llietiiiie £ciftsrt)e CiToumiit Problemen, waarvan dood of leven van ons werelddeel afhangen Dr Van Roijen betreurt de gebeurtenissen te Solo enorm Wist U DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 8UHKAUX: Hoge woerd 1U3. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58036. ABONNEMENTEN4.15 p. Kwartaal; 1 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTlÊN: 0.18 per millmeter (Bfl contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7888 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasttcti it glieblcvea mgn (urt ia Ugfjeaspaei" Wie er met de „Groote Beer" thuisvaren Zie pagina 2 Edouard Herriot opent Europese Raad: „Duits tijdperk van gaskamers en massa moorden kan nog niet worden vergeten" Op de eerste zitting van de consultatieve Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, heeft de Franse staatsman Edouard Herriot in zijn openingsrede ver klaard, dat de vergadering zich zal bezig houden met die problemen, waarvan dood Of leven voor Europa afhangen. „Een nauwere vereniging van Europa is thans dringend noodzakelijk,zo luidden zijn indrukwekkende woorden tot de honderd plus één afgevaardigden in de Assemblée, die tezamen 12 Europese landen ver tegenwoordigen. Men ziet zich hier, volgens Herriot, al dadelijk geplaatst voor twee problemen: al of niet toelaten van West-Duitsland tot de Europese Raad en het samen oplossen der economische moeilijkheden. Nu Paul van Zeeland tot minister Buitenlandse Zaken is benoemd in nieuwe Belgische kabinet, zal Spaak vrij wel zeker voorzitter worden van de As semblée. Spaak heeft reeds met iroi kennen gegeven: „Europa waardeert mij meer dan België". De entourage dezer eerste zitting wekte herinneringen de Parijse zitting van de Ver. Naties, doch alles leek iets huiselijker van aard. Meisjes in Elzasser costuum stonden vóór de ingang en als één „gelukkige familie" groepeerden de leden zich gemoedelijk rond de voorzitter. De helft der grote, met gobelins beklede zaal. was -gevuld met toehoorders en persvertegenwoordi gers. De twaalf ministers der vertegen woordigende landen waren eveneen: lanwezig. De leden waren gezeten in ilphabetische volgorde, zodat geen schei dingen tussen groeperingen naar landen of inzichten zyn waar te nemen. Helaas is de brief van de N e land se delegatie, waarin gevraagd werd om vóór de zitting een ogenblik Itilte in acht te nemen, zonder effect ge bleven. want Herriot begon onmiddellijk met zyn openingsrede. Het was een bundig versierde „hoofdstad van Europa" die de honderden leden van de Assem blée 'begroette en de menigte voor he' universiteitsgebouw was weer vol geest drift voor Churohill, de enige levende itaatsman. wiens energieke arbeid vooi de vorming van een Ver. Europa werd gewaardeerd door de voorlopige voo; otter, Edouard Herriot. De geesten zijn verdeeld. De bejaarde Franse politicus, die r gaam de voorzitterszetel was beklommen en die „symbolisch" de drie jongste leden der vergadering als zijn assistenten lich riep. trok reeds deze eerste dag de Duitse politie te Miinchen handgemeen met Joden Anti-semietisch stuk in dagblad de aanleiding Te München (in de Amerik. zone) hebben ongeveer duizend Joden gisteren protestoptocht gehouden tegen de publicatie van een ingezonden stuk in de (Süddeutsche Zeitung", waarin de Joden werden aangespoord naar Amerika te emigreren, terwijl ook andere anti- lemietische uitlatingen in dit artikel geschreven. De politie richtte zich tegen de demonstranten en weldra ont- itond een hevig gevecht van man legen man. Aan beide zijden vielen gewonden. Enige politie-auto's werden vernield. Toen de politie ingreep, bekogelden de Joden haar met stenen. In een verkla- van het centrale Joodse comité wordt gezegd, dat de politie „meedogen loos en op SS-manier" is opgetreden. Een politieman maakte zelfs van zijn revolver gebruik, waardoor één der be togers ernstig werd gewond. Het inge- ronden stuk, dat de aanleiding was tot de ongeregeldheden, was getekend door „Adolf Bleibtreu". Algemeen wordt aan genomen, dat dit stond voor „Blijf trouw ian Adolf". Het bureau van de krant wordt bewaakt. JOODSE BEVOLKING SLONK SCHRIKBAREND IN DUITSLAND De Joodse bevolking van West-Duits- ind is sinds 1933 van 500.000 terugge lopen tot 20.000. Berlijn met 7100 Joden München met 800 zijn de enige twee Duitse steden, die op het ogenblik nog meer dan 500 Joden tellen. Frankfort heeft er nog maar 365. McCloy: Voor dertig procent nazVs John McCloy, de Amerikaanse hoge commissaris in Duitsland, heeft ver klaard, dat de hoogste posten in regering tn industrie in Duitsland voor 30 procent Worden bekleed door vroegere voLgelin- ïn Hitier. Hij ontkende echter, dat een herleving van het nationaal- socialisme kan worden gesproken. .Er iï genoeg zin voor vrijheid en voor wal behoorlijk is in het Duitse volk om een gezonde en vreedzame staat op te bou wen", aldus McOloy. Haigh gisteren geëxecuteerd John George Haig, die, zoals men weet, bekend heeft negen personen te hebben Vermoord en hun lijken in een zuurbad Vernietigd, is gistermorgen in de ge vangenis van Wandsworth by Londen opgehangen. Met de executie van Haigh een der meest sensationele moordzaken Engeland afgehandeld. A. Borst Pzn. reist naar Amerika Op 26 Augustus zal de heer A. Borst m, voorzitter van het Verbond van rrot Chr. Werkgevers in Nederland, oet de „Nieuw Amsterdam" naar Ame rika vertrekken om daar persoonlijk contact op te nemen met de Christian Business Men's Committee. Hij zal spre ken op het congres van deze organisa tie, dat van 29 Sept. tot 4 October in Ban Francisco wordt gehouden. ZES JAAR VOOR DE MOORD OP KATENDRECHT De Rotterdamse rechtbank veroordeel de gistermiddag de 28-jarige kantooor- bedienoe J. S., die de 24-j. mejuffrouw Chr R. op Katendrecht door worging om he; leven heeft gebracht, tot zes jaar fevangenisstraf met aftrek, door te bren- (en op Scheveningen (Eis 8 gedachten naar de zo omstreden kwestie van de intrede van West-Duitsland in de Europese Raad. Herriots woorden ge tuigden van een zekere Franse bezorgd heid, want verwijzende naac. Bevins La gerhuis-rede, constateerde hij, dat „onze geesten verdeeld zijn". Duitsland had bij gedragen tot de Europese cultuur, maar het tijdperk van gaskamers en massa moorden kon nog niet vergeten worden. Hij wenste, dat Duitsland trouw -gebleven zou zijn aan de beginselen van Kant, Hegel en Goethe, maar thans was het aan Duitsland zelf, „om antwoord te geven op de vraag, die voor ons eerder een moreel dan een politiek program be tekent". Het plan-Marshall had, volgens Herriot, Europa slechts een kunstmatig :giem opgelegd, dat slechts van tijde lijke aard kon zijn, en hij noemde de ervaringen, met de pogingen om de eco- der verschillende landen te har- teleurstellend. Hij beval de Assemblée aan om een aantal technische punten in studie te nemen, zoals: organi satie voor een Europees plan voor open bare wertcen, reorganisatie van de handel en onderlinge erkenning taire graden. Nogmaals legde hij nadruk op, dat de Europese Raad tegen niemand gericht is. Spaak voorzitter Assemblée. Naar Reuter in een later telegram uit Straatsburg meldt, werd Paul Henri Spaak vanochtend by handopsteken tot voorzitter van de Europese Assemblée gekozen. Churchill en een aantal andere afge vaardigden hebben bij de Assemblée een motie ingediend, om bespreking van de .rechten van de mens" te verkrijgen. Exemplaren van de „Humanité" Churchill De politie i oohtend alle de Duitse editie ag genomen Tsaldaris beledigd. Straatsburg heeft van- wezige exemplaren van de communistische .Humanité" in beslag .genomen. Hierin kwam een artikel voor met als „kop".: „Churchill zal de toelating van het Duits land van Krupp verzoeken tot de West- Europese oorlogsunie". In een ander ar tikel werd geprotesteerd tegen de aan wezigheid van Tsaldaris, „de beul van de Griekse patriotten". (Deze absurde qualificatie is van de ,,Humanité"-Red.) Einde der Australische mUnwerkers- s taking? De Australische mijnwerkersbond heeft alle mijnwerkers verlof gegeven, reeds zeven weken durende staking op 15 Aug. a.s. te beëindigen. Het standpunt van de Nederlandse Regering inzake Nieuw Guinea bleef ongewijzigd Het is betreurenswaardig, dat de uit Solo gemelde gebeurtenissen zich hebben voorgedaan, verklaarde dr J. H. Van Royen temidden van een leger van journa listen op zyn reeds beloofde persconferentie. Ik betreur het enorm, dat dit gebeurd juist tussen de afkondiging en de verwerkeiyidng van het bevel tot staking der yandeiykheden. Men zou hebben kunnen verwachten, dat men dit van beide zyden ;ou hebben ingezien. Juridisch kan men hiervan weinig zeggen, doch het staat erg slordig, voegde dr Van Royen daaraan toe. Herstel van het vertrouwen noemde dr Van Roijen de conditio De Europese ministers van Buitenlandse Zaken, die aan de Raad van Europa in Straatsburg deelnemen, poseerden gisteren voor de fotograaf. In het midden Paul Henri Spaak, die vanmorgen tot voorzitter is gekozen. In België een Liberaal-Katholiek kabinet onder Eyskens Spaak door van Zeeland als min. v. Buit. Zaken opgevolgd Thans wordt uit Brussel officieel bevestigd, wat gisteren reeds byna zeker scheen wy dan ook hadden vermeld: Gaston Eyskens heeft een nieuwe liberaal- Katholieke regering gevormd. Hiermede is dus een „einde" gekomen aan de Bel gische regeringscrisis, die 45 dagen heeft geduurd en een der langste was in de Belgische politieke geschiedenis. Het kabinet is samengesteld uit negen Katho lieken, onder wie Eyskens als premier, en acht liberalen. De Koningskwestie wordt tydelyk naar de achtergrond verschoven. Reeds vanmiddag zou de nieuwe premier Eyskens beëdigd worden en de Kamers zullen a.s. Dinsdag byeenkonien. De twee belangrijkste posten in het kabinet worden door economen bezet. De eerste is Gaston Eyskens en de tweede Paul van Zeeland, die dus Spaak vervangt. Defensie komt in handen van de liberaal Devèze. Koningskwestie op de achtergrond Betreffende de „Koningskwestie' im Ass. Press, dat hieromtrent ee: trouwelijke overeenkomst zou zijn be reikt. De openbare besprekingen tussen de Liberalen en de Katholieken zullen uitgesteld worden tot na het r het parlement. De zitting 19491950 zal geopend worden op de eerste Dinsdag November. Dan zullen beide partijen trachten een oplossing te vinden, die waarschijnlijk zal bestaan in een referen dum. Mocht de stemming uitwijzen, dat de meerderheid niet vóór terugkeer de Koning is, dal zal hem verzocht 1 den om af te treden. Mocht hij het eiste percentage wél bereiken, dan zullen de Liberalen hiertegen niet in oppositie gaan. Oók de socialisten zullen dan w /er deze zaak geraadpleegd worden. Volgens Reuter nemen de Liberalen het standpunt in, dat de Koningskwestie het regeringsprogram niet als vo punt mag worden opgenomen nadruk gelegd moet worden op de sociale, economische en financiële pro blemen. De meeste Liberalen zyn overi gens de overtuiging toegedaan, dat een Katholiek-Liberale coalitie slechts een tydelyk karakter mag dragen en men spreekt zelfs van eendrietal maan den. Voor wat de financiële en econo mische politiek der regering betreft, ge- Geen binnenlands luchtverkeer meer na 1 September Overeenkomstig de aankondiging, ge daan bij het ingaan van de zomerdienst, zal de K L.M. haar zomerdiensten op het binnenlandse luchtnet met ingang van 1 September stopzetten. De voortzetting van de exploitatie ge durende de wintermaanden stuit namelijk op ernstige practisohe bezwaren. Het vraagstuk van de exploitatie van het binnenlandse luchtnet in het algemeen vormt nog een onderwerp van studie bij het dep. van Verkeer en Waterstaat n de K.L.M. Wagons-Lits personeel staakt verder Het personeel van de Franse Wagons- Lits heeft gisteren met algemene stern- besloten om de staking voort te zetten. De staking dreigt ook naar België en Nederland over te slaan. waagt men van vermindering der directe belastingen met 16 procent: Katholieken en Liberalen zouden meer gelaten dan enthousiast £ot deze coalitie hebben be- Samenstelling Kabinet. Het nieuwe Belgische kabinet is volgt samengesteld: Premier: Gaston Eyskens (kath.. fensie: Albert Devèze (liberaal). Finan ciën: Henri Libaert (liberaal). Justitie: Albert Lilar (liberaal). Communicaties: P. Zegers (kath.). Economische Zaken: Jen Duvieusart (kath.). Arbeid: Oscar Behogne (ka-th.). Binnenl. Zaken: Albert Vleesohauwer (kath.). Koloniën: Pierre Wi-gny (kath.). Openbare Gezond? heid: Adolphe van Glabbeke (liberaal). Landbouw: Maurice Orban (katholiek). Wederopbouw: Jean Rey (lib.). Buitenl. Zaken: Paul van Zeeland (kath.). Onder wijs: Leo Mundeleer (liberaal». Publieke Werken: Auguste Buisseret (liberaal). rs zonder portefeuille: Octave Dierickx (liberaal) en Henri Carton de Wiart (kath.). Albert Devèze is tevens vice-premier. Gebruind, met sigaar, wandelstok en V-teken kwam Churchill in Straats burg aan voor de Raad van Europa. Bedrijvigheid in Utrecht voor de Najaarsbeurs Belangryke Nederl. vinding wordt gedemonstreerd Nog enkele weken en de Najaarsbeurs zal beginnen. Geen wonder, dat ir Utreoht met man en macht aan de op bouw wordt gewerkt. Grote trucks rijden af en aan met zand, stenen en hout en achter elkaar gaan op het Vredenburg de spanten omhoog van het Pa-villon des Nations, waar de collectieve inzendingen België, Zuid-Afrika, Zwitserland, Hongarije, Marokko en Groot-Brittannië duizenden bezoekers zullen trekken. Ook in de gebouwen en op de Croese- laan wordt hard gewerkt om vóór 16 Augustus gereed te zijn, de dag, waarop de deelnemers hun stands mogen gaan inrichten. Inmiddels is bekend geworden, dat op de beurs een nieuwe technische vinding zal worden gedemonstreérd, die èen on gekend aantal mogelijkheden zou bieden op werktuigkundig en electrotechnisch gebied. Het is een werktuig om kogel lagers, rollagers en lagerbussen van hun as te trekken. Deze Nederlandse vinding zal in ons land in serie worden di'gd. het welslagen der onderhandelingen de duurzame samenwerking waarop hy hoopt en vertrouwt. Ook Moh. Roem met wie hij goed heeft kunnen samenwerken, is van oordeel, dat dit vertrouwen groeit, al is het wan trouwen nog niet geheel verdwenen. Uit dit restantje kan men de uitlating Hatta verklaren betreffende de 2 m den, die de conferentie duren mag. Er is een wisselwerking tussen Ronde Tafel-conferentie en de militaire toestand. Dr Van Roijen heeft gemeend te New Delhi aan Nehroe duidelijk te moeten doe uitkomen onze vaste en oprechte be doeling om de souvereiniteitsoverdracht te doen geschieden voor het einde het jaar. Hy heeft daarbij gewezen op de noodzaak van de naleving der staking het vuren van republikeinse zijde, de andere kant heeft hij ook ver klaard, dat Nederland begrip zal tonen voor de moeilijkheden die de republiek bij de tenuitvoerlegging heeft- Hij is op timistisch niet alleen ten aanzien van de bereidwilligheid maar ook van het ver mogen der republiek om dit te bewer- Waarom gelooft spr. in de samenwer king na de souvereiniteitsoverdracht en op de bescherming van de Nederlanders hun belangen' !r is een subjectief element in op grond hetgeen hij heeft waargenomen, maai is ook het feit, dat dit een positie: -j belang is van de Verenigde Staten var I Indonesië. BRADLEY: Op de communistische golven in Europa is olie geworpen Duur van de opbouw der verdediging geschat op 5 a 10 jaar Generaal Bradley heeft in de betreffende commissies van de Amerikaanse -senaat aangedrongen op spoedige aanvaarding van het wetsontwerp tot mili taire hulpverlening. Hy was van mening, dat het wapenprogram de basis zal ïen van een zich steeds uitbreidend systeem van collectieve veiligheid, ■van de kracht niet alleen de waarschynlykheid van oorlog zal doen af- an, doch ook de crisis zal uitsluiten, waaronder wy zovele jaren achtereen geleden hebben. Europese naties hebben dringend be hoefte aan materiaal, om de vrede te kunnen handhaven. De Amerik. staf chefs, zo zei Bradley, hebben de ontwor pen verdediging van de Westelyke Unie, in overeenstemming met het Amerik. strategische demken bevonden. Op de communistische golven in Europa is oiie geworpen. Tevoren had de minister van defensie, Johnson, verklaard, dat de militaire staf er in heeft toegestemd, procent van de betalingen voor het wapen-program a contant te ontvangen en 40 procent op contract, waardoor de kosten over 2 a 3 jaar worden ver spreid. Het merendeel der militaire hulp Europa zal voor de wederopbouw het Franse leger worden besteed. Vermoedelijk zal het 5 a 10 jaar duren, alvorens Europa een verdedigingsstelsei heeft opgebouwd, dat iedere aanval uit het Oosten zal kunnen tegenhouden Truman heeft thans de wet onder tekend. waarbij de Amerik. gewapende diensten verenigd worden onder Vijf Zionisten in Roemenië verdwenen De gezant van Israël in Boekarest heeft van zijn regering opdracht gekregen om contact op te nemen met Anna Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, over de „verdwijning van vijf Zionistische afgevaardigden, die zich se dert ongeveer zes maanden in Roemenië bevonden". Nadat zij door de politie uit hun hotel zij-n gehaald, heeft men niets meer van hen gehoord. Ver. Staten lenen niet aan Franco-Spanje De Amerikaanse Export-Importbank heeft geweigerd een lening aan Spanje toe te staan, aldus Herbert Gaston, pre sident van deze bank. Gaston zelde, dat Spanje een alge- ene reorganisatie van zyn economie tot stand moest brengen „met vele verbete ringen en een program voor inves teringen op grote schaal" als het voor :n lening in aanmerking wil komen. Hypnose verbroken Aan de hypnotische dwangtoestand, aarin de negentien-jarige Joyce Devey. i het ondergaan van een experiment in de hypnotiseur Peter Casson, t< weken geleden, nog steeds scheen te keren, is thans door een telefoongesprek Casson met het meisje een eind ge maakt. DAT op 8 Sept. te Sittard een Lim burgse fokveedag wordt gehouden roodbont Maas-, Rijn en IJsselvee DAT onze kolenproductie in Juli be droeg 978.100 ton (v.m. 943.600 ton) er 'e invoer 357.400 ton (364 800). DAT de gasproductie in Nederland in Juni 83.555.000 m3 bedroeg (v. m 1.938.000 m3). DAT m.i.v. 15 Aug. over de radio- telefoonverbinding A'damNew York ook met de Philippijnen kan worden ge telefoneerd, uitgezonderd van 2023 uur- DAT het aantal aangegeven radiotoe stellen op 1 Aug. bedroeg 1.256.136 (v.m. 1.254.146), terwijl er op 1 Juli op het radio-distributienet waren aangesloten 519.132 (v.m. 516.779) personen- DAT burgemeester Oud op 1 Sept. te Hoge Vuurse een permanent kampeer- centrum opent, hetwelk door de R'damse Vacantiekinderfeest en Vacan- tievreugd is gesticht. DAT L. H. Simons op 6 September a s. 30 jaar burgemeester van Haarlemmer- liede en Spaarnwoude is. DAT A'dam in verband met het pok- kengevaar op diverse plaatsen in de stad gelegenheid geeft tot kosteloze inenting en herinenting. DAT te Uithoorn het bedrijf var A'damse Kunstzijde Industrie in gebruik is genomen, hetwelk van A'dam is over geplaatst. DAT te Arnhem, in samenwerking met andere Gelderse gemeenten een streek- kweekschool voor kleuteronderwijzeres- wordt gesticht, waarvan J. G. van Bussenbach tot directeur werd benoemd. DAT Arnhem de belasting op het heb- sn van rooster- en privaatputten in de openbare straat afschafte, daar deze in de oorlog grotendeels werden verwoest DAT Arnhem ruim f 1 millioen uittrok 3or het bouwrijp maken van het stads deel Monnikenhuizen. DAT Arnhem een bedrag van f13.500 voteerde voor het instellen van een gratis veerdienst voor fietsers, voor de korte periode, dat de nieuwe Rijnbrug wordt verrold. DAT 30 studenten uit zeven landen, die in het Kunst-historisch Instituut in Den Haag een cursus volgen, door B. en W. van Amsterdam werden ontvangen. Wat betreft de internationale pressie, deze zou volgens spr. hoogstens de gang van zaken in Indonesië hebben kunnen verhaasten, want zonder de republiek is er geen regeling te krygen in Indonesië, zonder deze zou verzoening en duurzame samenwerking onmogelijk zijn. (Zie vervolg op pag. 3) Koningin Juliana reikt Florence Nightingale- medaille uit Morgenochtend om 11 uur arriveert ZU aan de Princessegracht. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal H. M. de Koningin zelf morgenochtend om 11 uur de Florence Nightingale-medaille uitreiken aan zuster Sjoukje Hoiting in het gebouw van Hoofdbestuur van het Rode Kruis, de Princessegracht, te Den Haag. Hier bij zullen een vijfentwintig familieleden van de gedecoreerde aanwezig mogen zijn. terwijl ook de familie van zuster Eike Flikkema. die in Indonesië gedeco reerd wordt, de plechtigheid bijwoont. Vliegtuigen op 15 M. hoogte deden Arnhemmers schrikken De bewoners van het Arnhemse stads deel aan de benedenoever van de Rijn. hebben gistermiddag angstige ogenblik ken beleefd, toen twee militaire vlieg tuigen op 15 meter hoogte over de hui zen daverden. Men verwachtte, dat de machines zouden neerstorten, maar zij verdwenen in Noord-Oostelijke richting, vermoedelijk naar Twenthe. Waarschijn lijk hebben de vliegers evenals langs in de kuststrook gebeurde tij dens oefeningen, onwetend zo velen de schrik op het lijf gejaagd. Mr Binnerts lid van V.N.-comm. GriekenlandAlbanië Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is de Nederlander, mr C. Binnerts, benoemd in 'de commissie van de Verenigde Naties, die zich zal bezig houden met de geschillen tussen Grie kenland en Albanië over grensinciden ten. Mr Binnerts is voorheen lid geweest het secretariaat van de Verenigde Naties en is ook werkzaam geweest bij de V.N-commissie voor Korea. Vier Leidenaars en twee Noord- wijkers in nood onder de Engelse kust Zes Nederlanders rusten thans te Ramsgate (Engl) uit na een bange nacht ee, waarin hun jacht tot twee maal toe op een zandbank liep een mijl uit de kust bij Ramsgate. Gisteravond raakte de motor onklaar. Spoedig daarop scheur, de het grootzeil en strandde het jacht. Vanochtend wisten ze door het zwaaien met jassen de aandacht van mensen aan de kust te trekken. Toen een reddingsboot arriveerde, was het vaartuig weer vlot gekomen. Reeds het vertrek uit Den Haag af had pech gehad. De opvarenden zijn de gebroeders Van der Haak, uit Leiden, •van een de eigenaar van de boot is- d. Waals en J. van Rijn, eveneens uit Leiden. A. van der Wiel en D. Haze- noot uit Noordwijk. Jarige Herbert Hoover Gemiddelde Amerikaan werkt 61 dagen voor belasting Herbert Hoover, de Amerikaanse ex- president. die gisteren 75 jaar werd, heeft Standford (Calif ornië) gewaarschuwd tegen het collectivisme, waar Amerika door de belastingen en de regerings uitgaven steeds meer naar toe wordt ge dreven. Hoover leverde critiek op de nieuwe federale en staats-voorstellen t.a.v. de besteding der belastinggelden. Hij was van mening, dat de geest van de gemiddelde Amerikaan vertroebeld wordt door de groei van het collecti visme in de gehele wereld. „Wij hebben enkele honderdduizenden communisten en communistische geestverwanten in d» Ver. Staten. Zij kunnen de republiek niet vernietigen. Wij hebben ook de doctrinaire socialisten, die vreedzaam van hun Utopia dromen. Maar er is een aanzienlijke groep personen, die op een compromis aansturen met deze Europese infecties. Zij kunnen zich niet indenken, tussen ons Amerikaanse systeem en de systemen in Eui opa 250 jaar van uit eenlopende ontwikkeling liggen. Zy koesteren de dwaze gedachte, dat een collectivistische economie tezelfder tijd de persoonlijke vryheid en de constitu tionele regering kan bewaren." Hoover schatte, dat de gemiddelde werkende Amerikaan 61 dagen per jaar moet wer- om zijn belastingen te betalen. „En op het ogenblik worden er in alle ernst ve regeringsuitgaven voorgesteld, die de gemiddelde burger opnieuw 20 dagen werk zouden kosten". „Kunt u dat woord uitspreken, maje steit?" vroeg de oogarts te Londen aan Koning Nil Kwabena Bonne HI van de Tech email-stam aan de Goud kust. De koning spelde even en las vlot: Wkwsdip. „Hoe komt u aan die kaart?" vroeg Zyne Majesteit toen op zijn beurt in een Engels met een dik accent „Dat is myn taal en bete kent doodgewoon: „Kom eens by me eten als je kan" Volgens de nieuwe Engelse wet valt Z.M. Nii on der de vreemdelingen en krqgt hy gratis geneeskundige hulp Zes gewonden bij ongeval onder Sassenheim Men wilde onder het ryden het stuur overgeven. Bij de Warmonderdam, onder de ge meente Sassenheim, had gistermiddag een vrij ernstig ongeval plaats, doordat de in de cabine van één der twee botsende wagens een verkeerde manoeu- uithaalden. Een bollenvrachtwagen, in de richting Haarlem reed, kwam op de genoemde plaats in aanrijding met kermiswagen, die koers had gezet in de richting Leiden. De bestuurder van de eerstgenoemde wagen gaf onder het rijden het stuur over aan een naast hem zittende collega. Door deze chauffeurs- I wisseling geraakte de vrachtwagen uit het Binnenkort zullen 49 Amerikaanse goede spoor, zodat de botsing volgde. Hell-Dh-er bommenwerpers aan de Griek- Zes personen werden gewond, waarvan luchtmacht worden geleverd. |één ernstig. Mohammed Hatta stelt onze Regering een ultimatum Binnen twee maanden een oplossing of we verlaten de Ronde Tafel Conferentie de poes ZEILSCHIP OP IJSSELMEER IN MOEILIJKHEDEN. i nieuwe Victoria-kruiser van de heer B. Bijkerk te Beverwijk, is gister morgen op het IJsselmeer by Lemmer iij moeilijkheden geraakt. De boot kwam enkele kilometers van deze plaats bui- le vaargeul aan de grond te zitten. De reddingboot Hilda voer uit en wist met behulp van een vlet de drie opva renden, die geheel verkleumd waren, van boord te halen en de kruiser op sleep touw te nemen. DRIJVEN ER WEER MIJNEN BIJ OOSTENDE? De Britse admiraliteit heeft gister avond de schepen gewaarschuwd, in de buurt van de haven van Oostende op te passen voor mijnen. Volgens een Reutertelegram Karatsji heeft de republikeinse premier Hatta in een persgesprek verklaard, dat indien de Ronde Tafel-conferentie binnen twee maanden zou slagen i regeling der toekomst van -Indonesië, hij de R.T C. zou verlaten, en de zaak aan de Veiligheidsraad zou worden voorge legd. Hij wist niet wat er dan met Indonesië zou gebeuren. De republiek stelt de van de volkomen en onvoorwaardelijke overdracht van souvereiniteit en wil deze niet beperken door enigerlei verbintenis. Hatta wees voorts op de noodzaak oor alle Aziatiséhe volkeren om sam werken en zeide, dat Nehru hem v< zekefd had, niet de bedoeling te hebben om India de leiding van alle Aziatische landen te laten nemen. Buitenlandse beleggingen zouden zon der onderscheid in Indonesië welkom zyn. Volgens A.P. verklaarde Hatta. dat Nieuw-Guinea een deel van Indonesië moet zijn. Als Nieuw-Guinea zich wenst te sluiten, dan hebben de Nederlan ders niet de bevoegdheid, dit verzoek af te wijzen. Gisteren vertrok Hatta naar Den Haag Wanneer hy van de R.T.C. terugkomt, zal hy nog meer besprekingen met de premier van Pakistan voeren en een week in Karatsji door brengen. Bij Hatta het vliegtuig zitten nog 38 federalis ten, onder wie de Soesoehoenan en de Mangkoenegoro. „HET PROBLEEM-ROMME" Ook te Damascus heeft Hatta een in terview toegestaan, ditmaal aan Aneta. Hij zag de verhouding IndonesiëNeder land als die tussen India en Engeland. Er moet vooral niet te veel geregeld worden, want dan zyn er ook veel wrU- vingspunten. De R.T.C. moest hoogstens 7 weken duren en de souvereiniteits overdracht moest snel plaats vinden, dan kan al het andere gemakkelijk geregeld worden. Het grootste probleem is „het probleem-Romme", wiens tactiek poli tieke onstabiliteit in Nederland veroor zaakt heeft. (Ditmaal kunnen we het tenminste wat het laatste betreft met Hatta eens zijn. Red.)- De republi keinse en de BFO-delegatie zullen te Den Haag het onderling gesprek over de fusie voortzetten. Hatta meende, dat de voorzitter der plenaire zittingen iemand der ontvan gende party zal zyn (hy doelde blük- baar op dr Drees, wiens naam wy ook reeds in dit verband hebben genoemd Red.), doch dat by de informele be sprekingen het voorzitterschap moet rou- MOH. ROEM AMBASSADEUR IN KARATSJI. Het republikeinse blad Pedomen te Djokja meldt volgens Aneta. dat Roem benoemd zal worden tot republikeins ambassadeur te Karatsji. Aanhoudend koel Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Meest matige wind tussen West en Noord. Koel weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Vrydag 12 Augustus: Zon op 5.18, onder

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1