Jlicutuc £ciitsrije (Courant Dr y. Roijen wordt beloond met de post van ambassadeur te Washington Wist U ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIêN0.18 per millmeter (B\J contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7902 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantoastict| l« gbelltvea myn brrt lo tcgtieaspocf Wie er met de Johan van Oldenbarnevelt thuisvaren Zie pag. 2 Jhr Michiels van Verduynen wordt te Londen vervangen door dr E. N. van Kleffens Naar wy vernemen heeft het jongste bezoek, dat onze ambassadeur te Washington, dr E. N. van Kleffens in Nederland heeft gebracht, meer te betekenen gehad dan een routine-bezoek alleen. W|| brachten reeds een foto, waarop hy door Den Haag wandelde met zyn collega te Londen, jhr mr E. F. M. J. Michiels van Verduynen. Thans blykt ons, dat dit samenwandelen byna symbolisch is geweest voor de komende gebeurtenissen. Jhr Michiels van Verduynen zal nl over enige tyd aftreden als bui tengewoon gezant en gevolmachtigd ambassadeur te Londen, terwyi dr E. N. van Kleffens hem opvolgt ln deze functie. Dr J. H. van Royen, thans ambassadeur in Canada, zal worden benoemd tot ambassadeur by de Verenigde Staten van Amerika. De aanleiding tot al deze mutaties ln de eerste plaats de omstandigheid, dat jhr. Michiels van Verduynen binnen kort de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Van de hierdoor ontstane vaca ture is gebruik gemaakt, om dr var Roijen, die in het oog der Regering de Kennismaking en nog wat! R.T.C. hulde zich in officiële nevelen Gisteren hebben de vijf commissies van de Ronde-Tafel-Conferentie vergaderd. Het officiële communiqué meldt, dat deze eerste vergaderingen geheel besteed wa ren aan de kennismaking der leden. Wij vernemen, dat een der kwesties, waarvoor een regeling wordt gezocht, i; de vergaderingen der commissies zo vast te stellen, dat ihet voor de Unci mogelijk is. deze bij te wonen. Dit zal dan be tekenen. dat de commissies voortaan niet tegelijk vergaderen. Een dergelijke regeling zal zeer wel gelijk zijn. omdat elke vergadering tijd van voorbereiding en van na-arbeid eist. In die tussentijd moeten werkplan nen worden opgesteld of gewijzigd. Nieu we plannen moeten worden gemaakt, om het verschil in standpunt te overbruggen. Er moet ook tijd zijn voor informeel con tact om dit doel te bevorderen. Hoewel dit in de officiële bekendma king niet schijnt te mogen worden meld. zijn er algemeen oriënterende be sprekingen gevoerd over de volgorde var behandeling der verschillende onderwer pen. In republikeinse kringen is men var oordeel, dat de volgorde voor de staat kundige commissie reeds is aangegeven gelijk omschreven is in het communiqué van de eerste, zitting der centrale missie, waarin de constitutie van de Re publiek Indonesia Serikat het eerste Het eerste werkplan van de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg om vat de resultaten der Indonesische con ferentie op dit punt. Belangrijke gasten voor de R.T.C. Heden wordt hel vliegtuig verwacht met dr Leimena van de republikeinse delegatie en kolonel Simatoepang van de T.N.I., die dn New Delhi langdurige be sprekingen hebben gevoerd. Gemaskerde mannen overvielen A'damse slager Maar de eerste klap van de bewoner was een daalder waard Gisteravond om tien uur werd er op de deur gebonsd van de tamelijk afgelegen woning van de slager Sybrand aan de Velzerweg te Amsterdam. Toen de bewo ner de deur opende stond hy tegenover twee gemaskerde mannen, van wie de een met een geweer en de ander met een pistool gewapend was. Indachtig aan het gezegde, dat de eerste klap een daal der waard is, ging de slager terstond tot de aanval over, waardoor de verraste aanvallers een ogenblik beteuterd bleven staan. Toch zagen ze nog kans om het geweer tussen de deur te stoppen, zodat de slager deze niet kon sluiten. Er ont stond een hevige worsteling, waarbij de slager luidkeels om hulp riep. Tenslotte namen de aanvallers echter de benen, waarbij de een zijn pistool verloor. De politie stelt een onderzoek in. Churchill, die bij het baden kou had gevat, is weer hersteld en vloog vandaag van de Rivièra naar Straatsburg. Vandaag stellen icij V voor: NICO BOUSIE, 3 Octoberstraat 31 A, Leiden. Nico vertrok op 8 October van het vo rig jaar als dienstplichtig soldaat met de Zuiderkruisnaar de tropen en is inge deeld bij de 41ste genie-veldcompagnie. gij viert op 3 September zijn verjaardag, helaas ver van huis, maar Niek heeft het "op best naar zijn zin en heeft ook al heel wat ran Indië gezien. Zijn verjaardag is dus bekend; we hopen dat hij heel wat brieven mag ontvangen. Door zijn ouders, broers en verdere familie wordt h\j alvast hartelijk gefeliciteerd. Nederlandse zaak in de Veiligheidsraad op uitstekende wijze heeft verdedigd er bij de onder handelingen met de repu bliek een haar ogen ;oed mogelijke heeft ge- promotie te be lonen. Naar wij vernemen heeft dr van Roijen keur aan gege- Washingtón t? gaan in plaats den, hetgeen dus met zich Michiels v. Verduynen meebracht, dr van Kleffens moest worden overgeplaatst De we dr van Roijen is te begrijpelijker, neer men weet, dat zijn moeder een Ame rikaanse was. Jhr. Michiels van Verduynen is sedert 1942 ambassadeur te Londen. In de logs-ministeries Gerbrandy vervulde hij tevens de functie van minister zonder portefeuille. In 1911 ging jhr. Michiels naar Indië, om drie jaar lang vertegenwoordiger te zijn van de K.P.M. Daarna ging hij in de buitenlandse dienst en in sneltreinvaart ging het naar de top, via gezant te Praag, chef van de diplomatieke afd. van het dep- van Buitenlandse Zaken en in 1939 gezant te Londen. Na de oorlog werd hij benoemd tot hoofd van de Benelux- delegatie inzake het Duitse probleem. In 1949 kreeg hij het Grootkruis ia.de. ordl van Oranje-Nassau. Mr VAN KLEFFENS 'an Kleffens werd 17 November 1894 te Heerenveen geboren. Na verschillende rangen op het departement van Buiten landse Zaken te hebben doorlopen, werd in 1939 minister van Buitenlandse Zaken in het kabinet-de Geer. Dit bleef hij de gehelet werd hij minis ter zonder por tefeuille, om deze functie in 1947 neer te leggen in ver band met zijn benoeming tot ambassadeur te Washington en Nederlands ver tegenwoordiger in de Veilig- heisdraad en in de Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties. In 1948 werd hij doctor honoris het Franklin and Marshall College te Lancaster. De overgang van Washington naar Londen zal voor dr van Kleffens in zékere zin een teleurstelling beteke nen, want het is duidelijk, dat de post te Washington onder de huidige omstan digheden van iets meer belang die te Londen. Gelijk men elders kan lezen is dr van Kleffens vanmorgen de Verenigde Staten teruggekeerd. Wij mogen aannemen, dat hij de komende tijd te Washington zal gebruiken zaken af te wikkelen. Dr J. H. van Roijen werd 10 April 1905 te Constantinopel geboren, was werkzaam aan de gezantschappen te Washington te Tokio, onderbroken door detachering op het departement van Buitenlandse Za ken. In 1944 zag hij kans van bezet ge bied naar Londen te komen. In 1945 v hij lid van de Nederlandse delegatie conferentie van de Verenigde Naties San Francisco. In hetzelfde jaar werd hy minister zonder portefeuille, die hij 1946 verwisselde voor die van Buitenl. Zaken. In 1947 werd hij ambassadeur Canada. RADIO-INTERVIEW MET MR VAN KLEFFENS De Ned. ambassadeur te Washington, mr E. N. van Kleffens, die een kort tinebezoek aan Nederland heeft gebracht, is vanochtend naar de Ver. Staten terug gekeerd. Morgenavond om 20.05 uur zal mr Van Kleffens te beluisteren zyn in een radio- interview via Hilversum II. Amerik. onderzeeër in Noordelijke IJszee vergaan Zeven mannen van andere boot verdronken bij pogingen om hun kameraden te redden In de Noordelijke IJszee zijn gisteren jven Amerikaans; zeelieden.'jongens van s marine, verdronken, toen zij tracht ten hun kamaraden te redden. De Ame rikaanse onderzeeboot „Cochino", die tot het laatste na-oorlogse type behoorde, was met haar zusterschip, de „Tusk", op een oefenvaart in het hoge Noorden. Beide boten voeren aan de oppervlakte. En door nog onbekende oorzaak had op ..Cochino" een zware ontploffing plaats de acoumulatorenkamer. De boot vloog brand en zonk snel. De „Tusk" manoeu vreerde ijlings naar de plaats van de ramp en trachtte op de woeilige zee langszij te komen. Dit gelukte, maar er liep zoveel deining, dat slechts met zeer grote moeite de gehele bemanning van de „Coohiino" op de „Tusk" kon worden overgebracht. Dertien redders sloegen hierbij overboord en zeven hunner (een ier en zes manschappen) werden ver pletterd tussen de romp van hun eigen an het snelzinkende sohip. De ande- •s mannen konden worden gered. De „Tusk" zette koers naar Hammerfest in Noorwegen de dichtstbijzijnde haven, waar medisdhe hulp kon worden verkregen. De Ook in Beverwijk dreigt bioscoopsluiting Na Gouda en Wageningen dreigt ook i Beverwijk bioscoopsluiting wegens de hoge vermakelijkheidsbelasting. De drie exploitanten aldaar overwegen n.l. hun theaters te sluiten als het gemeentebe stuur hun verzoek om belastingverla ging niet inwilligt. Zij hebben hun7 ba lansen van het eerste halfjaar 1949 over gelégd, waaruit moet blijken, dat gedu rende deze periode voortdurend met verlies is gewerkt. Schoolbevolking van Etten-Leur eet haast geen groente De schoolarts voor het district Etten- Leur (omvattende de gemeenten Hoe- Rucphen, Zundert, Rysbergen, Etten- Leur en Beek) heeft geconstateerd, dat pet. der schoolgaande jongelui, ofte wel 2400 van de 8000 leerlingen de onge zonde gewoonte heeft om geen groente Voorlichting inzake voeding wordt daarom noodzakelyk geacht voor dit district. TRUMAN WACHT NOG EVEN President Truman zal niet eerder dan a de Congres-verkiezingen van 1950 de finitief zeggen, of hij zich opnieuw voor het presidentschap beschikbaar zal stel len. AUTO VAN NEDERLANDS JOURNA LIST IN ROME GESTOLEN Van de Nederlandse journalist A. I. de Haan. is gisteren te Rome zijn auto ge stolen. In de wagen lagen de artikelen, die de Haan reeds had geschreven. De Romeinse politie heeft een beroep op de dieven gedaan, om tenminste deze papie ren terug te zenden. hoofdchirurg van het ziekenhuis Ham merfest heeft zich aan boord begeven ei een Amerikaanse arts is per vliegtuig uit Oslo naar deze Noordelijke haven ge bracht. Op speciaal bevel moeten de ge wonden aan boord van de ,.T.usk" behan deld worden en behalve de twee dokto ren mag niemand het sohip betreden. De „Cochino" was met een Snorkel-apparaat uitgerust. Dieren zijn soms nèt als mensen Palm Beach door hevige orkaan geteisterd Gisteren is de luxueuze badplaats Palm Beach in Florida door een orkaan met een snelheid van meer dan 170 km per uur getroffen. De daken van vele huizen en twee scholen werden afge rukt. De electrische stroomvoorziening werd afgesneden en windsnelheidsme- ters werden afgerukt, nadat zij wind stoten van 200 km hadden geregistreerd. Officieus wordt gemeld, dat de orkaan een maximumsrelheid van 250 km heeft gehad. Alleen in West-Palm Beach is voor millioenen dollars schade aange richt. Gelukkig was het aantal slacht offers gering, doordat het meteorologisch instituut bijtijds waarschuwde. Toch viel er nog één dode te betreuren, terwijl twee mensen gewond werden. Langs de kust zijn alle palmbomen ontworteld. Hoge pijnbomen, die de beruchte stor men van 1928 en 1947 doorstonden, zijn thans vernield- Brievenbussen werden door de orkaan van de muren gerukt en in eindeloze processie tezamen kokosnoten, stukken puin en andere losse voorwerpeü door de straten voort gejaagd. De stad werd keer op keer fel verlicht, doordat hoogspanningsdraden afknapten en kortsluiting maakten. Mevr. Croes moest ook haar tweede Kanaaltocht opgeven Werd twee mijl van Dover door De 31-jarige Nederlandse ziwem! mevr. Willy Croesvan Rijssel m< vannacht om 1.18 uur, na 16 uur en minuten zwemmen, haar tweede Kans tocht staken Zij was nog slechts t\ mijil van de Britse kust, bij Dover, t> ze werd overwonnen door de dichte mist, die het haar sinds 's avonds 10 uur las tig maakte. De volgboot, waarin zich ook Philip Mickman en Shirley May France bevonden, bracht haar naar Dover. Precies een maand geleden moest me vrouw Croes haar eerste poging opgeven, toen zij na 13 uur zwemmen nog 5 km van de Engelse kust wai. De Cubaan Cortinas zal omstreeks 8 September voor de derde maal trachten, hert Kanaal te bedwingen. Goedkopere bananen in ons land gearriveerd Nu het invoercontingent van de Cana- rische bananen is uitgeput, worden thans Fyffesbananen ingevoerd. Vandaag is het schip Martina met een zending van 200 ton uit Panama in ons land aangekomen. De aankoopsprijs van deze bananen is be langrijk lager dan die van de Canarische, waarom dan ook de maximumprijs voor de consument van f 1.82 op f 1.38 per kg is verlaagd. BRITS-ARGENTIJNS VLEESVERDRAG KWAM ER TOCH DOOR De Argentijnse Kamer van Afgevaar digden heeft gisteren, na een stormachtige zitting, die 44 uur duurde, met 96 tegen 28 stemmen hert nieuwe handelsverdrag met Engeland goedgekeurd. 2/3 Deel der Amerikanen vóór Marshall-plan Over vier jaar kan Europa zichzelf bedruipen Paul Hoffman, de leider van de E C.A., heeft Engeland weer verlaten en is naar New-York vertrokken. Vóór zyn vertrek heeft hij tegenover Engelse journalisten verklaard, dat, naar zijn mening de Europese economie, in haar geheel geno- zichzelf zal kunnen bedruipen, in dien de Mafshall-hulp gedurende een periode van vier jaar wordt verleend en n de deelnemende landen zich er op toeleggen, elkander en zichzelf in zo groot mogelijke mate te helpen. In antwoord op de vraag of er acuut evaar bestaat, dat de Marshall-hulp het oleend jaar zal worden stopgezet, zeide Hoffman van oordeel te zijn, dat alles afhangt van wat er in de komende maan den gebeurt Voor zover hem bekend was im twee-derde van het Amerikaanse volk voor hulpverlening. ..Ik denk, dat er alleen een verande ring in de Amerikaanse politiek zal komen, wanneer wij allen in gebreke blijven onze taak te volbrengen," zo Hoffman verklaarde voorts, dat Enge land niet het bedrag aan dollars zal ont- 'angen, waarom het heeft gevraagd, daar r niet voldoende dollars beschikbaar Melkrijder te Franeker overreed zijn eigen zoontje De melkrijder B. Rinsma te Franeker overreed gisteren zijn 6-jarig zoontje, dat met een vriendje op de lege laad bak van zijn vaders vrachtauto zat. Op onverklaarbare wijze viel het kind van de wagen, waarbij het achterwiel over het hoofd ging. Het jongetje was op slag dood. Zoals men weet heeft generaal Kruis de stryd aangebonden tegen het te lange haar van sommige soldaten. Doch ook by het V.H.K. zyn er bepaalde voorschriften ten aanzien van de haardracht. Een der dames van het V.H.K. helpt hier haar collega, om de krullen vier centimeter boven de kraag te houden. HET ROMMELT OP DE BALKAN Met Russisch materiaal worden Hongaarse legers klaargestoomd tegen Joegoslavië Zware, verdachte branden wijzen op sabotage Verschillende berichten wyzen er op, dat het Hongaarse leger momenteel sterk wordt uitgebreid onder toezicht van de sowjets. Het leger wordt hervormd tot een offensieve strijdmacht met veel zwaar materieel. De Russen zouden hun wapen- leveranties aan Hongarije de laatste tijd aanmerkelijk hebben uitgebreid, p.a. met e tanks. Deze activiteit zou een aan wijzing zijn, dat de Sowjet-Unie Honga rije gereed wenst te maken, teneinde bij eventueel conflict met Joegoslavië" sterk te staan. Met deze hervorming van het Hongaarse leger zal zeker nog wel een half jaar gemoeid zijn. De Balkan blijft een vulcaan, waar altijd onver wachts erupties kunnen plaats vinden. De „Wiener Kurier" bevatte een be richt. inhoudende, dat de leiding van het Hongaarse leger geheel in handen van Sowjet-Russische officieren is overge gaan. Volgens het blad wordt het Hon gaarse ministerie van Landsverdediging te Boedapest geheel door vier generaals en twee kolonels van het Sowjet-Russi sche leger beheerst. Dit geschiedt door middel van „zogenaamde Sowjet-Russi sche verbindingsofficieren", waarvan er meer dan veertig bij de Hongaarse strijd krachten zyn gedetacheerd, terwijl ook in elk der commandobureaux van de vier militaire districten, waarin Hongarije is verdeeld, twee Sowjet-Russische verbin dingsofficieren werkzaam zijn. Volgens de „Wiener Kurier" zijn de enige Hon gaarse officieren, die door de Russen worden vertrouwd. kolonel-generaal Muchaly Farkas. veldmaarschalk Alexan der Nogradi en het hoofd van de militaire politie Geza Revesz. die allen hun mili taire opleiding in de Sowjet-Unie hebben genoten. Voorts zyn er berichten over ernstige sabotage in Joegoslavië. Het bericht, dat de enige Joegoslavische olieraffinadery te Fiume opgeblazen is, wordt bevestigd. Vier ontploffingen hadden tegelijker tijd in de Romsa-raffinaderij plaats op het tydstip, dat de brandweer de brand in een fabriek buiten de stad bestreed. De omstandigheden zouden op sabotage Naar men verklaart zijn twee sabotage- plqegen in Joegoslavië en in de zóne van Triest aan het werk. De ene zou bestaan uit Joegoslavische „revolutionnaire ele- DAT ir A. Schrooder is benoemd tot Rijkszuivelconsulent in vaste dienst te Gouda. DAT aan dr J. A. Nederbragt voor de duur van zijn werkzaamheden als ver tegenwoordiger van Nederland in Israël der pers. titel van b.g, gezant en gevol machtigd minister is verleend. DAT de oud-ontvanger der belastingen A. A. Vreede, officier in de Orde van O.N., 80 jaar oud te A'dam is overleden. DAT de boerderij van P. Bosman te Hoogeveen, toen slechts de kinderen thuis waren, door onbekende oorzaak ge heel is afgebrand en de verzekering slechts een klein deel der schade dekt. DAT burgemeester Kolfschoten giste- :n de eerste paal inheide voor de euwe noodsecretarie, welke later een onderdeel van het nieuwe stadhuis in Eindhoven zal vormen. DAT Ossendrecht. waar vele welput ten geruime tyd hebben droog gestaan, thans op het waterleidingnet van de Mij Zuid-Beveland wordt aangesloten. DAT op 31 Augustus in A'dam een EVC-congres wordt gehouden. DAT de A.-R. fractievoorzitter van Sneek, L. Dokkum. die na een zittings duur van 32 jaar afscheid van de raad nam. benoemd werd tot ridder O N. DAT 59 jaar oud te R'dam is overleden L. den Hoede, Rijkshavenmeester, oud-ge zagvoerder van de Kon. Rott. Lloyd en gep. kapt. t. z. K.M.R. DAT maarschalk Montgomery vermoe delijk ook aanwezig zal zijn bij de pre mière van het herdenkingsspel op 17 September in het kader der bevrydings- feesten te Eindhoven. DAT in de zaak tegen de 49-j. taal leraar F- E. Lammers te L'warden, die op 6 en 13 Sept. aldaar voor het B.G. zal terechtstaan wegens arrestaties van goede vaderlanders en mishandeling van arrestanten, 62 getuigen zullen worden gehoord. DAT de VW te Nijmegen een film van de stad en omgeving iaat maken, welke een half uur in beslag zal nemen en f 10.000 zal kosten. DAT G. N. Boers te Kralingseveer met f 676 000 laagste inschryver was voor de bouw van 73 woningen en een spaar bank aan de Chris Bennekerslaan in Kra lingen (hoogste bedrag f869 400). DAT het 4 m hoge oorlogsmonument van Waalwijk vermoedelijk op 30 Oct., de vijfde verjaardag van Waalwyk's be- vrijding. wordt onthuld. DAT de heer Riemens met de „Over ijssel". van de Rott. Lloyd. 800 rijst- vogels uit Indonesië meebracht, welke alleen naar het buitenland mogen wor den verkocht om deviezen te kweken. menten" en de andere zou in hoge mate steun van de Kominform ontvangen. Naar men meent, bevindt zich de „basia" van de laatste groep in Oostenrijk. Ook Wordt medegedeeld, dat de Ita liaanse legatie te Belgrado opdracht heeft ontvangen stappen te ondernemen bij de Joegoslavische regering, betreffende de behandeling van Italiaanse staatsburgers in de Joegoslavische zóne van Triest. De Chinese communisten doen óók een duit in het zakje. „Wat Tsjiang Kai Sjek deed doet Tito ook" aldus Radio Pei- ping. Zij veroordelen Tito krachtig, op van hun Russische meesters! Strijd tegen kinderverlam ming eist spoed Internationaie autoriteiten op het ge bied der gezondheidszorg zetten thans spoed achter de noodmaatregelen ter voorkoming van het uitbreken op grote schaal van epidemieën van kinderverlam ming. Deze gevreesde ziekte treedt mo menteel in vele delen der wereld op. In Amerika wordt 1949 reeds het ergste jaar genoemd, wat betreft het optreden van kinderverlamming. Tot nu toe zijn daar reeds 17.306 gevallen waargenomen, waarvan alleen al 3.422 in de afgelopen week. Ook in India, Canada. Engeland en West- Duitsland komen vele gevallen voor. Er zal een internationale pool ge vormd worden van „ijzeren longen". Een korte spanne Dezer dagen hebben wij nog eens ge bladerd in kranten uit de laatste Augus tusdagen en de eerste Septemberdagen van het jaar 1939. Oude kranten noemen we dat, daarmee aangevende hoe de kranten meejachten met de jachtende tyd. Van een boek uit 1939 zullen we niet gauw zeggen dat het oud is. Onder oude boeken en oude schrijvers plegen we iets anders te verstaan. Die kranten uit 1939 dus. zijn oude kranten. En inderdaad, wat maken ze al een oude indruk. Zoals trouwens de aangrijpende en ingrijpende gebeurtenis sen uit die dagen de indruk maken veel verder terug te liggen dan de korte spanne tijds van tien luttele jaren. Nog maar tien jaar geleden is het. doch niettemin is het volop historie, is het een periode waarover inmiddels een lange rij van memoires ons uitvoerig heeft ingelicht. Ook dat. waarvan wij in 1939 nog slechts flauwe lijnen ontwaar den. kwam sedertdien in scherpe con touren voor ons te staan Heeft het zin. nog eens de spanning op te roepen, waaronder de wereld in die zomerdagen van 1939 gebukt ging? Mor den zal het tien jaar geleden zijn. dat -<ok in ons land de algemene mobilisa- e werl afgekondigd. Het was een Taandag. en op de Zondag daaraan inrafgaande was in de kerken een bid- 'ur gehouden voor de vrede. Op de Maandagavond sprak Koningin Wilhel- mina voor de radio een bemoedigend •.voord. Wat toen in ons eigen kleine land ge schiedde was niet meer dan een zwakke afschaduwing van hetgeen over de gren zen aan spanning viel te ondergaan. Er was in die dagen een intens diploma tiek verkeer tussen de hoofdsteden, een oogen alsnog van de Westelijke mogend heden om Hitler van zijn drijven naar 1e oorlog terug te houden. Het mocht al -•venmin baten als het aanbod van Ko ningin Wilhelmina en Koning Leopold oo 30 Augustus gedaan om in het drei gende conflict te' bemiddelen. Alles was n de Raad der Duitse Demagogen be sloten en op 1 September trokken de e Duitse troepen over de Poolse De oorlog was begonnen, die al lengs zou uitgroeien tot een wereldbrand, staat om de eerste wereldkrijg verre achter zich te laten. Dit alles ligt nu niet verder in het erleden dan een jongske. een meiske an 10 jaren oud is. In die tien jaren, zaarin een borelingske opgroeit tot een scholiertje van de vierde of vijfde klas, de wereld gegaan door een wereld brand van zes en door een moeilijke herrijzenis van vier jaren. Om die tien jaren werd meer aan zorg en moeite sa mengebald dan andere geslachten in gans n levensduur te verwerken kregen. Het mensenleven is een zucht, een wolk die voorbijvaart en vervluchtigt. De bloem wordt afgesneden en het as is gauw verdord. Wy glyden voort s een ijlo^edachte. Maar o. wat is voor mens van orwe dagen het leven vol. Wij gaan iet* verston van het woord, dat voor onze God '?ën dag is «Is dui zend jaren en dat voor hem duizend jaren zijn als een dag. Wij verstaan dit ook in deze zin dat hij de elementen laat samenstoten op zijn tijd. Hij hoopt de energieën samen, te dichter na ge lang het einde nadert. Mogen wij aan deze herinnering, die nauwelijks herinneren is, een wens ver binden? Dan moet het wel deze zijn, dat de mens hieruit de lering trekke der bescheidenheid. Hij mag deze plan- ontwerpen. die zich uitstrekken over tientallen van jaren, maar kan hij waten, elk beeld #de aarde over tien zal ver tonen? In 1939 droomde Hitler van een dui zendjarig rijk, maar thans zijn het puin hopen. die aan zijn dubieuze glorie de somhere herinneringen wakker roepen. Moet dit dan tot fatalisme leiden? Wel allerminst, want de mens moge dan geen meester zijn van zijn tijd in die dat hij daarover vry kan beschik ken. wel mag hij het zijn, in zoverre hij gehoorzamen mag aan het gebod, te wer ken „zolang het dag is" Ook dit is ge bod met een belofte. En daar is voor fatalisme geen plaats. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verlie zen in Indonesië zyn gerapporteerd: Koninkiyke Landmacht. Gesneuveld 16 Augustus: adj.-onder- officier W. J. Rühülessin,, uit Den Haag. Gesneuveld 19 Augustus: sold. G. En- sink, uit Hoorn (N.H.). Qesneuveld 20 Augustus: wachtmees ter C. M. Pluk. uit Stevensbeek— St. Anthonis (N.B.). Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Mil. sold. 2e kl. Inf. Lijtsman; Mad sold. Ie kl. Inf. Moehamad Taha; Jav. sergt. 2e kl. Soepir; Chin. sold. 2e kl. Foe Se Tet; Mal. sold. 2e kl. Inf. Kotong; Amb. sold. 2e kl. Inf. D. Hatoesoepij; .Jav. sold. 2e kl. Inf. Koesmin; sold. 2e kl. Soeparmo Tjoendoreso; sold. Ie kl. Inf. N. Toi- soeta; Jav. sold. 2e kl. Inf. Domo; Tim. sold. 2e kl. Inf. J. Djatoe. Al len afkomstig uit Indonesië. BENESJ MéMOIRES IN BESLAG GENOMEN Volgens „The Times" heeft de Tsjecho- slowaakse communistische regering de nog niet verkochte boeken van het eerste deel van president Benesj, pas uitgeko- menmémoires in beslag genomen en de 200.000 nog niet in de handel gebracht boeken van deel 2 tot pulp laten verma len. HOESNI ZAIM MET VEROORDEELD Volgens „The Times" zouden president Hoeisni Zaim van Syrië en zyn premier Berazi nooit voor een tribunaal terecht hebben gestaan, maar zonder vorm proces zijn doodgeschoten. In de Amer. zone van Duitsland wordt een verkeersweek gehouden. Er zullen 1200 tabletten chocolade aan para chutes worden uitgelaten met instructies over het gedrag op de weg. Getuigen a décharge voor Von Manstein Rechters willen kalmer aan naar huls gereden worden Verschillende vroegere officieren van de gewezen veldmaarschalk Von Man stein hebben gisteren in zyn voordeel getuigenis afgelegd by het proces te Hamburg. De voorzitter van het hof, sir Frank Simpson, heeft de Duitse po litie verzocht „minder enthousiast" te zijn. als zy de rechters van de rechts zaal naar hun hotel brengen- Geëscor teerd door Duitse politiemannen met witte helmen, werden zij n.l. met een razende vaart, zonder dat acht geslagen werd op het andere verkeer, door de stad gereden. Dit deed hem denken aan de wyze. waarop de Nazi-leiders vroeger werden behandeld. Ethiopiërs vielen Frans spoorweg personeel aan Zeshonderd Ethiopische spoorwegar beiders hebben een aanval gedaan op de kantoren en werkplaatsen van de Frans- Ethiopische spoorwegmaatschappij te Diredawa. halverwege Addis Abeba en Djibouti. Zij vielen ook twee treinen aan en Frans spoorwegpersoneel. Onge veer 50 employé's werden daarbij ge wond. Het spoorwegverkeer is gestaakt. Het zou hier om wraakoefeningen gaan, omdat een staking gebroken werd. WEERBERICHT Weinig verandering Voor vanavond en vannacht verwacht De Bilt; Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende onweers buien en op vele plaatsen milt Weinig wind. Morgen overdag: nu en dan zon neschijn en voornamelijk in de namid dag hier en daar een onweersbui. Ove* het algemeen zwakke wind. Ongeveef dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zondag 28 Augustus: Zon op 5 44. onder 19.38 uur; Maan op 11.37, onder 21.09 uur. Maandag 29 Augustus; Zon op 54$,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1