Jlicuiec £rihsri)c (taant Ronde Tafel-conferentie camouflage voor gehele capitulatie Wist U VRIJDAG 26 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (Bi) contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 790Ï #$tantvastic(j 1$ gfjctlcvea mya bcrl ia Uyfceaspoet* Pittige woorden op Valkenburg Zie pag. 4 Rode Deken: En hoe meer ik het bekijk. Dr Hewlett Johnson, de ..Rode Deken" van Canterbury, heeft gisteravond bij de opening van het Sowjetcongres voor d vréde te Moskou: verklaard, Qat ""Stall lelijk had. toen hij hem bij een onder- ioud zeide, dat de grootste bedreiging /an de vrede van de „kapitalistische oers" kon komen. Dr Johnson aohtt< echter tekenen aanwezig, dat de „leu gens en de laster" van deze kranten er te dik was opgelegd en dat een reactie was ingetreden. Hij zeide. niet te kun nen geloven, ..dat de besten van mijn land zullen vechten tegen hen, die te Stalingrad de overwinning op het fascis me hebben behaald." De „Red Dean" besloot zijn rede onder luid applaus met de uitroep „lang leve. de Sowjet-Unié, lang leve de wereldvrede". Nazi's in Hessen gekozen Volgens het Duitse persbureau Dena. lebben zes van de 36 in Hessen ge- ozen Bondsdagleden tot de NSDAP of le SA behoord. En, zoals gisteren reeds 'emeld is, zullen in Beieren weer 106 .ranten verschijnen, die voor een groot leel Nazi-gezind waren. Democratisering? TWEE AMERIKAANSE STRAAL JAGERS VERONGELUKT. Tijdens een hevig onweer boven West- Düitsland zijn twee Amerikaanse straal jagers verongelukt, nl. één bij Augsburg en één bij Landsberg. De bestuurder van het eerste toestel kon zich per parachute redden, doch de piloot van de andere machine vond de dood. Mgr Beran blijft vastbesloten Een R. K. hooggeplaatste persoonlijk heid. die mgr Beran in zijn paleis be zocht, heeft verklaard, dat de Tsjecho- Slowaakse primaat een goede gezondheid geniet en vasthoudt aan zijn besluit, zich te verzetten tegen alle pogingen van de regering om de kerk in haar macht te krijgen. Zoals bekend is, heeft mgr. Be ran zijn palies sinds 19 Juni niet verlaten. Vandaag stellen wij IJ voor: HENK SPIES, Tollensstraat I, Leiden. Henk vertrok in Augustus van het vorig jaar met de „Sibajak" naar Indo nesië. Hij viert vandaag zijn tweede tro pen verjaardag. Als slager heeft hij het in Nieuw-Tersana niet zo druk, maar dikwijls moet hij met de fouragewagen naar Cheribon. Want chaufferen had hij al gauw geleerd en hij doet het graag. Toch hoopt hij (en zijn familie en zijn meisje Joke met hem), dat hij weer spoe dig in gezondheid mag terugkeren. Op d« foto staat Henk rechts. niets te zeggen heeft, om daarmee de terreur tegen Nederlanders en Nederland goedgezinde Indonesiërs voort te zetten. Dit is niet, alleen het ge val op Sumatra, och ook in de andere delen van de Archipel. Dat onze zegslieden oprecht waren bleek ons uit het feit, dat hun angst, dat hun namen bekend zouden worden, zeker niet geringer is dan die van de uit de Russische zone gevluchteanti- „Barbertje" Nederland moet volgens de Republiek hangen Terwijl de Nederlandse Regering practisch zonder vooropgemaakt program ter Ronde Tafel-conferentie geschreden is, zijn de republikeinen daarentegen volko men voorbereid in Den Haag verschenen. Uit Indië ontvingen wjj than* de complete ljjst van hun verlangens, die zij, met de hun eigen bescheidenheid, beschouwen als minimum-eisen. Deze eisen luiden als volgt: 1. Onvoorwaardelijke overdracht de souvereiniteit zonder voorafgaande besprekingen. 2. Indonesië zal het gehele grondge bied van 'het voormalige Nederlands- Indië moeten bevatten, met inbegrip van Nieuw -Guinea. 3. Slechts de staatsschuld van vóór 1 Januari 1942 zal worden overgenomen. 4. Regeling van ontslag, pensionne ring enz. voor het huidige overheidsper soneel zal door Indonesië geregeld wor den, zonder Nederlandse bemoeienis. 5. Op het gebied van de Indonesische buitenlandse politiek en de buitenlandse handel zal Nederland niets meer te zeg gen hebben. 6. De Unie zal sledhts een volken rechtelijk verdrag zijn, waarbij de Ver enigde Staten van Indonesië de duur en de opzeggingstermijn in overleg met Ne derland zullen bepalen, terwijl het Sta tuut slechts over economische belangen zal handelen. 7. Indonesië zal geen andere militaire verplichtingen aangaan, dan het zelf meent dat wenselijk is. 8. Algëhele nationalisatie van alle overheids- en utiliteits-bedrijven, als spoorwegen enz. (hieronder valt bijv. ook de K.P.M.) Uit gesprekken met zo juist uit Indo nesië gearriveerde insiders is ons geble ken, dat deze punten inderdaad mini mum-eisen der republikeinen zijn. Onze zegslieden meenden op grond van hun ervaring bovendien te moeten verwach ten, dat men ziCh van republikeinse zijde zelfs niet aan een overeenkomst zal hou den, waarin op deze punten door de Nederlandse Regering volledig is geca pituleerd. Er is nu eenmaal in de repu bliek een bovenliggende stroming, die met Nederland wil afrekenen en daartoe ook het leven van degenen, die in op timisme menen te kunnen blijven, tot een hel te maken. Uit berichten, die wij gisteren reeds lanceerden, blijkt duidelijk de tactiek waarbij onderdelen van de T.N.I. worden omgezet in benden, waarover Djokja Voor het bedrijfsleven zal de komende ontwikkeling een bittere ontgoocheling worden. De republiek voert een bepaal de tactiek, waarbij zij de Nederlandse Regering ziet als een telkens door de knieën zakkend college, dat bepaald bang is voor de internationale verhou dingen. vooral voor Amerika. Zij be schouwt de Van Roijen-Roem-overeen- komst als een vernederende capitulatie. Het gaat nog stroef op Java en Sumatra. Aneta meldt, dat de samenwerking in verscheidene plaatselijke gemengde com missies op Java en Sumatra stroef is. In vele gevallen hebben de republikeinse vertegenwoordigers dn de plaatselijke commissies daarvan nog geen bericht uit Djokja of instructies ontvangen. Ontvangst in de Ridderzaal Wie de opening der Ronde Tafel Con ferentie had meegemaakt, herkende de Ridderzaal niet meer, de machtige cirkel- baan van de tafelronde was verdwenen, in het midden geen nijvere stenografen en tolken maar gezellige zitjes en i een zijkant een lang wit buffet. Er hard gewerkt, en er zullen wellicht nog wel meer stevige karweitjes nodig zijn om de oude historische Ridderzaal telkens weer een andere bestemming te geven. In een feestelijke luister lag de zaal op gasten te wachten. De republikeinse mi nister Maramis was de tweede die bin nentrad en daarna volgde minister Stik ker; die al dadelijk de gasten om zich heen wist te verzamelen in afwachting van het begin der officiële ontvangst, welke geschiedde door de ministers dr Drees, Stikker en Van Maarseveen. Vele leden der verschillende delegaties, waar onder als voornaamste figuren Moh. Hatta, dr V.n Roijen, Sultan Hamid II, Anak Agoeng Gde Agoeng, de leden v^n de Unci, diplomaten, ministers, 'kamerleden, opperofficieren, dT Plesman en zeer vele andere bekende persoonlijkheden. Er werd aan alle kanten geanimeerd gedis- cusieerd. AMERIKAANSE VLIEGERS IN INDONESIë VRIJGELATEN. A.P. seint, dat de drie Amerikaanse vliegers, die in September j.l. waren ge arresteerd wegens het smokkelen van wapenen, gratie hebben verkregen en vrijgelaten zijn. Het Amerikaanse blad „Daily Okla homa" meldt nóg, dat vrijlating niet ge schiedde op juridische gronden doch ten gevolge van druk der Amerikaanse re gering. De president van de Hoge Raad, mr dr J. Donner (midden) ttfdens de receptie in de Ridderzaal in gesprek met prof. mr R. Kranenburg (links), voorzitter der Eerste Kamer en prof. dr G. A. van Poelje. Nu puntje bij paaltje komt, wordt Europees wapenprogram gehalveerd Volgens een nota voelt Frankrijk militaire nattigheid Twee belangrijke Senaatscommissies hebben gisteren besloten, dat e meer dan 450 millioen dollar tollige wapens naar „vriendschappelijk gezinde landen" mag worden gezonden. De commissie voor de buitenlandse ba trekkingen en de commissie voor de strijdkrachten namen hiertoe een amen dement aan, op het ontwerp voor de militaire hulpverlening. Het Huis van Afgevaardigden heeft reeds eerder hetzelfde Bevel om 10.000 Joden te doden van Von Manstein Horloges liet hij onder zijn soldaten verdelen „Allemaal leugens" en ..vuil" mom pelde ex-veldmaarschalk Fritz Erich von Manstein verscheidene malen, toen hij zich gisteren in zijn proces te Hamburg door de aanklager hoorde bschuldigen liquidatie van duizenden Russen. Joden en zigeuners en van het gebruiken gevangenen, o.m. als gids in mijnen velden. Duizenden Russische burgers, aldus sir Arthur Comyns Carr. de eerste openbare aanklager, zijn onder één of ander voorwendsel terechtgesteld. Een w is geëxecuteerd, omdat ze niet Duitse soldaten wilde wassen. De vroegere SS-generaal Ohlendorf, destijds commandant van een beruchte „verdel- gingsgroep", die een groot deel van de executies heeft uitgevoerd, heeft gewei gerd vóór of tegen Von Manstein te ge tuigen, zo zeide sir Arthur. Ohlendorf en drie van zijn officieren bevinden zich in de Landsberg-gevangenis in Bejeren. Zij zijn reeds ter dood veroordeeld. An dere getuigen zullen echter verklaren, dat het bevel tot de massa-terechtstel ling van 10000 Joden op de Krim in 1941, afkomstig was van het hoofdkwartier van Von Manstein. Vla de terechtstelling ontstond een verschil van mening tus sen Woehler. de stafchef van Von Man stein. en Ohlendorf over de bestemming van de horloges, die van de slachtoffers waren afgenomen, verklaarde sir Arthur. Daarna is door Von Manstein persoonlijk bepaald, dat 120 horloges voor dienst gebruik aan het Elfde Leger, waarvan Von M ooperbevelhebber was, zouden worden afgegeven. Scholz de Tito-vriend, krijgt acht dagen Een Frans Militair Gerechtshof te Ber lijn heeft hedenmorgen Karl Heinz Scholz, de voorzitter van de nieuw-opge- richte „vrije communistische partij" in West-Berlijn, tot acht dagen hechtenis veroordeeld wegens illegale politieke ac tiviteit. verlenen hulp gesteld. De hoop, dat de Senaat het wapenprogramma van Tru man nog zou redden, schijnt hiermede verkeken. Senator Connally, voorzitter der commissie van buit. zaken verklaar de. dat de wapens bestemd zijn voor de landen, die in het wetsontwerp genoemd worden, n 1. de landen van het Atlantisch Pact, Griekenland, Turkije, Iran, Korea of de Philippijnen. Het oorspronkelijke, door Truman aan gevraagde bedrag, bedroeg 1.160.990.000 dollar, zodat er vermoedelijk voor d< Pactlanden maar weinig overblijft. De Franse regering heeft een nota aar de landen van het Atlantisch Pact ,ge> zonden, waarin de nadruk wordt gelegd op „het belang van voldoende militaire hulp, teneinde Frankrijk in staat te stel len, zijn defensieve verplichtingen na te komen". Blijkens deze nota had de Franse Raad der Republiek, toen deze de ratificatie van het pact moest goedkeu- Ten, de regering verzocht haar uiterste best te doen voor twee zaken: 1. Dat zij van de mede-ondertekenaars garanties zou trachten te verkrijgen betreffende de vertegenwoordiging van Frankrijk in de organen, welke krachtens het pact zullen worden opgericht. 2. Dat zij van Amerika de moderne wapens en uitrus tingen zou trachten te verkrijgen, die de Franse strijdkrachten niet zouden kun- missen. Weer uitgebreidere menu's in de restaurants Saucüzebroodje keert terug, doch vleesloze dagen bleven De beperking van het aantal gangen en dagschotels voor de Horeca-bedrijven is vervallen, volgens een nieuwe rege ling. welke in de St. Crt. van gisteren is opgenomen. Ook het verstrekken van saucijzebroodjes is weer toegestaan, als mede tot 30 Sept. a.s. het verstrekken en verwerken van rijst, welke buiten toe wijzingen om gekocht is van het „Wil- helminafonds tot bestrijding van de t.b.c. in Suriname". De voorschriften voor de grootte der vleesporties, zowel voor warme fhaaltij- den, koffiemaaltijden als in broodjes- winkels zijn ongewijzigd gebleven, even als het voorschrift, dat kaas alleen in lo gies biedende bedrijven bij het ontbijt verstrekt mag worden. De vleesloze da gen Dinsdag en Vrijdag blijven gehandhaafd. Dit jaar wordt vooroorlogse woningbouwpeil bereikt Productie van 40.000 woningen mag worden verwacht Minister In 't Veld heeft er in het be n van dit jaar op gewezen, dat in 1949 35.000 woningen gereed zouden komen, wellicht zelfs 40.000. In een toespraak te Apeldoorn heeft de directeur-generaal van de wederopbouw en volkshuisves ting, dr ir Z. Y. van der Meer, gisteren medegedeeld, dat dit Jaar Inderdaad een nieuwbouw van 40.000 woningen mag worden verwaoht, hetgeen betekent, dat het gewone vooroorlogse peil weer zal zijn bereikt. Deze toespraak werd ge houden t.gjv. het feit, dat Bredero's Bouwbedrijf de duizendste montagewo ning van het type R.S. opleverde. Ook mr Smith van de Eea-missie was daarbij tegenwoordig, daar de machines voor deze montagebouw in het kader van de Marshall-hulp zijn geleverd. Niet-Zondagsdainmers toch in Ned. kampioenschap ZU kunnen Vrijdag en Zaterdag spelen. De felle protesten, die bij de Ned. Dambond binnenkwamen, omdat de spelers Onnink (Aalten), Van Dijk (Wa- geningen) en Doornbos (Appingedam) uitgesloten waren van het tournooi om het damkampioenschap van Nederland zij weigerden op Zondag te spelen hebben hun uitwerking niet gemist. Er is nu besloten, de Zondagspartijen van het tournooi. dat 10 September begint, voor deze spelers op Vrijdagen te spelen Ook volgens het oude programma zou den al verschillende wedstrijden op Za terdag worden gehouden. (Het is en blijft echter te betreuren, dat er ook nog op Zondag partijen worT den gespeeld Red.). Willy Croes-van Rijsel voor Kanaaltocht gestart De Nederlandse zwemster Willy Croes- Van Rijsel is vanmorgen omstreeks half negen bij Kaap Gris Nez voor has tweede poging om het Kanaal over 1 zwemmen gestart- Philip Mickman, di twee dagen geleden de kanaaltocht heeft volbracht, begeleidt haar in de volgboot. Berover van de Aga Khan in Marseille gearresteerd Twee mededaders nog voortvluchtig Na een uiterst moeizaam onderzoek de Franse recherche er eindelijk in gi slaagd ben van de mannen, die verdacht worden van de roofoverval op de Aga Khan, in Marseille op te sporen en te arresteren. Hij is de 41-jarige Louis Menaedo, die als schuilnaam Ficello voerde, aldus de corr. van de „Volks krant." Een van de afgelopen dagen ont ving de Franse politie enige aanwijzin gen die eerst tot een uiterst^ verscher ping van de controle op zee- en lucht havens in Zuid-Frankrijk leidden en die ten slotte Menaedo's arrestatie in Mar seille ten gevolge hadden. Men is nog op zoek naar twee medeplichtigen, na melijk Roger Senanedj en een „onbe kende vrouw", die vermoedelijk naar Noord-Afrika zijn gevlucht. IR P. F. S. OTTEN 25 JAAR BIJ PHILIPS Ir P. F. S Otten, president van de raad van Bestuur der N V. Philips te Eindho ven, herdenkt 1 Sept. a.s. de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad dezer N.V. De heer Otten is o.m. vice-president van de NIWIN. MENSENETENDE TIJGER IN OOST SUMATRA Op de onderneming Laras van de H.V.A. in Oost Sumatra en in de omge ving zwerft een ihensetende tijger rond, die reeds een vrouw gegrepen heeft, wier deerlijk verminkte lijk later teruggevon den werd. De volgende dag werd weder een slachtoffer gemaakt. Vóór de dollarconferentie te, Washington Cripps hanteert de bezuinigingsbezem: vijf procent voor alle uitgaven Kleding, schoeisel en textiel worden goedkoper, maar kleine winkeliers voelen zich gedupeerd Het Britse ministerie van Financiën heeft, zoals gisteren reeds in een deel onzer edities vermeld, aan alle regeringsinstanties een waarschuwing doen toekomen, om alle uitgaven van de staat sterk te verminderen. Het betreft hier de geschatte uit gaven voor het op 1 April aanvangende begrotingsjaar. Er wordt naar gestreefd, de uitgaven met minstens 5 procent omlaag te brengen. In de betreffende circu laire wordt tevens de nadruk gelegd op het belang van de komende besprekingen e Washington over de dollarcrisis. In officiële kringen te Londen wordt volgens Reuter verklaard, dat de op dracht van het ministerie van Financiën aan. de Britse regeringsinstanties niet ter kennis is gebracht van de Amerikaanse autoriteiten, die ook tevoren hiervan niet op de hopgte waren. Ondanks de pro testen van fabrikanten en. .-handelaars heeft de Britse regering een verlaging gelast van de prijzen van de meeste soorten kleding, schoeisel en huishoude lijke textielgoederén met 5 pet. Dit was de eerste concessie, die de regering heeft gedaan aan de door de Britse vakbeweging gevoerde actie voor krachtiger maatregelen, om een stijging van de kosten van levensonderhoud te beletten. De prijsverlagingen zullen op 26 September a.s. van kracht worden. De winstmarge der detaillisten zal door deze maatregel met 21.£ pet worden ver minderd, terwijl de andere helft van de prijsverlagingen door de fabrikanten en de groothandelaren zal worden gedra gen. De prijsverlagingen zullen uitsluitend Ameland in afwachting van de snelheidsproef Waarschijnlijk 's morgens en 's middags een recordpoging Op Ameland is inen thans druk bezig met de voorbereidingen van de snel heidsproef, welke majoor Flinter-man daar Zaterdag boven het strand wit on dernemen. Hij is voornemens zowel 's morgens als 's middags een record vlucht te maken. Gisteren heeft hij reeds een paar proefvluchten gedaan, waarbij bleek, dat heit parcours niet erg goed zichtbaar was. Gepoogd zal worden om hierin verbetering te brengen. Zoals de vooruitzichten nu zyin, zullen de record- pogingen Zaterdag dooTgaan, maar het weer blijft natuurlijk een wisselvallige Velen hebben reeds geprobeerd voor ddt week-end een plaatsje op Ameland te krijgen, maar dat is niet eenvoudig, omdat de meeste hotels vol zitten met zomergasten. gelden voor de z.g. „utilitygoederen", die pet. uitmaken van de totale afzet wollen goederen en 94 pet. van die schoeisel. Tegelijkertijd heeft de Britse regering de prijscontrole opgeheven voor groot aantal goederen, die niet tot de „utility-categorie" behoren. De voorzitter van de Bond van onge- >er 10.000 ïpanufacturiers was van ning, dat door'' de prijsverlaging kleine winkeliers-zich niet staande zullen kunnen houden, aldus Ass. Press. De be- luinigingsmaatregelen zullen ook het intslag van een aantal ambtenaren :ich meebrengen. Men verwacht, dat op een begroting :ot een bedrag van 3.000.000.000 pond sterling een bedrag van 150.000.000 pond zal kunnen worden bezuinigd. De ge noemde 5 procent verlaging op de uit- iven moet ongetwijfeld als een r um worden beschouwd. In Britse financiële kringen is men mening, dat de actie van het Ministerie Financiën is geïnspireerd door de i, tegemoet te komen aan het stand punt der Amerikanen, die van mening zijn, dat het bedrag der Britse binnen landse uitgaven een factor van gewicht op de Britse betalingsbalans. Onmiddellijk na het bekend worden in de stap van het Ministerie van nanclën, deden gissingen de ronde, trent de vraag, of in de begroting het volgende jaar de vermindering der uitgaven wellicht gepaard zal gaan met vermindering der inkomsten, als ge volg van belastingverlaging. WIE ZOET IS KRIJGT LEKKERS. Aneta seint uit Washington, dat woordvoerder van de ECA. een uitspraak heeft gedaan over de hervatting va: ECA-hulp aan Indonesië. Deze is hankelijk", zeide hij van het welslagen der Ronde-Tafel Conferentie. DAT het tentoonstellingsbestuur te Eindhoven in het vonnis van de Bossche rechter heeft berust en de drie gewei gerde firma's gelegenheid heeft gegeven een stand in te riohten. DAT de 20-j. Ned, kok van de R'damse stoomboot „Weltevreden" volgens A.P. bij Simrishamn in Zweden over boord is gevallen en verdronken. DAT de fa. T. Bakker te R'dam voor f51.100 laagste insohrijfster was bij de aanbesteding van het maken van beton- zuilen etc. in de R'damse Waalhaven en Van Gooi en Moerland te R'dam voor f56.500 hoogste (gunning aangehouden). DAT het oud-sohoolhoofd P. Peere boom 77 j. oud in Haarlem is overleden. DAT 72 j. oud in Middelburg is over leden dr H. de Noo Bzn, oud-dir. van een R.H.B.S. DAT gisteren aan de traditionele ring- rijderij te Middelburg 125 boeren in Wsl- cherse klederdracht deelnamen en P. Brasser uit Kleverskerke de indertijd door Koningin Wilhelmina beschikbaar gestelde wisselbeker won. DAT na het slechte palingseizoen de snoekbaarsvangsten op het IJsselmeer zeer gunstig zijn, soms 200 pond per et maal, doch de prijs tot 23 cent per pond terugliep. DAT dezer dagen door het atelier van A. N. de Lint te Delft een bevrijdings- raam wordt afgeleverd voor de Ned. Herv. kerk te Sneek, naar een ontwerp van Pieter A. H. Hofman uit Den Haag, welk raam op 3 September door de Ca nadese ambassadeur wordt onthuld. DAT de coöp. zuivelfabrieken uit Aal ten, Beltrum, Lichtenvoorde en Winters wijk voor gezamenlijke rekening een kaasfabriek in Winterswijk willen bouwen. DAT de Friese volkshogeschool haar zetel heeft gevestigd in een drietal bunkers bij Hoorn op Terschelling, wel ke door vrijwillige werkkrachten, o-w. vele buitenlanders, tot gezellige verblij ven zijn ingericht. DAT binnenkort een wetsontwerp kan worden verwacht, krachtens welke het Rijk het Friese Zwettegebied (800 ha) zal aankopen om zo mogelijk nog dit jaar met het in cultuur brengen hiervan te kunnen beginnen. DAT de Nederlandse in- en uitvoer in Juni. beide exclusief diamant, resp. 410 en 284 millioen beliep (v.m. resp. 442 en 312 millioen) en de invoer door 69.3 pet van de uitvoer werd gedekt (v.m- 70.5 pet). DAT in het barakkenkamp te Heuke- "lom, gem. Bergen (L.), door de fa Van Meizen en Donne een metaal- en draad- industxie wordt gevestigd. DAT door de N.V. Vialis te Horst nieuwe industrie is gevestigd, welke alle machinerieën vóór het wegenbouwbedrijf zal vervaardigen. DAT plm, 100 mensenredders van de Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmaat- schappij vandaag een bezoek aan het mi Oranje in de A'damse haven brengen. DAT dit najaar in het Bouwcentrum te R'dam een tentoonstelling wordt ge houden, welke de woningbouw in al zjjn geledingen zal laten zien. DAT een aantal modelvliegtuigbouwers van de K-N.V.v.L. zal deelnemen aan de int- modelvliegtuigwedstrijden, welke van 35 Sept. in Brussel worden gehouden. DAT de reclassering van het L. d. H. in 1948 11.561 gevangenen in de cellen bezocht en ruim 1600 reclassanten (in 1947: 843) onder haar toezicht stonden. DAT de Ned. Bakkersbond, te Doetin- chem bijeen, een protesttelegram aan mi nister Lieftinck stuurde over de onder nemersbelasting en zich uitsprak voor wettelijke vacantieregeling- DAT Walcheren nog deze winter nieuw buizennet krijgt om het tekort aan leidingwater op te heffen. DAT bij de aanbesteding van de leg van een industriehaven in het Juli- anakanaal onder Borgharen en Itteren de fa. Sanders, Snepvangers en Vlieger te Rijswijk voor f 160.000 laagste inschrijf- ster was. Voor de leden van de Ronde Tafel Conferentie hield de Nederlandse regering gisteren in de Ridderzaal i receptie. Op de voorgrond mi nister Van Maarseveen in gesprek -net Hatta; rechts minister Drees in op de achtergrond minister Stikker, terwijl hij z'n sigaret aansteekt. Een dode bij aanrijding van Limburgse brik Tragisch einde van uitstapje van drie bejaarde ringstekers Een Limburgse brik met drie bejaard» Inwoners van Houthem (L.) het drie tal telde tezamen 209 jaar die deel hadden genomen aan een ringrijderij in Blaricum. is op de terugreis, op de rijks- assen Baarn en Laren, door een fruitauto uit Alkmaar aangereden, waar door de 70-jarige M. Raven op slag werd gedood. Zijn 65-j. neef H. Raven werd deerlijk aan hoofd en borat gewond en brak beide benen, terwijl de oudste in- tende van de brac. de 74-j. E. Raven, slechts lichte verwondingen opliep. De bestuurder van de vrachtauto, K. uit Oudkarspel, werd eveneens licht ge wond en was na het gebeurde zeer over spannen. Het stoffelijk overschot ende drie gewonden zijn naar het St. Jan'» ziekenhuis in Laren overgebracht. Het ongeluk is te wijten aan het schrikken van het paard, waardoor dit begon te steigeren en de brik op de lin kerkant van de weg trok. De brik werd volkomen vernield, doch het paard bleef ongedeerd. Smokkelaar (ex-O.V.W.-er) bij Venlo doodgeschoten De 26-jarige V. uit Venlo werd giste ren op de grote heide aldaar door douane-ambtenaren doodgeschoten, toen hij met andere smokkelaars wilde vluch ten. 300 meter van de Duitse grens. Ongeveer een jaar geleden was V. uit Indonesië teruggekeerd, waar hij als Oor logsvrijwilliger had gediend. JAARBEURS-CATALOGUS IS HANDIGER GEWORDEN De Jaarbeurscatalogus is thans in sterk gewijzigde vorm verschenen. Da catalogus is overzichtelijker geworden. Reeds morgen zal het boekje bij da Spoorwegboekhandel, bij reisbureaux en de meeste K. v. K. verkrijgbaar zijn- Grote Beer arriveerde met enkele uren vertraging in Amsterdam „Maar wij hebben U heel wat langer laten wachten", bekende minister Schokking Enkele uren over tijd meerde gisteren te ruim twee uur het troepentransport- schip Grote Beer, dat 's avonds tevoren, zoals gemeld, een ernstige zieke ln Hoek van Holland had ontscheept, aan de Amsterdamse kade. Het bracht ruim 1200 soldaten uit In donesië naar huis. waaronder het laatste O.V.W.-bataljon III 15 R.I. (Momenteel bevinden zich nog enkele kleinere O.V.W.-onderdelen met de Waterman op weg naar Nederland. Red.) Nadat vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen de manschappen namens de Koningin had begroet, heette minister Sohokking hen namens de Regering har telijk welkom. „Gij hebt ons enkele uren laten wachten", aldus sprak de bewinds man, „maar ik geloof dat w(J niet quitte zijn. Wij hebben U langer laten wachten en heel wat langer ook." Met gejuich ont vingen de militairen de mededeling van de minister, dat er nog veel Nederlandse meisjes wachten op hen, die voornemens jn een geein te stichten. Tenslotte namen allen, op de kade en op het sahip. een ogenblik stilte in acht ter herdenking van diegenen, die in In- Republiek wil bruggehoofd hebben op Borneo Het reisplan van de republikeinse ge neraal Soehardjo naar Bandjermasm om in dit gedeelte van Borneo een staking van het vuren tot stand te brengen, gaat niet door. Soehardjo stelde plotseling de eis dat waarnemers van de UNCI hem zouden vergezellen en dat er een plaat selijke gemengde commissie zou worden ingesteld, aldus Aneta. PremierQueuille en minister Rama- dier hebben gisteren in Cestas bij Bor- daux de laatste eer bewezen aan 25 boe- en soldaten, die bij de strijd tegen de bosbranden om het leven kwamen. donesië achterbleven. Namens Prins Bernhard sprak majoor C. T. van Goor de troepen toe. Tijdens de reis is kapt. Dixson van het KNIL, die pas was gepensionneerd. over leden. De toestand van zuster Wolters, die in Hoek van Holland aan land ia gebracht, is redelijk wel. Onder de teruggekeerde manschappen bevinden zich een 120-tal. die om psy chische redenen voor de dienst in Indo nesië zijn afgekeurd. Zij gingen echter allen gisteren naar huis. In de mentalward bevonden zich 18 patiënten, die voorlopig in inrichtingen worden opgenomen Voorts waren nog 70 zieken aan boord, die naar hospitalen werden vervoerd. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Zeepost kan met de volgende schepen worden verzonden. De datum van uiter lijke ter-postbezorging staat tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: „Willem Ruys" (29 Augustus); Suriname: ..Hecuba" (31 Augustus): Curagao: „Stuyvesant" i7 September). WEERBERICHT Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en vannacht: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele on weersbuien en hier en daar mist. Weinig wind. Morgen overdag: Aanvankelijk vrij zonnig, maar later weer toenemende be wolking met plaatselijk enkele onweers buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 27 Augustus: zon op 5 42 uur, onder 1940 uur; maan op 10.06, onder 20.54 uur. 30 Augustus E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1