Dierenbescherming als beschavingszaak is taak van overheid en publiek Mr dr W. Hugenholtz te Leiden heeft plannen Kunst in Klank en Beeld NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 JULI 1949 In 1950 internationaal congres te Den Haag „Door personeel van de Rijkspolitie, behorende tot de post Nijkerk, werd tegen de grondwerker Th. J. M. te Nijkerk proces-verbaal opgemaakt terzake overtreding van artikel 254 Wetboek van Strafrecht". Een nietszeggend bericht, voor wie met dierenbescherming niet of gebrekkig op de hoogte is. En dat zijn er helaas nog zéér velen. Wat had M. te Nijkerk dan wel gedaan? Het is misschien cru het zo neer te schrijven en zijn nog vele tere zielen! maar het kan zijn nut hebben. M. hield namelijk duiven. En zie de man daarmee nu niet voor een dierenvriend aan, want toen het nodig bleek of scheen twee van deze diertjes te doden, deed hij ditdoor met de hand do kop van de romp te trekken. De man zei te menen, „dat hij met zijn duiven kon doen, wat hij wilde." tweede bericht naast We zouden er willen plaatsen: „Ik kan het niet begrijpen", zegt Lages, de verantwoordelijke man van de Sicher- heitspolizei in Nederland tegen zijn rech ters te Amsterdam, na het verhoor van 40 mishandelde getuigen tóch onder de indruk En zeg nu niet, dat deze vergelijking gezocht is. Want, wie zó tegen een weer loos dier kan optreden, is in staat evenzo tegen weerloze mensen op te treden. Dat is de sterkste argumentatie, die hondenbezitters tezamen jaarlijks aan belasting opbrengen! V/at doet de over heid b.v. voor het onderhouden van die- renasyls, voor een E.H.B.O. voor veron gelukte dieren, voor het toezicht op vee markten en in het algemeen voor hen, die toch de wet in haar toepassing con troleren? Niets, practisch niets! Dat is niet in de haak, vindt de ijverige voorzitter van de Leidse afdeling. En ook niet, dat de Ned. vereniging niet weet, hoe zij het volgend jaar een groot deel van haar tekort moet dekken! Dat Begin van brand in de Mauritsstraat In het Leidse dierenasyl aa worden zielige zwerfhonden voor dierenbescherming kan worden ge bruikt: géén sentimentaliteit, maar reële en gezonde liefde voor al wat leeft en groeit, en daarmee eerbied voor de mens als koning van de schepping. „Want de liefde voor de levende na tuur is een graadmeter van beschaving", zegt mr dr W. Hugenholtz, voorzitter van de Leidse afdeling van de Ned. ver eniging tot bescherming van dieren, sinds kort penningmeester van het hoofdbe- Mr Hugenholtz is pas in Engeland ge weest en heeft daar kennis gemaakt met de Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals, de Engelse vereni ging tot bescherming van dieren. En de vergelijking met wat in Nederland op dit terrein gebeurt viel nu niet bepaald in het voordeel van.ons land uit. Niet, dat er iets valt af te dingen op de acti-i viteit van de Nederlandse dierenbeseher- mers, maar er zijn er verhoudingsgewijze veel en veel te weinig, terwijl de over heid in deze ook wel eens wat meer ijver kon betrachten. Cijfers De Ned. vereniging tot beschermin: van dieren in Nederland bestaat dit jaar 85 jaar. In Engeland was men reeds in 1824 zover. De Ned. vereniging is geves- j tigd in een bescheiden pand in de Prin ses Mariestraat te Den Haag en beschikt daar over zes krachten. De Royal Society woont 105 Jermyn Street, London, S.W. 1 en beschikt in het royale gebouw over 65 werkkrachten. En zo gaan we verder. Tegenover een begroting in Nederland van f76.000 staat de Engelse met f 2.400.000. Bij gelijke be volking met die van Engeland en Wales (Schotland en Ierland staan hierbuiten) zou Nederland in elk geval f300.000 m ten kunnen uitgeven. 25 Inspecteurs Nederland controleren vanwege de v eniging de naleving van de wetten op dierenbescherming; in Engeland beschikt men voor dit doel over 189 inspecteurs. Waarbij nog komt, dat de Nederlandse inspecteurs op vier na slechts gehono reerd worden en niet gesalarieerd: het is liefdewerk in eigenlijke zin! En als men dan hoort, dat de Ned. vereniging een begrotingstekort heeft van ongeveer f 24.710 en men in Engeland op 24 Mei, de z.g. Flagday, alleen Londen f 150.000 offerde voor de bescher ming van het weerloze dier, staat als Nederlander toch wel even schaamd! Overheidstaak? Mr .Hugenholtz spreekt van verzui van de overheid, als hij er op wijst, h( de wetgeving in Engeland veel verder is op dit terrein. Al in 1854 schafte men daar b.v. de trekhond af, terwijl een commissie van juristen-dierenbescher mers hier sinds kort een concept dieren- wetgeving klaar kreeg, die thans bij de betreffende instanties berust, maar er nog bij lange na niet dóór is! En neem nu eens de gelden, die alle Mr dr W. Hugenholtz .dierenbescherming, mer beschaving Valk Boumanweg 80 te Leiderdorp sre en trouwe metgezellen van de mens Foto N. van der Horst kan met enige goede wil beter worden. Door inwendige hervormingen, die de Leidse voorzitter in zijn functie van ningmeester hoopt door te zetten, door groeiende belangstelling bij publiek en overheid. Plannen Mr Hugenholtz is er trouwens de niet naar om te berusten in bestaande wantoestanden. Met enthousiai telt hij van de samenwerking tussen de vereniging en andere gespecialiseerde verenigingen op dit terrein, waaronder vooral de binnenkort jubilerende Bond. van politie-ambtenaren in Nederland tot bescherming van dieren met lof moet worden genoemd. En last not least komt hij voor de dag met een nieuwtje, dat van groot belang kan blijken. Er is n.l. een comité in het leven geroepen voor internationaal over leg inzake dierenbescherming en dat comité gaat het volgend jaar een wereldcongres beleggen in Den Haag. Besproken zullen worden: de quaran taine voor dieren, ingevoerd uit het huitcnland, het transportvraagstuk te land, ter zee en in de lucht, unifor mering van de dierenwctgeving, de vraagstukken betreffende circussen en dierentuinen en enkele kleinere pro blemen. De aldaar aangenomen reso luties zullen ter kennis van de Unesco worden gebracht. Voorzitter is alweer: mr dr W Hu genholtz, die bij een meer dan druk advocatenkantoor dit werk nog met liefde op zich nam. Maar, vragen wij, moet al dit werk nu door zó weinigen worden verzet? Is Nederland dan een zó onbeschaafd land? Ja. als dierenbescherming niet nodig was! Maar kijk om U heen! Of steek de hand in eigen boezem! Gistermiddag omstreeks half vier ont stond een begin van brand in het win kelpand van de heer H. Bijl aan de Mauritsstraat 53. Een schilder, die aan het afbranden was, bemerkte plotseling, dat de steekvlam door een zwakke plek van het kozijn naar binnen schoot, dat het houtwerk aan het smeulen raakte. Hij waarschuwde de bewoner toog ook zelf aan 't blussen. Toen de brandweer arriveerde, was de „brand" geblust, terwijl de ladderwagen, die enkele ogenblikken later kwam aan rijden, zonder zelfs te stoppen, terug keerde. De nodige voorzorgsmaatregelen èn door de schilder èn door de heer Bijl genomen. Zwitserse padvinders te gast in Leiden Gaan met Leidse padvinders kamperen. Gisteravond arriveerde aan het Leid- Station een groep Zwitserse padvin ders, 25 in getal, lid van de Mönchs- berggroep uit Bazel. Zij zullen tot Maandag a.s. te Leiden de gast zijn van de padvinders van de Waigunga-groep, zij met hen te Haamstede in Zeeland gaan kamperen. De Leidse groep organiseert daar n.l. een zomer kamp tot 10 Augustus. Van 1013 Aug. zijn zij dan weer in Leiden. Het kamp Zeeland staat o.l.v. hopman De Jong a vaandrig v. d. Kloes. Na-uitreiking van bon kaarten te Leiden Morgen (Vrijdag) vindt te Leiden voor de laatste maal na-uitreiking van bon kaarten plaats. Wie nog geen bonkaar ten 909 heeft, zal deze laatste gelegen heid toch niet willen missen? H. G. v. d. Voet; Maria. d. v. J. P. Glas bergen en M. Voorbaat; Johanna A. H. M., d. v. J. S. Roodhuizen en J. C. Lin- ders; Robert, z. v. H. A. Janssen en M, Gans; Gezinus B., z. v. J. P. Klister G. H, ten Voorde; Petrus W., z. v. R. M. H. Brandes en T. B. van der Krogt. OVERLEDEN: I. B. C. v. d. Baa 4 jr; N. H. Beets, dr, 5 dagen; J. Vrolijk, man, 71 jr; A. Jager, vr., 76 jr; W. W. Duthour Geerling, zn, 1 jr. GEHUWD: G. J. Devilee, j. m., en C. F. Lut, j. d.; J. M. Tervooren, wdr, en M. E. Noordermeer, j. d.; G. Wessel, j. m M. M. Kolderman, j. d.; J. Dunsbergen, j. m„ en M. M. Wlelenga, j. d.; C. J. van Hoorn, j. m., en J. G. Keijzer, j. d.; A. M. N. Molkenboer, j. m., en J. van Houten, j. d.; H. Morren, j. m., en L. Sloos, j. d. De Chr. Gem. Zangvereniging „Com x met Sang", directeur de heer L. Haasnoot, behaalde op het concours in Hattem een 2de prijs in de 2de afdeling gemengde koren. Chr. Geref. mannen in Den Haag bijeen In de Chr. Geref. Eben Haëzerkerk aan de Snoekstraat in Den Haag werd gistere^ de bondsdag gehouden van d< Bond van Chr. Geref. mannenverenlgin- gen. Het kerkgebouw had een feestelijk aanzien, door de rode bloemen en dt palmen die er waren neergezet. Gister avond vond de huishoudelijke vergade ring plaats, waarin de heren P. J. Hei- zenberg en D. W. Brunsveld resp. uit Hilversum en Enschede in het bondsbe- stuur werden gekozen. Ds M. W. Nieuwenhuyze van Den Haag sprak hedenmorgen als gastheer een begroe tingswoord uit, waarna de bondsvoorzit ter, ds C. van der Zaal zijn openings rede hield. Spr. wees op de talloze gevaren, die de kerk in deze tijd ringen. Nadat ds Van der Zaal de kerkver volging achter het ijzeren gordijn ten voorbeeld had gesteld, betoogde hij, dat ook in ons land talloze gevaren de kerk bedreigen. Spr. doelde o.m. op de We reldraad van Kerken. „Men zegt graag: Ach, waarom zouden mensen, de Christus der Schriften als alléén heersend over dood en leven, als alléén zaligmakend erkennen, niet aan één tafel kunnen zitten met hen, die zich niet aan Hem willen onderwerpen? Maar," aldus ds Van der Zaal, „de ge schiedenis heeft bewezen, dat de Kerk des Heren het meest in gevaar is, wan neer men streeft naar Vrijheid, Gelijk heid en Broederschap. Tegen alle aantij gingen en dreigingen van buitenaf moet de kerk pal staan. Want, zo God is is, wie zal dan tegen ons zijn? Ds Van der Zaal besloot met de wens, dat deze bondsdag een dag vol zegenin gen mocht zijn. Gistermiddag refereerde ds J. P. Geels uit Den Haag-Oost over „Onze Christe lijke levenshouding". Spr. belichtte dit onderwerp aar hand van Psalm 119 19 „Ik ben vreemdeling op aarde". Ds Geels bestreed de opvattingen hen, die menen, dat wij ons geheel af zijdig houden van de wereld en dat al leen onze houding tegenover God be langrijk is. Wij moeten ons gedragen als reizigers, die door een woestijn trekken en bij een oase wel uitrusten maar niet hun koffers uitpakken. Met andere woorden: wij moeten de goederen de wereld gebruiken, voor de reis het Vaderhuis. Maar wij mogen geen burgers van de wereld worden. Onze woonstad is in de Hemel. Het Konink rijk van God bestrijkt wel alle terrei nen van de wereld, maar wij kunnen lang niet op alle terreinnen medearbei ders zijn. Wij kunnen de wereld en haar cultuur nu eenmaal niet los z de zonde. Vandaar, dat er gebieden zijn, waar wij vandaan moeten blijven, ders zouden wij besmet worden- moeten vreemdelingen blijven. Aan het slot van zijn referaat zei ds Geels, dat de jeugd weer het Levende woord var God onderwezen moet worden. Wan- ans in ons leven niet meer de realiteit van het Christendom tonen, heeft het woord Gods geen vat op de jongeren. Dan zijn wij burgers wereld geworden. En wij moeten delingen blijven, op reis naar Gods eeuwig Licht. Na een discussie over dit referaat werd bondsdag gesloten. op het uiterlijke afgaan en moest ik cc 11 Feestelijk program en stateren, dat de zangkunst van dit Spaanse meisje, er niet op n snoezig meisje Een feestelijk program had Willem van Otterloo samengesteld voor het gister avond in het Kurhaus gegeven concert het Residentie-Orkest. Allereerst was de zangrijke „Unvollendete" van Schubert, dan de verrukkelijke en stra lende 2e Baron Hop-suite van Alexander Voormolen en tenslotte de meeslepende „Frühlingsstiimmen"-wals en de charman te Fledermaus-ouverture van Joh. Strauss. En last not least was er de medewerking dat bekoorlijke Spaanse meisje, Maria de Los Angeles Morales, het zangeresje, dat twee oude dames (met toneelkijker) tot de conclusie deed komen: „Wat ziet er snoezig uit, hè". Inderdaad, ze zag snoezig uit en ze coquetteerde met haar jeugd nog snoeziger, niet geraffi neerd, maar kinderlijk charmant. Maar of zij, die het concert via de radio beluister! den, dit snoezige ook hebben ei-varen, valt te betwijfelen, daar er geen televisie was en men dus ook het kushandje niet heeft ontvangen. Dan wordt alleen maar geluisterd naar de zang en voor die oude dames vóór mij was die zang natuurlijk bijzaak. Tengevolge van mijn beroep mag Ik helaas of gelukkig? niet alleen Alleen voor meisjes Schrijf naar Indië, ook nu het zomer is! Ergens op een buitenpost zit derlandse jongen en hij krijgt geen ant woord op zijn verzoek om net als vele van zijn kameraden te mogen correspon deren met een meisje uit het vaderland. Drie jaar lang heeft de Club „Neder landOverzee" aan alle aanvragen op dit gebied van de soldaten in Indonesië kunnen voldoen. Dit jaar schijnt het maken van vacantieplannen en het ii pakken van koffer of rugzak de meisji dermate te hebben vermoeid, dat er geen gedachte meer is overgebleven jongens, die in de tropen hur taak vervullen. Maar wij mogen deze knapen geten, daarvoor putten zij te veel steun uit het briefcontact met het eigen volk. Steeds gaan er nieuwe troepen naar de Oost, steeds moeten de rijen van de C.N.O. aangevuld worden met meisjes, die hun steentjes bij willen dragen om de jongens in Indonesië het leven wat gemakkelijker te maken. De hoogste autoriteiten, de veldpredikers moezeniers, zij zeiden het op persconfe- 'es, op bijeenkomsten, voor de radio kranten-artikelen: „Post uit Neder land is alles voor onze soldaten." is een tijd geweest, dat er in alle bladen advertenties voorkwamen var militairen die briefcontact zochten. Het resultaat van zo'n advertentie was dik wijls een honderdtal brieven. Uitzoeken maar, soldaat in de Oost! Dat gaf nood zakelijk voor veel meisjes teleurstelling hun enthousiasme kreeg op deze wijze meermalen een gevoelige knak. Dit te voorkomen was het eerste werk an de C.N.O.waardoor de zeer grote belangstelling voor dit briefcontact met de militairen zo doelmatig mogelijk ge richt werd. Wel werd de jongens een zekere keus gegund bij het zoeken van penvriendin, maar ook de belangen de meisjes werden niet uit het oog verloren in de werkwijze van de club, welke er op gebaseerd is, personen van gelijk geloof, leeftijd en ontwikkeling tot elkaar te brengen. Duizenden meisjes vonden op deze wijze een penjjriend in de tropen en betuigen ons hiervoor steeds hun dank; duizenden militairen kijken hoopvol als de facteur komt en weten dikwijls niet hoe de Club Neder land-Overzee te prijzen voor haar werk. Dit geeft ons de moed een speciale oproep tot de Nederlandse meisjes te richten zich op te geven voor deze cor respondentie. Laat de jongens in Indië mee genieten van de Hollandse zc met Uw vacantie en Uw genoegens. Stel ons in de gelegenheid om wat vlugger te voldoen aan de vele aanvragen uit de tropen om correspondentie met meisje uit het vaderland. Toon Uw medeleven, ga ook corres ponderen, meisje! Het adres is: Club „Nederland- Overzee", postbus 11, Bussum. MIDDENSTANDSEXAMENS. Voor het middenstandsexamen slaagden te Leiden: P. van Aalst, Benthuizen; P. Aken, Lelden; J. L. J. van Akkesen, Sassenheim; C. J. A. Alblas, Alphen a d Rijn; E. W. M. Ammerlaan, idem; G. P. Andel, Katwijk a. Zee; P. C. Andel, idem; J. W. Anker, Voorscho- J. A. Bakker, Amsterdam; J. M. Earning, Leiden; B. Bauer, Alphen a d Rijn; R. A. C. M. Bazelmans, Oegstgeest; D. J. van Beek, Abbenes; L. Lolkes de Beer. Leiden; E. BeetsSta verman, Voor schoten; A. J. van Bemmelen, Wasse- P. M. G, Bentem, Bodegraven; C. E. P. M. v d Berg, Katwijk aan Zee; J. C. A. A. v d Berg, idem; J. v. d. Berg, Leiden; M, P. M. Bergers, idem; J. de Best, idem; S. G. Betzema, idem; J. Beurse, idem; P. C. Bik idem; C. A. Blaazer, Rijnsaterwoude; C Bloot, Lei den; C. G. Bloot, Katwijk a. Zee; D. M. Boelee, Leiden; W, B. de Bont, War mond; J. P. Boom, Leiden; J. G. v. d- Boon, Katwijk a. Zee; B, Bootsma, Lei den; A. G F. Borst, Zoeterwoude; J. C. A. v. d. Bos, Leiden; M. J. V. d. Bos, dem; S. v. d. Bosch, Aarlanderveen; G. H. Bosma, Nieuwkoop; F. Bouwman, Rijnsburg; J. H. Braam, Lisse; A. J. Brandt, Leiden; J. Bregman, Benthuizen; A. B. Bremen, Voorschoten; A. Brinks, Leiden; F. A. J. Bracken, idem; J. Broek huizen, Lisse; J. Broer, Ter Aar; J. A. W. Brosse, Leiden; M. Brouwer, Bent huizen. gegaan. In het hoge register wordt het geluid geknepen en steeds zat ik in angst of zij de Frühlingsstimmen-wals wel zou halen. In de hoogte is het geluid niet vrij en alleen in Mozarts Cherubino-ari; er de charme en cultuur, die we ontdek ten bij vorige concerten van Maria de los Angeles Morales. Dit meisje wordt geëxploiteerd door familie, kennissen of paedagogen. En als dit zo doorgaat is ze over enkele jaren vergeten. Dat mag niet met zulk prachtig materiaal. De rest van het feestelijke programma kon helaas door Van Otterloo ook niet geheel in de feestsfeer worden gehouden. Alles was wat stroef, zonder luchtige charme. Een Menuet Princesse Royale uit de „Baron Hop-suite" b.v. kan veel spran- kelender klinken. Maar ach, de maakt loom, ook de dirigent. In ieder geval heeft Willem van Otterloo correct laten spelen en ik heb getracht correct te luisteren. Corn. Basoski. JAAP STOTIJN en HENN1E SCHOUTEN In de Nieuive Kerk te Katwijk aan Zee Stotijn noch Schouten hebben het zich gisteravond gemakkelijk gemaakt. Hun programma bewees, dat zij eens „wat anders dan het gewone" wilden geven, zonder evenwel hun door de zon ge bruinde toehoorders de overgrote meerderheid badgasten harde noten te doen kraken. De „Fantasia en fuga" in c-moll van Bach is één van de voortreffelijkst ge bouwde werken van de meester. Het heeft bovendien het voordeel, dat men het verloop der stemmen, ook zonder analytische voorstudie, uitstekend kan volgen. Daartoe droeg Schouten door een een voudige, klare voordracht het zijne bij. Stotijn blies daarna een mooie sonate (in A-dur) van de Nederlander Hendrik Focking. In stijl sloot deze zich bij de barok aan. De toon van de grote hoboïst is steeds uitermate boel end. Hij weet oude stijlen en gedachtengangen tot uw leven te brengen. Natuurljjk is hij de enige, die hiertoe in staat is. Maar toch: zijn herscheppingen maken vaak middelmatige werken, die eigenlijk hun tijd al gehad hebben, weer min of ir aanvaardbaar. We merkten dit op bij- de weergave de „Suite in oude stijl" van de Dresdener E. Kronke (omstreeks 1900). Feitelijk deze Kronke een Brahms-epigoon, die het genoemde werk verdienstelijk de achttiende eeuw imiteert. Stotijn ver mocht hem als een groot meester voor te stellen door de schone weergave o.a. de Gavotte en de Sarabande. Zeker niet geringe prestatie! en kon Schouten bijzonder waarde in twee stukken van de moderne Fransman Jacques Ibert (geb. 1890). Ibert kan zowat alles voor allerlei instrumen- componeren. Zijn uitzonderlijk talent r uitbeelding staat letterlijk voor s, het moge dan de Parijse metroi een ballet of een meer geestelijke aangele genheid betreffen. De organist speelde van deze schilder-ln-muziek een impo sante „Pièce solennelle" en een „Mu sette", op overtuigende wijze. Hij besloot met enkele delen uit de „Vierde" van Widor. We hebben deze symphonic nooit in die mate kunnen waarderen als de Vijfde. Maar het gracieuze „Andante" behoort tot het mooiste, wat de organist van de St. Sulpice ooit geschreven heeft. En Schouten gaf er een meesterlijke ver tolking van. Joh. van W. VISSERIJGOLFJES - De „Orion" schiet niet op. De Kat- wijkise motorlogger KW 122 (Orion eigen dom N.V- v.h. C. Ouwehand) drijft op moment met een 7 mijlsvaartje over de Noordzee. Er is namelijk iets niet in orde met de motor, die niet op toeren kan komen. Een monteur van Werk spoor is thans met een andere logger vertrokken en zal op de visserij op de KW 122 overgaan om het defect te her stellen. Herkeuring afgekeurden aangenomen De Eerste Kamer heeft gistermiddag het wetsontwerp inzake de herkeuring van afgekeurden z.h.s. aangenomen. De communisten wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. Drie gedecoreerden bij A. den Duik te Katwijk Langer dan veertig jaar in dienst De burgemeester van Katwijk heeft gistermorgen aan drie personeelsleden van de N.V. rederij en haringhandel A. den Duik te Katwijk aan Zee Koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Deze 'plech tige gebeurtenis had plaats in het kan toor van de N.V., v. d. Vegtstraat 44. En de onderscheidingen betroffen de 74- jarige kuipersbaas, thans dambaas Wil lem Ketting, wonende Stengelinstraat 33, die in 1906 (bij de oprichting) de heer A. den Duik Sr ging assisteren en dus de loop van het gehele bedrijf heeft mede gemaakt, voorts de 53-jarige bedrijfs- chef Hendrik Houwaard, v. d. Vegtstraat 42, die in 1907 als kuipersleerling begon en Willem Ketting opvolgde als chef, tenslotte de 55-jarige kuiper Bastiaan Rijn, P. Krugerstraat 12a, die evene Burgemeester mr YVoIdringh van der Hoop decoreert Bastiaan van Rijn. Links: Hendrik Houwaard en de echtgenote van Willem Ketting (die zelf achter de burgemeester schuil gaat). Rechts: De heer C. den Duik, directeur der firma, die haar personeel zo lang wist vast te houden Foto D. Kruyt Sport en Wedstrijden SCHAKEN. Leids Schaakgenootschap Doordat enkele partijen wegens ziekte of uitstedigheid der deelnemers moes ten worden uitgesteld, is eerst thans de uitslag van de winterwedstrijd defini tief geworden. In de 2e groepen kwamen op de eer ste plaats dr P. C. van Arkel en W. G. Demmendal ieder met 6 p.; A. E. J. Modderman en A. J. Rotteveel behaal den 5% p.; M. M. Segaar 5 p.; mr A. G. de Blécourt 4% p.; M. Bloem 4 p.; J. v. Deventer en C. Kuilman 3*p.; J. van Steenis 2% p. Groep 3: 1. J. Boot 5% p.; Th. v. d. Oord Jr. en A. .Mulder 4% p., D. de Jong 4 p., A. F. G. A. Zandvliet 3%* p. (de heer Zandvliet heeft nog 1 partij te i kan, door deze te wi 4p. en dus op de 2e plaats komen); A. T. Hooftman 3 p., J. B. Wilterdink p. en H. Hessels p. Groep 4: 1. P. S. Anes 6% p. 2. P. v. d. Bosch 6 p. 3. L. H. de Jong 5% p. 4. A. Schors 4% p. en F. Lancel eveneens 4% p. P. A. C. D. Verstraaten 3% p. M. J. Dieben 3 p. J. M. van Rossum 2 p. en prof. De Haas p. De zomerwedstrijd. Voor de zomerwedstrijd gaven zich 20 spelers op. Deze zijn verdeeld groepen, waarin naast enkele sterkere die uit de lagere 10-tallen uit komen. bedoeling hiervan is, de laatsten de gelegenheid te geven met sterke spelers hun krachten te meten. Dat deze wedstrijden geen walk-over voor d( .cracks" zijn, bewijst wel de onverwach te nederlaag van mr ir Westr? tegen de jeugdige v. d. Oord. terwijl van dei- Nat tegen v. d. Bosch in grote moeilijk heden geraakte en de partij pas na een langdurig eindspel in zijn voordeel kon beslissen. De tot dusver gespeelde partijen had den tot uitslag: Groep I: Moddermanmr De Jong 0, LekkerkerkerModderman Vz, De JongLekkerkerker 01, L. H. de Jongmr de Jong 10, v. d. Oord •Lekkerkerker 01, mr ir Westra L. H. de Jong 10. Groep II: Segaarv. d. Oord Sr. %-%, SchorsSegaar 01, v. .d. Bosch-Schors d. Oord Sr.van der Nat 01, d. Oord Sr.Weijermans 01. Groep III: Van DeventerBosscha 01, BosschaDieben 10, Verstraaten- Bosscha 01, AnesBosscha 01, Ver straatenSetitief 10. VRIENDENSCHAAR—PROFESSOREN- WIJK. Vriendenschaar speelde gisteravond tegen Professorenwijk en won met 10%—4%. WATERPOLO A.Z.C. 2—H.Z. en P.C. 3: 1—1 In Alphens zwembad werden gister avond twee wedstrijden gespeeld, waar de bovengemelde een zeer levendig ka rakter droeg. Over 't geheel was de thuis club iets sterker, maar de gasten speel den beter polo met de midvoor als uit blinker. Deze zeer gevaarlijke speler had Jongeleen echter een zeer lastige te genstander, maar na enkele vergeefse gaf hij z'n club toch de leiding. Met wisselende kansen verstreek de eer ste helft en Dusoswa verzuimde eens door slecht schieten een prachtige kans op de gelijkmaker. De Haagse doelman deed meermalen prachtig werk, maar in de tweede helft wist Freeke hem toch te verschalken, toen Jongeleen hem een bal goed toe speelde. Een felle strijd om het winnende punt ontstond. De zwak spelende Van 't Riet kreeg voor de thuisclub de kans van de dag. maar faalde evenals „neef" v. d. Bijl, die het doel te hoog zocht. De A.Z.C.-doelman Kamper redde enkele malen fraai. Met een licht overwicht der Hagenaars kwam onder grote spanning het einde met een verdeling der punten (1—1). A.Z.C. 3Boskoop 2 20 Deze wedstrijd had speltechnisch niet veel te betekenen, maar er werd enthou- ;t gewerkt. Mooy maakte in de eerste helft 10 en na de wisseling werkte de Boskoopse keeper een tamme bal van de jeugdige Joep Jongeleen in eigen doel. waarmee de match beslist was in het voordeel van A.Z.C. sinds 1907 bij de firma in dienst is en daar zijn sporen zeer zeker verdiend heeft. De heren Ketting en Houwaard kwamen in aanmerking voor de zilveren medaille, de heer Van Rijn voor de bron zen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. In het kantoor waren behalve de bur gemeester ook de wethouders H. P. Bloot en D. C. van Leeuwen aanwezig, alsook de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. Vanwege de N.V. wa ren aanwezig de directeur, de heer Corn, den Duik en de heer W de Jong. De drie onderscheiden werkers wer den toegesproken door de burgemeester. „Wij wensen U veel geluk met deze on derscheidingen, die gij hebt verdiend door uw plicht te doen. door God op gelegd. Het mag wel een prestatie heten om meer dan 40 jaren aan eenzelfde zaak verbonden te zijn geweest! Er zijn er tegenwoordig zo velen, die de tevreden heid van de arbeid niet meer kennen. Door uw arbeid hebt gij ook de gemeen- sohap diensten bewezen. Wij hopen, dat ge deze onderscheidingen nog lange tijd moogt dragen." De heer C. den Duik verzoekt de bur gemeester de dank over te brengen aan H M. de Koningin en besloot met de uit roep „Leve de Koningin", gevolgd door een driewerf hoera. Mede namens de beide andere gerid- derden sprak de heer Houwaard woorden van dank, waarna spr. enkele herinne ringen ophaalde uit de voorbijgegane 40 jaren. Men bleef nog enige tijd gezellig bijeen. Alphen aan den Rijn Kordaat optreden van boerin bracht dief in het nauw In de nacht van Dinsdag op Woens dag, omstreeks 2 uur, hoorde de echt genote van de veehouder A. C. Koet sier, wonende langs de Steekterweg op een boerderij, die plm. 100 meter van de verkeersweg staat, enig gestommel in de woning. Ze wilde hier het hare van hebben, ging naar de huiskamer en toen zij het licht aan deed, zag ze een manspersoon een open raam, die pogingen deed te verdwijnen. „Dat gaat zo maar niet", dacht de boerin, en ze wist de man nog juist bij een been te pakken. Het werd rukken en trekken, met het resultaat dat de man, die op kousevoeten was, ist te ontkomen, maar hij moest in handen van de vrouw achterlaten een •te gebreide wollen sok en een pijp 'een grijze bovenbroek. Van vast houdendheid gesproken. In de woning erd ook een zwarte pet gevonden. Omstreeks 5 uur werd de politie van het gebeurde in kennis gesteld. Die is in actie geweest met een politie hond. Nadat het dier lucht had gekre gen, ging het door een land van de Steekterpolder, via de rpoorlijn Alphen- Woerden naar het op een kilometer af stand gelegen woonwagenkamp, waar de hond het spoor bijster is geraakt. In enkele woonwagens heeft de politie een onderzoek ingesteld, maar succes is nog iet bereikt De dief, die vermoedelijk via een stal lam is binnengekomen, heeft uit diver- in broekzakken etc. voorkomende por- temonnaies een bedrag van plm. f26. buitgemaakt. Op zijn overhaaste vlucht heeft hij zich van enkele stukken kaas ontdaan. Chr. huishoudschool te Katwijk aan Zee houdt tentoonstelling Goedkeuring voor bouw van nieuwe school afgekomen Gisteren waren de verschillende zalen van het Jeugdhuis te Katwijk aan Zee herschapen in prachtige tentoonstellings ruimten. Voordat de vacanties beginnen, ging de Chr. Huishoudschool eerst laten zien, dat er in het afgelopen jaar niet is stil gezeten. De voorzitter van het bestuur, ds J. J. deze expositie ook een uiting naar bui ten, een laten zien, wat de school pres- „Wy zijn blij, aldus spr., dat de vooruitzichten van de nieuwe school mooi zijn. Juist deze week is de ryks- goedkeuring voor de bouw van de school binnengekomen. We hopen, der Krift, sprak ter opening van df tentoonstelling de genodigden toe er bracht de directrice, mej. H. Z. van dei Weerd en haar staf, maar ook de leer lingen dank voor wat is gedaan. Spr. typeerde deze tentoonstelling als •n bewijs van liefde van personeel en leerlingen voor het werk. Het is hier niet zó, dat er alleen maar gedaan wordt, wat noodzakelijk is, en meer niet. Voorts ls Cursus maatschappelijk werker De in omvang en intensiteit toene- om een mondelinge cursus organiseren. omvang en intensiteit toene mende bemoeiingen van sociale aard. zowel van de zijde van het bedrijfsleven als van vele overheidsinstellingen, maken het noodzakelijk, dat aandacht wordt besteed aan de vorming van de genen, die een taak vervullen op het terrein van het maatschappelijk werk. Zij allen kunnen hun vaak moeilijke werk alleen goed vervullen indien zij niet alleen over practische ervaring beschikken, maar bovendien over een ruime mate van kennis van en inzicht in de bestaande wetten, regelingen en bepalingen op sociaal gebied. De -^Rijksoverheid heeft dan ook in dertijd met instemming de oprichting begroet van de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers thans gevestigd Kleine Houtweg 18 te Haar lem welke stichting zich ten doel stelt een verantwoorde opleiding c.q. verder vorming van hen, die in over heidsdiensten of bedrijven een sociale taak vervullen of te zijner tijd hopen te vervullen. Genoemde stichting zal bij genoeg zame deelneming ook te Leiden weder-1 mondelinge cursus organiseren, welke in September a.s. zal aanvangen. Belangstellenden worden er op gewe zen, dat dit de laatste maal zal zijn, dat cursisten worden toegelaten zonder dat eisen van vooropleiding worden gesteld. De cursus wordt aanbevolen door de wethouder van Sociale Zaken der ge meente Leiden, de directeur van de Dienst van Sociale Zaken der gemeente en de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Leiden. ZONNEPRAATJE „Het rad draait rond, voor Limburgs thuisfront". Aldus luidde het opschrift van een der stands op Heerlens zo merfeest. Een jonge mijnwerker, die enkele jaren in Indië had vertoefd en daar de zon in al haar verdienstelijk en verdrietigheden kan leren kennen, waagde bij het rad van avontuur zijn kans, nadat hij de vorige dag was ge repatrieerd. Hij had geluk en won een hoofdprijs. Het bleek een hoogtezon- apparaat te zijn dat een volgende maal de tentoon stelling gehouden zal worden in het nieuwe gebouw". Zoals wjj weten komt de school tussen de Jan Brakelstraat en de Kortenaer- kade, de voorzijde naar de Jan Brakel straat. In de open ruimte tussen het blok huizen, dat voor de oorlog reeds be stond, en de nieuw-bouw, recht tegen over de pas in gebruik genomen winkels. Nadat de thee geserveerd was in de tuin achter het Jeugdhuis, werd het ge zelschap door de directrice rondgeleid. Allereerst werd van de 7 tentoonstel lingszalen bezocht die, waar het werk der leerlingen lag, voor zover 't het vor mend onderwijs betrof, de vakken die ook reeds op de lagere school worden gegeven. Hier is dit onderwijs uit de aard der zaak geheel op de practijk gericht. De volgende zalen gaven de resultaten in de meer huishoudelijke opleidingen: eenvoudig breien, haken, borduren, smocken enz. Dan het strijken en ont- vlekken, benevens poetsen van koper, zilver, tin enz. Even een rustpunt in de zaal, waar keurig gedekte ontbijt- en lunchtafels heerlijke maaltijd noodden. De conversatiezaal bracht ons in aanraking met het werk van de meisjes, die zich be kwamen voor huisnaaister, terwijl de re sultaten van het- eindonderwijs hiervoor in de Oranjezaal waren te vinden: een keur van mantels, japonnen en derge lijke, op keurige wijze uitgestald, terwijl een prachtig bruidstoilet, gemaakt door de leerlingen, aller ogen boeide. Van het bestuur waren o.a. ook aan wezig de dames mevr. Woldringh van der Hoop-André de Ia Porte, ere-presldente, mevr. Parlevliet-Donner, mevr. Minnee- Meyering^mej. Holtrust en de heren H. A. Ouwehanf P. Bloot, D. Schoneberg e

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2