Jlieutuc geihscfft GTmirant Amerikaans en Engels wapen-embargo is een belediging voor Nederland Naweeën van geheim Indonesië-debat Wist (J ZATERDAG 16 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58930. AJBONNEMENTEN4il5 p. Kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bj) contract belangrijke korting). DIRECTIE: F. DIE MER- CHR1STELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Stantvasttcf| Is qbtblevea myn bert ia Ugfjeospotf Dertigste jaargang No 7866 Monsieur Bernard is in de aap gelogeerd Zie pag. 4 Het Atlantisch Pact in de Tweede Kamer voelbaar in lege vergaderzaal (Van onze Parlementsredacteur) het langademige Indonesië-debat deden zich gisteren in de Tweede Kamer, bij de behandeling van het Noord-Atlantisch Verdrag nog terdege voelen. In de eerste plaats was het gevolg er van, dat de openbare vergadering een half uur te laat moest beginnen wegens de geringe animo van de leden. Het ging immers ook maar over zo iets onbelangrijks als het Noord-Atlantisch Pact. Toen eindelijk, na een half uur, het f,quorum" (51 leden) aanwezig was, kon de vergadering worden geopend, maar alras was het aantal al weer Deneden de 6tem-gerechtigde sterkte gedaald. Daar door kon de voorzitter het niet klaar krijgen, dat de spreektijd beperkt werd tot drie ktvartier per fractie. Hij moest zijn voorstel daartoe schielijk intrekken, toen de heer Hoogcarspel (oomm) er tegen opponeerde: deze had het immers in de hand stemming over het voorstel te vragen en dan zou „officieel" het te geringe aantal aanwezige Kamerleden zijn komen vast te staan, 's Voorzitters opzet, de behandeling nog gisleien af te maken leed hierdoor schipbreuk. In ar- Verstandig lachen (Van onze Parlementsredacteur) Bij de behandeling van het Atlan tisch Pact in de Tweede Kamer be treurde de heer Weiter het, dat Spanje niet meedeed. Dit was in stra tegisch opzicht nodig, omdat er an ders een gat in de verdedigingslinie zou ontstaan. Hij betreurde ook het besluit van de V.N., tengevolge waar van de gezantschapspost te Madrid is opgeheven. Op dezèlfde gronden zou ook in Rusland en andere Oost- Europese staten geen ambassadeur of gezant behoren te zijn. Niemand is echter zo dwaas zo iets voor te stellen. Integendeel, eigenlijk zou men daar een dubbele vertegenwoordiging moeten hebben, om de heren beter in de gaten te kunnen houden. Hierop girinnikte de heer Hoogcarspel (comm.), waarna zich de volgende dialoog ontspon: De heer Weiter: Ik zie, dat de heer Hoogcarspel het met mij eens is. De heer Hoogcarspel: Ik lach al leen maar om de dwaasheid van uw redenering. De heer Weiter: Dan moet u ver standiger lachen! Nederland als een r.iet vol- Nederland van wa penen een gat in de verdediging van West-Europa zou doen ontstaan. Het embargo noemde hij een anomalie, se dert wy zelfc onder auspiciën van de UNCI, wapenen aan Djokja hebben ge leverd. Niettemin wilde hij het Pact aan vaarden, ondanks de tekortkomingen van sommige partners. Tot eenzelfde cónclusie kwam de heer Schmal: Hij zowel als de heren Weiter Bruins Slot betreurden het, dat het Pact nodig was, omdat de Verenigde Na ties niet bij machte bleken het orgaar. bij uitnemendheid te zijn voor de vreed zame samenwerking over geheel de we reld. Ook de heer Korthals (VVD) deed soortgelijke klanken horen. Iets meer waardering voor de Ver enigde Naties toonde de heer Burger (Arb.) Een andere socialist, de heer De Kadt, hield een philippica tegen Rusland de Russische methoden, zong de lof Amerika, maar kraakte tegelijker tijd het kapitalisme. In dit laatste zat iets tegenstrijdigs, hetgeen de heer Bruins Slot deed opmerken, dat de hee-- De Kadt in de armen van het kapita lisme lag. Hier had de heer Gortzak (comm) een aanknopingspunt in zijn naar onze mening veel te persoonlijk'? bestrijding van de heer De Kadt. Wat het Pact zelve betreft vond hij dit uiter- ren" moede brak hij dan ook maar om half zeven af: Dinsdag komt, voor mi nister Stikker ten wellicht de staatssec retaris van Marine, schout bij nacht Moorman) in ieder geval nog de tweede communistische spreker, de neer Paul de Groot aan het woord. Overigens een streep door de rekening van de Eerste Kamer, die het wetsontwerp Dinsdag in afdelingen had willen onderzoeken en nu haar zomervacantie nog wel een week zal moeten opschorten. Het wapenembargo Er was reden genoeg, om Indonesië in het debat over het Verdrag te betrekken. De heren Weiter (KNP), Schmal (CH) Bruins Slot (AR) en Korthals (VVD) deden dit dan ook en wel naar aanlei ding van het wapen-embargo, dat zowel Engeland als de Verenigde Staten van Amerika, met Nederland mede-onderte kenaars van het Verdrag nog steeds leg gen op wapenzendingen voor Indonesië. D* heer Weiter zag hierin een onvriend schappelijke gezindheid en men kan niet tegelijk in de Noord-Atlantische sfeer vrienden en in de Aziatische sfeer vij anden zijn. De heer Schmal sloot zich hierbij aan, terwijl de heer Bruins Slot er nog wat dieper op inging. Hij betrok er nl. ook in de in sommige Ameri kaanse kringen bestaande geneigdheid, bij de levering van wapenen aan de West-Europese landen t.a.v. Nederland discriminatie toe te passen, zolang in Indonesië geen politiek gevoerd wordt, die de heren volledig zint. Hij noemde dit een belediging voor Nederland en betoogde, dat zowel een buiten het Pact Vandaag stellen wij V voor: NIC. VAN EGMOND, Stefana van Rossumstraat 11, Rijnsburg. Nico van Egmond had niet veel zin om in dienst te gaan, maar toen het eenmaal zo ver was, sloeg hij zich er best door heen. Ook zijn vertrek naar de Oost op 2 Februari van dit jaar met de „Grote Beer" was, naar zijn gemoedsstem ming beoordeeld, niet zo heel zwaar, of schoon hij nu natuurlijk graag zijn jongste broertje nog eens zou willen zien. Ook zou hij het heus niet zo gek vinden zijn ouders de indrukwekkende natuur Indonesië te laten bekijken. Als jager bij de infanterie zou hij hiervoor wel gele genheid kunnen vinden. Doch al zijn zijn vader en moeder ver van hem vandaan hy heeft dan toch zijn vrienden, met wie hij zijn vrije tijd zo aangenaam mogelijk doorbrengt. aard tegen Rusland gericht. Mej. Klom- pé (KVP) wees hem op de obstructie, die telkens van Russische zijde wordt ge voerd bij de behandeling van de vredes verdragen door de Grote Vier. Zij vroeg bevordering van de inschakeling van de Nederlandse industrie voor de materiële verwezenlijking van het Verdrag en dacht da&rby aan de textiel-industrie en aan de vervaardiging van patronen. De heer Korthals (WD) vroeg bevordering de totstandkoming van Nederlandse invloed bij het gereed maken, van de militaire plannen. Amerik. Senaat stemt pas Donderdag over het pdfct Militaire uitgaven worden vorlopig verminderd De Amerikaanse Senaat heeft gisteren besloten de goedkeuring van het Noord- Atlantisch Pact Donderdag a.s. in stem ming te brengen. De democratische Se nator Scott Lucas had voorgesteld om het Pact Maandag in stemming te bren gen, maar de republikein Donnell, die één der vooraanstaande tegeenstanders bekrachtiging van het Pact is, wei gerde met een vroegere datum in te stemmen dan- Donderdag a.s. Voorts besloot de Senaat voorlopig de voorgestelde militaire uitgaven in het huidige belastingjaar met 1.250 millioen dollar te verminderen. Kans op Katholiek-Liberale coalitie in België Gistermiddag is het bestuur van de Bel gische socialistische partij bijeengekomen om voorstellen van informateur Van Cauwelaert te bespreken. De voorstellen werden als onaanvaardbaar verworpen. De mening wint thans veld, dat België een Katholiek-liberale regering zal krij gen. In liberale kringen bestaat echter geen eensgezindheid over het houden van een volksraadpleging over de Konings kwestie. Vijf ministers van Defensie vonden oplossing voor gezamenlijke verdediging Zonder dat econ. opbouw in gevaar wordt gebracht De bijeenkomst der ministers van De fensie van de Westerse Unie die 'te Luxem burg wordt gehouden, is gisteren begon nen met een openingszitting var een half uur. Volgens Reuter, i ginsel overeenstemming bereikt verdeling der kosten, die de gemeen- Meer dan 30 doden bij munitie-ontploffing Het Duitse stadje Pruem voor de helft verwoest Gisteravond is te Pruem, in de buurt van Coblenz (Franse zone) een oud Duits munitiedepot in de lucht gevlo gen. Gehele straten worden door het ge weld van de ontploffing met de grond gelijk gemaakt. Onder de ingestorte ge bouwen bevinden zich het ziekenhuis, en het postkantoor. Het Franse persbureau A.F.P. meldde, dat alle huizen binnen een straal van een kilometer vernietigd werden. Niet officieel wordt bericht, dat 15 personen zijn gedood en 50 zwaar ge wond. Men neemt aan, dat deze cijfers nog hoger liggen. Volgens latere berichten zijn meer dan I personen gedood. De halve stad Pruem verwoest. Zeventien lijken zijn reeds geborgen en vermoedelijk liggen nog minstens 15 lichamen onder het puin. Ongeveer 45 ernstig gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht. De opslag plaats smeulde vanmorgen nog en men verwacht nog meer ontploffingen. De. oorzaak van de explosie is een brand in aantal kisten, die waren opgeslagen de nabijheid van 500 ton munitie. Door het luiden der kerkklokken werden de 3000 bewoners van Pruem voor het gevaar gewaarschuwd Staking in Amerikaanse staal fabrieken tóch afgewend Maar New Yorkse autobusstaking breidde zich uit De grote staking in de Amerikaanse staalindustrie, die vannacht zou zijn be gonnen, is thans van de baan, omdat de „grote drie" der Amerikaanse staalin dustrie, de U.S. Steel, de Bethlehem- en Republic-Steel, het voorstel van presi dent Truman voor een bestand van 60 dagen toch nog op het laatste moment hebben aanvaard. Er wordt nu een com missie van onderzoek ingesteld, die een oplossing van het geschil, dat gaat over salarisverhoging en een pensioenregeling, •moet zoeken. De staking van de autobuschauffeurs te New York heeft zioh inderdaad uit gebreid tot een tweede maatschappij. Hierdoor moeten thans dagelijks 1 200.000 personen naar een ander vervoermiddel omzien. Zapotocky waarschuwt aarts bisschop Beran De Tsjechoslowaakse premier Zapo tocky heeft gisteravond een waarschu wing uitgegeven aan het adres van de aartsbisschop van Praag, Josef Beran. dat hij „zich er van bewust moet zijn uit het land gezet te kunnen worden als een ver rader". Zapotocky sprak op een bijeen komst van de kerkelijke commissie van het centrale actie-comité. De vergadering keurde (natuurlijk) een wetsontwerp goed. dat de communistische regering controle geeft over benoemingen, finan ciën. salarissen en het beheer van kerken van alle gezindten in Tsjechoslowakije. Canadezen veroordelen Londense staking Canadese vakverenigingen van spoor wegarbeiders hebben aan de Britse pre mier Attlee getelegrafeerd, dat zij de staking van de Canadese zeelieden oordelen" en dat de sympattiiestaking der Londense havenarbeiders „kennelijk ge baseerd was op verkeerde inlichtingen". zijn verkregen voor de manier, waarop de verdediging op peil kan worden ge bracht, zonder dat daardoor de econo mische wederopbouw der betrokken sta ten wordt vertraagd, terwijl ook de bin nenlandse vraagstukken der vijf landen, die van invloed kunnen zijn op hun aan deel in de gezamenlijk# krachtsinspan ning onder de loupe werden genomen. Ter conferentie waren vertegenwoordigd1 Frankrijk, België, Ned e r 1 a nd. En geland en Luxemburg, resp. door Rama- dier, Raoul de Fraiteur, mr Schokking, Alexander en Dupong. Volgens het officiële communiqué der ministers is voorts nog de aanvullende productie vam wapenen besproken. Gaan ook Britse dominions dollar-import beperken? Goed ingelichte kringen te Londen be vestigen, dat sir Stafford Cripps, de Brit se minister van Financiën, zijn collega's van het Britse gemenebest, die te Londen bijeen zijn, heeft verzocht het voorbeeld van Engeland te volgen en hun aankopen in de landen van het dollargebied te be perken, in het bijzonder wat betreft ben zine, auto's, papier, machines en diverse uitrustingen, in totaal tot een bedrag van 75 millioen pond sterling per jaar. Krijgt Engeland het Amerik. atoombomgeheim Zonder omwegen onthulde de „New York Times", dat de geheime atoom- besprekingen tussen president Truman en hoge Amerikaanse functionarissen, waarover wij gisteren meldden, hec vraagstuk betroffen om „Groot-Brit ban- nië teohnische gegevens te verstrekken over dé productie van atoombommen.' De meerderheid van de leden van df Amerik. commissie voor atoomenergie zou geadviseerd hebben, een Brits ver zoek om inlichtingen in te willigen, zo dat Engeland op eigen bodem atoombom men zou kunnen fabriceren. Vanzelf sprekend laten wij dit bericht geheel voor rekening van de doorgaans betrouw bare „New York Times" BELGISCHE TROEPEN VERTROKKEN UIT BONN. Zware eenheden van het Belgische be zettingsleger zijn gisteren begonnen met de ontruiming van Bonn, om plaats te maken voor de West-Duitse regering, die zal worden ingesteld na de verkiezingen op 14 Augustus. Mr R. G. A. Höppener minister van Binn. Zaken Thans gedeputeerde van Liraburg Naar de Nieuwe Leidsche C rt verneemt is men er eindelijk in geslaagd een nieuwe minister van Binnenlandse Zaken te vinden. Men weet, dat eerst ge poogd is een burgemeester van een grote stad voor dit ambt te strikken. Toen dit mislukte is men begonnen met leden de gedeputeerde staten. Ons komt thans tér ore, dat aan H. M. de Koningin is voorgedragen, de Limburgse gedepu teerde mr R. G. A. Höppener uit Roer mond. Mr Höppener, die lid is van de K.V.P. stamt uit een bekende Roer- mondse familie. Hij is een goede veer tiger en een zeer prominente figuur ii de R. K.-jeugdfoeweging. Jarenlang heeft' hij in zijn geboorteplaats een advocaten- practijk uitgeoefend. Verder is hij -secre taris van de Armenraad te Roermond. Pas na de oorlog was mr Höppener lid van de provinciale staten en daarna ge deputeerde. Volendam met emigranten naar Australië t ss Volendam zal op 16 December met Nederlandse emigranten naar Austra lië vertrekken. De passageprijs is f 1350 voor hutaccommodatie en f 1000 voor slaap zaalaccommodatie. Gedemobliseerde mili tairen en leden van de Nederlandse ver zetsbeweging kunnen van de Austra lische regering een tegemoetkoming krij gen tot een bedrag van 40 procent var de passageprijs voor henzelf, hun vrouw en hun kinderen. He} gemiddelde loon van een arbei der m Australië is i 55 per week. In Sydney zijn de lonen echter hoger. Bak kers kunnen daar f 76 per week verdie nen, timerlieden f 80, electriciens f 76 en ongeschoolde arbeiders in de bouw bedrijven f 72. Een getrouwd man kan zyn gezin eerst laten overkomen als hij zelf voor woon ruimte heeft gezorgd. Zij, die met de Volendam willen emi greren, moeten daartoe via de arbeids- bureaux uiterlijk 16 Aug. een aanvraag indienen bij de Australische immigratie attaché te Den Haag (Lange Voorhout 18). Naar aanleiding van deze aar gen zullen op diverse plaatsen zitdagen worden gehouden o.a. op 18, 19 ei Augustus in Den Haag. Soekarno heeft het alweer gewonnen Rondè Tafel-conferentie wordt verschoven blièk tót het vólgende compromis zijn gekomen over de Inter-Indonesische ferentie, hetwelk belichaamd was in door Soekarno gedaan voorstel: De conferentie begint 20 dezer te Djokja. Na een onderbreking voor de Lebaran (het einde van de vastenmaand wordt de conferentie te Batavia voort gezet. Op 19 dezer vertrekt de B.F.O. naar Djokja, 23 Juli keert zij naar Batavia terug en gaat naar huis, voor énkele da-i gen. Op 30 Juli eindigen de besprekingen te Batavia, waarna men zioh dadelijk naar Den Haag begeeft voor de Ronde Tafel-conferentie. Het begin van de H.T.C. zal daarom uitgesteld moeten wor- Prins Bernhard gaat er e\ zitten. Een snapshot van het paar- denconcours in Wolvega, wa Z.KJH. deelnam. TOT BETAALD De K.L.M. mag weer op Karachi landen Montgomery roept de Westerse volken tot eendracht Tegenover de dreiging uit het Oosten staat een meerderheid, die onoverwinnelijk is (Van een onzer verslaggevers) vattingen Met bloemen in de gemeenschappelijke nationale kleuren van Engeland derland; rood-wit en blauw, was de Rid derzaal gisteravond versierd ter ere van Veldmaarschalk Montgomery, die er, op uitnodiging van de Kon. Ned. Vereniging „Ons Leger", ovgr .Een volk in oorlog in onze tijd" sprak. Na het welkomstwoord van de generaal b. d. Oudendijk leidde Generaal Kruis de veldmaarschalk in, hierbij verklarend, waarom een krachtige verdediging no dig is al leven we thans in vrede. Spr. wenste zich niet uit te laten over de mogelijkheid van een acuut oorlogsge vaar. Echter is een uitstekende en pa rate defensie noodzakelijk omdat de sta ten. welke de communistische ideologie toegedaan zijn en welke in de versprei ding van deze ideologie hun taak zien, in het bezit zijn van parate strijdkrachten. De huidige democratische vorm kan slechts gehandhaafd en gewaarborgd worden door de voorbereiding van een oorlogstoestand. Voor het moreel der troepen is het nodig, dat deze overtuigd zyn gedragen te worden door geheel het volk, waaruit zij voortkomen ei door zij geschraagd worden. Toen trad Montgomery, thans vice-dress voor het spreekgestoelte. Des middags had hij in battle-dress „zijn operatie terrein reeds verkend" tijdens een kort bezoek aan de Haagse Ridder zaal. Montgomery zette zijn bekende op- Begrafenis radiotelegrafist L. Post De bij de vliegtuigramp te Bari omge komen radiotelegrafist L. Post is gisteren onder grote belangstelling in zijn woon plaats Overschie ter aarde besteld. Tevoren werd een plechtige kerkdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk aldaar, waar ds Van der Sluys voorgipg. De gezagvoerder A. Höfeld sprak namens de directie en het personeel van de K.L.M. Als verte genwoordiger van het hoofdkantoor van de K.L.M. te Den Haag woonde de heer in Son de plechtigheid bij. DAT de „Abraham" SCH 91 (de voorin. Duitse trawler Thetis) gisteren een proeftocht maakte met autoriteiten en Woensdag met schipper Engel Zwart de trawlvisserij op de Noordzee gaat uit oefenen. DAT het Zeeuws oorlogsmuseum in de grotendeels gerestaureerde vleeshal van het Gothische stadhuis te Middel burg is heropend. DAT door diverse tegenslagen de dyk tussen Walcheren en Z -Beveland voor de inpoldering van het Zuid-Sloe niet voor Augustus gesloten kan worden. DAT in -het V/V. der Tweede Kamer betreffende het cultureel verdrag met Engeland aangedrongen wordt om in de desbetreffende commissie ook een ver tegenwoordiger van het artistieke leven op te nemen. DAT in de afgelopen maand in A'dam vier kinderen tengevolge van verkeers ongelukken overlèden. DAT burgemeester d'Ailly 40 Z.-Hol- landse burgemeesters ontving alsmede 10 Belgische, o.tv. twee vrouwelijke. DAT Staatssecretaris Fockema Andreae. op de vliegbasis Deelen aan 130 soldaten van de luchtstrijdkrachten een diploma van vakbekwaamheid uitreikte, en er thans 800 hun opleiding hebben voltooid, terwijl 32 werden afgewezen DAT de Friese demobilisatieraad de gedemobiliseerden uit die provincie op 3 Oct. een feestelijke ontvangst wil berei den in Leeuwarden. DAT men door gebrek aan haven arbeiders in Zaandam een Finse boot heeft moeten doorstqren naar A'dam om gelost te worden. DAT de Duitse kustvaarder „Heimat", die het zonder loods meende te kunnen stellen, in de Zaan aan de grond is ge lopen, doch door enige vrachtboten weer vlot is gesleept DAT het treinverkeer tussen Haelen Roermond gisteren anderhalf uur was gestoord, doordat de bliksem op de electrische bovenleiding sloeg. DAT de drie door Italië overgenomen voormalige Duitse mijnenvegers pas de volgende week in R'dam aankomen. DAT Hoogezand gisteren een automa tische telefooncentrale in gebruik n DAT gisteren op het veemarktterrein R'dam, de eerste autoveiling is ge opend; welke een even bonafide karak ter heeft als die te Zutphen. DAT voor de A'damse rechtbank 2 jaar is geëist tegen de 35-j. typiste mevr. E. V. D.v. d. E., die het advocatenkan toor, waar zij werkte, voor f34.000 be nadeelde. DAT Prins Bernhard het bescherm heerschap van het Ned. Instituut vóór Efficiency heeft aanvaard. DAT, ter stimulering van het A'damse museumbezoek jaarabonnementen van f 1-75 .per persoon worden uitgegeven, wanneer ze collectief door meer dan 50 personen worden aangevraagd. DAT het kasteel Staverden bij Ermelo gisteren als recreatie-oord voor het per soneel van de Stoomvaartmij Nederland geopend. DAT voor het Arnhemse B.G. 12 jaar erd geëist tegen de Duitse Oberleut- nant Ernst Baatz, die in een dronken bui tijdens een ge vangenen transport een hunner had doodgeschoten, daar hy een Joods uiterlijk had. DAT ook de buitenlandse persvereni ging in Nederland uitdrukking heeft ge geven aan haar deelneming met de ramp an de Franeker- DAT op de Muiderstraatweg bij Am sterdam een wielrijder, die achteloos de weg overstak, door 'n auto ernstig werd angereden, waarna achter elkaar twee andere auto's op de eerste inreden. DAT de handel in veevoeders en bin nenlandse granen (uitgezonderd tarwe) binnenkort wordt vrijgegeven, naar in molenaarskringen wordt verwacht. DAT de Zeeuwse Commissaris het stu dentenkamp te Biggekerke officiéél opende. DAT het 12e eeuws kasteel te Kessel (L-) subsidie voor herbouw krijgt als er een goe.de bestemming voor wordt ge vonden. het „Eendracht maakt macht" nog eens uiteen, waarna generaal Oudendijk dankte voor. zijn betoog, v'at de grote schare aanwezigen onder wie n militaire autoriteiten met een applaus onderstreepte. Als herin nering aan deze avond bood de voorzit- .Ons leger" deze „soldaat by uit sték" een medaille aan. K.L.M. vloog 130 maal via Mauritius Op de zgn. noodroute van Amsterdam ia Mauritius naar Batavia, die van 16 Jan. j.l. tot 15 Juli is gevolgd, heeft de K.L.M. in totaal 67 uit- en 63 thuis- vluchten getnaakt. Ongeveer 2 millioen km. zijn hierbij door de Vliegende Hol landers afgelegd. Er werden 1791 passa giers vervoerd en 254.618 kg. post, vracht en bagage. Gesneuveld in Indonesië De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Gesneuveld tussen 10 en 12 Juni, na vermissing: korp. J. Bolt uit 't Zandt (Gron.). Gesneuveld 15 Juni: sold. Ie kl. J. F H. van Es uit Elsloo. Gesneuveld 16 Juni: sold. Ie kl. F. Boeren uit Oosterhout (N.-Br.). Gesneuveld tussen 19 Juni en 4 Juli. na vermissing: sold. Ie kl. H. P. Swinkels uit Someren. Gesneuveld 27 Juni: le It P. A. Havik uit Haren (Gr.); sold. W. J. Maas uit Someren; serg. A. J. M. Nijland uit Amsterdam-O.; korp. C. B. Wil- derbeek uit Venlo. Gesneuveld 28 Juni: serg. M. W. van de Nieuwenhof uit St Gilles Waes (België). Gesneuveld 29 Juni: sold. J. A. de Bruijn uit Apeldoorn. Gesneuveld 30 Juni: sold. K. Nieuwen- huis uit Wijmbritseradeel. Gesneuveld 30 Juni: sold. J. Wienen uit Heino. Gesneuveld 1 Juli: sold, le kL A. Bou- wens uit Nieuw Ginneken; sold. J. van Dingenen uit Hoogeloon; korp. D. Uittenbogaard uit Driebergen-Rij- senburg. Gesneuveld 2 Juli: sold. A. Huijgen uit Bunschoten. Gesneuveld 3 Juli: vaandrig M. v. Eek uit Arnhem; sold, le kl. P. H. J. van Enckevort uit Sevenum (L.).; sold. H. H. Hermans uit Sevenum (L.); sold, le kl. P. H. Scholten uit Budel. Gesneuveld 4 Juli: sold. H. J. Boer boom uit Westervoort. Gesneuveld 6 Juli: sold, le kl. J. de Boer uit Geleen; serg. A. L. Teuns uit Geleen. Gesneuveld 7 Juli: sold. Eibrink uit Oldebroek. Koninklijk Ned.-Ind. Leger. Sold. 2e kl. Soetarmin Martodikromo; Man. sold. 2e kl. inf. H. Kairupan; Jav. sold. 2e kl. genie Madsaroen; Jav. sold, le kL jnf. Parian; Jav. sold, le kL inf. Santmin; Jav. sold. 2e kl. inf. Slamet; Jav. sold. 2e kl inf. Toekimin; Amb. sold, le kl. inf. A Patty; Amb. sold. 2e kL inf. E. Koenoe; Amb. sold. 2e kl. inf. F. Redo; Soen. sold, le kl. inf. Moeha- med Bin Mad je Daoed; Amb. sold. 2e kl. inf. L. Maipauw; sold. 2e kl. inf. Moenasih; Tim. sold. 2e kl. Tius- nama; sold, le kl. inf. M. F. Wakulu allen Int Indonesië. Federalisme Elke tijd heeft zo zijn slagwoorden, die in of meer gebruikt worden als tover woorden, die de weg naar een betere toe komst ontsluiten kunnen. Omdat de we reld in narigheid verkeert en de mens altijd weer hunkert naar het geluk, vin den deze woorden meermalen gerede in gang. En even zovele malen brengen ze ook teleurstelling omdat aan'de gestelde verwachtingen niet wordt voldaan. Nu hebben deze slagwoorden meestal t met elkaar gemeen, dat ze de indruk wekken, gloednieuw te zijn. Juist dat ve trekt Maar bij nadere beschou wing vindt men dikwyls dezelfde ge dachte in ietwat andere vorm in de ge schiedenis terug. Een tweede overeenkomst tussen deze slagwoorden is, dat zij geboren worden uit reactie tegen het bestaande, dat niet voldoet, dat de wereld in de misère heeft gebracht. onze tijd gaat er weer zo'n slagwoord door de wereld. Federalisme heet het nu. Sommigen maken er wéér een toverwoord i. Anderen wijzen het vierkant af. En ook de derde groep, die de waarheid steeds in het midden zoekt, ontbreekt hier niet Nu is het vandaag zo. dat de massa zich allerminst druk maakt over federalisme ja dan neen. Men moet dat betreuren, alleen al om het feit dat hier weer uit blijkt de indolentie van de massa. Men maakt zich nergens meer druk over. brood en spelen dan uitgezonderd. Maar moet dat ook betreuren omdat het federalisme een verschijnsel is. dat de moeite van het beschouwen zeker waard Omdat het meer is dan een slag- of modewoord. Nu zijn er natuurlijk redenen, die deze matige interesse verklaren. Het federalis- ligt op het terrein van de buiten landse politiek. En de steeds gevoerde neutraliteitspolitiek is oorzaak, dat de Nederlander daarvoor slechts weinig in teresse had. Ook ons Christelijk volks deel geloofde het meestentijds wel. Het departement van Buitenlandse Zaken was vakdepartement voor vakmensen, dat bezet werd. ook in Christelijke kabinet ten. door mannen van liberalen huizen. Gelukkig is daarin door de loop der omstandigheden wel enige wyziging ten goede gekomen. We hebben onze neutra liteitspolitiek laten varen. We weten, dat liet meer op een eilandje wonen. dat we meegesleept worden in de stromingen van de wereldpolitiek. En daarom dienen we te weten wat er de wereld omgaat, hebben we te on derzoeken hoe men poogt deze wanke lende wereld een beter en vaster funda- nent te geven. We zullen daaraan moeten meedoen. Of. indien we menen niet mee te kunnen doen, zullen we daarvoor gegronde rede- moeten kunnen geven. Maar in beide gevallen zullen we onze belangstellings kring moeten verwijden en aan een ver schijnsel als het federalisme aandacht moeten schenken. Heel simpel gezegd is het federalisme het streven, óm afzonderlijke souvereine staten in een groter staatsverband bijeen te brengen. Dat houdt natuurlijk in, dat die afzonderlijke staten een deel van hun souvereiniteit prijsgeven moeten terwille m het grote geheel. En in dat laatste zit voor velen het ar gument, waarom ze van het federalisme niets willen weten. Wat in de historie gegroeid is wil men niet prijsgeven. Dit verklaart tevens, waarom socialis ten en liberalen over het algemeen eerder warm lopen voor het federalisme dan bij voorbeeld onze mensen. Wij hangen over het algemeen sterk aan de historie. We wensen de band met het verleden, in te genstelling tot de principieel revolution- groeperingen, steeds te handhaven. Toch kan men op grond daarvan het fe deralisme niet afwijzen. We hopen dat nog nader aan te tonen. We wijzen nu slechts op de situatie van het heden. In de Westerse Unie en het Atlantisch Pact zyn we in feite die weg al opgegaan. En dat over het algemeen welbewust. Om dat we maar al te goed beseffen dat een krachtig West-Europa vereist is. wil men tegenover het gevaar uit Oost-Europa staande kunnen blyven. Maar het is ook die situatie, die het federalisme deed geboren worden. De afgelopen oorlog leerde maar al te dui delijk. dat alleen in eendrachtige samen werking heil te vinden is en die samen werking vraagt van allen offers. En juist het willen handhaven van eigen bestaan, van eigen vrijheid en cultuur, zal tot ge volg hebben dat men iets van de souve reiniteit moet prijsgeven. Federalisme is een verschijnsel, dat een uitermate practisch terrein raakt, maar dat tevens niet is los te maken van het principiële. Ook hier gaat het om het beginsel, dat er stuur en richting aan geeft. Daarom willen we in een aantal artikelen ons met dit federalisme bezig houden. K.L.M.-ramps een ongeluk voor de beschaving. William Matthews, correspondent van de „Arizona Star", een van de Ameri kaanse journalisten, die niet tezamen met zijn collega's bij de ramp van de „Fra neker" om het lven kwam, sohrijft in „Het Parool": „De dood van deze journalisten zal het Amerikaanse volk verhinderen, er van kennis te nemen, hoe rampzalig deze Amerikaanse diplomatie in Indonesië is geweest en hoe vandaag nog het Ameri kaanse publiek wordt misleid door een politiek te steunen, welke een ramp van de eerste grootte veroorzaakt in een land, dat een rijk en vredig deel van de wereld zou kunnen zijn. Zij zouden allen vrijwel als één man dit verhaal van Amerikaanse diplomatieke incompetentie en onjuiste voorstelling van zaken, via radio, dagblad en tijdschrift hebben verteld. Voor mij is dit het ergste van deze ramp. Het was een ongeluk voor de be schaving." KEES VAN DONGEN NAAR A'DAM Van eind Augustus tot half September zal er in de Kunstzaal van de Moderne Boekhandel (Leidschestr. 70) te A'dam een expositie worden gehouden van wer ken van Kees van Dongen. Een keus wordt gemaakt uit de collectie, die in Museum Boymans werd tentoongesteld. Enkele buien Tot morgenavond verwacht De Bilt Vannacht hier en daar tijdelyk mist, overigens wisselende bewolking met plaatselijk enkele regen of onweers buien. Weinig wind. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1