Jlieuiuc geihscije(iToumnl DUUR VAN DE R.T.C. IS AFHANKELIJK VAN DE GASTHEER" Aardbeving in Ecuador vaagde steden en dorpen weg Wist U MAANDAG 8 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 1U3. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375 Postrekening 58036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. «wartaal; 1.35 per maand: 0:32 per week. ADVERTËNT1ÈNƒ.0.18 per milimeter (By contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stsntoasticti Is gfje&leoeo tnyn fert In Ugtjeaspoct" Dertigste jaargang No 7885 ARNOUD VIERT FEEST Zie pas,. 2 Sultan Hamid II ziet geen lastige punten De toekomst van liet K.N.I.L. zal in Den Haas; besnroken worden O x Zaterdagmiddag tegen zessen arriveerden de eerste deelnemers aan de Ronde Tafel-conferentie op Schiphol, namelyk sultan Hamid II, voorzitter van de Bijeen komst Federaal Overleg, de republikeinse staatssecretaris nir Pringgodigdo, de heren Masjoer Rival en Tilenius Kruythoff, gedelegeerden van West-Borneo, voorts de heer Latumeten, chief press officer van de republiek. De heren Van Roy en, Blom, Gieben en Van Schelle waren in New Delhi achtergebleven. Tot de passa giers behoorden ook nog twee secretarissen van de Unci. Vader van Wali Negara vermoord Minister Van Maarseveen en de secre taris-generaal van Binnenlandse Zaken, dr M. J. Prinsen, waren ter begroeting aanwezig benevens een delegatie van de P.I. Later verschenen nog de heren Idenburg en Kiveron. In de ontvangkamer werd het een benauwd gedrang toen sultan Hamid II de pers te woord stond. Hy deed het kort en bondig. Ik voorzie geen enkel lastig punt, zeide hij. De Indonesische Unie is een zaak, die behandeld moet worden op de Ronde Tafel-conferentie. De duur dier conferentie zal afhangen van Z.E. Van Maarseveen. Wat betreft de uitvoering van de staking van het vuren, beide partijen menen het eerlijk en kwaadwillige elementen zullen op de juiste wijze tot de orde worden geroe pen. De R.T.C. zou ongeveer 20 Augustus kunnen beginnen. Op de vraag wie er in het Indonesische kernkabinet zouden zitten, antwoordde de sultan: Het zullen Indonesische figuren zijn. Het was hem niet bekend, antwoordde hij op de vraag of hü legercommandant zou worden en de vraag, of bij de orga nisatie van het Indonesische leger het K.N.LL. ontbonden zou worden, ketste hij met de opmerking: de vraag stellen Is haar beantwoorden. Toen er nadere vragen werden gesteld, zeide minister Van Maarseveen: Zullen wij de R.TC. hier houden? Dr van Roijen en de Unci heden verwacht Zondagavond passeerden zij Karatsji. Dr Van Roijen is Zondagavond met de leden van de Unci Karatsji gepasseerd. Heden wordt hij op Schiphol verwacht. Te New-Delhi had dr Van Roijen een gesprek met premier Pandit Nehru, waarbij de Nederlandse ambassadeur A. Th. Lamping aanwezig was. Eveneens heeft dr Van Roijen een onderhoud de Indische secretaris-generaal buitenlandse zaken, Sir Girja Shankar Êajpai gehad. Hamid II voorziet geen moeilijkheden Mijnenveger met krijgsbehoeften ligt in Siam gereed De republikeinse premier Hatta heeft volgens Reuter op een persconferentie te Bangkok verklaard, dat de overeenkomst tussen Nederland en de republiek, om het vuren te staken de voortzetting van de illegale invoer van wapenen niet onmogelijk zal maken. Het staken van het vuren heeft geen invloed op in- of uitvoer van wapenen, voegde hij er aan toe. Op de vraag of de republiek Thailand een belangrijk munitiecentrum •chtte. antwoordde Hatta: Daar weet ik Volgens een gewoonlijk betrouwbare ïndonesisch-republikeinse officiële bron ligt een voormalige Britse mijnenveger, thans eigendom van de republiek, gereed om van het eiland Phuket (Thailand) weg te varen met een kleine lading wapenen. In de laatste twee jaar is er Iedere maand van Phuket een voorraad wapenen naar Sumatra verscheept. Hatta deelde verder mede, dat de toe komstige status van Nieuw-Guinea een van de belangrijkste punten van bespre king op de R.T.C. zal uitmaken. „Onze mening over Nederlands Nieuw-Guinea verschilt van die der Nederlanders. Wij beschouwen Nederlands Nieuw-Guinea als deel van de staat Oost-Indonesië. Nederland rekent dit niet tot Indonesië en wil het als koloniaal gebied behouden," zeide hij. Het Fox-contract. Wat betreft de door de republiek ge sloten financiële overeenkomsten, zeide Hatta: „De republiek sloot deze finan ciële overeenkomsten toen zij op volle aouvereiniteit en staatkundige zelfstan digheid aanspraak meende te mogen maken. De toestand is nu veranderd, omdat de republiek in reeds met andere Indonesische staten gesloten overeen komsten haar souvereiniteit aan een groep heeft overgedragen. Op welke wijze deze overeenkomsten uitgevoerd zullen worden, hangt af van de gemeenschap pelijke beslissing van alle 15 staten over de vraag, of zij in de V.S. van Indonesië zullen worden opgenomen". Later meldde Reuter, dat Hatta Zondag in New Delhi is aangekomen, waar hij de gast is van Pandit Nehru. Hij werd o.a. verwelkomd doOr de Nederlandse ambassadeur Lamping. Nu op de „Groote Beer" een geval van pokken Op het troepentransportsohip „Groote Beer", op weg van Indonesië naar Neder land, is een geval van pokken geconsta teerd. De hoofdinspecteur van de Volks gezondheid, dr C. Banning, verzoekt in dit verband te willen mededelen, „dat het gevaar van binnenkomen van deze ernstige ziekte in ons land geen ogenblik uit onze gedachten kan zijn. De beste bescherming biedt een zo goed mogelijke vaccinatie-toestand. Herinenting is thans voor iedereen uiterst gewenst. Kinderen beneden de leeftijd van 2 jaar dienen al len te worden gevaccineerd. Het zijn werkelijk niet alleen de familieleden van repatriërenden, die kans lopen besmet te worden. Wil het gehele Ned. volk zich niet aan besmetting blootstellen, dan dient het zich daartegen te wapenen door vaccinatie." Aneta seint, dat blijkens uit Batavia ontvangen berichten de vader van de wali negara (staatshoofd) van Zuid-Su- matra, Abdoel Hamid, op weg naar Sekajoe overvallen en vermoord is. De juiste toedracht is nog niet bekend, maar vast staat, dat ook de jongere broer van het staatshoofd zwaar ge wond is. Patrouille Mariniers vernietigd Pas thans meldt Aneta, dat een pa trouille mariniers op 22 Juli j.l. ten Noordoosten van Bodjonegoro in een hinderlaag gevallen is. Een later uitge zonden patrouille vond de lijken van lste luitenant Teeken en vier mariniers bij Babad. Zij zijn op het ereveld te Soe- rabaja begraven Rust en orde zijn in de omgeving hersteld. Op 29 Juli j l. is de employé T. G. Smallo der onderneming Tjondong in het Garoetse ten Zuiden van Tjikadjang op lafhartige wijze om heit leven ge bracht. Toen hij bezig was. latex in te nemen, werd hij plotseling door twee vreemde kerels beetgepakt en een derde doodde hem met drie schoten in de rug. Het slachtoffer was ongehuwd, en is te Bandoeng begraven. Amerikaans journalist voorziet moeilijkheden. De Haagse correspondent van de „New York Times", Anderson, schrijft, dat de Nederlanders de Indonesische zaak bes inzien. De best ingelichte a-ldus de correspondent, verwachten, dat pas tegen het einde een ernstige ■gehele zaak in gevaar zal brengen. Er heerst, aldus nog steeeds de correspon dent, nu al verschil van mening over de overdracht van souvereiniteit. Sultan Hamid verwacht deze over twee den, terwijl men van gezaghebbende Nederlandse zijde meent, dat de Neder landse- troepen een langere periode in Indonesië blijven zullen. Men vreest vol gens Anderson, dat de Nederlandse denhandelaars zich blind zullen staren op juridische haarkloverijen. In Den Haag zou men onaangenaam getroffen zijn, dat zowel Indonesiërs als Nederlanders te Batavia spraken over onvoorwaardelijke overdracht der souvereiniteit, terwijl in Den Haag meent, dat het juiste woord „onherroepelijk" is, daar er enige voor waarden zullen moeten worden gesteld. Nieuw Guinea wil zelfstandig blijven. De Iriaanse politieke vertegenwoor diging te Batavia heeft aan Aneta mede gedeeld, dat het Iriaanse volkshoofd te Ifaer (Sentani-Hollandia op Nieuw Guinea) Jotam Wamblolo te kennen geeft, dat de bevolking van de afdeling Hollandia in de tegenwoordige omstan digheden onder Nederlandse leiding wil blijven. De Indonesiërs en vooral Oost- Indonesië hebben zelf met grote moei lijkheden te kampen en zijn niet in staat Nieuw-Guinea tot ontwikkeling te brengen. Aneta seint uit Batavia, dat te Sibolga de voorlopige volksvertegenwoordiging van Tapanoeli geïnstalleerd is. Bij die gelegenheid werd de eis gesteld, dat Ta panoeli zo'u worden vertegenwoordigd op de Ronde Tafel-conferentie. Vertegen woordiging door de Bijeenkomst Federaal Overleg of door Nederland zal Tapa noeli niet aanvaarden. Tevens protesteer de men tegen de Indonesische conferen tie te Batavia. TCHMAH Met de KLM-Constellation „Curasao" kwamen Zaterdag uit Indonesië enkele persoonlijkheden aan voor de a.s. Ronde Tafel-conferentie. Zy werden begroet door minister Van Maarseveen (midden). Rechts naast hem Sultan Hamid II en tweede van links: de secretaris van de republikeinse delegatie, de heer Pringgodigdo. In België geen drie man in de politieke boot Accoord tussen C.V.P., Socialisten en Liberalen mislukt Gaston Eyskens, de Belgische kabinetsformateur, heeft Zaterdagavond aan ver slaggevers medegedeeld, dat hy er niet in geslaagd is een coalitie-kabinet samen te stellen, dat uit drie partyen zou bestaan. Eyskens had gehoopt, dat een accoord tussen Katholieken, Socialisten en Liberalen een einde zou hebben gemaakt aan de, reeds zes weken durende, politieke crisis. Eyskens verklaarde na de bespre kingen, dat de boodschap van Koning Leopold de toestand slechter had gemaakt en thans in een „impasse" was geraakt. Zowel de Socialisten als de Liberalen aren, volgens hem, tegen het stand punt des Konings, dat hy na een refe rendum alleen zou kunnen beslissen over eventuele abdicatie. De kabinetsforma- heeft de Liberalen daarna aangebo den zitting te nemen in een coalitie regering van Liberalen en Katholieken. Over deze mogelijkheid wordt door de nissies dezer twee partyen thans nog vergaderd, maar vandaag zou een beslissing worden genomen. Indien geen coalitie-kabinet gevormd kan worden, blyft altijd nog „parlements-ontbinding" In het antwoord der Socialisten wordt er op gewezen, dat by de verkie zingen van 26 Juni circa 2.604.420 Bel gen stemden op partijen, die tegen de terugkeer van de Koning zijn, terwijl slechts 2.187.310 stemmen werden uit gebracht op de partij, die de Koning terug'wil. Zij bepleiten zijn aftreden, als zijnde de enige oplossing die in over eenstemming is met het belang van het land en de monarchie. (Na zes weken onderhandelen eerst door Paul van Zeeland, later door Frans van Cauwe- laert en thans door Gaston Eyskens, zijn de Belgen nog evenver van een oplos sing der regeringscrisis af. Alle partijen De moordenaar John Haigh Woensdag terechtgesteld Gegrond op psychiatrisch rapport. Naar Reuter uit Londen meldt, wor- sn er geen voldoende gronden aan wezig geacht voor uitstel of afgelasten i de xecutie van John Haig, die, zoals ■n weet, bekend heeft, negen moorden hebben gepleegd en wegens moord op weduwe Durand-Deacon, ter dood ,s veroordeeld. Ofschoon twee genees heren een onderzoek naar de geestesge steldheid van Haigh hadden ingesteld, die hem blijkbaar toerekenmaar ver klaarden, zal Haigh a.s. Woensdag wor den terechtgesteld. Acht leden der Duitse S.S. zijn Za terdag te Rijsel ter dood veroordeeld we gens deelneming aan de executie van 77 burgers in 1944. zijn het er blijkbaar over eens, dat de Koningskwestie nu definitief geregeld moet worden en dat een volksstemming de aangewezen weg is. Het starre stand punt der Socialisten is echter onver zoenlijk met dat van de C.V.P. en een kleine minderheid in de Liberale Party.) Wat is het mooiste schilderij van Prinses Wilhelmina? De Zeeuwse commissaris heeft Zater dag in Middelburg de expositie var schilderijen van Prinses Wilhelmina geopend. Iedere bezoeker (ster) zal papiertje ontvangen, waarop ingevuld kan worden, welk schilderij het meest gewaardeerd wordt. De uitslag zal later onder de aandacht van de Prinses worden gebracht. PRINS BERNHARD KOCHT „COOL STAR." Ierse bladen meldden, dat Prins Bernhard het paard „Cool Star" va Ierse luitenant Boylen heeft gekocht. Op dit paard nam de Prins deel aan het con cours hippique te, Dublin en won hij een gedeelde eerste en tweede prijs en een derde pry's Ook Bevin naar Straatsburg vertrokken Bevin, de Britse minister van Buitenl. Zaken, is gisterochtend uit Evian les Bains, aan het Meer van Genève, Straatsburg vertrekken, ter deelneming de bijeenkomsten van de Raad van Europa. ENGELS SCHIP AAN DE GROND BIJ SCHIERMONNIKOOG Het Engelse vrachtschip „Frlnton" (plm. 6000 ton),"crp weg naar Embden, gistermorgen bij Schiermonnikoog n de grond gelopen. Vermoedelijk het door een nevelbank uit de mynen- vrije geul geraakt. De Duitse sleepboot „Triton" van de rederij Bugsir te Hamburg heeft opdracht gekregen het schip vlot te trekken. Het schip is vanmorgen vlot getrokken is op eigen kracht naar Emden op- gestoomd. Dertig Duitse gevangenen braken uit Uit de gevangenis te Emsland, nabij de Duits-Nederlandse grens, zijn dertig gevangenen ontsnapt, van wie er gegrepen konden worden. Het tot muiterij gekomen, toen een gevan gene bij een ontvluchtingspoging werd gedood. Aan de grens is de bewaking vensterkt, om te voorkomen, dat de ont snapten zich naar Nederland be geven. TRAGISCHE OPENING VAN BUSSUM'S OPENLUCHTTHEATER Zaterdag werd het openluchttheater te Bussum geopend, waarvan de oude fortificaties als achtergrond en toneel worden gebruikt. Tijdens het openings woord werd mevr. Kronenburg, de moeder van een der medewerkenden, onwel en overleed op weg naar het zie kenhuis. SPORT VOOR RHEDEN'S BALDADIGE JEUGD Om de jongelieden van 11-14 jaar in Rheden van de straat te houden, gaat de commissaris van politie aldaar sport wedstrijden voor hen organiseren. De gemeente steunt deze proef door wat eenvoudig sportmateriaal beschikbaar te stellen, alsmede prijsjes voor de wijken, dié de in te stellen competities winnen. Drie leden van de „Roermond" bemanning begraven In twee naast elkaar gelegen graven zijn Zaterdag op de begraafplaats Zorg- vlied te Amsterdam de stoffelijke resten Dick Grandia en Han van der Meer, resp. eerste en tweede boordwerktuig kundige van het bij Bari omgekomen KL.M.-vliegtuig „Roermond" ter ruste gelegd. Beide plechtigheden werden bijgewoond door de heer J. M. Elink Schuurman, secretaris van dr A. Plesman, A. D. Snitselaar, hoofd van het vlieg bedrijf van de K.L.M., en de gezagvoer ders I. L. Riezeeuw en Chr. de Wijs, die vergezeld waren van hun volledige vliegtuigbemanningen. Voorts werd Zaterdag te Velsen het stoffelijk overschot van de bij dezelfde ramp omgekomen tweede piloot J. van Kuyk uit Haarlem gecremeerd. Namens de KL.M.-directie werd het woord ge voerd door mr H. Scholten. GESPROKEN BRIEVEN NU OOK OP DE BUITENPOSTEN Na overleg met de Dienst Welzynsver- zorging -heeft de Niwin twaalf draag bare opname-apparaten laten vervaardi gen. Hierdoor is het mogelijk geworden de zgn. gesproken brieven van de mili tairen in Indonesië ook op meer afge legen buitenposten te laten opnemen. De apparaten zullen dezer dagen naar Indonesië worden verzonden. De korst van de globe verschoof Het aantal slachtoffers ligt tussen drieduizend en zevenduizend Verschillende dorpen in de Zuid-Amerikaanse staat Ecuador zyn door de aard beving van Vrijdag j.l. geheel van de aardbodem weggevaagd. Volgens de laatste officiële schatting ligt het aantal slachtoffers tussen drieduizend en zevenduizend. President Galo Plaza Lasso verklaarde aan Reuter, dat een nauwkeurige opgave onmogelijk is, aangezien massa's mensen uit de verwoeste steden de bergen in gevlucht zyn. Amerikaanse Rode Kruis-vliegtuigen gaan op en neer tussen Ambato ééi der meest getroffen steden en di hoofdstad Quito, om gewonden weg ti halen en voorraden aan te brengen. Boven dorpen, diie door aardscheuren en grondverschuivingen geïsoleerd zijn. worden per parachute voorraden uitge worpen- Van het dorp Pelileo is vrijwel geen huis overeind blijven staan. Degenen van de 3500 inwoners, die kon den orrtsnappen, dwaalden een dag en een nacht in stromende regen door de bergen, voordat zij door Rode Kruis- ploegen naar Ambato konden worden overgebracht. In Ambato zelf is tachtig procent van de gebouwen verwoest. Hier en daar verzakte de grond dertig centi meter. De mensen slapen er op straat, uit vreës voor nieuwe aardschokken, die de huizen zouden doen instorten. Het gevaar voor overstromingen is ge keerd, door de in de bergstromen ont stane versperringen van rotsblokken en aardimassa's op te blazen. De plaats van deze grote ramp wordt begrensd door de Oostelijke en Westelijke Cordilleras de los Andes. In deze „Straat der Vulkanen" stijgen thans boven de eeuwige sneeuw grote aswolken ten hemel. De president der republiek. Lasso, öi^ is neergestort en allen kwamen zelf de hulpverlening in het geteisterde gebied leidt, verklaarde in een radio toespraak. dat in Pelileo slechts 300 van de 3500 inwoners de ramp overleefd hebben. Ambato, het centrum van de textiel-industrie in het hoogland van Ecuador, heeft de grootste schade ge leden. De president zei, dat een cijfer van de materiële schade niet te geven is In zijn radiorede zeide Lasso nog: „Vele touristen hebben het werk van de Guano bij Ambato gezien en bewonderd. De meeste bewoners zijn kleine boeren en kleine handelaren. Er zijn slechts weinigen in dit gebied, die te rijk of te arm zijn. Zij waren geluk kige mensen, maar Vrijdagmiddag was in enkele seconden alles veranderd en alles onheil. Maar wij willen onze tijd verdoen met klagen Wij beramen DAT de oud-burgemeester van Schier monnikoog en van Kollumerland, J. J. Woldringh, dezer dagen is overleden. DAT de 56-j. betonwerker M. Schuil- werve in R'dam. door een auto is dood gereden. DAT de Kon. Landmacht en de lucht strijdkrachten f9700 bijeen hebben ge bracht voor de oorlogsgravenstichting. DAT de pol. samenstelling der wet houders in Arnhem in Sept. onveranderd blijft (2 Arb., 1 KVP en 1 CHU). DAT in de Rijkslandbouwwinter- school te Emmen een bloemententoon stelling wordt gehouden, waarvan de bloemen en planten geleverd zijn door de twee grote Aalsmeerse bloemenvei lingen. DAT te Almelo t.g.v. het 45-j. bestaan van de Harmonie aldaar een vierdaags muziekconcours is geopend, waaraan korpsen uit Frankrijk, Engeland, België en Denemarken deelnemen. DAT spoedig met de afbraak van het station te Den Bosch wordt begonnan. DAT te Lemmer een actie-comité is gevormd om de vuurtoren, welke door de drooglegging van de N-O.-polder overbodig is geworden, als uitzichttoren te exploiteren. DAT de 1000 ha koolzaad in de Noord oostpolder totaal 2400 ton hebben opge bracht, hetgeen een zeer goede oogst be tekent. DAT Hontenisse geprotesteerd heeft tegen mogelijke wederinvoering van veergelden op de Westerschelde, daar dit Zeeuwsch-Vlaanderen economisch afhan-. kelijk van België zal maken. DAT een der meest gevreesde SD- handlangers, J. Lammers, op 6 Sept. voor het „B.G." te Leeuwarden terecht zal staan, waarbij 60 getuigen zullen worden gehoord. DAT benoemd zyn tot officier O.N-, ïr R. P. Vos te Hilversum en ir A, 't Hooft te R'dam. beiden hoofdingenieur sein- ezen der N.S. DAT mr A. F. Kamp te Bergen (N.- H.) per 1 Jan. a.s. benoemd is tot dijk graaf van het Hoogheemraadschap N. Hollands Noorderkwartier, DAT de opgravingen op het Domplein te Utrecht binnenkort o.l.v. prof- Van Giffen worden voortgezet en B. en W. voor dit doel ruim f6000 beschikbaar willen stellen. DAT Zaterdag in Utrecht een Van Dongen-expositie is geopend, waarop zich geen doeken bevinden, welke on langs in R'dam werden verwijderd. DAT het Utrechtse gemeentebestuur Zaterdagmiddag aan de gedemobiliseer de militairen en hun familieleden gezellige middag aanbood. DAT minister Rutten Zaterdag de tem. studiedagen in Nijmegen bezocht en de Belgische minister, baron H. F. d. Straeten-Wailet, sprak over h sociaal hulpbetoon in diverse landen. DAT Zaterdag het 7000e schip in d jaar R'dam binnenliep en dit het vorig jaar eerst op 3 Nov. gebeurde. DAT het Engelse jacht Victoria, waar van mevr. Clark overboord is geslagen, uit Vlissingen naar Engeland is terug gekeerd, daar de opsporingen naar het lijk geen resultaten hebben gehad. DAT Zaterdag op het concours hippi que in Middelburg een renpaard een snelheidswedstrijd van een motor v DAT op 17 Sept. te Leeuwarden een reddingbootdag wordt gehouden t.b.v. de we motoren voor de' reddingboot Insulinde. DAT Zaterdag in het Limburgse dorpje Voerendaal tiendaagse feesten zijn be gonnen, ter herdenking van het feit dat daar 9 eeuwen geleden de kerjt werd ge consacreerd. DAT Enschede in 1948 195 industriebe- drijven had met 25-000 werkkrachten, wie bijna 19.000 in de textielindustrie ie omzet dezer industrie in dat jaar f318 millioen bedroeg, waarvan aan textielproducten bijna f 262 millioen. DAT in Ede, Rheden, Arnhem, Ren- kum, Rozendaal en Wageningen een comité is gevormd om het onderhoud van een rijwielpadennet van ruim 100 km in deze gemeenten te verzorgen. DAT een bioscoopbezoeker gisteren na de eerste avondvoorstelling jeen traan- gasbom in het Rialto-theater te A'dam kapot gooide en men de bezoekers voor de volgende voorstelling zoveel mogelijk het balcon bracht, daar het bijten de gas met water en parfum slechts ten dele verdreven kon worden. DAT na opheffing van de vleesdistri butie het centraal bureau slachtveever zekering. gereorganiseerd, als v'erzeke- ringsorgaan voor alle belanghebbende groepen blijft optreden. DAT de Goudse bioscopen voorlopig nog gesloten blijven, daar B. en W. op het standpunt staan, dat de verlaging der belasting van 35 pet een landelijke aan gelegenheid is. DAT by het in cultuur brengen van de N-O.-polder diverse wrakken uit de jaren 15001700 worden blootgelegd. DAT vannacht te Obdam twee dubbele woonhuizen in de as zyn gelegd. reeds plannen voor de toekomst, waarin wij al onze kracht en al onze energie zullen aanwenden om te herbouwen en uit de ruïnes moderne steden te doen verrijzen. Mijn volk is dankbaar voor de edelmoedige en 9pontane hulp. die ons wordt geschonken door de zusterrepu blieken in Amerika". Tientallen eenvoudige begrafenisstoe ten bewogen zioh over de hellingen van de Andes, om de slachtoffers van de aardbeving naar hun laatste rustplaats te brengen. Kleine groepen Indianen, som migen met eenvoudige lijkkisten op de rug, gingen langs de wegen, die door de aardverschuivingen niet waren versperd. Er is een groot tekort aan doodkisten ontstaan en aan de niet-getroffen steden is een oproep gedaan, om kisten te zenden. In Ambato is men met grote spoed de lijken gaan verbrand-en of be graven in lange geulen achter elkaar, uit vrees voor epidemieën in dit tropische Duizenden gewonden worden in de open lucht verpleegd. En een luchtbrug voert regelmatig geneesmiddelen en bloedplasma aan. Een tragische ramp volgde nog op die van de aardbeving. Een vliegtuig, dat met 34 Inzittenden op weg was naar het gebied van Ambato. mm hel leven. Onder de slachtoffers arbeiders van de Shell Oil Cy., die naar Ambato gingen, om zich op de hoogte te stellen van de toestand van hun gezinnen. Volgens het meteorologisch observa torium van Quito is de ramp te wijten aan een verschuiving van de aardkorst, die met veel groter intensiteit is opge treden, dan een aardbeving van vulka nische oorsprong. In Rio Bamba zijn gisteren nieuwe schokken waargenomen In het centrale gebied van de Stille Oceaan zijn aardbevingen geregistreerd, die nog heviger waren dan die van Ecuador. Men vreest, dat hierdoor enkele Zuidzee-eila-nden getroffen zijn. Ook het KNMI in de Bilt heeft deze aardbeving geregistreerd. De heer Van Royen (rechts) hield In Batavia een afscheidsreceptie, vóór zyn vertrek naar Nederland in verband niet de Ronde Tafel conferentie. Hy is hier in gesprek met de heer Merle Cochran (links). Christelijke vakorganisatie in Indonesië Het bestuur van het C.N.V. heeft be sloten, de Nederlanders, die hetzij in overheids-, hetzij in particuliere dienst werkzaam zijn in Indonesië in de ge legenheid te stellen, zioh aan te sluiten bij de Christelijke vakbeweging. Tot dit besluit is het C.N V -bestuur gekomen op grond van de overweging, dat principiële valkbeweging ook voor de in Indonesië werkzaam zijnde Neder landers geboden is. Zij, die hierbij geïnteresseerd zijn kun nen zich in Nederland wenden tot het C.N.V., Stadhouderslaan 43-45, Utrecht. In Indonesië treedt als secretaris yan het voorlopig comité op de heer P Wassenaar, Soerabajaweg 3. Batavia. KINDJE UIT KEUKENRAAM DOODGEVALLEN Zaterdagmiddag is de 2-j. Frank Ritsema, wonende In de Lumeystraat 21 1-hoog te Amsterdam, uit het keuken- gevallen en op slag gedood. Op de grote weide van het wan delbos „Groenendaai" te Heem stede werd Zaterdag een ruiterdag voor de jeugd gehouden. Ook de prinsesjes Beatrix en Irene namen er aan deel. Zij r\jden zich hier nog even „los", voor de dressuur- proef afgelegd moet worden. 'n Beetje vreemd Er gaat nu bijna geen dag voorbij, of op Schiphol komen gedelegeerden voor de Ronde Tafel-Conferentie aan. Daar zit een vreemd kantje aan. Want een belangrijke voorwaarde, welke de Nederlandse Regering voor het houden van deze conferentie heeft gesteld, moet nog worden vervuld. Deze voorwaarde is, dat de wapenstilstand in belangrijke mate zou moeten zijn verwezenlijkt Thans echter is het ogenblik, waarop de wapenstilstand moet ingaan, nog niet eens aangebroken. Laat staan, dat hij in belangrijke mate is nageleefd. Aanhangers van de Regeringspolitiek hebben het komende openbare Kamer debat vergeleken met een laatste station voor de Ronde Tafel-Conferentie. Bij het passeren van dit station, zou moeten worden uitgemaakt of het sein op veilig kan worden gezet. Met andere woorden: bij de behandeling in het parlement zou worden geconstateerd, of de tijd was aangebroken voor de Ronde Tafel-Con ferentie. Maar wanneer de Tweede Kamer tot het houden van het openbaar debat bij eenkomt. geldt de wapenstilstandsover- eenkorilst op Java nog slechts zes dagen en op Sumatra zelfs nog slechts twee. Voor het constateren van zulk een be langrijk en moeilijk ding lijkt ons dit tamelijk kort toe. En intussen komen met vrijwéï elk Indië-vliegtuig reeds deelnemers voor de Ronde Tafel-Confe rentie aan. Dit alles is. willen we maar zeggen, ietwat vreemd. Wanneer bon af? Het ministerie van Economische Za- ken heeft officiëel medegedeeld, dat per 1 September weer textielpunten wor den aangewezen, en dit nog wel voor een periode van vier maanden. Terwijl velen in Nederland zaten te wachten op het bericht, dat de textieldistributie wordt opgeheven, komt deze aankondi ging van nieuwe puntenaanwijzing. Dit kan betekenen verlenging uin de textieldistributie tot nieuwjaar Geen wonder, dat het bericht in de kringen van textielhandelaren enige ver wondering heeft gewekt. Want in die Kringen is het geen geheim, zo lezen we in het blad „Textilia". van de Chr. de tailhandelaren in textiel, dat de punten geen belemmering meer vormen voor het aankopen van textiel. Integendeel, er zouden reeds een dikke tienmillioen pun ten teveel in omloop zijn. Het lijkt ons wenselijk, dat het Ne derlandse volk op het punt van de tex tielpunten wat nader wordt ingelicht. Kan het ministerie dat niet eens ..uit de doekjes" doen? Noodlottige duik in Sloter zwembad Kind aan IJmuider strand vermist. Zaterdagavond is de 23-j. Rotterdam mer D. J. M. de Wit in het zwembad te Sloten (N.H.) verdronken. De man kon vermoedelijk niet zwemmen, maar sprong toch van de springplank in het diepe gedeelte van het bad. Gistermiddag omstreeks 3 uur geraakte de 5-j. Freddie van der Velden uif Heerlen, die bij zijn grootouders in IJmuiden logeerde, bij het pootjebaden spoorloos. Tot laat in de avond heeft men met politiehonden de duinen van IJmuiden tot Bloemendaal doorzocht, echter zonder resultaat. IN INDONESIË GESNEUVELD Een familiebericht uit Indonesië meldt, dat de heer Jouke Jansma t« Dronrijp in Indonesië gesneuveld is. WEERBERICHT VRIJ KOEL Tot morgenavond verwacht: Overwe gend droog weer met wisselende be wolking. Langs de Waddenkust aanvan kelijk nog krachtige, overigens matige tot zwakke Westelijke wind. Vrij koel weer. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Dinsdag 9 Augustus: zon op 5.13. onder 20.17 uur; maan op 21.02, onder 5.25 uu-, 16 Augustus L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1