 1-1.440 laagste inschrijver was voor de bouw van een verkeerstoren op het luchthaventerrein Zuid-Limburg. DAT dit najaar met de aanplant van het Nollebos in Vlissingen wordt begon nen, hetwelk de schakel zal vormen tussen het oude en het nieuwe bad- DAT morgen te Vlissingen de boule vard De Ruyter, na grondig herstel, officieel wordt geopend. DAT op verzoek eervol ontslag is ver leend aan H. Ph. Overduin, als consul der Nederlanden te Napels. DAT gisteren t.g.v. de tentoonstelling DOEN in Assen een verkeersdag is houden, welke werd bijgewoond door de dir. van het Verkeer. H. v. Galen Last en waarbij een kilometerslange stoet allerhande vehikels, o.a, een oude post koets, door d« stad trok. In Belgrado blijven regering en volk kalm en vastberaden ten aanzien van de geruchten,-dat de Kominform geweld zou gaan gebruiken, om de uitbreiding van het „Tito-isme" tegen te gaan. Tito be vindt zich nog steeds op. zijn zomer-resi- dentie op het eiland Brioni in de Adriati- sche Zee, vanwaar hij de regeringszaken behartigt. Inmiddels heeft Joegoslavië de Amerikaanse export-importbank officieel een lening verzocht, it is het eerste rechtstreekse verzoek financiële hulp van Tito, sedert zijn brpuk met Moskou, bijna 15 ma|nden ge- Naar gemeld wordt steunt de minister an Buitenlandse Zaken, Acheson, het Joegoslavische verzoek. De lening moet Tito helpen de economische „blokkade" 'erwinnen, die door Rusland en zijn satellieten is opgelegd. Ambtenaren verklaren, dat Joegoslavië ongeveer 25 millioen dollar wenst voor de aankoop van Amerikaanse machine- 'eën en uitrusting voor de lood-, koper- 1 zinkmijnen. Joegoslavië heeft voorgesteld de lening af te lossen door leverantie van metalen, zoals de drie genoemde. Een missie van de Internationale Bank bevindt zich thans Joegoslavië om de projecten te onder zoeken, waarvoor de lening gevraagd Twee doden bij aanrijding door dronken chauffeur Dader reed door en bracht nog meer mensen In gevaar Een dronken chauffeur van een kolen- auto heeft gisteren op de rijksweg Beek- Nijmegen ter hoogte van het Franse pen- iaat vier personen aangereden, van er twee werden gedood en een r gewond. De chauffeur, de 40-j. kolenhandelaar B. P. uit Nijmegen, maakte een bocht te /wijd en ramde daar door eerst twee wielrijders. De jonge- T. G. werd zwaar gewond en moest het ziekenhuis in Nijmegen worden overgebracht, van het andere slachtoffer werd de fiets vernield. Daarna zwaaide de chauffeur naar rechts en reed de 14-j. elrijdster V. H„ die het llè-j. jongetje T. R. op haar fiets vervoerde, aan. Beiden werden gedood. P. reed verder in de richting Nijmegen, op welke tocht een en een vrouw eveneens gevaar lie pen door hem te worden aangereden, zij konden zich nog juist redden. P. werd in Nijmegen gearresteerd, doch is later op vrije voeten gesteld- Hij zal terecht staan wegens dood door schuld In de toestand van de zwaar gewonde jongen -is enige verbetering ingetreden. Bloedige onlusten in Frans Somali-land In Franse regeringskringen wordt ver klaard. dat 38 personen gedood en 154 gewond zijn bij ..plaatselijke incidenten" te Djiboeti in Frans Somaliland. Als oorzaak wordt „chauvinistische naijver op godsdienstig en politiek terrein" ge noemd. Von Rundstedt: Ik en niet Von Manstein verantwoordelijk De Duitse veldmaarschalk Von Rund stedt die zich thans in een ziekenfluis Hannover bevindt verklaarde tegen- x verslaggevers, dat hij alléén ver antwoordelijk is voor al hetgeen, tijdens de Duitse veldtocht in Polen is geschied. niet veldmaarschalk Von Manstein die, zoals bekend is, thans voor een Brits gerechtshof te Hamburg terecht staat. Von Rundstedt heeft de verde digers van Von Manstein materiaal doen toekomen dat ontlastend is voor zijn vroegere ondergeschikte. Von Rundstedt is op 26 Mei j.l. op vrije voeten gesteld nadat de tegen hem aanhangig gemaakte strafvervolging wegens het (dóen) bedrijven van oor logsmisdaden was geseponeerd. BOUWVAKARBEIDER VAN DRIE HOOG NEERGESTORT. Gisteren is de 43-j. bouWvakarbeider B. C. Nieuwenhuizen te Amsterdam een balcon op de derde verdieping een perceel aan de Hofwijckstraat, hij werkzaamheden verrichtte, omlaag gestort-en gedood. Spanje I Spanje II Zo verwisselen in Spanje open lijke aanvallen en koude vervol gingen elkander af. Protestanten mogen geen psalmboeken of tijdschriften laten drukken Protestantse scholen zijn sinds tien jaar dicht. Bij huwelijkssluitingen worden onoverkomelijke moeilijkheden de weg gelegd, van officiële ambten zijn Protestanten uitgesloten. En zo zou- ;n we door kunnen gaan. Dit is het ;»ld van t ranco-öpanje anno 1949. Nogmaals, het siert het R.K. blad „De Tijd", dat het van deze dingen melding maakt met erkenning, dat deze Spaanse menialueit niet Kan worden veraeasgd of goedgepraat. Maar bij deze erkenning heeft het blad het niet gelaten. Het heeft de correspondentie voorgelegd aan de R.K. kerkhistoricus pastoor W. Nolet met het verzoek bij de correspondentie een kanttekening te voegen en die kantteke ning is siecnts matig in siaat, ons gerust te stellen. Pastoor Nolel voert eveneens veel van at in Spanje gebeurt terug op de Spaan- mentaliteit. Hij spaart daaioij zijn cri- tiek niet maar hij vervolgt: voor de bur gerlijke ovenheid is het vraagstuk van dulden of met geweld tegengaan van leerstellingen, die maatschappelijke orde ondermijnen, vol moeilijkheden. We ken- I, zegt hij. zelf het vraagstuk. Of de communistische propaganda moet ge duld worden. We citeren hem nu verder letterlijk: net Nederlandse gematigdheid hebben e als vanzelf voor ons het antwoord gevonden. Maar we beschouwen dat toch niet als het enige goede in alle omstan digheden. Of in Spanje, afgezien van de bovengenoemde excessen, de strenge op lossing aanbeveling verdient, is zeer moeilijk te beoordelen, tenzij door men- in, die Spanje en het Spaanse volk door i door kennen. We laten nu rusten het onredelijke om in verband met de Spaanse Protestanten te gewagen van ondermijning der maat schappelijke orde. We laten nu rusten de suggestie, alsof ze zelfs maar in de verte communisten te vergelijken zouden zijn, want afgezien daarvan is dit ant woord onbevredigend. In beginsel even onbevredigend als de situatie in Spanje onbevredigend is." WAT AMERIKA KAN..., zoals het bouwen van een nieuw gebouw van 39 verdiepingen voor de Verenigde Naties bij de Oost Rivier in New-York KUNNEN WIJ OOK, zij het dan wat minder groots van opzet en met minder verdiepingen, maar even imposant: het nieuwe gebouw voor de Raad van Arbeid in Amsterdam Plaatselijk enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen, voor namelijk in de Noordelijke helft van het land. Zwakke, later matige en langs de kust nu en dan vrij krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West. In het binnen land vannacht iets minder koud. Overi gens weinig verandering van tempera tuur. Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 31 Augustus: zon op 5.49. on der 19.31 uur; maan op 15.58, onder 22.34 i uur. 7 September V. M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1