Prot.-Chr. raadsfractie staat op de lires voor de belangen der gemeente Leiden -NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 21 JUNI -1949 Men heeft nog de kans een volledig elftal af te vaardigen Van der Kwaak is bereid, het doel te verdedigen „Protestanten en Rooms-Katholieken, al bent u Christen, u kunt gerust uw stem uitbrengen op de Party van de Arbeid", zo riep gisteravond een geluidswagen door Leidens wüken. Van Protestantse zyde werd slechts een half uur later in een goed- bezette Stadsgehoorzaal een zeer duideiyk en positief antwoord op deze duistere suggestie gegeven. „Boven elk pamflet van deze partij zou men kunnen schrijven: brood en spelen," aldus de heer D. van der Kwaak. En mr C. J. Woudstra vulde aan: „De pyiers van de Prot.-Chr. politiek zyn altyd geweest: Goddeiyke souverei- niteit en menselijke verantwoordeiykheid." De heer Chr. van den Heuvel sprak het openingswoord. Hij constateerde met vreugde, dat het gemeenschappelijk op trekken van de C.H. en de A.R. in onze stad ln de beste harmonie geschiedt. Tevens sprak hy de hoop uit, dat het nog eens zo ver zal komen, dat alle Christus- belijders één lijn trekken tegen de macht van het communisme, het socialisme en het Rooms-Katholicisme. Verdeeldheid in eigen kring is een ernstig verschijnsel- Over het algemeen is er voor de ge- gemeénteraadsverkiezingen geringe be langstelling. Dit is onjuist. De gemeen te-politiek mag men niet uitsluitend be oordelen naar het heden. Er zijn tekenen, die er op wijzen, dat aan de gemeente politiek in de toekomst een grotere zelf standigheid wordt toegewezen. Vervolgens stond de heer Van den Heuvel stil bij het doel van deze samen komst. Wij moeten de kracht hebben an deren er van te overtuigen, dat het be lang van onze stadi met zich meebrengt, dat een zo groot mogelijk aantal Prot.- Chr. vertegenwoordigers in de gemeen teraad komt. De schone traditie van deze stad dient gehandhaafd. Het schimmetje van de doorbraak ts zo goed als geheel verdwenen. Helaas zUn er onder de Christen-intellectu elen nog steeds mensen, die niet ver staan, dat Gods Woord ook ln het staatkundig leven op de voorgrond moet slaan. Spr- deed nogmaals een beroep op allen om anderen tot de goede politieke keuze te brengen. Vertrouwen Menigeen zal zich het bezoek van Churchill aan onze stad herinneren, zo begon de heer D van der Kwaak, lijst aanvoerder. zijn rede. Voor hem beteken de het V-teken: Victorie. Voor ons be tekent dit teken thans: Vertrouwen. Men moet niet tot de kiezers zeggen: als u die en die stemt, komt de zaak wel in orde. Met grote nadruk willen wij wijzen op het beginsel, waaruit de can- didaten van lijst 2 leven. Zij zijn tot veel en tot goed werk in staat! Onze candi dates aldus de heer Van der Kawak, zijn heel gewone menses die ook fouten hebben, maar hun levens- en wereldbe schouwing is geworteld in het Woord Gods. Zij weten, dat de politiek van deze aarde voorbijgaat. Daarom mogen wij niet voor 100 procent politici zyn. Op die fundering komt het aan! ïn dit vérband meéndê' de" heef -Var. dér Kwaak zeer ernstig tfe moeten waar schuwen tegen de tijdgeest, die ons in geen enkel opzicht weerbaar maakt- Ai- leen voor het volk, dat wil luisteren naar de Bijbel, is redding. Boven elk pamflet van' de Partij van de Arbeid zou men kunnen schrijven: brood en spelen-. De ziel van ons volk wordt totaal genegeerd. Deze methode zal zich op de duur wre ken en schenkt geen vertrouwen. Wij blijven op het standpunt staan, dat de partyen met klinkende leuzen het nooit Dezer dagen stelde iemand de heer Van der Kwaak de vraag: waarom bent u eigenlijk Christelijk georganiseerd? Zijn antwoord was: omdat ik vorm wil geven aan mijn belijdenis. Wij willen onder biddend opzien het werk voor onze goede stad. die geen grauwe massa is, zoals een bepaalde party suggereert, voortzetten. De Prot.-Chr. raadsfractie is er een, waarmee terdege rekening moet worden gehouden. Bij zakelijke voorstellen kan het vanzelfsprekend voorkomen, dat er verschil van mening is, maar dit ver schil is er niet in principiële gevallen. Dit dwingt ook bij de andere groepe ringen bewondering af. Spr. betoogde verder, dat de Prot.- Chr. raadsfractie zeer critisch staat tegenover de woningbouw en het onderwys. In de woningnood is een toestand ontstaan, die verschrikkelük kan worden genoemd. \VU zUn reeds lastig, aldus spr., maar wy geven de verzekering, dat we nog lastiger niet veeleisender zullen worden. De tyd van planncnmakery is voor- by. Bouwen, bouwen, bouwen! Dui zenden gezinnen staan voor een wo ning ingeschreven. De jongo kiezers De November-bazar van „Prediker" Comité van aanbeveling Zoals wij reeds meldden, zal „Predi ker" in November a.s. een grootse bazar organiseren ten bate van de restauratie en uitbreiding van haar gebouw in de Janvossensteeg. ïn het comité van aan beveling 'hebben thans zitting genomen jhr mr F. H. van Kinschot, bufgömeester van Leiden, mr P. E. Briët, mr dr N. G. Geelkerken, de heer D. van der Kwaak, wethouder, ds D. Kuilman-, em -predikant der Ned. Herv. Gemeente, en de heer L Questroo. Dezer dagen ls reeds een uitgebreide steentjes-actie ingezet. Duizenden steen tjes. voorzien van het insigne van „Pre diker", zullen in de komende weken en maanden hun weg door Leiden gaan. Zij vormen het symbool van het vernieuwde gebouw, dat „Prediker" eenmaal hoopt te begroeten. RECLASSERINGSCOLLECTE De collecte, die Zaterdag s gehouden ten bate stad de reclassering. heeft f 2300 opgeleverd. De organisatoren zien met tevredenheid op hun actie te rug. Het publiek ls de laatste tyd een beetje collecte-ziek gemaakt en het stemt daarom temeer tot vreugde, dat de Leidse vrijgevigheid klaafblykelyk nog niets heeft ingeboet. Distributievaria Te Leiden worden morgen (Woens dag) bonaarten 909 uitgereikt aan de ge zinnen, waarvan het hoofd een stam kaartnummer heeft tussen 55.001 en 57.200. De loketten zyn geopend van 8.30 —12 en 1.454.30 uur. Meebrengen: Stamkaarten en inwisselingsbonnen. zullen nog verscheidene malen naar de stembus moeten gaan, voordat de P.v.d.A- haar beloften in deze heeft ingelost. Deelt men thans ln een pro- paganda-blaadje van deze party mee, dat er in 1939 dank zy het optre den van z.g.n. „nlet-progressieve" personen geen woningen beschik baar waren, spr. kon verklaren, dat hy binnen 40 minuten in enige toen malige edities van een der plaatseiy- ke bladen rond 1200 woningen per advertentie zag aangeboden. En bo vendien weet men, dat in de jaren, die aan de oorlog voorafgingen, de trek naar de buitengemeenten groot Ook op het punt der gemeentefinan- ciën is voortdurende waakzaamheid ge boden. Veel is te bereiken, wanneer par ticulieren en overheid de handen ineen slaan- Er zyn gelukkig tal van stadgeno ten, die hebben begrepen, dat de Prot.- Ohr. raadsfractie op de bres staat voor de belangen der gemeente. Onze voor gangers hebben fouten gemaakt. Maar de Party van de Arbeid wil haar fouten niet horen. Enkele fouten, dan is men reactionnair, vele fouten, dan is men progressief, aldus spr. De heer Van der Kwaak betreurde het in hoge mate, dat de S.G.P. niet tot samenwerking bereid is gevonden. Wat de heer A. Vergunst tydens een Vrydag gehouden vergadering van de S-G P. heeft beweerd, als zouden de C.H. en de A.R. een ultimatum hebben gesteld, typeerde spr. als ln stryd met de waarheid. De S.G.P. moet wel bedenken, dat door haar optreden stemmen verloren gaan. er ger: stemmen zullen toevallen aan een party, die misschien wel 't verst van de S.G.P. verwyderd is. De mannen van lyst 2 staan gereed. Met inzet van hun gehele persoon wil len zy hun arbeid aanvaarden. Daarop kan Leiden vertrouwen. De Sleutelstad heeft nog de kans om een volledig elf tal af te vaardigen. En Van der Kwaak ls bereid, het doel te verdedigen! Geen communisten, geen socialisten, maar mannen van de daad moeten in Leidens raad zitting hebben. Wij zien de uitslag met vol vertrouwen tegemoet. Voor vre dig voortleven is geen plaats. Wy heb ben een opdracht, dat weten we, en die zullen we uitvoeren. De heer Van der Kwaak besloot zyn rede het met Gezangvers: Het leven is geen vreed' alhier, geen wapenstilstand vragen; het leven is de kruisbanier tot in Gods handen dragen! 1 „Onze taak Na de pauze beklom mr C. J. Woud stra, de fractie-voorzitter, het spreek gestoelte, ook onder applaus van de zaal. De taak van de gemeente, zo ving mr Woudstra zyn betoog aan, staat niet vast en is dus niet precies te omschrijven. Maar dit is zeker: zy is zeer uitgebreid. Spr. schetste de belangrijkheid der ge meente en wees er vervolgens op, dat haar taak de laatste jaren zeer toegeno men is. Dit vinden we weerspiegeld in de begroting, die vele zittingen opeist. Het raadslidmaatschap is belangrijk en eist veel tyd. De raadsleden moeten een grote mate van deskundigheid hebben. Met overtuiging kon spr. vaststellen, dat de prot.-Chr. raadsfractie deskundigen heeft. Ook met het oog op de deskundig heid is het van groot belang, dat de C.H. en de A.R. uitkomen met één lyst. Maar met deskundigheid alleen komen we er niet. Wy moeten een principiële overtuiging hebben om de weg in de tal- ryke vraagstukken te vinden. De pyiers van de Prot.-Chr. po litiek zyn altijd geweest: de godde- lyke souvereiniteit en de menseiyko verantwoordelykheid. Onze taak mogen wy niet verwaarlozen. Zy komt In de eerste plaats voor eigen rekening en verantwoording. Kan men het niet alleen, dan zal men gemeenschappelijk moeten optrek ken. En van hen, die leven uit het zelfde beginsel en geloof, mag men zeker verwachten, dat zy samen gaan. Leidens woningbouw en... struisvogelpolitiek Een stem van K. K. zijde De R.K. Leidse Courant schreef gis- eren (Maandag): De heer Van Schaik lid van het college van B. en W. heeft op een propaganda-vergadering van de P. v. d. A. het woord gevoerd en daar o.m gesproken over de woningbouw. Hij verweet de Prot.-Christ., dat zij durf den spreken over de „trage woning bouw" in Leiden. En hij vroeg, of men nu nog niet weet, dat „onze wethouder talloze dagen en nachten heeft gegeven om voor Leiden een ruimere toewijzing van bouwvolume te verkrijgen?" Indien van Prot.-Christ. zijde zou zijn beweent, dat. de. feitelijke-achterstand biT dè woningbouw, dat de trage -gang is te wijten aan traagheid van de daar bij direct betrokken wethouder, dan zou GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatie VERKIEZING GEMEENTERAAD De voorzitters van de hoofdstembu- reaux in kieskring I en kieskring II voor de verkiezing van de leden van de ge meenteraad, brengen ter openbare ken nis. dat op Vrydag 24 Juni a.s. des voor middags te 10 uur, respectievelijk in kamer 204 en kamer 125 van het Stad huis, zitting zal worden gehouden tot j vaststelling van het aantal stemmen bij de op 22 Juni a.s. te houden verkiezing van de leden van de gemeenteraad op iedere candidaat uitgebracht, alsmede de van deze aantallen stemmen. Leiden, 20 Juni 1949 De Voorzitters voornoemd, F. H. van Kinschot A. J. Jongeleen. bureau voor de verkiezing van de leden de gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat in een op Vrijdag 24 Juni a.s. te 10.30 uur te houden openbare zitting van dat bureau, de loting zal plaats hebben, als bedoeld in artikel 104, 4e en 5e lid, der kieswet Leiden, 20 Juni 1949 V De Voorzitter voornoemd. F. H. van Kinschot. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belang hebbenden, dat van 4 Juli a.s. tot en met 10 Augustus d.a.v., op werkdagen be halve des Zaterdags, in het perceel Pie terskerkgracht 11 zitting voor de heryk van maten en gewichten zal worden ge houden. Belanghebbenden zal schrifte lijk mededeling worden gedaan van datum en tijdstip, waarop zij maten en gewichten ten herijk kunnen aanbieden Verzocht wordt, zich aan dit tijdstip te houden. Zij, die zodanige mededeling niet mochten ontvangen, kunnen hun maten, gewichten en meetwerktuigen ten heryk aanbieden op 9 en 10 Augustus van 9—12 en 13—16 uur. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de kennisgeving, welke van heden af is aangeplakt ten Stadhuize, aan het gebouw van de Dienst voor Sociale Za ken (Garenmarkt hoek Levendaal) en aan het Waaggebouw. Leiden 16 Juni 1949. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. Bool. F. H. van Kinschot. U.V.S. WON L.V.B. JUNIORENBEKER De U.V.S.-jeugd is er Zaterdag in ge slaagd de L.V.B. juniorenbeker te win nen. Rouwkoop werd na verlenging met 2—1 geklopt. Het was een aantrekkelyke strijd. De voorzitter van de L.V.B., de heer W. Caro, reikte de beker aan de U.V.S.-aamvoerder, Jan Wondergeir., uit. dit een aantijging zijn, waartegen wij stelling zouden nemen. Maar dat is, voor zover wij weten, niet gebeurd. Geconsta teerd is alléén het onweerlegbare feit, dat Leiden wat betreft de woningbouw achterstaat bij veel andere gemeenten Wy hadden gehoopt, dat dit feit ook door de Partij vón de Arbeid zou zijn erkend met toevoeging, als men wilde, dat het zó is gelopen ondanks de acti viteit van wethouder Jongeleen en van de P. v. d. A.! De heer Van Schaik sprak in zijn rede ook veel over de culturele ontwikkeling het volk Maar daartoe behoort ook. d.at men het volk, als men over een al lerbelangrijkste zaak als de woningbouw spreekt, de volle waarheid zegt en zijn gehoor niet met halve waarheden naar huis stuurt: ook niet op-een" propaganda- byeenkomst. Struisvogel-politiek in een zo urgent belang als de woningbouw is, zoals we verleden week schreven, naar onze stel lige overtuiging onder alle omstandig heden uit den boze! (Wy zouden hier niets aan willen toevoegen, behalve dit: De Zaterdag in ons artikel „Ontstellende cyfers en fei ten over de woningbouw in Leiden" vermelde gegevens zyn voor de volle honderd procent juist. Het is inderdaad „onweerlegbaar, dat Leiden wat betreft de woningbouw achterstaat by veel an dere gemeenten". Nu de zaken zó staan, blaze de P. v. d. A. niet te hoog van de toren en belove de jonge kiezers helemaal geen woningen! Red. N.L.C.). JAARVERGADERING E.H.B.O. LEIDEN Vrijdagavond hield de vereniging E.H.B.O. te Leiden haar jaarvergade ring. Uit alles bleek, dat de" vereniging gezond en sterk is. Dank werd gebracht dr J. G. Bazuin voor zi.'n vele werk. De feestcommissie deed haar woord, ge sproken bij het tien-jarig bestaan, ge stand en bood zeven fraaie verband- Het Plantsoenconcert Het plantsoenconcert, dat deze week wordt gegeven, neeft niet plaats op Don derdag. maar op Zaterdag 25 Juni, 8 uur Ditmaal wordt het verzorgd door de Chr. muziekvereniging „Concordia". Wij ge ven hieronder het programma: 1. Psalm 150. 2. „Camerades" mars, D. D. Belle- flamme. Secret de Sphinx. G. Gadenne. „Steadfast and true", mars, C. Feike. Wals-selectie. Alb. Meijns Wzn. „Engelandvaarders", marsD. Schild. 7. Per Aspera ad Astra, E. Urbach. 8. Fantasie de Weber, arr. Jos. Bau- 9. Met moed voorwaarts, G. Dik. Openbare B.L.O.-school bestaat 35 jaar Feestavond en tentoonstelling. Op 24 Juni a.s. bestaat de openbare school voor buitengewoon lager onder wijs alhier 35 jaar. Het spreekt vanzelf, men ter gelegenheid hiervan enige feestelijkheden heeft georganiseerd. Op Vrydag 24 Juni komt men bijeen in „Den Burcht." Voor ouders en andere belang stellenden *is een aantrekkelijk progTam- gemaakt. Kinderen zullen een revue oeren. Op Zaterdag zal een B.L.O.- tentoonstelling worden gehouden. Aan het college van B. en W. uit de jaren 19131914 o.l.v. de toenmalige bur gemeester De Gyselaar komt de eer toe het initiatief te hebben genomen tot op richting van de school. Als zevende stad ging Leiden zich wyden aan barmhartig heid en naastenliefde voor het in ver drukking levende kind. de eenvoudige geest. 26 Juni '1914 werd de school met 25 leerlingen geopend. Het leerlin genaantal nam steeds toe, waardoor een indeling van leerlingen ontstond, die met en leeftijd in overeenstemming was. Het jaar 1929 was het topjaar, toen ruim 140 leerlingen de B.L.O.-school bezichten Meer dan 900 leerlingen hebben in deze 35 jaar geprofiteerd van dit onderwys. Thans bezoeken 163 leerlingen de school. De N.V. Nieuwe Leidsche Couraut heeft het pand Steenstr. 37 (hotel „Rijn land") aangekocht. Op dit voor een dagblad zo uit nemend geschikt punt zal de N.L.C. zich t.z.t vesti gen. Door de na-oorlogse omstandigheden moest ons blad zich reeds tè lang met een nood-behuizing tevreden stellen. Ook in Leidens stadsbeeld krijgt de N.L.C. dus eerlang de plaats, die haar krachtens haar positie mag worden toegekend. WEKELIJKSE KEURING TE HAARLEM De eerste koude-grond-gladiolen gearriveerd de nog Hollandse gla- diolen-v>an-de-koude-grond stond Mozart van Konijnenburg en Mark, Noordwijk. Een „beauty" is het nu be paald niet: vrij korte staart met satyn- hard-blauw gevlekte bloemen. Maar vroeg bloeien telt ook mee. Want hier is het in de bloemkwekery vaak zo, dat aan een minder mooie vroegbloeier meer verdiend kan worden dan aan een fraaie variëteit, die in de „komkommer- tyd" haar bloemen produceert. Scarlet Sensation is een pracht van een gladiool met zachtrode bloemen en een beste staart. Blazing Fire is al meer besproken: een vlammend oranjerood exemplaar. Dit duo werd getoond door P Leyen en Zn. St Pancras, die tevens de zachtgele Spotlight toonden. Van P C. Hoek. 's-Gravenzande was er de rode Kokarde, terwyl D. van Buggenum de beste witte Akerendam en de saffraan gele Han van' Meegeren presenteerde. Hollandse Irissen waren er weinig. Al leen J. de Goede, Breezand, bracht nog een kleine collectie. O-a. de mysterieus gekleurde Ankara, vooral opvallend door die geel-blauw gekleurde vlag, de fan tastisch mooie oranjegele Orange King de lichtgele Yellow Hammer. Lilium Fire King van Rynveld en Zn., Hille- gom was weer ongelooflijk best, even als lilium Willmot'tiae improved van A. an Zwet, Roelofarendsveen. Takken twintig bloemen waren geen zeld zaamheid. Raad van Valkenburg sprak over liet geven van subsidie Boiiwkwestie wordt in een volgende zitting afgehandeld Gisteravond k' van Valkenburg in voltallige zitting by- een. By de ingekomen stukken bevond zich een schryven van de directie van rle N.Z.H.V.M. n.a.v. een verzoek om doortrekking van de busiyn Leiden Valkenburg naar Katwijk. Hierin wer den de ongunstige exploitatiekosten en het te verwachten geringe vervoer als argumenten aangevoerd om het ver zoekschrift van de raad af te wijzen. Ook zou doortrekking van deze lyn een ongunstige invloed uitoefenen op de vertrektijden voor Valkenburg. Van de kerkvoogdy der Ned. Herv. Gemeente was opnieuw een schryven binnengekomen, waarbij de Noodkerk werd aangeboden. B. en W. kwamen met twee becyferingen ter tafel. Ten eerste zou de exploitatie van een ver gaderlokaal een jaariyks bedrag van f900 vragen. By de tweede berekening de gemeenteraad wilde men een kleuterschool in dit ge- bouw vestigen en daarvoor bleek een bedrag van f728 per jaar nodig te zyn. Op deze gronden kwamen B. en W. met het voorstel niet tot aankoop over te gaan. De heer Ouwersloot heeft het oog op een kleuterschool en meende, dat de gemeente daarvoor best een veertje zou kunnen laten. De heer Poot vond deze cyfers zeer aanvechtbaar en wilde graag enkele bedragen zien, die reëel waren. De heer Van Dyk meende, dat er straks in onze gemeente geen behoefte zal be staan aan een vergaderlokaal, te meer omdat er by beide kerkgebouwen ruime lokaliteiten zyn of komen. Ook de in richting van een kleuterschool achtte hy kostbaar. Persoonlijk voelde hy veel meer voor een stenen gebouw. Bü stem ming over het voorstel van B. en W. bleek alleen de heer De Vries vóór aan koop. Door het comité tot verzameling van Nederlandse volksklederdrachten is aan H.K.H. Prinses WUhelmlna bericht gezonden, dat de verzamelde klederdrach ten thans kunnen worden aangeboden. Het wachten is dus op de juiste datum en plaats. Bovenstaande foto werd genomen op het terrein van het openlucht- Arnhem. Het zal de Katwykers niet veel moeite kosten, op dit plaatje enkele van hun dierbare klederdrachten te herkennen. Al ONDMUZ1EK In de Hooglandse kerk vond gisteren de eerste „avondmuziek" van dit sei zoen plaats. Slechts enkele stille ogen blikken waarin dat gedeelte van het publiek, dat zich voelt aangetrokken door muziek, gebracht mot de bedoe ling, om rustig te worden ondergaan, zonder het geroezemoes en applaus, ver bonden aan een concert in een concert gebouw, heeft kunnen genieten- Genieten van de beheerste verklanking door Piet Uiterlinden van enkele werken van de grootmeesters der orgelmuziek, Bach en Franck, en waarin men tevens het pretentieloze werk van Georg Böhm kon Wij hoorden „Variaties over de Avondzang", zoals deze in de gebruike- lyke vorm worden gegoten; vervolgens een sonate van Bach, stemmig, niet van grootse allure, een gezang, zoals wy dat van Bach gewend zUn, fantasia en fuga, geen razend-snelle opeenvolging van no ten, maar opgebouwd en uitgewerkt naar hel karakter, dat al zijn fuga's ken merkt, daarna nog een stemmig koraal en tenslotte een prélude, fugue en varia tion van Franck, waarin men hem nu niet direct herkent, zoals hij zich uit drukt in „Offertoire" en „Grand Coeur" A. A. V. '36-C BIJ DE GOUDSE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN De A.A.V. '36-C heeft na de eerste dag der Goudse clubkampioenschappen, de leiding in diverse klassen. In de le klas se staat A.A.V. 7 punten achter op Ter Gouw (Gouda), maar wanneer ze op 25 Juni volledig aan de start komt, dan is het best mogelijk, dat ze de leiding ver overt. De A.A.V.-dames hebben het kam pioenschap maar voor het grypen en het zelfde kan gezegd worden van de jongens A en B. De jongens C nemen de vierde plaats in en de meisjes B de derde. Een lust voor het oog was de verza meling pioenbloemige ranonkels van C Alkemade Azn., Noordwijk. Hoe fraai gevormd was de melkwitte Snowball, hoe ongewoon van kleur de purperen Empress of India, hoe tintelend geel Golden Harvest en hoe vlammend rood Scarlet Cardinal. Ook de zilverachtig lila-blauwe Lilac Wonder, ie licht-pur- peren Electra en de lichtgele Roi Soleil mochten aan alle kanten bekeken wor den. Een der mooiste collecties, die dit jaar in de keuringszaal kwamen Ranon kels waren er trouwens plenty. Prachtig van kleur was de pioenbloemige Oranje Nassau van G. Twaalfhoven, Uitgeest De vorm vonden we niet ideaal, maar smaken verschillen. J. Eckhart, Uitgeest, zag de barnsteen- gele ixia Joke en de wite idem beide het get. v. verd. halen Terecht! Ten slotte toonde P. Rumphorst weer een uitge breide collectie ixia's en daarnaast de fraaie zacht zalmrose Perzische kei Pink Perfection. De lioht oranje pioenbloemige ranonkel Tineke Stapel, Obdam, ging met het get. v. verd. strijken, terwijl Th. Bakker, Obdam, ook met ranonkels present was: de fraaie zuiver rose Famke en de fascine rende goudoranje Goudvink. Universiteitsbibliotheek krijgt nieuwe vleugel Naar wij vernemen, zal nogdit jaar een aanvang worden gemaakt met de bouw van een nieuwe vleugel bij-de Leidse uni versiteitsbibliotheek. Dit gebouw, dat een "verdieping in'êri-twee böven de grond krijgt, zal zich uitstrekken achter het te genwoordige hoofdgebouw en vindt aan een zijde aansluiting op de tuin van het Jean Pesijnshof aan de Kloksteeg. De bouwkosten zyn geraamd op f 300.000. De uitvoering van deze bouw, dit binnen kort zal worden aanbesteed, zal geschie den onder toezicht van de Rijksgebou wendienst. De uitbreiding werd dringend nodig aangezien thans 50.000 boekwerken het tótaal bezit van circa anderhalf bibliotheek voldoende grond om ook daarna ruim kunnen uitbouwen. Met algemene stemmen besloot men over te gaan tot aankoop van brand weermateriaal tot een bedrag van f850. Er was een subsidie-aanvrage van de „Bond tegen het vloeken". B. en W. stelden een subsidie van f 25 voor. De heer Poot zei, dat we als kleine ge meente onmogeiyk kunnen overgaan tot het verstrekken van subsidie aan alle mogeiyke Instanties, te meer daar we al moeten vechten voor het verkrijgen van een subsidie voor onze plaatseiyke verenigingen. De heer Ouwersloot ver dedigde het voorstel, dat met algemene stemmen werd aangenomen. Eenzelfde verzoek was binnengekomen van de stichting „De Mens en zijn Arbeid" (ten toonstelling te Leiden). By de stemming subsidie f25 Kiest Weer Als Altijd: van der Kivaak! Foto N. van der Hor Voorschoten C.J.M.V. 70 jaar Zondagavond vond in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst plaats in ver- band met het 70-jarig bestaan van de C. i J. M. V. „De Heere is onze Banier". In het fgelopen voorjaar is dit feit reeds in een feestelyke samenkomst geaderd: nu wilde men het nog herdenken in het midden der kerkelijke Gemeente Voorganger was de voorzitter van het C. J. M. V.. dr G. P. van Itterzon van Den Haag Het uitgangs- i punt van zijn rede vond hy in Openb 1: 4 en 5. Het is de gewoonte, aldus spr., bij een verjaardag of een jubileum te komen met persoonlijke gelukwensen. Toch leek 'het hem beter, al deze goede wensen sa men te vatten in de zegenbede van de tekst die misschien wel wat moeilijk is, maar die spr. toch genomen heeft: 1. omdat een vroegere jeugdpredikant uit Den Haag altyd de moed had om in jeugdsamenkom- sten deze zegenbede over de hoofden der jongeren uit te spreken, 2. omdat s>pr. ge looft, dat ook ons C. J. M. V.-werk m.et minder niet toe kan. In vroeger tijd stond in het reglement der J. V.. dat zij wekelijks bij elkaar zou komen om een Zondag van de Catechis mus te bespreken. Spr. vermoedde, dat dit artikel thans niet vaak meer zal voorko men in onze reglementen. Tooh blijkt hieruit, dat onze vaderen, de mannen van het Reveil, wel goed wisten, waar het op aankwam in ons jeugdwerk. Temidden van de vele vraagstukken van deze dagen gaat ook de C. J. M. V. al speurend haar weg en by dit onderzoek is het toch wel hard nodig, dat we de zegenbede uit het Openbaringenboek meekrijgen op onze levensweg. Uitvoerig stond dr Van Itterzon stil by de verschillende onderdelen van de tekst en paste deze telkens toe op het jeugd- >p de boosaardige geest, die heeft gemaakt van de mens heid van onze dagen. In plaats van deze onheilige, verderfelijke geest komt nu van nee toiaai DW"Jd" Gods Geest in ons midden. Jezus Chris- nullioen, wegens plaatsgebrek in het mu- Ovrsip vin de koningen der seum voor Volkskunde zijn opgeslagen. |,us Js Overs e van ae Koningen oer Geschat wordt, dat deZe nieuw te bouwen "11 t~. vleugel slechts vijf jaar de behoefte i ning. Jonge r bergruimte" zal dekken. De universiteit-SrïtJT Hee^der^ het gelukkige bezit van Jan Veten [alle macht is. Met het zingen 1 o besloot spr., hebt weten, dat Jezus eld en Koning der j ook, dat by Hem GESLAAGD VOOR KAPPERSEXAMEN By de te Rotterdam gehouden examen» van de vereniging ter bevordering van de vakopleiding slaagden voor het gezellen- examen de heren W. Brooks te Sassen- helm, A. Koevoet te Leiden, H. Onder- water te Oegstgeest en P. Zoet te Lisse.' allen God" werd deze dienst beëindigd Weggebruikers, Als ieder VEILIG loopt en rijdt, Dan raakt geen mens zijn leven kwijt.' DIE ZWARTE VLEK MOET WEG! De plannen voor een H.B.S. of Lyceum te Katwijk Een enquête-commissie is in wording Zoals men zich wellicht nog zal herin neren, is enige tijd geleden in een raads zitting van de zijde der C.H. Unie, by monde van het raadslid J. van Rijn aangedrongen om de stichting va H.B.S. of een Lyceum onder de ogen te zien. Sedertdien is over deze zaak niets meer gehoord. Naar wij thans vernemen, echter niet in de doofpot gegaan. stichting verklaarde de gehele raad met uitzondering van de wethouders zich tegen. Van het herstellingsoord „Sole Mio" te Noordwyk was een verzoek bin nengekomen voor het verlenen van een som van f 1314, omdat er een tekort was op de exploitatie en er twee Inwo ners van Valkenburg worden verpleegd. Alvorens hierover definitief te beslissen, wilde men eerst overleg plegen met de diaconieën. Voor het uitdiepen van de Grote Wate ring nam de gemeente een vierde deel van de onkosten voor haar rekening. De heren Van Dyk, Ouwersloot en Poot werden aangewezen om de rekening over 1945 na te zien. Verder kwam het rapport ter tafel, dat de commissie van onderzoek wilde uitbrengen over het beleid van B. en W. inzake de bouw van 27 woningen. Aller eerst sprak de rapporteur, de heer Ouwersloot, er zyn split over uit, dat het rapport niet volledig kon zyn, door dat men nog geen contact had kunnen zoeken met het departement van Weder opbouw. Na voorlezing van het rapport wilde de burgemeester de bespreking en publicatie ervan uitstellen tot een vol gende vergadering, opdat de commissie alsnog het gehele onderzoek zou kunnen afmaken. Aldus werd met algemene stemmen besloten, onder voorwaarde, dat deze zaak nog zal worden afgehan deld door de raad ln zyn huid)-- --men- stelling. Valhenburn Opbrengst collecte De collecte voor de reclassering, die Zaterdag langs de huizen werd gehou den, heeft f 46,49 opgebracht. deze Binnenkort kan men verwachten iets n Dat het bestaan van zo'n schoolinrlch- ting in Katiwijk noodzakelijk is, zal door weinigen worden betwist. Dat een der gelijke instelling levensvatbaar zal zyn, te concluderen uit het feit, dat reeds n vele jonge Katwykers scholen vo< middelbaar onderwijs en voorbereidend hoger onderwys in andere gemeenten bezoeken Daarbij komt nog, dat vele jongelui de U.L.O.-school te Katwyk Zee 'bezoeken, die gezien hun capaciteiten zeer zeker op een H.B.S.. Lyceum of andere schoolinrichting thuishoren, door reismoeilijkheden, gecombineerd met financiële moeilijkheden, gedwongen worden in Katwyk te blijven. Zo zijn er natuurlijk ook jongelui, die om dezelfde reden direct van de lagere school de maatsohappij ingaan. Mocht dan by het stichten onderwysinstelling een voorstel raadslid van bovengenoemde fractie, be treffende het ter beschikking stellen studiebeurzen voor begaafde, maar financieel-krachtige leerlingen, worden aangenomen, dan kan men uit dit alles optimistische conclusies trekken omtrent effectieve bezetting van een gym- im, lyceum of HB S. Bovendien, als het schoolgebouw op een meer centrale plaats zou komen te staan, wy denken byv. aan Katwijk aan den Rijn, zouden leerlingen uit naburige gemeenten den aangetrokken, zoals Valkenburg, Rijndburg en Noordwijk. Het zou intussen interessant zyn, om na te gaan, hoe ln 't algemeen de bevolking tegenover deze plannen staat. Naar wy vernemen, is een enquêtecommissie reeds in wording. Jeugd Deze zal dan in de eerste plaats con tact dienen te zoeken met de ver schillende Protestantse kerkforma- ties. Er mag worden aangenomen, dat deze commissie zal bestaan uit enkele raadsleden, aangevuld met verschil lende personen uit andere, in 't by- zondcr uit onderwyskringen. By het overdenken van deze plannen zal misschien menigeen enigszins scep tisch er tegenover staan. Overbekend is echter, vooral by de oudere Katwykers, dat in de dagen, toen er plannen beston den om in Katwyk een M.U.L.O.-school op te richten ook velen sceptisch 'hier tegenover stonden. De tijd was nog niet lang voorby, dat de kinderen op hun negende of tiende jaar naar de visserij gingen. Weinig Katwykers 'bezochten dan ook de Muloschool. Dat is echter geheel eranderd. mede door de verbetering van de sociale toestand. En dit geeft vertrou wen aan de zeer velen, die de. overtuiging hebben, dat binnen enkele jaren een school voor M O. of V.H.O. in Katwy'k zal zijn gevestigd. Het grote plan voor Katwijk is natuur lijk het havenplan. Hierover komen van tijd tot tijd geruchten en mededelingen ins. Zij wettigen de optimistische ge dachte, dat de haven er 'komen zal Kat wyk telt nu reeds meer dan 21.000 in woners. Dar. echter zal het inwonertal zeker met sprongen omhooggaan. En dat zal weer van invloed zijn op da vraag naar meer en oc-k naar middelbaar onderwys. Regeren is vooruitzien. Het vooruitstrevende Katwijk ziet vooruit. Niet in 't minst op onderwys- gebied. Veel is reeds bereikt. Wy noemen de bouw van een ambachtsschool, de ver bouw van de kleuterschool, verder de verandering van twee lagere scholen in opleidingsscholen, zodat er nu reeds vier deze zyn. En vergeten we vooral niet de voorgenomen bouw van een nieuwe visseryschool en een huishoudschool. Al deze bereikte en nog te bereiks® resultaten spreken van voortgang. Ee® kroon op dit alles zal zijn: een middel bare school, van groot belang voor de Katwyk, dus ook voor Kat- wijks toekomst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1949 | | pagina 2