N J EU WE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 JULI 1949 Stadsnieuws Het jubileum-concours van de Oranje Garde schudde Leiden wakker „De Residentie" won de Nieuwe Leidsche Courant-beker De jubilerende Leidse Oranje Garde heeft Zaterdagmiddag de Sleutelstad met haar jubileumconcours veroverd. Niet minder dan 15 corpsen en verenigingen marcheerden door de Leidse straten en defileerden 's avonds op de Breestraat voor een aantal autoriteiten. Jammer, heel jammer was het, dat het weer aanvankelijk niet medewerkte. Was dit wel het geval geweest, dan was de einduitslag wellicht Iets anders geweest. Maar dit had de Oranje Garde niet in haar hand en haar komt alle hulde toe voor de vlotte wyze, waarop ze het programma heeft afge werkt. cordia", dat sleohts een halve punt op „De Residentie" ten achter bleef. „Werk- mans Wilskracht" won de vierde prijs. De prijs voor de beste tambour-maitre was eveneens voor Excelsior ui'. R'dam. •Het was mr dr N. G. Geelkerken, die met een toepasselijk woord de prijken uitreikte. Hij bracht dank aan de jury en wees erop, dat de Oranje Garde van daag een prima indruk in Leiden heeft gemaakt. Met het zingen van het, Wilhelmus en De marswedstrijd Het regende flink, toen de deelne mende verenigingen zich op „Den Buroht" verzamelden. En naar het zich liet aanzien, zou het ook nietspoedig droog worden. Daarop kon trouwens niet worden gewacht, daar ojn 8 uur een boottocht op het programma stond. Voor de verenigingen,die het eerst moesten starten, is het echter een mar telgang geworden. De Oranje Garde uit Leiden, die buiten mededinging mee deed en „Werkimans Wilskracht" hielden braaf vol, maar „Jahn" en „Nieuw Le ven" gaven er de brui aan.'Ze verspeel den daarmede kostbare punten en zijn er bij de einduitslag dan ook niet meer aan te pas gekomen. DeN verenigingen buiten Leiden, die later waren vertrokken en veel minder last van de regen hebben gehad om ongeveer 4 uur werd het droog ver zamelden de meeste punten. Vooral „Excelsior" uit Rotterdam en „Excel sior" uit Delft maakten een uitstekende indruk. Zij marcheerden keurig. Maar ook „Werkmans Wilskracht" en „Con cordia" mochten er zijn, al lagen zij in de waardering der jury iets achter op beide eerstgenoemde verenigingen, ook •wat betreft de tantbo-ur-maitre. Op „Den Burcht" Na de marswedstrijd werd het con cours op „Den Burcht" voortgezet. De corpsen sloegen hier stuk voor stuk een nummer en ook de pijpers lieten zich horen. Hier waren het de heren Bolder- dijk, Hazes, Smolders en Anderson, die als jury optraden. Nu, de aanwezigen zullen het met ons eens zijn, dat de „arena" gedaverd heeft van de geluiden, die de muzikanten uit hun instrumenten wisten te halen. En dat het vaak goed was, bleek achteraf wel. De jury had een zeer moeilijke taak. Een machtig défilé Terwijl de. jury op „Den Burcht" druk doende was om de einduitslag klaar te maken, marcheerden de corpsen af voor het défilé, dat voor het stadhuis werd afgenomen door de loco-burge meester S. Menken, wefh. D. v. d. Kwaak, de loco-secretaris mr R. Streng, mr dr N. G. Geelkerken, voorzitter van de Leidse Chr. Oranjevereniging, het Bondsbestuur van de Oranje Garde en het vendelbestuur van de jubilerende Oranje Garde. Dit défilé was zeker het hoogtepunt van de dag. De talrijke toeschouwers hebben er van genoten. Een gecombi neerde band van de deelnemende Oranje Garde-vendels opende het de- filé. Daarop volgde die van de Leidse muziekcorpsen „Werkmans Wilskracht". „Nieuw Leven" en „Concordia". „Ex celsior"' uit Rotterdam "kwam hier ach ter, gevolgd door de „Jonge Garde" uit Rotterdam, „Jahn" uit Leiden, dat even eens een keurige indruk maakte, „Ex celsior" uit Delft, terwijl de Oranje Garde uit Delft de rij sloot. Wel heel erg jammer was het, dat de Leidse politie verkeer tijdens het défilé toestond. Dit werkte erg storend. De prijsuitreiking Toen de corpsen weer op „Den Burcht" waren gearriveerd, volgde de prijsuitreiking. Bij de tamboers- en pijperseorpsen was „Excelsior" uit Rot terdam met 128% punt de eerste prijs winnaar, terwijl bij de bands „De Re sidentie" uit Den Haag met 117% punt de „Nieuwe Leidsche Courant"-beker won. De tweede prijs was voor „Con- Elfjarige jongen te Rijnsburg verdronken Zaterdagavond is bij het zwemmen in het Oegstgeesterkanaal te Rijnsburg Jac. Starkenburg, gewoond hebbende Molen einde te Rijnsburg, verdronken. Onder leiding van dokter Van der Laan is geruime tijd bezig geweest om met een zuurstofapparaat de levensgeesten va verdronkene, die elf jaar was, weer op te wekken, maar helaas mocht niets baten. Men deelde ons nog mee, dat de jongen omstreeks acht minuten in het water heeft gelegen. „Hier is Columbus In het huis Oegstgeestervveg 3 E in Rijnsburg zal vanavond een groepje men sen rond een telefoontoestel zitten. En zo om en naby tien uur zal dat toestel gaan rinkelen. Zeven man sterk zullen ieder- een hoorn aan het oor brengen en een telefoniste horen zeggen: „Hier komt Columbus voor U" (dc stad Co lumbus in de stoat Ohio, U.S.A.). Vandaag heeft namelijk de heer A. de Monyé Sr de leeftijd der zéér sterken 80 jaar bereikt en om de feest vreugde nu helemaal compleet te ma ken, zullen zijn zoons Arie, Karei en Dirk hun eigen stem de Oceaan over zenden om hun vader èn ere-burger van Columbus met deze hoge dag geluk te wensên! De P.T.T. heeft voor deze gelegenheid zes extra hoornen aan het toestel ge monteerd, zodat de rest van het gezin ook kan horen wat Arie, Karei of Dirk te zeggen heeft, 't Is trouwens niet de eerste keer, dat de krasse Rijnsburger telefonisch contact had met zijn zoons in het land van Uncle Sam. Want toen de mensen hier een beetje begonnen te genezen van het „bevrijdings-üelirium" zo'n dikke maand na de bevrijding informeerden zijn zoons ginds in de Sta tes óók hoe daddy het maakte. Een goed kope informatie was dat toen bepaald niet. Volgens de heer De Monyé kostte dat grapje zijn zoons vijf dollars per minuut. Maar nu zal het dan weer gebeuren. Waarschijnlijk zullen de wijzers van het horloge van de jarige vandaag wel èrg langzaam draaienHeer De Monyé, naast de vele gelukwensen, die U van daag ongetwijfeld in ontvangst hebt te nemen, óók de onze. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 909. Morgen, 19 Juli, zullen bonkaarten 909 worden uitgereikt aan die gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnum- mer heeft lussen 98801 en 99000. loketten zijn geopend van 8.30 tot 12 van 1.30 tot 4 uur. driewerf hoera op ons Vorstenhuis werd de bijeenkomst gesloten. Vele deelnemers maakten daarna nog ;n zeer prettige boottocht over de Ka- gerplassen. De Oranje Garde uit Zevenbergen kreeg een aparte prijs voor het hoogst geklasseerde O.G.-vendel. Voor iedere deelnemende vereniging was er een me-1 dailie. De volledige einduitslag was: Tamboers- en pijperscorpsen: 1. „Ex celsior". R'dam, 128% p; 2. „Excelsior", Delft, 123 p. Bands: 1. „De Residentie"-, Den Haag, 117% p; 2. „Concordia", Leiden, 117 p; 3. de „Jonge Garde", R'dam, 110 p; 4. „Werkmans Wilskracht", Leiden, 109% p; 5. „Jahn", Leiden, 106 p; 6. „Nieuw Le ven", Leiden, 102 p; 7. O.G., Delft. 82 p; 8. O G„ Maassluis, 79% p; 9. O.G, Ze venbergen. 76% p: 10. O.G., Leiden, (bm.d.) 76 p: 11. O.G., Schiedam, 75 p. Tabour-maitre: 1. „Excelsior", R'dam, 94 p; 2. „Excelsior", Delft, 86 p; de „Jonge Garde", R'dam, 82 p; 4. Werkmans Wilskracht", Leiden, 81 p; i. „De Residentie", Den Haag, 78 p: i. „Concordia", Leiden. 69 p; 7. „Jahn", Leiden, 68 p; 8. O.G., Schiedam, 67p; 9. „Nieuw Leven", Leiden, 65% p; 10. O.G., Maassluis, 60% p; 11. O.G.. Ze venbergen, 54% p: 12. O.G., Leiden, (b.m.d.) 54 p. De O.G. te Delft had geen iambourmaitre. De Oranje-garde defileert „Rijnlands Borgstellingsfonds" behandelde in't afgelopen verslagjaar 123 gevallen Toestand in middenstandsbedrijf aanmerkelijk achteruitgegaan Verschenen is het jaarverslag over 1948 van de stichting „Rijnlands Borg stellingsfonds" te Leiden. Dit fonds is er ten behoeve van de handeldrijvende en industriële middenstand in het district van de Kamer van Koophandel Fabrieken voor Zuid-Holland (kantoor Leiden) De districtscommissaris, de heer A. O Frohwein, deelt in zijn inleiding tot het verslag mede, dat het fonds zich in het verslagjaar mocht verheugen over de toetreding als lid van de gemeenten Benthuizen en Lisse. Behandeld werden 123 gevallen, terwijl 33, ccedieten voor een bedrag van ƒ23.350 werden ver strekt.'Afgewezen werden 42 aanvragen. In de overige 48 gevallen trad het fonds sanerend of bemiddelend op. Bij deze cyfers valt direct het be trekkelijk kleine aantal verleende credieten in het oog, waaruit men kan concluderen, djt de toestand in het middenstandsbedrijf aanmerkelijk is achteruitgegaan. Vele zaken bleken reeds in 1948 nog nauwelijks van de ondergang te redden. Van zelfsprekend heeft het fonds in deze gevallen met alle energie getracht tóch nog door sanering en bemidde ling het goede te bereiken- Het systeem van faillissementsaanvrage als incasso-middel wordt meer en meer populair. Aan deze ongewenste methode moet in de toekomst zeker van overheidswege een eind worden gemaakt. 1949 doet een aanmerke lijke stüging zien van de noden onder de middenstand. Moge dit een waar schuwing zijn om thans, voorzover dit mogelijk is. te gaan sparen en met veel zorg en toewijding het be drijf te behartigen, aldus de heer Frohwein. De aangesloten gemeenten zijn: Ter Aar. Alkemade. Alphen aan den Rijn, Benthuizen, H^erswoude. Katwijk, Koudekerk aan den Rijn, Leiden. Leider dorp, Leimuiden, Lisse, Nieuwkoop, Nieuwveen. Noordwijk, Noordwijker- hout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijnsater- woude, Sassenheim, Valkenburg, Voor hout, Voorschoten, Warmond, Woubrugge Zevenhoven en Zoeterwoude. Het tota_al aantal inwoners bedraagt 254.013 aanvragen over 1948 waren afkomstig uit de gemeenten Ter Aar, Alkemade, Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Kat wijk. Koudekerk aan den Rijn, Leiden. Leiderdorp. Leimuiden. Noordwijk, Noordwijkerhout. Oegstgeest, Rynsater- woude, Sassenheim. Voorschoten, Zoeter woude en Lisse. Uit Leiden kwamen de meeste aanvragen binnen, t w. 61. Hierop volgde Voorschoten met 14. De gemid delde grootte der borgstellingen wa 1948 707.58 (in 1947 794.29). Heel damlievend Leiden wordt Donderdag in ,,'t Raedthuys" verwacht Heemskerk, Mertens, Latervecr en Huls man spelen dan simultaan Donderdag a.s. wordt er in café ,,'t Raedthuys" aan de Nieuwe Rijn een damdemonstratie gegeven, die volgens ingewijden enig is in de geschiedenis van het spel. Niet minder dan 4 simul- taanspelers, n.l. Heemskerk, Mertens. Latervecr en Huisman, zullen gelijktijdig de strijd aanbinden met de deelnemers aan de onlangs gehouden wedstrijden om het damkampioenschap van Leiden. Maar daar blijft het niet bij. Het is aan elke Leidenaar toegestaan, aan deze si- multaan-seance deel te nemen. Kosten zijn hieraan niet verbonden. Iedere win naar krijgt een gratis consumptie. Na deze séance zullen de prijzen wor den uitgereikt, die behaald zijn bij de wedstrijden om het kampioenschap van Leiden. Hun, die aan de kamp op Donderdag willen deelnemen, wordt verzocht tijdig, dus vóór acht uur, aanwezig te zijn. Men verwacht een massale opkomst. Inlich tingen over de spelregels zullen die avond door de leden van de Leidse clubs worden verstrekt. In het slot van het verslag deelt het bestuur nog mee, dat alle faillissements aanvragen, die in behandeling werden genomen, ongedaan konden worden ge maakt. Een verblijdende omstandigheid dat de meeste advocaten en deur- aarders in het district voor hun ia financiële moeilijkheden verkerende oliënten thans de hulp van het fonds inroepen. Overste M. van Mens ten grave gedragen. Tuilen bloemen,kransen,' groot en klein, dekten 'de baar,- toen overste M van Mens Zaterdagmiddag onder grote belangstelling op „Rhijnhof" naar zijn laatste rustplaats werd gedragen. Onder die bloeyienschat was een grote krans de buurtbewoners. Daarbij waren bloemen van de kinderen uit de buurt, gekocht van spontaan bij elkaar gebracht geld. Een paar malen per dag wandelde de heer van Mens. met zijn honden, door de buurt, de straten bij de Haagweg. Op deze tochten heeft hij zich vrienden ge maakt door zijn warm hart; vrienden onder de volwassenen en de kinderen. Zó was overste van Mens: vriendelijk, hartelijk, gemeenzaam, medelevend. Van deze eigenschappen getuigden de vele sprekers, die aan het graf het woord voerden. Kapitein J. Ebbink, als schoon zoon, de heer W. de Ruiter de Wild, als zwager, luitenant-kolonel C. F. Hazen berg, als vriend. Kolonel-tit. H. D. Buur man, oud-commandant 4 R.I., sprekend namens allen, die bij dit regiment ge diend hebben, zeide: „Ik geloof niet, dat hij ooit een vijand heeft gehad". In dezelfde geest werd gesproken door tegenwoordigers van verschillende enigingen. waarvan de overledene lid was. Ieder had een "riend begraven. Kapitein J. Ebbink dankte voor de be langstelling en het medeleven. 14.000 Bezoekers! Naar wU vernemen, hebben 14.000 lensen, waaronder talrijke buitenlan ders, de aquarium- en terrarium-tentoon stelling in de Hortus Botanicus te Leiden bezocht. De organisatoren zijn zeer tevreden over dit resultaat- Zij noemden et een landelijk succes! Zendingsdag classis Den Haag Chr. Geref. Kerken Op Woensdag 20 Juli in tuin „Oud-Poelgeest". De classis Den Haag van de Chr. Geref Kerken, zal op Woensdag 20 Juii de tuin van „Oud-Poelgeest" te Oegst- geest een Zendingsdag organiseren. Aan vang half elf. Sprekers zijn: de predi kanten M. W. Nieuwenhuijze van Den Haag. J. Jongeleen van Bussum, R. Slofstra van Veenendaal, P. v. d- Bijl Katwijk aan Zee, J. Prins van Amsterdam, H. W. Eerland van Lisse, N. Brandsma van Rijnsburg en J. P. Geels Den Haag. Bij regenachtig weer zullen de bijeenkomsten in de Herv. Pauluskerk aan de Warmonderweg wor den gehouden. Schaakvereniging „Vrienden schaar" hield jaarvergadering Niet ontmoedigd De schaakvereniging „Vriendenschaar" heeft haar vierde jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer F. Teleng, overzicht van hetgeen het afge lopen jaar is gepasseerd. Hij herinnerde om. aan de competitiewedstrijden voor de Leidse Schaakbond, waarbij „Vrien denschaar" naar de overgangsklasse de gradeerde. Mocht dit wel is waar enige teleurstelling bij de leden hebben ver wekt, ontmoedigd heeft het „Vrienden schaar" allerminst. Er heerst activiteit deze vereniging en ook het ledental stijgende. Bij de volgende winter competitie zal „Vriendenschaar" met twee tientallen in het strijdperk treden en trachten weer te promoveren eerste klasse. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden goedgekeurd. Besloten werd een bedrag te voteren voor de deelneming van mevr. Heems kerk aan het wereldkampioenschap scha- dames te Leningrad. Voor het eerste lustrum van „Vriendenschaar" dat het volgend jaar in Juli feestelijk zal worden gevierd, werd een financiële grond gelegd, waarop de feestcommissie haar plannen zal kunnen bouwen. Door drukke werkzaamheden was de heer C. Baart genoodzaakt zijn functie van eerste secretaris neer te leggen. In zijn plaats werd gekozen de heer J. A. N. den Ton- kelaar. De voorzitter dankte de schei dende functionaris voor zijn werk. De bestuursleden, die aan de beurt van af treden waren, werden bij acclamatie herkozen. Tot besluit der jaarvergadering hield men een „Gongwedstrijd", bij de vlugge spelers hun hart konden ophalen en de besten met de prijzen gingen strijken. Zesde Plantsoenconcert De harmonie-kapel „T. en D.". dir. de heer W, J Smolders, zal Donderdag 21 Juli. 8 uur. in het Plantsoen het zesdê concert verzorgen. De samenstelling het programma is als volgt: 1- „Tele- funken" (mars) van Joh. Evert in arrangement van P J. Molenaar, ..Excelsior." Couverture) van Louis Reijnaud,3. "Engelandvaarders" (mars) W. Schild, „Am Meerestrande" (wals) Max Fischer. 5. „Marohing in Georgia" van G. Miller. 6- „Doornroosjes Bruidsvaart" van Max Rhode in arrangement van H. Dreissen. ..Through night to light" (mars) va Laukien. 8. Fantasie uit de opéra „De Postiljon van Longjumeaux" van A( Adam. arrangement P J Molenaar. 9 K L M "-mars van W. Schootemeijer. Zendingscursussen ds H. A. Wiersin ga In het najaar hoopt ds H. A. Wier- begjnnen. Allen, die in aanmerking den willen komen voor uitzending in Zendingsdienst (verpleegsters, onderwij zers enz.), moeten een missionair examen afleggen, waartoe deze cursus opleidt. Ook belangstellende Gemeenteleden, die de Zendingsvraagstukken bestuderen willen, zijn hartelijk welkom. De sussen worden eenmaal in de veertien dagen des avonds gehouden. Aan het volgen van zo'n cursus zijn geen kosten verbonden. Men kan zich aanmelden bij het Zendingscentrum, liefst zo spoedig mogelijk. Adres: Wilhelminalaan 3. Baarn. Gaat ds M. W. J. Geursen nu toch het Bijzondere Kerkewerk doen Ds V. H. Kelder nam het beroep van Utrecht aan Zoals bekend, heeft de Kerkeraad van de Leidse Hervormde Gemeente enkele weken geleden besloten om aan ds W. H. Kelder, predikant van wijk VI („Pniël"), te verzoeken, af hü het Bijzondere Ker kewerk onder de van de Kerk ver vreemden in zijn geheel op zich wilde in. Tevens besloot men aan ds M. W. J. Geursen, die gedurende twee jaren in Soerabaja het gewone pastorale werk heeft verricht, te vragen, of hij zich be- wilde verklaren het werk van ds Kelder in wijk VI voort te zetten. Deze nieuwe situatie zou er zeker ge komen zijn, als niet ds Kelder het be roep, dat dè Ned. Herv. Gemeente Utrecht op hem had uitgebracht, had aangenomen.. De mogelijkheid is thans wel aanwezig, dat ds Geursen niet de bearbeiding van wijk VI op zich lemen, maar zich nu toch aan het Bij zondere Kerkewerk zal gaan wijden, vaarvoor hij ook indertijd werd be roepen. Valt de beslissing van ds Geur- inderdaad zo uit, dan zal wijk VI dus t.z.t. vaceren. Ds Kelder zal schjjnlijk reeds in September afscheid Met invaliden in „Den Burcht" Het was een sympathieke daad van personeelsvereniging der Koninklijke Nederlandse Grofsmederij, om de in liden een gezellige avond te geven „Den Buroht". De grote zaal was Zaterdagavond dan oojc gevuld; er waren zelfs enige patiën ten uit de Anna-kliniek. Verpleegsters in present om waar nodig de helpen de hand of arm te bieden. De tweede voorzitter, de heer J. Hoog straten, wees er in zijn openingswoord op, dat invaliden mensen zijn, die. wat ont spanning betreft, veel te kort komen. Hij bedankte daarom allen, die deze avond mogelijk gemaakt hadden en hun mede werking verleenden, hartelijk. De heer J. Livingstone, algemeen v zitter van de A.N.I.B., vertelde nog het bezoek, dat veertig Engelse i liden kortgeleden aan ons land gebracht hebben. In dit verband wees spreker op, dat in Engeland alle invaliden lid zijn a de invalidentoond. Hij hoopte, dat ook ons land de meer intellectuele invali den zioh als lid van de bond zullen op- Het programma, dat van alles bood, werd vlot afgewerkt. Vooral de uitste kende acrobatiek vond veel bijval. Aan het eind dankte de heer Livingstone nog maals alle medewerkenden. Ook Prot.-Chr. beroepsgoederenvervoerders uit Leiden en omstreken organiseren zich „Neutraliteit voert steeds verder in de verkeerde richting" Zaterdagmiddag is in „In den Vergulden Turk" te Leiden opgericht de atdeling Lelden en omstreken van de Ned. Bond van Prot.-Chr. Beroepsgoederenvervoer- dors. De vergadering werd bijgewoond door de heer D. Pronk te Den Haag, voor zitter van het hoofdbestuur, de heer Th. Molema te Koudekerk aan den Rijn, voorzitter van de kring Alphen aan den Rijn, en de heer W. de Jong te Was senaar, ook hoofdbestuurder. Het voorlopige bestuur wordt gevormd door de heren Jac. Wilbrink te Leiden, H. J. Brandt te Leiden, J. van der Luyt te Oegst geest, P. de Vrij te Benthuizen, W. Slootweg te Hazerswoude, J. Meijer te Leiden en C. Mostert te Leiden. Voorlopig fungeert als voorzitter de heer Slootweg, ais tweede voorzitter de heer Wilbrink, als secretaris de heer Brandt en als penning meester de heer De Vrij. sprake worden gebracht. Deze bedrijfs organisatie komt neer op hechte samen werking in de bedrijven. Er is echter De heer A. Stapelkamp, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. sprak, voordat tot oprichting werd over gegaan, over het onderwerp: Waarom Christelijk georganiseerd? Brengt stich ting van een principiële organisatie ver snippering? Wat geldt voor de arbeiders, die zich krachtens hun overtuiging Christelijk organiseren, geldt ook voor de werkge vers, aldus spr., die wees op de grote noodzakelijkheid van Christelijke orga nisatie voor arbeiders en werkgevers. Wij moeten gezamenlijk uitdragen, dat de Christus-belijders ook iets te zeggen hebben met betrekking tot het bedrijfs leven. Wij hebben, aldus de heer Stapel kamp, voor de wereld een goede Bood schap. Het Evangelie van Jezus Chris tus kan de wereld redden, ook ten aan zien van de sociaal-economische vraag stukken. Maardaarvoor is organi satie nodig. Neutraliteit voert ons steeds verder in de verkeerde richting. Op de richting, waarin de neutrale organisatie zich beweegt, kunnen de Christenen, die, zoals zij zeggen, een zoutend zout wil len zijn, geen invloed uitoefenen. Spr. stelde Engeland als waarschuwend voor beeld. De heer Stapelkamp stond vervolgens stil bü het feit, dat wij aan de voor avond staan van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Na het reces van de Tweede Kamer zal dit onderwerp ter groot gevaar. Wanneer wij niet komen tot uitbouw van onze organisatie, kqn het ge beuren, dat de bedrijfsorganisatie in de praktijk werkt in de richUng van macht van de overheid, die oplegt en voorschriften verlangt uitgevoerd te zien. Daarom, aldus de heer Sta pelkamp, moeten wy in staat zijn onze stem te laten horen. Na de pauze werden naar aanleiding van het gesprokene verschillende vra> gen gesteld, die door de heer Stapel kamp op duidelijke wijze werden be antwoord. Vermelden wij nog, dat deze bijeenkomst werd geleid door de heer Slootweg, die aan het begin voorging ln gebed, een Psalm-gedeelte las en allen een hartelijk welkom toeriep Water in de Hooglandse kerk Gistermorgen tijdens de zware regen val is weer eens overduidelijk gebleken, hoe nodig het is, dat de Hooglandse kerk ten spoedigste wordt gerestaureerd. Er ontstond omstreeks half elf in de om geving van het orgel een ware lekkage, zodat verscheidene plaatsen ontruimd moesten worden. Ook enkele andere plaatsen der kerk, buiten het gebruikte gedeelte, bleven niet vrij van water. Slecht gestopte worst is erger dan een houten ham EEN BEZOEK AAN DE „HOGESCHOOL" DER NEDERLANDSE SLAGERS In „de goede oude tijd van overgrootmoeder" U kent de verhalen wel as het slagersambacht een echt beulenvak. Uren stonden vier of vijf knechten rond een houten blok met bijlen vlees tot gehakt te maken, terwijl nu even de electromotor zoemt: „Klaar terwijl U wacht!" Destijds werd, om in dit vak te slagen, de meestergraad vereist; thans is het meesterschap wettelijk verplicht gesteld, want hij, die het diploma van de Eerste Nederlandse Slagersvakschool te Utrecht of het gelijkwaardige brevet van de buitenorganisatie S.V.O. niet bezit, kan geen eigen zaak openen. Daarom zijn alle cursussen, waar getoverd wordt boekt en zelfs buitenlanders komen regelmatig hei men van het worststoppen *-•»*- leren'doorgronden. vlees, steeds volge- de oude Domstad om de ge- schilderachtig mozaïekwerk van vlees en reuzel De victorie van dit oude vak is niet slechts ten aanzien van heel Nederland, doch zelfs van practisch heel Europa, in Utrecht begonnen. Want hier grondvest te de grote pionier, de Friese slagerszoon Th. Cuiper, een kwart eeuw geleden, het eerste en enig gebleven opleidingsinsti tuut, aan welks voorbeeld het buitenland de laatste jaren meer en meer begint te spiegelen. Hoe was het begin? Een geleend lo kaaltje van het openbaar slachthuis, dat haastig ontruimd moest worden, als de les ging beginnen. Schichtig om zich heen spiedende leerlingen kwamen binnen, want zij waren de „nieuw-lichters", die gehoond werden door collega's. „Geldklopperij, waar je niets voor koopt", smaalden de betweters, onbewust het feit, dat het lelijke kuiken een pronkende pauw zou worden. Een school voor slagers? Kon het gekker? De consu ment koopt toch zijn vlees wel; het gaat alleen om de kwaliteit, maarwie zag 25 jaar geleden de vervlakking in het ambacht, die toen dreigde? De veteranen, wier 'liefde voor het slagersvak onverge lijkelijk was, stierven langzaam uit wat zou er van ons „krachtvoedsel" rr ten worden, als de jongeren niet tijdig leerden piepen, zoals die ouden gezon gen hebben? „Juist", zei directeur Cuiper, „dit is het kernpunt: Voor het patroonschap wordt méér vereist, dan het g teren van een mes!" Want de constructie van dit, wel oudste vak ter wereld, eist van zijn beoefenaar, dat hij behalve am bachtsman, ook winkelier, fabrikant, ad ministrateur enartist is. Dit laatste klinkt misschien wat overdreven, ga eens een kijkje nemen bij ee examens 'aan de vakschool en zit uit de vormloze massa's spierweefsel, de klonten vet en wat simpele hulpmidde len, grote werkstukken groeien. Onder de vaardige handen, waar de Rijksgedele geerde critisch op neer blikt, ontstaan niet alleen ware schilderstukken beeldhouwwerken, doch wat voor practijk van onschatbare waarde is stukken vlees „om rauw in te bijten". Dit is dan ook het criterium voor goed vakmanschap: de wijze, waarop een stuk vlees wordt uitgesneden en bewerkt, want dat verhoogt zijn kwalitatieve Voor de wielerronde van Leiden bestond Zaterdagmiddag grote belangstelling. Onze plaatsgenoot Jac. de Groot wist de overwinning te behalen. Met groot enthousiasme werd hy weer binnengehaald, lauweren oogstende. Foto N. van der Horst. Jubileumronde Swift- combinatie Jac. de Groot speelde eerste viool Hoewel het begin weinig hoopvol was een fikse onweersbui vóór de aan vang en renners te laat ten gevolge van blikseminslag in de bovenleiding van de trein kan de Swift-comtynatie toch terugzien op een geslaagde wielerronde. Onweer en regen ten spijt waren velen opgekomen om met eigen ogën zich e te overtuigen, dat Leiden een candidaat voor het wereldkampioenschap bezit. Inderdaad heeft Jac. de Groot doen zien, dat hij momenteel bij het amateurs corps de eerste viool speelt, want wie ei ook tussenuit trok, hij was het, die de vluchtelingen terughaalde. Direct na de start ontbrandde de strijd door een uillooppoging van R. Riethoven, welke eohter in de kiem werd gesmoord. B. Ouwehand (Den Haag). J. v. d. Fits (Oud Ade) en J- Westerduin )Den Haag) probeerden het om beurten, maar werden weer ingelopen. Vele premies brachten strijd. De Groot won er één, zette direct door en wist met Van Roon (Haarlem) en Van Putten (Den Haag) een 400 m voorsprong te nemen. Wat het jagende peloton ook deed, men kreeg hen niet te pakken. Alleen Westerduin, winnaar van de 3 Octoberronde, liet prima werk zien door heel alleen naar de vluchtelingen toe te wippen. Even vreesden we voor een herhaling van 3 October, toen Westerduin De Groot in de sprint sloeg, maar zover kwam het niet, want in een felle spurt wees De Groot zijn concurrenten terug. Zo waren de vele belangstellenden getuige van De Groots overwinning. wedstrijd voor nieuwelingen, welke werd begonnen in een klaterende bui. ha# veel te lijden van valpartijen, waar bij één der Leidse favorieten H. de Vos al spoedig betrokken werd. Al direct na de start probeerde hij weg te komen, maar in de zevende ronde kwam hij niet meer door; het bleek, dat hij was gevallen. Op de helft van de wedstrijd gelukte het A. Dukers, (Den Haag) en P, Versluis (Waddinxveen) een voorsprong te nemen en. wat A. Voorting (Haarlem) ook probeerde, het lukte niet, het peloton op de uitlopers te brengen, zodat de uit slag werd: 1. Dukers (Den Haag), 2. Ver sluis (Waddinxveen), 3. Voorting (Haar lem), 4. P. Cornelissen (Halfweg), 5. J van der Horst (Amsterdam), 6. G. Boon (Den Haag), 7. A. Boshoorn (Amster dam); amateurs 80 km: 1. De Groot, 2. Van Putten (Den Haag), 3. Westerduin (Den Haag), 4. Van Roon (Haarlem), 5. Ouwehand (Den Haag), 6. J- Ketteni» (Den Haag), 7. De Vos (Den Haag). Wankelend Protestantisme Het „Friesch Dagblad" schrijft hel volgende over de verhouding Reforma tieRome: „Geregeld moeten we horen, dat het protestantisme aan invloed verliest Rome -wint. Dat men van rooms-katholie- ke zijden deze voorstelling van zaken ge looft en wil geloven is begrijpelijk: ma van reformatorische kant zou men zulk kwade gewoonte moeten nalaten. W zin, wat geestelijke zin heeft het, invloed en macht te verwarren? Aan macht slechts is het, dat Rome hier en daar ter wereld wint; aan invloed verliest het overal. Het protestantische wankelt niet, maar het christendom, in al zijn kerken en secten. Ten diepste, geestelijk het overige doet niet ter zake worstelt Rome met dezelfde moeilijkheden, bezwa ren en problemen als de kerken van reformatie: massalering in de kerk wel als in de wereld, naturalisering v het leven, verflauwing van het geloof de gemeente en verproblematisering van in de theologie. Hoe zou het ook e ders, waar ze allen, rooms en reformato risch, in dezelfde wereld verkeren en dezelfde aardse verleidingen zijn bloot gesteld? Verschillend is alleen de vc De kerken van de reformatie zijn als ten waarvan de duigen loslaten en uiteen wijken en dreigen uiteen te vallen; de rooms-katholieke kerk is een vat, stevig geduigd, maar waaronder uit de bodem bezig is weg te zakken. De eersten zijn aangetast door vrijzinnigheid en huma- e; de andere ziet zich genoodzaakt té steunen op kerkelijk gesanctionneerde folklore en naturalisme. Maar in wezen worden ze verzwakt door hetzelfde euvel, werkend zowel in de ene kerk als in de vele kerken: on- en kleingeloof. De kerken van de reformatie te con fronteren aan Rome, heeft dan ook geen geestelijke zin. Zulks is zelfs gevaarlijk; het leidt de aandacht licht van het kar dinale punt af, om haar te richten op het geen gezien wordt: getallen, successen activisme, macht, de gunst van machten. Er is een zuiverder confrontatie: die het Woord van God, dat alle kerk doet wankelen in zichzelf en behoudt door het geloof". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Cornelis H., zn v J G Mulder en J E Oppelaar; Gemma J.>dr v J H A Brugmans en J T R van Berge Henegouwen; Menno N., zn v M N A van den Berg en C Stolk; Maria Edr v C A Winkel en P I Mekel; Hendrika W., dr v H W de Mooy en A J Modder kolk; Willem F. zn v W de Gast en G Nagelsmith; Hillebrand, zn v C van Tol en N den Boon. waarde en daar gaat het bij de consu ment vooral om. Een biefstuk van uit stekend vlees, kan door onjuiste behan deling taai op tafel komen. Snijden, maar ook bakken zijn factoren van belang en dit laatste wordt aan de vakschool niet vergeten. De ware slager moet aan zijn klanten alle adviezen kunnen geven; ook welke specifiek onder de rubriek keukengeheimen thuis horen. Maar er is meer, véél meer! De les rooster vermeldt o.a.: warenkennis, hy- .giène, vee- en vleesziekten, sociale wet geving, administratie, boekhouden, han delskennis, machinekennis, worstmaken, garneren, etaleren, enz. Voor elk van deze vakken zijn tot in de perfectie gespecialiseerde leerkrachten aanwezig; niet slechts in de school, doch de onder auspiciën van S.V.O. (Stichting tot Bevordering van Slagers vakonderwijs) georganiseerde buitencur ie over het gehele land ver spreid zijn en onder „Utrecht" ressor- Thea Cuiper, de man, die aan de toe komstdromen van de Nederlandse slager steeds weer gestalte heeft weten te ge- kan glimlachend terug denken aan zijn eerste leslokaal op het abottoir, waar de matador der worstmakers in ons land, de heer F. Schwabe, aan de cur sisten (ouderen en jongeren) uitlegde, wat het begrip „worst" inhoudt. „Een slecht gestopte worst", placht hij te zeg- erger dan een houten ham op ta fel. want die is tenminste nog ooglijk!" Helaas mocht deze Nederlandse groot meester der fijne vleeswaren niet bele- wat uit het bescheiden initiatief ge worden is: een indrukwekkend gebou wencomplex aan het Utrechtse Veemarkt plein bij de Croeselaan, met zijn prac- tijklokalen, kantoorruimten, vergaderzaal, recreatiegelegenheid, theorie- en film lokaal. archief en laboratorium. Een we reld van glas, graniet en kraakheldere te- an hyper-moderne installaties en wetenschappelijke hulpmiddelen; een schatkamer van kènnis, die, naar het spreekwoord wil, macht betekent. het hart van deze efficiënt geor ganiseerde inrichting zetélt in zijn rustiek gemeubileerde werkkamer de populaire Cuiper. wiens stem op ontelbare verga deringen en slagerscongressen over het gehele land heeft geklonken; de man. die middenstandskringen alom grote ach ting geniet om zijn inzicht en streven. Het pleit voor hem, dat hij niet tevreden met de vervulling van zijn grote droom, want hij streeft nu nog naar meer. naar groter. In de naaste toekomst wil hij zijn laboratorium laten uitgroeien tot een px'oefstation in dienst der Nedei'landse slagers en reeds is men begonnen met dit nuttig werk naar buiten uit te dragen in de voi'm van gratis adviezen aan leden van S.V.O., terwijl Utx-echt ook al een spreekuur kent voor vaktechnische pro blemen. Tijdens de a.s. voorjaarsbeurs zal in de enorme veemarkthallen een inter nationale wedstrijd annex tentoonstelling van werkstukken worden gehouden, waarvoor reeds nu vele inschrijvingen binnenkwamen. Er is een speciale jury voor buitenlandse inzendingen gevormdx die bestaat uit de directeur van de in oprichting zijnde Zwitserse vakschool, leraren uit Kopenhagen, Brussel en Ant werpen en de controleur van S.V.O. Men verwacht, dat het succes weergaloos zal zijn en het publiek zal op de expositie niet alleen kunnen watertanden, doch zich ook verbazen over bouwwerken in vet en reuzel, terwijl er stellig weer ge legenheid zal zijn de bijzondere worst melanges ter plaatse te proeven. De Veemarkthallen zullen woi-den her schapen in een enorme toonkamer van het moderne kennen en kunnen en meer dan ooit zal men zich kunnen realiseren, hoever wij verwijderd zijn van de primi tieve vorm van het slagersambacht uit de oude tijd, waarvan het interessante kleine museum in de vakschool overigens heel wat meer laat zien, dan wij hier in kort bestek zouden kunnen vertellen. Utrecht is we zeiden het reeds niet alleen bij de Nederlandse slageis als .hogeschool" in tel; ook het buitenland weet, wat er alzo in de Domstad geleerd kan worden. Regelmatig lopen onder de naar hygiënisch voorschrift geklede leer lingen der school jonge slagers uit Bel gië, Zweden en Luxemburg rond, terwijl ook de Zwitsers niet ontbreken. Dit laatste is vooral een toetssteen, want het slagersambacht staat in Zwitserland op een zeer hoog peil, omdat men daar het zogenaamd leerlingenstelsel kent, zoals dit in de dagen der Middeleeuwse gilden in zwang was. Niettemin kon in Utrecht in het afgelopen jaar een speciale cursus worden gehouden voor uitsluitend Zwit serse leerlingen, die dank zij het feit, dat de lessen op hun landstaal worden inge steld, een prachtig examen aflegden. Na tuurlijk veroverde ook een leerling van deze groep de Gildepenning van de Utrechtse school, die aan het einde van iedere cursus wordt overhandigd aan hem, die niet slechts de hoogste cijfers wist te behalen, doch die bovendien uitblonk in goed gedrag, vaardigheid en vakliefde. Ds J. C. v. Apeldoorn naar Joure Naar wij vernemen heeft ds J. C. van Apeldoorn zijn benoeming tot hulppre diker bij de Ned. Herv. Gemeente te Joure (Fr.) aangenomen. Een Nederlander in Amerika komt op tegen de beweringen van Gijs de Heus uit Culemborg, die we onlangs publi- ceerden, als zou in Amerika de room er j af zijn voor de Nederlandse winkelier. I Hij zelf is bakker en kwam twéé jaar geleden aan met een halve dollar op zak. Nu heeft hij een auto, is getrouwd', leeft goed maar niet overdadig. Elke week verdient hij 55 dollars. Is dat nu zó slecht? vraagt hij. Alleen moet hij er op wijzen, dat er hard gewerkt moet worden in Amerika, wellicht harder dan in Nederland. De beweringen van Gijs de Heus over slechte tafelmanieren moet onze Nederlander ook even flink recht zetten. En in zaken doen kunnen we wel het een en ander leren van de Ame rikaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2