NIEUWE LEIDSCHE- COURANT 2 ZATERDAG 25 JUNI 19«? Stadsnieuws Leid se kunstenaars tonen hun werk in de Boerhaarezalen De Sleutelstad handhaaft haar roem op kunstgebied De Stichting „Leids Kunstcentrum" is gestart en vanmiddag werd de eerste tentoonstelling van werken van Leidse kunstenaars door burg. Van Kinschot in de Boerhaavezalen geopend. Niet alleen de samenbundeling van deze kunstenaars in het Leids Kunstcentrum is van belang, maar ook de aandacht die door de oprichting van deze Stichting valt op die Leide- naars, die door hun scheppende arbeid verdienen in het middelpunt te staan van de culturele belangstelling. Leiden, dat in de loop der eeuwen talrijke grote kunstenaars in zijn midden heeft gehad en waar de musea een internationale faam hebben, moet zijn naam op kunstgebied hand haven en tonen, dat het nog steeds waard is genoemd te worden bij de steden, die dorado's zijn voor kunstenaars en historici. De beeldende kunst in Leiden heeft thans getoond nog levensvatbaarheid te bezitten. Als we de artistieke waarde van deze expositie in een voor Leiden zo karak teristieke omgeving let eens op het prachtige doorzicht van de Vrouwen- kerkkoorsteeg naar de Marekerk moe ten bepalen, dan kunnen er natuurlijk verschillende uitgangspunten zijn. We zouden de hoogste eisen der critiek aan de kunstenaars kunnen stellen en hun zodoende aan het verstand brengen, dat ze er nog niet „zijn"! We zouden ook de laagste normen kun- Dit levensgrote beeld van de be kende beeldhouwer Termote, voor stellende de „Moeder van smarten", vult een van de hoeken van de ge restaureerde Boerhaavezaal, waar op het ogenblik een tentoonstelling wordt gehouden door het Leids Kunst-Centrum. Er naast hangt een schilderij van de bekende Leidse schilder Lode Sengers. Foto N. van der Horst ren stellen en er aldus van uitgaan, dal critiek hier misplaatst is en de kunste naars heel veel presteren. Laten we deze beide uitersten voorbij gaan en die weg bewandelen, die zowel de waardering als de critiek toelaat. Want eerst een samengaan van deze twee %lemehten kan leiden tot een stimulans, vOor-de kunstenaars. De weg tüSsen „Himmelhochjauchzend" en „zum Tode betrübt" is nog steeds het meest verkies baar. Misschien horen we opmerkingen als: „Figuren zoals Rembrandt en Gerard Dou zijn er toch nog maar niet in Lei den", of „Dan moet je de portretten van Frans van Mieris". En dan is enige reactie hierop: Over 100 jaar gen onze kleinkinderen wellicht: moet je de doeken van die oud-Leide- naars Will Tweehuysen en Walter Bosch eens zien. Heus. Gerard Dou had in tijd niet veel meer waardering dan de hedendaagse kunstenaars ondervinden van het volk en Rembrandt zou schien, als hij thans leefde, ook zijn best doen om bekend te worden door he! Leids "Kunstcentrum. Maar dan zou hi. zeker ook anders schilderen. De kunst is nu eenmaal aan een evolutie-proces onderhevig en Rembrandt schilderde anders dan Pieter Geraedts, evenals de johgere H. v. d. Vet weer andere princi pes huldigt dan de oudere Alex Rose- In het algemeen gesproken kan wor den opgemerkt, dat deze expositie een verrassend resultaat heeft opgeleverd ten gunste van de kunst in Leiden. Et- wordt door de Leidenaars met ontzet tend veel toewijding gewerkt en bij velen is er ook een goed vakmanschap te constateren. Als we even de omvang van dë Sleu telstad beschouwen in verband met het aantal talentvolle kunstenaars binnen haar muren, dan kan er zeker met ver heuging worden gastgesteld, dat dit aan tal percentsgewijs heel wat groter is dan in andere steden. En dan zijn we met het gemeentebestuur blij, dat er voor deze kunstenaars nu werkelijk iets gedaan Het zou te ver voeren een uitvoerige bespreking te geven van het werk van alle kunstenaars, die hebben ingezonden Bij zo'n veelzijdige en omvangrijke ten toonstelling worden de beoordelaar al tijd beperkingen opgelegd, beperkingen, die hij maar al te graag acepteert om niet in herhalingen te vervallen en niet een gehele pagina te moeten volschrij ven. Als we op de één wat meer licht laten vallen dan op de ónder, dan moet dat'gezien worden in het belang van het Leidse kunstleven. Alle kunstenaars ver dienen gelijke rechten, maar op enkele toonaangevenden willen we speciaal de aandacht vestigen, niet als een profetie, maar als een hoop voor de toekomst van de Leidse kunst. De grote zaal met de hoge ramen over ziend. worden we vanzelf getrokken door een viertal grote doeken, die zich m kleur, schildertechniek en opvatting sterk onderscheiden van de andere in gezonden schilderijen. De doeken zijn gesigneerd door Will Tweehuysen, een nog jonge man met een grote oorspron kelijkheid en een zeer zuivere kunste naarsgeest. Dit is in de meest volstrekte zin kunst van deze tijd" en niet gemaakt, omdat het in deze tijd moet passen, maar ómdat de maker zich op deze wijze moet uiten. Verrassend is de kleurgevoe ligheid van Tweehuysen, verrassend ook zijn vaste techniek. Andere figuren, die direct door hün werk overtuigen, zijn Walter Bosch, die in zachtere tinten een verfijnde stem ming suggereert en ook als vakman een groot talent toont (let eens op de prach tige behandeling van zijn vleespartijen) en Lode Sengers, die eèn zeer gevoelige kunst geeft met zijn schilderijen, doch ditmaal met zijn tekeningen het meest Verrast. Dan fiep we even verder rond en al époedig ontdekken we vier kleinere doe ken, intiem en eerlijk, met rijke kleuren en een forse penseelstreek. Het zijn de werken van Han Werz, de schilder die echt naar binnen ziet en zijn droom op plastisch zuivere wijze weet weer te geven. Overweldigend zijn de grote doe ken van Pieter Geraedts. die zijn familie heeft geconterfeit op een wijze, die een groot kunstenaarsschap -verraadt, al zijn de details nog niet alle even goed af gewerkt. Het is sterkere en meer spre kende kunst dan van Wijnand Geraedts, dié iets Conventioneler is, al wijzen ook zijn werken op een groot talent. Opvallend is in dit Leidse gezelschap dè "abstracte kunst van H. v. d. ^et en als we even langer voor zijn werken blij ven staan, dan ondergaan we de enorme ruimtewerking en de suggestieve kracht Akkermans lijkt ons nog zoekende naar .een eigen vorm- en kleurgeving. Het zelfportret en het bloemstuk zijn wel bewijzen van een nièt-beperkt vakman schap en doen veel verwa.chten, maar het persoonlijke, de direct tastbare kunste naarsgeest is nog niet aanwezig, even min als bij Daan Ladan, die weliswaar aardige effecten weet te bereiken met zijn kleuren. Knap, maar wat teer, zijn de doekjes van J. v. Zonneveld, de man die de dichtregel! „Auch kleine Dingo können uns entzucken" maar al te goed verstaat Misschien is het geheel wel iets te afgewerkt evenals de doeken van mevr. GretierLadan, die wel knap zijn en graag gezien zullen worden, uiting van een kunstenares ons net iets te onpersoonlijk lijken. Van Alex Rosemeyer zijn er enkele grote schilderijen, die overduidelijk tonen, dat de maker een behoudende figuur is, een schilder die de snelle ont wikkeling van de kunst een ontwik keling overigens, die heus niet altijd tot goede resultaten heeft geleid niet heeft kunnen en ook niet willen volgen. En dat is zijn goed recht; hij zou geen eerlijke kunstenaar meer zijn als hij coüte que coüte toch de modernere uitingsmogelijkheden ging navolgen. Zijn doeken zijn er ons dan ook niet minder om. Pasman en Beekman zijn ook be houdende figuren, maar zijn minder vrij in de materie dan Rosemeyer. Hans Vermolen daarentegen weet zijn goede naam te handhaven. Er zonkenheid in zijn kunst. Even doen de werken van J. v. d. Berg bijzonder maar als we iets langer kijken blijkt het. dat deze kunstenaar toch wel wat te zeggen heeft. Er schuilt een fijngevoe lige en ernstige kunstenaar achter dit werk. Zeer persoonlijk en daarom licht overtuigend is de kunst van Cors v. dr Kaay. al moet hij zich hoeden voor het al te illustratieven. Wat de schilder kunst betreft, volstaan we verder uit ruimtegebrek dus niet uit gebrek waardering met de vermelding, dat ook J. v. d. Post, M. Schreuder, Roe landse en L. v. Gisteren fraai werk heb ben ingezonden. Het aardewerk van Zaalberg, Blanken en Ravelli is van een grote fijn zinnigheid en de grillige Keezers ceramiek bewijzen de dienende functie van deze kunst. Bij al die schilderijen zien we dan ook nog de smaakvolle handweefkunst mevr. Van Oerle, soms op de kleur, sc op de lijnwerking ingesteld, terwijl poppen van Cia van Boort staaltjes van kunstenaarschap zijn. Dt edelsmeedkunst is bij mevr. Grefe— Walck in goede handen. Zowel vaktech nisch als artistiek is er prachtig werk bij, geheêl verschillend met dat van J v. Dunné, dat wel goed vakwerk is, maai artistiek minder aanspreekt. Vermelden we ten slotte nog ei v/aarom een aanbeveling? het beeld houwwerk van prof. Wenckebach, Albert Termote en Verstoep en dan zult U be grijpen, dat U de gelegenheid om zoveel Leidse kunstenaars bij elkaar te zien niet mag laten voorbijgaan. Corn. Basoski. Wie er met de „Kota Inten" naar huis komen Met het troepentransportschip „Kota Inten", dat op 15 Juni uit Tandjong Priok vertrokken 16 en vermoedelijk op 13 Juli te Rotterdam zal aankomen, kom men de volgende jongens uit Leiden e.o. ^LEIDEN: sold. Ie kl. M. Boelee, 2-15, R.I., Prins Frederikstr. 14a; sold. Ie kl. M. Hospers, 2-15 R.I., Alöestr. 26; sold. Ie kl. F. H. Kuivenhoven, 2-15 R.I, Lop- schenstr. 18; sold. P. Paauw, 2-15 R.I., Middelweg 13; sold, te kli A. Teegelaar. 2-15 R.I., Alexanderstr. 7A; sold. L. S. Verwoerd, 2-15 R.I.. Levendaal 42A; sold. Ie kl. C. Weeda, 2-15 R.I., Kraaierstr. 35 Jaar B.L.O. in Leiden Thans: Dr Van Voorthuysenschool. In de Burchtzaal, vol ouders en geno digden, Wérd gisteravond het 35-jarig be- i van de B:L.O.-school in Leiden fees telijk herdacht. De heer M. G. H. den Haan, hoofd der school, heeft met zijn staf zich veel moeite getroost om met de kinderen de B.L.O.-revue in te studeren. De moeite is echter wel zeer beloond. De opvoering ging vlot en ieder genoot de dappere „aankondigeri', de vrolijke liedjes, het buitelen op de gymnastiekles de jonge pianist. De burgemeester begon dan ook met :n woord van dank aan allen die hadden medegewerkt. In zijn rede herdacht hij ts degenen, die aan het B.L.O. hun krachten hadden gegeven en zeer in byzonder dr A. van Voorthuysen. die zich geheel gaf gan het minder begaafde kind. s de grote stuwkracht geweest vi het B.L.O. en daarom wilde men hem door deze school de naam te geven Dr. Van Voorthuysenschool. Daar de lichamelijke toestand van dr Van Voort- ;n hem belette aanwezig te zijn, werd het naambord onthuld door de oudste dochter, mej. R. L. van Voorthuy- iie met enkele woorden de dank van haar vader overbracht. De heer H. Broeren, insp. v.h. B.L.O., feliciteerde namens het schooltoezicht. Nadat de heer H. Wagemans als voor tter van de oüdercommissie een poppen, kast had aangeboden en mej. rar Schilt- huis napiens Nazorg het met veel wol ge zegd had, hield Jan Hagoort dè aanwezi gen nóg gezéllig bezig met een paar goo cheltoeren. De heer Den Haan sloot deze uitstekend geslaagde avond met een woord van dank. GESLAAGD DIPLOMA BIJBEL ONDERRICHT OP SCHOLEN Voor het diploma tot het geven van Bijbelonderricht op de openbare en bijzondere scholen, uitgaande van dé federatie van de Ned. Herv. Kerk en de Ned. Prot. Bond, slaagden: mej. Ande- len, Alphen aan den R!jn; de heer J. van Doorn, Leiderdorp; de heer D. Wy- benga, Katwijk aan Zee; mej. H. M. Kapteyn, Voorburg; mej. J. A. Beerens; mej. C. A. A. de Jong; mevr. C. C. KwakStroman; mej. A. A. N. van Parreeren; de heer J. Berkenbosch; de heer N. G. N. de Haan; de heer Tj. Lingsma en de heer J. P. Paulusse. EEN DOKTER NODIG? De Zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters Van Al phen, Van Es, Jasperse en Van Leeuwen. WELKE APOTHEEK? De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 25 Juhl 13 uur tot Zaterdag 2 Juli 8 uur waargenomen door: apotheek Bóekwijt, BrCestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Te Oegstge.est door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelminapórk 8, tel. 26274. ZILVEREN JUBILEUM BIJ DE N.Z.H. Woensdag 20 Juli a.s. herdenkt de heer K. Breuker, conducteur bij de N Z.H.V.M. te Leiden, de dag dat hij vóór 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. STEDELIJK GYMNASIUM Van de eerste groep afdeling A van de eindexamen-candidaten van het Gym- im slaagden de dames: J. A. Jans- •n M. J. Kloeke, en de heren P. de Buck, P. de Clercq, W. W. A. van Heel W. D. C. ter Haar, allen te Leiden. Met twee candidaten van deze groep wordt het examen voortgezet. R.K. HARMONIE. Te Lelden is een R.K. Harmonie op gericht. Een naam is nog niet gevonden. Sold. Ie kl. S. van Weeren, 2-15 R I., De la Reystr. 20; sold. J. Slegtenhorst. 7 AAT, Formosastr. 7; sergt. H. Boot, 2-3 R.I HopgL Kerkgr. 31; sold. Ie kl. G. F Scheiier, 31B Hosp., Rembrandstr. 18; mar. A. J. v. Haasteren, Nieuwe Rijn 115; mej. K. Kuster (Niwin-gezelschap), Ge recht 11. ALPHEN A. D. RIJN: Soldf^H. v. Klom penburg, 2-15 R.I., Ridderbuurt 59; sold. P. de Lange. 1-2 RATA, Gouwekade 15. HAZERSWOUDE: Sold. Ie kl. H. F. de Boer, 2-15 R.I., Rijndijk A 37. HILLEGOM: korp. W. Elderbroek, 2-15 R.I., Haven 96; sergt. D. W. Lammers. 2-15 R.I„ 2e Loosterw. 141; sold. Ie kl. M. Steeg, 2-15 R.I., Stationsw. 122; sold. Ie kl. A. J. Stroombergen, 2-15 RI., Vos- sendwarsstr. 22; sold. J. de Vries, 2-15 R.I., Ambachtstr. 8. KATWIJK AAN ZEE: Sergt. N. H. Schager, 2-15 R.I., Zeeweg 77; Sergt. G. -Verkerk, 2 AAT. Van Eeghenstr. 4; sold-. C. Snijer. 7 AAT, Sluisweg 111. KOUDEKERK A. D. RIJN: Sold. C. J. Klever. 2-15 R I., Langevaart C53. LEIDERDORP: Sold. A. v. d. Zwan, 2-15 R.I., Hoogmadesew. 22, Leiderdorp; mar. Ill Z.M. H. T. van Maurik, Zijl- dijk 8. LISSE: Sold. Ie kl. K. Vis, 2-15 R.I., 3e Poellaan; korp. W. H. Van Hage, NOORDWIJK AAN ZEE: vdg. J. N. Baalbergen, 2-15 R.I., Golfweg 8; mar. I Z M. M. v. d. Zwan, Cleypad 12. NOORDWIJKERHOUT: Sold. Ie kl. J van Denzen. 2-15 R.I., Zeestr. 69: sold. H. C. Duivenvoorden, 2-15 R.IZeestr. 17mail. II Z. M. C. Duivenvoorden, Zee str. 17. RIJNSBURG: korp. A. Heemskerk, 2-15 R:I.„ Langevaart 34; sold. Ie kl. J. Mooy, 2-15 R.I., Smidsstr. 62; sold. Ie kl. O. J. Vink, 2 AAT,Rjjnsburgerw. 59. TER AAR: Mar. Th Valk, Aardam C 234. VOORSCHOTEN: Sergt. C. v. Assem, 2-15 R.I.., Leidseweg 1; sold. H. de Gier. VBDA 1 Inf., Badhuisstr. 4; sergt. C. de Gier. 1-15 R.I., Badhuisstr. 4; l.t.z. (A) I M. Krauss, Narcisstr. 14. „Van je rom-plom, wat maal ik er omElke dag opnieuw steken nieuwsgierige gezichten uit de ramen en hollen belangstellenden naar de hoeken van de straten rond de Hogewoerd: er klinkt tromgeroffel en muziek! Optocht? Feest? In zekere zin wel. Een guitig stel kleine jongens heeft daar nl. een vast gezelschap gevormd, dat met forse pas en feestelijke gezichten door de straten marcheert. Onze fotograaf vond ze een plaatje waardig. Foto N. van der Horst „Mathesis" heeft 't plan dagcursus te openen Geslaagden ontvingen gisteravond diploma Het Koninklijk genootschap „Mathesi Scientiarum Genitrix" hiéld gisteravond in de foyer van de Stadsgehoorzaal zijn 164ste algemene vergadering. De zitter. ir M. C. de Jong, deelde ii jaarrede mede, dat ér door de wethou der van onderwijs op aangedrongen onderzoeken, of in Leiden op ieder ge bied voldoende technische ontwikkeling mogelijk is en of daartoe de nodige sussen worden gegeven. Ook het bestuur van het genootschap is bij deze bespri kingen aanwezig geweest en na diepgaan de studie kwam men tot de slotsom, dat aan „Mathesis" een dagcursus dient worden geopend. In eerste instantie reeds door de inspectie van het nijver heidsonderwijs medewerking toegezegd ook de wethouder van onderwijs met belangstelling de verdere uitwerking der plannen tegemoet. Het ligt in de bedoeling, dat een dag- ULNO-cursus wordt gesticht, welke bij bepaalde vooropleiding gelegenheid geeft zich overdag te bekwamen op tech nisch gebied, zowel theoretisch als prac- tisch. Deze cursus kan dus als vooro; leiding worden beschouwd voor hen. di ich willen bekwamen voor toezichthou dende functies in het bedrijf construc- -leider van kleinere bedrijven. Vooi deze jongelui stonden tot nu toe alleen de MULO-school en de HBS open, ter men in deze cursüs aan de ene zijde algemeen ontwikkeld wordt, terwijl toch mede de technische opleiding ter hand wordt genomen. Er zal rekening worden gehouden met het feit, dat na doorlopen an deze cursus de mogelijkheid bestaat ch verder te bekwamen op de avond- vervolgcursus van M.S.G. Men hoopt, dat hierdoor wordt meegewerkt aa: verbeteren van het nijverheidsonderwijs Leiden tot voordeel van velen, die later in de bedrijven werkzaam zullen zijn. Het speet ir De Jong, dat ir J. J. G. in Hoek ditmaal gedwongen wa: bestuur te verlaten Veel heeft M-S.G. hem te danken. Helaas moest J. J. Schreuders uit het bestuur den. Ook bij hem vond men steeds belangstelling in dit onderwijs, wijdde vervolgens enige woorden het overlijden van mej. dr H. van der Horst. Goede hoop t is, aldus spr., verheugend te stateren, dat de ambitie en de toewijding der leerlingen op deze school zo goed als niets te wensen overlaten. Veel iagd over gebrek aan werklust. Het geestelijk plafond 9chijnt de laatste ja: minder hoog te liggen dan vóór de o log. Laat dit in zijn algemeenheid w. zijn, dan moet tooh ook waargenomen worden, dat de leerlingen van M.S.G. werken met de hun gegeven talenten. Van velen wordt veel gevergd; overdag volle dagtaak en dan nog 's avoi enkele uren een tamelijk zware cur volgen. Dat tal van jongens hiertoe staat zijn, geeft een goede hoop voor toekomst. Ons verarmde land heeft door zijn vergrote industrialisatie grote behoefte aan bekwame vakmensen. Alles wordt gedaan om het onderwijs aar doel te doen beantwoorden. Voordat de voorzitter overging tot het Het echtpaar J. Marijt—J. E. Marijt- de Water hoopt op 11 Juli a.s. te herden ken, dat het 60 jaar geleden in de echt werd verbonden. Maandag gaan de bruidsdagen in en dan zal het huisje de diamanten bruid en bruidegom de Raamsteeg geuren van de vele bloemen. De voortekenen wijzen daar reeds op. Beide oudjes zijn in Leiden geboren en hebben altijd in de Sleutelstad gewoond. Zij kennen dan ook hun plaats tot in de kleinste hoekjes en gaatjes. De heer Marijt is reeds 81 jaar en zijn rouw ook. Over gebrek aan gezondheid hebben ze zeker niet te klagen. In deze dagen worden ze jong opnieuw. De bruid Distributievaria Bonkaarten 909 worden Maandag te e i d e n uitgereikt aan de gezinnen, het hoofd een stamkaartnum- heeft tussen 61.601 en 63.800. De lo ketten zijn geopend van 8.3012 uur en van 1.454.30 uur. Meebrengen: stam kaarten en inwisselmgsbonnen. vertelde ons. dat zij haar huis nog steeds zelf onderhoudt. „Er komt niemand aan De bruidegom deelde op zijn beurt mee, dat hij zes kinderen heeft gehad. Slechts één is er nog in leven. Verder zijn er vier kleinkinderen en vier achter kleinkinderen. Ongeveer 44 jaar is hij sigarenmaker geweest. Heel wat „Edel- achtbaartjes" zijn door zijn vingers ge gaan. Enige jaren mocht hij voor ons blad als loper fungeren. Hij had de Pieterskerkwijk; velen in deze buurt zullen hem op de foto stellig herkennen als hun oud-bezorger van de „Nieuwe Leidsche". Toen hij 80 werd, heeft hij maar 'n punt achter dit werk. dat door hem met grote nauwgezetheid is verricht, Straks zal de Raamsteeg de vlag vro lijk en blij uitsteken! Ter ere van Marijt en zijn vrouw. We drukten het bruids paar de hand. De bruid wees nog op de voorgevel van haar woning, die een flink verfje heeft gekregen; zo groen als gras. „En deze week wordt m'n gang gewit," vulde ze aan. De ouderdom heeft ook haar de zin in het leven niet ontnomen. uitreiken van de diploma's aan hen. die dit jaar de school gaan verlaten, wilde hij graag nog iets tot de leerlingen zeggen. Door deze studie wordt ge in staat ge steld om een waardige plaats in de maat- sohappij in te nemen, aldus ir De Jong. Gelooft echter niet, dat alleen een diplo ma alle deuren doet opengaan Velen, die M.S.G. verlieten, hebben belangrijke posities ingenomen, maa bereikten dit slechts door zich geheel te geven. Hierna vond de diploma-uitreiking plaats. Helaas kon men on9 de n« der gediplomeerden nog niet verschaffen. Deze zullen de volgende week worden gepubliceerd, wanneer ook de namen hen, die naar een hogere klas bevorderd worden, bekend zijn. De directeur, de heer A. van der Hoogt, wenste de ge diplomeerden van harte geluk en legde er de nadruk op, dat zij hun studie i ten voortzetten. De heren J. H. Pijnen burg en J. J. van Vliet spraken een dank woord resp. namens de klassen E 3 en B 2. De heer C. J. Bik belichtte het be lang van de vereniging voor Mathe- Bij de bestuursverkiezing werden ge kozen de heer B. Buurman en prof. dr Gorter en herkozen ir Y. Ykema De Jong. Geheime stokerij te Voorhout ontdekt Distillateur en geldschieters in arrest Ambtenaren van Invoerrechten en Accijnzen uit Leiden en Rotterdam heb ben eergisteren een inval gedaan bij een bollenkweker in Voorhout, zo meldt Het Vrije Volk. Het vermoeden bestond, dat de man er een geheime stokerij voor de vervaardiging van gedistilleerd op na hield, en inderdaad werd dit vermoe den bewaarheid- Op zolder in de bollen schuur werd een installatie aangetrof fen, alsmede een grote hoeveelheid grondstoffen, voldoende voor de ver vaardiging van ruim honderd .liter Geruime tijd reeds hadden de ambte naren achter de clandestiene stokerij aan gezeten. Er waren aanwijzingen, dat de laatste drie maanden op vrij grote schaal gedistilleerd in omloop kwam, dat niet langs de normale weg in Voorhout arriveerde. Bij de inval in de bollenschuur van ds heer M. aan de Oudeharenweg, die eer alleenstaand huis bewoont, werd gecon- atateerd, dat reeds een behoorlijk kwan tum grondstoffen verwerkt is. Ook wa' nog aanwezig was loonde de moeite. De ambtenaren die op het middaguur bin nenvielen. hadden tot ongeveer half zeven werk om alle grondstoffen en de installatie op te laden voor vervoer. De inval werd geleid door twee hoofd assistenten-rechercheurs uit Leiden en Rotterdam, terwijl de dienstgeleider uit Lisse met een drietal andere ambtenaren er aan deelnamen. De kweker M. is voorlopig op vrije voeten gesteld. De eigenaar van het toe stel, H. uit Noordwijkerhout, die tevens BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Elisabeth M, d v I de Groot en I A Sonders; Antonius C M, z v A J de Vrind en M A Fasel; Marga- retha Patricia, d v J H Juffermans en H E Eichhorn; Gerardus Johannes, z v A G J Lagas en J M Vincourt; Rosalina, d v A van Erkel en A C Gressie; Jo- sephus Ludovicus, z v J L Zwanenberg en J Lens; Beatrix, d v J Oostermann en A van Harten; Bastiaan Huibertus, z v J Struik en P Bokhorst; Roeloffina, d v J Vermeer en H Westmaas. OVERLEDEN: A F L Verheijden. 41 _jr; M van Ackeren, huisvr v J T G Klaverwijden. 77 jr; A C v d Loo, dr, 28 jr; J C Patmos, wednr, 93 jaar. TYPEN- STENOGRAFIE Opl. voor erk. diploma's ln 2 of 3 mnd- Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEFOON 26558 Leids militair geeft in Indonesië „veelbelovende" orgelconcerten Hans Boelee componeerde een Te Deum Laudamus" De Leidenaar Hans Boelee, organist van de Ned. Herv. Kerk te Voorhout, ver toeft als militair in Indonesië. Het is zeer zeker een verheugend verschijnsel, dat Hans zijn muzikale talenten in het tropenland niet verborgen heeft gehouden. Burgers zowel als militairen hebben al vele malen van z^jn orgelconcerten mogen genieten. In „De Vrye Pers", een .Indonesisch blad. troffen wij dezer dagen een recen- ie aan van de heer J: F. over de uit- oering door een mannenkoor van het ,Te Deum Laudamus", opgedragen aan de militairen in Indonesië. Het blad schrijft: De schepper van dit werk is de organist Hans Boelee, die vooral 'bekendheid heeft gekregen dóór orgelconcerten in het rayon Sema- De uitvoering vond plaats in de R.K. kerk van de paters Lazaristen te Kediri, die uit acoustisch oogpunt hier- e een unieke gelegenheid bood. In 'het weric heeft de nog jeugdige com ponist ons veel geschonken. Vooral wat betreft dynamiek en rhythmiek openen zich grote mogelijkheden. Op waarlijk meesterlijke wijze geeft Boelee de melo dische weergave van de tekst, zonder bij de wisselende thema-inzetten de harmo nische eenheid uit het oog te verliezen. Naar stijl richt dit vocale werk zich op Handel, die ook de lievelingscomponist schijnt van Boelee. Opmerkelijk is het, dat de componist reeds in het eerste gedeelte, het „Kyrië", der ondergeschikte koorstemmen be last met 'n gedeeltelijk melodische taak, waarbij het weer opvalt, dat het plaatsen een Serie onder intervallen juiste compositorische stijl hem niet vreemd schijnt Maar er is meer, wat ons in dit werk heeft gegrepen; een wisseling van rhyth- ne. o.m. in 'het tweede gedeelte, het .Gloria", dat ons somtijds deed huiveren, fa een juichende, welhaast triumphale in zet gaat hij over in het simpele belijden de heerlijkheid Gods, door de solist, na telkens koor en orgel in de grootse hebbelijdenis volgen om even plotseling :n jachtend smeken om ontferming te gaan. Wanneer dan het koor n; schier bovenmenselijke uitbarsting der „Suscipe deprecationem nostram' (aanvaard dan toch onze smeekbeden Heer!) een angstig wegstervend „Miserere nobis" (Ontferm U onzer) laat horen, dan geloof ik het hoogtepunt te hebben be luisterd. Bij het ene de veeleisende, heers zuchtige mens, .bij het- andere de zwakke en onbetekenende mens in z'n laatste noodkreet. En wanneer dan het „Cum sancto spiritus" (en met de Heilige Geest) in zijn fugatische vorm tot ons klinkt, is het, of de componist zich even gelheel uitleeft om bij het „Amen" het juiste harmonische evenwicht terug te geven. Dit tweede gedeelte neigt in zijn ex pansie soms tot het banale, hoewel het toch zó is, dat we moeilijk van een bravöur-stu'k kunnen spieken, temeer daar het geheel niet ontbloot is van een duidelijke religieuze inslag. In deze „hartstochteltfke" recensie legt e criticus er de nadruk op, dat Boelee ;n ware kerk-musicus is. De heer Boelee, zo schrijft hij tot slot, heeft met dit stuk een flinke stap gedaan op kerke- dat vond de drank stookte, is uit zijn huis ge haald en heeft een voorlopige bekente nis afgelegd. Het bleek, dat de heren V. uit Noordwyk en S. uit Hillegom de geldschieters van de zaak waren. Daar zij zich overdag niet lieten zien. zijn zij des nachts van hun bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. HAAGSE POLITIERECHTER. HU nam het niet zo zwaar. De steenhouwer P. V., uit Leiden, kon er eigenlijk niet „bij", dat hij zulk een verschrikkelijk feit gepleegd had. Ja, 't was waar, hij had even een datum veranderd op een visakte, n .vervalsing" te noemen, hij teveel eer aan het feit. De Officier deed z'n best om verdachte duidelijk te maken dat op iets dergelijks toch heel zware straffen staan, maar het stuitte alles af. Neen, verdachte begreep de ernst niet, en hij vond het verschrikkelijk dat de Officier f40 boete eiste. En toen de rechter f30 boete gaf. verklaarde ver dachte hartgrondig het „schandalig" te vinden. Diefstal. De huisvrouw A. M. B.. te Leiden, pleegde diefstal in een winkel, en als waarschuwing stelde de Officier in dit geval f20 boete of 10 dagen hechtenis^ en voorwaardelijk een maand gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. De rechter veroordeelde conform die De opluchting. Het was voor de vleesdrager T. G. K., te Leiden, een opluchting, toen de Offi cier voorstelde hem er met een geld boete en voorwaardelijke straf te laten afkomen voor de diefstal van vlees d® niet veel geweest, maar verleiding was gekomen doordat loon voor verdachte zo slecht was. Daarmee rekening houdend en met het blanco strafblad, luidde eis en von nis f20 boete of 10 dagen hechtenis, en voorwaardelijk twee maanden gevange nisstraf met drie jaar proeftijd. „DIE ZWARTE VLEK MOET WEG!" Speciale raadgevingen voor bestuur ders van handkarren, bakfietsen en bespannen wagens. Geef voorrang aan het verkeer, dat van rechts komt en verder aan het snelverkeer (trams in begrepen) uit alle richtingen. Speciale raadgevingen voor bestuur ders van motorrytuigen en motorry- Verblindt Uw tegenligger niet. Snydt Uw tegenligger de weg Beheerst Uw snelheid. Gebruikt voor en tijdens het rij den geen alcohol. Maakt geen misbruik van Uw voorrangsrecht. Houdt Uw wagen in uitstekende conditie. Principe en het kippenhok ii Leidenaar had in zyn tuin via een t bord propaganda gemaakt voor de door hem uitverkoren lyst. Na de 22ste het bord weer worden opgehaald, de Sleutelstadbewoner vroeg er kippenhok van tè mogen maken. Vanzelfsprekend kon dit niet worden toe gestaan, omdat de borden voor een vol gend strydperk bewaard blUven. En zo doende had de secretaris van één der Leidse kiesverenigingen een bedankje te incasseren. Geen kippenhok, dan ook geen lid! lijk muzikaal gebied. In zijn werk smaak ten wij een nauwgezette plichtsbetrach- het geven van het uiterste, wat ia jeuvre compositorisch mogelijk is. En zijn litteraire intuïtie deed in sterkte niet onder bij zijn muzikale inspiratie. Het geheel maakte een veelbelovende in druk; de muziektheoretici en -practici zullen hierover het laatste woord nog niet gezegd hebben. Men verwacht, dat de haringaanvoer groter zal worden Over export valt nog niets te zeggen 54 tort f68 (kleine maatjes) -f46 (grote). Autotocht voor ouden van dag van het Geref. Minnehuis Deze week maakten de bewoners v het tehuis voor ouden van dagen der Ned. Herv. Gemeente (Ger. Minrehuis) hun jaarlijks uitstapje, nu niet per boot, zoals andere jaren maar per autobus. Ongeveer half twee startten de drie bus- net bewoners waaronder het ver plegend personeel, terwijl in de vierde wagen de regenten met hun dames had den plaats génomen. De tocht ging over Rijnsburg naar Noordwijk langs de bou levard. dan naar Noordwij'kerhout en Zandvoort waar voor 't eerst werd halt gehouden en de thee werd gebruikt. Na de rust volgde een zeer prachtige tocht langs het strand en dooc een schit terend duinlandschap naar het kopje van Bloemendaal. Enige onrust ontstond on der de oudjes toen op de tocht naar om laag de autocar met de regenten het tempo niet kon bijhouden en op eigen gelegenheid de tocht ging oortzetten. Maar in Groenendaal, waar og eens de inwendige mens zou worden versterkt, vond een blij en gelukkig ien plaats en werden de broodjes, koeken en kersen, die men als verloren had gewaand lekker opgepeuzeld. In opgewekte stemming werd de laat- e etappe ondernomen en ging het door de bollenstreek naar de Kaarsenmaker- waar men circa half negen arri veerde. Daar hadden de regenten vele bedankjes in ontvangst te nemen en niet minder zuster Lemson met haar staf, die alles heeft gedaan om deze tooht zo goed mogelijk te laten verlopen. Waren de vangsten in het begin deze week nog bedroevend slecht, Woens dag trad er enige verbetering - werden op de 59 gr. 30 min. vangsten gemeld. Een aantal schepen zette ogen blikkelijk koers naar deze streken Vang sten van 40 kantjes waren het resultaat- Een paar Katwijkers hebben het nog noordelijker gezocht, wel tot 60 gr. 20 min. En ook daar werd een goede vangst geseind, hoewel de haring groot hetgeen echter ook op de 59 gr. het Intussen is men wat afgezakt naar de 58 gr- 30 min, wat niet van invloed op de resultaten, want vangsten vai tot 100 kantjes waren hier in trek. Een ander gedeelte van de Katwijkse vloot bleef op de 56 gr. 30 min. enkele logger kwam hier ook aan dige trekjes. Donderdag waren er 100 kantjes. Het was met van blijvende aard, wgnt gisteren was hier weer zeer weinig te melden. 1 kantje of niets. De vangsten zijn, behalve in het Noorden, dus zeer wisselvallig. Intussen hebben de grotere vangsten een daling van de prijzen met zich gebracht. Waren in het begin V£ week de prijzen nog f90 tot f112 per kantje. Vrijdag waren ze gezakt „Groenoord" zal de jeugd in de vacantie bezig houden Er komt o.m. een voctbaltournooi om de Nieuwe Leidsche Courant wisselbeker. De buurt- en speeltuinvereniging .Groenoord" heeft op zich genomen, >m de schooljeugd tijdens de vacantie op prettige wijce bezig te houden. En zij doet dit door het organiseren van sport en spelen, wandeltochten, musea- bezoek, enz. O-m. wordt er een voetbal- tournooi gehouden voor jongens van 10 tot 14 jaar, waaraan alle buurt- en speel tuinverenigingen zullen deelnemen. Het zal hier gaan om de Nieuwe Leidsche Courant-wisselbeker. De wedstrijden worden gespeeld op het terrein van L.D.W.S. aan de Haarlemmerweg. EXTRA OPBRENGST SIGARETTEN VOOR KON. JULIANA- EN PRINS BERNHARDFONDS Minister Rutten heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken be sloten, dat de extra opbrengst van 5 millioen in beslag genomen Ameri- den verdeeld tussen het Koningin Julia- nafonds en het Prins Bernhardfondo. •wachtingen zijn, dat de prijzen nog yerder zullen dalen, indien de aan voer nog wat zal stijgen. In de loop van de aanstaande week kon het wel eens zijn, dat de consument voor 11 a 12 cent een harinkje kan eten. Over het algemeen is men van mening, dat men over het dieptepunt heen is en de aanvoer groter zal worden. Over export valt nog zo goed als niets te zeggen. Voor het binnenland is im mers nog niet eens voldoende. Een en kele haring, en dan alleen grote, vindt zijn weg naar België. De aanvoer in Katwijk was deze weelc 2485 kantjes. WATERPOLO. L.Z.C. weer in 't bezit van N.L.C.-wisselbeker Voor het Nationale waterpolotournool, georganiseerd door de Sleutelstad, werd gisteravond in de Zijl, de beslissingswed strijd gespeeld tussen de Leidse rivalen De Zijl I—LZC I 1—3. klein overwicht van LZC schoot H. v. d. Reyden in moeilijke po sitie juist over, terwijl vele schoten beide partijen naast of over gingen. Enkele boogballen van Tegelaar hadden succes en alleen een tam schot van Butselaar verraste keeper Dragt juist vóór rust 0—1. Direct in de tweede helft een gevaar lijke aanval van de Zijl en juist als gan deze kant een doelpunt wordt verwacht, zwemt J. v. d. Reyden goed op en doel punt voor de tweede maal. 02. Even later een zeer gelukkig doelpunt 'oor LZC. Butselaar probeerde het met en ver schot en als Dragt klaar ligt om >p te vangen, verandert een eigen spe ler de bal van richting en vliegt deze onhoudbaar in 't doel, 03. Nadat twee spelers het water waren uitgezonden, kon J. Blansjaar na ver keerd overnemen van LZC, een ver diend tegenpunt maken, 1—3, waarmede tevens het einde kwam. Door dezf overwinning is LZC voor de tweede maal in 't bezit van do .Nieuwe Leidsche Courant"-wisselbeker gekomen. Vooraf werd nog gespeeld De Sleutel stad 2—DVZ 2 1—2, gemoedelijk partijtje waterpol#. Met rust was de stand 1—1, terwijl in d# tweede helft DVZ het winnende doel punt kon maken. 1—2.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2