AVONDSTILTE LEERLING-VERKOPER LEERLING- VERPLEEGSTERS 'WE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 9 AUGUSTUS 194!| Ruim 400 mensen op weg naar een nieuw vaderland Ze zoeken wat ze in eigen land niet verwachten Ds A. van der Most, schipperspredikant te Rotterdam, schryft ons uit Quebec: De „Tabinta" vertrok 22 Juli uit Rotterdam met de tot dusver laatste 470 emi granten van de ongeveer tien duizend, die n& de oorlog elk jaar ons land verlaten. Met deze emigranten verliezen we niet de slechtste burgers van ons land. Integen deel. Wie deze mensen voor avonturiers houdt, die hier toch niets te verliezen hebben, vergist zich. In de eerste plaats zyn deze emigranten mensen, die het boerenvak goed verstaan. Op grond van bepaalde referenties hebben ze in Canada een „sponsor'' weten te vinden, die zich de eerste t\jd als patroon voor hen garant stelt. Verder zijn deze mensen lichamelijk kern gezond. Anders waren zij de strenge medische keuring niet doorgekomen. En geestelijk is het niet anders. Slechts twee van deze 470 emigranten hebben „neen" geantwoord op de vraag, of ze tot een kerk behoren. Over hun gods dienstig leven zal ik een afzonderlijk artikel schrijven. Deze emigranten mogen evenmin tot de bezit-lozen gerekend worden. De overtocht is velen op duizenden guldens komen te staan. Van één weet ik, dat hij een bedrag van tienduizend gulden heeft moeten neertellen. De meesten konden zich dan ook nog wel redden, maar zagen met zoveel jaren daar geen kans meer toe. Zij vrezen voor ons land een economische crisis. De schaduwen daarvan zien ze al en ze wil len weg zijn, eer het crisis-beeld zelf levensgroot voor hen staat. Anderen zien hun moeilijkheden onaf hankelijk van deze crisis- Het zijn de grote gezinnen, die niet weten hoe hun tien of twintig hectare land later onder hun kinderen verdeeld zou kunnen wor den. Opvallend is dan ook het hoge aan tal jongens uit grote gezinnen, dat indi vidueel emigreert, en even opvallend is het getal grote gezinnen, dat in z'n ge heel emigreert. Zo vind ik op de passagierslijst gezin nen van Krabbendijke, Nijverdal. Hal- lum, allen met negen kinderen, uit Koe- kange met tien kinderen, uit Veenendaal zelfs met dertien kinderen. Deze Nederlanders hopen in een nieuw vaderland te vinden, wat ze in hun eigen vaderland niet verwachten, al beseffen Ritueel slachten voor export naar Israël Voor de zoveelste maal is de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren in het geweer gekomen tegen het ritueel slachten, dat voor Joodse Neder- laiders een zeer belangrijke zaak bete kent. Het is de vereniging ditmaal ter ore gekomen, dat een zeer groot aantal koeien voor export naar Israël ritueel zal wor den geslacht. De vereniging wil zich daar tegen verzetten en pleit voor de electro- shock methode, waardoor de slachtdieren een zekere verdoving ondergaan. Deze methode is in oorlogstijd door de Duitsers ingevoerd onder het mom van dieren bescherming. Wie zich herinnert, wat de Duitsers tezelfder tijd de Joden in de kampen hebben aangedaan, die zal wel enigszins twijfelen aan de goede bedoe lingen van de Duitsers. Bovendien is ook het werken met de electro-shock-methode in het kader van de Joodse godsdienst verboden. Van Joodse zijde vernemen wij nog, dat het ritueel slachten geschiedt door en onder toezicht van vaklieden, die een speciale studie achter de rug hebben. ze allen wel, dat hun ook daar heel wat moelijkheden wachten. Daar is allereerst de moeilijkheid van de taal. Velen klappen Fries, Gronings. Zeeuws als de besten, maar straks zullen ze Engels hebben te klappen. Zij kennen wel „I speak English", maar zij kunnen het niet. Bekend is het verhaal van een emigrante, die met haar kindje van twee jaar naar Canada trok en na twee jaar met haar eigen kind niet meer praten kon, vanwege de taal. De kinderen leren het Engels heel wat makkelijker dan de ouders- Wie verder last van heimwee heeft cf van „wens", zoals de Groningers hier aan boord zeggen, zal het straks in Ca nada moeilijk hebben. Ik probeer hun allen moed in te spreken met wat ik van dooie cijfers geleerd heb. Volgens statistische gegevens wil aan het eind van het eerste jaar 80 pet van de emigranten terug, maar aan het eind van het tweede jaar wil 80 pet blijven. Mijn raad is dan ook om de eerste twee jaren de tanden op elkaar te doen en om eerst dan de zaak opnieuw te be kijken. Maar geen dag eerder! Gezien het percentage van 80 pet. dat nè twee jaar niet terug wil, hebben zij de meeste kans tot de blijvers te behoren. Oost en West in 't kort getest De Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon heeft zich in het Siantarse en Medanse op de hoogte gesteld van ds levensomstandigheden der planters, wier fantastische werkkracht en bereidheid tot de grootste offers hij prees. De vereni ging Grote Oost (Persatoean Ti-moer Be- sar), bestaande uit 75.000 Menadonezen. Ambonnezen en Timorezen, die de 12de provincie van Nederland wensen te vor men, heeft een vertegenwoordiging ge vestigd te New York, bij het secretariaat- generaal der American Christian Alliance, 41 East 42nd Street, New York 17. Het adres in Nederland is Minervalaan 32, Amsterdam. 0 Het republikeinse blad „Merdeka" te Batavia beweert, dat de Nederlanders op ihet eiland Noesa Kem- bangan duizenden republikeinen gevan gen houden, onder wie 50 officieren van de T.N.I. Te Buitenzorg heeft de H.V.K. een welvaartsconferentie geopend, waar aan de republikeinen deelnemen. GEEN MARSHALL-HULP VOOR INDONESIË? De speciale adviseur van Harriman, reizend ambassadeur van de E.C.A., dr John E. Orchard heeft volgens Aneta te Washington verklaard, dat Indonesië waarschijnlijk voorlopig nog niet in merking komt voor E.C.A.-hulp, daar het land nog steeds geteisterd wordt door politieke onlusten. Hij zeide, dat de E.C.A. spoedig in staat zal zijn, hulp te verlenen aan particuliere Amerikaanse beleggers gebiedsdelen. Uit de Omstreken N oordwijker hout Op 13 en 15 Aug: „Elckerlyc". Het grote evenement van deze zomer, het openluchtspel „Elckerlyc" nadert. Verwacht wordt, dat velen in de avond van 13 en 15 Augustus naar het prach tige Bavo-terrein zullen trekken. Ter Aar T.A.V.V. opende het seizoen. De Ter Aarse voetbalvereniging opende Zaterdag het nieuwe speelveld met een tweetal vriendschappelijke wedstrijden. Om 3 uur speelde T.A.V.V, II tegen Woubrugge II en dat werd een zware nederlaag voor de thuisclub. Woubrugge II won met niet minder dan 81. Voorafgegaan door de muziekvereni ging „Arti" uit Langeraar kwamen om 5 uur T.A.V.V. I en Woubrugge I het veld op. Burgemeester Hoogenboom sprak de spelers toe en verrichtte de aftrap. Al direct was Woubrugge in de aanval en door een misverstand tussen keeper en back wist zij te doelpunten (01). Toen maakte een der Woubrugge-backs hands en T.A.V.V. benutte de strafschop (11). Woubrugge nam daarop het initiatief weer over en scoorde door haar rechts binnen (12). Uit een corner maakte de thuiselub gelijk (22). De bezoekers scoorden daarna nog eenmaal en won-1 nen verdiend met 23. De brandende hooiberg. De hooiberg op de boerderij „Zegen om niet" brandt nog steeds, zodat de brandweer, behoudens enkele rustpe rioden. doorlopend in actie blijft. De berg moet worden uitgehaald en voor dit karwei heeft men voor 's avonds hulp gekregen van een aantal sterke jongelui Voorhout Gouden huwelijk. Morgen gaan de gouden bruidsdagen in van het echtpaar Petrus Zuidhoek en Maria P. Zuidhoek-van Veen, Heren straat 18. Op 24 Augustus hopen de 73-jarige bruidegom en de 83-jarige bruid dus een halve eeuw gehuwd te zijn. GEBOREN: Johannes H M, z v J v Velzen en P H Hoek; Comelis W. z v C P M de Groot en Th P de Ridder; Adriana PH, dvPJvd Hulst en H M v d Voorn; Adriana H M, d v Chr H Langeveld en Th v d Geest. ONDERTROUWD: J W Jansen. 33 j. en E M Jonker, 20 j GETROUWD: P Hoogervorst, 32 j. en C M v d Berg. 27 j; J Floor, 41 j. wedn. v J Hoogervorst, en W C Kortekaas, 28 j. Van 8 t.m. 13 Aug. is het kantoor van openbare werken wegens vacantie gesloten. Ruhrorgaan te Dusseldorp bijeen De Raad van het Internationale Ge zagsorgaan voor het Ruhrgebied is gis teren voor de eerste maal in Dusseldorp in officiële zitting bijeengekomen, onder voorzitterschap van de Brit Sir Vaughan Berry. WEDSTRIJDEN VOOR AMATEUR BANDS Door de cadi-club „Prins Bernhard" te Utrecht wordt van 15 Sept. t/m 11 Octo ber de 5e „Cadiclub amateurbandswed- strij'd" gehouden, waarvan de hoogst ge plaatste orkesten voor de radio zullen De lucht in om mensen te redden De luchtvaart in dienst van de mensheid De uitvinding en verdere technische ontwikkeling van het vliegtuig in dienst van de burgerluchtvaart is een maar al te dikwijls onderschatte weldaad voor de ge hele mensheid. Juist omdat de lucht het element is, waarin het vliegtuig thuis hoort, heeft het enorme voordelen boven elk ander middel van vervoer. Het kent niet die belemmering, welke water en land vormen en daardoor kan de snelheid in principe bijna tot het onbegrensde worden opgevoerd. Sommige vliegtuigtypen hebben de snelheid van het geluid reeds overschreden en behalen al meer dan 1000 km per uur en wie weet welke verdere mogelijkheden voor het vliegtuig nog in de schoot van de toekomst verborgen liggen. „Evelyn" geen radio aan boord had, De E.C.A. verstrekte gisteren Neder land aanikoopmachtigingen voor 7,96 mii lioen dollar, waardoor het totaal op 543,3 mil'lioen komt. Voordelen voor de mensheid Deze snelheid en de alle hindernissen nemende vlucht, welke aan het vliegtuig eigen zijn, bieden vele voordelen, waar van de gehele mensheid kan profiteren. De herinnering aan de voorbije wereld oorlog is voor velen wellicht het over tuigende bewijs van het tegendeel. Maar toch, een schaduwzijde heeft ook een zonnige kant. Men denke maar eens aan de zgn. „food-droppings" boven Holland in April 1945, die voor ontelbare bleef de „Oranjestad" vijf uur lang bo- het schip cirkelen en hield de wal op de hoogte van de situatie, totdat nog juist op tijd hulp kwam opdagen. Vervoer van bloed Een zeer belangrijke taak, welke ge regeld aan de KLM wordt toevertrouwd, is het vervoer van bloed. De eerste maal geschiedde dit in 1947 van Amsterdam naar Batavia. Het vliegtuig is bij dit ver uitsluitend het aangewezen middel, het leven hebben betekend, aan de vele omdat het bloed slechts twee tot drie gewonde militairen in de oorlog, die door het snelle vervoer per vliegtuig naar de hospitalen of door de tijdige aanvoer van geneesmiddelen aan de dood zijn ontrukt, en geeft in de tegenwoordige tijd de luchtbrug niet een wondere en perfecte organisatie van het luchtverkeer te zien? Al wendt men deze prachtige uitvin ding in de oorlog aan" tot vernietiging, dit neemt toch niet weg, dat het vlieg- vele gevallen uitkomst kan bie- ook biedt, waarin alle andere mogelijkheden blijken te falen. En al zijn „food-dropping" en „luchtbrug" fei ten, die tot de verbeelding spreken, de burgerluchtvaart levert practisch elke dag bewijzen van zijn waarde en onmis baarheid. Minder spectaculair misschien, zeker niet minder spannend en be langrijk voor de betrokkenen. Ontsluiting van geïsoleerde gebieden Reeds voor de oorlog bijv. bewezen de Fokkers van de KLM hun grote waarde tijdens de winter van 19271928, toer verschillende Nederlandse eilanden dooi ijs volkomen van de buiten wereld waren afgesneden. Talrijke vluchten werden toen gemaakt naar Ameland, Schiermonnikoog en Urk ten einde voedsel en post te brengen. De winter van 19281929 was zelfs nog strenger en ook toen heeft de KLM uit komst gebracht door verschillende eilan- Holland, Friesland en Zeeland uit hun isolement te verlossen. Toen Denemarken In de winter van 19461947 geheel door sneeuw en ijs was omgeven en daardoor de scheep- raart ernstig werd belemmerd, deed de Deense regering een beroep op de KLM En de KLM hielp. Verschillende vlieg tuigen voerden levensmiddelen, medicy- >n, brandstoffen etc. aan. Het vorige jaar werd de Dominicaanse Republiek zwaar door een aardbeving geteisterd. De KLM bracht snel van Cu- ragao een Rode Kruis-expeditie over, waardoor terstond hulp kon worden ge boden. Eveneens hielp de KLM met het vervoer van een grote hoeveelheid serum tegen typhus, toen deze gevreesde ziek te in Egypte was uitgebroken en Colum bia ontving door middel van de KLM kinine, toen het getroffen werd door een ernstige malaria epidemie. Een ander voorbeeld is het volgende: in begin 1947 ontdekte de bemanning van net KLM-vliegtuig „Oranjestad" tijdens oefenvlucht in West-Indië, dat het motorscheepje „Evelyn" op weg van Cu rasao naar Aruba stuurloos was gewor- in nood verkeerde. Omdat de weken goed blijft, het zichtig mogelijk moet geschieden en bo vendien door voortdurend verversen van ijs regelmatig op dé juiste temperatuur moet worden gehouden. Thans vervoert de KLM ook regelmatig bloed van Brus sel naar Amsterdam, waar het in het O.L. Vrouwe Gasthuis tot gedroogd bloed- plasma wordt verwerkt, zodat het onbe perkt goed kan blijven. Maar ook hebben velen individueel hun leven te danken door tussenkomst van het vliegtuig, hetzij door een tijdig en snel vervoer naar een ziekenhuis, hetzij door de aanvoer van hoogst nood zakelijke en schaarse genees- of voe dingsmiddelen. Zo bijv. redde de KLM direct na de bevrijding het leven van Geertje de Kooter door regelmatig ba nanen, het enige voedsel dat hij gebrui ken mocht, uit Curacao te bezorgen in het Itterson-ziekenhuis te Gouda, in een tijd toen er nog helemaal geen bananen in Nederland te krijgen waren. Ook de Belgische baby Jacques Jonlet dankt zijn leven aan het uiterst snelle Leopoldville naar Brussel. Een vernauwing in de slokdarm van deze twee maanden oude baby maakte een dringende operatie noodzakelijk. Nog geen veertien uur na zijn vertrek uit de Belgische Congo lag kleine Jacques op de operatietafel van de St. Raphael Kliniek te Leuven. Nog opmerkelijker was de prestatie van het Indië-vliegtuig, dat in een et maal de afstand Batavia-Amsterdam vloog om een dame, die aan hersentumor leed, zo spoedig mogelijk naar Utrecht te Het Belgische meisje Maria van Ten- deloo en de Fransman Raymond Havard werden per KLM naar Stockholm ver voerd, waardoor zü beiden door een hart operatie werden genezen. Een mooie taak In Batavia strooide de KLM DDT- poeder uit, en in West-Indië zoekt zij bij voorkomende gevallen en niet altijd zonder succes naar drenkelingen. Zij ver voerde de bemanning van de tanker „Mildred", die bij IJsland verging, naar Nederland en zij vervoerde streptomy- chine van Madrid naar Hamburg en een stervend kind werd beter. Vooral ook het vervoer van pharma- ceutische middelen neemt grote vormen aan en in de vijf eerste maanden van dit jaar vervoerde de KLM niet minder dan 40 ton penicilline, streptomychine, kini- i, diverse soorten serum, enz. Hoevelen er In de dertig jaar, dat de burgerluchtvaart bestaat, door de snelle tussenkomst van het vliegtuig zijn gered, et bij benadering te zeggen; want dit e en dankbare werk geschiedt vaak ongeweten. Hij wilde al rijdend zijn auto lamp repareren. Gisternacht sloeg bij het viaduct aan de Brasserskade te Delft een personen auto met 4 dames en 2 heren over de kop. Twee dames liepen verwondingen op en moesten zich in een ziekenhuis laten behandelen. Het bleek, da*, de Ha genaar G., die geen rijbewijs bezat en beweerde wèl de eigenaai; maar niet de bestuurder van de auto te zijn, de macht het stuur was kwijtgeraakt, toen zijn medereiziger onder het ryden een koplamp wilde repareren Schoenmakers van voorheen en thans exposeren in Den Haag Van Pothuis tot lichte werkplaats Het ambacht van schoenmaker mooi vak. Wie hier nog niet vai tuigd is, moet eens een kijkje nemen op de hedenmorgen geopende sohoenmakerij tentoonstelling „De Ge- laarde Kat"; een vakexpositie in de grote zaal van de Dierentuin te Den daag. Dr W. L. Groeneveld Meijer, direc teur van de afd. Middenstand van het departement van Economische Zaken verrichtte de openingsplechtigheid. Hij wees op het belang van een nationale tentoonstelling als deze is, welke de vak bekwaamheid en het organisatiebesef bevordert. Er is inderdaad wel iets ver anderd sinds het jaar 1781, toen Gerrit Ligtvoet op een Amsterdamse gracht in zijn benauwde pothuis het schoenlap persvak uitoefende. De bezoekers kun nen dat duidelijk zien, want Gerrit werkt hier in zijn originele Pothuis, ter wijl op het podium de leerlingen van schoenmakersvakscholen zich hebben ge- installeerd. Zij demonstreren hetgeen het vak onderwijs hun bijbracht. Er zijn verder stands met de prachtigste machi nes, uiterst modern en verfijnd, die de vakgenoten met bewondering zien. De fijnste soorten schoenleder en fourni- teuren staan er uitgestald. Ook het met de hand vervaardigde product vindt hier zijn bekroning. Kortom ales wat maar met schoen en voet in verband gebracht kan worden is bijeengebracht. De uit slagen van de vakwedstrij-d, waarvoor mooie prijzen bescJhikbaar zijn, zullen voor menig „schoenlapper" de bekroning van zijn abbeiü zijn. Het „Ned. Instituut voor orthopaedie" heeft een stand, die op het gebied van de arm- en beenprothe sen veel belangwekkends laat zien. In aansluiting houden de verschillende vak organisaties hun jaarvergaderingen. Mor- gen komt de Chr. Bond van Schoenma kerspatroons en Schoenwinkeliers in de bovenzaal van de Dierentuin bijeen Voorts zijn er voor de bezoekers vele attracties. Tot en met Ponderdag blijft de expositie geopend. HAAGSE RECHTBANK DEED UITSPRAAK Hedenmorgen heeft de Haagse Recht bank uitspraak gedaan in de zaak tegen een aantal autodieven en helers. De Haagse vertegenwoordiger A. M. N. kreeg 2 jaar en 6 mnd. m.a. (eis 4 jaar), de Utrechtse reclame-tekenaar E. H. M. D. 1 jaar en 3 mnd. m.a. (eis 2 jaar), de Schoonhovense bouwkundige C. O. 1 jaar en 6 mnd. m.a. (eis 2 jaar en 6 mnd.) en de Delftse student H. R. 7 mnd. (ei« 1 jaar). Ook in de zaak tegen de 51 jarige Haag- se apothekersassistent G. A. W. is het vonnis geveld. Hij kreeg 6 mnd. ma., waarvan 3 mnd. voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Tevens wordt hij onder toezicht gesteld van de Prot. Ohr. Reclasseringsver. De eis was 1 jaar m.a., IN INDONESIË OVERLEDEN. Blijkens een familiebericht uit Indo nesië is tengevolge van een verkeer*, ongeluk overleden de heer Klaas Dijk stra, oud 21 jaar, uit Beetgum. Op 2 Augustus is op Java overleden de heer Wouter Ham, oud 22 jaar, lid van het college Minuit der Unitas Studiosorum Amstelodamensium. CREDIET VOOR BOEKEN NAAR JACATRA. Uit betrouwbare bron verneemt het „Parool", dat gunstig is beschikt op een verzoek van het Grafisch Export Cen- trum en dat een crediet van f5 miilioen is beschikbaar gesteld voor levering van boeken via de boekhandel naar Indonesië n 1949. Ir P. C. Wichers is benoemd tot onderdir. van de Gist- en Spiritusfabriek Het dierenpark Wassenaar zoekt een hondenmin voor enige jonge tijgers, die door hun moeder niet verzorgd worden. Kunst en Letteren Kurhaus-V olksconcert Met Ljadow's „Acht Russische Volke* liederen" begon dit Volksconcert; aller aardigste muziekjes, die bij Neuraark kennelijk een geliefde keuze zijn en ook dit maal met een zekere verve door hem concert in D, waarin Herman Krebber» als solist fungeerde. En hij speelde het zeer goed, want deze jonge Hollandse violist heeft heel wat in zijn mars. Zijn toon heeft wel wat weinig draagkracht, klein, maar de begeleiding werkte ook niet altijd mee evenmin als de acoustiek in de overvolle Kurzaal. On danks deze -handicap evenwel boeide zijn door de grote muzikaliteit en de intelligentie, die uit de frasering sprak, terwijl ook technisch een uitnemende prestatie geleverd werd. Maar toch had den wij ons dit Vioolconcert warmer, vooral warmbloediger gedacht. Het klonk goed en mooi, maar weinig Slavisch. Neumark sloot de avond af met Brahms' Symphonie, die door de vele aanwezigen iet aandacht beluisterd werd. Dra. H. E. Kokeevan den Berge. WILLEM NOSKE TERUG UIT DUITSLAND De Haagse violist Willem Noske is van m succesvolle tournee door N.W. Duits land in ons land teruggekeerd. Hij werd geëngageerd voor een tweede uitgebreide Duitse tournée in het najaar a.s. Hy zal dan ook in Berlijn Prijs familie - adverten ties 30 ct per mm. Op neming geschiedt dan tevens In Nieuwe Haagscbe Crt. De Rotterdammer, Dordtscb Dagblad Plaatsing alleen in de Nieuwe Leidscbe Crt 18 ct per mm WILLEM LANDMAN het huwelijk te treden D.V. op 24 Augustus a.s. te 11 u„ in de trouwzaal Java- straat 26 te "s-Gravenhage. De kerkelijke bevestiging zal plaats vinden te 2.30 uur door de Weleerwaarde Heer Ds B- Timmer in de Wester- kerk. Lange Beestenmarkt 86 k-Gravenhage, Augustus '49 Koningstraat 1 L. Westeinde 159 A. Gelegenheid tot gelukwen sen: Zaterdag 13 Augustus lust Bezuidenhoutseweg 2. Toekomstig adres: Nieuwe Pekela (Gr) LEENDERT D. HUISMAN NELLIE JONGENEEL hebben de eer U mede na mens wederzijdse Ouders kennis te geven van hun voorgenomen Huwelijk, waarvan de voltrekking D.V. zal plaats hebben op Dinsdag 23 Augustus a.s. te 10.30 uur ten Stadhuize, 's-Gravenhage, 9 Aug. 1949. Javastraat 26. Ant. Duyckstraat 62. Zuid-West Buitensingel No. 121c. Kerkelijke inzegening des namiddags 2.30 uur in de Julianakerk, Kempstraat door de Weleerwaarde Heer Ds Fr. J. Broeyer. Gelegenheid tot geluk wensen na afloop der Hu welijksinzegening in Ge bouw „Sion", Scheepers- straat 4850. Tijdelijk adres: Zuid-West Buitensingel 121c. GETROUWD: CAROLINA PHIL1PPA MEEUSE SIGVARTH EMIL HANEFERD Rotterdam, 5 Aug. 1940. Correspondntie-adres: m.t. „Vesthar", c/o ships- redcr per lodding, Kon- gensgate 6. Oslo, Norway. Algemene Kennisgeving. Heden is zacht en kalm van ons heengegaan, onze lieve tante, MEVROUW MACCHELTJE STAM Wed. van de heer Franciscus Gijzen in de ouderdom van 71 jaar. Familig STAM. Familie GUZEN. Rotterdam (Zuid), 8 Augustus 1949. Karei de Stouteplein 17a. Correspondentie-adres: A. Niemantsverdriet, Ka- rel de Stouteplein 12b, Rotterdam (Z.) Ex. Test Bezoek alleen Woensdag en Donderdag des avonds van 79 uur. De bijzetting in het familiegraf zal plaats heb ben Vrijdag 12 Augustus a.s. op de Alg. Begraaf plaats .Crooswljk" te Rotterdam, pl.m. half drie. Vertrek van Karei de Stouteplein 17a pl.m. 2 uur. Amerikaanse Legergoederen Wederom ontvingen wij een grote collectie 1ste soort Legergoederen. w.o.: Legerbroeken f 7.50f 10 50. Battle Dress f 5.f 7.50. f 10.Lange dienstjassen f 16. Camouflage regenjassen f 4.50. AMERIKAANSE OFFICIERSSCHOENEN, lage en hoge modellen, nieuw, ijzersterk, bruin van kleur, te leveren in jongensmatën en grote herenmaten. Per paar 14.50 Verder hebben wy oliepakken, motorjacks, dubbele fiets tassen f 9.90, zijtassen, reddingsgordels, overalls, kam peerdekens, enz. VAN BERKEL HAARLEMMERSTRAAT 289, LEIDEN. STEEDS EEN GROTE SORTERING. Heden overleed, zacht en kalm, Mevr. MACCHELTJE GIJZEN—Stam in de ouderdom van 71 jaar. A. NIEMANTSVERDRIET (ex. test.). Rotterdam (Zuid), 8 Augustus 1949. Karei de Stouteplein 12 b. Heden behaagde het de Heere tot Zich te nemen onze lieve Man en Vader JACOBUS PIETER ANDRIESSE in de leeftijd van 50 jaar N. ANDRIESSE— van Hemert PIET en Verloofde JO KO ADDIE EMMIE WIM Geen bezoek. Geen bloemen. De teraardebestelling is bepaald op de Algemene begraafplaats Kerkhof - laan), Donderdag a.s. te half twee. Verjrek van het sterfhuis te één uur Verblijdde ons de Heere met de voorspoedige ge boorte van een Dochter tje, na enige uren be haagde het Hem haar weer tot Zich te nemen „Mijne wegen zijn hoger dan uwe wegen". JAC. VLIEGENTHART M. VLIEGENTHART— v. d. Perk Katwijk aan den Rijn, 6 Augustus 1949. Commandeurslaan 45. Tijd St. Elisabeth- ziekenhuis. Advertentiën GETROUWD: J. F. KEULEMANS J. H. BECKING JU- Off. v. Gez. Ie kl. Medan. Sutunsweg 23. Siantar V post Medan Militair Hospitaal. TANDARTS VAN DORP AFWEZIC TOT 29 AUGUSTUS Voor spoedgevallende Heden overleed na een kortstondig doch gedul dig gedragen lijden, in het geloof in zijn Verlos, ser, Jezus Christus, mijn innig geliefde Man en der Kinderen zorgzame Va der, Grootvader. Broeder. Zwager en Oom GERRIT HUIJGEN in de ouderdom van 72 j Wed. N. G. HUUGEN- Punt Kinderen en Klein kinderen Barendrecht, 8 Aug. 1949 Gebroken Meeldijk 139 Geen bloemen. De teraardebestelling zal plaats vinden op Donder dag 11 Aug. a.s Vertrek van het sterfhuis 2 uur namiddag. TANDARTS Lourens Bosch PRAKTIJK HERVAT HOOGL KERK WOENSDAGAVOND l'laals een Koerier 't Is de manier 1 In verband met de grote warmte Wij doen een dringend beroep op JONGENS van 14 t/m. 19 jaar om tijdens hun vacantie ons 's morgens of 's middags te komen helpen (lichte werkzaamheden). Zij verdienen hiermede een behoorlijk loon. Wegens huwelijk der tegen woordige voor direct ge vraagd een nette DIENSTBODE FLINKE JONGEN GEVRAAGD voor loop- en winkelwerk. Alleen met goede getuigen aan te melden: Leeuwin's Meubelpaleis. Haarlemmer straat 54, Leiden. KOUSEN FABRIEK JOH. PARMENTIER GEVEAAGD: BREISTERS KETTELAARSTERS MAASTERS SPOELSTERS en LEERLINGEN Reiskosten van buiten de stad worden geheel of gedeel telijk vergoed. Aanmelden aan de fabriek van 7 uur 's ochtends tot 17-30 uur, Schelpenkade 14. wy hebben plaats t Liefst met MULO-diploma. N.V. KLEDINGMAG. VERHULST BREESTRAAT 105 (tegenover het Stadhuis) In het VAN ITERSON-ZIEKENHUIS te GOUDA kunnen nog enige geplaatst worden. Leeftyd niet onder 20 Jaar Salaris vol gens nieuwe Rijksregeling Financiële hulp by eerste aanschaf van dienstkleding. Sollicitaties aan de Adj. Directrice van voornoemd Ziekenhuis, Krugerlaan 130 te Gouda. Venduhuis der Notarissen By de veiling van a.s. Don derdag zal o.m. worden verkocht: Eiken kabinet. Linnen kasten, Dressoirs. Ledi. kanten, Old finish ta fels. Stalen boeken kast (Lips), Fauteuils. Stoelen, Duitse Piano, Fongers H.rywiel. Glas. aardewerk, Boeken (Theologie, Zending en commentaar op de Bijbel, enz.) Te bezichtigen: Woens dag 10—4 uur. De Vendumeester T. BEEUWKES Zetpillen tegen Aambeien ADVERTEERT IN DE NIEUWE LEIDSCHE COVRANT Wij vragen voor de afdeling LUNCHROOM, een KEUKENKNECHT Leeftijd 18 tot 25 Jaar. Werktijd 48 uur per week. Loon volgens C.A.O. Aanmelden tussen 3 en 5 uur n.m. bij de contro leur „Waagpoort" of brieven met volledige in lichtingen te richten aan de afd. Personeelszaken VROOM DREESMANN LEIDEN N.V. DE EERSTE DRUK IS UITVERKOCHT „Ik was Geheim Agent" DOOR BRUTUS Voor 2,90 heeft U een boek in Uw kast erbij, waarnaar U en Uw kinderen steeds weer zullen grijpen. VUL ONDERSTAANDE COUPON DIRECT IN! DE DIRECTIE STUUR GEEN GELD VOORUIT U gelieve voor mij te exempl. „Ik was Geheim Agent in Oor logstijd" door „Brutus" h f 2.90 per exemplaar De avonturen van Gertjan en Maart je 72. Leuke kereltjes. Maartje had gelijk, het waren leuke kereltjes en ze stapten dan ook parman tig de tent in. Er waren iange en korte, dikke en dunne mannetjes by, en ieder deed zoveel mogelijk zyn best om er veel geluid uit te krijgen. Soms ging het wel eens vals, maar dat was juist wel leuk. „Muziek, die vals klinkt, hoor je niet iedere dagmerkte tante op, en ze had gelijk. De muzikanten stapten al trommelend en blazend rond. Ze knip oogden tegen de mensen en trapten elkaar met opzet op de tenen. De har monicaspeler trachtte steeds met zyn enorme neus de puntmuts van het kleine kereltje af te duwen, die nietsvermoe dend met de deksl sloeg alsof zyn leven er vanaf hing. Eindelyk gelukte het hem, en het onthutste gezicht van 't kleine mannetje deed de mensen weer schater lachen. Ook Gertjan en Maartje knepen in tantes arm van plezier, doch tante had zo veel pret, dat ze het niet scheen te

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4