NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 5 JULI 194§ Stadsnieuws Leidse gemeenteraad op 11 Juli in midzomer vergadering bijeen Benoeming, praeadvies en voorstel gehouden, bevat o.a. de volgende punten: Benoeming van een lid van het college van curatoren van het gymnasium; benoeming van onderwijzend personeel aan een viertal scholen; voorstel om aan mej. J. K. Sturing, hoofd van de meisjesschool voor u.l.o., op haar verzoek ontslag te verlenen; praeadvies op het verzoek van het be stuur van de vereniging tot oprichting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Oegstgeest om medewerking tot het vernieuwen, verbeteren en uitbrei den van de centrale verwarmingsinstal latie in zijn school voor gewoon lager onderwijs aan de Adriaan Pauwstraat; voorstel tot het beschikbaar stellen va gelden ten behoeve van het verbeteren van het terreindek van de speeltuin der speeltuinvereniging „Oosterkwartier" voorstel tot beschikbaar stellen gelden ten behoeve van het verbeteren van de accommodatie van een tweetal bij de Sportstichting in beheer zijnde sport terreinen; idem tot het beschikbaar stellen van gelden t.b.v. het gedeeltelijk vernieuwen van de overspanningen van de Bostel- brug; praeadvies op het voorstel van de heer J- van Jterson inzake doortrekking van de Wassenaarseweg; voorstel tot het wijzigen van de be groting van inkomsten en uitgaven van de gemeente voor 1949, ter regeling van de financiële gevolgen van enige raads besluiten; rekening van de ontvangsten en uit gaven der gemeente en de rekeningen van de takken van dienst over 1946; voorstel tot het aangaan van een over eenkomst tot levering van gas, alsmede een overeenkomst tot levering electriciteit met Benthuizen; idem tot het beschikbaar stellen gelden t.b.v. het inrichten van neuropathologisch laboratorium voo gestichten „Endegeest" e.a.; idem tot het vaststellen van een ordening tot wijziging van de algemene salarisverordening 1948; idem inzake het verlenen van een ordening, regelende het verlenen van wachtgeld en pensioen aan de wethou ders, alsmede aan hun weduwen en idem tot het vaststellen van een ver ordening, houdende wijziging van de verordening op de straatpolitie; idem inzake het uitbreiden electriciteitsfabriek met twee productie eenheden van 30.000 kilowatt met bijbe horende werken; idem inzake bouw en inrichting var een zuiverhuis voor reiniging van water- gas van de gasfabriek. Ned. Legermuseum te Leiden Op verzoek van enige abonné's maken wij bekend, dat het Ned. Legermuseum te Leiden op Maandag, Woensdag en Vrijdag geopend is van 1 tot 4 uur. De directeur verzoekt belangstellenden vroeg te komen, aangezien een rondlei ding omstreeks twee uur in beslag neemt. De toegangsprijs voor volwassenen be draagt 25 cent en voor kinderen 15 cent. Militairen in uniform hebben gratis toegang. Speeltuin van „Ooster kwartier" Gebleken is, dat het terreindek van speeltuin van de speeltuinvereniging ..Oosterkwartier" aan de Borneostraat moet worden verbeterd. De met een er ander gepaard gaande kosten worden ge raamd op 8500. In overeenstemming met het advies van de commissie van open bare werken geeft het college van B. en W. de raad in overweging dit bedrag be schikbaar te stellen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Andreas W. M. zn v. A. J Verhoogt en A. M. Belt; Fernanda B. A. G. J. van Kempen en J. C. van Remündt; Maria F. E. dr v. R. H. Basten J. H. Brinkhuis; Johanna M. dT v. C. G. Koenen en L. O. Siahya: Johannes J. J. J. Vermeer en J. J. Geuke; Maria E. dr v. P. A. Jonk en M. Landwaart; Johannes G. zn v. J. van der Meij en C der Weijden; Willem A. zn v. M. Blok en G. Sieders: Petronella A. M. dr M. Lenting en M. de Lange; Elias J. v. E. J. Teske en F. J. Brugmans; Ber- nardus L. zn v. J. J. Verberg en C. C. H. Tuithof; Frank zn v. M. M. Alblas en V. van Herk; Jacoba dr v. J. J. van Oos- en en M. K. van Leeuwen; Martin P. Th :n^v. P. Rijlaarsdam en A. M. H. Jeers; Augustina M. H. dr v. J. L. Veen en P. Devilee. OVERLEDEN: M. C. Montagne, huisvr. v. M. Meijers, 60 jr; C. Boot, wed. v. C. Vet 80 jT: J. A. Koster, man, 73 jr; C. J. M. Molenbroek, vr, 79 jr. GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie Afsluiting spoorwegovergang Morsweg Burgemeesters en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat m verband met rioolwerkzaamheden vooi de spoorwegwerken de spoorwegover gang aan de Morsweg (Staatsspoor) met ingang van heden voor onbepaalde tijd )or alle rijverkeer zal zijn afgesloten. Het rijverkeer, komende van de rich ting Lage- en Hoge Morsweg, zal wor den omgelegd over de Rijnzichtbrug, de Haagweg en het Noordeinde. Het van de tegenovergestelde kant komende rijvet> keer kan de Lage of Hoge '"Morsweg slechts bereiken via het Noordeinde, de Haagweg en de Rijnzichtbrug. Leiden, 5 Juli 1949. Burgemeester en Wethouders voor noemd. Mutatie curatorium gymnasium Prof. dr J. A. J Barge heeft de wi kennen gegeven af te treden als curator van het gymanisum alhier. Ter vervul ling van deze vacature is de volgende aanbeveling aan de gemeenteraad ge daan: prof. dr P H van Laer, bijzonder hoogleraar in de Thomistische wijsbe geerte vanwege de Radboud-stichting te' Leiden, en J. A. Tolenaar, arts te Leiden Subsidiëring uit gemeentekas in omvang toegenomen B. en W. stellen algemene regelen voor In de laatste jaren is de subsidiëring uit de gemeentekas van verschillende instellingen zodanig in omvang en be tekenis toegenomen, dat B en W. het wenselijk achten; dat de raad omtrent deze subsidiëring algemene regelen stelt. In een ontwerp-verordening. houdende algemene regelen betreffende de sub sidiëring uit de gemeentekas van instel lingen, verenigingen, stichtingen en der gelijke. zijn in de eerste plaats de voor waarden opgenomen, waaraan deze licha men moeten voldoen om voor subsidie ir aanmerking te komen. Daarnaast zijn be palingen opgenomen, waaraan het gesub sidieerde lichaam dient te voldoen, indien de raad tot het verlenen van subsidie heeft besloten. Tenslotte achtte wenselijk, enkele algemene no stellen omtrent de wijze, waarop de grootte van het subsidie wordt bepaald, Artikel 18 vermeldt, dat B. en W. be voegd zijn in voorkomende gevallen eer of meer der bepalingen niet van toepas sing te verklaren, indien B. en W. daar toe termen aanwezig achten. Voorts het college bevoegd naast de bepalingen van deze verordening bijzondere voor waarden aan een subsidie te verbinden. De schilderachtige pastorie bij de Oude Kerk te Katwijk aan Zee, die i afbraak-periode van de oorlog onder slopershanden moest vallen. Foto D. Kruyt. F ïiarakteristieke Katwijk is langzaam, maar zeker aan 't verdwijnen Binnenkort zal Katwijks woordenboek bet liclit zien Neuropathologisch laboratorium voor „Endegeest" Er is een plan opgesteld inrichting van een neuro-pathologisch laboratorium voor de gestichten „Ende-| geest" e.a. Een dergelijke instelling noodzakelijk om te kunnen overgaan tot toepassing van de nieuwe, op de resul taten van de moderne wetenschap be rustende behandelingsmethoden. De kosten van de inrichting laboratorium worden globaal op ƒ20.000 geraamd. B. en W. stellen voor dit be drag te verstrekken. Stoere arbeider gaat de „Grof" verlaten Werkte 53 jaar in gieterij Het met-pensioen-gaan van de heer H. Verhoeven, wonende Herenstraat 59 al hier, vraagt onze bijzondere aandacht. Verhoeven heeft niet minder dan 53 jaar in de gieterij van de Kon. Ned. Grof smederij (Kettingfabriek) gewerkt. Hij is slechts één keer ziek geweest en heeft nooit boete hoeven te betalen voor te- laat-komen. Nu is Verhoeven, een man met een gestel van ijzer, zoals men in zijn omgeving wel pleegt te zeggen, 65 jaar en hij heeft de wens te kennen ge geven rust te gaan nemen. Als er één arbeider rust verdient, dan is Verhoeven het wel. Gedurende vijf volle decennia ijzer-vormen i: gieterij, w: temperatuur bij na zonder derbreking hoog is denk aan het smelt punt van ijzer cure. Maar de mocht arbeidey was aangenaam en dit heeft zijn arbeidsvreugde zeer verhoogd. Velen zag hij komen en gaan. Toen hij gieterij zijn in trede deed, had- werk. Van hen zijn er nog twee in leven. Nu biedt deze afdeling van de Grofsmederij plaats aan 70 arbeiders. Over gebrek aan waardering heeft Ver hoeven ook niet te klagen. Hij toonde nog de zilveren medaille van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Welke onderscheiding zal de herinnering zijn afscheid levendig houden? Dit vindt plaats op Zaterdag 30 Juli Sport en Wedstrijden H. VERHOEVEN. Alpliense rijwielvierdaagse op grootse wijze geopend Vandaag de tocht door de duin- en bollenstreek Het jaarlijkse houtverbruik der wereld Het jaarlijks houtverbruik is het groot ste in Finland en wel 8.5 kubieke meter per inwoner, waarvan 60.6 pet timmer hout en 39.4 brandhout. Dan volgt* Ca nada met 8 kubieke meter, waarvan 32.3 timmerhout en 67.7 pet brandhout. De Verenigde Staten kunnen wijzen op een verbruik per hoofd van 6 5 m3, waarvan 36,2 pet timmerhout en 63-8 pet brand hout. Zweden me'. 3.5 m3 per hoofd (51 pet timmerhout, 49 pet brandhout^ Rus- Jand met 2 m3 (54 pet timmerhout, 46 pet brandhout)Oostenrijk 1 m3 (68 4 pet timmerhout, en 31-6 pet brandhout), Tsjeohoslowakije 0.9 m3 (53.8 pet tim merhout, 46.2 brandhout), Duitsland 0 8 m3 (66.6 pet timmerhout en 33.4 pet brandhout). Zwitserland 0.8 m3 (50 pet timmerhout en 50 pet brandhout), Frank rijk 0.75 m3 (39 pet timmerhout en 61 pet brandhout), België 0.7 m3 (69 pet tim merhout en 31 pet brandhout), Engeland 0.4 m3 (96 4 timmerhout), Nederland 0.4 m3 (84.6 pet timmerhout). De oppervlakte van de bossen en wou den bedraagt in Azië 840 millioen hecta ren. Europa 310 millioen hectaren, Afrika 320 millioen hectaren, Zuid-Amerika 840 millioen hectaren. Noord-Amerika 570 millioen hectaren en Australië Hf millioen hectaren. Verbetering accommodatie sportterreinen Het is nodig geblekeh, dat ter verbete' ring van de accommodatie van èen twee tal bij de Sportstichting in beheer zijnde sportterreinen enkele voorzieningen wor den getroffen. Deze voorzieningen betref fen het toouowen van een nieuw clubhuis op het L.F.C.-terrein aan de Haagweg, ter vervanging van het in de bezettingstijd gesloopte gebouw, alsmede het overkap pen van een gedeelte van de zittribunc en het maken van een staantribune op het hoofdterrein van het sportterrein bij <fe Leidse Hout. De kosten van ontworpen clubhuis worden geraamd op 16.500. Voor het overkappen over een lengte van 25 m worden de kosten ge raamd op ƒ8000. Het maken van een vooi 1700 personen plaats biedende staan- ruimte zal een bedrag van ƒ13.500 vor deren. B. en W. geven in overweging deze gelden beschikbaar te stellen. Distributievaria Bonkaarten 909 worden morgen (Woens dag) uitgereikt aan de gezinnen, waarvan het hoofd een stamkaartnummer heeft tussen 77001 en 79200. De loketten zijn geopend van 8.3012 en van 1454.30! uur. Meebrengen: stamkaarten en inwis- gelingsbonnen. jEr i wijk lopen en in de buurt komen Oude Kerk, die nu midden in e gestrekte zandvlakte staat, dan worden we als vanzelf herinnerd aan een pro ces, dat voor de oorlog reeds lang aan de gang was en dat tijdens de oorlog snel om zich heen gegrepen heeft: het verdwijnen van Oud-Katwijk. Hoe geheel anders zag Katwijk vijftig jaar geleden uit. Wat was het des winters gezellig om langs de bomschui- wandelen. Wat was het een schil- deraohtig gezicht, de hun typische klederdracht met de zilveren gespen en de hoge hoed op, ven met haar mooie, witte kap- kleurige schoudermantels. Ook we etsen of schilderijen uit die valt ons duidelijk op de eigen sfeer, die Katwijk had. Hoe gemoedelijk stonden de lage huisjes door elkaar, met bochtige straatjes ertussen, zoals Oostpad en Kerksteeg. Langzaam aan is al dit karakteristieke Katwijkse gaan verdwijnen, 't Begon met het vervangen van de bomschuiten door de snellere en grotere loggers, die van d< havens van IJmuiden en Vlaardingen ge bruik maakten, waardoor Katwijk zijr cachet als vissersplaats voor een belang rijk deel verloor. Toen kwam de afbraak. Nog in 1942 konden we tussen de witgekalkte huisjes lopen en genieten van de mooie gevels, zoals die van de pastorie by de Oude Kerk met de twee verdiepingen of di< het huis op de hoek van de Wees huisstraat en de Baljuwstraat. Van al dit oude is echter weinig over gebleven. Hier en daar staan nog eer paar oude huisjes en laten we hopen, dat dit Katwijkse schoon bewaard zal blijven, want het herinnert velen aan goede Ook de Katwijkse klederdracht 't afnemen. Reeds sinds meer dan 20 jaar is er geen jong meisje meer in tegen stelling met bij voorbeeld Scheveningen dat de kap en het mooie costuum draagt, terwijl het toch beter staat dan een japonnetje en een hoofddoekje, voor al in deze gemeenschap. Eén ding is er echter, dat nog niet ver dwijnt. En dat is het Katwijkse dialect. We horen nog wel eens de opmerking van iemand, die het Katwijkse dialect maar oppervlakkig kent, dat het lelijk klinkt, maar ieder, die er beter in thuis is, zal geboeid worden door de vele eigenaardigheden ervan. Het was dan ook een voor Katwijk zeer belangrijk feit, toen in 1940 de inmiddels overleden Groningse hoogleraar Overdiep in samenwer king met de directeur van de Kat wijkse visserijsohool, de heer Var- kevisser, het boek „De Volkstaal van Katwijk aan Zee" het licht deed zien. Op wetenschappelijk hoogstaande wijze leggen de schrij vers in dit boek de eigenaardig heden van het Katwijks vast. He laas heeft prof. Overdiep zijn plan om ook een woordenboek van het Katwijks uit te geven niet meer kunnen uitvoeren. Zijn opvolger, prof. Van Ees, heeft evenwel alle gegevens van prof. Overdiep en de heer Varkevisser verzameld; binnen enkele maanden kunnen we dan ook het verschijnen van dit woordenboek venvachten (even als Volkstaal van Katwijk aan Zee" uit te geven door de N. V. Staridaardboekhandel te Antwor- pen). Het Katwijks blijkt dus een nog volkomen levend dialect te zijn, in staat om alles, wat in het leven van het bloeiende Katwijk voorkomt, uit te drukken. Dé kin deren nemen nog steeds de uit spraak en de vele uitdrukkingen prompt van hun ouders over. historische bomschuiten, de Oude Kerk of schilderachtige buurtjes zijn afge beeld. We noemen slechts de namen var German Grobe, Willy Sluyter en mej Broeksmit. Als' we goed ingelicht zyn, wordt de pastorie bij de Oude Kerk, die op last van de Duitsers werd afgebroken, met enkele huisjes weer opgebouwd in het Openluchtmuseum te Arnhem. De foto graaf D. Kruyt heeft vlak voor de af braak een prachtige collectie foto's ge maakt van ongeveer alles, wat is afge broken. Het Katwijks museum door gebrek aan tentoonstellingsruimte helaas gesloten bewaart talrijke voorwerpen en afbeeldingen, die typisch zijn voor deze voorname vissersplaats. Tenslotte staan er nog altijd als symbolen van belangrijke componenten van het Katwijkse leven: de visserij en het gods- dienstig^kerkelijk leven de Vuurtoren de Oude Andreas-kerk. (Van onze correspondent.) De Laura is een sportevenement Alphen aan den Rijn, waaraan geen enkel wedstrijd-principe ten grondslag ligt- Het zuivere doel ervan is de deel nemers het genoegen van een viertal fietsdagen te verschaffen. D: genoegen is, heeft het recente verleden wel getoond. Alphen ontving de gasten op waardige wijze. Heel de gemeente toonde door het spontaan verlenen van logies medeleven de bevolking heeft door het uitsteken de vlaggen aan het uiterlijk feestelijk cachet gegeven. Duizenden hadden zich gisteravond jor het raadhuis verzameld. Ongeveer 1000 leden van allerlei sportverenigingen marcheerden naar het plein voor het raadhuis, op welks breed bordes zich in middels de officiële genodigden, leden van het ere-comité en van de plaatselijke stichting Laura-ritten hadden opgesteld. Vrolijk klonken de marsen van enkele muziekcorpsen en indrukwekkend was noment, toen, terwijl het volkslied werd gespeeld en gezongen, de meege voerde vaandels en vlaggen enke.t malenr .gelijk en plechtig, ter aarde neigden. Tegelijkertijd 'hesën padvinders achter het monument voor de gevallenen de vlaggen met de wapens van Leiden, Amsterdam, Utrecht, Rotterdam Alphen aan den Rijn. Opening en welkom In tegenwoordigheid van zijn ambtge noot' van de provincie Utrecht en de burgemeesters der genoemde gemeenten opende mr L. A- Kesper, Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, korte inleiding van de voorzitter Laura-stichting, de heer B. 1 Knaapen, de tweede rijwielvierdaagse door Zuid-Holland, Noord-Holland Utrecht. Mr Kesper waardeerde zeerste het initiatief tot de Laura- e, temeer daar het bescheiden 5, dat het vorig jaar de Laura ten deel is gevallen, verbonden kan worden e naam van Alphen aan den Rijn, welke gemeente zich in de loop der jaren „De Lelie" arrangeerde speciale leliekeuring te Haarlem Koninklijke99 pracht in het Krelageliuis (Var. onze deskundige medewerker» Daar heeft de jongste telg van de Alg. er. v. Bloembollencultuur Ver. „De Lelie" gisteren in het Krelageliuis speciale leliekeuring in elkaar gezet, di zijn mag. Nog wel geen zaal vól, maar zal ook niemand verwacht hebben. Want de leliecultuur is nog steeds niet een var de gemakkelijkste en dientengevolge teil ook niet zo erg veel kwekers van dil koninklijke bolgewas. Koninklijk, inder daad. Hoe voornaam waren de White Queen-selecties, hoe statig en indrukwek kend de enorme lilium giganieum, hoe brillant van kleur en vorm de nu hybriden van de Roelofarendsveense cialist J. A. v. d. Zwet en hoe apart de creaties van H. C. Dijt, Den Burg. waardoor de herinnering aan De inzendingi Dat lilium giganteum op het toneel verscheen, mag wel een unicum heten. Een lastige broeder om te kweken. Maar eenmaal in bloei is zij een der meest bizondere lelies, die er bewesten het Sta len Gordijn te bewonderen vallen. Sten gels van ruim twee meter en zo dik ais een jonge eik. Bovenaan prijken dan de witte, blauw-rood gestreepte kelken Deze variëteit werd getoond door W. Blokker. Akersloot, die hiernaast de be kende Orange Triumph, tenuifolium en ;r violette cernuum deed zien. Deze laatste produceert kleine, violette bloemen. Een mooiè lelie, die het get. v. verd. kreeg. Deze groep kreeg de eerste prijs voor de mooiste gemeng de inzending: een gouden medaille. Joh. W. Tijms, Assendelft, kreeg voor zijn gemengde groep de tweede prijs: een verguld zilveren medaille. Ook hier was de mooie Orange King, diverse Umbel- latum-hybriden, de bekende Croceum. de niet minder bekende, maar bizonder gewilde Speciosum rubrum, etc. Alles in prima kwaliteit. De „clou" van de keuring was wel de inzending van J. A. v. d. Zwet, Roelof- arendsveen, die dan ook de eerste prijs voor de mooiste collectie nieuwe lelies in de wacht sleepte. De meeste stonden nog onder nummer of waren gemengd geëtaleerd. Maar wat zaten daar mooie hij. Duidelijk kwam hier het Wilmottiae- bloed, gemengd met Umbellatum, naar De kleuren variëren van het zachtste oranje tot het vlammendste oranjerood. Ook in deze inzending prijk te de aparte violette cernuum (get. v. verd.). Prachtig waren ook de hybriden, ontstaan uit kruisingen van Pardinalum. Humboltii en Burbankii. Fantastisch mooie getijgerde bloemen en meters lange stengels. Dat wordt wat! Ook de inzending van H. C. Dijt, Den Burg, Texel, was boven alle lof verheven. Door kruisingen van Marhan x Martagon al bum is een geheel apart ras gefokt, dat door fraai gevormde takken en bloemen sterk de aandacht trekt bloed verloochent zich niet: alle lingen produceren kleine, min of hangende bloemen, die wonderlijk mooi van kleur zijn: dof lila met donkere spikkels is Mar-han 3, terwijl Mar-han. G. F. Wilson, oranje-achtig brons van kleur is. Een vaas gemengde zaailingen toonde, wat er binnen afzienbare tijd nog eer komen gaat. Van A. J. v. d. Zwet, R'veen, was er :n vaas met een beste selectie lilium Regale. Van hoogstaande cultuur getuig de ook de inzending Regale van P. Sin ger. Andijk-West Oók een gouden me daille waardig! Van de proeftuin meer en meer als een centrum-gemeente van deze streek heeft laten zien en mede door haar industrialisatieplannen krach tiger van zich doet spreken. Burgemeester mr F. M. A. Schokking riep een hartelijk welkom toe aan de vele deelnemers, die zich de moeite heb ben getroost naar het eenvoudige Alphei te komen, dat veel meer een werk- gemeente is dan een vacantie-oord. Spr- was hiervoor dankbaar en constateerde, dat bij velen de sport een goede plaats in het leven inneemt. Met het zingen van het clublied (woor den van de secretaris-penningmeester stichter van de Laura-ritten, de heer H. E. A. Gastelaars, en muziek van de heer Chr. v. d. Mark, hoofd van de jongensschool te Alphen) werd officiële plechtigheid besloten. „Poedei" Dam leverde met zijn dames uit stekende fietsacrobatiek- Voorafgegaan door de leden van d plaatselijke sportorganisaties onder lei ding van de heer P. Zuidam en de twee muziekcorpsen „Arti" en „Crescendo" werden de Laura-ritters naar het sport terrein geleid, waar een massale sport- demonstratie werd gegeven. De eerste buitenlandse deelnemer, de heer R. Whitfield uit Huil, heeft zich ook al gemeld en werd gisteravond door de heer Knaapen in zyn moedertaal begroet. Laura-rit begonnen Precies half zeven hedenmorgen zijn de eerste deelnemers(sters) gestart. Ver trokken de eerste groepen verleden jaar met keiharde wind en regen, nu was ideaal fietsweer. De gevallen regen nuttig geweest. Wel vond men het t veeg teken, dat de barometer terugloopt. Aan het enthousiasme vermocht echter geen afbreuk te doen. In de groie comdté-tent op het IJsclubterrein was drukte van belang. Hier liet men kaart afstempelen en hier zal r avonds verstrooiing kunnen vinden. Natuurlijk gaf de Alphense politie (10 man) vanmorgen het gcTede voorbeeld er het eerst in het zadel- Zij werd uit geleide gedaan door inspecteur Groot- huysen. Op het terrein waren wezig de directeuren van Gemeentewer- en L.-bedrijven, ook al en een goede tocht te wen De gemeente-werklieden vormden in werkkleding een fleurige groep. Ze zaten op fonkelnieuwe fietsen. Waren er vorig jaar 25 Alphenaren, die in de rit deelnamen, thans zijn dat was dan ook aan dë belangstelling te merken. Overal in de omgeving het IJsclubterrein stonden groepjes i die de peddelaars(sters) veel si toewensten. Vandaag gaat de tocht door de duin- bollenstreek en via de Haarlemmer- eer terug naar Alphen. Alphen aan den Rijn Aanbesteding duikerbrug. Te Den Haag werd gisteren door de Prov. Staten van Zuid-Holland een dui kerbrug van gewapend beton, t.b.v. de wegverbinding Runbrug-Herenweg alhier, aanbesteed. Er kwamen 39 inschrijvingen binnen. Laagste inschrijver was het aan nemersbedrijf J. C. M. Deerenberg en gebrs. J. en P. van Wijk te Alphen a. d. Rijn met f 54.500 en hoogste de fa. Heems kerk te Leiden met f78.500. Brandweer-garage. In het raadhuis werd gistermorgen aan besteed de garage voor de brandweer. Ei 16 inschrijvingen. Laagste in- L.T.C. „De Munnik" Geslaagde onderlinge wedstryden Begunstigd door prachtig weer werden Zaterdag de finales van de onderlinge wedstrijden gespeeld. Het dames-enkel- spel werd gewonnen door Mevr. E. Boot- Koning ,die in twee sets Mej. Bouhuys versloeg. Mej. Bouhuys, die een week rust had genomen voor 'n opgelopen blessure in de competitie, heeft toch uit stekend weerstand geboden. De finale van het heren-enkelspel had een dra matisch verloop. W. Aldershoff sloeg L. Engelenburg in drie sets. De eerste set gaf goed spel te zien en werd door eerste gewonnen. De tweede gaf in het begin 'n volkomen verslagen Engelen burg te aanschouwen. Het werd al spoe dig 50 en toen kwam het onverklaar bare. Alderhoff, die de zege voor het grijperi had, raakte er uit en zijn tegen stander kwam op volle toeren. 5—5 6—5, 66 en zelfs 86 voor Engelenburg. In derde 10 voor Aldershoff, 11 ge lijk, daarna zelfs 31 voor Engelenburg. Aldershoff gaf zich echter niet gewon nen speelde rustig verder, maakte weer gelijk en toen was het afgelopen. Na enkele jaren de finale bereikt te hebben werd nu Aldershoff kampioen van „De Munnik". Proficiat. Dames B werd gewonnen door het ju- ior-lid Lilyan Reys. Zeker 'n prachtig resultaat voor deze jonge, zeer enthou siaste, speelster. Zij kwam tevens in het bezit van de medaille, geschonken door de burgemeester voor hem of haar, die hét meest op de voorgrond getreden Heren B. werd gewonnen door Braakman, die P. Donders in de finale versloeg. Na afloop, eerst te half acht, reikte de voorzitter met 'n toepasselijk woord de mooie prijzen uit. Hierna enigde zich een 50-tal leden aan nassi-goreng maaltijd. De tafelpresident, de heer W. Laman, sprak een welkomst woord speciaal tot de burgemeester met echtgenote, de heer ningen. humor doortintelende speech uitte de burgemeester zijn bewon dering voor de uitstekende verstandhou ding, die er in ,De Munnik" heerst wenste de club geluk met voorzitter secretaris die zoveel presteren.Aan het einde van de avond, die nog met spel en muziek werd gevuld dankte de secretaris het damescomité voor de geslaagde bij eenkomst. De uitslagen waren nog als volgt: W. Aldershoff slaat L. Engelenburg 64, 6—8. 6—3 (resp. 1ste en 2de prys); Afd.' b.: H. Braakman J. v. d. Nat 6—0, 6—3; H. Braakman P. Donders 6—3, 6—4 (resp. lste en 2de prijs); A. Dames: Mej. T. Bou huys slaat Mevr. T. de Vry 6—2, 6—1; Mevr. E. Boot—Koning Mej. Bouhuys 6—2, 6—1 (resp. lste en 2de prijs); B. Dames: Lylian Reys slaat Nel Braggaar 6—4, 6—0 (resp. 1ste en 2de prijs); Da- mes-Dubelspel: Mevr. Koning en Mevr Boot slaan N. Braggaar en N. de Bruyne 6—0 6—3; Mevr. Karstens en Mevr. Nol- les Mevr. van Wieringen en Mevr. Eg- germont 6—2 6-4; Mej. Bouhuys en D. Lamers Mevr. Braakman en Mevr. de Vrij 64, 6—0; Mevr. Koning en Mevr. Boot slaan J. Braakman en L. Reys 6—2 6—2; Mej. Bouhuys en Lamers Mevr. Nol- Mevr. Karstens 1—6,6—1, 6—4; Mej. jlm f" D. Lamers Mevr. Koning en Mevr. Boot 6-3, 6—1 (resp. lste 2de); Heren Dubbel: L, Engelenburg en C. Hollebrandse slaan W. Aldershoff en Laman 6—0, 2—6, 6—1; L. Engelen- het electriciteitsbedrijf 1949; voorstel tot wijziging van de begroting der gemeente 1948; voorstel tot het onder het beheer het grondbedrijf brengen van enige Katwijk aan den Rijn Voor het einddiploma H.B.S. slaag- onze plaatsgenote mej. M. Fornara. Katwijk aan Zee Bezoek ds J. Godthelp. Gisteren heeft ds J. Godthelp »a» Zwijndreoht, beroepen predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, Katwijk bezocht. Hoog water. Woensdag 6 Juli: Hoog water 11.40. Morgenavond. 8 uur, spreekt in de Chr. Geref. kerk ds P. van der Bijl. Noordwijk Morgen, 7.30 uur, zal voor de Geref. Bond alhier spreken ds J. Fokkema van Delft. burg en C- Hollebrandse P. Brouwer en J. den Holder 63. 57. 108. Deze fi nale was wel de spannendste wedstrijd van de middag. Na een titanenstrijd kwam de overwinning aan de Kom van Aai-dubbel, tot groot genoegen van de Leiderdorpers. Gemengd-Dubbelspel: Mevr. dc Vrij-W. Karstens slaan Nel de Bruyne-Lach de Bère 61, 46. 61; Nan Rijsdijk-B. Brakman Mej. Koning- D. Oostendorp 60, 6*1Mej. Bouhuys- Hollebrandse Mevr. de Vrij-W. Karstens 62, 86; Mevr. Nolles-P. Brouwer José Brakman-J. de Koning 60, 61; Mevr. E. Koning-H. Braakman Heer en Mevr. Eggermont 61, 64; Mevr. Karstens en L. Engelenburg Ned Braggaar-J. den Holder 63. 61; Heer en Mevr. P. Boot Heer en Mevr. Braakman 62, 75; Mevr. Bakema-J. Parmentier Heer en Mevr. v. Wieringen 8—6. 7—5; Lylian Reys-P. Donders Heer en Mevr, Bennink 60, 61; Mej. D. Lamers en J. W. Boot N. Rijsdijk-B. Braakman 6—1, 6—0; Mevr. Nolles en P. Brouwer Mej. Bouhuys-C. Hollebrandse 8—6, 7—5; Mevr. Karstens- L. Engelenburg Mevr. Koning en H. H. Braakman 6—2, 6—0; Heer en Mevr. Boot Mevr. Bakema en J. Parmentier 62, 61; Mej. D. Lamers en J. Boot Lylian Reys en P. Donders 6—0, 6—3; Mevr. Karstens en Engelenburg Mevr. Nolles en P. Brouwer 4—6, 6—3, 6—1; Heer en Mevr. Boot Mej. D. Lamers en J. W. Boot 7—5, 6—4; Mevr. T. Kar- stens-L. Engelenburg Heer en mevr. Boot 6—4, 6—2 (resp. lste en 2de). R. D. C.-NIEUWS W. Leeuwenberg is in de zomercompe titie ongeslagen gebleven. Hij wist dit maal te winnen van C. Zandbergen. F. Laterveer bleef echter in de running, daar hij korte metten maakte met J. v. d. Mey. Dat ook de oud-kampioen A. Vlet ter nog verrassend goed uit de hoek kan komen, ondervond Joh. Kromhout, dis dan ook moest capituleren. In de tweede klasse werd niet gespeeld. D. A. W.-NIEUWS De D: A. W.-juniores namen Zaterdag deel aan de districtwedstrijden van da C. K. B. te Voorburg. De resultaten wa- D.A.W.—V.E.O. 1—1; D.A.W.—Ex celsior (b) 0—2; D.A.W.—Tonego 3—0. et was een fijne middag. D.A.W. I speelt Woensdagavond tegen T.O.P. I uit Sassenheim. D.A.W. I, II en III doen Zaterdag mee aan de district wedstrijden van C. K. B. Leidsche Spaarbank Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende Juni ingelegd f 541.378.98 en terugbetaald f 438.825,41 ingeschreven zijn 467 nieuwe inleggers, terwijl 196 boekjes geheel wer den uitbetaald. Het tegoed der 27616 in leggers, hieronder begrepen 3461 deelne- de afhaaldienst, bedroeg eind Juni f 15-364.186,44 Door de afhaaldienst werd in 11584 stortingen f 42.876 ontvan gen. Er werden 218 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 3.776,18. Op de scholen werd gespaard f 264,88. Eindexamens H.B.S. voor meisjes Voor het eindexamen HBS, afd. MMS, slaagden de dames: B. Alten, Noordwijk. I. Beukers, Den Haag, M. Bleuzé, Lei den, G. E. H. Bosschart, Voorburg, H. M. de Bruin, Leiden, E. Doorn, Leiden, C/ M. Fornara, Katwijk, H. J:-Gerlings; Leiden, A. H. Grullemans, Lisse, M. C. Kamsteeg, Oegstgeest, H- E. A. Kusen, Voorburg, E, F. Meijer, Wassenaar, J. M. Nieuwenhuizen, Scheveningen, V. van Noort, Leiden, E. M. v. d. Spek, Voorburg, E. C. Turion, Voorschoten, T. J. Wijnbeek, Leiden, F. M. Ziek, Den Haag, A, L. Barstra, Oegstgeest, T. Bosse, Leiden, G. de Clercq, Leiden, A. C. Dekker, Noordwijk, M. Derksma, Voorschoten. A. R. den Duik, Noordwijk, E. Groen, Wassenaar, J. C. van Helden, Leiden, J. W. J. van Hoek, Leiden. J. C. van Hoeken, Leiden. M. v. d. Honert, Leiden, W. Kalemink, Warmond, E. R. Kessler, Voorschoten, R. Lammens, Noordwijk, W. L. Panhuysen, Oegstgeest, M. L. de Ruyter de Wildt, Leiden, L. Verhulst, Leiden, R. L. Tissing Leiden. Afgewezen 2. SPREEKUUR WETHOUDER OPENB. WERKEN De Wethouder van Openbare Werken, de Heer A. J. Jongeleen, is verhinderd Woensdag spreekuur te houden. SPREEKUUR WETHOUDER VAN ONDERWIJS De Wethouder van Onderwijs, de Heer paar vazen Cen- |schrijfster was de fa. H. J. Strijk te Rijp- tifolium- en Regale-selecties, die helaas i wetering met f8.950 en hoogste de fa. wat te rijp waren geworden. Bizonder I Hcekhorst te Waddinxveen met f 11.849. ii èn best waren l'Innocence en White Giant van P. Nijssen, Santpoort. Beide zijn het vegatief voortgekweekte selec ties uit lilium White Queen. Eerstge noemde is wat korter van kelk dan White Giant, maar daarom niet minder mooi. De kleur is smetteloos wit. Na tuurlijk allebei een get. v. verd. Nu nog proberen ze virus-vrij te houden, 't Zal niet meevallen! Joh. Tense, Andijk-Oost, stelde een oranje lelie ten toon onder de naam Maxwill. Wat het ook mag zyn. de échte Maxwill in ieder geval niet. D. Jonker, Andijk-West, zag twee Wilmot hybriden met het get. v. verd. be kroond. Verdiend! De keuring werd opgeluisterd door ïn collectie gladiolen van Konijnen burg en Mark, Noordwijk, zachtrode Irving Fisher en de groot- bloemige rose Clarinet het get. v. verd. de wacht sleepten. Verder waren er nog gladiolen van C. Broeze, Beverwijk, K. Koo, St. Pancras, pioen-bloemige ra nonkels van M. Stapel, Obdam (de rose 5 kreeg het get. v. verd.), anemonen van d, Ven, Hillegom, en delphiniums Th. C. Juffermans, Sassenheim, waar de blauwig-witte Blizzard :het get. eerste klasse kreeg en van S. J. Spijker en Astilben. Hazerswoude De Anjerccllecte in onze gemeen' heeft de som van f 102,97 opgebracht. De raad komt morgenavond, 7.30 in openbare vergadering bijeen. Katwijk M.U.L.O. Voor het M.U.L.O.-examen slaagden gisteren de volgende leerlingen van de Chr. M.U.L.O.-sohool te Katwijk aan Zee, hoofd de heer F. W. A. Eikerbout: diplo- Riek Dompeling, Tini Kleen en Kees van Beelen, allen te Katwijk aan Zee; diploma B; Adri Durieux te Kat wijk aan den Rijn. Morgen gemeenteraad. Morgenavond (Woensdag) om 5 uur il er een openbare raadsvergadering worden -gehouden. De punten van behan deling zijn: Benoeming lid van de com missie tot wering van sohoolverzuim te Katwijk aan den Rijn; voorstellen tot he-, aangaan van twee geldleningen, respec tievelijk groot f 300.000 en f 160.000; voor stel tot wijziging der verordening tot regeling van de lonen der werklieden in dienst van de jemeente Katwijk; voor stel tot wWÉglng van ée bepofcng van Oegstgeest Morgen gemeenteraadsvergadering. Morgenavond zal de gemeenteraad uur vergaderen ter afdoening van 6 uitgebreide agenda, waarop in de eerste plaats voorkomt de beëdiging van het nieuwbenoemde R.K. raadslid, de heer A- H. J. Kooloos. Verder komen in bespreking de voor stellen van B. en W. ter vaststelling van het gemeentelijk bezoldigingsbesluit en van de kinderbijslagverordening, terwijl eveneens een gratificatie voor het ge- meentepersoneel wordt voorgesteld vol gens de Rijksregeling. Voorts wensen B. en W. de voorwaar den voor subsidie aan de bijzondere kleuterscholen te wijzigen en een bij drage te aanvaarden krachtens de Boswet oor „Oud-Poelgeest". Tenslotte komt ter tafel het voorstel om een gedeelte van de oude gemeente school te verbouwen tot politiebureau. Rijnsburg Benoéming Chr. onderwys. Onze plaatsgenoot de heer H. J. Boom, onderwijzer aan de Kon. Wilhelmina- school alhier, is benoemd tot hoofd de Chr. Nat. school te Nieuw- ei Joosland (bij Middelburg). Comité ouden van dagen. Namens het comité ouden van dagen maken wij de gegadigden voor het uit stapje erop attent, dat zij zich vóór Don derdag 7 Juli bij dokter Van der Laan of de heer Kromhout, directeur van de Boerenleenbank, moeten melden. Hedenavond houdt de afdeling Rijns burg van de Ned. Christen Vrouwenbond haar jaarvergadering in de kerkzaal aan de Brouwerstraat. Een dezer dagen is een comité van dames tot stand gekomen, dat een bazar, mogelijk in „Flora", zal organiseren >r de vereniging „Het Groene Kruis". De leden zijn: mevr. Bonting, mevr. Post, mevr. Brandsma, mevr. v. d. Laan en mej. Hoogty. Ter Aar Bijzonder natuurverschijnsel. Gistermiddag stond er op het land van de gebr. Vis bij de 5-Gatenbrug een windkolk. Al draaiende maakte zij een gedeelte van het veld, waarop hooi lag, •choon. Het natuurverschijnsel trok bij zondere aandacht HAAGSE POLITIERECHTER Een lelijke dreiging! is voor de sloper W. de R. te Kat wijk aan Zee een lelijke dreiging; drie maanden gevangenisstraf krijgt hij zo meteen al, wanneer hij doorgaat met ple in van smaad. Het geval waarvoor hij nu terecht stond, had in Katwijk nogal wat deining veroorzaakt. De sloper lag in conflict met een boek houder van de dienst voor Wederop bouw. Over dit conflict vertelde ver dachte aan de rechter het vóór- maar ook het naspel, want hy kondigde aan door te zullen gaan met het vertellen van beledigende dingen over de boek houder, zolang hij niet in het bezit is gesteld ener vordering van f3800. Volgens verdachte was het met de in casso van zijn twee eerste vorderingen ook niet erg vlot gegaan, en de wethou der van financiën te Katwijk was er zelfs aan te pas gekomen om de uitbetaling te bewerkstelligen. Een vordering óver steenlevering had men in een prullemand gemeente-secretarie aangetroffen, de betrokken boekhouder thans werkzaam is. Wat er dan oil; allemaal aan moge mankeren, de Officier was van mening dat verdachte niet de weg van smaad op vorderde daarom f50 boete of 30 dagen hechtenis, doch voorwaardelijk bovendien een maand gevangenisstraf. „Ik vraag de rechtbank om een recher cheur alles eens te laten onderzoeken", stelde verdachte voor, doch de rechter >i dat hij daarvoor bij de burgemeester an Katwijk moet zijn. Conform de eis werd f50 boete opge legd. doch de dreiging bij herhaling van het feit werd door de rechter vergroot; hij gaf drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. HAAGSE RECHTBANK Sloperswerk aan de zoutkeet Voor de Haagse reohtbank hebben zich an aantal personen te verantwoorden gehad, die looddiefstal hadden gepleegd op het dak van de Leidse Zoutkeet. De rechtbank heeft in deze affaire de volgende vonnissen gewezen: A. F. 6 mnd. gevangenisstraf, waarvan drie mnd. voorwaardelijk, zodat verd. in vrijhei^ werd gesteld: B. Z. 8 mnd. met aftrek preventief: K. F. v. d. B. 4 mnd. voor waardelijk; C. J. van D. f25 boete, voorwaardelijk 4 mnd. gevangenisstraf A

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2