Wlt Chefarine ,4 Ook t bollengebied zal Hoekse- twisten in Benelnx-versie geven Een kijkje in de Belgische bloemenhandel is de moeite waard en Kabelj auwse NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 16 JÜLÏ 1949 Een antivoord aan dr Van Doornik Valt er tussen ons nog te praten, nu uw Kerk mij vervloekt heeft? CRISIS, DILEMMA, CONFLICT (door ds J. Groene,vegen) I Hoe dan ook, men zaj dr Van Doornik die in „De Tijd" zijn toekomstdroom schil dert, niet kunnen ontzeggen dat hij op pittige, geestige wijze schrijft. De toor is weliswaar soms wat al te spottend, om nog geestig te zijn wat al te praema- tuur komt een „Christelijke" liefdebe tuiging, maar dat hoort bij de droom, die net echt is. En daar behoor-t ook bij, dat het niet altijd even werkelijk-< ereet is. In het eerste artikel signaleert, zo men weet, de heer Van Door nik de publicaties van „De Protestant" en de houding der Evangelische Maat schappij. Deze worden afgemaakt met de bescheiden opmerking: „Wij (t. Roomsen) beschouwen als fundament der Christelijke beschaving de liefdevolle eerbied voor de medemens." Zie zo, reeds in de eerste ronde is een overwinning door één geweldige klap: Evangelische Maatschappij knock „De Protestant" en de Evangelische Maatschappij: onchristelijke barbaren, liefdeloze individuenDat volgt uit het redebeleid van dr v. Doornik. Het is bewonderenswaardig van naastenliefde en lankmoedigheid. Vervolgens richt zich de schrijver tot ds L. Nieuwpoort. Ja, wel leuk, maar toch een beetje pijnlijk als men bedenkt, waar het in de 80-jarige oorlog om ging. Kwam daar ook niet aan te pas het ver zet van een door inquisitie en geloofs fanatisme getergd volk? Maar ja, onze geschiedenisboekjes deugen niet. Dat hebben wij als kinderen helemaal ver keerd geleerd. De slag bij Nieuwpoort en de 80-jarige oorlog waren er alleen maar, om aan het onderdrukte Roomse volks deel vrijheid van religie te schenken. Toen reeds was ons volk zo nuchter en realistisch. En dat is het nogl En ds Nieuwpoort: Wees nu gewaarschuwd door dr v. Doornik, ga niet zo voort, want u mist ook al de christelijke liefde. Immers, wat u bedoelt, loopt»uit op een vreselijke burgeroorlog. Zo is ook deze slag Nieuwpoort wederom door de Rooms- Katholieken gewonnen. En ten derde ds Meulemans. Ook hij kan geen genade vinden in de ogen van de „Tijd"-scribent, die verbijsterd is. als de sympathiek beginnende dominee ten. slotte de hand reikt aan de voorzitter der Evangelische Maat- jhappij. Het is ook wel teleurstellend! Zeer treft ons deze opmerking: „Me nen de Heren van de Evangelische Maatschappij en hun geestverwanten heus, dat men de groei van het Katho licisme in Nederland op andere wijze kan tegenhouden dan door een groots opgezette kindermoord?" Wij zullen deze alinea maar niet al te nauwkeurig en schoolmeesterlijk bekij ken. De bedoeling is in elk geval duide lijk. Het Protestantisme geraakt in de minderheid en zal het verliezen door een „groots opgezette kindermoord". Het Ka tholicisme zal het winnen door het grote kinderaantal. Groots opgezette kindermoord! Is dit het Protestantisme te verwijten? Wat zeggen nu de heren van de Evangelische Maatschappij en hun geestverwanten? Zij zullen zeggen: Geachte heer Van Door nik: Op deze wijze moet gij niet strij den. Dat is niet fair van u! Want, hebt gij niét gelezen, hoe de situatie in het Roomse Frankrijk is? En hoe zou u het vinden, als de heren van de Evangelische Maatschappij en hun geestverwanten zou den zeggen: Menen de heren die ln Frankrijk leiding'geven aan het Roomse Damrubriek Alle correspondentie betreffende dezi rubriek te zenden aan W. Hoekstra, Wildhoeflaan 7,. Den Haag. Oplossing partijcombinatie van nard. Wit speelt: 27—21, 32x21, 37 41x32, 28—23, 30x19, 42x31, 38—32, 33 x 4 dam. Er kwamen slechts enkele oplossingen binnen van dit vrij moeilijke vraagstuk en wel van: P. Lassonder, R. Klooster man, J. de Koning (een meester als B. wint de partij wel met een schijf meer), J. Oosterom, L. Kuiper, G. Drielsma, G. de Boer, C. Krediet, L. J. Mannl, D. van Asperen, F. J. Smith en Rich de Klerk. if '<U m m f s m m m 'm m m m mr ml a m e a n n. s s m m s m wt mi. w/// H m w i Wil speelt en v Wit 1. 34—29 2. 40x20 3. 28—23 4. 37—31 5. 43x5'! Partij combinatie OJI. mm m W> uw w//, v m'mm H i a g 'PA 'a m m j m m m 12—18? Indien zwart ln deze positie 1218 speelt, wint wit als volgt 2 stukken: 1. 28—22 2. 26 x 17 3. 34—29 4. 32 x 14 5. 39x19 6. 33—28 7. 38 x 20 8. 27—21 9. 31x11 17x28 11—23 23x34 20—9 13x24 22 x 33 15x24 16x27 leven, dat zy met de groots opgezette kindermoord het communisme aldaar kunnen keren? Dat zou van de E.M. en hun geestverwanten een argument kun nen zijn, maar het is niet een fijn argu ment. Onze Protestanten, die uit de Re formatie leven, hebben even grote, zo niet groter bezwaren dan u tegen kin dermoord en preken er even sterk tegen als u en geven, meer dan u, het goede voorbeeld. U moet de heren der E.M. en hun geestverwanten niet verwijten wat zich noemende Protestantse heidenen doen. Evenmin als ik u mag verwijten, wat zich noemende Katholieke heidenen, in Frankrijk doen. Maar met dit al valt niet te ontkennen, dat de Reformatie leeft in een crisis. Daarop heeft dr A. F. N. Lekkerkerker ons gewezen in zijn prachtige boek: De Reformatie in de crisis. Deze crisis wordt niet alleen gezien ten opzichte van de machtsdroom van het zich noemende Katholiek Nederland, maar ook ten op zichte van wat de Kerk der Reformatie aan innerlijke spanningen doorleeft. Een crisis, niet alleen voortgekomen uit angst voor Rome. Als men allerlei publi caties perst in de abnormale sfeer van de angstpsychose, is men wel wat al te gemakkelijk over het eigenlijke vraag stuk heengegleden. Met de crisis der Reformatie wordt bedoeld: was de ge- loofsbeslissing, die de Reformatie nam ten overstaan van Gods Woord en in het aangezicht van Gods Woord, de juiste en kunnen wij 'met die geloofsbeslissing der Reformatie toe, ten aanzien van Rome en zo veel andere geestelijke stromingen in de ons omringende wereld? Kunnen wij de genomen geloofsbeslissing in de Reformatie ten overstaan van het Woord Gods handhaven tegenover allerlei geestelijke machten en ideologieën van onze moderne tijd? En dan zou het best kunnen zijn, dat deze crisis in de eerste plaats betrekking zou hebben op Rome. Publicaties vanuit deze achtergrond zijn niet terzijde te stellen door op te merken, dat zij uit angst zijn geboren Ook niet door te denken, dat er fatale onzekerheid zou zijn. Het is de voort gaande confrontatie van de geestelijke verschijnselen des tijds met het Reforma torisch uitgangspunt in Gods Woord. Wij worden door de machtsdroom van Rome niet bevreesd, maar .veeleer ge drongen tot een ons te scherper bewust maken van wat onze belijdenis belijdt en van wat wij nu te belijden hebben. Laten wij vooral niet denken, dat dit de zaak van Protestantse of Roomse theologische elite zou zijn. Opnieuw wordt de Kerk der Refor matie in haar geheel opgeroepen getui genis af te leggen van de hoop, die in haar is. En daarbij legt geen kerkelijk leergezag ons de belijdenis op. maar de gehele Protestantse Christenheid wordt opgeroepen, zich als één man rondom deze baniet te 'scharen, in volle vrijheid en geleid door de Heilige Geest. Men is in Roomse apologetische krin gen zeer terdege op de hoogte van wat zich b.v. in de Hervormde Kerk bezig is te voltrekken ten aanzien van, nu noem ik maar een paar dingen, het leerstuk der verzoening en ten aanzien van de we kerkorde en ten aanzien van de liturgische beweging. Van hieruit kan men verstaan, wat er bedoeld wordt met de uitdrukking „De Reformatie in de crisis". In deze crisis vindt o.a. ook het gesprek plaats met Roomse theologen. Over de waarde van dat gesprek lopen de meningen sterk uit een. Sommigen zijn daarvan zeer sterke voorstanders: anderen vragen zich af, hoe twee theologen uit verschillende kerken met elkaar kunnen gaan praten, als de kerk van de één de kerk van de ander bij voorbaat reeds heeft vervloekt. Rome kan toch niet gaan praten met de gedachte, wellicht te zullen terugkomen op wat het in Trente heeft uitgesproken onder de onfeilbare leiding van de Hei lige geest? Heeft het in canon 12 dan niet de vervloeking uitgesproken over ieder, die beweert dat het rechtvaardigend ge loof niets anders is dan het vertrouwen op de Goddelijke genade, die om Chris tus' wil de zonden vergeeft, of dat dit vertrouwen het alleen is, waardoor wij gerechtvaardigd worden. Ik vraag u in diepe ernst, dr v. Door nik: Valt er tussen ons nog te praten, nu kerk mij vervloekt heeft? Hoe dat gesprek zal zijn, èls het er is, daarover heeft pater Amatus v. Straaten gepro feteerd in de Vox theologica (Febr. '46). Pater v. Straaten zegt: Zou Rome bereid zijn eventueel het anathema van Trente op te heffen, wanneer de loop van het gesprek daartoe zou leiden? En hij ant woordt: Ja want.er is absolute ze kerheid dat het slot van het gesprek ons daartoe niet zal dwingen. (Slot volgt) Leerlingen van „Kennis is Macht" hoorden de resultaten van hun werk Tachtig slaagden voor een einddiploma Ook het genootsohap „Kennis Is Macht" heeft zijn eind- en overgaogs-' ïens achter de rug. Gisteravond werden in de foyer van de Stadsgehoor- in een sfeer van spanning, ernst ■vrolijkheid, de resultaten van het werk door de directeur, de heer F. J. J. an Maikkelenberg, bekendgemaakt. Allereerst heette hij allen hartelijk welkom. In zijn openingsspeech merkte hij op, dat deze avond een enigszins plechtige inslag had. Zonder werken ko- wij in de maatschappij niet verder. de aanhouder wint." De jeugd moet dóórzetten! Werken moeten we allen. En kennis kam niemand je ont ren, -In deze -tijd gaat het. mi et meer Vlot "met hét'krijgen van baantjes, aldus de heer Van Makkelenberg. Wij hebben een plicht tegenover ohszelf en tegenover de maatschappij. Spr. bracht het slot van zijn toespraak dank aan bestuur en docenten voor htm uiterst belangrijke arbeid. erna werd de spanning langzaam, zeker gebroken en konden zij. die isgd waren voor hun eindexamen, het diploma in ontvangst komen nemen. Dat er in de jeugd nog wel actie zit, bleek wel uit het feit, dat sommige leer lingen zelfs drie waardevolle papiertjes i handen kregen. Zij oogstten dan ook ;n hartelijk applaus. De namen der geslaagden luiden: Nederlands: de dames C. H. Bogaarös, M. E. Laman, J. P. de Rooy en de heet W. Breedijk. Kantoorstenogr. Nederlands. 130 let- tergr. per minuut: de dames M. E. Ber- lemon, A. C. v. d. Bos, H. Faas, J. Flo- n, M. E. Florijn, W. Heijns, Gr. Hoog stad, G. F. Hüner, J. Kloppenborg, P. W. Mouriik, J. C. Ober, C. Seriier, Diva Thuijl, M. A. C. v. d. Veer, J. de Wolf, J. E. Zwart en de heer H. W. Straathof. Machlneschrijven: de dames' M. van Bentium, A. C. v. d. Bos, J. A, Breede- veld, C. J. van Dalen, J. Florisson, C. C. A. Heeman, W. Heijns, A. M. Koelewijn, J. F. van Looy, F. M. van Oyen, J. J. Oyen, V. van Schalkwijk, Sart Se- gijn, M, D. M. Serdijn, C. Seriier, A. v, d, Stel. L. F. Wiggers, J. E. Zwart, A. C. Zweers en de heren H. S. M. van Bar- neveld, L. van Rrero, H. J. van Dalen. I. Delrneer, C. J. van Es, W. H Faas. H. A. Franken, C. v. d. Laar. N. Laterveer, J. Pommer, A. P. Pot, H. Robbers, H. W. Straathof, O. J. Verkerk, J. C. Vork. Geslaagd dank zij. RESA - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) Vraagt ons prospectus Moderne Bedrijfsadministratie - Prac- tijk-Boekhouden - Handelscorrespon dentie (F.D.E.) (Adv.) Schoonschrijven: de dames A. C v. d. Bos, H. Faas en de heren M. de Kluyver en C. W. de Koning. Franse Handelscorrespondentie; de da- es M. van CXs. J. P. de Rooy en de heren W. C. Kraan en Jac. Massaar. Algemene Handelskennis: de dames C. H. Bogaards, M, van Os en de heren W. Breedijk, S. v. Meygaarden, E. J. Mugige, P. J. van der Weyden en J. G. de Winter. Hu 4 beroemde middelen tegen pijnen Wanneer zware hoofdpijn, hevige zenuw- of andere pijnen niet te verdrijven zijn, neem dan eens Chefarine „4". Elk tablet bevat vier wereldberoemde geneesmid delen. Eén ervan Chefarox zorgt dat zelfs de gevoeligste maag tóch niet van streek raakt. Kwekers zijn lelijk in de aap gelogeerd (Van onze speciale medewerker) 's Ochtends om zes uurMet veel haast, met gas-op-de-plank en met in de bochten gierende handen kwam een Belgische bloemkweker de Boulevard de Dix- mude opstuiven. Op dat vroege uur straalde het mat-wltte licht van tientallen T.L.-buizen al naar buiten door de ramen van „De Hallen der Voortbrengers", zoals men ln Brussel de veiling heel sierlijk pleegt te noemen. De Belg verbéét zich, want hy wist het: daar waren die Hollanders al aan de slag. Onze Zuldeiyke Benelux-broeders hebben die Hollandse bloemenjongens altyd beste, brave mensen gevonden, maar zn om en nahij November 1948 is die mening een beetje her zien En dat heeft zUn reden. Tot die tyd kon U namelijk in veel bloemkweker- kantoortjes een groot vel wit papier tegen de wand geprikt zien. Daarop kwam van week tot week een streepje. In stygende Hjn.... Dèt was hun Vvinst-curve Maar die vellen papier zyn allang de weg van alle papier gegaan om de een voudige reden, dat er vandaag-de-dag voor de Belgische bloemkweker óók geen winst meer te tellen valt! En zeggen de Belgen dat hebben die Hollanders op hun geweten. Want die hebben zóveel bloemen op de markt gesmeten, dat ze gewoon niet meer te verzwelgen bleken en daarom zfo'n wy maar lelijk ln do aap gelogeerd! Van een degelijke organisatie is daar dan ook niet veel te bespeuren. Maar nu wilde het toeval, dat de Belgische Aza- lea-kwekers wèl een vereniging hadlden. Jonge, jonge! En die Azalea-kwekers moe ten het voornamelijk hebben van Enge land en Duitsland. Nu was Engeland al jaar of zes van de kaart geweest (door de krijgsbedrijven), maar met de handel op Duitsland was het best gelo pen, totdat Herr Hitier een besluit nam. Toen was het gebeurd en de kwekers dat product zaten met een belang rijk overschot in hun maag. Maar die hèren-Azalea-kwekers waren kennelijk achterlijk. Want ze maakten sommetje en toen ze dat metje uit hadden, gingen ze praten met een paar instanties hier te lande. Onder* vier ogen Want de niet-Azalea-kwekers werden het gemak maar iri onwetendheid gelaten ('t lijkt wel iets op die vrijwil- lige-lnkrimp-bedodiing hier!) en die 0 TABLETTEN i I' 0.75 Engels: de damesC. H. Bogaards, H. d. Lucht, J, P. de Rooy, J. Wendt, M. Westerhout en de heren G. P. de Gunst, Jac. Massaar/ B. Smit, P. J. v. d. Weijden en J. G. de Winter. Tussentijds zijn dit jaar voor machine- ichryven nog geslaagd: de dame% H i'aas, W. I. de. Groot, G. F. Hüner, L. J. Kloppenburg, C. E. Koet, J. de Koning, P. W. van Mourik, M. C, A. van der Raad de heren W. F, Dreef, D. K. v. d. Meij, N. Noort, J. Slingerland, A. van dor Vos, P. J. v. d. Weijden, J. G, de Winter en F. L. Zwaan. Na de uitreiking voerde de voorzitter jn het schoolbestuur, mr H. J. Valent- goed, nog het woord. Hij felioiteerde de leerlingen namens het bestuur en wees ook op. dat zij nu niet klaar zijn. Veel kennis en ervaring moet nog verworven worden. Daartoe moeten de leerlingen ich bereid tonen. Spr. deelde mee, dal an de 108 candidaten 80 zijn geslaagd Een belangrijk deel moest dus worden afgewezen. In dit verband legde mr Valentgoed de vinger bij de noodzaak an geregeld schoolbezoek, N oordwijk Zondagsdienst. De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door dokter Sneep. VERONTWAARDIGD Monsieur Bernard keek niet vrolijk, oen hij, geassisteerd door madame-zelf, zyn bloemetjes aan het lossen ging tus sen de reeds „bevrachte" karren met (Hollandse) bloemen, komkommers, ananassen en geplukte kippetjes Toen hem gevraagd werd, wat te den ken van de import van Hollandse snij bloemen, keek hij, of hij het in Honkong hoorde.... Blijkbaar kon hij die vraag niet vlug verwerken. Dan produceerde hij enige volzinnen en verkondigde een paar aanvechtbare theorieën over de Hollanders in het algemeen en de va derlandse bloemenexporteurs in het bij zonder „Ze weten het in Holland anders heel goed, hoe wij er over denken en hoe wij het zouden willen. Dat hebben we dr Verhage en Orbaan en de zijnen al meer dam eens verteld. Maar ik wil het nóg wel eens doen". En dat dééd hij dan ook. Comipleet, met de nodige sappige Vlaamse uitdrukkingen, die wel onge- sohikt voor publicatie, maar niet min der duidelijk waren.... Wat de Belgen absoluut niet kunnen hebben is diit: jul lie laten ons, zeggen ze, eerst bollen ko pen voor één franc-en-nog-wat per stuk plus vracht, plus verpakking, plüs ver der wat er nog bijkomt. Maar als wij dan in de winter met onze bloeiende tulpen en narcissen op de markt komen, dan zien we gebeuren, dat jullie hei weer dunnetjes komén overdoen, öök met bloeiende tulpen, narcissen etc. Er. dan nog tegen prijzen, die in de verste verte niet kloppen met de minimum exportprijs! „Maar weet je, wat je doet, kijk straks zelf wat de bloemen opbren gen. dan hoef ik je niets meer te ver tellen". De veiling gaat draaien Wel, het mèg dan zo zijn, diaut het op die Hollandse veiling verre van muisstil is, het mag dan verder zo zijn, dat het op het Rijnsburgae „Flora" soms wel eens érg -luidruchtig toe gaat, maarhet is allemaal kinderspel vergeleken met het lawaai in Brussel. Dat begint al bij het starten. Op onze veilingen wondt dat met een min of meer besoheiden belletje aangekondigd. Maar ginds klimt een man in een levensgrote kerkklok buiten bij de ingang. En die wordt dan zó lang en zó hard geluid, dat het boven de Moerdijk te horen moet zijn. Dan komen de koop lustigen naar binnen, voor zover ze er nog niet waren. Vrouwen, met een stem om cokes mee tot gruis te kloppen, kit tige bakviseen met veel branie en oude besjes, en daartussen het manvolk: van gentleman-winkelier tot de sjofelste scharrelaar-in-ongeregeld De gélukkigen hebben nog' een zit- plaatsje kunnen vinden, maar de rest hangt gezellig tegen elkaar op de staam- tribune. Een wel èrg lange tribune vol gens de Hollandse begrippen. Maar dat is nodig ook! Want ze verkopen hier niet op één, maar op vijf, zés plaatsen tege- lij.k! En denkt u vooral niet, dat hiér veilingklokken draaien. Die instrumen ten kennen ze hiér blijkbaar niet. Het gaat „met de mond" en bij opbod! En fin. als de man daarbuiten bij de ingang zijn bel roodgloeiend heeft geluid, dan klimmen de „verkopers" met hun adju danten in de „loges" die voor de tribune staan. Dan begint de herrie pas goed. Om te beginnen komen de karren niet vóór de tribune. Dat gaat niet, omdat daartoe de ruimte ontbreekt. Daarom worden de bloemen hier nooit los op een kar geschikt; dat gebeurt op „pla teaux" (lees: een vierkant gevlochten deksel). De „plateaux" met bloemen moeten allemaal aangesjouwd worden met het gevolg, dat er een complete wedloop ontstaat tussen de sjouwers en de man-in-de loge. om hém bij te hou den. Want die verkopers, die weten van wanten! Ongelooflijk, hoeveel woorden die knapen per seconde weten te spuien- En uw dienaar, die er bij stond en die er alleen maar een beetje huis-tuin- en-keuken-Frans op na houdt, verstond alleen maar hult francs en dan een heel poosje niets anders dan sallebas, salle- bas. totdat-ie dan op neuf francs was aangeland. Onder die bedrijven door za gen ze dan nog kans met armen, benen en ogen te werken, maar öök zij het prijs zo hoog mogelijk omhoog te wrik-* ken. Niettegenstaande het allemaal ta melijk primitief lijkt, „sjassen" ze de bloemen er vlug doorheen. Als het af gelopen is, ziet u de kopers afdalen naar hun paktafels, hun zaakje in papier rollen, als extra zorg een stuk doek of zeil er om en dan gaat bloemen-Brus- sel eens kijken, of er nog een paar frankskes te verdienen vallen. Veel straathandel Bloemenwinkels? Nee, die zijn in Brus sel niet dik gezaaid. Maar de straathan del is rijk vertegenwoordigd. Op eer klein stukje van de Boulevard d'An- spaoh, daar tussen La Bourse en de Place de Broucère, daar breekt u ge woon de benen over de bioemenstaile- tjes. Een strategisch punt, want het: is ei altijd even druk. Op één vluchtheuvel zaten daar Catherine, Josephine en Yvon. ne. Dat edele trto verklaarde in een „in terview", dat het met de bloemenhandel maar zo-zo was. En U kunt er rustig erg lelijk woord op zeggen dat ze hier in Holland helemaal geen handgift den krijgen. Want ze „pezen" daar met de bloemen. Ze hebben nug-grote mand en daar plompen boel in. Vervolgens steken ze een grote parasol op, klappen hun stoeltje uit zo moeten de klanten maar komen. En zeker, ze kömen ook! Want toen avonds de lichtreclames begonnen knipogen, toen pakten zowel Yvonne ah Josephine en Catharine hun mand hun biezen. En wat ze toen nog ten koop aan te bieden hadden, mocht niet veel naam hebben. Ze waren „los", als dat in bloemenhandel-jargon heet Madame Catherine werd afgehaald door haar liefhebbende eohtgen-oot m handkar! Zwaar en moeilijk werd ingehesen en daar ging ze Josephine trippelde kwiek weg haar nylon-benen en haar hoge hakjes kon je drie straten ver nog 'horen klik klakken. En -de oude Yvonne sjokte slof- slof achter haar karretje een duister zij straatje 'lat.7 Dè winkels, 'die ér zijn, hébben over he algemeen van etaleren niet zoveel kaas gegeten. Zo .was er een zaak op d'e Bou levard d'A-nvers waarvan de eigenaar *ei uit zag, of hij voor ieder gesproken woord honderd francs berekende, misschien dééd, hij dat ook wel. In zijn winkel stond een rij met azalea' befaamde Belgische kwaliteit. Iedere pot was eohter omwikkeld met een teer-i of een zacht-blauw lint. En zo'n kleuren-, spel past n-u eenmaal beter in een zaak waar men nering doet in luiers en gum mibroekjes dan in een. bloemenwinkel! Strop voor hollenexport? In „Trocadero", een nachtclub i«- centrum van Brussel zaten een paar derlandse bolilenexporteurs. En hun ge zichten stonden op half negen. Want waren, al eein week of wat aan „drummen" geweest om een - stelletje orders af te sluiten, maar bet canbonne- tje in hun toonde nog nig tekenen van slijtage. Het was in woord: treurig. Practisoh geen bol verkopen! De reden liet zich niet n lijk raden. Diezelfde morgen, na afloop van de verkoop in „De Hallen der Voort- brengens", had monsieur Bernard breed uit in de rommelige koffiekamer van de veiling gestaan met een sinister lachje rond zijn lippen en had alleen maar ge vraagd, of hij te veel gezegd had. In derdaad, 'hij hèd niets te veel gezegd. De prijzen, die daar voor bolbkiemen ge maakt werden waren van die aard dat ze een Belgische broeier spoedig soep laten draaien, 't Is dan ook geen wonder, dat de heer Bernard zeer beslist verklaarde, dat als er geen andere rege ling komt. hij voor 't aanstaande broeisei- zoen geen bol zal bestellen. Hij kan ge woon geen tulp, narcis of Iris meer zien, behulp van „valse" bieders de zelf belieft. Malle gevallen. Die regeling, waardoor Holland kans kreeg volop snijbloemen naaT Bel gië te exporteren, schijnt wel op specifieke Belgische manier tot stand gekomen te zijn. De heer Vaf. de Salm vertelde daar het volgende over: In België is geen „geleide" teelt. Ieder een teelt daar maar net zo veel als men ytf'pperscfiepcn jacjen naar {oncfcn JOHN MASEFIELD Hij liep naar bakboord en ging evenals tevoren met zijn mokje aan het werk. Daar was geen geluid van instromend water. Toen hij aan stuur boord probeerde, was het net alsof er nieuw geluid aan zijn oor was. Hij probeerde het vooruit, zonder re sultaat, toen achteruit, en al luiste rende werd hij ervan overtuigd, dat daar ergens water het schip binnen drong. Hij probeerde het tot achter het beschot, dat dwars over de tussendekken liep om het kabelgat en provisiekamer af te schutten. Het geluid scheen van nogal ver acheruit te komen, nu eens druppels dan weer een straaltje, naar gelang het schip slingerde; ongetwijfeld zat daar een of ander lek. Hij kon de gedachte niet van zich afzetten, dat h^t gat mis schien in de achtersteven zat bij het roer of een andere moeilijke plek, waar niet met matten te dichten viel. Hy klom weer aan dek en riep Rod- marton. „Het schijnt ergens achteruit aan stuurboord te lekken. Kom eens mee, wil je?" Het achterdek van de Bird of Dawning eindigde midscheeps in een boog. In deze kromming bevond zich een groene deur, die toegang gaf tot een gang, met aan het eind de hut van de kapitein. Zoals gewoonlijk bij dergelijke schepen, lagen de hutten van de eerste en tweede stuurman aan weerszijden van die gang, dan kwam de provisiekamer van de hofmeester en zijn hut, dan de campagne, die naar de kaartenkamer voerde, en ten slotte de hut van de kapitein zelf, over de gehele breedte van zijn schip Kruiser, die op de Pagida-ankerplaats aan boord was geweest, herinnerde zich de weg. Rodmarton was wel eens achteruit geweest als matroos voor tabak en plunje. Bij de provisiekamer gekomen, bleef Kruiser staan, tastte in het half donker naar kaars en lucifers op de plank, vond ze, maakte licht en zag toen in een errtmer water (om ze koel te houden) een bundel vetkaarsen, die hij meenam. Vlak vóór hem was de .ut van de kapitein, vol zon, die door een koekoek naar binnen viel. Slechts een paar weken geleden was Kruiser daar binnen geweest om werk te zoeken, smekend om een baantje; nu stond hij weer hier: wat was er nu van hem en van het schip geworden? Daar stond de tafel, waaraan kapitein Miserden gezeten had, toen hij hem ontving, een forse bleke man met zwarte baard en vreemde ogen. De hut vas mooier dan op de meeste schepen en was bestemd geweest voor passagiers naar Austra lië; de panelen waren van gepolijst gevlamd ahornhout en er zat veel ko perwerk rondom de koekoek. Het blonk nog, merkte Kruiser, alsof het pas de dag tevoren gepoetst was. Een open kast tegen het achter schot trok zijn aandacht: dat was waarschijnlijk de plaats, waar de scheepschronometers bewaard werden. Hij liep erheen om erin te kijken en zag, dat ze er inderdaad in gezeten hadden er lagen nog aantekeningen over de afwijkingen in het kistje), maar dat ze nu verdwenen waren. Hij tilde het luik, dat naar de pro visiekamer en achtertusser^dek voerde, op. Een zwoele mengeling van geuren woei hem tegemoet. Overheersend was de thee uit de lading, maar hij rook ook andere luchtjes, die hem aan een kruidenierswinkel herinnerden. Toen hij was afgedaald en de ruimte bij kaarslicht doorzocht, was zijn angst, dat de bemanning gebrek geleden had, verdwenen. Het was een „thuisreis" provisiekamer, maar wat er nog aan voorraden lag, leek voldoende voor de rest van de reis. Hij plaatste de kaar sen zo, dat ze niet konden omvallen en bleef staan luisteren. Zoals hij al gevreesd had, koh men hier het binnenstromen van het-wa ter horen ook zonder hulp van een mokje. Ergens dicht bij hem gutste water in vrij grote hoeveelheden naar binnen; het leek tenminste zo, want de echo versterkte het geluid nog ir die holle ruimte. (Wordt vervolgd VERZEKERINGSZAKEN VERTROUWENSZAKEN Assurantiekantoor SLECTENHORST Nieuwe Ryn 46 Lelden. Telefoon 23010. en het voor elkaar hebben weten te zetten, dat Holland een behoorlijk tingent Azalea's zou importereoi ei tegenprestatiie zouden de Belgen dan de nodige snijbloemen uit Holland betrek ken. Die Azalea-lui konden dat nat lijk met een rustig hart doen, omdat zij alleen maar beter van -konden den! Maar op een gegeven ogenblik kwamen de mensen, dde een Azalea al leen maar van horen-zeggen kennen ei achter. En toen kwam de boot, om he' maar eens te zeggen, pas goed an Bij hun instanties kregen ze te horen., dat alles al in kannen en kruiken was en dat er niets meer aan te doen viel. Zó vertelde de heer Van de Salm. dat En de verantwoording berust ook geheel bij hem Vaag geïnformeerd Diezelfde monsieur Bernard uit St. Niklaas, waar we -het zo net over g hebben, had zo zijn eigen kijk op -het bollenvak hier. Hij durfde o.a. met 't meest geruste gezioht van de wereld te verkla ren, dat al 4at gejammer en gerweel van de bollenmensen hier niets ander» dan onzin is. Want een zekere m< Seignette uit Beverwijk zou in de ko lommen van het Weekblad voor Bloem bollencultuur beweerd hebben, dat hij t.t. Corneforus kon kweken voor één gulden-per honderd. Zift twaalf!! En als ik dan eens naga, wat ik moet be- -talen,dan blijft er nog altijd een vrien- 'delij-k winstje over. Die surplus-heffing? Man, prèèt me er niet van, die moeten wij tooh zeker betalen! Maar je zult wat zien als de teelt bij jullie vrijkomt Dan krijg je een verschuiving van hs" jou daar. Een teeltboer in Zeeuws- Vlaanderen, die nu geen overschrijving van teeltbewijs kon krijgen, volgens monsieur Bernard, gaat dan- tulpen te len en diie kan het goedkoper dan jullie daar in-de bollenstreek!! En dan zal je het ook zien gebeuren, dat er 'n verschuiving naar België plaats heeft. Of dacht je dat wij hier geen tulpen konden telen? Re ken maar! Maar jullie zult wel trachten dat met alle mogelijke middelen tegen te houden. Want ze zijn bij jullie bang dat wij dan bollen zullen gaan expor teren naar jullie klanten in het. bui ten- land en dat wij het voor minder zullen doen, En dèt/moet je niet. Jullie wilt op het bollengebied eèn' Benelux-op-je eigen-an!. Maar. wanneer Benelux straks van start gaat en de Economische Unie is eet» feit, dan klimmen wij in onze -auto en snorren naar de bollenstreek. Een mand kale Golden Harvest voor een gulden of vijf, dat lijkt ons ook wel. Wij wil len dan dezelfde voorrechten hebben als de Hollandse broeier. anders is Benelux geen Benelux. Dèt zéi die mijnheer Bernard uit St. Niklaas, Misschien dat hij zijn zin kriigi misschien ook niet. Want in de bollen streek vertellen ze. dat de Belgen op het- gebied van de Hollandse bollen o zo graag gelijkgeschakeld zouden willen worden, maar dat ze gelijk de handel in Begonia's en Gloxinia's (specifiek Bel gische .producten) in eigen hand willen houden. Dat zal toch een keer niet doorgaan Hei ziet er dus naar uit, dat de Hoekse en Kabeljauwse twisten in Benelux-ver sie nog wel een poosje opgevoerd zullen worden. Vooral wat het bollengebied be- :reft. Een zéér moeilijk punt, zeggen de experts. Maar misschien vinden we een oplossing. Geen sta-in-de-weg! En ZUn discipelen, 23b. anése t al de zorg van haar hart tot Jezus wil komen, maken de discipe len geen goede beurt. Dat komt nog al in het Evangelie. Daarom kan het goed zijn, ons zelf daarop eens flink te onderzoeken. Christus zelf was ook niet bepaald te gemoetkomend voor deze vrouw. Zijn zwijgen en Zijn terughoudendheid gaat echter spoedig over in blijde lof over da grootheid van haar geloof, waar zij op Hem vertrouwt door alle 'hindernissen heen. Jezus' afstoten is een schijnbaar afsto ten. In wezen blijft Hij trekken. Helaas stoten de volgelingen van Christus maar al te dikwijls werkelijk af, omdat zij meer rekening houden met eigen gedachte en wil, dan met de wil an de Vader in de hemel. Met alle goede bedoelingen kunnen „kerkmensen" een grote sta-in-de-weg zijn, om „niet-kerkelijken" bij Christus bij Zijn zegen te laten. Zonder dat zij het zelf weten, staan zij meer in dienst de Boze dan van de Meester, it is waar: niets is zo ver verwijderd elkaar als Jezus en de zonde! aar het is ook waar: niets behoort zo dicht bij elkander als.Jezus en de zon- Wanneer een zondaar Jezus vindt, dan er blijdschap in de hemel over zulk :n wonder van gena. De Engelen ver heugen zich. Is die oprechte blijdschap ook in ons hart? Of laten wij ons daarbij liever lei den door de critische en beperkende be- alingen von onze eigen smaak? God te vinden in Christus Jezus, Hem te leren kennen en liefhebben, zal ons tot de dagelijkse bede brengen: Here, geef dat ik geen sta-in-de-weg zij om anderen tot U te brengen en verleen mij de genade om UW kracht in mijn zwak heid te ontvangen en door te geven tot Uw eer!" Wassenaar. H, J. Honders. I PUZZLE VAN DE WEEK Horizontaal: 1. latent; 8. vorm; 9. gods dienst (afk.); 11. kort ogenblik; 12. lid woord; 13. inhoudsmaat; 15. onbewoon baar vertrek; 16. grote slagader; 19. maat staf; 21. uniek; 23. jong zoogdier; 24. toe spraak; 26. zwemvogel; 29. roofvogel; 31. aanslibbing; 33. telwoord; 35.' stoomschip (afk.)36. gezwind; 38. greed; 39. warmte bron; 41. zwerver. Verticaal: 1. zoogdier; 2. Rijksmunt (afk.); 3. knbok; 4. parfum; 5. opstootje; 6. muntafkorting; 7. gering, van geen be tekenis; IQ. vogel; 12. zangnoot; 14. grap penmaker; 15. inhoudsmaat voor natte waren; 17. donkerbruine vette aardsoort; 18. voorzetsel; 20. lyrisch gedicht; 22. zon nestofje; 24. rugzak; 25. kledingstuk; 27. gemeente in Gelderland 28. duif; 30. effen, geüj'k; 32. verlaagde toon; 34. zangnoot; 36- wiel; 37. voor; 39. Herrijzend Neder land (afk.); 40. Delftsepoort (afk.). Oplossing van de vorige puzzle: Horizontaal: 1. span; 4. galg; 8. cel; 9. bark; 10. H.L.; 11. ferm; 12. in; 13. werf; 14. zes; 15. prik; 16. hop; 18. pot; 19. bot; 20. zw.; 21. E.K.; 22. rum; 23. boa; 24. vijl; 25. voor; 26. mos; 27. jool; 28. as; 29. hert; 30. pi; 31. roem; 32. are; 33. terp; 34. amor. Verticaal: 1. schipper; 2. pel; 3. al; 4. garf; 5. arm; 6. L.K.; 7. gans; 9. berk; 11. feit; 12. iep; 13. wrok; 14. zot; 16. hom; 17. kwartier; 19. bul; 20. zool; 22. rijs; 23. boot; 24. vos; 25. vorm; 26. maat; 27. jeep; 29. hor; 30. pro; 31. re; 32. A.M. De prijswinnaars zijn: le prijs Inge W. Vogetl, Hoge Rijndijk 101a, Leiden; 2e iprijs: P. van der Gugten, Drieplassenweg 16, Katwijk aan Zee; 3e prijs: mevr. Le Clercq-van Putten, Charbonlaan 13, Sas- senheim. Inzendingen per briefkaart uiterlijk a.s. Donderdagmorgen aan ons bureau. In de linkerbovenhoek van de adreszijde te -ermelden: Puzzle-oplossing. WAT WENST U UIT DE AETHER? HILVERSUM I (301). KRO Radioprogramma voor vanavond Thulsfron! 7.25 7.00 Nieu- Plano; 7.45 Voor Nederlanders m Duits land; 8.00 Nieuws: 8.05 Gram.; 8.20 Licht baken; 8.45 Gram.; 9 00 Zomersproeten; 9.45 Puzzle; 10.00 Promenade-orkest; 10.30 WIJ lulden den Zondag ln; 11.00 Nleuwa; 11.20 Residentie-Orkest. HILVERSUM II (415) VARA. 7 00 Artistieke staalkaart: VPRO 7.30 Lezing: VARA 8.00 Nieuws; 8.05 Dingen van den dag: 8.12 Varia; 8.15 Omroep-orkest; 8.45 Hoorspel; 9 45 Commentaar; 10.00 Sextet; 10.25 Hoorspel; 10.40 Marcel Tblelemans; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. Wat de radio Zondag brengt HILVERSUM I (301) NCRV. 8.00 Niepws; 8.15 Gram.; 8.30 Kerkdienst; KRO 9.30 Nieuws; 9.45 Gram.; 10.00 Hoogmis; 11.30 Gram.; 11.40 Kamerorkest: 12.15 Apologie: 12.35 Gram.; 12.40 Amusuments Orkest: 1255 Zonnewijzer: 100 Nieuws: 1.20 Amuse mentsorkest; 1.45 Uit het boek der boeken: 2.00 Concert; 3.00 Zingende Negers; 3.10 Goolsche Kring: 4.10 Sportreportage; 4.25 Vespers: NCRV 5.00 Kerkdienst; 6.30 Voor de Strijdkrachten 7.00 Massazang; 7.15 Kent gij Uw Bijbel; 7 30 Nieuws: KRO 7.45 Gram.: 7.50 In 't Boeckhuys; 8 05 Gram.: 8.12 Uit en thuis: 10.37 Actualiteiten: 10.45 Avond gebed; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II (415) VARA 3.00 Nieuws: 8.15 Postduiven: 8 20 Gram.; 8.30 Voor de tuin: 8.45 Barcarole: 9.10 Postduiven: 9.15 Men vraagt en wij draaien; 9.45 Geestelijk leven; VPRO 10.00 Buitendag; 10.30 (IKOR) Kerkdienst; AVRO 12 00 Scheepskapel; 12.30 De Zondagsclub; 12 40 Klavier: 1.00 Nieuws: 1.15 Gram.! 1.20 Metropole Orkest: 1.50 Even afrekenen, heren; 2.00 Gram.; 2.05 Boeken halfuur: 2.30 Zang; 2.50 Fllmpraatje; S.05 Twee piano's: 3 30 Amerik. studentenkoor; 4.00 Zigeunermuziek; 4.30 Sportrevue; VPRO Lezing; VARA 5.30 Mannenkoor 5.50 Gram.; 6.00 Nieuws: 6.15 Sport; 6.30 Reprise pro gramma; 7.00 Radiolympus; 7.30 Godwin; AVRO 8.00 Nieuws; 8.05 Reportage; 815 Vacantie-programma 9.00 Lys Gauty; 9.30 Hoorspel; 9 45 Strijkorkest;: 10.15 Actueel; 10.25 Kamerkoor: 11.00 Nieuws: 11.15 Gram. Wat de radio Maandag brengt HILVERSUM I (301) NCRV 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Te Deum; 8.45 Gram.; 9.15 Voor zieken; 9.30 Muziek bij het werk; 9.55 Gram.; iq,30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.20 Lezing: 11.40 Zang: 12.10 Promenade- crkest; 12,30 Voor land- en tuinbouw; 12.33 Promenade-orkest; 1.00 Nieuws: 1.15 Man- dolinata; 1.45 Gram.; 2.00 Schoolradio: 2.35 Gram.; 3.00 Voor de tuin; 3.30 Piano: 4.00 Bijbellezing: 4.45 Gram.; 5.00 Voor de kleuters; 5.15 Orgel; 5.45 Lezing; 6.00 Volks melodieën: 6.15 Sport; 6.30 Voor de Strijd krachten. 7.00 Nieuws: 7.15 Boekbespreking: 7.30 Actueel geluld: 8.00 Nieuws: 8.15 Kerkcon- cert; 9.00 Reisimpressies; 9.20 Residentie- Orkest: 10.15 Kwartet: 1Q.4<5 Avondover denking; 11.00 Nieuws; 11.15 Gram. HILVERSUM II (415) AVRO 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 855 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10 00 Morgen wijding; 10.15 Arbeidsvitaminen; 10 50 Ac cordeon; 11.00 Op den uitkijk; 11.15 Orgel; 12,00 Kwintetspelers; 12.30 Voor land- en tuinbouw; 12.33 In 't spionnetje: 12.38 Plano: 1.00 Nieuws; 1.15 Orkest; 1.50 Gram.; 2.00 Lezing; 2 20 Gram.; 3.00 Gevar. programma; 4.00 Muziekculturen; 4.45 Solistencencert; 5.30 Voor de padvinders; 5.45 Kilima's; 6.00 Nieuws;. 6.15 Gram.; 6.30 Filmkrant: 7.00 Lezing: 7.15 Viool en piano; 7.45 Gram.t 8.00 Nieuws: 8.05 Opera Carmen; 10.30 Mu sette orkest: 11.00 Nieuws; 11.15 Gram.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 4