Jlieu we geihsthe GTmtrant We hebben die boot met zes torpedo's geraakt en toen is-ie natuurlijk gezonken I|p^ Wist IJ MAANDAG 11 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en Redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710 Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58038. ABONNEMENTEN: 4.15 p. Kwartaal; f 1.35 per maand; f 0.32 per week. ADVERTENT1ËN0.18 per mlllmeter (BJj contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 786Ï HOOFDREDACTEUR: Ur E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHR1STEL1J K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoastlci| 1$ gbebleoen myn bert in Ufljjeaspoct" Wereldraad van Kerken contra communisme Zie pag. 3 COMMANDANT VAN VEEN VERTELT HOE DE TIJGERHAAI DE THESEUS TIJDENS MANOEUVRES VERNIETIGDE (Van onze speciale verslaggever) De KP 14, een splinternieuwe motorboot van het Regiment Pontonniers, heeft i zoeven aan boord gebracht van de zegevierende onderzeeboot Tijgerhaai, die enkele minuten geleden als commandoschip van de Zeehond, de Aeneas, de Andrew en de Trespasser voor de monding van de Waterweg is aangekomen. Verbaasd horen de opvarende van de succesrijke Nederlandse onderzeeboot, dat land nauwkeurig op de hoogte is gebleven van hetgeen zich tijdens de vloot- manoeuvres heeft afgespeeld. Maar als de opvarenden van de Tijgerhaai de gebrachte kranten in handen krijgen, schudden zy hun hoofden over zovétel lof voor hun werk. „Als wy in oorlogstijd in onze thuishaven aankwamen nadat wc tienduizenden tonnen vijandelijke schepen in de grond hadden geboord, dan moes ten we zelf maar zien hoe we gemeerd kwamen. Nu komt er zelfs een verslag gever ons tegemoet varen na een manoeuvre rustig boven water komen om de plaats aan te wijzen waar de kostbare oefen- Op de brug ontmoetten we l.t.z. I H. M. van Veen D.S C. Als we hem gelukge wenst hebben met zijn succesrijke wimpelt hij mijn felicitatie met een hand beweging af en hij gaat over tot de orde van de dag: „Laten we een kop koffie drinken". Even later zitten we in het of ficiers verblijf, een kleine, maar gezellige ruimte, voor zover men aan boord een onderzeeboot van ruimte spreken kan. De hofmeester heeft een verrassing: er staat een grote taart op tafel, waarop in keurige roomletters: „Hartelijk gefe liciteerd" staat gespoten. Kleine zilver kleurige knikkertjes op het gebak geven de taart het cachet van een pronkjuweel uit de etalage van een banketbakker. „Zeker uit een oude kogellager gesloopt" vragen de mannen aan hofmeester Krui- zinga. Zou deze kok voorzien hebben, dat de Tijgerhaai de Theseus in de grond zou boren? Maar daar hoor ik, dat hij de taart gemaakt heeft voor een jarige offi cier, die nu met ons aan tafel geniet var de onverwachte versnapering. Dan kom ik het feest eigenlijk wat be derven door te vragen hoe de manner van de Tijgerhaai dat geflikt hadden met dat tot zinken brengen van de Theseus. De officieren kijken elkaar vragend en één zegt: „Nou. we hebben die boot met zes torpedo's geraakt en t< natuurlijk gezonken". Maar daar was ik weer niet mee tevre den en dan komt bij stukjes en beetjes het hele verhaal Na urenlang onder water gevaren te hebben in de richting van het naderend convooi,. had commandant Van Veen de periscoop Woensdagmorgen, even vi elven, twee kolonnen schepen ontdekt. Als een gemakkelijke prooi voer de Vul- caan dicht langs de Tijgerhaai, maar d£ commandant wachtte een vetter hapje: achteraan de eerste kolonnen voer d< Theseus. Dadelijk werd het torpedo alarm gegeven. Alle mannen stonden op hun post in afwachting tot de bevelen zouden komen. De aanvalsploeg kreeg al de eerste order door: „Buizen één tot en met acht gereedmaken". De chef-equipage, bootsman Vlieger, zorgde voor het voor- duikroer om de boot op diepte te houden. De serg.-torpedomaker Weener uit Am sterdam. serg. Hennepe uit Deventer, korp. Duivenbode uit Batavia en torpedo- makers Brasser en Versteeg, resp. uit Hardinxveld en Vlissingen, stonden ge reed bij de buizen. Ondertussen nadert de Tijgerhaai de Theseus, welk schip door commandant Van Veen nauwkeurig wordt geobser veerd. Dan klinkG zijn commando: „Voordeksel open" en daarna „pen uit". Iedereen staat doodstil bij de apparatuur, die hij bedienen moet en dan klinkt het commando „vuur". Dan schieten met een interval van 10 seconden de torpedo's uit de dreigende lanceerbuizen. Commandant Van Veen heeft de onder zeeboot zo laten koersen, dat alle torpe do's rechtstreeks op de Theseus afschoten. Dicht onder dit schip door, zoals voorge schreven is tijdens deze manoeuvres, trekken de torpedo's even later hun ver raderlijke bellenbaan. Zes van de zeven gelanceerde projectielen hebben hun doel geraakt, en de Theseus is door de ver rassende aanval van de Tijgerhaai „ver nietigd". Dadelijk na het lanceren volgde het commando: klaarmaken voor dieptebom men. Gewoonlijk gaat de onderzeeboot dan tot een diepte van ongeveer 100 meter onder water. Maar ditmaal bleef het commando „duiken" uit, want, was het mooiste van de hele aanval, de dieptebommen lieten op zich wachti Men had de Tijgerhaai blijkbaar ni eens opgemerkt. De aanvaller kon Vandaag stellen wij V voor: HUIB RIP, Huigsloterdijk 379, De Kaag. De familie van Huib Rip uit De Kaag heeft op S Juli de verjaardag van Hu tb gevierd. Al is Huib niet thuis, 8 Juli is en blijft toch „zijn" dag! Huib zelf zal ze ker een goede verjaardag hebben gehad; hij heeft zich gedurende zijn tropentijd Veel vrienden en kennissen gemaakt, die |P-^S*§Steir-, natuurlijk niets nagelaten hebben om aan deze dag een feestelijk cachet te ge ven. Huib zelf heeft de gave van het zich- aan-de-omstandigheden-kunnen-aanpas- sen. Het Soendanees en Maleis kan hij zo goed volgen, dat hem vaak wordt ge vraagd als tolk op te treden. Het foto'tje laat zien, hoe een kleine inlander zich bij hem op z'n gemak voelt. Dit plaatje is wel bijzonder tekenend voor de taak onzer mannen in Indonesië: bescherming der volkeren. torpedo was terechtgekomen. „Hoe komt het, dat de vijand u niet heeft opgemerkt?" vraag ik de comman dant. En die vraag hebben de officieren van de Westelijke vloot ook gesteld, toen commandant Van Veen tijdens de laatste conferentie aan boord van de Implacable apart naar voren geroepen werd om van zijn succesrijke aanval te vertellen. .Je moet er voor zorgen, dat ze je periscoop niet in de gaten krijgen", vindt de com mandant en met deze les goed in mijn oren geknoópt, weet ik hoe ik zelf te zijner tijd een schip in de grond kan De Tijgerhaai is inmiddels in de Waal haven aangekomen. De Britse onderzee boten liggen al gemeerd als wij bij de steiger meren. De Zeehond komt even later langszij. Aan de wal staat de eerste officier, die commandant Van Veen ge luk wenst met zijn gelukkige tocht. En deze gelukwens is voor de gehele be- Prinses Marijke slaat spijkers met koppen. Natuurlyk mocht de jongste telg van het Oranjehuis niet achter blijven, toen dit spelletje Zaterdag in de tuin van het Soestdykse paleis werd gespeeld. Noodtoestand in Engeland afgekondigd De tienduizend stakende Londense ha venarbeiders zouden vandaag in een massa-vergadering bijeenkomen, om te beslissen over de verder te volgen ge dragslijn, in verband met de door minis ter Chuter Ede aangekondigde „noodtoe- De havenarbeiders hebben besloten het werk niet te hervatten, tenzij zij toe stemming krijgen op alle schepen te wer ken, behalve op de twee Canadese sche pen, die bij de staking der Canadese zee lieden betrokken zijn. Het Engelse kabinet heeft naar aan leiding van het bovenstaande besloten de noodtoestand af te kondigen. Attlee zou dit vanmiddag aan het parlement mee delen door voorlezing van een bood schap van Koning George. De Engelse minister van binnenlandse zaken zal onmiddellijk een aantal nood maatregelen bekend maken die te mid dernacht van kracht worden. Deze maat regelen zullen ten doel hebben voedsel- en watervoorzieningen, het 9er en andere diensten te beschermen. Tsjiartg Kai Sjek bezoekt de Philippijnen Generaal Tsjiang Kai Sjek, de Chinese generalissimus, is gisteren van het eiland Formosa op de Philippijnen aangekomen. I verwelkomd door president Quirino. Volgens A.P. zou hij o Stille Oceaanverbond spreken. Tsjiang legt het bezoek af als hoofd van de Kwo- mintang, niet als leider der Chinese re gering. Intussen hebben de Chinese com munisten Ninghai in de provincie Sjan- toeng veroverd. De communisten te Sjanghai hebben Zaterdag de Ameri kaanse vice-consul, Olive, die Woensdag tijdens een klein verkeersongeval gear resteerd en door de politie afgeranseld werd,, vrijgelaten. Volgens een later bericht 'hebben Tsjiang en Quirino overeenstemming be reikt. Koninklijk paar in Baarn ter kerke Koningin Juliana en "rins Bernhard heb ben gisterochtend te midden van de andere kerkgangers de dienst bijgewoond de Nederlandse Hervormde Kerk Baarn. Ds van Kuiken ging in de dienst WEER PER BOOT VAN VLISSINGEN NAAR FOLKESTONE. Aan het eind van de vorige week is de sedert 1927 gestaakte toeristendienst Vlis singenFolkestone v.v. hervat. T/m. 17 September zal de „Mecklenburg" va Mij Zeeland iedere Dinsdag en Vrijdag Vlissingen vertrekken en elke Woens- en Zaterdag van Folkestone afvaren. Een boottrein sluit op deze dienst aa Een Indo-nationale partjj. Aneta seint uit Batavia, dat de Indo partij „De Blijver" en de Indisch-Neder- landse partij, samengesmolten zijn tot de Indo-nationale partij. (De beide groepen staan tegenover het Indo-Europees Ver bond en zijn er voor, dat de Indo-Euro peanen, die Nederlander willen blijven, als vreemdelingen zullen worden behan deld. Red). De Aku kan arbeid bieden aan vele gedemobiliseerden Ons technisch onderwijs niet opgewassen tegen industrialisatie? In het jaarverslag van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem wordt gemeld, dat de wereldproductie van katoen in 1948 met 20 pet. bijna tot het 1940 verbeterde, die van rayon garen met 20 en van rayonvezel met 30 pet. De markt raakt verzadigd, in Ameri- ernstige terugslag en begin van productiebeperking, die een bedrei ging van de wereldmarkt kan betekenen. In Nederland werd de productie van bandenrayon begonnen in de Kleefse waard en dit jaar komt de garenspinnerij uit rayon in bedrijf. De fabriek te Em- mercompascuum kwam gereed. - De voorziening van arbeidskrachten leverde moeilijkheden op. Er kan aan een ienlijk deel der uit Indië terugkerende militairen werk worden erschaft. Het woningtekort eist grote kapitalen waarover gunstig onderhandeld ordt met institutionele beleggers. De technische opleiding, van de ambachts school tot de Technische Hogeschool toe is niet in staat een voldoend aantal be voegde technici te leveren voor een in- industrialisatie van Nederland. Het geringe verschil in beloning tussen geschoolde en ongeschoolde werkkrach- kt remmend. Dank zij de toege stane prijsverhoging van 5 pet. in begin :en kleine winstmarge op de binnenlandse afzet ontstaan. Van rayon garen werd 50, van bandgaren 85 en van rayonvezel 75 pet. uitgevoerd. De devie- rnwinst was f 35 millioen Voor de toekomst verwacht men ver minderende vraag en dalende prijs in het buitenland, maar voor 1949 nog niet van overwegend belang voor de financiële re sultaten. Voor de N.V. Holl. Kunstzijde Industrie as het een gunstig jaar. American Enka Corporation had 8 millioen dollar winst, 6,7 min. in het bedrijf blijft, Belgisch vaartuig bij aanvaring op het IJ gekraakt Gisteren is op het IJ de Belgische spits Hardu (350 tgeramd door het Engelse Goldfinch (450 t.). De ongeladen spits .am bij het uitwijken dwars voor het Engelse schip te liggen en werd bijna middendoor gekraakt. Het vaartuig maak te onmiddellijk veel water, doch werd met behulp van een sleepboot naar de kant geleid en op de glooiende oever droog gelegd. De Goldfinch bleef onbe schadigd. terwijl per share 3.20 dollar wordt uitge keerd. British Enka Ltd. had 103.768 winst en declareerde 7Vz pet. Vereinigte Glanzstoff Fabriken A.G. en I. P. Bem- berg te Wuppertal zijn in beheer gege ven aan de aandeelhouders. Het vastge legd kapitaal van Aku is f 34 min. (f 26.4 min.), bijgeboekt werd f 19.5 min., afge schreven f 11.5 min. De boekwaarde der deelnemingen is f 40.6 min. De nettowinst was f 14.4 min., dividend 6 pet. op priori- teits- 6 pet. op cum. pref. en 7 pet. op ge- e aandelen. De algemene vergadering aandeelhouders is 26 dezer om 11.30 in Industria aan de Vijgendam te Amsterdam. Het was daar Zaterdag in Soestdijk één grote familie, die 's middags de gast was van het Koninklijk Paar. In de tuin knipte onze fotograaf tussen Prins Bernhard en de olijke Margriet H.Nf. de Koningin, die zichtbaar ingenomen was met die gezellige drukte. iplaag wordt Berend Blokzijl kreeg een kans In het nieuwe bestuur van het Wereld vakverbond, dat te Milaan werd gekozen, zijn twee zetels opengelaten voor Enge land en de Ver. Staten „voor het geval zij willen terugkeren". En wat er met zetel van het Nederlandse N.V.V. is gebeurd? Als U de samenstelling van hel ive bestuur riet, wordt alles duide lijk: Vittoria (Italië) voorzitter; Saillant (Frankrijk) secretaris-generaal; Koeznet- sof (Rusland); Le Leap (Frankrijk); Loe Ming (China); Zupka (Tsj. Slowakije); Dange (India) en Berend Blokzijl (N e- land), leden. De EVC-er Berend Blokzijl heeft dus de plaats ingenomen de NW-afgevaardigde. die, nai zijn bond. samen met Engeland en Ameri ka het Wereldvakverbond verliet, omdat het te communistisch getint was. Bossche een ramp De veldmuizen, die door de zandopspui- tingen verjaagd zijn uit het moerasland Den Bosch-Zuid, vieren thans hun vraatzucht bot op een terrein van meer dan duizend ha. bouwland. Vooral de boeren in Rosmalen zijn radeloos. Al het rogge wordt weggevreten. De halmen worden bij de grond doorge knaagd, waarna de aren naar beneden vallen en door de muizen verslonden. Ook de mangelwortels en aardappels zijn al in de beurt. WEER EEN TER DOOD VEROOR DEELDE SS-er OPGESPOORD. Te Amsterdam is gistermiddag op zijn onderduikadres in de Wagenaarstraat gearresteerd de 46-j. Nederlandse SS-er G. L. H. Schwegter, die in België ter dood veroordeeld, doch sedert eind 1944 oortvluchtig was. AANDACHT N OOR DE INDISCHE AMBTENAAR Zaterdag zyn de heren W. Alons, mr J. E. van Hoogstraten en prof. Hoesein Djajadiningrat uit Batavia op Schiphol aangekomen. Zy zullen in Nederland be sprekingen voeren over de rechtspositie Nederl. geneesmiddelen naar Amerika de eerste scheepslading quinidine-sulphaat uit Nederland in New- York gearriveerd. Krachtens de bepalin gen van het Marshallplan zullen de Ver. St. voor f700.000 van dit geneesmiddel in ons land aankopen. Het wdrdt o.a. ge bruikt voor de behandeling van hart ziekten. Het vierde gedeelte van de order thans uitgevoerd. De leverantie ge schiedt door de Nederlandse Kininefa- briek N.V. Montgomery's moeder overleden Op 86-jarige leeftijd is Zaterdag te Belfast na een langdurige ziekte over leden mrs. Maud Montgomery, de moeder veldmaarschalk Montgomery. Te Londen werd naar oplossing van Britse dollarcrisis gezocht Gaat Canada import uit Ver. Staten beperken ten gunste van Engeland Het Engelse ministerie van Financiën heeft een communiqué uitgegeven over de financiële besprekingen tussen Engeland, de Ver. Staten en Canada, waarin wordt verklaard, dat er een algemene uitwisseling van zienswijzen heeft plaatsgehad over maatregelen op korte en lange termijn om de huidige evenwichtsstoring tussen de dollar- en sterlinggebieden op te heffen Begin September hoopt men te Washington verdere ministeriële besprekingen te houden. Devaluatie van het Pond Sterling is tjjdens de besprekingen der drie laatste dagen tussen Cripps, Snyder en Abbott niet voorgesteld. Vandaag zou minister Snyder in Brus sel besprekingen voeren met Gaston Eyskens, de wnd. Belgische minister van Financiën. Uit Ottawa meldt Ass. Press, dat Ca nada wellicht binnenkort zal besluiten om het aankopen van goederen in de Ver. Staten te bemoeilijken en het beste den van geld in Groot-Brittannië aan te moedigen, by wyze van bijdrage tot de oplossing van de dollarcrisis in Engeland. Reeds in November 1947 begon de Cana dese regering met haar beperkende be palingen t.a.v. Amerik. goederen, want de eigen U.S. dollarvoorraad zakte toen tot 500 millioen dollar. Thans is echter weer een reserve gekweekt van 1 mil liard dolar. Daarom werd van tijd tot tijd een verbod voor invoer van bepaalde Amerik. goederen tijdelijk opgeheven. Dit zal echter nu niet meer geschieden. De drie ministers waren het er eens, dat men by het benaderen v< bestaande vraagstukken moet uitgaan van volledige erkenning van hun „ingrij pende en langdurige" aard en het doel moet zyn het verkrijgen van een stelsel >r de wereldhandel, waarin de dollar- de andere landen kunnen samenwer- in één multilateraal kader. Alle be trokken partyen moeten bereid zyn hun politiek met dit doel voor ogen te her zien. Ook minister Bevin woonde de be sprekingen bij. Alle ministers waren van mening, dat andere mogelijkheden dan financiële bij stand, zoals de V.S. en Canada deze leveren, moeten worden onderzocht. Voor zijn vertrek naar Brussel, zeide de Amerik. minister Snyder: „Tot uiteindelijk besluit kwamen wij nic ben niet in een zodanige positie, dat ik toezeggingen kan doen over Ameri kaanse aankopen van grondstoffen uit het sterlinggebied." Volgens Keuter heeft Engeland n meer Marshall-hulp verzocht. Het slot van de koperen bruiloft op Soestdijk Jeugddéfilé, tuinfeest en voetbal wedstrijd. Het feest op het Paleis Soestdijk is Za terdagmiddag besloten met een jeugd défilé en een voetbalwedstrijd van he' Paleispersoneel-elftal tegen een club uit Spakenburg. Het voorbijtrekken van de 1500 leden an jeugdverenigingen van allerlei aard. as een ongekend vrolijk gebeuren. Een padvindersband uit Haarlem trommelde trompette, de Harmonie Prins Hen drik uit Apeldoorn verzorgde de marsch- muziek. A.J.C.'ers, leden der Gerefor meerde jeugdbonden, Kajotters, Her vormde jongeren, jonge boeren en boerin- ;n grote groepen padvinders trokken voorbij de Koninklijke familie. Na het défilé verenigden allen zich tuin achter het paleis, waar, in gezel schap van heel de Koninklijke familie. prachtig tuinfeest werd gegevei werden volksdansen uitgevoerd en dere spelletjes gedaan en er was nie mand die iets verbood of er bezwaren te gen maakte, dat Urker jongens de banken ïamen" of padvinders hun springkunst ver heggen beproefdén. Des avonds versloegen de Spakenbur gers ten aanschouwen van de Koninklijke familie het paleispersoneel met 30 er zij kregen daarvoor een medaille uit han. /an de Prins. Australië ontmaskerd voor het forum der Verenigde Naties Nederlandse emigranten wil men gekeurd zien als vee pen achter hem verbrand. Daar kwam het bericht, dat 't gezicht van zijn vrouw de Australiërs niet beviel. Zij was te don- wel Indonesisch bloed heb- i het overheidspersoneel in Indonesië, regelingen Men weet nu zo langzamerhand wel hoe Australië over Nederland denkt, het steeds er op uit is om Nederland als onderdrukker der Indonesiërs voor he internationaal forum van de V N. te trek. ken. Eind vorige week echter waren dt rollen eens omgekeerd. Bernard Person vertelde voor de radio hoe nu Australië het beklaagdenbankje stond beheerscommissie der V.N. Australië heeft namelijk een mandaat gebied in Nieuw-Guinea en daar is i lang niet pluis. De Papoea's verdienen maand hard werken zegge schrijve 2.40 dollar. Zij mogen zich des nachts niet buiten hun huis ophouden het hun vergund is straat te verschijnen, moeten zij met het bovenlijf ontbloot lopen. Het behoeft niet gezegd te worden, dat het met het onder wijs treurig gesteld is. De Australiër wist niet wat hij zeggen loest, doch kwam met een milde verma ning vrij. de wijze, waarop de Australiërs in Nederland optreden. Een Nederlander wilde naar Australië emigreren. Alles ging DAT de gemeente-secretaris van Goes, J. I- van Bellegoyen de Jong, Zaterdag plotseling is overleden. DAT het verkeer over de brug bij Nieuw-Helvoet in de weg BrielleHelle- voPtsluis van half Juli tot half Septem- er is gestremd. DAT de A'damse brandweer vandaag sn stalen brandladder van bijna 30 m. lengte in gebruik heeft genomen. DAT de deelnemers aan het driedaags artsenfestijn in de hoofdstad, Zaterdag »n bezoek aan Schiphol brachten. DAT Friesland momenteel zeer in trek bij de buitenlanders, niet alleen voor ontspanning, maar ook ter bestudering in het Friese boerenbedrijf. DAT aan mr A. F. v. Hall, eerste ge zantschapssecretaris te Buenos Aires, de persoonlijke titel van gezantschapsraad verleend. DAT de R.v.B. voor de Perszuivering de uitsluiting (tot Mei 1965) van A. J. Verbeek v. d. Sande, te Hilversum, in dertijd medewerker aan de „Berlijnse Koerier" bekrachtigde- DAT in de N.O.-polder thans het ge hele gebied bezuiden de Urkerwaard ont gonnen is en de achtste oogst in dit euwe land er goed voorstaat. DAT te Emmeloord de eerste stenen kerk in de Noord-Oostpolder in gebruik genomen, toebehorende aan de Gere formeerde kerk (art. 31 K.O.). DAT het Poolse s.s. Mazury (909 t.) et machineschade Vlissingen werd bin nengesleept. DAT leden van het Deens-Friese ge zelschap uit Kopenhagen deze zomer de kampen van de Bond van Fries-Natio nale Jongeren zullen bezoeken om o.a. de Friese minderheidsactie te bespreken. DAT op alle Friese scholen een prik- wedstrijd wordt gehouden t-b.v. de red- dingbootactie. DAT aan de W.-kust van Ameland elk jaar 20 m. wegspoelt en men daarom twee jaren geleden, is begonnen met het bouwen van vier hoofden, welke nu reeds f 1 millioen hebben gekost. DAT op Ameland een kampeercentrum van 20 ha. in gebruik is genomen. DAT in tegenwoordigheid van minis ter Rutten in het Rijksmuseum te A'dam de tentoonstelling „Uit de schatkamers der Middeleeuwen" is geopend, welke tot 30 Oct. toegankelijk is. DAT de Ned. treiler „Clare" (200 t.) uit Vlaardingen met een staalkabel in de schroef, aan de Engelse kust bij North Shields aan de grond is gelopen, doch bij vloed weer los kwam, nadat de kabel bij eb was verwijderd. DAT het standbeeld van de bisschop- martelaar, mgr F. Hamer, te Nijmegen Zaterdag een waardiger plaats kreeg, daar het door noodgebouwen aan het ge zicht was onttrokken. DAT men bij graafwerk in oud-Nijme- gen op een klein urnenveld is gestoten, vermoedelijk afkomstig van een graf plaats uit de eerste Romeinse periode na Christus. DAT bij de vliegfeesten te Woens- drecht 11 parachutisten uit een vliegtuig sprongen en enkelen tussen het publiek terecht kwamen, gelukkig zonder onge lukken te veroorzaken. DAT de 48-j. huisknecht M. de J., van de L'warder rechtbank f 100 boete kreeg wegens het veroorzaken van brand door schuld in het Harlinger ziekenhuis, v bij de hoofdverpleegster Kolkman het leven kwam. (Eis f150). 5—20 Aug. de va- DAT Vlaardingen diverse festiviteiten houdt t. cantieweken. DAT de Vlaardinger jeugd t.g.v. het koperen huwelijksfeest tijdens een sym bolisch spel een maquette van Vlaardin gen in het jaar 2000 samenstelde en de auteur-regisseur S. Barendregt de ge- meentemedaille ontving. DAT het nieuwe KPM-schip Siberoet (2200 ton) met o-a. ruim 300 colli relief- goederen van het adoptiecomité Makas sar naar Indonesië vertrok. DAT de in A'dam exposerende schil der-artsen onder de titel „met pincet en penseel" een permanent comité vorm den, o.l.v. dr A. Melchior, de ex-arts van de Willem Barendsz. DAT de rustend journalist S. de Vries, die vele jaren aan het vroegere pers bureau Vaz Dias verbonden was, van daag 70 jaar werd. DAT de blinde heer C. de Boer uit Er- melo, die op 29 Juni in A'dam startte voor een voetreis naar Brussel, slechts vergezeld van zyn hond, Zaterdag zyn tocht .heeft volbracht en hij thans naar Brugge gaat. DAT voor elke provincie een inspec-" teur-kunstbescherming is aangewezen, die zowel in oorlogstijd als in vredestijd werkzaam zal zijn en mr L. J. F. Wijsen beek, dir. van het „Prinsenhof" te Delft, inspecteur voor Zuid-Holland is. De Nederlander moest toen een nota riële verklaring opstellen, waaruit bleek dat zijn vrouw geen Indonesisch bloed had. Een dokter moest haar keuren en verklaren, dat de vrouw zuiver Europees was. De dokter en notaris zyn zo vrien delijk geweest onze emigrant deze dienst te bewjjzen. Alles scheen in orde te zijn, maar op het allerlaatste moment kreeg de emigrant een brief van het gezant schap, dat zijn toelating geweigerd werd, omdat zijn vrouw geen Europese was. I WM Neder- Dimitrof te Sofia bijgezet Gisteren is te Sofia het stoffelijk over schot van Georgi Dimitrof, de Bulgaarse communistische leider en secretaris-gene- de Kominform, bijgezet. Tijdens deze plechtigheid vuurden 50 kanonnen salvo van 30 schoten af. Leiders van 23 communistische partijen waren aanwe zig. Een arbeiderskoor van 3000 leden zong de „Internationale". Eén der talrijke kransen was van Stalin. Zij droeg de woorden: „Aan de beste vriend en kame raad Georgi Dimitrof". De gehele plech tigheid duurde negqn uur. AMERIK. AMBASSADEUR BEZOCHT FRANKFORT. Dr Herman B. Baruch, de Amerikaan- e ambassadeur in ons land. heeft een be zoek gebracht aan Frankfort, om daar geheim gehouden besprekingen te voeren met Amerikaanse autoriteiten. Russen beperken opnieuw verkeer naar Berlijn Zonder verdere toelichting hebben de Russen te Helmstedt meegedeeld, dat zij niet meer'dan vier voertuigen per uur zullen doorlaten op de enige weg. die van het Westen naar Berlijn leidt. Het dage lijks goederenverkeer zou door deze maatregel van 300 tot 96 voertuigen wor den teruggebracht. Gistermiddag begon zich aan, de Britse zijde van de grens reeds een lange queue van auto's te vor- De Britten hebben de Sowjets om opheldering verzocht. OPNIEUW EEN MOTORSTORING MET „STRATOCRUISER" Voor de derde maal in vier dagen tyds een „Stratocruiser" van de „Pan American Airways" wegens motorstoring boven de Oceaan naar zyn punt van vertrek teruggekeerd. Minstens 50 doden bij scheeps brand Op het Turkse schip „Corum", dat in de hat-en van Istanboel lag is in de afge lopen nacht een zware brand uitgebro- en explosie. Er zouden minstens 50 doden te betreuren zijn. AARTSBISSCHOP BERAN IS LETTER LIJK EEN GEVANGENE Josef Beran, de Tsjechoslowaakse R.K. aartsbisschop, wordt letterlijk achter t en grendel gehouden in zijn paleis Praag. Een politie-agent in burger opent de deur, om een bezoeker binnen te laten en draait de deur op slot als hij aldus verklaarde een kerkelijk hoogwaardigheidsbekleder. Nög een aardig „kijkje" op het bordes van het paleis Soestdijk, waar Zaterdag duizenden ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest défileerden. Drie Amerik. oorlogsbodems naar Nederland Drie van de modernste Amerikaans* oorlogsschepen zullen tegen het eind vai deze maand een bezoek brengen aar Nederlandse havens en wel de zwan kruiser „Columbus", en de torpedoboot- jagers „S. B. Roberts" en ,.0'Hare". De kruiser komt in Amsterdam en de tor- pedobootjagers naar Rotterdam. De sche pen blijven van 29 Juli tot 3 Augustus Nederland. ZON EN MAAN. Dinsdag 12 Juli. Zon op 4.33, onder 20.57 uur; maan op 22.41, onder 6.25 uur. 18 Juli L.K. Koninklijk Paar dankt de Marine Schout-bij-nacht F. J. Kist, plv. chef Marinestaf heeft in een telegram, gericht aan alle schepen en instellingen van de Kon Marine in Nederland en Indonesië, de dank van de Koningin en de Prins overgebracht voor het geschenk, dat hun tg.v. hun koperen huwelyksfeest werd aangeboden. ff arm weer Tot morgenavond verwacht De Bilt- Droog en overdag zonnig weer met voor- ai in het binnenland zomerse tempera turen Meest zwakke wind uit uiteen lopende richtingen. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1