Jlieumo griJtsrijc ÖTouranl mm* I 1 Schouten: Republiek moet eindelijk eens daden tonen Hist II WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentleafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per weelt ADVERTENTïëN 0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7893 DIRECTIE: E. DEEMER. CHRISTELIJKE A TION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantuastlcf) fs ghefcleoeo tnyn bert in tcgijcaspoct" Studerende jeugd in de fabriek Zie pag. Indonesië-debat in de Tiveede Kamer Geheime besprekingen zouden bij het volk indruk van verheimelijking wekken, aldus Tilanus (Van onze Parlementsredacteur) Thans staan wy by de uitkomst van een regeringsbeleid, dat bij ons steeds over wegende bezwaren heeft opgeroepen. Deze bezwaren zijn niet verzwakt. Integen deel, gebleken is wel, dat onze critiek juist is geweest. Verandering van beleid zou alleen kunnen worden bereikt by een ander kabinet. Maar aangenomen moet worden, dat dit kabinet blijven zal. Aldus gistermiddag de heer Schouten (AR) in zijn diep ernstige ré"de tydens het Indonesië-debat in de Tweede Kamer. blikeinse zijde tonen, dat het ernst is. Aan het begin der vergadering had voorzitter mededeling gedaan van jongste brief van minister Van Maart veen, waarin deze melding maakte v t^e eerste berichten na het ingaan van cease fire-bepalingen. Die berichten waren niet opwekkend, maar de rege ring meent, dat het bij de republikeii regering thans wel ernst is in haar stre ven, het staken van het vuren werkelijk te verwezenlijken. Toen na voorlezing van deze brief de zitting tot drie uur geschorst was ge weest, opdat de Kamerleden in de gele genheid zouden zijn van de inhoud nader kennis te nemen, _werd eerst sproken over de vraag, of onder de nieuwe omstandigheden, zo kort voor de Ronde Tafel-conferentie, een openbaar debat wel nuttig en wenselijk was. Mr Burger (PvdA) bleek dit te betwijfelen, maar een debat was, meende hy, onver mijdelijk; slechts hoopte hij dat men zich de nodige zelfbeperking kon opleggen. Er is veel voor en er is veel tegen i openbaar debat op dit ogenblik, meende de heer Tilanus (CH). Het bleek, dat de voordelen by hem overheersten. Inder daad behoefde een gedachtenwisseling niet storend te werken en was er ook wel wanbegrip weg te werken. Boven dien zou anders het volk de indruk kun nen krijgen, dat er dingen verheimelijkt moeten worden. Snedig was nog een opmerking heer Wagenaar (comm.). Deze ni verzet van de PvdA tegen een openbaar debat op dit ogenblik niet al te zwaar. Immers, ook in Juli van dit jaar was deze groep reeds tegen een openbare bespre king. Het argument van de op handen Zijnde R.T.C. gaat dus niet op. Buiten de legale banen Ook de heer Schouten bleek van ge voelen, dat een openbaar debat de open bare zaak niet zal schaden. Evenals later anderen deden, constateerde deze spre- Jcer, dat de regering op verschillende punten afwijkt van de Grondwet, ook zoals deze laatstelijk is gewijzigd. Dit ia des te ernstiger, omdat een der overwe gingen voor de jongste Grondwetsher ziening was, dat voortaan de regering bij haar beleid in legale banen zou kun nen blijven. In het bijzonder de vervroegde overdracht van de souvereiniteit was voor de heer Schouten wel een zeer bedenkelijk punt. Deze over dracht dient te geschieden aan een 1 staatkundige organisatie, welke met de Grondwet in overeenstemming dient te zijn. Maar aan dit voor- 1 schrift houdt de regering zich zeer bepaald niet. Een andere afwijking in het regerings beleid constateerde de heer Schouten met betrekking tot de deelneming van de Unci aan de R.T.C. Van de republiek moet gezegd worden, dat zij thans reeds in verschillende opzichten een andere po sitie inneemt dan de overige deelstaten. Dit moet met grote zorg vervullen. Klaarheid is nodig over de plaats, Welke de negen-mannen, die immers tevens leden zyn van het Ned. parlement, op de R.T.C. zullen krijgen. Men mag toch niet aannemen, dat zij als zodanig de regering zullen vertegenwoordigen. Ook over Nieuw-Guinea spreke de rege ring zich uit, en wel in die zin, dat het niet behoort tot Oost-Indonesië of tot de Ver. Staten van Indonesië. De regering houde het parlement op de hoogte van de naleving der cease fire-overeenkomst. Met klem deed de heer Schouten in zijn betoog een beroep op de republiek om nu eindelijk eens te tonen, dat men ook tot daden weet te komen. Men zal, aldus de heer Schouten, van die zyde hebben te bewijzen, dat men in staat is, orde, veiligheid en rust tot stand te brengen. Het gaat om een millioenenbevolking, die sterk is geteisterd en van wie velen met de terreur in aanraking zijn geko men. Afgezien van het gebrek aan erva ring op het gebied van bestuursbeleid bij de republiek ligt hier een bijna boven menselijke taak. Laat men nu van repu- Kassier verduisterde 60.000 gulden Ten nadele van de Centrale Vermogens- opsporingsdienst Op vermoeden van verduistering is de 86-jarige kassier A. C. A. W. van de Cen trale Vermogens-opsporingsdienst C. V. O. te Amsterdam gearresteerd. De fraude betreft een bedrag van ongeveer ƒ60.000. De kassier heeft volledig bekend. Er komen nog 30 deelnemers aan R.T.C. Naar wij vernemen, worden morgen op Shiphol verwacht de heren Abdoel Malik en prof. Hoesein Djajadiningraf, deel nemers aan de R.T.C. In totaal moeten nog 30 deelnemers komen. De meesten nullen vóór 20 Augustus zijn aangekomen. DEELNEMERS R.T.C. BEZOCHTEN AALSMEERSE VEILING Een groot gezelschap Indonesische deelnemers aan de Ronde Tafel-confe rentie bezocht vanmorgen de Aalsmeerse bloemenveiling. Ongeval op Alphense brug te Ter Aar. Gistermiddag dacht de chef-brugwach ter W. B. de Vogel een verjaarsbezoek in Alphen af te leggen, maar hij kwam niet verder dan de brug aldaar. Hij raakte bier n.l. op voor hem onverklaar bare wijze voor de wielen van de vracht auto der firma C. v. d. Bijl en Zn. alhier. Bij onderzoek door dokter Stehouwer bleek, dat het nogal meeviel. de heer Schouten geen heugender ding zjjn dan dat de Indo nesiërs aan de Rondy^ Tafel-conferentie zyn vrees zullen be'Sch^meh.' Tt>t de rege ring riep hyHandhaaft wat ge eenmaal hebt besloten, en tot de Indonesiërs: Toont dat gef kunt.fd.oen datgene waar om ge roept met een ong^trldy.dat spre ker niet,kan begrijpen. - v De Kamer was overvol tijdens de rêïfe van de heer Schouten, De tribune was overbezet en alle loges waren gevuld, vaak met federalistische en republikeïrise leden voor de R.T.C. Na hem gaf de heer Weiter uiting aan zijn grote bezorgdheid over de gang van zaken. In diplomatiek opzicht is onze regering verre bij de republikeinen ach ter geblevèn. Ook van de jongste over eenkomst tot het staken van het vuren had de heer Weiter geen verwachting. Integendeel, hij beschikte over mede delingen, dat de inbreuken van de laatste dagen uit Djokja zelf afkomstig waren, en hij tartte de regering dit Jegen te spreken. Hij deed een klemmend beroep alsnog tot een andere politiek met be trekking tot Indonesië te komen. (Zie vervolg op pag. 3) De „vliegende voetbal" gisteren boven Ypenburg Nieuw type hefschroefvliegtuig wordt gedemonstreerd. Een voor ons land nieuw type hef schroefvliegtuig, de „Hilïer", is gisteren door de vlieger Henri Boris van Parijr naar Ypenburg gevlogen. In Antwerpen werd een tussenlanding gemaakt. In de lucht heeft deze Hiller een rond uiter lijk, hetgeen hem de naam ..vliegende voetbal" bezorgde. Het toestel biedt plaats aan drie personen of aan een piloot en 200 kg nuttige last. De enkel« schroef is voorzien van een stabilisator Aan het achtereinde van de zeer dunne staart zijn een aangedreven roerpropeller en een roervlak bevestigd. De motor ontwikkelt 170 pk. In de komende dagen zullen er sproeiproeven ten behoeve van de landbouw mee worden gedaan. Men kan met deze Amerikaanse Hiller zeer gemakkelijk bochten maken en er met betrekkelijk geringe snelheden mee vlie gen. In Europa kost de ..vliegende voet bal" f65.000. De vlieger en diens passa- werden dadelijk na aankomst door SFTits Diepen voor een bespreking ont vangen. De demonstraties worden uitge voerd onder auspiciën van het dep. van Landbouw en van de Stichting Hef- schroefvliegtuigen. DOODSTRAF GEËIST TEGEN DUITSE SILBERTANNE-MOORDENAAR. De doodstraf werd gisteren voor A'dams B.G. geëist tegen de 35-j. Duitser H. P. Kuter, die in Juli 1944 in Groningen Grootegast Silbertanne-moorden pleegde, waarvan C. H. Robertase Top het slachtoffer werden en na 'a te Appelscha de boswachter Van Ernst neerschoot. Ook verschillende arrestaties werden hem te« laste gelegd. Na 1918 is hij tot zijn 18e jaar in Neder land opgevoed. Uitspraak op 30 Augustus. Tydens een wandeling door de Haagse Houtstraat werden de Nederlandse am- Londen, jhr Michiels van Verduynen en mr E. N. van Kleffens, door de camera gesnapt. Ook al vol van de Ronde Tafel-conferentie, Excellenties? Gistermiddag arriveerde op „Ypenburg" een nieuw type hefschroefvliegtuig, de „Hiller" voor het geven van demonstraties op het gebied van de insecten- bestrydlng. NA DE RAMP MET DE ROERMOND Autom. piloot van alle KJL.M.-toestellen voorlopig buiten werking Onderzoekingen brachten afwijkingen aan het licht Het onderzoek naar de ramp van de KLM-Constellation „Roermond", welke bij Bari in zee stortte, heeft er o.a. toe geleid, dat op alle Nederlandse vliegtuigen, die uitgerust zijn met een automatische piloot tot nader order deze automatische stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Alle KLM-vliegtuigen zullen geduren- niet worden uitgelegd als een vast- de de onderzoekperiode rechtstreeks staande conclusie, dat een defect In de door de vliegers worden bestuurd. automatische stuurinrichting definitief -door de deskundigen wordt beschouwd als de oorzaak van de ramp met de „Roermond". Dit behoort echter wel tot een van dè overgebleven mogelijkheden, weshalve de automatische piloot thans aan intensieve proefnemingen wordt on derworpen. Voor goed begrip diene, dat de auto matische besturing nooit wordt gebruikt ter vervanging van de vlieger, maar al leen een hulpmiddel is, waarop hjj voort durend contröle uitoefent. Ter voorkoming van onnodig risico zullen deze vliegproeven alleen worden uitgevoerd door de Lockheedfabrieken i de Ver. Staten. De C.A.A. (Civil Aeronautics Associa tion) is van de beslissing om deze stuur inrichting enige tijd buiten werking te stellen op de hoogte gebracht. Het is nog niet bekend of buitenlandse maat schappijen tot dergelijke maatregelen zullen overgaan. Bij de onderzoekingen naar aanleiding de ramp te Bari is gebleken, dat de automatische piloot onder bepaalde om standigheden afwykingen kan vertonen, welke men tot op heden niet had gecon stateerd. De genomen maatregel mag Gone with the wind Margaret Mitchell gisteren overleden Margaret Mitchell, de bekende Ameri kaanse schryfster, is gisteren overleden. Zy werd, zoals bekend, vorige week door auto aangereden. De schryfster van „Gejaagd door de wind" (Gone with the wind) is 43 jaar geworden. Na het onge- is ze niet meer geheel tot bewust- zyn gekomen. Zy had een sohedelbasis- fractuur opgelopen en enkele ledematen gebroken. Zij heeft verscheidene niet-uitgegeven imans geschreven. Alleen „Gone with the wind", waaraan zij 12 jaar heeft ge werkt, is uitgegeven in 1936. En met suc- Het is in 30 talen vertaald en had oplage van 8 millioen en nog steeds verschynen herdrukken. Aan het eind van de oorlog ontving j stromen brieven van mensen, die, meegetrokken in de nasleep van de oor log, kracht sohenen te vinden in het moe dige gevecht van de Scarlett O'Hara. Zij beantwoordde deze brieven niet alleen, zy zond voedsel, kleding en vita- n. Haar huis stond dikwyls vol met pakken, gereed om verzonden te worden. Mevr. Mitchell stierf, toen zij naar de operatiezaal werd gebracht om een spoed operatie te ondergaan. POST VOOR OPVARENDEN ZUIDERKRUIS. Post voor militairen aan boord van het troepenschip Zuiderkruis, bestemd voor de tussenhaven, dient uiterlijk op 18 Aug. de eindhaven uiterlyk op 31 Aug. ter post te worden bezorgd. Adressering behoort als volgt te ge schieden: Rang, naam en voorletters, le- gernummer, onderdeel. Veldpostkantoor Batavia, aan boord troepenschip Zuider- De naam van de vermoedelyke tussen haven moet niet worden vermeld. Vele sprekersveel applaus in Straatsburg Toen de Ier Norton gesproken had, volgde ijzig stilzwijgen Jhr Van der Goes van Naters wil Duitsland toelaten, maar niet tè snel In de Europese Assemblée te Straatsburg werden de algemene debatten over de politieke structuur van Europa voortgezet. Het ontbrak niet aan sprekers en reso luties. Er &ingen vele stemmen op ten gunste van het scheppen van een gezag hebbend orgaan boven de staten van Europa en de Europese economieën dienden op doeltreffende wyze te worden gecoördineerd. Er werd scherpe critiek uit geoefend op de Europese Marshall-organisatie, de O.E.E.C. De Fransman Andre Philip het nationalistische karakter der „plan nen" van de deelnemende landen, zo als die by de O.E.E.C. werden ingediend- De Assemblée moest daarom een econo mische organisatie in het leven roepen, die besluiten kan nemen bij meerder heid van stemmen. De Deen, Kristensen, wenste een commissie om het statuut van de Europese Raad te wyzigen. De Brit, Lord Layton, bepleitte een Euro pese federatie, van een geheel nieuw type. De politieke solidariteit moest aar de economische vooraf gaan. Hij wilde een/„Handvest voor de rechten van de Europeaan". De Italiaan Cappi, geloofde niet, dat de volken reeds bereid zijn, hun souvereiniteit op te geven voor de een heid. De Engelse afgevaardigde, Mackay, diende een resolutie in, inhoudende dat de Assemblée het volgend jaar reeds eei parlement wordt en een constitutie for meren zal voor een regering van de Ver. Staten van Europa. Bereikt Europa dit resultaat niet, dan zou Amerika e tueel de Marshall-steun kunnen houden. De Brit, Boothby, betoogde, dat zolang iedere afzonderlijke staat slechts plichten tegenover zich zelf erkende, oorlogen zouden blyven bestaan. De Nederlandse afgevaardigde jhr Van der Goes van Naters heeft de toelating van West-Duitsland tot de vol gende zitting bepleit. Een te vro&gtydige uitnodiging zou een slechte dienst aan het nieuwe Duitse bewind betekenen- Hij achtte voortdurend contact tussen de Assemblée en de ministers nodig, die by de gehele zitting van de Assemblée tegenwoordig moesten zijn. De .Nederlandse gedelegeerde Serrarens zag het verval van Europa als een dreiging. Europa, dat de wereld ont dekte, de wereldhandel op gang bracht de oorsprong van alle vooruitgang i, domineert niet meer, maar wordt zelf door overheersing bedreigd» Dit middelpunt van initiatief is het centrum van conflict tussen twee reuzen geworden. Met Serrarens hoopt Neder land op een nieuw Europa, voor de ver- wezenlyking waarvan de Nederlanders, hoe zwaar ze ook in de jongste oorlog getroffen werden, de nodige offers aan tyd en souvereiniteit willen brengen. Hij bepleitte de opneming van West-Duits- op land in de Raad. Eén speech werd niet Nederlands Squadron bij lucht- manoeuvres in Engeland? Van 2327 September zullen in En geland weer grootscheepse militaire luchtvaartmanoeuvres worden gehouden. Deze oefeningen, die de naam dragen .Operatie Bulldog", zyn een vervolg op de „Operatie Foil" van enige tyd gele den. Thans zullen, in plaats van de jagers, de bommenwerpers het middel punt vormen. Aan de operaties nemen Engelse, Amerikaanse, Belgische en Franse eenheden deeL terwyl de kans bestaat, dat een Nederlands Squa dron ingeschakeld wordt. met applaus begroet. Het was de scherpe pyl, die de Ier Norton afvuurde op En geland. dat de Ieren het zelfbeschik kingsrecht ontzegde en aan een deel van hun land een bezetting oplegde. Hij vroeg van de Assemblée morele steun voor het Ierse standpunt, dooh dR ver zoek werd met yzig stilzwygen beant- De kas van de E.C.A. is leeg Uncle Sam hield het weekgeld in. De kas van de E.C.A. en verscheidene Amerikaanse regeringsbureaific is leeg. Het Huis van Afgevaardigden verwierp een voorstel om een voorschot te ver lenen en ging naar huis. Waarschijnlijk zal er volgende week opnieuw een voor stel' worden gedaan. ANDERE GERUCHTEN OVER OPVOLGING VAN Dr BARUCH. In Washington doen volgens A.P. ge ruchten de ronde, dat de heer Wright Morrow, lid van het nationale comité van de Democr. Party uit Texas, wellicht be noemd' zal worden tot ambassadeur in Den Haag of Denemarken. Gisteren legde hy een bezoek af op het Witte Huis. „KAREL DOORMAN" MET NIWIN- PAKKETTEN NAAR DE WEST. Het ligt in de bedoeling alle Niwin- Kerstpakketten voor de West met het vliegkampschip „Karei Doorman", dat. zoals men weet, dit najaar een oefenreis naar de West maakt, te verschepen. De mestvork gaat in het Militair Gezag Een heel schip met olie is spoorloos zoek geraakt Rekenkamer weigert goedkeuring aan de posten De Algemene Rekenkamer heeft merkwaardige mededelingen gedaan in haar ver slag betreffende het beleid van het Militair Gezag. Zo is het niet mogelijk na te gaan, waar de gehele lading van een stoomschip met f 154.738 aan benzine, olie e.<L aan boord gebleven is. Van de 13.410 motorvoertuigen zUn 829 niet verantwoord. Het systematisch onderzoek moest tenslotte worden opgegeven. De Kamer begint met de verschonen de opmerking, d&t het M. G. in 9 maan den aangegroeid was tot 16.000 man, da het een uitgebreid terrein behandelen moest en dat de toestanden onstabiel ïn. Ook verklaart de Kamer, dat het M. G. een belangrijke voorsprong heeft op de Regering te Londen, daar er thans een volledig financieel ver slag is. De totale uitgaven worden ge raamd op f 150 millioen. Er zijn zo grote afwykingen van de Comptabiliteitswet, dat de Kamer voorstelt de gehele zaak r in een afzonderlyk wetsontwerp de wetgever voor te leggen. Het de Kamer onmogelyk, de posten goed te keuren. Intussen wordt een woord van loi wyd aan wijlen reserve-luitenant-kolo nel H. J. C. Kamsteeg. Het beheer der goederen was gebrekkig .Enkele vei delingen zyn gevolgd. Over het algemeen was het kasbe heer normaal. By provinciale en districtscommissa riaten waren 7 kasverschillen, totaal f 2560 en totaal f 1125 aan overschotten. By commissariaat noodvoorziening 1 verschillen van f 4522. Een kassier veroordeeld tot 6 maanden gevange nisstraf. By de technische dienst vlieg velden was een geldkist gestolen met f 5397. De totale kastekorten bij de interneringskampen waren f 9877, de belangrijkste te Marum en Wezep, de overschotten f 588. Het onderzoek te Marum bleef zonder resultaat, het re sultaat te Wezep is nog onbekend. Be langrijke bedragen aan bankpapier van f 100 via kassen van het M.G. ingewis seld tegen kleinere coupures, zyn aan de belastingen doorgegeven. Bij een op sporingsdienst is vermoedelyk f 1300 verwisseld. Bewys was tegen niemand mogelijk. Als geheim verantwoord 32.436. Representatiekosten i f 227.676 hebben deels gediend ter v Twee doden door het eten van geweckt vlees Limburgs gezin in rouw door voedselvergiftiging Tengevolge van voedselvergiftiging zyn twee leden van het gezin Wynen te Helden-Panningen (L.), nl. de vader een 18-j. dochter, om het léven gekomen. De dochter werd Vryddg haar het zie kenhuis te Venlo overgebracht en over leed daar dezelfde dag. Zaterdag werden de vader en een zoon naar'het zieken- 'huis overgebracht. De vader Is gisteren overleden en de zoon zou binnenkort naar huis terug kunnen keren. Verder zyn ziek geworden de moeder, die gis teren in zoverre hersteld was, dat zy de begrafenis van haar oudste dochter kon bywonen, en een klein kindje, dat thuis verpleegd wordt. De oorzaak van de vergiftiging is ver moedelyk het eten van ondeugdelyk ge weckt vlees, afkomstig van huisslachting. JONGEMAN OP PAS GEKOCHTE MOTOR GEDOOD De 19-j. M. de L. uit Den Bosch, die in het oefenen was met zyn pas gekocht motorrywiel is op de onbewaakte over weg in de Deutersestraat aldaar door trein gegrepen en gedood. Een klein Nederlands legertje trekt België en Luxemburg binnen (Van een onzer verslaggevers) Gisteren is het depót Verbindingstroepen uit Utrecht met t tiendaagse oefening n afdeling van het Walferdange in depót Pioniers uit Vught x Luxemburg vertrokken. Ook een peloton maréchaussée en geneeskundig personeel en het trompetterscorps van de Huzaren van Boreel maakt de tocht mee. ïds gedurende anderhalf jaar gaan er kleine contingenten naar onze Zuider buren, in hoofdzaak om ry oefeningen te houden in België. Want uit Indië kwa- klachten over de te geringe geoe fendheid in het ryden in sterk geacciden teerd terrein. Ook schietoefeningen zullen echter in België plaats hebben en wel in het schietkamp by Elsendoorn. Onze vecht- wagens, bewapend met 75 mm kanonnen, kunnen nl. nergens in Nederland oefe zonder de veiligheid der burgers in gevaar te brengen. Voor de troepen, die gisteren vertrok ken, is deze operatie „Edelweis" (zo wordt deze oefening genoemd) de laatste, vóór ze naar Indonesië vertrekken. Ze DAT in Bussum. 58 jaar oud, overleed A. A. Crince Le Roy, oudshoofd van de Prov. Landbouwvoorlichtingsdienst Oost- Java. DAT, 69 jaar oud, te Laag-Soeren is overleden de oud-Rijksbouwmeester ir G. C. Bremer, die o a, werkzaam was by de bouw van het Vredespaleis en de verbouwing van de Hoge Raad in Den ~~aag. DAT het vandaag uit R'dam naar In donesië vertrokken troepenschip Zuider kruis ook 130 rimboekisteh en 12 appa raten voor het opnemen van zg. gespro ken brieven meevoerde. DAT de Koningin een danktelegram aan minister Schokking zond voo gelukwensen van Marine en Landmacht t g.v. de verjaardag van Prihses Irene. DAT deze week een inzanieling op Walcheren wordt gehouden om f20.000 by elkaar te krygen voor het dopr: brand verwoeste rusthuis Irma te Oostkapelle, in welk geval het Ryk eenzelfde bedrag in de schade bydraagt- DAT mr G. A. E. B. Meyér, opd-wet- houder van Utrecht en de nestor, de Utrechtse advocaten, gisteren ,t.^.v. zyi 80e verjaardag werd gehuldigd. DAT de Ierse minister van Buiten landse Zaken, McBright, begin Februari >n bezoek aan ons land brengt. DAT by de veiling van fruit op stam te Twello van de 55 aangeboden boom gaarden er slechts zes werden gegund en bellefleuren nog geen 40 cent per kist opbrachten. DAT de dir.-gen. van de Rykslucht- aartdienst. J. W. F. Backer, morgen avond om 19.45 u. een radiopraatje over deze dienst houdt, DAT de Groninger literator Jan Boer, it voor kort directeur van de ryks- kweekschool -te Meppel, benoemd is tot inspecteur van het gemeentelyk lager onderwijs te Groningen. DAT in Mei 1950 op het Franse kerk hof te Kapelle (Zeeland) een groot mo nument wordt onthuld voor de in ons land gesneuvelde Franse soldaten. DAT de gemeente Middelburg voor haar stadhuis een door Pieter Nason ge schilderd portret aankocht van jhr Jo- han Rademacher. indertyd baljuw Middelburg. DAT is opgericht de Stichting rust huizen op Walcheren, die drie rusthui zen zal beheren, waaronder een, dat het door brand verwoeste huis Irma vervangen. DAT het Italiaanse marine-opleidings schip Vespucci gisteren de rede van Vlis- singen aandeed en daarna zyn reis naar Antwerpen voortzette. DAT het Stedelijk Museum te Vlissin- en van Dordrecht in bruikleen heeft gekregen een portret van M. A. de Ruy- ter. hetwelk in 1833 door N. Pieneman werd geschilderd naar het portret van Ferdinand Bol In het Mauritshuis te Den. Haag. DAT minister Rutten op 2 Sept. de Amstelveense technische school zal openen. DAT burgemeester Van Hoogstraten gisteren de Iandbouw-industrie en han- delstentoonstélling Helaminto te Hen gelo (Gld.) opende, waar Zaterdag een groot concóurs'hippique wordt gehouden. DAT de. bankbiljettencirculatie in de afgelopen week weer beneden de 3 mil liard guldeq js be,land (2989 millioen) DAT teA'dam de vereniging „Ierse Vriendenkring" werd opgericht waarvan het correspohdentie-adres is gevestigd: Nassau Zuiledsteinstraat 9, Den Haag. DAT de Amerikaanse filmster Tyrone Power, o'm. bekend door zyn rol ii film „The rains came", gisteren en daag in fret Amstelhotel te A'dam lögeerde. behoren nl. tot de eerste helft van de lichting 1949, die in de komende weken als 43ste zelfstandige infanterie-bataljon scheep gaat. De staf is al met de „Kota Inten" vertrokken. Ook by het vertrek uit Utrecht en de tocht naar België sloot men zich zo veel mogelijk by de werkelijkheid aan. Men zorgt geheel voor zichzelf, slaapt niet in kazernes maar in zelf opgezette bivakken zo sliep men gisteren in Breda in een tentenkamp. Als men bedenkt, dat het hier om 700 man gaat met een paar honderd voertui gen, begrijpt men dat er wel een en an der komt kijken. Men beschikt echter over moderne hulpmiddelen: pomp en zuiveringsinstallaties voor drinkwater, een apparaat voor het opwekken van electrisch licht, een vuilverbrandings apparaat, enz. Vandaag reed men door naar Namen, waar men twee dagen zal blyven en kleine oefeningen zal houden. Vrydag gaat het AA~ -* --■* Namen Luxemburg-Stad. Nog een bruiloftsgeschenk voor Koninklijk Paar Gistermorgen werd door de Nat Bond Het Mobilisatiekruis en de Ned. Bond van Oud-Stryders ten paleize Soesidijk een huldeblyk t.g.v. het 12% jarig huwe lijksjubileum van het Kondnklyk Paar aangeboden. Het bestond uit een schotel van Delftsblauw aardewerk, welke een diameter heeft van 52 cm. De tekening was ontworpen door de plateelschilder C. J. Bak. De schotel werd overhandigd door de voorz. van de bond Het Mobili satiekruis uit naam van alle oud-gemo- biliseerden en oud-strijders in Neder land en Overzeese Gebiedsdelen. Door omstandigheden had deze aanbieding niet eerder kunnen geschieden. De Koningin en de Prins verzochten de deputatieleden hun welgemeenden dank aan alle oud-gemobiliseerden en oud-stryders over te brengen. De depu tatie bestond uit 8 afgevaardigden van afdelingen, o.a- Den Haag en Delft krijging van onbetaalde hulpkrachten. Commissariaat Noodvoorziening besteed de zodoende f 25.000 voor chocolade, en rookgerei en bestelde 420 gedenkborden a f 25. Voor gratis verspreiding in de Noordelijke provincies werd f 25.800 be steed voor 500.000 sigaartjes. Voor f 14.921 werd Franse cognac gekocht welke ech ter door de Franse douane in beslag genomen werd. Ter gedeeltelijke com pensatie is f 3000 van een opgedoekte officiersmess onder ontvangsten M.G. geboekt. Een onderdeel te Delft boekte f 604 voor een afscheidsavond op de rekening van M.G. Voor accountants is uitgegeven f 1.241.645, hiervan is f 360.000 eigenlijke administratiekosten. Nog in Augustus 1945 is f 14.808 aan benzine betaald zonder dat men weet aan welk onderdeel. (Zie vervolg op pag. 3) Otis Barton daalde 1370 meter onder smokkelaarsbaai Bij een tweede duikpoging in Smug- glars Cave (Californië) is Otis Barton gisteren tot een nog door niemand be reikte diepte van 1370- meter gedaald. Toen hij zich op ongeveer 1250 meter diepte bevond, ging opnieuw, evenals bij de eerste poging, het licht uit in de „Benthoscoop". Ondanks dat, meldde Barton door zyn telefoon, dat hy tot 4500 voet wilde dalen. Tijdens zyn duik heeft Barton talryke vissen, die een ver blindend licht verspreidden, gezien. Hij klaagde over de grote kou in de kogel en hy was enigszins zeeziek. Zeg het met woorden, bloe men of een hartige hap I In de loge van de Tweede Kamer luisterden gisteren verschillende re publikeinse leden van de R.T.C. naar de al dan niet critiserende woorden over het Indië-beleid. Op hetzelfde ogenblik bezochten velen hunner collega's de Aalsmeerse bloemenveiling, waar zij door de deskundigen rondgeleid werden. Thuisgekomen schaarden de heren zich aan (vierkante) tafeltjes, om zich te goed te doen aan de Ronde-Taf el-gerech ten, die in de speciaal voor hen inge richte Indische keukens waren No Siree Dinsdag werd te Washington ontkend, dat de regering der Ver. Staten opnieuw besprekingen begonnen is, of tracht te beginnen met Sow jet-Rusland. WEERBERICHT Wisselend bewolkt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met in het Noorden het land een enkele regenbui en in het Zuiden overwegend* droog weer. Meest matige wind tussen Noordwest en Zuidwest. Weinig verandering van tem peratuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Donderdag 18 Augustus. Zon op 5.28. onder 19.59; Maari op 23.15, ouder 16.25 ■"ir. 24 Augustus N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1