Jlieuiuo geitectje GTouranl 10 PROCENT DER RUSSISCHE WERKERS ZIJN DWANGARBEIDERS Het Koninklijk gezin in Londen Wist U 13 ZATERDAG 23 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. eD redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58930. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bfl contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7872 DIRECTIE: F DIEMEFL CHRISTELIJ K-NA TION AA L DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken tantvasttcft Is gljebleueo ngn (urt to Ugljenspotr Twee weken aan de Franse Kanaalkust Zie pag. 2 Groot'Brittannie beschuldigt „De grootste schandvlek op de geschied schrijving van deze eeuw' Groot-Brittannië zal de Verenigde Na ties verzoeken een commissie naar de Kowjet-Unie te zenden, om daar een on- derzoek in te stellen naar het voorkomen van kampen voor dwangarbeiders. De schandvlek op de geschiedenis der twin tigste eeuw". De Britse delegatie bij de Economische «n Sociale Raad der V.N. heeft twee do cumenten overgelegd, die volgens haar bewijzen leveren voor het voorkomen van dwangarbeid in de Sowjet-Unie. De do cumenten zijn: 1. een foto-copie van een gedeelte van het Russische strafwetboek, getiteld „bepalingen betreffende het toe passen van correctieve arbeid in de Sowjet-Unie". 2. Een Britse verklaring. in commentaar wordt geleverd op bepaalde passages van dit gedeelte van het Russische strafwetboek. Van Britse zijde wordt hierin de con clusie getrokken, dat thans gebleken is, dat de verwerpingen door de Sowjet- Unie van de tegen haar gerichte beschul- Idigingen, betreffende het op haar gebied voorkomen van dwangarbeid „waarde loos" zijn. ITevoTen had Hector McNeil, de Britse minister van Staat, reeds in het Lager huis bekend gemaakt, dat Engeland over onweerlegbare bewijzen beschikt, dat dwangarbeid in Rusland wordt toegepast. In de vergadering van de Economische Raad zei Corley Smith nog, dat, volgens Britse gegevens, in de kampen voor het verrichten van dwangarbeid in de Sowjet- Unie zich meer dan tien milliaen mensen bevinden, hetgeen ongeveer 10 procent is van alle werkende volwassen burgers in Sowjet-Rusland. „Op deze wijze werden ©ok de Egyptische pyramides gebouwd", aldus Smith, „namelijk met gebruik making van slavenarbeid. En op deze wijze worden ook de indrukwekkende zoveei-jaren-plannen van de Sowjet-Unie uitgevoerd. Het geheel is zó fantastisch, dat ik denk dat niemand het geloven zou, Gesneuveld in Indonesië De Regening maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Gesneuveld 28 Juni: sold. P. Dub belman, uit Lage Zwaluwe. Gesneuveld 9 Juli sold. G. M. F. J. Mutsers, uit Someren. Gesneuveld 11 Juli: sold. J. Frede- riks, uit Odoorn. Gesneuveld 12 Juli: sold. Ie kl. S. Schaafsbra, uit Barradeel (Fr.). Gesneuveld 14 Juli: 2e luit. G. N. Cobelens, uit Haarlem; 2e luit.. F. W. Dercksen, uit Apeldoorn. Gesneuveld 15 Juli: sold. F. H. Lelie veld, uit Loosduinen; 2e luit. R. Pos- tuma, uit Brunssum. Gesneuveld 16 Juli: sold. G. A. de Ruyter, uiit Nijmegen. Koninklijk Ned.-Ind. leger: Gesneuveld: Chin. mil. sold. Kwee Sie Ba; Amb. korp. inf. A. Bastiaan; Amb. sold. Ie kl. inf. J. Pattij; sold. 2e kl. inf. E. Struwer; korp. inf. T. Vesters, allen uit Indonesië. Ds Vos tengevolge van nalatigheid verdronken? Geen reddingmateriaal en reddingsboot. Inzake het verdrinken in zee van het echtpaar ds Vos te Ouddorp. is blijkbaar het laatste woord nog niet gesproken. Gebleken is, naar De Wrh. meldt, dat een gedeelte van het strand, dat uit kle; bestaat, is uitgegraven, zonder dat er waarschuwingsborden zijn geplaatst. Ds Vos is ongemerkt in een diepe put ge- t stapt en werd, evenals zijn echtgenote, «teeds dieper de zee ingetrokken. Twee honderd mensen op het strand konden Itiet anders dan toezien, want ook red- Idingsmateriaal was er niet aanwezig. De i reddingsboot kon niet uitvaren, omdat de kapitein in Middelharnis was en de llleutel van de loods in zijn zak had. De reddingsboot uit Stellendam verscheen Ieerst nadat het echtpaar verdronken was. !De burgemeester van Ouddorp wil geen badplaats van zijn gemeente maken en er dus ook geen reddingsmateriaal klaar leggen. Daarentegen zijn er wel bad- In de St.Crt. van gisteren is een lijst van prijzen opgenomen, welke met ingang van heden voor hier te lande vervaardigd wit of eenkleurig huishoude lijk aardewerk mogen worden gevraagd. De heer T. Kralt te Rijnsburg onderscheiden Het heeft HM. de Koningin behaagd de inhuldigingsmedaille 1948 toe te kennen •an de heer T. Kralt te Rijnsburg, die als ivoorzitter van de groep bloemisterij deel jbam aan de versiering van het Stadion tn van het paleis op de Dam. Mr L. A. Kesper Maandag naar Katwijk en Noordwijk De Commissaris der Koningin in Zuid- (Holland. mr L. A. Kesper, zal Maandag in gezelschap van de heren J. C. Sillevis, Wnd. chef van zijn kabinet en mr P. Cle- ;vennga, hoofd van het bureau Openbare 'Orde en justitiële zaken, een bezoek bren gen aan de politie te Katwijk en Noord- wjjk. R.-K. POLITIEMANNEN OVER SALARIËRING EN COMMUNISTEN. Op het landelijk congres van de R-K. .Politiebond „St. Michael" te Enschedé, .hebben de politiemannen hun ontevre denheid uitgesproken over de salariëring en de pensionnering van Rijks- en ge meentepolitie. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Heerlen om leden van de CPN en de mantelorganisaties tut de Ned. Politie en Justitie te ver- vaderen. indien wij de copie hier niet voor hadden." De Britse documenten toonden aan, dat het Russische stelsel van poli tieke onderdrukking, het telkens weer in zetten van nieuwe vervolgingen, en het uitvoeren van nergens op gebaseerde zuiveringen „uitstekend" samengaat met het verkrijgen van goedkope arbeids krachten. „Dit is dictatuur, niet slechts van het proletariaat, maar ook tegen het proletariaat", zo zei Smith. Trage lading voor een snelle vogel: twee schildpadden bekijken de „Soe- rabaja", aleer ze op Mauritius worden ingeladen om mee te gaan naar Artis in Amsterdam, waar ze inmiddels in pension zijn gegaan. Ruim een halve ton ontvreemd bij Stichting 1940-'45 te Leiden Recherchewerk tot op heden nog zonder resultaat. In het districtsbureau Z. Holland van dé Stichting 1940—'45. ondergebraoht aan de Rijnsburgerweg te Leiden, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag diefstal gepleegd. Uit een kast is een bedrag van ruim f58.000 ontvreemd. Door bijzondere omstandigheden was dit gèld, geheel tegen de gewoonte in, één dag in huis. De Leidse politie is bezig met het on derzoek. maar wist tot op heden nog geen licht in deze duistere zaak te brengen, zo deelde men ons hedenmorgen mede. Bus door Zandvoortse tram opengereten Veertien R'dammers op een uitstapje gewond Een uitstapje van 25 Rotterdammers, die met een bus van de Rotterdamse Reiscentrale naar Schiphol waren ge weest. vond gisteren in Zandvoort een ongelukkig einde. Ondanks het zgn. slingersein en de waarschuwinesbel. zag de chauffeur D Jorissen pas op het al lerlaatste ogenblik een tram van de Noord-Zuidhollandse Tramwegmij. nade ren. Hii gaf nog vol gas om een botsing te voorkomen, maar het was te laat. De tram scheurde de rechterzijkant van de bus geheel onen. Veertien passagiers werden gewond. Zes hunner werden naai ziekenhuizen in Haarlem vervoerd. Al leen de toestand van mevr. J. van See- ters-Donker, die in de Diaconessen-in richting wordt verpleegd, is zorgbarend. Haar echtgenoot heeft een nierbloeding. Prins maakte onfortuinlijke openingsrit Enige uren na aankomst in Londen is Prins Bernhard uitgekomen in het zgn. B-springconcours voor buitenlandse deelnemers van het Londense Concours Hippique. De Prins bereed het zesjarige paard Veronique. Hij noteerde 24 fouten, waardoor hij niet in de prijzen viel. De Prins was van mening, dat zijn tempo te hoog lag. Gistermiddag woonden de Koningin, Weer een 17e eeuws pakhuis in A'dam afgebrand Steekvlam van schilder de oorzaak Voor de tweede maal dit jaar heeft ei felle brand een van de zeventiende eeuwse pakhuizen op het Prinseneiland te Amsterdam in de as gelegd. In Maart jl. gingen er drie van deze pakhuizen verloren en thans het dubbel pakhuis op no. 75. De brand is ontstaan doordat schilder met een steekvlam bezig was deur af te branden. Dit geschiedde op de bovenste verdieping, waar de meubel- spuitinrichting van de fa H. Wegter was gevestigd. Op de lagere verdiepingen be vonden zich een bleekwaterfabriek een brillenslijperij. Vijftig brandwachts bestreden het vuur met 13 stralen, 2 straatwaterkanonnen en het waterkanon van de drijvende brand spuit Jan van der Heyden. Brand in een van Van Gelders papierfabrieken Schade op f 100.000 geraamd Waarschijnlijk door kortsluiting in de telefooncentrale is gisteren brand ont staan in de papierfabriek van Van Gelder Zonen te Wormer. een van de vijf fa brieken van deze firma, waar voorname lijk pakpapieren vervaardigd worden. De fabriekslokaliteiten zelf liepen geen schade op, zodat de werkzaamheden niet worden gestagneerd. Het archief brandde echter geheel uit, de loonadministratie ging verloren en de lokalen, waarin de bedrijfsschool is gevestigd, kregen grote schade, welke in totaal op een ton wordt geschat. Personenauto op onbewaakte overweg gegrepen Slechts een der vier Inzittenden kreeg een paar schaafwondjes Een personenauto reed gisteren in de hoofdstad door de ketting, welke de spoorwegovergang van de trein Amster- dam-Aalsmeer afsluit, daar de bestuur1- ster deze ongebruikelijke afsluiting niet had gezien. Doordat de motor afsloeg, bleef de auto midden op de rails staan, waar hij door de naderende trein ge heel in elkaar werd gedrukt. Ongeloof lijk genoeg bleven de bestuurster en de drie inzittende kinderen vrijwel onge deerd. Alleen een van de kleinen liep een paar schaafwonden op. Huurverhoging zou op 1 Januari a.s. ingaan Geen huurbelasting op komst „De Volkskrant" meldt, dat de huur verhoging waarover de Regering zich de laatste tijd heeft beraden, met ingang van 1 Januari 1950 een feit wordt, als 't parlement zich met het desbetreffend wetsvoorstel verenigt. Invoering van 'n huurbelasting zou niet in het voorne men liggen. De voorgenomen huurver hoging zal ook van invloed zjjn op de bedragen, die onderhuurders thans be talen. Het bedrag der onbelastbare huur waarde voor de personele belasting eveneens worden verhoogd, om te vi komen, dat zij, die thans vrijgesteld zijn van personele belasting, dan belasting- plichting zouden worden. Van officiële zijde kon men ons dit bericht niet bevestigen- „NOG DIKKERE VRIENDEN WORDEN MET RUSLAND" Tsjechoslowakije zal in verband de tegen haar gerichte „aanvallen van het Vaticaan en de reactionnaire rege ringen" nauwer gaan samenwerken met Rusland, zo verklaarde de Tsjechische minister van Buitenlandse Handel. de Prins en de twee prinsessen Beatrix en Irene de opening bij van de Britse Nationale Paardententoonstellig in het White City Stadion te Londen. Heden zou de Prins meerijden in de verwelko mingsparade van buitenlandse inschrij vers. De Prins schreef met drie paarden in, die hij zelf berijdt. Er is. behalve Prins Bernhard, nog een koninklijke in- schrijfster voor de dressuur- en spring- proeven, n.l. de 12-jarige Prinses Alex andra, dochter van de hertogin van Kent Zij rijdt in de ponyklasse voor kinderen. A.P. meldt, dat HM. de Koningin a.s. Maandag naar Nederland zal terugke ren. De prinsessen blijven nog enkele dagen. Andere Nederlandse deelnemers In het springconcours om de wel- komstprijs bracht de heer M. van Loon (Tilburg) het er van de Nederlandse ruiters nog het beste af. Met het paard „Saint Hubert" maakte hij acht fouten. De heer P. J. Vos (Valkenswaard) met Franklin D en ritmeester J. J. Gruppc- laar (Ede) met „Random Harvest" no teerden beiden 12 fouten. Maximum groente-aankoop prijs voor Duitsland vervalt De hele volgende week export van fruit In aansluiting aan hetgeen wij gisterèn schreven over de export van groente naar Duitsland, dié.Maandag as. hervat wordt, tot het resterende contingent van 500.000 (en niet 400,000, zoals, in een deel der op laag werd vermeld) dollars is uitgeput, kan nog het volgende gemeld worden: Deze export valt onder de z.g. vrije re geling, d.w.z. dat eventueel tussen de -minimumprijs, welke op de veilingen geldt, en de, door -het bedrijfschap in te stellen maximumgrosprijizen, vrij kan worden aangekocht. Dit systeem komt weer in grote lijnen neer op de regeling, die heeft bestaan toen;op 2 Mei 1949 de individuele export naar Duitsland werd opengesteld- De laatste weken heeft op de veilingen ook een maximum aankoopprijs voor Duitsland gegolden. Deze komt nu met de nieuwe regeling te vervallen, waar door geen verdelingen meer noodzakelijk zijn. Bovendien vervallen de voorsohriften voor de eXporteure in zake de facturering naar Duitsland, waarbij alleen blijft be staan de maximum franco grensprijs, bo ven welke naar Duitsland niet mag war den gefactureerd. Nader vernemen wij, dat er de gehele volgende week export van fruit plaats kan hebben, want gezien de nog geringe aanivoer van fruit is het te verwachten, dat de export van appelen, peren, prui men en morellen, die op het ogenblik het fruitassortiment. vatbaar voor export, vormen, voorgang kan vinden. In Juli een duhbele portie tomaten naar Engeland Engeland heeft toegestaan, dat Neder land in de maand Juli boven het week- contingent van 1500 ton' tomaten, waarin het handelsverdrag vóórziet, een extra contingent van 1500 ton naar Engeland mag exporteren. Verborg ter dood veroor deelde S.D.-er en wilde uitwijken In Vlaardingen gearresteerd De rivierpolitie in Vlaardingen deed gisteren een inval aan boord van jacht, dat in de Koningin Wilhelmina- haven vooranker lag. Het scheepje had averij opgelopen, toen het, Woensdag nacht, poogde uit te varen. Aan boord van het jacht bevonden zich een Loos- drechtenaar, zijn broer én drie anderen De man uit Loosdrecht bleek een oud NSB-er te zijn, dié de ter dóód véróor- deelde S. D.-er negen maanden lang voor de Nederlandse justitie verborg. De man poogde thans met het jacht, dat hij voor f 20.000.— had gekocht, naar Zuid Amerika uit te wijken. De identiteit de andere gearresteerde personen staat nog niet vast. In afwachting van hét onderzoek zijn ook zij vastgehouden. President Quirino van de Pljilip- pijnen zal Truman bezoeken, vermoe delijk om over het Zuidzee-Pact te Van Cauwelaerts taak als informateur geëindigd Gaston Eyskens als kabinetsformateur aangezocht „Mijn taak is geëindigd", aldus deelde de Belgische informateur. Frans van Cauwelaert, gisteravond aan de journa listen mee. „Anderen zullen het werk nu voortzetten. De prins-regent zal thans een kabinetsformateur benoemen." Voorts zeide de heer Van Cauwelaert: „Het. zal de taak van de formateur zijn, na te gaan, of de mogelijkheid tot het vormen een regering bestaat. Ik geloof dat ;r inderdaad is- Mijn besprekingen hebben in aanzienlijke mate kunnen bij dragen tot de opheldering van het stand punt der partijen in de koningskwestie en, naar ik vertrouw, ook een zekere toenadering tussen die standpunten te weeg kunnen brengen." In een commu niqué van het kabinet van Prins-regent Karei werd gezegd, dat de heer Van Cauwelaert op zijn verzoek van zijn op dracht is ontheven. Zowel het socialis tische blad „Le Peuple", als het liberale „Laatste Nieuws", maakten melding van de mogelijkheid, dat Van Cauwelaert de vorming van een overgangsregering zou voorbereiden, in afwachting van een overeenkomst tussen de partijen, ten aanzien van de koningskwestie. In an dere kringen wordt Gaston Eyskens, de minister van Financiën uit de regering- Spaak, als mogelijk formateur van een coalitie-kabinet genoemd. Het is vrijwel zeker, dat Spaak in een dergelijke coa litie-regering de portefeuille van Bui tenlandse Zaken zou krijgen. Van de zijde van- het kabinet van de prins-regent wordt medegedeeld, dat de prins-regent minister Eyskens heeft ver zocht als kabinetsformateur op te treden. Eyskens heeft - om een kort uitstel ver zocht. MAAN0AG DEBARKATIE ZUIDERKRUIS. Het troepentransportsohip Zuiderkruis met aan boord o.a. „de blijvertjes", wordt in de nacht van Zondag op Maandag te Rotterdam verwacht. De debarkatie ge schiedt Maandag. SEIZOENUITVERKOOP De grote bazen: Heus Stikker, dat is een couponnetje om op te ruimen Soekarno zal president worden van geheel Indonesië Republiek wordt hersteld binnen de Renville-grenzen Volgens een Anetatelegram uit Djokja heerst in de kringen van de Indonesische conferentie thans vry algemeen de mening, dat Soekarno zal worden verkozen tot de eerste president van de V.S. van Indonesië. De politieke correspondent van Aneta meldt, dat beide partijen overeengekomen zijn om eerst door de B.F.O. en de republiek een president te laten aanwijzen, welke daarna de kabinetsformateur benoemt. Tevens deelde de premier van Pasoen- dan, Djoemhana, mede aan „Keng Po", dat men er op de conferentie mede ae- coord gaat, de republiek weer binnen de grenzen van het accoord der „RenvUle" te herstellen. A.P. voegt aan deze berichten nog toe. dat er een meningsverschil gebleven is over het kernkabinet en de macht van de senaat. De rep. wil van het eerste niet horen, doch uil de benoeming van een kabinet volgens Europees systeem met .gekozen" ministers. De macht van de senaat wil zij tot het uiterste beperkt zien. De president zou zelf niet verant woordelijk zijn. Over deze punten wil men nog spreken als de conferentie op 30 dezer hervat Hatta gaat naar de Ronde Tafel-conferentie Over Sjahrir bestaat nog geen zekerheid Naar Aneta van officiële zijde ver neemt, zal de delegatie van de republiek de Ronde Tafel-conferentie als volgt zijn samengesteld: Mohammed Hatta, Soe- jono Hadinoto. voorzitter van de PNI, Ali Sastroamidjojo, minister van onderwijs, Djoeanda, minister van verkeer en wa terstaat, dr Leimena, minister van ge zondheid, prof. Soepomo, lid der delega- n Moh. Yamin. Yamin heeft deelge- »n aan de ontvoering van Sjahrir door Tan Malatoka, in 1946. Volgens be trouwbare berichten uit republikeinse bron 46 het te verwachten, dat Sjahrir of Ali Boediardjo nog in de delegatie zul len worden opgenomen. De delegatie en de staf zullen samen dertig man tellen. DAT de 700 deelnemers aan de drie daagse flietstochten door Brabant giste- in in Vught aankwamen en er nog iaar enkele uitvallers zijn. DAT de uit 1373 daterende Martinus- klok uit Venlo thans gerestaureerd is, doch het wachten nu nog is op de her bouw van de toren, DAT het Museum Boymans te R'dam als jubileumsgeschenk van mevr. Louise de Graaff een schilderij van de Vlaamse schilder Rik Wouters (1882—1916) ont ving. DAT dr Berthold Stokvis benoemd is tot secr.-gen. van de int. ver. voor ortho- paedagogiek en hij met prof. dr J- Wa terink in het werkcomité is opgenomen. DAT de salarissen der Bussumse wet houders zijn verhoogd van f3000 tot f3500 per jaar. DAT 150 van de in ons land vertoe vende buitenlandse studenten Maandag het Indisch Instituut te A'dam bezoeken. DAT een Ned. delegatie o.Lv. mr J Linthorst Homan het eerste int. zuivel- congres na de oorlog, te Stockholm (15 19 Aug bezoekt. DAT de motorzeesleepboot Noordzee na een geslaagde proeftocht door L. Smit en Co.'s sleepdienst te R'dam is overge nomen. DAT de Enschedèse fa. Hulshof te Enter een tapijtenfabriek gaat vestigen- DAT Nederland bij de jongste compen- ities in het intra-Europese betalingsver keer valuta ter waarde van een half mil- lioen dollar ontving en voor bijna 4 mil- )en dollar gaf. DAT gisteren te Oss de feesten tg.v. het 550-jarig bestaan als stad begonnen en de Philips wondertuin met 10.000 lichtpunten werd geopend. DAT de gewassen in het land van Heusden en Altena door de droogte drei gen af te sterven. DAT voor de Asser rechtbank 5 mnd. werd geëist tegen" de 20-j. landbouwer R. B., te Smilde, die op 17 April na een woordenwisseling de 20-j. Jacob Flok- stra met een mes heeft doodgestoken. DAT bij het sportpark te Assen een openluchttheater wordt gebouwd. DAT de staking van marconisten der American Overseas Airlines is opge heven. DAT uit erkentelijkheid voor de ont- angst van Franse kinderen in Twenthe, 36 Twentse kinderen voor een verblijf 46 weken in Frankrijk zijn uitge nodigd- DAT by de opgravingen in Oud-Nij- wegen de grondslagen zijn ontdekt var een kerkhof uit de periode even na de Romeinse tijd. DAT de beeldhouwster Gerda Rueter »n beeld maakt van Herman Heyermans a Joh. G. Wertheim opdracht kreeg .'dam een beeld van Arthur van Schen- DAT in Zevenbergen de nieuwe, door de J. de Wilde te Breda gebouwde, Chr. Landbouwhulshoudschool „Koningin Ju liana" is geopend. DAT Almelo's burgemeester, mr J. M. Ravesloot, met het oog op het onderwijs z'n kinderen geen gouverneurschap Suriname bleek te ambiëren, maar, volgens speculatieve geruchten, wel in de richting van de vacante Haagse burge meesterszetel tuurt. DAT het moderne Vikingschip „Hugin" in Esbjerg op weg naar Zuid-Engeland, n er de Deense invasie van 1500 jaar geleden te vieren, gisteren in IJmuiden meerde. DAT. 86 jaar oud, de oud-leraar R. H. B. S„ de heer A. C. Sonneveldt, in Tiel overleed. DAT in Nijmegen een bijzondere, twee de Ambachtsschool met vier klassen werd geopend, die nu reeds volgeboekt zyn. DAT de heer M. Ages te Den Haag is benoemd tot bestuurder in alg. dienst van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond, speciaal voor de groepen Koopvaardij, Rijnvaart, en Bin- nenbeurtvaart. DAT de Comm. der Koningin in Zuid- Holland. mr L. A. Kesper, een bezoek heeft gebracht aan de proefboerderij der Z.-Hollandse eilanden „Marienhof Westmaas. DAT gisteren te Brussel 20 Engelse studenten zijn aangekomen, die vai Kemsley Newspapers te Manchester beurzen hebben gewonnen en van 23 tot 27 Juli een bezoek aan België en Neder land brengen. wordt, benevens over de unie met Ne derland en de machtsoverdracht. Wel is men tot overeenstemming ge komen over de vlag (rood-wit dus), het nationale volkslied en de minderheden. Red. Nieuw overleg te Djokja op komst De staking van het vuren wordt behandeld Aneta seint uit Batavia, dat de Neder landse leden van de subcommissie voor de staking van he*, vuren Zondagmiddag Djokja zullen gaan. nl. dr A. H. C Gietoen, kolonel A. Thomson, dr J. v. d. Velde, mr dr J. C. de Beus. Ook acht n Nederlandse kringen zeer waarschijnlijk, dat dr J. H. van Roijen, die Zondagmiddag uit Singapore wordt terug verwacht, Maandag of Dinsdag daarheen zal reizen. Inmiddels is te Djokja de „re publikeinse raad voor militaire strategie" bijeengekomen ter bespreking van de staking van het vuren, nl. Soekarno, Soe- dirman, Simatoepang. Nasoetion (bekend wegens opiumsmokkel), Hidajat. dr Lei- Sjafroeddin Prawiranegara. Na de zitting wees de sultan van Djokja, als minister van verdediging de officieren de besprekingen over de staking van het vuren zullen deelnemen, nl. Soehardjo, Djatikoesomo en Djajdi- ningrat. Ook de leden van de Unci gaan Zondag aar Djokja voor de hervatting van de informele besprekingen met de republiek op Maandag. De commissie zal enkele da- Djokja vertoeven. (Op 29 Juni werd de stad Djokja ontruimd, op 21 Juli a.s. is de republiek zo ver, dat zij over de staking van het vuren kanpra ten, Wat gaat alles toch verbijsterend snel. Red.) Maandag zal het republi keinse parlementscomité beraadslagen Hatta's verklaring 'inzake de over eenkomst tussen dr Van Roijen en Roem. Dr Pakoe Alam is benoemd tot militair gouverneur van Djokja. Openbaar Indonesië-debat zeker niet vóór 11 Aug. Tweede Kamer op somervacantie. (Van onze Parlementsredacteur.) Gisteren is de Tweede Kamer op zomervacantie gegaan, juist op de voor uit vastgestelde datum, zij het een paar uur later dan was voorzien, gelijk voor zitter Kortenhorst in een slotwoordje, vóór het algemeen handen-schudden op merkte. Hij wees er op. dat verschillende leden. bijv. die van de Enquête-com missie en zij. die zullen deelnemen aan de vergaderingen van de Raad var. Europa of de Ronde Tafel-Conferentie, niet veel vacantie zullen hebben. Hij hoopte, dat het reces zou moeten worden onderbroken voor een openbaar Indo nesië-debat. want dat zou betekenen, dat de R.T.C. vrij spoedig zou kunnen beginnen. Hij dacht, dat dit debat zeker niet vóór Donderdag 11 Augustus zal kunnen aanvangen en waarschijnlijk pas later- Na de beste wensen sloot hij met een luide hamerslag de vergadering. Dr \an Roijen te Singapore aangekomen Reuter seint uit Singapore, dat de heer Van Royen daar aangekomen is. „De noodzaak"' De vorige maal hebben we het fede ralisme getekend als het streven naar het samenbrengen van afzonderlijke sta- in een staatsverband. Daarmee heb- we het federalisme een beperkter betekenis gegeven, dan sommigen er aan willen toekennen. Een beperking overi gens, die de harde werkelijkheid zelf aan de idealisten heeft opgelegd. Garry Davis moge dan fungeren als wereld burger no 1, het aantal burgers, dat hem volgen wil in het bouwen van zijn „toren in Babel" is niet bijster groot. Het wereldfederalisme is door de fei ten geschrapt uit de rij der mogelijkhe den. Zelfs de gedachten aan het stichten van een federaal-Europa is onder de druk der gebeurtenissen losgelaten. Oost- Europa is daar 't grote struikelblok en al aar het woord van prof. Röpke, het federalisme de oplossing voor het dilem ma centralisme of particularisme, het heeft vandaag niet de kracht Rusland daarvan te overtuigen, noch ook. stel dat het dit zou willen, het Westen er toe te brengen met Rusland in een federatief taatsverband samen te leven. Daardoor is men teruggeworpen op een federatie van West-Europese. staten. Maar daarmee is tevens veel ongezond geïdea- liseer afgesneden en staat men op de iste bodem van de feiten. We willen daarom de noodzaak van die West-Europese federatie nagaan om daarna te bezien, welke mogelijkheden komen en er voor zulk een federatie jn en tenslotte of zulk een federatie jor ons principieel aanvaardbaar is. Wanneer men vandaag in allerlei kring de noodzaak van samenwerking bepleit dan is dat eensdeels op positieve ander deels op negatieve gronden. En precies 'n de bezettingsjaren vindt men el kander spoediger in het negatieve dan in het positieve. Zoals we toen allen het nationaal-socialisme zagen als het ge vaar. dat ons allen bedreigde, zo zien we vandaag dat gevaar in het commu- Montgomery wees er vorige week nog op. Het communisme is het gevaar, da' onze West-Europese. onze Christelijke beschaving bedreigt. En daartegen hebben we ons te weer te stellen. Daarover is men het wel eens. Maar als 'het gaat om wat we te ver dedigen hebben, als omschreven moet worden, wat nu de geestelijke goederen en hoe we zulk een federatieve staat moeten opbouwen, dan komen de ver schillen, al is ook daar natuurlijk op be paalde punten een zekere overeenstem ming. Het gezamenlijk verweer tegen het .jmmunisme is echter ook van een sa mengesteld karakter. Communisme en Rusland vallen vrijwel samen. Rusland is zowel een politieke als een militaire en economische macht. De factoren, die de noodzaak van een federatie bepalen zijn dus ook van poli tieke economische en militaire aard. Nu' is het zo. dat men deze factoren .Jet van elkaar los kan maken. De „koude oorlog", die nu aan de gang is, is uiteraard niet militair, maar de poli tiek en de economie spelen daarin een des te grotere rol. Maar dat drijft als het ware nog meer naar de federatieve sa menwerking. De verschillende West- Europese staten zijn militair niet in staat zich alleen tegen aggressie uit het Oos- te verdedigen, maar ze kunnen even- zelfstandig politiek of economisch optreden. Nog meer dan bij het militaire is voor afgaande samenwerking hier vereist. Een leger kan men samenstellen uit verschil lende legers, wanneer maar gezorgd is dat training, bewaping en commando voering gesynchroniseerd zijn. Maar de politiek, zo zegt men. moet vanuit een centraal punt gevoerd wor den. Beslissingen moeten snel genomen kunnen worden. Daarom niet vele rege ringen met vele parlementen, maar zo mogelijk een alles overkoepelende rege ring met één parlement. Natuurlijk met waarborgen voor de afzonderlijke staten, (want het federalisme acht de kleine overzichtelijke kringen van grote bete kenis). maar toch een centraal politiek apparaat. En voor het economische geldt hetzelfde. Alles is zo met elkaar ver in. de belangen van de partners zijn soms zo tegenstrijdig, dat. wil men een behoorlijk verweer kunnen bieden, een permanent contact en qen permanente instantie nodig zijn. De politieke en economische factoren zijn eigenlijk de belangrijkste. Zij be heersen de militaire. Is men het over gezamenlijk politiek optreden eens. dan volgt een gecoördineerd militair optreden onder een opperbevel vanzelf. Zo gezien toont de huidige gaDg van zaken juist de omgekeerde volgorde, maar daarom ook is de voortgang die er op militair gebied gemaakt wordt zo traag, omdat een eenparige politieke cn economische gedragslijn nog niet is vast gesteld. Wil West-Europa zich effectief kun nen verweren tegen het dreigend en niet te onderschatten gevaar van het com munisme, dan zal het alle krachten en dus niet alleen de militaire, moeten sa menbundelen. Niemand onzer zal die noodzaak wil len of durven ontkennen. Wie prijs stelt op het behoud van de doorwerking van het Christelijk geloof in West-Europa, zal zich in elk opzioht moeten wapenen tegen het totalitaire communisme. En dat gezamenlijk moeten doen. WEER EEN KIND IN AMSTERDAM VEDRONKEN Gisteren Is wederom een meisje in de hoofdstad verdronken. Thans was het een 6-jarig kind. dat bij het spelen in het gras langs het Zuider Amstelkanaal in het water viel. Het aantal ongelukken met kinderen neemt in Amsterdam schrikbarend toe. Moge dit een ernstige waarschuwing voor de ouders zijn. WEERBERICHT Aanvankelijk tamelijk zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vannacht plaatselijk nevel of mist Mor gen overdag aanvankelijk droog en over het algemeen zonnig weer. maar later van het Noord-Westen uit toenemende bewolking met hier en daar enkele on weersbuien. In de Noord-Westelijke helft van het land in de middag binnendrin gen van koelere lucht, elders ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Meest zwakke wind hoofdzakelijk uit Noorde lijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zondage 24 Juli. Zon op 4 49, onder 20.43 maan op 2.21, onder 20.38 uur. 23 Juli N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1