Latham kwam in het water terecht en Blériot werd de held STAAKT HET VUBEN 5 ZATERDAG 30 JULI 1949 WERELD IN OPSCHUDDING: EERSTE KANAALVLUCHT GEMAAKT III. Door JOHN ROZENDAAL Latham, de onverschrokken stoutmoedige sportsman, die alle waarschuwingen en Kassandra-roepstemmen van aërologen ten spijt die weken lang van tevoren in de pers van remous van hoogst gevaarlijke luchtgaten en van verraderlijke lucht stromingen langs de steile klippen van Pas de Calais hadden georakeld met bravour en elan zijn koers over diezelfde klippen heen naar Engeland nam, zag rich genoodzaakt te kwart over zeven door het falen van zijn motor de vlucht op te geven en op ca. veertien kilometer buiten de Franse kust op zee neer te strijken. Daar zat hij tien minuten lang met opgetrokken benen op de rugleuning van de cockpit van zjjn toestel, drijvende op de met waterdichte zijde beklede vleugels, doodkalm zijn sigaret te roken, eer de „Harpon", die hij ver achter zich had ge laten, hem kwam oppikken. Bij het vastmaken van de takels i het ophijsen van zijn toestel door de „Harpon" en het overnemen aan boord Van de sleepboot „Calésien", die ter assistentie was geroepen en bijdraaide, werd de mooie eendekker, ter waarde van twintigduizend francs, zwaar bescha digd en vrijwel als wrak op de, kade te Calais gelost. Bij zijn aankomst in de haven aan boord van de „Harpon", te halftien in de voor middag werd Latham door de bevolking van Calais en door de talloze daar samen gestroomde vreemdejingen geestdrftig verwelkomd en ingehaald. Hij had geen veine gehad. Het breken van een pietlut tig stiftje, ter dikte van een schoenspij ker, van het aandrijvingsmechaniek van de magneet, was de oorzaak, dat hij had moeten opgeven, maar dit deed geen af breuk aan de waardering van zijn moe dige daad. Ludovic Breton, ingenieur en directeur der reeds lang geliquideerde Submarine Spoorwegmaatschappij en ere van het Noordfrans Geologsch Genoot schap, dezelfde man, die drieëndertig jaar geleden de werken te Sangatte leidde, was de eerste om de koene vlieger bij zijn ontscheping te verwelkomen. Met tranen in de ogen omarmde en kuste hij, naar 'elands wijze, zijn jonge „collega". Lathams gang naar het „Hotel Termi- nums" werd een triomftocht. Gehuld in een tot aan de enkels reikende oliejas, Zijn druipnatte kleren had hij aan boord achtergelaten om te drogen, op 't hoofd een matrozenmuts met op de band in gouden letters de naam „Harpon", hem door de bemanning als souvenir geschon ken, werd hij door duizenden van de kade Baar het hotel geleid, waar men niet moe werd hem ovatie na ovatie'te brengen. Onze held was niet geslaagd, doch geenszins terneergeslagen. „Vanavond vertrek ik naar Parijs om ten nieuw toestel te halen. Ik zal het zo gauw mogelijk nog eens proberen", zei bij bij het afscheid nemen van de jour nalisten en fotografen in de foyer van het hotel. Blériot meldt zich. Nauwelijks was het bericht van La thams onfortuinlijke poging het Kanaal over te steken in Parijs bekend geworden, of Blériot, die, uit een gebaar van spor tiviteit en ridderlijkheid tegenover zijn jongere mededinger, zich tot dusver nog niet voor dé Daily Mail Prijs had laten inschrijven, meldt' zich op 19 Juli bij de Aéro-club de France als deelnemer Na deze formaliteit te hebben vervuld, laat hij er geen gras over groeien, want reeds de 21e Juli 1909 ontmoet ik hem in gezel schap van zijn vrouw en de heren Leblanc en Fournier, sportcommissarissen van de Aéro-Club te Calais. Ook Blériot, destijds eigenaar van een fabriek van koplampen (handelsmerk „Phare"), lan taarns en andere onderdelen voor auto mobielen en motorfieten, was mij van mijn verblijf te Pau wel bekend. Deze Zuidfranse badplaats was in de winter van 1908—09 als het ware het Mekka der aviateurs en van allen die toen reeds in de aviatiek belang stelden. Blériot was herhaaldelijk gast in onze „Ameri kaanse" cercle in het Grand Hotel Gas- Het terrein te Calais was door hem spoedig verkend. Als punt van vertrek koos Blériot het grote veld achter het dorpje Les Baraques, even ten Westen van de havenplaats gelegen, dat als oefen terrein van de artillerie dient. Op een lapje grond achter de ferme Grignon, tegen de blinde muur van een in aanbouw zijnd gebouwtje, worden fluks onder ge bruikmaking van een paar ladders en palen, een paar zeilen gespannen, waar onder nog diezelfde avond Blériots „vogel" schuil gaat. Het is hetzelfde één- dekkertje, Type no XI, waarmede de pi loot zes dagen tevoren de door de Aéro- Club uitgeschreven „Prix du Voyage", ten bedragen van veertienduizend franc heeft gewonnen. Hij vloog toen van Etampes naar Artenay bij Orléans, een afstand van 41,2 km, die hij, na aftrek van het oponthoud van 11 min, 20 sec. bij een tussenlandng bij het dorpje Ar- bouville, in 44 min. 30 sec. aflegde. Het toestel is een stuk kleiner dan Lathams „Antoinette". Zijn vlucht be draagt slechts 8,7 m, zijn totale lengte 7,65 m en zijn hoogte, van de grond tot boven aan de bok voor de vleugelover- ïpanning, 2,44 m, tegen 13'm, resp. 12 m, ïesp. 3 m. bij de „Antoinette". Ook de motor is veel kleiner. Inplaats door water-stoomgekoelde achtcylinder Van 50 pk, zoals bij Lathams eendekker, ten driecylinder, door lucht gekoeld mo tortje van 30 catalogus-pk, die in de .hitte van het gevecht" nauwelijks 27 effectieve pk levert. Maar daarvoor kost Blériots vogel dan ook maar 10.000 franc, de helft van Lathams „dure juf frouw", waarvoor men 20.000 franc moet dokken. De motor is het fabrikaat van de te Parijs-Asnières gevestigde Italiaan Ales- sandro Anzani, bekend wielrijder, die vóór 1900 een hele reeks wereldrecords op_ zijn naam wist te brengen. er is de laatste dagen verre van fraai geweest. In de ochtend van 24 Juli waait te Calais nog een stijve bries. Maar tegen de middeg neemt de wind snel af, 'n de avond geheel te gaan lig gen. In de stad hoor ik, dat de beman ning van de torpedojager „Escopette", de haven ligt en die Blériot op zijn vlucht zal escorteren, consigne heeft gekregen 's avonds aan boord te zijn. Een wenk met de scheepsmast. Daarbij komt, dat Alfred Leblanc, Blériots vriend en medewerker, in het hotel opblijft. De lucht in! 25 Juli! Leblanc is Blériot om drie uur gaan wekken. Het weer is gunstig, er heerst kalmte. Na van zijn vrouw en een groep vrienden, die zich aan boord van de „Escopette" gaan inschepen, afscheid te hebben genomen, helpt Leblanc Blé riot bij het instappen in de auto, die hen beiden snel naar Les Baraques zal bren- De Franse ingenieur Louis Blériot en zjjn echtgenote voor de schuur van een boerderij bij Etampes, enige dagen voor zijn wereldvermaarde Vlucht van 25 Juli 1909 over de Straat van Dover. In de schuur het kleine eendekkertje. „hangen", hebben alle moeite hem in be dwang te houden. Blériot zwaait de op geheven rechterarm naar voren, het teken om los te laten. Na een aanloop van nau welijks dertig meter is hij van de grond. Het is 4 uur 41 minuten. Snel stijgt Blé- rit onder het gewuif en gejubel van de menigte op vijftig meter hoogte, dan komt hij lijnrecht op ons aan en trekt dwars over het duin en de telegraaflijnen naar zee. Op een paar kilometer buiten de kust jaagt de „Escopette", die vervaarlijke rookwolken uitspuwt, al onder volle kracht in de richting van Dover de volle zee op. Ik haast me naar Calais terug om de pakketboot naar Dover te pakken. Vóór aankomst aldaar is de traversering van het Kanaal een voldongen feit. Heel de stad staat op stelten. Voor het vanouds gerenommeerde Lord Warden Hötel, waar ik de Kanaalheid en zijn vrouw aan stonds geluk zal kunnen wensen, fnoet ik mij een weg door de menigte banen. Cheers en cheers weerkinken telkens wanneer de gelukkige Blériot zich aan de ingang van het hotel vertoont. De burgervader komt onze held wel kom heten in zijn stad. De geestdrifts uitingen van de bevolking zwellen tot een ware orkaan van bijvalsbetuigingen aan, als de aviateur vergezeld van zijn vrouw en vrienden in de namiddag naar de plek gaat, waar hij in alle vroegte, dertien minuten na vijf, is geland. Een weiland in een kom van het terrein, dat onder de benaming de Kom van Folcland bekend staat, boven op de krijtrotsen van Dover en niet ver van het eeuwenoude kasteel. Daar heeft zijn vriend Fontaine, redacteur van het dagblad „Le Matin", hem, onder het zwaaien van een enorme tricolore, staan opwachten. Onder de telegrammen, die binnen komen, bevinden zich gelukwensen van de Aéro-Club van Frankrijk en van de Aéroclub of the United Kingdom, van de groep Franse Kamerleden, aaneengesloten ter behartiging van de belangen der Franse luchtvaart, van Jules Cambon, Frans ambassadeur aan het Hof van St. James en last not least, een zeer hoffelijk telegram van Hubert Latham, de faire sportsman. Tegen zes uur in de namiddag komt Blériot met zijn vrouw en vrienden aan boord van de „Escopette" te Calais terug, waar de bevolking hem een enthousiaste ontvangst bereidt. Diezelfde nacht keert hij weer met de boot naar Dover terug. Na een ontvangst op het stadhuis aldaar, Bij zijn terugkomst uit Engeland op 30 Juli 1909 wordt Blériot op zijn tocht door de straten van Parijs hartelijk toegejuicht. OP DE GRENS VAN WILD EN TAM Op de pluimveemarkt in Bolsward werd een mand met eenden in beslag genomen. Een vogel kent men aan zijn veren en zo had deze Friese dienaar van de H. Hermandad aan de veder dracht de zwemvogels herkend als wilde eenden. En zolang het jachtsei zoen niet geopend is, moeten deze die ren met rust worden gelaten. Het eigenaardige was echter, dat de eenden helemaal niet wild waren. Ze waren even tam alstamme een den. Wat was het geval? De eigenaar had eieren van een wilde eend laten uitbroeden. Ondanks het „wilde" bloed in hun aderen, bleven de kuikentjes bij het opgroeien tam, dank zij hun uiterst tamme kipstiefmoeder. Het was voor de politie zeer n lijk uit te knobbelen of deze „wilde" eenden, die inderdaad tam wi wilde eenden waren, zij 't dan tan wilde eenden, of niet. De tamme dieren waren, volgens de wetten, wild ondanks hun tam r komen, maar dank zij hun wilde af komst. Daar de eigenaar echter vol komen te goeder trouw had gehandeld, werden hem de tamme-wilde eenden ter verzorging teruggegeven, totdat het jachtseizoen zal zijn geopend deze tamme eenden als wild kunnen worden verkocht. Instelling Raad van de Waterstaat Centrale adviesinstantie voor waterstaatszaken. Er is een wetsontwerp ingediend tot instelling van een raad van Waterstaat,' welke volgens de toelichting uit ten hoogste acht leden zal bestaan. Deze raad is bedoeld als een centrale advies instantie, die het gehele gebied van dt aterstaat kan overzien en de onder linge samenhang van verschillende agstukken bekijkt. Deze raad moet werk van de commissies, die bepaalde vraagstukken bestuderen, coördineren. Aan deze raad werd vooral behoefte ge voeld, nu er zulke belangrijke problemen op waterstaatsgebied te regelen zijn: de zoetwatervoorziening, de verzilting de benedenloop der rivieren in Zuid- Holland, de winning van drinkwater, inpoldering, dijkverzwaring enz. enz. Aanvankelijk bestond het plan de droog making van de Zuiderzee hier eveneens bij onder te brengen en de Zuiderzee- ad op te heffen, doch hiervan afgezien. Goeree-Overflakkee krijgt gelijk Samenvoeging der gemeenten eerst van de baan. Gisteren meldden we, dat de bevol ing van Goeree-Overflakkee zach ten zeerste beledigd gevoelde over de toe lichting, welke bij het voorstel van Ged. :n tot samenvoeging der gemeenten gevoegd. In een telegram aan alle gemeenteraden hebben Ged. Staten var Zuid-Holland thans hun leedwezen be tuigd over de vorm en inhoud van de toelichting, waarvan volgens het tele gram de oorzaken nog niet helemaal zijn verklaard. Daar een en ander nadere overweging behoeft, worden de ge- enteraden uitgenodigd de stukken terug te zenden. De samenvoeging der gemeenten is hiermede eerst van de Slessor, Brits opperbevelhebber luchtmacht Luohtmaarschalk sir John C. Slessor is benoemd tot chef-staf van de Britse lucht strijdkrachten, als opvolger van Lord Ted der, die per 1 Januari 1950 deze post zal verlaten. gen. Blériot, die op een stok steunt, strompelt nog. Hij heeft kort geleden op vlucht de voet aan kokende olie ge brand, die hem uit een lekke buis op het been liep. Wij volgen hem op de hielen. Na aankomst te Les Baraques wordt de eendekker het excercitieterrein opge reden. Blériot wordt in de cockpit gehol pen. Hij zal eerst een proefvlucht maken. Alles functionneert tot in de perfectie, de doet 't prima. Na korte tijd landt Blériot. Intussen is de groep toeschouwers, die door het motorgeknetter zijn gealar- eerd, ondanks, het vroege uur tot ette lijke honderden aangegroeid. Leblanc loopt het duin op, om volgens afspraak de witte vlag te zwaaien, zodra de zon boven de kim staat. Na, met vele vrien- n kennissen, Blériot de hand te heb ben gedrukt, ga ook ik het duin op, ten einde hem op zijn vlucht over zee door mijn kijker zo lang mogelijk te kunnen volgen. Beneden op het veld wordt de schroef an het toestel aangeslagen. De motor springt terstond aan. De vogel trilt op zijn wielen. De helpers, die aan de staart komt hij, op uitnodiging van de Lord Mayor van Londen en van Lord North- cliffe, eigenaar van de „Daily Mail" en een paar dozijn andere kranten, te kwart na één in de middag in de Engelse hoofdstad aan. Aan de lunch, die Blériot wordt aange boden en waarbij een uitgelezen gezel schap aanzit, overhandigt Lord North- cliffe hem een cheque van duizend .pond sterling! In een rede, die Lord Haldane, de Britse minister van Oorlog uitspreekt, wenst Zijne Excellentie Blériot met zijn roemruchtige daad geluk en verzekert hem, dat zijn naam voor immer in het boek der geschiedenis is gegrift. Dezelfde Lord Haldane, die nog in de jaren 1906- 1907 de onderhandelingen voor de aan koop van Wright-vliegtuigen voor het Britse leger slepende had gehouden, om dat hij sceptisch stond ten opzichte van de bruikbaarheid van het vliegtuig voor legerdoeleinden en de kat uit de boom wilde kijken! Diezelfde avond te negen uur wordt onze Kanaalheld door de Engelse Aéro club gevierd. Uren lang tussen 2750 duiven in een goederentrein Met de Zaterdagvliegers naar Bordeaux (Van een onzer verslaggevers) tangeerterrein Roozendaal, 26 Juli. Het is wel een heel vreemde plaats om een verslag te schrijven, maar toch zit ik hier goed op de grote zak mais, tussen tientallen manden met postduiven. Gister middag hebben wij die manden hier op het station in de wagon geladen en van gisteravond tot nu toe zijn rangeerders onafgebroken bezig geweest onze drie wagons in een trein in te lassen, die straks, kwart voor zeven, de grote reis naar Bordeaux beginnen gaat. We zjjn op weg met 2750 duiven van de Nederlandse Post- duivenbond van Zaterdagvliegers „De Telegraaf" te Middelburg, een bij de Zeeuwse concoursfederatie aange sloten vereniging. Vannacht hebben Kodde en ik in deze wagon geslapen. Ons bed is een strozak, ons kussen een zak bonen. Onze reis- en slaapgenoten duizenden koerende duiven Het is vreemd, dat wij die duiven gaan wegbrengen, 840 km van huis, vanwaar zij zonder dralen zullen terugvliegen, rechtstreeks naar hun nest. Ik zie ze door de reten in de manden naar me gluren, terwijl ik met mijn schrijfmachine lawaai maak: zo'n vreemde convoyeur hebben de beestjes nog niet meege maakt. Maar toen ik zoëven de tweede convoyeur Jan van Ooyen uit Roozen daal geholpen heb met voeren en water geven, waren de dieren helemaal niet bang voor me; dus voel ik me hier best thuis, al is het hier dan ook nog zo confortabel. Nee, voor je plezier ga je niet met een goederentrein. Van gisteravond half zeven tot nu toe, twaalf uur lang, is onze wagen van het ene spoor op het andere gerangeerd. Wat dat betekent, weten zij, die dicht bij een rangeerter rein wonen. De stoten waarmee de ver schillende wagens iedere keer tegen el kander aanbotsen, doen in de wagon denken aan een bombardement. Soms, Uit alle delen van het land hebben gisteren de vrachtrijders manden vol duiven aangebracht,' duiven, die de jaar lijkse wedvlucht van de N.B.v.Z. van Bordeaux zullen vliegen. Het zijn meren deels oude duiven, die al menige wed vlucht op hun naam hebben. Maar dit maal is het wel een bijzondere vlucht: de N.B.v.Z. bestaat namelijk 25 jaar, en daarom is het alleen al de moeite waard, de tocht naar Zuid-Frankrijk mee te maken. Moeite? Ja, stelt u zich deze reis niet )or als een uitstapje. Zij die de duiven begeleiden convoyeurs heten zij (de duivensport is uit België afkomstig) hebben hun handen vol. Het begint al dadelijk, wanneer de vrachtrijder de manden (paniers) bij de trein brengt. Nauwlettend moeten de convoyeurs de duiven eerst over de verschillende pa- verdelen. Bij een reis die Zuidelij ker gaat dan Parijs, mogen er niet meer dan 20 duiven in één mand. Het inladen geschiedt onder leiding van de hoofdconvoyeur van de N.B.v.Z., de heer P. Kabel uit Maassluis, die het werk reeds 21 jaar doet. Ditmaal zal hij de reis naar Bordeaux niet meemaken, want hij moet deze week een nog gr< convooi duiven begeleiden. In zijn plaats 'gaat mee de heer S. Kodde uit Veere, lid Met onze wapens. De verse haring mag naar Engeland Ongeveer vijf trawlers zullen daar per week markten (Van een medewerker) van officiële zijde uit Den Haag toestemming is verleend de vissersschepen, die verse haring oeren, de vangst in Engeland af te slaan. Het Bedrijfschap voor Visserijpro- duoten, dat deze beslissing gisteravond bekend maakte, heeft bepaald, dat er 16 schepen in 14 dagen naar Huil en Grimsby mogen gaan, welk aantal als .-grens kan worden be schouwd. In de praktijk zal het er op neerkomen, dat ongeveer 5 trawlers per week in Engeland zullen markten, ge- de beperkte capaciteit der beide havens. Grimsby is geen gunstige haven Huil zal slechts twee Nederlandse schepen per dag kunnen verwerken. In IJmuiden werd gisteren de volgende regeling getroffen om het inzakken van de haringmarkt, ver beneden de kost prijs, te voorkomen. marktprijs vastge steld. Brengt de haring deze prijs niet op, dan wordt zij eigendom van de gezamen lijke producenten en bestemd om als vis meel verwerkt te worden. Bovendien wordt de aanvoer beperkt, door de schepen periodiek een reis ter 'an ter verse haring te laten maken. Ten behoeve van de op varenden van de vloot wordt, voor alle aangevoerde verse haring, de minimum prijs als opbrengst gegarandeerd. Tege lijkertijd wordt de egalisatiegedachte toegepast daar ter compensatie in het Schele hoofdpijn Nc"AKKERTJE FRANSE TROEPEN TREKKEN UIT KEHL TERUG De Franse troepen zijn gisteren be gonnen met hun zgn. geleidelijke terug trekking uit de Duitse stad Kehl, het Franse bruggehoofd over de Rijn, gele gen tegenover Straatsburg. Een deel van de stad is onder Duits beheer gesteld. Het kan eohter vier jaar duren, eer de Fransen zich volkomen uit Kehl hebben teruggetrokken. De uiteindelijke beslis sing zal genomen worden bij het Duitse vredesverdrag. Generaal-majoor L. H. Cox, plv. Brits gedelegeerde van de bijzondere V.N.-commissie voor de Balkan, is gis teravond te Athene aan een hartaanval overleden. als je net even slaapt, vraag je je af of die rangeerders helemaal gek geworden zijn, zo'n heidens lawaai maken zij. Eén keer vloog de grote waterton dwars door de wagon heen na zo'n stoot. Mijn strozak droop! „Wacht maar, als we in Parijs op rangeerterrein komen, dan zult ge anders piepen", profeteert Kodde. Fransen weten helemaal niet wat v zichtig rangeren is", zo klinkt zijn troostvol bescheid. En zo gaan wij dan op weg naar Bor deaux, een wedvlucht, maar eerst tien tallen rangeerterreinen tegemoet. Van „Tizoc" tot „Boeing Stratocruiser" „Het vliegtuig van morgen: vandaag" lines" werden getoond. De moderne mi tropole New York, met haar „Empii State Building" met haar „Rockefeller Center", haar „Wallstreet", haar „Fifth Avenue', als tegenhanger van Teotihua- can, dat in een voorbije tijd een cen trum van grote bezigheid was. Thans jn er nog enkele ruïnes.... Luxueuze luchtreuzen brengen i daine passagiers door helblauwe, ijle luchten van een vliegveld in de Ver. Staten naar Mexico. Mensen, die zich vermaken aan het strand van Acapulco, één der mooiste havens van deze wereld. Mensen, die naar stierengevechten gaan kijken, om het thuis te kunnen vertel len. En uit de Boeing-labrieken in Seattle rollen, zoals weer een andere film liet zien, de „Stratocruisers", de monsters van de stratosfeer: 15.000 paar denkrachten. Een vliegtuig, waarvan de film zei „Boeing made to-morrow's airplane to day." „Boeing maakt het vliegtuig var morgen vandaag". En het zal voordeel brengen aan iedere maatschappij, die mee vliegt De „American Overseas Ai lines" gebruiken deze van alle gemak ken voorziene luchtreuzen, zoals zij me haar „Skymasters" meewerkt aan d< luchtbrug naar Berlijn, hetgeen „Air- "ft tot Berlin" toonde. De Spaanse veroveraars zijn verge ten. De Azteken eveneens. De „Tizoc" staat in Mexico. Geleerden vonden, dat ze voor één jaar 365 dagen nam. Zoals thans nog. Toeristen worden van hier daar gevlogen. Iedere seconde (Van een onzer verslaggevers) „Tizoc", de kalendersteen der Azte ken, het oude Mexicaanse volk. dat in 1519 door de Spaanse Conquistadores onder Cortez werd overrompeld, wees het jaar op 365 dagen- De Azteken wis ten niet van Europa en Europa kende hen niet. Maar de mens vaD toen re kende het jaar op het aantal dagen van thans. „Tizoc" is vele eeuwen oud. Men weet niet eens hoe oud, doch intussen zijn honderden jaren voorbijgegaan: de kalendersteen kreeg een plaats in het Museum van Mexico City. En de men sen, die naar de steen komen kijken zijn toeristen met het devies van 1949: tijd is geld! In vliegtuigen worden ze in enkele uren van de ene naar de an dere plaats gebracht. Van New York naar Mexico City. „Skyway tot Mexico", zo was de titel van één der films, die ons gisteravond in het Haagse Pulchri Studio door de „American Overseas Air- verschil in opbrengst tussen de prijs en de prijs als grondstof voor vis meel, een aftrek van de besomming wordt toegepast. Deze, voor het visserijbedrijf geheel nieuwe regeling, geldt voor het tijdvak van 25 Juli tot 31 December. Scheveningen beraadt zich a.s. Dins dag over de situatie. Nederland bracht anderhalf millioen voor de Unac op Hiervan komt 15 pet. ten goede aan de Ned. Jeugd. Als afsluiting van de inzamelingsactie voor de Unac (Ver. Naties helpen het kind) zy'n gisteren radiotoespraken uit gezonden van Trygve Lie, secr.-gen. van de V.N., minister Joekes en prof. Kra nenburg, voorz. van het Nederlandse Unac-comité. Prof. Kranenburg deelde mede, dat de inzamelingsactie in Nederland anderhalf millioen gulden heeft opgebracht, waar mede ons land geen slecht figur sloeg. Nederland kan thans aan de campagne niet langer deelnemen, daar de opbrengst thans in deviezen omgezet zou moeten worden en dit laat onze deviezenpositie niet toe. Trygve Lie deelde mede, dat 45 landen tot nu toe 30 millioen dollar hebben in gezameld voor dit doel. Minister Joekes verklaarde, dat 15 pet. van de ingezamelde anderhalf millioen voor hulp aan de jeugd in eigen land wordt besteed, 30 pet. voor kinderhulp in de Overz. Gebiedsdelen en 55 pet, voor hulp aan kinderen in het buitenland. Dit laatste bedrag wordt grotendeels be stemd om buitenlandse kinderen tijdelijk in ons land op te nemen. Dr FITZGERALD BEZOCHT ONS LAND De directeur van de afdeling voedsel en landbouw van de E.CA. te Washing ton vertoefde enige dagen in ons land. Hij sprak zijn vreugde uit over de ver beteringen in de voedselpositie hier. Hij voerde besprekingen met vele autori teiten. Heden is dr Fitzgerald in gezel schap van mr Paul Orvis naar Dene marken vertrokken. Generaal De Lattre de Tassigny weer huiswaarts Gisterenmiddag bezocht hij Delft Van het vliegveld Valkenburg is gene raal De Lattre de Tassigny, opperbevel hebber van de landstrijdkrachten der olijke Unie. gisteren naar Frankrijk teruggevlogen in zijn eigen Beechcraft. Nederlandse officieren deden hem uit geleide en hem werden de gebruikelijke eerbewijzen gebracht. Zoals men weet, was dit een periodiek bezoek, dal met de functie van de generaal verband houdt. Gisterenmiddag bezocht de generaal nog Delft, waar hij de Nieuwe Kerk in ogenschouw nam. De organist ppeelde de Marseillaise en het Wilhelmus en de generaal had veel bewondering voor het praalgraf der Oranjes. Ook heeft de ge neraal de aardewerkfabriek „De Force- leyne Fles" bezocht. teil:. Vijifitienduizend-paardenkrachtmotoren denderen door de lucht: de Boeing- Stratocruiser knaagt minuten van d« reisduur af en biedt comfort aan dt sssagiers.. Maar het jaar bleef 365 dagen. Zo hakten de Azteken het reeds op de „Tizoc" De boerenemigratie naar Suriname Het begin is klein, maar de plannen zijn groot. Grote plannen voor emigratie vaa Nederlandse boeren (ook voor Indo- Euxopese en Surinaamse Nederlanders) naar Suriname over een periode van 30 tot 40 jaar zijn thans tot stand gekomen door de passering van de acte der stich- de ontwikkeling van de mecha nische landbouw in Suriname op het anister van Overzeese Gebiedsdelen. Die vestiging zal moeten geschieden in de kuststreek, een oppervlakte van 1 mil lioen ha, waarvan als eerste étappe 5000 zullen worden ingepolderd, geschikt voor 64 gemechaniseerde bedrijven van bruto 80 ha elk, in het geheel kostende 161* millioen. Elke boer zal ƒ50.000 moeten i, voorts wil men 5.7 millioen vinden bij boerenleenbanken en de rest door leningen bij internationale banken, terwijl de Nederlandse Regering zich garant stelt. Later hoopt men te komen tot 50.000. 100.000 en ten langen leste 200 000 ha, als het goed gaat. De gronden komen in erfpacht aan de stichting tot aan de overdracht aan de Surinaamse regering. De bedrijven moeten worden gesplitst in gedeelten voor landbouw en veeteelt, teneinde de vruchtbaarheid te bewaren. De regeling van de waterstand is moeilijk, daar de vaste kleilaag onder- bemaling onmogelijk maakt, de regens overvloedig zijn en de rijstbouw be vloeiing vordert. De oogst is in de eerste plaats rijst, daarna sojabonen, andere peulvruchten en mais. Er komen ook kleine bedrijven van 25, 15 en 8 ha. Alleen de laatsten zullen niet gemechani seerd zijn. De 15 millioen dollar komen A.P. meldt, dat de gisteren reeds aan gekondigde lening der wereldbank aan Nederland, groot 15 millioen dollar, thans verleend is- In een verklaring heeft de bank er op gewezen, dat door de gestage krachts inspanning van het volk de toestanden verbeterd zijn, de productie is gestegen, de inflatiedruk afgenomen, het tekort op de betalingsbalans verminderd. Neder land heeft in de eerste plaats nodig modernisering en verhoging van de arbeidsproductiviteit. De rente zal 3 pet. bedragen plus 1 pet. commissie en lopen over 15 jaar, terwijl de aflossingen in het 4e jaar beginnen. De lening kan ten goede komen aan nagenoeg elke tak van de Nederlandse nijverheid; zij wordt verstrekt in dollars, Zwitserse en Belgische francs en zal een tegenwaarde-rekening krijgen in guldens, ponden en andere zwakke valuta. Als de opbrengst van de lening belegd zal zijn, dan verwacht men als opbrengst 35 mil lioen dollar aan deviezen per jaar, waar van voor 15 millioen sterke valuta, hoofd zakelijk Belgische. De totale verwacht* besparing, dank zij de lening verkregen, wordt geschat op 38 millioen dollar. De Herstelbank zal door de overeen komst in staat zijn, harde valuta ter be schikking te stellen van 24 industriële ondernemingen, o.a. steen-, glas-, chemi sche, rubber-, metaal-, papier-, textiel industrie en mijnbouw. Wat kostte ons het financieel beheer te Londen? De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het wetsontwerp inzake de afwikke ling en controle van het financieel beheer te Londen. Verschillende leden vroegen zich af of het geen aanbeveling zou verdienen dit wetsontwerp aan te houden totdat het resultaat van het onderzoek der enquête commissie naar het financieel beheer in de Londense periode bekend is. Enige leden slaken de verzuchting hoe lang er nog grote bedragen besteed moe ten worden aan het narekenen. Weer betere luchtpostverbinding Thans kunnen ook postpakketten per luchtpost naar Indi ëworden verzonden, terwijl voor portvrije .verzending c.q. ver zending tegen binnenlands tarief de brie ven weer 10 gram mogen wegen i. p. Behalve de bestaande tarieven van postpakketten tot 500 gram en 1000 gram is nog een tussenrtarief ingevoerd voor een pakket tot 750 gram. Lagerhuis tot 18 October op recès Het Britse Lagerhuis gaat vandaag tot 18 October op recès. Indien nodig, kan het Lagerhuis voor die datum terugge roepen worden voor spoedeisende aan gelegenheden. Rotterdamse Lloyd brengt thans de „Blitar" in de vaart INGERICHT ALS PELGRIMSCHIP (Van een onzer verslaggevers) Weer ligt aan de Lloydkade te Rotterdam een nieuw schip, t.w. het m.s. „Blitar", dat Is gebouwd by Wilton-Fyenoord. De Konlnkiyke Rotterdamse Lloyd heeft met Ingebruikneming van dit schip een belangryke periode afgesloten; de „Blitar" is nameiyk de laatste van de vyf schepen, welke ln het kader van het herstel programma by Nederlandse werven op stapel zyn gezet. De naam van dit schip roept by de Lloyd-mensen herinneringen op aan de vroe gere „Blitar" (gezagvoerder wijlen de heer W. E. Knip) die op 5 April 19£S by een duikbootaanval op de Atlantische Oceaan ten onder ging. Ter nagedachtenis van de hlerby omgekomenen zal aan boord van de nieuwe „Blitar" een gedenk plaat worden aangebracht. voorpiek voor het vervoer van latex Hoezeer de Lloyd tijdens de oorlogs jaren getroffen werd blijkt wel uit het feit, dat er bij de bevrijding 31 schepen nog 12 over waren, deropbouw werd echter met élan ter hand genomen en thans is de vloot weer 32 schepen sterk. Zelfs i gelijking met 1939 het aantal tonnen met 30 pet toegenomen. Merkwaardig is dat de Lloyd thans slechts één passa giersschip in de vaart heeft tegen vijf in 1939, een verschijnsel dat zich overi gens bij alle scheepvaart-maatschap pijen voordoet. Ook de „Blitar" is een gecombineerd vracht- en passagiersschip en boven dien evenals de „Langkoeas" inge richt voor het vervoer van pelgrims. De accommodatie laat ook op dit schip niets te wensen over. De dertien twee persoonshutten zijn voorzien van stro mend koud en warm water, alsmede eer mechanische ventilatie. Als pelgrimsschip is de „Blitar" bo vendien uitgerust met teakhouten dek- waarover zonnetenten kunnen worden gespannen; vier pelgrimskeu kens, w.o. een speciale rijstkeuken en bijzonder groot aantal patrijspoor ten treft men er voorts aan. Eventuele zieken aan boord kunnen in het fraaie hospitaal worden opgenomen. Het laadgerei is zeer uitgebreid, o.m. jn er twee laadbomen geschikt voor het hijsen van 50 ton. Een deel van de laadruimte is ingericht als dieptanks het vervoer van eetbare olie. Voorts kunnen twee tanks boven de, worden gebruikt. De „Blitar" is voorzien van twe* hoofdmotoren van het type Sulzer, en kelwerkend tweetakt met kruiskop. Des* motoren hebben elk een vermogen van 4200 P-K. De afvoergassen van de hoofd motoren worden naar twee ketels geleid en de daarin opgewekte stoom wordt ge bruikt voor de civiele dienst en verwar mingsdoeleinden. De beide hoofd- en de drie hulpmotoren maken deel uit van een bestelling, welke de Nederlandse regering te Londen nog voor de Duitse capitulatie bij Sulzer in Zwitserland heeft geplaatst. Met dat al 4s dit voor de Lloyd weer een fraaie aanwinst Onze gelukwen- GEEN AANLEIDING OM DE INLEVE RING SPRIJS VAN BOTER TE WIJZIGEN. In de Memorie van Antwoord aan d« Eerste Kamer, inzake de begroting van het landbouw-egalisatiefonds, heeft da Minister verklaard, voorshands nog geen aanleiding te zien om de inleveringsprijs boter te wijzigen. De berekeningen, hoofdzakelijk op schattingen gebaseerd, maken het aannemelijk, dat de boter- fabrieken gemiddeld de richtprijs zullen kunnen halen. De minister acht de ge leidelijke omschakeling van de bereiding boter op andere producten evenzeer wenselijk als de commissie van rappor»

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5