SM „Het vierde Prinsenkind" bezorgde 80 kinderen uit Leiden e.o. genotvolle vacantieweek Gisteravond kwamen ze uit Brabants natuur terug STADSRITTEN In schakeling van alle krachten* het is paktijd in de bollenstreek Hollandse bollen - „all over the world" NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1S| (Van een onzer verslaggevers) De stichting „Het vierde Prinsenkind" heeft tot doel kinderen van oorlogsslacht offers een prettige vacantieweek te bezorgen. Dit is wel algemeen bekend. Deze stichting, die in Dordt in het leven is geroepen, heeft zich langzamerhand weten uit te breiden tot een organisatie, die allerwegen bijzondere waardering en erken telijkheid ondervindt. Dit jaar zijn niet minder dan acht kampen georganiseerd, t.w. in Brabant en Limburg en in Drente en Overijssel, waarin omstreeks 4700 kin deren een week vacantie mochten doorbrengen. Deze week hebben ongeveer 80 kinderen uit Leiden en omgeving 40 uit Leiden in het Brabantse dorpje Mill geprofiteerd van het aanbod der stichting. Gisteravond omstreeks half zeven arri veerde de eerste groep de tweede kwam een uur later wop het Leidse Stations- weemoedig gevoel in zioh, uitten: „Jam- Natuurlijk hebben wij van deze legenheid gebruik gemaakt enkele kin- deren te laten vertellen over hun va- cantie-genoegens. We hebben het dus niet direct over de omvangrijke voorberei dingen, die de bestuurders en hun uit- 't volgend jaar zijn we te oud". Maarde „ooms" en „tantes", zo wer den de leiders resp. leidsters genoemd, zullen ze nooit vergeten. En dè natuur? Ze konden er niet over uitgepraat raken. De kinderen, die onder auspiciën van de stichting „Het vierde Prinsenkind" in Brabant een week vacantie genoten en gisteravond op het Leidse Stationsplein aankwamen, poseerden voor onze fotograaf. Op de gezichten is wel te zien, dat zij 't goed hebben gehad. Tussen hen enige ouders. Foto N. van der Horst gebreide staf van medewerkers en dewerksters moeten treffen om respectieve vacantie-kolonies goed laten functionneren. Misschien zou alleen reeds een zelfstandig artikel behoorlijke lengte worden. Evenmin zullen we wijzen op de grote financiëli acties, die elk jaar weer gehouden moe ten worden om dit werk mogelijk ti maken. We wilden namelijk iets horen over het eigenlijke kampleven en spreekt, dat we hiervoor de gebruinde vacantiegangertjes zelf nodig hadden. Uit hun spontane reacties op onze vr gen bleek overduidelijk, dat zij een week vol van blijheid achter de rug hadden. 'De spelletjes waren toch zo leuk. Ja, 't is inderdaad een beetje bitter, maar in de stad kun je in .dit opzicht toch niet vëel doen. Een week van volkomen vrijheid; verleg van de gewone' be perkingen. Het behoeft geen betoog.' dat ook het losse en vrije kampleven zijn ordemaat regelen kent. En de kinderen, die wij spraken, hadden daartegen ook helemaal geen bezwaar. Zij hebben dan ook in het kamp op de lijst van „orders" prettig gereageerd. Natuurlijk was er wel een ongehoorzame knaap, maar die kreeg dan spoedig de hele .geest van het kamp tegen zich. Een leider zei nog, dat de kinderen zonnig en onbekommerd hebben geleefd En de lucht heeft zich, op enkele uit zonderingen na, droog gehouden. Het afscheid verliep niet geheel zon der „waterlanders". De maximumleeftijd is dertien jaar en er liepen kinderen het kamp rond, die het telkens, met t Dertig jaar pottenbakker Dinsdag a.s. hoopt de bekende potten bakker Meindert H. Zaalberg te Zoeter- woude de dag te herdenken, waarop hij 30 jaar geleden zijn werkzaamheden in de potterij aanving. Tengevolge van de oorlogsomstandigheden is het 25-jarig jubileum niet herdacht. Thans echter heeft men gemeend, deze dag niet on opgemerkt te moeten laten voorbijgaan. Voor belangstellenden zal er die dag ge legenheid zijn, de jubilaris geluk te wen sen van 1819 uur in de toonzaal van de potterij, Hoge Rijndijk 51. Zoeter- woude. Gezien de algemene bekendheid, die deze pottenbakker geniet, zal het hem zeker niet aan belangstelling ont breken. Avondmuziek Hooglandse kerk Maandagavond om half 9 zal de Avond muziek besloten worden met een impro visatie-ure, te geven door de bekende organist Cor Kee. Programma: 1. Prelu dium en fuga over een op te geven thema; 2. Twee Orgelkoralen; 3. Variaties over een lied of thema, door de improvi sator te kiezen; 4.'Improvisatie in vrije vorm. of vorm, te bepalen door de im provisator. EEN DOKTER NODIG Dit weekeinde wordt de Zondagsdienst der huisartsen waargenomen door de dokters P. van Es, Jasperse, Simons en Veldlhuyzen. Dokters telefoon: 22222. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- én Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 27 Aug. 13 uur tot Zaterdag 3 Sept. 8 uur waargenomen door: apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, en apotheek „Tot Hulp der Mensheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Wij verkopen alleen in Radio: PHILIPS RADIO WAAROM Omdat deze toestellen U de grootste garantie geven en vertrouwen voor prima afwerking. Een product met wereldvermaardheid- Een product dat ons de meeste deviezen brengt. Wij hebben ons toegelegd op de verkoop van het prachtige toestel c 642 a i 5 Betaling in overleg H. C. v. LUYKEN Breestraat 97 Tel. 20035 Radio - Gramofoons - Pickup en platen „Nu, als ik zelf geld verdien, ga ik in m'n eerste vacantie naar Brabant", zei een jongen geestdriftig. En hij illustreerde zijn woorden men een indrukwekkende bos hei. Het golvende Brabant heeft in deze jonge levens zijn goede sporen na gelaten. En de ouders? Zij leven rnet de kin deren mee; ze hebben eigenlijk ook een beetje vacantie, omdat ze het toch zo prachtig vinden, dat de kinderen het volledig goed hebben. Vele brieven ont vangen de organisatoren, stylistisch-hoog- staande en heel simpele, maar alle spre ken ze de vaak ontroerende taal der innige dankbaarheid. Dat de overheid en het particuliere initiatief kunnen samenwerken Op zeer' harmonische wijze, demonstreren deze D.U.W.-kampen wel, die, met het keu- kenpersoneel, geheel belangeloos zijn af gestaan. Het werk van .de stichting „Het vierde Prinsenkind" verdient de steun van velen. Men kan de vacantie van één of me«r kinderen geheel of gedeel telijk voor .\;n rekening nemen. i ROND WAAGGEBOUW STADSGEHOORZAAL Doorlopend! Vandaag Is de Vak- lenitoonstelling doorlopend geopend tot .vanavond elf uur. Afgunstig .oog. Het Haarlems Dag blad schrijft: ,.De Haarlemmers, die in het laatst van het vorige jaar het plan opvatten in de Spaarnestad een tentoon stelling „Nijver Kennemerland" te orga niseren, doch hun voornemen reeds spoe dig door allerlei tegenslagen moesten opgeven, hebben reden met een lichtelijk afgunstig oog naar de Sleutelstad te kij ken in deze dagen." De Haarlemmers hadden voor him (niet doorgegane) ma nifestatie dezelfde beginselen gekozen. Het \blad meent voorts, dat de expositie landelijke belangstelling verdient. Het aantal bezoekers begeeft zich in stijgende l'ijn. In totaal hadden reeds gis teravond reeds 5000 betalende bezoekers „De Mens en zijn Arbeid" bezooht. Dat valt dus zeker niet tegen! -En vandaag wordt een record-aantal verwacht. Nu de perspectieven dus zo goed zijn en ook de volgende week grote aan tallen bezoekers worden verwacht, wordt overwogen de tentoonstelling oclk de vol gende week regelmatig opend te doen zijn. Met Dinsdag is de expositie in elk geval al half 2 tot 11 nd. Hoeveel kaarsjes? Versohillende standhouders hebben prijzen beschikbaar gesteld <ïp willekeurige nummers van toegangskaarten. Twee taarten en t1 oleetrische artikelen (een strijkijzer een handdynamo) vonden reeds hun weg. Eén der taarten kwam terecht bij een meneer, die juist jarig was. We we ten niet, of het aantal kaarsjes klopte. VOORSTEL VAN DE „HEER A. KNETSCH Zoals bekend, hebben B. en W. aan de raad voorgesteld f 1500 extra te vo teren voor het deelnemen van het ge- meentepersoneel aan het werk van K. en O. Bij een vroeger voorstel was de sala- risgrens van f 3600 aangehouden, maar thans wilden B. en W. het gehele ge- meentepersoneel de kans geven. Van de heer A. Knetsch (Prot.-Chr.) evenwel is het voorstel binnengekomen wél een grens te stellen, namelijk die van f 3750. VISCOLLEGE VAN WIJK. Het viscollege. Van Wijk hield Zaterdag Ln De Zijl een onderlinge viswedstrijd. De directie had een prachtige wisselbeker uitgeloofd, alsmede vele mooie prijzen. Er werd twee uur gevist, maar de vangst gering. Prijswinnaar werd de heer Dop, die dus in het bezit kwam van wisselbeker; 2 werd F. IJzerman, 3 Van Grieken, 4 Kroesemeijèr, 5 Van der 6 Meijer, 7 De Zwijger. De. overige prijzen werden verloot. 0 Vanaf 75 cent Telefoon 22444 02 lijnen Leidse sigarenwinkels op Dinsdagmiddag gesloten De Leidse sigarenwinkeliers schijnen het dan toch ook rtog aardig eens te kun nen worden. Aan de vaoantieregeling men dat niet hebben gezegd: die is finaal in de soep gelopep, doordat vele winke liers zioh niet aan de gemaakte afspraken hielden. Op de laatst gehouden vergadering thans besloten, de zaken voortaan op Dinsdagmiddag na 1 uur te sluiten. Dit geschiedde nadat een enquête was ge> houden, waarbij 90 pet der Winkelier; zich voor deze sluiting uitsprak. Een hier toe strekkend' verzoek is aan het ge meentebestuur gericht en mén verwacht binnenkort een verordening. TUINCONCERT LJP.M.G. Het Leids politie-muziekgezelschap zal op Donderdag 8 September a.s., half 8, in „Oud-Hortuszicht" een tuinconcert ge ven. Het programma hopen wij tegen die tijd te publiceren. zweminrichting „De Zijl" gespeeld de waterpolowedstrijden De Zijl 1Forel 1 (Woerden, 2e klas kampioen) en De Zijl 2-Fofel 2 om de door de familie Rol beschikbaar gestelde wisselprijzen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Johanna J. M. dr i Preek e en J. Siera; Agnes L. C. dr Wall aart en J. H. C. Bekker; Susanna C. C. dr v. G. C, A. v. d. Blom en D. C. J. Meijers; Laurens zn v. N. Cerdijn en M. Benning; Beatrix W. M. dr v. P. J. Captein en C. L. E. v. d. Poel; Maria C. A. dr v. C. W. v. d. Berk en G. Lam- mers; Engelina P. dr v. W. C. v. d. Wilk en E. Bazuin; Elisabeth dr v. C. van Rihijn en C. Sohlagwein; Johanna.A. H. dr v. M. v. d. Voet en J. A. H. Uiterwijk; Eric R. E. zn v. A. B. Stükwoart en L. Vonk. OVERDEDEN: J. van Stralen, man, 64 jaar. j Wie er van onze militairen met de Johan van Oldenbarnevelt naar huis komen Vermoedelijke aankomst 8 Sept. te Amsterdam Met het troepentransportschip Joh. Oldenbarnevelt, dat 11 Augustus uit de haven van Tandjong Prio'k vertrok er dat vermoedelijk 8 September in Amster dam zal arriveren, komen de volgende militairen en gezinnen-uit Leiden en om geving naar huis: LEIDEN. Sold. I N. E. Houweling, v. d. Werff- straat 54a; korp. J. Petiet, Bil.litonstraat 17a; sold. J. de Roode, Doëlengracht 9; sold. M. van der Weyden, Poelgeeststraat 22a; sold. I H. J. Keiler, Voorste Zand straat 25; sold. W. Faesj Toussaintkade 19a; sold. I D. A. de Roo, Schoolstraat 6; wmr J. Vens, Melch. Treubl&an 9; J. van der Heiden, Hogewoerd 150; sold. I A. van der Linden, Munnikensfraat 63; sold. I. S. Nieuwenburg, Transyaalhof 7; sold. E. Oostendorp, Krauwelsteeg IA; sold. P. G. OttenhofVoorstraat 29; korp. C. D. Zandvliet, Zuidsingel.4; sold. I W. C. v. d. Berg, Begijnhof 9; sold. C. Brax- hoven, Trompstraat 57; sold. H, de Goey, Oude Singel 154; sold. A. Kloosterman, Zoeterwoudseweg 58; o.wmr A. H. Kooien, Evertsenstraat 28; korp. A. H. Korenhof, Oude Singel 232A; sold. H. Laman, Clara- steeg 21; sold. E. A. T. Vogelenzang, Vestestraat 70; sold. R. Voskuil, Nieuw- straat 29; maj. F. A. Conradi, de Mey van Streefkerkstraat 7; sold. I A. Dietz, Galge water 19; S.M. F. W. J. Dröge, Boter markt 24; kor.p. G. J. van Kapel, Rijn en Schiekade 73; le Luit. G. J. Kostenze, Oude Herengracht 21A; korp. J. Maree, Kolfimakersteeg 0A; o.w.mr D. F. van der Mei, Kersenstraat 29; sold. I H. Pot, Drift- straat 28; sold. I J. C. Oudshoorn en gezin, Genestetstraat 49A; sold. W. J. van Rijn, Schoolstraat 10; sold. W. F. Vertind, Oos- terstraat 68; Ltz III J. van den Dorpe, Oude Singel 192; T.K. ZM. P. Hartevelt, Grevenstraat 39A; Marn. I N. Luyendijk, Grevenstraat 37A; Matr. I J. M. de Veer en eohtgenote, Utrechtse Jaagpad 3; M. II A. G. den Hertog, Herenstraat 40; R. O. v G. I H. Tolenaar, Plantsoen 63. ALPHEN AAN DEN RIJN. Sold. I P. D. Mooy, Jan Nieuwenhuizen- straat 7; sold. I E. v. d. Horst, De Lange- straat 13; sold. H. van 't Wout, Hooft- straat 192; sold. I A. C. Graafland, Steek- terweg 36; sold. I A. Koster, Ridder-buurt 73; sold. I P. Zuidam, Toussaintstraat 38; sergt A. Straver, Hoorn 364; T.K. ZM H. G. Bardelmeijer, Oranjestraat 31. Speeltuin „Oosterkwartier" bestaat 20 jaar Gisteravond was er receptie De speeltJuiïwereniging„Óosberkwartier' beeft -gisteravond in de kleine zaal var ;'Den Burcht" gerecipieerd ter gelegenheid yan haar 20-jairig bestaan. Het feit, dat een ruime kring afgevaardigden ran de verschillende verenigingen de -afmattende warmte trotseerde, de monstreerde in bijzondere mate «de waar dering, die men in de Leidse speeltuinwe- reld voor „Oosterkwartier" koestert. Ver der getuigde een galerij van veelkleurige Op de tentoonstelling „DE MENS EN ZIJN ARBEID" worden dagelijks van 24 en van 811 uur diverse bloem werken vervaardigd door ónze mëdewerker\de ledenirr onze stand in de Receptiekamer BLOEMIST-WINKELIERSVERENIGING „LEIDEN EN OMSTREKEN" (Van onze speciale verslaggever) AugustusMet inschakeling van alle onder de motorkap beschikbare paarden krachten en kreunend onder de zware lasten daveren de vrachtauto's de bollen streek binnen; daar draaien de veilingklokken op volle toeren; daar bonken de sorteermachines dag in, dag uit; daar worden de bollen geteld: derd sneeuwklokjes of eên „vette" order van 50.000 Rose Copland, en daar lopen de staalband-machines rood-gloeiend. En alles wat exporteur is kruipt 's avonds laat in de ledikanten, vergeet het onvriendelijke gebaar van Stalin tegen zjjn oude boezemvriend Tito, de Ronde Tafel-conferentie en mijnheer Hatta incluis. Want het is paktijd! Ach, die bolilenexporteurs! Als U alles wilt geloven, wat er alzo over die heren gemompeld wordt, dan zijn dat de meest benijdenswaardige schepsels bewesten het IJzeren Gordijn. Mijnheer-de-exporteur, reist een maand of wat per jaar, schaft zich op gezette tijden een' auto aan om er de ordinaire boodschappen mee te doen en rookt voor de rest sigaren van hier tot ginder Maar als U Hoofdstraat 92 in Sassenheim binnenstapt, dan blijkt, dat U deze theorie met het befaamde korreltje zout dient te i. Hier heeft N.V. Gebr. Van Zonne veld en Philippo haar tenten opgeslagen. Een der grootste, misschien wel de aller grootste exportfirma uit de 'hele streek. Daar vindt U de heer J. Philippo en die vertelt U, dat hij zo om en nabij acht maanden van het jaar in het buitenland drumt. En als hij dan op zijn basis isj teruggekeerd, besteedt hij de resterende maanden om bij wijze van afwis seling! in de pakkerij te duiken. Als U ziet, wat daar aan vastzit, dan is er niet veel fantasie voor nodig om U leven dig te kunnen voorstellen, dat men hier, als de pakkerij is afgelopen, een zucht van verlichting zal slaken, die ver buiten Sassenheim te horen zal zijn. Wereldzaak Zonneveld en PhilippoHerinnert U zich dat bloemencorso nog? Daar reed 'agen in mee, bestoken met zoveel duizendenhyacinten en op de bok een verdienstelijke jonkvrouwen, die de bosjes bloemen te graai en te grabbel jooiden. Achter op die wagen een rond toerende wereldbol met de slogan: „Z. P.-bulbs, all over the world". Inderdaad: J. Philippo en de zijnen jagen kris-'kras over >de aardkorst om hun bol- te brengen. Ze -komen in practisch alle m'in of meer beschaafde landen van Europa oo'k daar, waar de bolleboffen van het Kremlin de lakens uitdelen. En niet te vergeten: Amerika! Van Straat Magelhaens tot Alaska, bij wijze van spreken. Als bijvoorbeeld de Argentijnse prima donna Eva Peron een gladiolen uit haar achtertuintje snijdt, dan Is d'e 'kans groot, dat de bollen daarvan destijds bij Z. P. op de Stel- hebben gelegen. En men beweert, dat de Sassenheimers tegen 'de opper- chef-inkoper van Wooliwortih en andere befaamde warenhuiskoningen zo maar jij en jou kunnen zeggen Maar naast deze enorme handel houden ze er ook n'og een kwekerij op na met de nodige bunders tulpen, hyacinten, na: issen en noem-maar-op. U begrijpt: daai een accommodatie voor nodig. En die er dan ook! In het kantoor aan de weg t de afdeling boekhouding te meten met astronomische getallen; daar ontvangt en beantwoordt men brieven uit alle wind streken en daar rikketikt een complete batterij schrijfmachines een eindeloze Sliert formulieren. Dan de afdeling, waar de .inkoop" 'bin nenkomt. Hier worden de gekochte bol len nog eens met argus-ogen bekeken of fr in de tulpen soms geen „kale" of ..ondermaatse" zitten, geen huidziek aan hyacinten, bolrot in narcissen en wat er og maar meer op het gebied van 'bollen- ektq mag bestaan. Die krijgt de betref fende kweker met de nodige complimen ten prompt retour. Aan die inkoop zit, rt dan U misschien zoudt denken. Ondanks het grote surplus Zo worden op het moment voof gele zulke dikke prijzen betaald, n ze geen gele, maar gouden cro- noemt. Voor dikke bollen wordt, len in Sassenheim vertelde, pl.m. 6 cent -per stuk neergeteld! Maar Z. P. die bui voor! In het vroege v-oorjaar :n ze namelijk op Texel het gele- ussen-oord neergestreken, en had den daar, met een knipoogje in de rich ting van het igrote surplus, 95 van de hele oogst in hun 'koopboekje geschre- De inkoop blijft tussen haakjes niet binnen de vadeilandse grenzen. De be kende Paperwhite-narcissen komen uit Zuid-Frankrijk en voor de Convalaria- bloeikiemen is het zelfs nodig de Rus sische zone van Duitsland binnen te wip- In de pa'kkerjj-afdeling ziet U stapels zakje met hon- papieren za'kfken-met-inh oudEen gekleur de plaat vertelt U, dat in een zak zoveel darwintu'lpen in „rainbow mixture"' zit ten. De andere stapel bevat crocussen. een derde narcissen, enz. De orders voor de zaadhu'izen krijgen allemaal een fleu rig -kleedje in de vorm van een kleuren plaat. Het oog wil ook wat enhet stimuleert de verkoop. Die zakken gaan op hun beurt weer in kisten en nadat de P.D. er een gezondheids-certificaat op heeft genageld, rijden handige steek- wagens ze naar - een privé-haven, waai een schuit klaar ligt om ze-naar de Sas- senheimse haven te dirigeren. vindt U in een grote luchtige loods aan de achterzijde. Hier ziet U sorteren aap de lopende band. J'aiwel, de lopende band heeft ook haar intrede in het bollènva'k gemaakt. Een spiksplinternieuwe vinding van een teermachine-fabrikant en in Sassenheim zijn ze er mee in hun schik. De hyacinten liggen in hoger sferen. Glimmend en schoon. U weet, dat de Amerikanen doodsbenauwd zijn voor ons aardappel- moeheid-aaltje en daarom moeten de bollen brand- en 'brandschoon worden afgeleverd. Maar poetsen? Neen, daar ■moeten ze hier niets van hebben. De bol len worden zo lioht beschadigd en berg je dan voor huidziek! Als U soms van plan bent een bollenkwekerij op touw te zetten, dan moet U maar liever niet direct aan de hyacinten beginnen. Want alleen het bewaren al vereist een com plete machinerie. Vochtigheidsgraad' zo, Het inpakken der bollen bloemstukken van warme sympathie dan niet te vergeten het gesproken woord, dat zelfs in klimatologische omstandighe den als deze een respectabele omvang aannam, en de schriftelijke gelukwensen, waaronder een van het meelevende ge meentebestuur. De voorzitter sprak een openingswoord, waarin de toon van de dankbaarheid 't sterkst was. Wat-is er gewerkt en hoe veel kon -niet tot stand worden gebracht. Het oresendo sluit echter de wens niet uit. Er zijn zelfs nog heel wat wensen, maar de belangrijkste is toch wek een goed olubhuis. Een clubhuis houdt - in de regel méér werk in, maar het bpstuur van „Oosterkwartier" is bereid dit te aan vaarden. Wij zouden zo zeggen: het heeft voor hetere vuren gestaan! /De; volgpncleovei-enigingen droegen tot hetwelslagen -van, dereceptiebij; „Ons Eiland", „De Demping", „De Watervrien- den", „Noorderkwartier", De Eendracht'" (woningbouwvereniging), „Mareldta", de volkstuindersveremgmg, de korfbalclub „Vicus Orientus", „Morskwartier", „Festo Forto", „Zuiderkwartier", „Westerkwar- tier" en de Leidse Bond. Alle sprekers staken de jubilerende zuster een verdien de pluim op de hoed. „Oosterkwartier" heeft belangrijk wei'k gedaan ter opvoe ring van het peil der haar toevertrouwde jeugd. Hierop werd gisteravond de volle nadruk gelegd en het is wel zeker, dat dit op de feestavond, die over enkele maanden plaats vindt, als refrein zal wor den herhaald. HAZERSVVOUDE. OW I P. J. van der Togt, Westeinde D 126. HILLEGOM. Sold. M. Oudshoorn, Veeneburglaan 11; matr. II J. de Lange, Havenstraat 16. KATWIJK AAN ZEE. Sold. J. Aandewiel, Ouwehandstraat 9; sold. M. Meyvogel, Varkevisserstraat 225; sold. C. Zuyderduyn, Hoogstraat 9. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Sold. I J. F. Wiegman, Lagewaard 65. LEIDERDORP. Korp. J. Scholting, Resedastraat 12. LISSE. Sold. A. Tijsen, Narcissenstraat 35; sold; W. -v. Voorst, Pr. Hendriklaan 28; sold. I A. H. Akerboom, Grachtweg 40; sold. I J. J. v. d. Klauw, Stationsweg 124; korp. G. van Steensel, Kanaalstraat 168; sold. R. Hoogeveen, Grachtweg 4; sold. Th. J. van Beek, Heereweg 429; sold. I A. A. Kleyhorst, Narcissenstraat 29; korp. M. de Vries, Narcissenstraat 10A; sergt H. M. de Lange en gezin, Wagenstraat 29. NOORDWIJK. Sold. I M. Duindam, Schoolstraat 56; sold. I W. van der Niet, Julianastraat 43; sold. D. van Beelen, Noordzeestraat 7c; sold. A. I. Sluys, Kerkbofpad 19; allen aan Zee; sold. G. B. van Went, Linne- plein 20, N.-binnen. NOORDWIJKERHOUT. Sold. I A. J. Slobbe, Zeestraat J. F. Strang, Koninginneweg 1. OEGSTGEEST. Korp. J. H. van der Blij, Rijnzichtweg 28; sold. W. H. Döfferhoff, Dorpsstraat 76; wmr P. Filippo, Endegeesterstraatweg 9; korp. J. H. Schoneveld, Wijttenbachweg 77; sold. N. Glasbergen, Abspoelweg 12. OUDE WETERING. Korp. G. de Blanken, Plantage 19; sold. G. M. Jonkman, Veerstraat 13. NIEUWE WETERING. Sold. J. A. v. d. Broek, Spoorweg 85. ROELOFARENDSVEEN. Korp. H. P. Oomen, Spoorstraat 62; scld'. P. J. van Veen, Zuidhoek 3. RIJNSBURG. Korp. C. de Koning, Burg. Meybooon- straat 19. SASSENHEIM. Sold. I J. Havenaar, Boonstraat 18; korp. R. van Soeren, Beukenlaan 50; sold. I Th. A. Waasdorp, Blijdorpstraat 16; •rgt B. C. W. Peeters, Hoofdstraat 195 VOORHOUT. Sold. I A. C. van Beusekom, Willem Botstraat 4; sold. W. L. Geurts, Heren straat 73; sold. I D. van der Tang, Jacoba an Beierenweig 77. VOORSCHOTEN. Korp. L. A. J. Westerbeek, Pr. Bern- hardlaan 22; Schr. I W. Smit, Leidseweg "1; Lt. t.z. I R. Smit, Willem dë Zwijger laan 41. WARMOND. Luit.e A. B. C. Haverkort, Raadhuis- dam 1. WOUBRUGGE. Sold. I A. J. den Horder, Schoolstraat 7. ZOETERWOUDE. Sold. I H. van Rooyen, Hoge Rijndijk 427; soM. I C, H. Zandbergen, Reinegom-, .nierstraat 40. temperatuur zus en dan nog de nod'igi narigheden moeten constateren. Maar Z. P. hebben nu eèn apparaat in hyacinten-afdeling l'aten aanbrengen, dat ook d'oor andere prominente kwekers als dè oplossing wordt besdhouwd. (We komen hier binnenkort uitvoeriger op Meer export dan vorig jaar? Op de vraag, of er dit jaar meer of minder export zou zijn, antwoordde de heer Philippo: „Minder dan verleden jaar in ieder geval niet. Bij ons is Thet m Engeland, U hebt het een dezer dagen al kunnen lezen, zal 150.000 kg meer af nemen. Amerika heeft ook meer besteld. Frankrijk en Scandinavië zullen zeker niet minder zijn en wat Duitsland be treft: de heer Philipipo meende, dat er één mi'llioen d'ollars een beste kans Als de J.E.I.A. (Joint Ex- and Import Agency) niet te veel roet in het eten gaat gooien. Deze instantie, die de import voor de Britse zóne in handen heeft, gedraagt zich ten opzichte van de Hollandse ex porteurs (en niet alleen op böllengebiedj niet altijd even elegant! Ze schijnen het liever aan anderen -te .gunnen. De edel- germanen zelf? Zij schijnen het nog niet ai te 'best te kunnen zetten, dat wij een stukje grensgebied in bruikleen gekregen hebben. Ook dat is aan de verkoop te merken. Als U deze regels leest, davert er er gens in Engeland een trein over de rails; wordt in Zweden een stel kisten over geladen en is „De Westerdam" op weg naar Amerika. En zowel in Engeland, in Zweden als aan boord van het schip, ziet U de kisten met het merk: Z. P Zeven lichtkronen voor i Chr. Ceref. Kerk Grootste wordt geëxposeerd o Leidens vaktentoonstelling Naar wij vernemen, heeft de kum smederij van de heer W. A. Maas Nieuwkoop van de Leidse Chr. Gen Gemeente opdracht ontvangen een i vental kronen voor het kerkgebouw vervaardigen. De kronen zullen v ijzer zijn, met koper afgewerkt. Bove dien is opdracht gegeven tot het vt vaardigen van Psalmborden en een n< yerlichting. Het gehele werk beloopt bedrag van enkele duizenden guide: De grootste kroon, die thans wordt j exposeerd op de tentoonstelling Mens en zijn Arbeid" te Leiden, he: een middellijn van 2 meter en telt lichtpunten. Verder zijn er twee zijkr nen, middellijn 1.80 m en 18 lichtpunt: en 4 kleine kronen, middellijn 1.3C en 12 lichtpunten. Aan de onderkant elke kroon bevindt ,zich nog een liet punt. Men verwacht, dat het werk drie weken klaar zal zijn. (Foto N. van der Hors Het „centrum" Leidens grootste wijk De definitieve uitslagen van de volk en beroepstelling 1947 voor de stad Leid: geven o.m. de volgende cijfers te Wijk Centrum telde 13.775 mant 14.524 vrouwen, waarvan 285 m. vr. in gestichten en instellingen; Stationskwartier 1158 m., 1263 vr., gestichten; wijk Kooikwa tier 10.544 m., 10.200 vr.; wijk Rodenbt gerkwarti: m. en 186 -vr. in gestichten; wijk Mo: kwartier 5940 m. en 124 vr. in gesfcich'ten; wijk Boe haave'kwartier 1784 m., 2366 vr., waarv gestichten; in varen schepen, woonschepen en woonwagens m. en 46 vr. Totaal 42.334 m. en 44.580 (totaal in gestichten en instellingen m. en 1445 vr.). Totale bevolking 86.S Hoofden 19.120 m., 2232 vr.; echtgenoti 18.246 vr.; kinderen en stiefkinder: 19.194 m., 17.786 vr.; pleegkinderen 287 301 vr.; overige verwanten 687 m., 986 inwonend huispersoneel 3 m., 489 vr.; wonend bedrijfspersoneel 9 m., 40 alleenwonenden 2245 m., 4027 vr. Destijds telde Leiden twee 98-jarige twee 99-jarige vr. en één 100-jarige Ongehuwd 22.417 m., 22.693 vr., gehuv 2757 i 18.597 vr., weduwstaat 1090 Van „malse maatjes" naar volle en ijle harin Er wordt veel overboord (Van een medewerker). De laatste maatjesharing komt aan de markt. De aanvoer van volle haring •ordt met de dag groter. Ook zijn er al enkele kantjes ijle haring aangevoerd. Dit zijn duidelijke aanwijzingen, dat de visserij in de Noord haar einde nadert. De schepen komen dan zo langzaamaan bij de Engelse wal. De verwachtingen zijn hoog gespannen, hoe de vangsten daar zullen zijn. Van de Engelse wal moet toch de meeste haring komen. De haringvangst in de Noord is wat betreft de kwantiteit hard tegengevallen. De kwaliteit was goed, doch dit kon de slechte vangsten niet vergoeden. Met haringtrekken blijft het nog steeds goed gaan. Jammer is echter, dat er zo veel kleine haring getrokken wordt. Dit or nu én voor de toekomst een ver loren product. Ze moet weer overboord gegooid worden. Deze haringen gaan alle dood, zodat ze ook voor een volgend jaar kan worden afgeschreven. Er wordt nu gevist tussen de 54 gr. en de 56 gr. De aanvoer was deze week niet groot als de voorgaande weken. Dat komt omdat de loggers niet meer in com binatie varen. Iedere logger brengt zijn eigen vangst mee naar huis. Vandaar dat ook door de minder goede vangsten de schepen langer uitblijven. De snelle kwa liteitsvermindering van de maatjesha ring heeft tot gevolg gehad, dat de prijs nog -iets gezakt is. De prijzen waren deze week voor de vleetmaatjesharing f 26.90 tot f 34.90 per kantje, volle haring f27.40 tot f32.60, ijle. haring f26.90 tot f27.70 per kantje. Voor de trawlharing waren de volgende prij- maatjesharing f24.20 tot f47 per kantje; volle haring f29.40 tot f31.80; steurharing f 16.40 tot f 27.90. De totale oer in de afgelopen week was 5691 kantjes. Lezers schrijven ons Niet onverantwoordelijk Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Onverantwoordelijk", opgenomen in de N.L.C. van 24 Aug., deelt de direc tie der N.ZjH.V.M. ons mede, dat van ranówoordelijlkfheid geen sprake is. /as voor dit korte stuk enkelsporig baanvak geen penningbeveiliging nodig. Het personeel was terdege op de hoogte de bepalingen welke voor het be rijden van dit tijdelijk enkelsporig baam- waren uitgegeven. Een exemplaar de desbetreffende dienstorder toont dat. De beveiliging voldeed alle voor het berijden van der gelijke baanvakken te stellen eisen, de veiligheid betreffende. Nieuwe bankjes van 100 De Nederl. Bank zal binnenkort, naast de t'hans circulerende bankbiljetten ƒ.100, bankbiljetten van dezelfde coupure een nieuw model - in het verkeer brengen. Ze zijn gedateerd Amsterdam, 9 Juli 1947; afmetingen 82 X 154 mm; de bruine voorzijde draagt als tekst de woorden „De Nederlandsche Bank, hon derd gulden". Het middengedeelte wordt ngenomen door een geguillocheerde rozet. Links daarvan het monogram DN'B, rechts een vrouwenportret. VISSERIJGOLF Nu in de Leidse Stadsgehoorzaal h> Nederlandse ambacht open hof houi een niet te onderschatten golf van prop, ganda uit de expositie voortvloeit en de visserij de kans gegrepen heeft weer enkele duizenden Nederlanders te brengen welk een onmisbare schak dit bedrijf in het welvaartsstreven onze maatschappij is geworden, kan li zijn nut hebben de achtergronden van visserij-propaganda eens in beschouwi te nemen, temeer omdat men „langs kant" nog wel ééns smalende woordi hoort over de reclame en haarzelv kosten. Nu gaat hier de „cost" wel zeer nadrvl kelijk voor de „baet" uit en deze baet, in vele gevallen niet eens te becijfert zijn, 'hoewel zij ongetwijfeld de verkoi gevoelig omhoog kan jagen. Een bet houvast bieden de cijfers, die het Ce traal Bureau voor de Statistiek verschc over de omzetten in vis van de afgelopt Van 19301948 zijn enige heftige flu tuaties in het Nederlandse visverbru gepasseerd, die vooral de na-oorlogse ren de schijn van een „gouden tijd" ven. At de gemiddelde Nederlander 1938 9.2 kilo vis, in 1947 verorberde bijna de dubbele hoeveelheid, nameV, 16.5 kilo, maar het jaar 1948 gaf al de vreesde terugval (tot 14 kilo). Vooral consumptie der gezouten haring en bi king kreeg een duw vooruit door de t normale toestanden: in 1938 legde Nederlander 2.7 kilo z ker op zijn boterham, hij 6.3 kilo nodig. Dat i maar 3.8 kilo gebruikt werd, hoe fnuikend het vrijgeven vc artikelen gewerkt heeft. De verse vis 1 een constante grootheid": 4.7 kilo 1938, 4.7 kilo in 1947. Daar moet wat aan gedaan worden, ders glibberen we met z'n allen we vrolijk terug naar de vooroorlogse tuatie en haar onverkwikkelijke co quenties. Dat de overheid, en meer ir bijzonder het ministerie van Landbow dit nog niet voldoende klemmend acl is een reden te meer om de veronderstt ling voor de zoveelste keer te ponen dat die visserij toch eigenlijk stiefkind is. Want alle propaganda, wat mee sinds enkele jaren zo heel veel goe is bereikt, moest door een armzalig-kit bureautje in lJmuiden worden verzors waar men verscheidene malen met handen in het klamme haar heeft gei ten en de eindjes meer niet dan wèl elkaar geknoopt konden worden. Het is echter lang niet alleen overheid zorg wat hier blinkt. Het klantendebiet kan worden uiti breid tot diegenen, wier angst alleen maar voortspruit uit de die het nuttigen van vis-zonder-mt meebrengt. Waarom geen drastisd kwaliteitsverbeteringen? Er moét nieuwe wegen gevonden worden, wil visserij in haar afzetsector straks n met het hoofd tegen de muur tornen'. En dat de hoeveelheid eiwit, die i gemiddeld bevat, tienmaal zo goedko is als hetzelfde kwantum mededeling, die wetenschappelijk ju is, maar in de praktijk moet worden gebuit. of Harderw naar in 1947 hi het volgend

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2