Prot.-Chr. en V.V.D. te Leiden deelden C.P.N.-verlies van twee zetels Betrouwbaar! IN SEPTEMBER ALLE VIER ONGESTOORD TERUG? NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 23 JUNI 1949 Het tot rose verbleekte rood van de SDAP wordt weer vuriger P. v. cl. A. doorgangshuis der tweeduizend De stryd is teneinde, de slag gevallen. Waarom nog al te veel nagekaart? Lei den moet van Moskou niet al te veel hebben: ruim 2000 communisten liepen naar of keerden terug naar de S.D.A.P. in de Party van de Arbeid. Het tot rose verbleekte rood wordt weer vuriger. Want naar de andere zijde moest de party, die de jonge kiezer een woning zal geven (ach, wanneer), een evengrote aderlating ondergaan. De V.V.D. e Prot.-Chr. Groep voeren er wel by. Zy deelden samen de twee rood-rose zetels. Zo staan de zaken en niet anders. He: betekent een waarschuwing aan links. Het geve ook bezieling aan rechts, want er is nog veel- te doen- Er is geen enkele reden om politiek met vacantia te gaan, langer dan nodig is om weer wat bij te komen. Het partijwezen moet weer veel krachtiger worden en het zal toch wel dringend gewenst zijn, dat de Protestan ten elkaar in steeds grotere een-hei-: vinden. Als de SGP met de Prot.-Chr. Groep had samengewerkt, hadden de verhou dingen niet anders gelegen. Dat is grote troost, want wroeging behoeft thans niemand te kwellen. Maar.... volgende keer kan het wel eens anders afsteken. De V.V.D. heeft geluk gehad en haar derde zetel met een overschot van ongeveer 0.04 er r#>or gesleept. Het zal in de komende zittingsperiode groot belang zijn, hoe de houding de drie V.V.D.-ers ten aanzien var verse onderwerpen is gericht. Naar verhouding met andere plaatsen komt de Prot.-Chr. Groep uitstekend voor d'e dag. Wij hebben het niet kun nen controleren, het ging boven pet, maar de heer Wes bra zei, dat hij lijst 2 bij voorbaat het cijfer 10.05 had toegekend. Het is zelfs 10.73 geworden. Een tien met een hele wikke plus dus! Daarover verheugen wij ons met Van der Kwaak en zijn mannen. Hij mag er zich van verzekerd houden, dat Protestants Leiden achter hem staat en dat zijn be leid -het volle vertrouwen geplet Voor wiskunstenaars. Berekenen we de zetelverdeling via de gereduceerde kiesdeler, die 1183 be draagt (dat is het grootste getal of grootste gemiddelde, met behulp w van men nog 37 zetels verkrijgt, wordt gevonden door het stern-cijfer de WD door 3 te delen) dan krijgt i de verhouding: P. v. d. A13.4 Prot.-Chr10.6 K. V. P8 63 Comm3.36 V. V. D3.— Hieruit blijkt, dat de Prot.-Chr. groep en de K.V.P. beide een groot- overschot hebben. Rekent men de stemmen K.V.P. Noordwijk verdeeld: 2 zetels winst voor P. C. NOORDWIJK: stemmen: totaal 6304 (5677), CH en AR 2019 (1946: CH AR 873), PvdA 616 (555), lijst-Krau 275 (451), Gemeentebelang 396 (369), KVP 351 (1359). KVP-d-issidenten 1127 (1246), RK arbeiders 1522 blanco en van on waarde 139. Zetels: CH en AR 6 (1946: CH 2, AR 2), PvdA 2 (2), lijst-Krau 0 (1), Gem. belang (VVD) 1 (1), KVP 1 (4). KVP- diss. 3 (3), RK arb. 4 totaal 17 (15). De RK arbeiders hebben de KVP dus van 4 op 1 gebracht en kwamen zelf op 4. De RK-dissidenten bleven op 3. De heer G. H. Krau verdwijnt uit de raad. De schitterende samenwerking ARCH de verdeeldheid der KVP brachten de Prot.-Chr. van 4 op 6. Gekozen zijn (17 leden): Voor de Prot.- Chr.: G. Vogelaar (weth., AR), E. L. de Witt (OH), D. v. d. Niet Jzn (AR), J. de Money (CH), J. Passchier Kzn (AR) en J. .Wils (OH). Voor de P v d A: G. J. H. Jongelie en F. Rippen. Voor Gem., belang (WD): H. J. Wenckebach. Voor de KV P: Th. P. Warmerdam. Voor de dissidente KVP: F. J. E. Urlus, G. B. van Rhijn en M. C. J. Sedelaar. Voor de RK arbeiders: J. van Leeuwen (weth.), J. Th. van Rui ten, A. A. Mesker, P. Ph. Schenkeveld. De oude raad (15 leden) bestaat uit: G. Vogelaar (AR), D. v. d. Niet (AR), E. L. de Witt (CH), J. de Monye (CH), N. van Beelen (Gem. Belang), G. H. Krau (On- afhank.), G. J. H. Jongelie (PvdA), mevr. Le Poole-Bauer (P v d A), J. van Leeuwen (RK arb.), A. C. Meyer (RK arb.), A. A. Mesker (RK arb.), J. A. Schu macher (KVP), H. G. de Boer (KVP), J. C. v. d. Meer (KVP), Th. P. WarmerdamI (KVP). de S.G.P. mede, dan is de verhouding 22954 gedeeld door 460.58, dit pet ten opzichte van het totaal aantal stemmen. De rechtse partijen word'en in de nieuwe raad „slechts" voor 48.65 'pot gerepresenteerd. Als de S.G.P. met de Prot.-Chr. Groep had samengewerkt, dan had dit de uitkomst, voor wat de zetel verdeling betreft toevalligerwyze niet beïnvloed. Gelukkig maar! Het is echter gewenst dat 'n volgende maal wèl wordt samengewerkt. Anders zou het byna zeker een zetel kosten, die dan aan de KVP zou toevallen Temeer, omdat deze party ook een gestadige, zü het bescheiden toename vertoont. Zouden de Leidse Protes tanten de volgende keer deze kans inderdaad willen lopen? Of zouden ze tegen die tyd samen optrekken, zoals thans reeds in Hazerswoude, waar dit een goed resultaat lieeft af geworpen? Tweemaal achtereen heeft de S.G.P. in Leiden thans slechts één derde van de kiesdeler kunnen ne- C.H. te Lisse verloor zetel aan S. G. P. LISSE: stemmen: totaal 5051 (1946: 4880), KVP 2783 (2627), CH 800 (817), AR (467), PvdA 534 (569), SGP 335 (1946: SGP 197, Vrije Geref. Kiesver. 203). fe 1 s: totaal 15 (15), KVP 8 (8), CH 2 (3), AR 2 (2), PvdA 2 (2), SGP 1. Het feit, dat de SGP thans niet meer ver deeld was, leverde haar dus een zetel op, zulks ten koste van de CH. Gekozen: Voor de KVP: P. Romijn, A. J. Mesman, J. P. de Koning, F. J. van Kesteren, G. J. Ransdorp, J. W. A. Lefe- ber, Jac van Dijk, (allen aftredend) en G. J. Verdegaal in plaats van J. Korte- kaas. Voor de CH: A. Tibboel (weth.) en A. de Vries, beiden aftredend. (De heer W. van Blitterswijk keert dus niet terug). Voor de AR: C. H. Steenwin kel Jr.'en E. Scholte, beiden aftredend. Voor de PvdA: P. van Leeuwen en» J. van Briemen, beiden aftredend. Voor de SGP: H. van Waveren. GEKOZEN - NIEUW - EN NIET TERUG Prot. Chr. groep Gekozen: 1. D. wn der Kwaak; 2. Cmr) C. J. Woudstra; 3. J. van Lterson; 4. (mr dr) H. D. M. Knol; 5. L. Questroo; 6. A. Knetsch; 7. B. de Kier; 8. S. M. Stolp; 9. J. C. Elsgeest; 10. G. Hordijk. Nieuwe leden zijn: L. Questroo, B. de Kier en J. C. Elsgeest. Niet terugkeren: Th. Balkestein en D. Hendriks. DE VOORZITTER VAN LEIDENS RAAD C. H. te Hillegom snoept P. v. d. A. een zetel af HILLEGOM. Stemmen: totaal 6349 1946: 6114), CH 1158, AR 706 (1946: CH n AR 1657), KVP 2993 (3151), PvdA 954 (901), Actie Van Lierop 538 VVD (227), lijst Pijnacker (178). Zetels: CH 3(2), AR 2 (2), (CH en AR in 1946: 4, thans samen 5), KVP 7 (8), PvdA 2 (3), Van Lierop 1 (0). De CH snoepte de PvdA dus een zetel af. De RK dissident Van Lierop komt thans in de raad, voor welke zetel de KVP moet boeten. Gekozen zijn: voor de KVP: W. F. van Dam, A. van Straaten, Th. Bakker, F. J. der Kolk, J. H. Versteege, C. P. A. Beijersbergen en J. G. Stokman. Voor de PvdA: P. H. Fijma en Th. H. Keijzer. Voor de CH: P. "v. d. Boer, H. H. Gal- jaard en, J. L. van Waveren. Lijst Van Lierop: F. C. van Lierop. Voor de AR: J. O. Vermeer en D. van Egmond. Hoe ivorden de zetels in deze raadszaal van September af bezet? Deze pagina geeft U het antivoord (Foto N. van der Horst) Kath. Volksparty Gekozen: 1. Th. B. J.. Wilmer; 2. S. Menken; 3. J. A. M. van Oyen; 4. F. C. de Hosson; 5. A. van Dijk; 6. H. M. J. W. J. Kortmainn; 7. H. Lombert; 8. P. C. A ten Broek. Nieuw: P. C. A. ten Broek. Niet terug: A. E. Aa'lders. V.V.D. Gekozen: 1. (mr) M. B. Vos; 2. A O. Frohwei-n; 3. P. W. A. van Dam (nieuw). Party van de Arbeid Gekozen: 1. J. C. van Schailk; 2. A. J. Jongeleen; 3. D. J. v-a-n Dijk; 4. mevr. C. P. Braggaarde Does; 5. J. Goslings; 6. J, J. van Weerlee; 7. C. J. Piena; 8. J. H. Sdhüller; 9. J. M. van Stralen; 10 W. F. v. d. Burgh; 11. H. Zunderman (Jr); 12. L. A. V. Metzemaekers; 13. (mr) H. P.-van Duiken. Nieuw: J. M. van Stralen, W. F. v. d. Valkenburg wenst geen Chr. Arbeiderspartij VALKENBURG: stemmen: Chr. Ar beiderspartij 48, CH 152,, AR 158 (1946: deze drie samen 360), Gemeentebelang 225 (162), totaal 583 (522). Van de 23. tels: Chr. Arb. partij 0 (3), CH 2 (1), AR 2 (1) (1946: de drie samen 5), Gem. belang 3 (2), totaal 7 (7).. De Ohr. Arb.partij verdween dus van het appèl. De drie zetels van deze lijst werden heel broederlijk door de drie an dere lijsten gedeeld. Gekozen zijn: Voor de CH:C. v. d. Ma- rel (nieuw) en J. v. d. Meij (nieuw). (Jac. d. Meij (weth.), dit is weer'een andere v. d. Meij, stelde zich niet herkiesbaar). Voor de AR: Th. v. d.Meij Szn (nieuw) N. Ouwersloot (zittende). De eerste had 68 stemmen, de tweede 76. Voor Gem. bel'ang: S. M. Poot (zittende), P. C. van Eede (nieuw) en G. v. Leeuwen (nieuw). (De heer D. de Vries Dzn (Gem. Belang) stelde zich -niet herkiesbaar). De heren P. n (weth.), J. van Dijk Chr.zn. en D. n Duyn (Chr. Arlb. partij) zullen d.us niet terugkeren (Zwaan en Van Duyn hadden zich ook met herkiesbaar gesteld) Van 't fcelfde recept te Warmond WARMOND. Stemmen: totaal 1693 (1539), KVP 1096 (976). PvdA 213 (237), Prot.-Chr. 251 (203), WD 133 (123). Ze tels: KVP 7 (7), PvdA 1 (2), Prot-Chr 2 (1), VVD 1(1). Burgh. H. Zunderman (Jr), L. A. V. Met zemaekers en (mr) H. P. van Duiken. Niet terug: J. H Riemens. (dr) M. Key, A. Smit, J. A. Riedel en C. D. Ligtvoet. C.P.N Gekozen: 1 H. van Weizen; 2. mevrouw J. M. Vijlbrief; 3. A. Boezaard (nieuw). Niet terug: (dr) J. A. N. Knuttel en J. Eigeman. ZETELS IN '46 EN '49 1. P. V. <1. A. 13 13 j Prot.-Chr. 9 10 3. K. V. P. 8 8 4. C. P. N. 5 3 5. V.V.D.... i2 3 6. S. G. P.... 0 0 TOTAAL 37 37 (Voor de stemmen-aantallen en de per- centages vefwyzen Onder het opschrift „Betrouwbaar" ging „Het Vrije Volk" aan de vooravond van de verkiezing in op ons artikel van 18 Juni over de woningbouw te Leiden, waarin o.m. werd betoogd, dat Leiden in 1939 geen woningtekort had, maar zelfs een- woni-ngoverschot. Dat er wel een tekort was, is, naar „Het Vrije Volk" schrijft eenvoudig aan te tonen, want volgens de bereke ningen van het systeem Halle diende de gemeente een overschot te hebben van 3 procent en Leiden had in 1939 slechts een overschot van 2 procent (oftewel onge- 400 leegstaande woningen Red. N-L.C.), zodat het dus zonneklaar is be- I i, dat Leiden een tekort had van 200 (leegstaande) woningen. Afgezien van het feit, dat ,Het Vrije Volk" negeert, dat thans bij de finan cieringsregelingen slechts wordt gerekend met een -huurderving van 2 procent, sla ken wy de verzuchting: „Hadden we maar eer zo'n tekort als in 1939". Daarna haalt „Het Vrije Volk" een citaat aan uit een artikel van een bouw kundig medewerker uit ons eigen blad 13 April 1948, dat handelde over de landelijke bouw in de crisisjaren en, o.i. altijd terecht, betoogde, dat in die jaren wel wat meer had kunnen gebeu- Inderdaad kende 1919 een woningtekort van 100.000 stuks. Als men dus ver noeg teruggaat vóór de oorlog, komt eindelijk wel een tekort tegen. Zowel de propagandalitteratuur van de P.v.d.A. als ons artikel doelden uiteraard op de jaren vlak vóór de oorlog. Het tekort van 1919 was in 1939 weggewerkt. Weet „Het Vrije Volk" nog,- hoe dat gebeurd is, hoe de In de Stadsgehoorzaal maakte spanning plaats voor vreugde en dankbaarheid Bovendien aardig programma voor de talrijke aanwezigen In tegenstelling tot voorgaande keren heeft de N.L.C. ditmaal de verkiezing: uitslagen niet bekend gemaakt bij het Stadhuisplein, maar wel in de Stadsge hoorzaal. Deze zaal ademde een echte verkiezingssfeer. Het suggestieve podium van Maandagavond was nog intact en de aanwezigen konden zich in het ge lukkige gevoel koesteren, dat zij aan dc krachtige oproep om op lijst 2 te stern- ten hadden voldaan. Tien zetels! Eén meer! Dank zij de pro paganda. Dank zij het feit, .dat een be langrijkdeel van Leiden de wetenschap trouw bleef of nog net op tijd tot die wetenschap was gekomen, dat onze goede stad haar schone tradities eerst kan hand- n. als er in haar raad mannen zit ten, die het oog niet hebben gericht op loze woorden, maar op principiële daad- 'erkelijkheid. Dit is gisteravond in de Gehoorzaal op officiële wijze en in ge moedelijke onder-onsjes nog eens duide lijk onderstreept Het „schimmetje van doorbraak" is in onze stad vrijwel ge heel in rook opgegaan. Prot.-Chr. Leiden gaat liever recht door zee! Om half zeven was de zaal reeds goed bezet. En het aantal belangstellenden groeide steeds aan, totdat velen zich met staanplaats tevreden stelden. Op de hoofden werden allerlei cijfers uitge stort, die men wellicht niet direct kon •werken, maar die toch al spoedig de indruk verschaften, dat de Prot.-Christe- lijken zeker niet hadden te klagen. In Leiden en in vele andere gemeenten loruit! Sterk vooruit!! Dat wekte geest drift en.... spanning. Hoe zou het ver der zijn? Die spanning, dat leesbare ver langen naar getallen, groot en klein, sloeg, toen men een globaal overzicht kreeg, om in dankbaarheid en vreugde. een wijze, boven alle lof verheven, heeft de heer N. L. van Dalsen de leiding de_ avond vast in handen gehouden. De heer C. Kromhout kondigde de uit slagen af, die door de N.L.C. waren gevoerd. Alle raadsleden van lijst 2 moesten op het podium. Na Van der Kwaak mr Woudstra (van wiens rede, dit tussen haakjes, in ons nummer van Dinsdag het laatste deel tot onze spijt abusievelijk is weggevallen) enzovoorts. De lijst werd vanzelfsprekend gesloten door de heer G- Hordijk, die naast het „bouwen" ook het „bewaren" naar voren haalde. Tenslotte wees mr dr P. G. Knibbe, lid der Prov. Staten, er nog op, hoe de grote beginselen weer gaan leven. Steeds meer zijn er, die zich daarbij veilig voelen Ook voor de arbeiders wordt zó de beste aarborg vopr welvaart geboden. De heer J. Schinkel deelde de uitslag m de gehouden „rebus-wedstrijd" mede Het aantal stemmen, dat bij voorbaat aan lijst 2 was toebedacht, liep van 10.107 tot 19.757! De heer G. Zitman was het dichtst bij de uitslag: 12.402. Daarna volgde 12.392. Deze uitstekend verzorgde en geslaag- avond werd verlucht met mandoline- spel van „Ars et Labor", zang van me- w Rensink en volksdansen van een groepje meisjes. Alles bij het oude in Zoeterwoude ZOETERWOUDE. Stemmen: totaal 2314 (1946: 2183), KVP 1710 (1636) Prot.- Chr. 604 (547). Zetels: KVP 8 (8). Prot.- Chr. 3 (3). Gekozen zijn: voor de KVP: G. P. van Leeuwen (wethouder), A. M. Schinkel, Q. H. Onderwater, G. P. v. d. Krocht Hzn., W. Tijssen Th.zn.; C. J. van Leeu- Azn., J. H. v. d. Ploeg. J. P. v. d- Velde (allen aftreden). Voor de Prot- Chr.: Joh. van Vliet (C.H.) in plaats van de Graaf (wethouder, niet herkies baar) en J. M. Kroon (A R.. aftredend) N. L. C.-verkiezingsdienst had overal de leiding Zonder geluk vaart niemand wel. zegt hert spreekwoord. De N.L.C. heeft gister avond van veel geluk- mogen spreken. Maar daarnaast mag. een woord van har telijke dank aan al onze medewerkers niet ontbreken. In de eerste plaats geldt dat compliment de heer mr ir J. Westra. die met zijn systeem èn met getallen goochelde en als eerste Leidenaar de uitslag te weten kwam. Hij werd daarbij geassisteerd door enkele „enthousiastelingen", die nochtans de accuratesse allerminst verwaarloosden. Mede daardoor kon het gebeuren, dat onze aanplak- kers reeds orr. vijf minuten voor half ach-: als eersten van geheel Leiden de Hogewoerd öp en de stad in j. vlogen. Dooi een voor tref f e- lijke organisatie waren onze fcna letins daarna spoedig in df gehele Sleutei- Het eerste stembureau, da: 1- op onze bureaux binnenkwam (Pasteurstraat I). Dat was enkele MR IR J. WESTRA le man d'ie Leidens keus 't eerst wist a half 6. Eerst tegea half 7 echter kon de teldienst op volle eren werken. Inmiddels begonnen ook de buitenge meenten binnen te komen. Als nummer één Zoeterwoude, waar men met slechts lijsten gemakkelijk tellen en rekenen had. Ook in die plaatsen rond Leiden kwam de verkiezingsdienst in actie- Even als vorige week Woensdag werden in de dorpen de uitslagen gebulletineerd. De bevolking bewees dit op hoge prijs te stellen. In Katwijk hebben zich voor de ver schillende rekenaars ernstige moeilijkhe den voorgedaan. Dit bleek ook uit de bul letins van andere bladen, die hun zetel verdelingen moesten herroepen. bouwerij in 1921 op gang kwam, nadat door bijdragen a fonds perdu de 10 gestimuleerd had en er al spoedig capaciteit was bereikt van meer dan 50.000 woningen per jaar, waarvan de particuliere bouw, die thans nog steeds niet op gang is, toen oneveer 85 procent lor zijn rekening nam? Ons artikel van 18 Juni, dat eveneens in de hand van een bouwkundig mede werker was, 'handelde edhter niet over de landelijke politiek, maar over het besteden van de toewijzingen in de ge meente Leiden. Er zat echter één fout werd in aangenomen, dat de 103 jen van de toewijzing 1947 reeds geheel gereed waren, omdat dit wel het geval zal zijn, voordat de huidige raad zijn zittingsperiode beëindigt. Ook deze 103 woningen zyn edhter nog niet voor 100 procent gereed en alls „Het Vrije Volk" nu vraagt, of wij niet weten, dat in Leiden-Noord een groot complex ge reed staat, op de dakpannen na, dan wil len wij wel verklappen, dat we nog iets meer weten dan „Het Vrije Volk", n.l. dat dit alleen kan slaan op de eerder genoemde 103 woningen van 1947, voor men inderdaad eens op pannen heeft moeten wachten, maar.de pannen zijn al enige tijd geleden gearriveerd, ze lig gen zelfs alle al op de daken, zodat een deel van deze woningen reeds bewoond Maar ja, voor 100 procent zijn ook deze nog niet gereed. Wij hebben ze er bij gerekend, anders werd de toe stand nóg ongunstiger. Tenslotte wordt minister In 't Veld er bij gehaald: „Weet de N.L.C. niet, wat deze bewindsman de vorige week in Leiden heeft gezegd?" Of we dat weten! We hebben toen van de minister kunnen dat het hem bekend was, dat Leiden in de achterliggende jaren achter gekomen, dat wethouder Jonge leen hem dit verweten had, maar dat hij daar weinig aan had kunnen doen en dat hij, gezien de verbeterde positie van het bouwbedrijf en het gewijzigde systeem toewijzing, hoopte en verwachtte, dat dit door de activiteit vam het gemeente bestuur tot het verleden zou behoren er. toy niet in de toekomst de gemeentebe sturen zou moeten manen, met welke wens wij van harte hunnen instemmen „Het Vrije Volk" is er in een artikel van byna een hele kolom niet in geslaagd een der in ons artikel vermelde cyfers en feiten te weerleggen. Wij hopen en verwachten, dat eht dit alsnog zal kun nen doen, wil de slotzin „Gy zult geen valse getuigenis afleggen" niet een blote insinuatie 'blijven. K. V. P. Voorschoten wint zetel van de P.v.d.A. door twee stemmen VOORSCHOTEN: stemmen: totaal 4316 (1946: 4087). AR en CH 1629 (1946: AR 666, CH 834), KVP 1464 (1406), PvdA 798 (881), WD 425 (300), van onwaarde 116, veel dus. Zetels: AR en CH 5 (1946: AR 2, CH 3). KVP 5 (4). PvdA 2 (3). WD 1 (1), totaal 13 (13). Het verschil in de overschotten van de PvdA en de KVP bedroeg twee stemmen. Gekozen zijn: Voor de Prot.-Chr.: B. van Vliet (weth., CH, aftr.), P. Buwalda (AR, nieuw), J. J. Dekker (CH, nieuw), J. van Dodeweerd (AR. aftr.), E. Grif fioen CH, aftr.), (D. Limburg (AR) en Jac. Nell (CH) keren niet terug). Voor de KVP: G. Schrama (weth., aftr.). G. v. d. Hulst (aftr.), C. Fortanier (nieuw), L. A. Mooy (aftr.), N. C. Lamboo (nieuw). Voor de PvdA: O. R. I. Viveen (aftr.) en C. v. d. Werf (aftr.). (Mevr. H. A. S. Romijn-Oostveen keert niet in de raad terug) Voor de WD: H. A. Korthals (in plaats van J. F. Sirks). J. AL van Stralen W. F. van der Burgh H. Zunderman Jr. L.A.V. Metzemaekers

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3