Jlirttiue £r iïtsrl) t (üiwront HatMtr Een spookstem: „Tito heeft de toorn der Kominform opgewekt Wist IJ WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Ad verten tieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmetei (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7899 DIRECTIE: F. DIE MER. CHRIS TELIJK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StttntOAStfcfl Is gtcHtWB tnyn bert la tcgljeaspoeT „HALLO, HIER AJAX LUKAS... RUDOLF Zie pag. 9 MAAR BELGRADO HEEFT MALING AAN SOWJET-NOTA'S De Kominform, die een heftige strijd voert tegen het regiem van Tito in Joego slavië, is thans een felle radio-oorlog tegen dé aanhangers van Tito begonnen, zo meldt Reuters luisterpost. Tussen de uitzendingen van radio-Belgrado door wordt belachelijke critiek op hem geleverd. „Tito heeft u tot de verschoppelingen gemaakt," zegt bijv. een „spookstem", of „Tito heeft u in de ellende gestort" of „Tito heeft de toorn van de machtige gowJet-Unie en van al uw buurstaten tegen u opgewekt." die permanent in het land wonen, alle faciliteiten te verschaffen om het land on verwijld te kunnen verlaten, indien zy om zouden vragen. De Joegoslavische regering spreekt haar verwondering er over uit, dat de ar restatie van enkele Witgardistische Sow- jet-burgers, mannen met een dubieus verleden, die de wetten van de Joego slavische republiek hebben overtreden, Radio-Boedapest, de krachtigste zender In Centraal-Europa, is een nieuwe serie uitzendingen in de Joegoslavische talen begonnen. Radio-Belgrado heeft gisteravond zijn zendtijd bijna een kwartier verlaat om de interrupties door de „spookstem" te ont gaan. Volgens het blad van de Joegoslavische communistische party, Borba. noemt het Station van de Kominform zich „De stem van de revolutionnaire Joegoslavische emigranten." Inmiddels heeft Belgrado geantwoord op de jongste, Russische, nota betreffende de beweerde „mishandeling" van Sow- jet-burgers in Joegoslavië en heeft Tito blijkbaar op beleefde wijze maling aan bet dreigement der „doeltreffende maat regelen". De Joegoslavische antwoord-nota eist, dat de Sowjet-Unie haar handen afhoudt van de Joegoslavische binnenlandse aan gelegenheden. Echter is Joegoslavië be reid aan de Sowjet-Unie alle Sowjet-Rus- sische burgers uit te leveren, die door de Joegoslavische regering worden vastge houden. Dit zou worden gedaan om een oplos sing te vinden voor de geschillen tussen beide landen. De Sow jet-burgers zouden „op zo kort mogeiyke termijn" worden uitgeleverd. Joegoslavië verklaarde zich ook be reid onmiddellijk aan de Sowjet-burgers, aanleiding kon zijn tot een dergeiyke gefundeerde en beledigende nota van Sowjet-regering." ,Deze verwondering is nog vergroot door het feit, dat de Sowjet-regering tezelfder tijd het stilzwijgen bewaart over de repatriëring van Joegoslavische kin deren, die in de Sowjet-Unie zyn er wier terugkeer herhaalde malen door de Joe goslavische regering is gevraagd." Voorts heeft de Joegoslavische ambas sadeur in de Ver. Staten, Sava Kasano- te kennen gegeven, geen inlichtingen „troepenbewegingen op de Balkan' te hebben ontvangen. Vandaag nationale rouw in Frankrijk In Amerika bosbranden van Quebec tot Californië De Franse regering heeft gisteren by decreet vastgesteld, dat er vandaag rouwd zal worden voor de 82 slachtoffers van de bosbranden rond Bordeaux. Alle amusementsinrichtingen waren en van de openbare gebouwen hingen de vlaggen halfstok. Op iedere Fransman i: een beroep gedaan het leed van de nabe- itaanden der slachtoffers te gedenken. Intussen blyven de branden ten Z. 4 Bordeaux woeden. Duizenden mam zotten de strijd tegen het vuur voort. Het bosbrandfront in Amerika heeft Zich gisteren uitgebreid van Quebec ii Canada tot San Diego in Californië. In de Amerikaanse staat Maine bij de Cana dese grens branden de bossen op twaalftal plaatsen. Tot dusver kwam één man om het leven. BOSBRAND AAN ONZE ZUIDGRENS STAANDE GEHOUDEN. Reeds enkele dagen woedden er in de Belgische bossen, vlak aan onze grens, grote bosbranden, waarvan de rookwol ken in het Zuidwesten van N.-Brabant zijn waar te nemen. De brandweren Ossendrecht, Woensdrecht en Bergen op Zoom, namen aan de blussing deel. Gis teren werd het vuur precies voor d< Nederl. grens een halt toegeroepen, na dat een 114 km lange brandgang was ge graven. Ongeveer 500 ha bos en heide in België verloren gegaan. Atlantisch Pact vandaag van kracht President Truman zou vandaag proclamatie uitvaardigen, waarbij het At lantisch Verdrag van kracht wordt, v neer vertegenwoordigers der Franse gering het ratificatie-document van land komen deponeren. Frankrijk is laatste ondertekenaar, die zulks nog moet doen. Explosie munitieschip eiste 500 slachtoffers Elk raam in Takao vloog aan stukken In de haven van Takao, op Zuid Oost Formosa, is een munitieschip geëxplo deerd, waardoor 500 mensen werden ge dood of gewond. De ontploffing vond plaats, toen er munitie uit het Chinese ,Tsjoengli" werd uitgeladen. Er volgde ontzaglijke knal en de gehele haven dreunde op zyn grondvesten. Vrijwel elk raam in Takao vloog aan stukken. In de omgeving van de kade heerste grote Verwoesting. Schilder Herman Moerkerk overleden De tekenaar-schilder Herman Moerkerk b gisteren. 70 jaar oud na een lang durige ziekte in Haarlem overleden. Hy is na de oorlog vermaard gewor den door de samenstelling van histo rische optochten. Hy was ridder in de 'de van O.N. DRIELING GEBOREN IN AMSTERDAM Het reeds met 5 kinderen gezegende gezin van de fam. Nederhoorn uit de Rooseveltlaan 106 te Amsterdam is uit gebreid met een drieling: twee meisjes, Joke en Treesje, die btj de geboorte resp. 1940 en 1840 gram wogen en een 'ingen, Theo, 6 pond. De meisjes liggen i een couveuse, moeder en jongen ma ken het uitstekend. Vast geen communistische wet houders in Amsterdam De communistische Raadsfractie van Amsterdam heeft een kort en bondig •fwyzend antwoord van de PvdA-frac- be ontvangen in zake het verzopk tot Wo bespreking over de samenstelling *»n het college van B. en W„ zo meldt »De Waarheid". Adenauer kanselier der West-Duitse Republiek Coalitie van C.D.U. met rechtse groeperingen Dr Adenauer, voorzitter van de Chris ten-Democratische Party, heeft bekend gemaakt, dat h\j kanselier zal worden van de nieuwe West-Duitse Republiek. Zyn party zal een regering vormen, die de vrjje economie zal hoog houden, zon der socialisme. Hieruit blijkt duidelijk, aldus Ass- Press, dat men een coalitie kan verwachten tussen de Christen-De mocraten en tot de rechtervleugel be horende groepen, waarschynlyk de Vrije Democraten en misschien ook de extreem rechtse Duitse Partij. Over de juiste samenstelling van het coalitiekabinet is echter nog geen be slissing gevallen, verklaarde Adenauer. De partyleiders hebben alleen beslo ten Adenauer kanselier te maken. Er hebben tot dusver geen onderhandelin gen met andere partijen plaa{s gehad. Het door hem voorgestelde, nieuwe mi nisterie zou tot taak hebben, de betrek kingen met de Oostelijke zone van Duits land zo nauw mogelijk te maken. Drie ton munitie te Jeruzalem ontploft De munitie, die vorige maand in een riool te Jeruzalem, by de Damascuspoort, is ontdekt, is gisteren tot ontploffing ge bracht. Aan de omliggende gebouwen werd slechts weinig schade aangericht. In het riool bevond zich drie ton m tie en men was zeer bevreesd voor gelukken. J 't Schynt, dat de „vliegende schotels", die twee jaar geleden nogal opzien gebaard hebben, de gemoederen in Amerika nog niet met rust laten. Volgens een Amerikaanse luchtvaartdeskundige is het boven-afgebeelde vliegtuig, een maaksel van Jonathan E. Caldwell, het prototype van zo'n vliegende schotel Felle brand verwoestte opnieuw twee oude Amsterdamse pakhuizen Enkele uren tevoren geopende dropfabriek ging in vlammen op Een der meest felle branden, welke de hoofdstad in de laatste jaren heeft ge kend, heeft in de afgelopen nacht weder om twee historische Amsterdamse pak huizen verwoest. Het waren de panden 33 en 31 aan d< Oude Schans, waarin resp. een dropfa briek en een opslagplaats voor lompen e.d. waren gevestigd. De brand ontstond in de drop-, gom-, en suikerwerkenfabriek W. Wiereyn, moedelijk door 'n oververhitte afvoerbuis de droogmachine. Deze fabriek was juist gisteren met een groot feest inge- en overal in het pand stonden nog de bloemen, die ter gelegenheid vai opening waren geschonken. De A'damse brandweer, die met al het beschikbare materiaal was uitgerukt, stond aanvankelijk machteloos tegenover Twee jongetjes verdronken Gisternamiddag is het 22 maanden oude zoontje Johannes van de familie Romijnse te Naarden in een sloot achter de Gooist kalkzandsteenfabriek verdronken. Toen een buurvrouw het vermiste knaapje vond, waren alle tekenen van leven nog niet geweken, maar toch mocht kunst matige ademhaling niet meer baten. Voorts is gisteren de 6-j. A. H. van Keulen, uit de Bingleystraat te R'dam, die op een plank speelde, nabij de mond de Waalhaven verdronken. POKKENLIJDERS VAN „KOTA INTEN" HERSTELD De twee militairen, die op 27 Juni van het troepentransportschip „Kota Inten" te Aden werden ontscheept en aldaar in hospitaal werden opgenomen, lyden- aan pokken, zyn thans hersteld en keren per „Johan van Oldenbarneveldt" iar Nederland terug. MORGEN ONTSCHEPING VAN DE „GROTE BEER IN A'DAM Het troepentransportschip „Grote Beer" komt morgen in de haven van Amster dam aan. De ontscheping begint des mor- ;ns om 9 uur. Hans Kaart te Batavia aan gekomen Hans Kaart is gisteren met zyn gezel schap te Batavia aangekomen. De laatste etappe (SingaporeBatavia) werd afge- vrachttoestel van de militaire luchtvaart waarin ook de jeep met aan hangwagen werd opgenomen. Het ge zelschap zal nu zes maanden in Indonesië 'op tour gaan. de geweldige vuurzee, welke zich weldra mededeelde aan het er naast gelegen lompenpakhuis van de oud-Volewyckers voetballer De Ruiter. Eerst toen het drij vende waterkanon Jan van der Heyden zyn 3200 liter water per minuut ii vuurmassa spoot, kwam er een kente ring. Ook twee straat waterkanons men aan de blussing deel. Geweldige massa's vliegvuur gingen gepaard met dikke rookwolken, die op honderden meters van de brand de straten duisterden. Enige duizenden Amsterdam mers offerden hun nachtrust op om deze spectaculaire brand gade te slaan. Van de dropfabriek bleef de eerste verdieping intact, al is hier de water schade vernietigend. Van de lompenop slagplaats brandden alle drie verdiepin gen geheel uit. Deze brand heeft opnieuw een diep gat geslagen in Amsterdams stadsschoon. Een kleuterschool, de „Van Alphen- school", welke aan een der brandende percelen grensde en aanvankelyk groot gevaar liep, kon behouden blyven. HOE KOM IK IN KAMPEN? Een man uit Kampen wist dezer da gen geen betere plaats om het moede hoofd neer te leggen dan het wacht huisje van de autobusmaatschappij „Salland" in Zwolle en de volgende morgen, eenmaal uitgeslapen, geen be ter vervoermiddel om hem naar zijn woonplaats terug te brengen dan een grote autobus, die blijkbaar zo maar voor het grijpen stond. Omdat er geen chauffeur bij de hand was, trad hij zelf maar in die functie op en maakte meteen het traject Zwolle- Kampen mat langer en gezelliger. Eerst ging het naar Amersfoort, toen naar Apeldoorn, daarna maakte hij een trip door de Noordoostpolder, om tenslotte via Genemuiden in Kam pen te belanden. Dat „belanden" dient aldus te worden opgevat, dat het ach terstuk van de bus ergens tegen de Kamper huizen aanschüurde en be hoorlijk gehavend werd, zodat de ama teur-chauffeur het maar beter vond de reis hier te eindigen. Zodoende trof de Kamper politie op de Nieuwe Markt eenonbeheerde, beschadigde autobus aan. De chauffeur trof zij even later ook aan, achter een bor reltje in een café namelijk. Thans is zijn tijdelijk adres: politiebureau Kam- Nu de sigaretten-automaten weer verschijnen Middenstand wil weten waar hy aan toe is. Naar aanleiding van de berichten, dat binnen enkele weken de sigaretten-auto maten waar by de detailhandel in ge bruik worden genomen, heeft het Ned. Verb, van Middenstandsverenigingen een fhriftelijk verzoek aan minister Van den Irink gericht de nieuwe winkelsluitings wet spoedig aanhangig te maken of het gedeelte, dat de automaten-verkoop re gelt direct in een afzonderlijk wetsont werp aan de orde te stellen, zodat de detailhandel zo spoedig mogelijk weet waar hy, in verband met de aankoop van deze dure apparaten, aan toe is. Voorts wordt in het schrijven gezegd, dat vele sigarenwinkeliers niet ten onrechte vre zen, dat met het ingebruiknemen van deze automaten dezelfde onhoudbare toe standen zullen ontstaan als voor 1940. Het A.N.P. verneemt, dat er weinig kans is, dat de kwestie der automaten afzonderlijk geregeld wordt. In het alge meen is de regeling voor de automaten in het voorontwerp winkelsluitingswet zo, dat deze na de sluitingstijd voo winkels niet meer bijgevuld zullen gen worden. PRINSJESDAG Wanneer op de derde Dinsdag September, de 20e van die maand, H M. de Koningin de verenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Gene- raal-gaat openen, ?ol de koninklijke stoet, evenals het vorige jaar, uitrijden van het paleis aan het Noordeinde. Na de plech tigheid zal H.M ziph wederom naai paleis begeven. De routes, welke daarbij gevolgd worden, zullen dezelfde zyn als gewoonlijk. Pallante door medegevangenen aangevallen De 25-jarige Siciliaanse student Anto nio Pallante, die, wegens zyn aansla de communistenleider Togliatti tot 13 jaar gevangenisstraf is veroordeeld, is in zijn cel in de Noto-gevangenis op Sicilië door drie medegevangenen aangevallen- Op zijn hulpgeroep arriveerden enkele ci piers, die de aanvallers (met 9charen als wapen) konden overmeesteren. Het motief is waarschynlyk wraak. President van Panama overleden Domingo Diaz Arosemena, liberaal pre sident van Panama, sinds Augustus van het vorig jaar, is 75 jaar oud, overleden. Hy leed aan een hartkwaal. Hy wordt opgevolgd door Daniel Chanis. Engelse zwemmer Mickman het Kanaal over De Cubaan Cortinas zwemt op H ogenblik De 18-jarige Engelse scholier Philip Mickman is er in geslaagd het Kanaal over te zwemmen. Hij stapte vanmorgen om 5.33 uur te Kingsbone aan laind 23 en 13 minuten nadat hij bij Calais de sprong waagde. Mickman is de 29ste zwemmer, die de Kanaaltocht heeft vol bracht. De eerste was capt. Webb in 187f de voorlaatste de Engelsman Lower op 20 Augustus vorig jaar. Het record de richting FrankrijkEngeland staat op naam van de Fransman George Michel, die op 10 September 1926 de tocht in 11 uur en 5 minuten aflegde. Toen Mickman aan land 'kwam was hy nog tamelijk fit. De Cubaanse zwemmer Cortinas is van morgen half vijf te Calais gestart om te trachten heit voorbeeld van Mickman te volgen. En „eeuwig" wuifden de papieren Ronde Tafel-conferentie kiest Drees tot haar voorzitter De zitting verliep onbewogen en zonder hoogtepunten Effen en onbewogen is de eerste alge- vergadering der Ronde Tafel Con ferentie verlopen en al deden de flitsen van de lampen der fotografen aan drei gend weerlicht denken, een gespannen sfeer heerste er niet. Het leek wel dat de verschillende redevoeringen voor de deelnemers weinig verrassends bevatten en dat de behandelde voorstellen inder daad zo grondig waren voorbereid, als dr Drees verklaarde. Het enige wat de rust verstoorde, was het eeuwig wuiven van de tot waaiers bevorderde staatsstukken door de puffende deelnemers. Uit zyn hoge stoel sprak dr Drees de vergadering toe en vervolgens werden zyn woorden geregeld in het Indonesisch en Engels herhaald. De pauze, welke op de rede voeringen volgde was voor velen eer welkome gelegenheid om even op te frissen, want een koele ontvangst is de gedelegeerden niet ten deel gevallen. Dr Drees maakte een praatje met Moh. Hatta tot grote voldoening van de foto- Al spoedig werd men door dr Drees teruggeroepen en snel gingen de agenda en het reglement van orde onder de ha mer door. En toen de benoeming van een voorzitter aan de orde kwam, stelde dr Hatta voor, dat men de goede gewoonte zou volgen om een persoon uit het ont vangende land aan te wijzen, waarom hy voorstelde, dat dr Drees de voorzit terszetel zou blijven innemen. Mr Van Maarseveen deed vervolgens het voor stel, dat de drie delegatieleiders vice- voorzitter zouden worden. De benoeming van dr Prinsen tot secretaris-generaal bracht evenmin moeilijkheden, als de in stelling van de centrale commissie, wel ker leden zullen worden aangewezen De politieagenten, die dienst doen aan het Scheveningse strand, mogen, wanneer het zeer warm weer is, zó hun werk doen. Alleen de pet en de toeter zijn nog overgebleven als te kenen van hun waardigheid. En met die hitte is dat ook genoeg! DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week van f2989 millioen tot f2981 millioen daalde. DAT dezer dagen een nieuw viaduct over de rijksweg R'damDordrecht voor het verkeer is open gesteld, waardoor het verkeer DordrechtBarendrecht thans over deze weg wordt gevoerd. DAT de gedresseerde olifant Sheila an het dierenpark te Emmen, is gestor- en, haar kooigenoot Katinka. waarmee e tien jaar lang optrad, alleen achter latend. DAT de Ned. consul-generaal te Syd- ;y (Australië), mr J. I. Noest, naar Nederland is vertrokken en jhr G. C. D. Hooft Graafland, vice-consul, hem ver- DAT, om ongelukken te voorkomen, dir.-gen. van de Arbeid een boek werkje heeft uitgegeven betreffende het gebruik van electrische weideafraste- ring. DAT dr J. G. ten Houten, afdelings chef op het Kon. Shell laboratorium te A'dam, m.i.v. 1 Sept. is benoemd tot directeur van het onlangs opgerichte Inst. voor Plantenziektenkundig onder zoek te Wageningen. DAT op 31 Aug- door Drachten een nieuwe weg wordt geopend, ter gelegen heid waarvan het enkele dagen feest in het dorp is. DAT de jongerenorganisatie in de KVP op 4 Sept. haar eerste landdag houdt in Birkhoven by Amersfoort, waarbij om. prof. dr Jos Gielen het woord zal voeren. DAT de fa. Lips te Drunen opdracht kreeg een reserve-scheepsschroef voor de Nieuw-Amsterdam te maken (diameter 6.30 m., gewicht 30 ton), welke in No vember gereed moet zyn. DAT de markiezenfabriek Nezofa te Naarden. in welk gebouw ook een schoon maakbedrijf en een fabriekje voor radio tafeltjes was gevestigd, gisteravond ge heel is uitgebrand. DAT door brand in Juli voor f5.8 millioen schade werd veroorzaakt (v. j. f4 millioen), terwijl 1 persoon door brand het leven verloor en 26 werden gewond, van wie 6 brandweerlieden. DAT de verlichting in het oude stads park te Vlaardingen. welke reeds 90.000 bezoekers trok, verlengd is tot en met Donderdagavond. DAT in het Staatsblad van gisteren de wet tot afschaffing van het besluit oor logspleegkinderen is opgenomen. DAT bij de viering van Groningen's ontzet (25—29 Aug.) de onderzeeboot jager Queen Wilhelmina een bezoek aan de Grunostad zal brengen. DAT gisteravond door brand aanzien lijke schade werd aangericht in de steen fabriek Fortmond ten Noorden van Olst. doch men de steenproductie zonder veel vertraging hoopt te kunnen voort zetten. DAT van Maandagavond tot de volgen de ochtend 7 uur geen grote auto's op de veerpont Anna-JacobaZype naa Schouwen vervoerd kunnen worden. DAT gisteren te Warmenhuizen (N. H.) de woning van de familie Ligthart tot de grond toe afbrandde en ook belendende boerderij geheel een prooi der vlammen werd. DAT de Engelse circusdirecteur Cyril Mills deze winter in de Londense Olym- piahall voorstellingen gaat geven met zes Zeeuwse paarden van circus Strass burger. DAT het Friese rundveestamboek op 27, 28 en 29 September in Leeuwarden keuringen houdt DAT gisteravond in het kamp Vosse- peld te Winterswijk een nieuwe cantine voor de luchtstrijdkrachten is geopend. DAT gisteren in Deventer, waar de plaatselijke afdeling haar gouden jubi leum vierde, de jaarvergadering van de Alg. Ned. Molenaarsbond is geopend, waarbij de bondsmedaille aan H. J. Wan- sink te Holten werd uitgereikt DAT in enkele dagen te Vlissingen zeven fietsen werden gestolen door luie badgasten, die een karretje wegpikken om er mee naar het strand te rijden het dan langs de kant van de weg ne leggen. DAT het circus Strassburger, thans in Scheveningen voorstellingen gevende, in September weer met de tent op reis gaat en over Haarlem en R'dam de Noor- 'delyke provincies intrekt door de drie delegaties. Toen ook de rondvraag niets wereldschokkends bracht, dr Drees al gauw in de gelegenheid de "zitting te sluiten. Hy wees er op, nu de practische werkzaamheden zul len beginnen in de commissies. Hy hoop- dat dit vlot en in de geest van samen werking tot een succes zou leiden en dan elkander weer spoedig in algemene vergadering zou bijeen zien. Een zachte tik en ieder kon weer naar buiten, waar geen koelte wachtte, maar een ouderwets zonnetje. Het werk van het perscentrum Een woord van waardering komt het perscentrum toe, dat de gehele nacht heeft doorgewerkt opdat ons volk nog gisteravond kennis kon nemen van de öp de conferentie gehouden redevoe ringen Bijeenkomst in de Treves- zaal Heden om 2 uur 30 kwam de centrale commissie der Ronde Tafel-conferentie in de Trèveszaal .byeen ter vaststelling van de werkwijze, in het bijzonder wat betreft artikel 13 van het reglement orde (vaststelling rooster der conferentie, opstelling der agenda voor de algemene vergaderingen, instelling der commis sies, en regeling harer werkzaamheden, het horen van vertegenwoordigers der minderheden en gewichtige belangen, coördinering der resultaten van de werk zaamheden der conferentie, indiening van verslagen in de algemene vergade ringen). AFSCHEIDSBEZOEK VAN DR BARUCn AAN KONINGIN Koningin Juliana heeft gisteren de Vrijdag naar de Ver. Staten terugkerende ambassadeur dr Herman B. Baruch, in afscheidsgehoor ontvangen. Terwijl in Den Haag de Ronde Tafel-conferentie wordt gehouden, bespreken op Oost-Java Neder landse en republikeinse militaire bevelhebbers de order ,£taakt het en". Op deze foto ziet men leden van een republikeinse lijf wacht in gesprek met Nederlandse soldaten, terwijl hun commandan ten in conferentie zijn. Zaterdag recordpoging van majoor Flinterman? De keus is op Ameland gevallen. Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt ligt het in de bedoeling, wan neer de weersomstandigheden gunstig zijn, dat majoor-vlieger Flinterman zijn poging om een Nederlands snelheids record te vestigen, zal doen op as. Za- Deze poging zal niet bij Noordwjjker- hout plaats vinden. Daar practisch in ge heel Nederland een laag-vlieg-verbod bestaat, is tenslotte de keus gevallen op het strand van Ameland, waar dit ver bod niet bestaat. Gaat de poging Zater dag door, dan zal de radio-wedstrijd ten behoeve van de NIWIN-Kerstpakketten- actie en het Van Weerden Poelmanfonds gehouden worden in het Strijdkrachten programma van half 7. Grootste passagiersvliegtuig met propeller-turbine- motoren Succesvolle vlucht van de Handley Page „Hermes 5." Gisteren heeft de Handley Page ..Hermes 5" haar eerste vlucht uitge voerd. De ontwerpers zeggen, dat dit het grootste en snelste passagiersvliegtuig met propeller-turbine-motoren zal zijn. De vier motoren hebben elk een vermo gen van 2500 PK. Met een belasting van 8 ton (63 passagiers en 2% ton vracht goed) zal het toestel een afstand van 1500 mijl op een hoogte van 10.000 Meter kunnen afleggen. De kruissnelheid be draagt 325 myL Het ministerie van be voorrading heeft, volgens de Britse pers, 2 van deze toestellen besteld. Min. Mansholt opende Benelux-Landbomv- tentoonstelling in Eindhoven o i Een complete boerderij vormt het middelpunt er van Minister Mansholt heeft gisteren te Eindhoven de grootste landbouwtentoonstel ling geopend, welke ooit in ons land is gehouden. Aan de opbouw van deze ten toonstelling, welke in het teken van de Benelux staat, is byna een millioen gul den ten kostte gelegd. Men verwacht ongeveer 400.000 bezoekers. In voorverkoop gingen reeds 150.000 kaarten weg. In zijn openingswoord herinnerde de minister aan het devies: „Geen volk is sterker dan zijn boeren". De boer moet het Nederlandse volk voeden en de be hoefte aan voeding is in ons land sedert enorm toegenomen, de behoefte brood met ruim 10 procent, suiker met 26 pet., aan groenten met 27 pet, aan vetten met 47 pet. en aan melk met 60 pet. Voorts moet de land bouw de helft van de export verzorgen. Hij verzekerde, dat de Regering er ernstig aar streeft dat de bestaanszekerheid an de boer een feit wordt. Sprekende over de Benelux, zeide de minister, dat een der hinderpalen voor nauwe samenwerking is, dat men te veel aandacht heeft geschonken aan de bezwaren en te weinig aandacht heeft aor wat de drie landen verenigt Vervolgens spraken nog de Belgische minister v®n Binnenlandse Zaken De Vleeschhauwer en de Luxemburgse ge zant in Nederland, de heer A. Collart Deze toespraken werden gehouden tus- m erehagen van 600 jonge boeren, die met hun organisatievendels stonden aan getreden. Mevrouw Mansholt knipte met zilveren schaar het lint door, dat de toegang tot de expositie afsloot De tentoonstelling is opgetrokken op :n terrein van 15 ha. aan de Leender- weg met als middelpunt een „voorbeeld- boerderij". Bij de bouw hiervan is met elke traditie gebroken. De kap van de bedrijfsgebouwen ontbreekt geheel en het oonhuis is als een landhuis opgetrok ken. Deze boerderij kan voor plm. f 25.000 worden neergezet, terwijl het traditionele kapmodel f 35.000 zou kosten. De boerderij is bedoeld voor een gemengd bedrijf van 12 ha. Van dit boerenbedrijf loopt een bete geld pad van 3.5 km. door nieuw aange legde tuin- en waterpartijen naar de 17 paviljoens van de expositie. België is daar met een kostbare uitbeelding van zijn landbouw tegenwoordig. Men schat, dat deze inzending ongeveer anderhalf millioen francs heeft gekost. Ook Lu xemburg is met een paviljoen uitge komen. Het halve eeuwfeest van de Coöp. Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven is de directe aanleiding tot de tentoonstelling geweest. DS NIEM6LLER NAAR AUSTRALIË Ds Martin Niemöller is dezer dagen per vliegtuig uit Frankfort naar Sydney (Australië) vertrokken, waar hij lezin gen zal houden. Tijdens zijn verblijf zal hij ook de Duitse emigratie-mogelijkhe den naar Australië bespreken- Het bedieningspersoneel van de liften in de mijnen van het Engelse graafschap Yorkshire heeft vandaag het werk hervat Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 23 Juli: Mar. 2e kl. C. R. van Straten, uit Deventer. Koninklijk Ned. Ind. Leger. Gesneuveld miL sold. 2e kL Rahi- Men. sold. 2e kl. inf. W. Worotikan. Soend. sold. 2e kL Nana Soedarna. Soend. sold. Ie kL Adi, allen uit Indonesië. Warm weer Tot morgenavond verwacht De Blik Veranderlijke bewolking met een afne mende kans op enkele verspreid optre dende onweersbuien. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Warm weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 25 Aug. Zon op 5-39. onder 19-44 uur; maan op 7 06, onder 20 26 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1