Jlieuwe fdhsctf("Touran! Cripps brengt somber nieuws: minder suiker en minder tabak Voor Ronde-Tafel-Conferentie nog een openbaar debat Wist I) ■VRIJDAG 15 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten TeL 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per millmeter (Bij contract belangrijke korting). V DIRECTIE: F. DIE MER. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,StantoastfcJi (s ghebleoen tnyn bert ia tegfjeaspeet" Dertigste jaargang No 7865 Opbergplaats voor lastige mensen? Zie pog. 3 Groot Brittannie s wordende traditie: Groot-Brittannië wordt nog zuiniger, dan het thans reeds moet zijn. De invoer uit het dollargebied voor dit jaar wordt met niet minder dan 25 procent beknot. Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën, die de laatste tijd aan het Engelse volk steeds nieuwe sombere tijdingen moet brengen, heeft dit ook tijdens het twee daagse debat, dat gisteren in het Lagerhuis begon, gedaan. De import uit de Ver Staten en andere dollargebieden zal tot 1.2 milliard dollar beperkt worden. In 194S beliep de invoer reeds 1.8 mil- Sir. Stafford had ook nog wat goed liard dollar. De nieuwe beperkingen brengen met zich mee, dat het suiker rantsoen verlaagd zal worden van 280 tot 225 gram per week. De versnaperingen komen weer op de bon per 14 Augustus en het rantsoen zal 1 ons per week be dragen. Sir Stafford Cripps kondigde verder een verlaging met 20 millioen dollar aan van het bedrag van 110 mil lioen dollar, dat gedurende het lopende begrotingsjaar voor de invoer van tabak bestemd was. De Brit zal dus ook minder moeten roken en wat hij kan krijgen, duur moeten kopdn. R.K. behoeven communisme niet openlijk af te zweren Volgens 't Vaticaan zullen de Rooms- Katholieken niet gedwongen worden het communisme openlijk af te zweren, om zich van de excommunicatie „ipso facto" (automatisch in de ban doenj VTij «tellen. Het zal meer een kwestie zijn tussen gelovigen en hun priesters. Radio- Vatioaan zal het pauselijk decreet dage lijks omroepen in alle talen. Bijzondere aandadht zal worden besteed aan de Oost- Europese landen. De voornaamste reden voor het uitvaardigen van het decreet, was volgens het Vaticaan, het gevaar van een communistische vijfde colonne, die zich in „Rooms-Katholieke organi saties had gedrongen en mischien zelfs jn het organisme van de Vaticaanse Staat". In Canada werd Koningin Juliana-kamp geopend Te Shirley Bay, op 30 km. afstand var Ottawa, heeft de Canadese gouverneur- generaal, Alexander, gisteren het Ko ningin Juliana-jongenskamp geopend, dat ressorteert onder het Koningin Juliana- ziekenhuis in de Canadese hoofdstad. Alexander zei. dat het ziekenhuis en het kamp naar de Koningin der Nederlanden zijn genoemd als een „betuiging van hul de voor de oprechte belangstelling, die de Nederlandse Vorstin heeft voor het welzijn van het Canadese volk". Zoals bekend is. droeg Koningin Juliana bij aan de bouwkosten van hét ziekenhuis. Gandhi-monument in Washington In Washington zal binnen vijf jaar monument voor Gandhi worden opge richt. De wet daartoe is door het Huis Van Afgevaardigden aangenomen. GEEN VREDESONDERHANDELINGEN MET CHINESE COMMUNISTEN. Premier Yen Hsi-Sjan van China heeft Verklaard, dat de Nationalisten geen nieuwe vredesonderhandelingen met de communisten zullen voeren, doch alles op alles zullen zetten om de strijd, met of zonder buitenlandse hulp, te winnen. Ook Tsjiang Kai Sjek liet zich in deze zin uit. BRITS-AMERIK. BESCHULDIGING AAN JOEGOSLAVIë Groot-Brittannië en de Ver. Staten hebben Joegoslavië in een nota beschul digd van schending van het Italiaanse vredesverdrag door het invoeren van Joegoslavische valuta in de Joegosla vische zone van Triest. DEENSE GEZANT IN DEN HAAG WORDT AMBASSADEUR IN OSLO. De Deense gezant in Den Haag, de heer Mathias Wassard, is m.i.v. 1 Sep tember a.s. benoemd tot ambassadeur in Noorwegen met standplaats Oslo. Vandaag stellen wij V voor Korporaal ABRAHAM DUK, Evertsenstraat 14, Leiden. Vandaag viert Abraham Duk, militair in de tropen, zijn verjaardag. Helaas niet in de huiselijke kring. Bram hoopt dan ook, dat hij 't volgend jaar weer by zyn familie zal zijn. En die hoopt niet minder! Zijn Indië-tijd gaat al behoorlijke afme tingen aannemen, dus is die hoop niet ongemotiveerd. Abraham is op 11 April 1947 met de „Nieuw Holland" naar Indonesië gegaan. Hij viert er dus zijn derde verjaardag. Nog steeds zit hij in Batavia. Hij is daar werkzaam als monteur en doet z'n dage lijkse arbeid met veel opgewektheid. Nog een paar maanden? Op het vooruitzicht van zijn terugkeer leeft hij! En met hem ve»—' zjjn landgenoten. Hij het boter-, vlees- en vetrantsoen ver hoogd zou worden, hetgeen mogelijk werd door het Engels-Argentijnse han delsverdrag. De minister hoopte, dat het programma voor de woningbouw zonder aanzienlijke wijzigingen doorgevoerd zou kunnen worden. Cripps sprak, zinspelend op het wets ontwerp tot nationalisatie der staalindus trie over „de aanmoediging, die voort vloeit uit de hoop, dat de staalbedrijven zullen worden genationaliseerd". Winston Churchill, de leider der con servatieve oppositie, onderbrak Cripps op dit moment met de woorden: „U ge looft niets van wat U zegt". Sir Stafford antwoordde: „Ik hoop, dat de heer Churchill geen last heeft van de warmte. Zijn manieren schijnen er ove rigens wel last van te hebben." Tenslotte ii Cripps nog, dat de situatie van de benzine-aanvoer „een moeilijk probleem met verstrekkende internationale im plicaties". Groot-Brittannië en de Ster- linggebieden besteden momenteel 400 millioen dollar aan olie en benzine. En intussen blijft de zwaarste last op de rug der Labourregering rusten, want de havenstaking in Londen duurt voort, ondanks de afkondiging van de noodtoe stand. Het aantal stakers nam ook gis- toe. In het warme Lagerhuis twijfelde Churchill aan sir Staffords oprechtheid Nederlandse slachtoffers in Bombay begraven Tien anderen werden gecremeerd De resten van de laatste drie slacht offers van de Franeker zijn nog niet vonden. Men heeft de heuvelhelling Ghatkopar over een oppervlakte vat vierkante kilometer nauwkeurig ondeiS zooht en slechts enige hoopjes as dekt. Men vermoedt, dat de slachtoffers geheel verbrand zijn, waarom men zoeken heeft gestaakt- Wel zijn belonin gen uitgeloofd voor hen, die waardevolle inlichtingen kunnen geven welke tot het vinden van de overblijfselen leiden. Uit Nederland zijn instructies ontvan gen om tien doden te crCTneren, de o-erigen zijn heden begraven op de Europese begraafplaats, nadat een rouw dienst gehouden was. De Constellation met de commissie vooi onderzoek aan boord bleef gisteren in Karatsji om een naohtlanding in Bombay te vermijden. Hedenmorgen om half elf is het toestel te Bombay geland. De „New York Times" publiceerde gisteren een brief van minister Stikker, waarin deze namens de Nederlandse regering zijn deelneming betuigde met het verlies van zoveel eminente mannen. „Deze journa listen, aldus minister Stikker, bewezen een laatste grote dienst door de wereld een waar en objectief beeld te geven van de toestand in Indonesië". De minister gaf vervolgens nogmaals de verzekering, dat een diepgaand onderzoek naar de oorzaak van de ramp zal worden inge steld. Weer een slachtoffer van de „Roermond" gevonden Duikers hebben gisteren het lichaam an de 14-j. Willem van Dort uit het wrak van de „Roermond" uit de zee bij Bari opgehaald. Thans zijn 25 slachtof fers geborgen. De stoffelijke resten van acht personen worden nog vermist. In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard werd de Kon. Militaire Aca demie te Breda officieel heropend. De oud-gouverneur, baron H. C. G. van Lawick overhandigde het vaandel aan de nieuwe gouverneur, kolonel P. F. Puffius (rechts). Wat voelt 'n piloot op 13000 meter hoogte Daartoe verrijst in Soesterberg een vliesmediscli laboratorium Dezer dagen werd begonnen met uitvoering van het reeds in 1947 ontwor pen plan voor een modern ingericht vliegmedisoh laboratorium ten dienste de militaire en civiele luchtvaart in Nederland. _t nieuwe gebouw zal verrijzen aan de Kampweg te Soesterberg. Naast de door de Duitsers gebouwde imposante „Fliegerhorst". De keuze viel op Soester berg omdat: 1. Het centraal gelegen is en gemakkelijk te bereiken. 2. In de onmid dellijke nabijheid van het van ouds be kende vliegveld de bakermat der Nederlandse luchtvaart ligt. waardoor experimenteren in vliegtuigen altijd mo gelijk is. 3- Het vlak bij een universitair centrum ligt, alwaar reeds sedert jaren aerophysiologie wordt gedoceerd ep mei hetwelk een nauw wetenschappelijk con tact kan worden onderhouden. In de benedenverdieping van het euwe gebouw zal de thans op Ypen- urg ondergebrachte vliegmeddsche keuringsdienst worden gehuisvest. De bovenverdieping is gereserveerd voor de wetenschappelijke afdeling, waar het no dige researchwerk op luchtvaartgenees kundig gebied zal worden gedaan. In een aparte vleugel worden onderge bracht twee onderdrukkamers (caissons) -en grote centrifuge waar experi menten met proefpersonen zullen ge schieden. De onderdrukkamers, welke kunnen worden afgekoeld tot 50 gr. Celsius onder nul, dienen om de aanstaande vliegers te onderzoeken op hun weerstand tegen snelle en grote luchtdrukverlagingen en Lovink en dr Van Roijen naar Makassar Hedenmorgen zijn de heer en mevrouw Lovink, dr Van Roijen en mr Blom naar Makassar vertrokken. Zij worden Zater dag terugverwacht. KONINGIN ONTVING GEZANTEN De Koningin ontving vanmorgen in afscheidsgehoor de vertrekkende gezant Italië, Enrico Bombieri, de nieuw benoemde Turkse gezant, Zeki Pollar en de nieuwe Roemeense gezant, Stelian Nitulesck, beide laatsten ter overhandi ging van hun geloofsbrieven. De gezan- werden op weg naar Soestdyk bege leid door een ere-escorte van motor rijders. Ondernemingswachten tellen 22.000 man Aneta meldt uit Batavia, dat de on- dernemingswachten in Indonesië thans 'n aantal zijn met 22.443 man. temperatuursdalingen (er worden dus snelle stijgingen en hoogtevluchten na gebootst, zoveel mogelijk in overeen stemming met de werkelijkheid). In de centrifuge (een soort draaimolen, die geweldig snel kan accelereren en decele- reren) worden zij getest op hun weer standsvermogen tegen grote versnellin gen en vertragingen, welke tijdens het vliegen met uiterst snelle jachtvliegtui gen optreden. Het voordeel van dergelijke tests is, dat de aanstaande vliegers aan den lijve ondervinden, wat het betekent om bijv. op 13.000 m. hoogte te vliegen en hoe ge weldig sterk de middelpuntvliedende kracht zijn bij het gevechtsvliegen met een snelheid van 900 km/uur. Uiteraard zullen zolwel de caissons als de centrifuge tevens gebruikt wor den voor allerlei ander experimenteel- wetenschappelijk onderzoek, ook door andere instellingen dan de vliegmedische dienst. De republiek heeft het aecoord aanvaard Maar nog steeds geen staking van het vuren Aneta seint uit Batavia, dat het repu blikeinse kabinet Donderdagavond te Djokja de overeenkomst van dr Van Royen en Roem heeft aanvaard. Hel heeft echter nog geen beslissing geno men over de uitvaardiging van een be vel tot staking van het vuren. De Unci heeft een communiqué uitge geven over de gebeurtenissen in Indo nesië, waarin zij de mening uitspreekt, dat alle partijen der Nederlanders de republikeinen en de Bijeenkomst Fede raal Overleg elkaar kunnen geluk- :n met de resultaten. Tevens geeft unmissie uiting aan haar droefheid de dood der Amerikaanse journa- Minister Schokking her opent K.M.A. te Breda Toespraak van Prins Bernhard In tegenwoordigheid van Prins Bern- hard heeft minister Schokking gisteren de Kon. Militaire Academie te Breda heropend. De plechtigheid werd gehou den op de binnenplaats van het kasteel Breda, waar reeds gedurende 120 de KMA. is gevestigd. Tal militaire en burgerlijke autoriteiten woonden de plechtigheid bij. Bij het be gin herdacht de gouverneur der K.M.A., kolonel K. F. Puffius. de cadetten, die in 1940 gevallen zijn. De burgemeester van Breda bood als geschenk van de stad door Charles Eyck geschilderd statie portret van de Koningin aan. Vervolgens richtte Prins Bernhard zich tot de cadet ten. Misschien zijn er velen onder de oudere officieren, aldus de Prins, die dit verblijf te luxueus vinden en minder ge schikt voor de vorming van de troep. Men moet er echter rekening mede hou den. dat nieuwe tijden nieuwe eisen stellen. Na de toespraak van de Prins defileerden de cadetten langs de geno digden. Prins Bernhard decoreerde 57 ondergrondse strijders Een openhartige erkenning van Z.K.H. In Sliedrecht, van waaruit het contact werd onderhouden tussen bezet en be vrijd gebied door middel van zgn. cros sings, heeft Prins Bernhard gisteren aan ondergrondse strijders medailles uit gereikt, verbonden aan de hun reeds eer der verleende Koninklijke onderschei dingen. Ik moet erkennen, zo sprak de Prins, dat velen van U niet die waardering ont vangen hebben, die ik hun persoonlijk illen toekennen, maar ik zal die beslissing neerleggen. Onder de gedecoreerden bevond zich mèj. M. C. van Grunsven uit Geffen (N.B.), die na 16 gëslaagde crossings bij val op het ijs gedeeltelijk werd ver lamd. De Prins reikte aan haar de on derscheiding uit, terwijl zij op een bran card lag. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door de staatssecretarissen van Oorlog Marine. Commissaris Kesper en gene raal Kruis. Veertig procent van ons volk poetst geen tanden Mensen, die het kunnen weten, bewe ren, dat 40 pet. van het Nederlandse volk zijn tanden niet poetst en dan zijn er ook nog heel wat, die het niet op de juiste manier doen. Dit is een der re denen, waarom ruim 90 pet. van onze schooljeugd aan tandbederf lijdt. Daar om zal binnenkort getracht worden om via scholen, jeugdbewegingen e.d. een actie te beginnen om de jeugd er van te overtuigen, dat het uitermate be langrijk is om geregeld de tanden te poetsen De rijst eind dezer maand waarschijnlijk vrij De aanwezige voorraden rijst worden voldoende geacht om de distributie af schaffen. Hoogstwaarschijnlijk zal er geen nieuwe bon worden aangewezen op 28 Juli. Het gebruik zal vermoedelijk beneden het vooroorlogse peil blijven, daar de prijzen ruim 3 maal zo hoog zijn als vóór 1940. Thans kost een pond rijst 50 cent, tegen 12—16 cent in die tijd. EEN SLECHT PALINGJAAR. De palingvisserij in het IJsselmeer valt dit jaar erg tegen. De kuilvissers halen per vaartuig nog geen 50 kg. De eerste twee maanden van het seizoen zijn de be drijven niet rendabel-geweest. In Noord-Japan Geheime Tweede Kamer-vergadering duurde tot gisteravond hajf acht (Van onze Parlementsredacteur) Gisteravond om half acht was eindelijk de geheime vergadering van de Tweede Kamer afgelopen. Toen kon de voorzitter, dr Kortenhorst, in een blauw van de rook staande vergaderzaal nog even een openbaar vergaderingetje presideren. Een vergadering, waarin alleen h\j zelf het woord voerde, om bekend te maken, dat de geheimhouding was opgeheven voor de volgende besluiten, die in comité- generaal waren genomen: evenzeer in het geheim, te verschijnen. Om zeven uur ging het belletje, dat aangeeft, dat er gestemd moet worden. Tevoren was een socialistisch Kamerlid De Kamer heeft met instemming ken nis genomen van de mededeling van de Regering, t over de overeenkomsten van 22 Juni 1949, wanneer deze ook door de re publikeinse regering bekrachtigd zijn en vóór de Ronde-Tafel-Conferentie, een openbare gedachtenwisseling tussen Re gering en Kamer zal kunnen plaats vin dat verdere punten van belang eerst op de Ronde-Tafel-Conferentie zelf aan de orde zullen komen: dat bij de vorenbedoelde openbare ge dachtenwisseling de Regering de Kamer zal inlichten over de uitvoering van ceasefire-overeenkomst in Indonesië. Verder verklaarde de Kamer zich bij herhaling vóór de snelle totstandkoming vrije en souvereine Verenigde Sta- van Indonesië, gevormd door gelijk waardige deelstaten op de grondslag een onbelemmerd zelfbeschikkings recht der Indonesische volken. Driemaal bellen voor de socialisten. Vóór het tot deze openbare medede ling was gekomen, is er heel wat achter de gesloten deuren gebeurd. Klaarblij kelijk is er over een ingediende motie gestemd. Ongeveer tien minuten over werd de vergadering voor een kwar tier geschorst, kennelijk voor overleg binnen de fracties. Hiervan werd met intensief gebruik gemaakt door de Partij van de Arbeid, die zelfs in dat kwartier met haar beraad niet goed klaar kon komen. Voor de vergadering werd heropend moest er wel drie maal gebeld worden voor de socialistische dame en heren er toe konden komen, in de grote vergaderzaal, maar Communisten eisen aftreden van burgemeester d'Ailly Vijf verspreiders van pamfletten Ook in Amsterdam hebben de comr nisten pamfletten verspreid i.v.m. politieterreur" rondom de vertoning de film „Het ijzeren gordijn". Het aftre- burgemeester d'Ailly en hoofd- ris Kaasjager werd geëist, evenals een verbod van verdere verto ning en de vrijlating van drie arrestan ten. Deze zijn tijdens de relletjes aange houden en zullen worden vervolgd. De politie arresteerde vijf versprei ders van deze pamfletten. Wanordelijk- kinderverlammingsepidemie uitgebroken, heden deden zich nauwelijks verband met de heffing van f 1.50 per stuk. DAT, naar Frans gebruik, op de 14de Juli ook de vlijtigste leerlingen van de Franse irsussen in A'dam zijn onderscheiden. DAT de drietand in het wapen van Oostzaan niet langer op iedere punt een groene kaas zal dragen, maar een groene graszode, daar in 1816 de groene plekjes op de vork ten onrechte voor kazen zijn aangezien. DAT de A.N.V.V. bij minister Wijers op vereenvoudiging der grensformalitei- ten heeft aangedrongen, speciaal voor het toeristenverkeer tussen de Benelux-lan- den. DAT 30 Nederlandse en Belgische bur gemeesters gisteren Delft en Noordwijk bezochten. DAT J. v. d. Grampel te A'dam in de vacature mr W. Wentholt benoemd is tot lid van de raad van bijstand der Vereni ging voor de Effectenhandel. DAT de Britse torpedobootjagers Gab- bard en St. Kitts voor een onofficieel be zoek in A'dam zijn aangekomen en daar tot 20 Juli blijven. DAT op Schiphol arriveerde de bekende Amerikaanse journalist Hans Kalten- born. die Zaterdag doorreist naar Zuid- Afrika. (Hij was ook uitgenodigd voor de trip naar Indonesië, maar was dankbaar er van af te hebben gezien). DAT de heer CornelisSen (WD) minis ter Joekes vroeg meer overwerkvergun- ningen te willen toestaan in de grafische bedrijven, zolang er een nijpend tekort aan geschoolde arbeidskrachten bestaat. DAT de kolenproductie in Juni 943.600 ton bedroeg (v.m. 969.000 ton) en de in voer 385.200 ton (v.m. 470.600 ton). DAT, enkele uren nadat haar opspo ring per radio was verzocht, in Olst de overspannen 50-j. echtgenote van de con cierge der Chr. Mulo te Weesp werd aan getroffen en ze door geheugenstoornis niet wist hoe ze daar was gekomen. DAT ir C. A. F. Falkenhagen met de titel van hoofdinspecteur prof. Koiter is opgevolgd als chef afd. luchtvaartinspec tie van de Rijksluchtvaartdienst. DAT vannacht de aardewerkfabriek „Amstel" te Amsterdam gedeeltelijk is uitgebrand. DAT Nijmegen de Duitse inzendingen op de int. hondententoonstelling aldaar heeft geweigerd. DAT Nijmegen de diverse gemeente lijke bouwbedrijven samenvoegde tot één dienst o.l.v. ir Aangenendt uit Den Haag. DAT de scheepvaart op de Waal bij Nij megen steeds meer moeilijkheden onder vindt i.v.m. de grote droogte. DAT de Friese Commissaris gisteren in Kollum de eerste steen legde voor een tehuis voor ouden van dagen, waarin be jaarde echtparen zullen worden onder gebracht uit grote woningen. DAT Ameland het volgend jaar weer een nieuw vuurtorenlicht krijgt ter ver vanging van ds huidige noodverlichting. DAT B. richten. DAT Heerlen bij Ged. St. aandrong op het vormen van enkele krachtige gemeen ten in de mijnstreek met Heerlen als cen trum. DAT Th. M. v. d. Beugel, oud-directeur van het bankiershuis Labouchere en Co te A'dam, benoemd is tot ridder Ned. Leeuw. DAT bij een autobotsing in Hamburg de 25-j. W. v. d. Brink, zoon van de di recteur van een biscuitfabriek uit Roo sendaal, werd gedood en de chauffeur Le Roy, eveneens uit Roosendaal, zwaar werd gewond. DAT door de benoeming van mevr. de wed. C. Valkenburg, Roosendaal zijn eerste vrouwelijke raadslid zal krijgen. DAT het Kamerlid Borst (CPN) de mi nisters Mansholt en v. d. Brink vroeg hoe het staat met de export van groenten naar Oost-Duitsland. DAT J. C. J. Boelen, directeur van het Helmondse bijkantoor van de Amster damse Bank, benoemd is tot officier O.N. DAT ir E. F. Peltzer te Gorinchem werd benoemd tot dir- van de Plaatwel- lerij te Velsen en H. Zuidervaart te Vei- sen-N., thans procuratiehouder, tot on derdirecteur. DAT de chemische fabriek „Naarden" aldaar een nederzetting in Oslo heeft ge vestigd; mr W. A. van Dorp Jr tot dir. van de Ned. moedermij benoemde en J. Th. Schoenmakers tot adj. dir. uit de zaal verdwe nen collega's: alles gaf de indruk, dat het er nog al op aan kwam. Wanneer wij de hierboven letterlijk opgenomen verklaring van de voorzit ter bezien, is het niet moeilijk om te raden, waarover de heren socialisten enige pijn hadden. De korte zin "ervan is*~föch, dat ëf; VÖÓ5, dè Ronde-Tafel-Cohfêréntie begint, nog een openbare gedachtenwisseling tussen Regering en Kamer zal plaats hebben. Wij vermoeden, dat dit onder werp van een motie i£ geweest. En juist tegen een openbare gedach tenwisseling aan de vooravond van de Ronde-Tafel-Conferentie heeft de heer Van der Goes van Naters, sprekende namens de Partij van de Arbeid, zich tjjdens het orde-debat op 6 Juli j.l. hevig verzet (Voor vervolg zie Pag. 5) Prins Bernhard reikte gisteren te Sliedrecht onderscheidingen uit voor daden van moed, beleid en trouw in de oorlog. Mej. Van Grunsven, die door de oorlogs omstandigheden nog steeds het bed moet houden, ontving zó haar de coratie uit handen van Z.K.H. Nederlands fourageeonvooi overvallen Zes militairen vermist, één gesneuveld, drie gewond Een uit twee auto's bestaand Neder lands fourageeonvooi is Woensdag nabij Telega (Oost-Sumatxa) door een grote uit Atjeh geïnfiltreerde bende overval len. Bij de beschieting sneuvelde een Ne derlands militair, drie zijn gewond, zes anderen, onder wie een dokter en een sergeant-ziekenverpleger, worden ver mist. Waarschijnlijk zijn zij ontvoerd. (Het wordt voortdurend erger in Oost- Sumatra. Uit' Atjeh geïnfiltreerde ben den treden steeds driester op sinds het bezoek, dat Hatta aan Atjeh heeft ge bracht Ook de vestiging van twee Australi sche officieren te Kotaradja. <Jje daar aij tvaarfteiner6 van de V N. een kantoor openden, heeft geen wending ten goede mogen brengen. Integendeel sindsdien is de onrust in dat rustige gebied van Oost-Sumatra begonnen. Red.). Benzine een halve cent goedkoper De oliemaatschappijen in Nederland hebben besloten m.i.v- heden de prijs van de benzine „aan de pomp" te verlagen van 26 cents op 25% cent per liter. Amerik. Senaat zal deze week niet meer over Pact stemmen De oude „Monroe-leer" werd zelfs ter sprake gebracht De hoop, dat het Atlantisch Pact nog deze week in de Amerikaanse Senaat in stemming zou worden gebracht is gis teren practisch de bodem ingeslagen, omdat twee Republikeinse Senatoren weigerden in te gaan op het Democra tische verzoek, om aan het eind van een speciale Zaterdag-zitting over het Ver drag te stemmen. Eén Senator kan het de Senaat onmogelijk maken tot een stemming over te gaan. Tijdens hel debat van gisteren ging de Republikein Flanders zelfs zover om opnieuw toe passing van de Monroe-leer te vragen. Zoals bekend is, houdt deze leer, die van 1823 dateert, in, dat de V.S. zich niet met Europese aangelegenheden be moeien en de Europese volken zich niet met de Amerikaanse, het beroemde „Amerika voor de Amerikanen" dus. Tumult in de Italiaanse Kamer Het debat over het Atl. Pact in de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden Belangrijke geheime bespreking te Washington President Truman heeft gisteravond te Washington met hoge regeringsleiders en functionarissen op het gebied der atoom-energie, een geheime bespreking gehouden, die twee en een half uur duurde en waarover niemand enige me dedeling wilde doen. Ter bespreking waren o.m- aanwezig, vice-president Bar- keley, gen. Eisenhower, Dean Acheson en Louis Johnson, de minister van De- TRUMAN NIET ACCOORD MET LENING AAN SPANJE. President Truman heeft gisteren op zijn wekelijkse persconferentie zijn afkeu ring uitgesproken over het voorstel uit het Congres om Spanje 50 millioen dollar van de Marshall-gelden te lenen. Met de meeste nadruk verklaarde de president, dat hij hierin niet zou toestemmen. Zo als bekend is, lenen Franse banken reeds 50 milliard francs aan Franco-Spanje. De president herhaalde voorts zijn be roep op de Senaat om het Atlantisch Pact zonder voorbehoud te ratificeren. Autobusstaking in New York Een millioen mensen zoekt ander vervoermiddel. In New York zijn de chauffeurs van alle 21 lijnen der „Omnibus Corporation" gistermiddag om vijf uur in staking ge gaan. uit protest tegen overtreding van het collectief arbeidscontract en onge motiveerde ontslagen. De staking brak juist op een spitsuur uit. De bussen ver voeren dagelijks bijna 1 millioen passa giers. De staking dreigt - over te slaan naar een andere maatschappij, die per dag 200.000 personen vervoert. is gisteren ingeluid met een stormachtige scène. Aanleiding hiertoe was het bin nenkomen van de communistenleider Togliatti, juist een jaar, nadat hij op de trappen van het parlementsgebouw was beschoten en gewond. De communisten juichten. De Christendemocraten joel den. Een hevig tumult ontstond. Daarna begon een fel debat over het Pact. „Niets bijzonders" zult u zeggen, „een doodgewone guitaar en een viool." Toch zijn ze wèl heel zeld zaam, want ze zijn resp. gemaakt van 25.000 en 15.000 lucifers! Het is een wel zeer bijzondere inzending op de tentoonstelling van modems vioolbouw in het Haagse Gemeents- ZEEPOST Met het s.s. Sibajak, dat 23 Juli van R'dam naar Indonesië vertrekt, kan zee post verzonden worden, mits deze uiter lijk 21 Juli gepost wordt WEERBERICHT Plaatselijk buien t morgenavond verwacht De Bilt; Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien, hier en daar met :er. Meest zwakke wind, hoofdzake lijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het binnenland overdag iets lagers temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Zaterdag. 1 Juli. Zon op 4.38, onder 53; maan op 23.25, ooder 1122 uur,

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1