Ilicuuir geihscti e(Üeuranl „Het kind schreeuwt al flink en dat is een teken, dat het leeft" Wist U - HTUJDAG 12 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. 6D redactie Tel. 2040». Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per mlllmeter (BQ contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7889 DIRECTIE: P. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttcl) Is gfiebttoea tnyn bert In Icyljeaspoef ALS DE AARDE SCHUDT. Zie pa%. 3 Coudenhove Kalergi over Raad van Europa: Spanningen tussen Raad en Assemblée te Straatsburg Reeds in de eerste werkzitting van de consultatieve Assemblée van de Raad Europa te Straatsburg kwamen spanningen tot uiting, die zullen gaan leven tussen beide organen van de Raad: de Assemblée en de commissie der ministers. President Spaak moest reeds in de namiddag zyn grote ervaring in de leiding van internationale bijeenkomsten te hulp roepen, om de stromen van welspre kendheid, die zich richtten tegen de dominerende positie der ministers, binnen de perken te houden. Churchill schaarde zich aanstonds in de gelederen van leden, die de Assemblée een sterke positie tegenover de ministers willen geven. De BTitse staatsman, die zich volleider van de Europese parlementaire activiteit door de zaal bewoog, en zich soms vlak naast de tolken nestelde, daar de 9lechte acoustiek het volgen der discussies vanaf de plaatsen der leden bemoeilijkt, stond tot viermaal op. orr in gloedvolle bewoordingen een protes' uit te brengen. Een protest tegen het feit. dat de Assemblee volgens het lopige reglement van orde. slechts drie dagen de tijd heeft, om aan de ministers te verzoeken, nieuwe punten toe voegen aan de opgestelde agenda Assemblée moest volgens Churchill geest tonen, die de parlementen der v tegenwoordigde naties bezitten en deze binding aan een termijn van drie dagen niet accepteren De Assemblée moest volgens Churchill minstens drie weken hebben, om eigen punten toe te voegen aan de drie, welke door de ministers voor advies aan haar zijn voorgelegd. Er was een aantal vertegenwoordigers, die Churchill bijvielen, w.o. de Franse oud-minister Teitgen. Van de ministers volgde alleen mr Stikker gisteren korte tijd de discussies. Spoedig zal Churchill' voorstel in stemming komen. Eén ding is duidelijk, dat de Assemblée een groot aantal nieuwe punten aan de agenda wenst toe te voegen. In de, na de debat ten genoemde ..Commissie van vijftien", die de procedure-regels zal onderzoeken, heeft voor Nederland P. Serrarens zitting. Graaf Coudenhove Kalengi, Wereldburgers in honger staking Twee leden van de wereldburgers- beweging van Garry Davis hebben gisteren een korte hongerstaking be ëindigd, toen de politie hen verdreef uit een ruïne op het plein van de kathedraal te Straatsburg. Het waren miss Rutlh Allanbrook uit Wakefield (Massachusetts) en een lid uit de Elzas, Koune. Ze waren een gecombineerde sit-down- en hongerstaking begonnen, om te protesteren tegen het gebrek aan belangstelling van de Raad van Europa voor hun eigen program. De .politie motiveerde haar optreden door te zeggen, dat zij de openbare veilig heid in gevaar brachten doordat zij mensen binnen de ruïne lokten, die wel eens zou kunnen instorten K.L.M.-tarieven ook 30 pet lager Op Transatlantische vluchten. Naar wij van de zijde der KLM verne men heeft de Nederlandse regering inder tijd goedgekeurd, dat de tarieven van Transatlantische vluchten met 30 pet. ver laagd worden. Dit besluit, dat reeds in Mei van dit jaar op de IATA-Conferentie te Nice werd genomen, zal op 1 Oct. 1949 ingaan en niet op 1 Sept., zoals A.P. gis teren meldde. De verlaging van 30 pet. geldt alleen voor het traject Prestwick Gander, terwijl op aansluitende lijnen géén korting wordt gegeven, zodat deze in vele gevallen geen 30 pet. zal zijn. Omtrent de „studenten-korting" heeft de Nederlandse regering nog geen beslis sing genomen. KONINGIN ONTVING COMITé RIJKSEENHEID. De Koningin heeft gisteren, zoals reeds aangekondigd, een delegatie van het Comité Rijkseenheid, bestaande uit de heren dr P- S. Gerbrandy, Ch. J. I. M. Welter, H. G. Winkelman en dr J. W. Meyer Ranneft, in audiëntie ontvangen. Fruitprijzen in Wemeldinge 90 pCt gedaald Op de gisteren te Wemeldinge gehou den verkoop van fruit op hout werden alle percelen wegens te lage biedingen Ingehouden. Geboden werd circa 10 pet van de koopsommen van het vorig jaar. Arbeiders bij Ford voor staking De arbeiders van de Fordfabrieken in de Amerikaanse staat Michigan hebben met zeer grote meerderheid besloten zo nodig te gaan staken ter verkrijging van pensioenrechten, ziekteverzekering en loonsverhoging. Er waren 60.585 arbei ders vóór en 8710 tegen staking. Dit be tekent echter niet, dat de arbeiders on middellijk in staking zullen gaan. Men is bereid met de Ford Motor Cy. te on derhandelen. Lady Baden Powell naar ons land Het reeds aangekondigde bezoek van Lady Baden Powell aan ons land zal plaats hebben van 1821 Augustus a.s. De weduwe van de stichter der padvin dersbeweging komt op 18 Aug. uit Oslo op Schiphol aan en brengt dezelfde dag «en bezoek aan het padvindsterscentrum Jïuitenzorg" bij Baarn. Op 19 Aug. zal CÜ met het hoofdbestuur van de gidsen i (R.K. padvindsrters) een aantal kampeer- «entra en het hoofdkwartier in Utrecht bezoeken. Op 20 Aug. zal zij het kam- peercentrum in Ommen en het Blauwe Vogel kamp in Schaarsbergen van het I Ned. Padvindstersgilde bezoeken Op 21 Aug. vertrekt zij van Schiphol naar Engeland. Spaak minister van Staat Paul Henri Spaak, de afgetreden ml- I Bister van Buitenlandse Zaken, is be- noemd tot Minister van Staat. De Rege ling kan dus een beroep op Spaak doen. belangrijke bespre- Unie. die. zoals bekend, zijn leven heeft gepleit voor een „Verenigd Europa", ver klaarde in een commentaar op de eerste levensdag van de Europese Assemblée: ,.Het kind schreeuwt al flink, het is een wonderlijk teken, dat het leeft". Cadeaux voor de Bevins. Straatsburg heeft de Britse minister van Buit- Zaken geëerd, omdat immers heeft voorgesteld, de kleine stad aan de Rijn tot permanente zetel van ge Europese Raad aan te wijzen. Bevin ont ving van de burgemeester van Straats burg een mahoniehouten sigarendoos, met zes lange sigaren en een zilveren aan steker. Op de doos is een zilveren plaatji aangebracht met inscriptie. Mevrouw Bevin kreeg een houten doos, gevuid metkersenbonbons. Nederland 't gezondste land ter wereld In 1948 lager sterftecijfer dan ooit in de geschiedenis werd bereikt. In Nederland leven de mensen langer dan in enig land van West-Europa, rap porteerde gisteren de Internationale Ge zondheidsorganisatie. Uit het rapport van deze organisatie over de sterftecijfers in West-Europa ge durende de eerste helft van de 20ste eeuw blijkt, aldus A.P., dat in 194 het laatste jaar, waarover definitieve cijfers beschikbaar zijn het sterftecijfer in Nederland het laagste van Europa was. Ierland had het hoogste. In 1947 stierven in ons land 8.1 op de 1000 personen en het voorlopige cijfer voor 1948 vertoont een daling tot 7,4 per duizend een lager cjjfer dan ooit i: de geschiedenis door enig land is be reikt. In Ierland stierven in 1947 14.9 var elke duizend personen, hetgeen meer i: dan in enig land in Europa. Bij het be gin van deze eeuw was het sterftecijfer zowel in Nederland als in Ierland 17.2 pro mille. Terwijl het Ned. cijfer gedu rende de eerste 47 jaar van de eem minder dan de helft terugliep, verbeterde het Ierse met niet meer dan 15.8 pet. (Dit onderzoek strekt zich slechts uit over Europa, maar we menen gerust aar te mogen nemen, dat Nederland het ge zondste land ter wereld is. Ondanks, of dank zij ons klimaat? Red.). Zeven Arnhemse café's om zes uur dicht Drankmisbruik niet voldoende beteugeld. Hoewel de Arnhemse burgemeester de caféhouders herhaaldelijk had verzocht mede te werken aan de beteugeling het drankmisbruik, kwam daar practijk niet veel van terecht. Er werd lukraak verkocht met het gevolg, dat heel wat dronken personen ter ont nuchtering moesten worden opgesloten. Als tegenmaatregel is thans beslist, it zeven Arnhemse café' mijn variërende van 12 weken 's avonds m zes uur moeten sluiten. Eyskens geeft Dinsdag opening van zaken „Verifiëring" der kiezersbeloften. De nieuwe regering Eyskens zal a. Dinsdag het Belgische parlement mede deling doen van het regeringsprogram. De regering zal zich hoofdzakelijk bezig houden met de dringende, financiële, omische en sociale problemen, waar- het land geplaatst is. Men wil trachten te komen tot: Economische vrij heid in binnen- en buitenlandse handel: hervorming der gemeentelijke diensten: vermindering van het aantal ambtenaren der staatsuitgaven: spoedige en doel treffende hulpverlening aan oorlogs slachtoffers; verlaging van de inkomsten belasting met 16 procent. Te Pregny wacht Koning Leopold een rapport de politieke situatie. De Koning volgt de ontwikkelingen te Brussel, die een einde zouden kunnen maken aan zijn vierjarige ballingschap, met grote aandacht. In Frankrijk dreigt een spoorweg staking Waarnemers te Parijs vre»zen, dat de staking van heit personeel van de Wa- gons-Lits zal leiden tot een algemene spoorwegstaking in Frankrijk. Intussen wordt gezocht naar de oplossing onigheid tussen stakers Margaret Mitchell ernstig gewond Margaret Mitchell, de schrijfster van „Gone with the Wind", is gisteravond bij een auto-ongeluk te Atlanta in de Amerik. staat Georgia ernstig gewond. Ook te Batavia feest op 17 Augustus De Indonesische federale regering heeft volgens Aneta besloten, de scholen vrij te geven op 17 Augustus ter her denking van Soekarno's en Hatta's onaf hankelijkheidsproclamatie in 1945. Schacht is voorzichtig Dr Hjalmar Schaoh'., de voormalige Nazi-minister van Financiën, heeft een uitnodiging afgewezen, om op een bij eenkomst van socialisten in Bleckede, bij Lüneburg te komen spreken, daar hij vreesde voor gewelddaden. MET EEN DOLLAR DE WERELD ROND Vertrouwen in de edelmoedigheid van het mensdom heeft een 20-jarige Zwitser doen besluiten een reis on de wereld te maken met één dollai op zak. Pierre Ryssen uit Bazel had de vorige week verschil van mening met zijn vriend over het feit, wat geld in deze tegenwoordige wereld betekent. De vriend zei, dat geld alles was. Pierre was het niet hem eens en verklaarde het te willen bewijzen door de wereld rond te zen op kosten van de menselijke vriendelijkheid. Zijn vriend steunt zijn idéé met 50.000 Zwitserse francs, die Pierre echter pas krijgt, als de reis volbracht is. Vorige week t trok de jonge idealist uit Bazel slaagde er in tot de grens te liften. De douane had niet veel zin, om hem met zijn weinige bezit de grens te laten passeren, maar zij kon er niets tegen uitrichten, en alleen maar gen, dat hij gek was. Eenmaal Luxemburg, nam een Belgische a; mobilist hem mee naar de hoofdstad van het groothertogdom en daar gaf een hotelhouder hem gratis logies te eten. Een andere auto reed hem naar de Belgische grens en in België kostte het hem weinig moeite naai Brussel te liften. Hij treft nu voorbe reidingen om over te steken naai Amerika. Hij heeft al contact gekre gen met een Trans-Atlantische stoom vaartmij., die beloofd heeft hem gra tis naar New York te brengen. Hij bood aan voor zijn overtocht te ken, maar dit werd geweigerd. De jonge Zwitser zal enige dagen in Brus sel moeten blijven, omdat er iemand aan de andere kant van de grote plas moet zijn, die de verantwoording hem op zich neemt. En daarvoor heeft Pierre reeds een brief gezonden aan een oom in de States. Hij wacht nu maar op antwoord In Ecuador dreigt nieuw gevaar Dorp Libertad zakte 500 meter diep weg. Acosta. directeur van het Mercedes- observatorium in Uruguay, die ook de aardbeving in Ecuador voorspelde, heeft [ewaarsehuwd, dat er tot 15 Augustus lieuw gevaar dreigt. Hij baseert zijn voorspellingen op „geweldige storingen' het oppervlak van de zon. In het door de aardbeving geteisterde gebied Midden-Ecuador worden nog steeds aardschokken waargenomen. Het dorpji Libertad is vorige week, met de omrin gende velden, 500 meter diep in d aarde gezakt. Het dorp telde 100 inwo ners. Een priester, die zes dagen onder het puin van de vernielde kathedraal Ambato had gelegen, is gisteren levend te voorschijn gehaald. Italiaanse zwemmer door haaien aangevallen Ploeterde 30 km van Napels naar Caprl. Vrijwel aan het eind van zijn krachten gekomen, zette de Italiaan Gianni Gamtoi gisteren voet aan wal op Capri. Hij Napels af komen zwemmen, tocht, die hem lang zal heugen- Onder weg raakte Gam'bi tweemaal bijna uit geput van het zwoegen tegen stroom en getij en bovendien werd hij aangevallen 'oor een zwerm kleine haaien. Gelukkig erden de vissen door de volgboot op de vlucht gedreven. De zwemmer was hier door echter uit de koers geraakt, met het gevolg, dat hij in 15 uur en 38 minu ten ongeveer 30 kilometer heeft afgelegd. „Aan zuster Trijntje, ter herinnering aan Trixie" Trijntje Boonstra, verpleegster van twee Prinsesjes, morgen 50 jaar (Van een onzer verslaggeefsters) Wie kent haar niet, zuster Trijntje Boonstra van het Diaconessenhuis Bro- novo, die destijds Prinses Juliana verpleegde bij de geboorten van Beatrix en Irene? Wie herinnert zich niet, dat zij na de geboorte van Prinses Beatrix icht weken in het Paleis Soestdijk bleef voor de verzorging van Moeder en Kind? En wie weet niet meer hoe zij anderhalf jaar later weer in het Koninklijk Gezin hielp bij de geboorte van de kleine Irene? Heel wat foto's en films hebben ons haar laten zien, samen met de kinderen, alleen, of met de kinderwagen in het park. Trijntje Boonstra wordt morgen vijftig rium in Davos gewerkt. „Heerlijk jaar. Is het een wonder dat wij haar op zochten in Bronovo? Helaas vonden wij haar niet als verpleeg ster maar als verpleeg d e. Sinds 1943 heeft zij vier operaties ondergaan. Na de eerste is zij niet meer in de verpleging geweest, dat werd haar te zwaar. Speciaal de kraam- j afdeling, waarin zij zo lang en met zo- Iveel liefde en toewijding heeft gewerkt, vergde met de zeer onregelmatige werk tijden teveel van haar krachten. Het heeft zuster Boonstra veel gekost om dit moeilijke en toch dankbare werk neer te leggen, maar tenslotte heeft ze toch ook op het Bureau Opname, waar zij nu al weer een paar jaar voornamelijk administratief werk doet, een prettige werkkring gevonden. Zuster TrijnU» doet trouwens alles met plezier. Oj iedere nieuwe taak werpt zij zich met enthousiasme en ze spreekt over al het werk, dat zij heeft verricht met evenveel dankbare herinnering. Zuster Boonstra is al 32 jaar in de verpleging. Ook voor haar eigen gezond heid (zij was zo vaak verkouden) heeft zij eens veertien dagen in een Sanato- Op deze, door Prins Bernhard gemaakte en nog nimmer gepubliceerde foto, ziet men zuster Trijntje Boonstra met Irene en Beatrix, in de dagen dat zij op Paleis Soestdijk zo'n belangrijke taak vervulde. Morgen wordt mejuffrouw Boonstra 50 jaar Rusland kan Joegoslavië niet langer als broeder beschouwen „Politieke chicanes" juist Moskou een doorn in het oog Het „touwtrekken" aan het Joegoslavië van Tito wordt nog steeds voortgezet. Thans heeft de Russische regering weer eens een nota aan Joegoslavië gericht, wan de tekst door radio-Moskou werd omgeroepen. De toon is uitermate fel. Do nota ls een aankondiging „dat de Sowjet-ünie de Joegoslavische regering niet langer als geallieerde van Rusland kan beschouwen". (Let wel, dat hier staat „kan", hetgeen dus nog alle mogelijkheden, permutaties en combinaties insluit, gesteld, dat de Reuter-vertaling juist is. Red.) De nota beschuldigt de Joegoslaven in „lasterlijke verzinsels" tegen Rus land, in de jongste nota van Joegoslavië tot de Sowjet-Unie gericht. Deze ging, zoals men weet over Oostenrijk. Er wordt nu door Moskou geantwoord: „dat de Sowjet-Unie niet langer de aanspra ken van de Joegoslavische regering kan ondersteunen, speciaal wat betreft, de aanspraken, die Joegoslavië zelf heeft opgegeven, ofschoon zij dit feit voor het volk verborgen houdt". In de Russische nota worden vroegere beschuldigingen herhaald, dat Joegoslavië achter de rug van Rusland om, met Britse vertegen woordigers onderhandeld zou hebben Het is naief te veronderstellen, aldus de Russische nota. dat de Sowjet-regering zich met al deze „politieke chicanes" inlaten. voor de Ronde Tafel-conferentie op Schiphol, verwelkomt Hatta. Links Sultan Hamid en in het midden de Prinsen. Hevige gevechten aan de grens van Joegoslavië en Albanië Volgens Reuter zijn sterke Griekse regeringsstrijdkrachten tot een diepte van 7 km in de partisanen-posities van het Vitsi-gebergte binnengedrongen. Het Vitsi-gebergte ligt ten N.W. van de veel genoemde berg Grammos en Vitsji dicht bü de grens van Joegoslavië en Albanië. Naar schatting, aldus Ass. Press, bevinden zich 7000 guerrilla strijders in Vitsi, in een driehoek met zijden aan de Joegoslavische en Albanese grenzen. De Griekse weermacht heeft de guerilla's met raketbommen en ma chinegeweer bestookt. In een communi qué werd gemeld, dat in de Grammos bergen 95 Griekse soldaten zijn gesneu veld en 538 gewond, terwijl de guerilla's 116 doden en 37 gewonden hadden. Het Britse ministerie van Buit Zaken heeft medegedeeld, dat het geen bewijs heeft, dat Griekse troepen Albanië zijn binnengevallen. Volgens radio-Tirana zijn vijf vliegtuigen der Griekse rege ringstroepen over Albanees grondgebied gevlogen. Hulpbehoevende geslagen en beroofd Dader stichtte daarna brand in haar woning te Tilburg. Een weerzinwekkende aanslag is gaste ren te Tilburg gepleegd op de 60-jarige hulpbehoevende echtgenote van zekere Delien. nadat haar man en kostganger met negotie op stap waren gegaan om een paar centen te verdienen, De vrouw, die zich bijna niet kan ver plaatsen. heeft enige slagen op haar hoofd gekregen, waardoor zij werd ver wond. De dader is er met de spaarpen ningen van het echtpaar vandoor gegaan en heeft daarna vermoedelijk brand ge sticht in de aan de woning grenzende schuur. Gelukkig werd de brand spoedig door de buren ontdekt, zodat de vi gered kon worden, doch het huis 1 geheel in de as gelegd. Een in de schuur gestald paard kwam in de vlammen om. De vrouw verklaarde te zijn aange vallen door de 38-j. L. H. C. S., die ln het naast haar huis staande café in de kost heeft zich door de snelle ontdek king van de brand niet uit de voeten kunnen maken en de politie vond hem in grote kolenkist. Hij is gearresteerd1 vas in het bezit van een busje met Arnhemse kassier wegens oplichting gearresteerd Gisteren i9 de kassier van een bekende bankinstelling te Arnhem, die juist aijn vacantie terugkeerde, gearresteerd wegens oplichting van 16.000. Hij had loodgieter, die dit bedrag kwam «eren. een reeds getekende kwitantie onder de neus geduwd met de toevoe ging. dat het bedrag reeds was uitbetaald. Thans is gebleken, dat de kassier er een valse handtekening onder heeft geplaatst was reeds opgevallen, dat verd met vrienden grotere verteringen maakte dan zijn salaris toeliet. De kassier heeft een volledige bekentenis afgelegd. „WATERMAN" EN „J. v. OLDEBARNE- VELT" NAAR NEDERLAND Woensdag en Donderdagmiddag zijn de „Waterman" en de „Johan van Olde- barnevelt" naar Nederland vertrokken ONDER DONKERE LUCHT IS HATTA IN NEDERLAND GELAND Dichte drommen journalisten drongen om zijn stoel Onder donkere lucht is Hatta in derland geland. „Wee* op tijd", zeide een Indonesische dame, toen het toestel de ..Eindhoven", om kwart over vie grond raakte. Vele belangstellenden verdrongen zich voor de ramen van de wachtkamer er keken over het natte veld naar het na derende toestel. Een grote stoet wandel de de aangekomenen tegemoet, voorop minster Van Maarseveen, dr M. J. Prin- dr P. J. A. Idenburg. de heer J. M. Kiveron, namens dr Drees mr C. L. W. Fock, namens mr Stikker dr H. Boon. Vele Indonesiërs waren gekomen, on er wie sultan Hamid, terwijl ook een delegatie van de P.I. niet ontbrak. DAT ter herdenking van Eindhovens bevrijding op 18 September in de Phi- lips-schouwburg de première gaat van spel, ontleend aan het Oude Testa- DAT in Eindhoven begonnen is met de bouw van een nood-secretarie, welke later een vleugel van het stadhuis zal uitmaken. DAT de R'damse buurtvereniging Bunt- straat te Ulvenhout een model-kinder kamp heeft ingericht, waar ruim 100 kinderen van 614 jaar enige weken va- antie kunnen doorbrengen. DAT zes personen zijn gearresteerd it Baarle-Hertog, die sedert 1948 180 ton aardappelen naar België hebben ge smokkeld. DAT het jaarlijkse zeekamp van het at. Jongerenverbond dit jaar in het leegstaande fort ..Haarlem" te Hellevoet- sluit wordt gehouden, welk kamp gis teren door vice-admiraal jhr E. J. v. Holthe werd en vandaag door generaal Kruis zou worden bezocht. DAT tb.v- de wederopbouw van de R.-K. St. Walburgiskerk te Arnhem, al daar t/m 15 Aug. een openluchtspel wordt opgevoerd met de oude kerk als achter grond. DAT de geschorste cipier van het H. v. B. te Dordrecht, L. P. A- de V., tot drie maanden werd veroordeeld we gens het verschaffen van rookartikelen aan drie gedetineerden in ruil voor een winterjas. DAT de R'damse rechtbank de agent incasseerder van de ..Eerste Nederlandse". J. de R.. tot 1 jaar veroordeelde, wegens het verduisteren van f 2000 premiegelden. DAT voor de Dordtse rechtbank tegen drie inbrekers straffen van 1lü jaar werden geëist wegens diefstal van f1800, waarvan ze in Parijs goede sier hadden gemaakt. DAT de voorz. van 't C.B. voor de vei lingen C. Prins, gisteren te Wognum een nieuwe groenteveilinghal van „De Vol harding" opende. DAT op de Bameveldse markt de prij zen van oude kippen met 30 ct per kg omlaag gingen, daar de aanvoer groot en de export gering was. DAT Eindhovense politiemannen van een autobus zelf een rijdende politiepost hebben gebouwd4 welke voorzien is van een mobilofooninstallatie en overal kan worden ingezet, waar een grote mensen concentratie te verwachten is. DAT de overleden oud-burgemeester, dr J. P. Fockema Andreae. gisteren in de Utrechtse raad is herdacht. DAT het Utrechtse stationsplein in de toekomst een grootsteedser uiterlijk zal krijgen. DAT over enige maanden de wrakken in de Wielingen worden opgeruimd om de vaargeul tot de Belgische grens voor de scheepvaart vrij te maken. DAT het Ned. m.s. „Lucas Bols 1" gis teren na een geslaagde proefvaart op de Eems door de kustvaartrederij der Erven Lucas Bols N.V., te A'dam overgenomen. DAT het algemeen productiecijfer v__. Juni 122 bedroeg (Mei 125) vergeleken met dat van 1938. DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland op 1 Aug. bedroeg 1.254.146 tegen 1.226 137 op 1 Juli (ver beterd bericht). Behalve Moh Hatta bevatte de „Eind hoven" de volgende persoonlijkheden: Van de Unci: Romanos, secretaris, een Griek, mile De Graef, Alastrair Taylor. Van de voorlopige federale regering, prof. K. L. J. Enthoven, secretaris van staat voor staatkundige hervormingen. Van de Bijeenkomst Federaal Over leg: M. Jamanie, leider der delegatie van Z.O. Borneo, Goesti Hakim, A. R. Afloes voor Oost-Borneo, R. M. Male Wiranata Koesoema, regent van Ban doeng. R. Soerjia Soemantri en R. P. Soenario Poerba van Pasoendan, Mochtar Hoesin en Radja Mohamed van Riouw. Kaliamsah Sinogo, Djaidin Poerba, Da- toek Kamil en Van Gelder van Oost- Sumatra. Van de republiek: Roeslan. Batangha- ris. Soemadi Mangoenkoesoema, Darma- setiawan, de Soesoehoenan van Solo met de adjudant Atmodiningrat, de Mangkoe- negoro met de adjudant Saraito. Voorts was er dr J. Sippel van de R.-K. pers en Martinot. Het had heel wat voeten in de aarde voor de wachtenden begrepen, dat zij de deur moesten vrij maken voor de grote stoet aangekomenen. Toen men elkaar enigszins begroet had, werd Moh. Hatta naar de tafel der journalisten ge en spoedig was het een dicht ge drang van journalisten, die elkaar bijna plat drukten om enkele klanken op te vangen van hetgeen Hatta met bijzon der zachte stem voor de microfoon sprak, eerst in het Indonesisch en daar na in het Nederlands, in antwoord op vragen. Hij sloeg er zich met een grapje door heen. Hij gaf toe hoop te hebben voor de R-T.C. en vertelde tevens desge vraagd dat nog niet alle sporen van wan trouwen geweken waren, het was ook goed, dat de R.T.C. spoedig tot een einde zou worden gebracht, meende hij. Harde noten waarvan Roem gesproken had moeten, volgens Hatta, op elke confe- het daar," vertelt z Toen ze terugkwam heeft ze een tijd lang gewerkt in het Joanniter-zieken- huis te Bennekom en daarna was zij jarenlang in „Villa Elizabeth" aan de Parkweg, de kraamkliniek van het Haagse Bronovo. Hoewel ze met hart en ziel alle verplegingswerk deed, had toch vooral de kraamverpleging haar volle belangstelling en toewijding. Het tehuis voor ongehuwde moeders aan de Bachmanstraat heeft zij helpen inrichten en opbouwen en na haar ziekte en tussen de perioden, dat ze rust moest nemen, werkt ze nu dan bij het Bureau Opname van Bronovo. Het is jammer, dat zuster Trijntje haar verjaardag in de ziekenkamer moet vie ren, maar „ik heb het hier best" zegt zij. Er zijn bloemen en boeken en er is een radio. Natuurlijk ontvangt zij veel bezoek. H.M. de Koningin zocht haar na de operatie^ enkele malen op en liet in Utrecht, waar zuster Boonstra ook eens ziek was. bloemen bezorgen door de burgemeester. Tussen de bloemen op het tafeltje nast het bed staan foto's van de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes. Op één er van staat: „Aan zuster Trijntje, ter herinnering aan Trixie en met de hartelijke dank van haar ouders. Juliana, Bernhard". Om haar pols draagt zuster Boonstra een gouden schakelarmbandje met een plaatje, waarin Ireentjes geboorte-datum is gegraveerd. Trijntje Boonstra, die tien jaar gele den. mede in het middelpunt van be langstelling van ons volk stond omdat zij een „nationale" taak had te vervul len. zal haar verjaardag zeker niet in eenzaamheid vieren Ook wij wensen haar nog vele jaren en spoedig alge heel herstel. Kleine dingen van grote waarde Een klein prikje, maar een verstan dige daad: massa-inenting tegen d« pokken in Amsterdam. En een boottochtje van Hampton Court naar Windsor voor de 130 oud gedienden uit het Engelse Bronbeek: Chelsea; een boot vol dankbare ijzervreters. En op hoeveel schat u de waarde van het koffertje, dat de heer links op zijn schouder draagt. Ver» gis U niet: het zijn de juwelen van de Mankoenegoro, die gisteren op Schiphol landde voor de Ronde Tafel Conferentie. Z.K.H. laat zijn schatten altijd achter zich aandragen. Nog steeds koel Tot morgenavond verwacht De Bit: Koude nacht met weinig bewolking. Morgen overdag: Geleidelijk toenemende bewolking. Later mogelijk gevolgd door enige lichte regen of motregen. Zwakke matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en West. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zaterdag 13 Aug.: Zon op 5.20, onder 1.09 uur; Maan op 21.42, onder 10.17 uur. 16 Augustus L.K. rentie gekraakt worden. Over de gebeur tenissen te Solo kon hij natuurlijk niets zeggen. Met zijn herhaaldelijk spreken over de onvoorwaardelijke overdracht der souvereiniteit had hij geen bepaalde bedoeling gehad. Hij had slechts her haald wat dr Van Roijen had gezegd. HU hoopte, dat men militair de toestand i bedwang zou krijgen. Al spoedig werd Moh. Hatta weer op vrije voeten gesteld en elk op zijn beurt verdwenen de aangekomenen, aange staard door honderden nieuwsgierige# buiten het gebouw.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1