Jlieuuie £ciiisr()c CToumnl Cripps kondigt strenge beperkingen op invoer uit Ver. Staten aan Republiek werpt onverwachts het masker af Ernstige Anierik. beschuldiging tegen de Unci Rapporten van de militaire waarnemers werden zorgvuldig „verbeterd" Wfst U DONDERDAG 7 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mtllmeter (Bjj contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. D1EMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJ K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ^Stantuastfcfi Is afiebleoen tnyn bert ia tcgbeaspoct" Dertigste jaargang No 7838 Regen en wind tegen fietsend Nederland Zie pan. 2 Te veel ponden sterling; te weinig dollars Géén devaluatie van het Pond géén loonsverhogingen, wél schraler distributiepakket „Het Pond Sterling devalueert niet". Deze korte zin was gisteren het enige roos kleurige, dat de Britse minister van Financiën, sir Stafford Cripps, aan de ge spannen luisterende Lagerhuisleden kon zeggen. Want de minister kondigde een drastische beperking van de invoer uit de Ver. Staten aan. Nieuwe aankopen zullen voor drie maanden worden uitgesteld, omdat het steeds meer verminderen der Britse goud- en dollarreserves, die in het tweede kwartaal van dit jaar van 471 tot 406 millioen pond sterling daalden, onmiddellijke maatregelen dringend noodzakelijk maakt. zijn rede Sir Stafford zei de laatste maande: waar te nemen in de activiteit in het bedrijfsleven in vele delen der wereld. In plaats van een verkopersmarkt, heb ben wij thans een kopersmarkt. Het zal U bekend zijn, dat het moeilijkste pro bleem, waarvoor het sterlinggebied zich geplaatst ziet, ligt in zijn handels betalingsbalans met het dollargebied. Dit bleek duidelijk uit het critieke gevolg van het dollartekort voor ons economisch leven in de laatste paar jaren. De daling in de vraag uit het dollargebied Frans v. Cauwelaert bereidt weg voor kabinetsformateur Frms-regent - Karei van België- -heeft minister van Staat, Frans van Caywe- laert, Kath. voorzitter van de oude Ka mer van Afgevaardigden, verzocht als informateur op te treden. Toen Van Cau welaert gistermiddag de pers meedeelde dat hij deze opdracht aanvaard had, on derstreepte hij het informatieve karakter daarvan. Hij is dus geen formateur, doch Zal slechts met de /partijvoorzitters be sprekingen voeren, om de taak van een toekomstige kabinetsformateur te verge makkelijken. Reeds gisteren had hij een onderhoud met graaf Carton de Wiart, lid van het hoofdbestuur der Christelijke Volkspartij. Van Cauwelaert heeft dus de moeilijke taak een compromis-voorstel te vinden inzake de koningskwestie, die Voor tenminste één der beide anti- Leopold-partijen, socialisten of liberalen, aanvaardbaar is. Kardinaal Mindszenty c.s. in beroep Gistermorgen is de zaak tegen kardi naal Mindszenty en zijn zes mede- beklaagden door het hof van cassatie te Boedapest opnieuw in behandeling ge nomen. De bijeenkomst werd streng ge heim gehouden, en alleen' een correspon dent van Agence France Press behoorde tot het publiek van 15 personen. De ver dedigers van de kardinaal en zijn zes lotgenoten drongen op uiterste clementie Zaterdag wordt uitspraak gedaan. jDe Tweede Kamer en de Koperen Bruiloft (Van onze Parlementsredacteur). Aan het einde van de Tweede Kamer vergadering herinnerde de voorzitter, mr Kortenhorst, gisteren aan de vandaag te \-ieren koperen bruilof van het Konink lijke Paar. waarin ook de Tweede Ka mer zich dankbaar verheugt. Wanneer de Kamer zou zijn bijeen gekomen. ^ou de voorzitter dit feit in een toespraak herdacht hebben. Nu dit niet het geval is, vroeg en verkreeg hij machtiging, namens haar de ge lukwensen der Kamer schriftelijk en, zo mogelijk, persoonlijk aan te bieden. Deze machtiging werd onder spontaan applaus verleend. Vrouwelijke Kamerleden bieden geschenk aan Ter gelegenheid van de Koperen Bruiloft Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zullen de vrouwelijke Kamer leden (mevr. A. Fortanier—de Wit, mej. dr M. A. M. Klompé, mej. A. J. Nolte, mej. mr N. S. C. Tendeloo, jkvr. mr C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, allen Tweede Kamer-lid. en mej. mr M. Tjeenk Willink, het enige vrouwelijke lid der Eerste Kamer) aan het Koninklijk Paar tg.v. zijn Koperen Bruiloft, koffie kopjes aanbieden, die passen bij het Meiszner servies van de Koningin. De keuze van het geschenk is het gevolg van een speciale wens van Koningin Jidiana. Wanneer de aanbieding plaats vindt is nog niet bekend, daar de kopjes waarschijnlijk uit Frankrijk zullen moe ten komen. Twee lichamen uit de „Roermond" gehaald Duikers hebben vandaag nog twee lichamen uit het wrak van de „Roer mond" gehaald. Naar men gelooft, is één hiervan dat van de heer Hans Ples- man. Tot dusver zyn 2ü wg» de 33 slacht offers geborgen. moeid zijn. te verminderen." aldus Stafford. Dit betekent dus, dat er grote kans bestaat, op een verlaging van het toch al schrale Britse distributiepakket. Over de lonen en prijzen en de arbeids productiviteit zei de minister, dat de regering geen loonsverlaging wenst, doch de productiekosten moeten omlaag dit kan alleen bereikt worden, als de efficiency der productie wordt verhoogd. Iedere poging echter, om de lonen te verhogen, kan alleen leiden tot z delige gevoleren voor de Britse mische situatie. Engeland, de Ver. Staten en de landen van het gemenebest, moeten geneesmiddel op lange termijn zoeken voor de netelige problemen, wat betreft het handelsevenwioht tussen het Weste lijk halfrond en de rest van de wereld, sterlinggoederen brengt natuurlijk be-| waarvan het sterlinggebied een belang- langrijke gevolgen met zich: het tekort'rijk deel uitmaakt. Op 13 Juli zullen de - ministers van Financiën uit het Britse dollars werd hierdoor nog ernstiger. Vooral de grote vermindering van de Britse verkopen naar de Ver. Staten hebben onze dollarontvangsten sterk ver minderd. Het is goed te weten, dat onze verkopen naar Canada zich in Mei hand haafden en in die maand een bijna on gekend record bereikten. Wij kunnen er niet te dikwijls de nadruk op leggen, dat de export naar de Ver. Staten de meest dringende en belangrijkste taak is van al degenen, die iets met de uitvoer uit te staan hebben." Minister Cripps deelde mede, dat de Britse regering medio Juni j.l. een „stilstands-overeenkomst" voor dollaraankopen had ingevoerd, die voor ten minste drie maanden zal worden voortgezet. Bestaande contracten en ver plichtingen zullen van kracht blijven, doch voor nieuwe aankopen zal speciale vergunning nodig zijn. „Tegen September a.s. zal een nieuw invoerprogramma gereed zijn, waarbij het vermoedelijk noodzakelijk zal blij ken het verbruik van bepaalde levens middelen, waarmee dollaruitgaven ge- Gemenebest bijeenkomen om deze andere kwesties te behandelen. Het gehele probleem van Engeland de andere Europese landen, is. dat zij slechts van Amerika kunnen kopen, als Amerika ook van hen koopt. Vandaag zou sir Stafford Cripps besprekingen beginnen over de dollarcrisis met de Amerikaanse minister van Financiën, Snyder, en met Averell Harriman, de Amerikaanse ambassadeur Marshall-plan. Paul Reynaud. de vroegere Franse premier, meent, dat sir Stafford Cripps op de verkeerde weg is en ziet in deva luatie van alle Europese valuta de enige oplossing. Notering pond sterling daalde te N.-York. In de termijnhandel te New-York zak ten gisteren de noteringen van het pond sterling tot het laagste punt sinds de oor log. De rede van Sir Stafford Cripps werd gevolgd door een zeer groot aanbod van ponden sterling. Vice-voorzitter van K.N.I.P. roept op tot voortzetting van de strijd BIJ de intocht van Soekarno In Djokja heeft de vice-voorzitter van het werk comité van het republikeins parlement, Tedjasoekmana, op het paleis van Soekarno een rede gehouden, die een bittere aanval inhield op de Nederlanders en een aansporing om door te vechten. Hy zeide volgens Aneta o.m.: heid, zyn nog vry en daarin treffen wjj voorbereidingen voor de voortzetting van de strijd, en ook in, die delen, die niet tot het gebied behoren, welke by de Hoe ongelyk de partijen ook in krach ten zijn, toch zal het gehele Indonesische yplk zonder aarzelen de strijd voortzet ten. Zes en een halve maand lang. zijn honderdduizenden Nederlandse soldaten, uitgerust met moderne wapenen, die door Amerika en Europa met het oog op de derde wereldoorlog waren geproduceerd, weerstaan door het blina ongewapende Indonesische volk. De Nederlanders hebben inderdaad verscheidene belangrijke plaatsen bezet, maar grotere landstreken, belangrijker voor de strijd voor onze onafhankelijk- Koningin en Prins morgen middag naar Den Haag H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard der Nederlanden, die zich mor genmiddag. ter gelegenheid van het aan bieden van het nationaal huldeblijk, naar Den Haag zullen begeven, zullen daar, per auto vanüit Soestdijk komende, tus sen 14 en 14.15 uur kunnen worden ver wacht. Vanaf het viaduct over de Vliet te Voorburg zal, langs de Laan v. Nieuw Oosteinde, Laan v. N. O. Indië, en het Bezuidenhout. naar het ingangshek van het Huis ten Bosch, tegenover de Haagse IJsclub, worden gereden. Na de aanbie ding van het jubileum-geschenk, die om streeks half vier beëindigd zal zijn, zal de terugtocht langs dezelfde route wor den aanvaard. Ongetwijfeld zullen velen deze kans aangrijpen om het Vorstelijk Paar, nu het koperen familiefeest door de residen tie zonder grote feestelijkheden word*, gevierd, om langs de route Koningin en Prins een spontane hulde te brengen. Zowel de Voorburgse als de Haagse politie zullen maatregelen treffen voor de afzetting van de te volgen wegen. Vandaag stellen tvij IJ voor: JAN SPRUYT, Leuvenstraat 21, Leiden. Hij is zo pas 21 jaar geworden, deze vrolijke Hollandse jongen. Links op de foto ziet u zyn lachende snuit. Toch zal het hem niet meegevallen zijn, deze eerste verjaardag onder de hete tropen zon. Maar Jans vriend Joop vertrok het vorig jaar September eveneens met de „Waterman" en als een goed vriend zal h\j wel gezorgd hebben, dat Jan zich toch een beetje jarig voelde. Misschien viert Jan het volgend jaar zijn verjaardag weer thuis? Dat hoopt met hem zijn fa milie ook de redacteur van dit rubriekje. eenkomst der „Renville" republikeins zyn genoemd. Hij noemde de Nederlanders een brute en valse vliand, die slechts sporen ach terliet van valsheid, onmenselijkheid en bestialiteit. Hjj zeide nog: Wy zyn niet vry geworden om maat regelen te nemen, die de positie van ons leger verzwakken door in te stemmen met een kunstmatige overeenkomst tot staking van het vuren en een wapen stilstand. Wy gaan onze stryd uit Djokja voortzetten. De Nederlanders eisen niet alleen de staking van de guerilla, maar ook vernietiging van de militaire uit rusting en alles wat de guerilleros de stryd mogelyk maakt. Deze bedoelingen mogen nooit worden verwezenlykt. Ass. Press voegt er aan toe, dat spre ker opriep, tot stryd tegen de ene ge meenschappelijke vyand: Nederland. Soekarno. die onder gejuich van dui zenden naar het paleis was gereden, sprak ook woorden over voortzetting van de stryd en liet de republikeinse vlag van 17 Augustus 1945 hysen. De sultan gaf aan de pers een ver klaring, dat alle partyen zich aan de wet moeten houden en dat er met krachtige hand zou worden geregeerd. Dit gold niet alleen voor de P.K.I. maar ook voor de P.N.I. en de Masjoemi. Hy zou voorlopig het Indonesische geld als betaalmiddel doen gebruiken, naast het officiële republikeinse geld. Het verbod van Nederlandse journalisten zou vol gens de sultan slechts 14 dagen gelden. Stoffelijk overschot van Dimitrof in Sofia Een half millioen mensen waren gister avond aanwezig voor het station van Sofia, waar het stoffelijk overschot van de te Moskou overleden Bulgaarse premier, Georgi Dimitrof, aankwam. In de stoet liepen o.a. mee de Russische maarschalk Worosjilof en de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, Anna Pauker. Voorts werden de talrijke onder scheidingen van Dimitrof, w.o- de „Orde van Lenin". meegedragen. Het stoffelijk overschot werd naar het Parlements gebouw gébracht, waar het tot Zondag zal worden opgebaard en vervolgens in een speciaal mausoleum zal worden ge- Prins Bernhard komt aan boord van de „Zeehond" Snuiveroefening in de Zeeuwse roompot Naar de „Nieuwe Leidsche Crt verneemt zal Z.K.H. Prins Bernhard Woensdag 13 Juli aan boord van de onderzeeboot „Zeehond", welk schip is uitgerust met een z.g. „snuiver-installatie" enkele suiveroefeningen meemaken. Deze oefeningen zullen worden gehou den in de Roompot, het ongeveer 30 m diepe Zeeuwse water ten Noorden van Walcheren en Noord-Beveland. De Marine heeft dit water uitgezocht, omdat dit de enige plaats is, waar geen mijnengevaar meer te vrezen is. De Prins wordt" te negen uur verwacht bij de kleine sluis van Wemeldinge, waar de snelle RC 31, de motorsloep van de commandant Zeemacht, gereed zal lig gen om Z.K.H. naar de aldaar op de rede iiggende Zeehond te brengen. Aan boord van de Zeehond zal de Prins worden ont vangen door de commandant luit. t. z. I J. N. baron Mackay, de luit. t. z. II C. E. Wolderling en de chef-machinekamer lt. t. z. II H. G. Bosma. De Prins zal aan boord lunchen, 's Mid dags ongeveer half vijf zal Z.K.H. van boord gaan. Zoals men weet heeft de Zeehond bij de vandaag geëindigde vlootmanoeuvres een goed figuur geslagen. Deze successec zijn naast de ervaring van de bemanning niet in het minst te danken aan de snuiverinstallatie. Zaterdagmiddag zal de Zeehond om streeks 4 uur in de Waalhaven te Rotter dam aankomen, vergezeld van de „Tijger- haai" en de drie Britse onderzeeboten „Aeneas", „Andrew" en de „Trespasser". Commandant baron Mackay zal dit flot tielje leiden. Men herinnert ,zich de namen van deze onderzeeërs uit de "verslagen welke wij de laatste dagen gaven over de Weste- lyke vlootmanoeuvres. Ned. Marinevliegtuig in zee gestort bij manoeuvres Piloot gered, doch waarnemer vermoedelijk verdronken. Naar eerst thans bekend wordt, is Dinsdag bij de manoeuvres van de vloot- en luchtstrijdkrachten der Westelijke Unie een Firefly-vliegtuig van de Ne derlandse Marine, afkomstig van het vliegveld Valkenburg, bij een poging om op het Britse vliegdekschip Theseus te landen, in zee gestort. De piloot kon door de Britse torpedo- bootjager Saint James worden gered, doch de adelborst-vlieger le kl. Marinus Hendrik van Bein uit Eindhoven kon niet worden gevonden, zodat men aan neemt dat hij verdronken is. Twee uur later maakte een Britse Sea- hornet een crashlanding, eveneens op de Theseus. De. machine sloeg over de kop vloog in brajjd, maar de bemanning "werd gered, Aan de manoeuvres van de Britse Middellandse Zeevloot op de Ionische Zee zullen drie Griekse torpedobootjagers en drie onderzeeërs deelnemen. VLOOT VAART NAAR HU/S „Tijgerhaai" boort vliegkampschip „Theseus" in de grond Operaties leveren zeer gunstige resultaten op (Van onze speciale verslaggever) 6 Juli a/b. „Victorious. Vóór wy morgenmiddag in de thuishaven zullen aankomen, zullen we nog heel wat beleven. We zyn nog wel niet „in de grond geboord", maar de activiteit van de aanvallende Engelsse, Franse en Nederlandse onderzeeboten en niet minder hun tot nu toe behaalde successen, wyzen er wel op, dat ons nog veel gevaren boven het hoofd hangen. Ook vandaag was het weer een ondeneeër van de Kon. Nederlandse Marine, die van zich deed spreken: de „Tygerhaai", onder commando van luitenant-ter-zee H. M. van der Veen DSC. Dit schip heeft namelijk kans gezien de verdedigingsgordel rond ons convooi te doorbreken om daarna ongemerkt op te duiken by de Britse .Theseus". De Brit werd midscheeps ge troffen en daarmee „in de grond geboord". Gefeliciteerd, commandant Van Veen en bemanning De belangryke rol, welke de onderzee-i len uitvoerden. Gelukkig werden wy in boteh in de zee-oorlog spelen, is de laat- de lucht beschermd door zwermen ja- dagen weer eens ten overvloede be- gers van Theseus. In de nacht dreunden en. De 23 escorteschepen en ook de |onophoudelyk de zware Sunderlands en verkenningsvliegtuigen deden hun uiter- Wellingtons als een beschermend dak ste best om de aanvallers té ontdekken, boven onze schepen-ea-aan_de kop van herhaaldelyk tevergeefs. De onder-1 ons convooi was het Franse vliegdek- waterstrydkrachten werden ondersteund (al klinkt dat wat vreemd) door motorige Lancasters en tweemotorige Mitchell bommenwerpers, die van hur in Cornwall-onafgebroken aanval- n van de 15 Amerikaanse journalis- die thans Indonesië bezoeken, de heer William H. Newton, van het Scripps- Howardconcern, doet volgens Aneta ln de „New York Herald Tribune" een boekje open over het gedrag van de Unci. Hij schrijft namelijk, dat de Amerikaanse nemers, die te Djokja, waar hy ver toeft, de V.N. vertegenwoordigen, ver klaren, niet in staat te zijn, onpartydige rapporten uit te brengen. Hun rapporten worden op een dusda nige wyze „herzien" of verdraaid, dat de republikeinse zaak in een gunstig licht komt te staan. Deze „herziening" ge schiedt door hooggeplaatste Amerikanen te Batavia, waar de rapporten van de waarnemers te velde worden „geschift", „samengevoegd" en „omgewerkt", blijk baar om pasklaar gemaakt te worden de politiek, die het State Depart ment of de Veiligheidsraad op dat ogen blik volgt. Newton verklaart, dat zowel de Ame rikaanse als de Australische militaire waarnemers zich ernstig bezorgd maken het feit. dat hun rapporten worden gecensureerd en verdraaid. Alle rapporten van de Amerikaanse aarnemers moeten door de handen gaan an kolonel Williard B. Carlock en die der Australische door die van brigade generaal Claude E. Prior. Newton was getuige van de ontruiming van Wonosari door de Nederlanders vol gens het vastgestelde plan, terwijl de re publikeinen niet ter plaatse verschenen. Binnen enkele uren na de ontruiming hadden Carlock en Prior drie verschillen de verklaringen afgegeven, waarin de Ne derlanders werd aangewreven, ten eerste dat zij niet hadden gezorgd vooi; een ge wapend geleide van de waarnemers, ten tweede, dat zy het vliegveld Wonosari een uur te vroeg hadden ontruimd daardoor de maatregelen voor de o gave in de war hadden gestuurd, ten derde, dat zij de overgave van Wonosari in het honderd hadden laten lopen door de avond tevoren de republikeinse stryd- kracht zo ver weg te jagen, dat zij niet op tijd konden terugkomen voor de be zetting. Newton wraakt deze verklaringen geeft te kennen, dat er slechts weinig verband is tussen de rapporten en de wer kelijke gebeurtenissen Noch Carlock. noch Prior was aanwezig, maar zy had den nauwkeurige rapporten kunnen krij gen van Amerikaanse en Australische waarnemers, die er wel waren. Geïrriteerd door de weigering va heer Newton, om zyn lezing van de ge beurtenissen te aanvaarden, stelde Car lock Newton de sarcastische vraag of de 15 Amerikaanse journalisten soms door de Nederlanders zorgvuldig waren uitge- DAT H. Brauckman wan de Venlose zweefvliegclub als achtste Nederlander het zilveren C-brevet zweefvliegen be haalde (eisen: 1000 m. stygeri, duurvlucht van 5 uur en afstandsvlucht van 50 km.). DAT de Venlose zweefvliegclub van 1624 Juli een nationale zweefvliegweek houdt, waaraan 12 toestellen uit heel Nederland deelnemen. DAT Deurne voor ƒ63.000 de ruïne van het zgn. „Groot Kasteel" aankocht om er een theehuis in te vestigen, terwijl het 9 ha. grote landgoed tot openbaar wan delpark wordt bestemd. DAT de bekende BBC-omroeper van nieuws in bezettingstijd, Frank Phillips, wederom in ons land vertoeft, thans om in opdracht van de R VD. de Engelse tekst te spreken by de Walcheren-film. DAT de jaarlijkse omzet van de 300 Ned. verf-bereidende fa.'s ƒ120 millioen bedraagt, waarvan ƒ20 millioen voor de export (voor de oorlog 2% millioen). DAT, vermoedelyk als gevolg van het spelen met vuur door jongens, drie loodsen aan de Weesperzijde te A'dam, waarin J. v. d. Scheur een fabriekje van betonnen platen had gevestigd, zyn uit gebrand. DAT Overijssel de Twentse electrische centrale in overheidshanden wil brengen en daarom elk aandeel van ƒ500 wil om ruilen voor 1200 3 pet obligaties ip de IJselcentrale te Zwolle. DAT burgemeester dAilly gisteren is geïnstalleerd als beschermheer van het Ned. comité tot steun aan Israëlische kinderen- DAT in de binnenhaven van de Hoog ovens te IJmuiden IJ tankmijnen tegelijk naar boven zijn gebaggerd, welke door de hulpverleningsdienst onschadelijk werden gemaakt. DAT de KNAC de N S. verzocht by de gevaarlijke onbewaakte overweg te Mijdrecht, die "in één week tijds twee mensenlevens eiste. een automatische flikkerlicht-installatie te plaatsen. DAT de staatssecretaris van Marine schout by nacht H C. W. Moorman, morgen een bezoek brengt aan het op leidingskamp voor. mariniers te Voikel. DAT laagste inschryfster voor het bouwen van een silo van Koopmans" meelfabrieken'te Leeuwarden de N V. Kondor te A'dam was met ƒ393.400 (hoogste bedrag ƒ432.400). DAT het maken van een havendam en het baggeren van een vaargeul in het Sneekermeer voor 389.500 is opgedragen aan de fa. A. Kraayeveld Pzn. te Zwyn- dreoht. DAT de hoofdir.-dir. van de Prov. Waterstaat in Gelderland, ir E Kempees, op 1 Jan. met pensioen gaat en voor deze functie op drietal zijn geplaatst ir W Mols. Arnhem ir H. H Rieuwerts de Vries, Arnhem, en ir C. A de Vassy, Bloemendaal DAT Fr sn Kr ijk dit jaar vermoedelijk slechts 60 000 ton pootaardappelen ons zal afnemen tegen 100.000 ton in DAT emigranten, die in Frankrijk zelfstandig landbouwbedrijf willen stich ten, over pl m 400 per ha. moeten be schikken. DAT de commandant van de „Blijver tjes" (115 R Ilt.-kol. mr J F. Scheers, die met de Zuiderkruis repatrieert, daar na als hoofdredacteur van het dagblad „De Locomotief" te Semarang naar Indonesië terugkeert. DAT er in ons land 11 500 schilders bedrijven zijn, die aan 27.000 schilders gezellen emplooi geven. DAT Jan Doeksen, directeur van de be kende sleep- en bergingamaatsphappij ié Terschelling, benoemd is tot-ridder O.N. DAT voor het vellen'van hout ook na de opheffing der distributiebepalingen, een kapvergunning vereist blijft. DAT 62 j. oud in Deauville '(Fr.) is overleden de notaris A. L. Buurma uit Houten. schip Arromanches, dat met z\jn Seafires een parapluie van jagers boven de aan gevallen vloot hield. Wy varen nu ter hoogte van Brest. Zojuist zyn drie Nederlandse Mitchells en een Britse Lancaster door de ver dedigende vliegtuigen opgevangen, juist toen zü tot een aanval wilden overgaan. Ook de „Piet Hein" en de „Maurits" dragen het hunne by tot de escorte. Deze twee schepen voerden vijftig minuten lang een ingespannen jacht uit op een Nederlandse onderzeeboot, die „onscha delyk" werd gemaakt met dieptebom men. Overigens zyn deze bommen gevaarlyk, maar men kan nauwkeurig nagaan of de onderzeeboot in geval van een scherpe lading zou zijn vernietigd, Van verschillende kanten kon men vandaag horen dat de samenwerking bü de verdediging van tyd tot tyd door de weinige oefening wel eens te wenser overliet. Eens te meer een bewjjs, hoe zeer de manoeuvres nodig zyn. Maar al met al is de leiding het er over eens, dat men nu reeds kan zeggen, dat de operaties zeer gunstige resultaten opleveren. Ook Montgomery is enthousiast het bereikte. Hij heeft de verrichtingen van de vloot tot in de finesses gevolgd Hoewel het koperen huwelijksfeest alleen in de huiselijke kring werd gevierd, defileerden vanmorgen voor het paleis Soestdijk de Gre nadiers en Jagers, die eveneens jubileren. Het is nl. 120 jaar gele den, dat deze garderegimenten werden opgericht. Rood-wit Du 28-jarige Amsterdamse mevrouw Willy CroesVan Rysel is in Enge land aangekomen, om het Kanaal tus sen Dover en Calais over te zwem men. Zij heeft reeds het IJsselmeer „bedwongen". hij onderhield zich aan boord „Implacable" even goed met de de laagste rangen als met de com mandanten. „De manoeuvres hebben duidelijk aangetoond, hoe verschillende landen succesvol kunnen samenwerken. Ik hoop, dat deze oefeningen ook voor de strijdkrachten te land elk jaar zul len worden herhaald. De techniek en de efficiency van de vliegdekschepen heb ben my het meest geïmponeerd." Morgen zullen wy in Weymouth, aan de Engelse Zuidkust, aankomen. De ma noeuvres zyn dan afgelopen. Maar over de verkregen lessen zal nog lang worden nagepraat. Weer treinaanslag op Java Aneta seint uit Semarang. dat Zondag de trein Ngawen-Blora op twee trek- bommen is gereden. Vijf personen ver loren het leven en verschillende zijn gewond. Het rood en wit wc->pert weer van de openbare gebouwen in Djokja en Soekarno zetelt weer in zyn paleis. Dat kan, omdat wy het rood-wit en blauw hebben neergehaald en Djokja weer hebben overgeleverd aan de leiders van de republiek. Uit eigen beweging en ten dele op aandrang van buitenaf zyn wy teruggetreden. Natuurlijk in de hoop althans dat moet men aannemen op die wyze een oplossing te bespoedigen. Of die hoop ooit werkelykheid zal wor den? We wagen het te betwyfelen. De redevoeringen, gisteren in Djokja af gestoken, zyn niet hoopgevend. De vice- voorzitter van het voorlopig parlement de republiek had geen goed woord de Nederlanders over. Hij sprak hen als van de ene en gemeen- schappelyke vyand, waartegen gestreden moest worden. Dat is wel een moed gevende iyentaliteit voor het gaan zit ten aan de Ronde-Tafel en Soekarno's rede was al niet veel beter. Ook hU wekte op tot eenheid om te stryden voor het bereiken van de republikeinse doel stellingen. Wat die doelstellingen zyn, werd nog eens onderstreept door het hysen van de „proclamatievlag" van 17 Augustus 1945. De republiek eist onafhankeiykheld. Maar dan niet als residentie Djokja, of als een deel in een federatie. Alle over eenkomsten ten spyt, houdt men vast aan de onafhankelykheid van de repu bliek Indonesia. Heerschappij over heel Indonesië, dat is de doelstelling, en de Nederlanders er volledig uit. Dat werd gisteren in Djokja weer duideiyk. Compromis-nederlaag Het lijdt geen twyfel. of minister Van Maarseveen en met hem de gehele Regering heeft gistermid dag in de Tweede Kamer een nederlaag geleden. Hij toch achtte een Indonesië- debat thans praematuur. Geen der spre kers is hem hierin bijgevallen, zelfs de heer Van der Goes van Naters niet. al achtte deze een openbaar debat inoppor tuun. Duidelijk is ook gebleken, dat het merendeel der Kamer, nl. allen, uitge zonderd de socialisten, principieel meer voelt voor een openbaar debat dan voor een met gesloten deuren. Terecht, naar onze mening, want de Indonesische po litiek. die toch al zo ondoorzichtig is, wordt door een geheim debat niet ge diend: het zou een stroom van geruchten en veronderstellingen, gevoed door een begrijpelyk wantrouwen, veroorzaken. Merkwaardig is, dat de voorzitter, mr Kortenhorst, aanvankelijk voorsloeg, de vraag naar een Regeringsverklaring de volgende week opnieuw aan de orde te stellen, doch dat hij. nadat verschillende sprekers het woord hadden gevoerd, waarby alleen de anti-revolutionnairen en de communisten onomwonden teleur stelling toonden, dat er niet deze week verklaring zou komen. dat agd voorstelde, de Regering dringend te ver zoeken, in ieder geval volgende week een verklaring af te leggen. De Kamer ging hiermee in haar geheel accoord en desavoueerde hiermee openlijk 's minis ters argument, dat een verklaring prae matuur zou zijn. De voorzitter bracht hierdoor het initiatief bij de Kamer en droeg op byzondere wijze by tot de nederlaag van de Regering, die op da vingers is getikt, doch bij wijze van compromis een paar dagen uitstel heeft gekregen. WILDE STAKING BIJ WIJTENBURG OPGEHEVEN! ar wy vernemen, ls de wilde sta king van 125 man personeel, die Dins dagmiddag in verband met een loons- kwestie in de Edelachtbaar-sigarenfa briek van de firma A. H. J. Wytenburg e Leiden uitbrak, hedenmiddag door de dgarenmakers opgeheven. WEERBERICHT Iets hogere temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt; u en dan overdryvende wolkenvelden i overwegend droog weer. In het Noor- m van het land matige wind uit Noor» delijke richtingen, elders meest rwakke- ind. Overdag iets hogere temperatu- ïn. (Opgemaakt te 10 uur.) ZON EN MAAN. Vrydag 8 Juli. Zon op 4.29. onder 21.00; iaan op 20.16, onder 1-56 uur. 10 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1