ïlicuwc £eiit$ri)e Gfouront Dr DREES: Doel van de R.T.C. gaat verder dan oplossing huidige wrijvingen Wist U Ridderzaal klaar voor nieuw hoofdstuk in de geschiedenis DINSDAG 23 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter Bjj contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastfcfi is gfitbltoen tnyn berl la tcgljcaspoct" Dertigste jaargang No 789 TrumanVrede en Vrijheid niet goedkoop Zie pag. 3 Daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door propaganda, moet worden gestaakt Wanneer de Conferentie leidt tot bevredigende overeenstemming, gevolgd door practische verwezenlijking van de gestelde doeleinden, dan wordt de deur geopend naar een onafhankelijk en souverein Indonesisch volksbestaan en naar een samengaan van beide volkeren op de basis van vrijheid en vriendschap, een ontwikkeling welke, als het wereldgebeuren dit gedoogt, kan leiden tot een nieuive bloei van de geestelijke en stoffelijke waarden waarop een gezonde maat schappij moet steunen. Wanneer de Conferentie mocht mislukken, ttaan ons consequenties te wachten, tvaaraan ieder weldenkend mens niet anders dan met diepe verontrusting kan denken. Vast staat dat, hoe de Conferentie zich ook ontwikkelt, zij van Ingrijpende historische betekenis zal zijn voor het leven van de volkeren van Indonesië en Nederland. Aldus sprak vanmiddag de Nederlandse minister-president, dr W. Drees in zijn openingsrede ter Ronde Tafel-Conferentie, nadat hij geconstateerd had, op de drem pel te staan van een historisch gebeuren. Vervolgens herinnerde hij aan de bijna jaar geleden door H. M. Koningin Wil helmina uitgesproken bekende radiorede, oorlogs- en bezettingstijd tot stand kwam. Hij herdacht de jonge Indonesiërs, n het verzet zijn gevallen. Toen scheen het gemakkelijk, overeenstem ming te bereiken over de richting, waar in de verhouding NederlandIndonesië ch zou moeten ontwikkelen. Weinig kon in die jaren, aldus dr Drees, worden vermoed, welk een lange en droe- weg zou moeten worden afgelegd vóór Ronde Tafel-Conferentie zou worden gehouden onder andere verhoudingen en van ander karakter dan toen werd ver wacht. Het einde van de oorlog heeft zich langer laten wachten dan was ge hoopt en zwaar is de druk geweest, die daardoor op landen en volken is gelegd. En toen tenslotte dat einde kwam, zijn de gekoesterde verwachtingen niet vervulling gegaan. De verhoudingen bin- Indonesië en van Indonesië tot Ne derland waren gans anders dan in Neder land was verondersteld. Tegenstellingen strijd traden in de plaats van leg, waarop gehoopt was én de telkens henhaalde en nu en dan veelbelovend schijnende pogingen om toch nog door overleg tot een gemeenschappelijk vaardbare oplossing te komen, vonden tenslotte in de praktijk niet de beoogde Uitwerking. Dr Drees wees er op, dat. er reeds lang overleg is gepleegd en vervolgde: Laten wij, als wij ons tot onze taak Betten, ons ervan bewust blijven, welk een ontzaglijke last de noodlottige gang van zaken op beide landen heeft gelegd, welk een leed er over onze volkeren is gekomen en hoeveel moeilijker daardoor de taak van wederopbouw is geworden dan zij toch reeds als gevolg va log zou zijn geweest. Dit besef versterke in ons het voornemen om alles in te zet ten, teneinde thans de grote doeleinden van vrede, vrijheid en samenwerking te verwezenlijken. Ik moge u nu nog deelgenoot maken van enkele gedachten, die bij mij met betrek king tot deze Conferentie zijn gerezen. In de eerste plaats gevoel ik de behoef te om aan de Indonesische afgevaardig den hier aanwezig te verklaren, dat, toen van Nederlandse zyde bij voorafgaande overeenkomsten de bereidheid werd vast gelegd om aan de Verenigde Staten var Indonesië de souvereiniteit over te dra gen, dit voor Nederland een onherroepe lijk besluit betekend^. Deze beslissing berust niet op een impuls van sentiment of op een zich onwillig neerleggen bij overmacht van omstandigheden, maai een langzamerhand gerijpt inzicht, dat langs deze weg in de huidige wereldsitua tie de belangen van Nederland en Indo nesië en een zegenrijk samengaan van de- te landen het beste konden worden be Vorderd. Wel zouden, naar het oordeel van velen In Nederland, aller belangen ermede ge diend zijn geweest, indien een rustiger en geleidelijker overgang mogelijk gebleken, maar het heeft geen zin c volgen voorbij te zien van de versnelling der ontwikkeling, die is ingetreden als nawerking van de oorlog en de gezonde gedachte van de eigen souvereiniteit van Indonesië eist thans spoedige Ujking. Wanneer dan ook, na een succes volle afloop van de Ronde Tafel Confe rentie, aan Nederland de taak toevalt haar souvereiniteit aan een ni- mocratische Indonesische rechtsstaat over te dragen, dan betekent dat et die gedragen wordt door een belangrijke meerderheid van ons volk. Daarom zijn Indonesische vertegenwoordigers, die mede zullen moeten werken aan deze uiterst ingrijpende zaak, ons van harte welkom. Het Nederlandse volk heeft be grip voor het Indonesisch streven naar eigen nationale onafhankelijkheid, een begrip dat tot krachtige spontane mede werking zal uitgroeien naarmate het Ne derlandse volk de vruchten ziet van de inspanning van de Indonesische leiders, die straks de verworven souvereiniteit zullen moeten benutten voor de opboui gezonde, op hechte beginselen gegronde Indonesische staat. Even stond dr Drees stil bij de weder zijde belangstelling, die er bestaat tussen Nederlanders en Indonesiërs, om verder te gaan: Wanneer men aan Indonesische zijde deze Conferentie wil beginnen het vertrouwen, dat de spoedige vorming een souvereine Indonesische staat Nederland een even onbetwist pro grammapunt is als voor de Indonesiërs, dan wil Nederland daartegenover het vertrouwen plaatsen, dat aan Indonesi sche zijde met even grote ernst gestreefd wordt naar de vorming van een nie handkussen Nederland en Indonesië, die een blijvende, zegenrijke samenwerking tot resultaat zal hebben. Het doel van deze Conferentie gaat veel verder dan de oplossing van de thans bestaande ern stige moeilijkheden en wrijvingen. Ten slotte moeten wij allen streven naar een resultaat; waarmede niet alleen Neder land en Indonesië, elk voor zich, zo goed mogelijk gebaat zijn, maar waarvan ook de volkerengemeenschap een wezenlijke bijdrage ontvangt. Het bewustzijn van een dergelijke taak is beter dan iets anders in staat onze ge iten en gevoelens los te maken van strijd en vijandschap, wrevel en wan trouwen, ressentiment en groepsegoïsme. Met het volle besef van onze menselijke zwakheden en fouten, zowel in persoon- als in nationaal verband, moeten wij bereid zijn elkander tegemoet te treden het vertrouwen, dat ook dender niet alleen gespitst is op de bevreaiging van eigen wensen, maar zich mede richt op onderlinge verbondenheid, welke beider belangen en die van de wereld Het zal vaak moeilijk zijn dit vertrou- en op te brengen. In de eerste plaats omdat verschil van afkomst en ervarin gen al vanzelf leidt tot verschil van ge dachten én verschil van expressie. Veel oorts door beide zijden moeten wor den vergeten, althans als tot het onher roepelijk verleden behorende, voorgoed moeten worden afgesloten. Belangrijker nog dat zorgvuldig alles vermeden wordt, wat kwetst of voedsel geeft voor een gegrond wantrouwen. Ik mag in dit verband niet nalaten met grote ernst te wijzen op de noodzakelijk heid, dat de daadwerkelijke strijd, zowel met wapens als door propaganda, wordt gestaakt. Ik besef zeer goed, dat er op dit ogen blik aan beide zijden nog mensen zijn. die. bevangen door wantrouwen en sentiment, geneigd zijn een tijdelijk plaatselijk succes op de ander behaald, te stellen boven de zelfdiscipline en nerlijke inspanning, die nodig zijn de grotere doelstellingen van onze Con ferentie binnen ons bereik te brengen. Wij zoals wij elkander zo aanstonds op de Conferentie zullen tegemoet treden, moe ten van elkander wetefi, dat wij een der gelijke tactiek met nadruk verwerpen en dat anderajWdealen dan die van strijd, haat en egoïsme ons bij deze Conferentie dragen. Gistermorgen vond bij de halte „Kostverloren" een ernstige trambotsing plaats. Een tram komende uit Zandvoort reed in volle vaart op een montagewagen, waarmee men reparaties verrichtte. Door waarschuwing van omstanders konden twee lassers, die op de rails aan het werk waren, op het laatste nippertje wegkomen. Het opruimen van de ravage. het Grebbe-monument'Op alle postkantoren zullen van 1 Sept.1 Nov. busjes worden bevestigd, waarin de en hun centen, (of guldens) kunnen storten. Koningin Juliana Fonds vaart wel bij reis van Gouden koets Opbrengst om en nabij ƒ40.000 De reis van de Gouden Koets en d Crème Calèche, die met de Kempenaar „Mama" een rondreis door Nederland hebben gemaakt, heeft flink wat opge bracht voor het Koningin Juliana Fonds. Ongeveer 300.000 Nederlanders profiteer den van de gelegenheid, 'het beroemde voertuig eens van dichtbij te bekijken brachten met elkaar bijna ƒ40.000 op. De vaart is buitengewoon vlot verlopen en de organisatoren van deze tocht kun nen met voldoening op dit succes terug zien. Men is vooral de Ned. Particuliere Rijnvaartcentrale en de Stichting Ned. Part. Binnenvaart, die de tournée finan cierden, zeer dankbaar. ZWARE AMERIK. BOMMENWERPERS NAAR ENGELAND. Een aantal B.-50 bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht vertrok uit de V.S., om deel te nemen aan oefenin gen in Engeland, die 90 dagen zullen duren. In September hervatting van de centenactie voor monument op de Grebbeberg Inwijding van het gedenkteken vermoedelijk in Mei Men hoopt het volgend jaar in Mei het nationaal leger-monument op de Grebbe berg te kunnen inwijden. De kosten, welke op f 80.000 worden geraamd, zullen gro tendeels worden gefourneerd uit de fondsen van de gehouden nationale tenactie. De rest moet worden aangevuld door de zgn. centenactie, welke op 1 September wordt hervat. Het door de R'damse architect J. J. P. Oud vervaardigd ontwerp van het mo nument moet nog worden goedgekeurd door de Centrale Monumentencommis sie. Als dli-t is geschied, zal zo spoeddg mogelijk met de bouw worden begon nen. Het monument zal niet op het Grobbekerkhof zelve komen te staan, doch iets daarbuiten. Het bestaat uit twee delen, het eiigenlijke hoofdmonu- en een gedenktoren voorzien van koperen klok op veertig meter daar vandaan. De Rijksstraatweg, welike eigenlijk dwars door het monument heen loopt, zal van Ouwehamd tot Wagenin- gen worden omgelegd, waardoor de rust om en bij het monument niet wordt ge schaad. Tussen het hoofdmonument en de toren wordt een vloer aangelegd van stenen pflaten. De rudmte om de zal dienen tot herdenkingsplaats. Achter de toren wordt een segment- vormige wand aangebracht met afbeel dingen in relief. Het ligt in de bedoeling deel dezer afbeeldingen te wijden de strijd, welke de Nederlandse sol daten in Indonesië hebben gevoerd. Het hoofdmonument zelve zal bestaan __t twee liggende leeuwen op een stenen basement, voorstellende de overwinning op de dood. Daarboven wordt een kruis aangebracht als symbool van de verrij zenis en het eeuwige leven. De eigenaar van de Grebbeberg, Nec- crus de Ridder, heeft de grond, nodig voor de bouw van de herdenkingsplaats, aan de Sbidhtóng verkocht voor de som van fl.— De centenactie heeft thans reeds bijna 1 millioen centen opgebracht. Zoals men weet heeft ook ons blad daar een aan deel in gehad. De actie zal worden her vat onder het motto „Iedereen een cent De geschiedenis zal het uiteindelijk oordeel vellen over deze Conferentie. Iedere partij staat aan de verleiding bloot om het grote doel in gevaar te brengen ter wille van een tijdelijk suc- momenteel applaus van een bepaalde groep van medestanders. Ik hoop van ganser harte, dat alle gedele geerden de kracht zullen bezitten deze verleiding te weerstaan. Dit vraagt diepe ernst en bewuste zelfdiscipline. Ik persoonlijk ben er van overtuigd, it, wanneer niet feitelijke omstandighe- _sn en gebeurtenissen de sfeer van deze Conferentie gewelddadig doorbreken, de mogelijkheden groot zijn om deze Con ferentie tot een bevredigend 'resultaat te brengen. Wij hebben bepaalde beginselen als vast richtsnoer. Daartoe behoren, om slechts enkele te noemen, de spoedige vestiging van de Verenigde Staten van Indonesië als souvereine democratische staat op federatieve grondslag, het zelf beschikkingsrecht der bevolkingen, sa menwerking met Nederland, eventueel het Verenigd Koninkrijk der Neder landen. omvattende Nederland, Suriname de Antillen, in een Nederlands-Indo nesische Unie, aan het hoofd waarvan staat de Koning der Nederlanden. Over de vraag of speciaal Nederland dan wel het Verenigd Koninkrijk der Nederlan- de Unie zal- zijn opgenomen, zal slechts worden beslist na nader overleg met Suriname en de Antillen. Verheugend duidelijk is uitgesproken, dat de Ver. Staten van Indonesië zullen jn een democratische rechtsstaat. Na wat Indonesië geleden heeft zal het dubbel moeilijk zijn te midden van het in gisting verkerende Oost-Azië in korte tijd hiervoor de voorwaarden te verwerkelij ken. Overeenkomsten en staatsregelingen kunnen er toe bijdragen die kans te ver groten, maar het leven zelf pas kan over de uitkomst beslissen. Wil die-uitkomst de verwachtingen kunnen beant woorden. dan zal eeri grote gemeenschap pelijke krachtsinspanning nodig zijn en een goede samenwerking, in het bijzon der ook tussen degenen, die in de afge lopen jaren in Indonesië uiteenlopende inzichten waren toegedaan. Er zijn alles zins hoopvolle tekenen, dat een derge lijke samenwerking groeiende Na een welkomstwoord tot de UNCI besloot dr Drees zijn rede met de den: Onder het uitspreken van de dat deze Conferentie moge strekken tot zegen voor Indonesië en Neder land en het uitgangspunt moge blijken nieuwe ontwikkeling, waarin op het verbreken der oude verhoudingen vrije en voor beide volken vrucht bare samenwerking moge volgen, ver klaar ik thans de Ronde Tafel Conferen tie geopend. (Voor vervolg zie pagina 4) Op 31 Augustus geen feestelijkheden De particuliere secretaresse van H.K.H. Prinses Wilhelmina vraagt ons het volgende mede te delen: „H.KR. Prinses Wilhelmina stelt er heel veel prijs op voortaan hare ge boortedag in alle stilte en zonder uiterlijk feestbetoon in de familie kring te vieren. Mochten er plannen bestaan telegrammen of brieven van gelukwens te sturen, zo verzoekt Zij vriendelijk, in verband met het ka rakter van de viering van deze dag, deze Haar niet te ^zenden" „Finse communisten zullen hun wonden moeten likken" Staking verloopt meer en meer De Finse sociaal-democratische pre mier, Fagerholm, heeft de huidige #sta- king in Finland „de grootste en besi georganiseerde communistische aanval op de Finse gemeenschap genoemd. De staking zou echter mislukken, omdat het Finse volk wist, dat succes de onmid dellijke vernieling zou betekenen alles wat op economisch en politiek bied bereikt was. De sociaal-democra tische arbeiders en de leiders verbond van vakverenigingen, hadden zich met vasthoudendheid tegen de sta king verzet, hetgeen veelbelovend voor de toekomst was. Natuurlijk wensten ook de sociaal-democraten loonsverhoging, vervolgde de premier, doch zij zagen dat staken niet de juiste methode w De belangrijkste zaak was werkloosheid in de komende winter te voorkomen. Een algemene loonsverhoging zou zulks alleen maar in de hand werken dien de tegenwoordige moeilijkheden voorby zijn. zullen de communisten enige tijd nodig hebben om hun wonden te likken", zo besloot Fagerholm. Intus sen zijn van de 27.000 chauffeurs, dil gisteren het werk zouden neerleggen, slechts 4000 werkelijk in staking gegaan. In de houthaven Kotka is het werk her vat, zodat weer vier Finse havens in be drijf zijn. Ook in andere bedrijfstakken wordt de toestand meer en meer nor- Vijfhonderd stoelen wachten op gedelegeerden (Van een onzer verslaggevers) De Ridderzaal, centrum van zo menig vaderlands historisch gebeuren werd o.m, Philips H er in 1581 niet afgezworen als Heer der Nederlanden? is klaar vooi het nieuwe hoofdstuk in onze vaderlandse geschiedenisboekjes: De Ronde Tafel conferentie. Die ronde tafel is een ovale geworden, die, in een lijst van palmen Perzische tapijten, in het centrum staat opgesteld en daaromheen staan half duizend min of meer gewone stoelen. De troon onder de troonhemel is weg geruimd. Bittere symboliek? In plaats daarvan staat nu een bordje in drie talen: „Het is verboden in de Ridderzaal te roken". de Hofvjjv de Ridderzaal, is een nieuwe zetel opgesteld, bestemd voor de president van de Conferentie, dr Drees. Vlak naast hem zal de, nog door de conferentie te benoemen secretaris generaal van de conferentie mr dr Prin- Aan zijn rechterhand ziet dr Drees op •n afstand van enige meters, de secre- ris-generaal van de Republikeinse de legatie zitten: mr A. K. Pringodigdo. Naast deze functionaris zitten de andere leden der republikeinse delegatie, met in hun midden de voorzitter, de heer Mah. Hatta. Deze delegatie zit dus vlak voor de hoofdingang. Daarnaast zit de delegatie de B.F.O., met sultan Hamid als voorzitter, te midden van de deelstaten. Anak Agoeng, minister-president van Oost-Indonesië is plaatsvervangend voor tter van deze delegatie. Aan de andere zijde van minister-pre sident dr Drees, dus tegenover de repu blikeinse delegatie zit de Nederlandse delegatie, onder voorzitterschap van mi- Van Maarseveen. Tegenover de president, vlak voor het troon platform, is de plaats van de Unci-leden met als voorzitter de heer Cochran. Hedenmorgen, vier uur voor het begin, as het in de Ridderzaal een druk ge loop van nieuwsgierigen. Mr W. Visser, chef van het protocol van het departe ment van Buitenlandse Zaken, inspec teerde de schikking van de plaatsen. Die van het Corps Diplomatique, dat rechts van het troonplatform komt te zitten en door de deur, aan de achterzijde van de Ridderzaal zal binnenkomen, die van de delegatieleden, die allen door de hoofd ingang de conferentie zullen betreden. De plattegrond werd, wat de B.F.O.- delegatie betreft, grondig door elkaar ge gooid, toen om half elf sultan Hamid met een aantal leden van zijn delegatie de Ridderzaal binnenkwam. Eigenhandig wijzigde de sultan de gemaakte schikkin- Prof. dr D. B. Bosman DAT mr H. Greebe, commies ter ge meente-secretarie te Groningen, benoemd tot burgemeester van Zweeloo (Dr.) DAT de 300 militairen van de Konink lijke Militaire school van België gisteren de Gelderse hoofdstad het verloop de slag om Arnhem bestudeerden en daag verder trokken naar Wesel. DAT de prijsindexcijfers van het zinsverbruik (weekinkomen f40f50) 16 Mei op 15 Juni met plm. 1 pet zijn gestegen, voornamelijk door de hogere prijzen voor eieren en aardappelen. DAT de Sophia-vereniging tot bescher ming van dieren adviseert bij het gebruik van middelen ter bestrijding van onge dierte eerst de dierenarts te raadplegen, daar sommige van deze middelen niet zonder gevaar voor de huisdieren zijn. DAT de N.V. Bronswerk in het eerste halfjaar 1949 voor enige millioenen gul dens aan orders boekte op het gebied van sdheepsventilatie en airconditioning, welke installaties vroeger meestal door buitenlandse firma's geleverd werden. DAT dr J. Samuels, de A'damse arts. die beweert kanker door kortegolfstralen te kunnen genezen, thans een boek (432 ble.) heeft -uitgegeven onder de titel :„De Samuels-therapie, weerlegging van het rapport Brutel." DAT op de Hemweg te A'dam een sport auto tegen een paal reed en over de kop sloeg, waarbij de 50-j. bestuurder en de hem -gezeten dame een hersenschud ding opliepen, doch twee inzittenden de dicky-seat ongedeerd bleven. DAT bij het gebruik van penicilline >or uierontsteking een deel van dit ge neesmiddel in de melk terecht komt, het geen een ongunstige invloed op de kaas bereiding heeft. DAT voor de propaganda van de Natio nale Reserve in Zeeland vijf demonstra- luchtdoelgesohut worden gegeven, i de eerste gisteren in Kruiningen plaats vond. DAT by de aanbesteding van de bouw van een pomp- en filtergebouw met reinwaterkelder te Megen (N. Br) hoogste inschrijver was Gebr. Lathouwers te St. Oedenrode voor f 277.396 en laagste H. Huybregts te Heeze voor f 223.300. DAT mr C. J. A. Koning, subst.-grif- fier bij de Centrale Raad van Beroep te Utrecht, is benoemd tot 3e de Raad van Beroep voor de directe belastingen aldaar. DAT het 3-j. jongetje F. M uit Bever wijk in Wijk aan Zee van een nauwelijks 1 m. hoog muurtje is gevallen, een hals wervel brak en op slag dood was. DAT op 31 Augustus in Utrecht een grootscheepse garnizoensdag wordt gehouden. Dit is prof. dr D. B. Bosman, de nieuwe ge zant van ^uid- Afrika, die eind Augustus met de .Bloemfon tein" naar Ne derland zal ver trekken. Op Dinsdag 23 Aug. geven zij Kaapstad afsoheidsrecep- Prinses Wilhelmina bezocht 90-jar. Graaf Du Monceau Gisteren vierde graaf J. H. F. du Mom- >au, die jarenlang opperceremoniemees- ■r is geweest van Koningin Wilhelmina, zijn negentigste verjaardag. Hij woont sedert 23 jaar met zijn vrouw op het landgoed Den-nebroek" op de grens Barneveld en LunOeren. Ter gelegenheid deze verjaardag bracht o.a. Prinses Wilhelmina een bezoek aan de 90-jariige. Voorts kwamen om. bloemen van K mngin JuKaoa en Prinses Wilhelmina. KONINGIN ZAL OVER BRABANTSE VENDELS LOPEN Bij Haar bezoek aan Brabant op 6 en 7 September a-s. zal de Koningin op de eerste dag over de vendels der Bra bantse gildebroeders het gouvernements gebouw m Den Bosch betreden. Het eer ste bezoek van een nieuwe vorst aan een gilde vormt de enige gelegenheid waar bij een vendel de grond mag reken. de stoelen achter de plaatsen der afgevaardigden gaan opnemen, omdat die achterhoede van adviseurs en medewer kers, natuurlijk ook gewijzigd diende te worden* Éên en ander tot wanhoop van de radiomensen, wier plattegronden toen ook niet meer klopten. Een verdieping lager, in de kelder gewelven, kon men alle talen horen spre ken uit de monden der persvertegen- voordigers, die er bedelden om nieuws bij de leiding van het perscentrum, die berust bij de heer H. Th. van Maurik in de R.V.D. Om nieuws en toegangskaarten vroe gen de bezoekers hem. En het een. zo wel als het ander was uiterst moéilijk te geven. Amerik. oorlogsschepen bezoeken Spanje Maar koele houding tegenover Franco blijft. Amerikaanse oorlogsschepen zullen spoedig een bezoek brengen aan Spanje, aldus deelde de Amerikaanse Marine mee. De Amerikaanse kruiser ..Colum bus" zou een tocht van twee weken deelnemen aan oefeningen L Middellandse Zee. Eèn woordvoerder het departement van Buitenlandse Zaken zei, dat het bezoek op voorstel de Marine zou plaats vinden wijziging betekende in de koele houding de Ver. Staten ten opzichte van generaal Franco. Verwacht wordt, dat Franco admiraal Conolly zal ontvangen. Vorige week heeft de Amerikaanse ma- attaché een verzoek ingediend voor het bezoek der schepen. Daartoe werd onmiddellijk verlof verleend. Dr Baruch vertrekt Vrijdag naar Amerika Ook de pers-attaché der V.S. verlaat ons land. Dr Herman B. Baruch, ambassadeur der Ver. Staten in ons land, wiens ontslag aanvrage dezer dagen door president Truman werd aanvaard, zal Vrijdag met de Nieuw-Amsterdam naar Amerika te rugkeren. Met hetzelfde schip keert mr Dana Doten, de persattaché van de ambassade der Ver. Staten, naar zijn land terug. Mr Doten verlaat de regeringsdlenst en zal zich gaan belasten met de afd. publica- de Harvard University. Een kijkje in de Ridderzaal, waar hedenmiddag de Ronde Tafel- Conferentie geopend werd. Vraagteken is met zeer gemengde gevoelens, dat het Nederlandse volk de Ronde Ta fel-conferentie. welk vandaag werd ge opend, heeft tegemoet gezien. Er zijn er. die zich tot een zeker enthousiasme heb- ben weten op te schroeven, maar er zijn ook. die met vrees in het hart deze conferentie zagen naderen. Het had inderdaad zo geheel anders kunnen zijn. Deze conferentie had onder gans andere omstandigheden kunnen zijn gehouden. Want de wijze, waarop zij thans wordt gehouden, is niet los te maken van de regeripgspolitiek, zoals zij de laatste vier jaren is gevoerd. Deze politiek was de politiek van het raagteken, niet een politiek van men en zoals wij in deze jaren broodnodig hadden. Hoezeer hebben wij in deze jaren het gemis gevoeld aan ministers als Idenburg en Colijn. Hoezeer hebben wij het be treurd. dat mannen als Tjarda op een beslissend moment aan de kant van de weg waren geplaatst. Hoezeer* heeft het velen met ons gegriefd, dat aan de roep stem der oppositie geen aandacht werd geschonken. Nog de laatste rede van mi nister Van Maarseveen was van dien aard. dat zij generlei basis bood voor enige redelijke repliek. De Ronde Tafel-conferentie had onder ar.dere omstandigheden kunnen zijn ge houden. Thans is zij weinig anders dan fragment in de politiek van conces- lan de revolutie. In feite is zij thans weinig anders dan een groteske erken ning van de revolutie zelf, nadat de Re gering reeds gedurende vier jaren voor de revolutie was teruggeweken. Stemt zo de wijze waarop deze confe rentie is voorbereid, tot bange vrees, tot deze vrees is ook alle aanleiding, wan neer wij bedenken, hoe van de zijde van Nederland, van regeringszijde dus, ook op deze conferentie het beleid zal wor den gevoerd door dezëlfde mensen, van wie alleen maar concessies afkomstig Weer een „kindertoestel" op weg naar Batavia Derde passagehal op Schiphol gereed. Gistermorgen is de Skymaster PH-TLO met gezagvoerder Zwarthoed van Schip hol naar Batavia vertrokken met twaalf babies. 18 kinderen beneden de twaalf jaar en 19 moeders aan boord. Dit is het tweede „kindertoestel". Het eerste arri veerde dezer dagen, zoals gemeld, behou den in Batavia. De kinderen en hun moeders waren de eersten, die gebruik maakten van de nieuwe passagehal voor intercontinentale luchtreizigers in het Stationsgebouw op Schiphol. De KLM heeft thans drie pas sageruimten, nl. een voor het binnen landse. een voor het Europese en een voor het intercontinentale net. R'DAMSE SCHOLIER BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 14-jarige scholier Henk van Drunen. Dordtschestraatweg te Rotterdam, bij het zwemmen verdronken. Na vijf kwartier dreggen werd het stof felijk overschot gevonden. Bevin bU Abdoellah. Ernest Bevin heeft gisteren de in Lon den vertoevende koning Abdoellah van het Hasjemietisch Koninkrijk van de Jordaan bezocht. Het onderwerp van ge sprak word »i«t bek and gemaakt. Van ons wordt vertrouwen gevraagd, ook daar waar voor vertrouwen geen grond is. Er is geen grond voor vertrou- n de personen, die in eigenlijke zin dc Nederlandse Regering vertegenwoor digen. Er is geen vertrouwen in de per van de Indonesische deelstaten nu zij door het beleid van onze Regering een aanzienlijk deel aan de zijde der republiek zijn gedreven. Er is uiter aard ook geen vertrouwen in de perso on der republikeinse delegatie. Of wij dan geen hoop mogen hebben, it er nog iets van terecht zal komen? Voor hoop is altijd plaats. Het vraagte- van deze conferentie is gelukkig nog vraagteken. Er is nog ruimte voor hoop, ook omdat er nog ruimte is voor gebed. Het gebed dat Zondag in tal van kerken in ons Vaderland werd opgezon den, het gebed voor het welzijn der vol keren van Nederland en niet minder Indonesië. M«vr. Smitt-Avis wordt part. secretaresse van H. M. de Koningin Als opvolgster van mej. mr Sneller Met ingang van 1 October is aan mej. it H. A. Sneller op haar verzoek eervol ontslag verleend als particulier secre taresse van H.M de Koningin. In haar plaats is benoemd mevrouw N. Smitt- Avis, thans tweede secretaresse van de Oecumenische Raad van Kerken, wo nende te Blaricum. Mr Sneller zal naar we vernemen weer terugkeren naar het werk der kinder bescherming en wel bij de kinderpolitie te Hilversum. Bijna 500 dorpen in India staan onder water als gevolg van overstromin- na hevige regens. WEERBERICHT Iets minder uarm Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met op ver schillende plaatsen gedurende korte tijd wat lichte regen of een onweersbui. Weinig wind. Morgen overdag iets min der hoge temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Woensdag 24 Augustus: zoi\ op 537, onder 19.46 uur; maan op 5.34, ondoff

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1