Jlieutuf geitecffeÜToumnl Repoeblik Archipel Indonesia zal de gehele opslokken Wist U MAANDAG 25 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne- meDteD Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter (By contract belangrijke korting) DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantuastlcfi Is ahebltoen myn liert la Uyljcospoef Dertigste jaargang No 7873 D-day uitvoering Leidse Spoorwegplannen Zie pag. 2 EN SOEKARNO LACHT.... Status quo van „Renville"-overeenkomst wordt hersteld Het eerste gedeelte van de Indonesische conferentie te Djokja is afgesloten met «eer belangrijke resultaten. Het eerste, hetwelk wij reeds in een deel onzer vorige ed?iw> vermeldden, is, dat de Verenigde Staten van Indonesië als eerste en voor naamste naam die van de Repoeblik Indonesia zal dragen met als toevoeging „Serikat" (federaal). Aan het hoofd dier republiek zal een president staan, constitutioneel hoofd van de regering en gekozen door de deelgebieden (de republiek en de Bijeenkomst Federaal Overleg). De ministers zullen verantwoordelijk zijn. President en minis ters zullen samen de federale regering vormen. meerderheid der republikeinse troepen sou worden opgevolgd. Hij verklaarde, dat hij heden een bezoek Djokja zou brengen voor de slotbe- De tweede grote overwinning republiek is, dat haar gebied zal bestaan uit alle delen, die volgens de status quo van de „Renville" aan haar zouden be horen. Ten aanzien van Zuid-Asahan zal alsnog nader overleg worden gepleegd en verder is er een mogelijkheid van grenscorrecties door overleg van de re publiek met de betrokken negara's, voor al met Zuid-Sumatra. De bevoegdheden van de centrale re gering worden beperkt voorgeschreven in de grondwet en de overige bevoegd heden vallen aan de deelstaten toe. Over de senaat is nog niet beslist. De voorlopige volksvertegenwoordiging zal ongeveer 150 leden tellen. Het kabi net mag niet worden ontslagen voor de samenkomst van de constituante en even min mag de voorlopige volksvertegen woordiging ontbonden worden voor de constituante bijeen is. De minderheden zullen eigen verte genwoordigers hebben in de voorlopige volksvertegenwoordiging. De leden van dat lichaam mogen niet vervolgd wor den wegens de wijze, waarop zij hun stem daarin uitbrengen of hun mening uiten. De rechterlijke macht zal centraal wor den geregeld. Nederlanders, die in Indonesië wonen en dit wensen, kunnen staatsburger wor- Over de algemene menselijke rechten en vrijheden is overeenstemming verkre gen op basis van de verklaring van de rechten van de mens van 10 December 1948. Ten spoedigste na de overdracht van de souvereiniteit zal er bij geheime ver kiezingen een constituante worden sa mengesteld. In het tweede gedeelte van de confe rentie te Batavia zal men spreken over de wijze, waarop de constituante tot stand komt, de financiën en de econo mische politiek van de Repoeblik Indo nesia, de wederzijdse verDlichtingen van Nederland en de Repoeblik. Zowel sultan Hamid II, als Hatta en Anak Agoeng Gde Agoeng waren tevre den over het verloop der conferentie. Alles blijft by het oude, zegt Salim Volgens een Aneta-telegram uit Djokja heeft de republikeinse minister van Bui tenlandse Zaken Hadji Agoes Salim ver klaard, dat de buitenlandse dienst van de Repoeblik Indonesia gewoon blijft doorwerken tot de overdracht aan de Repoeblik Indonesia Serikat. Dr Van Roijen blijft optimist Reuter seint uit Singapore, dat naar dr J. H. van Roijen voor zijn vertrek naar Batavia verklaarde, de overdracht der souvereiniteit alleen verijdeld zou kunnen worden door de voortzetting van de guerilla. Hij wist echter, dat de repu blikeinse leiders er net zo over dachten als hij en was er zeker van, dat de order tot staking van het vuren, welke hij bin nen een week verwachtte, door de grote Een kwade geest der Unci verdwijnt Washington roept „verbeteraar" der rapporten terug Aneta seint uit Batavia, dat de Ame rikaanse kolonel Williard Carlock, voor zitter der afdeling militaire waarnemers van de Unci, tezamen met de secretaris van de staf van dezelfde afdeling, ma joor Robert Montana, naar de Verenig de Staten teruggeroepen is. Desgevraagd verklaarde Carlock aan Aneta, dat hij naar huis ging om een nieuwe functie te aanvaarden. De Unci gaf geen offi- cile uitspraak ,doch de pers-ambtenaar weer er op, dat hoewel Carlock ge noemd wordt in het artikel van de overleden correspondent Newton, de naam van Montana niet daarin voor komt. Newton beschuldigde namelijk Carlock er van, dat hij de 1-c.pporten verdraaide. De ambtenaar weigerde, de naam Carlock in verband te brengen met bovengenoemde publicatie. „Het Dagblad" te Batavia juicht het ingrijpen van Washington toe, voor de goede verstandhouding tussen Neder land en zijn bondgenoten. Frans—Ned. liandelsaccoord omvat 65 milliard francs Bekrachtigen de Regeringen van Frank rijk en Nederland het dezer dagen geslo ten nieuwe handelsaccoord tussen beide landen, dan treedt op die datum dit ver drag in werking, dat voorziet in een goe derenverkeer voor ruim 65 milliard francs. De structuur van het accoord brengt geen wijziging in de aard der uit te wisselen goederen en verzekert de continuïteit in de wederzijdse handelsbe trekkingen. De markten in beide landen zijn thans opengesteld voor afgewerkte producten van velerlei aard uit beide Gewapende anti-comm. opstand in Roemenië? Moskou vreest uitbreiding tot de Balkan Volgens de, in Washington verschij nende. „Times Herald", is in Roemenië, in het hart van de Karpaten, een gewa pende anticommunistische optstand uitge broken. die geleid wordt door generaal Corneliu Dragolina. Oud officieren, amb tenaren, intellectuelen en studenten steu nen hem. sprekingen over de staking het Een later Anetatelegram meldt, dat dr J. H. van Roijen en mr Blom hedenoch tend naar Djokja zijn vertrokken. Prins Bernhard in actie tijdens de ruiterwedstrijden op de internationale paardententoonstelling in Londen. Een ernstig conflict tussen Nederland en Suriname Dreigementen met beroep op buitenlandse hulp De Staten van Suriname hebben Zaterdagmiddag in een spoedzitting algemene stemmen een motie van leden P. Wijngaarde, J. Lachman Soemitra aangenomen, waarin er bij de Nederlandse Regering en de Tweede Kamer met klem op aangedrongen wordt, de ontworpen interim-regeling terug te nemen en te verwerpen. motie aoht namelijk de amendementen betreffende het bijzonder onderwijs in flagrante strijd met de autonomie, en tevens een aantasting van het budget recht. daar zij dwingend uitgaven voor schrijven. De Staten verklaarden, niet prijs te stellen op verder overleg. Een voorstel van de ondervoorzitter E de la Fuente om afschriften toe te zen den aan de VN. en de Indonesische conferentie te Djokja, werd met alge mene stemmen aangenomen. Tenslotte namen de Staten met tegen 3 stemmen een motie aan om afschrift te zenden aan de Pan-Ameri- kaanse Unie. Bij de beraadslaging beschuldigde Wijngaarde Nederland van voortdurende woordbreuk, terwijl De la Fuente klaarde, dat Nederland met vuur speelde en het er op aanstuurde, dat Suriname wellioht zich tegen het Rijksverband zou uitspreken. Findlay zeide, dat de directe hoop thans gevestigd is op de Ameri kaanse republieken. Nu de socialisten er rechtse groepen verraad hebben ge pleegd, achtte hij het geen wonder, da! de communisten het in de koloniale ge bieden winnen. Ook Lachman beschul digde Nederland van woordbreuk. Warmte als bondgenoot van de Coloradokever Strenger optreden tegen nalatige aardappeltelers. Door de warmte heeft de aantasting van het aardappelgewas door de colo radokever ernstige vormen aangenomen. Daar gebleken is, dat vele aardappel telers de verplichting om larven en ke- te verdelgen niet voldoende na komen. zal thans strenger tegen de na latige telers worden opgetreden. In ge vallen van verwaarlozing zal zonder voorafgaande waarschuwing worden overgegaan tot het opmaken van proces- erbaal. Indien nodig, zullen tevens op kosten van de teler de nodige verdel gingsmaatregelen worden uitgevoerd. Wordt V.N.-secretariaat geterroriseerd Geheimzinnige „nummer acht" legt verklaringen af Een geheimzinnige getuige, die ..no 8" wordt genoemd, heeft het Amerikaanse Congres verteld, dat het V.N.-secreta riaat van Trygve Lie wordt geterrori seerd door communistische agenten, die employé's der Ver. Naties dwingen, om hun werktuigen te worden. „Nummer acht" ging zelfs zover, dat hij voorstelde om Trygve Lie uit zijn ambt te ontzet ten en een „capabele opvolger" te be noemen. Hij zeide, dat de communis tische druk uit de hoogste regionen komt. Vermoedelijk is „nummer acht" een Tsjech. Byron Price, de wnd secre taris-generaal der V. N„ heeft de bewe ringen „fantastisch" genoemd. Eyskens heeft de opdracht aanvaard Van Cauwelaert naar Konng Leopold. In aansluiting aan hetgeen Zaterdag reeds vermeld is, verneemt „Belga", dat de heer Eyskens de opdracht tot samenstel ling ener regering heeft aanvaard. En dezelfde dag nog, heeft de oud-minister van financiën besprekingen gevoerd met de voorzitters van Kamer en Senaat, terwijl de kabinetsformateur ook een onerhoud had met de voorzitter van het Intern. Valuta-fonds, de, eveneens ex- minister van financiën, Gutt. Daarna ertrok de voorzitter van de Belgische Kamer, Van Cauwelaert. naar Pregny, een ontmoeting met Koning Leopold. Volgens Reuter streeft Eyskens naar een driepartijen-regering met een program, gericht op financiële, economische en sociale vraagstukken. Vandenberg en Taft over steun aan de Pact-landen De republikeinse, Amerikaanse senator Vandenberg heeft voorgesteld, om het program voor militaire hulp aan Europa voorlopig als „noodmaatregel" uit te voe- totdat de raad van advies van het Atlantisch Pact een commissie voor de defensie zal hebben benoemd. Senator Taft heeft de regering verzocht, te wach- net het program voor militaire steun totdat de raad van het Pact gezamenlijke verdedigingsplannen heeft ongesteld. Eerst moeten de behoeften der Europese landen bestudeerd worden, aldus Taft, die tegen de ratificatie stemde. Drang op Regering voor nieuwe Scheveningse haven Adres van B. en W. van 's-Gravenhage B .en W. 's-Gravenhage hebben zich tot de Regering gewend met het dringende verzoek, de aanleg van een nieuwe buitenhaven te Scheveningen in overweging te nemen. Ingevolge de wet van 24 Juli 1899 (stbl. 194) werd de buitenhaven door het rijk aangelegd. In welke toestand deze haven zich, vooral door de onvol doende en gevaarlijke toestand reeds se dert vele jaren bevindt, blijkt uit het in Mei j.l. door de betreffende commis sie van advies uitgebrachte en gepubli ceerde rapport. B .en W hebben bij de Regering aan gedrongen op een spoedig overleg over deze zaak tussen rijk en gemeente. K.L.M. vliegt over Zürich naar Buenos Aires Eenmaal per week. Zaterdagmiddag startte de K.L.M. voor haar eerste vlucht via Zürich naar Buenos Aires. In het vervolg zal éénmaal per week via Zwitserland en éénmaal over Portugal naar Argentinië worden gevlogen. De DC 6 Prinses Irene is op het vlieg veld Kloten te Zürich ontvangen door Stadtrad Londolt namens de stad en het Kanton Zürich. Het vliegtuig vloog in twee uur en een kwartier van Amster dam naar Zürich en vertrok om kwart over drie weer naar Lissabon- FRANSE CATALINA VERONGELUKT Een Catalina van de Franse Marine, met 17 man aan boord ,is ter hoogte van Agadir (Fr. Marokko )in zee gestort. De wrakstukken zijn gevonden. De Britse verkiezingsstrijd Churchill kraakt de Labour-politiek, leidende tot bankroet en chaos „In wezen geen verschil tussen toegepast socialisme en communisme" In het voetbalstadion van Wolverhampton, dat tot de laatste plaats was uitver kocht, hebben veertig duizend Engelsen geluisterd naar Winston Churchill, die een uiteenzetting gaf van het programma der conservatieve partij voor de algemene verkiezingen. Het was geen optimistisch geluid, dat de „goede oude Winnie" deed horen. Volgens Churchill heeft de Lnbour-regering Engeland dichter bij het drei gende gevaar van communisme en chaos gebracht, terwijl de naderende, economi sche crisis het spook oproept van bankroet encommunisme. Zo zjjn dan de grote Britse partijen hun campagne voor de verkiezingen, die in de eerste helft van 1950 gehouden zullen worden, begonnen. Attlee en Morrison hebben het woord gevoerd voor de Labour-partij en ae premier heeft het nieuwe verkiezings programma van de conservatieve partij gekarakteriseerd als „een der oneerlijkste documenten, die hij nooit gelezen had", terwijl volgens hem Churohills kennis van zaken omgekeerd evenredig is aan zijn krachtige taal. Uit de rede van Churchill brengen wij nog naar voren, dat naar diens mening in landen zoals Frankrijk, Nederland, België en Scandinavië het herstel zich vlugger voltrok, landen, waar de minis ters niet gaven om socialistische pedan terie en gewerkt werd aan een redelijke levensstandaard. En toch had Engeland het voordeel genoten van buitenlandse hulp, zoals geen ander land ooit in vredestijd. Amerika en Canada verstrek ten immers subsidies tot bijna 2 milliard pond sterling. Terwijl deze twee landen een bedrag van 1.750.000.000 pond in de vorm van leningen of giften aan Enge land deden toekomen, had de regering alles verspild. In wezen bestond er geen verschil tussen toegepast socialisme en communisme, hoewel de Labour-parlü van haar twist met de communisten een paradepaardje maakte. En de commu nisten, deze werktuigen van Moskou, zouden voor geen misdaad terugdeinzen, indien zij de absolute despotische macht verwierven. Mocht Engeland zijn ver trouwen bij de komende verkiezingen aan de conservatieven schenken, dan zouden de op handen zijnde nationali satie-programma's voorkomen of gewij zigd worden. Zonder buitenlandse huip zou Engeland meer dan een millioen werklozen tellen. De goud- en dollar- reserves zijn de laatste reserves, die ons scheiden van een faillissement, aldus Churchill. Zijn ook die verbruikt, dan zal de invoer van grondstoffen inkrim pen, de fabrieken stilstaan, werkloosheid en voedseltekort „ons eiland" teisteren. In ieder geval zal dan ook de staal industrie worden genationaliseerd. Het volk toont nu reeds tekenen, dat het de duizenden beperkingen en regelingen van het economisch leven moe is. Tegen over deze scherpe critiek kon Attlee zich slechts verweren met de opmerking, „dat het kwaad, gedaan in tientallen jaren, niet in vier jaar tijd teniet kon worden gedaan". Nu dreigt in Engeland weer spoorwegstaking EVC-er Blankenzee Zaterdag gedeporteerd Terwijl de Londense havenarbeiders vandaag weer aan het werk zouden gaan. dreigen nieuwe arbeidsmoeilijk- heden in Engeland. De „National Union of Railwayman", de vakvereniging van spoormannen, heeft de voorwaarden verworpen van 't onderzoek, dat de drie weken geleden ingestelde verzoenings commissie houdt. De spoorwegmannen eisen loonsverhoging en de commissie onderzoekt thans niet de eisen van 130 000 arbeiders uit werkplaatsen, zo dat die niet van een eventuele stijging der lonen zoudan profiteren. De vak vereniging wenst alle 620.000 spoorweg arbeiders bij het onderzoek te zien op genomen. Rond Manchester is reeds eer. „langzaam-aan-actie" begonnen. Ook de bedienaars van lieren in de steenkolen mijnen dreigen in staking te gaan. De Nederlandse EVC-er Joh. Blankenzee. die als verdacht van sta- kings agitatie gearresteerd was. is Za terdag per vliegtuig naar Nederland ge deporteerd. Stoffelijk overschot n gevonden i ds Vos Het stoffelijk overschot van ds Vos. uit Hendrik Ido Ambacht is hedenmorgen door een visser opgehaald uit het zoge naamde Zeehondergat, tussen de vuur toren bij Ouddorp en Schouwen en Dui- veland. Zoals gemeld is, kwam ds Vos met zijn echtgenote Woensdag j.l. in de zee bij Ouddorp door verdrinking om het leven. H.M. de Koningin en de prinsesjes Beatrix en Irene slaan in het White City Stadion te Londen de ruitenvedstrgden gade, waaraan ook Prins Bernhard deelnam DAT een eskader van acht in Enge land gestationneerde superforten luister bijzette aan de Zaterdag gehouden vlieg- feesten op het vliegveld Twenthe. DAT de brandweer Maurits—Geleen de finale van de landelijke brandweer wedstrijden in de klasse B, gehouden te Lunteren, won. DAT van de 700 deelnemers aan de driedaagse fietstochten door Brabant slechts enkelen uitvielen en een extra medaille werd uitgereikt aan hen, die reeds vijf maal de tocht volbrachten. DAT te Wageningen het research-in- stituut voor plantenziektenkundig onder zoek is opgericht met dr C. J. Briejèr als voorzitter en dr H. J. ten Houten uit A'dam als directeur. DAT Zaterdag in het kader van de feestelijkheden t g.v. het 550-j. bestaan Oss als stad een vijfdaagse handels tentoonstelling „Timoss" werd geopend. DAT 160 jonge Franse Hugenoten mo menteel als gasten van de Waalse ker ken het Friese waterland bezoeken. DAT de Z.-Afrikaanse minister van defensie, F. C. Erasmus. gisteren voor zeer informeel bezoek per vliegtuig Parijs naar Schiphol overwipte en bezoek aan A'dam en Volendam bracht. DAT de Hero-fabrieken te Breda Za terdag het 35-jarig jubileum vierden en veneens jubilerende oprichter-direc teur, R. A. M. J. J. Jansen, met diens door Charles Eyck geschilderde portret werd vereerd. DAT Zaterdag te Delfzijl een nieuw, 4 ha groot, sportpark door burgemeester L. H. van Julsingha, werd geopend. DAT buitenlandse automobilisten, die naar ons land komen, voortaan via de buitenlandse automobièlclubs een pam flet van KNAC en Jaarbeurs krijgen be treffende de verkeersbepalingen in ons land. DAT Nievelt, Goudriaan en Co. te R'dam, m.ï.v. 29 Juli een „Portugallijn" opent met elke 1011 dagen een afvaart naar Oporto en Lissabon. DAT op de Singel te A'dam een 20-j. Curacaoër is aangetroffen met een mes steek in zijn dij. doch men niet weet wat zich heeft afgespeeld, daar er geen getuigen zijn en het slachtoffer nog niet gehoord kon worden. DAT dr v. d. Hoff t.g-v. zijn zilveren jubileum als directeur-geneesheer van het R.-K. ziekenhuis te Sittard, is ge huldigd, o.a. door Commissaris Houben en bisschop dr Lemmens van Roermond. DAT de Alg. Bond van Ouden van da gen minister In 't Veld verzocht de on dersteunde ouden van dagen van een eventuele huurverhoging vrij te stellen. DAT Doetinchem in 1950 een tehuis voor ouden van dagen gaat bouwen met een hoofdgebouw voor 30 personen en 26 eengezinswoningen. DAT commissaris dr E. J. de Quya te Kaatsheuvel de tentoonstelling „De Schoen" opende, welke de eerste avond reeds 13.000 bezoekers trok. DAT minister Mansholt het Tweede Kamerlid Borst (CPN) heeft geantwoord de boeren van Losser niet voor een toe slag betreffende de lichte gronden in aanmerking te kunnen doen komen. DAT op een verjaardagspartij in de Jodenbreestraat te A'dam, als gevolg van drank, een messengevecht ontstond, waarbij een slachtoffer in het ziekenhuis en de dader in de cel terecht kwam. DAT de KNAC om een betere benzine service heeft verzocht op de route Bel gische grensBergeykse barrièreEind hoven, daar vele automobolisten hier 's nachts zonder brandstof komen te DAT een Indonesische moeder met acht kinderen, die na de bevrijding in de grote stroom mee. doch tegen haar zin, naar Nederland was gerepatrieerd, na een verblijf van een paar jaar op Schiermonnikoog, weer met de Sibajak naar haar geboortegrond is teruggekeerd. DAT Zaterdag op de Wester-Schelde een groots opgezette scheepsrampoefening van het Zeeuwse Roode Kruis is gehou den, waaraan niet minder dan 750 per sonen meewerkten, die meer dan 100 „gewonden" van een gefingeerde scheeps ramp moest bergen. DAT Zaterdag in Kras te A'dam het congres van de int. vereniging voor han delsonderwijs bijeenkwam, welk congres tot 30 Juli duurt, waarna het in Antwer pen wordt voortgezet. DAT op 17 September te Utrecht de jaarlijkse ethnologendag, georganiseerd door het Volkenrechtelijk instituut van de R.U. aldaar, wordt gehouden. DAT de vereniging van broederijen en pluimveefokbedrijven in Nederland op Donderdag 28 Juli a.s. te Apeldoorn de algemene ledenvergadering houdt, waar op oh. ir J. G. Tukker, hoofd van de Pluimveevoorlichtingsdienst, het woord voert. Steeds groter is blijkbaar het de vies van de Amerikaanse lucht- vaart. Deze Lockheed Constitution voor 180 passagiers heeft een rondvlucht door de Ver. Staten ge maakt. Meer dan één half millioen isen heeft het vliegtuig beke ken. Het luchtmonster staat hier on het vl'egveld van Burbank in Calif ornië. G^n. de Lattre de Tassignv weer in Nederland Komt Dinsdag in Scheveningen aan. De Franse generaal J. de Lattre de Tassigny, opperbevelhebber der West- Europese landstrijdkrachten, zal van 26 t m 29 Juli weer een bezoek aan ons land brengen. Om half zes, Dinsdag, wordt h\j bg de grenspost Wernhout verwacht.vanwaar hg met een escorte van zes motorrijders naar Scheveningen wordt gereden. Woensdag brengt h|j met generaal Kruis een bezoek aan Leeuwarden, van waar h|j om 6 uur 's avonds op het vliegveld Valkenburg terug wórdt verwacht. Donderdag zal de Franse generaal de Vierdaagse in Nijmegen en omgeving met een bezoek vereren. Vrijdag zal h|j des middags half drie wegrijden van het hotel Kurhaus te Scheveningen en om 3 uur per eigen vliegtuig vertrekken van het vliegveld Valkenburg. Beatrix peettante van een Engelse baby Koningin Juliana. Prins Bernhard en de prinsesjes Beatrix en Irene waren gisteren aaniwezig bij de doopplechtig heid van een Engelse baby in de paro chiekerk van Warfield (Berkshire. Eng Prinses Beatrix is peettante van de baby Robin Edward Furber, zoon van de heer en mevrouw Stanhope Furber Bracknell. Dit echtpaar raakte met de Kon. Familie bevriend in de oorlog, toen Prinses Wilhelmina te Maidenhead (Berkshire) woonde. KONINKLIJK GEZIN OP IJSREVUE. Zaterdagavond heeft het Koninklijk gezin in Londen een ijsrevue bezocht. Een der schaatstere bood Koningin Juliana rozen aan. PRINS BERNHARD OP CONCOURS IN LONDEN. Prins Bernhard nam Zaterdag in Lon den deel aan een concours-hippique om de „Country life and riding Cup". Win naar werd de Ier Tubridge. De Prins maakte 20 fouten. Kapt. Sonderman vloog in Enge land nieuwe Fokker voor Onder belangstelling van 100.000 toe schouwers namen Nederlandse Franse en Amerikaanse luchtmachteen heden deel aan een luchtvaartfeest op het vliegveld Gatwick, dat georganiseerd wa door het Engelse blad „Daily Express' Reserve-kapitein G. Sonderman, piloot van Prins Bernhard. vloog een nieuw type militair oefenvliegtuig van de Fok kerfabrieken voor. Euwe blijft kampioen van Nederland En is één van de 24 „grootmeesters" Dr Max Euwe blijft dit jaar schaak kampioen van Nederland. Aldus heeft de K.N.S.B. besloten, daar Prins wegens zijn deelneming aan een tournooi in Tsjecho- slowakije begin September niet tegen Euwe kan spelen in de tweekamp on persoonlijk landskampioenschap. Het is nog niet zeker of dr Euwe, die 1 September zijn werk als leraar hervat, in April zal deelnemen aan het candida- tentournooi te Boedapest voor het wereld kampioenschap. De winnaar mag uitko men tegen de titelhouder Botwinnik. Vol gens de bepalingen van de FIDE mag Euwe zich thans, als een van de 14 didaten voor de wereldtitel, „grootmees ter" noemen. In totaal zijn er 24 groot meesters. ACHT DODEN BIJ AARDBEVING IN TURKIJE. Een hevige aardbeving heeft de Turl haven Izmir en Wet omliggende gebied zwaar geteisterd. Acht personen kwamen om het leven en 500 huizen werden be schadigd. Ook op het naburige Griekse eiland Chios vond een aardbeving plaats, die grote verwoestingen aanrichtte. Gesprekcentra Hier en daar openbaart zich in Neder land een nieuw verschijnsel, dat. zo is onze indruk, misschien daarom reeds door verscheidenen met wantrouwen wordt gadegeslagen, maar dat wij niettemin met belangstelling en met vreugde menen te moeten begroeten. Wij bedoelen hiermede de nog schuch tere pogingen van mensen van onder scheiden standpunt en inzicht om over die standpunten en over die inzichten met elkaar in gesprek te komen. Om het maar duidelijk te zeggen: Vol gens ons is dit gesprek met andersden kenden een noodzakelijk complement, een noodzakelijke aanvulling, op het bezit van een eigen standpunt en een eigen in zicht Er is onlangs opgericht een Nederlands Gesprek-Centrum (secretariaat, Mathe- nesserlaan 446 te Rotterdam) met een be stuur en curatorium, beide samengesteld uit personen van allerlei richting. Al leen de communisten zijn buitengeslo ten, een maatregel, waarmede men alles zins vrede kan hebben. Er wordt wel eens beweerd, dat dit Gesprek-Centrum nauw verband heeft met de Nederlandse Volksbeweging, maar dit is uitdrukkelijk niet het geval. In tegendeel. het gesprek^ wordt zelfs niet gevoerd onder auspiciën van de volks beweging. Het lijkt aantrekkelijk, om van zulk een gesprekcentrum verre te staan. Zulk een afwijzende houding schijnt ook wel in het verlengde te lig gen van de stelling, dat niet in het op gaan in een groter geheel, doch integen deel juist in het isolement onze kracht ligt. Maar hier schuilt een bedenkelijk misverstand, waarvan velen onzer in de loop van de tijd niet vrij zijn gebleven. Dit misverstand is, dat het isolement op zichzelf een verdienste en een kracht zou zijn. Toch is dat geenszins het ge val. Het isolement zelf is geen kracht- Wel ligt in het isolement kracht, althans een mogelijkheid van krac.it en van krachtsontplooiing. Het isolement heeft op zichzelf natuur lijk niet de minste verdienste. Zonder dit onderwerp nu uit te putten, menen we dit wel te kunnen zeggen, dat het iso lement alleen te aanvaarden is. wanneer het noodzakelijk is en voor zover het noodzakelijk is. Naar onze overtuiging kan zulks in de ene tijd in sterkere mate het geval zijn dan in de andere. Het isolement mag nimmer een voor wendsel zijn om te vegeteren op eigen denkbeelden. Het isolement mag ook geen vluchtheuvel zijn met als enige be tekenis, dat men aan de wereld is ont vloden. Wat 't isolement wel kan zijn en moet zijn, dat is: Een wapenarsenaal, een plaats van bezinning op het beginsel (ook op het wezen van het beginsel), een plaats van scholing en vorming, een plaats ook waaruit de krachtsontplooiing wordt voorbereid en gevoed. Christus heeft met zoveel woorden gezegd, dat Hij niet bad, dat wij uit de wereld zou de worden weggenomen, maar dat wij zouden worden bewaard van de boze. En daarom, omdat het isolement op zichzelf geen verdienste of nuttigheid heeft en omdat er op het eerste hoofd stuk (dat van het isolement) een tweede hoofdstuk moet volgen, om die redenen juichen wij elke poging tot een ernstig gesprek ook met andersdenkenden toe. In onze inventaris maakt de zweet doek, waarin we onze talenten opber gen. nog altijd een voorwerp uit, dat onder strenger distributievoorschriften behoorde te staan dan thans 't geval is. Nu weten wij wel, dat dit alles goed moet worden voorbereid. Wij weten ook wel, dat men het doel voorbij schiet, wanneer men aan het praten gaat zon der zelf enig bezit aan beginselovertui- ging te hebben verworven. Wij weten ook wel, dat reserves en veiligheidsmaatregelen geboden kunnen zijn. Maar juist aan die reserves is on der ons in de regel geen gebrek. Zij zijn in velerlei vorm sinds lang aanwezig. Er is hier eerder een teveel dan te weinig. Wat inog niet in die mate aanwezig is, de ^erkenning, dat het gesprek met noodzakelijk WEERBERICHT Zonnig en tvarm Droog weer met voornamelijk in Noorden van het land hier en daar wat bewolking. Overigens zonnig en warm. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. ZON EN MAAN. Dinsdag 26 Juli: Zon op 4.52, onder 20.40. Maan op 5.02, onder 21.38. 1 Aug. E.K. a ndersdenkenden '*olg is op wij geven toe nog noodzakelijker begin. En dan zal men eens zien. welk een waarde zulk een gesprek hebben kan. Dan kan men eens zien. welk een mis verstanden er bij anderen over ons be staan. Dan kan men eens bespeuren, welk een spinrag aan verkeerde voor stellingen er moet worden verwijderd. En dan kan men ook ontdekken, dat er behalve humanisme en allerlei andere -ismen ook humanistische en andere mensen zgn. Misschien zullen die mensen nu en dan tot de overtuiging komen, dat ze in een nog ander opzicht aanhanger zijn van het „ik-vergis-me." Misschien zullen we ook voor onszelf nu en dan tot die ontdekking komen. Maar dat zal dan een verlies zgn. dat alleen maar winst betekent. En het zal ons tot des te groter studie en bezinning prikkelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1