T.T. RACES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 MAANDAG 4 JULI 1942} Stadsnieuws Opening van het clubgebouw der buurt vereniging „de Professorenwijk" Een éclatant succes De opening van het met eigen krachten gebouwde sociëteitshuisje van „de Profes sorenwijk" is voor deze bloeiende buurtvereniging een éclatant succes geworden. De feestelijkheden begonnen met een mars van de Chr. Gymnastiekver. „Jahn" door de wijk, waarna op de speelweide gedemonstreerd werd. Om vier uur werden met een kleine plechtigheid twee speelwerktuigen in gebruik genomen. Het hoog tepunt was de officiële opening door burgemeester jhr mr F. II. van Kinschot, die met zijn echtgenote naar het terrein van de wük was gekomen. Ook wethouder D. v. d. Kwaak, de populaire oud-voorzitter, was aanwezig. Het gezelschap werd voor het club- gelden, aldus spr. Want wat hier tot gebouw welkom geheten door de voor zitter, de heer P. D. Beversluis, waarna deze de genodigden verzocht langs de keurig opgestelde haag van bouwers te wandelen. De burgemeester drukte ieder van hen hartelijk de hand en ontving uit de handen van de jongste bouwer de sleutel van het gebouw. Nadat in het vrolijke zaaltje, dat met bloemen en licht een nog feestelijker aspect had gekregen, ieder een plaatsje stand gekomen is, is mede te danken aan de welwillendheid van dat bestuur. De wethouder, die de vier jaren, welke hij als voorzitter van de wijk had mee gemaakt, kenmerkte als goede jaren, wenste de vereniging geluk met het tot stand komen van dit sociëteitsgebouw, dat de eigen woning van de wijk ge noemd mag worden en als zodanig het centrale punt in het wykleven zal zijn. Namens de Leidse buurtverenigingen had gevonden, nam na een snedige in leiding van voorzitter Beversluis de bur gervader het woord. Ofschoon spr. er oir allerlei redenen de laatste tijd meer er meer toe neigde zich wat minder in hel publiek te vertonen, had hij toch vooi „de Professorenwijk" direct een uitzon dering gemaakt. Spr. gaf toe, dat de prachtige speelweide van de wijk daar veel toe had bijgedragen. Zich de eigen jeugd herinnerend, moest men imi wel erkennen, dat hier iets goeds tot stand werd gebracht. Maar ook het doel van dit clubgebouw was spr. zeer sym pathiek. De bouw was een voorbeeld van ware burgerzin. Wanneer dit uiteraard tijdelijke gebouw eens zal moeten wor den opgeofferd aan de uitbreiding van de stad, aldus de burgemeester, dan zal in het nieuwe plan zeer zeker aan „de Professorenwijk" worden gedacht. Mochten de laatste woorden van de burgemeester al wat onrust verwekt hebben, wethouder v. d. Kwaak, die na de burgemeester aan het woord kwam, stelde de vereniging in zoverre gerust, dat hij verzekerde als mede-stads- bestuutder stéeds achter de plannen van de w\jk te staan. Dat zou trouwens voor het gehele gemeentebestuur kunnen Geslaagd Onze plaatsgenoot P. J. Boogaarts slaagde te Den Haag voor het eindexamen M.T.S., afdeling werktuigbouwkunde. EINDEXAMENS GYMNASIUM. Van de derde groep afd. B van de eindexamencandidaten slaagde nog mej K. H. Alting te Leiden. Hiermede zijn de examens geëindigd. Kraamverzorgster Bij het kraamcentrum. Herengracht 4. zijn dertien leerlingen geslaagd voor het diploma kraamverzorgster. en speeltuinverenigingen sprak de heer M. I. Smit nog een woord van gelukwens. In de avonduren werden in besloten kring de bouwers van het huis gehul digd. De leiders van de bouw, de heren T. Grin en S. Abelman, werd resp. een boek en een vulpen aangeboden. De tweede voorzitter, de heer J. v. Harte- veld, dankte aan het einde van de avond namens allen de onvermoeibare voorzit ter, zonder wiens enthousiaste werklust het geheel niet tot stand gekomen was. Ds W. v. d. Meulen verliet Geref. Kerk van Woubrugge En gaat naar Sleeuwjjk. Gisteravond nam ds W. van der Meu len onder grote belangstelling afscheid van de Geref. Kerk te Woubrugge. Ds Van der Meulen stond stil bij de v den van Jes. 40: „Maar het Woord Gods bestaat in der eeuwigheid." In het begin van zijn prediking wees hij er met nadruk op, dat alleen het Woord van God beheersend is. Gods Woord geeft troost. Dat wil niet zeggen, dat de twijfel uitgesloten is. Maar Gods belofte bestaat tot in eeuwigheid. Spr. wees nog op de donkere toekomst voor de Kerk van Jezus Christus. Toch blijft Gods Woord bestaan en het zal on tijd tot steun wezen. Nooit zal er tijd komen, dat wij op Gods belofte geen beroep kunnen doen. Dat is onze troost. Onveranderlijkheid in onze veranderlijk heid. Laten wij ons scharen rondom het Ds Van der Meulen richtte zich volgens tot het dagelijks bestuur der Gemeente. Hjj dankte voor het mede leven en medewerken. Ds W. Tom dank- hy bij voorbaat voor zijn consulent schap. Tot de vertegenwoordiger va Ned. Herv. Gemeente, ouderling P. J. Rijpstra, zei hij: „Ondanks twee groepen toch niet los van elkaar." Ouderling Metzelaar sprak de schei dende predikant toe. De Gemeente zong ds Van der Meulen toe Psalm 121 4. Tot slot spraken ds Tom, de heer Rijp en burgemeester Van Wageningen. De slotzang was Gezang 27 1. Ds J. H. Smit Duyzentkunst op drietal Ds J. H. Smit Duyzentkunst, Ev. Luth. predikant alhier, komt voor op een drie tal, dat is samengesteld door de Ev. Luth. Gemeente van Wildervank-Veendam. Chr. onderwijzers naar de Nieuwkoopse plassen Leerzame middag De afdeling Leiden van de vereniging van Chr. onderwijzers maakte Zaterdag middag een excursie naar de Nieuw koopse en Noordense plassen. De tocht stond onder leiding van de heer Kroon, die veel van zijn vrije tijd ii contreinen pleegt door te brengen, zodat op vele interessante bijzonderheden dt aandacht kon worden gevestigd. Flora ei fauna van het veengebied zijn bij veler terra incognita, maar een onbekend land. dat thans waard gebleken worden verkend Tegen half acht n de vloot van roeibootjes, waarme plassen werden doorkruist, weer bij het punt van uitgang, deels per bus de terugrei: deels per fiets werd aard. Een leerzame middag, die het onderwijs zeker ten goede zal komen. Ring „Leiden en omstreken" van Chr. zang verenigingen begon concours Wethouder D. van der Kivaak opende De ring „Leiden en omstreken" Christelijke zangverenigingen opge richt 1923 opende Zaterdagmiddag de Stadsgehoorzaal het achttiende cc cours. Niet minder dan 35 verenigingen hebben ingeschreven en 1500 zangeres- en zangers houden tijdens de zang- wedstrijden de naam van hun vereniging hoog. Verschil in kwaliteit is er altijd, r de deelnemers trachten toch allen :oncours, dat zich elk jaar in veel belangstelling mag verheugen, tot iets schoons te maken. Wy hopen, dat de koren hun ernstige voorbereiding en studie bekroond zullen zien. Dat de be kroning niet uitsluitend behoeft uitge drukt'te worden in een eerste prijs, zal duidelijk zijn. Geleidelijke vooruit gang is het resultaat van ernst en wil. De heer G. Goedhart, voorzitter, open- en heette in het bijzonder de leden in het ere-comité, de jury en de heer van der Kwaak, die het gemeente bestuur van Leiden vertegenwoordigde, hartelijk welkom. Wethouder Van der Kwaak merkte Knollendams burgervader op bezoek bij speeltuinvereniging „Ons Eiland" Geslaagd kinderfeest De speeltuinvereniging „Ons Eiland' heeft de Nederlandse speeltuindag ii feeststemming gevierd. En Zaterdag stond zij ook stil bij haar 3-jarig bestaan. „Ons Eiland" heeft de achterliggende drie jaren niet stilgezeten. Mannen en vrouwen hebben onverflauwd gewerkt om de jeugd van het Zijlsingel-kwartier gelegenheid tot ontspanning te geven. Zjj waren trouw aan het goede devies: „De jeugd van de straat". Het kinder feest van Zaterdagmiddag, toen de heer lijke zomerzon aan alles kleur en leven gaf, js in alle opzichten geslaagd. „Ons Eiland" gaat evenwel niet op haar lau weren rusten. Onvermoeid voorwaarts! Tot heil van het kind. Vijfhonderd ongeduldige ballonnetjes kozen omstreeks half drie de ruime he mel. Voordat het eigenlijke feest eer aanvang nam, overhandigde de presiden te van het dames-comité, mevrouw G BroersSlegtenhorst, een rood-wit- blauwe vlag en een grote spaarpot in de originele vorm van een clubhuis. De heer Doordraaien van groenten ook op Leidse veiling hervat Gunstiger exportregeling in zicht? Zoals bekend, is de export van groen ten naar Duitsland door het bedrijfschap voor groenten en fruit tot nader order •topgezet. Het contingent van 250 000 dollar was in één dag uitgeput. De vreugde in de tuinbouw is in de kiem gesmoord. Maar alle hoop heeft men niet laten varen, want er staat een nieuwe regeling op stapel. Vanzelfsprekend ondervond ook de Leidse groentenveiling weer de gevolgen van de stopzetting. Bij informatie bleek, dat enkele duizenden kisten groenten moesten worden doorgedraaid, w.o. spinazie, andijvie, sla, bloemkool en peen. Zodra de uitvoer stagneert, zet het door- draaiingsproces zich voort. In spanning zien de Leidse tuinders en al hun col lega's uit naar een gunstiger regeling. Distributievaria Uitreiking bonkaarten 909. Morgen (Dinsdag) zijn aan de beurt de {ezinncn, waarvan het hoofd een stam- aartnummer heeft tussen 74801 en 77000. Loketten open van 8.30—12 en van 1 45 B. Broers sprak een spontaan dank woord. Ongeveer 800 kinderen hebben daarna het op zeer verdienstelüke wyze door mevr. C. KaakHartendorp samenge stelde „toneelstuk" „De burgemeester van Kdollendam op bezoek bü ons Eiland" met grote aandacht gevolgd. Knollendam wil ook een speeltuin heb ben en daarom kwam de burgemeester maar eens persoonlijk informeren, hoe „Ons Eiland" het toch doet. Natuurlijk gaf „Ons Eiland" het advies om in de allereerste plaats een damescomité in het leven te roepen, want een speeltuin zonder dames in de rug is er zeker aan toe dan een tuin met vrom Avonds hebben de ouderen gefeest. De opbrengst van het gebruik maken de verschillende vermakelijkheden kwam ten goede aan het materialen- fonds. B. L. O.-kinderen verzorgen smaakvolle tentoonstelling Enthousiaste bezoekers. De openbare B.L.O.-school alhier be staat, zoals bekend, 35 jaar. Tot de feestelijkheden, die ter gelegenheid hier- zijn georganiseerd, behoorde ook een tentoonstelling van door de kinderen zelf vervaardigde voorwerpen. Toen wij Zaterdagmiddag deze smaak volle tentoonstelling bezochten, werd mening, dat de B.L O.-school ir algemeen in onze samenleving niet mag intbreken, nog versterkt. Het moeilijk lerende kind is op de gewone lagei school niet op z'n plaats; de methode ve deze onderwijsinstelling is in strijd m datgene, wat de B.L.O.-leerling vraagt. over deze dingen m> elkaar eens is, dan hoeft het gevaar, dat men geringschattend op het B.L.O.- onderwijs neerziet, nog niet denkbeeldig te zijn. De tentoonstelling, waarover wij het nu hebben, draagt ertoe bij het publiek de juiste houding t.o-v. dit bijzonder onderwijs te geven. Een leer kracht verklaarde: „Vele jongens en meisjes, die onze school bezoeken krijgen een goede plaats in de maat schappij". Wie ziet, wat het B.L.O.-kind voor deze eenvoudige maar veelzeg gende tentoonstelling heeft gepresteerd, zal de waarheid van deze uitspraak niet twijfel trekken. 'al van belangstellenden hebben de school met een bezoek vereerd. Zij be keken de keurig uitgestalde voorwerpen, onderhielden zich met het personeel en lieten ook niet na hun bewondering over. het geëxposeerde te uiten. j op, dat het gemeentebestuur het zeer op prijs stelt, dat dit jaar weer de keuze op de Sleutelstad gevallen is. Een or ganisatie, die 1500 zangeressen en zan gers naar Leiden weet te voeren, ver dient belangstelling en is altijd welkom. De heer Van der Kwaak beschouwde het dan ook als een eer dit concours te mogen openen. Boze tongen zingen niet. Daarom: Zingt en geniet van het lied, aldus besloot spr. Wederom wordt de jury gevormd door Willem van Laar, Leo Smeets en Otto de Vaal, drie critici, die hun taak ten volle verstaan en onafscheidelijk aan het jaarlijks concours van de ring zijn ver bonden. Zaterdag traden koren op uit Dubbel dam, Ooltgensplaat, Rotterdam, Vleuten. Leerdam, H. I. Ambacht, Zwijndrecht, Barendrecht en Krimpen aan de Lek. Het concours wordt Vrijdag om 7 uur voortgezet. De uitslagen „Looft den Heer" te Dubbeldam, 317 punten, prijs 1 B; „Elthato", Ooltgens plaat, 303 p., prijs 1 B; „De Metaalzan gers" te Rotterdam, 301 p., prijs 1 B; „Door Eendracht Sterk", Vleuten, 330 pnt., prijs 1 B; „Leerdams Chr. Dames koor" Leerdam 327 p., prijs 1 B; „Cres cendo" H.I. Ambacht 284 p., prijs 2; „Zanglust", Zwijndrecht, 284 p., prijs 2; „De Verenigde Zangers", Barendrecht, 305 p., prjjs 1 B; „Excelsior", H.I. Am bacht 304 p., prijs 1 B; „Inter Nos", Krimpen aan de Lek, 305 p., prijs 1 B. Otto de Vaal deelde mee, dat mede tot zijn spijt een eerste prijs A niet kon worden toegekend. Hij adviseerde de ko ren rustig de rapporten van de jury door te nemen. Grote waardering koesterde hij voor het streven van koren en diri genten. Hy hoopte, dat dit concours in ruime mate zal bijdragen tot verbete ring van het zangpeil. Alphen opende speeltuin „Kindervreugd" Medewerking van leden gevraagd- Op 9 Augustus 1945 werd in „Bethel" te Alphen aan den Rijn de oprichtings vergadering gehouden van de speeltuin vereniging „Kindervreugd". Toen begon de lijdensweg. 22 Juli 1948 beschikte men over een zandbak, 2 September 1948 werd een terrein definitief toegewezen en zes weken geleden werd met kracht aan de eigenlijke werkzaamheden begonnen. Dit is in 't kort de geschiedenis van „Kindervreugd", zoals de voorzitter, dë heer C. F. J. van Winkel, die Zaterdag middag vertelde bij de opening van het terrein achter het Oosthoekdorp. De firma's Boot, Gesman en Zoetemeyer, Grimbergen, Oosthoek, Ottens en De Vries Lentsoh kregen dankwoorden voor prachtige steun. Van de buurtmedewer- kers werden met ere genoemd de heren Bosman, Binnenkamp. gebr. Verkley, De Knijff, Windhorst en Kanbier. Burgemeester Schokking zei, dat bij e behandeling van de gemeente-begro- ngen ieder jaar de speeltuinen ter sprake worden gebraoht. De gemeente doet wat mogelijk is, maar de geldfactor speelt een voorname rol- Toch wilde spr. met nadruk zeggen, dat niet de overheid hier de eerste taak heeft, maar de ouders. De burgemeester was blij, dat in deze omgeving een groep dit heeft ingezien. Hij noemde de speeltuinen een ge meentebelang en wenste „Kindervreugd" veel succes toe. De heer N. Vijlbrief uit Lelden sprak namens de N.U.S.O. Hij legde er de nadruk op, dat de activiteit moet blijven. De heer C. P. de Jong van „Bloemhof" feliciteerde en merkte terecht op, dat men het wel heeft over bestuursact: viteit, maar de leden-medewerking vaak ver te zoeken. De heer G. de Vries van speeltuin „Oudshoorn" wees er op, dat zeer veel goeds uitgaat van het speel tuinwerk. Burgemeester Sohokking opende volgens het hek van de tuin en i Oosthoek hees de verenigingsvlag. Even later arriveerde een kleurige feeststoet van enkele honderden kinderen allerlei voertuigjes. „Arti" zorgde een stukje muziek en de gymnastiekclub van „Bloemhóf" demonstreerde, 't Was een geslaagde middag. Alphens oudste stalhouderij onder venduhamer Uitspanning Kompier telde Koningen onder zijn klanten. Vandaag werd de oudste en laatste stalhouderij te Alphen aan den Rijn, die van de heer Kompier, onder de vendu hamer verkocht. Dit bedrijf dateert uit 1825, toen het complex gebouwen door C. van Aken werd gebouwd ten behoeve van de heer de Beunen. Daarna werd het overgeno- door Spoluw en vervolgens kwam a handen van de heer Kompier, de vader van de tegenwoordige eigenaar.de heer N. C. Kompier. Het café, dat annex met de stalhouderij as, vormde in de oude jaren een tref punt. Het heette café „De Posterij". Im mers: toen het eerste postkantoor nog was op de plaats, waar thans de Rotterdamse Bank is gevestigd, werden bij de stalhou derij Kompier de postpaarden verwisseld en werd de reis van Leiden naar Gouda pa deze onderbreking met frisse paarden voortgezet. Ook gen Willem I. II en gebruikte inspanning. Districtsm iddag Zuid-Holland-Noord Nieuwe Leidsche Courant-wisselbeker was voor Pernix Excelsior werd in de finale met 10 geklopt kon de eerste prijs .n ontvangst nemen. Fluks won in aföe- ing B de eerste prijs, ook al door drie iel meermalen van goed korfbal te duidelijke overwinningen en vergoedde genieten. In klasse IA startte Pernix met een gelijk spel tegen D.E.S. (11), maar in de tweede wedstrijd ging het al beter en vooral de beginaanval was productief. Een 20 zege op K.V.S. was het resul- Opvallend was de prestatie van D E S. Wel werd van Ijsvogels met 21 erloren, maar Tonego werd weer aan de zegekar gebonden en sloeg even later K.V.S. zelfs met 30. De Oranjekragen hadden inmiddels Ijsvogels met 10 ge slagen. De laatste wedstrijd ging tegen Tonego I, waar een gelijk spel voldoende Het werd echter de beste wedstrijd van de Leidenaren, die met 30 wonr en daarmee de finale bereikten. In de andere afdeling ging het vc Excelsior -gesmeerd. V.E.S. werd met 1- geslagen, V.E.O. met 30 en Oranje-Nas- sau zelfs met 40. Daarna kwam de sen satie tegen Pernix II. De Leidenaren had den met 0—1 van VB.S. en 0—2 van V.E.O. verloren. Van Oranje-Nassau werd met 30 gewonnen. Toen kwam de strijd tegen Excelsior I. Hoewel de Delftenaren een -behoorlijk overwicht hadden, werden zij zo goed verdedigd, dat doelpunten uit bleven. Pernix II nam zelfs de leiding met 10. Excelsior maakte echter met een minder fraai doelpunt gelijk. Een keurige prestatie van de Pemix-reserves. En zo stonden dan voor de zoveelste maal Pernix en Excelsior tegenover el kaar in de finale, beide met 2 rese Het was goed te merken, dat er vry grote spanning heerste -bij deze moeting. De eerste aanvallen waren Excelsior, maar langzamerhand kwam de balans in evenwicht, terwijl de Leidse aanval meer reële kansen kreeg dan de Delftse. Er werden zelfs enkele fraaie kansen gemist en zo werd met dubbel- blanke stand gedraaid. Na vijf minuten zagen we enkele fraaie Pernix-aanvallen en even later maakte Pernix uit een keu rige combinatie een zeer mooi doelpunt, wat voldoende bleek te zijn. In de reste rende tijd was de Delftse aanval gevaar lijk, maar de gelijkmaker bleef uit, zodat in de N.L.C.-wisselbeker de naam van Pernix het eerst zal worden gegraveerd. In de tweede klasse kwam Pernix III door middel van een gelijk spel en twee overwinningen in de finale, hoewel het spelpeil van de jonge Leidse ploeg be neden dat van de competitie lag. In de andere afdeling was het falen van Excel sior II opmerkelijk. Het eindigde zelfs op de derde plaats. Fluks uit Noordwijk deed het beter, want 2 gelijke spelen een overwinning waren voldoende v_. de finale, die dus tegen Pernix III ging. Ook nu was alleen de verdediging van Pernix in vorm. Toch nam Pernix III de leiding, maar Fluks wist gelijk te maken. In de verlenging kwam men ook al niet tot een beslissing. De strafworpen wer den door Pernix III iets beter genomen, dat dus eveneens de 1ste prijs won. Ook de juniores -hebben fel om de puntjes gespeeld. In afdeling A was het alweer de Pernix-aanhang, die kon jui chen. Pernix A boekte 3 overwinningen Sfeer in *t gezin? De „Nieuwe Leidscheer in! Eykman-niedaille uitgereikt aan wetenschappelijke onderzoekers In het Instituut voor Tropische Ge neeskunde aan het Rapenburg is in tegenwoordigheid van enkele genodigden de Eykmanmedaille uitgereikt aan prof. dr E. P Snijders te Hilversum, dr Lie Kian Joe te Leiden en dr D. Verveen te Aerdenihout. Aan prof. dr Snijders werd deze medaille uitgereikt op grond van zijn vruchtdragende wetenschappelijke arbeid ten bate der tropische geneeskunde, waarbij in het bijzonder gedacht is aan zijn werk op het gebied van het rhinoscleroom en dat der gele koorts. Dr Lie Kian Joe ontving deze medaille als waardering van zijn wetenschappe lijke arbeid op het gebied der helmintho- logie. Dr D. Verveen mocht deze medaille ontvangen als blijk van waardering van zijn, onder uiterst moeilijke omstandig heden uitgevoerde, physisch-mathemati sche fundering ener nieuwe methode tei bepaling van de afmetingen der crythro Het Eykman-medaillefonds is op 1 October 1923 gestiobt ter huldiging var prof. dr C. Eykman. de grondvester var de moderne voeid-ngsleer, bij zijn 25-jarig jubileum als hoogleraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. GEREFORMEERDE OUDJES MAAKTEN AUTOTOCHT De Diaconale hulpcommUsie van de Geref. Kerk te Leiden heeft Zaterdag een autotocht voor ouden van dagen georganiseerd. Als we de stereotiepe uitroep iJan de geestdriftige deelne mers: „O, zoiets heb ik nog nooit ge zien", citeren, is de vermelding, dat deze dag voor honderd procent koste lijk was, eigenlijk overbodig. Het tijdstip van aantreden was kwart voor negen, bij de Zuiderkerk. Om streeks negen uur vertrok de stoet luxe auto's, nagewuifd door belang stellende voorbijgangers. Allereerst werd het vliegveld Schiphol bezocht, waar men drie kwartier bleef. De oudjes staken hun bewondering voor de moderne techniek niet onder stoe len of banken en nu en dan werd zelfs een gedegen explicatie gevraagd. Van Amsterdam .gleed" men naar het Gooi en via Soestdijk naar „De Witte Hei" te Bilthoven. Hier stond een welvoor ziene tafel gered, die hoe kan het ook anders op zo'n eetlustopwehkende reis schoon werd achtergelaten. Op de terugweg liet de stemming ook niets te wensen over. De commissie mocht de dank van allen in ontvangst nemen. Op de foto zien we, hoe een kersenmaal met veel voldoening wordt genuttigd. Foto N. van der Horst. WANDELSPORT. Afstandsmarsen P.A. v.d. Werff Zaterdagmiddag hield de Leidse w; delivereniging P. A. v. d. Werff haar langzamerhand traditioneel geworden afstandsmarsen over 10, 15 en 25 km. De weersomstandigheden waren ideaal, een koesterend zonnetje en weinig wind, terwijl het aantal deelnemers zeker een kleine tweehonderd bedroeg. Als altijd klopte de regeling tot in de puntji Royal" had men een ruime kleed gelegenheid en de voorbereiding bleek die aard te zijn, dat men precies op tijd kon starten. Er heerste voorts over het gehele parcours, dat ging via Douza- straat, Molen de Valk en Maredijk over Oegstgeest en Katwijk en terug, een op gewekte en prettige stemming, die geen ent werd verstoord. Men wandelde inderdaad voor zijn genoegen en geluk kig voldeed de grote meerderheid het verzoek van het bestuur geen poging doen tot top-prestaties, d-ie niet op prijs werden gesteld. Omstreeks zes uur kwam de grote stroom van tippelaars weer terug en ontvingen allen een fraaie medaille. DAMMEN. Om de Zuidhollandse damtitel Zaterdagmiddag werd in „Het Raedt- huys de zevende ronde van het tournooi om de Zuidhollandse damtitel gespeeld. Evenals de vorige ronden, hadden ook deze wedstrijden weer een zeer span nend verloop en is er nog met geen mogelijkheid te zeggen wie op de titel- beslag zal leggen, ook al blijft F. Gordijn (Den Haag) nog steeds aan kop gaan. Van de vijf ontmoetingen werden jammer genoeg, slechts drie gespeeld, met als uitslag: F. Gordijn (Den Haag)— B. de Jong (Barendrecht) 20, B. G Grquwstra (Den Haag)M. Zijlstri (Gouda) 11, M. J, Haasdonk (Den Haag)De Hartog (Sliedrecht) 20- De stand na de zesde ronde is: F. Gordijn (Den Haag) 5 gesp. 8 pnt.; A. J. Ivens (Den Haag) 5 gesp. 6 pnt; H. van ZuLlekom (R'dam) 5 gesp. 6 pnt; M. J. Haasdonk (Den Haag) 5 gesp. 6 pnt; G J. Aarts (R'dam) 4 gesp. 5 pnt; W. Krom (Leiden) 4 gesp. 4 pnt; B. de Jong (Borendrecht) 5 gesp. 4 pnt; M. Zijlstra (Gouda) 5 gesp. 4 pnt; De Hartog (Slie drecht) 6 gesp. 4 pnt; B. G- Grouwstra (Den Haag) 4 gesp. 1 pnt. „Proficiat, man", zegt Jan Beekman, voorzitter van het district Zuid-Hol land (Noord) van de C.K.B., tot zyn clubgenoot Wim van Zwieten. „Zie hier de Nieuwe Leidsche Courant- wisselbeker. Win hem nog tweemaal achtereen en je kan hem voorgoed in dc pryzenkast zetten", dus iets voor de teleurstelling van Fluks I. Pernix B werd goede ttweede. V.E.O. was in afdeling C de sterkste en won ver diend de eerste prijs. Een geslaagde dag. die uitstekend was georganiseerd. Verheugend was, dat men over een goed scheidsrechterscorps be schikte. BURGERL. STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Marinus Chr. zn. van L. Prins en M. C. van der Hoeven; Cornelia H. dr. van C. J. van Rooden en C. J. Blom; Elisabeth dr. van L. van Haarlem J. F. de Tombe; Johanna J. H. F. van F. Deyn en I. van Leeuwen; Neline dr. van J. C. Sollie en A. Kers bergen. OVERLEDEN: E. C. Heemskerk, wed. van L. van Bohemen 68 jaar; J. W. Stoffers, man, 71 jaar. ZWEMWEDSTRIJDEN IN RIJN- EN SCHIEKANAAL GINGEN NIET DOOR De L.W.V. had Zaterdag weer haar jaarlijkse zwemwedstrijden in het Rijn en Schiekanaal georganiseerd. Er be stond hiervoor zowel van de zyde van het publiek als van de zwemmers(sters) verheugende belangstelling. Maar bjjna een uur nadat de wedstrijden hadden moeten beginnen, werd bekend gemaakt, dat ze waren afgelast. De K.N.Z.B. stond het starten zonder nummers niet toe en wilde alleen een uitzondering maken voor de prestatiezwemtocht. De L.W.V. wilde echter alles of niets, met het bovenvermelde gevolg. Jammer, heel erg jammer, èn voor publiek èn voor de deelnemers(sters). QUICK BOYS—MOORDRECHT 6—3. Hoewel Quick Boys Zaterdag met 4 in vallers tegen Moordrecht uitkwam, won nen de Katwijkers toch met grote cijfers. De stand was al gauw 20 en na verloop van tijd werd het zelfs 40. Moordrecht liet de moed niet zakken en scoorde nog oor rust tegen (41). In de tweede helft deed Quick Boy» het kalm aan. Moordrecht kwam tot 43, niet verder, want toen ontwaakten Barnhoorn en het gevolg daarvan was, dat de doelman der bezoe kers nog tweemaal moest vissen (63). ,JUBO-VLAG" WAS VOOR „ADVENDO* DEN HAAG. In het Westbroekpark te Den Haag heeft nar A. B. Roosjen, voorzitter van de NCRV, Zaterdag de „Jubo-vlag" uitge reikt aan de voorzitter van het N.C.G.V.. de heer J. J. Adriaanse. Deze droeg haar onmiddellijk over aan de praeses van „Advendo" te Den Haag, welke vereni ging de beste prestatie op de „Jubo"had geleverd. Elk jaar zal er om deze wissel- prijs worden gekampt. RoodenburgD.H.C. 14. Rooden-burg heeft pas na felle strijd de :r aan de gasten moeten laten, die over betere schutters bleken te beschikken, terwijl ook de Delftse doelman een groot aandeel in de overwinning had Vóór de rust waren de partijen aan elkaar ge waagd1, maar tot doelpunten kwam het niet. Na de thee was D.H.C. beter en dank zij enkele fouten in de Roodenburg- verdediging konden de Delftse groen- varten een ruime zege behalen: 41 Dinsdagavond speelt L.D.W.S. tegea Rijnsb. Boys; aanvang half 8. NAAR DE ELTAX TOURINGCAR 10.per persoon. Vertrek Vrijdagavond 11 uur. Inlichtingen: Stationsweg 45, Tel. 22444 Nieuwsflitsen uit de omstreken HAAGSE POLITIERECHTER. Lastige vissers. Dc Haagse schoenmaker W. G. T. diens zoon, hadden in Nieuwkoop „simmetje" gelegd in viswater, waar geen vergunning voor hadden. De veld wachter die passeerde, had aanmerkin gen op dat feit gemaakt, en zei dat hij de hengel maar in beslag zou nemen. Toen kwamen de poppen aan het dan sen, want de zoon trok aan het vissnoei vader voelde veel voor het gevleu gelde woord „Niet dan over mijn lijk" En aangezien het voor de veldwachter prestige-kwestie werd, kwam de revolver er aan te ,pas. De veldwachter en jachtopziener die in zijn gezelschap was, bleven de baas, nu stonden de schoenmaker en de •on voor de rechter. Het liep zo nu en dan hoog op, want de schoenmake bleek een hyper-nerveus te zijn, die zichzelf allerlei nare dingen toewenste, als hij geen waarheid sprak, al weken zijn verklaringen dan ook aanzienlijk af van die welke de veldwachter gaf. Niettemin verliet de schoenmaker in volle gezondheid de rechtszaal. De rechter had hem f 20 boete en twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk gegeven, en de zoon f 10 en twee maanden voorwaardelijk. Alphen aan den Rjjn Allen 10 bij 4 cm. Uit de mond van burgemeester Schok king hoorden we, dat de taart, door het gemeentebestuur aan de varende Prov. Staten-leden aangeboden, op vakkundige wijze door twee landmeters werd deeld. Allen krijgen 10 bij 4 cm toege wezen- Overigens kwam het geschenk juist op tijd, want spoedig zullen, zo zei de burgemeester, de besprekingen tussen gemeente en provincie over de Alphenst brug-situatie worden hervat Waarom luidden de klokken? Die vraag werd het afgelopen week einde menigmaal gesteld, als op ongezette ogenblikken de klokken van de Ned. Herv. kerk Julianastraat werden geluid. Dit geschiedde in verband met de electrificatie. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Hendrika, dr van J. W. Bergshoeff en J. van Capelle; Leuntje, P. J. Tolk en H- ter Wal; Huber- tus G. J., zn van J. G. Oodijk Loogman; Jan J. C., zn van C. D. J Tolk i C. E. van Hellemond. ONDERTROUWD: Pieter Wilhelm Blom. 31 jr, en Trijntje C. W van Vliet. 24 jr; Willem Nicolaas Slinger, 36 jr, en Maria Koopman, 25 jr; Hendrik Slinger, ~1 jr, en Geertje van Dam, 27 jr. GETROUWD: Jan Staring, 32 jr. Johanna W. Vergeer, 29 jr. Katwijk Burgerlijke Stand. GEBOREN: Lydia A., dr van A. R. der Jagt en L. A Korpelshoek; Pietje J., W. Vooijs en A. Etar; Huibertje W. van Duijn eh H. Blok, Johanna A. M„ dr van D- van der Bent J. Slats; Krijntje, dr van C. Meijvogel en D. van der Plas; Huig. zn n J. van- Duijn en H. van Beelen; Dirk, v^n W. Kuijt en L. Durieux; Cornells, zn van C Harteveld ey A. Ouwersloot. ONDERTROUWD: P J. Verhoog en M. Vlasman; J. van den Burg en J. Paap; P. Kerpershoek en C. Guijt: J. van der Does en C. M. van der Plas; P. J Slinger land en J. H. Elfrink; G. van Hanswijx en G. Guijt; J. van Delft en G. van Iterson. GEHUWD: E A T. de Beer en J G. van Rijn-; T. van der Plas en I. Vooijs; Z. Ouwehand en M. Stijger; S. Visser en L. H. Burgerhout. OVERLEDEN: C. Korpelshoek. 71 j E. Schaap, 68 j.; H. van Duijvenbode, 70 j. Kattvijk aan den Rijn Onze plaatsgenoot de heer D. van Zuilen slaagde te Leiden voor het eind examen Chr. H.B.S. Onder grote belangstelling vierden gisteren de twee jubilerende kloosterzus ters, zuster Theodota en zuster Ignatió, haar 25-jarig jubileum Katwijk aan Zee Ernstig ongeval Gistermiddag reden drie jongens pei fiets uit de Varkevisserstraat de Nieuwe Duinweg op'. Daar ééy rijwiel niet goed werd dit door een fietser hand meegereden, terwijl de bij zijn andere vriend op diens bagagedrager zat. Plotseling raakten de rywielen in elkaar, waardoor de jongelui op straat terechtkwamen. Het ongeval die aard, dat er een dokter te pas moest komen. Deze constateerde bij één een hersenschudding. Verder kwamen nog enkele ernstige ontvelfingi Onverantwoordelijk Gistermiddag ontstond op het overvolle strand plotseling een grote consternatie. Een viertal Engelse vliegtuigen in dub bele formatie daverde met ontzagwekken de vaart op ongeveer 20 m hoogte het strand. Naar wij vernamen, haalden deze piloten hetzelfde onverantwoorde lijke grapje uit hoven andere badplaatsen langs onze kust. Kcrkconcert. Woensdagavond 6 Juli geven het Leids a cappellakoor o.l.v. Iskar Aribo en de organist Hennie Schouten een concert in de Nieuwe Kerk alhier. Het programma vermeldt koorwerken van Palestrina, Ingegneri, Schütz, Andriessen, Valerius en Van den Sigtenhorst Meyer en orgel werken van Zipoli, Bach, Franck, Duruflé en Mulet Mooie opbrengst De Pinkstercollecte voor de Zending heeft in de Ned. Herv. Gemeente op gebracht 2782,76. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer H. Mey- vogel slaagde voor het P.B.N.A.-diploma waterbouwkundig opzichter, terwijl voor het diploma betonbouwkundige slaagde onze plaatsgenoot de heer H. Verloop. Hoog water ^Dinsdag 5 Juli: Hoog water 10.29 en Morgenavond (Dinsdag) spreekt om half acht in het kerkgebouw van de Ge- reform. Gemeente (Remisestraat) de heer A. Vergunst, theol. student uit Leiden. Koudekerk aan den Rijn Inenting. Donderdag 7 Juli a s., 2 uur, zal er ge legenheid zijn tot kosteloze inenting, an wel in- de dokterswoning. Het trouw boekje moet worden meegebracht. Spanningsvolle schoolreis. Begunstigd door mooi zomerweer maakten de leerlingen van de hogere klassen der openbare sohool hun jaar lijkse reis. 's Morgens vroeg werd gestar.t en via Haarlem ging het naar Alkmaar, waar bezoek werd gebracht aan de kaas markt. Voorts naar Schoori, waar in de uitgestrekte duinen naar hartelust werd gespeeld. Groot was de schrik, toen bij het instappen een der leerlingen werd gemist. Mede dank zij het doortastende optreden van h,et hoofd der school, de heer W. A. v. d. Dool. die een ware jacht door de duinterreinen organiseerde -- daarbij ruime medewerking van politie ondervond, vond men de jongen na ïur zoeken Een woord van hulde voor de heer Van der Dool is hier zeker op zijn plaats! Het overige deel van het gezelschap had de reis. zij het in wat gedrukte stemming, voortgezet naar Amsterdam, j een prachtige tocht per boot door de grachten en havens werd ge maakt. De stemming onder de jeugd sloeg om in uitbundigheid, toen bekend werd, dat de verdwaalde leerling ge vonden was. Leiderdorp Kon. onderscheiding. Aan de heer W. Kranenburg werd da e-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, toegekend m verband met zijn 50-jarig jubileum bij het aannemers bedrijf M. van der Velden. Nieuwe Wetering „Door gunst verkregen" boekt succes. Op het nationaal muziekconcours te IJselstein behaalde de muziekvereniging „Door gunst verkregen" de 1ste prijs in de concertwedstrijd 1ste afdeling fanfare. De vereniging behaalde eveneens een 1ste prijs in de marswedstrijd. Alle leden waren gestoken in een gloednieuw uni form, zodat ook de uiterlijke verschijning van het corps er mocht zijn. Een vermel denswaardig resultaat voor Nieuwe Wete ring niet alleen, maar ook voor Alkemade. Hedenavond zal het gezelschap een ereronde maken door het dorp. Vermel den wij tenslotte nog, dat het corps is uit genodigd deel te nemen aan het défilé oor H. M. de Koningin op Zaterdag 9 ili a.s. te Soestdijk. Sassenheim Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende Juni ingelegd' ƒ27.086.54 en terugbetaald 25.746.06. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het num- 7615.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2