Het weer was ideaal voor Flintermans poging yVlugi>(iri ZVTERDAG 27 AUGUSTUS 1949 'AMELAND IN AFWACHTING Wij zagen een voorproefje, op 200 meter afstand (Van onze speciale verslaggever) AMELAND, Vrijdagmiddag Kauwend op een grassprietje en lui genietend van een zomerse rust, op gastvry Ameland, lig lk op een duin te wachten op de dingen, die komen zullen. Dat kun je doen, wanneer je alleen maar een verslag moet maken, maar er heerst hier overigens een vrij zenuwachtige stemming. Vooral de mensen van de luchtmacht, van de radio, van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium en al die instellingen, die de snelheidsproef van majoor Flinter- man voorbereiden, hebben zelfs geen tijd voor graskauwen, zjj werken op volle toeren. Maar mijn rust is verdiend, al zeg ik het zelf. Nog geen tien minuten geleden ben ik uit een „tweedekker" gestapt, die mij van Leeuwarden naar het noodvlieg- veld Ballum op Ameland heeft gebracht. wernood geslaagde landing van onze V-3, het veelzeggende kennummer van ons toestel, een Havilland, vaste grond kregen, ben ik in de lucht getuige ge- De „samenwerking" tussen Washington en Londen Sinds het einde van de wereldoorlog, wordt er door de regeringen van schier alle landen hard gewerkt aan de „samen werking". Dit is, als het ware, de alpha en omega der internationale politiek en economie. Dat Moskou een andere cen trale van „samenwerking" beheert dan Washington en de Westeuropese landen, blijft hier thans buiten beschouwing. Als voorbeelden van de Westelijke sa menwerking noemen wij het Atlantisch Pact en de Raad van Europa. Wil men kunnen bouwen op de doeltreffendheid van, tot stand gebrachte, politiek-econo- mische of strategische organismen, zo dienen deze gesteund te worden door een algemeen vertrouwen. Is het geloof van de massa niet aanwezig, dan zal aan de werking van een politiek-econo- misch apparaat slechts een kortstondig leven beschoren zijn. Aan van boven af opgelegde rationele verdragen heeft men weinig, dat heeft de geschiedenis na de eerste wereldoorlog duidelijk geleerd. Zo zal thans de gemiddelde Amerikaan, ondanks de financiële lasten, vertrouwen moeten veroveren in het Atlantisch Pact en moet de Westeuropese massa de Europese Raad en Assemblée van Straatsburg niet blijven zien als een zeer sanitair ingerichte apotheek, waar van men de drank jes toch niet lust. Het is daarom van belang, dat een in ternationale en vol ijverige figuur als die van Spaak, reeds geconstateerd dat zich te Straatsburg een gunstig ge- heeft, Europees vertrouwen" openbaard heeft. Natuurlijk moet van Straatsburg geen toverdrankjes ver wachten, maar er is een streven om in Europese zin te leren denken en daar door bestaat er een kans, dat de tradi tionele scheidingen tussen nationaliteiten en politieke partijen minder voelbaar worden en straks zelfs misschien tot een minimum beperkt. Als dit na jaren van groei want momenteel is de structuur- en procedurekwestie nog de hoofdzaak, kan worden bereikt, zou Straatsburg inderdaad een wonder van samenwerking betekenen. Ook het plan Marshall legde de nadruk op het collec tieve. Naast de dollar-injectie, zou een zeer intensieve economische samenwer king der Europese landen, een hersteld Europa tot resultaat moeten hebben. Dit zou zelfs na 1952 weer ongeveer j,self-supporting" moeten zijn. Bij de economische reconstructiè der Marshall- landen lag het accent vaak te veel op het nationale belang, hetgeen Paul Hoff man, die immers juist de samenwerking voorstaat, aanleiding gaf tot gerecht vaardigde critiek. Hoffman, de beheer der van het Marshall-plan, verlangde een spoedig bewijs van een samenwer king, welke in de kortst mogelijke tijd, de Europese naties tot één enkele markt zou omvormen. Dat de Ver. Staten groot belang hebben bij de economische sa menwerking der Europese landen, is duidelijk. Maar de leuze van Hoffman is echter niet in een hand-omdraai te verwerkelijken. Europa kan dollars ver dienen, profeteert hij, door de verkoop aan de Ver. Staten te verhogen. Enge land doet er dus geheel verkeerd aan, volgens hem, de aankopen in Amerika te verminderen. Men kent de strijdkreet van Crlpps, dat de prijzen in Engeland raar beneden moeten, omdat immers ook de goudreserve van het zgn. „ster- ling-gebied" aanmerkelijk verminderd is. Voor Cripps om er een nachtmerrie van te krijgen: de invoer uit de Ver. Staten nog sterker beperken of devaluatie van het pond? Uit Cripps' jongste beken tenis in het Lagerhuis valt af te leiden, dat de Britse regering er niets voor voelt het pond te devalueren. Met Ame rika en Canada gaat Engeland nu te Washington zoeken naar een oplossing voor de bestaande moeilijkheden. Hoe kan de handelsbalans tussen het Weste lijk halfrond en de andere landen der wereld, die tot het zgn. „sterlinggebied" béhoren, weer hersteld worden. Volgens een Reuter-berlcht zou Cripps zich te Washington niet slechts verzetten tegen een eenzijdige devaluatie van het pond, maar ook tegen een algemene devaluatie van de Europese valuta's. Ja, in finan ciële kringen te Londen zou men van mening zijn, dat de druk, om tot de valuatie over te gaan, wel eens onweer staanbaar zou kunnen worden. Zoals men gisteren heeft kunnen lezen, heeft John Snyder, de Amerikaanse minister van Financiën, die voorzitter zal zijn van de conferentie, het devaluatieprobleem in het midden gelaten, er op wijzende, dat dit meer een kwestie is voor het Internationale Monetaire Fonds. Zoals het er thans uitziet, schijnt er aan de samenwerking tussen de Ver. Staten en Groot-Brittannië nogal wat te ont breken en terecht kan men zeggen, dat een Brits-Amerikaans accoord hier wereldbelang is. Een Engeland, dat steeds maar verder gaat op het hel lende vlak, zal moeilijk kunnen voldoen aan de verplichtingen, die door de rati ficatie van het Atlantisch Pact worden opgelegd. De Ver. Staten en Engeland zijn via het Pact zo nauw verbonden, dat men zich niet kan voorstellen, dat John Snyder en Cripns te Washington geen compromis zouden bereiken. Het Atlantisch Pact werd ontwonen voor de gezamenlijke veilheid. Het leert, dat een aanval on één der landen be schouwd zal worden, als een aanval alle. En zou deze samenwerking nu niet te bereiken zijn op het gebied der economie weest van een vooroefening voor de gro te snelheidsproef. In de V-3 zaten de piloot, kap. Tuininga, zijn marconist, voorts kap. Akkerman van de Luvo, de filmoperateur, een fotograaf en Uw ver slaggever. Terwijl ons vliegtuig laag heen en weer vloog, oefende de luit. Wansink met een Meteor. Op nog geen 200 meter af stand van ons langzaam vliegende toe stelletje schoot hij ons voorbij, tot vier maal toe met een angstwekkende snel heid en gierend fluitend. Ik kreeg al vast een indruk van wat er morgen zou gaan gebeuren. Badgasten stonden ons beneden te waarschuwen, dat we opzij moesten gaan als de Meteor er aan kwam. Maar dat was juist de bedoeling niet. De filmman wou opnamen maken en daarom moest de V-3 zo dicht mo gelijk bij de Meteor komen. Het was fan tastisch en reeds nu zou ik u een nauw keurige omschrijving kunnen geven van de wijze, waarop morgen op het uur „U" de 29-jarlge commandant van het 323 Gloster Meteor Squadron het Neder lands record zal verbeteren. Nog steeds staat niet vast, hoe laat majoor Flinterman dat zal doen. Er moet goed zicht zjjn, de barometerstand moet hoog zjjn, evenals de temperatuur. Zo mogeljjk wou majoor Filnterman om streeks 9, 11 en 2 uur, viermaal een „run" over de uitgezette baan maken. Het uur „17" Dat gaat als volgt: Eén uur voor het uur „U" gaat hjj naar het vliegveld Leeuwarden. Een sein doet de meetploeg op Ameland haar plaatsen innemen. Een half uur later vliegen drie Austers met de sportcom- missarissen op om te zien, of de Meteor wel op 100 meter hoogte blijft. Een kwartier later komt een andere Meteor, om de laatste gegevens over de toestand boven de baan aan de majoor door te geven. Nog een kwartier later: het uur „U". En dan zal er niets anders te be leven zyn, dan dat men van Oost naar West, daarna van West naar Oost, en kele malen met razende snelheid, de Me teor voorbij zal zien schieten, tot vier maal toe, zoals ik vandaag gezien hejs. Het vliegtuig is ingericht als een gewoon dienstvliegtuig, met kanonnen en afle andere oorlogsbenodigdheden aan boord. En heel Nederland kan via de radio majoor Filnterman controleren. De voorbereidingen eisen meer tijd dan de vlucht zelf. Er is wat gezwoegd! Terwijl majoor Flinterman en lt. Wan sink kwamen controleren, legden de mensen van het grondpersoneel en an deren in de broeiende zon een telefoon stelden de gesynchroniseerde ca mera's op, richtten zendmasten op en wat niet al. Het lijkt wel een woestijn expeditie. Men vergete inmiddels niet, zoals Flinterman ons vandaag nog zeide, dat het hier niet gaat om een speelse proef van jonge mensen, die een top prestatie willen leveren, maar om een blijk van waakzaamheid van de Neder landse luchtmacht, die met haar beste materiaal de beste resultaten wil be halen. Prachtig iveer AMELAND, Zaterdagmorgen Van ochtend om vier uur een uur nadat de laatste werkers aan de voorberei dingen in hun bed gekropen waren rukte de eerste jeepbemanning al weer Dm de laatste hand aan de meet apparatuur te leggen. Bijna zonder zich tijd te gunnen om te eten hebben de jongens van de L.S.K. gewerkt, in het mulle zand, waarin steeds auto's vast liepen. In het nachtelijk duister is een kabel van 3600 meter aangelegd; om de 100 meter moest een las worden ge maakt. it weer blijkt uitstekend te zijn, al er vanmorgen vroeg wat grond mist. De eerste vluoht om negen uuï kon niet doorgaan, omdat de mist nog niet geheel was opgetrokken, 't Zou op zijn vroegst 11 uur worden voor de eerste vlucht zou worden gemaakt door majoar Flinterman. Luit. Wansink zou de tweede vlucht maken en maj. Flintenman weer de derde. De 'gisteren gehouden besprekingen tus sen de Nederlandse delegatie en de Euro pese minderheid ter R.T.C. heefit geleid tot benoeming van een contaotcommiss; uit de Nederlandse delegatie, welke tot; taak zal hebben, de vertegenwoordigers der Europese minderheid van de gang zaken op. de hoogte te houden, en hun inzichten en gevoelens kennis te IN DE BEBENKUIL TITO (naar boven): „Ik heb hier liever lood dan Sta(a)l-in' Operatie Edelweis is geslaagd, maar leert men van de fouten? Het leger oefent nog met te weinig en te gebrekkig materieel (Van een onzer verslaggevers) Met de terugkeer van onze troepen uit het Luxemburgse heuvelland in de lage vlakten van Den Bosch en Utrecht is de operatie „Edelweis" geëindigd. Het heeft dus geen zin thans na te gaan of de tiendaagse oefening inderdaad een bouquet edelweis vormde of dat er misschien ook planten van minder allooi tussen zaten. Een manoeuvre komt pas tot zijn recht, wanneer men rekening houdt met en lering trekt uit de gemaakte fouten. de oefening zijn. Maar genoeg. Het is ons er allerminst om te doen. op alle slakjes zout te leggen. Slechts waar gewerkt wordt, worden fou- „De oefening is geslaagd." Daarmee ein- len. dat zy de leider digt vrijwel elke manoeuvre, ook „Edel- TT"1 weis". En het gepresteerde was zeker niet onbevredigend. Dat gold voor het rijden in dé bergen, dat gold, zij het in iets mindere mate, voor de Verbindings troepen, dat gold zeker voor de Pioniers, 'n korte tijd tentenkampen opzetten 'eer afbraken. De vraag is echter of deze tien dagen ten volle benut heeft. Bij de verbindingsoefeningen had den de chauffeurs weinig om handen en bij de rijoefeningen hadden de chauf feurs de handen vol, doch werkte de ver binding maar gedeeltelijk. Voor de anderen waren deze tochten ;n prettige en prachtige sight seeing, •ts wat we de soldaten gaarne gunnen, laar waarvoor deze oefeningen toch niet allereerst bedoeld waren. Hier wreekt zich het oefenen met bepaalde onderde len alleen. Een manoeuvre in wat groter verband, aangepast aan de oorlogsom standigheden, met „werkelijke" tegen stand, zou een juister beeld hebben ge geven en aan de opleiding van allen heb ben meegewerkt. Een ander euvel is, dat men gewerkt heeft met chauffeurs, die soms nog maar of zes uur les hadden gehad. Boven dien werkt men met materiaal, dat aan niet al te hoge eisen niet voldoet. Dat geldt zowel voor het rijdend materiaal oor de radiosets. Daardoor gaat veel kostbare tijd verloren. Maar het depri- .eert de soldaat ook en dat is het ergste. Het leger heeft goed en voldoende ma terieel nodig. Dat is geen kwestie van de legerleiding allereerst, maar van de re gering. De soldaat moet de werkelijkheid effectief mogelijk meemaken. Daarom mag ook niet te veel van zijn verbeel ding gevergd worden, want dan gaat het en spelletje lijken en dan vindt Jan de Soldaat het terecht flauwekul. Wan- zoals bij de operatie-Phoenix op de Noord-Veluwe, de soldaten slechts 15 pa tronen krijgen, als de tank schieten moet een geweer, als de artillerie niet eens gemarkeerd wordt, dan is dat zuinigheid, die de wijsheid bedriegt. Bij de operatie- Edelweis zijn fouten gemaakt, maar hoe- men wist welke fouten gemaakt zou- worden, heeft men die niet hersteld. Tijdens het colonnerijden, kregen de ra- dioposten geen verbinding. Gevolg van de bergen en de bossen. Waarom niet tijdens de oefeningen getracht de fou ten te herstellen? Waarom niet de ver binding bewaard door radiowagens op de heuveltoppen te laten staan? Dat had de soldaten een goed inzicht gegeven. Zo zijn er meer dingen te noemen. Of ficieren, die blijkens hun uitlatingen niet weten, waar het eigenlijk om gaat en die niettemin triomfantelijk komen vertel- ten gemaakt. De operatie-Edelweis heeft duidelijk gemaakt, dat deze oefeningen nodig zijn. Maar daarom moet er worden uitgehaald wat mogelijk is. Nog een enkel woord over de verhou ding tot/ de pers; Hier is, zoals in heel het leger veel verbeterd. Voortdurend wordt gepoogd de journalisten zoveel mogelijk in te lichten over wat gebeuren gaat. Anderzijds hebben de mensen van de pers alle vrijheid zich zelf op de hoogte te stellen en te spreken met wie ze willen. Met name verdienen de kapitein Polman van de Legervobrlichtingsdienst de majoor van de Generale Staf, D. de Vries de dank der journalisten. De operatie-Edelweis heeft zeker aan haar doel beantwoord en het contact met de pers heeft tot gevolg gehad, dat leger volk dichter tot elkander zijn ge bracht. En dat is bovenal nodig. Indo-Europees Verbond wijzigt zijn houding Thans gekozen voor Indonesisch staatsburgerschap De afgevaardigden van het Indo-Euro pees Verbond ter Ronde-Tafel Conferen tie: ir E. D. Wermufch, ir J. R. de Vries, R. Glaproth en drs H. van Zuylen, hebben een opzienbarende venklaring gepubli-' ceerd over het verbond inzake het In donesische staatsburgerschap. Sinds de Japanse capitulatie, aldus de verklaring, hebben de leiders van het LE.V. er naar gestreefd, de Indo-Euro peaan vertrouwd te maken met het be ginsel, dat zij door goed en bloed aar Indonesië zijn verbonden en dat hun be langen en vooruitzichten in Indonesië er niet in Europa liggen. Het ovengrote deel van de Indo-Europea nen In -het I.E.V. is thans doordrongen van de noodzakelijkheid van overscha keling op een nieuiwe levenshouding het beseft, dat het met de Indonesische leiders -moet meestrijden voor -het geluk en de welvaart van de republiek Indono-' sia Serikat. Onder de Indo-Europeanen en blijvers in het I.E.V. zijn er velen, die reeds een onmiddellijke aanvaarding van het Indonesische staatsburgerschap wensen. Ten behoeve van hen, voor wie dit psychisch nog niet mogelijk is. zal het i wenselijk zijn, dat hen een zekere tijds duur wordt gelaten. Zwemivonder in Hengelo Callfornië moge dan zijn zwemmende baby, Robin Whiteford, hebben, ook Hengelo heeft een dergelijk, zij het iets bedaagder, zwemwonder. In het strandbad aan het Twenthekanaal komt namelijk tweemaal daags een driejarig meisje. Fredy Smeenk, ba den. En passant geeft zij dan ook een nummertje duiken en zwemmen weg. Er zullen weinig driejarigen in Neder land zijn, die de zwemkunst machtig zijn, en nog minder zwemstertjes van die leeftijd, die demonstraties geven in schoolslag, rugzwemmen en duiken. De kleine peuter heeft altijd veel be kijks. MINISTER MANSHOLT DINEERDE MET DE IMKERS IN ADAM. Het internationale bijenteeltcongres in Amsterdam is gisteravond besloten met diner, waarbij aanzaten minister Mansholt en burgemeester d'Ailly. In de middagvergadering is besloten tot op richting van een wereldfederatie van imkerverenigingen, genaamd AfHmondia. Nederland en Scandinavië zijn in het be stuur vertegenwoordigd door de heer J- G. de Roever uit Gorinchem. Waarom zweeg meerderheidsgroep der C.-H. fractie tijdens 't jongste Kamerdebat Haar bezwaren tegen 't Regeringsbeleid zijn overigens niet voor de poes! (Van onze Parlementsredacteur) I Ik vraag: wat bedoelt de Regering met Het Christelijk-Historische weekblad de republiek? Welk vertegenwoordigend „Koningin en Vaderland" heeft herhaalde college in de republiek heeft dit Kabinet malen uiting -gegeven aan de opvatting, j op het oog? De Regering weet drommels dat het nodig was, het vertrouwen iin de goed, dat de leden der republikeinse Re- j gering autoritair door Soekarno benoemd zij-n, zonder vertegenwoordigend lichaam op enigszins democratische wijze samen gesteld. Nog een vraag: Brengt de wapenstil stand-overeenkomst mede, dat de repu bliek nu vrijwel onbelemmerd wapens kan invoeren? Wij weten, dat voor Nederland het bargo op de wapens steeds gehandhaafd blijft. Ons volk heeft er recht op, dat het bestandschendingen al dan niet door de T.N.I. troepen, volledig op de hoogte wordt -gehouden. Het Nederlandse volk in zijn geheel legt ten aanzien va-n de In donesische politiek een apathische hou ding aan de dag, welke m.i. voor de toe komst -grote gevaren in zich bergt. Dr Van Royen heeft een verklaring af gelegd, dat de overdracht der souvereini- teiit „onvoorwaardelijk" zal zijn. Hatta oordeelt: „de republiek verlangt volledige en onvoorwaardelijke overdracht der sou- verei-niteirt en zal zich niet gebonden ach ten door enige verbintenis". Den Haag heeft laten weten: de souve- reiniteii wordt onherroepelijk. Lezer hebt u begrip over hetgeen ni werkelijk nopens de souvereinitertsover- dracht is vasbglegd? Hoe komt nu ongeveer het onbelemmerd zelfbeschikkingsrecht der Indonesische volken tot stand? In onze C.H. Unie is naar ik meen geen tweeërlei standpunt mogelijk ten aanzien van de Unie-Kroon. Ik mag hopen, dat wij eensgezind zullen weigeren om de grondwet en het besluit van het Inter-In- donesisch overleg als gelijkwaardig te genover elkaar te plaatsen. Zijn wij te diien aanzien geheel gerust? Ik kan -in het program van de R.T.C. met geen woord lezen, dat daarin wordt genoemd „de Kroon der Unie", of dat daarin wordt gesproken over de „Unie- waarborgen". Zullen wij andermaal nog risico moeten lopen straks op- >or een voldongen feit geplaatst te worden? Ik hoop, dat wij na de gehouden R.T. Conferentie straks met de vinger zullen worden nagewezen, en met de uitdruk king: „die pessimisten tocb". dit wlekblad bevat verschillende artikelen in deze richting. En telkens wordt daarbij er op gewezen, dat de heer Van de Wetering, tijdens het laatste In donesische Tweede Kamer-debat duidelijk heeft doen uitkomen, dat een deel va Christelijk Historische fractie een deel, waartoe hij zelf niet behoort het ver trouwen in de Regering niet meer kan opbrengen. Merkwaardig doet in dit ver band aan, dat in hetzelfde blad de A.R.P. verweten wordt, dat zij in gebreke bleef, te zeggen, hoe het tussen Nederland en Lndië wel moest. Letterlijk staat er: „Ook dat hebben ze op 17 Augustus na de rede van minister Van Maarseveen bij de toe gestane repliek jammerlijk verzuimd". Wat -is nu in dit geval het merkwaar dige? Wel, dit, dat de bestaande oppo sitie binnen de C.H.-fraotie der Tweede Kamer zich in het debat helemaal niet heeft laten horen. Zij immers liet voor zich de niet-opposant, de heer Van de Wetering, spreken, terwijl hij eigenlijk het woord voerde namens de C. H.-groep, die wèl medeverantwoordelijkheid voor het huidige Indonesië-beleid wenst te aan vaarden. Het meest merkwaardige bierbij is echter gelegen in het feit, dat juist de meerderheid der fractie zweeg en het woord liet voeren door een lid der min derheid. Met een variant op hetgeen in .Koningin en Vaderland" over de anti revolutionaire houding werd geschreven wij dan ook te mogen constateren, dat de meerderheid van de C.H. fractie gebreke bleef ruiterlijk te zeggen, hoe over de Regeringspolitiek dacht en dat zij dat „op 16 en 17 Augustus in de Tweede Kamer jammerlijk heeft verzuimd". Om tot deze opmerking te komen had den wij in 't geheel niet de „onthulling" Prof. Gerretson op de protestverga dering van Rijkseenhei'd van verleden week Zaterdag nodig. Onthullingen diie ons van te voren bekend waren mening dezer dagen terecht door het A. R. Eerste Kamerlid H. Algra in het „Friesch Dagblad" de staf is gebroken, omdat hier wetenschap van het verhandelde in besloten Kamer- ziftingen werd geopenbaard. Al moet het van het hart, dat het oppositie-deel de C-H.-fraotie in de Tweede Kamer deze professorale misstap min of meer beeft uitgelokt, door zelf, toen het tijd te spreken, te zwijgen. De wijze waarop de „onthullingen" geschiedden heeft nog minder onze instemming, want hierbij zijn 'kwalificaties gebezigddie verslag van de bijeenkomst in de Dierentuin met eens durfden opnemen! In de Tweede Kamer is door het zwygen de -meerderheids- (en tegelijk oppo sitie-) groep in de C.H.-fractie niet ge bleken van haar opvattingen. In „Konin gin en Vaderland" schrijft echter een lid van deze groep, de 'heer Tj. Krol uit Ha ren een artikel, waarvan wij hier gaarne een deel laten volgen. Wij menen onze lezers hiermee een dienst te bewijzen, want wij kunnen ons voorstellen, dat de 'beweegredenen van de -meerderheid zeker van evenveel belang- zijm als die va minderheid, wier mening de heer Van de Wetering in de Kamer heeft vertolkt. De heer Krol schrijft dan als volgt: Op 16 en 17 Aug. jj. heeft de Tweede Kamer beraadslaagd over de inhoud van de Regeringsnota betreffende de resulta ten van de Preliminaire Conferentie Batavia gehouden. Naar aanleiding i die nota mijnerzijds het volgende: We behoren m.i. elke koersverandering op -gezag der Regering, èn in haar prin cipe, èn in haar gevolgen te veroordelen. Trouwens het gehele Indische beleid ook der vorige Kabinetten is een reeks v voldongen feiten geweest waarvoor t kens de Staten-Generaal zijn geplaatst. Toen de C.H, Tweede Kamerfractie aanvankelijk meende 'haar steun aan het huiidriige Kabinet niet te mogen onthou den, heeft bij ons de verwachting voor gezeten, dat dit Ministerie zich voortaan niet alleen nauwgezet zou houden aa gewijzigde Grondwet, maar dat bovendien de voldongen feiten tot het verleden zou' den behoren De Regering verklaarde op 17 Aug.: Wij wensen de Grondwet te handhaven, maar wy 'iftainen ons niet schikken naar opvattingen welke wij niet overeenkomstig de Grondwet achten. Ik heb daarop alleen dit te antwoorden: wij wachten af wat de resultaten der Ronde-tafelconferentie nog zullen brengen. In de Regeringsnota staat: de Regering behoudt zich de vrij heid voor de R.T.C. eerst te openen, wan-' neer in Indonesië de wapenstilstand in be langrijke mate is verwezenlijkt. Ik vraag: wat verstaat de Regering onder „belang rijke mate"? De politiek der Regering berust op het vertrouwen, dat werd geschonken aa heren Soekarno en Hatta. De Regering zegt, dat eerst alleen een belofte werd ge geven door „de twee hoogste regerings personen" van de Republek, maar dat zij thans kan mededelen, dat de overeen komst van 7 Mei ook „door de republiek is bekrachtigd". Dr Baruch nam afscheid„God bless you all' KREEG EEN KAASSCHOTEL EN EEN DEURSLOT TEN GESCHENKE (Van een onzer verslaggevers) Dr Herman B. Baruch, de scheidende ambassadeur van de Verenigde Staten, is gisteren met de „Nieuw-Amsterdam" naar zijn vaderland vertrokken. Dr Ba ruch, welk een charmante verschijning! Op hoevele Nederlandse bijeenkomsten was deze grijsaard met zijn karakteri stieke, bijkans zilverwitte baard, een wel bijzonder graag geziene gast? Aan hoeveel plechtigheden heeft deze ver tegenwoordiger van het Amerikaanse volk met zijn aanwezigheid luister bij gezet? Het zijn er vele geweest, ofschoon hij slechts 2% jaar aan het hoofd de Amerikaanse ambassade heeft staan. Hij keert nu terug om onder auspiciën van de Dr Simon Baruchstich- ting belangrijk werk te gaan verrichten voor het lichamelijk herstel van logsveteranen. In de balzaal van de „Nleuw-Amster- dam" werd een korte receptie gehouden Velen waren aanwezig om dr Baruch de hand te drukken: de heer Clarence Hunter, hoofd van de ECA-missie in ons land, attaché's, personeel van de am bassade. consuls-generaal e.a. Mevr. N. van Waning. verbindingsofficiere van The American Businessmenclub te Amsterdam, bood een geschenk aan: een zeventiende eeuws deurslot met klopper. Toen klonk de scheepsfluit en nam dr Baruch afscheid met de woorden „God bless you all, good bye all over again!' Tegenover de pers heeff dr Baruch nug een verklaring afgelegd, waarii de snelle wederopbouw van ons land roemde, evenals de schoonheid van landschap en de steden en waarin hij het een voorrecht noemde, met grote staatslieden en het Ned. volk te hebben kennis gemaakt. De staf van de Amerikaanse ambassade bood dr Baruch bij zijn afscheid in hei Haagse Essogebouw een zilveren gedre ven kaasschotel aan, waarin vijf typisch Hollandse taferelen gedreven zijn en een bijpassende kaasschaaf. Deze zijn ver vaardigd door de zilverfabriek „Voor schoten". "GLOBE1 .SNIPPERS. Volgens de 27-jarige Amerikaanse oud heidkundige Wendell Phillips, ligt onder de woestijnzanden van Arabië een an tieke wereld begraven. Phillips heeft een reis gemaakt van 72.000 km door de nog niet onderzochte gebieden van het Arabische schiereiland. Bij de wegen, de karavanen met. Indische spece rijen 3000 jaar geleden langs gingen op weg naar koning Salomo, en in de om geving van Mareb, het fabelachtige oord de koningin van Scheba, heeft Phil- ruïnes gevonden van steden, tem en bestrate wegen. Dit waren, vol gens hem, overblijfselen van een belang rijke beschaving, die eeuwen vóór de aankomst der Islamietische nomaden om streeks het jaar 600. te gronde ging. Phillips kwam ook terecht bij de plaats, waar de oude stad Timna gelegen heeft, die door de Romeinse historieschrijver Plinius „de stad der veertig tempels" genoemd is. Timna ligt nu onder het zand, maar verscheidene delen van de stadsmuur, een poort en de tempelruïnes, zijn nog altijd zichtbaar. Deze stad i3 bewoond geweest door de Hymarieten, een volk, dat 20 tot 30 eeuwen geleden leefde en waarvan maar heel weinig be kend is. In Maebashi in Japan is een nieuwe religieuze secte gevormd, die de lach als voornaamste leerstelling heeft. De stichter is Mein Zui-ko, wiens naam betekent „schone wolken en heilige zonnestraal". Zuiko hangt de stelling aan, dat een ieder kan lachen, als hij goed leeft. In het eerste halfjaar van 1949 rookten de Belgen 35 millioen siga ren tegenover 44 millioen in dezelfde periode van 1948. Daarentegen rookt men in België steeds meer sigaretten. Niet minder dan 4.127 milliard stuks in het afgelopen half jaar. Dit is 57 pet meer dan in 1939. In September zal een theatergroep van Amerikaanse Negers een tournee door Noorwegen maken, waar zij Ibsen zullen spelen. Maar schalk Worosjilof heeft de Roemeense kameraden in Boekarest bezocht en is thans weer naar Vadertje Stalin op het Kremlin teruggekeerd. Hij zal veel te vertellen hebben. Beieren zal Ober- ammergau 1 millioen Duitse Marken lenen om de Passiespelen het volgend jaar te financieren. In Parijs is een „commissie in ballingschap voor een vrij Albanië" opgericht. Zij wil los van alle Kremlin, en Kominform-invloeden. Een beetje Tito-isme dus. De Britsh European Airways zullen het nieuwe, in Engeland geconstrueerde, vliegtuig, de „Ambassador", in 1951. in dienst nemen. De machine biedt plaats aan 49 passa giers. Een negen km lange legerformatie door Overijssel en Gelderland Meer dan 1000 militairen worden als gasten ondergebracht in Almelo Zoals gemeld zal tijdens deze oefen mars een Baileybrug over het Panner- dens kanaal worden gelegd. Zij meet 170 meter, is gemonteerd op de welbe kende pontons en heeft een draagver mogen van 40 ton. Bij het oversteken van de brug zullen „rode" bommen werpers aanvallen ondernemen op de troepen, doch op beide oevers zal snel luchtdoelgeschut in stelling worden ge bracht, terwijl „blauwe" jagers zich op de vijand storten. In Aalten wordt ge defileerd en in de scholen overnacht De volgende dag wordt in Eibergen gedefileerd en wordt het materieel ter bezichtiging van de burgerij gesteld, waarbij officieren de functie van het oorlogstuig zullen verklaren. Dezelfde dag wordt ook nog in Hengelo en 'in Almelo gedefileerd- Speciaal in Almelo valt de klemtoon op het „contact". Want men heeft er daar prys op gesteld, dat het begrip* „ingekwartierd" plaats maakt voor het begrip „gastvrijheid". In ieder huis wordt slechts een man ingekwar tierd en die zal zich daar als gast mogen beschouwen. Vrijdag gaat de tocht naar Zutphen, waar de stoet, na een laatste défilé, wordt ontbonden. De „Driedaagse Veldtocht", welke van Woensdag 31 Aug. t/m Vrijdag 2 Sep tember door legeronderdelen van het 2e militaire gewest wordt ondernomen door de provincies Gelderland en Overijssel draagt de naam „Contact", daar de Kon. Landmacht zich nu juist eens wil laten zien aan de plattelandsbevolking en in steden, die verstoken zijn van garnizoen. Deze oefenmars is van buitengewone omvang. De geformeerde colonne zal een lengte van ongeveer 9 km hebben. Dertien a veertien honderd man zijn er bU betrokken, alsmede ongeveer 17i> voertuigen. De legermacht wordt gevormd door >n bataljon infanterie uit Arnhem, luchtdoelartillerie, het muziekcorps van de huzaren van Boreel, tankeenheden uit Amersfoort, pontonniers, pantserdoel- artillerie uit Oldenbroek, de genees kundige dienst en de bemanningen det mobiele werkplaatsen. De L.S.K. brengt de nodige „blauwe" jagers in de lucht, om aanvallen op de oprukkende troepen door „rode" bommenwerpers op te van gen. Ook Amerika wil drastisch bezuinigen De Amerikaanse Senaat heeft volgens ss. Press met 49 tégen 9 stemmen beslo- n het door het Huis van Afgevaardig- :n voor de luchtmacht goedgekeurde bedrag met 800 millioen dollar te verla gen. De Senaat bevestigde het besluit van zijn commissie voor de toewijzingen, die aanbevolen had 578 millioen dollar minder voor de aankoop van vliegtuigen beschikbaar te stellen dan het Huis had gedaan. De Senaat heeft verder de ver laging van 222 millioen dollar, die de commissie wil aanbrengen in de andere uitgaven voor de luchtmacht, goedge- De senatoren Vandenberg en Foster Dulles hebben voorgesteld, het bedrag voor de militaire hulp aan Europa met 161 millioen dollar te verminderen, o.a. door de 155 millioen dollar voor de op voering van de Europese munitiepro- ductie te schrappen. RIT MET PANTSERWAGENS DOOR ZEELAND. Voor zijn vertrek naar Indonesië zal het 43e zelfstandige verkenningseskadron van het depót pantserwagens te Amers foort van 30 Aug.2 Sept. nog een de monstratie- en oefenrit door Zeeland maken. Op 31 Aug. zal het eskadron te Eede het feit herdenken, dat Prinses Wilhelmina daar als Koningin het land betrad na de bevrijding van het Zuiden. Onder auspiciën van het Nederlandse Rode Kruis zijn gistermiddag ongeveer 500 kinderen uit Oostenrijk, in hoofdzaak uit de omgeving van Wenen, te Venlo gearriveerd. In de kampen te Venlo en Wel (L.) zullen zij op evenntuele ziekte gevallen worden onderzocht en daarna voor een vacantie van drie maanden in Nederlandse gezinnen worden onderge bracht. Onbeperkte invoer van Ned. groenten in Frankijk En van enkele andere artikelen. Franse regering inzake de verruiming,Vuursche de jaarlijkse studiedagen van van invoermogelijkheden uit bepaalde het Instituut voor Bestuurswetenschap- landen blijkt dat deze voor wat Neder- pen worden gehouden. Daar zal het land betreft betrekking hebben op verse Ivraagstuk der samenwerking worden be- groenten, werktuigen, gereedschappen sproken, waarbij o.a. mr J. J. Boasson, huishoudelijke- en sanitaire artikelen. oud-gemeentesecretaris van Den Haag en werkkleding, katoenen- en kunstzijdendr J. W. Noteboom, burgemeester van stoffen. Deze invoer is thans zonder ver- Voorburg, inleidingen zullen houden. Op gunning en voorlopig onbeperkt toege- 30 Sept. treedt de voordrachtskunstenaa* staan. 1 Nico v. Suchtelen vannacht overleden Jhr dr Nico van Suchtelen, oud-direc teur van de Wereldbibliotheek en een bekend letterkundige, is vannacht m Ermelo, op bijna 71-jarige leeftijd, over leden. Van Suchtelens liefde voor de natuur 1 zijn literaire aanleg ontwaakten in Hannover, waar zijn vader een kalkfabriek had. Hij bewerkte er op jeugdige leeftijd allerlei sprookjes voor poppentoneel. In 1898 werd hy student in tact met dr Frederik van Eeden en woon de een tijdlang als kolonist op „Walden"- Aanvankelijk studeerde hij scheikunde, later rechten, o.m. in Zürich, om in 1909 in de staatswetenschappen te promoveren op het proefschrift ,,De waarde als psychisch verschijnsel". In 1913 werd hij redactiesecr. van de We reldbibliotheek. in 1917 onderdirecteur, in 1925 directeur. In die tijd vertaalde hij belangrijke werken: Dante, Goethe, Heine, Spinoza, Homerus, Erasmus enz. Zelf schreef hij de tragedie „Kroisos", gedichten in verschillende tijdschriften en bundels: „Primavera", „Zonnezege", „De Tuin der droomen', „De stille lach", (in samenwerking met Annie Salomons), „Demonen". ..Eva's jeugd" „Tot het al- eene", „Zwerftochten", „Tat twam asi" en „Oorlog". Op 25 October a.s. zou hy 71 jaar wor* den. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON SO en 90 ct. [Albert Vogel uit Den Haag op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5