Jlieuwe gtitectfe GTmtraiit Geruchten over troepenconcentraties langs Joegoslavische grens Wist U MAANDAG 29 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTÊNT1ËN: 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-^ ATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #Stantimstlcfi Is ghfbteoen mya liert ia tcyljeaspaet" Dertigste jaargang No 7903 KUNST ACHTER SLOT EN GRENDEL Zie pag. 3 Russische kanonneerboot zou territorium van Tito geschonden hebben Het wemelt van berichten en „geruchten" over het toenemen der spanningen op de Balkan, in het bijzonder te Belgrado, waarmede men echter „voorzichtig" moet zijn. De correspondent van de „New York Times" te Belgfado, verklaart uit be trouwbare bron vernomen te hebben, dat drie Sowjet Russische gemechaniseerde divisies uit Roemenië Hongarije binnen getrokken zijn en stelling nemen langs de Joegoslavische grens. De correspondent Sulzberger, voegt er aan toe: „De koude oorlog tussen Joegoslavië enerzijds en de Sowjet-marionettenorganisaties in de rest van Oost-Europa heeft, naar men meent, het ernstigste stadium bereikt sinds de Kominform, een jaar geleden, tot twist met Belgrado besloot. In diplomatieke kringen heerst een sfeer van spanning, die te vergelijken is met die in het voorjaar van 1941, toen Hitier Joegoslavië binnentrok". Volgens Ass. Press concentreert Maar- Economische Bijstand", het z.g. plan- scbalk Tito steeds meer troepen Joegoslavische gedeelte van Macedonië, om eventueel te kunnen optreden tegen de plannen van de Kominform; dit werd uit betrouwbare diplomatieke brontver- Lamas de grenzen van Bulgarije en Albanië zijn thans tien infanterie divi sies, alsime de 1 gepantserde, en één di visie parachutisten geconcentreerd on der bevel van gen. Vasa Jovanowitsj. wiens hoofdkwartier in Sokplje is, aldus deze zegslieden Samen met de eenheden van de lucht macht, bevinden zich thans 150.000 man goed bewapende troepen in Macedonië. De in Skoplje, geconcentreerde troepen, kunnen zowel naar de Bulgaarse als naar de Albaansé grens gedirigeerd wor den. Voorts meldt het orgaan van de Joe goslavische, communistische partij „Ber- ba", dat in de Roemeense dorpen bij de Joegoslavische grens, een bevel tot „thuis blijven" is afgekondigd. Op de straten zou gepatrouilleerd worden, vele Joegoslaven In die dorpen zouden aangehouden zijn. Het persbureau AFP meldt uit Bel grado, dat hoofdambtenaren van hét Joegoslavische Ministerie van Vervoer hebben bevestigd, dat 12 Augustus een Sowj et-Russisch rivierschip van de ma rine de Donau in de richting van Hon garije is opgevaren en geweigerd heeft om, ingevolge de reglementen, bij de Joegoslavische grens te stoppen. Een ambtenaar van het Ministerie verklaar de, „overtuigd te zijn, dat Joegoslavië de nodige maatregelen zal treffen, om herhaling van dusdanige schendingen te voorkomen." Twaalf Augustus was de" dag, volgen de op die, waarop de eerste Russische nota, die- Joegoslavië' als „vijand" behan delde, was verzonden. Dit incident, zo verklaart men te Belgrado, bewijst, de zelfbeheersing der Joegoslaven, die deze duidelijke uitdaging niet hebben beant woord. Reuter meldt uit Moskou, dat van 25 tot 27 Aug. te Sofia een bijeenkomst werd gehouden van de „Raad voor Marshall van Oost-Europa. Vertegenwoordigers uit Albanië, Bul garije. Hongarije, Polen, Roemenië, Tsje- cho-Slowakije en de Sowjet-Unie wa- en te Sofia. (De aanwezigheid van ver schillende leiders uit Oost-Europa te Sofia, gaf verleden week aanleiding tot geruchten, dat de Kominform in het geheim bijeen was). Inmiddels heeft de Britse minister van staat, McNeil, de Sowjet-Unie tijdens rede in Schotland beschuldigd van oorlogsophitsery tegen Joegoslavië. Haar campagne was ongeëvenaard in kwaad aardigheid en scherpte. McNeil geloof de de" berichten over troepenconcentra- tegen Joegoslavië niet, maar hij 'an mening, dat de Sowjet-autori- teiten ce verspreiding er van opzette lijk toelieten. Australiërs vluchtten op de daken voor overstroming Smalle rivier werd woeste stroom van 80 km breedte. Het Noordelijke kustgebied van Nieuw Zuid Wales (Australië) wordt geteisterd door een overstroming, die het gevolg is van zware regenval. Indien de toestand niet snel verbetert, zullen vele slacht offers vallen, want in vele dorpen en ste den sitaat het water hoog in de straten en de mensen zitten geïsoleerd op de da ken der huizen De anders smalle rivier MacLeay is gezwollen tot een woeste stroom van 80 km breedte. De stad Kempsey wordt het meest bedreigd. Het water stroomt daar door de straten met een snelheid Van 20 mijl per uur en het is voor de bewoners daarom onmogelijk om de rubberboten, die door vliegtui gen zijn uitgeworpen, te grijpen. Tot dus ver zijn vijf mensen verdronken. In Bolivia is iveer revolutie In Bolivia, de Zuid-Amerikaanse staat, waar enige tijd geleden de bloedige op stand in de tinmijnen plaats vond, i£ Zaterdag een revolutie uitgebroken. In de steden Cochabamiba, Oruro en Santa Cruz hebben ontevreden militairen en aanhangers van de Nationale Revo lutionaire partij een samenzwering op -touw gezet, om de regering omver te Werpen. De partij, die thans de revolutie Voert, raakte in 1946 het gezag kwijt, toen president Gualibefto Villaroel aan een lantaarnpaal werd opgehangen. De «taat van beleg is afgekondigd. Te Co- chaibamiba maakten de opstandelingen zidh meester van het vliegveld, dat later door de luchtmacht is gebombardeerd. In de drie centra van de opstand zouden beide zijden doden en gewonden zijn ge vallen. Tot nu toe beheerst de regering de toestand. NIEUWE 4CTIE VOOR KONING LEOPOLDS TERUGKEER. Vijf vóór koning Leopold zijnde Bel gische groeperingen hebben zich aaneen gesloten tot de Verenigde Royalistische Beweging, met het doel koning Leopold weer op de troon te brengen zonder Volksraadpleging. Republiek zet de voet op Borneo Het Medanse blad „Warta Berita" meldt dat de republikeinse gouverneur Zuidoost Borneo West- en Oost-Borneo heeft uitgenodigd om tezamen met Zuid- Borneo een deel te worden van de repu bliek. De Daerah's Bandjar, Groot-Dajak Z. O. Borneo zijn afgeschaft en in plaats daarvan is het Komité Nasional Indone sia opgericht. Het verdwenen Daerahhoofd heeft deze plannen met andere, voor aanstaande persoonlijkheden uitgewerkt. De verdwenen politieman Soeroto orga niseert de politie. Tevens wordt uit Batavia gemeld dat de rep. gen. Sochardjo thans ineens heeft toegestemd om Zondag Bandjermasin te bezoeken nadat Nederland heeft goed gevonden dat hij vergezeld zal zijn van Australische waarnemers van de UNCL Beklimming van de Ararat gisteren begonnen Zal men de ark van Noach vinden? De Amerikaanse expeditie, die er op uit is, de ark van Noach te vinden, is bij de berg Ararat aangekomen. Bij het krie ken van de dag zijn dr Aaron J. Smith, ir Walter Wood, de natuurkundige Wen dell Ogg Wendell (van de atoomfabriek te. Oakridge), de binnenhuisarchitect E. J Newton en de Ass. Press-correspondent Edwin B. Greenwald met de beklimming van de 4500 meter hoge berg begonnen. Tevens waren in het gezelschap dr Ne- cati Doluhay, hoofd van de archeologische afdeling van het Turkse leger (zo meldt A. P.) en twee tolken. De leden van de expeditie werden bij hun aankomst door autoriteiten verwel- Dr Smith, die jarenlang missionaris in China is geweest, zei er zeker van te zijn. dat zijn expeditie de ark zou blootleg gen. „Het gebeurt dit jaar of nooit," zei dr Smith. „Ik weet dat de ark daar ligt en het is thans tijd om dit te bewijzen." Anderen kunnen nu de tocht niet meer meemaken, aldus dr Smith, want een toe stemming van de Turkse regering is uiterst moeilijk te verkrijgen en binnen drie weken zal het er al sneeuwen. (De Haagse jongeman, Hans Roozen, heeft daarom voor dit jaar van verdere deel neming moeten afzien). Het zal op zijn vroegst verschillende dagen duren, voor enig resultaat kan worden gemeld. Nieuwe terreurdaad bij Keboemen A.F.P. seint uit Batavia, dat twee Ne derlandse miiltairen nabij Poerwodadi in Midden-Java met een legerauto op een mijn gereden zijn en daarna werden aangevallen. Beiden werden gewond. Verschillende Indonesische gedelegeerden van de Ronde Tafel-conferentie brachten een bezoek aan het eiland Marken. Enkele Marker meisjes demon- aldus, dat zjj blijkbaar hun eigen gedachten hebben over de verbroe dering van Nederland en Indonesië Franse giftmengster vermoordde veertien familieleden Onder de slachtoffers zijn haar man, haar moeder en haar schoonouders De Franse justitie houdt zich bezig met de grootste vergiftigingszaak, die ooit Frankrijk is behandeld. Marie Bes- nard, een vrouw uit Loudon, in het de partement Vienne, is 21 Juli j.l. aange houden in verband met de verdachte om standigheden, waaronder haar echtgenoot is overleden. Spoedig viel de aandacht op de alleszins vreemde opeenvolging sterfgevallen, een veertiental die zich in de familie Besnard voorde den. Getuigen hebben verklaard, dat sommige overledenen herhaaldelijk heb- Duizenden kilo's zand op gazons in Palm Beach Orkaan In Florida teisterde ook het centrum. De orkaan in Florida heeft zich naar het centrum van het schiereiland ver plaatst, na een kuststrook van 200 km overvallen te hebben. Volgens een voor lopige schatting van het Rode Kruis be loopt de schade in West-Palm Beach alleen, meer dan 4 millioen dollar in een gebied van 7,5 km2. In Palm Beach, de villa's staan van de rijkste Amerikanenis betrekkelijk weinig schade aangericht, maar de Atlantische Oceaan heeft duizenden kilo's zand op de grasvelden van de buitenhuizen ge worpen, terwijl de straten één verwarde draad, ontwortelde bomen en ge broken ruiten zijn. Van drie van de vier radiostations woeien de zendmasten om. Ook de rijke citrus-plantages van Flo rida hebben voor millioenen dollars schade geleden. Ooggetuigen vertelden fantastische verhalen: stukken beton vlogen meters de lucht in; uit een étalage van een kledingmagazijn wer den de jurken gezogen en vlogen de straat op; uit een flat vlogen de bedden buiten en zeilden minstens een straatlengte met de storm mee; een spoorwagon van 40 ton werd opgenomen en uit de rails gegooid. VIER EN TWINTIG DUIZEND NIEUWE VLIEGTUIGEN. De Amerikaanse Senaat heeft Zaterdag machtiging verleend voor een grote uit breiding van de Amerikaanse lucht macht, n.l. met ongeveer 24.000 vlieg tuigen, of 70 groepen. SLOWAAKSE OPSTAND VAN 1944 BRON VAN PROPAGANDA In Tsjechoslowakije is Zaterdag de op stand van de Slowaken tegen de Duit sers in 1944 herdacht. De herdenking werd geheel in communistische lijn ge trokken en de geallieerden en het Vati- caan werden zelfs schuldig verklaard aan de verliezen, die bij deze opstand zijn geleden. ben geklaagd over „de eigenaardige smaak van door Marie klaargemaakte soep". De lijken van de slachtoffers zijn opgegraven en in zes gevallen werd reeds de aanwezigheid van arsenicum vastgesteld. De weduwe Besnard houdt vol onschul dig te zijn. De familie was gefortuneerd. Onder de slachtoffers bevinden zich ook Marie Besnords eigen moeder en haar schoonouders. De heer Besnard zou op zijn sterfbed hebben gezegd: „Mijn vrouw heeft me vergiftigd". Men heeft ook bij hem spo- n van arsenicum gevonden. Deze vrouw heeft alle moorden uit winstbejag bedreven, want alle slacht offers woonden^'bij haar in en zij erfde telkens de lijfrenten van de overledenen. Zij stelde nl. als voorwaarde, dat de fa milie, die bij haar kwam inwonen, de (slechte) kost en inwoning, slechts vér- kreeg, als zij haar tot erfgename be noemde. R.A.F.: 40 maal heen en weer naar de Maan De Britse vliegtuigen van de Berlijnse luchtbrug hebben in 86.417 vluchten 29.126.838 mijl afgelegd of 40 maal heen Amerika heeft vitaal belang bij Soerabaja In geval van strijd willen zij daar een basis hebben Amerikaanse marinekringen te Wash ington hebben aan Aneta toegegeven, dat zy vitaal belang hebben ingeval van eeó algemene strijd bij de be schikking over een basis te Soerabaja ten behoeve van de verdedigingsplannen in de Stille Oceaan, evenals bij het be zit van Yokosoeka, Saseho (in Japan) en Chinkai tegenover Japan. Moh. Hatta laar Londen en Lake Success A.F.P. meldt, dat Moh. Hatta volgens Aneta door de Britse arbeiderspartij is uitgenodigd om naar Londen te komen en dat hij deze uitnodiging heeft aan vaard. Hij zou volgens .dezelfde bron voornemens zijn, de algemene vergade ring van de V.N.! bij te wonen. Opnieuw traangas in A'dams Rialto-tlieater In het Rialto-theater te Amsterdam, waar in Juli j.l. de film „Het IJzeren Gordijn" draaide, is Zaterdagavond, even- enkele weken geleden, wederom na af loop van de eerste voorstelling een klem niet traangas gevuld projectiel tot ont ploffing gebracht. Het personeel begon onmiddellijk metwater te sproeien en de tweede voorstelling kon met twintig minuten vertraging normaal doorgang vinden. Twee liftende A'damse meisjes in België gedood Belgische autobestuurder reed tegen Twee Amsterdamse meisjes, de 28-j. Margaretha de Groote en de 29-j. Hanna Rodriguez de Miranda, zijn op een lift reis in België omgekomen. Bij het douanekantoor van Bettignies hadden ze een plaatsje gekregen in een Belgische auto. Nauwelijks een kilometer verder, nabij Bergen (Henegouwen) reed de bestuurder, de heer Dangoisse, door onbekende oorzaak tegen een boom. De bestuurder en mej. De Groote waren op slag dood. Het andere meisje overleed 's nacht aan haar verwondingen. VIJF DODEN BIJ VLIEGRAMP IN DE CONGO Een DC-3 van de luchtdienst Leopold- stad-Elizabebhstad in de Belgische Con go is bij een poging om een noodlanding te maken op het vliegveld van Ndolo in brand geraakt. Van de 20 inzitenden kwamen vijf menden om het leven. Flinterman vloog 955 km per uur De voorgenomen vlucht van majoor Flinterman en luitenant Wansink om met een Gloster Meteor een Nederlands snelheidsrecord te vestigen, is Zaterdag in verband met de weersomstandighe den niet doorgegaan. Majoor Flinterman heeft nu gisteren een vlucht van vier runs gemaakt, waar bij een gemiddelde snelheid werd be haald van 954 9 km per uur. De tweede vlucht (van luitenant Wan sink) is niet geslaagd, daar het toestel bij de start te laag vloog om gefotogra feerd te worden. Luitn.-generaal C. Gie bel had toestemming verleend de vluch ten op Zondag te maken. Haags ambtenaar te Oude Wetering verdronken Gistermiddag is de heer Th. Oudhoff, in leven ambtenaar bij de P.T.T. te Den Haag en wonende Beeklaan 319, in de Wetering te Oude Wetering verdronken. De heer Oudhoff, die de leeftijd van 46 jaar bereikte en al jaren naar deze om geving kwam om te vissen, wilde, terwijl hij zich in een roeiboot bevond, een pas serende motorboot, eigenaar de heer P. C. d'Hane uit Haarlem, grijpen. Bij deze poging verloor hij het evenwicht, viel in het water en verdronk. Na twee uur dreggen heeft men het lijk gevonden. Premier van Sleeswijk-Holstein afgetreden Schandaal by inrichting van zUn huis de oorzaak Hermann Lüdemann, minister-president van Sleeswijk-Holstein, heeft te Kiel be kend gemaakt, dat hij zijn ambt neerlegt. De aanleiding hiertoe was het resultaat van een onderzoëk, waarbij aan het licht kwam, dat het door de Landdag voc inrichting van Lüdemanns woning toe gestane bedrag van 250.000 mark, tot bij het dubbele was gestegen, toen de schoon zoon van de premier, als architect nemer bij dit werk optrad. Tussen de leden van de Chr. Mondaccordeonclub Kunst en Genoegen" ei kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Leiden werd Zaterdagmiddag een ge meerde voetbalwedstrijd gespeeld, die door de ambtsdragers met 1-0 v gewonnen. Ook enkele predikanten speelden mee. Ds D. J. Vossers doet hie Opschudding in versierde straten Tragisch schot van politieman doodt 25-jarige Rijnsburger Tip voor arrestatie van thuisgewaande broer leidde tot droevige gevolgen (Van s r verslaggevers) Rynsburg, dat zich in al zyn straten voorbereidt op het morgen te houden Oranjefeest, was vandaag al vroeg in rep en roer. Een jonge ingezetene vond namelyk op wel zeer tragische wyze de dood, toen de revolver van een politie agent, naar de mens gesproken, ontydig afging. Het slachtoffer is de byna 25-jarige Jan de Mooy, wonende Noordeinde 30. beweging te hebéen gemaakt en de politieman op de arm te hebben gesla gen, waarna de revolver afging. De ko- Op de benedenverdieping van dit huis onen de moeder en een zuster van het slachtoffer (de vader verkeert tydelyk in Duitsland), op de eerste etage het ge zin van de zoon Johan. Jan zelf had hier ook als ongehuwde zyn slaapka mertje, dat als kabinetje boven de voor deur is gelegen. Het betreft hier een groot gezin. Be halve de thans overleden Jan heeft het oude echtpaar namelijk nog negen zoons en twee dochters. Van hen is Wim ty- dens de bezetting o.m. by de Kriegs- marine geweest en^Maart^n by de Orga- nisatlon-Todt. In de winter van 1945 kwam Wim in Rynsburg terug en dook, met goedvinden de illegaliteit, onder by zyn broer de Herenweg. Na de bevrijding werd hy gearresteerd en gedetineerd in het kamp Duindorp. In het najaar van 1946 wist hij uit het kamp te breken en naar Duitsland te vluchten. Sindsdien werd hij door de politie gezocht en by de fa milie werd reeds driemaal huiszoeking verricht. De andere zoon, die in de oorlog fout is geweest, Maarten dus, werd reeds vrij spoedig uit een interneringskamp ont slagen, leidde daarna een onregelmatig leven en werd Zondag uit de gevangenis te Groningen vrijgelaten. Hy keerde gistermiddag naar de ouderiyke woning terug. Een of andere Rijnsburger heeft de politie vermoedelyk een dienst willen bewyzen door de tip te geven, dat „Wim" thuis was gekomen en dus kon worden gearresteerd. Het was echter niet Wim, maar Maarten... en bovendien werd de andere broer, Jan, die met de politieke gevallen niets uitstaande had, het slacht offer Ofschoon Jan de Mooy wel by de reserve-politie was, achtte men hem toch niet zo goed by zyn verstand als andere mannen van gelyke leeftyd. Buren noemden hem een „doodgoede jongen, die wel eens fantaseerde". Zo was hy in het bezit van een pistool (dat thans een alarmpistool bleek te zyn), waarmede hy 's avonds en 's nachts schoten loste, tot schrik van de omwonenden. Toen de politie aanstalten maakte, om de thuisgewaande Wim te arresteren, heeft Jan zich, naar men vermoedt, bang gemaakt voor de indringers. Het is niet duidelyk, of hy heeft geweten, dat hier sprake was van politie. In elk geval heeft hy verschillende malen met zyn alarmpistool geschoten, volgens de buren met enige tussenruimte. De politic kon blyk-baar niet vlug ge noeg toegang tot het huis verkrygen en heeft toen een ladder tegen de gevel gezet.De heer v. d. Z. van de Rykspolitie klom naar boven en wilde zich naar binnen begeven met de revolver in de aanslag. Jan de Mooy schynt toen van uit zyn bed, dat voor het raam stond, gel trof het slachtoffer In het hart, zodat de dood onmiddellyk moet zijn in getreden. Dat was ongeveer half 2. De familie was zich toen nog nauwelijks1 bewust zich had afgespeeld. - Om; wonenden hebben de politie horen som de deur of het raam te openem Volgens hen werd reeds om-12 uur door het slachtoffer voor het eerst geschoten. De gewaarschuwde dokter Leertak kon slechts de dood constateren. De overledene werkte als Verver by de Gebrs. Van Wijk te Leiden. Ook hy echter naar Duitsland vertrekken, en wel juist vandaag. Het onderzoek werd vanmorgen geleid door majoor R. Warmoltz, districts commandant der Rijkspplitie. Het parket uit Den Haag was echter ook aanwezig, evenals de burgemeester van Rynsburg, P. N. Höweler. Dr J. P. L. Hulst uit Leiden verrichtte de sectie. HET KONINKIJK BEZOEK AAN TILBURG. Tijdens het Koninklyk bezoek aan Bra bant zullen de Koningin en de Prins op Sept. op het bordes van het Paleis Raadhuis te Tilburg in het openbaar worden toegesproken door burgemeester H. J. baron van Voorst tot Voorst. Hierna zal door 7000 schoolkinderen een spreekkoor worden gevormd. BRITSE KONING IN 1950 NAAR AUSTRALIË? De koning en de koningin van Enge land en 'hun dochter Margaret zullen in 1950 het uitgestelde bezoek aan Australië brengen, zo verneemt de „Sunday Herald" uit Sydney. In 'hofkringen is dit bericht niet evestigd. DAT Nederlands eerste sportvlieger van Graft het zweefvliegveld Bra- int aan de rijksweg Breda-Roosendaal opende door met een Pipercub een over het veld gespannen lint in tweeën te vliegen. DAT voor het Indonesisch personeel in de stoomvaartmy. Nederland zij heeft ruim 2000 Javaanse en 100 Chi- bedienden in dienst te A'dam geheel nieuw verblijf (kraton) is geopend met 276 bedden. DAT de medisch-historische tentoon stelling in het Waaggebouw te A'dam, ingericht t.g.v. het -eeuwfeest van de Kon. Ned. My. tot bevordering der ge neeskunst en welke reeds door 6000 per- men is bezocht, verlengd is tot 30 Sept. DAT de verbinding Nederhorst den BergWeesp belangrijk wordt verbe terd door de openstelling van de nieuwe weg in de Spiegelpolder op 5 Sept. DAT de wegvakken in de Wieringer- meerpolder, Noordelijk van Wieringer- meer, in de rijksweg A'damDen Oever, op 7 Sept. voor het verkeer worden vry- gegeven. DAT het volgend congres der post zegelverzamelaars in Aug- 1950 te Gro ningen wordt gehouden. DAT het 18e bataljon depöttroepen in Haarlem de tiende verjaardag van het mobilisatiebevel herdacht. DAT de Noordoostpolder voortaan elk jaar de 9 Sept. als „polderdag" gaat vieren, daar op 9 Sept. 1940 het gebied droog viel. maar voor dit jaar de feest- naar 10 Sept. is verschoven wegens de werkzaamheden. DAT de int. bakkerstentoonstélling te Doetinchem door ruim 19.000 personen werd bezocht. DAT by de landbouwer D. van Bavel te Oosterhout drie kalveren door een wilde hond werden doodgebeten, doch drijfjachten op het bloeddorstige dier nog niets opleverden. DAT Zaterdag in het Openluchtmu seum te Arnhem de Nederlandse imkers dag werd gehouden, waarbij ook de deelnemers van het int. imkerscongres tegenwoordig waren. DAT Zaterdag op de Limburgse Rode Kruisdag te Heerlen 130 „gewonden" ge reed lagen om naar het -hospitaal te worden gebracht, maar voor de brigade mensen hen konden bergen, ze op de vlucht sloegen voor een hevige wolk- DAT de prov. Limburgse Electriciteits- my, die aan- 92 gemeenten stroom levert, op 3 September 40 jaar bestaat, hetgeen i.vjn. de tijdsomstandigheden niet worden gevierd. DAT in landbouwkringen de plannen tot fondsvorming ter stabilisering de aardappelprijzen uitgaan naar heffing per beteeld oppervlak. DAT een commissionnair in Vorden valse afrekeningsbonnen voor geleverde varkens afgaf, welke 35 cent per kg la ger waren dan de originele, door het slachthuis in Hengelo afgegeven, bonnen DAT Zaterdag het Groningens ontzet (in 1672) met grote luister is gevierd en besloten1 werd met het traditionele vuurwerk op de Grote Markt. DAT door de droogte de groenteoogst kleiner zal uitvallen dan het vorig jaar en het fruit over het algemeen klein i gebleven. DAT twee Panamese vertegenwoordi gers per vliegtuig naar Rotterdam zyn vertrokken i.v.m. de besprekingen, die daar over het voeren van de Panamese vlag door schepen van allerlei nationali teit worden gevoerd. DAT-gasteren twee meisjes, de 19-j. O. M. F. Daelmans uit Echt en de 21-j. C. W. J. Xebens uit Eindhoven, die in Maastricht1 collecteerden voor de R. K. E.HB.O., door een slippende autobus werden gegrepen en ernstig werden ge wond. DAT mr I- A. Houck, thans subst.-grif- fier en plv. rechter in de arr. rechtbank, te Almelo, is benoemd tot rechter aldaar, Tydens zyn bezoek aan Marken kreeg Hatta de gelegenheid zy het dan ook op gans andere wyze dan wy zo graag van hem zouden zien iets van z'n „goede wil" te tonen. Deze nieiskes vonden in ieder geval de chocola van die vreemde heer maar w&t lekker I Vijfduizend personen vochten vóór en tegen Paul Robeson Dertien mensen zyn by een vechtpar tij, die drie uur duurde, gewond geraakt. De ongeregeldheid brak uit op een pic- nicterrein bij Peeksskil (staat New- York), waar Paul Robeson in de open lucht zou zingen. Een uur voordat hij zou optreden marcheerden oud-stryderg naar het terrein om dit te verhinderen. Zy droegen spandoeken met anti-communis tische slagzinnen. De oud-militairen ge droegen zich als leden van de Ku Klux Klan, die van plan zijn om een neger l£ lynchen. Tenminste 5000 personen warer by de gevechten betrokken. Paul Robe son verscheen niet Hy noemde het inci dent een deel van de „nationale terreur tegen negers en progressieve krachten." Weinig gelukkig De pogingen van onze Nederlandse Luchtstrijdkrachten om met de mo rste toestellen grote hoogten en snel heden te bereiken hebben wij, ook in krant, steeds met belangstelling ge volgd. Dit waren geen recordvluchten zonder meer, neen. dit waren vluchten het doel te laten zien waarvoor deze machines geschikt waren. Het waren dan ook geen pogingen van een enkele vlie ger, het waren pogingen van de Neder landse Luchtstrijdkrachten als zodanig. Belangrijke onderdelen van de strijd krachten werkten aan het welslagen van deze pogingen mede. Des te ongelukkiger achten wij het, dat de jongste pogingen juist gisteren, dus op Zondag, zijn gehouden. Dit was volmaakt onnodig. Men kome niet met de argumentatie aandragen, dat de weersomstandigheden toen bij uitstek gunstig waren. Juist omdat de bedoe- voorzat te laten zien wat het prac- tische nut van deze toestellen was, mocht deze factor ook niet uitsluitend beslissend zijn voor het doen van de pogingen. Hiermede werden die pogin gen tot recordpogingen zonder meer. Het practische nut moest hier het be slissende blyven. Wij achten dit ver loop betreurenswaard. Ons leger is een nationale instelling. Ook onze lucht strijdkrachten zijn een nationale instel ling. Zij behoren toe aan heel ons volk. Ons volk heeft er recht od te weten, dat rijn zonen op de Zondag geen werk zaamheden worden gevergd, die over bodig zyn. In het bijzonder de ouders onder ons volk hebben recht op die we tenschap. Wij vertrouwen, dat minister Schokking, die, samen met anderen, zo veel heeft gedaan om het nationale ka rakter van ons leger te beklemtonen, die als minister voor deze gang van zaken de verantwoordelykheid draagt, het met deze zienswijze eens zal zyn. En wij hopen, dat een parlementslid, door het stellen van vragen, hem in de gelegenheid wil stellen, hiervan medeae- te doen. Of eigenlijk hopen wij, dat de minister voor het doen van deze me dedeling die vragen niet eens nodig heeft. Minister Schokking late ons niet langer het onzekere. Hier gelde: al gaat een gloster nog zo snel, Schokking achter haalt hem wel. Niemand had ooit een kans een record zo spoedig te breken.... Zonder rok Voor cfe radio heeft mr E. N. van Kleffens, Nederlands ambassadeur te Washington, gisteravond zyn licht laten schijnen, onder meer over de Indonesi- sche kwestie. Dat is al een merkwaardig' ding. Ik doe het, zej hij, niet met een am- bassadeursrok aan, maar gewoon als mens ïens. Wij willen wel aannemen, dat de heer van Kleffens voor deze gelegen heid zyn ambtscostuum niet had aange trokken. In geval van televisie hadden >ns daarvan kunnen vergewissen. Maar wij nemen het op zijn gezag aan. Wat overigens dat gezag betreft, dat komt er bij de heer Van Kleffens al even bekaaid af als bij heel de Regering. In re schijnt hij toch wel weer een goed ambassadeur te zyn. Maar dat hy zyn ra diogesprek gebruikte om politiek in enge- "n te gaan voeren door een debat te openen met de binnenlandse oppositie, dat toch wel een opvallend verschijnsel a de diplomatieke hemel. Wij hadden n de taak, welke een ambassadeur te vervullen heeft, een andere voorstelling. Zoals het in dergelijke betogen ge bruikelijk is, liep ook dit radiogesprek eer uit op een in feite denigrerend spre- ;n over de grondwet Men kan, zei de heer Van Kleffens, een vloedgety en een politieke beweging niet tegenhouden door een beroep te doen op wetsteksten. Maar dan mogen we er deze ambassadeur-zonder-rok misschien aan herinneren, dat een argument voor de jongste grondwetsherziening juist was, dat op deze wyze de revolutie „in legalg banen" werd geleid. En minister van Maarseveen heeft laatstelyk nog in het parlement verzekerd, dat de Regering aan de grondwet (overigens met eigen interpretatie) houdt. Zij houdt zich aan wetsteksten. Maar dan heeft de heer Van Kleffens het haar niet bepaald gemakkelyker gemaakt. Een merkwaar dig diplomaat.... Massa-arrestatie van Jehova getuigen Propaganda of reclame in Eindhoven? In Einhoven is het Zaterdagmiddag it een op~nlijk conflict gekomen tussen de politie en een zestigtal „Jehóva-ge- tuigen". De politie noemde het een „grootscheepse actie van weerszijden". De „Jehova-getuigen" hielden een driedaagse vergadering, die zou culmi neren in een openbare „Bijbellezing". Ora -hieraan bekendheid te geven, liepen een honderd deelnemers met aankondi gingsborden en strooibiljetten door de stad. Reeds eerder was een dergelyke propaganda-actie gehouden, zonder dat hiervoor toestemming verkregen was. Volgens de politie was overeengekomen, dat er vergunning zou worden gevraagd, doch dit was niet gebeurd. Een groot aantal agenten toog op pad, nam borden en biljetten in beslag en noteerde namen en adressen van de „Jehova-getuigen". Een aantal van hen bleef echter door gaan en werd gedeeltelijk per auto, ge deeltelijk te voet naai- een politiebureau gebracht. Na het opmaken van proces sen-verbaal werden zy in vrijheid ge steld. De kantonrechter zal nu in eerste in stantie moeten beslissen, of propaganda voor een religieuze bijeenkomst onder de Eindhovense verordening op reclame valt De „Jehova-getuigen" beroepen zich op de grondwet en een arrest van de Hoge Raad uit 1928, dat men deze materie verwant is. De Eindhovense po litie noemt de aankondigingsborden „re clameborden". WEERBERICHT Iets meer tcind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht hier en daar nevel of mist. Overigens veranderlijke bewolking, maar bijna overal droog weer. Morgen later op de dag in het Noordwesten van het land plaatseiyk enige lichte regen. Zwakke, later meest matige wind krim pend naar richtingen tussen West en Zuid. Dezelfde of iets hogere tempera tuur dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 30 Augustus: zon op 5 47 uur, onder 19.33 uur; maan op 14.36, ocd

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1