Jticuwc gtihscffe GTouranl Circa drie millioen liters verscheept over een lengte van 2500 km Wist I) Na een dag zwoegen, zweet en blaren: 44 uitvallers WOENSuAG 27 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie TeL 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieald. Tel. 23375. Postrekening 68936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlltmeter (By contract belangrijke korting). DIRECTIE: P. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „StantiMstfcti Is «fjtbltoea tnyn tiert In tcyljenspott" Dertigste jaargang No 7875 Labour-jasjes gingen uit - Eden bleef in smoking Zie pag. 3 Benzine voor Plesmans motoren Een herinnering uit de laatste oorlog dienstbaar gemaakt aan vredeswerk (Van een onzer verslaggevers) „Een stuk, oud Holland waard" is de verbinding AmsterdamMauritius Batavia genoemd, nadat het karwei geklaard was en het laatste vliegtuig via dat traject op het Schipholse nest terugkeerde. Er zijn namen genoemd van marconisten en inspecteurs, van managers en andere deskundigen, die het werk door hun persoonlijke arbeid mogelijk maakten. Maar wat zou er van terechtgekomen zijn, als er geen vliegbenzine op Mauritius geweest was! Vanwaar kwamen de gigantische hoeveelheden, die de Constellations op de uit- en thuisreis plegen te verslinden. Twintigduizend tweehonderd vijftig liter slobbert zo'n Conny in eenmaal op. Dat is de inhoud van vier, 5000 liters vervoerende Shell-tankauto's. Als men nu weet, dat de maandelijkse leveringen aan het eiland Mauritius pl.m. 45.000 liter bedragen, dan begrijpt men, dat er iets gebeuren moest daar tussen Madagascar en niets dan water op dat brok boven zee uitstekend steen, dat Mauritius is- Hier trad, naast de K.L.M. een tweede Nederlandse onderneming in de strijd om het behoud van de verbinding met Indië. De Kon. Shell, die haar kantoor in Kaapstad opdracht gaf deze geschie denis te organiseren. Er moesten 495.000 liter per maand naar Mauritius en of de heren de aanvoer en aflevering maar wilden organiseren. Nu was de K.L.M. bij het zoeken van de nieuwe route naar Indië natuurlijk al enigermate op de moeilijkheden van de benzinelevering verdacht geweest. De afdeling bedrijfsstoffen had nl. uitgeke ken naar een vliegveld, dat dergelijke grote hoeveelheden benzine ook bergen kon. En in dat opzioht was Mauritius een ideale plek. Gedurende de oorlog was daar nl. een benzinelaadstation gevestigd voor geallieerde onderzeeboten, die op het eiland bijtankten, Er was een gewel dige tank in de grond gegraven en ,deze kluis hebben K.L.M. en Shellmensen ge zamenlijk grondig gereinigd. Want daarin zou de benzine bewaard moeten worden. Het was een heel karwei en nadat de tank schoon verklaard was en een bepaalde hoeveelheid benzine was aangevoerd, is eerst een monster van dat vocht per K.L.M. naar het B.P.M.-laboratorium in Amsterdam gebracht en daar uiterst grondig onderzocht. Eerst toen men daar overtuigd was van de kwaliteit en de afwezigheid van welke schadelijke be standdelen dan ook, is de benzine vrij gegeven voor gebruik en kon de eerste Constellation naar Batavia er mee ge vuld worden en starten. Maar voor het zover was! Voor men in de, dus schoon gemaakte tank, benzine had! Mauritius ligt 1100 km ten Oosten van Madagascar en 2500 km van de dichtst bijzijnde Afrikaanse kust. Die Afrikaanse kust moest dus de eerste leveringen doen. Durban en Mombassa werden aange- n om in van daar vertrekkende schepen vaten met benzine te stouwen. Dat is op zichzelf al geen kleinigheid ge weest. Vliegtuigbenzine is uiterst brand baar en een schip, dat daarvoor niet is ingericht, vervoert het liever niet Er gaan zelfs verhalen, dat het schip, be stemd om Mauritius aan te doen, reeds ras van de wal, toen opeens de „ver geten" vaten benzine ontdekt werden. Terug en snel inladen voorkwam lastig gevraag van de scheepsbemanning en Mauritius ging het r van Nederland, dat het heel Willy Croes moest haar Kanaaltocht staken Deining werd Kaar 5 km uit de Britse kust te machtig. De Ned- zwemster Wlly CroesVan Rijssel, heeft gisteravond na 14% uur zwemmen, haar poging, het Kanaal over te steken, moeten opgeven. Ze was nog slechts 5 km van haar einddoel ver wijderd. Te uitgeput om iets te vertellen, werd ze met de motorboot „June Rose" in Dover aan land gebracht. Haar trai ner, de Kanaalzwemmer Temme, die mevr. Croes in een motorboot bege leidde, zei, dat het weer gedurende drie kwart van de tocht buitengewoon gun stig was geweest. Daarna raakte de zwemster vermoeid in ruw water en door de hoge deining op 3 mijl van de kust kon ze de strijd niet langer vol houden. Philip Mickman, de 18-jarige schooljongen, die onlangs eveneens een Kanaaltocht moest staken, heeft gisteren telkens over lange afstanden met mevr Croes meegezwommen. Vanmorgen verklaarde Willy Croes, dat zfj dit jaar nog een nieuwe poging zal wagen. Het Kanaal over te zwemmen Zij voelde zich thans goed, maar was de laatste uren van de tocht onwel geweest door het zoute water, dat zij bij de woe lige zee moest slikken. Prins Bernhard leidde in Londen Ned. ruiter ploeg Prins Bernhard leidde gisteren in Londen het équipe van drie ruiters, dat ons land' vertegenwoordigde op het Foxhunters concours. Samen met M- v. Loon en P. G. de Vos kwam de Prins op de vierde plaats. Brabantse tuinders in zorgen over de droogte Door de aanhoudende droogte is in West-Brabant de oogst van late aard beien tegengevallen. De frambozen kwa men er al even slecht af en aan de ge bruikelijke tweede pluk van de bonen zal men, naar alle waarschijnlijkheid, niet toekomen. Men verwacht, dat dit weer vernietigend zal zijn voor de pas uitgezaaide koolplanten, die nog wortel moeten schieten en water zeer nodig hebben. Hier en daar is men reeds kunstmatige „regen" begonnen, maa de grotere bedrijven is besproeien niet wel doenlijk. Voor f 4 millioen groenten naar Russische zone Minister Mansholt heeft op vragen vai het Tweede Kamerlid Borst (C.P.N. medegedeeld, dat Nederland op 12 Juli transacties heeft goedgekeurd, waarbr voor f 4 millioen groenten en fruit aai de Russische zone in Duitsland wordt geleverd. Er konden daarheen niet der groenten worden geëxporteerd, dat geen invoervergunningen var autoriteiten in die zone konden worden verkregen. DE BINNENLANDSE K.L.M - LUCHTLIJNEN In de vergadering der Provinciale Sta ten van Limburg heeft de Commissaris der Koningin, de heer Houben, meege deeld. dat de geruchten over de opheffing i de KL.M.lynen in he! prachtig vond, dat de K.L.M. over Mauritius ging vliegen en versleten oden, aan oude zeehelden opgedragen, ontstofte en afdrukte, ploegden vrachtschepen met vaten benzine, 2500 km door de Oceaan om de stunt mogelijk te maken. De tanker „British Night" was in die dagen juist van Abadan op de thuisreis met Shelh-vliegbenzine aan boord van het gewenste octaangehalte. Dat sohip is toen van koers veranderd en naar Mauritius gevaren en het was de benzine van deze tanker, die, zoals hierboven vermeld, in Amsterdam op octaangehalte en kwaliteit onderzocht is. Men had toen een voorraad op Mauritius en de zaak draaide. Maar in Madagascar stagneerde iets. Een grote voorraad verpakte benzine uit Durban werd daardoor opgehouden en Mauritius, waar van tijd tot tijd in 1% uur 20.000 liter uit de tank en in een Conny gezogen werd, kwam knijp te zitten. Nog tweemaal zijn daarom tankers naar Mauritius gevaren en zij hebben in totaal het eiland 3.000000 liter benzine gebracht. Drie tankauto's en een, voor het vervoer van brandstof geschikt ge maakte vrachtauto, putten geregeld uit die voorraad en de jongens in Indië konden hun post krijgen. Om de vasthoudendheid, de moed en de vindingrijkheid waarmee hier te werk is gegaan, zou men bijna kunnen spreken van een benzine-epos op de grauwe oceaangolven. Laten we het niet doen, maar slechts dit praohtige staal van zakelijke samenwerking tussen de K.L.M. en de Kon- Nederlands-Engelse Shell coiv- stateren. Het stuk, oud-Holland waard, wordt er slechts waardevoller door! En Hollandser! En hier een foto, die aan het trieste einde van de „Franeker" herinnert: de urnen met de as van de omgekomen Amerikaanse journalisten, opge baard op Schiphol. De Amerikaanse gezant, dr Baruch, minister Stikker en ir Damme brengen de omgekomenen een laatste groet Meterhoge kaarsen wierpen hun schijnsel op tien eikenhouten urnen „Schiedam" met droeve lading uit Bombay op Schiphol aangekomen Gistermiddag is de „Schiedam" met Londen gebracht worden. De stoffelijke zijn droeve lading van as en stoffelijke overschotten van een groot deel van de bij de ,.Franeker"-ramp in Bombay omgekomen passagiers en leden der be manning op Schiphol aangekomen. Slechts drie kisten vervoerde de „Schiedam". De lichamen der overige reeds geïdentificeerde inzittenden zijn in India gecremeerd. Vijf sombere lijken auto's stonden in een der hangers ge reed om een deel der lading van de „Schiedam" over te nemen. Iedere kist en urn werd bedekt met orchideeën, nadat ze een erebemanning van de K.L.M. waren gepasseerd. Het laatst werden de urnen van de =n Amerikaanse journalisten uit het vliegtuig gedragen en naast elkaar op katafalk gerangschikt. Tien meter hoge kaarsen wierpen een flauw licht op de gelakte eikenhouten urnen. Achtereenvolgens legden dr Herman Baruch. de Amerikaanse ambassadeur, minister Stikker, minister Spitzen, dr Banier van Overz. Gebiedsdelen, de heer Dellaert, de directeur van Schiphol, en vertegenwoordigers van de Neder landse Journalistenorganisaties een krans bij de katafalk. Lange rU begrafenissen. Behalve de as van de tien Amerikaanse journalisten kwamen met de „Schiedam" erschotten van de 10 Amerikaanse journalisten zullen per vliegtuig naar New-York gebracht worden. Omtrent de begrafenissen van P. den Daas, J. Bruce en H. v. d. Vegt zijn tot dusverre nog geen gegevens bekend. Vrijdag zal in New Delhi het rap port over de oorzaak van de Franeker- ramp worden bekend gemaakt. De lucht vaartexperts worden dan n.l. van de plaats van de ramp, in New Delhi terug verwacht Amerikaanse en Nederlandse deskundigen, die bij het onderzoek sisteerden keren Donderdag terug. der Vaart (gezagvoerder), C. L. van Kooy (tweede bestuurder), P. Zee man (derde bestuurder), J. W. Hoogland (eerste telegrafist). P. den Daas (tweede telegrafist). H. H. R. J. Fronczek (eerste boordwerktuigkundige), J. W. Dalman (tweede boordwerktuigkundige), Carola Graf (stewardess). Janny Bruce (stewar dess) en J. E. Bloemink, H. van Ginkel. G. van Leeuwen-ten Doeschate, H. C. Milius, A. Rincker. F. L. J. M. Schee- Stelling, J. Stuart H. van der Vegt en A. E. Pilgrams. De volgende regelingen zijn vastgesteld oor de begrafenissen van de slachtoffers. J Stuart zal worden begraven te Zui len op 27-7 om 13.30 uur; A. E. Pilgrams te Naarden R.K. Kerkhof op 28-7 om 9 uur; F. Scheepens te Vught, R.K. Kerk hof op 28-7 om 10 uur; M. v. d. Vaart zal worden bijgezet op de begraafplaats Westerveld 28-7 om 12.08 uur; C. L. v. Koov. Alg. begraafplaats Voorburg 28-7 om 14.45 uur; P. Zeeman te Wageningen op 29-7 om 14 uur; J. W. Hoogland te Hoofddorp op 28-7 om 14 u.; H. Fronczek te Amsterdam, Zorgvliet op 28-7 om 14 uur; J. W. Dalman te Amsterdam. Zorg vliet, op 29-7 om 14 uur; C. M. Graf te Amsterdam Zorgvlied, niet bekend neer; J. Bloemink te Aalsmeer 29-7 14 uur; H. van Ginkel te Westerveld op 28-7 om 1038 uur; H. C. Milius te Zeist op 29-7 om 2.30 uur; C. A. Rincker te binnenland i Westerveld 27-7 om 12.08 uur; C. S. Stel- SVo^iïmoS'n''worden SSU te Westerveld 28-7 om .3.08 uur Het daar de desbetreffende regeringscommis- stoffelijk overschot van mevrouw G. v «ie nog geen rapport heeft uitgebracht. Leeuwen-ten Doeschate zal op 26-7 naar Soldaat bekladde de goede naam van „Het Lichtspoor' Communistische onruststokers voor Hoog Mil. Gerechtshof. Voor het Hoog Mil. Gerechtshof in Den Haag stonden gistermiddag in hoger be roep tereoht de 22-jarige Eric Mol ui' Haarlem en de 23-jarige P. H. Langen- dijk uit Zaandam. Mol bad, zoals weet. in het demobilisatie-centrum Huis ter Heide een exemplaar van het maand blad „Een" verspreid, waarin de minister in laakbare bewoordingen werd aange vallen over het verstrekken van kleding- geld aan gedemobiliseerden. Hij was tol acht maanden veroordeeld. De adv.- fiscaal vond de toon en de stijl van de commentaar een uitdaging en eiste maanden. Langendijk, die in eer Utrechtse kazerne een pamflet verspreid had, dat ten onrechte een bijlage var Lichtspoor was genoemd en w; „gruweldaden" van de Nederlandse mili tairen in Indonesië waren beschreven, was eveneens tot 8 maanden veroordeeld. Voor hem werd bevestiging van het von nis geëist. De raadsvrouwe, mr Enthoven, vroeg voor beiden vrijspraak. Uitspraak op een nader te bepalen datum. Familiestrand te Scheveningen Het strandgedeelte tussen de Zuidelijke vleugel van het Grandhotel en Seinpost wil de commissie voor de Strandverorde- ningen uit de Haagse Raad, met mede werking van de Mij Zeebad, inrichten tot gezinsstrand. Het zal niet worden afge bakend, doch met borden worden aange duid. Hier' zal speciaal gelegenheid zijn kinderen, om, onder toezicht van hun familie, te spelen en voor ouderen. na er te vertoeven. Ex-SS~er brak bij Noorse koning in In het paleis van de Koning van Noor wegen te Oslo is ingebroken, terwijl de koninklijke familie een uitstapje naar Drontheim ondernam. De inbreker, die aantal aan kroonprins Olav behoren de papieren stal, is gearresteerd. Het was de 20-jarige Tor Dahl, die, ondanks zijn jeugdige leeftijd, toch al lid was geweest van de Duitse Waffen-SS. Hij is voor drie weken in hechtenis genomen. De gestolen papieren waren van geen belang. Noodtoestand in Engeland geëindigd In het Britse Hogerhuis is een bood schap van de Koning voorgelezen, waar bij de noodtoestand, die.door de Londen- havenstaking ontstond, officieel wordt opgeheven. Twee Nederlanders per kano het Kanaal over Maastrichts predikant en journalist hadden 11 uur nodig. De Maastrichtse Herv. predikant ds Ph. P. Meerburg, en de journalist Jan van der Linden, zijn gisteren per kano in 11% uur van Calais naar Dover het Kanaal overgestoken. Het record, dat sinds 1927 met 5 uur op naam van een Fransman staat, werd in 1938 geëven aard door de Brit Whittingham. De twee Nederlanders waren 18 Juli in Maastricht gestart en hadden via Gent, Brugge en Duinkerken de haven van Calais be reikt. Van de tocht naar Engeland had- en ze thuis niet gerept Ballonvaarder Willem Pottum overleden In een rusthuis te Den Haag is giste- _en op 74-jarige leeftijd overleden de heer Willem Pottum, de eerste Neder landse ballonvaarder met een buitenlands brevet. De heer Pottum was geruime tijd hoofdredacteur van het vroegere tijdschrift „Avia". Hij maakte ongeveer 200 a 300 ballonvaarten met een kleine ballon. De heer Pottum verloor bij het bombardement van Rotterdam zijn zameling foto's en schetsen van eigen tochten en die van anderen. De crematie vindt Zaterdag plaats op Westerveld, na aankomst van trein 11.08 uur. Het stof felijk overschot ligt thans opgebaard de rouwkamer aan de Conradkade 71A, te Den Haag. Jammerlijk mishandelde getuigen kenden Lages niet En zijn ondergeschikten waren alles vergeten Vijftig getuigen, waaronder blind-geslagen, doof-gestompten, krom-geboeide en ziels-verbitterde mannen en vrouwen, traden gisteren voor president prof mr Van Hamel van het Amsterdamse B.G. om hem te vertellen wat zij van Lages en zijn beulen in de Amsterdamse Euterpestraat ondervonden hadden. Maar geen van hen had ooit Lages by de mishandelingen of verhoren gezien en evenmin is komen vast te staan, dat dit hoofd van de S.D. ooit een bevel tot de beestachtigheden als giste- ter sprake kwam, gegeven heeft. -g&fUi cói da# mót TEO~/&*/ Hijzelf hield vol steeds aangedrongen te hebben op een correcte behandeling der gevangenen. Eén der getuigen, die wankelend onder vele slagen destijds een deur in het SB. kwartier was uitgeko- vertelde, dat een hoge Duitse offi- f, die toen juist passeerde vroeg: „Wat :r aan de hand?" De S.D. beul ant woordde: „Alleen maar een dronken Het waren jammerlijke verhalen, die annen en vrouwen vertelden. Jammer lijk vooral om de ontaarding, bij de Duitse machtshebbers, die er uit sprak. Joodse vrouwen vertelden hoe zij door Lages' „Kriminalbeamten" van de ene hoek van het vertrek naar de andere n geschopt. Een blindgeslagen man deelde mee, dat de S.D. hem, na zijn in vrijheidstelling, terug liet komen om zijn dankbaarheid te tonen door het aanbie- van sigaren. Hij was toen, in tegen woordigheid van zijn negenjarig doch tertje, die hij uit voorzorg meegenomen had, tóch weer mishandeld. Dit verhaal van de blinde getuige deed r Van Rij, advocaat-fiscaal, tot ver dachte opmerken: „Kunt u zich nu be grijpen, als u dit zo ziet, waarom de Duit- rs zo gehaat waren hier?" Lages: „Wanneer alles geschied is, zoals hier wordt verklaard, dan is dat diep te betreuren en dan moeten die lieden daar- terecht staan, die zich er aan schul dig hebben gemaakt." Advocaat-fiscaal: „Maar U was hun commandant." Lages gaf daarop geen antwoord en ging zitten. De president voegde er toen nog aan toe: „Ik wil u tooh zeggen, verdachte, dat de orders, die u zegt te hebben uitge vaardigd en volgens welke het verboden te mishandelen, niet zijn nageleefd, zien we nu hier wel. Er is beest achtig met gevangenen omgesprongen. Blijkbaar in weerwil van uw instructies." Nadat de Nederlandse getuigen w gehoord, wilde de president de vai mishandelingen beschuldigde Duitsers horen. Maar nadat Emil Ruehl letterlijk had gezegd, dat hij „nog nimmer een mishandeling had gezien", „nog nooit van kromsluiten had gehoord" en dat ei „nimmer een opdracht was gegeven ge vangenen tot bekentenissen te dwingen" en Viebahn bijna hetzelfde had klaard, met dien verstande, dat hij gaf wel eens gevangenen te hebben ge boeid (in gewone houding dan, om ont vluchten tegen te gaan), zag prof. Van Hamel van het verhoor der overige Duit sers af met de motivering, dat de onder vraging van deze gedetineerden, die voor de gepleegde mishandelingen zélf in hun eigen zaken nog verantwoording zullen moeten afleggen, onder deze omstandig heden volkomen nutteloos en onmense lijk is. Verdachte Lages sloot zich bij dit besluit van de president geheel aan, zodat van verder verhoor werd afgezien. De zitting werd tot heden 10 uur ge schorst. Vandaag worden de laatste 5 der bijna 100 getuigen a charge gehoord, onder wie de ohef van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, drs L. de Jong, die, naar verwacht wordt, licht zal kunnen wer.pen op de vraag, of de Sicherheits- polizei tijdig geweten heeft welk lot de gevangen genomen Joden wachtte neer zij naar Auschwitz werden deporteerd. Gedurende de rest van de dag zal het hof de verdachte een algemeen verhoor afnemen. Maandag a.s. volgt dan de zesde dag van het proces-Lages met het verhoren van de ongeveer 15 tot 20 getuigen décharge, onder wie de voormalige Duitse generaal Christiansen. Tenslotte volgen eerst in September het requisi toir en het pleidooi. Engeland wil groter hap uit de Marshall-taart Reuter meldt, dat Engeland thans een aandeel van 1.5 milliard wil in de Marshall-hulp voor het tweede jaar, ter wijl het volgens de oorspronkelijke toe wijzing slechts 940 millioen dollar or.v gt. De andere West-Europese landen in rep en roer, omdat zij vrezen, dat hun aandeel door Engelands verlangens aanmerkelijk zal worden besnoeid. DAT te Nijmegen is opgericht de Stichting „Oost Nederlandse Opera", die Z.-O. Gelderland, Twente en N.-O. Brabant zal optreden. DAT de Artis te A'dam dezer dagen in mevr. v. d. Linden uit Bussum een 8-j. oude stamboek Shetland pony met huifkar-wagen, plaats biedend aan acht kinderen, ontving en het geheel thans als kinder attractie wordt gebruikt in het Vondelpark. DAT dr W. v. d. Akker zfo'n functie als directeur van de Opleidingsschool voor Geleidehonden te A'dam heeft neerge legd en tot technisch leider dier school is benoemd de heer D. Jacobs te Bussum. DAT de secretarissen van de Stichting van de Arbeid, dr P. S. Pels en mr J. J. M. Veraart, op uitnodiging van de Sozial- akademie Dortmund daar economische voordrachten hebben gehouden, terwij' de secretaris. Jongbloed in Eerbeek voor Zweden, Denen, Noren en Finnen sprak over het Ned. sociale beleid. DAT, zoals gedeeltelijk gemeld, de Ned. employé J. v. d. Elshoudt op de Jav. theeonderneming Mardjandi, by Siantar, door extremisten is vermoord. DAT burgemeester Oud van Rotterdam de 69-jarige invalide W. G., die een be drag van f 230 ontstolen werd, een spaar bankboekje tot dat bedrag kon overhan digen, dank zij een onbekende gever en G. andere gevers hun gelden onder dank terug deed zenden. DAT, dank zij het lange seizoen (Juni tot September), Noordwijk een goed bad seizoen heeft. DAT het Tweede Kamerlid Haken (CPN) minister In 't Veld gevraagd heeft ook de DUW-arbeiders een 2 pet. vacantietoeslag te geven. DAT/het gemeentebestuur van Gaaster- land de vestiging van een wolmaniseer- bedrijf (inrichting waar hout voor de land- en tuinbouw wordt geconserveerd) overweegt, daar dit een kleine industrie is, die de belangen van het vreemdelin genverkeer niet schaadt. DAT de N.C.R.V. een reportage van de rampenoefening bij Vlissingen uitzond, waarbij de reporter Peter Koen „als dren keling" in het water lag en zijn bevin dingen per drijvende microfoon doorgaf. DAT 150 ouders gisteren de ouderdag in het nieuwe opleidingskamp van de Marine te Hilversum hebben bijgewoond. DAT t.g.v. het 1100-j. bestaan der stad Zierikzee de motorclub Sparta aldaar een internationale sterrit organiseert op 6 Augustus. DAT de stand van diverse gewassen door de droogte achteruit loopt, vooral het weiland, waarvan het standbier ver beneden dat van het vorig jaar ligt. DAT de bankbiljettencirculatie in de afgelopen week met ca f 10 millioen aan groeide tot f 2976 millioen. DAT van de 8000 naar Indië gezonden A'damse militairen er thans 2200 terug zijn, die vrijwel allen werk hebben ge kregen, doch slechts 40 pet. een huis en er de eerstkomende maanden opnieuw 3000 terugkeren. DAT Commissaris Houben aan het eind van de week de nieuwe start- en landingsbaan van het vliegveld Z.-Lim- burg openstelt. DAT voor het Leeuwarder „B.G." 12 jaar werd geëist tegen de 39-j. ex-luite nant der staatspolitie J. G. v. Leur uit R'dam wegens huiszoekingen en arres taties van onderduikers. DAT sedert eind Juli de werkloosheid in Friesland weer stijgt, en er op 1 Juli 7 werklozen per 1000 (v. j. 6). DAT bestuur en directie van het Fries museum te Leeuwarden zich gehaast hebben te verklaren geen bezwaar te hebben tegen het beantwoorden van in het Fries gestelde brieven, nadat de con servator mr P. J. C. A. Boeles heel wat deining had gewekt door een medede ling, dat hij Friese brieven onbeant woord liet. DAT tengevolge van het wegwerpen van een brandende sigaret 1500 M2 veen grond in de Grote IJpolder bi) A'dam verbrandde. DAT drie oud-leerlingen van het Doof- stommeninstituut te Groningen als eerste doofgeborenen het middenstandsdiploma behaalden. DAT de commissie voor de grenscor recties een bij Denekamp gevoegde weg weer bij Duitsland wil trekken, daar hij temidden van Duitse landerijen ligt en alleen door Duitsers wordt gebruikt. DAT de „Band Nederland-Indonesië" minister Schokking verzocht 300 niet in het demobilisatie-schema opgenomen oorlogsvrijwilligers alsnog te laten re patriëren. DAT door de geringe uitkomsten van de bot- en kuilvisserij op de Zeeuwse stromen verschillende vissers hun vaar tuigen hebben opgelegd. DAT Engeland op 15 Aug. vermoede lijk tot 1 Dec. zijn grenzen zal sluiten voor de invoer van uien. DAT diverse instanties protesteren tegen de samenvoeging van gemeenten op Goeree-Overflakkee en de gemeente besturen uitstel van beslissing tot 1 Nov. zullen vragen. DAT William Schrikker te A'dam be noemd is tot lid van de commissie van advies in beurszaken. DAT de postdirecteur A. B. Bosman te Gouda op verzoek m.l.v. 1 Sept. eervol ontslag heeft gekregen. De .franeker" in dagen van uolle glorie tankend op het vliegveld van Mauritius. Kinderen sloegen lustig op onontplofte bom Projectiel van 100 kg by spoorbrug te Weesp gevonden. Langs de spoorlijn WeespBussum ij bij de Vechterbrug te Weesp een onont plofte vliegtuigbom van naar schatting 100 kg blootgelegd. Kinderen, die daar in het zand aan het spelen waren, heb ben het projectiel opgegraven en zij waren heel plezierig bezig met hun schopjes op „dat gekke stuk ijzer" te slaan, toen de overwegwachter het ge vaar zag. Hjj waarschuwde de politie, die direct het terrein afzette. De hulp verleningsdienst zal de bom onschadelijk Kinderen hebben op de bewuste plaats, waar een soort strand is, reeds jaren ge speeld. Treinen passeerden er gisteren met verminderde snelheid, nadat ze er vier jaren in volle vaart waren langs ge reden. Er zal een nauwkeurig onderzoek worden ingesteld of er nog meer „blind gangers" onder het zand bedolven zijn. - Het echtpaar Th. Vreenegoor-Dressel te Hengelo (O.) hoopt Zondag as. zijn 60-j. echtvereniging te vieren. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 8 Juli: sold. F. L. Cijs, uit Amsterdam; gesneuveld 10 Juli: sold. J. v. d. Peppel, uit Wageningen; gesneuveld 15 Juli: korp. J. F. Wolf man, uit Heino; gesneuveld 19 Juli: sold. J. J. Blox, uit Eersel (N.-Br.); sold. Ie kl. J. Hoeve, uit Nijeveen (Dr.); sold. P. H. van Venrooij, uit Heesch (N.-Br.); gesneuveld 20 Juli: sold. L. E. Jacobs, uit Bleiswijk; ge sneuveld 21 Juli: sold. Ie kl. G. D Geen, uit BovenkarspeL En telkens klinkt het„Laat mij maar lopen. West-Europese broederschap bij bier en appelsap (Van een onzer verslaggevers) Irne Keursen, een 18-jarige Noor, was gistermiddag een van de eersten die op het terrein van „De Vereniging" arriveerden. Zonder te rusten had hy 40 km gelopen en hij wachtte op zijn landgenoten, die er onderweg even by waren gaan Irne vertelde, dat hjj in zijn geboorte plaats, Stavanger, over de vierdaagse Nijmegen had horen praten en toen be sloten had naar Holland te trekken mee te gaan doen. In gebroken Duits be stelde hij een flesje appelsap. Bij betaling 'bleek, dat hij de waarde van het Neder landse geld uitstekend kende. Het par cours had Irne geen enkele moeilijkheid opgeleverd en hij twijfelde er niet of hij zal Vrijdag mét het Vierdaagse kruis weer naar Stavanger reizen. Een tikkeltje anders was het gesteld met de Fin Beynes. Zijn overgrootvader was een Hollander, die zich in het hoge Noorden vestigde. Beynes is vertegen woordiger van de schoenenfabriek Kop> pingen Skuppo te Malmö. Hij kwam naai de Vierdaagse om een nieuwe soort wam delschoenen te proberen. Maar die nieuwe schoenen zouden Beynes bijna de das omgedaan hebben. Even voorbij Eist stond ihij op 't punt om op te geven. De blaren-dienst heeft hem toen onder han den genomen en Beynes toog verder. Maar wij geloven niet, dat hij het morgen halen zal. Zijn voet deed hem vrij veel pyn. Reeds na deze eerste warme dag staat het vast, dat deze Benelux-vierdaagse zal slagen. Toen we in Valburg een cafétje binnenliepen troffen we daar deelnemers uit Engeland, Frankrijk, Luxemburg, België en ons eigen land. Het was koste lijk om de gesprekken, die ondanks alle taalverschil werden gevoerd, aan te horen. Een Hollander vroeg aan een Fransman, waarom ze in Parijs of Toulouse niet een vierdaagse organiseren. Hij zou dan zeker van de partij zijn. Een Belg fungeerde als tolk. Hy bracht de Fransman over, hoe veel maal de Hollander reeds de Vier daagse had gelopen. Een lust voor het oog is het lopen de athletische Zweden. Wandelen mag het eigenlijk niet heten. Het is meer snel wandelen. Maar het is in ieder geval na- volgenswaard. Men zegt hier niet bepaald vriendelijke dingen van de mensen, die al zo vroeg binnenkomen. We zijn het daar niet mee Zeker, men kan zich zo n eerste dag teveel forceren, maar aan de keerzijde van de medaille staat een belangrijk voordeel: het ontlopen van de ergste hitte. En "t was zeer warm vanmiddag. Toen zijn waarschijnlijk ook de ergste klappen gevallen. Overigens is men het hier roe rend eens over het feit, dat het niet zo warm is als verleden jaar. Het aantal uitvallers valt dan ook erg mee. Slechts 44. Maar het is haast wel zeker, dat dit aantal morgenochtend ver- Reeds op de eerste dag van de „Vier daagse" moesten enkele pijnlijke voeten behandeld worden. Noorse deelneemsters laten haar voeten ver zorgen in de post te Eist. meerdert. Dat is zo de gewone gang van zaken. Donderdag komt er hoog bezoek. Gen. de Lattre de Tassingny van de Westelijke strijdkrachten en generaal mr H. J. Kruis zullen dan het leger inspecteren. Vanmorgen bij de start voor de tweede ig waren er 106 uitvallers. Er vertrokken dus 7098 tippelaars voor de tocht door het land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen. Plaatselijk regen en koeler Half tot zwaar bewolkt met morgen, in de Noord-Westelijke helft, op de meeste plaatsen en in de Zuid-Ooste lijke helft hier en daar enige regen en daarna iets koeler. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1