SCHREIEDER DEED REEDS 15 JAAR CONTRA-SPIONNAGE Kiezen Delen 4 ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 Het drama van het Englandspiel Ernst May las de Engelse radioboodschappen met een ontcijferde code... (Vein een bijzondere medewerker) Het Englandspiel, waarmede de Duitsers twintig maanden lang de verbindingen met Engeland en de activiteit van het grootste deel der illegaliteit konden contro leren, werd in hoofdzaak gespeeld door de Abwehrofficier Hermann Giskes, de Krlminal-direktor van de SD Joseph Schreleder en de code-specialist Ernst May. De eerstgenoemde was een reserve-officier van de Wehrmacht, in het burgerlijk leven een eerzaam leerhandelaar. Maar een man met een scherp verstand en een natuur lijke aanleg voor het werk in de contra-spionnage. Hij is, na eindeloze verhoren te hebben ondergaan van de zijde van de Britse Intelligence Service en de Neder landse justitie, in 1947 vrijgelaten en naar Duitsland teruggekeerd. Toen zijn zaak in cassatie werd behan deld, thans enige maanden geleden, stelde de president, mr Haga, hem enige tech nische vragen over de lettergroepering, Hoe het Joseph Schreieder verging, ls bekend. Maar minder bekend is het feit, dat deze kleine, slimme Beier reeds meer dan vijftien jaren een goede naam had als speurder bij de Duitse politie. Vóór Hitier de macht in handen kreeg, voerde Schreieder, in opdracht van de Münche- ner politiepresident Koeh, spionnagewerk uit contra de opkomende nazi-beweging. Hij was op vergaderingen aanwezig, no teerde in zijn fabelachtig goed geheugen alles wat de moeite van het onthouden waard was en leverde zijn chef volledig geschreven verslagen. Toen de nationaal- socialisten Duitsland hadden veroverd, werd Schreieder een even trouw dienaar van de nieuwe heren. Een van zijn op merkelijkste successen in de jaren vóór de oorlog was het ontmaskeren van Russische spionne. Toen hij haar in eindelijk volkomen „klem" had, ze hem: „Binnen vijf jaar komen mijn kameraden van het rode leger me vrijden!" Het was niet zijn enige succes. En het valt dan ook niet te verwonderen, dat de politieman Schreieder, toen de internatio nale spanning allengs toenam, werd c geplaatst naar de grenscontrole, waar werk in feite uit het verrichten van tra-spionnage bestond. Het was in deze kwaliteit dat hij, toen de S.A. uit Vorarl- berg het plan had opgevat het kleine vorstendom Lichtenstein te bezetten, per soonlijk bezoek kreeg van de Lichten- steiner regeringspresident dr Hob, die hem om hulp vroeg tegen de wilde S.A.- Dit nu moet uiterst merkwaardig wor den genoemd. Want Schreieder was toen zelf S.S.-man en dr Hob moet stellig heb ben geweten dat de nazi-regering vooi de grenscontrole geen onbetrouwbare elementen gebruikte. Schreieder stond Berlijn bekend als een toegewijd, ijverig en zeer bekwaam dienaar van de nie regeerders. Dat dr Hob desniettemin Sohreieder verzocht de Putschplainnen te verijdelen endat de kleine politieman daarin (getuige de feiten) slagen kon, werpt reeds een zeer merkwaardig licht op de vreemde, ongrijpbare figuur va latere Krimmaldirektor. Hoe wist dr Hob dat hij bij Schreieder aan het goede adres was? Was Joseph toen wellioht bij bepaalde buitenlandse instanties bekend? En vanwaar kwam het, dat Schreieder zich inspande om de zucht naar Lebensraum, die bij de S.A. "uit Vorarlberg een uitweg zocht in de richting van Lichtenstein, in te dammen? En vanwaar had de betrekkelijk gering in rang zijnde politieman de machtige relaties in Duitsland zelf, om zijn wil door te drijven? Reeds hier doemen rond het gemoede lijke, blozende hoofd van de als spion- nageman zo ontzettend ongemoedelijke Schreieder de vragen en raadsels op. Het is niet zonder reden dat de.enkele Duitse ambtenaren, die hem toen van- dag tot dag gadesloegen, hem de veelzeggende bij naam „Doktor Mabuse, de speler" gaven. Welk een groot speler hij in werkelijk heid was, zou enige jaren later in Neder land blijken. Helaas! het dramatische spel die toegepast wordt bij het zendklaar maken van een radiogram. Even tevoren had hij de BijzondeVe Raad van Cassatie pogen wijs te maken, dat hij wel eens zelf had geseind. Maar op de vragen van mr Haga gaf hij stotterend een antwoord, dat zó volstrekt onvoldoende was, dat iedereen in de zaal, die iets van seinen wist, moest constateren: de verdachte draait er een ongelukkige punt aan Van der Waals werd voor de tweede maal ter dood veroordeeld Want hij wès niet. wie hij voorgaf te zijn geweest: een werktuig van de Engelse Secret Service, in welks dienst Schreieder zou hebben gestaan. Hij was een ver rader. Een koelbloedig leverancier van mensenbloed. Een man, die uit zucht naar geld alles en iedereen verried en die de besten van ons volk op de meest lage en verachtelijke wijze voor de geweerlopen van de Duitse executiepelotons bracht. Hij was opgevoed in een streng Gere formeerd milieu en zijn oudste zuster, die zich vele jaren om hem bekommerde, is een zeer respectabele vrouw, die vandaag ERNST MAY nóg gelooft in zijn onschuld en die bidt voor zijn behoud. Zij gelóóft niet, dat Anthonie van der Waals, het kind van haar zorgen en gebeden, de grootste ver rader van de moderne tijd kon zijn ge worden. Helaas zij heeft ongelijk. Het leven van Anton van der Waals een roman op zichzelf. Maar een rom van de slechtste soort. Wij zullen er een volgend maal iets van vertellen. Zuid-Hollanders als fondspatiënten Opmerkelijke verschillen tussen verplicht en vrijwillig-verzekerden Recente cijfers inzake de ziekteverzekering brengen opmerkelijke verschillen tot uitdrukking zowel tussen Zuidhollandse bevolkingsgroepen onderling als tussen De derde ma: was Ernst May. „Dus", zo vroeg onlangs de Engelse geheime dienst hem, „u bent de beroemde code-specialist van het Eng landspiel?" En de man, tegen wie enige weken te voren de doodstraf was geëist wegens het fusilleren van armzalige, verhongerde Russische krijgsgevangenen, gaf met de trots van een groot vakman het antwoord: „Jawohl, dat ben ik" Beroemd en verguisd, gerespecteerd en gehoond: dat is de thans op een her nieuwde rechtszitting wachtende Ernst May. Hij is Beier, precies als Schreieder, met wie hij reeds in Duitsland samen werkte. Hij heeft ee>n vrouw, die hem regelmatig schrijft, hij heeft een moeder van 73 jaar, die hem levend hoopt weer te zien. En er zijn ex-gevangenen, die hem „een prima kerel" en „een van de weinige fatsoenlijke Duitsers" noemen. Maar daartegenover staat die eis van de doodstraf, wegens deelneming aan een fusillade. „Het is de enige keer geweest, dat ik voor zoiets plotseling werd opge commandeerd. Het was mijn werk niet". Dit onder meer heeft May te zijner ver dediging aangevoerd. En hij heeft eerlijk is eerlijk nog gelijk ook. Het was zijn werk niet. Met veel „fijner", met veel geraffineerder ar beid diende hij de Duitse zaak en streed hij tegen het Verzet, dat uit het getrapte en geslagen Nederlandse volk oprees. Hij ontcijferde codes, hij wist de fluittonen,1 J- Z. J. Hazebroek die geheime zenders de aether inzonden, te combineren tot woorden. En die woor den rijden zioh aaneen tot boodschappen, tot waarschuwingen, tot opdrachten, die tussen het bezette Nederland en het vrije Engeland heen en weer flitsten. Onschat bare diensten bewees Ernst May met zijn fenomenale kennis van het codewezen, met zijn geslepen methode van verhoren, met zijn eindeloos geduld en zijn ver mogen tot combineren en deduceren de Duitse Abwehr en de contra-spionnage- dienst van de S.D. En gruwelijke slagen bracht hij daardoor toe aan de Neder landse geheime dienst in de jaren 1942 en 1943 en aan de groeiende, steeds dapper der optredende Nederlandse illegaliteit. Hij was de man, die het door de Engelse geheime oorlogsdienst (S.O.E.) ontworpen codesysteem van de double transposition met al zijn zijtakken en variaties, met al zijn beveiligings- en waarschuwings- checks tot op de laatste letter en het laat ste cijfer ontrafelde. En terwijl de Engel sen twintig maanden lang dachten, dat zij beschikten over een onbreekbare code, las Ennst May al hun radioseinen uit de lucht met hetzelfde gemak als waarmede U deze krent leest! Hoe vreselijk de ge volgen daarvan waren, zullen U deze artikelen over het inderdaad wel zeer afschuwelijke drama van het England spiel leren. Tezamen en in vereniging met deze Duitsers werkte als vierde man een helaas als Nederlander geboren schurk: de V-man Anton van der Waals. Hij ken de de geheimen van het „Spiel" niet. Om te beginnen is het aantal ver plicht-verzekerden in Zuid-Holland hoog, n.l. 452 per duizend inwoners bü een rijksgemiddelde van slechts 428. Dat dit cijfer niet alleen beïnvloed wordt door het aantal loontrekkenden en door het inkomstenniveau, maar dat het de resultante is van veel meer factoren, wordt duidelijk bij een vergelijking met andere provincies. Zo zijn in Overijssel 469, maar ln Limburg niet meer dan 295 personen per duizend inwoners ver plicht verzekerd. Het aantal v r ij w i 11 i g verzekerden (die tot dezelfde inkomens-klasse beho ren als de verplicht-verzekerden) be draagt in Zuid-Holland 270 per duizend. Hierbij bedraagt het rijksgemiddelde 232. Noord- en Zuid-Holland hebben de hoog ste cijfers (270), Friesland de laagste (n.l. 138). Uit een en ander volgt, dat 72 pCt. (bijna driekwart dus!) van de Zuid hollandse bevolking bij de ziekenfond sen is aangesloten. Het rijksgemiddelde bedraagt 66 pCt., hot laagste provin ciale cijfer heeft Limburg met 47 pCt. Terwijl 24 pCt. van de Nederlandse bevolking in onze provincie woont, om vat Zuid-Holland 27 pCt. van de ver plicht-verzekerde mannen, 28 pCt. van de indirect verzekerde echtgenoten, 25 pCt. van de verzekerde kinderen en 27 pCt. van de rechtstreeks verzekerde vrouwen. Van de vrijwillig-verzekerden woont 29 pCt. in onze provincie: blijkbaar is de vrijwillige aansluiting bij de zieken fondsen door de zgn. kleine zelfstan digen ln onze provincie populairder dan elders. Bij de tegenwoordige loonsverhoudin- gen in ons land kan vrijwel worden aan genomen, dat in elke provincie door en voor de verzekerden gelijke premies wor den betaald. Maar dit sluit allerminst in, dat in alle provincies de verzekerden aan de fondsen ook evenveel kosten. In tegendeel, de bijzondere volksaard in en kele gewesten, bepaalde gewoonten en gebruiken en allerlei maatschappelijke verhoudingen hebben een even belang rijke als merkwaardige invloed op de uitgaven, die de fondsen in de onder scheidene provincies hebben te doen. Wat Zuid-Holland betreft, behoeven de fondsen voor de vrijwillig-verzekerden aan medicijnen en verbandmiddelen niet meer uit te geven dan het gemiddelde het hele land bedraagt: de ver plicht verzekerden in onze provincie ver bruiken evenwel per hoofd gemiddeld drie pCt. méér aan medicijnen etc. dan provincie en die van andere Nederlandse gewesten. „normaal". Daartegenover staat, dat zij op het punt van de specialistische hulp nogal voordelig zijn; hierop kunnen de gezamenlijke fondsen, n.l. in Zuid-Hol land zeven pCt. besparen. De vrijwillig- verzekerden in onze provincie eisen in dit opzicht nog veel minder, n.l. twintig pCt. beneden „normaal". Betekent dit, dat de Zuidhollandse verzekerden zóveel vertrouwen in hun huisarts hebben, dat zij veel minder vaak een specialist wil len raadplegen? Of zijn de huisartsen zoveel bekwamer dan elders? In ieder geval zijn deze relatief geringe kosten voor specialistische hulp in Zuid-Holland alleszins opmerkelijk. Wat de tandheelkundige hulp betreft, ls er een heel eigenaardig verschil tus sen de verplicht- en de vrijwillig-ver zekerden in onze provincie. De eerste groep veroorzaakt n.l. voor de fondsen dertiep pCt. vméér, de tweede evenwel twintig pCt. minder uitgaven dan nor maal. Ook van dit verschil is de oor zaak allerminst duidelijk. Dat onze vrij» willig-verzekerden in 't algemeen een zoveel beter gebit zouden hebben, ls niet waarschijnlijk. Maar dat zij in dit op zicht hun eisen zoveel lager zouden stel len, dat zij zonder tandheelkundige hulp blijven voort tobben, is ook niet aan nemelijk. Wellicht gaan vele van deze groep als particulier patiënt naar de tandarts, een verschijnsel dat zich ook in sommige andere provincies van ons land laat waarnemen. j kunnen wiizen on een bepaal de mentaliteit in deze volksgroen, die vooral uit zgn. kleine zelfstandigen be staat, om zo min mogelijk van de fond- trekken". Maar met deze con clusie is het dan weer volkomen in te- gensnraak, dat de kosten voor verlos kundige hulp voor de verolleht-verze- kerden zes pCt. en voor de vrijwillig- •erzekerden in onze provincie vijftien nCt. boven het rijksgemiddelde liggen! En dit is dan weer te meer bevreem dend. omdat de fondsen voor ziekenhuis- •erpleging aan de verplicht-verzekerde Zuidhollanders zeven nCt. bóven normaal moeten betalen, terwijl zii zich voor de vrliwillig-verzekerden nractisch in het eeheel geen uitgaven hebben te ge troosten! Andprzbds vergen de vriiwillig-verze- kerde Zuidhollanders voor brillen °n an dere kunstmiddelen van de fondsen weer tien pCt. méér dan normaal: de ver- nlicht-verzekerden in ome provincie ech ter stellen in dit opzicht zo hoge eisen, hunnen behoeve zelfs twintig pCt. boven het rijksgemiddelde moet worden uitgekeerd! ZELF-BEGOOCHEL1NG Een Amsterdamse goochelaar, Bezoeker van 't congres. Had met een zelf verzonnen truc Geweldig veel succes. Hij suggereerde zijn publiek (Dus mensen van het vak) Dat er, behalve goochelaar, Een ziener in hem stak. De toer is meesterlijk geslaagd, Doch wat mij meer frappeert ls, dat een mens zo menigmaal Zichzelf iets suggereert. Het maken van voorspellingen Ligt vaak in onze aard, Al blijkt het vèr vooruitziend oog Geen sikkepitje tpaard. En wordt ons dan te zijner tijd De uitkomst voorgelegd, Al klopt ze niet, wij zeggen toch: {,Ik heb het wel gezegd"! Wy goochelen met ons eigen woord En 't komt niet in ons hoofd Hoe grappig 't is, dat men zichzelf Uiteindelijk gelooft. Gré Kempen-Sterkenburg. Concurrentie voor Surinaams citrusfruit Er is een nieuwe regeling getroffen be treffende de importen van Surinaams citrusfruit in Nederland. Tot 30 Juni 1950 zal dit fruit vrijelijk in Nederland kun nen worden ingevoerd. Van 1 Juli t/m 15 December 1949 is aan Suriname het monopolie bètreffende de citrus-import in Nederland gegeven, terwijl in Neder land de distributie en de centrale import per 1 Juli j.l. is afgeschaft. Ook de maximumprijzen zijn inmiddels verval len. (De maximumprijsregeling vooi citrusfruit van elders blijft evenwel var kracht). De transacties zijn voor reke ning en risico van de particuliere han del, waarbij de erkende Ned. importeurs vrij kunnen kopen van de Surinaamse verkopers. Tenslotte is een voorbehoud gemaakt voor het geval zich bij de reali satie van deze overeenkomst excesser zouden voordoen Na 1 Dec. komt het citrusfruit uit Palestina, Italië en Spanje aan de Nederlandse markt en zal het Surinaamse fruit hiermede dienen te VOOR DE VROXJW De laatste week is aangebroken Nog een dag of vijf, zes en de kinde ren gaan weer naar school. In menig huisgezin geeft dat een zucht van ver ademing. van ouders zowel als van kin deren. Hoe heerlijk ook de vacantie mag zijn geweest en hoeveel pretjes die gebo den mag hebben. De kinderen verlangen naar de schoolvriendjes, naar de gezellig heid van het schoolleven enonbe wust naar de regelmaat daarvan. Dit geldt vooral voor de lagere schooljeugd, die nog te weinig zelfstandig de dag kan vullen en vlugger tot verveling of bal dadigheid vervalt dan de ouderen, die er eens op uit kunnen trekken of zich met een boek of knutselwerk bezig houden. Maar om dè school prettig te beginnen is het nodig, dat de voorbereidingen déze week getrof fen worden. De boeken moeten ge kaft worden, losse bladzijden vastge plakt. Het door zichtige postzegel plakpapier leent zich hier uitste kend voor, daar kunnen ook ge scheurde bladen keurjg mee gerepa reerd worden. De schooltas wordt na gekeken en zo no dig nog even weg gebracht om weer stevig doorgestikt te worden. Voor de kleintjes is het laatste vacantie- werkje de inktlap en het punten van de potloden. Mis schien fabriceert een handig meiske nog graag 'n spel denkussen. Dat kan heel eenvoudig van een stukje merk lap, desnoods maakt moeder het buitenste randje kruisjes in een vierkant, dan vult dochterlief de rest wel in. Als we zorgen wat gezellige kleurtjes, kan het re sultaat fleurig genoeg worden. Wanneer de laatste vacantie- week dus eens in de steek laat, hebben toch nog een gezellige middag in petto, terwijl het kopen van potloden, schriften, papier en pennen ook al tot ;n uitje gemaakt kan worden. Moeder zal bovendien de zorg hebben Dor de kindergarderobe. De zomerjur ken beginnen in hun laatste dagen te komen en bovendien moeten we toch de eerste koude ochtenden en kille avonden gaan geloven. Voor de jongens komt er weer een slipover of een trui op de pennen en als moeder over veel energie en rappe handen beschikt zet ze misschien wel op voor zo'n leuk vlot wollen jasje voor haar oudste dochter. Trouwens al te ingewikkeld behoeven de patronen niet te zijn. Met eenvoudige variaties van recht en averecht zijn reeds verbluffend aardige resultaten te berei ken. Bovendien is het aantal variaties zo onnoemelijk groot, dat ieder naar eigen vaardigheid iets eenvoudigs of een meer ingewikkeld patroon kan nemen. Nu zijn we dan al ongemerkt die laat ste vacantieweek voorbijgegaan, het nieuwe schooljaar in; even onverwacht Festspiele in Luzern een jaarlijks terugkerend muziekfeest Serie uitzonderlijke concerten in wonderschone omgeving De wonderschone omgeving maakt Luzern tot het drukst bezochte vacantieoord Zwitserland. Duizenden vreemdelingen zoeken rust in de nabijgelegen bergen an het geliefde Vierwoudstedenmeer, om nieuwe brachten te verzamelen voor de verdere bestaansstrijd. Naast natuurpracht en vele vacantiegenoegens wil Luzern ook op cultureel gebied de vreemdelingen iets brengen, dat met het beste in de wereld kan wed en. Hiervoor dienen de jaarlijks terugkerende Festspiele, die dit keer gecom pleteerd worden door Henri Matisse's „Dix siècies de iivres fransais". Het Festwochen-programma bevat rond •n dozijn concerten, te verdelen in: vijf symphanieconcerten, twee serenades, twee kamermuziekavonden, een orgelconcert, een Brucknerherdenking en een orato riumuitvoering. Met zorg wordt ieder jaar het honderd man sterke Festspielorkest samengesteld uit de eerste krachten van de verschillende Zwitserse symphonie- orkesten. Slechts dirigenten en solisten In Luzern worden van 10 tot 28 Augustus de internationale „muslka- lische Festwochen" gehouden. De heer Henk Dul, directeur van het Conservatorium te Deventer, zal ons over de reeks muzikale evenementen, die in deze weken te verwachten zijn, enige artikelen schrijven. We twijfe len er niet aan, of zijn brieven zullen met belangstelling worden gevolgd. een wereldreputatie komen op het podium der Festspielwochen. Geen enkel risico wordt ger.omen, zodat men va 18 Augustus verzekerd is van serie uitzonderlijke uitvoeringen Hoge regeringscommissarissen uit alle delen van de wereld geven aan deze certen een internationaal cachet. Reeds e eerste avond getuigde hiervan. Herbert von Karaian. die vorig jaar iet veel succes zijn entrée in Luzern maakte, dirigeerde het openingsconcert. programma was samengesteld uit werken van Martinu. Beethoven en Brahms, met als pianosolist Edwin Fischer. Von Karajan is een veel omstreden dirigent. Sommigen zien in hem een tweede Toscanini, anderen de show-man Stokowsky.' Met suggestieve gebaren weet hij zijn medewerkers tot ongekende hoogte op te voeren en de bijna ondraag lijke spanningen missen hun uitwerking niet. Deze magiër kan zowel orkest als publiek in extase brengen. De belichting van het kunstwerk is soms zo fel, zo bijsterend, dat men verzuimt, verder door te dringen Het effect is verbluffend, al is men naderhand teleurgesteld. Zonder twijfel echter een formidabel dirigent, die ik gaarne eens in Holland zou ontmo Voor Zwitserland was de uitvoering van Martinu's werk een vooruitstrevende daad. Hoewel men in vergelijking met vorig jaar een iets ruimere programma keus kan ontdekken, heeft het Fest- woehen-comité zich in hoofdzaak aar klassieke repertoire gehouden 'en niet op ongebaande wegen gewaagd. Mar tinu schreef in 1937 zijn concerto-gi voor klein orkest met twee piano's, heeft zich niet streng aan de traditionele vorm gehouden, doch afwisseling ge bracht tussen klavieren, houtblazers er strijkers. Het werk is in hoofdzaak poly- phoon gedacht en zeer muzikantesk ge schreven. In het tweede deel vraagt eer breed cantilene der celli sterk de aan dacht, terwijl Ln het laatste deel, een soort Rondo, rhythmisch geladen thema's wisselen in orkest en piano's, waarbij de laatste een solistisch karakter krijge: Aan de gunstige ontvangst van dit werk hebben Von Karajan en het enthousiast spelende orkest veel bijgedragen. Edwin Fischer is als leider van de n Toch moet Bep z'n vrouw worden, daar is hy 't al lang over eens met zichzelf. Er is geen enkel meisje dat hem zo boeit, en bindt, zoals zij. Met Leentje zou het leven sleur worden, maar met Bep wordt het een avontuur, dat de moeite waard is!.... Waarom? Frits kan het niet allemaal onder woorden brengénmaar Bep d'r natuur werkt prikkelend op zijn eer zuchten dan heeft zé iets scherps, waardoor je gedwongen wordt, voort durend op je hoede te zyn, mannelijk en flinkZe vergt veel van zichzelf, maar op grond daarvan durft ze ook veel van een ander te vergen. En dan begrijpt ze niet, dat het je weieens ge beuren kan, dat je ergens tegen op ziet Houdt hy van haar? Ja, óók datmaar d'r is nog iets anders. Als je van jezelf houdt, als je jezelf respecteren wilt, dan kun je geen genoegen meer nemen met iemand die mmder is dan Bep, dommer, of tam mer, of tragermet iemand die minder spontaan is, of minder harte lijk Alleen. Bep moet net niet te bont maken. Sinds gisteravond is hij werkelijk kwaad op haar, en hij zal haar dit straks goed laten merken. Vond ie me daar bij zijn thuiskomst een onnozel stukje papier, met pot lood beschreven: „Jongen, het spijt me erg. maar je moet me vanavond niet op de gewone plaats komep afhalen, want ik ben er niet. Als we weer bij elkaar zijn, vertel ik je wel waardoor. Misschien kom ik vanavond naar jè thuis. An ders morgen. 't Was niet erg duidelijk, vond ie. En wat kon d'r nou in vredesnaam in haar kleine vrouwewereldje zó be langrijk wezen ineens, dat ze daardoor niet samen konden zijn? Hij is belec^jgd. Hij haast zich om thuis te komen, i»m zo gauw mogelijk te weten, wat er aan de hand is. Bep moet vooral niet denken, dat ze hem behandelen kan als een kwajongen! Daarna 's middags om een uur of vier, als de grauwe regenwolken door de wind uiteen zijn gedreven, zodat er hier en daar weer hemelsblauw tussen het wolkenwit tevoorschijn komt.... tefwyl Bep, met Hansje achterop, langs een dorpsweg fietst om inkopen voor de Zondag te doen... in die zelfde tijd fietst Frits Dijkers in een goed pak en een lichte regen jas naar het huis van dokter van As- peren Hij weet niet beter of Bep is daar waar hij haar al zo vaak heeft afge haald „Hallo!" zegt hij aan de achterdeur tegen hpt bellemeisje. „Is Bep al klaar, Bep Kooiman?"... „Weet u dan nog niet, dat ze weg is?" krijgt hij ten antwoord. „Weg?" „Ze heeft 'r ontslag genomen. Heeft ze 't u niet gezegd? Dat begrijp ik niet goedMaar 't is toch neus waar. Eergisteren kwam ze er pas mee voor de dag, en gisterochtend was ze al voor 't laatst Wij zijn er slecht mee, zolang er geen ander is.".... Het kind schijnt het interessant te vinden een woordje te mogen mee spreken ir. een liefdesverhouding, die ze al een paar weken nieuwsgierig, bijna hunkerend heeft gadegeslagen. Haar eigen avonturen moeten nog be ginnen Niets in de houding van de jonge Dijkers ontgaat haar. Hij wordt rood van drift, ziet ze. Hij weet met z',n figuur niet goed raad. Toch gaat hij nog niet heen... „Weet je waar ze naar toe is ge gaan?" vraagt hij ineens, heftig. ,,'k Geloof dat ze tegen mevrouw zei, dat ze naar d'r zwager moest. 'k Heb de naam wel gehoord, maar hóe was die ook al weer"... „Wim Zwart soms?" „Dat kan wel ja 't Was een heel dringend geval, zei ze. en 't kon geen dag uitstel lyen, ze. moest er direct Ziezo, nou weet ie het! Maar dit gaat te ver! Ze kan wezen wat ze wil, maar hij laat zich door haar niet behandelen als een kwajongen! Wat verbeeldt ze zich? Grimmig fietst hij terug, al zijn ge voelens tegen haar in opstand Hij twijfelt er niet aan of ze is de zijne maar wraakzuchtige gedachten geven hem in. dat hij haar op de een of an dere manier flink strain moet, en dat hy haar, zo gauw ze elkaar weerzien, minstens even diep moet krenken als zij het hem heeft gedaan. Hij geneert er zich voor, zonder Bep thuis terug te komen. Hij overlegt even, of uy niet de motor zal nemen, om naar het huis van Wim Zwart, die schoolmeester te razen.... Maar juist dèn zou hij Bep misschien mislopen. Want ondanks alles rekent hij er stel lig op, dat ze vanavond komen zal.. „Dan moet ze in elk geval dit punt, dit café hiér passeren", denkt hij. ,,'t Beste is dat ik in 't café achter het raam ga zitten, en naar haar uitkijk". VIII. 't Wordt bijna zeven uur eer Bep Kooiman komt. Ze heeft zich zo veel mogelijk gehaast, maar hoe gaat dat? Er viel nog dit en nog dat te doen bij Wim in huis, en daardoor werd het toch weer later, dan ze verwacht had Ze heeft zich buiten adem gefietst, om nog zo vroeg mogelijk bij Frits aan te komen. Ze wil het café al voor bij rijden maar dan ineens hoort ze kloppen, en ziet ze hem achter het raam staan. Ze stapt af, en wacht. Het treft onaaneenaam, hem in dit ordinaire dorpscafé te ontdekken. Maar de onaangename verrassing duurt niet- eens lang. Ze maakt zich wijs. dat het wel past bij die sterke, ruwe Frits Dijkers, nu en dan met een beetje branie een café binnen te- stappen en een glas bier of een borrel te bestel len (Wordt vervolgd) zullen we straks in werkelijkheid'voor die laatste vacantiedag staan en zullen we onze zesjarigen voor het eerst de „grote school" zien binnengaan. Het gaat alles zo snel. Verbaasd, nieuwsgierig en mis schien nog wat angstig zullen de kleuters naar de juffrouw zien. Maar dat veran dert gauw genoeg, dan wordt juf hun vriendin en zal moeder's woord worden afgewogen naar dat van „juffrouw". Dan komt er ook voor moeder een nieuwe tijd, waarin andere dingen van haar ge vraagd zullen worden dan kleertjes naaien^ verstellen, breien, eten koken en het huis schoon houden Als de kinderen thuis komen, verwachten ze dat alles en bovendien moeder-zelf klaar is om te luisteren naar hun verhalen. Zo komt het nieuwe schooljaar ook in de huiskamer. tercursussen voor piano, kamermuziek spelen en solist een steeds terugkerend medewerker aan deze Festwochen. Dit maal speelde hij Beethovens 3de Piano concert. Temperamentvol, heftig, bewo gen, vértolkte hij de solopartij, zonder zich al te veel om klaarheid of détail te bekommeren. Fischer wenst alles aan zich te onderwerpen, orkest, dirigent, ja zelfs Beethoven, wanneer het hem nodig voorkomtIn de pianistisch interes sante, doch weinig stijlvolle cadens maak te hij een avondwandeling door de tuinen der Hoog-Romantiek. De klaviermeester, die Luzern als woonplaats heeft uitgeko zen, werd zeer bejubeld door de vele stadgenoten. Reeds op deze eerste avond bereikte het orkest onder Von Karajans fascine rende leiding een eenheid, die zijn hoogte punt vond in Brahms' Eerste Symphonie. Vooral in het tweede deel >visten de strijkers een warmte en klankschoonheid te ontwikkelen, die zonder weefga zijn. Toscanini zei reeds van dit orkest: „I never had such strings!" De blazers bereiken niet hetzelfde niveau, hoewel ook hier Uitstekende prestaties geleverd werden. Het slot van deze symphonie werd boog opvlammend vreugdevuur, waarvan de toehoorders met moeite afscheid kon den nemen. Zelfs voor de Festwochen namen de ovaties ongekende afmetingen aan. HENK DUL. dekt Bedekt Evangelie „Indien ook ons evangelie bedekt is, zo is het bedekt in degenen die verloren gaanin welken de pod dezer eeuw de zinnen ver blind heeft, namelijk der ongelovigen, opdat hen niet bestrale de verlich ting van het evangelie der heerlijk, heid van Christus, Die het Beeld Gods is (2 Cor. 4:3, 4). De apostel heeft het gehad over heerlijkheid van de nieuwe bedeling. De luister van de in genade z'n brandpunt vindende heerlijkheid des Heren straalj nu in Jezus Christus onweerhouden uit, En het straalt naar binnen in de harten, dat licht, die heerlijkheid, zodat de har. ten overweldigd worden door die stralen, de glans. Maar dat geldt niet voor alle mensen. Daar moet een geestelijk oog voor zijn Daar moet een open hart voor zijn. An. ders wordt de heerlijkheid des Heren in Christus niet gezien. Het is er mee als met een schilderij, Ieder kan wel zien wat dat voorstelt Maar om de schoonheid ervan te zie heerlijkheid, daar moet ge óóg voor heb ben. Dat is lang niet bij alle mense En o ja, er zijn er genoeg die wat van Jezus Christus weten. Die vai nade weten, en de leerstukken in elkaar kunnen passen als een blokkendoos. Maar dat is nog niet: de heerlijkheid des He. ren zien. Daar kan zo iemand nog blind voor zijn. Het laat alles koud. Of lauw, Het verrukt niet. Het Evangelie is bij hem bedèkt. Doch die allen die de heerlijkheid dei Heren in Christus niet zien, gaan loren. Zij die door de stralende glans van het evangelie niet verrukt worden, niet door beroerd worden, gaan verlóren. Zij die het niet heerlijk vinden om Jezus Christus te doen te hebben, Hem te horen en de prediking van Hem te beluisteren, die gaan verlóren. Maar zegt iemand daar kan ik toch niets aan doen? Als ik het nu zie, dan kan ik het toch niet helpen? Als het mij nu koud laat of lauw, dat toch zeker niet mijn schuld? O neen? De apostel zegt het anders. Als het zo bij u is, dan komt dat zegt hij omdat de god dezer eeuw uw nen heeft verblind. Er zijn mensen, die hun ziel laten giftigen door slechte lectuur. Dan kun nen ze geen goed boek meer waarderen. Hun smaak is bedorven. Zo ook hier. De ongelovigen hebben hun hart aan ijdelheden verpand, jacht naar geld en goed heeft ze in haar greep. Of de zucht naar zingenot. Of het zofken naar grootheid en eer. Daarom zijn ze stomp voor het Evangelie. Ja, daar komt het van, als ge de heer lijkheid des Heren in Jezus Christui niet ziet. Daar komt het van als ge geen smaak hebt in het Evangelie. Omdat ge uw zinnen hebt laten verblinden door de god dezer eeuw. Omdat ge uv dorven afgoden naar de ogen kijkt. Dat is een vaste geestelijke wet. Jeremia zegt ergens van het goddeloze Israël: zij hebben de ijdelheid nagewi deld en wat is het gevolg geweest? zij zijn ijdelheid geworden. Er zijn m< sen die alleen oog hebben voor hun zaken. Ze verzakelijken dan ook hele maal En de Heiland zegt: waar uw schat is, daar is uw hart. Daarom is het Evangelie in de onge lovigen bedekt. Zij hebben geen oog. geen hart voor dat wondere licht. Zij hebben zegt de Heiland zelf de duisternis liever gehad dan het licht, want werken zijn boos. En nu is het van nature zo bij or lemaal. Doch wonder van genade de gelóvigen zién. De Heilige Geest heeft u ziende gemaakt. Gij hebt oog en hart gekrégen voor de heerlijkheid des Heren, die u tegenstraalt in Jezus Christus. U dan die gelooft, is Hij dierbaar, zegt da apostel. Maar dan heeft de god dezer eeu u ook ten diepste geen vat meer. Want de heerlijkheid des Heren in Jezus Christus zet haar stempel op uw leven. De liefde Gods in Jezus Christus doet ook u liefhebben. De glans der ontfer ming des Heren, waarvan ge de stralen opvkngt. beweegt ook u tot ontferming. En de heiligheid des Heren, uitstralend van het brandpunt van genade in Jezus Christus, zet ook uw leven in vlam. En gij wordt naar het beeld Gods in Jezus Christus veranderd van heerlijkheid tot heerlijkheid. De Geest des Heren zal het doen bij u allen, die door Hem waarachtig ont- het Evangelie. WAT WENST U UIT DE AETHER? Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) KRO 7.— Nieuws. 7.15 De vrede en de samen werking 7 25 Het Promenade Orkest. 7.45 Voor de Nederlanders in Duitsland. 8 Nieuws 8.05 De gewone man 8.12 Gram 3.20 Lichtbaken. 8 45 Midden in het leven... Klankbeeld. 9— piano 9.15 Zomersproeten 10.— Oporaconcert 10 30 Wij luiden de Zon dag in. 11 Nieuws. 11.15 Kwintet voor kla rinet. 12— Sluiting. HILVERSUM II (415) VARA 7— Artistieke staalkaart. VPRO Vier vrouwengestalten. 7 45 Passepartout. VARA 8.— Nieuws. 8 05 Dingen van de dag. 8.12 VARA-\ s glim 8 15 De :tet 10.25 Klein beginnen. Avon turen met kinderen. 10.40 Orgelspel. 11.- Nieuws. 11.15 20 Minuten Parijs ln uw huls kamei 1140 Pianoduo 12.— Sluiting Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301) N.C.R.V.: 8— Nieuw 8.15 Concert. 8.30 Morgenwijding. 9.15 „Jt de Trooster ls gekomen" K R O. 9 30 Nieuw 9.45 Omroepkamerorkest. 10.30 Hoogmis. 12.- Angelus. 12.03 Gr. 12.15 Apologie. 12.35 Gi 12 40 Amusementsorkest. 12.55 Zonmewljzei 1.Nieuws. 1.20 Amusementsorkest. 1,45 Ui het Boek der boeken. 2 00 Radio Phllharmo nlsch Orkest 2.50 „Op den rand". 3.— Relai internationaal muziekfestival. 4.1 De ïreldkamplos tapper Kopenhagen. 4.25 Vespers. N.C.R.V. 5 00 IK. O R 6 30 Voor de Strijdkrachten. 7.00 Koraal- bewerkingen 7.15 „Zonen ln battledress". KRO. 7 30 Nieuws. 7.45 Gr. 7.50 In 't Bocck- huys. 8.05 De gewonen man. 8.12 Uit en Thuis. 10.37 'Actualiteiten 10.45 Avondgebed. 11.— Nieuws. 11.15 Avondconcert. 12.— Slul- HILVERSUM II (415) VAR A.: 8 Nieuws. 815 Postdulvenberichten. 8.20 Gr. 8 30 Voor de Tuin. 8 45 Barcarole 9.10 Post- duivenberichten. 9.15 Men vraagten wij draaien 9.45 Geestelijk leven. V.P.R.O.: 10.— Vacantiehalfuurtje 10.30 I K.O.R. 11.45 Tus sen kerk en wereld. A V.R O. 12 Orchestre Miniature 12 20 Een inleidend woord over Goethe. 12.40 Orchestre Miniature. 1.— Nieuws muziek. 2.— Liederen van Schubert en Wolf. 1.15 Hongaarse melodieën. 1.50 Goethe en de 2.30 Egmond (treurspel). 4.30 Wekelijkse Sportrevue. V.P R.O. ConferenUe te Soester- berg V.A.R.A. 5 30 VIndobona Schrammel'n. 6.— Nieuws. 6.15 Wereldkampioenschappen wielrennen te Kopenhagen 6 30 Wim lbo presenteert 7— Gr 7 10 Voordracht Willem van Cappellen 7 30 Godwin en Sllberman presenteren AVRO 8— Nieuws 8 05 Re- porUgedienst 8 15 Een programma van melo- i en rhythmen. 9.„Oom Bernard's lleder van de zo Sluiting. 11— Nieuv Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (301) NCR V.: 7.00 Nieuw 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Gr 7 45 Een woord voor de dag 8— Nieuws 8.15 Gr. 9.1 Ochtendbezoek bij onze Jonge zieken 91 Gez. pr. Concert 10 30 Morgendienst. 11.- Gr 1120 Van oude en nieuwe schrijver 11 40 Rie Popma-v. d. Pull, alt. 12 10 Gez. p Gr. 12.30 Mededelingen ten behoeve va land- en tuinbouw. 12.33 Gez pr. Metropol» Orkest 1.— Nieuws 1.15 Gez. pr. Klein Orr roepkoor. 145 Gr. 2.— Uitzending voor c schooljeugd. 2.35 Gez. pr The Messiah, ori torium. 3 45 Gr. 4.— Bijbellezing. 4 45 Gr. 5 Het kleuterklokje klingelt. 5 15 Populair orgelbespeling 5 45 Vriendschapsbanden over zee. 6— Gez pr Pianodua. 6.15 Ver vai moeders pappot. 6.30 Voor de strijdkraehter 7.— Gez. pr. Nieuws. 7.15 Onder de N.C.R.V. leeslamp. 7.30 Het actueel geluld. 7.45 Kun nen de gedemobiliseerden zich aanpasser Nieu' bleem. 8.11 9.— Plas hun geschiedenis. 9.20 Radio Philharmc Orkest. 10.15 Sweelinck-kwartet. 10.45 A overdenking. 11Gez. pr Nieuws. 11.: 12.— Sluiting. HILVERSUM II (4f5) A.V.R.O. 7.— Nieuws 7.15 Gr. 8— Nieuws. 8.15 Ochtendvarla 8.55 Korte gesprekken. 9 00 Gr. 9.30 Wi standen. 9.35 Gr. 10.— Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Gr 11.00 Op de kijk. 11.15 Kerk- en torenklanken. 12 Papavers, onder leiding van Tom Erich, zang van Bert van Dongen. 12.30 Gez. Mededelingen ten behoeve van land- en 1 bouw. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Gerar Krevelen: melodieën van de dag 1. pr. Nieuws. 115 John Renova and hls Music. 1.50 Gr. 2— Wat gaat er om In de wereld? 2.20 Gez. pr. Gr. 3 Bonbonnlère. 4.— mermuzlekconcert. 4 50 De hond in het g 5— The Skymasters 5 30 Hoort zegt het voort. 5 45 Gr. 5 50 Rondetafel Con: 6— Gez. pr Gr. 6 15 AVRO's Radi krant 6.45 Aansluiting met de B B.C. 7 13 Nicholas Roth, viool en Willy Meeuv piano. 7 45 Paul Robeson en Marlon And» gr. 8.— Gez. pr. Nieuws. 8.05 Gez. pr Mevr. n-van der Starp spreekt over de stills gang lar de der -politieke gevangenen ln het Oranjehotel te Scheveningen. 8 15 Promenade door Em merich Kalman's Operettes 9 Vreemde er vrolijke vrouwen-verrassingen. 9 45 De Speel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4