Jlicuwe geitectfeÖTouranl Belgische Kamer achter het Kabinet, omdat er toch geregeerd moet worden Wist IJ Toch bloeit in Luxemburg een Edelweis DONDERDAG 18 AUGUSTUS 194% BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmetei (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 789Ï DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL!JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,$tantoasticf) gfirbfeoeti myn bttl ia Ugfjenspoti" Twee belangrijke exposities van het L.K.C. Zie pag. 2 De Koningskwestie rust als een zware hypotheek op het land Tijdens haar laatste zitting, vóór de Belgische Kamer op reces gaat, heeft zij met 125 tegen 64 stemmen en één onthouding, haar vertrouwen uitgesproken in de vrij wel kleurloze regering van' prof. Eyskens. Tegen waren de socialisten en commu nisten; één liberaal bleef afzijdig en twee en twintig afgevaardigden schitterden door afwezigheid. Aan Gaston Eyskens nu eindelijk eens daden te laten zien! Het debat sukkelde maar voort De voorzitter van de Katholieke Volks- 'partü, De Schrijver, verklaarde, dat zijn party met betrekking tot de „volksraad pleging" over de terugkeer van Koning ILeopold geen percentage zal accepteren, want deze zou dan het karakter van een 'plebisciet krijgen. Een uiteindelyke be slissing over het Konings-probleem moet -door de wetgevende Kamers genomen worden. De Schrüver becritiseerde de houding der socialistische partij, aange zien Max Buset immers had gezegd, dat de socialisten „alle middelen ter hand zullen nemen" om de terugkeer van Leo pold te verhinderen. Dit was een handel wijze in strijd met het parlementaire stelsel. Spreker legde de nadruk op de noodzakelijkheid van een evenwichtige begroting en vermindering der belastin gen. Omdat het land geregeerd dient te worden, zullen ,wü het kabinet Eyskens steunen," aldus De Schrüver. Het com munistische Kamerlid, Dispy, wees op de moeilijkheden in de steenkolenmünen, waar de voorraden zich ophopen, terwijl ook in de metaalindustrie de werkloos heid toeneemt. De liberale afgevaardigde Lefèbre gaf te kennen, dat de Koningskwestie als zware hypotheek op het land rust ei nationale zin dient te worden opgelost. Belangrijker achten de liberalen evenwel de economische, financiële en sociale problemen. Toen kwam de premier Eyskens aan het woord, die er nogmaals op wees, dat deze regering „door de' noodzakelijkheid gedicteerd" het land uit. de impasse moest halen. Het is. het belang van het land, dat de drie grote partijen gezamenlijk en oplossing vinden voor de hangende problemen. nieuwe regering onverbiddelijk zijn. Eyskens stelde vervolgens in het licht, Welke gevaren uit een nieuwe ontbinding der Kamers kunnen voortvloeien. Hü wees er op, dat er voor 1949 reeds eer tekort van 4300 milliard francs is en ooL de andere vraagstukken, w.o. de Bene- Iux-accoorden, de internationale verbin tenissen en de leningen in het buiten land, eisen dringend om een oplos. De Konings-kwestie kan slechts door samenwerking tussen de drie partijen Worden opgelost. De Belgische minister van Financiën, Liebaert, verklaarde vervolgens, dat de Geheim Brits plan voor oplossing dollarcrisis De Britse autoriteiten hebben gisteren het zeer geheime document, waarin voorstellen zijn neergelegd voor oplos- Zing van de internat'onale dollarcrisis, Voltooid. Het stuk is ov<->esteld dooi- een commissi" van deskundigen van de de partementen van Financiën, Buitenlandse Zaken en Handel en zal eind van de Vólgende we'-v agn y,et kabinet worden voorgelegd Indien het wordt goedgt Jceurd; zal 'het de basis vormen voor lijn, die de Britten op de in September te Washington te houden conferentie, «Uilen volgen. In het document wordt naar voren gebracht, dat de dollarcrisis geen Britse of Afrikaanse, doch. internationale is. Overivens worden II trent de inhoud allerlei gissingen ge il maakt. Stakingen dreigen in Frankrijk Gisteren is door ongeveer 70.000 ma: Spoorwegpersoneel van het niet-cornmu nistische vakverbond Force Ouvrière ge stemd over 'het uitroepen van êen spoor wegstaking van 24 uur, om de regering toe te bewegen haar bevroren-lonen- politiek te laten varen. De uitslag de stemming wordt echter eerst twee weken verwacht. Intussen ni de onrust onder de 250.000 door de (com munistische) C. G. T. gecontroleerde •poorwegn\annen en arbeiders in de in dustrieen toe. Vandaag stellen wij V voori Hier i« dan „stoere" Gerrit,' die sinds 'ei '47 onder de tropenzon vertoeft. Hij heeft 1*4 jaar van zijn diensttijd rustig op Madoera doorgebracht. Sinds Januari ïit hij nu op Java en hij heeft daar al verscheidene plaatsen „doorgewandeld". Hij zou toch zo graag weer eens een echt partijtje voetballen! Maar daar zal hij log even geduld mee moeten hebben, net als met het naar huis gaan. Ook zijn meisje in het Haagje verlangt erg naar 1 evenals zij;i ouders, broers en zus jes. Zij allen groeten hem hartelijk, ho pen op een spoedige terugkeer en zeg- Ben: „Oké, wij leven mee met de jongens aver zeeSeg héé, breng een apie me mee!" (Ahum, jouw Willy). toêneming der werkloosheid dit jaar extra uitgave noodzakelijk maakt 2 milliard francs. Hü zou trachten de verkiezingsbelofte, de belastingen met 25 procent te verlagen, na te komen, maar dan zullen de staatsuitgaven op drastische wijze worden besnoeid. Af schaffing der nog bestaande subsidies, sanering der spoorwegen, hervorming van het fiscale stelsel... dit is het pers pectief. De Belgische Kamer is daarna op reces gegaan tot einde October. De liberale volksvertegenwoordigers Lahaye en De Wilde, hebben een wets voorstel ingediend tot afschaffing van de wet van 19 Juli, op grond waarvan de Koning in de onmogelijkheid wordt ver klaard. het land te regeren en het re gentschap wordt ingesteld. Dit. voorstel maakt, volgens de liberalen, de „volksr raadnleging" overbodig en streeft een snelle oplossing van de Konlngs-kwestiè ia. Volgens „Le Peuple" zal de voor- :itter van de Kath. Volksoarty, De Schrüver, aftreden als zodanig en voor zitter worden van de Kamer-fractie. Baron van der Straeten-Waillet wordt dan voorzitter van de C.V.P. Amerika verkoopt Tito materiaal voor staalfabriek De Ver. Staten heibben Joegoslavië toegestaan materiaal voor een staalfa briek te kopen van een Amerikaanse maatschappij. Dit besluit wordt be schouwd als een belangrijke stap ter versterking van maarschalk Tito's posi tie tegenover de Sowjet-Unie. Het is de eerste maal, dat Amerika toestem ming geeft tot levering van goederen, die in de oorlogsindustrie kunnen wor den gebruikt, aan een Oost-Europees land, De waarde van de fabriek wordt op drie millioen dollar geschat. Zestien doden bij overstromingen in Slowakije In Oost-Slowakije hebben zware stor en gewoed, die grote overstromingen veroorzaakten. Zestien mensen werden daarbij gedood. Ook in Noord-Moravië bij de Poolse grens werd >het land over stroomd en de schade beliep daar 12.5 miïlioeh gulden. In Slowakije Werd de grpotste schade aangericht in landbouw districten, doch ook de hoofdstad Bra tislava had onder het wassende water te lijden. Tiéntallen huizen kwamen onder water te staan en wegen en spoorlijnen werden vernield. De Donau steeg tot onheilspellende hoogte. Verkiezingen in Sowjet-zone, Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zone) hééft Georg Dertinger, secretaris-generaal van de Chrlsfelijk- Democratisohe Unie in de Sowjet-zone, gisteren op een vergadering van zyn partij, verkiezingen in de Sowjetzone van Duitsland geëist- Ronde-Tafel Conferentie begint Dinsdag Nieuwe deelnemers kwamen aan De voorzitters der delegaties zijn het er over eens geworden om de Ronde- Tafel-Conferentie op 23 dezer (Dinsdag) te openen. Vernomen wordt, dat de republikeinse vergadering heeft voorgesteld, oln der leden van de Unci tot voorzitter de centrale commissie te benoemen. Dit voorzitterschap zou dan om de beurt door de leden' der Unci worden bekleed. Van de zijde der Unci vónd men deze gedachte echter minder juist. Waar. schijnlijk zal de -commissie bestaan uit de drie voorzitters, die drie vice-voor- zitters en de drie leden van de Unci. Gisteren kwamen op Schiphol aan prof. dr P. A. Hoessein Djajadiningrat, secretaris van staat van onderwijs te Batavia, M, Wisaksono Wirjodihardjo, idem van landbouw, met echtgenote, mej. A. Schiltman, allen voor de vo lopige Federale Raad; voor de Bijeen komst Federaal Overleg kwamen hét staatshoofd Abdoel Malik vara Zuid-Su- matra. luitenant-kolonel Soegonda, mill tair-adviseur der B.F.O., en echtgenote, A- Moeis, en Djokoprawiro, die niet als delegatieleden zullen optreden, voorts 6 Indonesische journalisten. Dr Prinsen was op het vliegveld aanwezig. De heer Abdoel Malik was zeer optl* mistisch inzake de staking van.het-vuren in Zuid-Sumatra; kleine groepjes, die zich daaraan niet houden, zijn gemakke lijk onder de knie te krijgen- Zuid-Su- matra is een geografische, ethnologl- sohe en culturele eenheid, zeide hij en moet bijeen blijven. Over de R.T.C, was hij gematigd, optimist. Prof Djajadinin grat en Wikaksono waren zeer optimist. Het geheime telegram van min. Van Maarseveen Het geheime telegram, dat minister Van Maarseveen 27 Jul j.l. aan de Staten Suriname gezonden 'heeft, mag thans be kend worden. De minister deelt daarin mede, dat de Nederlandse Regering de teleurstelling der Staten over de behan deling van de interim-regering door de Tweede Kamer, in het bijzonder de wij- ra artikel 186, begrijpt. Minder duidelijk is het overwegend bezwaar tegen wijziging van art. 155, daar deze bevoegdheden der Staten vergroot. De Regering betreurt het, dat de Staten afschrift van de motie van 23 Juli aan het buitenland zonden. Wanneer de Sta- hun beslissing zouden terug komen, zou dit leiden tot oplossing der moeilijkheden, aldus het telegram. De Staten hebben daarop geantwoord, dat zij hun standpunt niet zullen herzien. Scandinavische premiers zullen vergaderen. Volgens Reuter, zullen de premiers van de drie Scandinavische landen begin September in Kopenhagen vergaderen. Chauffeur, die Margaret Mitchell aanreed, voor de rechter Tegen de chauffeur van de taxi, die de overleden Amerikaanse schrijfster Mar garet Mitchell, te Atlanta (Georgia) heeft aangereden, is de beschuldiging moord uitgebracht, De zaak zal waarschijnlijk reeds morgen voorkomen. De chauffeur, de 28-jarige Hugh Gravitt, heeft al 22 verkeersovertredingen op zijn t Oud-minister Jonkman: „Nog vele jaartjes, mynheer Hatta In het Palace-hotel te Scheveningen werd gisteren, in verband met het 4-jarig bestaan der republiek een receptie gehouden door de delegaties van de B.F.O. en de republiek Opmars naar Semarang mislukt Twee groepen met verliezen Mgr Beran richt felle beschuldigingen aan Tsjechoslo waakse regering „Aartsbisschop van zijn persoonlijke vrijheid beroofd" Mgr Josef Beran,'de aartsbisschop heeft een brief gezonden aan CU Tsjechoslowaakse staatsprocurator, waar in hij onomwonden zijn grieven tegen de communistische re-gering uiteenzet. Voor het eerst na twee maanden heeft de aartsbisschop gesproken. En zijn woorden felle aanklacht geworden tegen het rode regiem, want in zijn brief brengt hij de volgende beschuldigingen naar voren: 1- een vertegenwoordiger i ministerie van Opvoeding heeft met hulp de politie het consistorie paleis van Beran bezet. Hij treedt thans de aartsbisschop diocees. 2. De staat heeft het officiële zegel en de beschikking over de gelden het diocees aan- zich getrokken. 3. De staat heeft de onroerende goederen de aartsbisschop en het diocees geliqui deerd zonder zijn voorkennis of hoorlyk juridisch proces. 4. E bissohop is geïnterneerd. Hij mag geen bezoek ontvangen en evenmin post. Hij geniet geen .persoonlijke vrijheid aartsbisschoppelijke rechten zijn hem ontnomen. 5. De ongeregeldheden bij de St. Vituskathedraal te Praag op 19 Juni georganiseerd, want de fabrieksarbeiders waren naar de kerk gestuurd- om relletjes uit te lok-ken. Mgr Beran stelt tenslotte de volgende vragen: ,,Is de wet over het verbod kerkelijke diensten te onderbreken nog kracht?" En: „Wordt de R.K. Asser Burgemeester ging buiten zijn boekje Vordering van woning nietig verklaard De burgemeester van Assen, mr J. Bothenius Lohman, had een woning ge vorderd, nadat inwoning in een woning dezelfde eigenaar onmogelijk was geworden, omdat de K.v.K. het huis (waarin ook een zaak is gevestigd) tot ambtswoning had verklaard. Met politie *en legertje gemeentewerklieden werd het gezin uit de gevorderde wo ning gezet. De president van de Asser rechtbank heeft thans echter in kort geding de vordering nietig verklaard, omdat naar zijn oordeel de burgemeester in strijd met de huisvestingswet heeft gehandeld. ALS DE REPUBLIEK HET BEVEELT. Aneta meldlt, dat de strijdgroepen in Hoeloe Soengai (Borneo) verklaard heb ben, bereid te zijn tot staking der vijan delijkheden als Djokja het bevel geeft. Kerk in Tsjechoslowakije nog erkend zo ja, krachtens welke wet werd de kerk beroofd van haar juridische onafhanke lijkheid inzake interne Aardbeving in Armenië In de streek van Erzeroem in Noord- Oost Anatolië. heeft zich heden een krachtige aardbeving voorgedaan, welke vijftien seconden duurdea Men vreest voor grote schade. (Nadere gegevens ontbreken nog.) Uitgaansverbod te Kanton Communistische opmars voortgezet Te Kanton, werd volgens Reuter eea uitgaansverbod uitgevaardigd, nadat be kend werd, dat de communisten Foetsjou een havenstad en de hoofdstad van de provincie Foekien, hadden veroverd. An derzijds verluidt, dat 1800 communisten werden gedood door aanvallen van na tionalistische bommenwerpers tussen Tsjangsja en Hengsjan. ;en Aneta verneemt, dat 16 dezer twee sterk bewapende groepen "republikeinen naai Semarang zijn opgerukt. Een werd tevo- uiteengeslagen, de ander bereikte de stadsrand en beschoot het militaire kam pement met mdrtienn- Ook déze fs met verlies verdreven. Over de door mr. van Maarseveen melde infiltratie in Modjokerto wordt neg gemeld dat de Nederlanders de tegen actie ondernomen hebben, toen de infil tranten weigerden te voldoen aan de or de militaire terug te trekken. Vijftig ohinegeweren zijn nu in onze handen. De rails op de spoorlijn Bandoeng-Garoe» werden opgebroken. Het dareah hoofd van Bandjar op Borneo, Mohammed Hanafiah en he hoofd plaatselijk bestuur van Bandjar- Basoeni, zijn verdwenen. De vie ring van de 17e Augustus werd daarorr verboden en mede omdat er in de nacht binnen de stad een schietpartij De eerste dagen na de uitvaardiging van de order tot staking van het vurer is er in de omgeving van Blitar nog ge vochten. Vrijdag is de strijd om de stad plotseling gestaakt. T.N.I. leden kwamen de stad binnen en werden vriendelijk ontvangen. De sultan van Djokji zijn reis do'West-Java teruggekeerd en zeide dat de uitvoering van het bevel daar zeer bevredigend wa: De duurte in Santiago leidt tot ernstige botsingen Extra-zitting van Chileens parlement. Te Santiago in Chili is het tot bloe dige incidenten gekomen, omdat door burgers gedemonstreerd werd tegen de verhoging van de vervoerstarieven. Hierbij werden 6 personen gedood. 37 wond en een 50-tal gearresteerd. De po litie moest herhaaldelijk charges uitvoe ren. De beweging staat onder leiding van communisten. De studentenbond staakt; er te censuur ingesteld op pers en radio. De regering heeft het parlement in extra-zitting bijeengeroepen. SURINAME EN DE MARSHALL-HULP. Minister Van Maarseveen heeft aa Staten van Suriname medegedeeld, dat dit land niet onmiddellijk in aanmerking komt voor Marshall-hulp. Nederland in" 1948 te Parijs de mogelijkheid •oor opengehouden door indiening een programma op lange termijn Suriname. Suriname zal waarschijn- alleen in aanmerking komen vooi leningen. DAT gisteravond op de Oude Dijk te R'dam een nog onbekende pijn. 50-j. fietser door een courantenbestelwagen werd aangereden en gedood. DAT de vandaag in Deri Haag vertoe vende Zweedse dansgroep, gisteren haar Ned. tournee in Schoonhoven begon en daarna in Rotterdam optrad. DAT de legerluohtmacht Nederland op 3 Sept. vliegdemonstraties geeft in Fra- neker t.g.v. het 750-jarig bestaan dier stad. DAT het C.B. van de tuinbouwveilin gen, het Zuivelbureau en 'het Ned. Bur. uitvoer van peulvruchten en zaden deelnemen aan de jaarbeurs van voe- dings- en genotmiddelen t- Frankfurt a/d Main (18—23 Oct.). DAT de tamboers- en pijperscorpsen m de padvinders op 3 Sept. in het Olympisch Stadion te A'dam een natio naal concours houden t.g.v. de tentoon stelling „Jeugd van Nederland." DAT Ged Ft. van Gelderland een mo- e aannamen om er bij de Regering op in te dringen de ongewenste toestan den betreffende de Oude IJssel te ver beteren. DAT toy de veiling van fruit op stam te Wijhe van de 67 aangeboden boom gaarden slechts de helft werd gegund. DAT een gezelschap buitenlandse kunsthistorici gisteren Deventer bezocht en vandaag en morgen in Enschede ver blijft. DAT de toeslag voor de aanvoer van aardappelen per schip naar de fabrie ken gedurende de a.s. campagne voor schepen boven 40 ton wordt verlaagd van 135 op 130 pet. DAT T. Veenendaal uit Utrecht laagste inschrijver was voor de bouw van een nieuw veilingsgebouw te Kesteren (f 209.777) DAT in tegenstelling tot de St. van Z.-Holland de St. van Gelderland beslo ten de Ver. van ambtenaren in dienst van de prov. Gelderland wel in het ge organiseerd overleg te betrekken. DAT gisteren te Westkapelle jen nieuw wijkgebouw van het Groene Kruis is geopend, waarvoor de winke liersver. Lombok te Utrecht en de fa briek Dickens uit Hengelo resp. i 60.000 en f 45.000 bijdroegen. DAT op de voorlaatste tbc-vrye markt te Assen slechte 80 koeien waren aange- „PROFICIAT" Een Republikeins en een Nederlands journalist ontmoetten elkaar gisteren. Nu mogen politieke tegenstanders on der de collega's elkaar met de pen fel bestrijden, zo in het dagelijks leven kunnen links en rechts elkaar meestal wel verdragen. Maar gisteren werd onze Neder landse collèga, een man die tot de felste opposanten behoort, toch wel zwaar op de proef gesteld. Met een verrukt „Vier jaar" be groette hem de Republikein. Toen hierop geen reactie kwam en zelfs het tweede en derde enthousiaste „Vier jaar vandaag" niet het gewenste re sultaat had, stak hij zijn hand spon taan naar de Hollander uit en juichte: „Vandaag, vier jaar Repoebliek". De ander snapte het engaf hem niet een „proficiat" de vijf! DANKTELEGRAM VAN PRINSES IRENE Prinses Irene heeft aan de H.V.K- een danktelegram gezonden voor de geluk wensen met haar verjaardag. Nederlandse soldaten genieten bijna fantastische vrijheid (Van een c Militairen zyn er om te vechten en politici tot elkander te brengen. Althans zo zegt anders. We willen geen kwaad zeggen var staatslieden hebben die gemaakt, maar vi grip. Doch onze soldaten en de bevolking Benelux, een de Ardennen. De militairen, die om vrede te sluiten en de volkeren weer men het soms. De practyk is wel eens de politici. Maar neem de Benelux. Dn or velen is het slechts een abstract be an Luxemburg hebben al een practische verbroedering tot stand gebracht. Zo bloeit er toch edelweis in geweest zijn, te praten. In Maart dit jaar hielden 150 man uit Bloemen- daal een tiendaagse oefening in Luxem burg. Het was haast een zwerftocht er ze waren „self-supporting", ze hadden niemand nodig. Op een Zaterdagavond sloiegen ze de tenten op bij Echternach Maar wat is een Zaterdagavond en een Zondag, als de gezelligheid ontbreekt, als de huiselijke sfeer er niet is? Dat be greep de burgemeester van Echternach, een eerzaam bakker, ook. r,We halen de jongens binnen, in onze huizen", zei tegen de burgerij. En hij inviteerde allemaal. Het werd een reuz§ gezellige dag. Natuurlijk schreven ze, zodra ze Holland waren, de burgemeester bedankbrief en die stond de volgende avond in de krant. Dat is ook edelwei ware verbroedering, practische Benelux al komt er geen politiek of economie bij te pas. Hier groeien volkeren naar el kaar toe, dank zij de bijna fanta9tischi gastvrijheid èn het correcte optreden van de soldaten. Want dat optreden is correct en heiis niet alleen omdat ze maar 25 francs per dag te verteren hebben. En ook de autoriteiten helpen De auto's verslinden vele hectoliters ben zine. Als we dat allemaal moesten mee slepen, kostte dat een bom duiten extra „Helemaal niet nodig", hebben de Bel gen gezegd. „Wij leggen voor jullie wel een benziriedepót aan". En de Belgen nemen de administratie daarvan hun rekening. Deze wonderlijke eensgezindheid leek voor de oorlog ondenkbaar. Eén ding is echter vervelend. We kunnen niets terug doen. Ja, we kunnen wachten, tot Belgen in waterrijk land willen oefenen. Maar op het ogenblikDaar nen verlegen onder worden. Maar heeft er iets op gevonden: men heeft met de troepen muziekkorpsen meegestuurd. En elke avond hebben die de burgerij vergast op concerten; dat enorm ingeslagen. Een voorbeeld? In Juli j.l. gaf het muziekkorps Assen een concert. Na afloop zette Nieuwe bonnen voor werkkleding geldig verklaard De bonnen voor werkkleding H 17 L 17 zijn tot nader order geldig voor n van werkkleding. Op de bónnen H i7 kan men kopen: een overall, of werkpak van drill, keper of satijn, lange stofjas, een lange witte jas, laboratoriumjas of een mouwschort. De bonnen L 17 zijn voor: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaver- teen, Engels leer. Manchester, of pillow, korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H13 t m. H 16 en L 13 tm. L16 blijven voorlopig geldig. De Éénwording van Europa Churchill wil Duitsland spoedig in de Europese Kring opnemen Eerst goed kijken, hoe het meisje er uit ziet, vóór er mee te trouwen Te Straatsburg hebben de Britse conservatieven met Churchill als „leider", de on middellijke toelating van Duitsland tot de Assemblée bepleit en tevens voorstellen ter tafel gebracht voor drastische versterking van de rol der Assemblée in de „Raad Europa". Zy wensen een speciale zitting van de Assemblée in Januari, waarbij deze over de agenda zou kunnen beslissen. Churchill vroeg aan het „comité der Ministers" zich vóórdien over Duitslands toelating uit te spreken, opdat de Duitse delegatie reeds in deze speciale zitting aanwezig zou kunnen zyn. Voorts is de wens. een „speciale nissie" te vormen, die na het einde der Assemblée, maandellijks bijeen kan ko men en voorstellen voor de volgende zit- tng voorbereiden. De nationale regerin gen zouden na de volgende zitting der Assemblée moeten beslissen, welke voerende volmachten aan het „comité der ministers" zullen worden gegeven. De voorstallen van de Assemblée moeten de nationale parlementen in debat worden gebracht. Deze suggesties wer den gedaan, nadaL Morrison de Europa- politiek der Britse Labour-partij ont vouwd had, en nogmaals de weg var voorzichtige groei der internationale functies, gebaseerd op volledige, vrije, deelneming der naties, had uitgestippeld. slechts één principieel stand punt, waarin beide polen de Britse^ me ningen elkaar niet afstoten. Zowel Churchill, als Morrison vonden het namelijk voortijdig, in dit stadium groei der Europese Unie, reeds de nationale Souvereiniteit aan te tasten, denkbeeld, dat in de overvloed van redevoeringen, herhaaldelijk als sleutel tot de oplossing van de Europ. proble- en, werd geuit. Volgens de Franse socialist, Le Bail, moest in deze aangelegenheid „durf" bo- „voorzichtigheid" prevaleren. De beide Britse tegenstanders bepleitten eerst een grondige en zeker niet over haaste studie van de gevolgen en waren Cubaanse Excellenties duelleerden Ruben de Leon, Cubaans minister van Binn. Zaken, ontving van zijn collega Castellanos (vanVolksgezondheid") kaakslag, omdat het woord tijdens dispuut niet langer overtuigend was. Deze „gezondheids-kaakslag" werd aan leiding tot een degen-duel tussen beide Excellenties te Havana, waarbij Leon het hoofd gewond werd. De politie onderzoekt dit geval, omdat op Cuba duelleren verboden is. Beide Excellen ties hebben reeds weer broederlijk een Havana opgestoken! het eens met de uitspraak, een „vondst" van Churchill: „Het is beter, eerst goed te kijken, hoe het meisje er uitziet, dan er meteen mee te trouwen." Wat Churchill's voorstel inzake Duitsland be treft, reserves ten aanzien van een te snelle gang van zaken op dit punt, wer den uitgesproken door Bidault en zijn visie was gegrond op de historie, maar ook op de jongste Duitse verkiezings- speeches. Vóór Duitsland tot de Europese Raad kon worden toegelaten, dienden de „complicaties" met het Saargebied te worden opgelost. Vermelden wy nog, dat Spaak te Brussel met Paul van Zee land heeft geconfereerd over de voor naamste problemen der Europese stafmuziek een mars in. Generaal Dürst Britt met de burgemeester aan de arm er achter aan. gevolgd door een bonte schare Luxemburgers, Nederlandse sol daten en toeristen van allerlei nationali teit En zo heeft men achter de alsmaar spelende muziek aangemarcheerd, heel Diekirch door, heuvel op. heuvel af. Natuurlijk is dat het doel van de oefe ningen niet Het is iets, dat er bij komt, maar iets kostbaars- Al groeit dan de echte edelweis niet op de Belgische of Luxemburgse Ardennen, wat hier aan het groeien is. is even kostbaar. En zo bezien is de naam „Edelweis" voor de thans begonnen oefeningen nog zo gek niet ROND DE R.T.C. Het is een heel werk om de hoeken rond te schaven Dagen en nachten wordt er gewerkt in de Ridderzaal. Tot diep in de nacht valt het schijnsel der kronen door de glas-in-lood ramen op het Binnenhof en 's morgens in de vroegste vroegte hoort men reeds de hamerslagen klinken. Daarbinnen is het nog rommelig: de wandtapijten zijn opgeslagen, de stoe len in vakken terzijde geschoven en in het midden staat de tafel. De tafel, die ovaal is, dus met ronde hoeken. „Het is een heel werk om die kantjes bij te scha- sen". merkte iemand terloops op. Vijf extra lichtkronen worden aange bracht om de vergaderden bij te lichten. De hemel van de troon zal met T. L- buizen verlicht worden. Vandaag moet dit deel van de werkzaamheden gereed zijn, want hedenmiddag wil men proef- branden. De arbeiders zijn intussen niet bar en thousiast meer. want ze hebben nu zo veel overwerkuren gemaakt, dat ze het wel genoeg gaan vinden en bovendien zeggen zij: De belasting, ons extra flesje melk en de boterhammen kosten zoveel, dat we er nauwelijks wat van overhouden". Betrouwbaarlieidsrit Bayeux Eindhoven Ter gelegenheid van de bevrijding der lichtstad Ter gelegenheid var. de bevrijdingsdag an Eindhoven (18 Sept.), zal behalve de traditionele fa-kkelestafette Bayeux Eindhoven ook een bertouwbaarheidsrit auto's en motoren over deze af stand van 900 km plaats hebben. De start hiervan heeft op 17 September om twee uur in het Norma-ndische stadje plaats, enkele uren n-a de start van fak kelestafette en de aankomst is de vol gende dag om plm, 3 uur in Eindhoven, enige uren voor de aankomst van de fakkel. De winnaar bij de auto's en mo toren wordt voor een jaar bezitter van „de zilveren fakkel", terwijl aan de beste vijf in iedere categorie een pla quette wordt uitgereikt. Bovendien biedt de K.L.I.T. de bedde winnaars een rond vlucht boven de geïllumineerde stad aan. werking. Recordpoging van Flinterman bij Noordwijkerhout Een prijsvraag voor de radio. De poging van majoor-vlieger Flinter- man om een Nederlands snelheidsrecord te vestigen, zal waarschijnlijk enige dagen na de richtdatum 24' Augustus ge schieden. Wel ligt het in de bedoeling, dat majoor Flinterman op genoemde datum een proefvlucht zal maken, kans is groot dat de recordpoging zal ge schieden op het strand bij Noordwijker- De N.CR.V. schrijft naar aanleiding in deze recordipoging, in samenwerking et het raddoprogramma van de Ned. strijdkrachten en het bureau voorlichting de luchtmachtstaf, een prijsvraag uit. De luisteraars zullen in de gelegenheid worden gesteld de gemaakte snelheid te schatten. By het begin- en eindpunt van de baan zullen nl. microfoons worden opgesteld, waardoor het geluid van viermaal langs razende Meteor vis radio kan worden gehoord. Aan de hand m de opgenomen tijden zal en weet dat de baan drie kilometer ng is, ongeveer de snelheid kunnen be llen. De opbrengst van de wedstrijd komt ten goede aan de NTWIN-Kerstpakketten- actie en aan het Van Weerden Poelman fonds. DE HEER LICHTVELD IN NEDERLAND Het Surinaams kabinetslid L. Licht veld (Albert Helman) is per vliegtuig in Nederland aangekomen voor een parti culier bezoek, doch zal wellicht bespre kingen voeren met de Regering. Geen vacantietoeslag voor DUW-arbeidera Minister In 't Veld heeft op desbetref fende vragen van het Kamerlid Haken (C.P.N.) medegedeeld, dat de DUW- arbeiders geen vacantietoeslag van 2 pet het jaarloon zullen krijgen, daar een dergelijke gratificatie in het algemeen ook niet in de landbouw wordt gegeven. DE LEEUWARDER KAARTPARTIJ MET DODELIJK SLOT De politierechter te Leeuwarden heeft A. uit Huizum, die onlangs tijdens m kaartpartij in de Friese hoofdstad •n medespeler xo'n klap gaf, dat hij van zjjn stoel viel en dood bleef liggen, tot maand voorwaardelijke gevangerais- straf Veroordeeld, daar hij geen oorza kelijk verband kon zien tussen de slag de dood van het slachtoffer. De eis .Luidde 5 mnd. gevangenisstraf. Geen ernstige gevolgen van inenting Er wordt in het algemeen nogal ge volg gegeven aan de oproep zich tegen pokken te laten inenten. Naar de genees kundige hoofdinspectie voor de volks gezondheid mededeelt, zijn er reeds vrij veel personen, die daarvoor in verband met de aard hunner werkzaamheden in het bijzonder in aanmerking komen, in geënt. Hier en daar blijkt de mening te hebben post gevat, dat die koepok inenting vrij ernstige gevolgen zou heb ben gehad. Naar aanleiding hiervan wordt medegedeeld, dat er geen enkel geval bekend is, waarbij de na de oproep gedane inentingen tot min of meer ern stige gevolgen hebben geleid. WEERBERICHT Veranderlijke bewolking Tot morgenavond verwacht De Bil*: Half tot zwaar bewolkt met slechts hier en daar enige lichte regen. Zwakke wind. Temperatuur ongeveer dezelfde als vandaag of iets hoger (Opgemaakt te te 10 uur). zon en maan Augustus: Zon op 5.29,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1