JCtfcttnie £cihsr() ÖTmiranl Alle Nederlandse troepen moeten uit Indonesië verdwijnen Order tot staking van liet vuren heden uitgevaardigd Wist U WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken #Stantoastlcf) fs gfjcbleotn tnyn fori ia teybeaspoet" Dertigste jaargang No 7881 Vertraging in wapen- zendingen noodlottig Zie pag. 3 In Batavia werden B.F.O. en Djokja het er over eens: Beide partijen erkennen de republiek :ia als souvereine macht Djokj; Aneta seint uit Batavia nog belangrijke bijzonderheden over de besluiten, die door de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg op de Indonesische conferentie genomen zyn. In de eerste plaats zullen de Nederlandse troepen uit geheel Indo nesië worden teruggetrokken. De Ronde Tafel-Conferentie te Den Haag zal bepa len hoe en wanneer dit geschieden zal. De nieuw te vormen staatkundige eenheid, de grote Repoeblik Indonesia Serikat of R.I.S. (niet te verwarren met de repu bliek Djokja), zal de toekomstige strijdkrachten samenstellen en daarbij de T.N.I. tot kern gebruiken, terwijl daarin voorts kunnen worden opgenomen Indonesiërs, die thans dienen bij het K.NJ.L., de Militaire Luchtvaart, de Koninklijke Marine, veiligheids- en territoriale bataljons, e.d. In het begin kan de minister van verde diging tevens opperbevelhebber zijn, terwijl het hoogste bevel wordt gevoerd door de president der Repoeblik Indonesia Serikat. Deze R.I.S. zal met Nederland bespre kingen kunnen voeren over de mogelijk heid om een deel der Koninklijke Marine voor een bepaalde periode voor de R.I.S. te reserveren. Verdere punten van overeenstemming zijn: Ondernemingen Vernieuwing en verlenging van conces sies geschiedt uit het oogpunt van een algemeen economisch ontwerp met in achtneming van de belangen van oude beleggers. De domicilies der onderne mingen moeten in Indonesië liggen. Voor het geval dat zij slechts ten dele in de Repoeblik werken, moeten zij daar een gevolmachtigde directie hebben. Zij moe ten medewerken tot vorming van lei dinggevende krachten in economische, financiële, sociale en bankierszaken. Financieel-econ. samenwerking In zaken, welke voor beide landen voordeel opleveren, kunnen zij naar buiten optreden als een eenheid. Als middel tot bereiking van samen werking tussen Nederland en de Repoe blik (de RIS) moeten wederzijdse pre ferenties worden verleend, welke voor geen enkele zijde nadelig zijn en in over eenstemming met het internationale recht. In de Repoeblik zullen rechts- en bedrijfszekerheid zijn. „Er zullen facili teiten worden gegeven in de regelingen van de geldzaken van Indonesië naar Nederland en omgekeerd." Geld Het gehele gebied van de RIS zal één wettig betaalmiddel hebben en één cen trale bank, benevens één deviezeninsti- tuüt. De Indische schuld De overdracht van activa en passiva van Indonesië (Nederlands-Indië) op de RIS zal geschieden nadat men het aan beide zijden eens geworden is. Indien overeenstemming niet moge lijk is, moet als ultimum remedium ont eigening worden toegepast met vergoe ding van verliezen. Indien hierbij bui tenlands kapitaal betrokken is, zal transfer geschieden volgens de deviezen- regeling van de RIS. Zo lang de RIS schulden heeft, uit de tyd van Nederlands-Indië, zal zij eerst besprekingen voeren met de Nederlandse Regering, voordat zij belangrijke veran deringen en vernieuwingen aanbrengt in de financiële wetgeving, de wetten op de federale bank en verandering in de koers van de munt. De aflossing der bui tenlandse schulden en de nakoming der verplichtingen van de RIS aan Neder land, zal zodanig geschieden, dat daar door de financiën en de economie van de RIS niet te zeer gedrukt worden. Hoe men zich de staatsregeling van de (grote) republiek denkt De senaat zal slechts adviserende be voegdheden hebben, doch hij zal tevens een beperkte wetgevende bevoegdheid ontvangen, namelijk inzake de verhou ding tussen de centrale regering en de deelstaten en tussen de deelstaten onder ling. Als de senaat een ontwerp van de volksvertegenwoordiging verwerpt, kan de laatste het ontwerp met een meerder heid van twee derden der stemmen tot wet verheffen. Er zal een comité worden samengesteld, dat alles voor de Ronde Tafelconferentie zal voorbereiden en dat geen officieel karakter draagt,, het pa- nitya persiapan nasional. Het kabinet zal als volgt worden sa mengesteld: de president benoemt drie formateurs en deze dragen de andere ministers bij de president voor. Vijf mi nisteries zullen een afzonderlijk karak ter hebben, namelijk verdediging, bui tenlandse zaken, binnenlandse zaken, financiën en economische zaken. In de regel zullen de formateurs elk een dier vijf ministeries besturen. De president zal een hunner tot minister-president be- Gisteren arriveerden op het vliegveld Northolt bij Londen de Amerikaanse Stafchefs. Men ziet hier v.I.n.r. R.A.F.-maarschalk Lord Tedder; veldmaar schalk Sir William Slim; de Amerikaanse minister Julius C. Holmes; generaal Hoyt Vandenberg, de chef staf van de Amerikaanse luchtmacht en generaal Omar Bradley, de chef staf van het Amerikaanse leger. Prins Bernhard neemt deel aan springconcours te Dublin Prins Bernhard is gisteren met zijn vliegtuig aangekomen in Dublin, waar hij a.s. weekend zal deelnemen aan een springconcours van het concours hip- pique van de Royal Dublin Society". Da Prins is gast van president Sean O'Kelly INTERNAT. JEUGDCONGRES TE BAARN GEOPEND Gistermorgen werd in het Ger. Zen- dingscentr. te Baarn het Internationaal Jeugdcongres van de beweging voor Christendom en Vrede geopend. Als sprekers traden op de heer B. Richters, dir. v. h. Zendingscentrum en mevr Kurz, secr.-gen. van de beweging. Aan het congres nemen ongeveer tachtig bui tenlanders deel. II i Naar Sultan Hamid mededeelde, zal hij 4 Augustus derland vertrekken. Hij is, zo r voorz. van de BFO. De Union Bel Canto heeft var Riemens de beschikking gekregen diens discotheek van 11.000 gramofoon- platen. welke discotheek zowel door leden als buitenstaanders kan worden raadpleegd aan het adres: Schuyt- straat 195. vijf (soms zes) bijzondere ministers kunnen in spoedeisende nood gevallen beslissingen nemen, die dezelfde kracht hebben als beslissingen van het gehele kabinet. Een voorstel tot bekrachtiging der grondwetten van de deelstaten door de Repoeblik Indonesia (Serikat) is goed gekeurd. De deelstaten zullen bij de voor bereiding hunner grondwet vooraf over leg plegen met de Repoeblik. Beide partijen zijn het er over eens, dat de Repoeblik Indonesia Serikat haar ereiniteit niet alleen moet ontvangen Nederland maar ook van de repu bliek van Djokja. Het onderwijs De Indonesische taal is de eenheids taal en de algemene voertaal. Particuliere soholen, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, kunnen subsidie ontvangen. De minderheden kunnen eigen scholen oprichten, waarop de In donesische taal minstens als leervak dient te worden onderwezen. Op de regeringsscholen worde plaats en tijd gereserveerd voor godsdienst onderwijs- Gelijk wij in een deel onzer vorige editie gemeld hebben, heeft Anaka Agóeng Gde Agoeng nog de volgende resultaten medegedeeld: Een gemeenschappelijke technische commissie zal een voorlopige constitutie opstellen, die te Den Haag zal worden voorgelegd aan de republikeinse en de federale delegaties, die het namens de Regeringen zullen paraferen, waarna ratificatie door de volksvertegenwoordi gingen der deelgebieden moet volgen. Dan volgt de ondertekening der voor lopige constitutie. Binnen een jaar na de overdracht van de- souvereiniteit moet een constituante bijeenkomen, samengesteld op grond van vrije en geheime verkiezingen. De voor lopige federale regering zal uitmaken, hoe de definitieve constitutie tot stand komt. Wanneer de president en de minis ters zijn benoemd, is de Repoeblik Indo nesia Serikat gereed om de souvereiniteit van Nederland te ontvangen. De presi dent wordt gekozen door vertegenwoor- "'.gers van de 'republiek en van bij de .F.O. aangesloten gebieden, waarbij naar eenstemmigheid wordt gestreefd. De vlag van de nieuwe Repoebliek zal rood-wit zijn, de taal de Bahasa Indo nesia en het volkslied het „Indonesia Indrukwekkende demonstratie der Amerik. troepen in Duitsland Parijs kernpunt der besprekingen van de stafchefs De gezamenlijke Amerikaanse stafchefs hebben verklaard, dat de Amerikaanse troepen in Duitsland gereed zyn, om aan elke noodtoestand het hoofd te bie den, en dat alle standaardtypes vliegtuigen vervangen zullen worden door straaljagers. Meer dan 17.000 Amerikaanse soldaten, honderd zware en middel- ware tanks en duizend andere voertuigen hebben een indrukwekkende demon- itratie gegeven van de kracht der troepen in Duitsland sinds de oorlog, tcrwyl 15 shooting stars boven het terrein cirkelden, waar de parade gehouden werd. Op vragen van de pers heeft generaal Bradley geantwoord, dat alle leden van de Westelijke Unie ook lid zijn van het Atlantisch Pact en aldus hun taak zullen vervullen. Hij hoopte, dat de militaire organisatie een jaar na de ratificatie van het Pact zal kunnen functionneren Ge- ■aal Vandenberg heeft gezegd, dat het personeel van de Amerikaanse lucht macht in Duitsland niet zal worden ver minderd. Ook schijnt het niet in het voornemen te liggen in de nabije toe komst besprekingen te voeren over de uitwisseling van atoombom-geheimen aan Engeland. De mogelijkheid bestaat, dat de Westelijke Unie in groter ver band door een Atlantisch verbond van alle twaalf leden-staten zal worden op gevolgd. Na hun verblijf in Duitsland is het Amerikaanse oppercommando naar Londen gevlogen, waar thans een ont moeting plaats vindt met militaire kop stukken van Engeland, Noorwegen en Denemarken. Daarna gaat de tocht van deze bereisde militaire „Roeien" die ge weldig veel ziennaar Parijs, waar Vrijdag geconfereerd wordt met de Franse stafchefs en een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van Montgomery te Fontainebleau. De reeds gemelde con ferentie met de stafchefs van België, Nederland en Portugal vindt Zater dag plaats. De besprekingen in Parijs zullen volgens A.P. de belangrijkste zijn, Dr Van Roijen zal, op weg naar huis, Pandit Nehroe bezoeken Aneta seint uit Batavia, dat dr J. H. an Roijen op zijn reis naar Nederland .en bezoek zal brengen aan Pandit Nehroe. Moh. Roem wil Zaterdag a.s. naar Nederland vertrekken als vice-voorzitter der republikeinse delegatie. Mr A. K. Pringgodigdo, secretaris-generaal der de legatie. vertrekt 4 dezer voor het treffen an voorbereidingen. Roem zeide nog: „De Nederlands-In donesische Unie dient de vorm te hebben an een „lichte unie". Tijdens het verblijf van de heer Herre- mans in Den Haag, zal de Belgische vice- consul te Batavia, de heer R. van der Blook, optreden als plaatsvervanger in de UncL DE TELEGRAAF KEERT 12 SEPT. TERUG. In „Opbouw", het personeelsblad van „De Telegraaf" en „De Courant", wordt medegedeeld-, dat de directie van deze bladen aan haar personeel 'heeft v< herd, dat de twee kranten op 12 Sep tember na een onderbreking van vier jaar zullen verschijnen. welke de Amerikaanse militaire experts Europa voeren. Het Franse leger dient hoognodig gemoderniseerd te worden. Een communistische vereniging „Strijders vrede en vrijheid" heeft de Parij- ars opgeroepen, Vrijdag op de Place de la Concorde, tegenover het gebouw de Amerikaanse Ambassade te pro testeren, tegen wat zij noemen „Gene raal Bradley's oorlogsmissie." PER 1 SEPTEMBER WEER 45 TEXTIELPUNTEN Nieuws, waar onze huismoeders op hebben gewacht! Met ingang van 1 Sep tember zullen, zo meldt het dep. van Economische Zaken, opnieuw 45 textiel punten worden aangewezen. Maar welke punten het zijn weten we nog niet: die blijven nog een poosje in het achter hoofd van de punten-aanwijzers zitten Maar in ieder geval weten we wel, dat de straks aan te wijzen punten weer ge bruikt mogen worden om de linnenkast bij te vullen en de kleding op peil te houden in een periode van vier maanden. Woningen van houtwolplaten voor gedemobiliseerden" Kunnen overal in het land voor 3000 worden geplaatst Om het woningiprobleem voor de terug gekeerde gehuwde militairen op te los sen, heeft de bond van oud-stoottroepers. gevestigd te Den Bosch, een plan opge steld om voor deze categorie woningen van houtwolplaten neer tie zetten, waar mede in 1045 In Overloon een geslaagde proef is genomen. De bond, meent, dat men over de aesiihetische bezwaren, wel ke aan de noodwoningen zijn verbonden, heen moet stappen, waar het de gedemo- biliseerden betreft. Nu gebeurt het vaak, dat een gedemobiliseerde een aangeboden baan moet weigeren, omdat er geen wo ning is. Deze noodwoningen kunnen in een week overal in het land worden ge bouwd en kosten slechts 3000, terwijl permanente woningen op 12 000— 14.000 komen. De bond heeft over dit plan het standpunt van alle burgemees ters in Nederland gevraagd. De Natio nale Demobilisatieraad en de Prins Bern- hardstichting hebben zich er reeds ach ter geschaard. MET DIE BELASTINGBILJETTEN IS ZO'N HAAST NIET Het Tweede Kamerlid C. v. d. Heuvel (A.R.) heeft minister Lieftinck gevraagd de belastinginspecties te instrueren ter voorkoming van dubbel werk het uitreiken van aangiftebiljetten v vennootschaps- en ondernemingsbelasting over 1948 stop te zetten, totdat de Staten- Generaal beslist hebben over de wetsont werpen belastingherziening en wijziging van de Ondernemersbelasting. Twee ter dood veroordeelden krijgen gratie Gratie is verleend aan M. Hinse e J. J. Rutger, beiden tot de doodstraf vei oordeeld bij sententie van het B.G. te Amsterdam. De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. Beiden waren lid van de Kolonne- Henneicke en hebben een groot aandeel gehad in het-opsporen van Joodse land genoten. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine: Gesneuveld 23 Juli: tijd. korp. mar. H. Bosma, uit A'dam; le lt. der mar. KMR L M. Teeken, uit Zwolle; korp. der mar. H. Roepers, uit 's-Graven- haige. Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 6 Juli: huzaar J. M. Lo- bato, uit Amsterdam. Gesneuveld 22 Juli: le luit. J. Blaauw, uit 's-Gravenhage; soldaat A. v. d. Boogaard, uit Bandoeng (Indonesië); korporaal J. J. Buys, uit Hilversum. Gesneuveld 23 Juli: sold. L. J. Strij- bosch, uit GeldTop. Gesneuveld 25 Juli: sold. J. J. Groot- veld, uit Gouda. Gesneuveld 26 Juli: sold, le klas P. J. van Nijnatten. uit Oud-Gastel; kor poraal J. H. J. Sieben, uit Vaals. Koninklijk Ned. Ind. Leger: sold. 2e kl. Infie Bisri Bin Ojo, Jav. sold. Infie Sarman, sold. 2e kl. Amir Moechsin, Mal. sold, le kl. Infie Soe- kardi, Mal. sold. 2e kl. Infie Amsir, Mal. sold. 2e kl. Infie Doeloh, Jav sold, le kl. Infie Pardd, allen uit In donesië. Over een week moet het vechten op Java uit zijn, en over 11 dagen op Sumatra Hedenmiddag is zowel te Batavia als te Djokja de order tot staking van de vijan delijkheden afgekondigd. Het eerste document, dat op deze order betrekking heeft, erklaart, dat met ingang van middernacht 10 tot 11 Augustus a.s. voor Java en an 1415 Augustus voor Sumatra de vijandelijkheden ophouden. Alle maatrege len moeten worden genomen om het vuren te staken en een einde te maken aan alJe daden, die er op gericht zijn, de wederparty schade toe te brengen. De Nederlandse Regering beveelt daarom aan de Nederlandse troepen ten vervolge op de door de Legercomman dant op 1 en 5 Januari j.l. uitgegeven bevelen alle militaire operaties te beëindigen. De republikeinse regering gelast aan het gehele personeel van de TNI en alle andere gewapende aanhangers der republiek, de guerilla te staken. De orders van beide regeringen eindigen met de woorden: „Een ieder zij hierbij gewaarschuwd, dat elke handeling in strijd met dit bevel, na bovengenoemd tijdstip begaan, zal worden gestraft over eenkomstig de geldende militaire voor schriften." Het zal voortaan verboden zijn. Een gezamenlijke Nederlands-republi keinse proclamatie verklaart o.m. dat „aan de toestand van conflict een einde is gekomen." „Van nu af aan zal mits dien het streven van een ieder er op ge- richten moeten zijn om iedere gedachte aan vijandschap of wraak over en weer te bannen en om een einde te maken aan vrees en wantrouwen." Gecoördineerde maatregelen moeten worden genomen tegen al degenen, die mochten voortgaan orde en rust te ver storen. Hiertoe zullen beide partijen ge bruik maken van radio enz. Beide partijen hebben besloten: 1. Geen straf- of administratieve maat regel zal worden getroffen wegens het enkele feit, dat men bij één der partijen diensten heeft aangeboden en bescher ming heeft gezocht, of dat men partij gekozen heeft. 2. Zij die van vrijheid zijn beroofd wegens politieke overtuiging, werkzaam heden of ambten, dragen van wapenen in de strijdkrachten van een der partijen, moeten zo spoedig mogelijk worden be vrijd. 3. Zij die zijn vervolgd of veroordeeld wegens misdaden, die uitvloeisel zijn van het politieke conflict, zullen van vervol ging worden ontslagen of van straf ont heven. De betrokkenen zullen sociaal ge rehabiliteerd worden. 4. Betrokkenen onthouden zich van: a. Uitdagende of verontrustende radio uitzendingen, persberichten of propa- b. Sabotage of terreur, bedreigingen, vernielingen e.d. tegen personen, groepen bezittingen; c. Schading van de samenwerking; d. Vérgelding ot- weerwraak; e. Provocaties en incidenten. Schending dezer proclamatie wordt streng gestraft. (Zie vervolg op pag. 3) Bij Mantongan (Java) gesneuveld een familiebericht blijkt, dat de heer Jacob Cornel is Bakker, reserve- eerste-luitenant, candidaat in de chemie, oud 29 jaar en wonende Amsteldij'k 91, Amsterdam, op 29 Juli j j. bij Mantongan op Java gesneuveld is. Het kan nog beter DAT de uit 1833 daterende windko- renmolen te Gieten voor f 9000 is ge- estaureerd en door de Drentse Com- der Koningin weer in bedrijf DAT 135 buitenlandse studenten, die Utrecht een zomercursus volgen, gis teren de wederopbouw van Rotterdam bezochten. DAT Deense bosbouwers van 811 Aug. diverse boswachterijen in ons land bezoeken als gast van hun Nederland collega's en Staatsbosbeheer hun op 11 Aug. in Breda een Brabantse koffie tafel aanbiedt. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week sterk toenam en met vermeerdering van f67 millioen boven de 3 milliard steeg, n.l. tot f3043 millioen. DAT de op Schiermonnikoog begra- ?n Franse militairen onder klokgelui an boord van een schip werden ge bracht om naar Frankrijk te worden vervoerd en de kisten voor het gemeen tehuis met diverse kransen werden gedekt. DAT minister Spitzen het Tweede Ka merlid De Ruiter (C.H.) geantwoord heeft de verkeersbrug te Alblasserdam voor paardentractie en langzaam verkeer open te kunnen stellen, doch uitzonderingen kunnen worden gemaakt voor omwonende boeren en tuinders. DAT deze week 50 Zeeuwse kinderen bij Friese pleegouders verblijven en vol gende week 50 Friese kinderen een weekje naar Zeeland gaan. DAT gisteren de tiendaagse visserij tentoonstelling in Harderwijk is ge opend, waarbij alle aanwezigen een vers gebakken IJsselmeerbot kregen. DAT de minister van Buitenlandse Zaken van Korea minister Stikker tele grafisch zijn erkentelijkheid betuigde voor de erkenning van de republiek Korea door Nederland. DAT is ingediend een wetsontwerp .jt wijziging van de grens tussen de Groningse gemeenten Scheemda en Ter- munten, waardoor een onbewoond gebied een gedeelte van de weg Sidde- buren-Nieuw Scheemda bij Scheemda wordt gevoegd. DAT dank zij de steun van diverse plaatsen Afferden (L.) een nieuw wijk- gebouw van het Groene Kruis kreeg en een eresaluut werd gebracht aan Klaas waal, dat met zijn 2000 zielen alleen reeds f 17.000 steun verleende. DAT dieven een goede slag meenden te slaan door enkele grote pakken weg emen bij een Venlose textielfirma, doch de inhoud slechts uit. vuilnis bestond, dat voor de ophaaldienst was neergezet. DAT de in de oorlog ondiep geworden Wanssumse haven wordt uitgebaggerd hem weer voor alle scheepvaart toe gankelijk te maken, waardoor zij weer overslagplaats voor de N.-Limburgse landbouwproducten kan worden. DAT in de afgelopen weken op de Venlose veiling honderdduizenden kilo's spitskool doordraaiden, daar zij de mi nimumprijs van 6 cent per kg niet haal den, doch de restanten van dit product thans 14—15 cent per kg opbrengen. (Als het maar schaars is DAT de 12-j. A. van Leeuwen te Santpoort, die per fiets enkele vriend jes wilde inhalen, tegen een vrachtauto reed en op slag werd gedood. DAT een militaire vrachtauto door slippen in de Muidertrekvaart tussen A'dam en Naarden reed, doch de inzit tende adjudant en een soldaat door voorbijgangers konden worden gered. DAT gisteren een optocht van oude streekwagens, sjezen en tilbury's door Hoorn reed ten besluite van het twee daags feest t.g.v. het zilveren jubileum van het historisch genootschap „Oud- West Friesland". DAT alle scheepvaartverkeer door de grote haven te Gorinchem van 813 Aug. is gestremd. DAT J. Visser Bzn. te Sliedrecht laag ste inschrijver was (f 414.000) voor het maken van een zijkanaal van de Twenthekanalen naar Almelo. DAT de KNAC minister Spitzen ver zocht het aantal flikkerlichtinstallaties op onbewaakte overwegen uit te breiden, daar de in 1922 vastgestelde uitzichts normen zeer verouderd zijn. DAT gisteren te Leeuwarden de eerste steen is gelegd voor het nieuwe gebouw van het' Leeuwarder Parkherstellings oord. DAT de Oudenbossche nat-hist. ver eniging op het terrein van de Waterlei ding-mij N. W. Brabant verschillende vogelobservatieposten gaat inrichten, die alle telefonisch met elkaar in verbin ding zullen staan. DAT, 68 jaar oud, te Haren is over leden kol. b. d. J. Veenbaas, oud-terri toriaal bevelhebber voor Groningen, Friesland en Drenthe. DAT te Leeuwarden is overleden, bijna 74 jaar oud, J. F. Weerstra, oud-burge meester van Wonseradeel en de begra fenis morgenmiddag te Wons plaats heeft. DAT een Amsterdamse garagehouder, die pas zijn oorlogsschadevergoeding uit betaald gekregen had, f5300 werd ont stolen. DAT het CNV-bestuur 15 Augustus zal beslissen over de verzoeken om aanslui ting van de Prot. Chr. Journalisten Ver eniging en de Chr. Bond van Kappers- personeel. DAT dr Van Mook zich definitief te Amersfoort gaat vestigen (Abr. Kuyper- laan 49) en binnenkort voor 5 maanden naar Amerika vertrekt. DAT van 1720 Aug. te Hengelo een landbouw-, middenstands- en industrie tentoonstelling „Helaminto" wordt ge houden, met als slot een concours- hippique. DAT de Friese timmerliedenpatroons de nieuwe uurlonen voor klantenwerk te laag vinden en h.i. het timmerbedrijf geen bestaan meer bieden. „Het kan beter" zet de Nederlandse schilderes Cock van Gent, toen zij liet doek van Charles Eyck, voorstellend de inhuldiging van Koningin Juliana, bekeek. En zij krijgt van Eyck 4000, als haar werk, waaraan zij hier bezig is, werkelijk beter is.... „Het kan beter" zei Gar Wood, een Engelsman, en hij bouwde een boot, die op twee drijvers rust. Zijn schip ligt zó vast op het water, dat zee ziekte aan boord niet voor kan komen.. Bemanning van ..Amethyst'1 Chinese insinuaties weerlegd De „Amethyst" is hedenmorgen vroeg i Hongkong aangekomen. Het "gehavende Britse oorlogsschip bereikte de haven van Hongkong onder escorte van de kruiser .Jamaica" en de torpedojager Cossack". Spitfires van de RAF vlogen laag over, terwijl het schip de haven binnenstoom- de, begroet met sirenegeloei en het ge knetter van vuurwerk. Een grote menigte Chinezen en Europeanen was getuige van de aankomst van de „Amethyst". Zodra de loopplank was neergelaten, begaf de gouverneur van Hongkong, Sir Alexander Grantham, zich met hoge militaire en ci viele autoriteiten aan boord, om de kapi tein, de officieren en bemanning van de „Amethyst" zijn gelukwensen aan te bie den. Ter ere van de bemanning werd een uitgebreid feestprogram samengesteld. Inmiddels insinueert Radio Peiping, het communistische omroepstation, dat bij de ontsnapping de „Amethyst" het Chinese passagiersschip „Kiangling" gedwongen zou hebben langszijde te komen en de Britse oorlogsbodem dus dit vaartuig als schild zou hebben gebruikt tegen de be schietingen door de communistische strijdkrachten. Hierdoor zouden honder den personen om het leven zijn gekomen. Volgens Reuter heeft de Britse admirali teit deze beweringen van Radio Peiping echter met klem tegengesproken. R. K. en Liberale delegaties bij Leopold Koningskwestie nog steeds het precaire De Belgische Katholieke en Liberale delegaties hebben gisteravond te Pregny afzonderlijke besprekingen gevoerd met Koning Leopold, die vandaag nog zouden worden voortgezet De voorzitter van de C.V.P. August de Schrijver sprak als zijn mening uit, dat het niet zeer waarschijn- is, dat de Koningskwestie als gevolg dezer conferenties, zal worden opgelost. Vóór zijn vertrek naar Pregny heeft de voorzitter der Liberale partij, Roger Motz, die deel uitmaakt van de delegatie, op het vliegveld verklaard, dat met de Ko ning gesproken zou worden over een percentage voor een „volksraadpleging". Een nieuwe ontbinding van het Parle ment zou onvermijdelijk worden als men ten aanzien hiervan niet tot overeenstem ming zou komen. Toch een kwart-inillioen Arabieren in Palestina Ver. Staten oefenen druk uit Tijdens een, in het Israëlisch Parle ment gehouden, debat over de buiten landse politiek, werd door Minister-pre sident Ben Goerion en door de minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjaret verklaard, dat Israël's jongste aanbod ter conferentie van Lausanne, om tot een onmiddellijke bespreking te komen van het vraagstuk betreffende de terug keer der Arabische vluchtelingen, ge daan werd onder, door de Ver. Staten uitgeoefende druk. Het gaat hier om circa 100.000 Arabische vluchtelingen en er bevonden zich reeds 150.000 Arabisch® inwoners in Israël, zodat er straks een kwart millioen Arabieren binnen do Israëlische grenzen zullen wonen. Russisch ambassadeur te Ankara met vacantie Of schuilt er iets anders achter? In diplomatieke kringen te Ankara ie men van mening, dat de afwezigheid van de Russische ambassadeur Lavritsjef, die met vacantie is gegaan, van lange duur zal zijn, en dat de Russische regering voornemens is de ambassade toe te ver trouwen aan een zaakgelastigde. Er is volgens A. F. P. een tenaenz aanwezig, de Turks-Russische betrekkingen als min der gunstig te beschouwen. „Het kan beter" zei men in de Philips laboratoria te Eindhoven. Daar werd een bacteriën-dodende lamp gecon strueerd, die bederf van levensmid delen tegengaat. Het resultaat: links een uier weken-oude boterham, goed gebleven door bestraling: rechts een bedorven sneetje, dat in de brood trommel werd bewaard HET 31e SLACHTOFFER VAN DE „ROERMOND" GEVONDEN Gisteren is te Bari het 31e slachtoffer van de ramp met de „Roermond" ge vonden- Het is nog niet geïdentificeerd. Thans zijn nog twee lijken niet geborgen. WEERBERICHT Afnemend buiig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met nog hier en aaar enkele buien. Langs de kust aanvankelijk nog harde Noord-Westelijke wind. Ove rigens matige tot krachtige, maar gelei delijk afnemende wind tussen West en Noord-West. Tamelijk koel weer. ZON EN MAAN 4 Aug. Zon op 5.05; onder 20.26. Maan op 18.06. 8 Aug. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1