II Ir J. Riemens, de man die het Westland groot maakte Siamese koning met 36 vrouwen en in de 80 kinderen oeze UP ZATERDAG 23 JULI 1949 BEKENDE LANDGENOTEN THUIS Tussen grondmonsters, bloemen en vruchten is het een goed verwijlen DE (Van een onzer verslaggevers) \E kamer van ir J. Riemens in het Tuinbouwproefstation te Naaldwijk is licht, door veel glas en fleurig, door een massa bloemen. Er staan op deze Juli-middag zelfs al dahlia's. Die komen regelrecht uit de kassen, die achter dit fraaie kantoor- en laboratoriumgebouw staan. Kassen, waarin de techniek de natuur altijd een maand of wat vooruit is. Hebben we zojuist geen aardbeien gegeten, die drie maanden achtereen vrucht zullen geven? En proefden we niet de zware, donkere „Proeftuins blauwe", de druif, die hier gekweekt werd als een kasdruif by uitstek. En de heerlyk zoete, witte druif Prof. Aberson? Druiven en bloemen .komkommers en I rium het bodemonderzoek ter hand ne- tomaten, al die prachtige producten, die men. Zo werd Naaldwijk, wat wij thans „de roem" van het Westland uitmaken noemen een researchafdeling voor tuin- plantte in 25 jaar tijds, ir Riemens hier bouw en industrie. Het was nodig ook. mét de kassen en de gebouwen, de in-1 Want in 1 ha glas investeert men 6 ton Ir Riemens in de druivenkas proeftuin, die ders exploiteerde, er uit. In geen vie bijeen geweest er geval, dat „alleen i te heffen. „Het strumenten, de schrijfmachines er de bewondering, die het Westland koes tert voor z ij n proeftuin. Niet immer was dat zo. Men heeft deze forse, stoere man met zijn grote rustige ogen, z'n massieve gestalte, zien komen in Naaldwijk, men heeft, 25 jaar gele den, naar zijn rollende r's geluisterd, als hij zijn uiteenzettingen hield over nut van de proeftuin, men heeft gedacht ,,'t zal me wat wezen, al die geleerdheid rond de tuin, maar men is wijs gewor den doordat men zich liet overtuigen, dan wel, zag, dat de man gelijk had. Ze hebben zich in het Westland indertijd de vreugde van ir Riemens niet kunnen be grijpen, toen het hem gelukt was, na vele proefnemingen, eindelijk luis in de sla te 'brengen! Tót het doordrong, dat, als je weet hóé luis in de sla komt, je ook weet, hoe je dat ongedierte er uil kunt houden. Het was één van de mid delen, waardoor de directeur van de proeftuin, die de Regering het West land aanwees, na enkele jaren ook als zodanig aanvaard werd. En nu is hei Westland zonder ir Riemens en zijn in middels tot Proefstation verheven insti- tuur, gewoon ondenkbaar. Hij is de mo tor, die het tuinbedrijf stuwt. 25 Jaar gel-eden want in Septem ber zal de heer Riemens 25 jaar direc teur zijn was het zó: Er was eer vereniging van tuin- het leven was r jaar was het bestuur de tendenz was: naar geld kostte" op niks en het wordt niks" zeiden de tuinders. Op dat ogen blik nodigde het departement, waaronder destijds de tuinbouw viel, ir Riemens uit de leiding van de proeftuin in Naald wijk op zich te nemen. Toen de affaire dus geliquideerd zou worden. Er w eehter een paar bestuursleden méér instandhouding van de proeftuin dan te genstanders ervan en zo kon ir Riei zijn werk beginnen. Misschien wa omstandigheid, dat de proeftuin destijds op een zo bij uitstek gunstig punt als het tegenwoordige veilingterrein lag, wel aanleiding tot de tegenstand, i daar kwam men spoedig overheen, want onder leiding van de heer Riemens i proeftuin verplaatst naar zijn tegenwoor dige -plaats, zodat de veiling een gunstig terrein kreeg. Intussen was het hele najaar 1924 met onderhandelingen iheengeg!aan en eerst in het voorjaar van 1925 startte Hoe weinig de streek destijds voo: proeftuin voelde blijkt ten overvloede Uit het feit, dat de leden der vereniging, waarvan de tuin uitging nimmer contri butie betaalden. Er waren 1900 contri buanten die allen een tientje gestort had den en daarmee was voor allen de kous af geweest. De hele inrichting destijds was gebaseerd op de toestand van 1900 en men had zich gespecialiseerd op de fruitteelt. De heer Riemens sloeg ter stond de richting van het experimentele onderzoek in en maakte van de tuin een schooltuin. Het een, zowel als het ander paste bij de opdracht, die hij had: die van tuinbouwconsulent en dus voorlich ter van de streek op tuinbouwkundig ge bied en die van directeur van een proef bedrijf, dat als uitkijkpost diende om de vooruitgang in binnen- en buitenland te bestuderen Het werd zo, dat binnen- en buitenland naar Naaldwijk gingen kij ken Want het Westland werd, met -2000 ha onder glas, enig in de wereld. Dank zij het feit, dat de proeftuin zich ging toeleggen op de teelt van moeilijke ge- waf-en onder glas en deed wat de tuin der rummer kan doen: in het laborato- en dat grote bedrag moet er uit komen. Maar hoe, als de tuinders niets weten over de samenstelling van hun bodem, over de ziekten, die hun gewassen bestrij den, over de moeilijkheden bij de voe ding van de bodem' betekent? Ir Riemens vertelt, dat woon weiland per jaar per ha, een be drag aan „vreemd loon" gaat van f 125, op lichte zandgrond f 250, in het West land f 7500 en in de kassen f 30.000. Het is dus wel de moeite waard te on derzoeken of die kostbare grond gezond blijft. Duizenden grondmonsters zijn daartoe in de loop der jaren onderzocht. Het laboratoriumpersoneel moest op 50 gebracht worden. En nü weten de tuin ders, wat hun proeftuin hun waard is. Nu dragen ze jaarlijks f 65.000 bij en het grondonderzoek vergoeden ze nog apart. Em naast de grond, het gewas. En de selectie er wan. Welk ras brengt de groot ste productie? Vandaar: nieuwe druiven- soorten, nieuwe kwaliteiten aardbeien. Vervolgens: profielonderzoek van de tuinen en van de kwakzalversmiddelen, die van tijd tot tijd worden aangeboden. Bovendien: tuinbouwonderwijs in tiental len oursussen. Publicaties over proeven en resultaten zonder tal. Fruit, groente bloemen werden de drie grondslagen v de proeftuin en van het bedrijf, dat zich ook met verkoop bezig houdt. Er was waardering: de overheid schonk het prachtige gebouw bij het gouden feest van de Bond Westland. Op 9 Mei 1940 werd de eerste steen ervoor gelegd, het kwam klaar. En de tuinders: zij zenden hun zonen naar de vakschool, die de tuinbouwwin- terschool verving. Twee volle dagen in de week, ook des zomers zijn ze present. Er is geen beter bewijs van de achting, Prins Choempot Borifat, de Siamese troonopvolger als de 20-j. koning Poemipon Adoendet kinderloos zou komen te sterven die men draagt. Een n l 25 jaar het proefstation toe- :o -bouwde, moest strij den: een strijd tegen het zoute water een voor het behoud van de tuingrond Loosduinen. De eerste werd gunstig be slecht. De laatste houdt nog aan. Maar de heer Riemens won reeds scheidene slagen, hij ziet er naar uit of hij a Zo'n man moet U niet thuis zoeken. Die zit tussen z'n bloemen, z'n leerlingen z'n tuinders. Zo'n man, als ir Riemens, de directeur in het zilver van September a.s., is het Westland in z'n allerbeste vorm: durvend, ondernemend, voc ziend, zoekend naar vruchten! Wat Franse Marianne heeft het zwaarder dan het Hollandse Marietje (Van onze Paryse correspondent) Ook het leven voor de Franse hulsmoeder begint weer wat aangenamer te worden. De dlstrlbutiezorgen verdwenen, er komt weer nieuwe hoop. Alleen koffie, suiker en sla-olie zyn nog op de bon. Suiker krygt men thans 1000 gr. per maand per persoon, sla-olie 325 gr. per maand en per persoon, koffie 250 gr. Al het andere is vry, behalve benzine. Volgende maand krygt men waarschynlyk 600 gr. sla-olie, hetgeen dan tevens de laatste bon zal zyn. Daarna is ook de sla-olie vry. De textielpunten werden anderhalf jaar geleden al afgeschaft. De koop kracht van de grote massa was toen der mate gering, dat men dit ook zonder ge vaar kon doen. Ook nu nog zijn de lonen in het algemeen ontoereikend en de doorsnee Frangaise puzzelt nog harder om de eindjes aan elkaar te kunnen knopen dan de Nederlandse huisvrouw. Zij koopt b.v. zeker niet meer textiel dan de Nederlandse met haar punten en haar garderobe en linnenkast vertonen grote hiaten. Goed. Als ge haar ergens in Parijs tegenkomt lijkt zij heel wat maar dan kunt ge ook niet zien, da haar zomergarderobe uit twee jurkje: bestaat en ze slechts over één paar leuk: schoenen beschikt. Schoenen blijven bar duur. Een paar eenvoudige hielbandj- die men in Nederland koopt voor ze tien gulden, kosten hier meer dan het dubbele. Kinderschoentjes en heren schoenen dito- Al gaan de levensmiddelenprijzen hier daar omlaag, dat wil niet zeggen dat het leven van de Franse huisvrouw al over een weg, bezaaid met rozen gaat. Wel zal haar Nederlandse zuster met brok in haar keel de rijke overdaad de fabelachtige keuze in de etalages op de typisch Parijse marktjes be wonderen. Lingerie, linnengoed, servie- pannen, jurken en mantels liggen tentoongesteld in honderd prijsklas- De groente- en fruitmarkt vertoont verscheidenheid, die we in Neder land niet kennen. De slagerswinkels lig- de tuinders de glascultuur gen vol met bonvrije biefstuk, rosbief Kom, ambtenaren die zo zijn, een beetje meer soepelheid EEN PAAR GEVALLEN UIT DE PRACTIJK Er was een kerk, zo schrijft 't „Friesch Dagblad die een perceel weiland had gekocht, om er een kerk op te bouwen Het van het bouwterrein overgeschoten stukje land werd verhuurd voor 70 gul den per jaar. De prijs zal wel aan d hoge kant zijn geweest. Wanneer een li- van de kerk iets van de kerk huurt, wil hij niet graag het verwijt horen, dat hij door een te lage huur van de kerk pro fiteert. Wij hebben vroeger persoonlijk een dergelijk geval meegemaakt. Een Chr. school had naast het schoolgbouw een stukje bouwland, ook zo'n overschotje van het bouwterrein. Op de jaarvergade ring werd het bij opbod verhuurd onder de leden deb schoolvereniging- Nooit werd 'n stuk land zo „opgejaagd" als bij die gelegenheid. Een bakker en een kleermaker bleven er ten slotte aan hangen, tot daverend vermaak van de vergadering. Ieder was bereid gratis adviezen te geven over de exploitatie. Men moet zulke dorpstoestanden ken nen om te weten, hoe het met de ver huring van zulke overgeschoten brokjes gaat. Maar nu is er een ambtenaar geko men, die heeft ontdekt, dat hier door de kerk een strafbaar feit was gepleegd. Er was niet eens een huurcontract. Stel je voor. Alsof er geen pachtwet bestaat! En dus werd het een rechtzaak. En er kwam een verslag in de krant. De tuchtrechter verklaarde de kerk schuldig aan overtreding van de pacht wet, maar weigerde enige straf toe te passen. Het bleek dus een verstandig man te zijn, zoals van een rechter, ook van een tuchtrechter mag worden ver wacht. Maar nu rest nog eem waag. En daar willen wij de aandacht op vestigen, omdat zij van algemeen be lang is. Waarom maakt zo'n ambtenaar hier proces-verbaal op? Waarom zegt hij niet eenvoudig tegen de mensen: ik begrijp, dat jullie daar nooit aan hebben gedacht, maar er is- nu eenmaal een wet en die moet wor den nageleefd. Dus maken jullie even dat het in orde komt en zie even een huurcontractje op te stellen. Dan is de zaak weer gezond. Wij zouden dat heel normaal vinden- Wij zouden menen, dat een ambte- iar, door zo te handelen, zich zelf eert handelt overeenkomstig de bedoelin- >n van hen, die hem uitzenden om to controleren. Maar omtrent het laatste zijn we niet helemaal gerust. Wij hebben al eerder berichten ge ld en ook al eens een geval gepubli- ;erd, waaruit bleek, dat sommige ambtenaren menen, dat zij er zijn, om op alle slakken zout te leggen. Als zij in een etalage twee speelballen niet of te hoog geprijsd vinden, dan wordt het een proces-verbaal. Te Hollum op Ame land is een winkelierster verbaliseerd, omdat zij een pak lucifers één cent te duur had verkocht, hoewel zij de amD- ir voorrekende, dat zij, door de hoge vrachtkosten naar deze verre hoek, helemaal geen onbehoorlijke winst had gemaakt, eerder het tegendeel. Wanneer ambtenaren, die er voor moeten zorgen, dat de wet moet worden nageleefd, de redelijkheid uit het oog verliezen en gaan vitten op dingen, die eigenlijk te onbelangrijk zijn, om er aanmerking op te maken en daarna dankbaar naar huis gaan, omdat zij toch maar weer een proces-verbaal hebben opgemaakt, dan deugt er iets niet! En het blijft een vraag, waarom het een rechtzaak moet worden, als een kerk, als in dit geval, te goeder trouw heeft nagelaten een huurcontract te ma ken van een verhuring van een onbenul lig stukje overgeschoten bouwterrein. Het publiek is er ten slotte niet om de ambtenaren. Aldus besluit het Friesch en varkenscarbonade van de eerste kw liteit, tegen een prijs, die gemiddeld tien percent hoger is dan in Nederland. Di „Hollandse" eieren kosten hier acht ei negen cent. Zuidvruchten, waaronder krenten en rozijnen, dadels enz. zijn daarentegen zeer duur. Even c dadig en rijk gesorteerd is de voor der vishandelaren. Doodgewone Holland se haring, vissen uit de Noordzee, de Atlantische Oceaan, de Middellandse Zee en de Franse rivieren, in kleur variërend van wit tot zilver, grijs tot blauw, tot hard groen, vechten om de voorrang en de prijzen zijn zeker niet hoger dan in Nederland. Een enkele blik in de eta lages van de banketwinkels, de bloemen- zaken. de horlogiers, de boekwinkels, fotozaken enz. leert u dat alles, zonder uitzondering, in Frankrijk reeds te koop is tegen prijzen, die voor Hollanders wel mee vallen, doch voor de Franse huis moeder niet te betalen zijn. In schril contrast met dit vertoon van rijkdom zijn de duizenden bedelaars, in validen en senielen, chronische dronk aards, blinden, krachtige jongemannen, ouden van dagen, weerzinwekkende fi guren en zielige oude moedertjes, die misschien zes honderd maal per dag hun zelfde liedje zingen, het enige, dat ze zich in hun troosteloze levensavond nog kunnen herinneren uit hun jeugd. De Parijse huismoeder, die snuffelend over het marktje schuifelt, kijkend, waar ze zich drie franken kan besparen, is vertrouwd en vergroeid met dit stads beeld. Het valt haar niet meer op. Ze zit vol met eigen zorgen- Propvol. Ze rent achter de goedkoopste groente, het goedkoopste vlees en het goedkoopste ei. De luxe toiletjes van tienduizenden francs zijn voor haar even onbereikbaar de Nederlandse vrouw het jurkje van vierhonderd gulden. Men moet immers roeien met de riemen die heeft! En tot nog toe zijn ondanks norme voorraden en ondanks de ne keuze, de riemen van de Franse Marianne iets korter dan die van het Hollandse Marietje. Maar.het is nog veel slechter ge weest. De stakingen zijn voorbij. De angst voor de revolutie eveneens. Lang zaam maar zeker dalen de prijzen en daarom verwacht de Frangaise veel van En als ze 's Zondags langs de heer lijke groene Seine-oevers wandelt, als ze ziet hoe de imposante Sacré-Coeur waakt het gastvrije Parijs en als ze zich n vrij kwartiertje met haar kroost koestert in de gouden lentezon, dan komt er hoop in het hart, -hoop op een nieuwe kinderwagen, hoop op nieuwe, itte schoentjes voor Pierre, hoop op n nieuw costuum voor haar „Marie". Immers hoop doet leven. Indrukken uit Azië De telefoniste bij de Nederlandse legatie is een prinses (Van onze speciale verslaggever Alfred van Sprang) Bangkok, Juli 1949. In de lyvige staatsalmanak van Thailand (zoals de Siamezen zelf hun land graag noemen) staat een opgaaf van alle leden van de Koninklijke Familie. Het is een lyst van dertien volle bladzijden. Tweehonderd zes en zeventig onuitspre kelijke namen van prinsen, prinsessen en andere afstammelingen van koninklijke bloede. Het is een laatste herinnering aan een voorbije periode, waarin het leven aan het Siamese hof nog vol pracht en praal was en de machtige vorsten vele vrouwen bezaten en derhalve op zo'n uitgebreide familie konden bogen, dat ze onmogelijk de namen van alle kinderen konden onthouden. scheiden bungalow de Royal Cottage. Koning Choelalongkorn was de laatsten in de rij. Zijn zes-en-dertig vrouwen (waarvan één de konin-gi hebben hem in de tachtig kinderen ge schonken. Maar niet alle afstammelingen van koninklijke bloede zijn even hoog. Er zijn vijf klassen. De kinderen geboren uit de ouders van de vijfde k-lasse zijn weer gewoon burger. Het was een nood zakelijke maatregel om te voorkomen, dat na ver-loop van eeuwen het gehele Siamese volk tot de Koninklijke Familie zou behoren. Met deze maatregel het afschaffen van de bigamie hof wordt de lijst in de staatsalmanak ieder ja-a-r kleiner. Maar op -het ogenblik is het nog steeds een indrukwekkende en tegelijk interessante opgaaf. Weinig Oosterse romantiek speelt een i leven va-n deze mensen. Slechts de di recte afstammelingen van de laatste sten leiden een min of meer vorstelijk bestaan. De anderen vallen alleen op door de titel voor -hun naam. Maar dat is dan ook alles. Voor de -rest n evena-ls mill-ioenen anderen maar trach ten zelf in bun onderhoud te voorzii Verscheidene -prinsen zijn i-n het le; en de marine. De een als jong luitenant, de ander als machtig luitenant-generaal. In het handelsleven bekleden vele an deren een functie. Sommige zaken stel- prijs op, iemand met een titel bun staf te hebben. Het blijkt soms c inderdaad van nut te zijn. Als straks de Nederlands-Indische Handelsbank zijn eigen gebouw in het hart van Bangkok opent zal aahter een van de less prins zitten. De Thailandse Elec-tri- citeitsmaatsohappij heeft een prinses in dienst evenals de British Tobacco Com pany Een van de professoren in Engelse literatuur aan de Choelalongkorn Uni versiteit is een prins. Met zjjn vrouw geeft hij bovendien een weekblad ui-t Een andere prins is veearts. Een biblio thecaresse van de United States Service prinses maar ook een van dansmeisjes in een populaire nacht; legenheid. En.de telefoniste aan 1 schakelbord op de Nederlandse legatie is een van de nakomelingen van koning Miongkoet, beter bekend als de hoofd persoon uit het wereldberoemde boek Anna en de Koning van Siam. een -klei-ne en onopvallende villa in stille buitenwijk van Bangkok woont Prins Choempot Borifat: een niet jonge meer met een ernstig gezicht en smalle snor. Als de huidige koning Poemipon Adoendet kinderloos zou ko men te sterven is hij de troonopvolger. Maar daar denkt hy maar liever niet Het leven van nu bevalt hem veel te goed.. Met zijn vrouw (die een doch- i.n een vroegere minister van buitenlandse zaken) is hij dankbaar uit de drukkende sfeer van paleizen en hof- dignitarissen een eigen leven te kunnen leiden met de mensen en dingen van eigen verkiezing om hem heen. Hun be- Een gezicht op Bangkok van de 74 meter hoge Tempel der Dageraad aan de oever van de Menam Chao Phya. Het is toch 'n vreemd verschijnsel met onze taal. Daar komen we een of andere buitennissigheid tegen en na heel wat gedelibereer vinden er 'n passende naam voi komt de tijd dat we zo'n gebruiken en er mee rond ren, tot we opeens ons zelf weer dt vraag stellen of we nog wel weter, waar we 't precies over hebben. Zo is het ook gegaan met het begrip „massa- Ik weet niet met nauwkeurig- yy Massa-mens yy vereniging prijkt ook op het program ma van de totaal ontkerstende straat club en in beide gevallen hebben de bezoekers een even gierende pret om oordeel vellen de dwaze situaties. Neen, ik geloof dat we een heel an dere kant uitmoeten als we een defi nitie willen vinden van de „massa- Ik geloof dat de verschillen heid te zeggen king geboren ze allengs nas het gesprek uit. Dan hebben en tevens im rustig over alle bezoekers van toogdagen bondsfestijnen. Maar dan mogen we aan de andere kant ook niet zonder meer smalend neerkijken op de zes tigduizend voetbalenthousiasten in het enkel liggen op het stadion. Laten we maar gerust geloven loofs. Eén van beiden: dat daar tallozen onder zijn, die niets Gods eigendom zijn, door die uitdruk- asfaitachtigs onder hun leden hebben Hem geschapen en door Hem verlost r ik weet wel dat n geschoven de mensheid, di i volledige eenvormigheid „.„„r H.rf. daU het I»bl,ek INDRUKKEN UIT DE VOLKSWIJK openbaart; waar de een nooit ander verschilt; waar allen het eens zijn zonder het wezenlijk eens te zijn. Opeens sprak ieder van „massa-men sen", speciaal in de verbinding „mas- sa-jeugd" en „massa-psychose". Daar naast handhaafde zich nog de uitdruk king „asfalt-jeugd" en speciaal in vak kundige kringen die van „ongeorga niseerde jeugd". Maar terwijl er ein deloze verhandelingen gehouden zijn over de redding en de heropvoeding van deze „massa-jeugd", gaat men zich tegenwoordig opnieuw de vraag stellen wat we daar eigenlijk onder verstaan. En dat is wel heel noodzake lijk, want het zou kunnen zijn dat heel wat theoretici, die aan hun schrijf- de tafels zwaarwichtige betogen wroch ten, bezig zijn met iets wi niet bestaat, of ook dat heel verschillende groepen ren hebben. En daarom: t is de „massa-mens"; waar vinden 'm en wat zijn z'n eigenschappen? Laten we daarop niet te vlug met nodige bekenden. En verder een antwoord wezen en zeggen dat de het „massa-mens" de mens is, die tuk is op iets massaals. Dan zouden we im mers al direct verschrikkelijk onvrien delijk worden tegenover de vele tien duizenden, die van de JUBO genoten schouwen. Misschien somwijlen spor- Hem bepaaldwe zijn deel i stamp volle kerk, dat geen centimeter opschuift en de die naar des Woords na afloop als uit elkaar plukt. Maar wie „massa-mens" dan wel? Ha, zegt iemand, straat slenteren; zie bestormen daar God dienen. In het andere geval hebben we alleen met ons zelf te maken; we zijn deel van de massa om ons zelf te die nen. Of we zijn de verlosten, die in dankbaarheid hun Heiland volgen en gehoorzamen öf we zijn de ellendi- gen, die snakken naar verlossing en vreemdeling die alles aangrijpen om de biltere smaak in hun hart kwijt te raken. Maar wanneer daar het verschil ligt, £jjg hoe onmogelijk is het dan om zwaar wichtige betogingen op te zetten over T,de „massa-mens". Zulke betogen op te hincmnsn zetten over farizeese uitspraken om- in rinnriLn» trent de schare, die de wet niet kent. nnfó'r hinnonnniion uinnr- hnht i Het bcsef dat tnillioenen van Christus cafes binnenvallen. Daar hebt ge weten, kan Meen maar uttdryven tot de blijde dienst der verkondiging. Een verkondiging waarin wij elkan der dagelijks ontmoeten zullen temid den der massamensen. Maar ach, als ik er dan aan denk de volkswijk geen vol dozijn levende lijve. Maar ik ben al weer niet zo zeker helemaal daarvan. Om u de waarheid te zeggen 't over een onaangename waarheid mis- jonge- schien, maar laat me dan maar eens enfant terrible wezen ontdek t ik v reële probleem dat ik geen onderscheid kan vinden tussei zeer onchristelijke en zeer christelijkt familie-avonden en feest kan nog verder gaan: het mer van de uitgesproken c/iristèlyke zyn „op het oogstveld" ach, dan vrees ik zeer dat wij zelf ondanks alle kerkelijkheid het stempel „massa- voorhoofd dragen. Bid feestgelagen. Ik dan de Heer des oogstes dat Hy u als i. -j* arbeider zende. WIJKPREDIKANT. i groter h-uis", ver- me als ik bij hem openhartig „We hebben wel et telt prins Choempot te gast ben en -hij z- alles spreekt, „maar daar is een grote tuin bij waar we zeker vijf tuinlieden voor nodig hebben en.... met de -hoge prijzen van tegenwoordig wordt dat veel te duur." Het is niet helemaal waar want de prins -moet een kapitaalkrachtig man zijn met grote zakenbelangen. Als hij alles zou moeten bekostigen van zijn toelage als vorstenzoon dan zou het er inderdaad uiterst droevig uitzien. Oor spronkelijk was zijn toelage van de ko ning 400 ticals (nu ongeveer f70) per jaar. Na de crisis van 1930 derd tot 270 ticals. En zijn dochter moet zich zelfs met een luttele 27 ticals in een heel jaar tevreden stellen. Het is nauwe lijks genoeg om er eenmaal goed van te eten. „Maar zo is 't.zegt de prins lachend, terwijl hij zijn pijp opnieuw aansteekt. Hij is een man van zeer Westerse opvat tingen. Niettemin is hij een van de wei nige Siamezen, die nog. in de traditionele panoeng loopt: een soort sarong, waarvan een slip aan de rugzijde opgeslagen wordt waardoor het geheel iets van een wijde kuitbroek heeft. Sinds veldmaarschalk Pi- boen eens een wet heeft uitgevaardigd, waarbij iedere Siamees een hoed. een broek en schoenen moest dragen is de kleurige panoeng uit de mode geraakt. echter waarschijnlijk niet alleen vanwege traditie of mode, dat prins Choempot stug de panoeng blijft dragen, is geen geheim, dat de verhouding dictator Piboen tot het Koninklijk Huis verre van ideaal is. Het Siamese volk is echter zeer koningsgezind en onder druk daarvan voert Piboen een toenaderingspolitiek. Een van de gevolgen 'an is het terugvoeren van de as van ballingschap gestorven leden van de Koninklijke Familie. Het was een grote gebeurtenis toen koningin Rambaibarnl kortgeleden met de stoffelijke resten van koning Prajatipok in het vaderland terug keerde. Ineens floept het licht uit. „Dat is Bangkok verontschuldigt mijn gastheer zich. Dit is inderdaad aan de orde van de dag. Men is met de elec- trische installatie niet in staat aan de be hoeften aan electriciteit te voorzien. Maar bij het licht van een schemerlamp op eigen krachtbron kunnen we het gesprek voortzetten. Het gaat over alles waar men p een koele achtermiddag in Bangkok -ver praat: de stad met zijn stinkende aarten of klongs, de politiek natuurlijk n de toestanden in de omringende lan den, welke onmiskenbaar een dreigende schaduw over het rustige Siam laten val- over de staatsgrepen, waarmee men poging doet om de Zuid-Amerikaanse staten te imiteren en zelfs over Fanny Blankers-Koen, die hier door de Olym pische film ook al een zekere bekendheid geniet. En uit de aard der zaak spreken over de Koninklijke Familie. ,Wilt u wel geloven, dat we lang niet iedereen kennen...." zegt de gastvrouw perfect Engels, „wij zijn niet als een echte familie.soms zien we elkaar bij ifficiële gelegenheden, maar daar komt ook niet iedereener zijn verscheidene •me mensen bij, die er niet eens kleren jor hebben." Het is misschien een teleurstelling: deze beschrijving van een bezoek aan een Sia- niets van Oosterse ro mantiek, van witte statie-olifanten en de flonkering van goud waar men in de boe leest. De dagen der romantiek zijn voorbij. Ook in Siam. En daarom foont de troonopvolger in een gewone ilia met een naambordje aan het hek en blauwachtig neonlicht in de huiskamer. In de ochtend rijdt hij als duizenden an dere mannen naar zijn kantoor om zijn werk als president van een grote handels zaak te verriéhten. En de vorst, die hij entueel zou moeten opvolgen, studeert Zwitserland en componeert er in zijn vele vrije tyd schetterende jazzmuziek zijn onderdanen met beleefde on verschilligheid naar luisteren. Maar het sprookje Is uit. Voor eeuwig. PLEASE FIRE Er is een droeve regelmaat in de con cessies, die Nederland de laatste maanden in Indonesië heeft gedaan. Zo schrijft het weekblad Trouw". W\j zijn begonnen met van de re publiek te eisen, dat het vuren zou worden gestaakt alvorens het herstel in Djokja zou plaats vinden. De volg orde zou zijn: 1. staken van het vu ren; 2. herstel in Djokja; 3 ronde tafelconferentie; 4. overdracht van souver einiteit. Van deze volgorde kwam niets te recht. Nederland nam genoegen met een vage toezegging van Soekarno en Hatta, dat zij, eenmaal in Djokja te ruggekeerd, zouden aand ringen op een bevel tot het staken der vijan delijkheden. Het schema werd dus: 1. herstel van Djokja; 2. staken van het vuren: 3. ronde-tafelconferentie; 4. overdracht van souvereiniteit. Maar ook daar komt niets van te recht. De republikeinse minister van voorlichting Mohammed Natsir ver klaarde deze week laconiek: „Het is zeker, dat de order tot staking van het vuren zal worden uitgevaardigd, maar of zij uitvoerbaar zal zijn is een an dere kwestie". En berichten uit Indo nesië laten reeds doorschemeren, dat Nederland bereid zal worden gevon den met de besprekingen aan de ronde tafel te beginnen, ook al zou de order tot het staken van het vuren nog niet volledig in werking zijn getreden". Voldoende wordt geacht, dat de repu bliek tevoren in een volledige beëindi ging van de vijandelijkheden heeft toegestemd. Dan wordt het programma dus: 1. herstel in Djokja; 2. ronde-tafelconfe rentie; 3. staken van het vuren; 4. overdracht van souvereiniteit. ,Wat aanvankelijk punt één was is nu al punt drie. Men kan er op reke nen, dat het binnenkort helemaal ach teraan zal staan. De republiek voelt zich overwinnaar en zal het vuren nooit staken. De order cease fire" is door haar altijd uitgelegd als een or der; please fire". v, fate ^EEK m cU dat die oude Tlzier Chand- Ier- uit Johannesburg 119 jaar en dus 119 kaarsen van de ver- jaarstaart moest uitblazen. Wy weet nog daten leeuwen in Johannesburg herten version. den en reisde in z'n jeugd per ossewa. Als hy nóg <2cns honderd jaar ouder zal zunzal hy zlchlior- innerendat ox* Vikingschepen van Denemarken naar Engeiand voeren s 1 dat er een tyd was dat Ao% van het Neder landse volk qeen tanden borstel kende. Bovendiendat er eens een plas wasdie Vsselmeer heette, P O. WY waarin in 1949 nog op palir.g qz' vist'werd met slechte resulta ten. £n hy weet nog best, dat in Venlo grote brand weerlieden met een waterstraaltje achter een klein balletje aanrolden en dat watfirstraalvoetfcal noemden. Misschien zal hü zyn nazaten^ óók. het verhaal vertellen wan dit betraande diewen in Ttvanidie, na eindeloos gegraaf niet in een bankmaar in een tabakswinkel belanddentranen stortten cru achteraf tranende ogen hadden van de tahakswalmdie de buit veroorzaakte. Of het ver- ill haal wan die I twee Amster damse pak- kencten,die een dief piktendie bezig was iets weg te pakken, -thv* Ook het mogjlijk., dat hij zich dan de zomerse SO gra den vorst in fin.- land herinnert Maar wat hu vast en zeker mat Dat men er in 2V1 jonge jaren" achter Kwam,dat de Pussen nieb alleen de eerste vliegers en poolontdekkcrs wa ren, maar ook de eerste. 100-jari. gen produceerdencompleet met Baard cn herinnering. Op zyn 2iq t verjaardag zal men gnterwijcTeen nieuwe ontdek king doen, n.l., dat deze strip door een Rus^c werd getekend ViM ff ir-: ct#,'» f en ocschrc.Gn cn geenszins doop Kane! links en -Hendrik Gnzvcn 6n hy Zc3l vragen i.^ozst ik voor 2. gxlumia leven

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3