NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 21 JUNI 1949 P.v. d.A. en C. H. U. te Katwijk dienen elkaar van repliek Gemeentebelang of verkiezingsstunt? De heer W. Seheerens, raadslid te Kat wijk, schrijft ons het volgende. Gelukkig, juist voor de verkiezingen heeft de C.H.U. te Katwijk dan toch nog een middel gevonden om haar houding in de voorlaatste raadsvergadering te rechtvaardigen. Dat was trouwens ook tegenover de eigen geestverwanten wed nodig. Het spijt ons, dat wij om dei waarheid wille deze te elfder ure gevon den rechtvaardiging van haar kracht moeten beroven. Wat is n.L het geval? De hele raad was het er na Januari j.l. ©ver eens, dat Katwijk er met het bouw volume voor 1949 slecht was afgekomen. In het bijzonder bet A.R. raadslid, mr J. van der Plas, heeft hierover herhaalde lijk zyn teleurstelling uitgesproken e met klem op aangedrongen, dat B. ei te bevoegder plaatse aanhoudend zouden proberen eey ruimer toewijzing te krijgen. Dat dit jaar met name de her bouw van de 61 woningen in het Vuur torenplan niet zou kunnen doorgaan, trof de raad zeer onaangenaam. Bij één van de veelvuldige gedaohtenwisselingen over dit onderwerp zeide de burgemeester, er geen bezwaar tegen te hebben, wanneer één of meer raadsleden een poging zou den doen, om deze herbouw alsnog moge lijk te maken. Daardoor konden wij als raadsleden bij de minister van wederopbouw voor de Katwijkse belangen in het krijt treden. Dat hebben we dan ook prompt gedaan. Het resultaat van deze bespreking brach ten we op 10 Mei j.l. toen wij op het raadhuis de wethouders Bloot en Kleen ontmoetten ter kennis van deze heren. Van een resultaat mag nauwelijks ge sproken worden; de minister heeft be grip voor de Katwijkse belangen; hij wil graag helpen, heeft daartoe reeds in Maart een voorstel aan Ged. Staten ge daan. Dit college heeft dat voorstel even wel niet aanvaard, zodat in dit stadium ook de minister niets meer voor ons kon doen. Hij heeft nu eenmaal de verdeling van het bouwvolume over de gemeenten overgelaten aan Gedeputeerde Staten. Eens gegeven blijft gegeven; ten behoeve van Katwijk alleen kan de minister in die regel geen verandering brengen. Toch kon hij nog wel enige hoop geven: binnen niet al te lange tijd zou een extra toewijzing voor het gehele land mogelijk rijn. Wellicht zou daaruit Katwijk gehol pen kunnen worden Dit hebben wij het gemeentebestuur laten weten. Voor iedere goede verstaander moet ou duidelijk zijn, dat niet de minister ons moet helpen, maar wel het college van Ged. Staten. Ook wethouder Kleen moet dit hebben begrepen. Hij zeide het terloopse gesprek, dat nu heel offi cieel „een onderhoud met B. en W." wordt genoemd, dat men van het plan, om een bezoek aan de minister te bren gen dus wel kon afzien. Dat hebben wy beaamd en er daarbij nog eens op ge wezen, dat -e zaak vastzat op Gedeput. Staten en naar onze persoonlijke mening wel in het bijzonder op de stroeve hou ding van het R.K. lid van dit college, de heer mr Bolsius. Nu bewren de beide wethouders blijkbaar, dat wij hen het bezoek aan de minister met klem hebben afgeraden. Zij trachten hun tekort aar doorzettingsvermogen achter dit „advies' te verbergen. Het zij zo! Hoogstens heb ben wij duidelijk gemaakt, dat zulk bezoek geen zin zou hebben. De feiten hebben dit bewezen en ons in het gelijk gesteld. De heren zijn later toch nog bij de minister geweest Ceen misplaatste en vergeefse poging om ons de wind uit de zeilen te nemen) en zij zijn thuisgekomen met dezelfde boodschap, die wij hun leeds hadden gegeven. Inderdaad hebben wij op 14 Mei een Uitvoerig beredeneerd voorstel ingediend, om aan Ged. Staten en aan ieder lid van dat college persoonlijk met klem en met kracht van argumenten te vragen aan Katwijk dat bouwvolume te geven waar op het recht heeft. Dit was een stap, die volkomen logisch volgde op hetgeen wij reeds hadden ondernomen. Wij willen (krachtig de bel luiden bij die instantie, die bij machte en bevoegd is om ons rechtmatig verlangen te vervullen. Laat de C.H.U. nu niet zoeken naar Uitvluchten, die haar afwijzing van ons logische voorstel, dat slechts het -belang van de oorlogsgetroffenen en van de ge meente wilde dienen, aan het kiezersvolk duidelijk moeten maken. Dat lukt toch riet! Het raadslid Van Rijn heeft verklaard, dat ons voorstel slechts politieke winst beoogde. Uit dit verweer, dat niet vraagt naar de kwaliteiten van het voorstel zelf, blijkt alleen de angst voor het begrip, dat de Katwijkse bevolking voor or doelbewuste politiek moet hebben. Het raadslid Van der Luyt betoogde onze debatvengadering, dat ons voorstel op zichzelf niet te bestrijden viel. hij oordeelde het slechts fout, dat wy niet mede de C.H.U.-fractie bij het -> stel hadden betrokken. Het raadslid Van der Zwan vroeg zich af, of ons voorstel het beleid van B. en W. wellicht kracht zou kunnen bijzetten. Deze uitingen gaven er blijk van, dat tenminste twee van de negen C.H. raads leden iets van de zakelijke inhoud ons voorstel hadden begrepen. Het is op merkelijk, dat juist deze beide leden in de onderste helft van de C.H. candidaten- lijst terechtgekomen zijn! Deze lieden met-inzicht keren waarschijnlijk niet in de raad terug! Wethouder Kleen tenslotte liet door schemeren, dat zijn afwijzende houding daarmede de verwerping van het voor- 1 slechts werd veroorzaakt door zijn standpunt, dat verdere samenwerking tussen de C.H.U. en de lastige P.v.d.A. moest worden voorkomen. Dit terugtrek ken op de wanikelijke en voor Katwijk schadelijke meerderheids-machtspositie de C.H.U. -heeft met een zakelijk verstandig oordelen over gemeentezaken niets te maken. In die mening staan wij niet alleen. Hoewel soms verschil van mening is ge bleken tussen de AR. afgevaardigden en onze fractie, waren we het in de onder havige kwestie zakelijk volkomen - Ook in A.R. kringen is men, blijkens de verkiezingspropaganda, met ons van oor deel, dat Katwijk niet uit zichzelf blijft drijven, maar bestuurd moet worden te kunnen varen! puoonijuD ud^ In antwoord op dit schrijven bericht en ons namens de C.H. raadsfractie: „In het bovenstaande verweer van heer Seheerens vinden wij de bevesti ging van de feiten, zoals deze in vorig artikel (in de N.L.C. van Vrijdag avond) zijn vermeld. Het zal de aandachtige lezer zyn opge vallen, dat geen enkel steekhoudend ar gument wordt geleverd om het tekort doorzettingsvermogen, dat de heer Seheerens B. en W. tracht aan te wrijven, te bewijzen. Daaraan waagt de heer Seheerens zich ook niet, omdat hij zeer goed weet. dat het gemeentebestuur een poging onbenut heeft ge- aten, om verruiming van het toege- ezen bouwvolume te verkrijgen. Het voorstel-Scheerens betekende al leen het intrappen van een open deur en diende uitsluitend als vlag om de poli tieke lading te dekken. De heer J. van Rijn, sprekend namens Districtsschoolartsendienst Alphen a/d Rijn verricht nuttige arbeid Resultaten van 1948 in cijfers De schoolartsendienst in het district huidziekte voor, die na langdurige be- Alphen aan den Rijn, omvattende de ge- handeling genezen bleek. 2 Gevallen meenten Alkemade, Alphen, Koudekerk, „De Tulp" hield haar jaar lijkse ledenvergadering Protest tegen Haagse beslissing Gisteren hield de vereniging „De Tulp" haar jaarlijkse ledenvergadering. Het bestuur stelde voor, dat de aanwezi gen zich als volgt zouden uitspreken: De algemene ledenvergadering, van oordeel zijnde, dat het behoud der sane ringsmaatregelen voor de tulpenteelt voorlopig nog nodig is, spreekt zich uit: a. voor het voortbestaan van bepalin gen, waarbij de regeling van de vrijwil- lige inkrimping zodanig wordt gewij zigd, dat geen vergoeding meer gegeven wordt voor het automatisch gekrompen areaal, maar wel een restitutie van be taalde surplusheffing wordt verstrekt ea-n ieder, die daadwerkelijk heeft gewerkt om het surplus kleiner t« ken in een jaar, dat het nuttig areaal kleiner is dan het beplant areaal; b. tegen een verplichte inkrimping van de tulpenteelt; c. tegen een regeling, waarbij de port van late tulpen zift 10 wordt toe gestaan. Het pro en contra werd fel belicht. En toen heit dan eindelijk zo ver was, <Jat men over punt a. zou gaan stemmen, kwam koud en nuchter de mededeling, dat Den Haag over dit punt eigenlijk al beslist had. Dit nu ontlokte veel critiek. De algemene mening was: „Den Haag kan ons tenminste eerst eens horen!" Verscheidene aanwezigen spraken zich Uit tegen een stemming en aan het eind van deze bespreking werd besloten alleen te protesteren. De stemming i punt b. had spoedig resultaat. Slechts enkelen waren vóór. Punt c. werd op de lange baan geschoven: tot de Ooto- ber-vergadering. De financiën zyn gezond. In de plaats van de heren Chr. Eggink en J. P. Segers werden gekozen de heren Jac- Uitten- bogaard te Oegstgeest en Z. v. d. Burg te Lisse. De heer Roozen zette nog uit een, hoe de nieuwe VL-regeling werkt. Voorschoten Ambtsdragers Geref. Kerk Tot ouderling in de Geref Kerk zyn gekozen de heren J. van Santbrink J. D. van Cuilenburg heer J. G. Alting- tot diaken de de gehele C.H.-raadsfractie, wees voorstel niet af om politieke redenen (zoals de heer Seheerens dit doet voor komen), maar stelde nadrukkelijk vast, dat aanneming hiervan een averechts resultaat zou opleveren, omdat met deputeerde Staten voortdurend schrif telijk en persoonlijk contact was onder houden en men wist, hoe de zaken ei voor stonden. Verzending van een tele gram, wat het voorstel beoogde, zou in dit stadium meer kwaad dan goed heb ben gedaan. Het voorstel werd daarom op zakelijke gronden bestreden en ver worpen. Terecht merkt de heer Seheerens op, dat de hele raad het er na Januari j.l. over eens was, dat Katwijk er met het bouwvolume voor 1949 slecht was afge komen. Hieraan had niem schuld. Wij konden alleen met klem van redenen onze rechtmatige verlangens kenbaar maken by Ged. Staten en bij de minister van Wederopbouw. Dat is her haaldelijk gedaan cn naar wij vertrou wen zal binnenkort blijken, dat dit voort durende contact vruchtdragend is ge> Tot haar leedwezen heeft de C.H.U. sterk de indruk gekregen, dat de P.v.d.A. van de bovengeschetste te leurstellende omstandigheden mis bruik heeft willen maken door het lanceren van een voorstel, dat de schijn had het belang van de ge meente te dienen, maar gelet op de houding van haar vertegenwoor diger Seheerens alleen politieke oogmerken bevatte. In het uitermate zwakke verweer schrift zit het gif in de staart. De heer Seheerens schijnt het nodig te oordelen, zyn verweer dienstbaar te moeten ma ken aan party-politieke doeleinden. Hier op gaan wij niet in, omdat het met de onderhavige kwestie niets uitstaande heeft. Wy stellen er echter prijs op mede te delen, dat de raadsleden W. v. d. Luijt L. v. d. Zwan het volkomen oneens v ren met het voorstel, hetgeen ondubbel zinnig bleek, toen het in stemming werd gebracht. Bij de behandeling van de begroting werd door de heer Seheerens de sai werking tussen de fracties geprezen. De C.H.U. heeft nimmer misbruik gemaakt van haar meerderheidspositie in de raad en heeft bij de verdeling van de wet houderszetels en de commissie-functies evenredige vertegenwoordiging van i fracties nagestreefd. Een eventuele be stendiging van deze democratische op vattingen van onze C.H. -raadsfractie zal na de opgedane ervaringen, wat be treft de P.v.d.A„ wellicht enige zelf overwinning kosten. De redactie van de N.L.C. danken wij ten zeerste voor de verleende plaats- Leiderdorp en Woubrugge, met taal inwoners van 37.704 en een totaal aantal aangesloten scholen van 49 met 7070 leerlingen, is thans geheel en al ingeburgerd. De ouders vinden het „van zelfsprekend", dat hun kind op de school wordt onderzocht. Hoewel men volgens het rapport van deze dienst over 1948 uiterst tevreden kan zijn over de mede werking van de schoolhoofden en het onderwijzend personeel, valt helaas te melden, dat de Chr. school voor b.l.o. te Alphen en de Chr. lagere landbouw school en de landbouw-huishoudschool nog steeds niet zijn aangesloten bij de schoolartsendienst. In 1943 werden geen examens voor de diploma's A, B of C zwemmen afgenomen wegens te geringe belangstelling. De schoolarts, dr P. C. W. Jongebreur, zou het toejuichen, wanneer bijv. in Alphen de bouw van een overdekt zwembad kon worden overgegaan. Door de afdeling Alphen van de Chr. vereniging voor kinderherstellingsoor den en koloniehuizen werden 17 kinde ren uitgezonden naar het koloniehuis „De Reggeberg" te Hellendoorn. De ge middelde gewichtstoename van deze kinderen bedroeg 2.8 kg. De afd. Alphen het Centraal genootschap voor kin derherstellingsoorden en koloniehuizen zond één kind uit naar het herstellings oord „Het Boshuis" te Nunspeet. Door de R.K. vereniging werden vier kinderen uitgezonden. Met betrekking tot de toestand der schoolgebouwen, die hier en daar wel wat te wensen overlaat, lazen wij in het rapport, dat in de loop van 1948 in verschillende scholen verbeteringen werden aangebracht. In de R.K. meisjes school te Alphen werd in 2 van de 8 lo kalen, waar zulks nodig was, de vloer naadvry gemaakt. Bovendien werd hier overgegaan tot het gebruik van „dag- licht"-lampen, wat een goede verbete ring genoemd mag worden. In de Chr. school aan de Hooftstraat te Alphen legde men centrale verwarming aan (oliestook), waardoor veel stof voor komen wordt. De volgende gevallen van besmettelijke ziekte kwamen voor: Alphen 9 diph- therie, 13 roodvonk, 1 poliomyelitis anterior en 1 dysenterie, terwijl er te Koudekerk 1 en in Leiderdorp 7 ge vallen van diphtherie werden geconsta teerd. In 3 gevallen te Alphen kwam trichophytie (bovine type) werden vast gesteld. Helaas kan nog niet worden ge zegd, dat de scabies geheel verdwenen Weliswaar is het percentage gevallen aanmerkelijk lager dan in de eerste 2 •oorlogse jaren, maar toch komen nu dan nog nieuwe gevallen voor. Voor 1948 bedroeg het percentage 2,4. Het per centage der leerlingen, die scabies had den gehad, bedroeg 29,4. In totaal zijn 2695 leerlingen systema tisch onderzocht, terwijl gedeeltelijk on derzocht werden 434 leerlingen. Op advies van de artsen van het con sultatiebureau voor t.b.c.-bestryding te Leiden moesten 4 kinderen, waarbij een actief proces gevonden was, bedrust hou- I, 9 kinderen moesten na 1 of 2 maan den nogmaals doorgelicht worden. Het percentage positieve reacties on der de kinderen van veehouders was be langrijk hoger (24.02) dan dat onder de kinderen die niet tot deze bevolkings groep behoren (10.38). Ook het percen tage positieve reacties onder de kinde- ;n van arbeiders, in het veebedrijf erkzaam, is, evenals in 1947, veel lager dan onder die der eerstgenoemde groep. Volgens een veearts was in de betref fende bedrijven ook een zeer hoog per centage positieve reacties bij het vee geconstateerd. Ernstig wordt gewaar schuwd tegen spelen van kinderen in stallen, die niet t.b.c.-vrij zyn. Getracht wordt om, althans in Alphen, »n spraakleraar(es) te krijgen. aan gezien het regelmatig bezoek in Leiden of elders voor de meeste kinderen (en hun moeder) bezwaren oplevert. Een paar teleurgestelde jonge vis: walden toch iets mee naar huis bren; liepen vanaf het water, heer v. V. alhier sneden daar een portie bloemkool komkommers. Ze werden betrapt, met het gevolg, dat ze zonder groente huis waarts gingen, met een proces-verbaai Verdwaald Een Amsterdamse familie was Zondag in Voorschoten op visite ter gelegenheid van een communiefeest. Het 6-jarig zoontje van de gasten kreeg van neefje een step, ging rijden, maar raakte „in den vreemde" de weg kwijt. Hij be landde tenslotte op het politiebureau, waar de ongeruste moeder hem na veel zoeken terugvond. Autotocht ouden van dagen Het plaatselijk comité „Autotocht ouden van dagen" verzocht ons te willen mededelen, dat ook dit jaar het traditio nele autotochtje voor ouden van dagen cn gebrekkigen wordt georganiseerd. Als voorlopige datum heeft men vastge steld Donderdag 14 Juli a,s. Het comité hoopt weer op de medewerking van de plaatselijke autobezitters, terwyl op de andere ingezetenen een beroep wordt gedaan wanneer straks de lijsten huis aan huis aangeboden zullen worden. Raad van Alphen behandelde diverse zaken Onder meer kwam de woningverdeling ter sprake Gisteravond kwam de raad van Alphen aan den Ryn in voltallige zitting bijeen. Na de opening bracht de heer Kroon het rapport Schoolartsendienst 1948 ter sprake (waarover elders in dit blad), dat als ingekomen stuk gemeld werd. Spr. wees erop, dat van de bij de kring aan gesloten gemeenten Alphen het hoogste percentage kleuterschool- en jongere kinderen heeft met afwijkingen. Is hier een oorzaak voor? Greep de oorlogstoe stand in onze gemeente wellicht kere mate in? Deze vragen zullen de schoolarts worden voorgelegd. De heer Rogaar vroeg, was school voor B.L.O. te Alphen niet onder controle van de schoolarts staat. De schoolarts wijst op stofvrij houden der lokalen. Stofzuigers zijn gewenst. Wil de gemeente meewerken? Eén-derde der kinderen heeft een minder goed gebit. Worden ze doorgestuurd naar de tand arts? Het grootste percentage t.b.c.-pa- tiënten is onder kinderen van veehou ders. Vindt de bestrijding van deze ziekte onder het vee wel afdoende plaats? De vestigiyg van een spraaklerares gemeente is voor veel kinderen lang De voorz, antwoordde: De Koningin Emmaschool (B.L.O.) heeft een eigen schoolarts. Een en ander staat ter be- ordeldng van het schoolbestuur. Wanneer stofzuigers worden aangevraagd, dar heeft de gemeente die aanvragen te be handelen in overeenstemming met de L.O.-wet. De instelling tandartsendienst- scholen wacht op een wetsontwerp. Duurt dit te lang, dan kan de gemeente eventueel wat doen voor overbrugging De vestiging van een spraaklerares zal stellig worden bevorderd, mede in over eenstemming met het karakter van een streekgemeente. De heer Kroft zeide. dat de controle op het vee thans zeer sterk is. Met t.b.c. besmette dieren worden afgemaakt De heer Ruijssenaars verwachtte, dat de gemeente alle mogelijke medewer king zal geven, om de gezondheids toestand van het kind zo hoog mogelijk op te voeren. De heer Dekker sprak een woord van arme waardering aan het adres van dokter Jongebreur. die zijn werk met eel initiatief en ijver verricht. By het punt verkoop bouwgrond in het complex „Nabij" vroeg de heer Ro- arom het zolang geduurd heeft, gereed gekomen blok werd af geleverd. Zal dit in de toekomst voor komen worden? De toestanden zyn toch dringend! _)e voorz deelde mede. dat enkele on volkomenheden verbeterd moesten wor den. Het betreft hier echter een zaak het woningtoezicht en de uitvoer ders, waar de gemeente buiten staat. Een ander heeft de aandacht echter van gemeentewerken. De heer Rogaar wist te vertellen, dat .aor de kelders (op voorschrift) een minderwaardige Belgische steen werd gebruikt. Deze steensoort bleek niet- vochtwerend en maatregelen moesten worden getroffen. Bij het punt voorstel grondverkoop „an Holl. My van Landbouw voor school- bouw zeide de heer Rogaar. dat hij deze school liever zag verrijzen op de „ake lige lege hoek" naast de B.LO.-school m de Jongkind Coninckstraat. Weth. Brouwer deelde mee, dat deze grond reeds verkocht is voor uitbreiding laatstgenoemde school en voor wo ningbouw. uitvoerige discussie ontstond het voorstel van B. en W. om een pérceel grond aan de dr Lovinklaan te verkopen aan de Stichting Chr. Nijver heidsonderwijs. De heer V. d Akker (PvdA) wilde vasthouden aan de ge dachte van de ontwerpers van het uit breidingsplan, nl. om deze sohool te plaatsen in het industriegebied „West" De nieuwe openbare school, waarvoor deze grond aanvankelijk bestemd was. wordt steeds verder verplaatst in noor delijke richting. Thans wordt hiervoor perceel genoemd aan de Javastraat, de school wordt daar weer geheel ingebouwd en licht en lucht zullen on voldoende zyn. De heer v. d. Meent achtte de eisen van de stichting Chr. Nijverheidsonderwijs wel wat overdre ven, maar verzette zich niet tegen het voorstel van B. en W. Hij vroeg wel de garantie, dat de openbare school op de laatstaangegeven plaats inderdaad ver rijzen zal- De heer Ruyssenaars noemde de zaak van laatstgenoemde school een lijdensgeschiedenis. Bouwen is nog niet mogelijk, maai- laat gemeentewerken vast tekeningen maken. Tegen dit laat ste waarschuwde de heer Gesman. He: wordt waarschijnlijk minstens 1951 eer de school gebouwd kan worden en dan wellicht nieuwe mogelijkheden, thans gemaakte tekening waar deloos maken. >rz. verwacht, dat de oratwer- L.T.C. „De Munnik" De Munnik I uitgeschakeld Van tennis-wedstryden kan men van voren bijna nooit de uitslag voorspel len. De wedstrijd „De Munnik" I tegen Victoria was hiervan weer 'n sprekend bewijs. Zeker, het was bekend, dat Vic toria sterk was en dat ze alle wedstrij den met 50 had gewonnen, doch de sterkte van „De Munnik" gaf ons vertrou- i, de wedstrijd met gematigd optimis- tegemoet te zien. Evenals vorig jaa: tegen „Vredenburch" werdDe Munnik" au met pech achtervolgd. Zeker, den Holder verloor met rake cijfers van tegenstander, maar daar was al mi op gerekend. Deze speelt n.l. dit jaar zo sterk als vorig jaar. Zyn zaken in hem te veel in beslag, om Nieuwsflitsen uit de omstreken Alphen aan den Rjjn Opgewekte viering van de Speeltuindag De speeltuinvereniging „Oudshoorn" en „Bloemhof" hebben ook dit jaar „vader Klaren"-dag opgewekt gevierd. Het Oud- hoornse feest begon met een alleraardig ste optocht, waarin versierde fietsjps, autopeds enz. het de commissie voor toe kenning van de prijzen moeilijk maakten. Ook waren tal van jongen en meisjes ge- costumeerd. Op het speelterrein waren de nieuwste aanwinsten, een glijbaan. bakschommel en een hobbelpaard, alles tot stand gebracht door particuliere vrygevigheid en nijvere handen van buurtbewoners, reeds door de jeugd in gebruik genomen. Voorzitter G. de Vries sprak een wel komstwoord. De middag werd voorts ge vuld met het optreden van de goochelaar sneltekenaar Willy Alberto uit Leiden. Ook waren er kinderspelen en 's avonds deden de ouderen de jeugd lachen door het gecostumeerde spel met de bal. Het „Bloemhof-feest begon eveneens met een kinder-optocht. waaraan „Cres cendo" meewerkte. De heer C. P. de Jong sprak een openingswoord en wees op de betekenis van deze middag. Wet houder v. d. Berg en het raadslid H. Brokaar vertegenwoordigden het ge meentebestuur. Deze vereniging heeft verschilende clubs, die zich achtereen volgens lieten horen of zien. Onverbeteriyk! C. O., wonende in het Oosthoekdorp, werd in ongeveer 24 uur tijd driemaal dronken op de openbare weg aangetrof fen. Zijn naam kwam op het politierap port. We signaleren met dit voorval eer gelukkig in onze gemeente weinig voor komend kwaad. Ter Aar Bedankt voor beroep Ds A Luteyn te Loenen aan de Vech: heeft bedankt voor het beroep van dn Ned. Herv. Gemeente alhier. Hij nam het beroep van GiessenNieuwkerk aan. Ongeval Van Jac. Brouwer werd by zijn werk zaamheden op de scheepswerf van H. F. Bocxe aan het Papnveer een lid van de rechter ringvinger afgekneld. Brouwer stelde zich onder behandeling van dokter d. Wind. Hazerswoude Burgeriyke Stand GEBOREN: Jozef A M, z v Martinus J Kompier en M C Heemskerk; Petro- nella J, d v M. Heemskerk en H C Bunnik; Marytje M, d v P Vermeulen i J Vis. GETROUWD: L Hak en H Bremmer; W P H v^n Beek en I G J Boere; J J van Nierop en J I M Boere. Morgenavond Woensdag) om 7 uur speelt Haz. Boys I tegen Sleutels I. Hillegom Gistermiddag ontstond een begin van brand in het perceel Leidsetraat 41. Door omwonenden werd het vuur met een slang op de waterleiding geblust. Vermoe delijk heeft een gloeiend geworden melk- pan het behang van de muur en de plank, waarop het oliestel stond, in brand gezet. Aangereden Gistermiddag had op de Weeresteijn straat, hoek Vosselaan. een aanrijding plaats tussen een met paard bespannen voertuig en een 14-jarige wielrijdster Het meisje werd tegen de trottoirband geworpen en werd gewond aan haar knie De fiets liep ernstige schade op. Wlnkelbenrs Naar men ons mededeelt, zal de studie club H. P. dit najaar wederom een win- kelbeurs organiseren gedurende een vier tal dagen. Men zal trachten de expositie ruimte te vergroten. pers van het uitbreidingsplan geen be zwaar zullen hebben tegen een bouw van de oi.-school aan de Javastraat- De heer v. d. Akker maakte een voor stel van zijn verzoek, om de Chr. techni sche school te plaatsen in plan-West. Met 16—3 stemmen (PvdA) werd het verworpen en het voorstel van B. en W. werd hiermee aangenomen geacht. Bij het voorstel tot beschikbaarstel ling van een crediet voor woningsplit sing in de Lindenhovestraat vroeg de heer Gesman, of Alphen nog profijt zal trekken van het contingent van 825 wo ningen, dat Zuid-Holland nog extra toe gewezen kreeg. De voorzitter zei. dat Alphen by de eerste verdeling voor 1949 reeds niet te klagen heeft gehad. Eerst 50 wo ningen voor 1949, waar nog een ex traatje van 8 bijkwam. Ondanks deze gunstige factor had spr. de indruk, dat er nog wat bovenop gegeven zullen worden We zijn niet slecht af, aldus spr. De heer Dekker was van oordeel, dat ook in de raad, tegenover het gemopper dat ook hier gevonden wordt, wel eens opgemerkt mag worden, dat bij B. en W ook inzake de woningbouw prijzens waardige ijver bestaat. De voorz zeide, dat inderdaad geconstateerd mag wor den, dat we wat op gang komen. Dè heer Kroon adviseerde het college, ndet te spoedig over zichzelf tevreden te zijn, waarop de voorzitter repliceerde. dat hiervoor geen gevaar bestaat, zolang hij nog iedere week drommen mensen om een woning voor zich ziet. Tot onderwijzeres aan de Nijverheids school voor meisjes werd benoemd mej. Boo ij te Hoogeveen. In de commissie van toezicht van deze school werd met 11 van de 19 stemmen gekozen rnev C. Dirkse-van Winkel. Bij het voorstel tot verhoging van beloning ambtenaar burgerlijke stand belast met huwelijkssluiting van f 1.95 op f4 per huwelijk zeide de heer Rogaar. dat hij geen bezwaar heeft tegen het voorstel; fl.95 voor het smeden van een huwelijksband is wel wat weinig. Spr. zag deze functie echter als dienst van het algemeen, evenals de functie der brandweermensen, wier lage belo ning spr. nog eens onder de aandacht bracht. De voorzitter zeide, dat dit laat ste de aandacht heeft van de directeur van gemeentewerken- De heer Dekker merkte op. dat principieel verschil bestaat tussen de functies van de ambtenaren van de bur gerlijke stand en die der brandweerlie den. De laatste zijn er om de brand te blussen, de eersten moeten die juist wakkeren. De voorz. zeide, dat het toch wel gewenst is dat dit in het raadhuis niet meer nodig is, want anders w< het niet veel. Na deze vrolijke noot volgden nog kele hamerpunten, waarna sluiting. De niet genoemde voorstellen werden vrij wel zonder discussie aanvaard- Sport en Wedstrijden Slzo verloor De vriendschappelijke wedstrijd, ge speeld tussen „Concordia F en Sizo I, ein digde met een 43 overwinning voor Concordia". De wedstrijd, die in de beste harmonie werd gespeeld, trok veel pu bliek. Jammer, dat Sizo met 3 invalleis t spelen. Het wachten is nu op de gelegenheid, dat Sizo op sportieve wyze revanche kan nemen. Katwijk Middenstandstentoonstelling uitgesteld Zoals bekend, waren er plannen om deze zomer een middenstandstentoonstel ling te houden. De organisatoren hebben besloten dit uit te stellen tot volgend jaar. Burgerlijke Stand Geboren: Catharina Th J P, d v J L P Winkes en M J Janssen; Willem, z v L de Jong en C van Duijvenvoorde; Maria Christina, d v N Noort en C Vooijs; Pieter, z v J van Duijvenvoorde i L Krijgsman. Ondertrouwd: Z. Ouwehand en M. Stijger; J van Minnen en L Zwanenburg; v d Plas en I Vooijs. Gehuwd: H G Kruger en C Versteegt; L den Hollander en C van Rijn; M van Rijn en A van Duijn; C de Jong en L Koekebakker; J van Duijn en J Varke- te hebben voor training. De wedstryd Bouhuys bracht echter de te leurstelling. De eerste set werd met 46 verloren, ook dat was nog niet erg, daar mej. Bouhuys 'n speelster is, die nooit opgeeft en tot de laatste game blijft vech ten voor de overwinning. De tweede set werd dan ook gewonnen met 86, daarna gebeurde er iets. dat de uiteinde lijke nederlaag van „De Munnik" bewerk stelligde. Mej. Bouhuys ging in derde set door haar knie, waarop even gestaakt moest worden. Wel werd de set later uitgespeeld, doch door iemand, die hin kend over de baan ging. Aanvoerder Engelenburg, die op de baan er naast speelde, werd door het zien van het onge val zodanig uit zijn concentratie gehaald, dat hy ver beneden zijn kunnen speelde in drie sets het onderspit moest del- Mej. Bouhuys betrad met haar part- daarna nog eens de banen om het ge mengd-dubbelspel te spelen, wat natuur lijk ook verloren ging. Het herendubbel spel bracht ten slotte nog een partij, waarvan de aanwezigen hebben kunnen genieten. Met 46. 63. 75 kwam de overwinning aan de heren Engelenburg i Den Holder. De uitslagen waren: J. den Holder verL sn Van Zuylen 26, 16; mej. T. Bou huys verl. van mevr. W. A. van Duinen 4—6, 86, 36; mej. D. Lamers ei Engelenburg verl. van mevr. Taat Stoop 64, 4—6. 36; mej. T. Bouhuys J. den Holder verl. van mevr. van Duinen en van Zuylen 16, 57; J. den Holder en L. Engelenburg slaan Van Zuy- Stoop 46, 63, 75. R.Z.C. 3—L.Z.C. 2: 2—5 :n goed gespeelde wedstrijd heeft L.Z.C. 2 door enthousiast spel een v< diende overwinning behaald op R.Z.C. Voor rust ging het by onze stadgenoten al heel goed en voornamelijk Brak scoor- lustig op los. Met drie goede doel punten bracht hij de stand op 03. Even na rust verflauwde L.Z.C. en .waar de thuisclub de zaken wat feller aanpakte. spoedig de stand 23. Dit was L.Z.C. te bar en met doelpunten van Van Wijn gaarden en C. Stomps kwam het einde met 25. Katwijk aan Zee Reclassering it een bedrag van f 237.46 als resul taat van de Zaterdag gehouden collecte droeg onze plaats een behoorlijk steentje bij tot verdere bouw van het reclasse- ringswerk. Geref. Gemeente Donderdag 23 Juni, half aoht, spreekt het Kerkgebouw van de Geref. Ge meente (Remisestraat) candidaat Kersten van Rotterdam. „De RhUnmonders" Zaterdag hield de postduivenclub „De Rhijnmonders" een wedvlucht met oude duiven vanaf Creil over 363 km. De dui ven hadden buitengewoon slecht met tegenwind over de gehele afstand. Van de 24 duiven waren 's avonds slechts 5 op hun hok teruggekeerd. De volgende dag kwamen er nog enkele binnen. De eerste zes duiven waren Aanhane 1, Ver kalk 2, Van SChie 3. 5, 6 en Varkevisser 4. De volgende wedvlucht zal zijn St. Denis over 400 km. Morgen worden de duiven ingekorfd. Hoog en laag water Woensdag 22 Juni: hoog water 0.06 12.39, laag water 7.56 en 20.31 uur. Lisse A.R. op het laatste appèl De A.R. kiesvereniging hield in „1 hoboth" een propaganda-vergadering. De voorzitter, de heer J. de Jager, wees ei in zyn openingswoord op, dat nu de ge meenteraadsverkiezing voor de deur staat, alleen steun kan worden verleend de A.R., omdat deze partij streeft een belijden en beleven van Christelijke beginselen. Dr Th. Ruys Jr sprak vervolgens het onderwerp: „Niet schipperen"- Hoe wel spr. één van de stuurlui is, die aan wal staan, wilde hij de vertegenwoordi gers de goede richtlijn voor het gemeen tebeleid voorhouden. Met principiële belangen kan niet geschipperd worden. In dit verband stipte dr Ruys tal van voorbeelden aan. Ds H. W. Eerland hield een rede met als onderwerp: „Koers houden". Tegen over de roep: „Kom, doe als wij" A.R.: „Ik houd koers". Men volgt in onze dagen niet meer het schip met de kruisvlag in top. De koers van het aloude beginsel moet gevolgd worden doet de A R Tenslotte riep de heer D. Algera „Alle hens aaredek". „Niemand", zo zei hij, „stemme op een lijst, die-niet A.R. is en een ieder kenne zijn en haar plicht". N oordwijk Geref. Bond Morgenavond (Woensdag) om half 8 zal voor de Geref. Bond spreken ds W Vroegindewey. Ned. Herv. predikant te Huizen. De heer J. M. Reinink slaagde te Groningen voor het candidaatsexamen geneeskunde. Oude Wetering Bedankt voor beroepen Naar wij vernemen, heeft ds W. Bos. Geref. predikant alhier, bedankt voor de beroepen van de Geref. Kerk te Heeg en te Pijnacker-Nootdorp. THEORIE EN PRACTIJK IN HET SCHAAKSPEL (H) In alle theorieboeken zijn een of meer hoofdstukken gewijd aan de pion. Het geen begrijpelijk is. De. pion immers is „de ziel van het schaakspel". Zo heeft Steinitz verkondigd. Vóór Steinitz hechtte men niet zoveel waarde aan de eenvoudige pionnetjes. Zij werden opgespeeld ter inleiding van de officierenstrijd, ze moesten bressen slaan in de vijandelijke stelling, zij werden ge bruikt om het matnet rond de vijande lijke koning te helpen sluiten. Maar Steinitz leerde de waarde van de pion kennen. En sindsdien ontwikkelde zich het positiespel, waarbij de pionnen- stelling van zo groot belang zou worden. Men denke slechts aan Nimzowitsch's systeem: „De Blokkade", vrijwel geheel berustend op de pionnenstelling. De theo retische kenmerken: „de goede (slech te) loper", de „open torenlijn", de „meer derheid op de damevleugel", het zijn alle kenmerken met betrekking tot de pionnen. Ons is, aan het schaakbord door be hulpzame sterkere spelers, of uit de the orieboeken van de grote theoretici (Tar- rasch, Nimzowitsch, Euwe niet te ver geten) geleerd, of liever: het is ons inge stampt, dat deze kenmerken beslissend voor een succesvolle beoefening van het spel. Bij het overwegen van onze zetten is telkens weer onze gedachtengang: „hij dreigt mij door zo of zo een dubbelpion te bezorgen" of „als ik dit doe, behoud ik de meerderheid op de damevleugel" of „pas op, dat zou me een geïsoleerde pion kunnen bezorgen". Maar wat zien we nu gebeuren? Op de vacante troon van Caïssa heeft een nieuwe wereldkampioen plaats genomen en met hem heeft een nieuwe schaak stijl zijn intrede gedaan. En het kenmer kende van deze nieuwe stijl betreft de pion! Botwinnik stelt de pionnen in dienst van de officieren en ter beperking van de bewegingsvrijheid van de vijandelijke officieren! En dan maakt het niet uit of ze geïsoleerd of dubbel- zijn. Herinnert U zich de partij Botwinnik Euwe uit de tweede ronde om het we- reldkampioenschop. gespeeld op 4 Maart 1948? Wy, met onze, laten we 't maar eens noemen Westerse stijl, vonden die Botwinnik er na de 22e zet nu niet be paald zo gunstig voor staan met zijn ge ïsoleerde dubbelpion op de e-lijn. n.L het ergste dat ons met onze pionnen kan overkomen. En tien zetten later moest Euwe opgeven juist tengevolge van diegeïsoleerde dubbelpion! Een ander voorbeeld: In de party Bot winnikTartakower (Nottingham 1936) zit Botwinnik na 23 zetten „opgescheept" met drie geïsoleerde pionnen en moest Tartakower zeven zetten verder de strijd Uit het bovenstaande moge wederom blijken, dat het schaakspel levend is en iet aan vaste theoretische banden kan orden gelegd. Rijnsburg D. A. W.-nieuws Het was Zaterdag geen gelukkige dag voor de Rijnsburgse korfballers. Alle spelende twaalftallen kwamen met de kous op de kop thuis. Dit was vooral jam mer voor D.A.W. I, dat. ondanks een veldoverwicht, toch haar kampioenskan sen zag verloren gaan, doordat zij met 32 van Pernix IV verloor. Het derde twaalftal speelde tegen Per nix 6. De eindstand was 101 voor Per nix. Volgens de verwachting verloor ook het vierde twaalftal, en wel van Fluks ni met 81. Het wordt hoog tijd, dat er in de afdeling een junioren-klasse bijkomt, daar het voor deze spelers onmogelijk is, ook maar één wedstrijd te winnen» Competitie-eindstanden van de L.V.B. Hoe de juniores en adspiranten het deden Jun. A: Quick B. (a) 14—25, Katwijk i) 14—17, Rijnsb. B. (a) 14—17, Rouw koop (a) 14—15, GWS (a) 14—15, Lis- ser B. (a) 14—12, Noordwijk (a) 14—9, Quick B. tb) 14—2. Jun. B: ARC (a) 14—28. Koudekerk (a) 14—21, VWS (a) 14—16. MSV (a) 14—12, SVOW (a) 14—12, Woubrugge (a) 1410. Rouwkoop (b) 148, RCL (a) 14—3, 2 pnt i- m. Jun. C: Ter Leede (a) 1424, Noord- wijk (b) 14—20, 2 pnt i. m., Leiden (a) 14—19. Katwijk (b) 14—14. ASC la) 14— 14, Rijnsb- B. (b) 14—9. Quick B. (c) 147, Lisser B. (b) 143. Adsp. A: UVS (a) 14—25 2 pnt i. m., Lugd. (a) 14—24. Quick B. (a) 14—19, Roodenb. (a) 14—17, Noordwijk (a) 14 —11, Katwijk (a) 14—9, Rijnsb. B. (a) 13—5. Or. Groen (a) 13—0. Adsp- B.: Alphia (a) 14—25. Alphen (a) 14—22. RCL (a) 14—19. ARC (a) 14_16, Koudekerk (a) 14—12, Hazersw. B. (a) 14—8. SVOW (a) 14—5, Woubrug ge (a) 14—3 2 pnt i. m. Adsp C: Ter Leede <a) 1428, LFC (a) 14—18. UVS (b) 14—17. Quick B. (b) 14—16, Rouwkoop (a) 14—15, Roo denb. (b) 14—9. Lugd. (b) 14—7, Kagia 14—2. Adsp. D: ASC (a) 14—26, Lisser B. (a) 14—21, UVS (c) 14—18. Lugd. (c) 14—15, Noordwijk (b) 14—11, Roodenb. (c) 14—9. VN A (a) 14—9. GWS (a) 14—3. Adsp. E: Quick B. (c) 18—33, UVS (d) 18—32, UVS (e) 18—24, Rynsb. B- (b) 17—19. LFC (b) 18—17, Roodenb. (d) 18 —15. Lugd. (d) 17—13. Rouwkoop (b) 1812, Katwijk (b) 1810, ASC (b) 18—3. Adsp. F: Valken B. (a) 18—33, Roo denb. (e) 18—29, Quick B. (d) 18—23, UVS (f) 18—18, RCL (b) 18—17, Quick Bezoek min. Schokking Zondagmiddag reed minister Schokking door one zgemeente. Hij zag een erepoort ter gelegenheid van de terugkeer van soldaat Van de Have en verzocht de chauffeur te stoppen. De minister bracht bezoek aan de woning van de ver heugde familie en onderhield zich er ge- e tijd. Het gesprek droeg een zeer geanimeerd karakter. Rijnsburg Ouden van dagen Dezer dagen zullen dames collecteren roor het fonds „ouden van dagen". Sassenheim De heer K. W. van Breda gehuldigd Zaterdagmiddag heeft ter ere van het raadslid K. W. van Breda, dat het feit mocht herdenken 25 Jaar geleden als raadslid beëdigd te zijn. een buitengewone openbare raadsvergadering plaats gehad. Nadat de jubilaris met zijn familie in de raadszaal was geleid, opende de burge ter, jhr mr R. Sandberg van Boe lens. Het ls ondoenlijk, de vele prestaties te releveren, die de heer Van Breda als raadslid ten behoeve van de gemeente Sassenheim heeft geleverd. In vele func- het droge te krijgen. B. (e) 18—15, LFC (c) 18—12, Lugd. (e) 18—12. Katwijk (c) 18—12, RCL (c> 183, RCL (b) en RCL (c) resp. 2 en 4 pnt i. m. KORFBAL FLUKS 2—KATWIJK 3—4 Beide ploegen pakten enthousiast aan en speelden een snelle strijd. Na een kwartier spelen opende een Fhiks-heer de scoren (1—0) en kort daarna wist een dame der rood-witten de stand gelyk te maken (1—1). Met nog een paar doelpun ten van goed gehalte wisten de gasten de stand voor de rust op te voeren tot 13. Na de rust scheen de thuisclub het plan te hebben om te gaan winnen en daar de verdediging van „Katwijk" in deze op stelling te zwak was, wist de thuisclub de achterstand in te halen (33). Kort voor het einde wist een heer der gasten de roos nog eenmaal te treffen (3—4). bent u werkzaam geweest, aldus de burgemeester, en als we deze achter el kaar zouden noemen, dan zou er van een roffel gesproken kunnen worden. By het openslaan van de notulen is gebleken dat er niet veel onderwerpen zijn. waaraan u in de discussie niet hebt deelgenomen. Te vens is uw principiële houding te consta teren in die punten, die met uw begin selen verband hielden. Uw overtuiging loopt als een draad door de notulen. Spr. noemde voorts enkele onderwerpen, die door de heer Van Breda in de raad zijn verdedigd. Wij achten het als een groot voorrecht, dat u weer opnieuw een zetel in de raad zult gaan innemen. De bur gemeester beschouwde het als een eer, dat hij de heer Van Breda op officiële hartelijke wijze mocht feliciteren. Hij hoopte, dat Gods zegen op zyn gezin arbeid zal rusten. De heer J. Schrama sprak vervolgens als nestor van de raad. Hij gewaagde van de goede samenwerking met de heer Van Breda. Verschil van mening heeft de verstandhouding niet geschaad. Namens de CR.-fractie voerde de heer Verschoor het woord. Op geestige wijze liet hij de talenten van zijn collega de e passeren. Verder spraken een ver tegenwoordiger van de K.V.P., de P. v. d. A. en tijdens de receptie de heer H. Dannys, die een vulpen met inscriptie overhandigde, en de heer Van Efferink, •oorzitter van de A.R. kiesvereniging, die een kistje sigaren aanbood. Woubrugge Bedankt voor beroep Ds A. Barendrecht te Klundert heeft bedankt voor het beroep der Ned. Herv Gemeente alhier. animo voor de karperviss^riJ ln gemeente neemt toe. De heer E. Wester wist Zaterdagmiddag een karper lengte, die 17 pond woog. op

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 3