Jlicuwe geitectfe (Fmtranl Formidabele steekvlam zette Haarlem in fantastische gloed Wist U ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel 23375. Postrekening 58030. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1BN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJK-mTlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoastlcfi f* ohebfeocn myn bert in tegbenspoet' Dertigste jaargang No 7896 Wie er met de „Waterman" naar huis komen Zie pag. 2 Schip ramde gasbuis Spaarnestad de gehele avond van gas verstoken Zowel brandweer als ingenieurs van de Haarlemse gasfabriek stonden gisteravond een paar uren machteloos tegenover een tientallen meters hoge steekvlam, die loeiend uit een gebroken dikke hoofdleidingsgasbuis naar boven schoot. Men durfde de buis niet af te sluiten op de zich op flinke afstand van de vlam bevindende af- sluitpunten, omdat het gevaar van ontploffing ergens ln de buis daardoor te groot werd geacht, wanneer de buitenlucht zich met de restjes gas zou vermengen. Het zgn. „Teerschip van Breda" ramde de hoofdleidingsbuis, die door Spaarne loopt, toen het de Catiharijnen- brug passeerde. De gietijzeren leiding, i doorsnee heeft van een halve meter, werd juist op de knik, mede zij in het water duikt, verbrijzeld en grote hoeveelheden gas stroomden onmiddellijk naar buiten. Buurtbewo ners werden opgeschrikt door een krach tige ontploffing en onmiddellijk daarop loeide een formidabele steekvlam uit de afgeknapte buis. Het uitstromende gas had vlam gevat toen het een in de i bijheid staande gaslantaarn bereikte. Het teerschip slaagde, er tijdig in de buurt te komen, doch werd aan zijde deerlijk geschroeid. De Haarlemse brandweer, die met groot materiaal uit rukte, stond maohteloos tegenover de ge weldige steekvlam en gaf al spoedig de strijd op. Met zes stralen werd de brug nat gehouden, opdat deze door de vlam co min mogelijk zou worden aangetast. Nadat de steekvlam meer dan twee liur lang de omgeving van de brug een fantastische gloed had gezet, besloten ingenieurs van het gasbedrijf geleidelijk de druk op het gehele net te ven deren. Langzaam liep de gastoevoer Minister van Maarseveen heeft het gedaan HO had moeten zwijgen over de gevechten op Java. Aneta maakt melding van een door radio Indonesia uitgezonden verklaring van het republikeinse persbureau An- tara. dat volgens de mening republikeinse delegatie de mededelin gen van minister Van Maarseveen Tweede Kamer over de incidenten tus- een de republikeinse en Nederlandse troepen in strijd zijn met de wapenstil stand. De mededelingen hierover moeten komen van de woordvoerder der Unci. Tevens beweerde Antara, dat de inci denten zich hadden afgespeeld voor 11 Augustus j.l- en in de centrale gemengde commissie zijn besproken. Tevens deel de hy mede, dat de republikeinse dele gatie eveneens dergelijke gebeurtenis sen had kunnen mélden, daar de Neder landers op. 7- en 8 Augusius Solo hadden gebombardeerd. Vliegtuig van Prins Bernhard sproeide bij Soesterberg Resultaat van proef met normaal toestel bevredigend. In- Soesterberg werden gisteren sproei- proeven, ter bescherming van de oogst, uitgevoerd met een Stinson „Vigilant" vliegtuig, dat beschikbaar is gesteld door Prins Bernhard en werd gevlogen door de heer Hamming, verbonden aan dep. van Landbouw. De test met speciale spoei-instaMatie, die dit keer dus niet op een helicoptère, maar op een normaal vliegtuig was gemonteerd, bad een bevredigend resultaat. Ver tegenwoordigers van een Engelse lucht vaart mij. en andere zakenlieden waren teer tevreden. VOLGENDE WEEK WEER GROENTEN NAAR DUITSLAND. De groentenexport naar West-Duits- land is weliswaarvanmorgen stopgezet, daar het betalingscontingent is uitgeput, doch Maandag wordt de export hervat. Van de fruitaanvoer op de veilingen tnag de helft naar onze Oosterburen. Een te snelle uitputting van het contingent van 500.000 dollar zal hierdoor worden voorkomen. Voor de week van 29 Augus tus t.m. 3 September is een even groot contingent beschikbaar gesteld. Vijf Duitse torpedobootjagers als oud roest Vijf proef-torpedobootjagers van de vroe gere Duitse Marine, variërende van 200 tot 800 ton, zijn door de Amerikaanse be zettingsautoriteiten als oud roest aan een Nederlandse firma verkocht. Twee der vaartuigen worden door Nederlandse sleepboten en Nederlandse bemanningen naar ons land gesleept. Twee andere wachten op gunstig weer, terwijl de vijfde binnen een week zal vertrekken. De vaartuigen zijn aan de Amerikanen als herstelbetaling geleverd. PASSAGIERSLIJST „WATERMAN." Op ons bureau ligt de lijst van de „Waterman" ter inzage. Hoofd van op te heffen school komt in Voorhouts raad Bezwaar van burgemeester door Gedep. Staten ongegrond verklaard. Gedep. Staten hebben een bezwaar ongegrond1 verklaard, dat door de burge meester van Voorhout was gemaakt tegen een- besluit van de raad tot toela ting van de heer A W. Deutakom. De burgemeester was van mening, dat de heer Deutekom geen raadslid mag worden, omdat hij hoofd is van de bijzondere lagere school, verbonden aan de 'bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Deze school wordt vermoede lijk 1 Sept. opgeheven, doch dit doet volgens hem niets ter zake, daar hei raadslidmaatschap aanvangt bij de toe lating (hier 13 Juli). Gedep. Staten hebben echter geen he rwaar, daar het gaat om een benoeming, ontstaan door periodieke aftreding op de eerste Dinsdag in September. De heer Deutekom wordt dus 6 Sept. lid. Nabij Palermo zijn gisteren leden van de bende van Salvatore Giuliano slaags geraakt met een afdeling Cara binieri. Zes Carabinieri werden gedood en elf gewond. de grote buis terug en gelijktijdig richtte de brandweer alle zes stralen op de opening van de gebroken leiding. De vlam werd geleidelijk minder en ver dween tegen 11 uur plotseling geheel. De vele duizenden Haarlemmers, die waren uitgelopen om de strijd tegen de steekvlam te volgen, spoedden zich daa: na door de duisternis van de onverlichte straten huiswaarts, want Haarlem ge bruikt voor de straatverlichting nog vele gaslantaarns, welke die avond alle van hun brandstof verstoken waren. Ook de bevolking kon de gehele avond geen gas gebruiken- Het draaimechanisme van de brug werd door de hitte ontzet, zodat de brug niet dichtgedraaid kon worden en verkeer moest worden omgeleid. Men hoopt, dat de stremming slechts enkele dagen zal duren. Gastoevoer hersteld Nadat de gehele nacht gewerkt aan de reparatie van de stukgeslagen leiding, was in de loop van de ochtend de gastoevoer in de stad hersteld. De Catharijnebrug, die door de hitte ontzet, kon weer in gebruik worden ge- Ambassadeur Baruch gaat inderdaad heen Truman aanvaardde het ingediende De geruchten over het heengaan v dr Herman B. Baruch als ambassadeur der Ver. Staten in Nederland, zijn deze keer toch juist geweest. Dr Baruch heeft nl. gisteren zijn ontslag ingediend. Hij heeft daarvoor geen reden opgegeven. President Truman heeft het ontslag ,.met oprechte spijt" aanvaard, aldus meldt Reuter. De datum van ingang zal worden vastgesteld na Baruch's terug keer in de Ver. Staten. Dr Baruch, die 6edert April 1947 am bassadeur in ons land is, is thans 77 jaar. Hydraulische automatische piloot weer in gehruik De hydraulische automatische piloten KLM-vliegtuigen zijn weer in gebruik gesteld. De electrische apparaturen, die nog buiten werking zijn, worden gebruikt elf Constellations L 749, zeven DC-6 machines en 12 Convair-Liners. De hy draulische bestuursinrichting is gemon teerd in 33 Dakota's, 4 DC-4-machines, 7 Skymasters en 5 Constellations L 049. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat to* ha-ar leedtwezen de volgende verlie zen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 30 Juli: eerg. E. J ten Hulszen, uit Doesburg. Gesneuveld 8 Augustus: serg. J. Goe- demans. uit Amsterdam-W Gesneuveld 9 Augustus: sold. M. J. J Ohms, uit Heino; sold. Chr. Wijn stra, uit Maastricht. Gesneuveld 10 Augustus: sold. J. Dikken, uit Ensdhede; sold. G. van Dijk, uit Maassluis; sold. G. Geurts. u'it Dodewaard. Gesneuveld 12 Augustus: sold. J. H. X. Bruis, uit Schiinnen (L.); sold. J. Jonker, uit Zaandam; sold. R. Spreij, uit Abkoude. Gesneuveld 13 Augustus: sold. H. Njj- holt, uit Oldemarkt (O.); korp. J. J. H. Peerbooms, uit Geleen. Gesneuveld 14 Augustus: korp. A. N. J. v. d. Berg, uit Schiedam. Gesneuveld 15 Augustus: sold. Ie kl. G. J. van Krevel, uit Ede; sold. Ie bi. P. A. v. d. Putten, uit Haarlem Koninklijk Ned.-Ind. Leger: Jav. sold. 2e kl. Moeljawikarja; Amb. seng. 2e kl. m.p. E. Tel apery; Amb. sold. 2e kl. inf. J. Bakarbessy; Men. sold. 2e kl. art. R. Anton; Ohim sold. 2e kl. inf. Ho Boen Hok; Men sold. 2e kl. inf. W. Kumentas, allen uit Indonesië. Gesneuveld 12 Augustus: le It. A. K. Frenks, uit 's-Gravenhage; serg. inf. J. A. van Overmaire, uit Zuiddorpe (Zld.) Cripps gezond en wel in Engeland terug Sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën, is gisteren uit Zwitserland in Engeland aangekomen in gezelschap van zijn echtgenote. De minister zag er gezond en fit uit. Hij maakte terstond een afspraak met de premier Attlee op diens buitenhuis Chequers. Ook Bevin begaf zich daarheen. Zij zouden bespre kingen voeren over de dollar-crisis. Zo als bekend is, stond sir Stafford Cripps vier weken onder medische behandeling in een kliniek te Zürich. De nieuwe Belgische minister i Buitenl. Zaken, Paul van Zeeland, c< fereerde vandaag in Den Haag met nister Stikker over Benelux- en O.E.E. problemen. Rode Kruis-oefening leek net echt De Velsense afdeling van het Rode Kruis hield op de Rijksweg naar Amster dam een oefening, waarbij een rampza lig auto-ongeluk in scène werd gezet. Het toneel van het pseudo-ongeluk zag echt uit, dat een automobilist, die Amsterdam reed, in de waan verkeerde, dat er werkelijk een ernstig ongeluk gebeurd. Hij belde spoorslags de politie op, die op haar beurt de oefenende Rode Kruismensen waarschuwde en zo kon het gebeuren dat de deelnemers op zoek gin gen naar de verongelukte auto's, die tuurlijk onvindbaar waren. Tenslotte kwam men tot de conclusie, dat de mobilist zich door al het verband der „gewonden" tot zijn overigens begrijpe lijke activiteit had laten verleiden en da' men dus...... naar zichzelf op zoek was. Twee gevallen van pokken op de „Waterman" Op -het troepen transport schip „Wa terman", dat'7 September uit Indo nesië in Rotterdam wordt verwacht, hebben zich twee gevallen van pok ken voorgedaan. De patiënten wor den te Aden ontscheept en daar in een hospitaal opgenomen. De be trokken families zyn ingelicht. De Indonesische gulden op laagterecord A.P. seint uit Batavia, dat de Indo- r.esischë gulden het laagste punt sinds twee jaren heeft bereikt. Op de open markt krijgt men voor een Amerikaanse dollar 20.5-gulden. Twee weken geleden de koèrs nog 1 op 15. Officieel ech ter staat de dollar op f2,65. KLM-CONVAIR IN ROME LICHT BESCHADIGD. )ij een landing op het vliegveld v Rome werd een convair van de KLM licht beschadigd, doordat het toestel naast de landingsbaan terecht kwam. Het toestel wordt op het ogenblik onderzocht al zo spoedig mogelijk naar Neder land worden gevlogen. Moedwil bij Franse bosbranden? De Franse politie heeft gisteren twee •annen gearresteerd, verdacht brandstichting - in het departement Giroisde, toen in verschillende gebieden we branden uitbraken. Tevoren waarschuwing uitgegeven, dat het opzettelijk in brand steken bossen en te velde staande gewassen kon worden gestraft met levenslange dwang arbeid. Deze waarschuwing was het ge volg van het verbloeden, dat moedwil in het spel was by'jenminste enige branden, die de laatste 40 dagen 100.000 ha. bos, waarde 'van frs. 3500 millioen tegenwoonüjjencL, in Zuid-West-Frankryk verwoestten. H.M. de Koningin: Alles staat of valt met de geestkracht der jeugd Vorstin danste met jongens en meisjes de Zevensprong (Van een onzer verslaggevers) Op de vrolijke tonen van een harmonica danste gistermiddag op de tentoonstelling „Jeugd van Nederland" in Amsterdam een groep jongeren de z.g. Zevensprong. Plotseling werd de kring verbroken en koningin Juliana, in het grijs gekleed, greep de hand van een jongen en een meisje en danste vrolijk mee. Haar voorbeeld werd terstond door enkele, deftig zwart geklede heren en dames ln namiddagtoiletten gevolgd. stelling, zo besloot HM, verhelderend werken, opdat de jongeren mogen op groeien tot goede mensen met begrip en verantwoordelijkheid De tentoonstelling is verdeeld in de secties Gezin, Kindertiygiëne, Onderwijs. Kinderbescherming en Vorming buiten schoolverband. Het ongedwongen deelnemen aan deze reidans vormde wel het hoogtepunt van ruian 2li uur lange rondwandeling de Kondngiiin, die geen enkele afde ling oversloeg. Gisteren meldden we al een en ander ver de opening van deze tentoonstel ling. Na de rede van dT Mettrop zeide HM. de Koningin, dat het goed was, te midden van de brandende vraagstukken onze tijd aandacht aan de jeugd te geven. Met haar geestkracht staat of valt ?rs alles. Het behoort tot onze ver antwoordelijkheid om de jeugd de beste kansen te geven. In de stroomversnel lingen van deze tijd, waarin geen enkel heilig huisje op geen enkele grond wordl gespaard, is het onize taak om de aan komende levens dn onze maatschappij sterk te leren staan. Laat ons dus voort om onder Gods zegen de jeugd te helpen, 'haar houding te bepalen en haar roeping te volgen. Moge deze tentoon- Te Kemi (Finland) werd rode burgemeester als stakingsleider gearresteerd Posters molesteerden zes vrouwen, die arbeid wilden verrichten De Finse politie heeft gisteren in houtvlottenceotrum Kemi verschillende vooraanstaande communisten gearres teerd. Zoals gemeld is, vonden hier botsingen tussen stakers en politie plaats, waarbij 1 persoon werd gedood en 9 gewond raakten. Het bureau van de communistische partij van Kemi werd doorzocht. Onder de gearresteerden be vindt zich de burgemeester, Heikkilea. die één der stakingsleiders is. Ook zou den enige rode stakings-agitators uit Helsinki zijn aangehouden. Gisteren be gon ook de staking van de loodgieters in de boiarbeiders. Verwacht werd, dat heden een staking in verschillende andere 'bedrijfstakken zou uitbreken. De havenarbeiders hebben bijna volledig het werk neergelegd- President Paasikivi heeft het gehele kabinet, onder leiding van Fagerholm, in zomerverblijf bijeengeroepen, om maatregelen tegen de staking te nemen. Het Finse leger kreeg opdracht zich ge reed te houden om mannen en vrouwen te beschermen, die gehoor geven aan de regeringsopreep om naar het werk terug keren. In de Finse vakcentrale dreigt i scheuring te ontstaan, daar anti-com munistische vakbonden weigeren aan de staking deel te nemen. Aangenomen wordt, dat momenteel 40.000 mensen weigeren arbeid te verrichten. Te Kemi hebben posters gisteren vijf vrouwen en een meisje van 15 jaar, die als vrijwilliger houtsorteringswerk wil den doen. gegrepen. Zij werden geschopt het gezicht geslagen en de man- persten haar modder in de keel. De zijn door militairen bevrijd. In Helsinki werd de oud-commissaris van politie, Hautojaervi, gearresteerd, op grond van de beschuldiging, de leiding te hebben van de stakingen. Prof. dr L. J. M. Beel Velschillende rJc. bladen brachten gis teren het bericht, dat de oud-minister- president, oud-Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, dr L. J. M. Beel is benoemd tot buitengew. hoogleraar in het bestuursrecht aan de Rooms-Katho- Keke Universiteit te Nijmegen, in de facul teit der rechtsgeleerd heid. Hjj zal waarschijn lijk zijn ambt aan vaarden bij het begin van bet nieuwe stu- l dtejaar. Voor reizen naar Frankrijk meer francs Reizigers naar Frankrijk mogen met ingang van heden 60.000 Franse francs meenemen in plaats van 40.000. Kinderen beneden 15 jaar en personen, die op een collectief paspoort reizen, mogen 10.000 in plaats van 5.000 francs meenemen. De toewijzing voor reizigers, die Frankrijk verlaten, zal worden verhoogd van 4.000 tot 10.000 francs. Doordat een schip tegen de brug over het Spaarne te Haarlem voer, werd de gasleiding beschadigd en ontstond een hevige brand. De brandweer stelde alles in het werk, om de enorme steekvlam te blussen. Jongeman op klaarlichte dag door gangsters overvallen Bandieten sloegen hem in Voorburg van de fiets voor zes boterhammen (Van een onzer verslaggevers) Vele Voorburgers zijn gistermorgen op de Prinses Mariannelaan weest van een wel zeer brutale roof overval op de 16-jarige' Wim v. d. Kley dt de Vondelstraat 4. Wim is bediende an de industriële ondernemingvan Braskamp in het Westèinde. Om onge veer kwart over elf had- Wim-bet -kan^ de-nek en avierp -hem -öp straat. Vlug toor van de Rotterdamse Banik in Herenstraat te Rijswijk verlaten, f2000. Hij fietste er rechtstreeks mt de richting van het Westeinde. Even voorbij „Effatha" echter, op de Prinses Drama van het England-Spiel Wij beginnen vandaag met de publi catie van een serie artikelenwaarin de toedracht, de gevolgen ende oorzaken van het beruchte England- spiel worden beschreven door een der weinigen, die in deze duistere en ver warde materie zijn ingewijd. Deze pu blicaties zullen vóór alles objectief zijn. Hoe ongelooflijk de feiten ook mogen klinken, hoe fantastisch de sa menhang der dingen ook mogen lijken het is alles zó gebeurd! De lezer be denke, dat het drama zich afspeelde in het midden van de oorlog en in de sfeer van spionnage en contra-spion- nage. Op het gebied der geheime diensten is letterlijk alles mogelijk. Letterlijk alles! Hoezeer deze artikelenserie op een fantastische roman moge gelijken: vergis u niet!, zó was de werkelijk heid. Trouwens: alle namen, die ge noemd zullen worden, zijn échte na men, alle data zijn volstrekt juist, en alle heldendaden, alle verraad, alle slimheid en alle domheid worden in deze artikelen getekend naar de wer kelijkheid. En in de spionnage is de werkelijkheid altijd spannender en gruwelijker dan in welk boek ook. Twee vliegrampen in Engeland: 27 doden Bij twee vliegtuigongelukken in Noord- Engeland zijn gisteren 27 mensen ge dood. Een Dakota van de British Euro pean Airways, vliegend op de lijndienst Belfast-Manchester, stortte bij Oldham Lancashire, bij een dikke mist n explodeerde. Van de 29 passagiers 3 leden der bemanning kwamen er 23 de vlammen om. Zeven werden ernstig gewond. Onder de passagiers waren drie kinderen en drie babies. In het nabijgelegen Yorkshire ont plofte even later een Proctor-vliegtuig, behorende aan de Lancashire Aircraft Corporation, tijdens een proefvlucht. Alle vier inzittenden kwamen om het DAT drs W. H. ten Seldam, oud-pri vaatdocent aan het Nutsseminarium te A'dam, 71 j. oud. te Hilversum is over leden. DAT de „Coolhaven" in de Golf van Biscaye machineschade kreeg en door de „Witte Zee" naar Antwerpen wordt ge sleept. DAT de gehele volgende week in Doe- tinchem de int> bakkerstentoonstelling Dobato wordt gehouden, waarop ook in zendingen uit Engeland, Amerika en België te zien zullen zijn. DAT de toetreding van de Prot. Chr. Journalisten Ver. tot het C.N.V- op 1 September een feit wordt. DAT B. en W. van Vlaardingen de raad voorstellen aan de Oostzijde van de Hoflaan een nieuwe brandweerkazerne te bouwen, welke f800 000 zal kosten. DAT het museum van het Staatsbos beheer in Utrecht wederom (kosteloos) is opengesteld en wel voorlopig op Maan-, Woens- en Vrijdagen van 1012 en van 14—16.30 uur. DAT te Delft is aanbesteed het bou wen van een keuken voor de genie te Schoonhoven, waarbij laagste inschryf- ster was de fa Hooft te Haastrecht (f17.773) en hoogste de fa Bakker te Giessendam (f24 300). DAT burgemeester d'Ailly gisteren het int. congres van goochelaars ont ving en hij tijdens de receptie niet ge spaard bleef voor goochelkunstjes, waar bij geldstukken achter zijn oren, onder zijn revers en achter zyn das vandaan werden gehaald. DAT burgemeester d'Ailly gisteren pqr vliegtuig naar Schotland vertrok, waar hij in officieel galacostuum met steek, ambtsketen en ere-degen de opening van het Edinburgh-festival zal bijw'onen. DAT op de Tielse veilingen momenteel 40 pet van het aangevoerde fruit door het buitenland wordt afgenomen en er slechts weinig fruit wordt doorgedraaid- DAT voor de Asser rechtbank tegen de 29-j. Pieter S., die als handlanger van „Revolver-Henkie" betrokken was bij de diefstal van een auto uit de garage van de stichting Dennenoord te Zuid- laren, 2 jaar werd geëist. DAT de 25-j. arbeider Bernhard L. A., uit Emmen wegens inbraak in een ma nufacturenwinkel te Klazienaveen van de Asser rechtbank 2 jaar kreeg en zijn schoonvader, oom en vrouw resp. 18, 18 DAT in 1951 in Nederland de int. con ferentie voor katholieke leidsters van gidsen en padvindsters wordt gehouden. DAT de int. poppententoonstelling te Apeldoorn in twee weken reeds 25 000 bezoekers trok. hetgeen meer is dan m A'dam of Utrecht. DAT vermoedelijk eind September te Drunen de tuinbouwvakschool wordt ge opend. DAT de stroom van toeristen, ook van buitenlanders, zich dit jaar veel meer beweegt naar het Oosten, dan paar het Westen van ons land en de hotels in Arnhem en in Nijmegen bijv. goed vol zitten. DAT de K. v. K. in Groningen en Drenthe een beroep op de Regering zul len doen om vrije en goede kanalen ln het Noorden des lands te krijgen, daar er. volgers de Alg. Schippersvereniging. Mariannelaan; kwam Indisch type naast hem' fietsen. Eerst dacht»-Wim. -dat -de fietser hem wilde passeren. Plotseling reed achterop en "snééd hét tweetal de pas af, tjoqr vl^k, langs, de stoeprand te rijd,én. De kerel, idïe naast - de ^bediende was 'Jwmen fietsen: greep de jongen toen in aai- griste hf deans Va tl de bagage drager af. De bandiet, liet zijn eigen Fiets l?ggen, spfrcmg'.in ,d"e. auto, waarin twee mannén zatei^ én' verdween met deze 'wagen vermoedelijk een Dodge met grote snelheid döor de Heeswijk straat. 'Onmiddellijk kWèmen tal van ?en toesnellen, die de overval ge- hadden. Wihi had zich niet bezeerd, doch was wel wat versuft over het ge beurde. Hij zat op de stoep eerst ver dwaasd naar detwee.fietsen te kijken en kwam toen langzaam op verhaal. Inmid dels was ook de Voorburgse politie gear riveerd- Het pikante van dit verhaal is, dat de drie rovers als enig profijt van hun overval elk twee boterhammen met appel konden eten, want Wim had zijn geld niet in de tas. doch in zijn borst zak. „De ene kerel zal zijn ontslag wel krijgen van de anderen", zei Wim, „want voor zes sneetjes brood laat je geen fiets achter". Verschillende getuigen hadden agen genoteerd, doch uiteraard bleek dit vals te zijn. De politie heeft uitgebreide maatregelen genomen, om de gangsters op te sporen. Het naadje van de kous over het England-Spiel In het najaar derde boekdeel van Enquête-Commissie. Het derde deel betreffende de werk zaamheden der Enquête-commissie, het welk de resultaten van het onderzoek het financiële en economische be leid, waaronder de aankoop- en scheep- vaartpoliti?k, bevat, zal in de loop var het najaar verschijnen. Het onderzoek betreffende de verbin dingen met het bezette Nederlandse ge bied, in het bijzonder de militaire en civiele inlichtingendiensten, wordt met kracht voortgezet, zowel ten aanzien van de verbindingen in het algemeen als ten het England-spiel in het bijzonder. De Commissie acht het haar plicht dit laatste zo nauwkeurig moge lijk te onderzoeken en aandacht te be steden aan elke aanwijzing, hoe fantas tisch deze wellicht ook moge klinken. Mede hierdoor heeft het onderzoek een grote omvang aangenomen, zodat het niet mogelijk is het desbetreffend ver- reeds dit najaar uit te brengen- Omtrent het tijdstip van verschijnen kun nen nog geen nadere mededelingen wor den gedaan. FANTASTISCH Dr Vincent Schaefer, toepasser van het .regenmaken" door middel van het uit strooien van ijs, heeft voorspeld, dat men spoedig in staat zal zijn met behulp van deze methode het weerlichten te voor komen, bosbranden te blussen en stor men en orkanen onmogelijk te maken. Door het strooien van carbon-dioxyde of zilverjodide zou men, volgens dr Schaefer, een stormwolk in sneeuwvlok ken kunnen veranderen. Flinterman stelt tweede poging tot September uit Majoor-vlieger J. L. Flinterman heeft zyn poging, om het Ned. snelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren, uitgesteld tot September. De trajecten, die voor deze poging in aanmerking kwamen, blij ken by nader inzien hiervoor niet ge schikt. Misschien wordt in September el een geschikte baan gevonden. Grazlanl is ernstig ziek. Ex-maarschalk Rodolfo Graziani ligt ernstig ziek in het gevangenishospitaai te Rome. Hij heeft een acute koliek dte gepaard gaat met hoge koortsen. Kentering Er is, dunkt ons een kentering gaande met betrekking tot de over heersende plaats, welke in nagenoeg ge heel West-Europa het socialisme heeft ingenomen. Hetzij alleen hetzij sa men met de R.K. hadden de socialisten allerwege het heft in handen. Het schijnt, dat dit anders aan het worden is. In België is Spaak heenge zonden en kwamen zijn mensen in op positie. In Engeland heeft Labour met een ernstige crisis te kampen en ziet men van die zijdë met beduchtheid de ver kiezingen tegemoet. In West-Duitsland zijn de verkiezingen juist gehouden en daar kwamen, tegen veler verwachting in, de socialisten niet als de grootste par tij uit de bus. Dit zijn feiten, die te denken geven. Voor ohs land valt hieraan nog toe te voegen, dat bij de jongste verkiezingen de socialisten in aantal alleen daarom gelijk konden blijven, doordat ze aan de linkerkant wonnen, wat ze aan de rech terkant' verloren. In wezen is hierdoor de socialistische partij van inhoud en karakter veranderd. Dit laatste zal weer van invloed moe ten zijn bij de samenwerking met ande ren, in het bijzonder met de R.K. Het is gerechtvaardigd, de terugtocht, welke de' socialisten in verscheidene lan den moeten ondernemen, te zien als symptomen van een en hetzelfde ver schijnsel. Wie met de gang van zaken in zijn tijd wenst mee te leven, zal van dit ver schijnsel met aandacht dienen kenni» te nemen. In de doekjes Aan het verdoek, dat wy onlang» aan de daartoe bevoegde „instan ties" richtten om nu eens uit de doekjes te doen. waaróm de textieldistributie nog altijd niet.is opgeheven, is tot nu toe niet voldaan. - Toch zijn.wij van oordeel, dat hier over nog wel enig licht moge worden ontstoken- In de kringen der betrokkenen is men het hierover eens, dat de jongste uitver koop nog eens opnieuw heeft bewezen, hoe in dit stadium de distributie een overbodigheid is. Er was geen algemene run op de winkels. Ook daarom al was er voor de verko pers alle aanleiding te zorgen voor at- tractievè étalages en passende reclame. Met andere woorden: Er kwam weer ruimte voor persoonlijke initiatieven en voor ontplooiing van koopmanschap. De textieldistributie kan verdwijnen. Zy is onnodig, en kost alleen maar tijd en geld. Het enige wat men 2ich kan afvragen is, waarom het zo lang duren Lokanatha sliep 16 jaar niet in een bed De Boeddhistische zendeling Loka natha, gehuld in een geel kleed, wan delt barrevoets met z'n etenspot ln de hand door de straten van Lon den. H\j is met de „Queen Mary" in Engeland gearriveerd en zal daar drie maanden blüren. Merkwaardig is zijn gelijkenis in zijn stoel ziet slapen. Reeds 16 jaar geeft Lokanatha de voorkeur aan liet slapen in een stoel. Een bed is hem niet comfortabel genoeg. Hij rookt niet en is vegetariër VLIEGENDE HUISVROUW WEER THUIS. Mevr. Rioharda Morrow Tait, de Brits» vliegende huisvrouw, is gisteren na een vlucht om de wereld, die een jaar duurde, veilig op Croydon geland. Haar heette haar hartelijk welkom. WEERBERICHT Geleidelijke weersverbetering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Minder bewolking dan vandaag, maar nog overdrijvende wolkenvelden. Droog weer. Iets warmer overdag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zondag 21 Augustus: Zoo op 532. onder 19.53 uur; maan op 1.06. onder 19.10 uur. Maandag 22 Augustus: Zon op 5 34. onder 19.51 uur; maan op 2 30, onder 19.3» uur. 24 Aug. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1