J Van het erf van School en Kerk 3 MAANDAG 15 AUGUSTUS 1943 „ALS JE ER BENT, IS HET EIGENLIJK TOCH MAAR EEN KLEIN POOSJE" Op bezoek bij het „platina" echtpaar Van de Hazel in Holkerveen (Van een onzer verslaggevers) Domstraat moge dan een te weidse naam zijn voor het slingerende landweggetje in de buurtschap Holkerveen onder Nykerk, de driekleur hoog op de school aan deze straat wapperde er Zaterdag niet minder vrolyk om. Het was feest, want in het blauwe boerderijtje, schuin tegenover de school, herdacht het echtpaar Wim van de Hazel en Gerritje van de HazelVan Steeg het zeldzame feit, dat zij ■JO jaar geleden in de echt werden verbonden. bruiloft niet gevierd kon worden, omdat toen niets te krijgen was. Naar de kerk kunnen de oudjes niet eer, maar als de dominee op een door deweekse dag in de school komt spreken, vrouw Van de Hazel present. Zeventig jaar getrouwd„Als je vooruit ziet denk je, daar kom ik nooit aan toe; als je er bent is het eigenlijk toch maar een klein poosje," zegt moeder Van de Hazel ten slotte en dan begroet haar iets jongere buurvrouw, die al Zeven dochters en twee zoons van het echtpaar, dat elf kinderen heeft gehad, zijn nog in leven en natuurlijk waren zij Zaterdag present. De schare van 23 kleinkinderen en 19 achterkleinkinderen was thuis gebleven, omdat het anders wellicht te druk zou worden voor de oudjes, die toch al niet te klagen hadden over gebrek aan belangstelling. Uit wijde omtrek kwamen vrienden en bekenden even binnen wippen om te feliciteren. Vele bloemstukken, taarten en fruitman den werden bezorgd aan het adres Dom straat 21, waar het echtpaar nü al 62 jaar woont. Trots zijn £0 jaren liep vader Van de Hazel door de kamers van zijn woning om de rijke bloemenschat te bewonderen. Met tranen in de ogen zei hij het jammer te vinden, niet meer met de mensen te kunnen omgaan, omdat hij stokdoof is. De ogen van zijn vrouw worden slechter, maar ze hoort nog best, noewel zij in October 90 jaar hoopt te worden. Wan neer de bezoekers Zaterdag soms wat te lang naar haar zin moesten wachten op de koffie met taart, liep zij naar de keu ken om haar jongste dochter, die bij de ouders in getrouwd is, tot spoed aan te sporen. Wim van de Hazel rookte onder de Ve- luwse schouw de ene pijp na de andere en stak ter afwisseling een sigaar op, hetgeen hem een waarschuwende blik van zijn vrouw bezorgde. En inmiddels vertelde moeder Van de Hazel uit vroe gere jaren toen er per week nog minder werd verdiend dan de mensen thans in zeven dagen aan rokerij uitgeven. Ze vond het nóg jammer, dat de 65-jarige HANDELSEMBLEMEN en VERENIGINGSINSIGNES tn alle gewenste kleurenemallle Sport en Wedstrijden Twee Ned. scheidsrechters voor het wereldkampioenschap opgegeven. De K.N.V.B. heeft de scheidsrechters K. v. d. Meer (Den Haag) en K. Chipper (Groningen) aan de F.I.F.A. opgegeven als de Nederlanders, die in aanmerking komen in 1950 tijdens het tournooi het wereldkampioenschap voetbal Brazilië een wedstrijd te legden. Beiden hebben in beginsel een eventuele noeming aanvaard. ColumbiaAruba 32. Tijdens het vijflanden-voetbaltournooi te Willemstad (Curacao) heeft Columbia met 32 gewonnen van Aruba. TWEE NED. PLOEGEN NAAR DE MOTORZESDAAGSE. De K.N.V.M. zal de volgende ploegen uitzenden naar de motorzesdaagse, die van 1218 September voor het eerst na de oorlog in Llandrindod Wells (Wales) wordt gehouden: A-team: Knijnenburg, Roest en Jansema, allen op B.S.A. 500 c c. B-team: Drikus en Jan Veer, benevens van Rijssel op 250 c.c. Jawa. Reserve is Flinterman met B.S.A. Het totale traject ds 2000 km. OLYMPISCH DIPLOMA VOOR JACK BERESFORD. Het I.O.C. heeft besloten, het Olym- pisoh diploma van verdienste toe kennen aan de Engelse roeier Jack Beresford. Deze heeft in vijf achtereen volgende Spelen (1920'36) drie gouden en twee zilveren Olympische medailles veroverd. De enige, die vóór hem het Olympisch diploma ontving wegens actieve sportbeoefening was de Zwitser dr Paul Martin. Kol. Scharroo zal de onderscheiding 24 Augustus op het gres van de F.I.S.A- te Amsterdam uit reiken. TAFELTENNISWEDSTRIJDEN VAN TEMPO TE WASSENAAR De tafel/tennisclub „Tempo" hield Za terdagavond in de school aan de B loem - camplaan te Wassenaar een propaganda- wedstrijd. De uitslagen zijin: De Miranda (Tempo)J. Smit (Tempo, Ned. kam pioen 2e klasse) 21; N. Heemskerk (oe- lofarendsveen)F. Schoohderbeek (Bat- swingers, Den Haag) 31; Cor du Buy (drievoudig kampioen van Nederland) W. v. Zoelen (hoofdklassespeler) 31. Dubbelspel: Du BuySmit slaan Van ZoelenSehoonderbeek. De heer M. Braham, voorzitter, bood' alle spelers een grote taart aan. De heer J. Smit, die voor het laatst voor Tempo meespeelde, kreeg het erelidmaatschap. VRIJ PARCOURS VOOR MARATHON ENSCHEDE Bij de internationale Marathon En schedé op 20 Augustus zal het nieuwe parcours worden afgesloten voor voer tuigen, zodat de athleten de gehele af stand (42.195 km) een vrije baan door een prachtig landschap hebben. Grote belangstelling bestaat o.a. voor het duel tussen de Engelsen Holden en Richards, voor wie men echter sterke concurrentie verwacht van de Noor John Systad, de Tsjech Fiala en de Oostenrijker Zainar. Ook mag men niet vergeten Josset, de Fransman, en onze landgenoten Joop Overdijk en Jaap Meyer. I jaar haar speciale vriendin is. Invasie van 1400 Urkers in Enkhuizen Veertienhonderd Urkers, van wie ve len met de karpoes op en gestoken in hun eigen klederdracht, hebben Zater dagmiddag een bezoek gebracht aan Enk huizen om daar luister bij te zetten aan de Ui-kerdag, die in het kader van de Zuiderzee Museum-tentoonstelling werd gehouden. Enige kilometers uit de kust werd met de kotters Uk 22 en Uk 31 een demon stratie van de zgn snurrevaad visserij gegeven. Deze methode, die van de Denen is overgenomen, berust op het principe van het zegenvissen. Door de doeltreffendheid van dit soort visvangst- de snurrevaad op het IJsselmeer ver boden, maar voor deze gelegenheid was ie vissers Rikkel Brandt (voorz. van deze Ned. Vissersbond) en Klaas Kramer speciale vergunning verleend. mr van kleffens in nederland Mr E. N. van Kleffens, de Ned. ambas sadeur te Washington, kwam vanmor gen met het vliegtuig uit New York op Schiphol aan en vertrok vandaar recht streeks naar het dep. van Buitenl. De heer Van Kleffens zeide, niet deel te zullen nemen aan de Ronde Tafel- Conferentie, maar mogelijk wel de openingszitting te zullen bijwonen. Zijn toestel maakte, vanwege de mist, m tussenlanding te Londen. Stilte boven Berlijnse ruines In het zwaarbeschadigde Berlijn ws het Zaterdag en Zondag stiller dan i 13 maanden het geval geweest was, want de mannen van de luchtbrug warei weekend met verlof. Zoals gemeld is, zal de luchtbrug nog maar vijf dagen per week gaan werken, totdat zij op 31 Oc tober geheel wordt opgeheven. zestig procent der griekse Rebellen rond vitsi vernietigd Generaal James van Fleet, het hoofd van de Amerikaanse militaire missi Griekenland-, heeft in een boodschap generaal Alexander Papagos, de Griekse opperbevelhebber, verklaard, dat het bied rond het Vitsi-gabergte van parti- sanen gezuiverd is. Zestig procent der rebellen is vernietigd. De rest vluchtte naar Albanië. Twintigduizend Ohinese communisten pogen tot nu toe vergeefs met amphibie- tanks de de Miao-eilanden te bezetten, van waaruit de nationalistische blokkade van Tientsin wordt geleid en die als basis dienen voor de vliegtuigen der «ering. KIEZEN OF DELEN" ONS NIEUWE FEUILLETON „Kiezen óf Delen" heet het vervolg verhaal, waarmee vandaag een aan vang wordt gemaakt. Dit feuilleton, geschreven door J. Z. J. Hazebroek, verplaatst de lezer (es) in het huis van Wim Zwart, een jong onderwijzer, die na het overlijden van zijn vrouw in het laatste oorlogsjaar, met drie kleine kinderen achtergebleven, het huishouden tracht voort te zetten. Hij wordt geholpen eerst door een oudere huishoudster, daarna door het 16-jarig buurmeisje, maar komt tot de ontdek king, dat het huis vervuilt, de kinde ren worden verwaarloosd en zijn geld op is. Dan doet Bep, een jongere zus ter van zijn overleden vrouw, haar intrede in det moederloze gezin en neen, u moet het zelf maar lezen Jeep en luxe auto na botsing in de sloot Vier inzittenden vrjj ernstig gewond. Te Amsterdam zijn gisteren een jeep en een luxe auto met elkaar in botsing gekomen, waardoor beide voertuigen in de sloot langs de weg terecht kwamen. De vier inzittenden van beide auto's werden vrij ernstig gewond in het St. Elisabethziekenhuis te Haarlem opge nomen. De slachtoffers uit de jeep waren de luitenant der marechaussee Cram- winckel en een marechaussee bestuurder. Kleur van schoenen ook aan mode onderhevig Elk seizoen zullen er ook modekleu ren voor de schoenen komen. Voor het komende seizoen heeft de schoenen branche de volgende kleuren vastge steld: voor sportschoenen: middelgrijs, bruin, middelbeige, zwart en camel- kleur; voor gekleed schoeisel: zwart, bruin (middel tot donker), middelgrijs Deze kleurenkaart wordt samengesteld in overleg met de textielbranche, waar door het kleurenrisico voor de schoen- fabricage wordt beperkt. Voor het verzamelen van gegevens en informaties over de mode zal door leder industrie, lederimporteurs, schoenfabri kanten en schoenwinkeliers een instituut worden opgericht. Het besluit daartoe is genomen op een bijeenkomst in Waal wijk. minister stikker terug uit straatsburg Minister Stikker is gisteren per Beech- craft van Aero-Holland uit Straatsburg op het vliegveld Ypenburg aangekomen. Mitchell-bommenwerper ontdekte twee schipbreukelingen op zee Volgens program gered door N.Z.H.R.M. (Van een onzer verslaggevers) een rubberbootje dreven Zaterdagmiddag twee verongelukte vliegers op de Noordzee voor de Scheveningse kust. Een Mitchell-bommenwerper van het vlieg veld Valkenburg, die „toevallig" over hen heen vloog, ontdekte ze en waarschuwde de reddingboten van de N.Z.H.R.M., die de drenkelingen oppikte. bekwaamheid, die de stoere Duizenden toeschouwers op strand, boulevard en terrassen woonden de reddingdemonstraties van de N.Z.H.R.M. bij. Nadat de béide reddingboten, die 's ochtends reeds waren gearriveerd, in optocht over de boulevard naar het strand waren gereden, werd eerst de kleinste, de roeiboot „Zandvoort" door vier paarden in zee getrokken. Daarna volgde de „C. A. A. Dudok de Wit", de motorreddingboot, die met een speciale truck in het water werd gereden. Ter wijl de beide boten zich vier mijl uit de kust verwijderden, stopten de toeschou- dicht voor het kanon schot, waarmee de mannen van de N.Z.H.R.M. op het strand de sohietlijn de geïmproviseerde scheepsmast schoten, die een eind verder in het zand stond. Onder enthousiast gejuich van de talrijke kinderen lieten enkele mannen zich in de reddingbroek langs de kabel trekken, waarbij ze, in de vreemdste bochten door het zand werden gesleept. Normaal gebeurt dit natuurlijk door het water en wanneer een schipbreukeling „model" in de broek plaatsneemt kan hij er heel moeilijk weer uit. Via een luid spreker werd het publiek voorgelicht deze reddingsmethoden van het strand af en over de manipulaties van de „strandloiper" of „Waesel", een spe ciale wagen op rupsbanden, die snel aar is en gebruikt wordt voor het materiaal van Hierna arriveerde de. Mitchell, die na jn „ontdekking" van de beide schip breukelingen. als bommenwerper zijn vredes-plicht deed door rookkommen uit te werpen, teneinde het „vlot" terug te kunnen vinden. Het was een vreemd gezicht, als het ware de zee te zien bran den, al was er dan alleen maar rook. Het vliegtuig waarschuwde de redding boot „Arthur", die uit de kust lag en le lichtkogels uit om de weg te wijzen. Het was dan nog maar een koud kunstje om de vrijwillige verongelukten boord te nemen, nadat ze enkele uren eenzaam op zee hadden gezwalkt- Ondanks de vrolijke ogenblikken, was et een keurige en interessante proeve de NZHRM, o.l.v. de haven meester van de Scheveningse buiten haven, de heer P. J. Bruinink, aflegden, al is het te hopen, dat van hun moed van de moderne hulpmiddelen, waar- >r de maatschappij beschikt, niet al te vaak gebruik behoeft te worden gemaakt. De collecte, die door ruim 100 collec tanten t.b.v. het werk van de NZHRM werd gehouden, bracht ruim f 900 op. Het konijn met de ideale pt Het konijn met blauw bloed, zo wordt de rex rabbitt door de deskundigen ge noemd, omdat het een pels levert, die de harde schutharen, de zgn „grannen" mist. Er zijn in Nederland thans 86 fokkers van rex rabbits, die tezamen 2000 exem plaren bezitten. Te Amsterdam is een internationale tentoonstelling van dit ras gehouden. Onlangs heeft de Ned. organisatie van deze fokkers aan de Koningin een paar bonthandschoenen aangeboden, gemaakt uit de pelsen van blauwe rex rabbits. DRIE LEGERPREDIKANTEN LUITENANT-KOLONEL. De volgende legerpredikanten in vaste dienst, gelijkgesteld met de rang van majoor, t.w. ds A. W. F. Nyenhuis, ds B. A. Bos en ds H. Steenhuis, zijn alsnog gerekend van 1 Juni af, gelijkgesteld met de rang van luitenant-koloneL JEUGDHERBERGCENTRALE KOCHT KASTEEL RIJCKHOLT De Nederlandse Jeugdherberg Centrale heeft het 17e eeuwse kasteel Rijckholt bij Gronsveld (L.) gekocht om er een jeugdherberg in te vestigen. GLOBE" SNIPPERS Weet U wat „homoeidoheterosemanto- phonoglasses" is? Het is een (geleerde) naam voor woorden, die in verschillende talen gelijk worden gespeld, doch een andere betekenis hebben, b.v. „miles" in het Engels „mijlen" en in het Latijn „soldaat", „kind" in het Engels „vrien delijk" en „kind" in het Nederlands „Maar", zo vraagt dr Lynn B. Mitchell, emeritus professor in de klassieke talen aan de universiteit van New Mexico, „is het niet grandioos, dat „homoeidohete- rosemantophonoglosses" in alle talen hetzelfde betekent?" Frau Maier uit Altoetting in Duitsland ontving een brief, waarin gezegd werd, dat haar man Johann Maier, -in de laatste dagen van de oorlog was gesneuveld. Johann Maier wilde wel eens weten, wie er aan zijn vrouw schreef en maakte zelf de brief open. Hij was alleen maar krijgsgevan gen geweest. De borstelmaker Ernst Burde uit Flensburg, die al negen maal veroordeeld was, wegens ongeoorloofde grensoverschrijding tussen Duitsland en Denemarken, werd bij zijn 25ste over schrijding opnieuw gepakt en voor de tiende maal veroordeeld. Toen hij in zijü cel aankwam, hadden zijn medegevange nen, die met bloemslingers versierd. Een nieuwe Russische „uitvinding": Sowj et-auto-instructeurs hebben een nieuwe auto van ruim 400 kg gewicht beproefd, die een snelheid van 165 km per uur zal hebben. De wagen heet „Svedza 3" (Stel? 3). Een 75 jaar oude vrouw sukkelde over het dorpsplein van Verbania (Italië). Ze haalde een rugzak van haar gekromde rug, zette deze neer en liep weg. De rugzak ontplofte met een donderende slag. De oude vrouw werd gedood en 15 andere menssn wer den gewond. De zak zat vol exploisieve stoffen. Een andere Italiaanse vrouw de 52-jarige Terese Porcaro, ging Zater dag naar het belastingkantoor in Bari. zag haar belastingbiljet en was op slag dood En in de bergen van Noord-Italië is Zaterdag de eerste sneeuw gevallen. In Engeland is voor het eerst in de ge schiedenis op kunstmatige wijze regen gemaakt. Twee maal heeft een RAF- bommenwerper carbon dioxide op wol kenstapelingen geworpen, waardoor re genbuien ontstonden in de door droogte geteisterde gebieden van de Pennine- bergen. Sommige mensen krijgen als gevolg van een behandeling met penicil line een zwarte, behaarde tong, zo ver klaarde een dokter te Chicago. Dit ver schijnsel verdwijnt echter binnen een maaild, wanneer de toediening van het geneesmiddel wordt stopgezet. Het komt weinig voor en men staat voor een raad sel, hoe het ontstaat. Actieve commu nisten kunnen niet als peet fungeren, aldus het Vaticaan. Indien de priester tot de ontdekking komt. dat de peet van een zuigeling, die op het punt staat ge doopt te worden, communist is, moet hij de plechtigheid staken. Internationaal congres over liaring in Den Haag Van 29 Augustus t/m 2 September wordt in Den Haag een internationale conferentie over de verwerking en de afzet van haring gehouden, georganiseerd door het hoofdbureau van F. A. O. te Washington. Zeven landen zijn uitgeno digd. Buiten Europa komen waarschijn lijk slechts Canada en de Ver. Staten. Ook internationale organisaties zijn ver zocht. vertegenwoordigers te zenden. Verschillende wijzen van conservering, mogelijkheden tot uitbreiding van de vis- olie- en meelproductie, de vervoerspro blemen, de ontwikkeling van de vraag naar de verschillende haringproducten, de internat, handel in haring en de in vloed hierop van de betalingsmoeilijkhe den. invoerrechten e.d., de gemiddelde aan de vissers te betalen prijzen en de vergelijking van de productiekosten der verschillende landen zullen worden be sproken. Een biieuwe Indrapoera vertrok Zo lag daar Zaterdagmiddag de ge- restaufeerde „Indrapoera" van de Kon. Rott. Lloyd aan de Lloydkade te Rotter dam-te pronken voor een ieder, die haar maar kon zien. Dat waren natuurlijk in de eerste plaats de 117 passagiers, die 't schip op zijn eerste reis na de restaura tie zal vervoeren. Het waren voorname lijk moeders met kinderen, die in het kader van de gezinshereniging de reis naar Indonesië maakten. Om ongeveer half vier maakte het schip zich los de kgde, na precies een jaar uit de vaart te zijn geweest. Aan boord bevindt zich ook nog een geschenkzending dieren „Blijdorp" voor de dierentuin in De „Indrapoera" vaart onder do van gezagvoerder J. D. Jibben, die na de thuisreis met pensioen gaat. Baby's contra vliegtuigmotoren Baby's van nauwelijks enige maanden en enige tientallen kinderen deden morgen geslaagde pogingen, op Schiphol het geluid der draaiende vliegtuigmoto ren te overstemmen. Dit ongewone gedoe was gevolg van het besluit van de K.L.M., om op de Bataviaroute speciale kinder vliegtuigen in te leggen, die niet meer dan acht uur per dag zullen vliegen. De eerste kinderreis wordt meegemaakt door 35 kinderen, onder de hoede van 17 moe ders. Geen van de kinderen is ouder dan 11 jaar. Acht baby's zullen de 14.000 km grotendeels in hun babymanden afleggen. De twee stewardessen hopen, dat de kleintjes het gebrom der motoren zullen preferen boven hun eigen geluid. Om half elf maakte gezagvoerder Steinbeck zijn kinder-Skymaster los van de grond. Jong Nederland was schreeuwend op weg naar Batavia. Agenda der Europ. Assemblee uitgebreid Na een debat van enige uren, heeft de Europese Assemblée te Straatsburg enige punten aan de agenda toegevoegd: Deze zijn: 1. Studie van de veranderingen in de Europese politiek, die nodig zijn sterkere eenheid te verkrijgen. 2. De mensenrechten en de funda mentele vrijheden. 3. Unificatie der wetgevingen betref fende de status van buitenlanders, ten einde te komen tot een algemene Euro pese nationaliteit en het instellen een Europees paspoort. 4. Een program van Europese open bare werken- 5. Samenwerking in wetenschappe lijk onderzoek en techniek. 6. Instelling van een Europees bu reau voor patenten. Het feit, dat de ministers geen be zwaren hebben ingebracht tegen de aan vulling der agenda met politieke en juri dische kwesties, zoals door Assemblée was verzocht, wordt gezien als een wijs, dat de ministers vruchtbare menwerking met de Assemblée wei en geenszins van plan zijn om deze al te nauwe banden te leggen. Minister Stikker keerde per vliegtuig naar Nederland terug. Churchill blijf1* voor onbepaalde tijd in Straatsburg, waar ook zijn echtgenote is gearriveerd TJECHISCHE LUCHTBRUG. De Tsjechen hebben Zaterdag ver klaard een luchtbrug georganiseerd te hebben om 26 Nederlandse en Indone- sisohe gedelegeerden voor het wereld jeugdfeest in Boedapest te bestemder plaatse te brengen, omdat de Britten en Amerikanen weigerden visa te verstrek ken voor West-Duitsland. BERLIJNSE WAARNEMERS NAAR BONN Het stadsbestuur van West-Berlijn heetf acht waarnemers-gedelegeerden af gevaardigd naar het nieuwe parlement van West-Duitsland, dat op 7 September a.s. in Bonn bijeenkomt. Prins Bernhard tweede in dressuur- proef op Waalsdorp Koningin en Prinsesjes onder de duizenden toeschouwers KAIUUIAZU mO fitfc-NÖBif sd Het is jammqr, dat de dressuurproeven op een Concours-Hippique zo weinig at tractief zijn voor het grote publiek. Voor de kenners vielen Zaterdag op Waals dorp vaak fraaie staaltjes van dressuur te bewonderen. Voor de dressuurproef M hadden rui ters ingeschreven, wier namen klonken als een klok. En het pleit zeker voor de rijkunst van Prins Bernhard, dat hij in dit sterke veld een eervolle tweede prijs, een originele Engelse rijzweep, wist te veroveren. Mevr. Siem met „Rhoda" legde met 805.75 punten beslag op de eerste plaats. De Koningin, de Prinsesjes Beatrix en Irene met het hondje „Martin", woonde een groot deel van deze dressuurproef, zittende in het gras tussen de toeschou wers, bij. Het springconcours M. A., dat eerst des middags begon, trok weer veel belang stelling. Men had dezelfde hindernissen als bij het springconcours TAméricaine gehandhaafd, dus ook tot een hoogte van 1.30 m. tion" kwam als voorlaatste deelnemer in de ring, nam in een hoog tempo en met een vloeiend gemak alle hindernissen in de voor dit parcours zeer snelle tijd van 66 sec. De Prins had met „Priest" 4 straf- punten en maakte een tijd van 78 sec., waarmee hij tot de beteren behoorde. De uitslagen luidden: Dressuurproef M: 1. Mevr. Siem met „Rhoda", 805.75 pt. 2. Z. K. H. Prins Bernhard met „Rex", 800.75 pt. 3. Mr Al- bers Pistorius met „Pimpernel", 790 pt. 4. Baronesse van Zuylen van Nyevelt 776.25 pt. Springconcours M. A.: 1. Majoor J. Ba ron van Lijnden met „Tamtation", 0 ft. 66 sec. 2. R Koster met „Rijco", 0 ft. 69 sec. 3. J. Rijks met „Romanichel", 0 ft. 71 sec. 4 en 5 ex aequo P. Oothoud met „No, No Nanette" en J. Pollok jr. met „Rein Astrid" 0 ft. 72 sec. Voorkeuring geschiktheidsproef rij paarden: Lichte klasse, 1. S. Pruikemaker met Camille. 2. Mevr. Siem met „Sarline". Zware klasse: 1. Maj. J. Baron van Lijn den met „Verdoyant". 2. S. Pruikemaker met „Francois". Kampioen werd maj. Baron van Lijnden, tweede de heer S. Pruikemaker. I. ,,'t Is wel geschikt weer voor een fietstocht", constateert Wim Zwart. De zon staat nog op haar middag hoogte. Erg hoog is dat niet op een vroege voorjaarsdag zoals deze, maar het zonlicht is goud; het geeft de nog kale wereld weer wat kleur en glans. En het licht is werkelijk al een beetje warm ook. Maanden lang heeft de hele natuur naar wat warmte ver langd Wim Zwart gunt zich echter geen tijd om omhoog te kijken, naar de blanke blauwe hemel, hoog boven hem zijn huis, hoog boven de boerderijen de weilanden en de wilgen.Hij heeft óók geen aandacht voor de open springende knoppen aan zijn heesters en voor de groene toppen van de bolgewassen, die elk jaar weer bloeien in zijn tuintje, waar Marie ze eens pootte.... Hij heeft haast, en is ge jaagd Natuurlijk had hij weer pech! Direct na 't brood eten had hij wil len vertrekken. Met een beetje geluk hoopte hij dan tegen drieën weer thuis te zijn Maar kon een man zich wel ooit voorstellen, wat er in een gezin met drie kinderen viel te beredderen, eer men even weg kon? Aan de zestienjarige Janny, het dochtertje van de buren, dat de laat ste dagen zo goed en zo kwaad als het ging z'n gezin verzorgde, had hij niet veelVanaf het moment, dat hij binnen kwam, was het onophoudelijk: „Meneer, hoe moet dit?".... of „me neer, waar ligt dat?"of „meneer, kunt u soms zeggen, hoe het moet?" Meestal wist hij het zelf niet. 't Was om radeloos van te worden- In een klas met veertig woelwaters viel het gemakkelijker orde te brengen, dan in een huisgezin met drie kinderen, als daar goede vrouwenhulp ont brak Terwijl hij voor boterhammen zorg de en Hansje en Loesje hielp, maakte Janny pap klaar voor Tineke, die in de box speelde en al jengebg werd, van slaap „Maak maar dat zij gauw in d'r ledikantje komt", had hij togen Janny gezegd. Maar zo gemakkelijk ging hel niet. Toen het bordje met pap gereed stond en Janny de anderhalfjarige Tineke op haar schoot nam, begon 't kleine ding luidkeels te schreeuwen. „Nou wil ze niet, meneer' zei Jan ny hulpeloos. „En de vorige keren ging het zo goed" Nee, deze keer ging het mei. Janny ging ook zó onhandig met het kind om, dacht hij ontevreden; ze handelde er net mee of het een levenloze pop wasMaar hij kon er niets van zeggen. Hij mocht al bly zijn, dat de buurvrouw Janny voor een paar gul den per week zolang wilde afstaan. „Laat my haar dan maar nemen. Wil jij Hans en Loes 'n beker melk geven?".... Maar ook op vaders kn'e wilde Tineke niet lief worden. De lepels pap, die hij probeerde het mondje binnen te krijgen, besmeurden het neusje, de rode koontjes. Zelfs de licht blonde haarkrulletjes kwamen onder de pap Ten einde raad had hy t Kind maar zonder eten in 't ledikantje gelegd kwaad, hardhandig. Bijna dadelyk daarop was Tineke in slaap gevallen zonder eten en zonder ae warme kruik, die ze anders kreeg.. Ogenschijnlijk was alles in orde, toen Wim Zwart eindelijk, om twee uur, z'n jas aantrok. Maar reeds toen hij zijn twee oudsten g'ndag zei en maande rustig en lief te zijn, voelde hij zich niet gerust En nu, nu hij zijn fiets buiten tegen de muur heeft gezet en nu hij weer terug moet naar de schuur, omdat de voorband zacht is, zodat hij de fiets pomp moet pakken, tobt hij nog: ,,'k Moet maar zo gauw mogelijk terug komen. Tineke slaapt wel. maar met een lege maag slaapt ze vast niet lang. Zal ik Janny vragen, toch nog een kruik aan haar voetjes te leggen? Nee, niet doen maar. Janny is zo onhandig, wie weet wat een narigheid er van komt"'t Is Wim zélf al eens overkomèn, dat hij aan een hete kruik z'n kindje de voetjes liet branden... Hij is oók niet een van de handigsten, als het daarom gaat Vervelend, dat hy nu weer eerst pompen moet. Hij herinnert zich, dat hij uit gemakzucht al een paar dagen op een zachte voorband fietst. Geen tijd, geen tijdheeft hij telkens gedacht. Nu, op het meest ongelegen ogenblik, nu móét hij t euvel "rel verhelpen. Deze keer geldt net geen tochtje van drie minuten, zoals an ders, wanneer hij fietst van en naar de school, waar hij onderwijzer is Z'n schoonouders wonen een half uur bij hem vandaan. En de landweg is slecht Als hij zenuwachtig bedrijvig de schuur in gaat, breekt hij bijna z'n benen over de rommel: een teil, em mers, een keukentrapje, rollen oud zeil, en lappen behangselpapier, alles chaotisch door en over elkaar. Er zou nodig eens moeten worden opgeruimd- Maar wie zal dat doen sinds er geen moeder meer is in zijn huis?De bijl ligt te roesten in een plasje water, dat zeker uit de omgekeerde teil is gelektDe fietspomp, die hij moet hebben, hangt op z'n plaats, aan de spijker, die Marie er indertijd nog voor heeft bestemdZo leeft ze voor» in allerlei kleine dingen, nadat ze al verscheidene maanden dood is Veel sterker en veel langer echter zal ze voortleven in zijn herinnering. Want ze waren samen niet zo fortuin lijk geweest als hij gehoopt had, maar wèl gelukkig, heel gelukkigTeer als Marie was, had hij haar zo veel mogelijk verwend, en zij van haar kant zag tegen hem op, en bewonderde hem in alles wat hij deed. (Wordt vervolgd) Beroepingstcerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Vinke- ïen J. Hovius te Hoogeveen. Bedankt: voor Kortgene E. R. O. Ra- chard te Oostkapelle; voor Oldemark'. en Paasohloo P. Verdam te Wijnjeterp— Duurswoude. Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Leiden (vac.-J. C. van Apeldoorn) L. Kievit te Putten, J. J. Poot te Barneveld en d. Velden te Hilversum en (vac. Kuilman) P. Kloek te Windesheim. Streefland te Almen en H. Witvliet te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen: te Lopper- im G. J. Grafe te Winschoten. Aangenomen: naar Weesp R. Groene- boer te Windum; hij bedankte voor Warffum. Bedankt: voor Elburg H. Botma te Emmer-Erfscheidenveen. Chr. Geref. Kerken. Bedankt: voor Doesburg J. Overduin te MeppeL Geref. Gemeenten. Beroepen: te Her- kingen Chr. v. Dam te Werkendam. Bedankt: voor Nieuwerkerk (Zl.) cand J. W. Kersten te Rotterdam. Geref. Gemeenten. Tweetal: te 's-Gra- venzande Chr. v- Dam te Werkendam en Chr. v. d. Woesteijne te Ridderkerk. Hersteld Evang. Luth. Kerk. Tweetal: te Den Helder J. Hallewas te Nieuwe Pekela en J. J. F. Herrmann te Bodegra- beiden Evang. Luth. predikant. Indonesische gasten op Huis ter Duin Men blyft vrezen voor gevechten in Indonesië. In Huis ter Duin te Noordwijk. dat i de loop der jaren zovele gasten uit alle delen der wereld trok, zag men Zater dagmiddag een vijftigtal deelnemers de Ronde Tafel-conferentie verschijnen om daar als gast van het secretariaat der R.T.C. te tafelen. Sultan Hamid II bracht op vlotte wijze een aantal vertegenwoordigers der repu bliek en de Bijeenkomst Federaal Over leg bijeen, om de pers te woord te staan. De eerste vraag was, of zij reeds in contact waren geweest met de gewone man en wat hun indruk stemming van ons volk. Natuurlijk hadden zij gedurende de eerste dagen van hun verblijf en in de enkele die aan wandelen en winkelen konden worden gewijd, nog geen scherp beeld gekregen. Een vraag, die ook gesteld werd, was, wanneer de conferentie beginnen, maar hierop moesten zij nog het antwoord schuldig blijven. Wel meende men, dat de conferentie onge veer zeven weken zou duren. Men vrees de. dat, wanneer de conferentie te lange tijd in beslag zou nemen, de kans op wapende incidenten zou worden groot, daar de spanning blijft bestaan. Toeneming van de gevechten tegen het einde zou de sfeer der conferentie slecht beïnvloeden. Voor de op de ferentie te voeren besprekingen hadden de deelnemers volledige volmacht, natauurlijk zouden zij telefonisch telegrafisch ruggespraak houden. Een contact met de Benelux, die economisch sterker is dan Nederland, achtten zij wel een voordeel, maar voorlopig kon den zij weinig ten aanzien van de Be nelux zeggen, daar deze zaak buiten het terrein van de R.T.C. ligt. NIEUWE GASTEN UIT INDONESIË. Wij vernemen, dat het heden ver wachte K.L.M -vliegtuig uit Batavia, o.a meebrengt mr C. C. van Helsdingen Blaauw, Snel, De Vries, Indrakoesoema, ~n de republikeinen Jamin- (ontvoerder an Sjahrir) en Soewarto. Met de Constellation, die heden uit Batavia naar Nederland vertrokken ts, reizen de wali negara (staatshoofd) vai Zuid-Sumatra, Abdoel Malik, de secre taris van staat van landbouw dr Wisak Wirjodihardjo. een aantal Indone sische journalisten, nl. Rosihhan Anwar, Soekrisno. Wonohito, Puppella en K. To bing, en de Nederlandse journalist J. P. Houwer, naar Den Haag in verband met de R.T.C. BUITENLANDSE HULP VOOR INDONESISCH KIND. Aneta seint uit Lake Success, dat het Internationale noodfonds voor kinderen der V.N. (Unicef) plannen heeft voedsel en melk te verstrekken i Indonesische kinderen in Soekaboemi republikeinse gebiedsdelen in Midden- Sumatra, waar de voedseltoestand slecht is. Men heeft reeds voldoende melk scheept om aan 10.000 kinderen een half jaar lang een dagelijks rantsoen te strekken. De Unicef heeft tot heden reeds voor 1.221.000 dollar aan Indonesië toe gewezen- Plannen voor geneeskundige kinderen worden uitgewerkt. hulp i Op het ogenblik bestuderen twee Indo nesiërs in het buitenland de methodes van malariabestrijding. Hoofd der missie van de Unicef te Batavia is de Canadees Bergibhon. Slowaakse oud-minister in New York gedetineerd Generaal Mikulas Ferjencik, de 44- jarige Slowaakse oud-minister van Bin nenlandse Zaken, is bij aankomst te New York als verdachte communist aan gehouden. Hij en zijn vrouw zullen op Ellis Island in afwachting van een ver der onderzoek worden gedetineerd. Het echtpaar bevond zich onder 822 verplaat ste personen uit Europa, die uit Bremer haven in New York aankwamen. Te voren hadden enige personen op de kade gelopen met borden, waarop te lezen stoond: „Amerikanen, deporteert gene raal Ferjencik, de leider van de NK VD". POOLS PRIESTER TER DOOD VEROORDEELD. De Poolse RK. priester, Wladlslaw Gurgacz, is te Krakau ter dood deeld op beschuldiging een ondergrondse beweging te hebben geleid. Ook over drie andere mannen werd het doodvon- is uitgesproken. Berover van Aga Khan is in Zwitserland De leider van de bende, die de juwe- n van de Aga Khan heeft geroofd, is geïdentificeerd. Het is de 38-jarige Ro ger Senadej, die naar Zwitserland is gevlucht. Hy is het laatst in Genève MAO TSE TOENG TE PEIPING ZIEK. Mao Tse Toeng, de Chinese commu nistische leider, ligt, volgens berichten uit Hongkong, te Peiping ernstig ziek. Vandaag gingen 25.000 mijnwerkers in Nieuw-Zuid-Wales (Australië), die in staking waren, weer aan het werk. - Handelsbesprekingen tussen Egypte Rusland over het ruilen van Egypti sche katoen tegen Russisch graan zouden opgeschort zijn. Amerika is bereid om Egypte voldoende graan te leveren, Synodeleden naar Marken Ontspanning na inspanning, zo dachten de :den van de Geref. Oecumenische Synode aterdagmiddag. En vooral de buitenlanders uilen genoten hebben van het uitstapje aar Marken. Per autubus ging het vla de /ierlngermeer naar de Afsluitdijk, vandaar aar Alkmaar, waar de maaltijd werd ge bruikt, aangeboden door de plaatselijke Ge ref. kerk en toen naar Marken, waar de le den l de ker eheer van de Geref. kerk het gezelschap ipwachtten. Nadat het eiland was bezich- lgd, kwam men gezellig in de kerk bijeen. ZOMERCONFERENTIE VAN DE GEREF. JEUGDBONDEN De besturen van de drie Geref. Jeugdbon- ien zullen op 29. 30 en 31 Augustus een zo- nerconferentie beleggen te Huis ter Heide. Prof. dr I. A. Diepenhorst te Zeist zal refe- reren^ over: „De mentaliteit van de na-oor- logse jeugd" en Ad. Kuiper, directeur van het Jeugdcentrum, over „De eenheid van het Geref. jeugdwerk". THEOLOGISCHE HOGESCHOOLDAG GER. KERKEN (ART. 31 K.O.) De Theologische Hogeschooldag van de Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) zal op 28 Sep tember ln de Nieuwe Kerk te Kampen wor den gehouden. Een of meer neven-vergade ringen zullen worden belegd. Sprekers zullen zijn prof. B. Holwerda. rector, prof. dr H. J. Jager, ds G. van Doo- ren te Enschedé, ds G. Hagens te Schie- broek-Hillegersberg en ds C. Stam te Er- melo. Het is mogelijk, dat nog meer spre kers. o.m. prof. dr K. Schilder, zullen wor den gevraagd. Aan de vooravond zal een bidstond worden gehouden, waarin zal voor gaan ds J. Groen te Groningen. Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit Voor het in het Vrijz. Chr. Lyceum afgenomen Staatsexamen tot toelating aan de Universiteit slaagden Zaterdag de volgende candidaten: J. H. Binneveld, J. C. Duitemeyer, H. Former. J. A. Lauf, N. W. C. Pot, D. Rauesteyn, G. A. D. M Remmers. J. v. Renselaar, R. Taal, E. Oh. Vonk, J. A. Voorwinden, C. v. Bree, R. P. v Dijk, J. H. Keyser. G. Molier, G. J. Nijman, W. J. C. v. Rennes, P J. Romeyn, L. Rondelsap, P. Roskam, L. E. Rotteveel, W. v. Wouwe, M. J. Horst vr. en C. Ockeloen. EXAMEN NEDERLANDS M. O. A 's-GRAVENHAGE. 13 Aug. Geslaagd: H J NIj hof te Wassenaar. A W F Meyer te Stadskanaal, J Koppijan te Krulnlngen, A Hoevers te Hoofddorp. A J Schut te Zutphen, C Lina te Ermelo. H Th Kok te Oss. Th P J Schellens te Breda en L Kip te Haarlem. Critchley draait de zaken om Als R.T.C. vlot verloopt, houdt schieten wel op. Het Australisohe lid van de Unci, Critohley, is gisteren om kwart voor twee uit Londen op Schiphol aangekomen. Hij beweerde, dat de uitvoering van het bevel tot staking van het vuren in sterke mate afhankelijk zou zijn van de snel heid, waarmede de agendapunten op de Rondetafel-Conferentie worden afgehan deld. Hoe vlotter de conferentie verloopt, hoe beter de stemming wordt en hoe beter de order zal worden nageleefd, aldus Critchley. Soekarno houdt rede tot India Volgens een Reutertelegram uit Bata via. heeft ir Soekarno aan de vooravond van de onafhankelijkheidsdag India toe gesproken en de wens geuit, dat beide landen vrienden zullen blijven, zoals zij dat in de strijd voor de onafhanke lijkheid zijn geweest. Heden (de onafhankelijkheidsdag van India) zal Soekarno te Djokja een In dische vlag hijsen terwijl de Indische consul-generaal dit te Batavia zal doen. Pandit Nehru heeft Soekarno een geluk wens gezonden met het republikeinse onafhankelykheidsfeest op 17 dezer. Semarang-Cheribon en Serajoedal Tramwegmijen ontvingen over het eerste halfjaar de maximum-vergoedingen van f 531.900 en f 92.250. Het is onzeker of zij die over het tweede halfjaar zullen kril- gen. Na toestemming tot transfer kun nen de coupons van 1 Mei en 1 Juni wor den uitbetaald. Radioprogramma voor vanavond HILVERSUM I (301) NCRV 7.00 Nieuws: 7.15 De leeslamp; 7.30 Actueel; 7.45 Regeringsuitzending: 8.00 Nieuws; 8.15 Kerkconcert.: 9.00 Reisimpressies; 9.20 Met band en plaat: 10.00 Omroeporkest: 10.46 Avondoverdenking: 11.00 Nieuws: 11.15 Avondconcert. HILVERSUM n (415) AVRO 7.00 Viool en plano: 7.30 The Skymasters: 8.00 Nieuws; 8.05 Radio zn-kllcht: 8.15 Gram: 9.05 Klankbeeld: 9.50 Mustcorda: 10.20 Ned. oogst- gebrulken; 10.35 Claveclmbel; 11.00 Nieuw»; 11.15 Gram. Wat de radio Dinsdag brengt HILVERSUM I (301) KRO 7.— Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Hongaars strijkkwartet. 7.45 Morgengebed. 8.— Nieuws. 8.16 Pluk de dag. 9.Lichtbaken. 9 25 Omroepkamerorkest. Ijn hokje? 10.15 London Symphonie. 11.— Muziek houdt fit 11.30 Als ziele luistert. 11.40 Viool en piano. 12.— igelus. 12.03 Tenor en piano. 12.30 Land- tuinbouw. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zon newijzer. 1.— Nieuws.1.20 Lunchconcert. 1.40 Pianoduo. 2.— Sonate in A gr. t. 2.30 Onder ons. 3.Het Symphonette ork. 3 30 Oude en nieuwe songs. 4.De Zonnebloem. .30 Zlekenlof. 5.— Vacantle. 5.15 Lang zul- en ze leven! 5.45 Regeringsuitzending. 6 imusementsorkest. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Voor de Nederlandse strijdkrachten. 7.— Nieuws. 7.15 Amusementsorkest. 7.30 Dit ven. 7.45 Scheepvaart. 7.50 Wederop- 8.— Nieuws. 8 05 De gewone man 8.11 muziekfeesten. 8 50 Vragen van deze Ujd. 9.05 Omroepkamerorkest 9.45 Actuali- 55 Omroepkamerorkest. 10 20 Ge deelten uit de opera Lohengrin. 10.45 Av.- gebed. 11.— Nieuws. 11.15 Populair zomer- k-ondconcert. 12.— Sluiting. HILVERSUM n (415) AVRO. 7.— Nieuws. 15 Gram. VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.— Nieuws. 8.15 Ochtendvarla. 8.55 Vrouw t vrouw. 9.— Gram.-muziek. 9 30 Water- anden. 9.35 Aubade. 10— Morgenwijding. .15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luis- rl 11.— Orkest Peter Gullen. 11.30 De wek- ;r. 12.— Orgelspel. 12.30 Land- en tuln- *iw. 12.33 Platteland. 12.40 Melodieën van indaag en gisteren. 1.— Nieuws. 1.15 Pro- enade orkest. 2 The South Sea Hawaiian* 2 25 Mevr. Ida de Leeuw van Rees spreekt plar r het s 2 30 Radiomatlnée. 4.25 Honderd beroemde ten. 4 40 We zijn met vacantle I 5.30 Ds tenniskampioenschappen te Scheven in»* 5 40 Spaanse volksmuziek. 5.— Nieuws. 6 15 Tom Erich, piano. 6.30 Het Volksllede- renkwartet. 6 50 Gaat u even even mee? 720 Promenadeconcerten. 8.05 Nieuws. 8 10 Europees commentaar. 820 Voor opera liefhebbers 9— Voorgenomen huwelijk, HoorspeL 9.25 Maria Zamora en haar Zuid- Amerikaans orkest. 9.50 Buitenl. overzicht 10 05 Onze lichte muziek in Schevenlngenl 10.35 Duetten programma. 11.— Nieuws. Gram. 12.— Sluiting.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3