Jlieutue £d&scl)o (übumnl „Alleen het Parlement beslist over mijn terugkeer op de troon" Wist U ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantoasticfc Is gftebfeoea myn bert ia Icyfieospoef* Dertigste jaargang No 7884 Ere-penning voor de heer D. Limburg Zie pag. 2 De Kon. boodschap van Leopold III aan zijn+volk „Als ik mijn land niet meer zou kunnen dienen zou ik plaats maken voor m'n zoon" De Belgische bevolking weet iets meer: de boodschap van de Koning, gericht aan de drie grote partijen, de C.V.P., de Socialisten en de Liberalen is er. Zij kwam uit Pregny en werd overhandigd door Jacques Pirenne, de secretaris van de Koning. De delegaties van de drie partijen, die in spoedzitting byeen waren op het bureau van de kabinetsformateur, Gaston Eyskens, hebben er reeds over geconfereerd. En dit is de essentiële betekenis van de boodschap van Leopold III: Alleen het Par lement, als hoogste vertegenwoordiger van het Belgische volk, heeft te beslissen over zijn tertigkeer op de troon. partijen: de Socialisten zijn vóór troons afstand, maar bereid, zich bij de terug keer van Koning Leopold neer te leggen, Om mij er toe te brengen, zo wordt in de boodschap verder gezegd, mijn consti tutionele plichten weer op te nemen, moet het Parlement in die zin een be sluit nemen. Als het Parlement beslist, dat een Volksraadpleging het enige mid del is, om de vijf jaar oude scheidings muur in de Belgische natie op te heffen, zaj de Koning daarin toestemmen. De vaststelling van een bindend percentage zou deze volksraadpleging echter in een referendum veranderen en een referen dum is in strijd met de Grondwet. Alleen het Parlement heeft de bevoegdheid om het einde van het regentschap te bepa len. Ik wens, aldus de Koning, dat zo spoedig mogelijk een stabiele regering wordt gevormd, die zich kan wijden aan de oplossing der belangrijke vraagstuk ken, maar geen enkele regering zal sta biel zijn, zo lang de partijen verdeeld blijven over de Koningskwestie. Wat mij betreft, zo vervolgt de Koning, ik dien mij nauwgezet te houden aan mijn grond wettelijke verplichtingen. België is een democratie en zijn grondwet zegt, dat elk macht voortvloeit uit de nationale souvereiniteit. Daarom, aldus de Koning, heb ik steeds herhaald, dat het Konings- vraagstuk slechts kan worden opgelost met eerbiediging van de nationalewil. Als ik van mening zou zijn, dat ik mijn land geen dienst kon bewijzen door de hervatting van mijn grondwettelijke taak. zou ik aftreden ten gunste van mijn zoon Boudewijn. In elk geval zal mijn. restau ratie op de troon, rechtstreeks door de vertegenwoordigers van het volk be krachtigd moeten worden. Wij herinne ren nog even aan het standpunt der drie Tot nu toe 14.000 Nederlanders naar Canadese boerderijen De Canadese regering heeft plannen gemaakt voor de voortzetting van de emi gratie van Nederlandse boeren en hun gezinnen naar dat land. in 1950. Meer dan 14.000 leden van de Ned. landbouw- gezinnen zijn Canada binnengekomen sinds de* immigratie in 1947 begon. In 1947 arriveerden er 3000, in 1948 7000 en dit jaar tot dusver 4000. Men verwacht dit jaar nog 2500 landverhuizers. De meeste Ned. boeren gaan naar On tario. Naar verlu.dt. is een behoorlijk aantal thans permonmt gevestigd :n boerderijen, die zij bezitten, gehuurd hebben of waarvan zij de opbrengst met anderen delen. Een zeldzame Nederlandse kleurendocunientatie Cineast Van Syn nam de film „Marokko, tuin van Allah" op De Nederlandse cineast D. van Sijn en z'n assistent, de heer J. H. Goer, hebben succes gehad in Marokko. We meldden reeds, dat zij waren doorgedrongen tot het schier ontoegankelijke Atlasgebergte. Zelfs in het uiterste Zuiden, de „onvei lige zone", zijn zij geweest. Meer dan een maand leefden ze temidden der primitie ve Berberstammen. Ze wisten het ver trouwen van deze, zo ver van de bescha ving afstaande bergbewoners te winnen en hun romantische levenswijze op de kleurenfilm vast te leggen. Overal in dit gebied treft men nog de sporen aan van de bloedige botsingen tussen Fransen en Berbers. De cineasten filmden bij een tempera tuur van 48 graden Celsius in de scha duw. Het schaarse drinkwater bereikte in een Franse nederzetting 60 gr. Celsius. Ze vertoeven thans in Londen, waar men veel interesse voor de films heeft. In ons land zal de film, waarvoor 1500 meter werd opgenomen, onder de titel „Marokko, tuin van Allah" worden uit gebracht. De cineasten nemen ook 800 kleurenfoto's mee. Op het vliegveld Hilversum zullen op 13 Aug. vliegdemonstraties worden gehouden, uitgaande van de Nat. Lucht- vaartschool. Vandaag stellen wij V voor: Dpi. sold. K. DIJKSMA, Leidseweg 30, Voorschoten. Keimpe Dijksma vertrok 30 Juli van het vorig jaar met de „Zuiderkruis" naar Indonesië. Hij vierde op dit schip op 7 meerderheid van twee derden zich daarvoor uitspreekt. De Liberalen zijn verdeeld, doch willen een meerder heidsbesluit van 55 .procent aanvaarden. En de C.V.P. wenst een Volksraadpleging zonder vastgesteld- percentage en zonder bindend karakter. Na bestudering van deze Koninklijke boodschap, bleven de drie grote partijen het oneens, maar zij zouden vanmiddag opnieuw bijeenkomen. Een sociaal-democraat heeft verklaard, dat zijn partij niet bereid- was, deel uit te maken van een coalitie-kabinet. In het algemeen, heeft de boodschap van de Ko ning de ingewikkelde situatie niet ver eenvoudigd. Wie er met de 7 Dec.-divisie naar huis komen Nadere aanduiding van de groepen der 2e divisie, die hieronder vallen. In het Paascommuniqué betreffende de demobilisatie is medegedeeld, dat ook enkele groepen van de 2e divisie gelijk tijdig met de 7 December-divisie naar huis zullen terugkeeren. Om gerezen mis verstanden weg te nemen is thans nader bepaald, welke groepen der 2e divisie hieronder vallen, n.l.: a. Alle militairen van de Kon. Land macht, die voor 1 J»; 1946 onder de wapenen zijn gekomeiflT b. De nog resterende O.V.W.-ers, be horende tot de 2e divisie, die na 1 Jan. 1946, doch voor of tegelijk met de dienst plichtigen van de 7 Dec.-divisie onder de wapenen zijn gekomen; c. De dienstplichtige onderofficieren van voor 1940, ingedeeld bij de 2e divisie, die voor of tegelijk met de dienstplichti gen van de 7 Dec.-divisie onder de wa penen zijn gekomen. (We herinneren er aan, dat wij er op 6 Juli j.l. de aandacht op vestigden, dat de bekendmaking van het Demobilisatie- schema op dit .punt onvolledig was. Thans is dit dus ingezien en heeft men bij na dere beslissing aangekondigd, dat ook de betreffende groep dit jaar zal demobili seren. Red.) De auteur S. Vestdijk promoveert De romanschrijver S. Vestdijk, die ook medicus is, zal dit najaar te Utrecht bij prof. dr H. C. Rümke op een psychia trisch onderwi Heel wat rustiger dan de Westfrlese bruiloft is dit beeld: de aanleg van de weg AmsterdamRotterdam, waarvan onze fotograaf by Leidscbendam een plaatje maakte. Augustus zijn 20ste verjaardag. Morgen dus zijn 21ste, onder de wuivende pal men. Zijn familie feliciteert hem ook langs deze weg van harte en wij voegen onze gelukwensen daarbij. Keimpe maakt het op de buitenpost Windoeaje (Midden- Java) best en hij kan het ook uitstekend met zijn makkers vinden. Hij staat op de foto rechts. Twee meisjes tijdens vacantie omgekomen Het 16-j. meisje W. uit Bolsward. dat ii..'t vacantie in Beek (Lwas, kwam gistermiddag, toen zij met haar fiets viel, onder een vrach'.au-to -en werd daarbij gedood. Het iil-jdochtertje van -de familie Stam te Egmond aan Zee is gistermiddag bij het baden in zee verdronken 's Avonds is haar lijk op het strand Marshallplan zeilt door storm achtige Senaat Reuter seint uit Washington, dat de Amerikaanse senaat het voorstel om een groot deel der Marshall-dollars te be stemmen tot aankoop van overtollige voorraden in Amerika, met een over weldigende meerderheid verworpen heeft. De republikeinse senator Kam eiste stemming over zijn amendement om de Marshallhulp te verbieden ten aanzien van landen, welke belangrijke industrieën nationaliseren. DE „AMETHYST" KEERT NAAR ENGELAND TERUG De „Amethyst" zal binnen een maand naar Engeland terugkeren. De admirali teit had de bemanning voor de keus ge steld, naar. -huis te vliegen of op het I schip te blijven. Zij koos het laatste. Krijgt West-Berlijn een financieel „opkikkert je"? Naar Reuter meldt, zouden de Weste lijke commandanten een voorstel hebben gedaan, tot het verlenen van een crediet 455 millioen Mark voor het doen opleven der economie van West-Berlijn, uit te breiden tot een hulpprogram van totaal 8 millioen Mark. Geef de atoombommen verzegeld aan de V.N. Richard Wood, vertegenwoordiger van het Quaker's comité weet er raad op. Hij heeft in de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis een voor stel gedaan. Laten de Ver. Staten hun atoombommen verzegeld aan de V.N. in bewaring geven! Zulks zou, volgens hem, de V.S. vrijlaten in geval van nood de bommen te gebruiken. De andere lan den zouden dan niet voor de verrassing staan, op de atoombommen „getracteerd" te worden. Belangstelling voor de Europese Raad en Assemblee De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Stikker, kwam te Straatsburg aan. Ook drie diplomaten in ballingschap hebben er in een gemeen schappelijke verklaring op aan gedron gen, dat Oost-Europa vertegenwoordigd zal zijn in de Raad van Europa, n.l. de voormalige Premier van Polen, een ge wezen Tsjechisch minister van Buiten landse Zaken en een voormalige Hon gaarse diplomaat. De Europese Assem- blée heeft behoefte aan vertegenwoor digers, die tegenstanders zijn van de totalitaire regimes. Birmese minister van buitenl. zaken te Londen I De Birmese minister van buitenlandse' '-".--ken. is per vliegtuig te Londen aange- •romen, en had een conferentie met de Engelse minister van Staat, McNeil. Hij zal tien dagen in Engeland blijven en vandaar gaat Oe Maung naar de Ver. Staten. De salariskorting van de gepensionneerden Het Tweede Kamerlid De Dreu heeft de Regering vragen gesteld over het Ko ninklijk Besluit van 1 October 1948, het welk de bedoeling heeft, een korting toe te passen op de salarissen van overzeese gepensionneerden. Hij wijst er op, dat dit een verbreking betekent van het be ginsel: Loon naar prestatie, - en een aan tasting van verkregen rechten. Tevens verzoekt hij de Regering, de inwerking treding van het besluit te doen wachten op een wetsontwerp tot toepassing van eenzelfde regeling ten aanzien van andere gepensionneerden. E. Mol voor Hoog Militair Hof vrijgesproken Maar de oproerkraaier Langendyk krfjgt thans anderhalf jaar. De 22-jarige Haarlemmer E. Mol, tegen wie, wegens het verspreiden van commu- i nistische opruiende lectuur in militaire dienst, voor het Hoog Militair Gerechts in Den Haag 6 maanden was geëist nadat de krijgsraad hem tot 8 maan den had veroordeeld werd gisteren vrijgesproken. P. H. Langendijk daaren tegen, die door de krijgsraad Zuid tot 8 maanden was veroordeeld, krgeg thans anderhalf jaar. Er was 8 maanden ge- Geleidelijke opvoering van huurverhoging in 10 jaar Naar wij uit betrouwbare bron verne men zal de Regering aan de Stichting van de Arbeid het advies vragen over het resultaat van het interdepartemen taal overleg inzake de komende huurver hoging, dat het volgende plan omvat: een per 1 Januari 1950 ingaande huur verhoging van 17% pet., met de moge lijkheid, deze in een tijdsbestek van 10 jaar op te voeren tot 60 pet. Het tempo der geleidelijk zal uiteraard af hankelijk zijn van de ontwikkeling van het peil van de kostep van levensonder- Na-oorlogse kampbeulen voor Asser rechter Politieke delinquent mishandeld, die daags daarop stierf. Voor de rechtbank te Assen hebben gisteren de eerste na-oorlogse kampbeu len terecht gestaan. In diverse kampen zijn na de bevrijding vele mishandelin- gen gepleegd, welke volgens de O.v.J. gezien moeten worden als een uiting van wraakgevoelens ten opzichte van de be zetter en diens handlangers. Het Neder landse volk toonde zich terecht zeer verontwaardigd en teleurgesteld, zo vervolgde hij, dat dergelijke toestanden zich ook onder het Nederlandse bestuur hebben voorgedaan. Het O.M. wenst deze gevallen niet met de mantel der liefde te bedekken, doch in-vele gevallen kon geen oordeel worden geveld, omdat de verklaringen van beide zijden te veel verschilden. Thans stonden echter twee Wester- borkse kampbewakers terecht, van wie vele getuigen verklaarden, dat zij de gedetineerde Becker uit Enschede, die ziekelijk was en het tempo van het zware heidespitten niet kon bijhouden, ernstig met de gummiknuppel hebben mishan deld. De volgende dag was het slachtoffer overleden. Een dubbele longontsteking concludeerde de kamparts Baudoin, doch een gedetineerde arts had geen spoor van longontsteking aangetroffen, wel over het gehele lichaam ontvellingen en bloedin-. gen. Tegen de 25-j. bewaker Albert O.. destijds te Schoterbrüg, thans te Vollen- hove, werd 2 mnd. geëist, en, tegen de 30-j. Hendrik R. uit Beerta, thans te Hoofddorp, f 150 boete of 30 d. Uitspraak 19 Aug. Rode haan kraaide op vier boerderijen Hallse brandspuit rukte uit.... zonder slangen In het dorpje Hall bij Brummen zijn gisteren twee boerderijen van de land- /ers H. van Galen en P. de Weerd door brand vernield. De oorzaak is ver moedelijk broei in een hooischelf. Van hier uit deelde zich het vuur aan de boerderijen mee. De Hallse brand spuit rukte weliswaar uit, maar vergat de slangen mee te riemen. Van beide landbouwers ging de pas binnengehaalde oogst geheel verloren. Gisteravond werd de kapitale boer derij van de gebr. Wijnen te Berlicum bij Rosmalen (N.-B.) geheel in de as ge legd en in de buitenwijk Beerbos bij Nijmegen ging de grote boerderij van Broekman met 25.000 kilo hooi in vlam men op. Er worclt thans niet meer gerookt dan tijdens de distributie Van de rokers vraagt 70 pet naar Engelse sigaretten Heeft de opheffing der tabaksdistribu tie voordelen opgeleverd aan de sigaren winkeliers? Deze vraag heeft zeker ieders aandacht, voor zover we tenminste niet al te egoïstisch zijn door alleen maar te denken aan het feit, dat we nu zomaar een winkel kunnen binnenlopen om net zoveel sigaretten te kopen als we willen. De man achter de toonbank mogen we niet vergeten, want zijn belang is oqfc ons belang. En uit een onderzoek, dat de Volkskrant hiernaar heeft ingesteld, kun. nen we afleiden, dat de sigarettenrokers meer tevreden kunnen zijn dan de siga- rettenverkopers, al is hun omzet dan ook vrij stabiel gebleven. Hoe graag zouden de laatsten hun klanten geven wat zij vroegen. Maar helaas, de vraag naar En gelse sigaretten is te groot. Zeventig van de 100 sigarettenrokers vragen naar En gelse merken, twintig naar Amerikaanse en 10 naar Egyptische. De Ned. fabrieken leveren echter af in de volgende propor- 30 pet Engels, 30 pet Amerikaans en 40 pet Egyptisch. Dit mag minder prettig voor de roker, ook voor de winkelier De heer Joseph Bacilek, die tezamen met Anton Simek en Johan Ilemelik in 1896 de Comeniusvereniging op richtte, wordt 16 Augustus 90 jaar. De oude baas, die nog een goede ge zondheid geniet, met zjjn dochter, de bekende coloratuur-zangeres Jeanne Bacilek- DAT de indexcijfers van de groothan- delsprijzen in Juni geen wijziging onder gingen. DAT honderden personen gisteren te Nijmegen de opening bijwoonden van de studiedagen (tot 9 Aug.) van de Kath. Int. Unie voor maatschappelijk dienstbe- DAT voor de Asser rechtbank tegen vier leden der familie S. uit Emmen- Klazienaveen straffen van 3 mnd. tot 2 jaar Werden geëist wegens diefstal van textielgoederen t.w.v. f 3000 en 3000 tex tielpunten. DAT een muziekgezelschap uit Gent en een groep Zwitserse vendelzwaaiers luis ter bijzetten aan de feesten t.g.v. het 1100-j. bestaan van Zierikzee. DAT Rotterdam in September vermoe delijk zes wethouders krijgt en J. U. Sohilthuis (V.V.D.) dan bij het overigens ongewijzigde college zou komen, hetwelk thans bestaat uit drie raadsleden van de P. v. d. A., een A.R. en een R.K. DAT de propaganda-commissie van de Bond van leraren (essen) in stenografie en machineschrijven niet, zoals abusieve lijk gemeld, in contact staat met de „landskampioenschappen steno ên typen". DAT de Stockholmse arbeiderszangver eniging, het .grootste Zweedse mannen koor, Donderdagavond in Odeon te Rot terdam een concert geeft t.bv.. de Unac. DAT volgens Het Parool binnenkort de mogelijkheid zou worden geopend, Java- tabak via de Ned. handel naar West- Duitsland te exporteren. DAT is ingediend een wetsontwerp in zake onteigening ten bate van de uit breiding van het Gasthuis te Goes. DAT, blijkens een ingediende begro tingswijziging, de reizen van de Kamer leden-waarnemers, ministers en ambtena ren in 1948 naar Indonesië 92.975 meer hebben gekost dan was geraamd. DAT het thans in druk verschenen rap port van het Econ. Inst. voor de Midden stand over de rentabiliteit van het schoenreparatiebedrijf verkrijgbaar is bij het instituut, Koninginnegracht 53, Den Haag. DAT Zaterdag 10 September weer een groot bloemencorso van Aalsmeer naar en door Amsterdam zal trekken. DAT ingaande Maandag a.s. enkele voortreinen zijn ingelegd, die alleen 's Maandags zullen rijden, o.m. van Den Haag SS v. 9 09 uur naar Utrecht. DAT het Brits-Noorse geschil over de visserijrechten in de Noordzee, daterend van 1935, aan het Internat. Gerechtshof te Den Haag zal worden voorgelegd. is dat onaangenaam en eveneens voorde Ned. Regering, die te weinig- dollars en ponden heeft voor Amerik. en Engelse sigaretten en zich hééft vastgelegd aan handelsverdragen tot de koop van Bal kan-tabakken. Over het algemeen wordt er niet meer gerookt dan tijdens de distributie. Veel vraag is er naar goed kopere merken, doch slechts voor één soort is de prijs nooit een bezwaar: voor de Engelse. Deze „Engelsen" zijn echter niet van een onvervalste samenstelling, maar vermengd met Burley- en Ken- tucky-tabakken. De „onvervalste" mer ken zijn alleen voor de export en voor lucht- en zeevaart. Alleen de Egyptische zijn van oude samenstelling en kwaliteit. Sultan Hamid zoekt steun bij India Dr Van Rojjen is optimistisch Volgens een Reutertelegram uit Cal- outta verklaarde dr Van Roijen gisteren zeer hoopvol gestemd te zijn over de toekomst. Indien het bestand slaagt, zul len op de Ronde-Tafel Conferentie de gunstigste resultaten worden verkregen, voegde hij hieraan toe, en hij meende, dat de federale grondwet der Verenigde Staten van Indonesië waarschijnlijk nog dit jaar zal worden uitgewerkt. Hij meen de ook, dat de communisten op het ogen blik onder bedwang zijn. Deze laatsten zouden naar zijn mening de order tot staking van het vuren niet opvolgen. Vandaag zou dr Van Roijen met de drie leden zijner delegatie een ontmoelting hebben met Pandit Nehroe. Sultan Hamid zeide: „Wij hebben onze wensen tegenover de Nederlanders dui delijk uiteen gezet en wij hopen, dat de Indonesiërs over uiterlijk twee maanden volle souvereiniteitsreohten zullen bezit ten.". Hij meende dat 't gevaar van de communistische invloed in Indonesië „niet zo groot is als men over het algemeen denkt", en voegde er aan toe: „India is de enige mogendheid, die een positie tussen het communisme en de democratie inneemt. Het is nu aan India de zwakkere staten te helpen". Pringgodigdo zeide, dat Indonesië eerst de volle souvereini teit moet krijgen en pas daarna zal toe- Gehele compagnie op Java gedeserteerd De gehele compagnie van het legioen ui de Mangkoe Negoro (Midden-Javaan- i vorst) is gedeserteerd, aldus seint Aneta uit Batavia. Beschietingen en brandstichtingen in Solo werden door ïze troepen voorkomen. Zowel op Java als op Sumatra heeft de toestand niet veel verandering ondergaan deze ondervindt nog geen Invloed van het bevel om het vuren te staken. In de residentie Banjoemas trad men krachtig op tegen benden. In de buurt van Djombang, Bodjonegoro en Maddoen zijn meer dan 20.000 handgranaten in be slag genomen. Belangrijke politieke verschuiving Aneta seint uit Djocja, dat volgens een verklaring van de nieuw benoemde re publikeinse minister Wongsonegoro, de staatshoofden van Oost en Zuid-Sumatra, Abdoel Malik en dr Mansoer, zich aan gesloten hebben bij de nieuw gevormde partij, Partai Indonesia Raja, in de repu bliek. Mr Tadjoeddin Noor is naar Medan en Palembang gereisd om deze partij te propageren. Overleden is, 62 jaar oud, jhr H. M. van Loon te Laren, lid der firma ten Hope en Co te Amsterdam. Thomas Mann vertrok uit Rotterdam (Van onze verslaggever.) Thomas Mann gebaart wat met zijn hand, zijn rechter, als wij hem bij zijn vertrek naar Amerika, even voordat hij aan boord ging van de Nieuw Amster dam. vragen naar zijn bevindingen van zijn eerste bezoek aan Duitsland sedert 1933. Een fascinerende bruine hand van een oud, maar nog zeer levendig en scherp reagerend man. Een hand met opvallend veel grote zomersproeten. Ons interesseerde het feit, dat hij, na in Frankfort gehuldigd te zijn, ook in Weimar, de Russische zone van Duits land, de Goethe prijs in ontvangst nam- „Ja, dit was in Weimar, in de Oost zone dus", zegt hij langzaam, „en mensen als professor Donkersloot, zenden mij in stemmende brieven over dit feit. Ik vind het een goed teken, dat ik in beide zones van Duitsland een zelfde waar dering ontmoette. Dit acht ik een bewijs van het feit, dat in elk geval op cultu reel gebied aanmoedigende symptomen zijn te vinden, die op een band tussen Oost en West duiden. In Duitsland heb ik natuurlijk veel oude bekenden ont moet, schrijvers van naam. Of de Duitse mentaliteit sedert 1933 veranderd is? Mm. .,1k hob veel treurigs gezien in mijn geboorteland, vooral in München, waar ik zestien jaar werkte en waar ik, bij wijze van spreken, alle stenen kende. Odie verwoestingen! „In Amsterdam heb ik Van Vriesland nog ontmoet, die mij vroeg, of ik weer voor de Penclub wilde komen spreken-" Veel tijd heeft Thomas Mann niet en zijn vrouw, met wie hij 53 jaar getrouwd is, trekt hem aan zijn mouw mee naar de loopplank. „Zoudt u terug willen naar Duitsland?" vraag ik mevrouw Mann. ,Ik doe wat mijn man wil dat doe ik al jaren." „En u, mijnheer Mann? ,,Ach, ik doe zoals mijn vrouw het graag wil Rundveestapel in één jaar met 10 pet gestegen De totale Nederlandse rundveestapel was in Mei jl. 10 procent groter dan in Mei 1948. Op genoemde tijdstippen be droeg het aantal resp. 2 54 en 2.31 mil lioen stuks. (In Mei 1939 en 1947 resp. "81 en 2.37 millioen). Het aantal stuks vrouwelijk jongvee beneden 1 jaar bedroeg in Mei jl. 461.000 of 9 pet meer dan in Mei 1948 en s'eeg daarmede boven het peil van Mei 1939 (444.496 stuks). Voorts geeft het drach tig jongvee t.o.v. Mei 1948 een uitbrei ding van niet minder dan 26 pet te zien. „Hup, suup en gruttenbrei"! Op de Alkmaarse kaasmarkt werd t Westfriese bruiloft gevierd met i zellige Oud-Hollandse dansen, fraaie klederdrachten ontbraken natuurlijk niet op dit kleurige festijn. Openbaarheid Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine. Gesneuveld 31 Juli: Tijd. korp. der mar. F. Westerhuis, uit Soerabaia. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 21 Juli: Korp. J. I. Wint- hagen, uit Maastricht. Gesneuveld 27 Juli: Sold. F. Wagner, uit 's-Gravenhage. Gesneuveld 29 Juli: le-lt. J. C. Bak kér, uit Amsterdam. Sold. G M Derickx. uit Rotterdam. Huzaar le kl- A. C. Jacobs, uit Mill en St. Hubert (N.-B.). Wachtmeester J. C. Kettenis, uit Leiden. Sold A Kroeze, uit Enschede. Sold- C- Steen- hoek, uit Zwijndrecht. Sold, le kl. T. Vonk, uit Westdongeradeel (Fr Sold. L. A. Wijnbelt. uit Rotterdam- Gesneuveld 1 Augustus: Huzaar M Jansen, uit Staveren. Huzaar G. A. Kroon, uit Oldenzaal. Sold A Paauwe, uit Rotterdam. Sold. J. M. Schoorl, uit Assendelft (gem. Bever- wyk). Koninkljjk Ned.-Ind. Leger. Jav. sold, le kl. inf. Rangsawikrama. Jav. sold. 2e kl. inf. Gimin. Jav. sold. 2e kl. inf. Palomoen. Jav. sold. 2e kl. Ramelan. allen uit Indonesië. Record-bezoek aan Alkmaarse kaasmarkt Een vrijwel ondoordringbare menigte schuifelde gisteren door de straten van Alkmaar. De traditionele kaasmarkt boekte een. recordbezoek van naar schat ting 35.000 personen. Als bijzondere at tractie trok een West-Friese-boerenbrui- loftsstoet met zes oude sjezen en boeren wagens en 24 in streekdracht geklede boeren en boerinnen de stad binnen. In het stadhuis werden de burgemeesters van Derby (Eng.) en Haarlem ontvangen en toen daar ook de bruiloftsgasten aan kwamen klonk in de anders zo plechtige raadszaal plotseling de harmonica en werd hier een serie oude boerendansen ten beste gegeven. ook zeggen" kan van de nota, welke de regering deze week heeft uitgegeven otfer Indonesië (veel goeds zal het niet kunnen zijn), men kan zeker niet zeggen, dat deze nota het be loofde openbaar debat in de Tweeds Kameroverbodig maakt. Dit punt van de mogelijke overbodigheid is trouwens niet in het geding. De openbare zitting is beloofd en zal moeten worden gehou den. Het Nederlandse volk heeft er recht op, in deze donkere dagen te laten ho ren en zelf ook te horen, hoe wettig gekozen vertegenwoordigers over de zaken denken. Het moet weten, hoe ook hier de verantwoordelijkheden liggen. Daarom achten wij het onjuist, zelfs maar te gewagen van de mogelijkheid, dat de Tweede Kamer van dit recht afstand zal doen. Het is de „Volkskrant", het blad van de heer Romme, waarin deze mo gelijkheid wordt geopperd. Er is voor het het parlement niet de minste reden aan wezig, in deze suggestie te treden. Geen zondenbokken Een van de ernstige bezwaren, welke wij hebben tegen de -nota van de Regering, is, dat zij het verloop van zaken eigenlijk wijt aan onze soldaten. Onze troepen, zo zegt zij, waren wel talrijk genoeg om militaire oplossingen te brengen, maar niet om zonder meer overal rust en veiligheid te kunnen ga randeren. Daarom moest de Regering wel de weg inslaan, die zij naar zij zegt tegen haar zin is gaan bewande len. Wij noemen dit een laakbare voor stelling van zaken. Want onrust en on veiligheid houdt veel directer verband met de regerings-politiek dan met het te geringe aantal troepen. Het is het wankele regeringsbeleid geweest, de ge- zagschemering en het praten met de re volutie, dat de onrust en onveiligheid alleen maar in de hand heeft gewerkt en dat de Federalisten in de armen van de republiek heeft gedreven. Onze jongens hebben het in deze we ken in Indonesië al zwaar genoeg. Hun vraag naar het waarom van de offers blijft onbeantwoord. We moeten het psychologisch zien te verwerken, zegt minister Van Maarseveen. Maar op hetzelfde ogenblik, waarop de Regering onze positie in feite tot zondenbokken maakt, geeft zij blijk, van psychologie al even weinig kaas te heb ben gegeten als van politiek. Afzijdig Straks zal Nederland de souvereinl» teit overdragen aan Indonesië. Men kan natuurlijk vertrouwen, dat het goed zal gaan. Maar het is waarschijn lijk. dat het binnen Indonesië zal leiden tot de nodige deining en rumoer. Is dit de verwachting van zwartgalli ge lieden? Neen. zelfs de meest heftige verdedigers van de regeringspolitiek verwachten niets anders. Zo ook: „De Groene Amsterdammer" van vandaag. Het blad weet nu al met zekerheid te voorspellen, dat er rumoer komt bij „de buren" in Indonesië. En wat is het enige wat het blad er op weet te zeggen? Alleen maar, dat Ne derland er zich niet mee mag bemoeien. Dat brengt de vrijheid nu eenmaal mee. Zo gaat het, wanneer de verantwoorde lijkheid voor de „vrijheid", de vlucht neemt. Een licht geval Wat de federalisten en de republi- keinen op de inter-Indonesische con ferentie zijn overeengekomen en waarmee zij straks gezamenlijk op de Ronde-Tafel Conferentie zullen ver schijnen, heeft alle kenmerken van een „lichte" unie tussen Nederland en In donesië. Het zal in wezen een verdrag worden tussen twee staten een ver dragsunie dus. zoals allerlei staten een verdrag met elkaar kunnen aangaan en dat wel doen ook. En nog zijn er men sen, die er het beste van hopen.... Koeler Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met voorname lijk in de nacht op enkele plaatsen wat lichte regen of motregen en in het Zuid oosten van het land kans op een enkele onweersbul. Morgen echter overwegend droog en iets koeler. Zwakke tot matige wind ruimend naar richtingen tussen Zuid en West. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN Zondag 7 Augustus: zon op 5.10. onder 20.20; maan op 20.25, onder 2.48. Maandag 8 Augustus: zon op 5J1. onder 20 19 uur{ maan op 20.46, onder 4.06 uur. V.M. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1