Uitbreiding posten E.H.B.O têgamm 'Van boeken en tijdschriften PHILIPS RADIO N'fEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 JULI 1943 V JlK&Ö L vv' 3* In verband met het nog steeds veel vuldig voorkomen van ongevallen langs de straat heeft de E.H-B.O -Raad (hierbij aangesloten alle Leidse E.H.B.O. vereni gingen) gemeend, het aantal verband- posten dermate uit te breiden, dat over de gehele stad elk EH.B.O. lid een ver- bandkoffer kan aanvragen voor het ver lenen van eerste hulp. Laat men echter bedenken, dat het materiaal zeer duur is, alle hulp gratis wordt verleend en geen misbruik van vertrouwen kan worden toegestaan. De diverse posten zijn als volgt ver deelde Kooi, Slegtenhorst, Kooilaan 9; Boot, Timorstraat 7. Centrum van de stad, Agema, Varkenmarkt 16; De Ko ning. Aporhekersdijk 13; Kriek, Hoogl. kerk gracht 2; v. Ingen Schenau, Hoge- woerd 84; Dijkstra, Haarl.str, 186; Schreu- der, Haarlstr. 89; Jansen, Nieuwsteeg 29; Remundt. Levendaal 102a; Breuker, Drukkerstiraat 24; Smittenaar, KoreVaer- straat 34; Van Leeuwen, UiterstegTacht 72b; Zwart, Haven 26. Tuinstadwijik, Wij- land, Hyacinthenstraat 15; v. d. Heyden, Koninginnelaan 15; Arbouw, Groenten- Jubileum A. Melet Op 28 Juli was het 25 jaar geleden, dat de heer A. Melet bij de N-V. Kon. Ned. Grofsmederij in dienst trad. Om dit feit te herdenken, werd hij met zijn echtgenote op het hoofdkantoor van de vennootschap ontvangen,, waar de direc teur, de heer M. C. de Jong, hem toe sprak. Spr memoreerde het feit, dat de heer Melet in de slechte jaren rond 1935, toen er veel personeel moest wor den ontslagen, steeds in dienst was ge- blevao, waaruit -wel- blij kt,-dat hij - altijd een zeer gewaardeerde weerkkracht is geweest; De heer De J-ong sprak de wens- uit, dat het de jubilaris gegeven zou zijn, nog vele jaren in gezondheid zijn beste krachten aan de Grofsmederij te geven en overhandigde hem als blijk van waar dering een enveloppe met inhoud. Aan mevrouw Melet, die in deze hulde werd betrokken, werd een bouquet bloemen aangeboden. Nadat men bij een kop koffie nog enige tijd bijeen was geble ven, vertrok de jubilaris om de rest van de dag in huiselijke kring door te brengen. veiling; Bink, Mag. Moonstraat 49. Witte Singel, Van Ingen Schenau, Witte Singel 59. Professorenwyk, Piek, Stieltjesstr. 15; Questroo, v. d. Waalstraat 12. Hoge Rijn dijk, Melet. de Goejestraat 13; Vendrig, Hoge Rijndijk 226; Flaman, P. J. Blok- straat 20. Morschkwartier, Sieval, Spie- ghelstraat 37; Boom, Spoorstraat 16; Blansjaar, de Ridderstraat 22; De Kruis. Tesselschadestraat 42a; De Vos, Hoge Morschweg 7. Haagwegkwartier, v. Sloo- ten, de Genestetstraat 26; v. d. Voort, Haagweg 1; Ober, Da Costastraat 93. Ma- redij-k, Favier, Maredijk 87a. Zijlsingel, Pilanen, de Ruiterstxaat 23. Herensingel, Cornet. Waldeck Pyrmontstraat 60; Bek kering, Sophiastraat 82a; Doesburg Lanooy, Louise de Colignystraat 5. Mare- singel, Ginjaa.r Maresingel 55; Van Bie- Molenstraat 6a. Avondmuziek Hooglandse Kerk Op Maandag 1 Augustus, 's avonds half 9 zal de organist Piet Uiterlinden de avondstilte verzorgen in de Hoog landse kerk. Uitgevoerd zullen worden: Joh. Seb. Bach „Den hogen God alleen zij eer", een prélude en fuga klein en „Ioli ruf zu Dir, Herr Jesu Christ". Van César Franck staan „Can tabile" en „Pièce Heroique" op het programma, terwijl ook nog Psalm 33 C. de Wolff, en „Scherzando de concert" van G. Pierné vermeld worden. De volgende avondstilte zal worden ge houden op 15 Augustus. Middenstandsexamens Voor het middenstandsexamen zijn te Leiden geslaagd: W. van Iperen, Rijn- saterwoude; R. v. d. Jagt, Katwijk a. d Rijn: A. M. Jansen, Sassenheim; M. R. Jansen, Wassenaar; P. C. M- de Jeu, Nieuwe Wetering; B. de Jong, Katwijk aan Zee; E. J. A. de Jong, Roelofarends- veen; J. J. de Jong, Ter Aar; J. F. M J F. M. Jongmans, Leiden; T. M. Juffer mans, Leiden; G. v. Kampen, Leidschen- dam; J. G. Kempers, Nieuwveen; J. Th. Kempers, Alphen a.d. Rijn; B- J. Ken- nedie. Wassenaar; J. Kersbergen, Lisse; J. J. van Kins, Leiden; A. v. Klaveren, Rijnsburg: H. P v. Klaveren, Rijnsburg; G. V. van Kleef, Roelofarendsveen; C. van Kleef van Dijk, Voorschoten; C. P. Klerks. Alphen a. d. Rijn; J. W. Klink, Roelofarendsveen; J. Th. v. d. Klugt. Voorhout T. W v. d. Klugt, Lei den; H. J. Knaap, Wassenaar; C. Koe nen. Leiderdorp; B. W. Koert, Nieuw koop; F. v. d. Koning, Leiden; J. Koome, Leiden; P. Koopmans, 's-Gravenhage; J. Th. A Koot. Roelofarendsveen; R. van Kooy, Voorschoten; P. H J v. d. Kooy, Wassenaar; N. Korenhof, Leiden; D Koudijs, Warmond; M. J. Kraan, Oegst- geesl; H. Kraay, Voorschoten; G. Kroon, Rijnsaterwoude; J. E. Kuipers, Noord- wijkerhout; A N. Kwakkenbos, Nieuw koop; A. Kwakkenbos, id.; J. J. Kwak kenbos, id.; J L. Kwakkenbos. Sassen heim; H. Ladan, Leiden; S. Ch. Lam- mors, Wassenaar; J. J. Lares, Leiden; A. li. v. Leeuwen, Lisse; A. P. van Leeuwen, Oud-Ade; J. M. van Leeu wen, Nieuwkoop; P. J. van Leeuwen, Leiden: P. A. van Leeuwen, Wassenaar; W. T. van Leeuwen, Leiden; J. H. Lekx, Koudekerk, P. A. Liesveld, Katwijk a Zee; Th. F. Limbeek. Leiden; P. Lok, Aarla-nderveen; P. van Loon, Lelden. C J Loos, Roelofarendsveen; G W J Luksenburg, Noordwijk; J Lut, D F C le Mairc en J Mandersloot, Leiden; M v d Marei Katwijk aan Zee; J Th Markman en P C Markman, Nieuwkoop; H A Mathat en D Mechelse, Voorschoten: H J v d Meer, Roelofarendsveen; Th F J Mens. Voorhout; G F Mens—Zweep. Noordwijkerhout; K Mertens. Noordwijk aan Zee; F W Mesman. Ter Aar; AAW v d Mevden, Leiden; A J W Meyer, Kat wijk aan den Rijn; W Mielo. Leiden; C Mik, Hazerswoude; W J v Mil, Leiden; N Moot, Voorschoten; J Mooy, Noord- wijk-Binnen; L de Mooy en C Mulder, Rijnsburg; D H Mulder. Alphen ad Rrjn; C Nagtegaal. Leiderdorp; H J v Namen, Leiden; L N Nederpcl, Wassenaar; D L Th v Nielen, Alphen a d Rijn; J J v Nierop. Hoogmade; C A vd Niet, Noord wijk aan Zee;; F v d Nieuwendyk, Lei den; C Nieuwenhuysen. Zoetermeer; v Nieuwkoop, Lisse; M Noordermeer. Wassenaar; A G A Nooy, Leiden; G P Oostdam. Alphen a d Rijn; N P Oostdam, Zevenhoven; W H Oostdam, Noordwij kerhout; W v Oosten. Leiden; J Ouds hoorn, Rijnsburg; G Ouwehand. Katwijk a Zee; P Ouwehand, Oegstgeest; W J Ouwerkerk. Leiden; L J Overbeeke. Zoe termeer: J J Overdevest. Rijnsaterwoude; A C Paddenburg en M J F Pannekoek. Leiden; M de Pater. Ter Aar; H B Pen, Voorschoten; A Ch Peters. Katwijk Zee; N J Pieterse, Ter Aar. Minister Joekes, die het op zijn departement van Sociale Zaken toch al niet zo gemakkelijk heeft, zit hier helemaal knijp. Maar het gaat dit keer uit eigen beweging en Z.Ex. vindt het nog grappig ook: rijden in een treintje op de tentoon stelling „Gouden Handen" in Ede. Het is één der fraaie resxiltaten i Vrije tijdsbesteding. TRAMWAGEN DIE EEN CAFETARIA WORDT Grote belangstelling was er gistermor gen op het emplacement der N.Z.H.V.M. aan de Rijnsburgerweg bij het opladen van de versierde tramwagen 307. Hij ging op een tractor voor vervoer naar Rot terdam, waar een bekend zakenman hem van de N.Z.H. heeft gekocht om er een cafetaria van te maken. Van de gelegen heid, om gebruikte postzegels aan de tram-cafetaria af te geven ten bate var Lb.c.-patiëntjes, werd weinig gebruik ge maakt. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt dit weekeinde waargenomen door de dokters Van Bockeil, De Jager, Kors en Van Leeuwen. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 30 Juli 13 uur tot Zaterdag 6 Aug. 8 uur waargenomen door Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Ha- i-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Ernst Wiechert. Uit gave De Boekerij, Baarn. Het boek „De wereld gaat bewegen" is geen boek, waarin de lezer kennis maakt met dictators of atoombommen, zoals de kunnen doen vermoeden. Slechts eenvoudige mensen uit een nauwelijks op de landkaart te vinden dorpje in een gebied, dat in de tijd vóór en tijdens de eerste wereldoorlog beurtelings Russisch, Pools of Pruisisch was worden hierin door de auteur gekarakteriseerd en voor de taak gesteld om door het betrachten gerechtigheid de wereld te laten •bewegen. Het geslacht Jeromin, dat in dit dorp woont, bestaat sinds mensenheugenis uit kolenbranders, vissers en jagers en de kinderen van de kolenbrander Jacob Jeromin, welk beroep zij ook kiezen, welke roeping zij ook volgen, vertonen de eigenschappen, die de verschillende beroepen in het geslacht wortelden: filo sofisch kolenbrander, bedachtzaam visser of hartstochtelijk jager. De hoofdfiguur is Jons Ehrenreicn Jeromin, die door de schoolmeester Stil ling wordt „ontdekt" en op zijn kosten moeizaam sparen bij elkaar gekregen geld ien en oogsten; vorst winter, dag en nacht. Of dacht je, dat God zou ophouden omdat Hij de volkeren in beweging heeft ge bracht? Gebruik je handen Jons en dank God, dat Hij die niet gekwetst heeft! Een boek, dat wij lezen en herlezen om de diepe gedachten, die erin tot ontwaken worden gebracht, maar ook om het haal, dat, hoewel niet sensationeel, toch in spanning houdt, van het begin tot het einde. H. L. volop uit voorraad leverbaar Betaling is te regelen H. C. VAN LUYKEN Breestraat 97. Hoe verwerken wij de universele verklaring van de rechten van de mens? Van de uitgever Universitaire Pers te geld mag gaan studeren. Deze jonge Leiden ontvingen wij een exemplaar Jeromin, filosofisch als zijn vader, toetstftet boekje: „Hoe verwerken wij de allen en alles in zijn omgeving aan het woord van de profeet Jesaja: .En de gerechtigheid zal op het vruchtbare vela verblijven". Het is het woord, dat zijn leven zal beheersen. Wat is gereohtigheid? Waarom moet ir, en leven deze of die gebeurtenis plaats inden? Vele van de in het, menigmaal „o aangrijpende en in soms wondermooie stijl geschreven, verhaal voorkomende figuren krijgen eveneens ermee te doen. Jons traoht een „vruchtbaar veld" te worden en te blijven, ook in de ver schrikkelijke wereldoorlog, begrip gerechtigheid een wordt. En soldaat-student Jeromin moet v stelen als Jakob aan de beek J-abbok, dat hij antwoord krijgt van de arme 'boer Kievit, die op zijn akker aan het ploegen Hij zet weer in het lid, wat Hij eruit heeft gerukt, mensen en rijken. En wat Hij niet meer heelt, dat snijdt^Hij af, dat het rijp versele verklaring van de rechten de mens?" door H. van Vloten. Het is opstel in het Nederlands en Engels, op 1 Juli 1949 door de United Nations op voordracht van een internationale jury te Lake Success bekroond. Prof. jhr mr W. J. M. van Eysinga schreef een „ten ge leide". De volledige „Universal Decla ration of Human Rights" en een officiële Nederlandse vertaling van deze decla ration is aan dit boekje toegevoegd. aanfluiting r komt? Wat er altijd „Gouden Handen" De volgende Leidenaars kregen een prns op de tentoonstelling „Gouden Han den" te Ede: P. C. van Vliet en Truus v. d Werf. Bovendien kregen een prijs: Huub Pluimgraaf te Katwijk aan Zee en Henny Veldmaat te Warmond. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Cornelia J. dr v. B. Wol- tjer en C. M. M. Elmers; Johannes zn v. J. P. Nijs en C. J. Tegelaar; Steven zn v. J. Kloos en S. H. W. Mieremet; Johan nes W zn v. G. A. Roosen en S. van Roode: Geeske dr v. W. Koolstra en B van Rhijn; Jeannette dr v. P. Snik i J, Kapaan. OVERLEDEN: W. E. Pera, man, 66 jr; J. P. Uljee, man, 77 jr. DE HEREN VOS EN KUITERS (SPOOR WEGEN) MET PENSIOEN. Maandag zullen de heren J. Vos en G. Kuiters, onderladingmeesters bij de Ned. Spoorwegen op het station alhier, de dienst der Ned. Spoorwegen met pensioen verlaten. De heren Vos en Kuiters zijn ruim 35 jaar bij de bagage en het rij wielenvervoer werkzaam geweest en zijr bij het reizend publiek geen onbekenden. Ook bij hun superieuren stonden zij steeds goed aangeschreven. Raad van Benthuizen Zitting zonder schokkende gebeurtenissen De raad van Benthuizen vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Steenbakker, die met ge bed opende. Afwezig waren de heren D. der Maas en D. van Leeuwen. De geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden werden onderzocht en in orde bevonden door de heren Jos. van der van Soest. Tot de ingekomen stukken behoorde de goedkeuring door Ged. Staten van de begroting 1949. Voorts de rekening van de Stichting „Drinkwa terleiding De Tien Gemeenten" over 1947, die door Ged. Staten was goedge keurd. De raad stelde de rekening thans definitief vast. Het bedrag voor vergoeding „School met de Bijbel" over 1948 werd vastge steld, alsmede het bedrag der voor ver goeding in aanmerking komende uit gaven ingevolge art. 103, tweede lid, der L.O.-wet 1920. Besloten werd, een sub sidie van f 10 per jaar te verstrekken de Bond tegen het vloeken. Met al gemene stemmen werd dit voorstel var en W. aanvaard. De gemeente-rekening 1945 werd voor lopig vastgesteld. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f7809,29, de ka- pitaaldienst met een nadelig saldo van £2240,68. Tegelijkertijd werd reeds de gemeente-rekening 1946 ter voorlopige vaststelling aangeboden. In de vergade ring van 6 September a-s., waarin ook de nieuwe wethouders zullen worden gekozen, hoopt men deze voorlopige vaststelling te doen geschieden. Zelfs wil men dan, zo deelde de voorzitter mede, ook reeds de rekening 1947 bieden. De achterstand van de na logse jaren is dan ingehaald.' Er wordt dus gewerkt! Tot leden van de commis sie van onderzoek van de rekening 1946 werden gekozen de heren W. C. Diep hout en D. van Leeuwen. De overeenkomst Fraude-Risico-Onder linge van Gemeenten (FOG) voldoet en werd daarom voor vier jaren verlengd. Tenslotte werd aangewezen de gemach tigde om namens de raad voor de afde ling Geschillen van Bestuur van de Raad van State te verschijnen in verband met het ingestelde beroep door mr J. A. Holland tegen het besluit van de raad d.d. 1 Nov. 1948. Benoemd werd de heer W. C. Diephout, tot plaatsvervanger de heer C. van Gaaien. Voordat de voorzitter de rondvraag aan de orde stelde, sprak hij enkele woorden in verband met het feit, dat de heer D- van der Maas in September niet de raad zal terugkeren. Het speet spr., dat de heer Van der Maas niet aanw kon zijn, «m de woorden van dank, sproken namens de burgerij, in ontvangst men. Zulks voor het vele werk de gemeente verzet, eerst (in de noodraad) als wethouder, later raadslid. Bij de rondvraag informeerde de heer Diephout naar de bestrating klein deel van de Molenstraat. Dit deel namelijk vernieuwd, zonder dat de eigenaars, de raadsleden of zelfs de wet houders hiervan afwisten. De voorz. zegde informatie bij Gemeentewerken toe. De heer Van Soest zag in de Hoge- ;en graag enige straatverlichting aan gebracht. De palen staan er toch, het net bovengronds, aldus spr. Zouden de Lichtfabrieken niet willen medewerken? zal dit nader onder ogen zien. Indien de kosten niet te hoog worden, zou deze post misschien op de begroting 1950 kunnen worden geplaatst' Dif houdt achter geen belofte iri, aldüs spf. Vóórts meende de heer "Van Soest," dat voor het pachten van de bermen voor gras veel meer gegadigden zouden zijn geweest dan de heer Voorwinde alleen, er weer wordt verpacht, kan daar- misschien meer ruchtbaarheid wor den gegeven. Ten slotte wees de heer Van Soest er op.da.tde wegsloot (voor- sloot) in de Hogeveen telkens zo goed als droog staat, omdat de duikers ver stopt zijn. Is die sloot van de gemeente de polder? >orz. meende: van de polder, maar de heer Diephout: van de belanghebben den. Spr bleek van de historie der Bent- huizense polders goed op de hoogte te zijn: sinds 1766 moeten de belangheb benden zelf voor deze sloot zorgen. Als er dus een deel van de sloot is afgeslo ten, moeten de belanghebbenden zelf verbetering aanbrengen. Als laatste spreker wees de heer Van- der Eyk op de gevaarlijke toestand, die ontstaan is, doordat de waterleiding een putje (brandput) op zijn eigen uitpad te hoog en midden in de weg heeft aan gebracht- De voorz. antwoordde, dat deze zaak reeds met de waterleiding is opge- op zal wor- Vacantieprogramma van „Groenoord" Tweede week zeer aantrekkelijk De commissie der zomervacantie-be- zigheden in „Groenoord" verstaat de kunst aantrekkelijke programma's samen te stellen. Voor de tweede week staat weer heel wat op het lijstje. Zij, die een goede fiets bezitten, kunnen Maandag deelnemen aan een tocht, die waarschijn lijk groter zal zijn dan die van de eerste week: Zandvoort, Scheveningen, \vi het zeggen? Voor degenen, die niet gaan, des morgens van 9 uur en des mid dags van 2 uur af sport en spel. Dinsdag staat, er voor de deelnemers van 10 jaar en ouder een boottocht naar Katwijk op het program. Dat feest begint reeds 7 uur 's morgens. De overigen moeten 8.45 op het „Groenoord"-plein aanwt Des Woensdags maken zowel de grote als de kleine deelnemers een wandeltocht De groten mogen zelf hun route bepalen en de kleinen gaan een aantal Leidse hofjes bezichtigen. Des middags korfbal wedstrijden in de speeltuin. De rivalen komen uit andere verenigingen. De riva len komen uit andere verenigingen. De voetballers krijgen hun kans op Donder dag. Die dag mogen trouwens de korf ballers nog een hun beste beentje en handje voorzetten. Voor hen,- die niet meedoen: een wandeling over de singels, waarbij op ijs getracteerd wordt. Des mid- om 2 uur vliegerwedstrijd. En zijn e prijzen te winnen. De kijkers en supporters komen op uit eigen gelede- Als goede Leidenaars hebben de le- i van de commissie ook gedacht aar een hengelwedstrijd. Datum: Vrijdag 5 Augustus. Des middags glijden bij Oos terkwartier. Ziektevrije bloemencultuur op grind In samenwerking met de algemene technische afdeling van de organisatie toegepast natuurwetenschappe lijk onderzoek heeft een kweker te Heemstede proeven genomen met bloe mencultuur op grind. Volgens T.N.O. zijn de resultaten gunstig. De kweker had in zijn bedrijf veel st van ziekten. Jaarlijks moest de teel aarde in de kassen ververst of ge stoomd worden, hetgeen hoge kosten met zich bracht. een deel van de kassen werd kweekbed met grind voor 7000 anjers gemaakt. Door dit grind laat men water, in voedingsstoffen zijn opgelost, stromen. Voorzieningen zijn getroffen le waterstand alsook het gehalte aan voedingsstoffen te reguleren. Voor dit laatste is geregelde analyse noodzakelijk.: Ook wordt gezorgd voor voldoende lucht in het water. De proef van tien maanden heeft bewe- ;n, dat men met deze methode volko- len gezonde en krachtige anjerplan- ,-n met een gunstige bloemenproductie kan kweken, aldus meldt T.N.O. Men ziet ook mogelijkheden voor druiven, per ziken, tomaten, komkommers en orchi deeën. Deze installatie bewees, dat zij nder arbeid eist, dan thans algemeen gebezigde cultuurmethoden. Te Aalsmeer is reeds een tweede proef installatie voor grindcultuur in aan- IN DE LEIDSE HORTUS heeft de Victoria Regia gisteravond wit gebloeid en Vanavond staat ze in het rood. Van 9 tot 11 uur kan men haar bewonderen. Voorts staat de Lotus in knop en ook de Waterhyacint bloeit. Er valt in de Hortus dus van veel pracht te genieten. Foto N. van der Horst. HOORAPPARATEN BATTERIJEN GEBR. PAES, Breestr. 68 tel. 23620 naast Stadsgehoorzaal Leiden ZIE ONZE ETALAGE Competitie-indeling K.N.V.B.- Zaterdagclubs De competitie-indeling voor de Zater dag K.N V.B.-clubs uit deze omgeving is als volgt: 3e Klasse A. ARC, Alphen a. d. Rijn; CSVD, Delft; Excelsior M, Maassluis; Die Haghe, Den Haag; Lisser Boys, Lisse; Noordwijk, Noordwijk; Quick Boys, Kat wijk; Rijnsb. Boys, Rijnsburg; Zwaluwen V, Vlaardingen. Res. 3e klasse A: ARC 2, Alphen Rijn; CSVD 2, Delft; Die Haghe 2, Den Haag; JAC 2, Den Haag; Monster 2, Mon ster; Noordwijk 2, Noordwijk; Quick Boys 2, Katwijk; Rijnsb. Boys 2, Rijns burg; Semper Altius 2, Den Haag. JAARVERGADERING DAMCLUB „LEIDEN" D.C.L. hield haar jaarvergadering in „Toonkunst", Rapenburg. De voorzitter, de heer W. F. Olivier, opende met een kort welkomstwoord. Hij schetste de toe stand der vereniging, die gunstig kan worden genoemd. Het jaarverslag va secretaris gewaagde van een goed enigingsjaar, hoewel het ledental iets terug liep. In de hoofdklasse van de N.D.B. ein digde D C.L. I op de vierde plaats, wat, gezien de sterke afdeling, waar zij in uit kwam, zeker niet slecht is. Het twee de en derde tiental moesten zich in de competitie van de L.D.D.B. met een la gere plaats tevreden stellen. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat de vereniging er financieel goed voorstaat, terwijl de commissaris van materiaal kon melden, dat ook het speelmateriaal in goede conditie is. Het bestuur werd als volgt samenge steld: W. F. Olivier eerste voorzitter. Joh. Tol, De Genestetstraat 7, eerste secretaris, S. v. d. Reek, tweede voorzitter, P. Zee- gers, tweede secretaris, tevens wedstrijd leider, C. J. Koree, eerste penningmeester, J. Vink tweede penningmeester en N. Wassenaar, commissaris van materiaal. Clubkampioen '4849 werd de heer J. Mertens, die door de voorzitter met dit behaalde resultaat werd geluk gewenst. In de as. competitie zal D.C.L. zeer waarschijnlijk met drie tientallen uit komen, terwijl op 31 Augustus begonnen wordt met de borden wedstrijden het clubkampioenschap '4950. MET UW VACANTIE er op uit met een BURGERS E. R. of BURCHT RIJWIEL Geeft altijd voldoening P. OUDSHOORN Vliet N.Z. 32 Rijnsburg Tel. 2193 Voorafgegaan door trommelslagers gingen de kinderen van „Groenoord" voor een aantrekkelijke „vacantiebezigheid" gistermiddag in optocht naar de speeltuin „Westerkwartier", waar ze zich uitstekend vermaakten, 's Morgens werd aan een grote groep deelnemende jongens en meisjes bij het standbeeld van P. A. van der Werff de geschiedenis van Leidens Ontzet verteld. Foto N. van der Horst. Ernstige botsing tussen tram en auto Gisteren had nabij huize .Duinzicht' lan de Rijngeesterstraatweg een ern- sige aanrijding plaats tussen een uit de richting Leidse Buurt komende tram en luxe auto die het terrein van „Duin zicht" verliet. De auto werd tussen de muur en de tram in elkaar gedrukt. De eigenaar, de heer v. d. V. uit Leiden. diens echtgenote en dochtertje be kwamen niet-ernstige verwondingen. De auto werd met een kraanwagen wegge sleept. De tram had geen noemenswaar dige schade. De plaats, waar het ongeval ge beurde, is een gevaarlijk punt. Men ertuige er zich daarom steeds van, dat de trambaan vrij is, alvorens het terrein van „Duinzicht" te verlaten. Bussen naar Voorhout en Noordwyker- hout verleggen route De bewoners van de Regentesselaan de Emmalaan, waar halten zijn van de busdiensten- naar Voorhout en Noord wijkerhout, zullen binnenkort geen last hebben van het schokken der hul- :n ook niet meer bevreesd behoeven te zijn voor hun kinderen. Op hun ver zoekschrift de route te verleggen daar an de haltes toch weinig gebruik werd gemaakt is thans gunstig beslist. De bussen zullen door de Geversstraal gaan rijden. Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters A. B. J. v. d. Vlietde Vries en L. C. W. Lanèn Baron, de dienst der apotheken door de Oegstgeester apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. Naamlijsten bijzondere arbeid Naamlijsten hijzondere arbeid moeten s. Maandag worden ingeleverd. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter H. Olt- huis, Leidseweg 179, tel. 527. DISTRIBUTIEDIENST HILLEGOM LISSE SASSENHEIM. Afhalen aanvraagformulieren voor brandstoffen Nieuw-gevormde of nieuw-gevestigde gezinnen, die nog niet in het bezit zijn een brandstoffenkaart T A 806, kun- op onderstaande data in de week 1 tot 6 Augustus formulieren M D 32317 afhalen. In verband met de be perkte voorraad der formulieren moeten bij het afhalen van de formulieren de stamkaarten van alle gezinsleden en het trouwboekje worden medegebracht. Voor de uitreiking der brandstoffenbonnen wordt een oproepkaart gezonden. De formulieren kunnen worden afgehaald: Te Hi '«gom dagelijks van 1 t.e.m. 5 Augusts van 9—11.45 uur v.m., te Lisse op 1, 3 en 5 Augustus van 9—11.45 uur .m. en te Sassenheim op 1, 3 en 5 Augus- is van 1.30—3.30 uur n.m. Degenen, die aangifte hebben gedaan an de vermissing van de brandstoffen- kaart, ontvangen hierover t.z.t. nog be- '- EN VISSERIJBERICHTEN GRANEN cht van A. Makkrecl, makelaar. ind Augustus tons Laplata tons Laplata 00 tons Hon- tod'SP'd rogelijk 5600 t erlader s Laplata gerst, sterdam en 6000 tons Russische libel Rotterdam en Amsterdam, .dt plaats op gecodeerde bestel egen de voor Augustus vastge stelde prijzen. Ingang van 1 Augustus Is de handel granen vrij, enige kleine postjes directe rnlge ïergei vlot c nen tot stand ln nleuv spoedige levering, alsot andse haver: 54/55 kg gepunte werd aange- joden op Sept./Oct. en 57/58 kg op Sept./ Eiwitrijke producten onveranderd, molen- ifvallen eveneens. LEIDEN, 29 Juli. GroentenvelllngRode cool 6—7 40, groene kool 5. rabarber 6—8, kro- ;en 6—6.30, uien 3.26—6.50, peen 6—14, andij- /ie 5—9, druiven 110—126, snijbonen 39-68, itokbonen 40—57, pronkbonen 16—28, stam- lonen 39—52, doperwten 16—34, postelein 5—11, augurken 8—53, tuinbonen 4—4 40, spi nazie 11—16, tomaten 16—56, komkommers 7—22, bloemkool 6—38, meloenen 42—92, sla 150—860, perziken 150—17.50, peterselie 2.70— 3.40. selderij 2 90—7.70, peen7—13. prei 1-5.70 VISSERIJCOLE Er zullen voor het Nederlandse ha ringvisserijbedrijf zelden zoveel levens belangrijke beslissingen zijn opgenomen n de afgelopen paar weken. Met strenge, maar zekere hand heeft een chirurg ingegrepen, toen de ziekte van dit bedrijf zich steeds ernstiger liet aan zien en op dit moment zouden wij haast willen zeggen, dat de patiënt het naar omstandigheden redelijk wel maakt. t communiqué, dat naar oude zede bij belangrijke zieken wordt verstrekt door het consult van doktoren, zal de lezer elders in deze krant vinden en al de toon sober en zakelijk, een niet te miskennen, maar voorzichtig optimisme lt er toch uit te peuteren. „Opvang regeling" en „egalisatiefonds" iren de krachtige medicijnen, die de visserij zijn toegediend en later kwam daar nog eens de Engelse markt bij. Er zijn specialisten, die aan het ziekbed hebben geprofeteerd over een „Duitse deur", die tenslotte de frisse lucht in de benauwde ziekenkamer zou toelaten en op dat geluid heeft de patiënt tekenen van blijdschap gegeven Genoeg echter van deze vergelijking in deze ernstige dagen. Engeland zal wij moeten weer naar een bericht in deze krant verwijzen inderdaad de Nederlandse haringmarkt ontlasten, want vanwege het Bedrijf schap in Den Haag is gisteravond de toestemming afgekomen voor het mark ten in Engeland voor 16 schepen per 14 dagen Hull en Grimsby zijn de daar voor aangewezen havens en al lijkt on« het aantal van 16 schepen wat erg op timistisch het is dan ook als maximum- toelaatbare hoeveelheid bedoeld er be gint inderdaad „lucht" te komen. Nu is Grimsby een bij uitstek slechte markt en Huil kan ook niet meer dan twee schepen per dag onzerzijds verwer ken, zodat een totaal van 5 trawlers per week wel het aantal lijkt, waar rekening mee gehouden moet worden. Nogmaal* echter: er komt een oplossing in het ver schiet en het gematigd optimisme van de .doktoren" uit het begin van deze be schouwing lijkt zeker niet overdreven. Dat er bovendien met de Unie „Ver keer" op loyale manier overeenstemming is bereikt over de loonvoorwaarden en de percentages der besommingen, lijkt ons een waarborg te meer voor rust in deze moeilijke, uiterst moeilijke dagen. Het bedrijf mag redersverenigng en ar beidersorganisatie ongtwijfeld dankbaar zijn voor hun werk! F. Nog steeds wisselvallige haringvangsten Het wachten op Zuid-Westelijke wind? (Van onze medewerker.) Nog steeds blijven de vangsten erg wis selvallig. Voorspellingen voor een vol gende dag zijn haast niet te doen. In visserijkringen blijft men echter optimis tisch voor wat betreft het visserijver loop voor het gehele jaar. Dat er wel haring is, daarvoor zijn immers de be wijzen duidelijk te vinden. Alleen: ze zit diep. Het maar steeds aanhouden van de Noordenwinden is een doorslaggeven de factor. De haring wil maar niet hoger komen. De verwachting is, dat, als er maar Zuid- Westelijke winden komen, de vangsten belangrijk zullen stijgen. De haring is er wel, de trekloggers melden immers regelmatig hoge vangsten. De dagvang sten op deze schepen variëren van 50 tot 200 kantjes. De andere loggers komen aan een gemiddelde van 70 kantjes per dag. Een groot 'verschil dus. De prijzen handhaven zich" nog steeds, oor de kleine maatjesharing is de prijs i de afgelopen week geweest f 57 tot 73 per kantje, voor de grove maatjes- arlng f32.60 tot f40. De steurharing lalde iets in prijs, deze liep van f26,60 •t f28.50. De prijzen voor de treksteur stonden op dezelfde hoogte als voor de vleetsteurharing. De aanvoer in Katwijk was 1917 kantjes. KATWIJK A/D RIJN, 29 Juli. Groen ten veiling: Aardappelen bonken 7—8 30. ld. fr°te„7-40-9' ldem drielingen 4.20—5 80. sla 1.20—7 30. zwarte bessen 105—105, witte bes sen 5560, waspeen 816. doperwten 1342, herenbonen 37—45, tuinbonen 4—8, andijvi# 8 90—9. snijbonen 29—54, rabarber 7.20—14. uien 4.40—5.90, kroten 4.80—5, tomaten 40— 42. alles per 100 kg; bospeen 14-22, peter selie 4.30—5.40. selderie 5.60—6.70, alles per 100 bos; bloemkool IA 29—54. idem X 10—31 idem II 13—22. idem III 6—23 per 100 stuks! ROELOFARENDSVEEN, 29 Juli. Bloe menveiling: Gladiolen 0.100.36. Nieuw Europa 0.320.60, asters 0.05—0.08, liatria 0.02—0.08, dahlia 0.04—0.12. scablosa 0.10— ips 0.16—0.19, aglaia 0 03—0 07. lelies 0.310.80, chrysanten 0.080.11 per stuk. ROELOFARENDSVEEN. 29 Juli. Groen- 22 p. doosje. 6—7, :>10, ider nijbor 50, dubb. stamboi f 7.10—7.40, 1.30—1.40. I 3.80—6.20, 0.600.77, prinsessebonen 3"80 3.10-3.80. augurken 'om 0.751.10, idem RIJNSBURG, 29 Juli. Groentenvelllng: igenheimers 7—9, eerstelingen 6—8, rabar- er 66.50, herenbonen 4015, zwarte bes- :n 64—70. doppers 25—39, uien 3—7.50 per 10 kg. bloemkool I 14—41 per 100 stuks, ïlderie 5.30—7.70, peterselie 3.20—5.30, radii» 6.50—7 per 100 bos. TER AAR. 29 Juli, Groentenveiling: Snijbonen 5.20—7.70, idem B 2—4.80, idem 0.30—1, stokprinsen 3.80—4.40, stam- Ubonen 120—350, alles per 'lö^g! 0.06, andijvie 0.10—0.11, tomaten A 54, idem B 0.34—0.46. Idem C 0.27— "-—0 28, idem bonken 0.17— 1.O60.17, idem gescheurd )ol 0.06, ra- 0.34, Idem krl< —0,05, uien :r 0.01—0.07, postelein •0.07, spitskool 0.07—001. —0.27, rode kool 0.06, alles per kg, aardap pelen 3.605 per 100 kg, bospeen 0 060.10, elderij 0.010.02, peterselie 0.02 per bos, 'Osuien 1.30—2.60 per 100 bos. komkommers .07—0.12, idem stek 0.01—0 06 per stuk. Sla 505 10 per 100 stuks. Bloemkool I 0 22 0-28, Idem II 0.150 20, Idem III 0.060.09 'tuk. Augurken fijn 0.50—0.51, fijn bas- 0.30 per kg. Basterd 8.50, grof I 6.70— 7.20, Idem II 4—4.10, idem afw 2. knorrels 1.70, bommen 0 75—1 20, alles per 25 kg. Ap pelen Jelows 0.20—021 per kg. Kersen 0.24, druiven 0.560 62 per pond, gladiolen 0.22— 0.27, dahlia's 0.15, bloemen 0 04 per bos. KATWIJK AAN ZEE, 30 Juli. Aan da afslag: KW 37 met 362 kantjes, SCH 36 met 117 kantjes. Prijzen: maatjesharing (klein) f66—71. (grof) 30.70—35.40, trawlharing: jesharing (klein) f 39.90-53, (grof) f 3030. steurharing 23.2026.20. ïgstberichten van de trawlvlsserljIJM 74—70 k, KW 110—50 k. KW 50—30 k. KW 6—100 k. Geen vangst hebben de KW 144. KW 2. W 44. KW 68. Vangstberichten van haringloggers in volle :e: KW 86—20 k. 83—8, 67—10, 1815. 78—1, 49—17. 41—5, 39—13, 32—20, 20—25. 97—5, 33-20, 138—8, 73-4, 25—3, 23—7, 14—15 9—4, 3—1. 5—15, 140—4, 54—3 k. UM 283—3 k. IJM II k uit halve vleet. LJM 75—4 k, SCH 353—5 k. KW 43—18, 42—22. 173—8, 50—1, 170—4, 167—20, 151—25, 130—15, 175—13, 127— 45—20, 22—5, 163—20, 124—14, 56—19, 1»~ 11. 161—1 k. Vlaardingen gemiddeld 13 k, Schevenliv m 10 k, Katwijk 14 kantjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2