JMetiwe £ri hsctfeJouraat Duikboten en vliegtuigen vallen eonvooi aan Wist U DINSDAG 5 JULI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd, Tel. 23375. Postrekening 58936. AJBONNEMENTENf 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. AJDVERTENTIËN: 0.18 per mlltmeter (Bij contract belangrijke korting). Dertigste jaargang No 7836 HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastfcft (s gfiebleoen mya bert in Icyfjeaspoet" Fietsers rijden door duin- en bollenstreek Zie pag. 2 DE VLOOTMANOEUVRES Nederlandse onderzeeër werkt zich midden tussen de schepen (Van onzp speciale verslaggever) A/b. „Victorious", 4 Juli. Vandaag verliet de Western-Union-vloot in zes groepen de St. Michael Bay bü Penzance. Gedirigeerd door de radio en met behulp van het in Penzance inge studeerde uniforme seinsysteem zijn verschillende groepen rond de Scilly-eilanden gevaren. Veldmaarschalk Montgomery heeft van de Implacable af het vertrek der schepen gadegeslagen, evenals Prins Bernhard. Voor het vertrek van dit vlieg kampschip is de Prins aan land gegaan. kele Seahornets af ter verkenning van de duikboten. Ook een Sunderlands-Coaster- command snelde het eonvooi te hulp De kruisers, torpedobootjagers en het vliegkampschip Theseus hebben bij de Scilly-eilanden bombardemeritsoefenin- gen "gehouden, die uitnemend geslaagd zijn. Alles verliep precies op tijd. De .vliegtuigen van de Theseus stegen snel op en legden binnen het half uur rookdoelen vijf km voor. de kruisers. Regelmatig schoten de vliegtuigen over de doelen heen en hielden de kruisers op de hoogte van de uitwerking van hun geschut. Aan deze oefeningen nam ook het Nederlandse vlaggeschip Tromp deel. De drie andere groepen vormden een eonvooi van acht schepen met in het midden de Implacable. Het eonvooi werd voorafgegaan- door een scherm van tor pedobootjagers. Aan deze oefening namen de Neder landse schepen „Piet Hein", Johan Mau- rits, Soemba, Vulkaan en Queen Wilhel- mina deel. De Piet Hein en de Johan Maurits namen een werkzaam en succes vol aandeel in de oefening in het ontdek ken van onderzeeboten eerst Neder landse, later Franse die het eonvooi aanvielen. Beide Nederlandse schepen rapporteerden driemaal, dat zij een duik boot hadden ontdekt. De oefening bepaalde zich ditmaal tot het ontdekken met alle beschikbare mid delen, maar de 'ontdekte schepen behoef den niet achtervolgd te worden of te worden aangevallen. Een der beide Ne derlandse onderzeeboten, de Tijgerhaai of de Zeehond, wist zich met succes tot het midden in het eonvooi te werken zonder ontdekt te zijn. De aanval kwam in hoofd zaak van bakboord aan de voorzijde van het eonvooi. Daar duikboten onder water slechts een geringe snelheid hebben, kon het eonvooi, dat sneller was, niet van achteren worden aangevallen. De kwestie \yas voor de onderzeeboten dus, door de gordel van de verdediging onopgemerkt heen te sluipen. De onderzeeboten, die de witte partij vormden, werden geholpen door vliegtuigen voor het opsporen van het 'eonvooi. De onderzeeboten schieten torpedo's af met dumingkoppen. De bel lenbaas geeft aan of een schip getroffen is ja dan neefi. De Implacable schoot en- het ontdekken van de onderzeeboten. De oefeningen duurden tot na zonsondergang en eindigden toen eigenlijk nog niet, want vannacht worden nachtelijke onder- zeebootaanvallen verwacht, uitgevoerd door Britten. Vanochtend zullen witte Franse vliegtuigen het eonvooi bestoken. Overigens waren gisteren reeds luchtge vechten tussen Sunderlands en Seahor nets te bewonderen. Het weer en de stem ming aan boord blijven opperbest. Het vliegdekschip „Implacable" werd gisteravond bijna getorpedeerd. Een Franse onderzeeboot had het gepresteerd. zodanige positie te komen, dat het schip bijna geraakt had kunnen wor den. De Ned. duikboot die het eonvooi wist „binnen" te dringen, dook trouwens ook onverwachts vlak. voor het vlagge schip op. Met volle stoom moest het achteruit varen om de aanvaller te ont wijken. Lichte regen in Londen en New York, maar grote droogte blijft En voor Canadese Oostkust drijven vele ijsbergen. De hittegolf aan beide zijden van Atlantische Oceaan duurt nog steeds voort en de hieraan gepaard gaande droogte brengt in het bijzonder in Enge land en de Ver. Staten grote schade aar de oogst toe. In Chicago werd aan de politieposten in de dichtbevolkte stads wijken opdracht gegeven, allen, die wegens onordelijk gedrag op straat waren opgepakt, op erewoord vrij te laten. De rechter vond, dat de temperatuur va: bijna 110 graden reeds erg genoeg was Uit de Ver Staten komen voorts nader berichten, dat tijdens het zeer warm weekeinde minstens 471 mensen om he leven kwamen. In Canada eiste de zome 92 slach. offers. En in Engeland begint de droogte grote moeilijkheden te oorzaken De zomergroente heeft z' te lijden. En als het niet spoedig regent zal de melk weer op de bon gaan. I* dan 200 bosbranden werden gemeld. En rechter WEacClure, die het hof van Bailey voorzat, zette zijn grote pruik af en zei: „Het is te warm". Maar gister avond betrok de hemel plotseling er voor het eerst sinds 21 dagen viel ei regen. Zelfs zoveel, dat een cricketmatch in Bristol afgelast moest worden. In New York viel eveneens een lichte regen, die werd voorafgegaan door windstoten, die de temperatuur in een half uur van 96 op 83 graden deed terugvallen. En voor de Oostkust van Canada is een recordaantal ijsbergen waargenomen. Als de ijsvelden gaan drijven in het hoge Noorden, betekent dit een voor die streken hoge temperatuur. Voor Belle Isle werd,en niet minder dan 70 ijsbèrgen gezien. Vandaag stellen wij U voor: DIRK PLUG, Binnenweg 13 A, Noordwijk aan Zee Dirk vertrok op 14 Februari 1947 met de „Kota Baroe" naar de tropen, naar Indonesië, met standplaas Palembang. Dat Dirk na twee jaar harde dienst onder de koperen hemel nog kan zeggen: „Ik heb het naar mijn zin" stempelt hem tot een Vermoedens over oorzaak K.L.M.-ramp Maar de Rijksrecherche zwijgt er nog over Er schijnen thans bepaalde vermoedens te bestaan over de werkelijke oorzaak van de ramp met het K.L.M.-toestel „Roermond" bij Bari, maar het verstrek ken van inlichtingen hierover achtte de Rijksrecherche nog niet verantwoord, ifolgens deze recherche heeft het onder zoek, dat ingesteld is op de uit het water gelichte staart-van het toestel geen spoor van sabotage opgeleverd. Dat de staart in de lucht reeds van het toestel zou zijn afgeknapt, zoals ooggetuigen heb ben beweerd, wordt voor uitgesloten ge houden, omdat het voorste en achterste gedeelte van het toestel te dicht bij el kaar onder water lagen. Al evenmin zou zich in de lucht een explosie hebben voorgedaan. De Rijksrecherche streeft ernaar, dat b\j vliegtuigrampen de identificatie der slachtoffers zal geschieden door een amb tenaar van Justitie. BOEIENLEGGER BIJ IJMUIDEN OP MIJN GELOPEN. De boeienlegger „Coldewey" is heden morgen bij IJmuiden op een mijn ge lopen N.O. van het lichtschip Elbe 2. Het schip is in zinkende toestand en heeft onmiddellijk hulp verzocht. Inmiddels zijn sleepboten ter asisten- tie gearriveerd en hebben de beman ning van de „Coldewey" overgenomen. Verdere assistentie werd niet gewenst. De „Coldewey" blijkt van Engelse nationaliteit te zijn. Een trieste foto van de chaos in China. Op de voorgrond het Engelse motor schip „Anchises", dat in de Wangpoo-rivier bij Sjanghai werd beschoten en gebombardeerd door twee Nationalistische vliegtuigen. Op de achtergrond olie-reservoirs van de Shell, die door vliegtuigen in brand geschoten werden. Van Zeeland met C.V.P. acliter zich, nog steeds niet geslaagd Paul van Zeeland, de Belgische kabi netsformateur, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat hij op nieuw besprekingen heeft gevoerd met het „Comité van Twaalf" der Christe lijke Volkspartij. Dit comité blijft van oordeel, dat de Koningskwestie zonder verwijl moet worden opgelost en het heeft Van Zeeland uitgenodigd zijn po gingen tot vorming van een nieuwe re gering voort te zetten. In de middag uren heeft Van Zeeland rapportuitge bracht aan de prins-regent, die aanvullen- inlichtingen wenste te ontvangen. Vanochtend zou de kabinetsformateur opnieuw de pers inlichten. In Brussel doet het gerucht de ronde, dat bij falen van Van Zeeland de voor zitter van de Kamer, Frans van Cauwe- laert, met de taak van kabinetsformateur zal worden belast. Er gaan allerlei ver onderstellingen die echter voorshands nog geen grond van waarheid kunnen bevatten. Paul van Zeeland zette vanmorgen zijn besprekingen met drie liberale leiders, namelijk de heren Motz, Dierckx en Mundeleer, voort. Klein „mysterie" rond koning verbeten optimist. Dat hij intussen verlangen uitziet naar zijn terugkeer Noordwijk, waar zijn meisje Co op hem wacht, is te begrijpen. Haar trouw is hem jn het verre land een ware troost. Dat mogen tussen twee haakjes vele verloof den van jóngens in Indonesië bedenken, nirk, hou je taai.' Gisteren is een nieuw koning Leopold- „mysterie" opgehelderd. Voorbijgangers aan zijn landhuis te Pregny vroegen zich vaarom twee mannen met ernstige gezichten op het grasveld voor het huis op en neer liëpen. Het raadsel werd op gelost, toen. men negen kleine witte vlaggetjes in het gras zag geplant. Ko ning Leopold had een minatuur-golfbaan laten aanleggen. 150 GRAM PAARDENROOKVLEES OP EEN BON. Voortaan kan men ih plaats van 100 gram 150 gram paardènrookvlees op een vleesbon van 100 gram krijgen. Voorts zal men op een dergelijke bon desgewenst 100 gram pekelspek kunnen kopen. Olie-proefboring in Drente liad succes Te Stieltjeskanaal (Dr.) zijn met st twee nieuwe putten voor olieproductie aangeboord. Binnenkort begint men een derde proefboring en men heeft ge gronde hoop op goede resultaten. Rijksgebouwen vlaggen op 7 Juli Door alle departementen en andere Rijksgebouwen zal op 7 Juli worden ge vlagd t.g.v. het 1214-jarig huwelijk van Koningin Juliana en Prins Bernhard. VICE-ADMIRAAL VAN HOLTHE NAAR ENGELAND. De chef van de Marinestaf, jhr E J van Holthe, zal deze week voor twee dagen naar Engeland oversteken om te nemen aan de besprekingen aangaande de vlootmanoeuvres der Westerse Unie, Ontruiming van Djokja zonder incident In tegenstelling met de beweringen -an -buitenlandse persbureaux meldt de Unci in een rapport, dat de ontruiming Djokja door de Nederlandse troepen zonderincident verlopen is. Soekarno wordt morgen naar Djokja gebracht Aneta seint uit Batavia, dat de leden an de Unci zich reeds naar Djokja heb ben begeven om de aankomst van Soe karno en Hatta te aanschouwen. Morgen 6 uurvertrekt het Unci-vliegtuig Batavia naar Banka om Soekarno Hatta rechtstreeks naar Djokja te bren gen tezamen met hadji Agoes Salim, Moh. Roem, Ali Sastroamidjojo, Asaat, G. Pringgodigdo en Soeriadarma. Een republikeinse maatschappij zal filmop namen maken. Kasimo, Soeroso, Soe- hardjo, Boediardjo en Djatikoesoemo zijn reeds te Djokja, Soedirman wordt daar verwacht. DE BRANIE HENDRIKKEN VAN OVERZEE Volgens een Reutertelegram uit New York, heeft de commissie voor een vrije vakvereniging van de American Fede ration of Labor president Truman ver zocht, de grootste morele pressie op Nederland uit te oefenen en op Frank rijk, „opdat deze landen het verlangen naar nationale vrijheid, economische verbetering en sociale rechtvaardigheid van de Aziatische volken zullen kennen." Vandaag kwam er nog geen Regeringsverklaring Prof. Romme moet nog wat geduld oefenen (Van onze Parlementsredacteur) Het verlangen van prof. Romme naar >n Regeringsverklaring, een week voor de terugkomst van minister Van Maarse- de Tweede Kamer geuit, is van daag nog1 niet bevredigd. Tijdens de gisteren gehouden minister raad is besloten, contact op te nemen met de Indonesische commissie uit de Kamer, teneinde zo mogelijk een vertraagde pro cedure. vast te stellen voor het toch langzamerhand wel nodige contact tussen Regering en Volksvertegenwoordiging. De moeilijkheid zit hierin, dat de stuk ken, die betrekking hebben op de uit voering Van de Van Roijen-Roem-c eenkomst, voorzover slaande op de uit voering van de order „staakt het vuren' geheim zijn, zodat deze uitvoering-op- korte-termijn van de overeenkomst zich momenteel aan openbare discussie ont trekt. echter de vraag, of de Kamer genoegen mag nemen met het feit, dat op dit gebied bindende afspraken zijn ge maakt, geheel buiten haar om, terwijl tegelijkertijd de mogelijkheid om erovei te discussiëren is afgesneden. Weer een dode op onbewaakte overweg te Mijdrecht De onbewaakte overweg te Mijdrecht n de provinciale weg HaarlemHilver- um heeft gisteren weer een slachtoffer geëist. Cristeren, werd een personenauto door een losse locomotief gegrepen. De inzittende van de auto, Utrechtenaar, werd uit zijn wagen tegen telefoonpaal geslingerd en overleed korte tijd. Zoals gemeld, werd Don derdag jl. op dezelfde plaats een auto gegrepen, waarbij de A'damse bestuur der hoogst ernstig werd gewond en zijn echtgenote op slag werd gedood. Voorzichtig met vuur op heide- bosterrein Bijna 20 bosbrandjes op de Veluwe. Op de vacantiegangers wordt een dringend beroep gedaan om bij de heer-i sende <^roogte uiterst voorzichtig met vuur te zijn op de heide en in de bossen. Dat deze waarschuwing niet overbodig is, blijkt wel uit het feit, dat op de eerste zomerse dag op de Veluwe niet minder dan 19 maal de rode haan kraaide. Ge lukkig kon de Veluwse bosbrandweer de schade tot geringe afmetingen beperken. Onder de titel „De vergeten lucifer" zal a.s- Maandag van 19.4520 uur over Hilversum I een hoorspel worden uitge voerd, waarin de aandacht op het ge vaar van bos- en heidebrand wordt ge vestigd. AMSTERDAMSE GRENSRECHTERS NIET VOOR DE JUSTITIE. De gerechtelijke vervolging, die de v-v. Roda te Bovenkerk had laten-instel len tegen de grensrechters in haar be slissingswedstrijd tegen Blauwe Vogels om het kampioenschap van de afd. Amsterdam, is volgens de „Sportkroniek" ingetrokken. Zoals gemeld was het be stuur van de afdeling voornemens. Rode te schorsen, omdat interne geschillen in eigen kring geregeld behoren te. worden. De wanordelijkheden op St Eustatius Te Willemstad op Curagao werden ge ruchten ontvangen betreffende onlusten op St Eustatius, ontstaan naar aanlei ding van de arrestatie van het kabinets lid Plantz. Het huis van de ondergezag hebber zou zijn in brand gestoken en de gezaghebber der Bovenwindse eilan den vroeg om politie. Naar aanleiding hiervan heeft de pro cureur-generaal medegedeeld, dat de ge ruchten overdreven zijn geweest. De oor zaak der wanordelijkheden was de ar restatie van de gouvernementsgenees- kundige onder verdenking van zeden misdrijf. Hierna had de politie enkele personen opgesloten. Nader verneemt A.N.P. nog, dat de bevolking bevreesd was geworden, dat zij nu verstoken zou blijven van genees kundige hulp. Zij had een betoging houden, waarbij gevraagd werd, de arts niet tot gevangenisstraf, maar tot een boete te veroordelen. Van brandstichting was geen sprake, wel was er een tele foonkabel doorgesneden en heeft men met stenen geworpen. In de geneeskun dige verzorging van het eiland was we- MANOEUVRES i.v.m. VIERDAAGSE UITGESTELD. De eerste grote legermanoeuvres na di oorlog, welke van 2729 Juli op de Veluwe zouden worden gehouden, zijn uitgesteld tot 24 Aug., om de militairen in de gelegenheid- te stellen deel te nemen aan de Vierdaagse afstands- Is Wisjinsky reeds nu mislukt als So wjet-minister In Parijs probeerde hij 12 uur lang tevergeefs Stalin te bellen Andrei Wisjinsky heeft zich als Rus sisch minister van Buitenlandse Zaken .ongeschikt en een mislukking" getoond m hij is aanzienlijk in de achting van het Sowjet-Politbureau gedaald, aldus schrijft het Amerikaanse tijdschrift „The United Nations World Magazine", dat niet in connectie staat met de Ver. Naties. Het blad noemt enkele incidenten tijdens de jongste Parijse conferentie, waaruit dit wordt afgeleid. Nadat zijn aanvankelijk optimisme op de conferentie der Grote -Vier door de vasthoudendheid van Acheson, Schuman Bevin de bodem was ingeslagen, zou Wisjinsky Stalin als zijn opdrachtgever hebben willen doen optreden, doch, on danks 12 uur -lang zenuwachtig pogen, zou hij geen telefonisch contact met Stalin hebben gekregen. Voorts zou de Russische minister aan een intiem diner in aanwe zigheid van Acheson „de uitgesproken indruk hebben gevestigd, dat hij niet te vreden was over zijn .eigen.optreden, als minister en in zovele woorden had'hij te kennen gegeven, dat hij zijn energie liever aan de rechtsgeleerdheid zou wijden." Ook heeft Wisjinsky in „de meest diplomatieke taal" tegenover mi nister Schuman er op geduid, dat de Sow- jet-Unie een Frans-Russisch pact, zoals dat tussen Stalin en Laval in 1935 werd gesloten, zou verwelkomen. Rusland zou zich dan scherp distanciëren van de Fran- communisten, indien Frankrijk nu en a in de Raad van Ministers der Grote Ruim f 3.5 millioen voor nat. reserve gevraagd Bij aanvullend wetsontwerp wordt op de begroting van Oorlog voor het jaar 1948 een bedrag van 3.687.000 gevraagd om daaruit de kosten voor kleding, uit rusting en opleiding der vrijwilligers organisaties (Nat. Reserve, grensbewa king enz.) te bestrijden. Binnenkort zal ook voor het dienstjaar 1949 een sup pletoir wetsontwerp voor dit doel wor den aangebodeh. BIJNA 300 RIMBOEKISTEN NAAR INDONESIË Met de Johan van Oldebarnevelt", die vandaag naar Indonesië vertrok, heeft de Niwin 297 rimboekisten naar de militairen op de buitenposten verzonden. John Bull had een zware aderlating Aan de vooravond van het pas geslo ten Europese betalingsaccoord blijkt Engeland recordverliezen van goud dollars te hebben geleden ten gunste België en Zwitserland. België ontving in Juni 6,7 millioen pond sterling aan deze waarden of drie maal zo veel als in vroegere maanden, en Zwitserland 1,6 millioen. Onder het oude betalings accoord van de Europese samenwerking heeft Engeland een aderlating onder gaan van 308 millioen pond of 123 mil lioen dollar, sinds October stond het 18,9 millioen af aan België en 7,1 millioen aan Zwitserland. Het nieuwe plan zal Engeland 8 tot 10 millioen pond kosten. Vier met de Sowj et-Unie zou meestem en. Schuman liet er echter geen twijfel an bestaan, dat Frankrijk aan de zijde an Engeland en de Ver. Staten stond, ot zover het blad. Mocht dit alles op waarheid berusten, dan zal Radio-Moskou wel spoedig een communiqué de wereld insturen, dat Andreï Wisjinsky is afgetreden, om een nog hogere taak te vervullen, zoals dit ook met Molotof geschiedde Zal Amerika communistisch China toch erkennen? Amerika is op het ogenblik bezig euwe gedragslijn vast te stellen ten op zichte van China- De verwachting heerst nóg steeds, dat de V.S. in de komende herfst diplomatieke betrekkin gen zullen aanknopen met de c< tische règering. De vraag blijft dan, wat zij, zullen doen om de overgebleven 'nationalistische strijdkrachten -te steunen. Eén en twintig senatoren hebben intussen Truman verzocht, zich ui't te spreken tegen erkenning van de Chinese munisten, terwijl de Chinese ambassa deur Wellington Koo pogingen doet de V.S. te betrekken in een geheim pl de communisten te bestrijden. Men neemt aan, dat zowel senatoren, ambassadeur een afwijzend antwoord zullen krijgen, aldus Ass. Press. Schuman sprak met Bevin en Cripps Werd hij op de hoogte gesteld van Britse dollarcrisis? Robert Schuman, de Franse minister an Buitenlandse Zaken, arriveerde gis teren te Londen voor besprekingen met zijn Britse collega Bevin over Duitsland andere Europese aangelegenheden. Ook met sir Stafford Cripps had Schu- een onderhoud. Men meent, dat Cripps hem op de hoogte stelde va dollarcrisis in Engeland. Zoals bekend wordt het dollarverlies in de laatste drie maanden geschat op 280 millioen dollar op een totaal tegoed van 1.880 mil- DAT de A'damse effectenbeurs het eerste halfjaar 1949 voor f 148 millioen (le halfjaar 1948 f 256 millioen) aandelen om- zettè, voor f353 millioen (f309 millioen), obligaties, voor f 17 millioen (f 20 mil lioen) pandbrieven en 21.000 certificaten van Amerikaanse shares (59.000). DAT iri Juni de spaarsaldi bij despaar bank voor de stad A'dam met f 90.000 stegen. DAT de ministers Lieftinck en Joekes en de oud-ministers Vos en Jonkman op de afscheidsreceptie in A'dam van de di recteur van „De Arbeiderspers", J. v. d. Kieft, verschenen. DAT de K.V.P. er bij de Tweede Kamer-fractie op aangedrongen heeft te bevorderen, dat het wetsontwerp mate riële oorlogsschade vóór September wordt behandeld. DAT de muziekvereniging te Diever 10 pet. van het batig saldo van haar con cours afstaat voor het eerstvolgend mu ziekconcours ener vereniging, hetwelk door slecht weer een verlies zou opleve- DAT het tot zandzuiger omgebouwde landingsvaartuig bestemd is voor het Haagse aannemingsbedrijf Zanen Ver- DAT verschillende Twentse varkens kooplieden zijn gearresteerd wegens ge knoei met mestcontracten. DAT de Arnhemse raad bijna een half millioen gulden beschikbaar stelde voor nieuwe brandweerkazerne, f 70.000 de restauratie v&n de concertzaal in Musis en een maximum-garantie van f 80.000 aan het Gelders orkest verleende. DAT de in Zutphen vertoevende En gelse oorlogsinvaliden het Airbonne- kerkhof in Oosterbeek bezochten. DAT gisteren in de Arnhemse raads- lal een staatsieportret van Koningin Juliana werd onthuld, waarvoor H. M. enige keren voor de Arnhemse schilder J. C. Tiele heeft geposeerd. DAT gisteren in Arnhem het 25-j. jubi leum van de Gelderse bond „Het wit-gele kruis" is gevierd, waarbij minister Joekes Kardinaal de Jong o.m. het woord voerden. DAT de KNAC minister Stikker ver zocht het visum tussen Nederland en Italië af te schaffen, vooral nu in het a.s. Heilige Jaar een grote stroom van reizi gers naar Italië kan worden verwacht. DAT W. D. G. Scarlett benoemd is to' Ned. consul te Baltimore over de staten Maryland, Delaware en W.-Virginia en hem in de Eng. taal moet worden ge schreven. DAT een Rijkscommissie ter bestude ring van een doelmatig bodemgebruik is ingesteld met ir C. Staf als voorz. en ir. S. Herweijer als secr. DAT het aantal inwoners in Nederland per km2 in 1930 244 bedroeg, in 1940 reeds 271 en dit in 1960 ca. 330 zal zijn. DAT het int. graslandcongres te Noord- wijk besloot het secretariaat van het W.- Eur. verbod van graslandonderzoekers Nederland te vestigen en het volgend congres in 1952 in de Ver. St. te houden. DAT van de 46 Walcherse boeren, aan wie een bedrijf in de Noordoostpolder is toegewezen, zich 5 hebben teruggetrok- DAT de Regering thans volgens de N.R.C. bereid is tot het treffen van regeling, waardoor exporteurs een deel (misschien 10 pet) van hetgeen zij dolers voor hun uitvoer varwei zullen moger behouder bij wijze DAT op de rijksweg WierdenRijssen een personenauto met een snelheid 60 km tegen een boom reed, waardoor het 4-j. kindje van de fam. Kasterman uit Hengelo werd gedood en de ouders met de heer en mevr. Eilander uit Al melo werden gewond, DAT de 12-j. Hans v. d. Plas, die slaapwandelen lijdt, 's nachts uit een dervenster op de vierde verdieping de Postjeskade te A'dam is gevallen ernstig werd gewond. DAT Arnhem thans weer voor de liggende plaatsen automatisch bereikbaar is per telefoon, DAT de Voorburgse arts, dr N. J. Tel- jer, scheepsarts wordt op de volgende reis van de walvisvaarder „Willem Barentsz". tot De trompetters van de marine en de valreepgasten op de „Tromp" waren voortdurend in de weer, toen dezer dagen talrijke hoge gasten, o.w. Prins Bernhard, verband met de vlootmanoeuvres het schip bezochten in Penzance. Hier gaat Montgomery aan boord. Sassen Redivivus Er is de laatste tijd achter de schermen .en hevige activiteit van Prof. Romme, voorzitter van de K.V.P.-Tweede Kamer fractie, en van dr Beel, oud-Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon ia Indonesië. Elsevier schreef in het jongste num mer reeds, dat prof. Romme gemeend heeft, zijn ontslag be moeten indienen als fractie-voorzitter, doch dat hij, door druk van buiten, hierop is teruggekomen. Ons dunkt, dat in dit voornemen, ontslag te nemen, een duidelijke erkenning ligt opgesloten, dat Romme's politiek, om het heel zacht te zeggen, niet gelopen is, zoals hij had berekend. Dat hij qp aan drang van buiten gemeend heeft, zijn ontslag-aanvrage in portefeuille te moeten houden, duidt er echter ander zijds weer op. dat hij de hoop nog niet heeft verloren. Wat toch is het geval? Binnen de K.VP.-fractie zijn, wij schre ven het reeds eerder, ernstige vragen gerezen tegen het huidige beleid. Men zal zich herinneren, dat in het jongst# Indië-debat van deze zijde geen goed keuring zonder meer is uitgesproken over de aangegane Van Roijen-Roem- overeenkomsten Integendeel, zowel van deze zijde als van de Christelijk- Historische kant is verklaard, dat het niet mogelijk was, reeds een oordeel te vellen, dooh dat hiervoor eerst oa verdere ontwikkeling zou moeten wor den afgewacht. Deze verdere ontwikkeling is er nu en heeft geresulteerd in de Ronde Tafei- conferentie-memorandum, dat op 23 Juni jl. aan de Tweede Kamer is overgelegd en in een aantal geheime stukken, die ter vertrouwelijke kennisneming aan de Kamer zijn toegezonden. Dfeze geheime stukken hebben o.a. betrekking op de wijie, waarop de republiek straks zal pogen de order „staakt het vuren" effec tief te maken. Zij werpen dus een (vooralsnog) geheim licht op de wijze van de overdracht van de residentie Djokja aan de republiek. Hier ligt een van de wrijfpunten. De delegaties te Batavia hebben beloofd, deze stukken geheim te houden, iets, waaraan da Nederlandse Regering is gebonden Dit betekent .echter, dat over deze stukken niet in de Kamer kan worden gesproken: dit deel van de uitvoering van de Van Roijen-Roem-verklaringen onttrekt zich dus aan het openbaar debat en dus oo«c aan een officiële oordeelvelling van da reeds bij het jongste Indië-debat huive rige fracties. Dit wordt minister Van Maarseveen hoogst kwalijk genomen, temeer, waar het bekend verondersteld mag worden, dat de nieuwste afspraken niet inhouden een van republikeinse zijde loyaal uitvoeren van de door Hatta ou de Van Roijen-Roem-overeenkomst aan gegane verplichting. Hier zijn van Neder landse zijde dingen door de vingers ge zien* En hier is de Kamer buiten gelaten: zij kreeg er, geheim, kennis van. toen het kwaad reeds wes geschied. (Voor vervolg zie Pag. 3) MCCLOY BIJ ROBERTSON EN TSJOEIKOF John McCloy, de nieuwe Amerikaanse hoge commissaris in West-Duitsland, lunchte gisteren met generaal Robert son, de Britse militaire gouverneur. Hij voerde ook een vriendschappelijk ge sprek te Berlijn met de Russische gou verneur, generaal Tsjoeikof. FINSE MARK DEVALUEERDE MET 17.7 PROCENT. In aansluiting op hetgeen reeds gisteren gedeeltelijk werd gemeld, bericht Reuter uit Helsinki, dat de Finse Nationale Bank besloten heeft om de Finse Mark te deva lueren met 17,7 pet. met ingang van heden. Tijdens het bezoek van Prins Bern- hard aan de „Tromp" maakte Z.K.H. een gezellig praatje met Veldmaar schalk Montgomery, die ook de gast was van de Nederl. oorlogsbodem. Ouderpaar tijdens vacantie onder muur gedood Tijdens het storten van grint tegen een indertijd door de Duitsers gebouwd haif- steensmuurtje van 2^4 jn. hoogte in de Eerste Dorpsstraat te Zeist, is de muur' bezweken. Een reeds bejaard echtpaar, dat zijn vacantie te Zeist doorbracht bij een schoonzoon, de heer Van der Put, werd door het neerstortende puin De slachtoffers zijn de heer en rr Smit-yerhagen uit Woudrichem. Tegen de aannemer is proces-verbaal opge maakt daar verondersteld wordt, dat de muur van ondeuglijk materiaal was ver vaardigd- Alan Kirk, de nieuwbenoemde Amerikaanse ambassadeur in Moskou, heeft gisteren zijn geloofsbrieven op het Kremlin overhandigd. WEERBERICHT Morgen overwegend droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Vanavond en vannacht in het binnen land mogelijk enkele verspreid optreden regen- of onweersbuien. Overigens overwegend droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden en zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Noordwest en Noord. Vannacht minder warm. Morgen ongeveer dezelfde tempe ratuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 ZON EN MAAN Woensdag 6 Juli: Zon op 4.27, onde* 21.02; maan op 17.45, onder 0.58 uur. 10 Juli V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1