J Van het erf van School en Kerk Interim-regeling voor Suriname met alg. stemmen aangenomen AKKERTJE s ZATERDAG 23 JULI 1949 Financiële gelijkstelling openbaar en bijzonder onderwijs twistappel (Van onze Parlementsredacteur) Precies zeventig maal klonk gisteren tegen half zeven het „voor" uit de mond van een Tweede Kamerlid, toen voorzitter Kortenhorst via hoofdelijke stemming wilde vaststellen, hoe de Nederlandse volksvertegenwoordiging dacht over de Interimregeling voor Suriname. Dit gebiedsdeel van ons Koninkrijk, dat via de wereldomroep kon meegenieten van het debat in de Tweede Kamer, zal met vol doening gemerkt hebben, dat alle fracties, geen enkel lid uitgezonderd, hebben ingestemd met het verlenen van vergaande autonomie aan Suriname, in afwach ting van de komende reconstructie van het Koninkrijk. Deze interim-regeling is neergelegd in een wet tot wijziging van de staatsrege ling voor Suriname. Zij geeft aan dit land ministers, verantwoordelijk aan de Sta ten, die de interne bestuursaangelegen heden op eigen verantwoordelijkheid be handelen. Voor de gemeenschappelijke belangen wordt voorts in Nederland een algemeen vertegenwoordiger aangesteld, die met raadgevende stem aan de mi nisterraadsvergaderingen mag deelne men, wanneer onderwerpen worden be handeld, die ook Suriname raken. Ook wordt in de Raad van State een staats raad in buitengewone dienst benoemd, eveneens speciaal voor Surinaamse aan gelegenheden. Over de omvangrijke regeling is heel wat vooroverleg gevoerd. De Surinaam se Staten hebben advies uitgebracht, mi nister Van Schaik heeft er over in de West geconfereerd, een Surinaamse de legatie heeft de zaak weer in Neder land doorgesproken. Dit loyaal en inten sief overleg was de Koninklijke weg, die Indonesië tot voorbeeld kan strekken, gelijk de heer Weiter het uitdrukte. Allerwegen was er instemming met het wetsontwerp, al meende de heer Meijerink (A.R.) wel, dat het bijna van het goede te veel was, nu de Surinaamse staatsregeling twee maal binnen korte tijd was gewijzigd. Minister Van Schaik echter meende, dat een langzamer tempo in Suriname ontevredenheid zou hebben gewekt. De heer Schermerhorn (Arb.) had nog wel verder willen gaan, maar minister Van Schaik vond het wijs, niet te veel voor uit te grijpen op de definitieve recon structie van het Koninkrijk der Neder landen. Tegenover de heer Wagenaar (Comm.) die het eigenlijk niet juist vond. dat Suriname in het Koninkrijk wilde blijven, doch een zo los mogelijke band het meest voordelig achtte, betoog de de minister, dat de samenwerking tussen Nederland en Suriname zeker even belangrijk is als de autonomie voor laatstgenoemd gebiedsdeel. Twee eigenlijke strijdpunten waren er In het debat. De Staten van Suriname wilden de mogelijkheid geopend zien, dat een aantal gedelegeerden in voor komende gevallen hun stem in het Ne derlandse parlement zouden kunnen la ten horen. De Regering had gemeend, hieraan tijdens de interim-periode niet te moeten voldoen. Met name de heren v. d. Wetering (C.H.), De Kort (K.V.P.), Schermerhorn (Arb.) en Ritmeester (V.V.D.) wensten deze Surinaamse stem in de Kamer wel. Deze wens resulteerde promis gevonden, dat de gelijkstelling voor het lager onderwijs wel in de in terim-regeling zou komen, die voor het kweekschoolonderwijs niet. Dit was niet naar de zin o.a. van de heren De Kort (K.V.P.) en Meijerink (A.R.) en een door eerstgenoemde ingediend amende ment om het euvel te herstellen, werd aangenomen met 52 tegen 18 stemmen. De P.v.d.A. en de communisten stem den broederlijk tegen. Bij de behande ling er van ontstond een vrij heftig debat tussen de heren Meijerink (A.R.) en Wagenaar (comm.) over de beteke nis en de toestand van het bijzonder onderwijs. CURSUS INDONESISCHE VORMING WORDT HERVAT. Op de vragen van het Eerste Kamerlid mr J. A. Jonkman betreffende staking van de cursus Indonesische vorming te Amsterdam heeft minister Van Maarse- veen geantwoord, dat thans de Indo nesische regering bereid is gevonden de kosten van hervatting voor de duur van dit jaar te dragen. Koningin Juliana heeft het be schermvrouweschap aanvaard van het Kon. Ned. Zangersverbond. „De Noormannen komen in ons land", maar, „wellicht" ten overvloede, het is geen foto die tussen 800 en 1000 na Chr. gemaakt werd. Ze werd gisteren ge nomen, toen de „Hugin", een getrouwe nabootsing van een Vikingschip met 40 Denen aan boord, op weg naar Engeland de haven van IJmuiden binnenviel Schelde maakte van „Indrapoera' familieschip DERDE RESTAURATIE IN 23 JAAR onzer verslaggevers) (Van Vanmorgen, om half negen, is „Indrapoera" van de Kon. Rotterdamse Lloyd, vernieuwd, verjongd en verfraaid aan de Lloydkade in Rotterdam aange komen. De proefvaart van Vlissingen, waar het schip op de werf van „De Schelde" gereviseerd werd, danks aanvankelijke tegenslag, goed verlopen. Het was de derde maal, dat „De Schelde" dit schip, dat zij 23 jaar ge leden bouwde onder handen had. Toen het voor de eerste keer zee koos, in 1926, was het de sensatie van de scheepvaart. Het was n.l. het eerste motorpassagiersschip en het had een, voor die tijd uiterst moderne datie voor 463 passagiers. Nauwelijks vijf jaar later schip reeds „verouderd". Er moesten nieuwe motoren worden geplaatst, het Uitbreiding van de Hoogovens met staatsdeelneming Er staan walserijen en een blikfabriek op 't programma blik zouden echter onderhandelingen te Parijs gaande zijn met de E.C.A., ten einde voor deze technische uitbreiding Marshall dollars te verkrijgen. Het is bekend, dat het kader van de Marshall-hulp kenbaar maakte aan de Regering haar uitnodigde, de zaak opnieuw te be studeren en eventueel met voorstellen te komen. De motie werd aangenomen met de Anti-Revolutionnairen en de heer Weiter tegen. Het tweede strijdpunt W2S de kwestie van de gelijkstelling van openbaar en bijzonder kweekschoolonderwijs in Suri name. De Surinaamse Staten achtten de gehele gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs een eigen zaak, geen Koninkrijksaangelegenheid. Minister v. Schaik echter wel. Toen werd als com- De Koninklijke Nederlandse Hoog- /ens en Staalfabrieken te Velsen zullen binnen afzienbare tijd tot een zeer grote uitbreiding overgaan. Het betreft hi project, dat van f 80 tot f 100 millioen zal vergen. Een nieuwe naamloze vennoot schap, de N.V. Breedband geheten, zal dan tot stand komen. Onder dit bedrijf komen te ressorteren een n .walserij, een koud-walserij de Kamer deze fabriek. De gezamenlijke capaciteit van nieuwe walsbedrijven zal ongeveer 1.800.000 ton per jaar bedragen; deze be drijven zullen de oude walserij „Van Leer", die een capaciteit heeft van 50.000 ton per jaar, vervangen. De reeds be staande walserij „West" voor dikke (scheeps-) platen, die 170.000 ton per jaar produceert, blijft echter in bedrijf. In dit verband vernam Het Parool te vens, dat de R.E.A. (de Raad van Econo mische Adviseurs van de Nederlandse re gering) reeds overeenstemming over di' nieuwe plan heeft bereikt. Op dit ogen- Financieel Overzicht [van de week) DEVALUATIE WORDT VOORLOPIG NOG NIET VERWACHT In de afgelopen week neigden de koersen tot dalen voornamelijk wegens het uit blijven van nadere berichten inzake het valuta-vraagstuk. Het verslag der Lev bros en Unilever toont aan, dat in Amerika ten gevolge der prijsdaling verliezen zlin geleden. De kwestie der valuta-pariteiten heeft voor het ogenblik haar actuali teit verloren, nu het duidelijk is geworden, dat Stafford Cripps van de zijde der dominions voldoende steun heeft verkregen voor zijn plan om door middel invoerbeperking uit de dollar-area tot versterking der sterling-positie te komen. Gezien echter de netelige problemen, waarvoor Gr.-Brittannië en andere lan den van West-Europa staan, kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk heid verwacht worden, dat in de komen de maanden nog herhaaldelijk de kwes tie der valuta-pariteiten aan de orde zal worden gesteld. In de maand September a.s. komen de directors van het Intern. Monetairy Fonds in de Verenigde Staten bijeen en op dat tijdstip komt het valuta- vraagstuk opnieuw op de agenda. De Europese afdeling van de Nat. Foreign Trade Council heeft een rapport geschre ven, waarin tot de conclusie wordt ge komen, dat devaluatie van het pond sterling in de naaste toekomst onwaar schijnlijk is. Er wordt echter de aandacht op gevestigd, dat Engeland zonder bui tenlandse hulp niet in staat zal zijn om na 1952 het volk te voeden, tenzij de levensstandaard aanzienlijk omlaag wordt gebracht. Het kernprobleem blijft dus bestaan en zolang daarvoor geen doeltreffende oplossing Is gevonden, is de onzekerheid omtrent de valuta-kwes tie actueel. Het bovengenoemd rapport wijst er voorts op, dat verlaging van de Amerikaanse invoerrechten, waarop terecht van de zijde der Marshall-landen wordt aangedrongen, geen gemakkelijke zaak is, omdat de Amerikaanse produ centen de Europese concurrentie met een actie tot herstel der oude invoer rechten zouden begroeten. Naar het ons voorkomt is de mentaliteit der Ameri kaanse zakenlieden zodanig, dat geen heil voor Europa uit verlaging van in voerrechten zou ontstaan. Men zou on middellijk een „hetze" in het leven roe pen tegen de Europese dumping van producten, terwijl de neiging om con currerende goederen op ruime schaal in het land te laten komen tengevolge van de teruglopende Amerikaanse conjunc tuur niet aangemoedigd wordt. Het rap port der Nat. Foreign Trade Council meent, dat overigens een algemene de valuatie ten opzichte van de dollar de handel tussen de Europese landen zou bevorderen en een einde zou kunnen maken aan de bl-laterale handelspolitiek. Wy achten het niet uitgesloten, dat de internationale besprekingen zich in de komende tijd ln deze richting zullen ont wikkelen. Het grote bezwaar, dat de Inter-europese handel ontmoet, is de niet-omwisselbaarheid der valuta's, waardoor het beeld van de handel ver wrongen en Europa in op zichzelf staan de vakjes wordt verdeeld. De onderlinge handel tussen de Marshall-landen kan eerst op natuurlijke wijze tot ontwik keling komen, als de deviezennood in Europa in de ergste mate gelenigd is en een algemene aanpassing der valuta- pariteiten zou in dit verband zeker een punt van overweging kunnen worden. Intussen heeft de effectenbeurs wel gezien, dat op korte termijn de deva luatie niet zal geschieden en vermoede lijk zal in September de aandacht van de beurshandel, als het Int. Mon. Fonds bijeen komt, wel weer gespannen wor den. Duidelijk blijkt echter uit het beurs- verloop, dat men waakzaam blijft, want het is bijv. opmerkelijk, dat de dollar obligatieleningen goed prijshoudend blij ven. De beursstemming werd in de loop der week minder geanimeerd ten gevol ge van aanbod uit Engeland van Ko ninklijke en Leverbros, welke fondsen niet onbetekenende verliezen leden. Unilever Het jaarverslag der Leverbros Unie lever Is weer interessante lectuur. Het verdient de aandacht, dat dit concern rustig doorgaat met in Indonesië te in vesteren. De margarine- en zeepfabrie ken te Batavia en te Soerabaja worden uitgebreid en men is voornemens om te Makassar een nieuwe zeepfabriek te bouwen. Belangrijk is ook de mededeling in het verslag, dat de concurrentie in de Ver. Staten aanzienlijk is toegenomen en daaraan Is het te wijten, dat de prijzen der eindproducten veel sneller zijn ge daald dan die der grondstoffen. Het con cern heeft door de prijsdaling aanzien lijke verliezen in Amerika geleden, wel ke echter door de financiële kracht der onderneming, zonder bezwaar konden worden opgevangen. Er blijkt echter uit, hoe vol risico's een teruglopende con junctuur voor het bedrijfsleven is. Op voorraden wordt zeer snel aanmerkelijk verlies geleden en wanneer het eenmaal ernst wordt met het teruglopen der prij zen, zal men nog wel het een en ander dientengevolge beleven. De kapitalisatie der Unilever Lever bros ls niet fraai te noemen. Aan ge wone aandelen staan circa 170 millioen uit, aan preferente aandelen ruim 213 millioen. terwijl aan obligatieleningen 280 millioen als schuld aanwezig is. In een periode van voorspoed is deze ver houding tussen eigen en vreemd kapi taal niet hinderlijk, maar als de wel vaart wijkt, dan verkeren de gewone aandeelhouders niet bepaald ln een pret tige positie. uitbreiding van de ijzer- en staalproduc- tie in Europa op het programma staat. Hiervoor zouden de V.S. in totaal onge veer 400 millioen dollar beschikbaar stel len. Men had gehoopt, het uitbreidingsplan, voor zo ver het de deelneming van de regering betreft, in eén wetsontwerp nog voor het zomer-reces in de Kamer te brengen, maar aangezien de onderhande lingen te Parijs niet zijn geëindigd, zal deze kwestie hoogstwaarschijnlijk pas ir September in de Staten-Generaal aan d« orde komen. Ten behoeve van deze uitbreiding zou tevens een beroep op de Nederlandse ka pitaalmarkt worden gedaan. De berichten, die kort geleden in de pers circuleerden, als zou een vierde hoogoven voor de ruw-ijzerproductie in gebruik worden gesteld, zijn onjuist; hiervan is geen sprake. De drie continu- werkende hoogovens produceren vol doende ruw materiaal. Wel was een uitbreiding van de staal- productie noodzakelijk, maar in verband daarmede is reeds een nieuwe staaloven. die 150 ton per etmaal verwerkt, naast de bestaande vier, die 80 ton verwerken, in bedrijf gesteld. De nieuwe walser yen van de N.V. Breedband zullen blokken werken; tot nu toe ging men niet verder dan 7 ton. De blokken worden uitgewalst tot minimale dikte van een kwart milli meter. Deze platen worden dan in de te bouwen blikfabriek vertind. Het belang van dit enorme project wordt duidelijk, indien men bedenkt, dat tot nu toe veel ijzer werd geëxporteerd, terwijl men genoodzaakt was het be werkte (eerst geëxporteerde ruw-yzer) uit het buitenland tegen deviezen te importeren! De Hoogovens zullen in de toekomst dus hun eigen productie zelf kunnen verwerken. Hierdoor zal men vooral op dollars besparen. Vernomen werd bovendien, dat er plan nen bestaan een facultatieve gasleve- rantie van de Hoogovens aan Amster dam te bewerkstelligen. Daarvoor zal echter een geheel nieuwe hoge-druklei- ding nodig zijn. Men is hier dan ook niet verder dan het stadium der plannen ge komen. De geruchten, als zou in verband met de grote deelneming van de regering in project, nationalisatie van de Hoogovens te Velsen worden overwogen, zijn geheel uit de lucht gegrepen. voorschip diende verlengd te worden en het was tijdens die restauratie dat de grote brand in en om het schip woedde, waarover wy destijds uitvoerig geschre ven hebben. Toen dienden op het uit gebrande schip ook het promonade- en sloependek vernieuwd te worden. Plus de salons en de technische installaties. Tot het uitbreken van de oorlog heeft de „Indrapoera" duizenden passagiers vervoerd. Gedurende de oorlog voer het schip als troepentransportschip en bracht duizenden soldaten naar alle delen van de wereld. Na de bevrijding verrichtte het soortgelyke diensten in de verbinding tussen Nederland en Maar de Schelde, die 35 schepen voor i Kon. Rotterdamse Lloyd bouwde, heeft er weer een prachtig modern schip van gemaakt. De nadruk is thans gelegd op het vrachtvervoer. Daar naast heeft het schip een kleine passa- giersaccomodatie, die het tot een waar „familieschip" stempelt. De eerste klasse accomodatie is ge bleven, zy het dan, dat de hutten ge heel werden vernieuwd. Het schip heeft thans 7 eenpersoons, 18 tweepersoons cn 17 driepersoons hutten, benevens enige reserve accomodatie. Er is een nieuwe kinderkamer met apart kinder- speeldek gebouwd en ook is de eetsalon geheel vernieuwd. Verder zijn of kwam er een bemanningshospitaal, een passa giershospitaal (het schip heeft een vaste dokter en verpleegster) een uit gebreide apotheek een kapsalon met winkel en een wegnaambaar houten zwembad. Op 13 Augustus a.s. komt het schip opnieuw in de vaart. As Franeker-slachtoffers Dinsdag op Schiphol De Skymastër, die de as van de ge cremeerde slachtoffers van de Franeker- ramp van Eombay naar Amsterdam zal brengen, vertrekt a.s. Maandag vandaar komt Dinsdag om 17 uur op Schiphol i. Het toestel, dat oorspronkelijk van daag zou vertrekken, zal ook de as ver en van Burton Heath, wiens stoffe lijk overschot gisteren opgegraven en ge- cremred werd in overeenstemming met de wensen van zijn familie. Heath werd geindentificeerd na de begra fenis, na de controle van de op hem ge ien papieren. GLOBE" SNIPPERS De communistische party in Pyanmanagebied in Centraal-Birma heeft gedwongen huwelijken ingevoerd. De communisten hebben bekend gemaakt, dat voor iedere volwassen, alleenstaande vrouw een echtgenoot gevonden moet worden, daar een stijging van het ge boortecijfer dringend geboden is. Voorts dwingen de „roden" de bevolking gouw en juwelen aan de partij af te staan, voor het kopen van wapenen munitie. En bij Rangoon, de Birmese hoofdstad, zijn twee Britse sleepboten gisteren vier en een half uur lang door de rebellen ook dat zijn commi ten onder vuur genomen. De boten waren op weg van het oliecent Yenangyaung naar Chauk. Rehila Weinbaum. de Roemeense gedelegeerde bij het Wereldvakverbond, heeft besloten niet meer naar huis terug te keren. Zij woonde namens haar land een confe rentie in Milaan van het verbond bij. Nu zegt zij (in Italië noemen ze haar a. „Blonde Roemeense engel"), dat .ze niet langer vrij kan leven achter het IJzeren Gordijn. Ze probeert naar Palestina tt komen. De Duitse politie heeft 31 per sonen gearresteerd, wegens het mishan delen van de aannemer van ontmante lingswerkzaamheden in Dortmund. Verantwoordelijke vakverenigingsleiders verklaarden, dat de Australische staking van mijnwerkers, die nu reeds een maand duurt, binnenkort ten einde zal zijn. de monding van de Weser is een 400 ton metende Britse mynveger op een mijn gelopen en gezonken. Nu nog een richt over een eiermijn, dan zou het spul volmaakt zijn, maar we hebben het niet Maar in West-Duitsland hebben agenten van het Amerikaanse leger een bende van zwarte handelaars opgerold, die zich bezig hield met handel in valse Marken en Amerikaanse militaire betalingscerti ficaten. De vooruitzichten voor de oogst in België zijn uitstekend. Enige cijfers? Van wintertarwe verwacht men 3100 kg per hectare, tegen 2500 kg in 1948; zomertarwe 2300 kg (1700 kg); haver 2700 2000); wintergerst 3100 (2500); rogge 2100 (2100 kg). Alles per hectare. Van Albanees grondgebied is geschoten op een waarnemingsvliegtuig der V.N. Balkan-commissie, dat boven Grieken land vloog. De overstromingen in Midden-China hebben 20 000 slachtoffers geëist en twee millioen personen zyn dakloos geworden. Thans daalt het water. Vlaardingse kerkeraad in' gesprek met Herv. Synode Bezwaren tegen houding inzake Indonesië en IKOR Een protest van een van de ouderlingen der Ned. Herv. Gem. te Vlaardingen. voren gebracht in de kerkeraadsver- gadering, tegen enkele punten van he' beleid van de Gen. Synode, is aanleiding geworden tot een gesprek tussen leden van het moderamen der Synode en de Vlaardingse kerkeraad. Het ging over het Indonesië-beleid van de Synode, het IKOR, de houding tegenover de tentoon stelling „Jeugd van Nederland" en het weekblad „De Herv Kerk". Inzake Indo- i was voornamelijk in het geding de boodschap die het moderamen had ver zonden aan de ministerraad en waarop de Synode eerst achteraf haar goedkeuring gaf. Volgens dr Emmen vormden alleen geestelijke motieven de achtergrond van het doen uitgaan van deze boodschap. De Ind. Christenen verwachtten dat de Kerk zou spreken. Op politiek gebied heeft men zich dan ook niet begeven. Het bezwaar betreffende het IKOR ging voor namelijk tegen het feit, dat van Synode- wege niet naar de stem van de classicale vergaderingen was gevraagd en tegen de samenwerking met overwegend vrijzin nige kerkformaties, o.m, de Rem. Broe derschap. Toegegeven werd door het mo deramen dat de classicale vergaderingen waren overgeslagen, doch de Synode vindt dat de Kerk op het gebied van radio en publiciteit een taak heeft en voor haar is een „vier-delige" radio-omroep onaan vaardbaar. De NCRV mag op het gebied der Evangelieverkondiging geen tucht uitoefenen, want alleen de Kerk is op errein verantwoordelijk. Dr Emmen gaf tenslotte toe. dat de regeling zoals zij nu is bij het IKOR, niet kan blijven voortbestaan zonder schade voor de Ned Herv. Kerk. Betreffende de tentoonstel ling vreesde de Synode Judaïsme, waarop door de kerkeraad de vraag werd gesteld of strengere Zondagsviering Judaïsme is of in overeenstemming met het vierde ge bod. Het antwoord van de Synode werkt de gedachte in de hand, dat de avond- kerkdienst van secundaire betekenis is. het gesprek inzake „De Herv. Kerk" zal de Synode zich nog nader beraden. Minister Spitzen opende gisteren Lnchtvaartshow Ypenburg En 43 vreemde vogels vlogen uit (Van een onzer verslaggevers). „Om de belangstelling van het Neder landse volk voor de luchtvaart te verdie pen, is deze Internationale Luchtvaart Show op Ypenburg bedoeld", aldus mi nister Spitzen gisteren bij de opening van de Ilsy. En hij betreurde het, dat het Nederlandse volk nog steeds te weinig e krachten oplevert om in de lucht vaart hun plaats in te nemen. Een groot aantal autoriteiten was voor de, met vele vlaggen versierde tent sa mengestroomd. Zij werden welkom ge heten door de vice-voorzitter van de K.N.L.V., de heer C. Kolff, die hoopte op een jaarlijks terugkerende Ilsy. Nadat minister Spit/en zijn openings rede had gehouden, waarin hij nog op merkte, dat Ypenburg naast modern ver keer oud Nederlandse traditie vertegen woordigt, spraken nog de heren Beling, directeur van de Koninklijke Fokker na mens de industrie en mr Menten, presi dent-commissaris van Ypenburg. De laatste hoopte, dat het Haagse vliegveld spoedig de zo noodzakelijke plaats in het nationale luchtverkeer zou kunnen in- Het knippen van het lint was het 6ein voor de bezoekers het terrein te betre den, waar vliegtuigen van allerlei type Troepen uit de Londense havens teruggetrokken Staking kostte 5,5 millioen pond sterling De 11.000 man Engelse troepen, die de Londense havens te werk gesteld, zouden vandaag worden terug getrokken. Lord Ammon, de voorzitter van de Nationale Havenraad, deed gis teravond opnieuw van zich spreken, toen hy verklaarde, dat de Havenraad de door de arbeiders gestelde waarden" voor hervatting van het werk wel niet zou aanvaarden. Na het be sluit om Maandag weer aan het werk te gaan, hadden de stakers, zoals reeds gisteren gemeld is, een resolutie aange- zij het ontslag van Lord Ammon als voorzitter van de Haven raad eisten. Lord Ammon achtte het verschrikkelijk, als de regering zich achter dit „ultimatum" zou stellen. „Zij heeft de zaak echter zo verknoeid, dat alles van haar kan verwachten," aldus Ammon. Arthur Deakin, de leider de „Transport and General Workers Union", waartoe de stakers behoren, itiseerde de verklaring van Lord Am- Mi scherp. „Er ls geen sprake van. dat mannen „voorwaarden" gesteld heb ben. Zij gaan gewoon wei werk. Lord Ammon heeft de gehele zaak verkeerd begrepen", aldus Deaki HOE DE SCHEPEN REILEN EN ZEILEN ALB1REO, 23 te R'dam. Alderamin, p. 22 Oussant. Algorab, 23 te Rio de J. Alphac- ca, 22 v. B. Aires n. N. York. Alpherat. 22 te Norfolk. Amsteldijk, 22 te Hongkong. Amstelland, 22 v. B. Aires n. A'dam. Arendskerk, 23 te Hamburg. Arkeldijk, 22 te N. York. Arnedijk, 23 te Antwerpen. Axeldijk, 23 v. Havanah n. Antwerpen. BIERVLIET, p, 22 Holtenau. Blitar. 23 te R'dam. CONGOSTROOM, 22 te Blssao. DANAE, p. 23 Dungeness. Delfland. 23 te de J. Delfshaven. 22 v. Freetown n. ar. Delft, 22 v. Curacao n. Valparaiso, i. 19 te Vere Cruz. Dordrecht. 22 v. Palm as n. Nigerie. Drente. 22 v. Bata- n. Cheribon. UK» 22 v. Antwerpen n. N. Orleans. ER, 19 v. La Guaira n. Curacao. van proeftocht te R'dam. .den n. Basrah. JAPARA, 22 te Menado LAAGKERK, 22 te Marseille. Lieve Vrou- nkerk. 22 te Colombo. Luna. 21 te MAASKERK, 22 v. Dakar n. Plymouth. Madoera. 23 te Penang. Manoeran, 23 te Pt Swettenham. Mataram, 27 te R'dam verw. Meliskerk, 23 te Walvisbaai. Mirza, 23 te Pladjoe. Mulderkerk, 22 v. Kotonou n. Lagos. Mijdrecht, 23 te Birkenhead. Murena, 22 v. Pladjoe n. Batavia. NIEUW AMSTERDAM, 22 v. N. York n. R'dam. ORANJEFONTEIN, 22 v. Antwerpen n. Belra. PERNA, 22 op 200 mijl ONO v. Azoren. Polydorus. 22 v. B. Papan n. Menado. Pr. Maurita, 20 v. Montreal n. Antwer- Rotti, 22 v. Abadar SOCRATES, 22 v. Cl Maastricht, 22 v. B TEGELBERG, 22 Montevideo. Tiba, 23 te B. Aires. Tjltja- lengka, 22 v. Honkong n. Singapore. To- sari, 23 te Pt. Said. Trompenburgh, 23 te lY'ELTEVREDEN, 22 te Philadelphia. Hoek v. H. 22 Vigo. MARKT- EN VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN. 23 Juli. I st tr. f3.580. st tr. 15 740. LJm 129 „Shamrock" 5125. molo Kw 6. 2989, 89 3830. 85 1980, HD 79 320. Kk HD 125 930. Kw 21 1280. 94 13300. LJm 203 370. 213 220. 316 1320, 249 100, 229 900, 241 100, 11 1680. IJMUIDEN. 23 Juli. Haringberleht Kw 140 20 k. e.v. en overgen. v. d Kw 14 35 k. Kw 25 16 k. Kw 2 58 k. Kw 9 78. Kw 47 21 k. Sch 107 15 k. IJm 75 60 k. Urn 268 18 k. Kw 39 30 k. e.v. en overgen v. d. Kw 29 101 k. Kw 41 20 k, Kw 86 65 k. LJm 283 103 k. e.v. en overgen. v. d. Sch 36 113 k. Kw 23 14 k. Kw 138 23 k. Kw 147 8 k. Kw 5 57 k. Kw 83 122 k. en 15 k. st.h, Kw 6 116k. st. h. Volgens een officieuze schatting heeft de staking 5.500.000 pond sterling ge kost. Men verklaart, dat de 15.600 sta kende arbeiders 500.000 pond aan lonen hebben verloren en 11.000 pond sta- kings vergoeding hebben ontvangen, ter wijl 134 000 ton voor de uitvoer bestem de producten niet verzonden konden worden. Kardinaal Spellman critiseert mevrouw Roosevelt Kardinaal Spellman. R.K. aartsbisschop van New York, heeft critiek geoefend op mevrouw Roosevelt, wegens haar ge kantheid tegen het verlenen van over heidssteun aan bijzondere en particu liere scholen. In een brief aan mevrouw Roosevelt beschuldigt de kardinaal haar van „Anti-Katholicisme" en van „dis criminatie, een Amerikaanse moeder on- Proces- Von Manstein uitgesteld Het proces tegen veldmaarschalk von Manstein. die zich wegens oorlogsmis daden verantwoorden moet, is van 9 tot 23 Augustus uitgesteld. BEWEGINGSVRIJHEID DIPLOMATEN IN ROEMENIë BEPERKT Te Boekarest is bekend gemaakt, dat buitenlandse diplomaten zich voortaan niet vrij zullen kunnen bewegen in het land zonder machtiging van het minis terie van buitenlandse zaken. Militaire hulp aan Europa Maandag in Congres Officieel is te Washington bekend ge maakt dat president Truman het voorge stelde programma voor het verlenen van militaire hulp, dat de „ruggesteun" zal voorleggen. Het verluidt, dat de Amerikaanse re gering het Congres machtiging verzoekt een bedrag van 1.450 millioen dollar uit te trekken voor het verlenen van mili taire hulp aan andere staten. Hiervan is 1.130 millioen dollar bestemd voor de hulp aan staten-leden van het Atlantisch verdrag. Men meent, dat in Truman's boodschap ook wordt voorzien in het voortzetten van de Amerikaanse hulp aan Grieken land en Turkije en wellicht Korea en Perzië. IJsland heeft het Atlantisch Pact geratificeerd. En in de Franse Nationale Vergadering is het debat over deze kwes tie nog gaande. Garry Davla heeft bekend gemaakt, dat 250.000 mensen in 76 landen „wereld burgers" willen worden. bijeenstonden en, in de expositietent. de uitstekende stands aller bewondering hadden. Inmiddels werd er boven het vliegveld gestunt en kwamen er steeds meer deel nemers aan de Benelux-rondvlucht op het veld aan. De laatsten zijn gisteravond in het ge meentehuis Javastraat door wethouder Feber ontvangen. Vanmorgen tussen 9 en 12 uur vertrok ken deze deelnemers voor de rondvlucht. 13 Amerik. journalisten niet meer hebben kunnen vervullen. Zij hebben, aldus dr Sizoo, de noodlottige consequenties gezien van de ongebreidelde spanningen in Indo nesië en het Verre Oosten en hij acht het de taak van de Chr. Kerk om de gezichts punten van beide partijen ter kennla van het geweten van de wereld en van de Kerk te brengen. PROF. VAN BEMMELEN IN SURINAME Prof. J. van Bemmelen uit Leiden, die tot m:dden September in Suriname vertoeft, 3eeit cursussen aan de rechtsschool, alsmede ssen voor geneesheren, -tudenten in ïedicijnen en onderwijzers. ZWEEDSE BEURS VOOR NEDERLANDER or het studiejaar 1949/1950 stelt het eds Instituut een studiebeurs van 3250 edse kronen beschikbaar voor een erlander. die de Zweedse taal of cul- •geschledenis of andere aspecten van openbare leven ln Zweden wil bestude- Inllchtingen: afd. Hoger Onderwijs departement van O.. K. en W.. Prinsesse- gracht 15, 's-Gravenhage. Psychologie aan de Gem. Universiteit te schrijver van het bekende studie werk „Inleiding tot de muziekpsychologie". s aan prof. dr J. E W. Ihle, in de Zoölogie, wegens het be de 70-J. leeftijd eervol ontslag Nadat hU gisteren de officiële opening van de 1ste Int. Luchtvaartshow op Ypenburg had verricht, maakte mi nister Spitzen een rondgang over het terrein. By de stand van de „landende parachutist". Rechts de heer L. Jager, havenmeester van Ypenburg. die hen naar alle kleine vliegvelden van de drie landen zal brengen. Het waren in totaal 43 toestellen, n 1. 3 Engelse. 15 Belgische. 1 Deense, 1 Franse. 17 Nederlandse en 4 Luxemburgse ma- Weer vier Indië-vluchten per week Dienst BataviaBangkok vervallen. De K.L.M. laat er geen gras over groeien nu de oude Indië-route is her steld en gaat reeds met ingang 27 Juli het aantal retourvluchten Batavia tot vier uitbreiden. Op Woensdag en Zaterdag ls de route via CairoBasraKarachiCalcutta Bangkok, op Maandag via RomeCairo BasraKarachiCalcutta Bangkok Singapore en op Donderdag via Rome Damascus—BasraKaraohi^Calcutta BangkokSingapore. Alle tussenlandingen te Basra zullen geschieden behoudens goedkeuring de regering van Irak. Nu Bangkok en Singapore weer in de A'dam-Batavia route zijn opgenomen, is de eenmaal wekelijkse dienst Batavia SingaporeBangkok opgeheven. Vonnis van Abetz gelijk aan de eis: 20 jaar Overeenkomstig de eis van een daj tevoren, is Otto Abetz, gewezen Nazi ambassadeur in Parijs, gisteren door een Frans militair gerechtshof te Parijs, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, we gens oorlogsmisdaden. Het vonnis tegen Abetz besluit het laatste grote proces ter berechting van oorlogsmisdadigers in Frankrijk. Abetz werd verboden Frans grondgebied te betreden, gedurende periode van twintig jaar, nadat hij zyn gevangenisstraf heeft uitgezeten. Voorts werd de verbeurdverklaring bevolen van een grote som geld en goud. welke bij Abetz' arrestatie was gevonden. De Bond van Mobilisatie-Invali<>en en de Stichting „De Ned. Soldaat" heb ben een keurings- en beoordelingsraad ingesteld met als secretaris de aits J. Haagsma te Drachten en als rechtskundig Beroepingstcerk Ned. Herv. Kerk. Beroeper.: '.e Ede J. v. Sliedrecht te Huizen (N H te Kort» ger.e E. R. O. Richard te Oostkapelle. Bedankt voor Lexmond J. W. de Bruya ;e Sprang, voor Poortvliet J. v. Vliet te Heilouw. HersL Evang. Luth. Kerk. Drietal te Adam G. Favier te Apeldoorn, J. v. Leeuwen te Schiedam en J. B. Rijnders te Weesp. allen Evang. Luth. pred- Geref. Gemeenten. Beroepen: te Nieu- werkerk S. W. Kersten, cand. te R'dam. Doopsgez. Broederschap. Beroepen t« en aangenomen naar Haarlem als pred. met bijz. opdracht M. Hommes te Veen- dam-Nw Pekela. Bapt. Gemeente. Beroepen te Arnhem H. v. d. Werf te 2e Exloërmond. Aange nomen naar 's-Gravenhage-Oost G. Bron- gers te Enschede, die bedankte voor Utrecht. „FACT-FINDING" DOMINEES NAAR INDONESIË. De directeur van een theologisch semina rium te New York, dr Joseph Sizoo, heeft op een aldaar gehouden zendingsconferen tie het voorstel gedaan. dat de belang rijkste zendingsgenootschappen gezamen lijk een „Fact finding Indor zullen die de r Beeldende Kui Geref. 31 K.O.) te Kampen zijn ge slaagd voor het cand. examen de heren T. A. Delhaas te Zwolle, G. Roukema te selmuiden en P. Veldstra te Enschede voor het prop. ex. A. G- Versteeg rsfoort Wesseling te R'dam. Op 3 Aug. hoopt de heer Hllbrandt loschma te Hilversum, die jarenlang evan- ellst te Ruurlo was en verschillende boe- en (o.m. „Eenvoudig Christendom" en „De ragedie van het Godsrijk") schreef, zijn 0ste verjaardag te vieren. Zondag a.s. zal ln de middagdlenst ln :e Dorpskerk te Wassenaar door dr Hon- iers worden bevestiged J. H. Herweyer, cand. tot de H.D. bij het Prov. Kerkbe stuur van Utrecht, als predikant ln alg. dienst voor de geestelijke verzorging van de luchtstrijdkrachten. Bronzen leeuwen en kruisen voor militairen Aan de volgende militairen xyn onder scheidingen verleend: de bronzen leeuw posthuum aan de luit.-kolonel-tit. der Grenadiers J. K. de Visser; de bronzen leeuw aan de kolonel der Jagers b. d. D. W. van Wijk. de le luit. der Infanterie, ingedeeld bij het regiment Grenadiers. J. van Benïhem, de reserve- Ie luit. A. H. Kits van Heiningen, van het wapen der Infanterie, ged. bij het Regi ment Grenadiers, de dienstplichtige »er- geants der Grenadiers S. A. Gerzon en G. Spierenburg, de dienstplichtige grena diers J. W. B. Mac Leod Manuel en C. J. Zweeden en de dienstplichtig Jager C. Verhoeff; het bronzen kruis posthuum aan de reserve-kapitein der Grenadiers W. O. J. Böttger en A J. van der WaL De reserve- Ie luit. der Grenadiers mr J. C. G. Ver- spyck Mijssen, de dienstplichtig korpo raal der Grenadiers N. J. M. van Stok- kum en de dienstplichtig Grenadier E. Zwaab; het bronzen kruis aan de res.-majoor der Grenadiers O. K. Bartels, de reserve- majoor-tit. D. G. W. Muller Mass ia, de reserve-majoor der Jagers M. Oosters, de als zodanig tijdelijk benoemde majoor der Grenadiers B. J. H. van Roosmalen, de reserve-kapiteins der Jagers H. P. L. Lohbeck en W. F. Weber. Ingetrokken werd ae toekenning van het bronzen kruis verleend bij KB. van 24 Augustus 1946 no. 6 aan de dienst plichtige Grenadier C. J. van Zweeden. Woordenwisseling in raad over een vrouw De Bloemendaalse raad heeft dezer da gen een tamelijk fel debat opgezet om een vrouw. Zal mej. dr Nolte (KVP) al of niet tot lid van de gemeenteraad wor den toegelaten, was het strijdpunt. Niet omdat haar antecedenten niet goed zou den zijn, integendeel, maar omdat zij lera res is aan de Onderbouw van het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haar lem. De VVD en PvdA-vertegenwoordi gers hadden allerlei bezwaren, maar mr De Jong Schouwenburg (CH) vond geen objectieve rechtsregel, die zich tegen deze benoeming verzet. Ook weth. Rohling (KVP) deelde deze mening en vond, det hier moest praeveleren de wens van de bevolking, die mej. Nolte had gekozen. Er moest gestemd worden en mej. Noïte'e benoeming werd met 10 tegen 3 stemmen goedgekeurd. BESCHIKKINGEN IN DE STAATS COURANT De St. Crt. van gisteren bevat wijzigin gen van het keuringsreglement en van het ompak. en mengreglement Z.K.B. voor melkpoeder, een algemeen verbin dendverklaring van het C.A.O. voor het maatkledingbedrijf, een wijziging in de loonregeling voor het bouwbedrijf cn voor de handel in oude materialen en af valstoffen. alsmede een intrekking vajj |de regeling van lonen voor puinruimttl

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 5