31icuuu> £ci!isd)c ÜToumnt DIAMANTEN IN BROOD Thans moet de T.N.I. kern worden van het Indonesische leger Wist II L_ MAANDAG 1 AUGUSTUS 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millmeter (BQ contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIEMER CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Dertigste jaargang No 7879 ,5tantuastfcf) k Qhebleoea mgo bert lo tcgljenspoet" Zie pag. 2 REPUBLIEK DOET LAATSTE ZET OP SCHAAKBORD Wat gebeurt er met de soldaten, die de Koningin trouw hebben gediend? Op het tweede gedeelte der Indonesische conferentie te Batavia doet de republiek thans de laatste zet op het schaakbord. Bij de behandeling der militaire organi satie van het toekomstige Indonesië stelt zij thans eisen, waarvan er een nood lottig dreigt te worden voor de soldaten van het K.N.I.L. Bljjkens een Anetatelegram uit Batavia zijn de voorstellen van de republiek samen te vatten in drie punten, namelijk: 1. Het opperbevel moet in Indonesische handen zijn; t. De T.N.I. moet de kern vormen van het toekomstige leger van de Repoeblik Indonesia Serikat, 8. Niet-Indonesiërs mogen in het leger worden opgenomen, indien zij het Indo nesische burgerschap bezitten. In verband hiermede zullen republikeinse militaire nesische conferentie bijwonen. (Het tweede punt is datgene waarop het aan komt. Het houdt niet me minder in dan dat het K.N.I.L. wordt ontbonden en dat zijn mannen in han den worden gespeeld van de T.N.I. Tevens houdt het republikeinse voorstel ln, dat de T.N.I. oppermachtig zal zijn In de gehele Archipel. Wat gebeurt er nu met de mannen, die gestreden hebben in dienst der Ko ningin? En hun familie? Red.) Bovendien seint Aneta uit Batavia, dat de hoogste Nederlandse, republi keinse en federale autoriteiten Zaterdag avond de gasten zijn geweest van de Bij eenkomst Federaal Overleg in het Gebouw van Federaal Indonesië, waar sultan Hamid recipieerde. De heren Lo- vink, dr Van Roijen, de secretarissen van Staat, de legercommandant, Hatta, de sultan van Djokja, Roem, Simatoepang, Palar, de Unci en het corps consulair hoorden staande het Wilhelmus en het Indonesia Raja aan. Zondagochtend werd het tweede deel der Indonesische conferentie in hetzelfde gebouw geopend. Abdoel Rivai sprak als voorzitter van het comité van ontvangst der B.F.O., waarop de vergadering het Indonesia Raja zong. Sultan Hamid sprak het openingswoord en constateer de, dat voor het eerst republikeinse tegenwoordigers in het gebouw aanwezig waren. Dit gaf hem bijzondere voldoe ning, daar men zonder de republikeinen #niet compleet zou zijn geweest. Te Djok- 'ja was volgens de sultan de hereniging der republikeinse gebiedsdelen en die der B.F.O. een feit geworden. Men was tot de conclusie geraakt, dat de schei ding enigszins kunstmatig was, dat het geen scheidde, van gering gewicht is ge weest. Het doel is thans vorming van de vrije en souvereine repoeblik Indonesia Serikat. De dichte drommen publiek op de tri bunes applaudisseerden voor kolonel Si matoepang. Het applaus werd herhaald toen dr Van Roijen de zaal betrad en eveneens voor de sultan van Djokja, sul tan Hamid en Hatta. Hatta merkte op, dat het eerste deel van de conferentie het gevoel had gegeven van één volk. één land en één taal. De rood-witte vlag noemde hij het eresymbool voor het Indonesische volk en het Indonesia Raja het volks lied. Hü hoopte, dat er soepele metho den zouden worden gevonden voor ver deling van het gezag en eiste voor In donesia ook vrijheid in economische zin op (via het Foxcontract? Red.). Aneta meldt nader, dat in zeer aange name sfeer vergaderd is, Zondag tot in de nacht en ook Maandagochtend door de subcommissies. Men wil van beide tijden tot snelle resultaten komen. Volgens sommigen zal thans beslist worden over de personen, die lid worden van de eerste regering der repoeblik Indonesia Serikat. Het aantal kern- ministers zal 5 of 6 zijn. Hiervoor hoort men de namen van Hatta, Anak Agoeng Gde Agoeng en sultan Hamid. Deze laatste zou legercommandant worden, en de sultan van Djokja zou het ministerie van verdediging krijgen. Ook Djoemhana krijgt een belangrijke positie. Adviseurs der republiek naar de Ronde Tafel-conferentie zullen o.a. zijn d. Soe- soehoenan en Sjahrir. Teiwijl Hatta in Den Haag vertoeft wordt de sultan van Djokja waarschijnlijk waarnemend pre- Dr Van Roijen geeft morgenavond een afscheidsreceptie op paleis Rijswijk. Uit Djokja wordt nog gemeld, dat de republikeinse delegatie naar de R.T.C. waarschijnlijk 43 man Woensdag order tot staking van het vuren Aneta seint uit Batavia: In een heden, na afloop van de ple naire zitting der delegaties uitgege ven communiqué heeft de Unci het volgende medegedeeld: „De order tot staking van de vijandelijkheden zal worden uitgevaardigd op 3 Augustus 20.30 uur Bataviase tijd 20 uur Djok- jase tijd, 4 Augustus 2.30 uur v.m. Nederlandse tijd). De order zal enige dagen later van kracht worden op een door beide partijen aan te kon digen tijdstip. Hiermede is deze be langrijke vergadering en tevens de te Batavia gehouden preliminaire conferentie beëindigd". De Unci zal nu aan de Veiligheids raad rapport uitbrengen over de re sultaten. Reuter meldt nog, dat het bevel binnen een week na Woensdag van kracht wordt voor Java en binnen 11 dagen voor Sumatra. Ophitsing in radio en pers wordt verboden, een gemeenschappelijk lichaam van de Unci, Nederlander, republikeinen en federalisten zal de uitvoering verze keren. De Unci deelt nog in haar commu niqué mede, dat de resultaten van het overleg zyn neergelegd in drie docu menten en een Nederlands-Indone sische overeenkomst. Beide partijen zullen gelasten, dat elke gedachte aan vijandschap en wraakoefening moet worden uitgebannen, alle sporen van vijandschap en wantrouwen moeten worden uitgewist en dat men zich moet onthouden van sabotage, terro risme en daden die de samenwerking schaden. Zaterdag ontving H.M. de Koningin op het paleis Soestdyk de Amerikaanse admiraal Conolly. De hoge autoriteit werd door H.M. onderscheiden met het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. Links de Amerikaanse ambassa deur dr H, Baruch. Achttien doden op Java door een trekbom Vrachtauto van Rode Kruis getroffen bij Blora Aneta seint uit Semarang, dat 18 per ionen het leven hebben verloren, door dat een vrachtauto van het Rode Kruis tussen Blora en Rembang op een trek bom is gereden. De ploeg bestond uit dr H. van Rei gersberg Versluys en de verpleegzusters C. G. M. van der Ven, G. M. C. Leefens en G. B. Wechgelaar (de laatste was gouvernementsverpleegster). De andere ilachtoffers waren 8 militairen en 6 po- litie-agenten. De 18 slachtoffers zijn Zondag te Blora begraven. (Deze streek was rustig, totdat de re publiek te Djokja terugkeerde. Red-) Mr s'Jacob gedelegeerde van de Kroon Ook Dick Schermer wil het Kanaal overzwemmen Onze 21-jarige landgenoot Dick Scher mer wil eind dezer week een poging doen, het Kanaal over te zwemmen. Hij is reeds met zijn trainer, Piet Ooms, in Calais aangekomen en zal dezelfde route nemen, van Gris Nez naar Dover, als Willy Croes, die. zoals we meldden, Vorige week de strijd moest opgeven. NOG EEN SLACHTOFFER VAN DE „FRANEKER-RAMP" BEGRAVEN. Zaterdag werd te Zeist het stoffelijk overschot van de bij de „Franeker"- ramp in Bombay omgekomen dr J. C. Milius begraven. Mr J. Milius, de direc teur van de Jaarbeurs, herdacht zijn broer, terwijl prof dr J. A. G. van Pinx- tern de arbeid roemde door de overledene verricht als conservator van het pharma- ceutische laboratorium der universiteit te Utrecht. Ds J. J. G. Wuite las aan de groeve psalm 23. Snelheidsrecordpoging voor vliegtuigen bij Scheveningen Flinterman wil tevens met straaljager hoogterecord verbeteren Majoor Flinterman, commandant van de militaire vliegbasis Leeuwarden, wil et een „Meteor"-straalvliegtuig twee Nederlandse records op zyn naam bren gen. Volgens de plannen zal hy op 17 Augustus van het vliegveld Leeuwarden opstijgen om het Nederlandse hoogterecord te verbeteren en op 24 Augustus langs de Nederlandse kust, tussen Scheveningen en Kykduin, een Nederlands snelheidsrecord voor vliegtuigen vestigen. sinds 3 Sept. 1938 op naam van Tj. H. Leegstra met 11.354 m. Het huidige we reldrecord bedraagt 18.199 m. en is ge vestigd op 23 Maart 1948 door de Engelse vlieger John Cunningham met een De Havilland „Vampire"-straaljager. De „Vampire" had voor dit doel een spe ciale vleugelvorm gekregen, welke het stijgvermogen verhoogde. Voor de verbetering van het hoogte record zal een barograaf met correctie- De laatste vlucht zal gemaakt worden over een afstand van 3 km. in rechte lijn met een aan- en uitloop van beide 1 km, zodat het totale parcours 5 km. De vlucht geschiedt volgens de vo schriften op een hoogte van minder dan 75 m. Het parcours van 3 km. moet tweemaal in elke richting worden ge vlogen. het gemiddelde van de vier ge maakte snelheden geldt voor de vast stelling van het record. In verband met het optreden van schokgolven bij het naderen van de ge luidssnelheid zal het voor de snelheids recordpoging gunstig zijn, indien het op 24 Augustus in Scheveningen zeer warm weer is. Met Philips is contact opgeno men om de apparatuur te verkrijgen voor de juiste vaststelling van de ge maakte tijden. Een snelheidsrecord voor vliegtuigen bestond totdusver niet in Nederland. Gedurende anderhalf jaar was een Gloster „Meteor"-jager 's werelds snelste vliegtuig, doch op 5 Sept. j.l. vestigde maj. Richard L. Johnson van de Ameri kaanse luchtmacht met zijn straalvlieg tuig North-American F. 83 in Californië een nieuw wereld-record (1.079, 841 km/u). Het is majoor Flinterman echter niet begonnen om de vestiging van een wereldrecord, maar uitsluitend om een nationaal record. Bij beide recordpogingen zullen twee sportcommissarissen van de Kon Ned. Ver. voor Luchtvaart aanwezig zijn. Het Nederlands hoogterecord staat Weer duizend militairen naar Nederland Aneta seint uit Batavia, dat het hos pitaalschip „Grote Beer" Zaterdagmiddag uit Batavia is vertrokken met ruim 1000 militairen van de Koninklijke Marine, de mariniers, de KL. en het KNIL aan boord. In de ziekenzalen zijn liggende patiënten opgenomen, die in Nederland verder zullen worden behandeld. Bij hel vertrek was om. aanwezig de nieuwbe noemde chef van de generale staf, kolo nel D. F- A. van Langen. Gesneuveld in Indonesië Volgens een familiebericht is op 23 Juli j.l. in Oost-Java gesneuveld de heer Hendrik Bosma, Tolstraat 81 I Amster dam HIJ rust thans op het ereveld te Soerabaja. Geheimzinnige moord op een tandarts Zijn lijk te Nieuwkoop gevonden Terwijl de rijkspolitie nog intensief zoekt naar de juiste toedracht van gebeurde, doen allerlei geruchten Nieuwkoop de ronde over de dood de ongeveer 50-jarige tandarts P. va uit Amsterdam. Zijn stoffelijk overschot werd Zondagmorgen om ongeveer 5 op de berm van de polderweg Nieuwveen door een veehouder vonden. Het schijnt wel vast te staan, dat het slachtoffer daar al sinds Zaterdag avond 11 of 12 uur had gelegen. De hei Van P. had die avond het café ,,'t Haasji bezocht en is vermoedelijk met een mt en twee vrouwen, allen inwoners vj Nieuwkoop, in de richting van het dorp teruggelopen. Deze drie zijn gistermorgen door de politie verhoord, waarna de twee wen werden vrijgelaten, terwijl de een zekere S., die reeds enkele malen met de politie in aanraking is geweest (waaronder met de politieke recherche) als vermoedelijke dader in arrest houden en op transport naar Den Haag is gesteld. Men vermoedt, dat S. zijn slachtoffer met een of ander voorwerp in een twist heeft neergeslagen. De portefeuille Van P., die in Nieuwkoop een goede be kende was, omdat hij daar al vele jaren in de zomer kwam vissen, was geledigd, maar zijn gouden armbandhorloge niet geroofd. Duidelijk is dan ook nog niet, of jalouzie of roof de drijfveer is geweest. Dr Hulst uit Leiden verrichtte gisteren de sectie op het stoffelijk over- Koningin en Prins naar Frans eiland Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Zaterdag per Dakota uit Nederland La Rochelle in het Franse departe ment Oharente gegaan en verder per boot het eiland Ré, dat voor de Franse Westkust is gelegen. Zij zouden tot van daag voor een particulier weekeina- bezoek te Les Portes op het eiland ver blijven, naar Reuter meldt. De Belgische socialisten bii Koning Leopold Kabinetscrisis duurt reeds vijf weken Zoals wij reeds Zaterdag hebben ge meld. was een delegatie van de Belgische Socialistische partij onder leiding van de demissionaire minister-president Spaak naar Pregny vertrokken voor een ont moeting met Koning Leopold. De dele gatie zou Maandagochtend opnieuw bezoek aan de Koning brengen en naar Brussel terugkeren. Een socialistisch congres zal Woensdag of Donderdag het resultaat der besprekingen, die over de volksraadpleging handelen, onderzoeken. Eijskens heeft nog steeds de moed niet opgegeven, om de nu reeds vijf weken durende, kabinetscrisis tot een oplossing te brengen. Churchill haalde bijna een nat pak Winston Churchill- is Zaterdag ternau wernood aan een onvrijwillige duik in het Garda meer ontsnapt, toen de motor boot, waarmee hij een tochtje maakte, ging zinken. Gelukkig kon hij met een sigaar in zijn mond op een ander bootje overstappen. Nachtelijk drama op de Schelde bij Vlissingen Engels jachtje in moeilijkheden. Een dame vermist. Vannacht is op de Schelde bij Vlissin- _ïn een Engels jachtje in moeilijkheden geraakt. De 28-jarige dame Kathleen Lilian May Garcett uit Ipswich is tijdens ruwe weer over boord gevallen, waar zij besloot naar de wal te zwemmen. Zij heeft dit nog naar haar man, James Nelson Clark en twee vrienden geroe pen: „Ik zwem naar de wal". Waar schijnlijk heeft zij de kracht van de Zeeuwse stromen onderschat, want voor heeft kunnen nagaan, heeft zij de wal niet bereikt. Het bootje gaf noodsignalen, waarop het door een loods boot werd binnengehaald. Reeds in het Kanaal had de „Victoria" met moeilijk heden te kampen gehad en was op sleep genomen. Door het apparatuur in het toestel aanwezig zijn. I sleper echter kwijtgeraakt. De politie terwijl wellicht ook de bereikte hoogte en het loodswezen stelden onmiddellijk lang optische weg of met behulp van een onderzoek in, dat echter tot nu toe radar zal worden geverifieerd. I zonder resultaat is gebleven. Amerikaans opperbevel is te Frankfort besprekingen begonnen Londen heeft twee verschillende defensieplannen gereed De vier Amerikaanse stafchefs, de generaals Bradley, Hoyt Vandenberg, Gruenter en admiraal Denfield zyn, zoals gemeld, Zaterdag per vliegtuig aangekomen in Frankfort, voor een tiendaagse inspectie door West-Europa. Zoals men weet, werd gebruik gemaakt van het persoonlijke vliegtuig van President Truman, de „Inde pendent", en op weg naar Frankfort was eerst nog geland in Luxemburg. Generaal Bradley verklaarde, dat het plan was vier dagen in Duitsland te blijven en be sprekingen te voeren met de Amerikaanse bevelhebbers. Voorts staat op het program: conferenties te Londen, Parijs en Wenen. Het gaat over de organisatie van het t ten ligt in de organisatie van de Weste- Defensieapparaat der Noord-Atlantische Unie, de stand der Amerikaanse bezet tingstroepen in Europa en de militaire situatie op het Europese vasteland. Waar nemers te Londen verwachten, dat Amerikaan, vermoedelijk een Generaal van de Luchtmacht, tot leider der legers van de twaalf landen van het Pact zal worden benoemd. Voorts verluidt, dat he den 'besprekingen zouden worden gevoerd met Luxemburgse en Italiaanse autoritei ten. Twee verschillende plannen Volgens Ass. Press zal het Amerikaanse opperbevel tijdens het bezoek aan Lon den op de hoogte gesteld worden, van twee verschillende plannen voo dediging van West-Europa. Het ene plan gaat uit van het principe, dat slechts een groot leger van circa 1.500.000 ge- vechtswaardige soldaten de Russische ag gressie kan voorkomen. Dank zij dat plan, zou de oude verdedi gingslinie van de Nederlandse kust tot aan de Zwitserse Alpen verlengd worden, Die linie zou dan gaan lopen van de Noorse grens met Rusland, dwars door Europa naar de Italiaanse Middellandse Zeekust. Volgens het tweede plan kan beter een kleine, mobiele, maar uitstekend uitgeruste strijdmacht van ongeveer divisies, zijnde 250.000 man, worden op gezet, gesteund door voldoende oorlogs vliegtuigen om de suprematie in de lucht te waarborgen. Gewapend met de nieuw ste wapens van beide zijden der Atlan tische Oceaan, zou een dergelijke strijd kracht elke aanval uit het Oosten kun- tegenhouden, totdat versterkingen aangevoerd zijn. Als verdedigingsstelsel voor de landen van het Pact wensen de V.S. de uitbreiding van het denkbeeld der regionale groepering, zoals dit beslo- Eerste overleg met Stichting van de Arbeid over huren Ook aan het N V.V. heeft minister Joekes geantwoord, dat alle berichten huurverhoging voorbarig zijn. Het N.V.V. had n.l. geprotesteerd tegen be kendmaking der maatregelen zonder het toegezegd overleg met de Stichting van de Arbeid. Volgens de minister is het vooroverleg tussen de departementen thans in een vergevorderd stadium, dooh de resultaten hiervan zijn nog niet in de ministerraad behandeld. Als de Regering haar voorlopig standpunt heeft bepaald, zal het overleg met de Stich- van de Arbeid worden geopend. lijke Unie. Volgens de New York Ti zullen de Amerikaanse stafchefs hierop wijzen. Voorbereiding van compromis Amerikaanse ambtenaren te Washington zouden bezig zijn met het redigeren een voorstel tot beperking van de omvang en draagwijdtfe van Trumans voorstel tot militaire hulpverlening. Volgens dit promis, zouden de totale kosten ongeveer 7000 millioen dollars bedragen. De be voegdheid van de President om wapens te verstrekken zou beperkt worden tot de ondertekenaars van het Atlantische Pact, Griekenland, Turkije, Korea en nog een of twee andere landen. Verder zou voor gesteld wordjn, dat het hulpprogram wordt ingelast in een wederzijds defen-i sieplan, op te stellen onder leiding van een Defensie Raad. Het program beperkt worden tot de tijd van een jaar. Philip Jessup, de reizende Amerikaanse ambassadeur, heeft nog te kennen gege ven, dat het doel van het hulpplan be oogt „klaar te staan tegen een aanval bij verrassing of geconcentreerde druk •en klein land", m.a.w. het systeem „verovering op afbetaling", in het verleden met succes door aggressors toe gepast, moet onmogelijk worden gemaakt. Volgens een later Reuterbericht zullen de Amerikaanse stafchefs a.s. Donderdag te Parijs veldmaarschalk Montgomery Belgische, Franse en Nederlandse mili taire vertegenwoordigers ontmoeten. DAT Zaterdag een chauffeuse te A'dam door het trottoir op te rijden een 19-j. leerling-kok doodreed en zij zelf in shocktoestand in een ziekenhuis is opge- DAT de echtelieden H. J. Eelderink en G. H. Wesselink, resp. 85 en 82 jaar oud, te Zelhem, vandaag hun 60-j. echtvereni ging vierden. DAT de 11-j. K. v. d. H. te Vught een explosief slangetje in brand stak en ten gevolge van de ontstane explosie zijn rechterhand moet missen. DAT Renkum Zaterdag afscheid nam an burgemeester Talsma, die vandaag et pensioen ging. DAT Zaterdag te Goes de nijverheids tentoonstelling, Nijtengo 7, door burge meester nar W. C. ten Kate is geopend en de Kon. Mil. Kapel uit Den Haag daar hedenavond zou concerteren. DAT Roosendaal erkend is als middel grote gemeente (30.00085.000 inw.) en daarmede voor het eerst in de geschiede- is een referendaris kreeg. DAT de uit Indonesië teruggekeerde 2e. en 7e compagnie aan- en afvoertroepen oorlogsvrijwilligers Zaterdag officieel op het stadhuis te Tilburg werden ontvan- :n en de ruim 150 manschappen na een arme maaltijd een parade hielden. DAT te Utrecht o.l.v. mr J. H. Nieu- wenhuis aldaar een federatie van ver enigingen van R.K. gemeenteraadsleden opgericht. DAT burgemeester Kolfschoten Zater dag de Eindhovense vacantieweek open- vaarin de fabrieksarbeiders tal van uitstapjes en andere ontspanningen zul len worden aangeboden. Dat-de Zeeuwse commissaris Zaterdag in Zierikzee in tegenwoordigheid van honderden poorteressen en poorters in bont gekleurde feestkledij de feestelijk heden ter herdenking van Zierikzee's 1100-j. bestaan opende. DAT de Stichting voor de Landbouw alleen dan de stadsjeugd voor oogst- werkzaamheden in wil schakelen als er geen valide werkloze arbeiders meer be schikbaar zijn. DAT Eede (Z.-Vlaandereii) voor zijn vlasindustrie een warmwaterroterij kreeg, vooral door de steun van burgemeester Sjef van Dongen. DAT burgemeester J. J. G. Boot na een rit op een ouderwetse boerenwagen de tentoonstelling oud-Bennekom te Ben- nekom opende, welke tot 16 Aug. is te be zichtigen. DAT in Haarlem Zaterdag de bloemen- koningin, die in het dagelijkse leven ver koopster in een modemagazijn is, met veel vertoon werd ingehaald en „beëdigd", waarmede haar regering van een week begon. DAT de pas gehuwde Arnhemse beeld houwer Ab Diekerhof zich met zijn bruid in Sonsbeek liet vereeuwigen bij het bekende beeldhouwwerk „Huiselijke Zorgen" van Rik Wouters. DAT ook de ministers van Schaik, Spit zen en van den Brink zitting hebben ge nomen in het ere-comité van de Asser tentoonstelling D.OE.N. DAT de tentoonstelling plantenverede ling te Wageningen werd bezocht door 200 Nederlanders en650 buitenlan ders. DAT ir C. A. Doets. een oud-Katwijker. thans president-directeur van het Haar lemse energiebedrijf, benoemd is tot di- lur van de N.V. Ned. glasfabrieken te Leerdam. DAT aan de jaarlijkse Friese kam pioenschappen „skutsjesilen" slechts vijf vaartuigen deelnamen, daar de „skuts- jes" (Friese beurt- en vrachtschepen) steeds zeldzamer worden. DAT het Friese rundvee-stamboek het besluit nam om na 1 Mei 1950 geen die ren meer te registreren uit bedrijven, die niet tbc- of reactie-vrij zijn. DAT het examengeld voor het Staats Practijk Diploma is verhoogd van tot f 40, i.v.m. verlenging van de exa: tijd. DAT in Livorno, Brindisi en Savona Ned. vice-consulaten zijn opgericht. DAT in Zundert op 4 Sept. een groot bloemencorso gehouden wordt, georgani seerd door de verschillende wijkbewo ners, waarvoor ook internat, belangstel ling bestaat. DAT de oud-evangelist van Ruurlo, Hilbrandt Boschma, op 5 Aug. 80 jaar hoopt te worden. DAT aan mevr. de wed. M. C. Hon- koop-Beekveld m.i.v. 1 Sept. eervol ont slag is verleend als directrice van Rijksopvoedingsgesticht voor Meisjes te Zeist en tijdelijk als haar opvolgster is benoemd mej. M. A. Duvekot te Utrecht. DAT, 42 jaar oud. te Bussum overleed de actrice Eline Pisuisse, dochter van Jean Louis Pisuisse. DAT Eindhoven in 1951 zeer waar schijnlijk een tweede permanente am bachtsschool krijgt. DAT deze week te Oosterwolde (Fr.) een Noordelijk luchtvaartkamp voor mo delvliegtuigbouwers wordt gehouden en Zaterdag de kampioenswedstrijden plaats hebben. DAT burgemeester mr H. C. Leemhorst Zaterdag na een 16-jarige ambtsperiode afscheid van de gemeente Hoorn nam om zijn pensioen te gaan genieten. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van dr B. Wielenga zal als ge meld is plaats vinden Dinsdag a.s. te 12 op de begraafplaats van de Ned. Herv. Gemeente te Wassenaar. Op dat tijdstip begint er een rouwdienst in de zijbeuk van de naburige Ned. Herv. Kerk et in de Geref. Kerk van Wassenaar- Zuid, zoals ons abusievelijk werd meege deeld. In deze dienst gaan voor ds G. van Duinen, Geref. pred. te Wassenaar en ds A. G. Barkey Wolf, em. pred. van de Geref. Kerk van den Haag-Oost. Aan het graf zal niet worden gespröken. Op het Gevert Deynootplcin te Sche veningen demonstreerde Zaterdag het Rode Kruis, hoe men veilig uit een brandend huis gehaald kan wor den. 't Is te hopen dat al die red dingsmiddelen nooit in werkelijke nood gebruikt behoeven te worden. WEERBERICHT Opnieuw enige regen Tot morgenavond verwacht De Bilt; Zwaar bewolkt met op de meeste plaat- vooral in het Noorden van het land tijdelijk enige regen. Later hier en daar opklaringen. Matige, morgen langs de kust tot krachtig aanwakkerend wind. tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN 2 Aug.: Zon op 5 02, onder 20.29. Maan op: 15.22, onder 23.25. 8 Aug V. M. Zaterdag werden in het Haagse Zuiderpark brandweerdemonstra ties gegeven, waarvan een Spuit- balwedstrijd wel het hoogtepunt vormde. Een der partijen neemt hier een „vrije spuit Republiek eist het bloed van het K.N.I.L Het bericht, dat de republiek op de Indonesische conferentie een voor stel heeft gedaan om de T.N.I. tot kern te maken van het Indonesische leger, is van een verschrikkelijke betekenis. Im mers de republiek verlangt niets meer of minder dan de uitlevering van de ge hele Archipel en die van de dappere mannen van het K.N.I.L. aan de T.N.I. Enkele maanden geleden zou diezelfde eis belachelijk hebben geklonken, maar thans niet meer. Want tegenover de eis van de republiek staat een B.F.O., van welke men geen krachtige houding meer kan of mag verwachten. Verzet tegen eis kan dus alleen nog maar komen de zijde onzer Regering, van een Re gering dus. die de laatste maanden steeds verder is teruggeweken voor de internationale druk. Maar geeft de Re gering ook op dit punt toe, dan gaan de mannen van het K.N.I.L. onder de bijl. Deze mannen hebben meer dan drie jaar ing geweigerd om voor de Jap te vech- :n, vier jaar lang hebben zij gevochten oor de Koningin en tegen de T.N.I. De Regering mag deze dappere mannen niet in de onzekerheid laten over hetgeen straks gaat gebeuren met hun leven dat hunner familieleden. Zij moet in een duidelijke en onomwonden verkla ring in leesbare taal bekend maken, dat haar soldaten en hun familie veilig zijn. Harde woorden Bij de opheffing van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem werden zowel door de president, mr dr J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, als door de procureur-fiscaal, mr Des Tombe, krasse woorden van critiek gesproken. Deze cri- tiek had betrekking op de te vroegtijdi ge opheffing van dit Gerechtshof. Zoals men weet gaat het werk van de Bijzon dere Gerechtshoven over op Bijzondere Kamers van de Rechtbank. De bijzondere rechtspraak heeft eigen lijk van het begin af aan bij velen niet op een bijzondere populariteit kunnen bogen. Trouwens, hierover bestond bij niemand wel verschil van gevoelen, dat aan de bijzondere rechtspleging een ein de behoorde te komen zodra het werk dit laar enigszins toeliet. Wij hebben echter de indruk, dat de verheid bij het bepalen van het tijd stip der opheffing zich eerder heeft laten leiden door de overweging dat de bij zondere rechtspleging zo spoedig moge lijk moest worden beëindigd, dan door het antwoord op de vraag, of, gezien het werk dat nog verricht moest worden, dit tijdstip in feite thans reeds was aange broken. Met andere woorden: de wens as hier de vader van de gedachte- Maar het resultaat is dan toch, dat «en Bijzonder Gerechtshof als het Arnhemse wordt opgeheven op een ogenblik, waar op nog verscheidene var. de belangrijk ste en bovendien moeilijkste zaken be- handeld moeten worden. Voorlopig afgelast Het voorstel van Gedeputeerd* Sta ten van Zuid-Holland tot samenvoe ging van gemeenten op Goeree-Overflak- kee is thans voorlopig van de baan. Dit .•erheugt ons. Maar de geschiedenis zelf 'an dit voorstel is in genen dele verheu gend. Er is hier, naar Gedeputeerde Sta ten thans zelf toegeven, wel een en ander gebeurd dat nog nadere verklaring be hoeft. Bij het voorstel van Gedeputeerde Sta- n om tot samenvoeging van een aantal gemeenten op Goeree-Overflakkee te ko men, was een toelichting gevoegd, die heel weinig toelichtte, maar door haar toon wel in staat was grote delen der nijvere bevolking van dit typische eiland te grieven. De verontwaardiging wat, naar ons ook uit tal van brieven geble ken is, dan ook vrijwel algemeen. Gemeentelijke autonomie is een groot goed in het Nederlandse staatkundige leven. Aard der bevolking en historie spelen hierbij een belangrijke rol. Moet hier om de een of andere reden worden ingegrepen, dan zal men het op aanzien lijk sterker gronden moeten doen dan waarop Gedeputeerde Staten van oase provincie thans stonden. De spontane verontwaardiging der be- olking achten wij een gezond verechyn- sel. En voor Gedeputeerde Staten moga het gebeurde een les zijn. die zij blijk baar toch wel nodig hadden Nog een slachtoffer van de ..Roermond" gevonden Naar Reuter meldt, hebben Italiaanse Nederlandse duikers nog een lichaam te voorschijn gebracht uit het gezonken wrak van de „Roermond". Het lyk is nog niet geïdentificeerd. Thans worden nog de stoffelijke overschotten van vüé slachtoffers vermist.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1