Jlietttue JTciitsrljr Courant Een stralend bruidspaar ontvangt de hulde van heel een volk Dr Van Roijen capituleerde in geheim voor de republiek Wist U Wapenstilstand? geen sprake van, zegt Roem VRIJDAG 8 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mlllmeter (By .contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7859 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL!JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasticfi fs gfiebleoen myn hert In tcgljenspoef Amerikaanse professoren en studenten in Leiden Zie pag. 2 Nieuwe onthullingen van buitenlanders Waarnemers hebben een gevaarlijke baan ,Het Dagblad" te Batavia publiceert 1 beschouwing van de Amerikaanse journalist William H. Newton (wiens ar tikel over de waarnemers der Unci wij gisteren publiceerden), waarin opgemerkt De beslissingen, die berusten op on juiste of bevooroordeelde berichtgeving, zullen kennelijk leiden tot vorming van regiem, dat noch de macht noch de bekwaamheid zal'hebben om de commu nistische opmars in Azië te weerstaan. Het ongevallencyfer onder de militaire •nemers bedraagt 10 pet, hetgeen uitermate hoog is zelfs voor een leger oorlogstijd. De Australische militaire kapitein C. G. Williams publiceerde zijn heengaan in Maart 1949 een rapport over feiten, die hij -niet eerder had kun nen openbaren. Het is ongelukkig, schreef hij, dat de wereld de Indonesische propa gandisten gelooft. Soekarno zal slechts op 10 pet van de bevolking kunnen rekenen, en dat zijn de door Japan gedrilde ele menten. De militaire waarnemers hebben bij de republikeinse autoriteiten de ene klacht na de andere ingediend over inci denten, doch deze hadden niet de minste zeggenschap over hun troepen. De toe stand was bedroevend. Honderden Indo nesiërs werden wekelijks door extremis ten vermoord. In de jongste actie vele dode en levende Japanners lijdt geen twyfel. dat zij een actieve rol spelen in het conflict. HUIS TEN BOSCH IN NIEUWE GLORIE „Tezamen zijt gij door het leven gegaan vol hartelijke zorgen voor uw kinderen" (Van onze verslaggevers) Vandaag ..heeft Den Haag het Koninklijk Paar ontvangendat twaalf en een half jaar geleden daar zijn bruidsdag vierde. Het Huis ten Bosch, waar zoveel herinneringen aan verbonden zijn uit de jeugd van onze Koningin, dat later tijdens de bezetting geschonden werd en toch de jarige Koningin Juliana verleden jaar weer tot residentie mocht dienen; Huis ten Bosch was het middel punt; daar wachtten de afgevaardigden van het Nederlandse volk, om het Koninklijk Paar het geschenk voor deze dag aan te bieden. Zuid-Holland, was Een geschenk, in wezen gelijk aan dat, wat ieder koperen paar graag heeft bij de herdenking van zijn huwelijksdag, een stuk voor het huishouden. Want een tuin is immers een deel van het huis Prof. dr ir J T. P. Bijhouwer is de man geweest. d'ie reeds een kleine twintig jaar geleden de stelling verkondigde: „De tuin beantwoordt slechts aan onze ver wachtingen, wanneer we kunnen spreken Koninklijk echtpaar zulk' een „woon- tuin" bij zijn paleis in Den Haag wenste, is kenmerkend voor zijn interesse voor zijn eigen huiselijk milieu. Nu zal ook Den Haag binnenkort weer een Paleis hebben, waar de Koninklijke Familie kan verblijven in een omgeving, die haar vertrouwd en behaaglijk is. Zo bleef ondanks de officiële over handiging van het geschenk, steeds het gevoel van de familiesfeer. Een volk bood zijn Koningin en haar Gemaal zijn geschenk aan. zoals een grote familie op zulk een biijde dag komt aandragen met de vervulling van een lang gekoesterde wens En mr L. A. Kesper, de Commis- Vandaag stellen ivij IJ voor: Sold. II J. KROESEMEIJER, Drie Octoberstraat 37, Leiden. Jan Kroesemeijer vertrok 19 Novem ber 1947 met de „Kota Baroe" uit Rot terdam naar In die, waar hij naar het schone eiland Ambon werd gedirigeerd. Hier heeft hij het erg rustig gehad. La ter werd Jan overgeplaatst naar Celebes en kwam hij in Makassar te liggen. Ma kassar, de havenplaats van Celebes, waar alle inlandse producten uit de dessa's naar toe worden gebracht, is een drukke stad. Het Indische leven in al zyn aspec ten doet de vreemdeling verwonderd staan. Jan, die op 27 Juli zijn 22ste ver jaardag hoopt te vieren, vindt het hier prachtig, maar toch wensen zijn familie en hij, dat het volgend jaar zijn verjaar dag. thuif zal worden gevierd. En hóe! saris der Koningin een uitstekend woordvoerder, bij de aanbieding van de maquette Koningin Juliana en Prins Bemhard, als voorzitter van het Comité Nationaal Huldeblijk in de Oranjezaal toesprak: Koninklijk Echtpaar, Ongewoon moet het U klinken, met deze woorden te worden aangesproken En tóch, vandaag zult Gij ons dat willen toestaan; vandapg, nu wij hier mogen zijn om U namens het Neder landse Volk iets te zeggen over Uw koperen huwelijksfeest. Gij hebt willen goedvinden, dat wij U komen huldigen als man en vrouw, die tezamen een mijlpaal op de echtelijke weg hebben bereikt. I'k ben er zeker van dat Gij daaraan zult willen verbinden, de toestemming, ons daarbij tot U te richten op de wijze als ik dit zoëven heb gedaan. Welnu dan, Koninklijk Echtpaar, gisteren hebt Gij de dag herdacht, waar op Gij twaalf en een half jaar geleden in het huwelijk zijt getreden. Gij hebt dat gedaan temidden van Uw familie en van Uw goede vrienden. En Gij zult ook zeker tezamen Gij beiden tezamen Uw blik hebben laten gaan over al het geen er was in het tijdvak van Uw leven, dat met deze herdenkingsdag werd af gesloten. Nu is het zó op de wereld, dat het goede en het minder goede verdeeld is over allen, ongeacht rang en stand, ongeacht rijkdom of armoede De vreugde, de voorspoed en het geluk, zij nestelen zich niet altijd in één woning, zij het een paleis of het huis van de eenvoudige burger. En het verdriet en de tegenspoed en het ongeluk, zij laten zich evenmin tegenhouden door de schildwacht bij de poort van een slot als door een angstige huismoeder die er haar deur voor zou willen sluiten. Gij wist dat. toen Gij tezamen trouwde, en het leven zelf zo gaat het een ieder moet dat weten hebben verdiept. Te dankbaarder zult Gij gister zijn geweest omdat Gij terug hebt kunnen zien op een tijd van innige verbondenheid met elkaar en met Uw lieve kinderen. Dat dit grote geluk Uw deel mocht zijn, hoe dikwijls hebben wij, Nederlan ders, dat niet zelf ervaren. Uw huiselijk leven, dat van U alleen is en van U alleen moet blijven, onttrekt zich aan onze waarneming. Maar hoe vaak hebben wij niet, wanneer Gij in ons midden waart, aan een warm woord, aan een begrij pende blik. aan een vertrouwelijk ge baar gevoeld, hoe Gij niet elk voor zich maar tezamen door het leven gaat. Hoe vaak ook zijn wij bij zuLke gelegen heden niet getuige geweest van Uw hartelijke zorgen voor Uw kinderen en van hun aanhankelijkheid aan Vader en Moeder- (Voor vervolg zie Pag. 4) Koningin opent tentoonstelling „Jeugd van Nederland" Koningin Juliana heeft zich bereid ver klaard, de tentoonstelling „Jeugd van Nederland", die van 19 Augustus tot en met 18 September in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam zal worden gehouden, of ficieel te openen. Dienstmeisje uit Ter Apel bij Auto-ongeluk gedood Chauffeur sloeg op de vlucht, maar meldde zich later. Een auto uit Nieuwe-Pekela is gister avond op de straatweg tussen Ter Apel Sellingen tegen drie bomen gereden. Het 22-j. dienstmeisje Hendrika Tieben uit -Ter Apel werd uifr-de wagen geslin gerd en was op slag dood. De bestuurder B. O uit Nieuwe-Pekela sloeg op de vlucht, maar meldde zich later bij de politie. O., die een verhouding met het meisje had, is in arrest gesteld. Aange nomen wordt, dat hij aanvankelijk is gevlucht uit angst voor de gevolgen van de zo noodlottige avondrit. Spoorivegverkeer te Berlijn eindelijk normaal Gisteren functioneerden voor het eerst sinds de 14 maanden van blokkade en arbeidsmoeilijkheden de bevoorradings spoorlijnen van Berlijn weer normaal. Zeventien geladen goederentreinen arri veerden in Berlijn en elf zijn er ver trokken. Dit is het gemiddelde van vóór de blokkade. Dat brandde als smeer in Vlaardingen Olie-opslagplaats in historisch pand uitgebrand In een half uur tijds is gisteravond te Vlaardingen de opslagplaats van smeer, oliën en vetten van de Oil Import Com. pany Tedhnoza, volledig in de as ge. legd. Een grote rookkolom wees reeds van verre de brand aan en met doffe knallen sprongen de olievaten uit elkaar. Daar dit perceel met uiterst brandbaar materiaal in het centrum der stad gelegen, werd het vuur met niet minder dan 15 stralen bestreden. Het uit 1665 daterende pand, waarin de opslagplaats zich bevond, ging echter geheel verloren. Het had een prachtige gevel en gevel steen en stond onder toezicht van Monu mentenzorg. Een zeldzaam mooie opname ons Koninklijk gezin, vervaardigd ter gelegenheid van het koperen huwelijksfeest van H.M. de Konin gin en Prins Bemhard. Frans van Cauwelaert is optimistisch Resolutie van vakbond tegen Leopolds terugkeer Informateur Frans van Cauwelaert heeft gisteren verschillende besprekingen gevoerd met vooraanstaande Belgische politieke persoonlijkheden. Daarna had hij een onderhoud met prins-regent Karei. Van Cauwelaert toonde zich zeer optimistisch over het verloop der onder handelingen. EerstMaandag denkt hij een verklaring "té Xunnen afleggèn over het resultaat. Intussen heeft de 45.000 man sterke Belgische (socialistische) Bond van Transportarbeiders te Luik een resolutie aangenomen tegen de terugkeer van koning Leopold. Weer een militair lesvliegtuig verongelukt Beide inzittenden gewond Bij het op geringe hoogte uitgooien van reclamebiljetten voor het vliegfeest, dat morgen op Woensdrecht wordt gehouden. en militair lesvliegtuig, een Tiger Moth, van de vliegbasis aldaar in de Bathpolder bij Rilland op Zuid-Beveland verongelukt Het toestel raakte met een vleugel de grond en sloeg over de kop. Beide inzitttenden werden snel door in de buurt werkzame arbeiders uit het toe stel gehaald. De instructeur, It.-vlieger R. van Luijk, kreeg lichte verwondingen. Een leerling, wiens naam nog onbekend is, liep inwendige kwetsuren op. Beiden zijn naar het Ziekenhuis in Bergen op Zoom overgebracht. Alleen stoffelijke resten van telegrafist Post gevonden In tegenstelling met het Reuterbericht van enkele dagen geleden, wordt van de zijde der K.L.M. meegedeeld, dat slechts één stoffelijk overschot uit de cockpit de „Roermond" is gehaald. Het is het stoffelijk overschot van de telegra fist Leendert Post. Dertien personen zyn in Portugal door de bliksem gedood, zes zijn verdron ken en één stierf aan zonnesteëk. Dit alles geschiedde tijdens de abnormale weersomstandigheden, die op 1 Juli be gonnen en nog steeds aanhouden. En de Regering, inclusief min. Van Maarseveen, wist van niets Naar de Nieuwe Leidsche Crt. uit Ba' Roijen op eigen gezag, buiten de Regering on Van Roijen-Roem overeenkomst gesloten, die voor de republiek betekenen. De strekking va dat feitelijk de Linggadjati- en de Renville-ov tavia verneemt, heeft dr J. H. van ii, twee aanvullingsverdragen op de in wezen een volkomen capitulatie ,n deze geheime overeenkomsten is, ereenkomsten geheel ongedaan zyn DAT de Ned.-Belgische Ver. van Graan- onderzoekers (Binnenhaven 2. Wagenin- gen) van 12 t.m. 15 Juli graanstudiedagen organiseert te Wageningen. DAT de Eerste Kamer op 12 Juli om 13.30 uur in openbare vergadering bijeen komt voor enkele begrotingswijzigingen. DAT de zanger Laurens Bogtman per KLM naar Leopoldsville (Congo) en Jo hannesburg is vertrokken om in Septem ber terug te keren en in December naar Indonesië te vertrekken. DAT Arnolt Grant, de zaakgelastigde in de Amerikaan William Goetz, wiens Van Gogh door jhr Sandberg als niet echt werd verklaard, Zaterdag in A'dam aankomt. DAT voor de R'damse rechtbank 2M j. ;erd geëist tegen de 48-j electro-tech- icus R. H. R. aldaar, die door allerlei oplichterijen f 25.000 wist bijeen te garen 21 Juli de uitspraak volgt. DAT aan het begrafeniscongres van 1314 Juli in Bellevue te Amsterdam ook een expositie over het begrafenis wezen verbonden wordt. DAT het Tweede-Kamerlid De Ruiter (C.H.U.) minister Spitzen gevraagd heeft de verkeersbrug over de Noord by Al- blasserdam ook voor paardentractie en langzaam verkeer vry te geven. DAT het Tweede-Kamerlid Wagenaar (C.P.N.) in vragen aan minister Spitzen nu ook aangedrongen heeft op een beter beveiligingssysteem van de gevaarlijke onbewaakte overweg te Mijdrecht. DAT B. en W. van Den Bosch het torenuurwerk van de St Jan willen ver lichten (kosten ƒ5500). DAT tot lid van het Hof van Justitie te Suriname is benoemd mr F. van Bier- kom, advocaat te Haarlem. DAT B. en W. van Den Bosch een crediet van ƒ12.000:vragen voor een mo bilofoon ten behoeve van politie en brandweer. DAT sinds Zaterdag met wisselende felheid een Peelbrand woedt ten Noor den van de weg DeurneVenray. DAT een 3-jarig kind van de familie Moessen te Baarlo (L.) bij het over steken van de weg door een zware vrachtauto is doodgereden. DAT te Ottersum twee wilde zwijnen werden geschoten, die vanuit het Reichs- wald strooptochten ondernamen in de Nederlandse aardappelvelden. DAT Ged. Staten van Gelderland be reid zyn een subsidie van ƒ700.000 te verlenen voor de herverkaveling en ont watering van het Land van Maas en Waal. DAT alle aandeelhouders van Bens dorp gebruik hebben gemaakt van hun voorkeursrecht om aandelen van 10 te krijgen in de Bensdorp Winkel N.V. DAT de N.S. willen overwegen om per 1 October ook de expressetreinen Am sterdamMaastricht in Den Bosch te doen stoppen. DAT door verbeurdverklaring van het bezit van de fam. Grundtmann-Lycklama a Nyeholt het grootste heidegebied van Friesland (300 ha.), onder Duurswoude, onder Staatsbosbeheer is gekomen. DAT de Benelux-autoriteiten M. Car- tuyvels en A. Rodesch, resp. onder-secr.- gen. en secr. der Douane-Unie benoemd zijn tot officier O.N. DAT voor het B.G. te A'dam 8 jaar werd geëist tegen de 48-jarige M. C. Zonneveldt aldaar, die als Lager-oudste in een Duits concentratiekamp zyn me degevangenen had mishandeld. DAT de'expositie van schilderijen van Prinses Wilhelmina gisteren door de Commissaris in Overijssel te Goor is ge opend. is benoemd tot officier O.N. DAT op 16 Juli de Zuiderzeemuseum tentoonstelling in de Drommedaris te Enkhuizen wordt geopend. DAT B. en W. van Eindhoven afwij zend staan tegenover het verzoek van Bedrijfshoreca om van 26 uur op de Eindhovense kermis sterke drank te mo gen schenken. DAT het Leeuwarder Hof een 44-j. Incasseerder van de waterleiding, die 9700 had verduisterd, veroordeelde tot 1 jaar en 9 maanden (rechtbankvonnis 2 jaar). DAT de Zeeuwse Commissaris t.g.v. de Koperen Bruiloft een varende recep tie hield aan boord van het s.s. Mecklen burg en te Sneek een legerdag werd gehouden, waarbij 600 manschappen een boottocht op het Sneekermeer maakten. DAT de Nijverheidsschool voor hor logemakers te Schoonhoven een Zwit serse machine kreeg, waarmede met be hulp van een ingebouwde microscoop de allerkleinste onderdeeltjes kunnen wor den vervaardigd. DAT de R. v. C. de A'damse leden van de Kolonne Henneicke E. M. Ellemers en G. H. Mijnarends. door het B.G. te A'dam ter dood veroordeeld, levenslang oplegde, overeenkomstig de conclusie. DAT de Ned. Dirigentenorganisatie op 16 Juli in „De Kroon" te A'dam congres- seert en H. Wanting uit Den Haag zal spreken over „Kunstcritiek, in het bij zonder muziekcritiek". DAT burg. d'Ailly van A'dam is be noemd tot ereburger van de Amerik. stad Philadelphia en hem vanmorgen de vergulde stadssleutel overhandigd werd. DAT van 9 Juli t/m. 13 Aug. in het Oude Raadhuis te Kampen een tentoon stelling wordt gehouden van schilderijen van Hendrick en Barent Avercamp. R.T.C. pas aan de orde als onze troepen beloven, terug te trekken Te Djokja teruggekeerd heeft de voor zitter der republikeinse delegatie, Roem, een persconferentie gehouden, waarop hij kort en goed de „geruchten" tegensprak ou er reeds tussen de Nederlanders e republikeinen een voorlopig ac- coord over de staking van het vuren ge troffen zijn. In geen geval zouden de republikeinse troepen de stellingen, die zij thans op Java en Sumatra bezet houden, ontrui men. Dit zou ook niet voorkomen in de overeenkomst, waarover de republikei- en de Nedeflanders onderhandelen, was een kritiek punt geweest, daar vele republikeinen te kennen gegeven hebben, niet bereid te zijn, militaire stel lingen op te geven zonder absoluut bin dende Nederlandse toezeggingen over de overgave van souvereiniteit. Roem verklaarde voorts, dat de terug trekking der Nederlandse troepen uit In donesië besproken zou worden, voordat de republikeinen naar Den Haag gaan tor de Ronde Tafel Conferentie. (Als men Roem geloven mag. komt de toestand op het volgende neer: A. Neder land doet bindende beloften over de te rugtrekking der troepen en de overdracht der souvereiniteit, de republiek neemt de bezetting van geheel Indonesië over. B. Djokja regelt tezamen met die Indone siërs, die waardig gekeurd worden met de republiek te onderhandelen, de gehele inrichting van het souvereine Indonesië. C. Dr Van Roijen heeft reeds op eigen houtje beslist, dat de Unie ledig zal zijn. Als er dan verder in het geheel niets meer te regelen valt, komt de R.T.C. in Den Haag. Red.). Wapenstilstand? Nog niet, zegt dr Van Roijen Ook dr Van Royen heeft belangrijke verklaringen afgelegd. Volgens Aneta zeide hij in een vraaggesprek voor Radio Indonesië, dat de bijzonderheden van de order tot staking van het vuren nog moe ten worden uitgewerkt. Er is een „over eenstemmend standpunt", een meeting of minds (ontmoeting der geesten) te ver talen door „wilsovereenstemming", maar hoe het ook zij, zeide dr Van Roijen, het is duidelijk, dat de uitwerking van de in beginsel verkregen overeenstemming over staking van het vuren nog zal moeten volgen. Hij achtte de grootste concessie van beide zijden, het laten varen van wantrouwen. De Nederlandse delegatie heeft zich van het begin der conferentie óp het standpunt gesteld, dat zij ver wen moest hebben in de wederparty, was gezien het verleden een belang de republiek haar eisen volkomen ingewilligd gekregen heeft. alles eerst in Batavia. De H.V.K., de heer Lovink, gaat van het standpunt uit, dat. nu alles toch verloren is, men er alleen op moet speculeren, dat nu men de republiek feitelijk het gezag in heel Indonesië gegeven heeft, deze straks toch liever aan ons dan aan Amerika of Enge land de voorkeur zal geven Aan de fede rale opbouw is daarmede in feite de nek slag gegeven. De Regering is wel geschrokken toen zy dit alles vernam, maar heeft besloten om toch maar toe te geven, aangezien de P.v-d.A. de door de heer Van Royen ge nomen beslissing volkomen toejuicht, omdat deze geheel in haar programma past. Vandaar, dat de heer v. d. Goes van Naters er alles op zet om het debat over de Regeringsverklaring in comité- generaal te doen geschieden, aangezien men anders vreest dat het Nederlandse volk deze capitulatie (want anders is het niet) niet zal aanvaarden. Kenners van de toestand hebben mee gedeeld, dat indien de Kamer thans de Regering haar vertrouwen niet opzegt, de zaak volkomen verloren is. Ook in de Regering zeer nastaande kringen is men deze mening toegedaan. gemaakt Zij bevatten in de eerste plaats de be paling, dat alle gebieden, Nederlandse troepen nog geen garnizoen hadden, wederom tot het de-facto-gebied van Djokja gerekend zullen worden, waardoor de situatie practisch gelijk wordt aan die van voor de eerste politiële actie. Verder wordt voorzien in de nodige wapenleveranties en de reeds door genoemde 500 millioen gulden, waarbij in het vooruitzicht gesteld werd, dat, als de republiek meer nodig mocht hebben, zij wederom een beroep op de Javasche Bank kan doen. Het republi keinse geld werd bovendien erkend, zon der dat echter een verhouding tot het Nederlands-Indische geld werd vastge steld, waardoor de positie van de Javasche Bank wel heel moeilijk wordt. Met de bepalingen van de grondwet is totaal geen rekening meer gehouden Minister Van Maarseveen vernam dit rijke concessie onzerzijds. Aan de andere kant hebben de republikeinen een uiterst belangrijke concessie gedaan, door ver trouwende op de oprechte bedoeling van de Nederlanders om een spoedige over dracht der souvereiniteit te bewerken, zich te verplichten de in de overeenkomst van 7 Mei „voorgeschreven" politiek te volgen. De beste „waarborg", dat de overeen stemming over de gehele linie verwezen lijkt zal worden, achtte dr Van Roijen de overtuiging, dat alleen door samenwer king orde en vrijheid kunnen worden hersteld. „Ik kan u zeggen, dat de Nederlandse delegatie het zeer ernstig betreurt, dat de republikeinse leiders met name de Sultan van Djokja, gèen mogelijkheid hebben gezien, om hun volgelingen te wijzen op de ernstige wil tot samenwer king van Nederlandse zijde, en om hun volgelingen aan te sporen, de thans toe gestoken hand te grijpen. Wij hopen en verwachten intussen, dat de republikeinse regering na haar terugkeer in Djokja be reid zal zijn, de openbare mening in op bouwende zin leiding te geven," aldus dr Van Roijen. De klokkenmaker Van Maarte te Warnsveld heeft duizend arbeids uren besteed aan dit pronkstuk, dat hU in opdracht van Prinses Wilhel mina maakte voor het Koninklijk bruidspaar. „Nederland mag bij oefeningen als deze nooit ontbreken" De laatste loodjes wegen ook voor de Westelijke vloten het zwaarst (Van onze speciale verslaggever) Baai van Weymouth, a/b. „Vlctoriou s'\ Donderdagmiddag. In Weymouth, de badplaats aan de Engelse Zuidkust, klinkt het geratel van val lende ankerkettingen. Na vier dagen onafgebroken in verbitterde „zeegevechten" gewikkeld te zijn geweest, zyn vanmiddag 45 oorlogsbodems, die aan de Westelijk® manoeuvres hebben deelgenomen, hier binnengelopen. Zy hebben over een afstand van 1760 km. een rumoerig zog getrokken, dat kris kras van het Britse eilanden rijk langs de Belgische, Franse en Spaanse kust liep. Willinge vernomen. De Nederlandse commandant was opvallend bescheiden in zijn uitlatingen over hetgeen onze mannen hebben verricht. Op de vraag of het convooi onkwetsbaar was geble- Maar de laatste mijlen voor de vloot de baai binnenliep, bewonderd door dui zenden badgasten, waren wel de zwaar ste, die de deelnemende schepen van d( zijde van de aanvallers hadden te ver duren. Ditmaal waren het niet alleen de zwermen vliegtuigen en de loerende on derzeeboten, die de route onveilig maak ten. Vanmorgen tegen het aanbreken van de dag hebben Britse torpedoboten een koene aanval op 't zwaar bescherm de convooi gewaagd. Bij deze ene aanval zijn volgens de gegevens o.m. Superb, de Montcalm en de Georges Leygues „i grond geboord" Hier aan boord van de Victorious klinkt in de gesprekken nog de echo na van de laatste schermutselingen. Draad loos komen berichten binnen van sche pen uit het convooi, die eigenlijk niet meer bestaan. Maar hierover valt nog veel te twisten en straks zal de opperbe velhebber, Sir Rhoderick Mc Grigor moe ten uitmaken, wie nu eigenlijk nog be- Zo gaat b.v. het gerucht, dat de Vul- caan al drie maal in de grond geboord is, En daarom is het te begrijpen, dat die Britse torpedobootjager, die zoeven langs onze Vulcaan kwam varen, ironisch sein de „Vaart gij nog?" Het met vlaggen teruggeseinde ant woord was ad rem: „Gij ziet thans de geest van de Vulcaan. die door geen tor pedo te treffen is Het is niet om chauvinistisch te zijn, maar toch doet het goed te kunnen mel den, dat de prestaties van de ztf het dan enige Nederlandse schepen zeer worden gewaardeerd. Ook de mijnenvegers komt een woord van lof toe. Toen vanmorgen de 109 thuisvarende schepen dicht bij de baai van Weymouth aankwamen, moesten zy door een dicht mijnenveld heenbreken. Meer dan honderd magnetische mijnen en kabelmijnen werden geruimd. Het waren oefenmijnen. door Belgische sche pen gelegd, waarvan men by de ontplof fing door het gehele schip de schok kon voelen. Een gedeelte van de vloot voer opzettelijk door het ongezuiverde ge deelte. In het gezuiverde gedeelte kwam geen enkele mijn tot ontploffing: Wel de beste lof voor de dappere mijnenvegers. Een hooggeplaatst officier noemde de operatie buitengewoon goed geslaagd Aan boord van de Tromp hebben we de mening van Schout bij Nacht J. J. L. ken antwoordde de Schout bij Nacht: „Dat is zeker niet het geval. Evenmin is echter gebleken dat een onderzeeer er door heen komt. Omstandigheden spelen in deze een zeer belangrijke roL Nederland mag bij oefeningen als deze nooit ontbreken. Ons land moet trachten, met een groot contigent te komen". Morgen zullen de Franse. Belgische en Nederlandse eenheden naar hun thuis haven terugkeren. Onderweg zullen zij in Het Kanaal nog enkele oefeningen KONING ABDOELLAH NAAR LONDEN Ernst Bevin heeft koning Abdoellah van 't Hasjemietisch Koninkrijk (Trans- jordanië) uitgenodigd voor een bezoek aan Londen. Abdoellah nam de uitno diging aan. COMMANDANT VAN HR MS VULCAAN OVERLEDEN. Terwijl Hr Ms Vulcaan deelnam aan de vlootmanoeuvres der Westerse Unie, is haar commandant, kapitein-lt. ti. G. P. Küller. die reeds geruime tijd in het ziekenhuis lag, op 44-j, leeftijd in het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam over leden. Hij was tevens commandant van lijnendienst der Kon. Marin®. Prijs van kristalsoda vrij- Met ingang van heden zijn wederom de prijzen van enige chemische producten, waaronder kristalsoda. vrijgegeven. WEERBERICHT Aanhoudend vrij koel weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige motregen, maar mor gen plaatselijke opklaringen. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtin gen. Weinig verandering van temperatuur* 'Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 9 Juli zon op 4.30, onder uur; maan op 2.44

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1