Jlieumc grills rijeGTflurmit Churchill onthult, dat hij 't niet met Roosevelt eens was Willy Lages is al weer gast op Scheveningen Wist U VRIJDAG 22 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20403. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 53036. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIëN: 0.18 per mtllmeter (Bjj contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7871 DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJK-HATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Starttoasticli Is gfiebleoeo myn turt in teyljeaspaet" GEEN TWEE RONDEN AUTOBUSSEN-RACE IN TWEEDE KAMER Zie pag. 3 Buitenlandse politiek in Lagerhuis WINSTON CHURCHILL heeft gisteren, tydens de debatten over do buiten landse politiek in het Britse Lagerhuis een merkwaardige onthulling gedaan, n.l. dat hij op de historisch geworden conferentie met president Roosevelt te Casablanca ogenblikkelijk zyn, en dus Groot-Brittaniiië's houding, heeft moeten bepalen tegenover de door wijlen de Amerikaanse president geëiste onvoorwaarde lijke overgave van alle vijanden. kabinet er tegen zou hebben geadviseerd, was h« van mening, dat Engeland „in zijn groot bondgenootschap met loyale en machtige vrienden aan de overzijde de Oceaan zich moést schikken." ergave Churchill zeide dit naar aanleiding de door Ernest Bevin, de minister Buitenlandse Zaken, geuite critiek, dat de geallieerde eis tot onvoorwaardelijke overgave de schuld was van de chaos, die na de oorlog in Duitsland werd aan getroffen, een chaos, waarin de bezet tingsautoriteiten géén wet, géén gezag en géén enkele verantwoordelijke Duit se functionaris tegenover zich vónden. „Hoewel ik destijds lid was van Uw kabinet, heb ik de term „onvoorwaar delijke overgave" 'voor het eerst in dt krant gelezen, en als hij mij tevoren wa: voorgelegd, zou ik er nimmer mee heb ben ingestemd. Ik beklaag mij over, hier niet in te zijn gekend, het is nogal hard van leiders t oppositie, om critiek op mij uit te oefe nen, terwijl zij mij zelf een dergelijk, aan algemene verwoesting prijsgegeven, gebied hebben gelaten," zo zeide Bevin. Hierop antwoordde Churchill, dat president Roosevelt de eis tot onvoor waardelijke overgave aan de wereld be kend maakte, zonder hem te hebben geraadpleegd. Ofschoon de Britse pre mier er toen van overtuigd was, dat zijn H. M. de Koningin schudde vele linker handen landsvrouwe twee uur tussen gebrekkige padvinders Stoor ik?" Een vriendelijke stem klonk gistermiddag temiddfen ijverig kokende koks in het kamp gebrekkige padvinders „Agoon" op de Goudberg bij Lunteren. Verbaasd keken de jongens op en zagen plots de Koningin in hun midden staan. Koningin Juliana stak haar hand uit „de linker, want ik ben ook padvindster," zei zij groette de jongens, dié het menu klaar maakten. Met de beide hoofdcommissarissen de padvindersbeweginig in Nederland, H. F, M. van Voorst tot Voorst en de heer W. C. Roest van Limburg, maakle de -Koningin, die tevoren de zender Lopik had geopend, een wandeling door het kamp en woonde verschillende spel- d-emonstraties' bij. Jongens, die zich niet met hun benen konden voortbewegen, speelden, zittend op de grond, een vuist- balwed-strijd. Ook waren er wedstrijden in het koekhappen voor padvinders in inva lidenwagentjes. Twee uur lang bleef H.M. in „Agoon". Koninklijk paar met oudste prinsesjes naar Engeland De Koningin, de Prins en de twee oudste Prinsesjes zijn hedenochtend naar Engeland vertrokken, waar het koninklijk gezin de horse-show, welke te Londen worden gehouden, zal bijwo- De Koningin zal volgende week Vrij dag samen met de Prins en de Prinsesjes de terugreis aanvaarden. In 1950 toeristen-klasse in 1 luchtverkeer? Op Noord-Atlantische route. Men hoopt in het voorjaar van 1950 een toeristenklasse in te stellen Noord-Atlantische luchtverkeer, zodat gedurende het .«gehele jaar tegen gere duceerde tarieven kan worden gevlogen. Dit punt is gisteren in het uitvoerend comité van de Organisatie voor Euro pese Economische samenwerking te Parijs besproken. Het voorstel is nog niet in stemming geweest. Als het aan genomen wordt, moet de Int. Air transport Association er in November nog over beslissen. Posthume onderscheiding Bij besluit van de minister van oorlog d.d. 18 Juli 1949 werd wijlen, sergeant H. J. van Leeuwen te Koudekerk a/d. Rijn, posthuum onderscheiden met het ere teken van ..Orde "en Vrede" met de gesp 1947. Zoals men zich wellicht kan herinneren was Henk van Leeuwen één der eersten, die zich na de bevrijding aanmeldden als O.V.W.-er. In 1945 ver trok hij voor zijn opleiding naar Enge land en werd ingelijfd bij de Prinses Irenebrigade. In Sept. 1946 ging hij als sergeant naar Indië en deed zijn dienst in de omgeving van Bandóeng. Op 27 Mei 1947 echter overleed deze veel belovende militair. Met grote plichtsbetrachting en met inzet van al zijn krachten heeft hij zijn plicht jegens het vaderland vervuld, waarvoor hem dan ook déze onderschei ding. helaas posthuum. werd verleend. Dezer dagen is de medaille met het bij behorende certificaat aa; Leeuwen toegezonden. Overigens vroeg ik mij af, of sitie in de wereld wel zo was, dat wij gerechtvaardigd waren, om de verkla ring van de Amerikaanse president niet le onderschrijven. (Zie vervolg pag. 3) VLIEGTUIG IN ENGELAND NEERGESTORT. Een Amerikaans Vliegend Fort is gis teravond te Walton Salts, bij Wisbech (Cambridgeshire) neergestort. Wrakstuk ken werden gevonden, die halve mijl van elkaar lagen. Over slacht offers wordt nog niets gemeld. De toestand in Sjanghai is ten ge volge van de rode opmars verre van ideaal. De zwarte handel tiert er dan ook welig. Vandaar dat men een anti- zwarte-handel-demonstratie zou ge ven. In afwachting daarvan demon streerde een groep Chinezen van het Volksleger de „Krampdans", tot grote hilariteit van het publiek. Varken skluiven zolder bon Vijftig gram sphapenvlées meer per rantsoen. Ingaande heden kan men varkensklui- ven en staart van runderen en kalveren zonder bon kopen. Voorts is met ingang van vandaag op een vleesbon van 100 gram, 150 gram vers schapenvlees ver krijgbaar. Duitslands „onvoorwaardelijke overgave" was toen en is thans steen des aanstoots Londense havenstaking eindigt Maandag Nederlandse communistische agitator gearresteerd De stakende Londense havenarbeiders hebben vanmorgen op een massa-ver gadering in Victoria Park, eenstemmig besloten om Maandag het werk te her vatten. De graandragers, die voor het lossen van de graanschepen zorgen, 'besloten gisteren reeds om Maandag het werk onvoorwaar delijk te hervatten. Op het vliegveld te Londen zijn drie mannen aangehouden, die gekenschetst werden als „opruiers tot staking bij de havens". Nader wordt gemeld, dat onder de drie vreemdelingen een Nederlandse communist zou zijn. n.l. Johan Frederik Blankenzee. De beide anderen zijn Louis Goldblatt en John Maletta, twee Amerik. communisten, die het internationale con gres van havenarbeiders in Frankrijk hebben bijgewoond. Alle drie worden zij communistische beroeps-agitators ge noemd. Zij zullen uit het land gezet worden. Lord Ammon treedt uit regeringsfuncties Lord Ammon, de 76-jarige voorzitter van de Nationale Havenraad, die de Brit se regering „gek" noemde, toen zij een „ultimatum" van de raad aan de stakende Londense havenarbeiders verwierp, heeft er in toegestemd uit zijn twee regerings functies te treden, n.l. die van „Chief Government Whip" in het Hogerhuis „Captain of Gentlemen at Arms" in hofhouding. Hy legde zijn mandaat neerj op verzoek van zijn oude vriend, premier. Fokker krilSt praedicaat Attlee. Hij blijft echter lid van het Hoger- 1 lJB I huis en voorzitter van de Havenraad. „Koninklijke Prins Bernhard bezocht de receptie Maandag weer groente export naar Duitsland Voor een half millioen dollar appelen en pruimen over de grens. Maandag zal de export van groenten naar Duitsland weer worden voorgezet. Tegen welke voorwaarden is nog niet bekend. Deze worden in de loop vandaag vastgesteld. Zoals bekend, werd voor de periode van 13 Juli tot 1 Augustus voor de export van groenten en fruit naar Duits land 2 millioen dollar beschikbaar ge steld, van welk bedrag 500.000 dollar bestemd moet worden voor de export van fruit. Met de uitvoer van dit speciale tingent is juist vandaag een begin ge maakt. Het bedrag van 500.000 dollar is be stemd voor appelen en pruimen-export gedurende de rest van deze week en de volgende week samen. Afgezien hiervan blijft men tot 1 Aug. voor 400.000 dollar per week groenten naar Duitsland uitvoeren. Op 1 Augustus as. loopt het handels verdrag af en men hoopt tijdig een nieuwe regeling te treffen. Mocht dit onverhoopt niet gelujcken, dan wil men proberen een tussenoplos sing te vinden voor 1. 2 of 3 maanden om gedurende die tijd' verder aan een defini tief nieuw verdrag te kunnen werken. Hei zou dan neerkomen op de vaststel ling van bijzondere contingenten ter grootte van 1/12, 2/12 of 3/12 van de contingenten, die thans in het verdrag voorkomen, al naar gelang men het nu geldende verdrag met 1, 2 of 3 maan den weet te verlengen. Deze oplossing raakt echter niet die artikelen, welke niet in het huidige ver drag zijn opgenomen. Van Nederlandse zijde heeft men ech ter het volste vertrouwen, dat. ondanks de politiek der Amerikanen in Duitsland, de ontvoogding toch niet zo ver zal gaan, dat de Nederlandse belangen uit het oog zullen worden verloren. Tito niet Ex-koning Peter van Joegoslavië, die momenteel in Rome vertoeft, heef;t de Ver. Staten gewaarschuwd, er op bedacht te zijn, dat maarschalk Tito in zijn trans- s met het Westen een dubbel spel kan spelen. Tito heeft zich tot het Westen gewend om economische hulp. uitslui tend vanwege de economische blokkade van-de Kominform. aldus koning Peter, die geen onmiddellijk vooruitzicht op een binnenlandse opstand in Joegoslavië zag. Hij voegde er aan toe, dat Tito alleen door Rusland en zijn satellieten ten val kan worden gebraoht, maar 'het „enige, da; Rusland hiervan weerhoudt, is de vrees, ;en openlijk conflict in Joegoslavië zou kunnen.-leiden tot een wereldoorlog, dieRusland op fa,et ogenblik nog nie'. wenst." De bekende clown Grock is met en leverkwaal in een ziekenhuis in Amiens opgenomen- Maar hij zit natuurlijk niet op de boulevard Zo zit Willy Lages dan thans weer op Scheveningen, niet op de boulevard natuur lijk, maar in een cel, waar h« gisteren, na afloop van de zitting van het Amster damse B.G., per gesloten auto heen werd gebracht. De einduitslag zal wel zijn dat hem in geen geval bloemen en cadeaux zullen worden aangeboden, zoals wjj gisteren abusievelijk vermeldden. Integendeel, dat was natuurlijk een fout: die j kop moest heel ergens anders in de krant staan. Drie dagen is Lages deze week j de tand gevoeld. Woensdag hoopt het Hof klaar te komen met het horen het leger van 90 beschuldigende getuigen. Dan komen de getuigen k décharge het woord. Deze moeten voor een gedeelte uit Duitsland komen. gisteren hield, in het Internationale Cul turele Centrum, te Amsterdam, werd ook bezocht door ZK.H. Prins Bernhard. De Prins was vergezeld van Prinses Beatrix, die met haar vader naar het Concours Hippique in Hoofddorp was geweest. Zij maakte, tijdens het opont houd in Amsterdam, een wandeling in het Vondelpark. In een korte toespraak deelde de Prins de directie mee, dat het H. M. de Ko ningin heeft behaagd de Nederlandse Vliegtuigfabriek Fokker het praedicaat Koninklijke te verlenen. Na de Prins sprak de Staatssecretaris van Oorlog, de heer Fockema Andreae, die de directie van Fokker een ver zegelde enveloppe aanbood met beves tiging van de opdracht, tot levering van de meteorstraaljagers. Tegen Abetz werd gisteren 20 jaar geëist „Avonturier, die in de politiek ging" De openbare aanklager heeft te Parijs gisteren 20 jaar dwangarbeid geëist tegen August Abetz, Hitiers ambassadeur te Het Openbaar Ministerie 'heeft iet brieven van vrijgeleide na: land gezonden, om onder meer de Beauf- tragte dr Werner Schroeder te laten ha len. Hem is beloofd dat hij zich vrij kan bewegen, in een hotel mag logeren en na verhoor weer naar Duitsland kan terug keren. maar het is de vraag, of hij op de invitatie zal ingaan. Na de verhoren wordt de zaak geschorst tot 5 September. Dan volgen het requisi- en op 6 September het pleidooi de verdediger mr O. G. Veenstra. Gistermiddag, tijdens de verhoren inzake de Jodendeportaties, kwam het bezoek ter sprake, dat Goering Nederlanders zijn welkom in Argentinië Vestiging van een eerste Nederlandse Landbouwkolonie. Bij de deze week in Den Haag gehou den besprekingen tussen een Nederlandse en Argentijnse delegatie over de emigratie van Nederlanders naar Argen- in het bijzonder van geschoolde arbeiders, landbouwers, veehouders, tuinders en vissers, is men tot een voor lopig aceoord gekomen. In het protocol wordt de nadruk gelegd op emigratie in kolonieverband, doch ook individuele emigratie is mogelijk.' Van Argentijnse zijde wordt aan de kolonisten in uitzicht gesteld de toewijzing van goede gronden en het ontvangen van be- drijfscredieten onder gemakkelijke rente- en aflossingsvoorwaarden. Nederland zal wat dit aangaat als meestbegunstigde natie worden behandeld. In afwachting van de totstandkoming an het verdrag, zullen zowel in Argen tinië als in Nederland reeds voorberei dingen worden getroffen voor de vesti ging van een eerste Nederlandse land bouwkolonie in Argentinië. Communistische Vijfde Colonne in 't Midden Oosten Arabische communistische gevangenen _.i buitgemaakte documenten hebben aangetoond, dat drie Israëlische leger- :ieren in het geheim op grote schaal goed georganiseerde campagne leiden het communisme onder de 216.000 berooide Arabische vluchtelingen in het Midden-Oosten te verbreiden, aldus Ass. .Press. Het Egyptische leger zou deze de familie Van j communistische vijfde colonne e krachtige razzia's hebben vernietigd. Asscher bracht, vraag, waarom de heer Asscher toen niet de kwestie der Jodendeportaties sprake bracht, beantwoordde prof. Cohen met de opmerking, dat de heer Asscher Goering als directeur van de fabriek en niet als lid van de Joodse Raad ontving. Op de vraag van de verdediger, of de Joodse Raad niet te ver is gegaan in zijn medewerking met de Duitsers, zij het „noodgedwongen". antwoordde prof. Cohen als volgt: „Wij, als Joodse Raad, waren naar onze mening verplicht om te doen wat wij konden tot het onttrek ken van zoveel mogelijk mensen aan de deportaties. Daarom zijn wij, juist zoals dat in alle andere landen is gebeurd (want overal waren Joodse raden) tot het bittere einde op onze post gebleven. Slechts aan een toeval is het te danken, dat Asscher en ik zelf niet het lot van de meeste anderen hebben ondergaan. Maar de gehele Joodse raad is in 1943 net zo hevig vervolgd als tevoren de overige Joden". (Zie vervolg op pag. 3) De voormalige Duitse generaal Kurt von Choltizt, getuigde in de zaak Abetz (Hitiers ambassadeur in het bezette Parijs) dat zij samen bij de nadering der geallieerden, de stad voor de bevolen vernietiging hebben behoed. Parijs. Het was een moeilijke taak, aldus de aanklager, om tegen „deze avonturier, die in de politiek ging" een straf te eisen, doch tenslotte wist Abetz wat er in Frankrijk gebeurde en stemde hij daar mee in. Hij was verantwoordelijk voor het roven van Joods bezit, massa-depor taties van Joden en Franse arbeiders, de arrestatie van gijzelaars en het voorstel om de vroegere ministers Mandel, Blum en Reynaud dood te schieten. Vóór de aanvang van het Concours Hippique te Hoofddorp, inspec teerde gisteren Prins Bernhard, vergezeld van Prinses Beatrix, de kranige landelijke rijverenigingen. Hatta voorz. der Djokjase Conferentie Aneta seint uit Djokja, dat Hatta al daar zal optreden als voorzitter der Indo nesische conferentie, terwijl sultan Hamid II te Batavia voorzitter zal zijn. Er werden drie commissies ingesteld: A. een staatkundige commissie, v zitting hebben de republikeinen Soepomo (voorzitter). Sastroamidjojo. Tedjasoek- mana, Mangoensarkoro, Soekiman, La- toeharhary. Soebadio Sastrosatomo, voor de B.F.O. sultan Hamid II (voorzitter), Anak Agoeng Gde Agoeng. Soeparmo, Djoemhana. Kosasih. Abdoel Malik, radja Kaliamsjah, Ta Teng Keng, Oervai. B. een economisch-financiële met de republikeinse voorzitter Djoeanda, en de federalistische Indrakoesoema; C. een veiligheidscommissie met de republi keinse voorzitter dr Leimena. eti de federalistische sultan Hamid II. MASSAMOORDENAAR HAIGH WORDT 10 AUGUSTUS OPGEHANGEN. De terechtstelling van de ter dood i' ofdeelde massamoordeaar John George Haigh, is voorlopig vastgesteld op. Woens dag 10 Augustus in de Wandsworth-ge vangenis te Londen. De veroordeelde krijgt op zijn minst tien dagen tijd om beroep aan te tekenen. NACHTVORSTEN IN JAVA'S THEETUINEN. Aneta seint uit Bandoeng, dat het droge weer op de hoogvlakte van Pen- galengan gepaard gaat met koude -nach ten, welke nachtvorsten hebben veroor zaakt, hetgeen voor de theeplanters een grote schadepost betekent. Dr Van Roijen heden naar Singapore vertrokken Aneta seint uit Batavia, dat de voorzit ter der Nederlandse delegatie, dr J. H. van Roijen, hedenmorgen me', een vlieg tuig naar Singapore is vertrokken om op uitnodiging van de Britse hoge com missaris in Zuidoost Azië, Malcolm Mac- Donald daar enige dagen te logeren. Di. bezoek is niet officieel. Van bevoegde Nederlandse zijde te Ba tavia acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat dr Van Roijen Zondag naar Djokja zal reizen mede in verband met zijn reis naar Singapore. Wel achtte men de waar schijnlijkheid aanwezig, dat begin vol gende week te Djokja informele bespre kingen over de staking van het vuren zouden kunnen beginnen. Voor dit doel zou de destijds ingestelde tweede sub commissie onder voorzitterschap van dr Gteben naar Djokja kunnen gaan. Kringen, die in nauw contact staan met <fe Unci konden geen mededeling doen over een reis van leden der Unci naar Djokja. Burgemeester liet zich in badpak bekeuren De burgemeester van Zaandam, de heer W. Thomassen, is het niet eens met het besluit van de Heemskerkse raad om het zwemmen aan het strand te verbieden, daar vele Zaankanters daar een bad plachten te nemen. Dies trok de burgervader zelf een zwem broek aan en kliefde de zilte golven op dat gedeelte, waar het bij politie verordening verboden is te zwemmen. Tevoren had hij een politieman laten komen, die op verzoek van Zaandams eerste burger de magistraat-in-bad- pak bekeurde. De zwemmende bur gervader wil met dit proefproces trachten de verordening gewijzigd te krijgen. Amerik. Senaat met grote meerderheid achter Atlantisch Pact Zeven van de twaalf landen hebben thans het verdrag bekrachtigd De Amerikaanse Senaat heeft gister avond het Noord-Atlantisch Pact een overweldigende meerderheid krachtigd. De uitslag van de stemming was 82 stemmen voor en 13 tegen. Bij de eerste proefstemming was reeds Republikeinse voorbehoud, dat het Ver drag de Ver. Staten niet verplicht, militaire steun aan andere landen het Pact te geven, verworpen. Na wekenlang fel debat, heeft de Senaat zich met een meerderheid van 18 stem men meer dan de 64 stemmen (2/3 meer derheid), die voor bekrachtiging van een verdrag in Amerika nodig zijn, vol gens de grondwet, vóór het verdrag uit gesproken. Het is niet nodig, dat het Huis van Afgevaardigden het Pact nog ratificeert- De Ver. Staten beloven zich in een alliantie van wederzijdse verde diging, gedurende 20 jaar, met de andere landen te verenigen. De parlementen van zeven landen heb ben thans het Atlantisch Pact, dat door twaalf landen ondertekend is, geratifi ceerd. Het zijn Amerika, Engeland, Canada, België, Noorwegen. Luxemburg IJsland. In Italië hebben de Tweede Kamer reeds hun DAT de Friese staten besloten de Hou- kesloot te verbeteren om Sneek een goede aansluiting te geven op het groot- scheepsvaarwater GroningenIJsselmeer. DAT de bouw van het Emmasingel- viaduct (onderdeel van het Eindhovense spoorwegvraagstuk) is gegund aan de Hollandse Betonmij te Den Haag. DAT de officiële benoeming van kolo- ïl J. Termaten als directeur van de Nationale Reserve thans is afgekomen. DAT een Ned. delegatie o-l.v. mr H. Blankenstein gisteren te Berlijn be sprekingen begon over een handelsover eenkomst tussen Nederland en de Sowjet. ine van Duitsland- DAT schout-bij-nacht P. Rouwenhorst en kapt.-luit. t. z. P. de Haan, gisteren het in A'dam liggende Amerikaanse op leidingsschip Empire State bezochten. DAT 4 jaar voor het A'damse B.G. is geëist tegen J- H. Havens aldaar, die zamen met iemand van de Griine Po- zei de mensen geld uit de zak klopte Ti hen zgn. voor arrestatie te vrij- DAT voor het A'damse B.G. tegen de rouw H. D. S. Kikke 6 jaar is geëist gens verraad van vier Joden, o.m. haar die allen omkwamen. DAT de vijverpartij Berg en Bos te Apeldoorn gedurende Augustus met hon derden kunstzonnen wordt verlicht en de entreegelden t.b.v. de Stichting 1940'45 komen. DAT Koningin Juliana het bescherm vrouwschap heeft aanvaard van het Kon. Ned. Zangersverbond, gevestigd te Den DAT na de voorburcht thans ook de hoofdburcht van het vroegere kasteel te Heusden wordt opgegraven. DAT gisteren ongeveer 700 deelnemers voor de driedaagse fietstochten door Brabant startten. DAT de waterstand in het Eemskanaal de laatste maanden bijna doorlopend 10 cm beneden peil was, waardoor de scheepvaart moeilijkheden ondervindt. DAT de Groninger confectieindustrie in de Industrieschool een cursus voor confectienaaister opent en de cursisten f4 per week zakgeld krijgen als zij zich verbinden 1^ jaar in een der deel nemende bedrijven te werken. DAT de 4-j. J. F. Burgers te A'dam bij het spelen met twee vriendjes op de wallekant, in het Oostelijk Marktkanaal is gegleden en verdronken. DAT te A'dam een wielrjjdster door een loeiende radio-politie-auto werd aan gereden en ernstig gewond in het zie-i kenhvaa werd opgenomen. DAT de Tweede Kamer gisteren der debat een overeenkomst tussen het Rijk en de gemeente Delft inzake gebruik en bestemming ^van het Prinsenhof al daar goedkeurde." DAT aan J, J. Diecke, referendaris bij de Pensioenraad, in. i. v. 1 Augustus a.s. eervol ontslag is verleend. DAT dezer dagen aan Chr. Stapelkamp, oud-dir. van de Chr. H.B.S. te Gronin gen, is aangeboden een bundel artikelen „Earefrissel" genaamd, i.v.m. zijn reeds in 't begin van dit jaar gevierde 70ste ver jaardag. DAT tot directeur van Wilton-Feijen- oord zijn benoemd de hoofdingenieurs C. J. A. van Daalen en J. E. Wolter en tot adjunct-directeur de heer K. P. Muil wijk. DAT het Utrechtse B.G. de stafleider van de Nat. Jeugdstorm, C. Quispel ver oordeelde tot 15 j. m.a. (eis: 20 j.). DAT minister v. d. Brink op vragen van de heer Van der Goes van Naters heeft meegedeeld, geen plannen te heb ben ontvangen inzake de bouw van een electrische centrale bij Harculo (ten Z. van Zwolle, tegenover Hattem). DAT de „Waarheid" gisteren een verslag bracht over de huldiging van hun 50-j. leider Paul de Groot, doch dit nieuws lanceerde onder een grote kop „Paul de Croot"(vermoedelijk door al dat rood). goedkeuring aan de ratificatie gehecht, doch hier moeten de Eerste Kamers nog beslissen. Naar men verwacht, zal de Franse Nationale Vergadering het Pact in het komende weekeinde bekrachtigen. Het Deense parlement heeft de regering gemachtigd het Pact bij de onderteke ning te ratificeren, zonder stemming de volksvertegenwoordiging. Toch moet de formele ratificatieverklaring nog af gelegd worden. De Portugese nationale vergadering zal Maandag stemmen. Ook Italiaanse Kamer thans accoord. In de Italiaanse Kamer van Afgevaar digden is het Verdrag gisteravond met 323 tegen 160 stemmen bekrachtigd. Zoals bekend is. was dit de tweede officiële stemming, omdat bij de eerste 78 stemmen meer in de bussen waren gedeponeerd dan er afgevaardigden waren. Het Verdrag gaat thans naar de Op de boulevard te Scheveningen nam gisteren de Haagse politie 16 speciaal voor haar diensten ingerichte jeeps over, zodat ze dus van „zes tienen klaar" mag worden geacht. WEERBERICHT Zwakke wind en vrij warm ot morgenavond verwacht De Bilt: Minder warme nacht met hier en daar tijdelijk nevel of mist. Overigens droog en op de meeste plaatsen perioden zonneschijn. Echter met een kans op enkele verspreid optredende buien. Zwakke wind en dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt 10 i ir.) ZON EN MAAN. Zaterdag 23 Juli. Zon op 4.47. onder 20 45; maan op 1.24, onder 10.48 uur. 25 Juli NJd. Van je vrienden moet je het hebben Het is onze overtuiging, dat minister Stikker er een goed werk aan gedaan heeft, door aan de Tweede Kamer een nota over te leggen over het Duitse vraagstuk. Hij heeft hiermede een vrij willige belofte ingelost. En dat is op bekwame wijze geschied. Er valt over deze nota nog wel iets te zeggen, zoals men trouwens over heel het Duitse vraagstuk niet spoedig uitgesproken raakt. Het is een feit. dat de culturele en geestelijke zijde van het probleem er in deze nota wat kaal afkomt. Toch kon hier juist wel eens de kern schuilen van alle moeilijkheden. En in zijn nota windt de minister er geen doek jes om. dat hij dit volmondig erkent. Wat is in het bijzonder, van Neder landse kant bezienin politiek en econo misch opzicht het Duitse probleem? Men kan de zaak op verschillende manieren formuleren. Het is het samengaan van Duitslands economisch herstel enerzijds en waarbor ging van Europa's vrede en veiligheid anderzijds. Nog anders gezegd: Het is het pogen om het economisch herstel van Duitsland niet te doen geschieden ten koste van andere landen in Europa, voor al niet van die landen, die juist van de Duitse aggressie het slachtoffer zijn ge worden. Dat er aan de Duitse kikker, die door de nazi-leiders afdoende is geslacht, geen veren te plukken zijn. is in deze na-oor- logse jaren wel duidelijk gebleken. Wat een land als Nederland aan herstelbeta lingen gekregen heeft, is maar een fractie gebleven van hetgeen, waarop het rech ten kan doen gelden. En de geallieerden moeten feitelijk zelf hun eigpn bezettings- kosten betalen. Zakelijk bekeken is het Óan ook wel begrijpelijk, dat de geallieerden et alles op zetten om Duitsland zoveel mogelijk self-supporting te maken, ook al geschiedt dit ten koste van landen als Nederland en België. Zo gebeurt het, dat Duitse havens worden bevoordeeld boven Neder landse en Belgische en zo gebeurt het ook. dat de ene maatregel na de andere werd getroffen, die een typisch Duits- autarkisch karakter draagt. Op korte termijn bekeken schijnt dit alles begrijpelijk. Duitsland moet econo misch weer op de been geholpen worden het kan niet altijd een debetpost blijven voor de grote geallieerden. Maar het is al evenzeer duidelijk, dat deze economische politiek uiterst beden kelijke kanten heeft. De nota geeft hier voor een formulering, waarin geen woord Frans staat: Deze maatregelen vertonen een onrustbarende overeenkomst met de autarkische maatregelen, die Duitsland (nazi-Duitsland) voor de oorlog placht te treffen. Wat hiervan de gevolgen zijn? Wel. dat de landen als Nederland en België, na eerst slachtoffers te zijn geworden van de Duitse aggressie. nu het slachtoffer worden van de geallieerde politiek ten aanzien van Duitsland. En in wijder ver band, dat heel West-Europa van deze economische politiek de schaduwzijde ondervindt. Amerika moge een prachtig Marshall plan ontwerpen en ook ten uitvoer leg gen, op de duur zal West-Europa toch zo enigszins mogelijk weer op eigen benen moeten staan. De geallieerde politiek ten aanzien van Duitsland is op belangrijke punten met het Marshall-plan niet in overeenstemming. t is goed, dat deze nota van minister Stikker deze dingen nog eens duidelijk zegt. Het is goed dat het er de aandacht op vestigt, hoe door deze economische politiek van Amerika en Engeland het voor Duitsland bestemde scheepvaartver keer in de West-Europese havens Rotter dam en Antwerpen zich slechts zeer lang- i herstelt, terwijl Hamburg en Bre- veel gunstiger cijfers te zien geven, t is goed, dat er nog eens de aan dacht op gevestigd wordt, hoe van de voedseltransporten naar Duitsland niet leer dan 10 procent over de Beneluxha- ens wordt geleid. En welke nadelige ge- olgen ondervindt onze land- en tuin bouw niet van deze dn feite autarkisch* politiek. Ten opzichte van Indonesië hebben Amerika en Engeland een politiek voor gestaan, waarvan de diepbetreurde Ame- kaanse journalisten, nog nadat zij ge- orven zijn, in hun artikelen hebben uit gesproken. dat zij in werkelijkheid niet anders was dan een blunder. Voor Neder land en voor Indonesië is dat een schrale troost, tenzij alsnog het Amerikaanse volk door deze kreet mocht worden wakker geschud. Door deze blunder dreigt aas Nederland een van de voornaamste pij- te ontvallen, nog afgezien van de catastrophale gevolgen, welke deze poli tiek voor Indonesië zelf hebben zal. Laat ons tenminste hopen, dat Amerika ten opzichte van de economische verhou ding tussen Nederland en Duitsland voor rede vatbaar blijkt. Maar dan zal er wel Iets moeten wor den veranderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1