JMeuure £eiitsd)<> (fmimnl ZETELAANTAL NAGENOEG COMMUNISTEN GEHALVEERD Voor Oudejaar overdracht van souvereiniteit in Indië Wist U DONDERDAG 23 JUNI 1949 BUREAUX: Hogewoerd 103. Dir. en redactie Tel. 20408. Abonne menten Tel. 22710. Advertentieafd. Tel. 23375. Postrekening 58936. ABONNEMENTEN: 4.15 p. kwartaal; 1.35 per maand; 0.32 per week. ADVERTENTIËN0.18 per mllimeter (Bij contract belangrijke korting). HOOFDREDACTEUR: Dr E. DIEMER CHEF-RED.: H. W. J. ENSERINK DIRECTIE: F. DIEMER. CHRISTEL1JK-N ATIOIS AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tantoas!fcf) (s gfjebfcoen tnyn hert ia Icgljeaspoefc" Dertigste jaargang No 7846 Prot.-Chr. en V.V.D. boekten winst Zie pag. 3 Prot.-Chr. groepen stegen van 392 op 444; de V.V.D. van 97 op 157 Gisteren hebben, mogen wij wel zeggen, de belangrijkste raads verkiezingen plaats gehadToen gingen immers de kiezers in de grote steden Amsterdam, s-Gravenhage en Rotterdam ter stembus. Ook in talrijke andere grote gemeenten hebben gisteren de verkie zingen plaats gehad. De volledige uitslagen van 74 grote gemeenten vinden onze lezers op pagina 4 Ook nu weer is de grote val van de communisten opmerkelijk, terwijl'daar tegenover winst staat, met name van de VVD, maar ook van de Prot. Christelijke partijen. In Amsterdam vielen de Com munisten terug van 15 op 12 zetels en verloor ook de P.v.d.A. een zetel. De winst was hier voor de gecombineerde AR/CH-lijst (1 zetel), de KVP (1 zetel) en de VVD (2 zetels). In Den Haag had den de Communisten 7 zetels; nu heb ben zij er maar 4 meer. Ook de KVP verloor een zetel, terwijl zowel AR als PvdA een zetel wonnen en de VVD zelfs 2. In Rotterdam was dezelfde tendenz Verkiezingen 1946 De Communisten ver loren daar 4 zetels en vielen terug van 9 op 5. Hier werd winst geboekt door de AR (1 zetel), de PvdA (1 zetel) en de VVD (2 zetels). Het is niet mogelijk, een vergelijkend overzicht te geven van alle 74 gemeenten met meer dan 20.000 zielen. Er zijn nl. 6 gemeenten, in het Zuiden van ons land gelegen, waar zoveel „bijzondere" lijsten voor particuliere belangen zijn ingediend, dat het niet mogelijk is, deze normaal in te delen. Hieronder volgt echter een ver gelijkend overzicht voor de 68 gemeen- zulks wel mogelijk was. Verkiezingen 1949 Stemmen Perc. Zetels' Stemmen Perc. Zetels ARP 184.160 7,46 147 204.505 7,61 156 CHU 142.630 5,78 128 166.484 6,20 143 SGP 16.546 0,67 12 18.474 0,69 13 PCG 124.904 5,06 105 173.295 6,45 132 468.240 18,97 392 562.758 20,95 444 COMM 403.326 16,33 214 283.749 10,56 112 KVP 641.102 25,96 543 710.406 26,45 557 PvdA 759.678 30,77 556 815.246 30,35 547 VVD 156.067 6,32 97 253.528 9,44 157 OV. 40.816 1,65 26 60.373 2,25 43 3.229 100,— 1.8: Een vinnige Finse commu niste kreeg ontslag Zö vervalste het radionieuws De 63-j. vrouwelijke communistische Directeur-Generaal van de Finse Radio Omroep, heeft haar ontslag te pakken, omdat zij ervan beschuldigd werd, het nieuws te vervalsen, en de vrije politieke meningsuiting voor de radio te verhin deren. Nederl. vliegtuig in Italië verongelukt? Bij 'het ter pere gaan van ons blad be reikt ons een Reuter-telegram uit Bari dat bij die Italiaanse plaats vanmorgen winst een 4-m/otorg vliegtuig is verongelukt. *-"** Volgens een beambte van het vliegveld zou het een Ned. toestel zijn van de lijn AmsterdamBatavia. Oostenrijk krijgt ook weer een leger Dr Leopold Figl, de Oostenrijkse kan selier, heeft tegenover Reuter verklaard, dat er een Oostenrijks leger zal komen, zodra de bezettingstroepen teruggtrokken worden. Volgens de kanselier zouden le ger en politie ongetwijfeld in staat zijn elke communistische poging om aan de macht te komen, te bezweren. Figl hoopte reeds in September toe stemming te krijgen om te beginnen met de vorming van het leger, dat na een half jaar greed moet zijn. Hij liet ook weten, dat de Sowjet-eis, om het leger alleen uit te rusten met wapens van Oostenrijkse makelij, ingetrokken was. Een mars en rozen voor het korps mariniers De mariniers hebben een mars gekre gen. d'ie het devies van het korps draagt „Qua patet orbis". Zij is gecomponeerd door het lid van de marinierskapel J. P. Laro en onder zijn leiding gisteren voor de Van Ghen-Skazerne te R'dam door die kapel Uitgevoerd. De commandant, gen - maj. M. R. de Brayne, heeft de partituur Van de mars in ontvangst genomen. Voorts bood de zilveren voetbaleom- missae, vertegenwoordigd door de heren J. C. van Hasselt T'~ beplanting i Bok de Korver en ter weerszijden de hoofdingang van de kazerne aan. Twaalf jaar gevangenisstraf werd giste ren voor het A'dams B.G. geëist tegen de Krimina'lsekretar der Sipo te Amsterdam, K. H. A. Doering uit Wuppertal. Hoog hartig ontkende hij elke mishandeling, maar de getuigen wisten het anders te vertellen. Uitspraak 1 Juli a.s. Vijftienduizend gulden boete geëist Tegen directeur Lcidse melkfabriek. De directeur van een melkfabriek te Leiden, W. den H., uit Wassenaar, was door de politierechter veroordeeld tot f20.000 boete, benevens vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, zulks in verband met overtreding van de distri butie-voorschriften. Er was nl. een tekort geconstateerd van pl-m. 20.000 liter melk, en aanvankelijk werd vermoed, dat zwarte handel was bedreven, in verband waarmee de directeur gedurende een maand in arrest is geweest. Later bleek, dat tegen normale prijzen melk was geleverd, doch mede uit con- currentie-overwegingen soms zonder bon. Ook melkslijters der fabriek veroorzaak ten bonnen-tekorten. De proc.-generaal bij het Haagse Ge rechtshof eiste thans in hoger beroep f 15 000 boete, en vier maanden gevange nisstraf voorwaardelijk. Mr D. I. v. d. Oever pleitte vrijspraak, subs, clementie. Uitspraak 6 Juli. Voor de R. v. C. werd geconoludeerd tot verwerping van het beroep, dat de 35- j. G. Huber, „Oberscharführer" bij de Waffen-SS en 'bewaker in Vuighthad 2.686.060 100,— 1.860 Bij de beschouwing van deze cijfers moet men er rekening mee houden, dat het aantal raadszetëls is gestegen met ongeveer 2 pet. Voorts hiermee, dat de daling of stijging van het aantal raads- zetels geen nauwkeurige afspiegeling geeft van de groei of de teruggang van de verschillende partijen, omdat een ze tel in een zeer grote gemeente met veel meer stemmen moet worden „betaald" dan in een kleinere. De grootste verliezen hebben de Com munisten geleden: zij vielen terug van 214 op 112 zetels. De grootste winst is toegevallen aan de VVD, die van 97 op 157 zetels is gekomen. Ook is er een vrij aanzienlijke vooruitgang bij de Prot. Chr. groepen, die van 392 op 444 zetels kwamen. Een verdeling over de tot deze groepen behorende partijen is niet goed ogelijk, doch het staat vast, dat de inst van de CH die van de AR r— treft. Een vergelijking van de stemmenver houdingen met die van de Tweede Ka merverkiezingen '48 geeft slechts zeer ge ringe verschillen te zien. De Communis- zijn gedaald van 11,1 op 10,6 pet, de VVD is gestegen van 8,8 op 9,4 pet. De Prot.-Chr. groepen zijn vrijwel gelijk ge bleven en geven slechts een stijging van 20,9 tot 21 pet te zien. De KVP is geste gen van 25,5 op 26,5; waarbij in ogen schouw dient te worden genomen, dat de groep-Welter in 1948 een percentage van bereikte. De P.v.d.A. steeg met een half procent van 29,9 op 30,4. Opmerkelijk is, dat in Amsterdam, ver geleken met 1946, naar verhouding de achteruitgang van de communisten geringer is dan in de andere grote ste den. Hieruit blijkt, gelijk in het verleden ook reeds is gebleken, dat zich in de hoofdstad een kern van uiterst linkse groepen handhaaft. Ontploffing in Leidse vuurwerkfabriek Kat Uitslaande brand, één licht gewonde Vanmiddag omstreeks kwart over één heeft in de kunstvuurwerkfabriek van de heer A. J. Kat aan de Haarlemmerweg ontploffing plaats gehad, ten gevolge rvan brand uitbrak. De brandweer slaagde er in het vuur, dat culmineerde in een uitslaande brand, spoedig meester te worden. De E.HD. rukte uit t.b.v. slecht één lichtgewonde. Koningin en Prins naar Noord Brabant Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen op 25 en 26 Aug. een officieel be zoek brengen aan de provincie Noord Brabant. Al weer een mijn in het Kanaal gesignaleerd In aansluiting op hetgeen gisteren reeds werd vermeld, betreffende de Bel gische paketboot „Princesse Astrid", die ter hoogte van Duinkerken op een mijn liep. bericht Reuter, dat de Raad, belast met het toezicht op het opruimen van mijnen, te Londen, het vergaan der .Princesse Astrid" besproken heeft. Men neemt aan, dat een ontplofte mijn de oorzaak was, hoewel het Kanaal na de oorlog grondig van mijnen was gezuiverd. De kans. dat een dergelijke scheepsramp het Kanaal zou plaats vinden, werd één op een millioen geschat. Tot over maat van ramp, meldt Reuter echter, dat bij Duinkerken, dicht bij het punt de „Princesse Astrid" op een mijn stootte, wederom een mijn gesignaleerd Boter, margarine, vet en olie van de bon Enkele maanden eerder dan men van plan was Minister Mansholt heeft besloten met ingang van heden de rantsoenering van voedingsvetten volledig op te heffen, zo dat zowel het publiek als de verwer kende industrie, waaronder o.m. te re kenen bakkers, banketbakkers, koekfa- brieken, restaurants enz., voortaan boter, margarine, spysvetten en spüsolie zon der bon of toewüzingen kunnen betrek ken. Alleen voor technische doeleinden (zeepindustrie, verffabricage, enz.) biyft een toewüzingssysteem van kracht. Weliswaar lag het aanvankelijk in het voornemen in de loop van het najaar de rantsoenering te beëindigen, maar ener zijds is reeds thans een zekere verzadi ging merkbaar in de consumptie, terwijl anderzijds d'e boterprodvctie rüim is en de grondstoffenpositie van de andere spijsvetten gunstig. De aanvoer van traan en de te verwachten grote kool- zaadoogst zijn med'e factoren, die de vet- positie in gunstige zin beïnvloeden. Op grond van de eerste overweging wordt grote toename van het verbruik van voedingsvetten na de'opheffing van de distributie niet verwacht. De bestaande prijsregelingen blijven gehandhaafd. Spijsolie zal men niet direct overal bij de winkelier kunnen betrekken, aange- de bevoorrading van de detaillist enige tijd vraagt. De rantsoenering van voedngsvetien, die thans beëindigd is, heeft bijna negen jaar geduurd, want de distributie werd ingesteld m.i.v. 29 Juli 1940. Viering koperen huwelijks feest van 't Kon. Paar Het gehele Ned. volk kan zün hulde betuigen Zoals reeds eerder gemeld zal de Kon. Familie op 7 Juli in de huiselijke kring het koperen' huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard vieren. Op 8 Juli heeft op Huis ten Bosch te Den Haag de aanbieding plaats van het cadeau het Ned. volk aan het koperen Paar op 9 Juli worden voor het paleis Soestdijk twee defilé's gehouden als een eendrachtige huldebetuiging namens het gehele Ned. volk. Voor deze defilé's is zoveel mogelijk de weg gekozen van ver tegenwoordiging van de organisaties, in ons volk zich in veelzijdige scha kering heeft verenigd. Des voormiddags zullen deze organisatie-vertegenwoordi gers defileren en des namiddags zal uit sluitend. de jeugd in georganiseerd ver band de gelegenheid hebben zijn hulde te betuigen. Verenigingsvaandels en -vlaggen moeten worden meegevoerd, uniform of andere bijzondere kleding, eigen aan ambt, vak, gewest, tak van sport, -e.d., moet worden gedragen en onderscheidingstekenen kunnen worden getoond. Inlichtingen Gemeentehuis Baarn, tel. K 2954—3141, Waar het accoord in feite op neer komt Kort samengevat komt het accoord op het volgende neer: 1. Partijen zijn in de eerste plaats Ne derland, in de tweede plaats Soekarno en Hatta persoonlijk, in de derde plaats de BFO. Onmondig blijven de pas be vrijde delen van de republiek. 2. Morgen begint de ontruiming Djokja. 3. Het vuren wordt niet gestaakt. Maar er is een niet gepubliceerde afspraak ge troffen, die te zijner tijd aan de repu bliek wordt voorgelegd. 4. De RTC begint 1 Augustus. Voor Nieuwjaar wordt de souvereiniteit gedragen. 5. De Unie wordt slechts een verdrag tussen twee staten. 6. Van het goeddunken van de RTC zal het afhangen of de minderheden i spreken. 7. De pas bevrijde gebiedsdelen gen niet aan het woord komen. 8- De Unci deelt in het vervolg de lakens uit Kort samengevat krijgt men de vol gende toestand: De republiek wordt hersteld, de strijd gaat voort. Bij de nu volgende besprekingen wor den de niet-republikeinse Indonesiërs, uitgesloten. (Ambon, Minahasa, Timor, Tapanoeli, enz.) of zo hopeloos in de minderheid gedrongen, dat het gesprek alleen gaat met de republiek elementen in de BFO welke Vrijdag op anka een geheim accoord met Soekarno Hatta sloten. Deze elementen krijgen na enkele maanden vechten de souvereiniteit over Indonesië. Onze troepen trekken terug of worden uitgeleend aan een regering, waarin Soe karno en Hatta aan de touwtjes trekken. De Unci krijgt het oppertoezicht, d.w.z. Amerika, dat reed? aan de republiek militaire adviseurs beloofde en zijn zegen gaf aan het Fox-coritract. Negers leverden messengevecht om R'damse vrouw Eeii hunner gedood Twee neger-stokers van het in Rotter dam liggend'e Engelse s.s. AJkol hebben gisteren aan wal een messengevecht ge leverd om een Rotterdamse vrouw. Bloe dend verwond keerden beiden aan boord terug, waar de strijd op het toilet met vijl werd beslecht. De 44-j. George Lamina uit Liverpool bezweek aan zijn verwondingen. De andere, de 32-j. M. A., werd gearresteerd. Een „gouden koets" van.... soepbenen Op de tentoonstelling „Gouden Han den" te Ede van 28 Juli tot 6 Aug. zul len de heer en mevr. C. Bevaart, Schalk burgerstraat 281, Den Haag, exposeren met een door tón vervaardigde natuur getrouwe weergave van de „Gouden Koets", getrokken door zes paarden. Het tableau is een fraai voorbeeld van been- snijwerk. Het materiaal werd geleverd doorafgekookte soepbenen. EX-KONING MICHAëL KWAM MET DE SCHRIK VRIJ Ex-koning Michael, die met zijn echt genote, Prinses Anne de Bourbon, en hun dochtertje in Denemarken vertoeft, heeft te Kopenhagen een licht auto-ongeluk ge- r hij kwam met de schrikt vrij. Baldur von Schirach krijgt 10 jaar extra Baldur von Schirach. de voormalige lei. der van de Hitler-jugend en vroegere gouwleider van Weenen. is thans door het het Opper-zuiveringsgerechtshof in We nen als „hoofdschuldige" ingedeeld en veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid en verbeurdverklaring van zijn vermogen. Het tribunaal te Neurenberg veroordeelde Zoals gemeld werd bij de verbouwing van een boerderij te Alphen aan den Rijn in een keldergewelf een test met 200 zilveren dukatons uit 1636-1684 aangetroffen. De Amsterdamse expert J. Schulman onderzoekt de histo rische munten. Links: G. M. Deernberg, de vinder. RONDE TAFEL-CONFERENTIE ZAL OP 1 AUGUSTUS A.S. BEGINNEN Gelijk wy reeds in een deel onzer vorige editie meldden, is de datum van de Ronde- Tafelconferentie in een gezamenlijk memorandum van de Nederlandse en de repu blikeinse delegaties, benevens de Bijeenkomst Federaal Overleg vastgesteld op 1 Augustus a.s. Zy moet binnen twee maanden na die datum zyn voltooid. Zes het einde der conferentie moeten de daar gesloten overeenkomsten ge ratificeerd zyn, zodat voor het einde van 1949 de souvereiniteit kan worden over gedragen aan de Verenigde Staten van Indonesië (V.SJ.). Deelnemers aan de R.T.C. zijn verte- zelfbeschikking der volken, nationaliteit, genwoordigers van de Nederlandse Re gering, van de republikeinse regering .F.O., welke laatste de gebieds delen buiten de republiek vertegenwoor digt, voorzover zij leden van de B.F.O. zyn. De deelneming aan de R.T.C. zal generlei beslissing inhouden rechten, eisen en posities van de deel- informele be- De Unci zal de richtlijnen deelnemen. Over de gang van zaken op de R:T.C. wordt het volgende bepaald: A. Deze wordt" door de conferentie zelf vastgesteld, B. Er zullen formele sprekingen zijn, C. De eerste geschieden in tegenwoor digheid van de Unci. De tweede zo nodig buiten tegen woordigheid van de Unci. E. Aanneming van resoluties geschiedt in formele vergaderingen. F. Vertegenwoordtgers der minderheden Europeanen, Chinezen, Arabieren krijgen gelegenheid hun inzichten ken baar te maken over aangelegenheden, elke worden beschouwd als hun be langen te raken". G. Het horen van „vertegenwoordigers andere belangen van betekenis" kan door de conferentie in overweging wor den genomen. De door de R.T.C. vast te stellen over eenkomsten zullen een verdrag voor de souvereiniteitsoverdracht en het statuut der unie inhouden. De agendapunten zijn: A. De voorlopige constitutie van de ,S. van Indonesië. De souvereiniteit zal worden overgedragen aan een voorlo pige federale regering. B. Het verdrag van souvereiniteits overdracht, omvattende: 1. De werke lijke volledige onvoorwaardelijke sou vereiniteit zal worden ovèrgedragen overeenkomstig de beginselen van het accoord van de „Renville". 2. De Unie zal worden aangegaan op basis van vry- willig, gelijkwaardig deelgenootschap gelijke rechten. 3. Een overeenkomst overdracht van rechten, bevoegd heden en verplichtingen van Indonesië m de V.S.I. C. Fundamentele bepalingen voor het statuut van de Unie, die geen superstaat zal zijn. D. De Unci of een ander lichaam van de V.N. zal toezien op de nakoming der overeenkomsten. E. Andere te bespreken onderwerpen: Buitenlandse betrekkingen, recht op DAT de Ver. van ex-pol. gevangenen thans op grond van het congresbesluit te legrammen aan ministers en Tweede Ka- zond met verzoek de gelden voor de ie tot opsporing van vermisten niet stop te zetten. DAT in Mei 960.900 ton kolen (v.m. 925.200) werden geproduceerd en 470.600 ton (v.m. 341.000) ingevoerd. DAT op 29 Juni de nieuwe Vechtbrug geopend wordt, welke het thans nog in tweeën gedeelde dorpje Vreeland weer it een geheel zal maken. DAT de drie aan ons land toegewezen Duitse trawlers genoemd zijn: Abraham Schev. 91 (Thetis). Herman Schev. 92 (Focke Hubert) en Tzonne Schev. 93 (Vorwarts) naar de voornamen van drie leden der toewijzingscommissie. DAT de jaarlijkse Delfzijlse reclame week dit jaar van 16-23 Juli wordt ge houden. DAT de 150 ton metende motorklipper 3n gebr. Mandemaker uit Huizen op het IJselmeer tussen Urk en Lemmer eer kreeg, doch door de sleepboot Actief i haven van Lemmer aan de grond werd DAT gisteren te Middelstum het her stelde carillon van de St. Hippolytuskerk ingewijd en voortaan zal worden be speeld door de beiaardier Teygeler uit Er mei o. DAT de Britse torpedobootjager Gab- bard van 9-14 Juli een niet-officieel be zoek aan Vlissingen brengt. DAT te Zaandam het houtseizoen 1949- is ingezet met de komst van 4 houtbo- :n en de lossing dit jaar in enkele schift zal geschieden, daar het aantal haven arbeiders is gedaald. DAT minister Mansholt gisteren te Noordwijk het vijfde internationale gras landcongres opende. DAT de Ned. Herv. Synode te Delfzijl een pand voor f 16.000 aankocht om er een zeemanshuis in te vestigen. DAT de spoorwegovergang bij Empe in de weg Apeldoorn-Zutphen morgen van 7-15 uur voor alle verkeer is gestremd. DAT bij graafwerkzaamheden in het stadje Bredevoort (gem. Aalten) de fun damenten van een middeleeuws kasteel zijn blootgelegd. DAT in 1948 in de Overijselse sanatoria voor longlijders bij 73 pet van de 570 pa tiënten volledig herstel van arbeidsver mogen werd bereikt. DAT Nijmegen de vermakelijkheidsbe lasting op voetbalwedstrijden van eerste klassers verlaagde van 25 pet op 20 pet. DAT gisteren te Emmen de 22ste zan gersdag is gehouden van de Bond van Chr. Zangkoren in Drente. DAT lt.-gen. C. Giebel, chef lucht machtstaf in Nederland, naar Londen is vertrokken, om de manoeuvres der West- Europese Unie bij te wonen. DAT op 28 Juni van 9—15 uur te Pet ten schietoefeningen worden gehouden; onveilig gebied: cirkel met straal van 14 'km; onveilige hoogte: 5000 m. DAT het curatorium van de Ned. Pers bibliotheek is samengesteld uit R. W. P. Peereboom (voorz.), dr H. Hermans (secr.), W- v. Norden (penn.t, mr A. E. v. Rantwijk en prof mr A. J. P. Tammes. DAT de uitvinder van het Norit, dr A. Wijnberg te Aalsmeër, op 28 Juni zijn 40-j. jubileum viert als doctor in de'tech nische wetenschap en die dag van 14.30 17.00 uur in Hotel L'Europe te A'dam wordt gerecipieerd. DAT op de Noordzee het m.s. „Spora" (50,50 m. lang, 8,20 breed, draagvermogen 644 ton), van de Mij Spoorhout te Den Haag, een geslaagde proefvaart maakte. DAT het onderzoek naar het ongeluk van het Fokkervliegtuig S 11 in Zweden een vleugelbreuk aan het licht bracht, doch de oorzaak nog onbekend is. DAT de Mij der Ned. Letterkunde. Koningin Juliana tot Beschermvrouwe benoemde, prinses Wilhelmina tot b.g. erelid en Henriëtte Roland Holstv; d. Schalk, tot erelid. DAT de afd. Den Haag, van de Ned. Bond van Sigarenwinkeliersver. een mo tie aanhangig zal maken om de minister van Econ- Zaken te verzoeken, de Ves tigingswet zodanig te wijzigen, dat voortaan geen rookartikelen meer mo gen worden verkocht in café's, restau- DAT twee Amerikaanse radioreporters aan Eindhoven een gramofoonplaat zon den van een reportage van de fakkel tocht Bayeux-Eindhoven, welke op D-day over 450 Amerikaanse zenders werd uit gezonden. burgerschap, financiële en economische betrekkingen, militaire overeenkomsten en terugtrekking van de Nederlandse strydkrachten, de status van de burger lijke ambtenaren en de status van Nieuw Guinea. Over de staking van de vijandelijk heden verklaart het communiqué: Hangende het herstel van de republi keinse regering te Djokja hebben de beide delegaties maatregelen genomen tot staking van de vijandelijkheden. Een stemmigheid van inzichten is verkregen, de leden van de B.F.O. sloten zich hier bij aan. Dit maakt het de republikeinse delegatie mogelijk zo spoedig mogelijk haar terugkeer voorstellen te doen s de- republikeinse regering met betrek king tot de staking der vijandelijkheden in overeenstemming met de resolutie van de Veiligheidsraad van 28 Januari jl. Namens de B.F.O. verklaarde sultan Hamid II dat de status van Nieuw Gui- alleen zal worden besproken, daar- uitgaande, dat Nw. Guinea een deel Indonesië vormt. Het Pact, de motor van de Amerik. politiek Acheson bepleit ratificatie Naar aanleiding van het resultaat der Parijse conferentie, heeft Dean Acheson nogmaals verklaard, dat de ratificatie van het Atlantisch Pact en de goedkeuring ■het programma voor de bewapenings hulp van het „allerhoogste belang" zijn Amerika's krachtige politiek in Europa. Acheson legde deze verklaring spannende vergadering van twee uur met de Senaatscommissie voor Buitenlandse betrekkingen. Fokker kreeg een driehoofdige directie Het Beheersinstituut heeft tot direc teuren van de Fokkerfabriek benoemd ir P. J. C. Vos, if M. Beeling During, die reeds voor de oorlog als afdelingschefs aan deze fabriek verbonden. Tot gedelegeerde is benoemd de heer J. W. B. Everts, oud-pres.-dir. van de K.P.M. in Ned.-Indië. Levenslang geëist tegen SD- spion Willy Markus Voor het Arnhemse B.G. werd levens lang geëist tegen de Arnhemse caféhou der Willy Markus, die 27 verzetslieden aan de S.D. verried, van wie 15 om het leven kwamen. Hetzelfde B.G. veroordeelde J. H. E. .an Maastrigt uit Kerkrade wegens het doodschieten van twee landbouwers in het „Sperrgebiet" te Bennekom conform de eis tot 15 jaar R.W.I. en de Duitser R. Ohmstedt wegens het executeren van 16 Ned. gevangenen bij Apeldoorn tot 10 jaar (eis 12 jaar). ZON EN MAAN Vrijdag 24 Jiuni. Zon op 4.20, onder i op 2.18, onder 19.50 Een opname van het Belgische stoomschip „Prinses Astrid", dat bij Duinkerken op een mijn liep. De sleepboot op de voorgrond wist vele van de overlevenden veilig aan wal te brengen. Vijf mensen verloren bij deze ramp het leven. Voldoening De verkiezingen van gisteren hebben de uitslag van de in de vorige week ge houden voorverkiezingen bevestigd. Hier en daar zelfs nog iets geaccentueerd. Het is onze overtuiging, dat deze uitslagen in verschillende opzichten aanleiding geven tot voldoening en dankbaarheid. Er is in ons land een ontwikkeling in rechtse richting. Wij willen de communisten de eer gunnen, dat wij met hen beginnen. Daar voor is aanleiding. Hun zetelaantal is. globaal genomen, gehalveerd. Hieraan kan niet af doen het feit, dat ze niette- overwinningsschreeuw zullen aanheffen en in hun publicaties de ze telverdeling zoveel mogelijk zullen ca moufleren. Over dit verlies verheugen wij ons van harte, al blyven wij van oordeel, dat het aantal communisten nog steeds veel te groot is. Over 68 gemeenten met meer dan 20.000 inwoners immers is dat per centage nog altijd 10.56 en vormen dé communisten in grootte de derde partij. Hier blijft grote opmerkzaamheid ge boden. De communistische leiding heeft al aangekondigd, dat een zuivering in eigen gelederen voor de deur staat. Daar zal de partij wel niet groter van worden. Opmerkelijk is bij dit verlies, dat dé v. d. A. er in feitfe niet van heeft ge profiteerd. Zij is in grootte gelijk ge bleven. Dat wil dus zeggen, dat de ver schuiving van links naar rechts zich deze party heeft voltrokken. Wat de P. v. d. A. aan de linkerzijde on, verloor zij aan de rechterzijde. Ook dit is een feit, dat tot opmerk zaamheid opwekt Die verschuiving be tekent. afgezien van de belangrijke winst de V.V.D., welke zy opleverde, een nog verdere liquidatie van de doorbraak. Zij betekent ook, dat de P. v. d. A. zelf bezig is van karakter te veranderen. ZU zal meer gaan gelijken op de oude S.D.A.P. Zij zal socialistischer in da oude betekenis en mede daardoor radi caler gaan worden. Ten overvloede mer- op. dat hierin op zichzelf uiter aard zeker geen reden tot voldoening ligt. Gelijk bleef eveneens de K.V.P. Gezien het groeiende bevolkingstal en met name het R.K. deel hierin, had men voor deze groep stijging mogen verwachten. Dat deze uitbleef zal zeker leiden tot onder ling beraad in R.K. kring. Het kerkelijk gezag doet zich bij plaatselijke verkie zingen blijkbaar minder sterk gevoelen dan bij de landelijke. Verheugend is dé uitslag voor de Protestantse groepen. Met name de winst in de grotere en grootste steden stemt tot dankbaarheid blijdschap. Wij horen in onze dagen veel spreken van ontkerstening en afvaL Er zijn er, die beweren dat ons alleen ar rest om te getuigen. Voor po sitieve arbeid zouden geen mogelijkhe- sr bestaan. Maar de uitslagen van gisteren laten toch wel duidelijk zien» dat velen zich de betekenis van de re formatorische beginselen voor het prac- tische politieke leven zeer wel bewust zich dat in grotere mate worden. De uitslag van gisteren is daarvan het bewys. Wy verhelen onze blijdschap niet. dat de dissidente A.R. groepjes aan de A.R.- party zelf nauwelijks afbreuk hebben kunnen doen. Waren we beducht, dat door hun optreden zetels aan linkse groepen zouden toevallen, ditmaal is dit behoudens een enkele uitzondering (we denken aan Leek in de provincie Gro ningen) nog niet geschied. In Zwolle het de C.H.U., die van de dissidente lijst profiteerde en een zetel meer op streek. In Velsen zou zonder de dissidente groep, die zelf geen zetel kreeg, de K.V.P. - m zetel minder en de Protestantse lijst •n zetel meer hebben gekregen. Tellen we voor 68 gemeenten boven de 20.000 inwoners de zetelverdeling op, dan blijkt, dat de oude rechtse partyen van 935 tot 1001 zetels zyn gestegen, het geen vry veel meer is dan de helft van het totaal. Op de basis van deze verkiezingen gaan de gemeenteraden straks aan de arbeid. Zij gaan in hun werk een be langrijke periode tegemoet. Moge hun gezonde poli- Minder bewolking morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met minder be. wolking dan vandaag en byna overal perioden van zonneschijn. Zwakke tot matige w-ind hoofdzakelijk tussen Noord en Oost. Tamelijk koel weer voor de thd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 1