Bouw van het nieuwe Leidse station omstreeks Mei volgend jaar In Januari 1952 verhoogde spoorbaan, tunnel en viaducten gereed DRIE PROMINENTE VOORSCHOTENSE RAADSLEDEN NIET BENOEMD VERKLAARD Katwijkse medailles in zilver en brons NTEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 25 JULI 1943 D-day uitvoering spoorwegplannen (Van een onzer verslaggevers) In hét enorme derde-hoofdgebouw van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht komt In kamer achthonderd veertien, waar de wanden vol hangen met platte gronden en ontwerptekeningen, Ir A. Plomp, chef van de afdeling Nieuwe Werken van de dienst Weg en Werken achter zjjn schrijftafel vandaan en zegt met enig enthousiasme in zijn stem: „Heren, ln Januari 1952 hopen we in Leiden over 4!£ K.M. hoog te rijden! Voorlopig nog wel over een smalle strook met slechts enkele sporen, maar in ieder geval zo, dat de treinenloop geen vertraging onder vindt' eens een rechtstreekse verbinding Den HaagAmsterdam te openen. Deze snel- verbinding zou dan bij Warmond afbui gen, dwars door de Haarlemmermeer lopen, Schiphol aandoen en door een on dergrondse tunnel dwars door Amster dam nabij het Leidse plein haar eind punt vinden. Bij de bouw van het Leidse spoorem- placement wordt hieraan reeds de no dige aandacht besteed. Wat de lijn LeidenWoerdenUtrecht betreft, deze wordt, zoals w(j reeds meld den, geëlectrificeerd en tevens zal ook deze spoorbaan van de Morsweg af ge leidelijk worden opgehoogd. In Mei 1951, dus over ongeveer anderhalf jaar, zal de eerste electrische trein op dit traject kunnen rijden. Wanneer het gehele project volgens de plannen der Nederlandse Spoorwegen zal zijn uitgevoerd en de lezer werpe nu eens een blik in de toekomst, dan ont waart hij bij een wandeling op het brede trottoir van de Stationsweg in de rich ting van het station het volgende: Recht voor zich ziet fay het nieuwe stations gebouw, modern, en toch sierlijk als een glazen paleisje. Een smalle toren steekt hoog boven het station uit. Aan het einde van de Stationsweg gekomen, znet hij een brede straat evenwijdig aan het sta tion met oversteekplaatsen voor de rei- Wat deze uitspraak op de Zaterdag gehouden persconferentie voor de goede oude Sleutelstad betekent, is in één korte zin samen te vatten- Leiden heeft er dan een nieuw „stadsdeel" bijgekregen. Voor het echter zover is, moeten er nog heel wat woorden gesproken en zal er nog heel wat werk verzet worden. Wanneer we ons de huidige stations- situatie voor de geest brengen, dan ont moeten we achtereenvolgens: een braak liggend terrein naast het L.D.M.-gebouw, een directiekeet, twee houten loodsen op de gedempte spoorhaven, dan een hoge oprit en de goederenloodsen 1 spoorwegen. Een bloementent gebouwtje van de N.Z.H.V.M. langs de rails en wissels van N Z.H. en H.T.M. Verder gedeeltelijk asphalt, gedeeltelijk klinkerbestrating, rails voor de spoor- goederenwagens en het stationsgebouw, donker en als in een hoek weggedrukt. Twee gesloten rijwielloodsen, de gesloten ltlch'tbrug en we durven het schrijven de gesloten overweg. We zien vervolgens: het seinhuis, het ge bouwtje van V.V.V., dat ook reeds ir liquidatie is, en daarachter de grote kleiput, waarin lange palen worden geheid. Weer een directiekeet, café restaurant „Zomerzorg" met erachter en opzij betonstukiken. zand, materialen, stoommachine en hijskraan. Vervolgens nog eer. stukje terrein met een standplaats. Dit is het beeld, niet moois, niet veel goeds, maar er tekenen, die er op wijzen, dat hier iets gebeurt en gaat gebeuren. Er wordt namelijk op het ogenblik gewerkt aan het eerste funderingsblok en aan de hulpperrons, die gelegen zijn naast het perron, vanwaar de treinen naar WoerdenUtrecht vertrekken. Vandaag zou reeds het tijdelijk perron voor de dienst op WoerdenUtrecht in gebruik worden genomen, terwijl men in November gereed hoopt te zijn met hulp- perrons en hulpsporen. Dit houdt tevens in, dat tegen die tijd het V-V.V.-gebouw, de luchtbrug en de rijwielloodsen zijn afgebroken. De treinreizigers kopen dan nog wel een kaartje in de stationshal, maar zij verlaten deze hal langs dezelfde weg. zoals ze gekomen zijn, om voor het ge bouw langs naar de hulpperrons te komen. Tegelijkertijd zullen dan de voorbe reidingen worden getroffen voor de bouw van een nieuw station, tunnel viaducten. De spoorbaan wordt var Hoge Morsweg (nabij de Vink) 3f tot aan ie Warmond er Leede opgehor Een iengte van 4VÏ km. Dit is nodig d* treinen de versohlllende viaducten en ds tunnel te laten nemen. Om met de bouw van het nieuwe station te kunnen beginnen, Is het echter van bet grootste belang, dat het huidige (ramemplaoement op het Stationsplein wordt overgebracht naar een andere plaats. Het nieuwe station is im projecteert! op dt- plaats, waar vroeger de trams naar Noordwijk en Katwijk vertrokken en waar thans het N.Z.H.V.M- gebouwtje staat. Het ligt in de bedoeling om trams van de andere zijde van de sc^orbaan aan de KUnsburgerweg te laten vertrekken, aldus ir Plomp, en bovendien is bet er ons alles aan gelegen, dat dit nieuwe tr»memplacement lussen 1 Januari en 1 Mei volgend jaar klaar liomt. het nieuw» tramemplacement lctw Ir. kunner, we met de bouw van ret ni-vuv- e «allo,; een aanvang maken, foeia brkervd lig', hei front van d« ge- dat op het e»rïte gezicht zeer veel Bjist óp hv. Amr.e'tUtion te Amsterdam, in dt ver. ce Stationsweg. Be- haVv* d» w**. tunnels een voor ba- gag®, d« andere voor reizigers van hat eerst/.' nev kv. vwmede perron, word; ei b* dc bovrv/ w.i het station rekening me.-. fChoudec, dat In cc toekomst de acV.'.eiv.igang aan de Rljnsburgerweg cc"-. Ttveei als ingang kaai worden ge- br-nk-. 'A'-V.tichi me. ecu piaatskaarten- kfcn'cor en een rljvinlste-Ulng. Ore: het viaduct (tunnel) Rijnsburger- weg komen seven sporen te kopen. maar er wordt ruimte gelaten voor het leggen var. een aChtstï spoor, wer.t, en hier Achtte ir A Plomp de sluier op van de spcorwesplnnnen lm de verre toekomst, de Nederlandse Spoorwegen hopen nog Deze situatieschets, die toy maak ten naar een op schaal getekend ontwerp, dat ir A. Plomp ons toonde, geeft hoewel onnauw keurig in maten en verhoudingen een indruk van het Leidse sta tion, de tunnel en omgeving, na de uitvoering van de Spoorweg- en Leidse Wederopbouwplannen. zigea-s naar dit gebouw. Rechts af slaan de nog steeds het trottoir volgend en dan met een grote bocht links af gaande, bereikt hij de tunnel. Ook de trams van de Stationsweg af kamende maken deze route om de tun nel te bereiken. Zij komen direct na hei verlaten van de Stationsweg in het mid den van de brede straat te rijden en heb ben hier ook een halte. Twee lange vluchtheuvels vergemakkelijken in. uitstappen, zodat het verkeer in beide richtingen van en naar de tunnel onge hinderd kan doorgaan. Het autoverkeer, dat uit de richting Rijnsburgerweg de tunnel is gepasseerd maakt een bocht naar rechts om din de brede straat te komen, en wanneer de bestuurder bij het station wil stoppen, kan hij door even iets meer rechts aan te houden uit de verkeersstroom geraken en zijn pas sagiers rustig laten uitstappen, Weer staande op de hoek van de Sta tionsweg parkeren links van het sta tionsgebouw de taxi's en autobussen, waarvan de rijrichting altijd met de ver keersstroom mee is. Aan het eind van de brede straat is nl. een verkeerslus, zodat bijv. de taxi, die in de binnenstad moet zijn deze lus volgend aan de andere zijde van de straat komt en rechtsaf de Stationsweg in kan rijden. Zoals duidelijk uit deze verkeersschets blijkt moeten de spoorwegplannen i aansluiten bij de Leidse wederopbouw plannen en omgekeerd, en zoals ir Plomp nog opmerkte, talryke besprekingen zijn nog gaande tussen de verschillende in stanties om dit toekomstbeeld werkelijk heid te maken. En al moet er nog veel gesproken en gewerkt worden: al leen een volk, dat bouwt aan z(jn toe komst, leeft en zal leven. De schooljeugd wacht deze week een prettig programma Bereid door de commissie der zomer-vacantiebezigheden Nu de jeugd voor een tijdje de school banken heeft vaarwel gezegd ,is d< commissie der zomervacantiebezighe. den in volle actie gekomen. Ze heeft voor de jongens en meisjes een zeer aantrekkelijk programma samengesteld. Nog aantrekkelijker dan dat van ver leden jaar, vertelt ze in het mededelin genblad. Voor het slagen van dit pro gramma roept ze de hulp van de jon gens en meisjes in. Wat ze doen moe ten? Wel, het is nogal erg eenvoudig: zich netjes gedragen en de leiders leidsters steeds gehoorzamen. Vandaag reeds in het programma in gezet- Alle kinderen, die in het bezit waren van een goed rijwiel, zijn grote fietstocht gaan maken, terwijl zij. die niet zo gelukkig waren, zich op de terreinen aan Het Zwarte Pad uitste kend met sport en spelen hebben amuseerd. De jongens en meisjes boven 10 jaar hebben voorts nog een bezoek gebracht aan de brandweerkazerne, waar ze hun ogen hebben uitgekeken en veel hebben geleerd van wat daar ver teld werd. Morgenochtend staan er atletiekwed strijden op het programma. Er kunnen mooie prijzen worden gewonnen, 's Mid dags om half drie zal het eerst recht feest zijn, want dan komen Jan Klaas- sen en Cathrijn in actie en voorts goochelaar en een sneltekenaar. Woensdagmorgen gaan de jongens meisjes van 10 jaar en ouder een w deltocht maken van ongeveer 10 kilo meter- De route mag de jeugd zelf be palen. De overige kinderen gaan de looie Leidse Hout eens nader bekijken. Donderdag zijn er onderlinge korfbal- edstrijrien voor meisjes van 10 jaar ouder Men moet zich hiervoor opgeven bij de heer, W. H. v. d. Linden. Mus- schenbroekstraat 23. Ook aan deze wed strijden zijn mooie prijzen verbonden. Na het middageten, om 'half twee, wor- ic-n alle kinderen weer op de speeltuin Groenoord" verwacht. Ze gaan dan ïaar het Oranje-Groen-terrein, waar de commissie de gehele dag een groot voet- baltournooi heeft georganiseerd. Om 2 speelt Groenoord B tegen De Dem ping B en om 3 uur Groenoord A te- Morskwartier A. waarsohijnlijk naar de BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Augustina D. M., d. ven J. Mulder en M. A. Lamboo; Jeannette C. van J. A. M. Kleine en M. C. Ros- dorff; Jacobs J. H d. v. J. J. H van der Voort en W. J. Gi.ibels: Neeltje H.. v. Beets en G. Meeldijk: Geertruida J., v, A. G. Geerlings en C. J. Siemerink. OVERLEDEN: W. J. M. van Diemen, 5 dagen. Hortus, wacht de jongens en meisjes 10 jaar en ouder Vrijdagmorgen oi uur. De kleintjes gaan naar het Van der Werffpark. waar hun de geschiedenis verteld zal worden van Leidens ontzet In de middaguren gaan alle deelnemers- (sters) wandelen naar de speeltuin .Westerkwartier', waar zij zich naar hartelust kunnen vermaken. Zwemfestijn in Noordwijk Zaterdag werden te Noordwijk zwem wedstrijden gehouden. De uitslagen luiden: 100 m borstcrawl dames: 1. Ans Mas- saar (RDZ( 1 min. 10.9 sec.; 100 m borst crawl heren: 1. v. d. Berg (HZPC) 1,3; 100 m rugslag dames: 1. Ria v d Horst (RDZ) 1 16.4; 100 m rugslag heren: 1 Kievit (Aegir) 1 12.4; 200 m. schoolslag dames: 1. Jannie de Groot (ADZ) 2 59.6; 200 m schoolslag heren: 1. Bonte (ZAR) 2 4.7; 3 maal 50 m wisselslag estafette dames: 1. RDZ 1 45-4; 3 maal 50 m wis selslag estafette heren: 1. Y 1 37.8; 5 maal 50 m borstcrawl-estafette dames: ADZ 2 55; 10 maal 50 m borstcrawl esta fette heren: 1. HZPC 4 59.8. Een polowedstrijd tussen HZPC en Het Y eindigde in een 30-overwinning het Y. Prachtig succès voor het L.Z.C.- lid Hennie Caspers Zy werd Engels Imperium-kampioene op de 200 yards schoolslag. Hennie Caspers, lid van de Leidse zwemclub, nam Zaterdag te Derby deel de Engelse zwemkampioenschappen. In haar serie 200 yards schoolslag werd Hennie eerste in de tijd van 2 min. 51.4 In de finale zwom ze nog sneller en werd weer eerste, nu in de tijd van 2.47.1. Engels kampioene mocht Hennie zich niet noemen, maar wel mocht zij de titel aannemen van Imperium-kam pioene. Voor Hennie en haar coach, Joop d. Reyden, zowel als voor L.Z.C. is dit sn prachtig succes. L.F.C. WON DE L.D.W.S. SERIE WEDSTRIJDEN D.H.C. nit Delft werd tweede L.F.C. heeft Zaterdag de L.D.W.S. se riewedstrijden gewonnen, door D.H.C. met 31 te kloppen. De strijd om de derde en vierde prijs tussen L.D.W.S. en U.V.S eindigde in een 3—1 zege voor LjD.WE. Avonds werden in „De Harmonie" de prijzen uitgereikt. LF.C. ontving een zilveren bal, D.H.C. een beker. L.D.W.S. kleine zilveren bal en U.V.S. een lauwertak. Chr. Kooiparkschool maakte reisje Vrijdag maakten de leerlingen van de 5e en 6e klasse der Chr. Kooiparkschool (Driftstraat 49) een schoolreisje. Om 7 uur startte de touringcar, om via Noord wijk naar Haarlem te rijden, voor een bezoek aan de Bijbelse diorama's. Het bezichtigen van deze taferelen, een ge schikt begin van de dag, was een leer rijke illustratie van de Bijbellessen op school. Vandaar naar Schiphol. Onder geleide werd een rondgang over het vliegveld gemaakt. Het starten en dalen verschillende machines had natuur lijk de bijzondere aandacht der kinderen. Nadat een foto was gemaakt, ging de ris verder naar de Loosdrechtse plas- in. Buitengewoon prettig was de rond vaart van een uur in open motorboot over het heerlijke water, vooral ook, omdat het weer er zeldzaam mooi voor En toen via Hilversum, langs Stu- en Gemeentehuis, door de oude vestingstad Naarden naar de uitspanning Oud-Valkeveen. Wat een heerlijkheid was dat, om volop te genieten van aller lei speehverktuigen, van motorscooters en dwaaltqin. Ongeveer om 7 uur ving de terugreis aan, die, langs het paleis Soestdijk, allen weer veilig, blij en dankbaar, om ruim 9 uur thuis bracht Het was een pracht- dag, zonder enige „pech"! Groot en klein waren tevreden! AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN HAAGWEGKW ARTIER De autotocht van de ouden van dagen van het Haagwegkwartier belooft een groot succes te worden. Behalve vele particulieren hebben ook doktoren semi-artsen hun auto's beschikbaar ge steld. Morgenmiddag om twee uur trekt men van het De Genestetplein. Via Voorschoten, Voorburg en Rijswijk door het Westland wordt naar Rotter dam gereden, waar heel wat op het pro gramma staat. Op de terugtocht wordt in Den Haag de inwendige mens sterkt. Bij aankomst in Leiden worden de oudjes door de accordeonvereniging D.V.V. o.l.v. de heer Lou Boellaard met muziek begroet De geloofsbrieven werden te laat ingezonden Zaterdag is by openbare publicatie bekend gemaakt, dat in plaats van de heren ■s H. A. Korthals, B. van Vliet en G. Schrama tot leden van de nieuwe gemeente raad benoemd zyn verklaard de heren dr J. F. Sirks, C. D. van Oosten en A. Linde man. Het opmerkelijke van deze publicatie is, dat het hier drie l'jstaanvoerders betreft, resp. van de V.V.D., de Prot-Chr. lijst en de K.V.P. en dat de drie be trokkenen bovendien vooraanstaande politieke figuren uit Voorschoten zyn. De heer Korthals is immers lid van de Tweede Kamer, terwijl de beide andere heren thans wethouders zijn. Omdat er dus vermoedelijk iets bij zonders aan de hand was, zijn wij ons licht gaan opsteken bij de Voorzitter van het hoofdstembureau, burgemeester C. J. van der Hoeven, die zo welwillend was ons de volgende inlichtingen te verstrek- Het betreft hier een zeer eigenaardig geval, aldus de burgemeester. Het is n.l. zo, dat de nieuw-benoemde raadsleden binnen 24 dagen na de officiële vaststel ling van de verkiezingsuitslag schrifte lijk of telegrafisch moeten hebben ver klaard, dat zij hun benoeming aannemen. Het bericht van hun benoeming is n.l. nog dezelfde dag als waarop de officiële uitslag werd vastgesteld aan de benoem den gezonden. Art. 15 van de Gemeente wet bepaalt deze termijn, waarbinnen het bericht van aanvaarding van de be noeming binnen moet zijn. Art. 18 van dezelfde wet bepaalt, dat de benoemden hun geloofsbrief 21 dagen na dagtekening van deze brief weer in gezonden moeten hebben. 24 Juni j.l. is de verkiezingsuitslag of ficieel vastgesteld Dus de gekozenen moesten volgens art. 15 van de Gemeen tewet op Maandag 18 Juli bericht heb ben, dat zij hun benoeming aannamen Aan deze eis hebben de drie betrokkenen wel voldaan, resp. op 16, 18 en 18 Juli. Volgens art. 18 van de Gemeentewet hadden de geloofsbrieven echter op Schotse band speelde ook in Leiden Grote belangstelling Wie Zaterdagavond toevallig of met opzet tussen zeven en acht uur zijn weg over de Breestraat nam, heeft kunnen genieten van echter oude Schotse mars muziek. Het was de Pipe band van het 4e Lanarkshire Bat., een onderdeel van het regiment Cameronians uit Glasgow, welke op reis door Nederland ook in Lei den de doedelzak wilde doen horen. Een week zijn de Schotten in ons land geweest en overal waar zij kwamen was hun optreden een groot succes. Ook in in onze stad was het enthouisiasme voor deze gerokte mannen, dertien doedel zakspelers en zes drummers, groot. Het zijn allen leden van de zogenaam de Army Cadet Force, een instelling, die wij in ons land niet hebben. Men kan zich voor dit onderdeel reeds opgeven vóór men dienstplichtig wordt en doet dan alleen dienst in zijn vrije uren. De Schotten maken de reis (gister avond zijn ze weer naar Engeland ver trokken) onder leiding van de bat. comm. kol. A. Rennie en met medewerking van onze Generale Staf, die als verbindings officier kap. J. Polman toevoegde. De band heeft veel concerten gegeven voor militaire instellingen en trad ook op in een uitzending voor onze militairen JEUGDVISWEDSTRIJD VAN „HAAG WEGKWARTIER" EN „WESTER KWARTIER". In het Nieuwe Kanaal had Zaterdag middag onder leiding van de hoofdcon troleur van de Leidse Hengelaarsbond. de heer Pauw, de jeugdviswedstrijd plaats van de buurtver. „Haagwegkwar tier" en „Westerkwartier". Precies om 3 uur werd met het vissen begonnen. Toen na 114 uur stoppen werd geblazen, bleek de vangst maar heel gering te zyn. Slechts 7 van de 40 jongens bleken 1 of 2 visjes te hebben gevangen. Het was lieve lust om te zien, hoe de jeugd van 8 tot 16 jaar geconcentreerd bezig Tijdens het vissen werd zij getrac- teerd op ijs. was een aantal prijzen en daar moest om geloot worden. De uitslag i: Ie prijs (een prachtige hengel, aan geboden door de heer Karei, Steen straat). A. van Brakhoven; *2e prijs (een schepnet), J. Crame; 3e prijs (diverse simmen), W. Schouten; 4e prijs; (diverse simmen), W. Oudshoorn; 5e prijs, M. Verhagen; 6e prijs, J. Polanen; 7e prijs J. de Cler. Ongetwijfeld heeft deze wedstrijd de goede verstandhouding tussen beide buurtverenigingen bevorderd. We zijn blij, dat door de politie alle medewerking werd verleend, zodat deze band ook hier een „show" kon geven en zij ook van Leiden een goede herinne ring mocht medenemen. MULO-EXAMENS LEIDEN. Een A-diploma verwierven: H. W. Naber te Hillegom; J. Heidema te Ben- nebroek; E. Ydo te Leiden, M. J. Tui- ninga te Oegstgeest, A. Wijling te Lei den, H. Schnitzler te Leiden, W. van der Burg te Hillegom; W. Beukers te Hille gom, Ch. v. d. Linde te Hazerswoude, A. Slootweg te Hazerswoude, A. J. Snel te Alphen aan den Rijn, B. Te- brugge te Leiden. L. v. d. Bosch te Ha zerswoude, S. de Gelder te Hazerswoude, H. de Wit te Koudekerk, T. C. G. de Vries te Haarlemmermeer. Afgewe- uiterlijk 15 Juli ingezonden móeten wor den. Dit is op deze brieven vermeld. Bo vendien staat op de achterzijde van deze formulieren art. 18 volledig afgedrukt en wordt op de voorzijde naar de achter zijde verwezen. De geloofsbrieven zijn echter niet op tijd ingekomen. Deze werden n.l. pas ontvangen op- resp. de 16e, 18e en Juli. Op grond van het bepaalde in art. 18 laatste lid wordt (worden), wanneer de geloofsbrieven niet binnen de vastgestel de termijn ingezonden zijn, de plaatsten) na afloop van die termijn geacht op nieuw te zijn opengevallen. De voorzitter van het hoofdstembureau moest dus de volgende candidaten var de lijsten benoemd verklaren. Dit is Za terdag gebeurd. Het is voor zover ons bekend nog nooit eerder voorgekomen, dat deze eigenaardige situatie zich heeft voor gedaan. De voor de geloofsbrieven gebruikte formulieren worden in deze vorm al lang gebruikt. Ook bü de voorlaatste verkiezingen hebben zij dienst gedaan en zy hebben ook toen geen aanleiding gegeven tot moeilijkheden. Dat het thans tot deze onaangenaamheden gekomen is, is dus wel te wijten aan oorzaken, die bij de betrokkenen zelf gezocht moe ten worden, daar zij drie weken ge legenheid hebben gehad de stukken in te sturen. Burgemeester Van der Hoeven heeft de vorige week nog al het mogelijke ge daan om te trachten de zaak zo te rege len, dat de betrokkenen alsnog in aan merking zouden kunnen komen voor het raadslidmaatschap. De geraadpleegde in stanties kwamen echter tot dezelfde con clusie, n.l. dat art. 18 laatste lid van de Gemeentewet in acht genomen moest worden en dat er drie nieuwe candida ten moesten worden benoemd verklaard. Aangezien het hier echter niet „slechts" raadsleden, maar in twee gevallen zit ting hebbende wethouders betreft, heeft dit geval diepgaande gevolgen, daar het nu practisch uitgesloten is, dat de beide wethouders of één er van zyn zittings periode zonder onderbreking verlengd Nog geen licht in de vrijwillige inkrimp-geschiedenis Hoofdbestuur Bloembollencultuur vraagt B.V.S. om opheldering (Van onze byzondere medewerker) Het wordt met die vrijwillige inkrimp nu bepaald grappig! In antwoord op het protest van eniging „De Tulp" (U 'hebt het verhaal enige weken geleden uitvoerig kunnen lezen) kwam er een brief van het B.V.S (Bedrijfschap voor Sierteeltproducten) waarin met de nodige nadruk werd be weerd, dat de Alg. Vereniging al die narigheid aan zichzelf te wijten had, dat ze geen voeling had gehouden met de Commissie van Bijstand. Maar nu is het hoofdbestuur van Alg. Vereniging achter de schrijfmachi gekropen en heeft in een brief-van-z kantjes of daaromtrent gevraagd: hoe moeten wij die Commissie van Bijstand nu eigenlijk beschouwen? Want wij kun nen er maar geen hoogte van krijgen. De ene keer, zo schrijft dat hoofdbestuur verder, wordt die commissie door jullie afgeschilderd als vertegenwoordigers van onze organisatie en dan weer als perso nen. die naar eigen inzicht en verant woordelijkheid althans zonder gebon den mandaat het bollenvak mede be sturen. En vertel ons eens even of de leden van die commissie zich gebonden dienen te voelen aan de vereniging die benoemde Zo ja. dan zullen wij ze in het vervolg wel zeggen wat ze te doen 'at ze te laten hebben. Met andere „Rijnland" liet ze slaan bij het gereedkomen van de sluis Nog is het de gewoonte om bij bijzon dere gelegenheden als herinnering me dailles, plaquette-penningen of bekers te vervaardigen. Uit welke tijd die ge- te nu precies dateert, is niet zo te zeggen, maar we! staat vast, dat deze traditie zeer oud is. In het uitgebreide werk van K. van Alkemade en rar P. Schelling, „Nederlandsch Displeg- tigheden", ontwaart men, dat de beker overoude tijden een gewichtige plaats heeft ingenomen. Aan de vervaardiging werd bijzondere zorg besteed. Aanvankelijk werd de beker uit hout gesneden of men gebruikte ook wel een eenvoudige runderhoorn. In later tijden had elke vereniging, elke kerkelijke of wereldlijke instelling een of meer exem plaren, bedoeld als geschenk van een begunstiger of ook we! opzettelijk voor rekening van de betreffende instelling vervaardigd. Die bekers waren meestal edel metaal en hadden als zodanig hoge waarde, temeer omdat de hand de kunstenaar allerlei bewonderens waardige versieringen in het metaal had aangebracht. Bij dit artikel vindt men afbeeldingen van de Katwijkse medaille, geslagen krachtens besluit van de gecombineerde vergadering van Rijnland van 25 Maart 1807, bestemd om de Katwijkse werken te vereeuwigen. Aan de voorzijde ver toont deze plaquette-penning het beeld van de Rijrigod, zittende op zijn kruik, waaruit het vlietende water zich in zee stort. Neptunus vaart op zijn zegewagen de Ryngod tegemoet om hem te ver welkomen. Beide beelden zijn versierd met hun gewone zinnebeeldige kenteke nen en Neptunus is omstuwd door lagere zeegoden of water- of riviernimfen. Het Latijnse randschrift met het woord on deraan de medaille betekenen: veel ge luk bij de herstelde monding van de Rijn. Op de keerzijde van de medaille ziet men de buitenslu's met de vyf poorten. Het Latijnse opschrift betekent: Een werk, vier eeuwen gewenst, in drie ja ren voltooid, door de gunst van het hoogste Hollandse gezag, gemaakt op kosten van Rijnland. Van deze medaille zijn 50 stuks in zil ver geslagen en 150 stuks in brons door de heer S. P. Droz, conservator honorair de la monnaie des medailles k Paris. De kosten bedroegen f2677 en 9 stuivers. woorden: in het tegenovergestelde geval lusten wij geen peultjes meer Nu had het hoofdbestuur vier perso nen voor die commissie voorgedragen. Maar men was van dit standpunt gegaan, dat als ze als werkelijke tegenwoordigers van de Alg, Vereniging beschouwd zouden worden, zij rekening moesten houden met het standpunt de organisatie, als zij hun stem gingen uitbrengen. Een in grote lijnen gebonden mandaat dus. Zoals bekend heeft die commissie dat niet gedaan. „Dat gaat niet", zegt het hoofdbestuur. Want een overweldigende meerderheid der vakgenoten heeft verklaard, dat de hele vrijwillige inkrimp hun net zo sympa thiek is als een holle kies en als die nu tóch wordt doorgezet, zijn er maar twee mogelijkheden: óf de leden van de Com missie van Bijstand zijn géén vertegen woordigers van de organisaties die hen benoemden, doch slechts personen die zonder gebonden mandaat naar eigen in- DUIVEN SPORT „Het Oosten" Ned. Bond van Zaterdagvliegers Zaterdag 16 Juli hield bovengenoemd® vereniging een wedvlucht voor jonge duiven vanaf St. Kat Waver, plm. 120 km. De duiven werden gelost om 13.15 met bewolkte lucht, westenwind, later regen en onweer. De eerste duif werd geconstateerd om 3.13.54 uur. de laatste prijswinnende om 4 9.5 uur. De uitslag was als volgt: A. van Gennip 1, W. Nagtegaal 223, H. E. Christiaanse 310212941, A. Haar 4—15—19—40, W. van Ommen 5— 27, A. Goudswaard 6, Th. Houthoff 738, J. L. de Weerd 81618424446, Tj, de Wit 9, J. Boekkooi 11—20—35, D. j3033, J. Prins 13, J. P. Groe. nendijk 14, J. Marijt 17, A. van Dijk 22-. 26, W Burgy 24, A. van Wezel 25—32—37, Singeldng 28, W. Alting 31, C. van Helden 34, W. Vijl brief 36, F. Breedijk 3943, Van Leeuwen 43. Ook werd voor de lange afstand ge* vlogen Ohateauroux, plm. 628 km; ge* lost Vrijidag om 6 uur met bewolkte lucht en Westenwind. De eerste duif werd geconstateerd om 17.1.19 uuir, laatste prijswinnende Zaterdag 9.3.18. De uitslag was als volgt: A. Rooda 15, J, Schipper 2, W. Alting 3. J. Boekkooi 4, D. Zwaan 6, J. L. de Weerd 7, Tj. de Wit 8. „RODOU-VREEYVIJK" VISTE EN VOETBALDE ZATERDAG. De bpurtvereniging „Rodou-Vreewijk" organiseerde Zaterdag voor haar leden een viswedstrijd. Om 3 uur gooiden de kinderen hun ^immetje uit met als hoofd prijs een hengel. Na lte uur vissen werd deze gewonnen door Jan Blom, die de grootste voorn op het droge wist te bren gen. Om 5 uur kwamen de ouderen i actie. Voor de winnaars waren sigaren en sigaretten beschikbaar gesteld. De groten konden bepaald slechter vissen dan de kinderen, want slechts 2 heren slaagden er in, een paar visjes te vangen. Al met al was het een geslaagde middag. 's Avonds werd er op het terrein van „De Professorenwijk" een vriendschap pelijke voetbalwedstrijd gespeeld tussen „Rodou-Vreewijk" en „De Professoren- wijk". Het bleek, dat laatstgenoemd® buurtvereniging over betere voetballer® beschikt. Het werd dan ook 30 voor de thuisclub. Opmerkelijk is de sportieve geest, die de wedstrijden tussen beid® buurtverenigingen steeds kenmerkt. HAAGSE POLITIERECHTER Hij sloeg erop De schilder J. H. W. te Alphen aan den Rijn had eigenlijk geen partij tegen over zich, toen hij een 16-jarig meisje een paar stevige klappen gaf. Maar t dachte had zich erg nijdig gemaakt, het geen de Officier toch niet een voldoend excuus voor de mishandeling vond. t deswege f 30 boete of 15 dagen hechtenis eiste. De rechter gaf voor de klap f 25 boete of 5 dagen hechtenis. Bonnenhandel De dienstbode T. P, A. S. te Ter Aar kwam met de rechter in aanraking, door dat zij zich had ingelaten met een deltje in distributiebonnen. De Officier wilde er rekening houden dat het geen regelmatige 'han del was geweest, en het einde vai distributie in 't zioht is. De eis luidde f 25 boete of 10 dagen hechtenis, doch de rechter deed er wat af, en legde f 15 boete of 5 dagen hechtenis op. Verbeurd verklaard De handelaar H. G. M. B te Zoeter- woude overtrad de bepalingen inzake i voer van goederen, in verband waarm de officier f 10 boete of 5 dagen hechte nis, en bovendien verbeurd verklaring vorderde van hetgeen in beslag was geno men. De rechter veroordeelde daartoe. zicht het beleid bepalen, óf ze hebben zich aan het karakter van hun functie van „vertegenwoordiger" in het geheel niets gelegen te laten liggen!! Dat zegt het hoofdbestuur en voegt er aan toe, dat het dit laatste alsnog niet wil aannemen, maar niette min hoopt, dat er gauw volledige klaar heid komt in deze materie. Want als die leden van de bewuste commissie gerech tigd zijn naar eigen inzicht het bollen vak mede te besturen, treft hen. ook al wijkt hun mening af van het standpunt van het merendeel der vakgenoten, geen blaam. Maar dan is ook het B.V.S -stand punt, dat beslist is „op advies van vak" niet houdbaar. Nu maar afwachten welke commenta ren het B V.S. heeft! Haringvisserij stelt opvangregeling reeds in werking Zes haringschepen om verse vis (Van O ging ize deskundige medewerker) U vernemen heeft de vereni- vissersvaartuigen te IJmuiden Zaterdagmiddag in een spoedvergadering besloten, de onlangs aangenomen op vangregeling voor het verse-haringset zoen 1949 reeds vandaag (Maandag 25 Juli) te doen ingaan in plaats van vol gende week (1 Augustus). Deze noodmaatregel moet gezien wor den als een uitvloeisel van de onver wacht grote aanvoeren van verse haring, die de prijzen snel hebben doen dalen. Zaterdag is bijvoorbeeld de haringprijs niet ver boven de f7 per kist geweest en deze week verwacht men, vooral Hillegom Rywieldiefstal opgelost. ,i 2 Juli werd alhier een rijwiel ge stolen. In Haarlem werd onlangs gear resteerd A. P. B D. In verband met enige andere zaken. Toen D. door de Hille- gomse politie werd gehoord, bekende hij de fiets gestolen te hebben en daarna te hebben verkocht aan een groentenboer de Hillegommexdijk. De politie, die op onderzoek is uitgegaan, heeft dit rij wiel op laatstgenoemd adres inderdaad gevonden en in beslag genomen. De navolgende leerlingen van de Chr. Burgerschool zijn geslaagd voor het Mulo-diploma: Annie Korbee, Jan de Kwaasteniet, L. G. Kooren en Willem d. Lee. Niet meer geveild. De veilingen Hobaho en H. B. G„ zul- n in het vervolg in Hillegom niet meer veilen. De gebouwen zullen voorlopig nog als aanvoercentra worden gebruikt. Het Hobaho-gebouw is reeds verkocht; wat met het HBG-gebouw gebeuren zal, staat nog niet vast. Sassenheim De kinderen van de hoogste klasse van de school der Ned. Herv. Gemeente maakten een uitstapje naar Den Haag. Scheveningen en Rotterdam (o.m. rond vaart en „Blijdorp"). Er s volop ge- de voor- en de naweek. weer enorme aanvoeren, zodat een „bodem" in de markt allerminst als overbodige luxe beschouwd moet worden. Verder werd enige weken geleden door de reders een beperkingssysteem aan vaard, om al te grote aanvoeren te voor komen. Deze week zullen de eerst® vruchten van dat overleg reeds geplukt kunnen worden: zes trawlers, die voor de haringvisserij bestemd waren, zullen om de verse vis uitvaren. Voorschoten Buurtfeest Leidseweg-Noord In zeer opgewekte stemming heeft de buurtvereniging Leidseweg-Noord haar feest gevierd. In het stralende zomer weer was er ook niet veel nodig om de jeugd (en de groteren!) in een goede stemming te brengen. Het begon al niet de kleurige kinderoptocht met de lijke muziek van de geluidswagen, stemming werd er niet minder op, toen de verschillende spelletjes aan de beurt waren. Zeer mooie prijzen billijkten de spanning volkomen, 's Avonds was beurt aan de groteren, die zich evenmin onbetuigd lieten. Kuipje steken, zaklopen en niet te vergeten het touwtrekken v den veel belangstelling. Jammer genoeg werd de stemming even verstoord door een ongeval, dat het meisje Z. overkwam bij het zaklopen. Het is te hopen, dat zij weldra hersteld uit het ziekenhuis mag wederkeren. Gevonden en verloren voorwerpen Gevonden: portemonnaie met inhoud (2 x), kindeTsandalen. hond. muntbiljet van f2.50, damesmantel, monogramring, bruine alpinopet, vulpen, zwalt jasje. 2 veilingkisten, radiateurdop van auto, kin- derbril. Verloren: rood tricot jasje, bankbiljet m f25, vulpen, hoofddoek, reservewiel met band van Opel. herenpolshorloge, portemonnaie met inhoud, nikkelen hals band, damesportemonnaie. Inbraak in consiunptietent Nachts werd ingebroken in de con sumptietent van de heer Z. aan de Veur- seweg alhier. Er werd voor f50 aan chocolade en andere heerlijkheden ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in»

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2