Hoe taal en moraal in Nederlandri: vergiftigd worden Stamtafel der Puzzlevrienden Sigaren en bier ter tafel in Leiderdorps raad VIJF JAAR GELEDEN MISLUKTE DE AANSLAG OP HITLER PTTEUWE LEIDSCHE COURANT 7 ZATERDAG 23 JULI 1949 Een h el e b o e 1 geloven - an de ont- Nog meer riolisme! (Over D. H. Lawrence: De eerste Lady Chatterley. Vertaling Jo Boer). Men zal uit de bladen vernomen heb ben dat in het Zuiden des lands dit boek in beslag is genomen wegens de onzede lijke inhoud en dat de venkoper van de roman tot een geldboete is veroordeeld. Intussen kan men in de provincies boven de Moerdijk dit werk nog ongestraft de etalages leggen. Ik wil hiier gaarne als mijn mening vooropstellen dat vrijheid van drukpers een kostelijk goed is en dat ik het in hoogste mate zou betreuren, wanne daaraan werd getornd. Maar vrijheid niet hetzelfde als bandeloosheid. Het oude Bijbelwoord: „Wij zijn slaven der wet geworden, opdat wij vrij zouden zijn", is hier van toepassing. Indien een boek alle wetten van zedelijkheid met voeten treedt, kan de overheid m.i. niet anders doen d'an haar gezag laten gelden. En ik betreur het dat alleen de kanton rechter in Tilburg genoeg ruggegraat heeft getoond ten opzichte van dit vol strekt zedeloze werk, dat alleen goed £e- noeg is om verbrand te worden. Ik hoop hieronder aan te tonen waarop deze uit spraak gegrond is. Natuurlijk 'ben ik mij volkomen bewust dat er weer zullen zijn, die daarover aóh en len. roepen en schermen met de grote Kunst van het boek. Ik zal daarom ook aantonen, waarom, afgezien van de kunst van het oorspronkelijke werk, in dit ge val zelfs van enige artisticiteit niet kan gesproken worden ten opzichte ellendige prul van een vertaling. Dit als eerste opmerking vooraf. En voorts zou ik willen opmerken hoe het me altijd verbaast dat die zo hartstochtelijk voor de naakt- cultuur in een roman ijveren, niet oonsequent doorzetten in het dage lijkse leven. Niemand zal mij kunnen bestrijden dat het naakte menselijke liohaam heel wat schoner (in verhevene zin) kan zijn dan wanneer het rondloopt „met 'n confectie-pakkie an", zo ijveren voor echte Kunst, dan ldgt het toch voor de hand om op eer zomerse dag al die lelijkheid af te leggen en spiernaakt door de straten te wande len. Ik heb echter nog geen enkele v woede bewonderaar der naaktcultuur de roman, dit zien doen. Waarom dan toch niet? Je moet voor je beginsel wat over hebben, desnoods de kans op bekeuring. Uit deze inconsequentie volgt toch duidelijk genoeg dat er nog wat anders achter deze hartstocht voor Kunst zit. Laten we thans over het genoemde boek spreken. Een bekend gedicht van Heine luidt: Du bist wie eine Blume So hold und schön und rein; Ich schau dich an, und Welput Schleicht mir ins Herz hinein. Voor onze Schakers Correspondentie en oplossingen (bin nen 14 dagen) aan onze schaakredacteur, Goudreinetstraat ,125, 's-Gr,avenhage. MACHINEGÉWEERTACTIEK. In het Amerikaanse schaaktijdschrift Ghess Review troffen we een boeiende partij aan, in 1948 te Rogaska Slatina ge speeld tussen de Yougoslaven Markovic (wit) en Puc (zwart). Door uiterst scherp spel slaagde de zwartspeler er in de partij in zijn voordeel te beslissen. Het Ameri kaanse tijdschrift, waaraan wij deze partij ontlenen noemt de speeltrant van de zwartspeler, niet ten onrechte overigens, machinegeweertactiek. Afgezien van de verdiensten, welke deze partij op zich zelf bezien reeds heeft, geeft zij boven dien een goed-e indruk van de speel- •terkte van Puc, die tot de sterkste Yougoslavische spelers behoort, al heeft hij geen deel uitgemaakt van de ploeg, welke kort geleden van onze nationale ploeg met 10%9% wist te winnen. Wit: M. Markovic. Zwart: S. Puc. Damegambiet. 1. d'4 45; 2. c4 Lf5; 3. c4Xd5 LXbl; 4. Tx-bl Dxd5. Het begin schijnt on schuldig genoeg, doch zwart heeft reeds enig voordeel. 5. Da4t Pc6 6. Pf3 e5! 7. d4xe5 Lb4? 8. Ld2 De4! 9. Ddl (de enige verdediging) 000; 10. a3 (wit hoopt aldus enige verlichting te verkrijgen, doch zwart houdt hem constant onder vuur!) Pxe5; 11. Lxb4 Pd3t! 12. Dxd3 Txd3; 13. Pgö De8; 14. Pxf7 a5! 15. Pxh8 axb4; 16. g4 De4; 17. Tgl Tg3 (nu staan alle torens en prise). 18. f2xg3 Dxblt 19. Kf2 Dxb2; 20. axb4 Df6f 21. Kg2 g5! Deze stelling is volkomen rijp om op te geven, hetgeen wit dan ook schielijk deed. Wij hebben de aantekeningen bij deze partij opzettelijk vaag gehouden de lezers het genoegen te gunnen zelf de diverse varianten te onderzoeken. Dit loont de -moeite ten zeerste. De oplossingen. No. 318 (Probleem van F. Gebhard): 1. Pa6! No. 310 (Probleem van W. A. Shink- inan): 1. Kd6 enz. No. 320 (Probleem van F. Palatz): 1. Lc2 Ke7; 2. La4 Ke8; 3. c7t Ke7; 4. c8P mat. Symmetrische stelling met a-sym metrische oplossing. No. 321. (Probleem van P. A. Orli- mont): 1. h3 Kh7; 2. h4 Kh6 (h8); 3. h5 Kh7; 4. Pf6t Kh6 (h8); 5. Tg6 of Tg8 mat. De aardigheid is, dat 1. h4 niet opgaat. De nieuwe opgaven. Opgave 322 (Probleem, mat in twee zétten). Wit: Kal, Df2, Td8, Le8, Pc4, Pe4, -pion- Bei} en a4 (8). Zwart: Kd3, pionen d5 en d6 (3). Opgave 323 (Probleem, mat in twee zetten). Wit: Kh6, Dg6, Td6, Tf7, La5, Lg2, pion a7 (7). Zwart: Kc7, Db6, Tc8, Thl, Ld8, Le8. Pa8, Pd7, pionnen e7 en h5 (10). Opgave 324 (Probleem, mat in Zétten) Wit: Kc7, Db7 en pion b3 (3). Zwart: Ka5 en Pd7 (2). Opgave 325 (Eindspelstudie). Wit: Kh2, Lc5, Pa6, Ph3 (4). Zwart: Ke4, pionnen a2, f6, h6 So rein und schön und hold. Van dit vers zegt de schrijver D. Lawrence dat het even pornografisch Is een vuile geschiedenis. (Zie blz. an zijn boek „Pornography and so on Het spreekt wel vanzelf dat, indien iemand als waarheid begint aan te nemen tweemaal twee is vijf, hij zeer gemakke lijk kan bewijzen dat viermaal twee tien het ook met Lawrence. Als zonder enig deugdelijk bewijs aanneemt dat de maker van bovenstaand gedicht alleen maar d-oor zinnelijke gedachten moet gedreven zijn, toen hij het i schreef, is het zeer eenvoudig te komen tot het bewijs dat al wat tot dusver als kuis werd beschouwd, in grond van de zaak eigenlijk smerig verdorven is. Het is een uitgemaakte zaak dat Lawrence goed schrijft en boeiende roman weet te maken. Daar- behoeven we niet verder te praten. Maar tevens dat 'bij hem zedelijk en on zedelijk stuivertje hebben gewisseld. Echtbreuk is een verouderd begrip. De beschrijving van de intiemste levensver houding tussen een man en een vrouw, die niet mef elkaar getrouwd zijn, is evec gewoon als een boterham eten. Het ge bruik v-an platte termen behoort tot de vereisten van de grote Kunst. Dit zijn enige van de grondslagen waarop Law rence zijn boek heeft geplaatst. Over de inhoud zijn we dus wel voldoende inge licht. Het feit trouwens dat de romar jaren lang in Engeland is verboden ge weest,.-kan niet anders dan een aanbe veling zijn om een vertaling er van vooi het Nederlandse publiek gereed te ma ken. We weten nu ongeveer wel wat de Kunst (met de grote K) vereist. Het dan ook niet te verwonderen dat Jo Boer de noodzaak hiervan inzag. Daar praten ve dus ook niet meer over. Maar waar ik vel over praten wou, is de stumperige nan-ier, waarop ze het deed. Ze is klaar blijkelijk zo gehaast geweest om dit on misbare kunstwerk onder het Neder landse publiek te brengen, dat ze het Engelse woordenboek maar links heeft laten liggen met al de gevolgen daarvan, want het blijkt dat ze het Engels niet voldoende machtig is om te kunnen talen. En zo groot was 'haar haast zelfs zich geen tijd -gunde behoorlijk Nederlands te schrijven. I'k wil dit gaarne hieronder bewijzen. In de eerste plaats lijdt de schrijfster an een o-m-complex. O-p zeker twee honderd plaatsen in haar vertaling ge bruikt ze dit woord, waar het volstrekt geen dienst doet en dus de stijl verslapt; vaak zelfs ook 'in combinatie met een woord dat met om begint. Ziehier enige voorbeelden: 1. Hij vond het aangenaam o m te leven binnen de perken van hun inkomen. 2. Beiden waren zij blij om naar huis te -gaan. 3. Hij leerde haar schaakspelen en zij as er trots op o m het te leren, o m dat j een snel reagerende, intelligente vrouw was. 4. Clifford had dus een nieuwe belang stelling: om de oudere vrouw te leren sohaken en zelfs om haar Frans bij te brengen. 5. Hij had het plezierig gevonden o-m te logeren, o m dat het zo'n u i t g e- pr o-ken atmosfeer had. 6.'"In due1 familie' lijkt het wel een gewoonte om niets om je -kinderen te geven. De andere 194 gevallen laat ik rusten. In de tweede plaats vindt Jo Boer het volgende verzorgd Nederlands: Ze wist een -hele zettende omwenteling. 3. Hij bezat maar een boel praatjes en een boel gevoelens, die niemand deugd deden. 4. Een boers meisje met een hele boel stuntelige vitaliteit. Mgar er is nog meer knoeitaal in dit boek. Ik noem: Zelfs dronk zij thee in de propere, sinds lang vergeten theeroom. (Dit is geen room om in de thee te doen!). Plotseling zag zij de ijskoude kronkels van de slang, die bezig was haar i n t sluiten (dit was zeker een reuzei slang?). Het Engelse woord is: to coil. Geloof jij dat het nodig is dat een oorlog tussen de klassen moet be staan? „Clifford had oren als een lynx" (dus met -pluimpjes er op; vroeger altijd ogen als een lynx). Ook Law- :nce heeft dit zonderlinge beeld. Heel goed wist zij, dat zij niet aan heim dacht als een middel tot uitvlucht (Eng. escapade). De huizen, waar iedereen elkaar treft (where you meet everybody). Ik geloof wel dat ik weet w at ik er in mijn eigen -geval mee aan moet. Hij boog zijn hoofd en gluurde naar haar van onder zijn voor hoofd s- eenderen heen, zodat zij zijn -ond niet kon zien. (Eng. brow). Ik geloof wel dat de Engelsen, een groot gedeelte van de Engelsen tenmin ste, schoon genoeg heeft van het ma terialisme. Zo -hij al geen heer was, was hij tenminste een man. Hij ziet zichzelf als een graanhoop en is als een paar hand-gevoederde kakatoe's. (Eng. hand-fed). Ik wijs verder nog op de volgende staaltjes van gebrekkige kennis van het Engels (of van het Nederlands of van beide?): 1. Of -gelóóf jij soms in Rusland? Neen, ik ben bang van niet (I'm afraid I don't). 2. I-k - ben zelf een groot gelover 1 Guiness*. (A great believer in). 3. Heeft Uw Ladyship een dokter ge ien? (to see a doctor raadplegen). 4. Maar Parkin wordt veronder- teld om gisternacht weer op zijn post te zijn geweest en in -het bos (is supposed to have been). 5. Deze deden wat de mijnwerkers deden, ze ontkenden haar (d.w.z. ze negeerden haar)Het Engelse werk heeft: to -ignore). er al verschillende malen ge weest in verband met het oproer d zijn vrouiw (Eng. uproar -herrie). Het leek haar dat hét uit het boze voortkwam: de ziel boosaardig, werd de geest waanzinnig (the soul being evil, the soul went mad). Als variatie gebruikt de schrijfster ook wat Germanismen. Vertrekken heet bij haar afreizen. En ze spreekt ook van iets len en een uitgesproken staat van oorlog. In haar inleiding zegt de vertaalster -t ons dat wij „Lady Chatterley's Lover' (dus zeker ook „The First Lady Chatter ley) eerbiedig hebben te benaderen als kunstwerk. In hoeverre zij daar zelf geslaagd is, blijft wel uit het boven staande. Als ik ten slotte vermeld, dat er in het Engelse werk tamelijk veel streektaal (een soort van Schots) voorkomt, dat de Nederlandse vertaalster heeft weergege- dialect van haar eigen ding en dat ze er vooral prijs op heeft gesteld de smerige woorden, die in het Engels door een beginletter en streepje waren aangeduid, voluit te talen door platte, vieze uitdrukkingen, geloof i>k de bedoelingen en de verdien sten van dit werk voldoende te hebben belicht. DE VIERDAAGSE Ie MARSDAG 26JULI— 2e MARSDAG 27 JULI 50KM.Rouh® rrrr-r 40KM ROUhe 30KM Route Binnen en buiten onze grenzen maken wandelaars zich op Voor de Vierdaagse te Nijmegen, die Dinsdag begint Den Haag. Dr F. C. Dominicus. Van onderstaande let tergrepen worden 8 omschreven woorden samengesteld. 1. zwarte diamant, hoofdzakelijk gebruikt voor rot s-boringen (Kramers); 2. indruk, invloed (v. Dale)3. verpakking (v. Dale); opgelost (Kra mers); 5. dieren; 6. heerschappij (Kra mers) 7. verfrissen de limonade; 8. deel de week. Bal, bo, car, dag, der, di, dis, do, do, don, fan, ge, gre, im, la; li, luut, mi, na, na, ie, o, pres, sie, so, ten, tie. H o r 1 z verborgen, 8. model, 9. R.K., 11. tel, 12. 13. kan, 15. kot, 16 aorta, 19. norm, 21. enig, 23. big, 24. rede, 26. eend, 29. arend, 31. nes, 33. elf, 35. S.S., 36. rap, af, 39. haard, 41. landloper. (8). Wit begint en wint. oplossers. Onze sohaakredaoteur had het voor nemen de eindstanden van de vierde étappe van de ladderwedstrijd in het be gin van zijn vacantie te voltooien. Door ziekte is hij hierin helaas verhinderd ge weest. Dit zal uiteraard enig uitstel ten gevolge hebben. UITVOER VAN TUINBOUW. PRODUCTEN GESTEGEN. In het eerste half jaar van 1949 voerde _.is land, voor ruim ƒ115 m-illioen tuinbouwproducten uit (eerste helft 1948 ƒ97 millioen-)waarvan verse en gecon serveerde groenten ƒ71 millioen, fruit 8 millioen, bloembollen ƒ11 millioen, tuinbouwzaden 17 millioen, alsmede bloem- en boom-kwekerijproducten resp. ƒ4.7 en ƒ3.8 millioen. Toestand in Indië erger dan men denkt Nederlands politiek schokt vertrouwen der bevolking. De heer J. G. Loeber, directeur van cultuurondernemingen in Indonesië, heeft teruggekeerd van een lange reis door dat land verklaard, dat de toestand in Indo nesië wellicht slechter is dan men in Nederland denkt. Sinds enkele maanden de onveiligheid in tal van streken ont stellend toegenomen. Terreur, aanslagen, ontvoeringen, vernielingen e.d. zijn aan de orde van de dag. De ondernemers staan voor de keus, de ondernemingen geheel in de steek te laten of er maar van te maken wat er van de maken is. De toestand moet echter volkomen hope loos zijn, wil men tot abandonneren overgaan. Bij de bevolking heerst nog steeds een latent vertrouwen in Neder land, maar hieraan is zeer ernstig af breuk gedaan door Nederlands politiek, vooral in de laatste maanden. EINDE VAN TERUGGANG IN T AMERIK. BEDRIJFSLEVEN? Volgens de Journal of Commerce is de teruggang in het Amerikaanse bedrijfs leven niet langer algemeen. New Eng land, dat het ergst werd getroffen door deze teruggang, vertoont een stijging van de productie en .toeneming van de werkgelegenheid. Verticaal: 1. varken, 2. R.M., 3. bot, 4. odeur, 5. rel, 6. Gl., 7. nietig, 10. ka, 12. do, 14. nar, 15. kan, 17. om ber, 18. tegen, 20. ode, 22. ion, 24. ran sel, 25. das, 27. Ede, 28. doffer, 30. egaal, 32. es, 34. la, 36. rad, 37. pro, 39. H.N. 40. D.P. De prijswinnaars zijn ditmaal: le prijs: icvr. SchenkDen Haan, Wiïhelmina- laa-n 4, Billegom; 2e prijs: mej. G. C. Joh. Punt, Groenhovenstraat 12, Den Haag; 3e prijs: T. MechelseVan Weeren, Hoogl. Kerkgracht 15, Leiden. Oplossingen per briefkaart in te zen den uiterlijk a.s. Donderdagmorgen aan bureau. In de linkerbovenhoek adres- zijde te vermelden: Puzzle-oplossing. BENOEMINGEN Tot 1 Te Arnher Y. T. Reitsma te Rotterdam (in de atuurl. Historie). Tot hoofd: Te Woudsend (Fr.), (hoofd P. d. Vegt) G. Bos te Someren. Te Hilve'r- ïm (Chr. school voor B.O. Prinses eatrlx) mej. S. Kulpérs te Middelburg. Tot onderwijzer(es)Te Onstwedde (hoofd J. Bokma) C. Kenter te Wedderveer; te Leiden (Kooiparkschool), hoofd C. Visser Hoi (hoofd R. Doze Schalk te Groenlo (tijd): t lofd S. Scheringa) B. Jager Den Haag (Chr. Melsjessc Stolberg) mej. M, van Dijk t ïvliet; te IJzerlo ger Zuidlaren e Dokkum; ol „Jul. v. Den Haag. Gouverneur van Curagao in Nederland gearriveerd Gistermiddag arriveerde op Schiphol de Gouverneur van Curagao, ir L. A. H Peters, die contact zal opnemen met de regering. TELEFOON IN BELGISCHE TREINEN Er is dezer dagen een proef genomen met telefoongesprekken tussen een tele foonkantoor en een trein, rijdende op de lijn Brussel-Charleroi. Na het proef stadium zullen de treinen op de voor naamste trajecten met een telefoonap- paratuur worden uitgerust. Men zal dan met alleen uit de rijdende trein kunnen opbellen, doch ook kunnen worden op gebeld. Vroeger dan gewoonlijk waarschijnlijk zal Nijmegen Dinsdagmorgen uit de slaap ontwaken. Dan zal het leger der wande laars zich opmaken om de strijd met de kilometers aan te vangen. En ze zullen dat doen 1 met een enthousiasme, dat aat is „-bergenwerk te verzetten". Maandenlang hebben de deelnemers deelneemsters zich zeer serieus voor wandelfestijn-bij-uitnemendheid, dat de Vierdaagse heet, getraind. Ze hebben ;edaan aan vele (voorbereidende) en, w.o. die van „De Rotterdammer". Door negen en wind, -bij warmte en koude hebben ze afstanden afgelegd om toch „hard" im de stad van Karei de Grote aan de start te -kunnen verschij-nen. Maar niettegenstaande al deze voorbe reidingen -blijft het aantal uitvallers (sters) iedere Vierdaagse aan de hoge kant. We kunnen ons geen Vierdaagse van de laat ste jaren herinneren, waaroip de zon niet iverdadig scheen. Die warmte eist vele slachtoffers". En dan spreken we nog naar niet van mensen, die wegens blaren ;n dergelijke ongemakken genoodzaakt zijn op te geven. Neen, we zijn het niet eens met die collega, die de Vierdaagse-ti-ppelaars en vond, die hun gehele leven niet tot een behoorlijke sportprestatie n-en en om toch in het bezit van een lintje te komen, maar eens een paar kilo meters gingen wandelen. We geloven, dat hij nog nimmer een Vierdaagse van nabij heeft gevolgd en gezien heeft, welk een moed en doorzettingsvermogen van de deelnemers wordt gevraagd om het wan del,Jestijn" tot een goed einde te brengen. Voor Postzegelverzamelaars Wist i dat- er in de Verenigde Sta- i postzegelvereniging bestaat, alleen vrouwen lid -kunnen wor den? Het is dqc „Womens Philatelic. So ciety of New York". En wist u ook.... dat de man, die de zeldzaamdste postzegel van de wereld ontdekte, op 85 jarige leeftijd in Brits- Guyana overleed? 't Was L. Vernon Vaug- han, en de postzegel, welke hij vond, was het enig bekende exemplaar van de 1 cent Brits-Guyana van 1856. Het zegel werd door hem ontdekt tussen oude pa pieren, toen hij 9 jaar oud was en hij verkocht hem voor 9 shilling aan een an dere verzamelaar. Thans is het zegel 10.000 pond waard Deze berichten lazen wij in „Wereld post', nummer 1 van de eerste jaargang van een geïllustreerd tijdschrift voor post zegelverzamelaars, voortzetting van het van 1925 tot 1939 verschenen blad „De Philatelist'. De redactie staat onder leiding van H. E. Lasky en J. C. F. Heij- mans, Rotterdam. In dit nummer komen veel interessante rubrieken voor, o.a. een rubriek voor de jeugd. Talrijke illustraties verluchten de tekst. Voor philatelïsten en die het worden willen zeer aan te bevelen. Maar dat deze prestatietochten toch geen bovenmenselijke opdrachten zijn, blijkt uit het feit, dat de heren Dinkhui- zen uit Den Haag en Van der Kaa uit Eelde Dinsdag aan hun zilveren Vier daagse zullen beginnen. Vanzelfsprekend zullen zij knap in de bloemetjes worden De buitenlandse deelneming is g-roter dan vorige jaren. Frankrijk, Engeland, Zwitserland, Noorwegen, Zweden, Italië en misschien ook Oostenrijk zullen vertegen woordigd zijn en wat de militairen be treft is de hele Benelux bijeen. Het be-: zoek, dat de Belgische attaché verleden jaar aan de Vierdaagse bracht, is dus niet zonder uitwerking gebleven. Gerekend wordt op ongeveer 6000 deel nemers. Verleden jaar waren er 6584, waarvan ruim 5800 op de laatste dag in Nijmegen arriveerden. Zoals we reeds gemeld hebben, wordt de Vierdaagse Maandagavond op de „Wedren" ingeluid met een traditionele, grootse vlaggenpa- rade. Van een en ander hopen wij onze lezers verslag te geven. Alpken had vroeger een „Snoeisteetf* NADERE BESCHRIJVING VAN DE MUNTVONDST Haar historische en numismatieke waarde 18 Juni, bij verbouwingswerkzaamheden o-p de boerderij van de heer Duindam de Steekterweg te Alphen Rijn, door arbeiders van de C. M. Deerenberg en gebrs. P. Wijk een verzameling van plm. 195 stuks oude munten, z.g. dukatons of zilveren Rijderdaalders, in een tweetal oude Ro- ieinse potten aangetroffen. De zilverstukken, iets groter dan zilveren rijksdaalder, zij-n alle geslagen het tij-dvak van 16321684. De gro' arde van deze muntverzameling ligt. bij nader inzien en beoordeling van des kundigen, niet zozeer in haar i tieke schatting als wel in haar betekenis de geschiedenis uit die tijden. Van belangrijk deel dezer munten bevin- 'den zich nl, meer exemplaren in den lande. Wij zij-n bh'ans in de gelegenheid de volgende nadere omschrijving te geven van de gevonden munten. Van het Hertogdom Brabant werden 9 munten gevonden, daterend van 1632 1634, welke het borstbeeld vertonen va-r Philips IV vam Spanje, met brede kan ten kraag om, die in het tijdvak van 162C tot 1665 regeerde. Het omschrift ver meldt (in het Latijn) „Philips IV, Bij de Gratie Gods, Koning van Spanje en India, Aartshertog van Oostenrijk, Hertog Bourgondië en Brabant". Met India werd bedoeld Zuid- en Midden-Amerika. Deze munten werden geslagen te Brussel Antwerpen. Vervolgens werden van Hertogdom Brabant nog gevonden 77 dukatons, daterend van 1636 tot 1665, welke eveneens het borstbeeld dragen Philips IV, echter met een hoge kraag om de hals. Het omschrift zelfde. De wisseling van de mode had et toen blijkbaar nodig gemaakt, dat en nieuwe munten maa-kte. Vervolgens bevinden zich in die ver zameling 18 munten van Brabant (date rend va-n 1666—1679), welke het borst beeld dragen van Karei II, die van 1665 tot 1700 regeerde. Karei II staat op deze ten afgebeeld als een minderjarig kind en het omschrift luidt: „Karei II. bij de Gratie Gods", enz. (als bij de voor melde stuk-ken). Van Brabant, anet bors*- exemplaar. i Karei II als jongeling, is er één Herziening uitbreidingsplan aangeboden De ï-aadsagenda gisteravond in een vlot tempo afge werkt. Öe geloofsbrieven van 'de be noemde leden werden accoord bevonden. Opnieuw kwam het verzoek van de „Torenwachter"-sigarenfabriek ter tafel, om het pand- Bruggest.raat 1, momenteel in huur bij de heer Van den Bosch, mogen huren. B. en W. hadden aan huurder gevraagd of hij van dit gebouw eventueel afstand wilde doen. Aanvan kelijk deelde deze mede, dat hij daartoe niet genegen was. Enkele dagen voor de raadsvergadering gaf hij enige nadere .toelichtingen op zijn antwoord en een dag later deelde-hij mede, dat. B. en W. beide brieven maar als niet geschreven moest beschouwen. HÜ verklaarde zich bereid, tegen een door hem bepaalde vergoeding afstand te willen doen -het bewuste pand. Mede in verband met reeds eerder in-gekomen verzoeken ter zake en de korte tijd van voorbereiding stelden B. en W. andermaal voor, om het verzoek in hun handen te stellen om prae-advies. De heer Van Stralen (RK) drong er p aan om het verzoek toch te behan delen, omdat hij niet graag zou willen, dat de sigarenindustrie uit de gemeente verdwijnen wegens gebrek drijfsruimte. De voorzitter stelde spoedig opnieuw _jn vergadering in uitzicht, maar kon niet beloven of het verzoek dan ter tafel kunnen worden gebracht, aangezien door de veranderde situatie verschillende aangelegen-heden moesten worden onder zocht, bijv. in betrekking tot de hinder wet, de brandverzekering, de huurbepa- ling enz. De heer Van Stralen merkte op, dat de VIJF jaar geleden, toen velen nog in concentratiekampen zuchtten en met name Nederland nog voor een moeilijke periode stond, lieten Duitse ders vlak naast Hitler in diens hoofdkwartier te Berchtesgaden e ploffen. De aanslag mislukte, maar nog heden ten dage wordt de weerslag gevoeld. De buitenwereld beschouwde het complot in die dagen algemeen als een poging van de generaals om zich te ontdoen v een einde te maken aan een oorlog, die reeds verloren zoek heeft aanwijzingen opgeleverd, dat de wortels V£ Leiderdorp werd heren Van der Sterre en Noort zich mét de heer Van den Bosch hadden staan. De voorzitter antwoordde, dat dat zeer juist was, omdat niet de heer Van den Bosch, maar de raad dit gebouw verhuurt. Voorts deelde hij mede, dat indien het verzoek niet in de eerstvol gende vergadering ter tafel zou kunnen komen, een vergadering kon worden gevraagd overeenkomstig de bepalingen der gemeentewet. Zh.s. werd besloten het advies B. en W. af te wachten. Vervolgens kwam aan de orde een zoek van de pachter van het Dorpshuis om" een tapvergunning, "als" Inrlchlirrg voor maatschappelijk verkeer. B. en W. stelden voor, een daartoe strekkend concept-besluit vast te stellen. De heer Vermeulen (PvdA) vond het als geheelonthouder heel vervelend het wekte weerzin bij hem op om maximum aantal vengunningen te verho gen. Bovendien wees hij er op, dat cul turele ontwikkeling en een tapvergun- nin-g twee begrippen zijn die niet bij elkaar passen. De voorzitter zette het standpunt B. en W. uitvoerig uiteen en wees de diverse voorwaarden, zoals deze de raadsleden waren medegedeeld, ei waarborgen om drankmisbruik te v komen. Men had -hoofdzakelijk op het oog kleine besloten vergaderingen familiefeestjes. Voor de kleine vergaderingen werd op aandrang van verschillende leden leeftijdsgrens van 21 jaar gesteld, heer Van Stralen merkte no>g op, dat men clandestien gebruik kan verwach ten. Het is een axioma, aldus spr„ dat ze het kunnen doen. De heer Kuilen-berg (RK) informeerde of de vergunning op de zaal ligt. Nadat de voorzitter de heren nog eens uitvoerig had beant woord en hen had gerustgesteld, werd besloten om te proberen de ge vraagde tapvergunnlng te verkrijgen. bom ont- Het begon in 1938 t was eigenlijk al begom-nen in voor de oorlog en de deelnemers -hebben beweerd, dat -hun doel o dan de omverwerping totalitaire regiem en de „wedergeboorte Duitsland". De initiatiefnemers uit die dagen zijn n-u dood terechtgesteld door de nazi's. De officieren uit liet Duitse leger vormden slechts een vleugel v: menzwering tegen Hitier. Algemeen wordt erkend, dat de aanstichter de toen malige burgemeester van Leipzig, Goer- deler, was. Zij omvaitte politieke leiders zowel van de rechter- als va-n de linker zijde, intellectuelen en leiders van vak verenigingen en genoot op zijn minst de morele steun van vele kerkelijke func tionarissen. Toen het -tegen het einde liep, kwamen ontegenzeggelijk ook op portunisten bij, die wel inzagen dat de oorlog verloren was en er nu op uit wa- later te kunnen zeggen, dat zij tegenstanders van Hitler waren geweest, maar er waren ook mensen onder als F-rau Elisabeth Struenk, wier echtgenoot, die als koerier fungeerde, werd terec-ht- De samenzwering bereikte haar hoog tepunt, toen kolonel graaf Claus Schenk von Stauffenberg op 20 Juli 1944 de bom plaatste onder een tafel in de kamer waar Hitler's krijgsraad placht te ver gaderen. Maar Hitier kwam er met lichte -erwondin-gen af. Of Duitsland nu met -het verleden -heeft afgerekend, is één -van de grote vragen der wereld, waarop het antwoord nog niet kan worden gegeven. Hitier wordt nauwelijks meer genoemd. De huidige politieke leiders der Duitsers hebben te Bonn een grondwet aa-nvaard, d'ie de na druk legt op de waardigheid van de de vrijheid van het individu. Ook hebben de Duitsers een onmiskenbare afkeer getoond van het communisme; de West-Berlljners hebben dit zeer duidelijk n hun fanatieke leider vas. Maar een nader ortder- i het complot dieper zaten. gedaan door hun uitdagende houding tegenover de communistische bedreigin gen -niettegenstaande het feit, dat com munistische legers rond bun stad liggen en de communisten hebben -het er bij alle verkiezingen, die sinds de oorlog in Duitsland gehouden zijn, slecht afge bracht, zelfs in de Russische zone. Hiertegenover staat, dat van tijd tot tijd -nationalistische politieke bewegin gen van zich doen spreken. Een geheime vergadering te Bad Godesberg heeft on langs tot de kiezers een nationalistisch getinte oproep gericht, waarin beëindi ging van de denazificatie, teruggave van het Duitse grondgebied in het Oosten en eerbied voor degenen die -hun plicht ge daan -hebben voor het vaderland, werd geëist. Eén van de geestelijke vaders van deze oproep was niemand anders dan -generaal-majoor Otto Ernst Remer, die heeft geholpen te verhinderen dat de samenzweerders van 20 Juli zich meester maakten van Berlijn. Totd-usverre hebben deze bewegingen aar weinig openlijke steun bij de be volking gevonden. In de toekomst zal moeten blijken of zij slechts uitgaan van troep politieke idioten dan wel een sterke onderstroom zijn in het Duitse politieke denken. Over minder dan een maand, n.l. op 14 Augustus, zullen de West-Duitsers een federale regering kiezen. Hoe die het er af zal brengen, zal wellicht uiteindelijk hiervan afhangen, in welke mate de Duitsers bereid zijn, de beweging, waar- sein werd gegeven door de aan- n 20 Juli 1944, voort tc zetten, oedende nazi's hebben naar men aanneemt na het complot verijdeld te hebben bijna 1000 mensen gearresteerd. n deze duizend zijn te rechtgesteld en de lijst van de overle venden is er -hoofdzakelijk een van we duwen en wezen. Maar enkele van de deelnemers spelen in verschillende par tijen een -rol in het huidige politieke le- Duitsland. Verdere punten Het voorstel van B. en W. tot het an van een trottoir aan de overzijde m de Kom van Aaiweg en de School straat werd zjh.s. aangenomen,nadat de heer Kuilenberg zijn ingenomenheid met dit voorstel had- betuigd en de heer Moraal(AR) had aangedrongen oj maatregelen om vernielingen door df jeugd zoveel mogelijk te voorkomen. De levering van klinkerkeien vooi herbestrating van het tweede gedeel- van de Achthovenerweg leverde geen stof tot praten op. Evenmin het reeds in de vorige gaderirug ter tafel gebrachte voorstel W. tot het aanbrengen van enige voorzieningen aan de boerderij de heer Samsom. Z.h.s. werd beslo ten, hiervoor een crediet van f 1000 ter beschikking te stellen. Voorts werd besloten, voor het tref- n van voorzieningen bij vrijwillige beschikbaarstelling van woonruimte een crediet te verlenen, voor elk geval af zonderlijk door B. en W. te bepalen overeenkomstig de richtlijnen van de minister. De kosten kunnen bijv. dienen extra keuken en een W C. De tegemoetkoming van het rijk bedraagt 75 pet tot een maximum van f 300, zodat de kosten maximaal f400 kunnen dragen. Aan de „vrijwilligheid" moeten echter geen bijoogmerken ten grondslag liggen. Ten slotte werd een door een architec tenbureau ontworpen herziening van een deel van het uitbreidingsplan aangebo den alsmede van de regeling van de be bouwing van de bebouwde kom. Verschillende problemen kwamen hierbij ter sprake. De voorzitter zette de gang van zaken uitvoerig uiteen en las de procedure voor ex artikel 37 der wo ningwet. De ontwerpen liggen gedurende ten minste vier weken voor de vast stelling ter gemeente-secretarie ter in zage. Na afloop van deze 'termijn beslist de raad binnen drie maanden. Belang hebbenden kunnen gedurende de termijn in vier weken bij de raad hun bezwa- :n indienen. Bij de rondvraag werd een speelterrein )or de opgeschoten jeugd ter sprake gebracht, in verband met -het feit dat de terreintjes langs de Kom van Aaiweg niet meer gebruikt mogen worden. De voorzitter zegde toe, dat deze zaak met de wethouders zal worden besproken. Hierna sluiting. tons, die bij velen bekend zijn als zilve- rlj-ders, genaamd naar de ruiter die staande of te paard op de munt voor komt, en wel in de volgende verschei- denheid: WEST-FRIESLAND, 22 stuks, daterend van 16591679, geslagen -*e Medemblik, Hoorn en Enkhuizen, door de muntmeester Gerrit van Ruymund (16521655 Enkhuizen. 16551661 Me demblik, 16611670 te Hoorn en 1670 opnieuw te Enkhuizen), 3 stuks er zij-n te Medemblik, 10 te Hoorn en 9 te Enkhuizen geslagen. UTRECHT 8 stuks, daterend van 16591680, eveneens ruiter, geslagen door de muntmees ter Joh. Reynevelt (1663—1673), te Utrecht zij-n 7 stuks geslagen en één exemplaar is afkomstig van de munt meester Johan van Romond (16791709). GELDERLAND, 7 stuks, daterend van 1660—1679. geslagen te Harderwijk. OVERIJSSEL, 6 stuks, daterend van 16601676. geslagen te Kampen o.a. doo; de muntmeester Dirk van Rumund (1675 1705). HOLLAND. 5 stuks, daterend van 16601673, geslagen te Dordrecht (16071678) en te Amsterdam (met wa pen van Amsterdam) van 16721673. FRIESLAND (niet te verwarren met West-Friesland), 2 stuks van 16591660, geslagen te Leeuwarden door Daniël Valckemer (1659—1688). ZEELAND. 4 stuks, daterend van 16601662, geslagen te Middelburg. Verder bevinden zich onder deze mun ten de navolgende stedelijke munten: KAMPEN, 11 stuks (1661—1676), gesla gen te Kampen o.a. door de muntmeester Jacob Ridder (1676—1695). DEVENTER. 4 stuks, daterend uit 16621666, geslagen Deventer, o.a. door de muntmeester Wilhelm Sluyskens (1664—1670). ZWOL LE, 4 stuks, daterend uit de jaren 1659— 1668, geslagen te Zwolle o.a. door Reggit Romondt (1674—1683). Van Vlaanderen zij-n afkomstig 12 mun- -n, alle geslagen te Gent. en wel 3 van Philips IV, met kraag 1632—1636, vier i Philips IV. daterend uit 1654—1665, van Carol II (minderjarig)daterend de jaren 16701673. Deze munten zijn van dezelfde beeldenaar als de Bra bantse, met hetzelfde omsohrift, maar in plaats va-n .„Brabant" vindt men er „Flan". Van het Prinselijk Bisdom Lu-ik (Lo tharingen) (16661681) zijn 4 stuks mun ten onder de verzameling, welke de beeltenis dragen van Maximiliaan Hen drik, Bisschop van,Luik (16501688). Tijdens de laatste jaren van de 80- jarige oorlog (1632) lag de grens van het bezet gebied van de Republiek der Ver enigde Nederlanden langs Sluis, Hulst, Bergen op Zoom, Breda tot de Maas bo- .-Hertogenbosch en vervolgens langs de Maas tot Grave, Goch. Orsoy, .Wesel, 1 de grens liep langs de Rijn tot Emmerik en verder Noordwaarts prak- tisoh gely-k aan de tegenwoordige grens. Na de 80-jarige oorlog is de republiek in het bezit gekomen van de Generaliteits landen (Brabant). Uit de hierboven nader omschreven muntvondst kan worden afgeleid, dat na of ook tijdens de 80-jarige oorlog de volken van de republiek veel han- *del dreven- met de-zuidelijke buren o.a. van het vroegere Hertogdom Brabant, Graafschap Vlaanderen en het Episcopaat Luik. Door diverse muntordinantiën werden deze mun ten destijds gewaardeerd en hadden derhalve ook toen zekere interna tionale waarden met betrekking tot het geld- en goederenverkeer, al be zat toen elke provincie, ja zelfs bijna elke stad, een eigen muntstelseL Brabant eiï Vlaanderen werden in de periode waarin de munten werden gesla gen, geregeerd door de Spaanse Konin gen, de Habsburgers Philips IV en Ka- rel n. De gevonden munten waren alle ge bruikt, vele er van zelfs zeer veel gebruikt en... gesnoeid. Zoals men weet werd de muntwet ook toen al veelvuldig overtreden en wel door het afschrappen of snijden van ge deelten van de muntstukken, ten einde het aldus verkregen zilver wederom ten eigen bate aan te wen den, ten nadele van de republiek, wijl de gesnoeide munten in waarde daal den. Interessant is het in dit verband to weten, dat ook Alphen aan den Rijn in die tijden een plaats kende, waar men de muntwet „ontdook" door het snoeien van de dukatons nl. de steeg n3ast de groentewinkel van de heer A. van Engelen aan de Raadhuisstraat, welke steeg ook officieus de naam „Snoeisteeg" droeg. Behalve door handeldrijven zij-n de munten van Brabant en Vlaanderen mo gelijk ook door gevechtshandelingen, ver overing en plundering in Noord-Neder land terecht gekomen. De handel zal echter wel doorslaggevend zijn geweest. Ook leert de vondst, dat de munten in Brabant en Vlaanderen, ln feite Spanje, rijker zullen zijn geslagen dan die der Republiek we denken hier de Zilveren vloot van Spanje omdat er zulk een groot aantal daar- gespaard en het bij deze vondst uitgesloten moet worden geacht, dat de- gene, die de munten heeft verstopt, er muntenverzameling op na hield. En de schaar knipt Wanneer we tijdens de uitverkoop ons Iracteerd hebben op de vele be drukte zijdjes (een 4.50 meter v 90 cm breeed is v doende), dan zullen J we daar vast en zeker het patroon van deze week, no 43, vo< kunnen gebruiken. Ruime klokkende 1 zij-banen geven de rok |&jfj een elegante coupe. De hals uitsnijding met brede kraag - de kimonomouwtjes j maken het model zeer L apart. Het patroon is jj verkrijgbaar in de maten 42, 44 en 46 t/m Zaterdag 30 Juli aar ons bureau Hoge Woerd 103, Leiden (van Maandag 2 u. af) tegen betaling van f 0.35. Na ontvangst van f0.50 volgt toe- JSj-i zending. Noordivijk De Zondagsdienst wordt waargeno men door dokter Coenraads Neder veen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 7